HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD *T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4400 DONDERDAG 10 DECEMBER 1914 42e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 cL, franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37J„ 45 „0.75 Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent Elke regel meer 6 cL Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 21 cent. Stelling van DEN HELDER. Ontspannings-avonden in de eerste helft van December. Domleril. 10NoptunuH Nautilus Vrijdag 111 Hormons Marinocanlino Stafmuzlok Bioscoop Kumpff-Staalman Declamatie-avond Van der Lee Stafmuzlek 8 ti. Zoo mogelijk ou'{ voor Atjoli. 8 u. 7 8 u. Marino, O.-IïaLlorij, Zolder SI oe ponloc 0p pagina 4 van dit blad zijn opgenomen: 1. Geïnterneerden. 2. Voor de vluchtelingen. 3. Het gezin tegen zich zelt. 4. Feuilleton, enz. DE WEEK. 8 December. 't Zal wol zoor zelden gebeurd zijn, dat oen minister, voor de taak staaude om een wetsontwerp in de Vertegen woordiging te verdedigen, zich zal hebben bevonden in eene positie, zóó moeilijk als waarin zich bevindt de hoer mr. Treub, minister van FinanciCri, op dezen 8cn December 19141... Uit alle kringen,- sferen, doelen der maatschappij in Patria rukken de vijanden van het ontwerp der 276 millioen Oorlogsleening, het welk in het Parlement op Dinsdag 8 December, nadat de Kamer nog maals over do motie-Limburg had gestemd, aan do orde was geko men 't Is om er zelfs wan neer men tot de vurigste tegenstan ders van het ontwerp behoort „kassian" mee te krijgen I De drom van protesteeronden, op allerlei gron den en met uiteenloopende motieven, is onafzienbaar. Reeds voordat de AlgemeeneBeschouwingen aanvingen, waren goboren de amendementen- Vliugen, tot strekking hebbende om de leening af te lossen naar bet stel sel van ineens-er af!",— van vermo gens en inkomens te heffen. En aan gekondigd' is een „vrijzinnig araen dement", dat de aflossing voorloopig heelemaal wil uitschakelen; slechts dó rente-betaling voorshands regelen. Dan komen de adressen, het Parle ment smeekend dit ontwerp toch af to wijzenDe adressen, een stapel vormend, dik genoeg om ook den moedigste» bewindsman ter wereld behalve dan mr. Treub - te doen sidderenDe wijnhan delaars trekken, in ziedende veront waardiging, op tegen het plan om 20 opcenten te leggen op den wijn- accijns. De hotelhouders protesteeren in feilen toorn. De mannen en vrou wen van de Staatspensioneering zijn „ébahis"; wijzen de Vertegenwoor diging op de verderfelijke gevolgen van het aanhangig gekomen ontwerp voor groei un bloei van hun lieve- lings-denkbceld in schior-onafzienbare toekomstIk doe nog een greep in den zwaren, al-dikker wordenden adressen-bundel. De vereeniging tot afschaffing van alcohol-houdende dran ken protesteert tegen deopcente'n- gedistilleêrd, welke minister Treub wenscht I Gij meent verkeerd te lezen of mij op een grappigen flater te betrappen Geen van beide veronder stellingen is juist. Inderdaad, de ver- eunigiug is tegeu do genoemde opcen ten. Wijl daardoor redeneert zij de gezinnen der drinkers nog meer verarmon en er bovendien een nog nauwer band tusschen schatkist en alcohol-verbruik wordt gelegd, boven dien, de verlaging van den suiker accijns een volksbelang moet heeten van den meost-urgenten aard. Voor sommigen zal de logica in deze toe lichtingen niet zoo heel gauw te vinden zijn. Wij verdiepen ons niet in de vraag, voor 't oogenblik. Wat ik beoogde, was slechts te wijzen op den stormloop tegen het ontwerp der 275 millioen ondernomen. Tegenover die onafzienbare reeks van tegen standers, principiëele en andere, staat daar de slanke, veerkrachtige, nog- jeugdige figuur van minister Treub. Kalm, gereed om den aanval uit de diverse mortieren, van de 42 cM.'s af, te weerstaan. Ondanks al dit onheilspellende mag men de voorspelling hier wagen, dat de minister zij 't dan met nog wat concessie doen op punten van secundairen aard ten slotte zal zegevieren. In gewone omstandighe den, o ja, dan zouden er niet velen gevonden worden, bereid om te wed den aan den kant van het succès des bewindsmansZou hot minis- teriëele