HELDERSCHE COURANT Nieuwe Abonné's.: No. 4404 ZATERDAG 19 DECEMBER 1914 42e JAARGANG Zij, die zich met ingang van 1 Januari 1915 op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Stelling van DEN HELDER. Ontspannings-avonden in de tweede helft van December. Harssens Noptunua Polderweg Weeshuis Erfprins Lezing Stumpliius Slafmuziek Declamatie-avond Van der Lee Lozing met llclilb. v. Dam Zangkoor „Ons Doel" S'l, u. Voor alle bewoners. DE OORLOG. De officieele legerberichten van 16 en 17 December. Van het W e s t e 1 ij k front komen berichten over een lichte vooruitgang tier bondgenooton bij Loinbaortzijde, bij Nieuwpoort. Bij de aanval op de Duitsche loopgraven verleende het Engelsche scheepsgeschut wederom krachtige medewerking. Langs het Yser-kanaal zonden de Kngelschen bargos met machinegeweren welke oen ontzettende uitwerking had den. De aanval werd vooraf gegaan dooi' een verschrikkelijke beschieting. Daarna werden de Duitsohe loop graven stormenderhand genomen. Van Duitsche zijde wordt dit niet tegengesproken. Wel wordt bericht omtrent een heldhaftigen aanval van Duitsche marinetroepen op do ver overde loopgraven, op den 11 en Decem ber. Bij deze gelegenheid werden de bondgenooten eruit gedreven. Sinds dien schijnen deze dus voor de tweede maal veroverd te zijn. Het Franscho bericht van den 17eu meldt tenminste dat de Duitschors uit' Lombaertzyde en St. Joris ver dreven zijn. Verdere Prapsclie berichten maken melding van het nomen van meer dere loopgraven in Z.W. België. De bondgenooten hebben volgens de Pransche mededeelingen eveneens terrein gewonnen ton Z. van Yperen, en bij La Bassée. Het Duitsche be richt van den 17en maakt melding van pogingen der Frauschen om bij Soissons een brug over de Aisne te slaan, welke wonion verijdeld. Overi gens tot en met Vrijdagmorgen *van dit gedeelte van het gevechtsterrein geen bijzonders. Van het O o s t e 1 Ij k e front komen voor de Bondgenooten verontrustende berichten. Het offensief der Russen tegen Posen en Sileziö schijnt op een totale mislukking te zijn uitgeloopen. De Russen erkennen in hun berichten tot terugtrekken gedwongen te zijn. Het Russische legerbericht van 17 dezer begint met de mededeeling dat de Duitschers bij Mlawa naar de grens zijn teruggedreven. Maar dan komt de tegenslag. Op den linkeroever van de Weichsel, zoo meldt het bericht, hebben de Duitschers hunne aanval len in de richting Kernoz (ten N. van Lowicz) en Schaezew (ten N.0. van Lowicz en op 50 K.M. afstand van Warschau) met kracht voortge- voortgezet en hebben onze troepen gedwongen een weinig terug te trek ken. In de Karpathen verhinderen wij de Oostenrijkers verder door te trekken. Op het overige gedeelte van hot front is geen wezenlijke verande ring. De Duitsche en Oostenrljksche berichten welke hierop volgden lieten echter geen twijfel meer over het Ingezonden Mededeeling. Een uitmuntend veerkrachtgevend middel voor do maag. Hen groot aantal menschen die aan de maag lijden, lijden nutteloos. Zij kunnen genezen worden. Een weinig meer oplettendheid in de keuze van het voedsel en een goed middel om de organen te versterken, ziedaar alles wat noodig is. De verschijnselen der maagziekten zijn zeer verscheiden. Sommige men schen kunnen maar niet genoeg etenaan anderen daarentegen is het gezicht van voedsel reeds onuitstaan baar. Dikwijls ondervindt men een gevoel van zwaarte op de borst, een indruk van verzadiging in de keel. Somtijds drukken de gassen, die de maag uitzetten het hart samen en doen den zieko gelooven dat hij een hartziekte heeft. De schele hoofdpijn is een dikwijls voorkomend, gevreesd verschijnsel. Een fijngevoelige maag heeft zeker behoefte aan een uitge zocht voedsel, maar de natuur heeft nooit vastgesteld dat hot voedsel ver teerd moet worden alvorens te zijn gegeten. De maag heeft alleen be hoefte te worden geholpen en ver sterkt, om haar werk te doen en noodig is niet een verterend gistmid- del, maar wel een dat veerkracht geeft. De spijsvertering hangt af van het bloed en van het zenuwstelsel en de geneeskundige wetenschap heeft nooit een beter veerkrachtgevend vcr- teringsmiddel voortgebracht dan de Pink Pillen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos, on f9.