HELDERSCHECOURANT No. 4401 ZATERDAG 12 DECEMBER 1914 42e JAARGANG Stelling van DEN HELDER. Ontspannings-avonden in de eerste helft van December. Zondag 15 Dirks Admiraal Maandag li Parallelweg Oost-Batterij Dinsdag 15 Weeshuis „Casino" Zangveroeniging „D. M.V." Lozing mot Urlitb. v. Dam StaCmuziek Declamatie-avond Van dor Leo Lezing met voordr. en muziek ds. Warners 8>/4 u. 8«/4 u. Zoo mogelijk W. o SloeponTnodsen. 8 u. Zoo mogelijk ook v<« r batt. Vischmarkl Op pagina 4 van dit blad is opgenomen: 1. In Polen. 2. Feuilleton, enz. De oflicieele legerberichten van 9 en 10 December. Van het westelijk front komen tot en met Donderdagmorgen nog steeds geen berichten binnen welke iets belangrijks melden, of dit doen ver wachten. Het blijft steeds maar het zelfde. Hier een aanval afgeslagen, daar een loopgraaf genomen en voor de rest geen nieuws. Natuurlijk wordt het zinnetje „Wij hebben te vor deringen gemaakt" niet vergeten. Wanneer men al deze vorderingen tezamen neemt moesten de Duitschers al te Parijs en de Pranschen voor een groot deel in Duitschland zitten. Maar men vergeet doorgaans om een bericht omtrent een terugtrekkende beweging to geven. De Fransche berichten van 10 dezer vermelden weder eenige vooruitgang in de streek van Quesnoy en in de Argonne. Duitsche berichten maken melding van een hevigen aanval der Franschen op Vauquois Boureuilles aan den Oostkant van Argonne welke echter werden afgeslagen. Van het oostelijk gevechtsterrein komt meer bijzonders. Uit de Duitsche en Russische berichten was al spoedig op te maken dat de terugtrekkende beweging van het Russische leger niet zoolang geduurd heeft als men na de Duitsche overwinningsberich- ten wel verwacht zou hebben. Het Duitsche bericht over Polen meldt namelijk dat de Russen welke terug trokken van Lodz, stand hielden ten oosten van de Miasga. (Een zijriviertje van de Pilica welke tusschen Lodz en Breziny ontspringt). Hier zijn de Russen dus een 20 25 K.M. achteruit gegaan, en thans houden ztj stand tusschen den spoor weg Sieradz - Lodz - Warschau en den spoorweg WarschauCzenstochowa. Hebben dus de Duitschers hier terrein gewonnen, in midden Polen is de strijd nog onbeslist. Ook ten Z. van Krakau wordt nog steeds heftig gevochten. Hier hebben de Duitsche en Oostenrijksche troepen tot twee maal toe een poging gedaan om door het Russische front te breken. Dit is hun echter niet gelukt. Berichten van den lOden dezer maken melding van het bezetten van Przasnycz (Z.O. van MlawaL door de Duitechers. Verder hebben de Russen ten Z. van Nowo Radomsk een nachtelijke aanval gedaan, welke werd afgeslagen. Mogen de Servische berichten over hun overwinning op de Oostenrijkers overdreven zijn, een feit is het, dat zij een belangrijk voordeel hebben behaald. Volgens de Servische be richten zouden 20,000 Oostenrijkers gevangen genomen zijn, terwijl 60 kanonnen genomen worden. De steden Valjevo en Uzice zijn weder door de Serven bezet. Het Oostenrijksche be- Ingezonden Mededeeling. Indien gij een slechte spijsvertering hebt. De Pink Pillen doen het meeste goed aan uw maag. Hare werking geschiedt langs een omweg; zij ver beteren den algemeenen toestand door het bloed te hernieuwen. Door deze hernieuwing van het bloed worden alle organen opgewekt en versterkt en de maag zoowel als de andere organen doen haar voordeel met deze verspreiding van krachten door het geheele lichaam. Deze wijze van behandeling der maag is zeker meer waard dan die welke daarin bestaat dat na de maaltijden een verterend middel* in de maag wordt gebracht, om in plaats van de maag de spijzen te verteren. Door zoo te handelen begaat men de groote fout die daarin bestaat dat men tijdelijke verlichting brengt aan de maag, maar haar niet geneest. Houdt men op met het gebruik van het geneesmiddel, dan doet zich de ziekte even hevig als te voren gevoelen. Met de Pink Pillen verkrijgt gij eveneens de ver lichting in het begin, maar tevens de volkomen genezing. Bovendien herstellen de Pink Pillen te gelijker tijd de vermoeienis van uw organisme, veroorzaakt door de wanorde van uw maag. De Pink Pillen, behalve dat zij op het bloed werken, doen dit ook op het zenuw stelsel en hebben, dank zij deze dub bele hoedanigheid, prachtige genezin gen gegeven in gevallen van bloed armoede, bleekzucht, algemeene zwakte, neurasthenie, rheumatische pijnen schele hoofdpijnen, zenuw pijnen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a fl.