De Pathéfoon f45.- Extra Kerst aanbieding Fonograaf PATHE, Reguliersbreestraat 43, Amsterdam. INGEZONDEN MEDEDEELING. Prachtig en degelijk KERST GESCHENK!!!!! Te allen tijde, onder alle omstandigheden en bij elke gelegenheid is de welkome Gast in eiken Huiselijken Kring Nieuwste uitvinding^PATHË. Omdat: Hij lacht, weent en zingt naar een ieder's wensch; Zijn zoete aange> name klank en zijn zuivere weer gave en reinheid van toon onver gelijkelijk zijn Hij speelt mat een onvsrslijtbarenSaffier en naalden dus overbodig zijn. ISIS SP! Bovenstaand toestel, degelijk en sierlijk afgewerkt, OQ cM., naar keuze nvjiQ met rolsluiting en 12 nummers PATHÉplaten des koopers H'■J'® De PATHÉplaten zingen zonder naald, maar met een ON VERS LIJ TB AR EN SAFFIER, - het behoud der platen. De PATHÉplaten zijn alle schitterend geslaagd en hei repertoire bestaat uit meer dan 25000 opnamen. De beroemdste Hoilandsche en buitenlandsche ar tiesten en musici hebben aan de sa menstelling van het PATHÉ repertoire medegewerkt. De PATHÉFOONS, soliede van constructie en sierlijk afgewerkt, zijn in meer dan 30 verschillende modellen en prijzen onder het bereik van een ieder. Verkrijgbaar bij ai onze Agenten door heel Nederland. Platen-Catalogi en Prijscouranten gratis en franco. Vraagt onze speciale voorwaarden voor termijnbetaling!!!!! Vraagt inlichtingen bij: Bezoekt onze 3 nieuwe, naar de eischen des tijds ingerichte, verkoopzalen. uit Frankrijk krijgen, en dat is, sinds de haven van Archangel door het ijs niet meer bereikbaar is en do Zwarte Zeehavens zijn gesloten sinds Turkije met Rusland in oeilog is, niet ge makkelijk. De aanvoer door neutrale landen is eveneens onmogelijk, daar Zweden en Noorwegen dien niet toestaan, en de Regeering van Bulgarije geweigerd heeft oorlogsmateriaal, in de haven van Dedeagatsj geland, door haar gebied te vervoeren. In hoeverre deze meening van de „Koln. Ztg." juist is, kan van hieruit moeilijk worden beoordeeld. Vooral niet, daar in de laatste jaren de Poe- tilof-fabriek ook geschut en ammu nitie vervaardigt en een Russische atdeeling van de Engelsche fabriek Vickers Maxim is opgericht om het geschut voor de Russiscne vloot te vervaardigen. Over het Russische oorlogsplan, zul len wij niet veel zeggen. Als werkelijk een dergelijk plan bestaat, is het van zeer jongen datum. Tot dusver was het plan klaarblijkelijk met een deel van het leger door Oost-Pruisen of Sileziö naar Berlijn op te rukken, met liet andere zich meester te maken van Galieiö, dat Rusland gaarne zou bezitten, om daardoor zijn Poolscli gebied tot aan de Karpathen af te ronden. De tegenslagen, die de Russische opmarach naar Oost Pruisen en na .Sileziö heeft ondervonden, de groote bekwaamheid waarmede Hindenburg zjjn troepen weet te gebruiken op een wijze, die liet voortrukken der Russen tot dusver belette, kunnen allicht een wijziging ia het oorspron kelijke plan noodig gemaakt hebben. De plannen van den Russischen generalen staf zijn nog al wisselend, en juist daardoor zijn de verwach tingen, door Engeland en Frankrijk- op de Russische hulp gebouwd, te leurgesteld. Bij den Russischen gene ralissimus is het voortdurend een weifelen of hij eerst Berlijn en dan Weenen, eerst Weenen dan Berlijn zal bedreigen. „Entre ces deux mon coeur belance", kan hij zeggen. Ingezonden Mededeeling. op RIJWIEL., RIJTUIG, to AUTOBANDEN j waarborg! soliditeit. Fabriek Hevea, HoogctaudlQroningc».)