leven niet slechts werd niet de tegenstander op schier de meeste punten bevredigd aan een zijden draadje hangen, maar zelfs reeds ten doode zijn opgeschreven. Thans is 't anders. Minister Treub beseft, dat geen politieke groep nü de verantwoordelijkheid voor een Kabinets-crisis op zich zou durven nemen. Dat staalt hem in zijn wor steling met de Kamer. Maar dat prikkelt tevens hot hooge college, waar óók beseft wordt, dat hoe men ook sputteren en tegenspartelen moge 't eind van hot liedje toch zal moeton wezen: zich schikken in 'tonvermijdelijke!.Dat zal in 'tleven roepen woelige onstuimige zittingen van ons Lagerhuis. Inderdaad, de „zwarte stormbal" is den Ssten Decem ber 1914 óp het Haagsche Binnenhof gehoschen. En men behoefde niet eens tot de zoer-er varen „politieke meteorologen" to behooren, om te begrijpen dat in de eerstvolgende dagon van „neerhalen" geon sprake zou wezen Er ligt nu „brandstof" van allerlei soort in 'sLands Vergaderzaal opge hoopt. Dat de gemoederen geprikkeld zijn, in 't bijzonder in de gc-lederen der S.D.A.P., 't is genoegzaam gebleken bij do behandeling van het ontwerp-Mendels. En de verwerping van dat wetsvoorstel verbeterde die stemming zeker nietDaar is de Zeister tragedie, waarover mr. Trool- stra nu pertinente vragen tot minis ter Bosboom heeft gericht. Daar is 't geval van den commandant te Helder, die een soc.-democratische bijeenkomst, ten doel hebbend tegen het 275-ontworp te protesteoren, ver bood, en dat den heer Troelstra aanleiding gaf om ook daarover vragen tot generaal Bosboom te richten Men zal begrijpen, hoeveel van mobilisatie-dingen aan dat punt kan (en zal!) worden vastgehaakt... Om iets te noemen: wat bij Valkens- waard zou zijn voorgevallen van gruwzame en ongehoorde mishande ling van militairen, die een preek hadden bijgewoond, door zekeren 2e luitenant Van O., feiten, die doen denken aan de openbaringen van „Tropenkoller" in z'n ergston vorm... Laten we hopen, dat achteraf 't on ware, althans zeer-overdrevene van het verhaal zal blijken, 'tls immers onaannemelijk, dat zeker in dezon tijd!, een officier, die niet ontoe rekenbaar is geworden, zich aan der gelijke schandelijkheden zou schuldig maken Om derr geest, na al deze storm en strijdbespiegelingen, wat verpoo- zirrg en vertroosting te geven, herin neren we aan de voor vele dui zenden herademing schenkende mededeeling des ministers van Fi nanciën, hoo op 1 Augustus j.1. aan de directeureu der Belastingen op dracht is verstrekt slechts in gevallen van duidelljk-gebleken onwil totexe cutie wegens belastingschuld over te gaan. Voor de zeer velen, wier nacht rust. in deze dagen bolemmerd wordt door de gedachte aan een „dwang bevel", ergens in een hl al sinds weken liggend, een zonnig-blijde tijding! Dat er deurwaarders zijn, die een dreigend-boos gezicht trekken, wel, de braven verdienen er alle waardeering voor. Ze ijveren voorde arme schatkist. En hec vermaarde woord „De Staat is geen weduw vrouw" is nog maar al to zeer - in en buiten crisis-tijd voor som migen van waarde Voor 't moment dringt de groote strijd om „de 275" schier al't andere op den achtergrond. Ook het vreemde geval der arrestatie van een Rotter- damsehen advokaat, die er behagen in vond om eene anti-Duitsche bro chure, zeldzaam fel en verbitterend van toon, in het buitenland te ver- spreiden. Temidden van den wereld brand, de gonerale metischenslacb- ting, nu in gang, „neutraal" to blfjven, 't is van niemand, 111 wien nogeenige „fut" leeft, te vergen ofte verwachten. Maar iets anders is 't, krenkende, grievende taal neer te schrijven of uit te spreken, zonder te bodenkon dat men anderen, in wie ook sym- of antipathieën leven, nu veel hef tiger opstormend dan in gewone tijden, daarmee in 't hart treft!... Zulk gemis aan zelfbedwang, - men ontmoet er thans telkens staaltjes van. Onder do vole, liardo en strenge eischen, die het bewaren der onzijdig heid nu eenmaal ons allen stelt, is die van zelfbeheersching, welke het onomwonden uitkomen vooreer- Hjke opinie niet belet, ongetwij feld voor menigeen niet de gemak kelijkste 't Zijn slechts de allersterksten, die