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het HoofddepQt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam voor Helder en Omstreken bij H. DE BIE—Biersteker, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63 te Schagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. richt tracht deze feiten te verbloemen, doch voor een lezer bekend met de communiqué's blijkt er maar al te duidelijk de tegenslag uit. Het offi- cieele bericht deelt namelijk mede, dat de troepen ten W. van Milanowats (ten N. van Kragoejawats) op sterke vijandelijke afdeelingen gestuit waren en niet verder voort konden dringen. Om voor den vjjandelijken tegen aanval uit te wijken, zijn enkele troepenafdeelingen naar een gunstiger gelegen terrein getrokkeD. Het is hier alweer: „Een goed verstaander heeft maar een half woord noodig." Van het Turksch-Russische gevechts terrein komen wederom Turksche overwinnings-berichten. Zoo melden de Turken dat zij Taoesjrerd (in den Kaukasus, ten N. van 01 ty, in het Russische gouvernement Kars) heb ben bezet. Verder zouden zij ook in Aserbeidsjau weder oprukken. De Tsaar bracht ccn bezoek aan Tiflis. Dat is sedort eeuwen niet voorgekomen. Van het gevechtsterrein aan de Perzische golf krijgt men totaal geen Turksche berichten. Daarentegen wel Engelsche. De mededeelingen van den lOen dezer maakt melding van een gevecht met de Turken waarbij de laatsten gedwongen werden onder zware verliezen bij Koerna over de Tigris te trekken. Hierbij verloren de Turken 2 kanonnen, terwijl 67 man en 3 officieren gevangen genomen werden. By de bezetting van Koera vielen den Engelsclien nog 1100 on- gewonde gevangenen en 9 kanonnen in handen. Duitschland heeft moeten onder vinden dat Engeland toch nog steeds de baas op zee is. In het gevecht bij de Falkland-eilanden heeft Engeland revanche genomen. Nu was ook de sterkte op hunne zijde. Bijzonderhe- de omtrent dit gevecht vindt men onder het hoofd „Op Zee". Op 't Westelijk oorlogstooneel. In België en Frankrijk. Parijs, 10 Dec. (Reuter.) (Commu niqué.) De dag van gisteren is kalm voorbijgegaan in België en in de buurt van Atrecht, De Franschen zijn eenige honder den meters vooruitgegaan in de streek van Quesnoy. De Fransche artillerie heeft nog steeds de oveihand over de Duitsche aan do Aisne en in Champagne en heeft de Duitschers genoodzaak eouigo loopgraven bij Reims te ontruimen. Een der oorlogscorrespondenten van de „N. Rott. Ct." schrijft Welke beteekenis de krachtige te genstand der Belgen heeft gehad voor den einduitslag van dezen oorlog, komt, eerst nu in volle duidelijkheid aan het licht. Het aantal legercorpsen, dat do Duitschers reeds gedurende de eerste maand van den oorlog in hot veld hebben gebracht, overtrof verre het aantal, dat men, volgens de bestaande gegevens, had kunnen verwachten. Reeds op 2 Augustus waren er, be halve de corpsen van het leger van de eerste linie, niet minder dan 13 reservecorpsen gemobiliseerd. Eo zeer kort daarop konden door de Duitschers reeds geheel gemobiliseerde „Ersatz"- corpsen in het vuur worden gebracht. Daartegenover stond, dat in Frank rijk alleen de mobilisatie van het leger van de eerste linie voldoende snel kon plaats hebben. De uitrusting voor de reservecorpsen was niet vol doende gereed en ook de organisatie liet zeer veel te wensclien over. Tijd winnen was dus yoor de Franschen hoofdzaak en die tijd wérd gewonnen in de eerste plaats door den krachtigen weerstand der Belgen, maar ook door de tactiek van generaal Joffre, die door onverwachte offensieve bewe gingen (o.a. op den Franschen rechter vleugel) de Duitschers dwong hunne linkervleugel te versterken en het offensief op den rechtervleugel en in het centrum, waar toen reeds door hen de beslissing gezocht werd, te verzwakken. Sindsdien heeft'door de gebeurte nissen in Belgie de slaglinie zich uitgebreid tot aan zee, maar ook al wat ontbrak aan de uitrusting en organisatie van het geheele Fransche leger kon worden aangevuld. De too- stand is thans zoodanig, dat Frankrijk beschikt over een ontzaglijke reserve en zelfs nog niet eens alle beschik bare mannen onder de wapenen heeft geroepen. Toch kan men er op rekenen, dat een definitieve beslissing op hot westelijk oorlogstooneel