! DE OORLOG. (Vervolg.) Van het Westelijk front. Parijs, 10 Dec. (Reuter.) De alge- ineene toestand is dezelfde gebleven. Gisteren hebben onze vliegers op nieuw 16 bommen op het station en de hangars van het vliegkamp te Freiburg in Breisgau geworpen. Ondanks de hevige beschieting zijn zij ongedeerd teruggekeerd. De strijd In Armentières. - Boulogne, via Londen, 10 Dec. Ik ben, seint de correspondent van Reuter, zoo juist teruggekeerd uit Armentières en omgeving, dat 11. Dinsdag bevrijd is van de Duitschers, die door de Britsche troepen na weken lang bloedigen strijd er uit geworpen zijn en teruggedreven tot achter de artilleriestellingen. De stad heeft gruwelijk geleden van het Duitsche bombardement. De vijand schijnt z(jn geschut voornamelijk gericht te heb ben op monumenten en fabrieken. Een bijzonder verwoede aanval werd gedaan op Houplines, een voorstad met talrijke fabrieken, waar geen huis onbeschadigd is gebleven. Alles is platgebrand, kerk en stadhuis zijn vernield. In Armentières dezelfde verwoesting. De correspondent liep door verlaten en doodstille straten tusscheu huizenreeksen met stuk geschoten en vernielde gevels en ver nielde daken. Overal waren aanwij zingen, dat de stad stelselmatig was geplunderd. De Duitschers hebben de stad, tweemaal bezet, den eersten keer stelden zij zich er mee tevreden de voorraden uit de winkels te halen, maar bij den tweeden keer dwongen zij de bewoners alles af te geven, wat zij bezaten. Een ieder, die ver dacht werd niet terstond liet zijne af te staan, werd met den dood be dreigd. Na het vinden op straat van het lijk van een Duitseh soldaat werden raadsleden en andero notabelen ge vangen genomen als gijzelaars. Men stond reeds op het punt hen te fusil- leeren, toen een officier den Duitschen commandant van de stad meedeelde, dat de soldaat bij een dronkemans- ruzie door eenige kameraden gedood was. Toen de correspondent Armentières verliet, werd het geluid van het ge donder van geschut gehoord uit de richting van Rljssel. De scherpe knal van de Fransche 75 rn.M. vermengde zich met het dolle gebrom van de Eugelsche houwitsers en het gedon der van de Duitsche batterijen. Van het Oostelijk front. Russisch legerbericht. Petrogad, 10Dec. (P. T. A.) Be richt van den Grooten Generalen Staf: Er valt geen verandering van ecnig belang te vermelden. Op zich zelf staande pogingen van den vij and om tot het offensief over te gaan leidden tot gevechten in de streek van Tjecbanof, Prasnitz, Petrokof (Russisch Polen) en op eenige andere punten van ons front. Al deze aan vallen verliepen ongunstig voor den vijand. In de buurt van de Vyskof- en Seskidpassen maakten wij bij een aanval op een versterkte stelling van den vijand vier kanonnen en en oen groot aantal wagens buit en namen wij moer dan 300 man ge vangen. De eerste militaire aviatrice. De opperbevelhebber van het Rus sische leger heeft prinses Sjakofskaja vergunning gegeven als aviatrice bij zijn leger dienst te doen. Dezer dagen heeft de prinses per vliegtuig Peters- burg verlaten om zich t,e voegen bij het Noordelijke leger, waarbij zij is ingedeeld. Prinses Sjakofskaja is de eerste vrouw, die opgenomen het luchtvaartkorps. Lodz door de bevolking verlaten. Petrograd, 11 Dec. De bevolking is Lodz, dat geheel ontbloot is van levensmiddelen, welke onmogelijk kunnen worden aangevoerd, ontvlucht uir. vrees voor geweldpleging door de Duitschers en is in troepen van dui zenden op weg naar Warschau. Vredevoorstellen? Londen, 11 Deo. Aan de Morning Post- uit Rome: Oostenrijk heeft op niot-officieelo wijze onderhandeling over don vrede geopend. Servië heeft echter vastbu sloten geweigerd. Beyer's lijk gevonden. Pretoria, 11 Dec: Officieel wordt be kend gemaakt, dat het lijk van Bevers by Vliegekraal gevonden is en de identiteit daarvan is vastgesteld. Op Zee. De zeeslag bij de Falklands- ellanden. Berlijn, 11 Dec. Over den zeeslag bij de Falklands-eilanden verluidt, dat het Duitsche kruiser-smaldeel, dat in dertijd na den slag bij Coronel de haven van St. Jago, in Chili, was binnengeloopen, die haven na nog geen etmaal met een onbepaalde be stemming verlaten had, om naar de Engelsche kruisers „Canopus" en „Glasgow" te zoeken. Intusschen was, naar uit berichten in de Engel sche pers bleek, een zeer sterk En- gelach smaldeel er werd gesproken van 38 schepen uitgezonden om het Duitsche smaldeel op te zoeken en te vernietigen. Over het gevecht is nog niets