HELDERSCHE COURANT Uitverkoop in „De Bijenkorf 1^* Maandagmorgen 9 uur. L. COLTOF Doogmoedin Liefde. ff No. 4409 ZATERDAG 2 JANUARI 1915 43e JAARGANG ZIET ZONDAGAVOND DE ÉTALAGES. Aan onze abonuë's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde ab- bonnementsgeld Heldersche Cou rant, ^Zondagsblad en Modeblad 4de 'kwartaal 1914 te willen over maken per postwissel of aan post zegels vóór 10 Januari a.s., zullende anders daarover met 5 cents verhoo ging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 2cent beplakt te worden. HET JAAR 1914. ii Na ons uiteraard onvolledige over zicht, zijn wij dan genaderd tot de groote gebeurtenissen, die het jaar 1914 tot een jaar maakten van wereld schokkende beteekenis. Wij, die niet met de geheime gangen der-diplo matie bekend zijn, konden niet ver moeden, dat de moord, den 28sten Juni op den Oostenrijkschen troon opvolger, den Aartshertog Franz Ferdinand en zijne gemalin, te Sera- jewo gepleegd, de aanleiding zou worden tot dit wereld-conflict. Natuurlijk is het niet de eigenlijke oorzaak. Natuurlijk is de geheime diplomatie al lang aan het werk geweest; oorzaakheeft zich gevoegd bij oorzaak, uit bet eene is het andere voortgekomen en de moord was de vonk in het kruit, die alles deed uitbarsten. Maar voor wie niet dan oppervlakkig de oorzaken vaD dezen ontzaglijken wereldbrand, geweldiger dan de wereld ooit aanschouwde, be- oordeelen kan, voor hem is de moord op Franz Ferdinand de oorzaak ge weest tot den strijd. Immers, bij het onderzoek dat er vanwege de Oosten rij ksche .regeering op volgde, bleek, dat hier van een complot sprake was, welks draden door de Servische regeering in han den werden gehouden. Gabrielo Prin- cip, de eigenlijke bedrijver, bleek te zijn een werktuig in handen van de Servische regeering, die in Franz Ferdinand een gevaarlijk tegenstan der. zag. Want Servië kon maar niet vergeten dat Oostenrijk zijn beide bloeiende provincies Bosnië en Herze- gowina had geannexeerd en Franz Ferdinand beijverde zich, meer dan van den ouden en afgeleefden keizer verwacht kon worden met de ver- „Oostenrijksching" daarvan en dus ook met de katholiseering. Want Franz Ferdinand was jezuïet. Heeft Oostenrijk nu, in dit conflict, ongetwijfeld van ernstigen aard, een casus belli, een reden om oorlog te voeren, gezocht? Men moet het wel haast aannemen, want de eischen, die Oostenrijk (wij bedoelen natuur lijk hier en elders de Oostenrijksch- Hongaarsche monarchie als wij van Oostenrijk spreken) aan de Servische regeering stelden waren onaanneme lijk. Oostenrijk verlangde van de Ser vische regeering de verklaring, dat deze laatste de propaganda tegen de Donau monarchie veroordeelde en zich verbond deze agitatie met kracht te onderdrukken. Deze verklaring, waar- *van de tekst was vastgesteld, moest in het Servische regeerings-orgaan en bij legerorder worden gepubliceerd. Verder moest de Groot-Servische ver- eeniging (d. i. de vereeniging, waar van het bestaan door het proces- Princip was gebleken) worden ontbon den; ambtenaren en officieren, die tegen Oostenrijk hadden gewerkt, moesten worden ontslagen. Tegen de bedrijvers van den aanslag moest een gerechtelijk onderzoek worden inge steld met behulp van Oostenrijks gemachtigde. Bepaalde personen moes- FEUILLETON. 