nog geruimen tijd op zich zal laten wachten. De taktiek der Franschen is een van uitputting van den tegenstander, en terwijl de Duitschers herhaaldelijk trachten door een krachtig offensief, dat tienduizenden menschenlevens kost, een beslist voordeel te behalen, gaat Frankr(jk voort steeds nieuwe troepen te vormen. Hetzelfde doet, zooals bekend is, Engeland, maar ook Belgie zit niet stil en aan het te Havre gevestigde Belgische ministerie van oorlog wordt koortsachtig gewerkt. Van het oorspronkelijke Belgische leger z(jn thans nog ongeveer 60.000 man in het vuur. Hieronder zijn on geveer 15.000 vestingtroepen, die aan de Yser in tweede linie liggen. Het verlies van de Belgen kan worden geschat op bijna 80.000, waarvan on geveer Va gesneuveld zijn. Groot is het getal nieuwe troepen, bestaande uit vrijwilligers, jongens van de nieuwe- lichtingen en de onge trouwde Belgen tusschen 20 en 30 jaar. Deze troepen worden nu reeds eenige maanden geoefend, en deze oefening, die in kampen geschiedt, wordt zeer krachtig aangevat. Voor de uitrusting is uit Engeland afkom stig materieel gebezigd. In de bevelvoering van hetBelgische leger zijn groote wijzigingen gebracht en in het voorjaar zal een geheel nieuw leger van ten minste 200.000 man in het vuur staan. Onder de Belgische troepen heersebt hetzelfde vertrouwen als onder de Engelschen en Franschendat in een absolute zegepraal, zij het na langen en hardnekkigen strijd. Ten slotte: in strijd met sommige berichten, als zou het Belgische leger thans rust genieten, kan ik met vol komen zekerheid melden dat het overschot van het oude leger nog steeds in het vuur staat en niets liever wil dan zelf het laatste stuk Belgisch gebied, dat nog niet door de Duitschers bezet is, verdedigen. Op het Oostelijk oorlogstooneel. Het bombardement van Lowitsj. Petrograd, 10 Dec. Een telegram uit. Lowitsj beschrijft het veertien- daagsch onafgebroken bombardement van alle zijden als ontzettend. Openbare gebouwen en particuliere woningen zijn verwoest. De bewoners vluchtten in de kelders, doch werden bij twin tigtallen in de straten gedood en ge wond. Moeders met kinderen op den arm werden getroffen toen zij, trach tende bulten de stad te komen in de vuurlinie terecht kwamen. Op Zee. Zeeslag bij de Falkland- eilanden. Van den zeeslag bij de Falkland- eilanden z(jn nog weinig nieuwe bijzon^ derheden bekend. Van het belangrijk ste,de sameustelliog van hetEngelsche eskader, werd niets gemeld. Zeer waarschijnlijk waren er dreadnoughts bij, anders zou het onverklaarbaar zijn, dat de groote kruisers „Scharn- horst" on „Gnoisenau", die hun voor treffelijk schot op do Chileensche kust hebben getoond, zijn ondergegaan na den Engelschen slechts „in aantal zeer weinig verliezen te hebben toe gebracht"! - Vermoedelijk hebben groote Engelsche schepen met verder dragend geschut het gevocht op een afstand gevoerd, waarop de Duitsche schepen niets of weiuig konden uit richten. „Times" en „Daily Telegr," nemen beide aan, dat ditmaal de En- gelachon de overhand hadden laatst genoemd blad voegt er aan toe, dat het beter is geen nadere aanduidingen te geven omtrent het Engelsche es kader, waarvan het bestaan door de admiraliteit geheim was gehouden. De „Schamhorst", het vlaggeschip, is met man en muis gezonken. Van de „Gneisenau"en den kleinen kruiser „Leipzig" zijn „eenige overlevenden" gered. Vermoedelijk is admiraal graaf von Spec daar niet bij. Anders zou de admiraliteit het wel gemeld heb ben. De bemanning van de drie in den grond geboorde schepen bedroeg uim 1800 man. Wat een menschen levens zijn daar verloren gegaan De zeeslag heeft met tnsscheupoo zen vijf uur geduurd. De „Schamhorst" is na drie uur jozonken, de „Gneisenau" twee uur later. De kleiue Duitsche kruisers „Leip zig", „Nürnberg" en „Dresden" ver spreidden zich daarop on werden door do Eugelsche kruisers en kleine krui sers vervolgd. Er moet in den slag geen enkel Engelsch schip verloren zijn gegaan. De „Times" hoopt, dat de „Dresden" en „Nürnberg", die een 24 mijls loo- pen, nu achterhaald en vernietigd zullen zijn. Ten opzichte van de Nürnberg" is die wensch reeds eer der in vervulling gegaan dan het blad waarschijnlijk verwachtte. Er zouden dan nog alleen de kruisers Bremeu" en „Karlsruhe" en de hulp kruisers „Kronprinz" en „EitelFrie- drich" de zee voor Engelsche schepen