naders bekend, maar men heeft reden oni aan te nomen, dat de Scharnhorst", „Gneisenau" en „Leipzig" gezonken zijn, terwijl de Diesden" en „Nürnbcig" (die in tusschen ook in den grond geboord is, Red.) ontkwamen. Daar de En gelsehen over zulk een overmacht van bijzonder groote, snelle en goed gewapende schepen beschikten, zal er voor die twee laatste kruisers niet veel kans zijn, dat zij zich op don duur aan de vervolging kunnen ont trekken, zoodat men ook met het verlies van die twee schepen rekening zal moeten houden. Over de verliezen van de Engeischen is niets bekend. Het is nauwelijks aan te nemen, dat men van Engelsche zijde nauw keuriger inlichtingen zal geven ovel den loop van het gevecht en des imeu- stelling van het Engelsche smaldeel. Men mag niet vergeten dat liet Duitsche smaldeel zich sedert onge veer vier maanden in volle zeo be vond, dat het, zonder van kabels en andere gemeenschapsmiddelen ge bruik te maken, zich vereenigd had om de vijandelijke vloot een zwareu slag toe te brengen en geen bescher mende haven tot zijn beschikking had, om de noodigste herstellingen te verrichten, dat er'geen dok was waar het de kiel van de schepen kon laten schoonmaken. Niettemin slaag de het erin, eenige maanden lang den noodigen voorraad aan kolon en proviand aan boord te nemen, zouder dat het in handen van den vijand viel. Aanval op de haven van Dover. Londen, 11 Dec. De ochtendbladen geven langere of korte verhalen om trent den aanval van vier Duitsche onderzeeërs op de haven van Dover gistermorgen. De correspondent van de „Times" meldt, dat ongeveer te half zes toen het nog pikdonker was, bij het schijnsel van een zoeklicht iets werd gezien, dat op de periscoop vau een duikboot geleek. Onmiddel lijk werd van de Adiniralty Pier een kanonschot in do richting van den vermoedcl|jken periscoop gelost en weldra gaven ook andere kanonnen vuur, al kon men den weg dien de periscoop nam niet met zekerheid volgen. Met voorbehoud moet men de berichten aanvuurden omtrent den vijand toegebrachte verliezen. Indien er werkelijk onderzceörs bij Dover zijn geweest, hebben zo in elk geval geen schade aangericht. De algemeene toestand. Steeds meer blijkt het, dat de tegen standers op het westelijk oorlogs- tooneel tegen elkander geheel op wegen. Noch aan de eone, noch aan de andere zijde wordt eeuig voordeel van belang behaald. En dat heoft natuurlijk invloed op de stemming in Duitschland. Men komt niet voor uit, en zoo kan het toch niet blijven. Reeds maanden lang liggen de beide legers tegenover elkaar. De loopgraven wordenin deze dagen slooten, rivieren bijna. Modder en water belemmeren zelfs het bewegen in de eigen loop graven. En de afdaken, shelters, reduits, of hoe men die beschermende dingen ook noemen moge, kunnen niet beletten, dat in die overal om gewoelde aarde ecu reusachtige mod derpoel ontstaat, waarin de schoenen blijven vastkleven, de menschen niet meer voortkunnen. Hoe lang dat nog zal voortduren, is niet na te gaan. En daarbij komt nu ook nog, dat verschillende ziekten in de legers uitbreken. Reeks worden uit Noord Frankrijk verschillende ge vallen van typhus en andere inge wandsziekten gemeld, die door do onmogelijkheid om de noodige voor zorgen in acht te nemen zich snel zullen uitbreiden. Menig landweerman zoo lazen wij eigens moesteven droevig glimlachen bij de ontvangst van een veldpostpakket met stukjes zeepthuis scheen niemand te ver moeden, dat hij zich wekenlang niet behoorlijk wassclien kon, door gebrek aan schoon water en aan een goede waschgelegenheid. Slechts in het rotsachtig deel van het oorlogsgebied gebeurt noch iets. Maar ook niet veel. De Duitschers verzekeren, dat de insluiting van Verdun steeds vooruitgaatde Engei schen, dat volgens Fransche mede- deelingen van een insluiting der vesting geen sprake is, en dat het garnizoen de gelegenheid heeft zich ten allen tijde vrij te bewegen. Van het Argonnenwoud wordt steeds