— per zes doozen bij het Hoofddopöt dor. Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam voor Helder en Omstreken bij H. DE BIE Biersteker, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63 te Schngen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. BUIS on verder by verschillende Apothekers en goede Drogisten. terugtrekken der Russen. Het ofli cieele Duitsche bericht is als volgt: Hot door de Russen aangekondigde' offensief tegen Sileziö en Posen is op niets uitgeloopen. De legers van den vijand zijn in heel Polen na hardnekkige en verbitterde gevechten in het front tot den terugtocht ge dwongen. De vijand wordt overal vervolgd. Bij de gevechten die giste ren en eergisteren in Noord-Polen geleverd zijn, leidde de dapperheid van de West-Pruisische enHessische regimenten tot een beslissing. De vruchten van die beslissing zijn op hot oogenblik nog niet te overzien. Ook de Weensche berichten melden positief het terugtrekken van den vijand. Deze deelen mede dat de tegen stand van de Russische hoofdmacht gebroken is. In het zuiden zijn de Russen in den slag bij Limanowa, en in het Noorden bij Lodz verslagen, en thans bovendien bij de Bzura. Door de opmarsch der Oostenrijkers over de Karpathen bedreigd, trekt de vijand over het geheele front terug. Onze troepen vallen hem opnieuw aan op het front Zakliczin (aan de Dunajec) Krosno (aan de Wisloka). Op het overige doel van het front is de vervolging gaande. Hoever de Russische terugtocht zich uitstrekt is voorloopig nog niet te zeggen. Wol staat vast dat do Russen heel wat tijd noodig zullen hebben om zich to herstellen. In Duitschland heerscht natuurlijk groote vreugde over deze overwin ning. Men vergelijkt, de slag in Polen b(j die van Salamis en Leipzig. De naam van von Hindenburg is op aller lippen. Of do nederlaag dei- Russen wel zoo beslissend is als men het voorstelt moet nog blijken. Dat de Russen nog niet vernietigd zijn blijkt wel het beste uit het offi cieele Duitsche borieht. Het offensief der Russen is voorloopig gebroken. En juist dit kan een keerpunt in den oorlog vormen. Haddon de Russen overwonnen dan was dit een groote stap in de richting van den vrede geweest. Nu kan de strijd echter weer onbepaald langer duren. Komt de nederlaag der Russen meór een vernietiging van hun strijdmacht nabij, dan men voorhands uit de verschillende berichten opkan maken, dan wordt de kans voor Oostenrijk en Duitschland grooter orn den oorlog met succes voort te zetten of althans vol te houden. Over een en ander dient men echter doaauvullende berichten aftewachten. Van het Oosten r ij ksc h-S e r- v i s c h e gevechtsterrein komt een bericht uit Venetië, hetwelk meldt, dat de Serviërs 4en laatsten tijd groote voorraad nieuw geschut en ammunitie aangevoerd kregen via Montenegro. Volgens dit bericht moe ten de Oostenrijkers gedurende den laatsten tijd meer dan 10,000 man aan dooden, gewonden en gevangenen verloren hebben. V&n het Ru ssi sche T ur ksche gevechtsterrein komen eveneens voor de Russen^ ongunstige berichten. In het vilajet Wan zijn volgens Turksche berichten de Russische stellingen in Turksche handen gevallen, waarbij de Russen werden gedwongen terug tc trekken. Uit Londen komt het bericht dat Egypte tot Engelsch Protectoraat is geproclameerd. Op zee heeft de beschieting van de Eng. kust plaats gevonden welke een idéé geeft van de bravourestukjes waartoe de Duitsche marine in staat is. Hieromtrent zie men de uitge breide bijzouderhnede in dit blad. In de Middelandscho Zee heefteen Engelsch eskader de Turksche troepen welke bij de golf van Xeros (bij de Dardanellen) werden samengetrokken, beschoten. Berichten over de uitwerking ont- In de Zwarte Zee hebben de Russen een Duitseh koopvaardijschip tot zinkon gebracht. Op Zee. Oe beschieting van de Engelsche kust. Do plotselinge verschijning van de Duitseh oorlogschepen op de Engelsche kust en dedaarop volgende beschieting heeft in Engeland niet die indruk ge maakt die men in Duitschland waar schijnlijk verwacht had. De Engelsche pers wijdt voorname lijk aandacht aan twee kwesties. In de eerste plaats betoogd zij, dat de poging van de Duitschers om een paniek te verwekken ijdel zal blijken. In een hoofdartikel zegt de Daily Mail: De eerste beweegreden van de Duitschers was om aan bun haat tegen Engeland lucht te geven, de tweede was om weerwraak te nemen voor de vernieling van Spee's smal deel in het zuiden van den Atlan- tiscben Oceaan. De derde beweegreden was dat zij onzijdig staten duidelijk wilden maken dat Duitsche schcpon in de Noordzee kouden optreden. De vierde was de ijdele hoop om een paniek te verwekken, om in Eugeland troepen te laten blijven, die anders naar het vasteland gezonden zouden worden. De vijfde en belangrijkste beweegreden was echter dat men de Engelscho admiraliteit wil dwingen een grooter strijdmacht dan totdus- ver iu het nauwe gedeelte van de Noordzee bijeen te houden waar die strijdmacht dan aan voortdurende bedreiging door mijnen en duikbooten zou blootstaan. Noch de Engelsche admiraliteit noch het Engelscho pu bliek zullen er echter in loopen. Er is geen paniek en er zal geen paniek komen. Veeleer heerscht een geest van ernstige berustingen voldoening dat het gebeurde ten slotte algemeen duidelijk heeft gemaakt dat de natie in oorlog is en dat de natie gereed is. In andere hoofdartikelen wordt or de nadruk op gelogd, dat de aanval op onversterkte plaatsen, waarbij burgers, vrouwen en kinderen het leven hebben gelaten, van een dui delijke minachting van de internatio nale rechtsregelen getuigt. Het eersto artikel van de Haagsehe Conventie handelt over bombardementen door vloteu. De Times schrijft: Wij zullen nu niet stilstaan bij de voorschriften van het volkenrecht, omdat de Duit schers vrijwel alle beginselen van liet volkenrecht en alle eischen van de beschaafde gemeenschap overboord geworpen hebben. België, Frankrijk on Polen getuigen van de methoden van Duitschland's barbaarschheid en nu hebben ook wy daar een kleine onder- 'nding van opgedaan. De Daily News zogtDe vlootbe- tooging van de Duitschers aan de kust van Yorkshire is ongetwijfeld hot Duitscho antwoord op de neder laag van de Falklands-eilandon. Het is een dwaze manier om hiorop te antwoorden door eenige onversterkto havens te beschieten, een aantal niet strijdende mannen, vrouwen en kin deren te dooden en eenige huizen en kerken te boscbadigcu, maar toen het Engelsche smaldeel ten tooneole verscheen op de vlucht te gaan. Al dus de Daily News. Het eerste denkbeeld van velen was, toen zij gisteren van den aan val hoorden, dat die een prikkel tot dienstneming zou zijn. Volgens een bewoner van Ilartlepool hebben zich daar werkelijk gisteren al meer inan- nan dan anders voor dienstneming aangemeld. Het officieele Rapport van het Engelscho Ministerie van Oorlog meldt over de beschieting o.m. het volgende: Om 8 uur in den morgen versche nen voor Hartlepool eenige vijande lijke schepen, blijkbaar 2 liniekruisors on een gepantserde kruiser. Een kwartier later begonnen zij do beschieting. De batterijen rapporteerenj dat zij de vijandelijke vaartuigen troffen en beschadigden. Om 3 u. 50 stoomde de vijand heen. Geen van de Engelsche kanonnen werd getroffen. Een granaat viel bin nen de linies der genie-troepen, ver scheidene granaten kwamen binnen de linies van het 18de reserve-bataljon lichte infanterie van Durham terecht. De verliezen van de troepen zijn 7 dooden en 14 gewonden. Terzelfdertijd verschenen een linie kruiser en een gepantserde kruiser voor Scarborougli. Zij losten vijftig schoten, welke geen groote schade aanrichtten. Er werden 13 personen gedood of gewond. Twee liniekruisers vuurden ook op Whitby, waar schade werd toege bracht aan gebouwen en 7 personen gedood en 2 gewond werden. Een ooggetuige van het bombarde ment zegt dat de aanval getuigde van buitengewone koelbloedigheid. Uit nietsble6kdat het Duitsche oorlogs schepen en geen Engelsche waren Zij voeren de baai in en kwamen dich ter'oij dan ooit een oorlogschip kwam. Een oude zeeman maakte de opmer king dat nooit een loods een oorlogs schip zoo dicht bij had durven bren gen. Over de beschieting meldt de Daily News de volgende bijzonderheden Te Scarborough is nagenoeg in elke straat schade aangericht. Op vele plaatsen kost het moeite heen te komen door de groote puinhoopen, die op straat liggen. Honderden in gezetenen zijn de stad uitgerend, maar honderden komen met den trein van buiten om de gehavende