onveilig maken. Admiraal Sir Frcderick Sturdee, de bevelhebber van het Engelsche eskader, was een maand geleden nog chef van den staf der marine en er was niet bekend gemaakt dat hij tot bevelhebber van een eskader was be noemd. Hij is 65 jaar. Admiraal von Spee was 53. Naar aanleiding van dit zeegevecht vergelijkt Archibald Hurd, de marine medewerker van de „Daily Tele- graph", de Engelsche en Duitsche verliezen ter zee. Aan schepen jonger dan 10 jaar heeft Engeland er 2 verloren met 6380 ton. Duitschland 9 met 46 940 ton; aan schepen tusschen 10 en 15 jaar heeft Engeland er 5 verloren met 59.900 ton en Duitschland 2 met 11.700 ton; aan schepen ouder dan 15 jaar Engeland 5 met 30.895, Duitschland 6 met 7270 ton. Stelt men de verhouding in sterkte van de moderne Duitsche. vloot tot de Engelsche als van 100 tot 160, dan blijkt Duitschland het zwaarst te zijn getroffen. Graaf von Spee, de vicc-admiraal die op zijn vlaggeschip de „Scham horst" bij de Falkland-eilanden moet zjjn omgekomen, was in 1861 te Kopenhagen geboren en in 1889 te Dresden gehuwd met barones Marga- rete, dochter van baron von der Osten Sacken. Hij had twee zoons al3 offi cieren bij de Duitsche marine. De oudste, graaf Otto, die 24 jaar was, deed dienst op de „Nürnberg", die nu ook in den grond is geboord. Graaf von Spee, die in 1912 tot bevelhebber van het kruisers-eskader in de Chineesche wateren werd be noemd, stond op 't punt naar Duitsch land terug te keerou, toen de oorlog uitbrak. Zijn opvolger was reeds op weg om hem af te lossen. De Nürnberg in den grond geboord. Londen, 10 Dec. (Officieel). De Duit sche kruiser Nürnberg is den 8sten dezer in den grond geboord; de ver volging van do Dresden duurt voort. [Beide schepen behoorden, naar men weet, tot het eskader van vice-admi- raal Von Spee, dat bij de Falkland- eilanden is verslagen, De Nürberg, van 3470 ton, liep 23 knoop, de Dres den, van 3650 ton, is sneller, loopt nl. 24% knoop en is bewapend met 12 stukkon van 10% c.M. en twee torpedolanceei buizen (de Nürnberg had 10 van deze stukken on even eens twee torpedolanceerbuizen). [Red.] De „Gbben". Uit, Athene wordt nog over de schade, die de kruiser „Göben" in het gevecht in de Zwarte Zee heeft op- geloopen* het volgende gemeld De „Göben" is door 15 projectielen getroffen. Een toren, een kanon, een schoorsteen en een machine zijn be schadigd. Van de bemanning zijn 126 koppen gesneuveld. Zij zijn te Therapia in den tuin van het Duit sche gezantschap begraven. De bemanning bestaat nuuitDuit- sche en Oostenrijksche matrozen. De Oostenrijkers vormen ongeveer een derde van het totaal. Aalmoezeniers hebben den man schappen een eed afgenomen, waarbij zij zich verplichtten niets te vertel len, van wat er aan boord gebeurd is. Londen, 10 December. Te Dover maakte men zich hedenmiddag zeer ongerust wegens het vuren van de kanonnen in de haven. Duitsche on derzeeërs moeten tol tweemaal toe eene poging gedaan hebben de marine haven binnen to komen, Zij werden echter teruggeslagen Eene oflicieele bevestiging van dit bericht, is nog niet ontvangen. Servische oorlogsellende. Uit, Sofia worden aan het Berl. Tagobl. verhalen overgebracht van Servische deserteurs. Zij vertellen dat alle steden in Scrviö groote hospita len gelijken. De toestand der gewon den is volgens deze berichten ont zettend. Te Posjarowats zijn voor bijna 2000 gewonden 2 genecsheeren aanwezig. Wisseling van verband is slechts eenmaal urdc week mogelijk. De dood aan ontsteking komt hot meest voor. Vooral woedt roos in hevige mate. De genozenen weigeren den terugkeer naar het front. Beyers. Diep schokkend is het einde van generaal Beyers geweest. Gelijk in den grooten Boerenoorlog heeft hij tot het einde volgehouden. Engel schen in Zuid Afrika, maar wij ge- looven niet alle Engelschen enAfri- kaanders tegenstanders van Beyers, spreken hoonend van Beyer's zwart verraad, van zijn laaghartige daad. Al wie iets van het karakter van Beyers kent weet, dat hij tot niets laags en tot geen verraad in staat was. Hij was een rechtvaardige. De oorlog tegen Duitseh Zuidwest-Afrika keurde hij af, vond hij zondig en daarom gaf hij zijn hooge positie als opperbevelhebber van de burgermacht prijs. En moge de opstand een mis slag zijn geweest, een man als hy neemt niet de wapenen tegen het wettelijk gezag op zonder dat iets, dat