gepoogd de insluiting van Ver dun te voltooien. Vandaar het voort durend vechten aan den oostelljken rand van dit bergland, dat in den laatste» tijd ten doel schijnt te heb ben den straatweg en den spoorweg van Verdun naar Clermout-en Argon- ne in bezit te krijgen. Van Fransciie zijde wordt het mogelijke gedaan, om die verbindiug in bezit te houden, ten einde niet van den oostelijken vleugel van het lange front in Cham pagne te worden afgesneden; van Duitsche zijde wordt niets onbeproefd gelaten om haar te vernietigen, wijl daardoor de vesting Verdun zou zijn ingesloten, maar ook de verbinding tusscben het vestingleger en de rest der Frausche strijdmacht zou zijn verbroken. In het Oostelijk gevechteterrein heeft Hindenburg, na de overwinning die hij bij Lodz behaalde, gepoogd de vruchten van zijn zegepraal te pluk ken. De terugtrekkende Russen volgt hij op den voet, en steeds maken zijn berichten melding van gevangenen en buitgemaakte kanonnen. De „Küln. Ztg." meent, dat door het groote verlies aan geschut en ammunitie de toestand van hot Rus sische leger steeds moeilijker wordt. Rusland moet de aanvulling daarvan PLAATSELIJK NIEUWS. Helder's Harmoniekapel. Dit welbekende en-beminde muziek corps gaf Donderdagavond onder lei ding van zijn directeur, den heer G. H. J. van den Bogaerde voor ge- noodigdt n en donateurs een concert in „Casino". Behalve een drietal nieuwe, bracht het een aantal bekende num mers teu gehoore. Nieuw waren „Souvenir aan Helder's Harmonie- kapel", met een mooi klarinetsolo, pittige, vroolljke tnarsch van den heer Sprink, lang niet een van de slechtste nummers, no. 3 „Brassée de Rosos" wals van Gabriel Allier, en een gees tige Schots van Andrieu,„Gracieuse", die ook werkelijk haar naam eer aan deed. Overigens liet Harmoniekapel ons in de ouverture „Bérlin wie cs weint und lacht" van Conradi en in nog oen drietal andere nummers hooien wat zij praestecren kan. Na de pauze ging een voordracht en daarna de klucht „In naam dei- Koningin." Wij hebben te dezer plaatse daarover reeds vroeger geschreven en aangezien de spelers dezefden waren van toen, kunnen wij mei de enkele vermolding volstaan. Hot aar dige stuk werd vlot en goed gespeeld. Daarnabal. Muziekschool Leewens. Vrijdagavond gaven de leerlingen der Muziekschool, waarvan de lieer A. J. Leewens directeur is en waaraan verbonden zijn voor solo en koorzang mej. Willy von Saher, en voor viool de lieor Jan Sluis, in „Casino" de jaarlijksche voord rae'nts oefening. Naar het programma veimeldde- was het dit jaar reeds de 18e jaar- oefening. De talrijke leerlingen dei- Muziekschool zijn dan in de gelegen heid iets van hunne kundigheid te laten hooien aan familieleden in in- vité's. Zij vinden daarin een belang stellend en dankbaar gehoor, 't is waar, maar voor velen is zoo'n toe- juichinkje toch ook weer 'n prikkel om zich met ijver op de kunst toe te leggen. Begrijpelijkerwijze was 't een zeer uitgebreid on zeer gevarieerd pro gramma. Daar zijn er bij, die hun eerste stappen zetten, maar toch ook weer anderen, „die 't al heel aardig beginnen te doen". Daar zijn er bij, die heel wat belooven voor de toe komst, „die 't hem lappen als de beste". Zoo'n stukje spelen thuis, of op de les, nu ja, dat kan iedereen, maar voor 't publiek, zie je, dat ver- eischt toewijding en inspanning. Dan moet jc goed voor den dag komen. En 't was den meesten aan te zien, dat ze daarvoor hun best deden. Heele programma liep van een leien dakje. Programma van het Kerk-Concert in de Nieuwe Kerk op Zondag 13 Dec., 's nam. 2.30 uur, te geven door de Gemengde Zang- veroen. „Zanglust", Anna Paulowna, directeur: Joh. Brands, solistenMej. Neli Kaan, mezzo-sopraan, en de heer Madiol, viool. 1. u. Ontwaakt, loopt Herders dezen nacht b. Herders, Hü Is geboren J. Röntgen. 