Fraisch, Duitsch, Engelsch. Ingezonden Mededeeling. Gij kent van deze talen niets en voelt het gemis hiervan. Of gij hebt in uwe jeugd een of meer dier talen geleerd, doch zijt het geleerde grooten- deels vergeten. Gaarne wilt ge alles nog eens grondig ropeteeren. Misschien wilt ge na den oorlog een betrekking in het buitonland zoeken, waarvoor talenkennis gewenscht is. GJj zljt echter te oud voor de schoolbanken ge worden. Wat staat u nu te doen? Proefnummers aanvragen van Ons Studieblad, weekblad voor zelfstudie. Voor elke taal een afzonderlijk weekblad. Prijs per maand f 0.35. Proefnummers gratis en franco. A. F. G. LEIDERITZ, Hoofdonderwijzers, Telefoon Zuid 4072 D. H. SCHENK, De Clercqstreat 34, Amsterdam. tiek ingericht met behulp van den rijkdom van het voorgeslacht, gelegen achter scheepswerven en pakhuizen". De heer Ritter besluit dan„De tijd en de vrede, als die hersteld is, zullen kalmer gelijkmatiger stemming teweegbrengen, waarin een vriende lijker licht valt op hetgeen in de toekomst niet te vermijden zal wezen. Onze buren zullen inzien, dat het ons ook later er niet om zal te doen wezen hen in te lijven, al ware het alleen uit overweging dat een plotselinge samensmelting van natiën, die in ontstaan en opvoeding zoo verschil len, een onding is." De „Nieuwe Ct.", waarin wij dit betoog des heeren Ritter vonden, voegt er aan toe „Hot is voor Nederlandsche lezers onnoodig bier veel toe te zeggen. Den toon dien de heer Ritter af en toe aanBlaat, laten we daar; hij erkent dat er veel uit Duitschland tot ons komt dat ons niet sympa thiek is en wij moeten een deel van zijn schrijven daaronder schikken. Dit doet ons niet over het hoofd zien dat sommige van zijn opmer kingen juist zjju, onder anderen wat hy zegt van den cosmopolitischen geest die onze vaderlandsliefde als een zuurdeesem doordringt." „Onfce vaderlandsliefde ontstond en groeide op in de breede vlakten der Lage Landen, op den wijden oceaan, waar wij leerden het geheele uitspansel overzien." „Pruisen's vaderlandsliefde daar entegen zag het licht binnen do vier muren van het exercitieplein; en het is niet kwaad te bedenken dat Pruisen's geest Duitschland veran derde, niet omgekeerd." „De heer Ritter ziet verder over hot hoofd dat het Nederland der twintigste eeuw niet meer is dat der achttiende en een deel der negen tiende; dat de Koningin-Moeder des- tyds niet maar een phrase gebruikte, doch het volste recht had te spreken van de dingen waarin ook een klein volk groot kan wezen. Hy vergist zich als hy denkt dat wij nog rusten op de lauweren in de zestiende eeuw gewonnen." „Ais wy verder oordeelen dat militaire tucht niet ia het eenige, noch het ideale middel om een volk op te voeden, dan geven wij daar mede allerminst toe dat tucht bij die opvoeding kan ontbreken. Doch wij geven de voorkeur aan de leer van den spreukendichter die heerscht over zijnen geest is beter dan die een stad inneemt. Dit nu leert een volk niet van zijn onderofficieren." „Het is een eigenaardig verschyn- sel" schrjjft een kapitein der cavallerie van het front aan het „Berliner Tageblatt" „dat, behalve in 't begin van den oorlog, haat en verachting niet aan het front, doch uitsluitend „thuis" zyn te vinden, Wij hier aan 't front doen onzen plicht en achten den vyand, die hem eveneens vervult." Van het Westelijke gevechtsterrein. (Vefvolg.) Parys, 8 Januari. OfficiéélDe toe stand ondergiug geen verandering. Het weer blijft langs bijna het geheele front zeer slecht. Berlijn, 4 Januari. Ambteiyke mede deeling van hedenochtend uit het groote hoofdkwartier: Afgezien van meer of min hevige artillerie gevechten, heerschteaan het front over 't algemeen rust. Alleen bij Thaun, in den boven- Elzas, toonde de vijand levendige bedrijvigheid. Na