badplaats te bezien. Een vrouw is in haar winkel achter de toonbank gedood op straat worden een vrouw en een meisjo gedood; in een huis een mauen twee kinderen een jonge vrouw en haar zuigeling werden doodelijk gewond door een granaat die in de slaapkamer barstte. Twee Anglikaansche en een Katho lieke kerk zijn ernstig beschadigd. Het hospitaal werd ook geraakt, maar gelukkig werd niemanagewond. Ook de ziekeninrïchting van de badplaats leed aanmerkelijke schade, maar de patiënten - onder wie een aantal Belgische soldaten kregen geon letsel. In een huis werden vier menschen op slag gedood door een granaat, die in hun midden sprong. In een ander huis trof drie menschon hetzelfde lot. Eeu vrederechter werd bij het aan- kleeden door een granaatscherf ge dood. Een oogenblik later werd zijn kleinkind dood gevonden. Een brieven besteller werd gedood, terwijl hij brieven bestelde. De menschen vluchtten in den kelder. Er zijn huizen met den grond gelijk gemaakt. In andere werden gaten geslagen, groot genoeg om er met een trein door te rijden. Te Hartlepool word een vrouw gedood, terwijl zij zich op den stoep van een hotel bevond. De ramingen van het totaal aantal dooden loopen uit den aard der zaak uiteen; maar alle stemmen hierin overeen, dat de doodenlijst lang is. Het ziekenhuis van Hartlepool ligt vol gekwetsten en in de Masonic Hall zljD zeventien menschen onder behandeling. Het Duitsche eskader beschoot Hartlepool van drie kanten, totdat kort voor negen uur een toeuemende granaat kartets-hagel over de nabij gelegen zustersteden kwam. Het wordt be weerd, dat de schepen de Britsche vlag voerden. De torten beantwoord den het vuur met kracht. Eukele granaten, die niet ontploft waren, werden upgoraapt, toen het eskader was weggestoounl. Het waren projec tielen van 30 c.M. Do gashouders van de plaatselijke gasfabriek boden een prachtig mik punt aan de Duitsche kanonniers. Binnon enkele oogenblikkon waren zij doorzeefd met kogels; en hetont snappende gas vatte vuur. De be roemde ruïne van Whitby-abdy op Eastcliff, het douanekantoor aan den rand van de klif ervoor, verscheiden huizen van Esk Terrace, de stallen naast Abbey House, de muur die loopt om het veld ten Noorden van Abbey House, en de muur om het kerkhof bij den trap naar de kerk hebben het meest te lijden gehad van do be schieting bij Whitby. Het eerste setiot word omstreeks 9 uur gelost en kwam terecht in uon veld vlak achter de Abdy. Een grooL aantal schoten volgde, die het douane kantoor aan den rand van de klif voor do Abdy vernielden en schade toebrachten aan een ry huidjes, waar douane-personeel is gehuisvest. Klaarblijkelijk waren de schoten be stemd voor het spoorwegstation dat aan de havenbocht, oostelijk van de plaats gelegen is. Het station werd niet getroffen maar de huizenrij aan de rivier had veel te Hjden. Het weste lijk gedeelte van Abdy werd in puin geschoten. Ook het aan de toeristen welbekende kleine huisje, waar de kaarten voor het bezoeken van de abdy werden .afgegeven is zwaar be schadigd. Over de houding van de bevolking loopen de berichten uiteen. De eerste berichten meldden, dat de bevolking in paniek naar hot station vluchtte, terwijl do daarop volgende berichten een koelbloedige houding van do be volking meldden. Direct toen de beschieting begon, gingen eon viertal Engelsche torpedo jagers uit om den vijand aan to vallen. Een matroos te Hartlepool vertelde aan een verslaggeverZoodra hot naderen van den vijand was aange kondigd, maakten wij ons voor het gevecht gereed. Maar het schieten begon voor wij de haven uitvoeren. De strandbatteryeh beantwoordden het vuur met kracht. Het eerste schot van den vijand trof ons net toon wij de haven uitvoeren, aan de brug, maar het deed weinig schade. Ik geloof niet, dat ons vuur ze heeft bereikt. Ons schip is driemaal ge raakt. Wij koersten af en namen de w|jk in de Doos, waar wij om half elf aankwamen. Volgens den matroos is een andore kruiser, die uit West-Hartlepool weg voer, onbeschadigd gebleven. Een en ander komt overeen met het bericht omtrent het gevecht, dat de Duitsche admiraliteit geeft. Deze gaf de volgende bijzonderheden Bij de nadering van de Engelsche kust werden onze kruisers bij mis tig weder door vier