het wonderbare welen te berei ken- om ook in 't. heetst van de worsteling hot rapier te blijven han- teeren met een hand, die gehoor zaamt, onverpoosd, aan ijzeren wil van zelfbedwang, en tevens op graci eus-ridderlijke wijze zoowel attaqueert als pareert Mr. Antonio. DE OORLOG. De officieele legerberichten van 7 en 8 December. Op het. W e 31 e Uj k 0 0 r 1 0 g s- t 0 0 n e e 1 gebeurt nog steeds niets van groot belang. De sedert eenige dagen gedane voorspelling, dat er een groote slag te verwachten was in de streek van Yperen, is tot nog toe niet bewaarheid. Er komen slechts berichten over plaatselijke voordeden. Zoo melden Fransche berichten de bezetting van het dorp Vermelles (tusschen Bóthune en Lens) on de stelling van Ruoire. Oostelijk hiervan staan zij aan den spoorweg. Verder blijkt uit de Franscho berichten, dat de Duitschers nog steeds eenige loop graven aan den linkeroever van de Yser bezet houden. Het Fransche bericht zegt hierover, dat men bezig is de Duitschers hieruit to verdrijven. Mededeelingen van den 7den Dec. maken melding van een beschieting vau Oost-Duinkerken (op 4 K.M. ten W. van Nieuwpoort). Ook wordt medegedeeld,! dat tegelijk met de bezetting van Paschedaele (ten N.O. van Yperen) door de Engelschen, de Franschen eveneens vorderingen maakten tusschen Dixmuiden en Rousselaore. Fransche berichten van den 8sten Dec. melden nog eonig voordeel bij Pont ii Mousson en in de Argonne. Het eerste sluit aan bij het Duitsche bericht, dat een aanval op de stel lingen ten N. van Nancy was afge slagen. Over bet algemeen is er een kleine vorandering. De berichten over plaat- soiyko voordeelen komen thans bijna alleen van Fransche zijde, terwijl de Duitschers er het zwijgen toe doen. Voor dien tijd was het juist auders- om. Misschien oen gevolg van de verplaatsing van de troepen van het Westelijk naar het Oostelijk front? Op het gevechtsterrein in Polen hebben do Duitschors en Oostenrij kers plotseling verandering in den toestand gebracht. Duitsche berichten van 8 dezer melden dat do Russen wolko snol terugtrekken op den voet gevolgd worden door de Duitschors. Dit geldt voor de streek ten N. en ton Z. van Lodz. Do Russen zouden hier reeds 5000 gevangenen en 10 kanonnen verloren hebben. Zeker is het dat de Duitschers hier een groot voordeel hebben behaald. Hot is thans slechts de vraag of de Russen tijdig versterkingen aan kun- non voeren, zooals zij totnogtoe steeds hebben kunnen doen, en' of de Duit schers hun vooruitgaande bewoging voort kunnen zetten. Een eerste poging der Russen om van uit het zuiden het leger dat in het N. in nauw gebracht werd te hulp te komeu is door de Duitsch- Oostenrijksche troepen welke vanuit Wieljun opgerukt waren verijdeld. Do Russen werden ten N. van Nowo- Radomsk teruggeslagen. Het schijnt hier dus een poging om de Russi sche legers in tweeön to deelen. Meer dan een begin van dezo poging is or echter nog niet. Berichten uit Weenen meidon dat de strijd om de beslissing nog voortduurt. Voorloopig zullen dus berichten te wachten zijn over pogingen om dc Russische linie to doorbreken, in de streek tusschen Piotrkow en Nowo-Radomsk. Hier tegenover zullen de Russen zich op alle manieren aan dit gevaar trach ten te onttrekken, zoo niet door een poging om den vijand terug te slaan, dan door een terugtocht. De eerst volgende dagen zal men dus in Polen belangrijke gevochten kunnen ver wachten. De strijd bij Krakau wordt ook van beide zijden met groote heftig heid gevoerd. De poging der Russen om de rechtervleugel der Oosten rijkers om te trekken kan tot nog toe als mislukt worden beschouwd. Daartegenover is ook de poging dei- Oostenrijkers om de Russische linker vleugel om te trekken mislukt en zijn do Russen volgens hun laatste mededeelingen weor verder gevorderd. Volgous dit bericht hebben de Russen Wielioza (op 12 a 15 K.M. ten Z.O. van Krakau) bezet. Hier is dus de toestand voor do Russen iets beter. Van hot, front, in O0st-Pruisen komen den laatsten tijd bijna geen berichten binnen. Het Oostenrijksche legerboricht over hot krijgsbedrijf in Servië spreekt van een nieuwe groepeering van de