eon overweldigend vuur op den heuvel ten westen van Sennheim gelukte het hem in de avondurep onze in elkaar geschoten loopgraven op dezen heuvel en het door ons hardnekkig verdedigde, dezer dagen meermalen genoemde dorp Steinbach te nemen. De heuvel werd 's nachts met een bajonet-aanval door ons heroverd. Om Steinbach wordt nog gestreden. Duel In de lucht. De „Norddeutscho Allgem. Ztg." bevat een uittreksel uit den brief van een Duitschen vlieger, die op een verkenningstocht een tweegevecht met een vijandeiyk vlieger moest leveren. Het duel was op 200 M. afstand begonnen. Het had misschien 10 sec. geduurd, toen de vyandelyko één dekker opeens schommelde, omsloeg en viel. De Duitsche waarnemer had den vyandelljken vlieger getroffen, „vyf minuten later vlogen wy weer over onze eigen menschen heen. Toen wy aan onze standplaats aankwamen, wilde ik opgewekt uit myn vliegtuig springen en mijn waarnemer hartelijk de hand drukken, want hij had mij het leven gered. Maar wat was dat?... Myn beste vriend, myn waarnomer lag stil op zijn zitplaats dood." Van het Oostelijk gevechts terrein. Beriyn, 4 Januari. (Wolff.) Ambte- lyke mededeeling van hedenochtend uit het groote hoofdkwartier: De toestand is niet veranderd. Onze aanvallen iu Polen ten oosten van de Rawka worden voortgezet. St. Petersburg, 4 Januari. Mede deeling van den grooten genoralen ■taf: Aan het geheole front op het linker Weichselgebied wordt een artillerie-gevecht geleverd. De poging van de Duitschers om op enkele plaatsen in de streek van de Bzoera voorwaarts te dringen had geen resultaat. In den nacht van 2 dezer bemerkten wij, dat de Duit schers in de streek van Koslow en Biskoupi over de Bzura waren getrokken. Na de samentrekking van vijandelijke afdeelingen gadegeslagen te hebben, omsingelde een van onze roemryke regimenten de Duitschers, viel hen zonder een schot te lossen met da bajonet aan en maakte eenige honderden manschappen af. Een aan tal overlevenden kon zich alleen red den door zich gevangen te geven. Eergisterenmiddag om 3 uur deed een brigade Duitsche infanterie een aanval op onze stelling bij Borjimow, noordoostelijk van Bolimow (a. d. Rawka), doch de aanval werd door verscheidene batterijen en een tegen aanval met de bajonet met reusachtige verliezen afgeslagen. Don geheelen nacht van den 2den dezer werden tot het aanbreken van den dag verwoede gevechten geleverd in de streek ten noordoosten van Rawa (a. d. Rawka), waar wij er in slaagden den vyand uit een gedeelte van de loopgraven te werpen, welke hy voordien had veroverd. Ten zuiden van de Pilica is ge vochten by de Qaschekhoeve, weste lijk van Inowlodz, en ten zuidoosten van Malogoszes bij Volwino, waar wy alle aanvallen van den vijand af sloegen. In Galiciö duren de gevechten bij Gorlice en Zaclyczyn voort. In de streek van den Uszok- en den Rostoky pas vorderden wy met succes. Wij wierpen den vyand terug, die in groote wanorde vluchtte en nog eens 2000 gevangenen en machinegeweren in onze handen achterliet. Verscheiden compagnieën gaven zich geheel over. De Oostenrijkers, die van dén Uszok- pas terugtrokken, lieten wapenen en schietvoorraad in de steek. Ons offensief in de Boekowina wordt voortgezet. De Boekowina in Russische handen. Petrograd via Londen, 4 Jan. Een telegram uit Moskou aan do „Beura- courant" meldt, dat na de ontruiming van de Roikowina door de Oosten rijkers, ruim 30.000 inwoners van de Boekowina en Zevenburgen in een paniek naa; Roemenie vluchtten. Op Zee. Fransch oorlogschip gezonken 7 Volgens een bericht aan hot Wie ner Tageblatt" uit Messina, zou het Fransche linieschip Courbet, dat in de straat van Otranto getorpedeerd was, voor Walona gezonken zijn. De opvarenden zyn, naar het heet, door andere schepen