Engelsche tor-, pedojagers zonder resultaat aan gevallen. Eén torpedojager is ver nietigd, een andere raakte in zwaar beschadigden toestand uit 't gezicht. De batterijen van Hartlepool werden tot zwljgeu gebracht, de gashouders vernield. Verscheidene ontploffingen en drie groote branden in de stad konden van boord waargenomcu worden. Het kustwacht- en het pompstation van Scarborough, het kustwacht- en seinstation van Whitby zijn vernield. Onze schepen zijn enkele malen door het vuur der kustbatterijen ge troffen, doch hebben slechts geringe schade. Op een andere plaats is nog een Engelsche torpedojager tot zinken gebracht. Het Engelsche bericht maakt van het tot zinken brengen van 2 tor pedojagers absoluut geen meldingen evenmin van het tot zwijgt n breugen van de kustbatterijen. Integendeel, er wordt juist medegedeeld dat geen van de Engelsche kanonnen bescha digd is. Ook loopen de berichten uiteen over het versterkt zyn van do) twee plaatsen. De Engelsche berichten spreken ook over de forten van Hart lepool, doch van Scarborougd wordt gemeld dat dit een opon stad is. Hier zouden de Duitschers zich dus weer aan een schending van de be palingen van de Haagsehe conventie schuldig gemaakt hebben. De Duitsche pers jubelt natuurlijk. Zij spreekt met groote voldoening over de durf van de Duitsche marine, vooral nu hot gebeurd zoo kort na den slag bij de Falklands eilanden. De Börsen-Zeitung roomt den held haftigen geest, die het Duitsche leger en ook de Duitsche marine beziolt. De Engolschen zullen, daar zij tot nogtoe vertrouwden op de waakzaam heid van hun rousachtige vloot en hun omvangrijke rnyn versperringen, een uitval van de Duitsche vloot wel als nauwelijks mogelijk beschouwd hebben. Maar de moedige Duitscho zeeman bekommert zich niet om mijnen en om super-dreadnoughs. Do Ijzeren groeten die het Duitsche scheepskanon naar de Engelsche kust heeft gezonden, zijn misschien de voorboden van komende gebeurte nissen van nog grootere beteekenis. Duitsche kruiser gezonken. Petrograd, 18 Dcc. (P. T. A.) De Duitsche eerste klasse kruiser „Frio- drich Karl" is terwijl hij de Oostzee wilde uitstoomen, gezonken. Twee derde van de equipage verdronk. Men is er in geslaagd bijna 200 man te redden. (De pantserkruiser „Friedrich Karl" is in 1902 van stapel geloopen. Zijn waterverplaatsing was 9000 ton. Het schip had een snelheid van 20J knoop. De bewapening bestond uit 4 kanonnen van 21 c.M. 10 van 15 c.M. en 12 van 8.8 c.M. De bemanning telde 591 koppen.) Red. Het gevaar van mijnen. Londen, 17 Dec. Hots.s. „City" heeft vandaag in de Tyne 12 overlevenden aangebracht van het s.s. Elterwater, dat in den afgeloopen nacht op een mijn is geloopen en vergaau. Iemand van de bemanning der „City" heeft verklaard dat- hij later nog twee stoomschepen in dc lucht heeft zien vliegen. Marine-Begrooting 1915. Voorloopig Verslag. Vrij algemeen keurde men 's Min. afwachtende houding goed. Vele leden wezen er intussctun op dat deze voorzichtige politiek er niet toe mag leiden den achterstand ten aanzien van ons materieel te doen toenemen. Gevraagd werd naar 's Ministers ziens wijze m de tegenwoordige omstan digheden omtrent de wenscbclijkheid van verderen aanbouw van klein materieel. Verdient niet blijkens de ervaring uitbreiding van onderzee booten boven die van torpedobooten de voorkeur? Zijn de ervaringen opgedaan mot de pantserbooten „Brinio" en „Friso", inzonderheid met de laatste, inder daad ongunstig geweest? Zoo ja, bestaat or uitzicht dat de schepen alsnog in bruikbaren staat worden gebracht? Wanneer zal de derde pantserbool, „Gruno", in dienst wor den gesteld? Welke is 'sMinisters zienswijze omtrent hel denkbeeld van liet vastleggen en reconstrueeren tot kustforten 'van buiten dienst gestelde oorlogsschepen in rivieren, havens of kanaalmonden Bij verscheidene loden was twijfel gerezen of het aanbeveling verdient de werf te Amsterdam op te heffen, zonder dat te gelijker tijd zorg wordt "ragen voor vermeerdering van do gelegenheid tot aanbouw van sche pen. Verwezen werd naar een artikel van deskundige zijde in het „Algem. Handelsblad" van 18 November j.1. (Avondblad). Enkele leden meenden dat de Minis ter in den grooten zin voor plichts betrachting, gebleken bij