hem hoogero plicht was. het hem gebood. Met Hertzog zeggen wij, dat de politiek van Botha, Smuls en hun medemiuisters die hen volgden, den opstand heeft uitgelokt, en onder de opstandelingen vond men van de beste der Afrikaanders, de Wet, Beyers, Kemp, ds. V3n Broekhuyzen en vele anderen. Vervolg oorlogsberichten binnenzijde. Uit Duitschland. De Ouitsche keizer. Berlijn, 10 December. De gezond heidstoestand van den keizer is aan merkelijk verbeterd. Dekatarrh neemt af, de temperatuur is weer normaal. Strenge censuur. De correspondent van liet Handels blad te Oldenzaal schrijft: Hoe streng de censuur in Duitseh land is op alle lectuur uit ons laDd, kan wel blijken uit het volgende: arbeiders van hier en elders, werk zaam in de textielfabrieken van na burige Duitsche plaatsen en binnen onze grenzen woonachtig, deelen ons mede, dat het hun verboden is, boter hammen in Nederlandsche couranten gewikkeld, mede te nemen over de grens. Deze arbeiders worden nu in de gelegenheid gesteld, in de fabrieken papier ter verpakking hunner boter hammen mede te nemen. Zyn niet temin hun eetwaren in bedoelde cou ranten gewikkeld, dan wordt dit pa pier aan do grens in beslag genomen. De verklaring van Karl Llebknecht. „Het Volk" ontvangt den volledi- gen tekst van de schriftelijke ver klaring, door den soc.-dem. afgevaar digde Karl Liebknecht aan den voor zitter van den Duitschen Rijksdag ter hand gesteld, bedoeld om als toe lichting van zyn stem tegen de oor logskredieten in het verslag van de zitting to worden opgenomen. De opneming is, naar men weet, door den Rijksdag-voorzitter geweigerd, omdat de voorlezing van de verklaring den spreker tot de orde zou hebben doen roepen. Het stuk luidt als volgt „Mijn stem tegen het wetsvoorstel berust op deze overwegingen „Deze oorlog, die geen der betrok ken volken zelf heeft gewild, is niet ontbrand ten bate van de welvaart van het Duitsche of van eenig ander volk. Men heeft te doen met een imperialistischen oorlog, een oorlog om de beheersching van de wereld markt, om de politieke heerschappij over gewichtige exploitatieterreinen voor het industrie- en bankkapitaal. Van het standpunt dor concurrentie in de oorlogstoerustingen heeft men te doen mot een door de Duitsche en Oostenrijksche oorlogspartijen ge meenschappelijk in de duisternis van het half-absolutiamo en der geheime diplomatie uitgelokten krijg om den tegenstandeis vóór te zijn. Tevens is de oorlog een Bonapartistische po ging om de groeiende arbeidersbe weging te outzenuwen en te verplet teren. Dit hebben de verloopen maan den, in weerwil van een niets ont zien den toeleg om de hoofden te ver warren, met steeds grootere duide lijkheid getoond. De Duitsche leuze „Tegen het Tsarisme" bedoelde evenals de tegenwoordige Engelsche en Fransche leuzen „tegen het militairisme" - de edelste neigingen, de revolutionaire overleveringen en idealen van het volk voor den volkshaat in beweging te brengen. Duitschland, dc mede plichtige van het Tsarisme, het voor beeld van politieke achterlijkheid tot den dag van heden toe, heeft geen roeping als bevrijder van de volken. De bevrijding van zoowel hetRussische als het Duitscho volk moet beider eigen werk zijn. De oorlog is geen Duitsche verde digingsoorlog. Zijn historisch karakter en aanvankelijke loop beletten ver trouwen te stellen in de bewering eener kapitalistische regeering, dat het doel, waarvoor zij kredieten vraagt, de verdediging van het vaderland is. Gefcischt moet worden het sluiten van een spoedigen vrede zonder ver overingen alle pogingen daartoe moeten gesteund worden. Enkel de gelijktijdige on duurzame versterking van de op een zoodanigen vrede ge richte stroomingen in alle oorlog voerende Staten kan de bloedige slachting doen eindigen vóórdealge- heele uitputting van de volken is ingetreden. Slechts de uit den bodem der internationale solidariteit der arbeidersklasse on der vrijheid van alle volken ontsproten vrede kan blijvend zijn. Daarom is het plicht voor het proletariaat van alle landen, ook thans in den oorlog gemeen scbappelijken socialistischeu arbeid to leveren ten bate van den vrede. ,Do ondersteuningskredieten be willig ik met het voorbehoud dat de gevraagde som mij verre vau vol doende toeschijnt. Niet minder gaarne stem ik voor alles wat het harde lot van onze broeders in het veld ver