16.) De weinige brieven, die Jenny tij dens de reis had gezonden, waren meestal slechts beschrijvingen van de feesten, die zij meemaakte. Haar man vulde in den beginne haar korte brieven aan met de vermel ding, dat zijn jonge mooie vrouw algemeen bewonderd werd. Wat was Jenny in de wolken, nu zij te Am sterdam zou gaan wonen. Nog uit Engeland schreef zy hot nieuws "haar ouders. Deze waren niet bijzonder gesticht door den blijden toon van dien brief. Maar aan het slot ervan werd een pleister op deze wond-gelegd. Jenny noodigde haar ouders om bij haar te komen logeeren, zoodra hun woning iD orde zou zijn. Voorloopig had men over dat be zoek nog geen besluit genomen. Mevrouw Vollenhove werd te veel in beslag genomen -door den omgang met den heer Bommel en zyn vrouw, en dan kwam weer Willems examen. Zoolang dit niet gedaan was; en voordat men wist, .waar hij zou ge plaatst» worden, kon van nieuwe plan- men geen sprake zijn. Freda kroeg echter door het stiller leven veel vrije uren voor baar vrien- ten worden gevangen genomen en streng gestraft; van de uitvoeriDg dezer maatregelen moest aan de Oostenrijksche regeering worden ken nis gegeven. Bijna al deze eischen werden door de Servische regeering ingewilligd. Ten opzichte van enkele, die streden met de waardigheid van deD Staat, weigerde het, en hieruit ontstond de oorlog tusschen deze beide landen. Maar Rusland, dat Servië, als Slavische staat, beschermen wilde, mobiliseerde, en Duitschland, dat de belangen van bet Germaansche ras bedreigd zag en tevens als bondge noot van Oostenrijk zich gedwongen zag de wapens op te nemen, mobili seerde, en Frankrijk, dat de oude wrok nog niet vergeten was van 1870, mobiliseerde. Duitschland was er het gauwst bij en verklaarde reeds op 1 Aug. den oorlog aan Rusland en Frankrijk tegelijk, terwijl het, oni door een haastigen inval in de Fransche oost grens, het voordeel zijner strategie te kunnen hebben, het grondgebied van Luxemburg schond en aan België een ultimatum stelde om zijnen legers vrijen doortocht te geven. Men her innert zich nog koning Alberts fiere antwoord en de daarop gevolgde oor logsverklaring van Duitschland aan België. (3 Aug.) Toen kwam, van do overzijde van het kanaal, Engeland en dit zeide tot Duitschland van België afblijven. Eu toen dit niet hielp, volgde 5 Aug. de oorlogsverklaring van Engeland aan Duitschland. 't Was voor Duitschland een leelijke streep door de rekening. Op Engeland had het nu heelemaal niet gerekend. Het hoopte door een uiterst snellen opmarsch naar Parijs Frankrijk tot capituleeren te dwingen en wilde zich dan met man en macht op Rusland werpen, 't Zou auders uitkomen wij allen herinneren ons met hoe veel moed en uithoudingsvermogen het kleine Belgische leger de mach tige Duitsche heirscharen tegenhield de vestingen Luik en Namen verdedigde. Helaas echter was tegen de milli- oenenlegers van Duitschland een leger van 300.000 man als het Bel gische niet bestand op den duur, maar het zou Duitschland nog heel wat moeite kosten om het deel van België, dat het op het oogenblik be zet houdt, in handen te krijgen. Heel wat moeite en opofferingen van menschenmateriaal. Inmiddels greep de oorlogsbrand verder om zich heen. Na de oorlogs verklaring van Engeland aan Duitsch land (5 Aug.) kregen we 6 Aug. die van Oostenrijk aan Rusland; 13 Aug. van Engeland aan Oostenrijk, terwijl, tengevolge van het bondgenootschap Duitschland Oostenrijk, tusschen Frankrijk en Oostenrijk ook de oor logstoestand 10 Aug. intrad. Het zou ons te ver voeren ons te gaan verdiepeD in de verschillende fazen van den oorlog, zelfs maar om al de belangrijke feiten chronolo gisch te noemen. Wij kunnen slechts in breede lijnen hot verloop van den strijd aangeven. De opmarsch der Duit- sehers in het arme België, dat met den geheelen oorlog niets te maken had, en alleen er in meegesleept werd omdat het zich neutraal wilde houden, had, hoezeer ook in het begin allerlei tegenspoeden hun deel waren, succes: steeds dieper trok het Duitsche leger België in. 4 Aug. begonnen de Duitschers den aanval op Luik, 5 Aug. bombardeerden zij de forten om deze stad, 6 Aug. sloe gen de Belgen den aanval af; 7 Aug. werd de vesting genomen, ofschoon verschillende forten nog stand hiel den, en eerst na een hernieuwde be den. Haar tegenwoordigheid werd juist in dien tijd zeer op prijs ge steld. Antoinette had er werkelijk