de beman ning der vloot in de tegenwoordige buitengewone omstandigheden, aan leiding zou kuunen vindon om thans maatregelen op te heffen, welke den arbeid van den Bond van Minder Marinepersoneel die onmiddellijk na de mobilisatie zijn actie voor lots verbetering onderbrak op de vloot bemoeilijken. Verscheidene andere leden konden in de motiveering van dit verzoek bezwaarlijk iets anders zien dan een erkenning dat hetgeen de leiders in gewone tijden doen om de actie gaande te houden, aan een getrouwe plichts betrachting niet oevorderlijk is. Deze leden meenden dat er in de tegen woordige omstandigheden voor de Regeering geen aanleiding kan zijn eene andere gedragslijn te volgen dan zij tegenover den Bond en zijn aanhangers in andere omstandigheden noodig achtte. Sommige leden waarschuwden tegen vergemakkelijking van het verlaten van den dienst. Niet algemeen kon men zich vereenigen met de voor gestelde regeling ten aanzien van de opleiding van machinisten. Sommige leden wenschten één luchtvaartdienst voor de beide Depar tementen van Oorlogen van Marine; anderen bepleitten twee afzonderiyke diensten. Het had sommige leden eenigszin3 bevreemd, dat een kapitein der mariniers bij het Kon. Instituut voor de Marine is belast met de militaire vorming der adelborsten, in plaats van een luitenant ter zee der le klasse. Aangedrongen werd op verbetering van de verblijfplaats der loodsen te Rotterdam. TWEEDE KAMER. (Vervolg van het vorig nummer). Zitting van Dinsdag 15 December. De Kamer vangt met du behan deling aan der Begrooting 1915. Algemeene beschouwingen werden niet gehouden en veel belangrijks werd niet besproken. Ten opzichte van particuliere loterijen, die den staat concurrentie aandoen, werd wetsverscherping bepleit. De vrij-lib. heer Ter S p i 11 ves tigde er den nadruk op, dat men niet te streng moet optreden inzake mee- uings-uitingen over buitenlandsche politiek. De Minister antwoordde, dat hij zal afwachten hoe du houding der maatschappijen thans is, na de vullen beslissing van den Hoogen Raad. Bij het behandelen van de arti kelen kreeg men nog een belang wekkende mededeeling van den Minis ter te hooren omtrent de reor ganisatie van de tuchtscholen, die hij heeft ontworpen. Volgens dit plan zou een der gestichten (vermoedelijk dat te Nijmegen) bestemd worden voor de meest jeugdigen en een zuiver schoolgesticht worden. Oe andere zouden dienen voor de grooteren en gebezigd worden voor landbouw- en ambacht-onderwys. Aan één van deze gestichten zou voorts een algemeene straf klasse worden toegevoegd. Zoo zou door oordeelkundige scheiding on samenvoeging, naar de Minister ver wachtte, een beter resultaat worden bereikt. Zitting van Woensdag 16 Oecembar. De Kamer behandelde heden het z. g. „Bevoegdheidswetjo": het over brengen der afdeeling Arbeidersver zekering van Landbouw naar Finan ciën. Dit was bij Kon. Besluit van 2 Nov. 1914 al bepaald, het moest echter door een wet gesanctioneerd worden. Nu zou men zoo zeggeD, dat over deze zaak, waar niets meer aan te veranderen is, ook niets meer valt te zeggen. Niet aldus de Kamer ruim een halve dag werd er nog over vol gepraat. Men vond het niet wenschelijk, de arbeidersverzekering te scheiden van de arbeiders&eae/ter- ming, die onder Landbouw biyft en het hoorde niet in Financiën thuis, enz. We zullen een en ander onzen lezers maar sparen. Nadat dit wetje aaugenomon was, werd met de Staatsbegrooting door gegaan. Men is aan Hoofdstuk III (Buitenlandsche Zaken), waarvan de algemeene beraadslagingen worden geopend. De heer Dc Beaufort (v.-l.) brengt een woord van dank en hulde aan den Minister voor de wijze waarop hij de moeilijkheden het hoofd heeft geboden, waarvoor deze crisistijd hem plaatste, waardoor wij er iu geslaagd zijn onze neutraliteit ongeschonden te handhaven (Applaus). Met het oog op do toekomst vestigt spr. de aandacht op enkele vraagstukken, met name op dat van de volken rechteiyke beteekenis der neutraliteit. Hij bespreekt vervolgens de schending der Belgische neutraliteit, die z. i. niet geoorloofd is en het stelsel der gyzelaars, dat ook thans weder, in strijd met de hedendaagsche manier van oorlogvoeren, wordt toegepast. Ook de heer. Knobel (v.