gered. Ook de Fran sche onderzeeboot Bernouilli zou naar den kelder zyn. De algemeene toestand. Op het Westeiyk oorlogstooneel is de toestand vrywel onveranderd en de offlcieele legerberichten brengen in den laatsten tyd weinig nieuws. Het ongunstige weder bemoeiiykt de operatifin en iu hoofdzaak bepaalt men zich tot artilleriegevechten, al hebben natuurlyk laugs het uitgestrek te front ook op verschillende plaat sen iufanteriegevechten plaats van een omvang, die in vroegere oorlogen tot uitgebreide beschryvingen aan leiding zou geven. In de tegenwoor dige omstandigheden echter nu mil- lioenonlegers over een front van hon derden kilometers tegenover eikaar liggen, zijn deze hevige gevechten slechts episoden in den grooten maan denlang durenden slag en wordt er in de offlcieele mededeelingen slechts zoo even terloops melding van ge maakt. Deze gevechten, hoe verwoed ook en hoe zware verliezen na zich slcepend kunnen echter nog geen be slissing brengen en voor de verschil lende partieele successen aan weers zijden behaald hier een loopgraaf, daar een battery, verderop een steun punt verwijzen we naar de offlci eele mededeelingen. Het is nog niet mogeiyk de betoekenis van deze suc cessen in het algemeene plan vast te stellen. Toch kan men wel zeggen, dat hetgeen in het noordoosten van Frankryk geschiedt, in de Argonnen en in de richting van Metz, van de hoogste beteekeuis is. Want een doorbraak hier van het Franse b6 leger zou op het verdere verloop van den stryd van geweldigen invloed zyn, omdat dan immers de commu nicaties van het Duitsche legor zou den worden bedreigd en aldus de bevrijding van België en Noord- Frankrijk gemakkelijker zou worden bereikt, dan door een omtrekking van de uiterste vleugels. De stryd in Oost-Vlaanderen toont welk een geweldige inspanning het zal kosten om België van de richting der kust uit van vyanden te zuiveren, vooral nu verschillende berichten toonen, hoe zeer de Duitschers zich in het westen van België hebbon versterkt en hoe zeer ze voornemens zyn hier don grond voet voor voet aan de opdringende geallieerden te betwisten. By een actie van het zuidwesten van België uitgaande zou geheel België weder opnieuw tot het tooneel van den oorlog worden, terwijl by een doorbraak in het noordoosten van Frankryk slechts een deel van het Belgische land getroffen zou worden en de stryd eerder op Duitsch gebied zou kunnen worden overgebracht. En al hoort men van deze buurt nu ook niet zooveel, dat generaal Joffire hier het krachtigst zal aangrijpen is zeker niet onwaarschyniyk. Men zal goed doen in de legerberichten vooral ook te letten op hetgeen omtrent dc krygsvornchtingen ciaar wordt ge meld. Op het Oostelijk oorlogstooneel, waar eveneens de weersgesteldheid aan den voortgang der operatien niet bevorderlijk is, blijven de Russen met goed gevolg het Duitsche offensief weerstaan. Van weerskanten worden partieele successen gemeld, maar omtrent een beslissing wordt officieel nog niets gemeld. De Duitschers spreken van gemaakte vorderingen en afgeslagen Russische aanvallen; de Russen van hunne zijde verklaren dat de Duitsche aanvallen overal met zware verliezen voor den vyand wer den afgeslagen. Volgens de mede deeling van, een bljzonderen Reuter- correspondent te Petersburg zouden de Russische militaire deskundigen van meening zijn, dat de vierstroomen- slag de reeks gevechten in den laatsten tijd in onderlingen samen hang geleverd aan Bzoera, Rafka, Piliza en Nida thans als geëindigd kan worden beschouwd en geëindigd zou zijn met de mislukking van het Duitsch Oostenryksche offensief. In de offlcieele Russische berich ten wordt een zoo optimistische toon nog niet aangeslagen en trouwens het Reuterbericht, dat verder nog zegt, dat de vijand zijn