behoefte aan, telkens van haar vrien din te hooren, dat haar kindje zoo Rink groeide. Me vrouw Heshuysen had niemand anders die deelnam in baar bezorgdheid over Antoinettestoestand. Haar man werd geheel door z\jn be roep in beslag genomen. Daarom wilde zij hem niet met baar angst verontrusten. Zy zag, dat Antoinette steeds magerder en bleeker werd. Ook bemerkte zij, dat baar handen 's avonds zoo heet waren, alsof zij koorts had. Daar kwam nog bij, dat Antoinette kwaad- werd als men een dokter wilde raadplegen. Zy was vol maakt gezond, beweerde zy. Als men tegen haar wil een dokter haalde, ging zij dadelijk weer naar Rotter dam. Wel vond zij goed dat de oude huisdokter werd geraadpleegd. Doch zij wist, dat die zijn zomerreis maakte. Het zou nog wel bijna een maand duren, eer hij in de stad terug kwam. Zoo was het bijna Octobor ge worden. Met een bandwerkje bezig, zat Freda op een namiddag in de huiskamer, toen de bel overging. Zij dacht, dat het haar moeder was en ging zelf haastig de deur open doeu. Maar hoe schrok ze, toen mevrouw Heshuysen voor haar stond. In de laatste tien jaar had deze dame Freda nooit in haar ouderlijke woning opgezocht. „Freda, kind - ik moet je spre ken," zei ze mot bevende stem. schieting op 18 Aug., vielen. 17 Aug. hernieuwde Duitschland zijn aanbod aan België: het zou on middellijk de vijandelijkheden moe ten staken en dan schadeloos gesteld worden door Duitschland voor de schending van zijn grondgebied. België weigerde. De Belgische regeering moest nu langzaam, maar gestadig wijken voor de massalegers der Duitschers: 17 Augustus verplaatste de Belgische regeering haar zetel van Brussel naar Antwerpen; het hoofdkwartier van het Belgische leger verplaatste zich van Leuven naar Mechelen. Na den slag bij Diest en Thienen moest het Belgische leger terugtrekken op de vesting Antwerpen. 20 Aug. besloten de Belgen Brussel, dat oorspronkelijk versterkt en" in staat van verdediging gebracht was, als open stad over te geven, teneinde de prachtige gebou wen en monumenten, waaraan deze plaats zoo rijk is, te sparen. Gene raal Lehman, die Luik zoo moedig verdedigde, was den vorigen dag krijgsgevangen gemaakt. Inmiddels trok een door Luxem burg. oprukkend Duitsch legercorps gs de Fransche vesting Longwy, onder bevel van den Kroonprins, Frankrijk binnen. 21 Aug. werd Namen omsingeld en gebombardeerd. 3 Aug. verklaarde Japan aan Duitschland den oorlog wegens de Duitsche vesting Kiao-Tsjau in China. Japan had Duitschland gesommeerd die over te geven, hetwelk dit land natuurlijk geweigerd had, waarop 23 Aug. de oorlogsverklaring volgde. Het was duidelijk dat Duitschland dit bezit op den duur niet kon hou den, toch zou het nog maanden duren, eer de vesting onvoorwaar delijk aan de Japanners werd over gegeven, waarmede Japan's taak in het wereldconflict feitelijk afgeloopen was. Immers, krachtens een over eenkomst met Engeland, d.d. 17 Aug., zou de Japansche actie tegen Duitschland zich alleen bepalen tot het noordelijk deel van de Chinee- scbe zee. Latere berichten betreffende de landing van Japansche troepen in Eufopa zijn gebleken onjuist te zijn. Terwijl aan het westelijk front dit alles plaats had, en in het zuiden daarvan, in den Elzas, de Franschen aanvankelijk eenig succes behaalden, was in het oosten het ontzaglijke Russische leger gemobiliseerd en werden reeds begin Augustus grens gevechten geleverd. Oostenrijksche troepen rukten 11 Aug. Polen binnen, en weldra kwamen berichten van een Russische overwinning op Oostenrijk, waarbij 5 Oostenrijksche regimenten zouden vernietigd zijn. Latere ge beurtenissen zouden odb doen zien, dat we met dergelijke „schitterende" overwinningen voorzichtig dienen te zijn. Half Augustus was de troepen concentratie van de Russen in Ga- licië voltooid. Op dit oorlogsterrein hebben de strijdende