legers, nu Belgrado gevallen is. Het eerste kan zeer juist zijn maar wat de val van Belgrado daar mee te maken heeft? Waarschijnlijker is het, dat deze nieuwe opstelling der legers veroorzaakt wordt door een onver wachte tegenstand der Serven. Nu de strijd verder het land in ver plaatst is, legt het hebben van een overmacht dikwijls minder gewicht in den schaal dan een goede kennis van het gevechtsterrein. Vooral in de nauwe dalen waar de overmacht zich niet ontplooien kan is dit het geval. Waarschijnlijk is het dus dat do Oostenrijkers hier nog heel wat meer tegenstand zullen moeten overwinnen dan zij aanvankelijk gedacht hebben. Op 't Westelijk oorlogstooneel. Parijs, 9 Dec. Officieel communiqué van 11 uur 's avonds. In België is een hevige Duitsche aanval te St. Eloi en ten zuiden van Yperen afgeslagen. In de bosschen ten oosten van de Argonnen hebben nog steeds hevige gevechten plaats. Audere feiten van botcekenis zijn niot to vermelden. De Duitsche keizer ongesteld. Berlijn, 8December. Wolff.Officieel.) Z. M. de Keizer heeft zijn voor heden vastgesteld vertrek naar het front wegens ongesteldheid eenige dagen moeton uitstellen. Hij lijdt aan een bronchiaalkatarrh en heeft koorts. Gisteren en vandaag heeft hij noch- thans het rapport van den chef van den generalen staf van het loger te velde kunnen nagaan. Aan de Yser. Een oorlogscorrespondent van Tijd" seint: De terugtrekkende boweging (lor Duitschers aan de Yser, waarvan ik verledon week gewaagde, houdt aan. Do meest vooruitgeschoven loopgraven hebben zij verlaten of trachten z\j alsnog te verlaten. Inmiddels treden de bondgenooten hier en daar aan vallend op en vechten taai en hard nekkig, om dc Duitschers uit de luttele loopgraven 1e verdrijven, die zij aan de linkerzijde van het water nóg bezet houden. Het is al bijna twee maanden, dat de Duitschers vruchteloos pogen naar Duinkerken en Galais door tc breken. Zonder de Yzerlinie natuurlijk op te geven, schijnen ze nu toch wel het. ondoenlijke van een doorbraak hier to beseffen. De stellingen der bond genooten zijn zoo geducht gemaakt en hun troepengroepeering is zóó uitnemend, terwijl hun geschutvuur ten lesto in de meerderheid gekomen is, dat de Duitschers nog heel wat meer menschenlevens moeten offeren dan do duizenden en duizenden, die hun nu al de Yzerlinie heeft gekost. En van de aanvallende zijn zij tot de verdedigende houding overgegaan. De bondgenooten maken daarvan ge bruik, om al aanvallend den vijand to bestoken en afbreuk te doen. De bondgenooten worstelen op. Zij winnen terrein en zijn niet van zins den vijand eenige rust to gunnen. Bij Speren lijken de Duitschers hun voornaamste krachten nog saam getrokken te hebben, en als er een groote aanval alsnog door hen be proefd wordt, dan zal die daar ge schieden. Do aanvallen op vlotten met machinegeweren enz., noorde lijker op, hebben moer liet uiterlijk van verontrusting der bondgenooten dan van werkelijk bedoelde krijgs kundige pogingen. Aan de kust. - Te Brugge. De correspondent van „De Tele graaf' meldt uit, Sluis, 8 Dec.: Bladen brengen hier het trouwens nog niet bevestigd bericht, dat Os- tende in brand staat. Een loos ge rucht. De toestand te Ostende is on veranderd. Het is in de badstad rustig en somber. Optimistische geruchten doen 1e Brugge en in Noord-Vlaan- deren de ronde. Dixmuiden zou aan de verbondenen zijn, die zelfs door drongen tot Zevecate, bij Chistel. Niets bevestigt die geruchten en ze zijn ook ongegrond. Zaterdag kwam oen 1000 man ver- scho troepen te Brugge, die Zondag naar 't front, vertrokken. Zondag namiddag werden zij door talrijke wielrijders gevolgd en Maandag reeds waren zij in den strijd, waarover nog geen stellige bijzonderheden door drongen. Do gewonden worden nu voorbij Brugge rechtstreeks naar 't Oosten gevoerd. Veel ongelukkige bewoners van Zarren en Clercken, twee dorpen tus schen Thornhout en Dixmuiden, ver toeven nu te Brugge. Ik verneem, dat bij 't begin der yijaudelijkheden rondom Rousselaore en Yperen ook in 't dorp Ledeghem een dertigtal burgers neergeschoten en er tien huizen afgebrand zijn. Te Cortemarcq zouden tien