2. Preirliiera f vlooit: F. Sohuberl. mezzo- Gesar Kranck. lopnurn Em. Hullebrook. J Valerius, Wier te. F. Handel. ,a. I'anis Angelic b. Hemelhuis .a. Gelukkig Vaderland, b. Kindje mijns harten. •5: SS""" ,a. M(jn Nederland b Heer Jezus heoft R. Hol.' horken Oud-Nod.lied. mezzo-sopraan. Fr. Roeskc. 7. Wiegeliedje, Gelijk in andere stellingen, zoo heeft zich ook hier een Commissie gevormd tot behartiging van de gees telijke belangen der Prolestantsche militairen bij de landmacht. De bedoeling is meer organisatiu te brengen in den arbeid en door de Commissie een band te vormen met de legerbevelhebbers, zoodat voor stellen kunnen worden gedaan en op bezwaren kan worden gewezen. Voor al zal getracht worden steun te ver- leenen waar dit noodig mocht zijn, in den vorm van preek- en spreek beurten, ook door sprekers van elders. Dit geldt tevens voor de kleinere, verafgelegen plaatsen en dan met erkenning van de onderscheiden godsdienstige richtingen. Voorzitter van ^de Commissie is Ds. Talma, algemeen veldpredikerleden zijn de predikanten der onderschei den kerken. Voor de Hervormde kerkDs. v. Griethuijsen, Ds. Onnekes en Ds. Poortvoor de Geref. kerkenDs. Stadig en Ds. Meijervoor de Doops gezinden Ds. Koster voor de Lu- therschenDs. Visser. Secretaris is de officier van 'admi nistratie H. P. Verschuur. De Commissie wenscht de behar tiging der geestelijke belangen bij de Marine zooveel mogelijk over te laten aan de speciaal daartoe aangestelde Marine-predikanten. 't Adres der Commissie is bij den Secretaris Marine-directie. Telef. 170. Aan de Universiteit te Utrecht werd tot arts bevorderd onze plaats genoot de heer Th. A. van Pienbrook. De Heldersche Mandoline-club Serenata" geeft op Zaterdag 19 Dec. haar eerste uitvoering in ditseizoeD, met medewerking van het trio ,Mobi- lia". De aanvang is ditmaal gesteld op- half acht. Commissaris der loodsen. Bij Kon. besluit van 10 dezer is aan den commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden, to Dordrecht, Ti, van der Valk, op zijn vorzoek, wegens meer dan 65 jarigen ouderdom, met ingang van 1 Mei 1915, eervol ontslag uit zijn betrek king verleend. BINNENLAND. De Batjan van de Stoomvaart-Maatschappij Nederland gestrand in het Engelsche kanaal by Deal heeft men tot heden nog niet vlot kunnen brengen. Een deel der lading is over boord gezet. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage, li Dec. Geslaagd groote Stoomvaart derde stuurman D. van Molenbroek. W. II. Morren, A. van Ockenburg en N. Ruyter. Huiszoeking. In vel band met vermoeden van het onttrekken van goederen aan een faillieten boedel (die der N. V. Hotel Maatschappij Kurhaus te Egmond aan Zee) heeft de Alkrnaarsche justitie gisteren een huiszoeking gedaan in het schouwburglokaal De Harmonie te Alkmaar, welks eigenaar lid was vau de directie der Egmondsche Hotel Maatschappij. Ook heeft de justitie een ondei zoek ingesteld in een pension te Egmond aan Zeé, dat door een dame voor den eigenaar der Harmonie wordt geëx ploiteerd. Een dreigbrief. Dinsdagavond hoeft de eclitgenooLi:- van den president vau het gerechts hof te Amsterdam een brief ontvangen waarin haar leven bedreigd werd, in dien zij niet Woensdagavond te half zeven een enveloppe, inhoudende f2009, gedeponeerd had in de stoep van perceel Stadhouderskade 124, bij de Van Woustraat te Amsterdam, achter een hekje, dat een der hoeken van die stoep afsluit en dient orn verontreiniging to voorkomen. De politic werd van hot geval in kennis gesteld en in overleg met haar werd afgesproken, dat du geadresseerde op den vustgestelden tijd een enveloppe zou neerleggen in de stoep. De polit' zou dan in de buurt de wacht houden. Woensdagavond werd op de afge sproken wijze de enveloppe gedepo neerd. Even later, zagen de spiedende politiemannen, hoe een jongmenseh van omstreeks 20 jarigen leeftijd in de stoep van perceel Stadhouderskade 124 ging zitten en er een pak kranten ging natellen. Het bleek later de zoon te zijn van een bezorger van een der Amsterdamsche bladen, die zijn vader gewoonlijk behulpzaam is bij zijn werk. Hij wei d, met nog een kranten- looper gearresteerd. In de woning van het jonge mensch werd schrijfpapier gevonden overeen komende met dat, waarop de dreig brief was geschreven, en ook lak werd er gevonden van dezelfde hoedanig heid als die, waarmède do dreigbrief verzegold was. Laat op den avond bekende het jongemensch de schrijver van den dreigbrief' te zijn. Hij was kantoor bediende van beroep, doch reeds eenige maanden zonder werk. Uit wanhoop had hij den brief geschreven. Toen hij iu de stoep zat, had hij het „antwoord" volgens zijn zeggen, niet durven oprapen. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. (Hdbl.) Opwekken van abortus. Voor de Rechtbank te 's-Graven- hage was gisteren gedagvaard W. J. Hage (dr. Reteau), beschuldigd van het plegen van abortus. Do zaak werd met gesloten deuren behandeld; ge dagvaard waren zeven getuigen. Het Openbaar Ministerie eischte vcroordeeling tot vier j3ar gevange nisstraf. Aan bekl. was als verdediger toe gevoegd mr. S. van Houten Jr. De vader van bekl., aanvankelijk verdacht van medeplichtigheid, werd op last van de Rechtbank buiten ver volging gesteld. TWEEDE KAMER. (Vervolg van pag. 1). De heer Bos (v. d.) vangt hierna zijn repliek aau. Hij blijft er bij,dat de minister niet zoo'n haast had be hoeven te maken. Zitting van Vrijdag 11 December. Alles wat de minister te berde bracht, aldus gaat de heer Bos voort, heeft hij nooit vroeger gezegd zoo ra aar in een late avond-vergade ring worden denkbeelden ontwikkeld, die een financieel program voor een kwarteeuw vertegenwoordigen. Hij vond overigens het betoog van den minister niet zoo erg sterk. Hij re pliceert verder uitvoerig en wreekt de cijfers van den minister, waarvan geen enkel deugt. Hij eindigt met het te betreuren, dat een der bewinds mannen van de v.-d. partij zulk eene hjuding aanneemt. Dit heeft op ons een zeer pijnlijken indruk gemaakt. Van de overige replieken zullen wij nog vermelden, dat ook de heer Vliegen (s.d.a.p.) den minister omtrent diens veranderde politiek heftig aanviel; strookt het met het verantwoordelijkheidsgevoel derregee- ring om de kabinetskwestie over de vraag wie dc kosten betalen zal, te stellen? Ook de heer De Meester (u.-l.) is teleurgesteld. Overigens kan dit geen invloed hebben op onze houding tegenover het ontwerp, want de opcenten worden voor slechts drie jaar toegestaan. De heer T r o e 1 s t r a (s.d.a.p.) vindt het jammer, dat een breuk is ontstaan met 's ministers verleden, het demo cratisch gedeelte van het volk. Even als andere sprekers, verwijt hij den minister oorzaak te zijn van het ver breken van den Godsvrede. Wat heeft de minister daarmede bereikt? Is ooit sinds het optreden van het Kabinet, of sinds het uitbreken van den oorlog zulk een toestand geweest van verzet, van onrust? Tot zoover de heer Troelstra. Uit een en ander blijkt genoeg zaam, zooals bet „Handelsblad" daD ook opmerkt, dat het ontwerp vol strekt niet met animo is opgenomen door de Kamer. „Het is te hopen," zegt het blad, „dat de leening in het land met meer animo zal worden begroet." En den uitslag, want het ontwerp werd tenslotte aangenamen, noemt het geen persoonlijk succes voor den minister, die de meerderheid van de vrijzinnigen van zich ver vreemd heeft. Wij zijn intusschen bij deartikels- gewijze behandeling gekomen en stip pen aan, dat de heer Vliegen (s.d.a.p.) een amendement indiende, volgens hetwelk de eerste 3 jaren alleen de rente zal betaald worden uit de opcenten, maar dat voor het einde dier 3 jaren een wetsontwerp zal worden ingediend, dat voor de aflossing ineens de middelen verschaft door heffing van de vermogens- en groote bedrijfsinkomsten. De heer D e Meester (u.1.) wil de aflossing doen beginnen twee jaar later dan 1 Febr. 1916, de datum in het ont werp voorgesteld. Het eerste vindt de minister onaan nemelijk voor de aanneming van het tweede waarschuwt hij de Kamer ernstig. Het eerste amendement wordt dan ook verworpen met 59 tegen 23 stemmen, het tweede met 42 tegen 40 stemmen. Het wetsontwerp zelf wordt ten slotte a angeno m e n met 60 tegen 22 stemmen. Tegen de soc.dein. Troelstra, Ter Laan (Rotterdam), Spiekman, Van Leeuwen, Mendels, Kleerekooper, Hugenholtz, Schaper, Albarda, Vlie ger, Gerhard, Helsdiugen en Ter Laan (den Haag); de Vrijz.