-l.) geeft zijne dankbaarheid te kennen voor het feit, dat wij buiten den stryd zijn gebleven. Wij vormen een oase in de woestijn van den oorlog. Hy protesteert verder tegen het geheime werken der diplomaten en drukt zijn blijdschap uit dat do Minister is toe getreden tot het Bryan-tractaat, vol gens welke, als moeilijkheden lijzen, een iuternationale commissio de ge schillen onderzoekt, en de partijen zich verbinden, hangend dit onder zoek geen oorlog te verklaren. Wy hebben zulk een tractaat met Amerika gesloten. Zitting van Donderdag 17 December. De heer Van Leeuwen (s.d.a.p. Utrecht II) zou den Minister gaarne willen huldigen voor diens beleid, maar do feiteiyke gegevens daarvoor ontbreken hem. Laat de Minister door het verstrekken van gegevens het vertrouwen in het beleid der Nederlandsche diplomaten rechtvaar digen! We hebben, zal Nedorland de plaats blijven innemen, die.het be hoort te doen, een anderen vorm van vertrouwen noodig. Zal het Neder landsche volk met de regeering mee leven, dan is noodig: kennis van zaken, kennis van don toestand, die thans ontbreekt. Waarom gaat de Regeering in dezen tijd er niet. toe over het verband tusschen haar en de Volksvertegenwoordiging wat nau wer aan te halen? De heer N o 1 e n s (r.-k.) sluit zich aan bij de hulde, den Minister ge bracht. Ook hij betreurt, dat sommige mededeelingen niet vroeger gedaan zijner was ongerustheid, dat de Regeering niet krachtig genoeg optrad. Thans blijkt, dat steeds, waar het noodig was, protesten werden uitge bracht en rechten voorbehouden, die veel goeds uitwerkten. De heer de Savornin Lohman (c. h., Goes) brengt ook zynerzyds hulde aan 's Ministers beleid. Hy maakt eenige opmerkingen over den oorlog en ons recht, en protesteert tegen het door Duitschland gepleegde onrecht, hetwelk den Voorzitter der Kamer aanleiding geeft hem te verzoeken geene dergelijke uitlatin gen te doen, die voor sommige mo gendheden onaangenaam kuunen zijn. Later wordt de heer Lohman nog maals tot de orde geroepen, als hij zich in het vuur zijner rede iaat ont vallen, dat de groote mogendheden, die het Bryan-tractaat niet onder teekenen, de barbaren zyn en wijde beschaafden. Dat mag de heer Loh man niet zeggen, meent de Voorzitter. Overigens is 's heeren Lohmao's betoog niet zoo erg belangrijk. Hy wil in hoofdzaak betoogen, dat de tegenwoordige rechtstoestand niet deugt. We hebben in plaats van de volken-souvereiniteit, de Staats-sou- vereiniteit. Ook van de zijde van Minister Loud on krijgt de beer I/ohman een zij het in direct verwijtde Minister sluit zich n.1. aan bij 's Voor zitters woorden te dezen opzichte. Ten opzichte van het verwijt aan de Regeering gedaau over de weinige mededeelzaamheid, antwoordt de Mi nister verder, dat hij in de toekomst gaarne zal medewerken om het be stuur van buitenlandsche zaken te populariseer en, doch dat bet hem vooralsnog onmogelijk is meer mede te deelen dan ip de stukken is ge schied. Het ligt niet op den weg eener neutrale Regeering, thans een Oranjeboek uit te geven met de vol ledig -gewisselde stukken. Een oor logvoerende mogendheid kan dat wel doen. De Minister deelde nog mede, dat de ons omringende oorlogvoe rende mogendheden volkomen onze moeilijke positie begrijpen. Toch moe ten we op onze hoede blijvenhoe langer de oorlog duurt, des te meer er mogelijkheid bestaat voor inciden ten en des te grooter is het gevaar voor het overslaan van de oorlogs vlam. Onzo onzijdigheid is niet een gevolg van flauwhartigheid, doch eischt karaktersterkte. Zy stoort niet onze individueele sympathieën, doch legt ons den plicht op onze meenings- uitingen in toom te houden. In dit opzicht verdient onze pers den hoog- aten lof. Met weinig uitzonderingen Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS HELDER. Telef. Intc. 140. ABONNEMENTSKLEEDING voor Heeren. Zeer doelmatig. Oe goederen blijven het eigendom van den geabonneerde. Ons tarief wordt U op aanvraeg on- middelljk toegezonden. heeft zy den plicht beseft, zich in toom te houden on verantwoordelyk- beidazin getoond; des te moer treffen de enkelo uitzonderingen. Onzo on- zydighcid is de uiting van onzen na- tionalen dnuig, onzen nationalen wil zelfstandig te blijven, en de Regeering heeft den ernstigen wil, nu en in de