aanvallen voortzet om tyd te winnen voor nieuwe operaties, toont dat het Duit sche offensief nog volstrekt niet is vorpletterd. Welke ernstige slagen men elkander op het oostelijk oorlogs tooneel ook toebrengt, de opereorendc vijandelijke legers zijn te groot, het terrein der operatien is te uitgestrekt, dan dat van een beslissende nederlaag tot dusver sprake was. Al heeft men in het oosten meer vrijheid van be weging dan in het westen, ook hier komt de toestand er toch slechts op neer, dat men elkaar wederzijds af mat en uitput. Ook de operatiën in het oosten geven tot dusver geen aanleiding dan om dezen oorlog anders te karaktei iseeren dan als hetgeeu de Engelschen zoo teekenend een uit puttingsoorlog noemden. En zoolang dit karakter blijft kun nen we niet op een spoedig einde hopen. Indien er gehoopt mocht zijn, dat het ingrijpen van Turkse hierin verande ring zou brengen, dau is tot dusver slechts gebleken dat deze hoop ijdel is. De gevechten in den KaukAsus, hoe ernstig wellicht op zich zelf, hebben op de Russische plannen in Polen en Galiciö nog weinig invloed gehad, hebben de Russen niet weer houden van een nieuwe actie op groote schaal in de Boekowina. Turkije heeft den Russischen druk op Duitschland en Oostenryk niet verminderd. Even min hoort men van den met zooveel ophef aangekondigden Turkschen in val in Egypte iets naders, zoodat Turkye's ingrijpen ook de aandacht van Engeland van hot Europeesche oorlogstooueel niet heeft kunnen af leiden. Turkye's deelneming aan den oorlog is tot dusver dus vrywel een mislukking geweest en al zal men goed doen|de berichten van geallieerde zijde omtrent de in Turkije tegen Duitsch land opkomende ontstemming met eenig voorbehoud aan te nemen, dat er in Turkije zoo langzamerhand een wisseling in de stemming kan komen, nu het groote succes uitblijft,'is zeker niet onwaarschynlijk. Omtrent den invloed van Turkye's optreden heeft men zich in Duitsch land en Oostenrijk blijkbaar mis rekend. MARINE EN LEGER. plaats van «Ion luit. ter zoo dor 2e klasse Marlne-resorvo J. Soyrfort wordt do adolborxt der lo l:lasso «lior («serve P. J. Pakker, van Hr. Ms. „Koningin Emma", oen dezer dagen zijne plaatsing in werkelijke» dienst out- Kon. besluit van 2 dezer 18, m6t do dag- toekening van «lil besluit, Ml den Marino- stoomvaartdionnt benoemd lol officier-machinist 2* klasse, de hoofd-maeliinist W. O. M. Brouwer, Do officier-machinist der 2do klasse J. W. M. Bonken is benoemd tot lid dor commissie tot het examlueeron voor don rang van officier- inist. den zeekrygsraad le Hellovoetaluls zijn benoemdtot officier-commissaris de officier administratie der le klasso T. Akkerman secretaris de officier van administratie dor 2e klasse C. E. Hotfl; tut plaatsvervangend Haven te Nieuwediep. Idem van llarlingen naar Ilull Ned. e „Prof. Buys". Idem van Ilull naar llarlingen Ned. t „Minister Tak". STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappll „Nederland". Bueton arriv. 30 DuC. van Cardltl'to Santos. B.-itJnn, thutar., arriv. 2 dezer te Gruvusend. Krakatnu vertr.2 dezer v. Padangn.New-York. Grutius, uitr.. arriv. 2 dezer te Gonua. Flores arriv. 2 dozer van A'dam te Cardllt. Karimata, uitr., arriv. 8 dezer te Graveaeiid. Rom brandt, tbulsr., vertrok 1 dezor van Colombo. Timor arriv- 3 dezor van Baltiinore te A'dam. Lombok vortrok 3 dezor van A'dam naar Cardin. Rondo arriv. 8 dezer van R'dam te Baltimore. 3u mat ra, uitr, vertrok 2 dezer van Cardlff. Rotterdamsche Lloyd. Sindoro, thuisr, vertrok 8 dezer van Padttng. Ternatn, uitr., arriv. 1 d«zer te Sabang. Wllls, thuisr., paaa. 1 dezer Purim. G oen toer, uitr., vertrok 1 dezer van Suez, Medun, uitr., pass. 1 dezer Oueasant. Ophl r, uitr., pass. 4 dozer Ouesaanl. Kon. Holl. Loyd. Salland, thuisr., pass. 31 Dec. Fernando Noronha. Zoelandia, thuisr, vertrok 31 Dec. v. Montevideo. Amatclland vortrok 2 dezer v. B.