-dem. Bos, Feenstra, Limburg, Roodenburch, Marchant en Ketelaar, endeunielib. Otto, De Jong' en Muralt. Waren de gehouden debatten .niet aangenaam voor den minister evenmin dc stemmingen. De rech terzijde en dc vrijliberalen, steunden hem. „Het. vertrouwen d:'it tle heer Treub aan 't hooofd van het departe ment van Landbouw iu de eerste oorlogsmaanden in zoo groote mate had gewonnen, en dat hij naar Finan ciën had meegenomen, is nu bij een groot doel van de vrijzinnigen ernstig geschokt", zegt het 'Handelsblad. Duitsche verliezen. De Duitsche verliezenlijsteu, nis. 92, 93, 94 en 95 geven de nainen vau 8938,7513,8219 en S0S3 gedoode. gekwetste of vermiste officieren en minderen. Dit brengt het totaal tot dusver op 691.236 (van wie er na tuurlijk velon hersteld zijn of nog her stellen zullen). De lijsten geven geen namen van Saksers, Wurtembergers en Beieren. Londen, 12 Dec. Du bladen mel den, dat de Franscheii La Bassée hebben genomen. Bij het spoorwegongeluk mot den militairen Duitschen trein, dat ver leden week plaais had nabij Visé, werden in totaal 200 man gedood of gewond. Volgens de „Daily Mail" zijn Woens dagavond twee Duitsche onderzeeörs vernietigd. Een bericht uit Londen meldt, dui. de „Karlsruhe" nn de „Kronprmz Wilhelm" door de Engelsche oorlogs schepen worden achtervolgd, Kon. Ned. Steuncomité. Hoogst belangrijke gift van H. M. de Koningin. H. M. de Koningin heeft aan liet. Kon. Ned. Steuncomité do som van f 100.000 geschonken. Tot Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland is, met ingang van 16 Januari a.s., benoemd Jhr. Mr. A. Roëll, burgemeester van Amsterdam. Laatste berichten. Van het Westelijke gevechtsterrein. Berlijn, 11 December. Offlcieele mededeeling van hedenmorgen uit liet groote hoofdkwartier In Vlaanderen hebben wij vorde ringen gemaakt. Westelijk en oostelijk van het Argonnerwoud zijn de vijandelijke artilleriestellingen met goed gevolg bestreden. Aanvallen van de Fransclien in het Bois de Prötre ten westen van Pont h Mousson zijn afgeslagen. Parijs, 11 Dec. Offlcieele kennis geving van vanmiddag drie uur: De vijand heeft gisteren groote be drijvigheid ontwikkeld en heeft in de streek van Yperen verscheidene aanvallen op onze linies gedaan. Hij heeft een van onze loopgraven be reikt, maar wij blijven vorderingen maken in de richting der vijandelijke loopgraven. In Argonne hebben wij onze loop graven verder naar voren* gebracht en twee aanvallen der Duitschers afgeslagen. Wij hebben het station Aspach (ten zuiden van Thann) genomen. Van het overige front zijn slechts artilleriegevechten te melden. Van .het Oostelijk gevechtsterrein. Weenen 11 Dec. (Wolff.) Offlcieele kennisgeving van vanmiddag: Onze krijgsverrichtingen in de Kar pathen worden volgens om krijgsplan voortgezet. De tegenstand van den vijand heeft zich gisteren over het algemeen tot gevechten met zijn achterhoude, die teruggeslagen, is, bepaald. In Galicië is nog geen beslissing ge vallen. Waar de Russen een aanval ondernamen zijn zij met zware ver liezen aau hun kant afgeslagen. Op ons front in Polen is het ook gisteren rustig gebleven. Przemysl is door den vijand alleen ingesloten, niet aangevallen. De onder nemende bezetting verontrust de be- legoringst roepen die op eerbiedigen afstand van den vestinggordel blijven, bijna dagelijks door kleine en groote uitvallen. Berlijn, 11 December. Offlcieele mededeeliug van hedenmorgen uit het groote hoofdkwartier: Ten Oosten van de linie aan de Masurische meren onderging de toe stand geen verandering. In Noord-Polen schrijdt onze aan