troepen met beurtelings succes geopereerd18 Aug. werden de Oost-Pruisen binnen gevallen Russische troepen terugge slagen. Versch ligt nog in ieders geheugen de herinnering aan de gruwelijke ver woestingen, waaraan het doortrek kende Duitsche leger België bloot stelde. De verwoesting van tal van bloeiende Belgische steden en dorpen, landouwen, boerderijen, de totale ver nietiging van het economische leven, van de welvaart en den rijkdom voor lange, lange jaren, is er het gevolg van geweest. De positie der strijdende leger machten had zich allengs uitgestrekt, aan het oostfront van Oost-Pruisen tot Galicië, aan het westfront van de Zwitsersche grens tot Luxemburg, later, gevolg van den tegenstand der „Neem je mantel en kom mee, dan gaan we samen een eindje loopen! Je moeder zal mijn optreden verge ven. Er zijn buitengewone omstan digheden, die me daartoe dwingen". En zonder zich verder to verklaren keerde zij zich om en liep de stoep af. Freda maakte haastig eenige huis houdelijke beschikkingen, nam hoed en mantel en kwam mevrouw Hes huysen spoedig achterna. „Ik wist geen anderen raad en troost, Freda, dan jou," zei de oude vrouw. Zij steunde zoo zwaar op Freda's arm, alsof ze alleeen niet verder kon. „Als ik nu naar huis ging, zag mijn goede man het dade lijk aan me, hoe het met mij ge steld is". „Tante," zei Freda, doodsbleek, „zeg het gauw, wat is er gebeurd met Hendrik?" „Met Hendrik niets, Goddank! Maar Antoinette „Antoinette, wat is er met baar?" „Vanmorgen," vertelde de oude dame, „was onze dokter bij ons. Hij was gisteravond weer in do stad ge komen. Antoinette vertelde hem alles omtrent haar tegenwoordigen toe stand. Omdat hü zich zoo onbe zorgd voordeed, liep zij er in en ver telde hem veel, waarvan ik zelfs nog niets wist. Tenslotte onderzocht hij borst en rug, maar hij zei niemen dal en schreef ook niets voor. Dat was voor haar een bewijs, dat ze goed gezond was en het hoesten voortkwam, uit zenuwachtigheid. Belgen, tot Brussei 24 Aug. begon de veldslag tusschen Bergen en Luxemburg, van bat Duitsche Noor der-leger tegen een verzameld Fransch- Eugelsch leger. Bij Charleroi en Mons stonden 400000 Fransche en 40000 Engelsche troepen tegenover 7 h 800000 Duitscheeerstgenoemden moesten op Fransch gebied terug trekken. Tusschen Roubaix enTour- coing drong een Duitsch legercorps Noord-Frankrijk binnen. Opnieuw rukken de Russen Oost Pruisen bin nen en behalen vjordeelen. Japan blokkeert de haven van Tsing-tau: er komt actie aan alle kanten. Van Egypte en den Kaukasus worden op standen gemeldeen Duitsche Zep pelin begint Antwerpen te bombar deeren (24/25 Aug.)Mechelen, het nij vere fraaie Mechelen, wordt door de Duitschers gebombardeerdde St. Rombouts-kathedraal wordt ernstig beschadigd. De Duitschers worden door de Belgische troepen in Ant werpen teruggeslagen, Namen ver overd (25 Aug.), en Longwy, de Fran sche grensvesting, 's anderen daags. Langs het geheele front van het noordwesten van Frankrijk tot zui delijk van de Vogezen zetten de Duit sche legercorpsen hun zegevierenden opmarsch voort. 27 Aug. wordt Leu ven verwoest28 Aug. bezetten de Russen Tilsit in Oost-Pruisen, om singelen Koningsbergen en dringen in Galicië door, de Duitschers nood zakend troepen van hun westelijk naar het oostelijk front te dirigeeren. Oos tenrijk bombardeert Belgrado. Bij Helgoland heeft de eerste zeeslag plaats ten voordeele der Engelschen. Het Fransche garnizoen van Rljssel verlaat de stadde Duitschers be halen 31 Aug. overwinningende Russen sluiten Koningsbergen in de Franschen worden 1 Sept. tusschen Verdun en Reims teruggeslagen, Pa rijs in staat van tegenweer gebracht, Von Hindenburg verslaat de Russen en maakt er 90000 krijgsgevangenen, enzoovoort. De Fransche Regeering verplaatst haar zetel naar Bordeaux Reims wordt zonde gevecht door de Duitschers