-Ayres n. A'dam. KUnland, uitr, paaa. 4 dezer St. Calharlno's Point. Kon. West-Indische Maildienst. Lodewük van Nassau, arriv. 4 dozer van de Plats Rivior to A'dam. Jan van Nassau, van de Plata Rivior naar A'dam, vortrok 8 dezor van Las Palmas. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 2 Jan. 1915. Aangevoerd 8 paarden f150 a f400, 5 kooien .li oasen f180 a f300, 28 nucht. kalveren 18,— a f 25,—, 68 magere schapen f 22.- a f30,-, 00 lammeren r 00 a f 00, 17 magoro varkens afffl,-, 157 biggen (6 a 114,-, IS bokken geiten f3,- a f 10,00, O kleine bokjes f0.00 a f 0.00. boter,p. half Ned. pond, laagste prijs 10,82* middolpnjs ru.87»,hoogste priia fO,92»,aangevoerd 8643 kop, kipeieren fts,- a f7,— per 100. Alkmaar, 4 Jan. 1915. Aangevoerd 7 koeion ),<2 por k.G., 0 'magere ld. f - n f-, Purmerend, 5 Januari 1910. 34 stapels Fabrlokskaas per 50 K.G. f 39X0 42 Boerenkaas 150 f 87.- Commissie 60 f 0.— Middelbare 60 f 0,- Goudsche kaas 60 f 43 - 927 K.G. Boter per K.G. f 1.70 4 f L76 847 Runderen; 160 vette por K.G. f 0.78 I 0.98 187 melke en gelde f 170.- f 820.- 9 Stieren f 000.- f 000.- 81 Paarden f 000,- f 000.- 68 vette Kalveren per K.G. f 1,06 f 1.26 886 nuchtere ld. per stuk f 18.— f 26.- 489 vette Varkens por K.G. f 0.48 r 0.70 38 magere ld. per stuk f 16.- f 30.- 309 Biggen por stuk f 8.— f 14.— 1806 Schapen f 32- f 45.- Overhouden f 0.— f 0.— Lammeren f 0.— f 0.- 132 Ganzen f 3.- f 3X0 Kalkoenen f 0.— „"f 0.- 27 Zwanen f 8.— f .- Kipeieren per 100 stuks f i 7.- Eondeieren „100 f 0.- f 0.— Kievitseieren por stuk f 0,— f 0.— 40 zak Appelen f 2.60 f 3.- 10 rak Poron f 1.76 f 2.60 Melke- en geldekooicn handel matigvette kalveren ld. matig; vette varkeus ld. stug; magoro varkens ld. vlugschapen ld. matig. Staatsloterij. Trekking van Maandag 4 Januari. 3e klasse, le ïyst. Nos. 4203 en 18825 elk f 1000. No. 16355 f400. No. 3S21 f200. No. 4549 f 100. Burgerlijke Stand van Helder, van 2 tot 4 Januari 1915. BEVALLEN: S. M. Maasland- Luyt, z.S. Lebbe—Jansen, d.A. D. Zaal—Cats, d.H. M. de Vries- Wallast, z.A. Pluijlaar—v. Heinin gen Klinkert, d.J. Groen-Snijder, d.A. Waaldijk-de Vries, d. OVERLEDENH. Struijk—Spuy, 82 jaar. PLAATSELIJK NIEUWS. AGENDA. 6 ou 7 Januari. Specialiteiten-Voorstellingen in Casino, half acht. 7 Januari. TooD.-vareen. „Juslus van Maurik". Uitvoering in ïivoli, half acht. 8 Januari. N.V.Tooneel-vereeniging. Casino, 8 uur. 10 JnnuarL Kerkconcert in de Nieuwe Kerk, des middags half drie. 14 Januari. Concert, ten voordooio vau het PI. Steuncomité, ln Casino, 8 uur. - 20 Januari. Toon. vereen. „Tn-v.o.n-u."Liefdadig. heids-uitvoering in Ca 8 I no, lialr». Liefdadigheidsconcert. Door do dames Dullemond-Van Haaften (declamatie), Schokking Baltesen Middelbeek (zang) en Vos Krijger (zang) zal, met medewerking van het volledig symphonie-orkest der Stafinuziek (directie de heer A. L. Hazebroek) Donderdag 14 dezer een concert worden gegeven in „Ca sino" ten bate van het plaatselijk Steuncomité. Mevrouw Dullemond zal o.a. decla- ineeren het beroemde „Heksenlied' van Ernst von Wildenbrucb, terwyi de stafmuziek deze declamatie met de daarvoor door Max Schillings ge schreven muziek zal illustreeren. Mevrouw Schokking zal verschillende liederen zingen, vau Hugo Wolff en Joh. Brahms, en mevrouw Vos- Kryger een recitatief en gebed uit een toondichting van Max Bruch. Het orkest der stafmuziek neemt met een drietal nummers aan dit concert deel. Waar wy uitteraard niet dikwijls ;n de gelegenheid zyn van deze concerten te profiteeren, vertrouwen wij, dat men de thans geboden kans zich niet zal laten ont gaan. Daardoor werkt men tevens mee aan