inwoners go- fusilleerd zijn. I11 de kerk van Le deghem worden veel gewonden onder- gobracht. Ledeghem ligt halverwege Rousselaero en Meenen. De toestand der bevolking aan de kust hier, wordt al treuriger en treu riger. Vrouwen kwamen den com mandant te Knocke smeeken, toch naar Holland te mogen gaan om kolen, zout, suiker, koffie eu andere allernoodzakelijkste levensmiddelen te mogen halen. De „kommandantur" liet aan 't raadhuis aanplakken, dat er geen paspoorten verstrekt worden en inmiddels dansen on zingen de Duitschers in 't Gernrania-hotel en drinken er de opgevorderde wijn en rooken opgeëischte sigaren. De twee Nederlanders, wier uitblijven ik u gisteren seinde, kwamen hedenoch tend. opdagen. Op 1 December waren ze naar Knocke gegaan om een dame en een kind te halen en op 2 Dec. 's morgens heel vroog, keerden zo met beiden terug doch, werden nabij de grens door een patroille gevangen genomen, naar Knocke geleid en daar veroordeeld tot tien dagen gevange nisstraf. De Duitschers sloten hen op in een keldertje onder 't Germainia hotel en lieten ze dag en nacht be waken. Een nieuwe commandant ver kortte hun straf en liet hem heden door oen militair naar de Hollandsche grens brengen. Een andere Sluizenaar, die zich naar Yperen wilde begeven, wordt reeds sedert zes weken ver mist. Het bedrag der requisittes te Brugge klimt reeds tot twee miliioon francs. Den 28en November werd hier de Duitsche vlag op den Halletoren ge- heschen. Een Duitscher speelde op 't klokkespel „Die wacht am Rhein" en andere volksliederen en op de markt gaf een militair muziekcorps een muziekuitvoering. Brieven uit 't Belgische leger. Een bijzondere correspondent van „de Telegraaf' te Sluis schrijft d.d. 8 December 't. Belgische leger staat nog steeds achter de Yser. Wat veol soldaten wel drukt, is de onzekerheid omtrent hun familieleden, waarvan ze soms maar een tien- of twintigtal K.M. verwijderd, maar door de Duitsche linies gescheiden zijn. Nu trachten velen te correspondeeren via Frank- rijk-Engeland-Nederland. De brieven worden naar vluchtelingen of be kenden in do een of andere grens plaats gericht, met verzoek ze verder te willen bezorgen. Nu, aan goeden wil ontbreokt hot bij uio tusschen- personen niet, maar wel aan de ge legenheid de brieven door te sturen. Immers letten de Duitschers aan de grenzen zeer nauw op het bezorgen van correspoudentic. Een onaange naam avontuur overkwam menïgoen op wien bij fouilleering brieven wer den gevonden. 't Is dus te begrijpen, dat stapels brieven aan do grens blijven liggen. „'t Is nu de vierde maal, dat ik schrijf," meldt eén soldaat uit Veurne. „Zou ik nu antwoord krijgen, lieve vrouw? Gij zijt in België gebleven. Ik ben zeer ongerust. O, vertrouw de Duitschers nietWij hebben ze aan 't werk gezien in 't Luikerland, ond Mechelen en Dendermonde." Een ander schrijft in denzelfden zin aan zijn verloofde 'en verzekert haai': „Ik zou de gedachte niot kun nen verdragen, dat gij vriendelijk jegens hen zijt geweest, ook al was het uit vrcezeIk haat ze, en ik heb er reden voor. 'k Heb hun daden gezien en zal hen nu niet sparen. O, het denkbeeld, dat zij, de ver- woesters van menig dorp, van Leuven, DendeVmonde, van zooveel hoeven, het denkbeeld, dat zij, die tegen bur gers oorloogden on vrouwen schonden, nu meester zijn in ons Vlaanderen, is ons onuitstaanbaar. En daarom strijden we hier aan de Yser zoo hardnekkig! We willen Bolgië be vrijden. Ge moet naar 't kanongebul der hooien. Welnu, denk dan maar dat uw verloofde den aartsvijand van uw volk en uw land bestrijdt, zoo hevig als hij maar kan." .Mijn vrouw, mijn kinderen, mijn ouders, hoe gaat hot hun die onrust spreekt, uit eiken brief. Deze soldaten, allen uit West- of Oost-Vlaanderen, hebben de daden van den vijand in Oostelijk- en Midden-België aan schouwd, en dat is de oorzaak van hun onrust, nu ze den overheerscher ook meester van hun streek weten. Een officier schrijft aan zijn vrouw: „Ik vind het niet verstandig van 11, dat gij aan de zeekust geblev.