bezet, Maubeuge gebom bardeerd, Dendermonde, in Vlaande ren, door hen in brand gestoken (7 Sept.). Het Duitsche leger concen treert zich ten oosten van Parijs; Dinant wordt verwoest; de Belgen doen een uitval uit Antwerpen, de Russen worden teruggedrongen. Dan is het uit met de successen van het Duitsche leger. De spoedige val van verschillende Fransche forten, terugtrekkende bewegingen van de Franschen, het bleek ten slotte taktiek te zijn geweest van den Fran schen opperbevelhebber, generaal Joffre, die zijn tijd thans gekomen achtte en een groote offensieve be weging begon, welke den Duitschers tot achter de Marne in de Maas terugwierp. Na het einde van deze eerste phase van den oorlog valt eigenlijk weinig meer hierover te vertellenbehalve het bombardement en den val van Antwerpen, is er geen resultaat van belang meer door Duitschland be haald. Nu het leger teruggeworpen was tot over de Marne, trachtten zij verderop in België nieuwe successen te halen. Zij slaagden daarin ook, zooals we weten ten koste van de verlenging van het front 29 Sept. begonnen de Duitschers Antwerpen te belegeren en 8 Oetober begon het bombardement, waardoor nagenoeg de geheele bevolking van 600000 in woners naar ons land vluchtte. 9 Oetober drongen de Duitschers Ant werpen binneneen Engelsch hulp leger kwam te laat om deze onneem baar geachte vesting te redden. Dui zenden soldaten werden in ons land geïnterneerd, doch een groot deel van Daarom was zij vrooiijker dan ooit. Maar ik was zeer bezorgd en ben zoo pas bij den dochter aan huis ge weest. Hij heeft mij ronduic gezegd, dat zij Tuberculose heeft en wij haar spoedig zullen verliezen, als er geen wonder gebeurt". „Dan willen we op dat wonder hopen!" zei Freda, die haar best deed om flink te schijnen. „Ja, Freda, dat ligt in onze natuur. Wij klemmen ons graag aan een 8troohalm vast, maar ik verwacht geen wonder meer. De dokter heeft mij alle hoop ontnomen. Laatste stadium," zei hij, „ook het verblijf in een sanatorium kan niets helpen. Het vertraagt niet eens de ontknoo ping. Laat haar toch niets vermoe den, dan kan zij haar laatste levens dagen nog gelukkig zijn!" „Tante, het is niet mogelijk 1 Dat kan niet waar zijn! Zij is zoo vroo- Hjk en opgewekt. Ook de knapste dokters kunnen zich vergissen. Het zijn ook maar menschen, en hier vergist zich de dokter zeker!" Mevrouw Heshuysen schudde haar hoofd. „Hy heeft juist gezegd, wat ik al lang vreesde," zei ze: „Ik let altijd op haar en zie, dat zij steeds zwakker en magerder wordt. Wan neer jij komt overloopen, of wanneer Hendrik er is, doet de opwinding haar gezonder schijnen. Dat misleidt jullie. Och, kind, wat staat ons te wachten 1 Ik weet niet, hoe ik mijn man op den slag zal voorbereiden. Hij houdt zooveel van Antoinette, alsof zij zijn eigen kind was. Ocb, het Belgische leger pntsnapte naar Frankrijk. Wij kunnen ons overzicht van de gebeurtenissen hiermede feitelijk ein digen, want de verdere verrichtingen op het oorlogsterrein hadden op den algemeenen gang van zaken geen invloed. De Belgische regeering moest naar Havre vluchten, waar zij zich thans heeft geinstalleerd. 12 Oetober begonnen de opstootjes in Zuid Afrika, waarop wij boven doel den. De Boeren-kolonel Maritz maak ten gemeene zaak met de Duitschers in het noord-westen van de Kaap kolonie Botha zond troepen tegen hem af. Deze opstootjes werden wel dra onderdruktde uit den Boeren oorlog bekende generaal de Wet werd gearresteerd, een andere rebellen- generaal, Beijers, verdronk tijdens eene vervolgiDg. De Duitschers beproefden herhaal delijk eene doorbreking van het Fransch-Engelsche front in het zuid westen van Vlaanderen, het laatste Belgisch grondgebied, dat nog niet door hen is veroverdwerden echter even zoovele malen teruggeslagen. Omgekeerd mislukteg ook alle pogin gen van de geallieerden. Men