het goèue doeistijving der kas van het Steuncomité. Want met dit doel is het concert op touw ge zet. Zeer veel is steeds noodig en ofschoon gelukkkig vele gaven in komen, is eon dergeiyke vermeerde ring van inkomsten alleszins ge wenscht. De entréeprys is matig: eerste rang f 0.50, (gereserveerd f 0.75), tweede rang f 0.25laat dus zooveel mogelijk ieder van de gelegenheid ge bruik maken en bytijds eeue kaart nemen, vóór hij mogelijk teleurgesteld wordt. In verband hiermede willen wij er op wyzon, dat voor het concert, in November 1.1. gegeven, de toeloop zoo groot was, dat velen moesten worden afgewezen. Vanaf Woensdag zullen door h.h. musici iuteekenlijsten worden gepre senteerd en zyn bij de verschillende boekhandelaren kaarten te bekomen. De Heldersche vereeniging tot bestrijding der tuberculose slaakte onlangs in ons blad een noodkreet. Zy heeft dringende behoefte aan versterking harer kas. Wij brengen in herinnering, wat de vereouiging doet. Door openbare voordrachten, ten toonstellingen en verspreiding van geschriften en wandkaarten leert zy, wat er kan gedaan worden om de verspreiding der tuberculose te voor komen. Haar voor die taak opgeleidde huisbezoekster gaat rond, in oveileg met den geneesheer, om raad to goven en hulp te bieden iu de wonin gen, waar patiënten worden ver pleegd. Wat daarbij van dienst kan zijn matrassen, ledikanten, beddegoed, enz. wordt kosteloos verstrekt. De vereeniging zorgt evenzoo kos teloos voor ontsmetting van goede ren en ziekenkamer. In dringende gevallen betaalde zy zelfs hulp in do huishouding, ver strekte zij versterkende middelen of bevorderde, dat andereu die ver schaften. Bovendien stelt zij haar ligtenten beschikbaar voor ieder, die op voor schrift van don dokter een ligkuur op een gunstige plaats in de open lucht moet ondergaan om zoodoende een dreigende aantasting door do gevaariyke ziekte te voorkomen; en hoevelen hebben er reeds baat bij gevonden Die vereeniging vreest door geld gebrek haar nuttig werk te moeten staken. Mag dit geschieden Wij wekken onze lezers op dit tè voorkomen De gelegenheid wordt U daartoe aangeboden. Een in dit nummer geplaatste advertentio geeft ze U aan. Belangeloos vatte do Tooneel-ver eeniging T.A.Y.E.N.U. hot plan op ten bate der tuberculosebestrijding een uitvoering te geven. Algemeen bekend is het, hoe goed T.A.V.E.N.U. haar uitvoeringen ver zorgt. Zij biedt dus een genotvollen avond aan, waardoor meteen de voort gang vau een onmisbaar werk wordt verzekerd. Wy vertrouwen, dat onze gemeente- naren door een llinke opkomst wel willen bewyzen, die poging te waar- Bereidwillige handen zullen U in de gelegenheid stellen U van toe gangsbiljetten te voorzien, terwyi in de advertentie ook Adressen worden vermeld, waar die biyetten verkrijg baar zijn gesteld. Bij het den 31sten Dec. te Amster dam gehouden examen voor de Hoofd akte slaagde o.a. de heer H. J. E. Denker, onderwijzer aan schooLNo. 7a, alhier. Concart Nieuwe Kerk. Naar wy vernemen komen de baten van het a.s. Zondag to geven concert in de Nieuwe Kerk, niet, zooals wy vermeldden, aan de Diaconie, maar aan het Diaconie-huis. De Oud.-Katholieke Zangver- ceniging geeft ter gelegenheid van haar 20 jarig bestaan een Uitvoering op 15 Januari a. s. in Casino. Aanbesteding. Woensdag 20 Jan. a.s. zal door bet Hoofdbestuur der Posterijen en Tele grafie worden aanbesteedhet onder houden en uitvoeren van werkzaam heden aan de Post- en "Telegraaf- gebouwen te Helder en Nieuwediep. Er vandoor. Vóór een paar weken ging de 18 jarige E. M. van hier elderslogeeren Zij keerde tot groote ongerustheid harer ouders niet terug. Bij onderzoek is thans gebleken, dat zij met haar verloofde stilletjes op reis gegaan is naar Indié met een der stoombooten van den