-n zijt. Holland was toch dichtbijEn hij vraagt: „Zou onze kleine broer zijn papa nog kennen, die nu al vier maanden weg is?... Wat zie ik hem in mijn geest dikwijls met zijn lief, lachend, gezichtje De lichting 1914 bevindt zich nog altijd in de instructie-kampen. Een der recruten,' uit een kamp in 't departement Calvadas, schrijft: „We zijn vol moed. Soms hunker ik naar 't front, 'k Beken echter, op andere oogenblibken, als ik naar u allen ver lang, heb ik groote vrees voor don dood. Maar dit verzeker ik plechtig: als de koning me roept, zal ik mijn plicht doen tot het laatste toe Me dunkt, dit alles getuigt niot van ontmoediging, waarover Duitsche bladen het soms zoo druk hebben. Van de grens. Een der berichtgevers van het „H.blad" uit Yzendijke meldt: Maandag heeft zich bij Biervliet weder een Duilsch soldaat over de grens bogeven, en zich aan de Hol landsche grenswacht overgegeven. De man, 89 jaar oud, gehuwd en vader van drie kinderen, hing den passagiers van de tram, waarmede hij vervoerd werd, verschrikkelijke taforeelen op van de gevechten, dio hij in het begin van den oorlog in Noord-Frankrijk en de laatste weken bij Yperen had meegemaakt. Steeds wordt er gevochten, zeide htj, on steeds wordt opnieuw voorwaarts gecommandeerd. De Duitsche ver liezen zijn ontzettend. Ten laatste besloot hij, liever dan zelfmoord tc plegen, zooals vele kameraden, een poging te doen 0111 te ontsnappen. In volle uniform ben ik van Yperen naar de grens komen loopen, zonder de aandacht te trekken. Onderweg schrok ik een oogenblik hevig, toen een officier mij aanriep. Hij gelastte mij echter slechts zijn paard op stal te brengen. Te Brussel. Een dame, die onlangs voor een paar dagen naar den Haag was ge komen, heeft tegenover een van onze medewerker haar verwondering uit gesproken over de ernstige stemming, die er in den Haag heerscht. „Te Brussel," zeide .zij, „was men heel wat opgewekter". (N. Rott. Ct.) De werving in Engeland. Het is moeilijk zich buiten Enge land een juist beeld te vormen, hoe het met de werving in Engeland eigenlijk staat. Dat er op alle moge lijke manieren liard gewerkt moet worden om de natie tot het besefte brengen, dat het land de mannen noodig heeft 011 het plicht is dienst te nemen, komt overvloedig uit, maar heeft de natie ten slotte gehoor ge geven Er zijn bladen, die beweren van niet, andere weer beslist van wel. Dezo zeggen er doorgaans bij, dat het legerbestuur er niet aanstonds zoo veel meer zou kunnen bergen en uit rusten. Het gebrek aan kader en offi cieren laat zich daarbij pijnlijk ge voelen. Intusschen gaat men steeds voort, mannen tot dienstneming op to wek ken. In de Times van Maandag trof ons weer een aansporing van het be stuur van Aston Villa, de bekende voetbal vereeniging te Birmingham, aan haar beroepsspelers. „Laat ieder zich afvragen," staat er, „of zijn land hem noodig heeft, of hij niet verplicht is onder het vaandol te dienen, en op zijn geweten antwoorden." Het be stuur herbaalt ziju belofte, dat het de spelers die dienst, nemen dc helft vau bun loon zal blijven uitbetalen. De groote Football Association zou Dinsdag tc Londen een vergadering houden 0111 te spreken over de vor ming van een voetbalbataljon. Op het Oostelijk oorlogstooneel. Oe strijd in Polen. Petersburg, 8 Dec. Het communi-- qué over de krijgsverrichtingen aan den linkeroever van de Weichsel zegt, dat in het laatsl van Oct. de Russische achterhoede, die de Oos- tenrljksch-Duitschestrijdmaclitennaar het zuidwesten vervolgde, het front langs de Wartha bereikte. De verwoeste wegen, die herstel behoefden, bemoeilijkten onze troe pen en bolommerden elke offensieve beweging van onze zijde. De vijand maakte hiervan gebruik om zijn spoorlijnon te herstellen. Wij verna men, dat Duitsche troepen naar het noorden worden gezonden en dat aanzienlijke strijdmachten werden geconcentreerd op het front Slupzy (oostelijk van Posen) Thorn, hetgeen een ernstige bedreiging was van onzen rechtervleugel en zijn verbin ding met de achterhoede. Tezelfder tijd werden de wegen naar Silezië in het front van onze andere legers versperd door Oostenrijksche troepen, die van Galicië waren gekomen, ge steund door Duitsche troepen. Zij waren krachtig verschanst op het