kan zeggen, dat met den terugtocht aan de Marne en na de inneming van Antwerpen de oorlog op het doode punt is gekomen. Laat ons afwach ten wat de toekomst brengen zal. 29 Oetober kwam zoowaar Turkije zich nog bij Duitschland voegen. Op het oogenblik zijn dus de vol gende mogendheden in oorlogEener- zljds Duitschland, OostenrijkHonga- rije en Turkije, anderzijds Engeland, Frankrijk, België, Rusland, Servië, Montenegro en Japan. Nog is geen beslissend gevecht geleverd, en het einde van dien strijd niet in de verte ook maar te zien. Integendeel, elk oogenblik kan, in het brandende Europa, de vlam overslaan naar een ander land, of kan een vonk op een der vuurplaten van de neurale mo gendheden terechtkomen en zoo de vlam doen uitslaan. Want, staan negen Europeesche landen met de wapens in de vuist tegenover elkaar, vele andere staten staan tot de tan den gewapend, gereed ter verdedi ging en handhaving hunner onzijdig heid. In een slot-artikel zullen wij nagaan welken invloed de oorlogstoestand op het maatschappelijk en economisch leven van ons land heeft gehad en nog heeft. DE OORLOG. De offlcleele legerberichten van 30 en 31 December. De berichten van het Westelijk front dd. 30 Dec. melden slechts dat de vorderingen in Champagne door de Franschen gemaakt nogal van beteekenis moeten zijn. Een nadere aanduiding wordt er niet bij gegeven. Het offensief der geallieerden voert nog steeds niet tot groote resultaten. Het blijft een geschiedenis van nemen en hernemen van loopgraven. Zoo meldden de Franschen in hun com muniqué van den 31sten, dat van de Noordzeo tot de Aisne de dag kalm verloopen was. In Champagne lieten de Duitschers 2 loopgraven in de lucht vliegen. De aanval der Duitschers welke na het opblazen volgde werd afgeslagen. Vorderingen werden gemaakt bij Mesnil-les-Hurlus, terwijl meer oostelijk verschillende aanvallen der Duitschers werden afgeslagen. In de Argonnen en de streek tus schen Maas en Moezel wonnen de Franschen eenig terrein. In de Boven- Freda wij zijn oud geworden, en nu moeten wij dit jonge leven zoo zien wegkwijnen! En Hendrik, wat een verlies voor hem! En dan moeten wij haar nog een vroolijk gezicht toonen 1 Oh het is vreeselljkDe oude vrouw snikte luid. Freda had eveneens do oogen vol tranen en drukte baar deelnemend de hand. Eindelijk fluisterde zy„Och, tante, wees sterk en zeg vooreerst nog niets aan Oom en aan Hendrik Gun hun, nog een tijdje, dat zij on bewust zjjn van den slag, die ons bedreigt". „Ik weet niet, of dat kan, Freda. Dan moest ik haar naar huis laten gaan, want zij wil graag weer ver trekken. En daar kan geen sprake van zijn. Meegaan kan ik niet, mijn man heeft mij te veel noodig. Hoe hard het mij ook valt, toch moet ik Hendrik ietB zeggen. Hij moet haar bepraten om hier te blijven. Hy kan immers alles van haar gedaan krij gen I Voor mijn man kan ik het nog verzwijgen. Hij heeft altijd een ver moeden gehad vau haar toestand. Dat haar vader zoo jong aan long tering stierf, was de reden waarom hij tegen haar huwelijk met Hen drik was. Nu heeft hij toch gelijk gekregen. Ach, hadden wij toch maar gehoor gegeven aan zijne waar schuwingen 1" (Wordt vervogld.) Elzas werd het dorp Steinbach dooi de Franschen bezet, nadat zij de huizen voor de helft van het geheele aantal, een voor een had moeten vermeesteren. Overeenkomstig deze berichten meldde de Duitsche mededeeling dat de Fransche stelling bij Auberge Fine, ten Z.O. van Reims door hen was opgeblazen en dat bij deze ge legenheid een geheele compagnie Franschen gedood werden. Ook de berichten omtrent het dorp Stein bach komen met het Franscho com muniqué in zooverre overeen dat het dorp door de Duitschers verlaten is. VolgeDS de Duitschers werden de huizen stelselmatig een voor een in puin geschoten. De toestand in Oost-Pruisen en in Polen benoorden de Weichsel