Rotterdamschen Lloyd. Namens de ouders is telegraphisch haar terugkeer gelast. Een holpartij. Zondag maakte een familie uit den Polder per jachtwagen een uitstapje naar hier om bloedverwanten in mili tairen dienst te bezoeken. Door het schrikken van een motorrijwielsloegen de paarden aan het einde der Binnen haven op hol en de dieren ijlden als van den booze bezeten langs de gracht voort totdat zij moesten wijken voor een rijtuig en de jachtwagen met geweld tegen een boom botste. Van het reisgezelschap werd de voerman van den bok geslingerd, die zich ernstig aan het hoofd bezeerde en klaagde over hevige pijn in de borst Een der wielen van den wagen brak doormidden, terwijl een lantaarn werd verbrijzeld. Treurig. Gisterenmorgen stak de 59-jarige S. B. alhier, wiens geestvermogens zijn gekrenkt, in een oubewaakt oogenblik zijn bed iu brand, nadat hij het- eerst met petroleum had over goten. Do hierdoor outstane brand werd gelukkig bijtijds door buren ontdekt en gebluscht, doch de arme man kreeg zulke ernstige brandwon den, dat dadelijk geneeskundige hulp moest worden ontboden. Mobilisatieclub van Soc.-Dem. Militairen. Bovengenoemde club houdt Donder dag 7 Jan. a.s., 's avonds 6.30 uur, haar 4de Huishoudelijke Cursus ver gadering in het Marinegebouw, al waar de heer ds. Kiljn, van Eilam, zal spreken over het onderweip: „De sociaal democratie en den drankstrtjd" BINNENLAND. den handel, maar ook in dat van den Nederlandschen producent en consu ment, die slechts gebaat kunnen zijn bij den geregelden aanvoer der pro ducten waaraan ons volk behoefte heeft. Doorvoer. In de vergadering van de kamer van koophandel te Duisburg is mede gedeeld, dat de Nederlandsche re geering aan den doorvoer van goede ren die uit Antwerpen te water naar Duitschland verzonden zijn, geen moei lijkheden in den weg zal leggen, mits de douane formaliteiten in acht geno men worden en de schepen, die voor het vervoer dienst doen, geen buit gemaakte of opgevorderde vaartuigen zijn en de lading niet uit oorlogs- materieel, militaire voorraden of op gevorderde goederen bestaat. Het onderzoek zal te Hansweert door de Nederlandsche marine samen met de douane-ambtenaren verricht worden. Postdiefstal. Het Hdbl. meldt, dat de politie er in geslaagd is, eon belangrijke aan wijzing te vinden in zake den be kenden diefstal aan een der bykan- toren der posterijen te Amsterdam, van geld en aangeteekende stukken. De arrestatie van den vermoedelyken dader kan weldra verwacht worden. Vervalsching. Zaterdag is te Amsterdam aange houden een 27-jarige kantoorbediende, die verdacht wordt, aan twee bank instellingen op valschechéques gelden te hebben geïnd. Door aanbieding van een valsche chéque is een der bank instellingen aldaar voor een bedrag van f1962 opgelicht en een andere voor f2750. Op den gearresteerde was de aan dacht gevallen, omdat hy in 1912 in aanraking met de politie was komen, mede onder verdenking van aanbieding van een valsche chéque. Een moord te Waspik. De dochters van M. v. Iersel von den iu de slooL achter hun woning te Waspik bij het waterscheppen het lijk van den 82-jarigen A. Buijks lig gen. De man bleek vermoord en daarna in 't water gegooid. Het lijk zag er verschrikkelijk uit. De strot was geheel doorgesneden. In de kaak was een diepe snywond. Naast het oog was een diepe steekwond en on der aan de kin nog eenige minder ernstige steekwonden. Ook in den buik waren eenige diepe soy wonden. In zyn rechterhand hield hij een klein Een waarborg voor onzen handel. Van de meest bevoegde zijde wordt aan het Handelsblad medegedeeld De Regeeringen van Frankryk, Groot-Britannië en Rusland, kennis genomen hebbende van de oprichting en het doel der Nederlandsche Overzee Trust Maatschappy, hebben aan do