lichten kan, ovcnals dat van de ge wonden en zieken, met wie ik ten diepste medelijden heb. Maar onder protest tegen den oorlog, tegen dege nen die er voor verantwoordelijk zyn en hem hebben teweeggebracht, tegen de kapitalistische oogmerken waar voor hij wordt gebruikt, tegen de inlijvingsplannon, tegen de inbreuk op de Belgische en Luxemburgsche onzijdigheid, tegen de onbeperkte heerschappij en politieke plichtver zaking, waaraan regeenng en heer- schende klasse zich ook nog heden schuldig maken, stem ik tegen do verlangde oorlogskredieten." EERSTE KAMER. Geëmployeerden enz. Rijkswerf Amsterdam. Verschenen is de Memorie van Autwoord op het afdeelingsverslag over het wetsontwerp tot aanvulling van de wet van 31 Dec. 1913 tot afwijking van do bepalingen der wet van 18 Juli 1890 tot regeling der pensioenen van de mindere geëm ployeerden enz., op daggeld werk zaam bij de inrichtingen van 's Rijks zee- en landmacht, ten behoeve van mindere geëmployeerden enz., op daggeld werkzaam bij 's Rijks werf te Amsterdam, die in verband met de voorgenomen opheffing van die werf als inrichting van aanbouw en herstelling, zijn of zullen worden ont slagen ter zake van maatregel van bestuur. De regeering verklaart in deze Memorie, dat, aangezien in het be lang van een aantal minder bevoor rechten onder het personeel van 's Rijks werf te Amsterdam de voor gestelde maatregel billijk en nood zakelijk geacht werd, de financieele gevolgen, welke niet belangrijk kon den zijn, niet in de eerste plaats ge steld mogen worden. Ten einde tegemoet te komen aan de door sommige leden geuite klacht over onvoldoende toelichting heeft de regeering door den wiskundige bij het weduwen- en weezenfonds voor de burgerlijke ambtenaren de con tante waarde doen berekenen van de verplichtingen, die den Staat bij het onderhavige wetsontwerp worden op gelegd; deze wordt geraamd op ruim f45.000. De meening van die leden, dat de bepaling, waardoor aan hen, die vijftien of meer jaren bij inrichtingen van 's Rijks zeemacht en laatstelijk bij 's Rijks werf te Amsterdam zijn werkzaam geweest, de aanspraak op uitgesteld pensioen reeds gegeveD wordt op 55jarigen leeftijd, buiten gewoon vrijgevig is, kan door de regeering niet worden gedeeld. De onder werpelljke wetsaanvulling veeleer te beschouwen als een noodig geachte aanvulling v3n de bepalin gen der wet van 31 Dec. 1913, om dat deze de belangen van hen, die langdurige diensten hebben bewezen en geen aanspraak op een dadelijk ingaand pensioen kunnen doen gelden, ongeregeld liet. De regeering is van oordeel, dat deze geheel valt in de i lijn van het standpunt door baar in genomen, om de gevolgen van de opheffing van 's Rijks werf te Amster dam voor het personeel, dat voor ontslag in aanmerking komt, zooveel mogelijk te lenigen. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 10 December. De algemeene beraadslagingen om trent het ontwerp oorlogsleening worden voortgezet. De heer Troelstra (s.d.a.p.) komt op tegen het verwijt, dat leden van vérschillende politieke partijen deu godsvrede verstoren. De leden der Kamer zijn geen militairen, die onder - tucht staan hun plicht is het, te zorgen, dat de wagen weer in het goede spoor komt als hij er uit raakt. De Regeering zelve doet door hare voorstellen de politieke geschillen naar de oppervlakte komen. In de kringen van het volk heerscht thans veel en onverdiend leed en men moet zich niet voorstellen, dat hun leiders zich daarvan maar niets hebben aan te trekken, om maar goede vriendjes te blijven met de Regeering. De interne strijd over het wetsontwerp heeft ook in geen onkel opzicht onze onafhankelijkheid in gevaar gebracht; ook had hij in 't minst niet het ka rakter van eene poging om een mi- nisterieele crisis uit te lokken. Spr. betoogt vervolgens, dat, indien mi nister T'roub bij dit ontwerp zijn eigen overtuiging gevolgd had en niet uit den weg gegaan was voor een poli tieke minderheid, er weinig of geen agitatie zou zijn geweest. De minister vreest in conflict te komen meteen deel der rechterzijde na het dreige ment van Dr. Kuljper, dat bij heffing eener oorlogsbelasting het bestand zou worden opgezegd. Maar nu komt de minister in conflict met de linker zijde. Herhaaldelijk heeft hij onom wonden zijne meening gezegd over de rechtsche belasting politiek en nu hy voor 15 jaar 26% millioen