toekomst dien drang mot vastbera denheid en beslistheid tot uiting te brengen. (Bravo'a). Avondvergadering. Iu de avondvergadering is aan de orde oen wetsontwerp tot aanvulling van Hoofdstuk V der Staatsbegroo ting 1914 (diverse onderwerpen*. Bij art. 87 bis f 8.000.000 voor hulp aan de Belgische vluchtelingen spreekt dc heer Hugenholtz (s.d.a.p.) over die hulp. Is de regeering niet te laat begonnen met do organisatie? vraagt hij. Hy critiseert op verschil lende punten en vraagt of er voor do leiders der kampen geene alge meene regelen gesteld zijn? De con centratie der vluchtelingen acht hij niot aanbevelenswaardig wegens de massabehandeling. Tal van klachten beruiken ons; een groot aantal daar van zyn ongegrond, maar er zijn ook gegronde by. Een groote moclljkheid is de ledigheid. Is er niet wat werk to vinden? Heide-ontginning b.v. Ook de heer Schaper (s.d.a.p.) wil een woord van opbouwende kritiek doen hooren. Wy zullen op die kritiek met het oog op onzo plaatsruimte, niet vorder ingaan. Spr. eindigt met de woorden Met, een schoon gebaar hoeft men de Engelsche hulp afgowezen. Prach tig, maar er is geen reden de hulp van particulieren af te slaan. Zeker, Nederland heeft zeer veel, haast zou men zeggen het bovenmonseheiyko gedaan, maar critiek is toch noodig, en mon zy niet schriel ten aanzien van kleinigheden. Minister Cort van der Linden antwoordde op deze klachten, dat het standpunt der Regeering geweest is: do Bolgen, die hier komen, zijn volkomen vry om te blyven of'te gaan. Blyven zy hier, dan moeten ze worden gesteund. Zijn er tekort komingen geweest dan heeft spr. steeds gestreefd, daarin to voorzien. Spr. heeft wel eens spyt gehad hel woord „zachte drang" gebruikt te hebben, dat gehoel verkeerd is toe gepast. De minister gaat de geschie denis na. Op zeker oogenblik waren 7 ii 800.000 menschen in ons land Begrijpt men wat dat zeggen wil? Meer dan het dubbele van de bevol king van den HaagJ Die moesten gevoed, onder dak gebracht worden in eenige uren. Tegeiykertyd kwamen 30.000 soldaten over de grens, die geïnterneerd moesten worden. Er is prachtig gewerkt, dank zy onze uit stekende intendance en de particu lieren, maar tenslotte heeft de parti culiere hulp zeer desorganiseerend gewerkt. Ook de regeering heeft fouten gemaakt. Twee mooielijkheden zyn er nog: het voedings 011 het kleedingsvr.Ligst.11k. De minister geeft verder eene uitvoerige schildering van de moeielljkheden waarvoor de Regeering plotseling kwarn te staan. Het wetsontwerp werd vervolgens aangenomen. Nog werden eenige korte algu meene beschouwingen gevoerd over de Surinaamsche begrootiug. Ingezonden Mededeeling. Zijn uw nieren verzwakt? Verzwakte nieren veroorzaken rug- pyn, urinekwalen, waterzucht, rheu matiek, jicht, enz. Ieder oogenblik van uw leven wor den aan het bloed vergiftige onzuiver heden toegevoegd uit de stofwisseling, onz. Zy worden evenwel uit het bloed gefiltreerd door de nieren, wanneer deze organen gezond en krachtig ziju. Wanneer zy echter verzwakt zyn, kunnen zij haar werk niet behoorlijk verrichten. Dan blijft een gedeelte der onzuiverheden in het bloed achter en verspreiden zy ziekte door uw geheele gestel. Gij begint u dof, zwaar en duizelig te gevoelen, gij krygt last van hoofdpijn en rugpijn, water zuchtige zwellingen vertoonen zich in de enkels of onder de oogon, en uw hart wordt aangedaan. Ook kunt gij last krijgen van rheumatische pijnen in de spieren en gewrichten, en hebt gy voortdurende aandrang tot urineloozing, terwyi uw water met een branderige pijn komt, be wolkt is en bezinksel achterlaat. Wanneer de nieren niet in orde zyn, is er een niergeneesmiddel noo dig, dat haar heelt. Foster's Rugpyit Nieren Pillen werken spoedig en recht streeks op de nieren en blaas. Zij helpen de nieren om de schadelijke onzuiverheden uit het bloed te fll- treeren en nemon zoodoende de oor zaak van bovengenoemde kwalen weg. Te Den Helder verkrijgbaar bij dc Fa. De Bie- Biersteker, Keizerstr. 93. Toezending geschiedt fr. naontv. van postwissel ii f 1.75 voor één, of f 10. voor zus doozen. Eischt du ochtu Foster's Rugpijn Nieren Pillon, wei gert elke doos, die niet voorzieu is van nevenstaand handelsmerk. (49*

Heldersche Courant | 1914 | | pagina 1