front van Tsjenstochof—Krakau. Deze nieuwe militaire combinatie maakte een gedeeltelijke wijziging noodig van ons front naar het noorden. Doze wijziging geschiedde door een sterke macht onder bescherming van onzen rechtervleugel, die een reeks ver woede aanvallen bij Vlotslavsk, Kutno en Lentsjitza tot zich wist te trek ken. Na aldus de Duitsche bewegin gen te hebben belemmerd, ontwik kelden we do noodige strijdkrachten om het offensief te beletten, dat do Duitschers voornemens waren te be ginnen van de linie Thorn-Slupzy. Verschillendo dagen achtereen deden de Duitschers heftige pogingen om ons leger door te breken, welks rech tervleugel op den Weichsel rustte. Op 19 Nov. (oude stijl) slaagde de vijand er in na ongelooflijke inspan ning en reusachtige offers, om ons front in de streek van Pionteh door te breken, waarna de Duitsche troe pen door deze breuk voorwaarts dron gen in de richting van Strykof, Bre- giny, Koloesjky, Toesjvine en Rzgof, op den rechtervleugel van onze troe pen in de streek van Lodz in. Wes telijk van deze stad vielen de Duit- schors onze legermacht heftig aan. Ongeveer 22 Nov. (oude stijl) nader den sterke Duitsche afdeelingen wes telijk van de Wartha oprukkende alreeds Lask. Intusschen zetten de Russen in zeer moeilijke omstandig heden het gevecht in de streek noor delijk van Lodz voort. De Russen sloegen de heftige aanvallen der Duit schers af cn brachten hun zware verliezen ioo. Op 23 Nov. (oude stijl) was de algemeene toestand reeds gunstig voor ons geworden. Op het front Zdoenska, Volia, Szadek en Lodz leden de Duitschers enorme verliezen, zoodat ze het noodzakelijk vondeii stil te houden en tot bet defensief over te gaan.Zlj verschansten zich hier. De Duitsche reservoir intus schen waren alle gericht naar Strykof om de troepen te steunen, die afge sneden waren en van Rzgof 011 Toesjin terugtrokken op Brezmy eu Kolioesky. Op 20 Nov. slaagden de Duitschers er in na ongelooflijke inspanning en door middel van herhaalde nachte lijke aanvallen om Strykof te bereiken. In dezen strijd leden zij, zooals ze officieel toegaven, vreeselijke verlie zen, ten gevolge van het feit, dat zij onder kruisvuur zich een weg ton banen door oen gebied dat door onze troepen was ingesloten. De verliezen van de vijandelijke divisies, die aan deze doordringing en omtrekkende beweging deelna men, was zoo groot, dat ze van het front werden teruggenomen. Volgens mededeelingen van gevangenen, waren compagnieën, die 260 a 280 bajonetten telden zoo verminderd, dat men er nog slechts 70 kon tellen. De Times wijdt een hoofdartikel op den toestand in Polen. Het blad vestigt er de aandacht op dat Polen het dichtst bevolkte gedeelte van het Russische rijk is. „Elke kleine stad, waaromheen de strijd heeft gewoed, heeft zijn weve rijen. Polen is rijk aan mineralen en hooft een uitgestrekt steenkolenveld." „Indien Rusland Polen voor een inval had kunnen behoeden, kunnen wij ons overtuigd houden, dat het dat niot zou hebben gelaten." De Times brengt dan in herinnering dat de St. Poterburgsche correspon dent van de Moruing Post, na eerst te hebben voorspeld, dat er iets „vreese- lljks, maar grootsoh" zou gebeuren, thans vorkondigt, dat het laatste, wat de Russen wenschen, is: de Duit schers in hun land te drijven." De Times gelooft niet dat de Russen dit standpunt deelen. Een maand ge ledon melden dc Russen nog dat zij bezig waron de Duitschers Polen uit te drijven en z(j hebben alle reden, 0111 dit proces te willen herhalen. Geen groote natie, die zichzelf re specteert kan een oogenblik berusten in de onderwerping van een rijke, nijvere provincie, of ook maar een voetbreed van zijn grondgebied, als zij het kan verhinderen. De Russen besloten den eersten inval der Duitschers op de Weichsel- linio het hoofd te bieden om voudige reden, dat zij de concentratie Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Telef. Intc. 140. ABONNEMENTSKLEEDING voor Hoeren. Zeer doelmatig. Oe goederen blijven het eigendom van den geabonneerde. Ons tarief wordt U op aanvraag on- middelijk toegezonden. van hun hoofdmacht niet bijtijds kon den voltooien om hun