per jaar gaat vragen, legt hij zich kalmpjes bij die politiek neer. Twee conse quenties zijn daarvan het gevolg: de uitbreiding der Staatspensionee- ring loopt gevaar als eerste offer te vallen, en men zal wel tot verhoo ging van invoerrechten moeten over gaan. Twee zaken dus, waarvoor ons land gestreden heeft, worden ten offer gebracht aan de fictie, dat de geheele rechterzijde tegen een oor- logshefflng is. Érnstiger wordt de zaak voor minister Treub, waar vele rechtsche bladen, katholieke zoowel als anti-revolutionaire, tegen het ont- werp-Treub en vóór een oorlogshef fing zijn. Ook het dekkingsplan van de Re geering onderwerpt de heer Troelstra aan zijne critiek. De heer Fock (u.1.) betreurt het, dat de regeering de gedwongen leeuing als dreigement in haar ontwerp heeft opgenomen. De leening zou toch wel volteekend worden zonder dat droige- meut. De heer De Monte Verloren (a.r.) is tegen het door deu heer De Meester voorgestelde uitstel van aflossing voor de eerste jaren. De rede van den heer De Geer, (c.h.), die hierna aan het woord kwam, was vooral er op toegelegd om te doen zien dat de tegenstelling tusschen heffing en leening veel te veel is op geblazen. Immers, allengs bleek dat de voorstanders van een heffing deze Diet onmiddellijk wilden toepassen, maai' daarvoor vrij geruimen tijd wilde nemen. De heer Stork wilde de heffing ten slotte zelfs desnoods over 15 jaren verdeelen en dat is juist de tijd waarover de Regee- ringsleening loopt. Het verschil komt dan ten slotte alleen hierop neer, dat by heffing alleen de tegenwoordige vermogens worden getroffen, bij lee ning ook de nog te vormen vormogens. Een geriug verschil, maar dat spreker dan iu elk geval nog de voorkeur aan leeniug deed geven. Groote bedryfs inkomsten zijn trouwens alleen door belasting over verscheidene jaren juist te heffen. En als men verwijst naar de Duitsche Wehrsteuer dan wilde spreker ten eerste op merken dat die werd opgebracht in een tyd van buitengewone wel vaart en ten tweede dat die, als ze naar denzelfden maatstaf hier te lande werd geheven, geon 275 maar 55 millioen zou opbrengen. Feitelijk gaat het dan ook niot, zoo meende dc heer De Geer, om de vraag: heffing of leening, maar om de vraag naar do dekkingsmid delen. Niet hoe men zal betalen, maar wie zal betaleD, is de quaestie. Nu had spreker, wat dit betrof, geen heel groote bewondering voor het opcentencomplex met narao had hy meer op de Inkomstenbelasting en minder op het Personeel willen leg gen, maar hij zou zich bij het thaus voorgestelde neerleggen. En wanneer het, in 1917, zal gaan om de definitieve beslissing, dan zal men daarbij van dit beginsel moeten uitgaanHet geheele volk, en niet alléén het vermogende deel, moet meebetalen. Maar daarbij moet reke ning worden gehouden met draag kracht. Weshalve de heer De Geer nu reed3 verklaarde, veel to voeleu voor een vermogens-surtaxe als door den heer Tydeman was aanbevolen. Na den heer De Geer voerde de heer Marchant (v.-d.) het woord, doch daar hij niets nieuws te berde bracht, zullen wij van zijn rede niets vermelden. De heer N o 1 e n s (r. k.) daaren tegen, gaf in een korte speech vóór het ontwerp, indirect de bevestiging van 's heeren Troelstra's woorden, dat de rechterzijde volstrekt niet zoo op leening gesteld was als de Regee ring scheen te meenen. Want, zoo zeide deze heer, als de Regeering met een voorstel tot heffing zou zijn gekomen, zou dit rechts „met even veel consideratie" zyn ontvangen. Overigens verklaarde deze spreker dat Iflj het thans ingediende voorstel ook daarom goed vond omdat het middel van de heffing nu nog over- Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Telef. Intc. 140. ABONNEMENTSKLEEDING voor Heeren. Zeer doelmatig. De goederen blijven het eigendom van den geabonneerde. Ons tarief wordt U op aanvraag on- middelijk toegezonden. blijft, als dat van do leening, zelfs met 275 millioen, niet voldoende mocht blijken. Avondvergadering. Even vóór het eind der middag zitting kwam minister Treub aan het woord, ter beantwoording van de sprekers. Vooraf besprak hij een drietal andere puntenhet beklag over den bekenden passus in de Memorie van Antwoord, do positie van de Nederlandsche Bank en het bedrag der leening. Ten aanzien van het eerste merkte hij op, dat de Regeeriog niet de minste bedenking heeft tegen