blijft ook steods onveranderd. Ten Z. van de bovengenoemde rivier duren de gevechten naar het schijnt met hard nekkigheid voort. De Duitschers mel den dat hun offensief in de streek van Rawa vorderingen heeft gemaakt. De Russen melden daarentegeu dat verschillende aanvallen der Duit schers werden afgeslagen en een aantal loopgraven werden genomen. Een stelling bij het dorp Bokhinetz werd door de Duitschers genomen, doch door een tegenaanval der Russen moesten zij deze weder verlaten. In Galicië daarentegen maken de Russen wederom vorderingen. Vol gens de Russische mededeeliugen weiden de Oostenrijkers Z.W. van Dukla uit hunne stellingen verdreven. Zuidelijk van Lisko was dit eveneens het geval. In den Uszokpas werd een aanval van de Oostenrijkers afge slagen. Het garnizoen van Przemysl beproefde een uitval, doch deze werd afgewezen. De berichten uit Weenen melden echter dat de opmarsch der Russen N. van den Lupkopas tot staan werd gebracht, terwijl de overige aanvallen der Russen onder zware verliezen werden gebroken. Bovendien meldt een bericht, dat groote versterkingen van de Russen bet noodig en raadzaam maakten de troepen ten N. van Gorlice terug te trekken. Over het algemeen schijnen de Russen echter opnieuw in Galicië vooruit te komen en het ontzet van Przemysl waarop de Oostenrijkers hoopten, zal dan ook voorloopig wel op zich laten wachten.' De berichten van het Turksch- Russischo oorlogstooneel laten aan duidelijkheid ook zeer veel te wen- schen over. Beide partijen winnen geregeld. De Russen melden dat de strijd bij Sarykamysj tegen groote Turksche strijdkrachten voortduurt, terwyl tevens medegedeeld wordt dat de Turken oprukken naar Ar- dahan. Door de Turken wordt, medegedeeld, dat zij de Russen na het gevecht in de Moerad-vallei achtervolgden en een groot aantal gevangenen maakten. Uit Londen wordt nog medege deeld dat bij den tocht naar Pola van een Fransche bnderzeeër de Oosten rijksche Dreadnought „Viribus Unitis" getorpedeerd werd. Het schip kon echter de haven bereiken. In Zuid-Afrika is op 22 December oen gevecht geleverd tusschen opstan delingen en regeeringstroepen. De opstandelingen telden 800 man. De regeeringstroepen daarentegen slechts 500 man. Het gevecht had tot gevolg dat de beide partijen zich terugtrokken. De vermiste vllegcommandant Hawlett gered. IJmuiden, 31 December. Hier is de stoomtrawler Marie van Hattum IJM 157 aangekomen met den Engelschen vliegcommandant Hawlett aan boord, die bij don aanval op Cuxhaven op den eersten Kerstdag werd vermist tewijl men zijn watervliegtuig op eenige mijlen afstand van Helgoland 'had zien drijven. Hawlett deelde mede dat bij wegens gebrek aan bouzine had moeten dalen. Al dalende zag hij een Nederlandsche trawler. Hij liet toen zjjn toestel zinken. De trawler nam hem op en hield hem op de thuisreis aan boord. Er hebben 7 viegtuigen aan den aanval deelgenomen. Drie zijn er be houden teruggekeerd. Drie andere zijn door de EDgelschen in den grond geboord nadat de bestuurders waren opgepikt. Het zevende is verongelukt, en hiervan is de bestuurder nu ook te elfder ure terechtgekomen. Red.] Van andere zijde wordt nog gemeld: Harlett kwam gisteravond te 6.80 te IJmuiden aan. Hij was zeer ver moeid, daar hij zes buitengewoon ruwe dagen achter den rug had op de Noordzee en daarna op den traw ler „Maria van Hattum" (kapitein Cornelis Conljn). In de Baai van Helgoland was hij tot aanzienlijke hoogte opgestegen en vervolgde zijn weg langs de Deeusche kust en kwam in een dikken mist terecht. Daardoor passeerde hij Cux haven en vloog een eind Duitschland Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Telef. Intc. 140. ABONNEMENTSKLEEDING voor Hoeren. Zeer doelmatig. Oe goederen blijven het eigendom van den geabonneerde. Ons tarief wordt U op aanvraag on- middelijk toegezonden. in. Toen