vallende bewoging voorwaarts. Uit Zuid-Polen geen nieuws. De zeeslag bij de Falklands- eilanden. Londen, 11 December. (Officieel.) De verliezen aan Engelsche zijde in den zeeslag bij de Falklands eilanden bedragen: 7 man gesneuveld, 4 ge wond. Er is geen enkel officier ge dood of gewond. SPORT. Voetbal. Terrein Bolweg 1s/« 3'/« uur. Zondag a.s. krijgt H.B.S. bezoek van Alemaria Victrix. Verleden week heeft H.B.S., zooals reeds gemeld is, met oen zéér verzwakt elfial een nederlaag van 5-3 geleden; toch staat zij nog bovenaan in de ranglijst der competitie. Zij hoopt echter Zon dag revanche te nemen en brengt daartoe een elftal in 't veld, dat veel beter samengosteld is, o.a. do heeren Stoffels, Kuypers, Boers en Koenen. Meerens kan den eersten lijd niet voor H.B.S. uitkomen, daar hij verleden Zondag een ongelukje had, dat liern voorloopig veijtinderd to spelen. De spelers zullen, gelooven wij, de H.B.S.- suppoi tors wél vold;uu naar huis laten gaan en er alles opzetten om de boven- sto plaats to blijven behouden. Daar Alcm. Victrix niet veel meer mag ver liezen, zal er ook van die zijde hard ge- werkL worden cm kunnen wij dus een mooien en spamienden wedstrijd tegemoet zien. Hopen wij nu, dat het weder meewerkt, dan zullen zeker velen gebruik maken, van du gelegenheid om dezen wedstrijd te zien. H. F. C. terrein, 2 4 uur. De oorspronkelijk vastgestelde uil- wedstrijd tegen Hollandia II is ver vangen door oen thuiswedstrijd tegen W. F. C. III, -do kampioenen der 2e kl. van verleden jaar. In Wormerveer heeft H. F. O. dit jun met 3 1 ge wonnen, maar zij had toen een bui tengewoon goed elftal, terwijl W.F.O. toon volgens zeggen niet zoo bijzon der volledig was. Natuurlijk zullen zij trachten zich over de toen goledeu nederlaag te wreken en zich juisL daardoor bijzonder inspannen. Laat H. F. C. dus op haar hoede zijn en de mooie plaats op de ranglijst niet door een nederlaag bederven. Het halve competitie-programma is achter dun rug. Met een beetje geluk en veel geestdrift is 't kampioenschap der lo klasse nog lang niet onbereikbaar. Het publiek, dat zelfs bij het 2e elftal nog in zoo grooten getale opkomt getuige den wedstryd van verleden week - zal zeer zeker niot nalaten de dragers der rood witte kleuren tot de uiterste krachtsinspanning aan te sporen. H. F. C.ers, toont u die be- langstelling waard MARINE EN LEGER. Da luiteuuut tor zae der 2e klasse Marine- Reserve H. L. Oudenhoven, wordt 12Deeember 1914 overgeplaatst van Hr. Ms. Wachtschip to Willemsoord naar Hr. Ms. „Tlior". De luitenants tor zeo dor lo klasso H. A. Romswinckol, commandant van Hr. Ms. „Vidar", en E. H. te Winkel, godotaclieerd op „Rottum", zullen 15 Decembor 19H van plaatsing verwis- MARKTBERICHTEN. Hoorn, 10 Doe, 1914. ix^vjvo. ruuiie&DKuas inuinaus 1 joilgo uaas f-.- kl. fabrlekskaas f41.-, kleine boerenkaas f40.—, comm. fabrlekskaas f commis sie boerenkaas f40.—, middelbare fabrlekskaas f .- middelbare boerenkaas f 40.50. Aange voerd 174 stapels, wegonde 103570 K.G. Handel stug. Alkmaar, 11 Dec. 1914. Heden werden ter graanmarkt aangevoerd 640 H.L. Tarwe f 10.a 11.75. rogge f a gerst f-.—, idchev. f 10.76 a 11.10, haver fö.10 a 6A0. Bruine boonen fis.- a f 16. 60, witte idem f23.- a f—rood mosterdzaad f-.—geelid. f—blauwmaandzaad f—.-, paarileboonon flL— a f 11015, citroenboonen f21.— a f22.-, witte boonen f22.— a f 24.—,duivenboonon r- kanariz. f14.50 a f-.-. Erwten: groene f 17.60 a 19.—, grauwe fSO.- vale f24.- a -.- Burgerlijke Stand van Helder, van 10—11 December. ONDERTROUWDJ. F. Pulu en E. A. Zwaan R. Zwaan en M. Boeu- dermaker. GETROUWD: H. Bakker en G. PostJ. H- Walburg en J. de Vries J. Polak en H. A. AltmüUer P. Asma en\J. BakkerA. J. Edens en N. Kleijn. BEVALLENM. G. v. d. Meijden - van Oers, z.; A. J. Smits-Linström, d.J. C. v. d. Vliet-Keijzer, z.; S. Schilthuizon Schutte, d. OVERLEDENF. Sant, 66 jaar.

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 2