critiek, maar wel tegen een agitatie, gelijk die is gevoerd, hetgeen met citaten, o.a. uit redevoeringen van de heeren De Jong en Kleerekooper, werd ge staafd, en dat terwijl de toestand nog zóó is, dat men steeds op alles voorbereid moet blijven. Omtrent de positie van de Nederlandsche Bank men had oa. gezegd, dat die positie zoo sterk is, dat de Staats schuld bij die Bank nog niet behoefde te zijn geconsolideerd merkte de Minister op, dat die positie inderdaad sterk is, vooral in vergelijking met de buitenlandsche Banken, maar toch, ware niet in den aanvang van den oorlog de marge van ongedekte circulatie verhoogd, dau zou thans de metaaldekking drie millioen te laag zijn. Wat het bedrag van de leening betrof, dit was zeker aan den veiligen kant geraamd. Maar daarin kan dan ook zoor veel worden be grepen. Overigens zou zeker gevolg worden gegeven aan het denkbeeld van den heer Patijn om tweeerlei rekening op te maken en alleen op de eigenlijke oorlogsschatting de extra delging toe te passen. Ministers beklag betreffende het hoofdpunt kwam in zijn kern hierop neerEr zal na den oorlog zulk een groote credietvraag blijven voortdu ren en er zal zulk een crisis ontstaan, dat men onverantwoordelijk zou han delen door het kapitaal nog meer aan het crediet te onttrekken dan toch reeds door stilstand van bedrij ven on meer ander gemis aan nor male kapitaalproductie zal geschie den. De oorlog van 70-71 heeft aan de twee daarbij betrokken mogend heden ongeveer 8 milliard mark go- kost (zonder de oorlogsschatting na tuurlijk), thans gaat er, naar Juliua Wolff heeft uitgerekend in „Die Kriegsrechnung," per kwartaal 13£ milliard mark rechtstreeks en 18 mil liard indirect door den oorlog heen. Dat zal op 1 Februari dus zoowat 36 milliard gulden zijn. Men kan dus eenigermate beseffen welke eischen er aan het crediet zullen worden ge steld. Bovendien heeft de geschiede nis van '70—71 geleerd dat na een tijd van grooten opbloei geweldige instorting kwam en dus is het ie meer noodig om vooral die onder nemers, die het nu nog maar even kunnen uithouden, tegen dien tijd niet te verzwakken, opdat niet nog meer ellende zal ontstaan dan toch al zal geschieden. Eu de leening geeft in elk geval in plaats van gold een papier dat zoo goed als gold is. De leening haalt bovendien het geld van hen die het missen kunnen, ter wijl een heffing ineens, zeker uu beau geste, van allen iets vergt die ver mogend worden geacht. Zij ware on verantwoordelijk „en van mij," zoo verklaarde de Minister, „is zij niet tc wachten, nu niet en over drio jaar ook niet." Het was dus uit eigen overtuiging en volstrekt niet om te schipperen ter wille van den Godsvrede, dat de Minister het middel van leeniDg had voorgesteld. Alleen in de keuze der dekkingsmiddelen had hij getracht, zooveel mogelijk tegenstellingen to verzoenen waarbij echter de arbei ders waarlijk niet te kort zijn geko men gelijk uitvoerig werd becijferd. Door het oorspronkelijke ontwerp zou ongeveer 19.3°/0 op de arbeiders, 27.8% op den middenstand en 53.40% op de vermogenden neerkomen. Door het gewyzigde ontwerp zijn dio cijfers geworden 17%, 27.5% en 55.5 En ten slotte gaf de Minister tegenover de vrees, dat de leenings- annuïteit gedurende 15 jaren alle hervormingen zou tegenhouden, ope- niDg van zyn financieele voornemens. Daaruit bleek, dat hij, voor allerlei hervormingen 55 d 60 millioon noo dig achtte, en dat hij daarvoor ons geheele belastingstelsel wil hervor men zooals Gogel in 1805 heeft ge daan. Ingezonden Mededeeling. Aandoeningen der huid. De huid is blootgesteld aan tal van aandoeningen, welke door de jeuk en pijn het leven van den patiënt haast ondraaglijk maken. Bovendien zyn zij dikwijls onooglijk on bieden zij hard nekkigen weerstand aan elke behan deling. Foster's Zalf geneest de huid door haar verzachtende, antiseptische en heelende. eigenschappen. Zy gaat de ontsteking tegen en is bekend als eon der beste geneesmiddelen tegen ec zeem, huiduitslag, gordelroos, schurft, insectenbeten, winterhanden en voe ten, netelroos, dauwworm en alle jeukende huidziekten. Foster's Zalf (let op den juiston naam) is te den Helder verkrijgb. bij de fa. De Bie - Biersteker, Keizerstr. 93. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postw. a f 1.76 p. doos. (28)

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1