hij zijn fout ontdekte, vloog hij terug in N.O. richting. Plotseling ontdekte hij ZeppeliDloodsen. Daar hij op aanzienlijke hoogte vloog, daalde hij en vol plané tot op 200 M. hoogte van de loodsen; toen wierp hy zijn bommen naar beneden. Dade lijk werd hy hevig beschoten. Intusschen vloog zijn toestel met zulke snelheid, dat hij niet geraakt werd. Hij noteerde nauwkeurig de ligging der loodsen en beguf zich toen weer zeewaarts om het Engel sche eskader op te zoeken. Toen htj Helgoland naderde, ont dekte hy een eskader Duitsche sche pen en herhaalde hij zyne manoeuvres, d. w. z. hij daalde en vol planó tot 200 M. afstand van de vloot en liet de rest van zijne bommen vallen. Een ervan viel op een der groote schepen, doch hij kon niet nagaan of het, veel schade had veroorzaakt. Toen hij daarop weer de Engelsche schepen wilde opzoeken, kwam er een gebrek aan zyn machine en moest hij dalen tot het watervlak, waar hij eenige uren bleef tot hy door den trawler opgepikt werd. Hij maakte aan boord den vreeselyken storm van jJ. Maandag mede; de bemanning van den trawler deed al het mogelijke om hem zijn verblijf te veraangenamen. Japansche troepen naar Europa. Aan het „Journal do Genève" woi dt van welingelichte zyde nit Parys gemeld, dat de bezwaren tegen de zending van Japansche troepen naar Europa in de eerste plaats van flnan- cieelen aard zyu. De overbrenging van 400.000 Japansche soldaten met volledige artillerie en uitrusting zou vijf milliard frs, kosten. Ook acht men de mogelijkheid niet uitgesloten, dat onzydige staten gekant z(jn tegen het ingrypen van Japan in een Euro- peeschen oorlog. Verkoop van buitgemaakte stoomschepen. De „Times" kondigt .ie eerste ver- kooping van buitgemaakte vijandelijke stoomschepen aan. Ze zal Dinsdag en Woendag e.k. te Londen plaats hebben. Er worden mooie schepen aangeboden, o.a. dn „Schlesien" van den Norddeutschen Lloyd. Totdusver zijn alleen zeilschepen verkocht. De aanstaande veiling zal de eerste zyn van een heele reeks. ran alle deelen der wereld worden schepen aange bracht om in Londen en Li ver pool te worden verkocht. O.a. zal de vloot van de bekende Woermann Ijjn, die in Kameroen is buitgemaakt, naar Engeland worden gebracht. Het is de bedoeling dat de schepen aan de nieuwe eigenaars in huur worden afgestaan voor den duur van den oorlog en later aan de regeering teruggegeven met het oog op een mogelljken ruil tegen Eogelsche sche pen die thans in vijandelijke havens zijn. Ingezonden Mededeeling. Rugpijn is Nierpijn. Iemand met gezonde nieren zou haast vergeten, dat hy een rug heeft, maar zy, die een nier-aandoening hebben, zijn altyd lydend. Zij staan 's morgens steeds mc-t pijn in den rug op, Wanneer zij zich bukken of iets zwaars optillen, trekt een scherpe pijn door de lendenen. Hetzelfde 's avonds en 's nachts, hun rug gunt hun geen rust. Pijniykheid in den rug en do z(jden moet onze aandacht vestigen op de nieren. Zij liggen onder het smalle gedeelte van den rug, en wat als rugpyn beschouwd wordt is gewoon lijk nierpyn. Daarom wordt rugpyn spoedig gevolgd door andere ver-, schijnselen van een nieraandoening, zooals waterzuchtige zwellingen onder de oogen of der.voeten, bowolktheid, branderigheid van het water, bezink sel. Nierzand, jicht, rheumatiek, ont steking der blaas, niersteen (uier koliek), zyn andere gevolgen van het verwaarloozen der nieren. Foster's Rugpyn Nieren Pillen die nen enkel voor het genezen der niereu en blaas. Zy herstellen deze organen en bewerken, dat zij het bloed be hoorlijk flltreeren en do onzuiverheden daaruit afvoeren. Te Den Helder verkrijgbaar bij de Fa. De Bie Biersteker, Keizerstr. 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen, wei gert elke doos, die niet voorzien is vun nevenstaand handelsmerk. (45)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1