grens te be schermen. Aanvankelijk slaagden do Russen erin om de Duitschers het land uit te jagen, maar maarschalk von Hindenburg volbracht een nieuwe concentratie en marcheerde opnieuw op Warschau aan. Dit gebeurde zoo onverwachts, dat, gelijk alle militaire schrijvers in Rusland erkennen, er een geruime tijd noodig was om ge noeg troepen te verzamelen om hem tc weerstaan. (Immers de Russen hadden met hun hoofdmacht, de rich ting van Silezië en Krakau ingeslagen.) Indien de Russen hadden begeerd de Duitschers bij de Bzurna of elders in hun land to houden, dan hadden zij zoo'n moeite niet. behoeven te doen hen er eerst uit te drijven. Zij vechten met buitengewone hardnekkigheid en moed en hun doel is voortdurend geweest om hun land van den vijand te zuiveren en in Duitschland en Oostenrijk-Hongarijc te vallen zoo gauw als hot maar kon. Waar is, dat zij op het oogenblik de aanvallende beweging van de Duitschers wat gemakkelijker kunnen weerstaan, nu dezen op zekeren af stand vau hun spoorwegnet werken, maar dit lag ln hot geheel niet in het plan van de Russen, aangezien Hindenburg's aanval geheel onver wacht kwam. Voor het overige gelooft de Times nochtans, dat de Duitschers ten slotte in hun strijd geen succes zullen be halen. Zij zoudon dat, volgens hel. blad, slechts kunnen doen, indien z(j aan het westelijk front veol meer troepen onttrokken, en dat zullen ze niet doen. „Het eigenlijke doel van alle bond genooten," zoo gaal de Times dan verder, „is, en. moet steeds zijn, het binnendringen in Duitschland. Hoe spoediger dit doel op beide punten kan worden bereikt, hoe spoediger de oorlog uit zal wezen. „Te beweren dat do bondgenooten uit vrije keus den inval in hun eigen gebied hebben gedoogd, is goochelen met, de feiten." Alleen een opmarsch naar het hart van Duitschland, zegt het blad verder, kan den bondgenooten hun doel doen bereiken. „Wij vormen", zoo besluit de Times, „in ons land geen groote legers, enkel om een paar loopgraven in België te veroveren, maar om zoo mogelijk aan de wereld een duurzame vrede te brengen." Dit is treffend hetzelfde doel, als waarvoor de Duitschers zeggen oorlog to voeren. Maar Engeland voert oorlog voor een duurzamon vrede naar Eu- geland's zin en Duitschland voor een dito naarDuitschland's zin. Ditzeggen zij er wijselijk niet t»|j. Vreugdebetoon te Berlijn. De sedert dagen verwachte over winning bij Lodz heeft, zoo meldt het bureau Norden, te Berlijn buiten gewone geestdrift gewekt. In eén oogwenk, nadat het bericht van do inneming was gekomen, wapperden van alle huizen, tot in de afgelegenste arbeiderswijken, de Duitsclio en Oos tenrijksche vlaggen. Het aantal gevangenen eu do hoeveelheid buitgemaakt geschut is nog li iet bekend. De geruchten spreken van meer dan 100,000 gevangenen. Cholera. Het laatst vorschcnen bulletin van het Kais. Gesundheitsamt te Berlijn bericht omtrent het voorkomen van cholera in Duitschland het volgende: Het optreden der cholera in Rus land en de uitbreiding der ziekt) in Oosteurijk-HongnrUe hoeft er toe ge leid dat zjj thans ook in Opper-SileziG is uitgebroken. Er zijn, zegt het bulletin, in Duitsch land in Nov. 36 gevallen, benévens 5 go vallen bij soldaten van het Oos- tenrljk-IIongaarache leger voorge komen. In de week van 8 -14 Nov. zijn 3 gevallen, van 15-21 Nov. 17 geval len en van 22-28 Nov. 16 gevallen geconstateerd. In Oostenrijk, voojal in Galicië, breidt de ziekte zich onrustbarend uit. In de week van 1 - 7 Nov. wer den aldaar 844 met 381 sterfgeval len waargenomen, waaronder te Wee nen 90 gevallen. In Hongarije bedroeg het aantal in dezelfde week 532 gevallen, waar onder 84 in Boedapest. Vooral kwamen vele gevallen voor onder de uit het Nood-Oosten over gebrachte militairon en gevangenen. Op Zee. Ondergang van de „Audaclous". Uit 't relaas van den ondergaug van het Kngelsche slagschip „Auda- cious" in Amerikaanscho bladen is gebleken, dat dc „Audacious" ver gezeld was van oen kruiser on een torpedoboot en dat zich tegel ykertljd op de Noordkust van Ierland bij Lough Swilly nog een ander Eugelsch es-

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1