Nederlandsche Regeuring verklaard, dat contrabande-goederen aan die Maatschappij geconsigneerd niet zullen worden opgehouden. Tevens hebben de genoemde Mogend heden aan onze Regeering de ver zekering gegeven, dat verscheidene niet tot de allereerste levensbehoef ten behoorende voedingsmiddelen, wanneer zy aan particulieren gecon signeerd zijn, eveneens ongemoeid zullen worden gelaten, tenzij onmis kenbaar vaststaat, dat die particulieren tusschenpersonen voor levering zijn aan de regeeringen dor tegenpurty. Aan dit bericht, voor Nederlandsche scheepvaarten handel vanongemeene beteekeilis, kan nog worden toege voegd, dat naar wij van de Neder landsche Overzee-'frust-Maatsobappij vernemen, doze hSro diensten zal verleenen niet alleen voor aanvoer van door een der oorlogvoerenden tot contrabande verklaarde goederen, maar ook voor aanvoer van goederen, waarvan oorlogvoerende staten den uitvoer uit hun gebied alléén toestaan onder beding dat die goederen niet naar het gebied van de tegenparty zullen worden vervoerd. Ongetwijfeld zal het bovenstaande, vooral in onze handelskringen, met zeer veel genoegen worden vernomon. Hieruit blijkt toch, dat de eenige weken geledon opgerichte Nederland sche Overzeesche Trust Maatschappy, reeds met succes werkzaam is ge weest aan haar doelde verzekering van de vrije overvaart uit overzeesche gewesten van goederen, welke voor ons land bestemd zijn. Dit succes, dat wij te danken heb ben aan het volhardend streven van het. bestuur dor Nederlandsche O verzee- Trust Maatschappy, verdient te meer waardeering nu eerst thans de drie Scandinavische staten by de oorlog voerende mogendheden hebben ge protesteerd tegen de vele aanhoudin gen en aan de oorlogvoerende mogend heden aangeboden hebben maatregelen te nemen om den vrijen doorvoer van voor die staten bestemde goederen te waarborgen, terwijl de Woensdag j.1. gepubliceerde nota van protest der Vereenigde Staten wlist op de behoefte van oen zelfde instelling als hier reeds tot stand is gekomen. Wanneer er Nederlandsche schepen aangehouden werden, heeft onze Regeering geen oogenblik nagelaten om daartegen telkens en telkens weer officieel protest aan te teekenen. Maar inmiddels heeft het particulier initiatief, niet wachtend op het resul taat van de wisseling van offlcieele nota's, de koe bij de horens gevat en datgene verkregen wat in het onmid- deiyke en practisch belang van onzen Nederlandsche handel, is. En niet alleen in het belang van Naar het schijnt heeft de dader of nog waarschijnlijker, hebben de da ders den schijn willen geven dat het slachtoffer zich gezelfmoord heeft. Bij den eersten oogopslag echter kan men zien dat daar geen sprake van is. Alles wyst er op, dat hy is ver moord en eerst daarna in de sloot is geworpen. Dit moet eerst zijn gedaan toen hij reeds was overleden, want in de sloot, een stilstaand water, was niets van bloed te bespeuren, ook niet aan den slootkant. Als zekei kan worden aangenomen, dat hij elders is vermoord en daarna daar ter plaatse in de sloot is gewor pen. Het slachtoffer is Vrijdagavond halftien nog in een café gezien. Buijks die eerst sinds de mobili satie te Waspik is komen wonen, was vroeger in Duitschland werk zaam. Hij laat een vrouw met 3 nog jeugdige kinderen geheel onverzorgd achter. Gisteren zijn twee gebroeders, 27 en 17 jaar oud, uit Waspik, te 'sHer- togenbosch voorgeleid als verdacht van den doodslag. ('s-H. Ct.") Moord. Omtrent een moord te Kamerik wordt gemold: Een moord op den 81 jarigen J. M. is het gevolg van jaloezie. Zondag middag maakte de landbouwerszoon J. Maaien een praatje met de dienst bode van den heer K. Dit werd ge zien door een molenaarsknecht, die met het meisje omgang had. In een vlaag van jaloezie greep deze knecht onmiddeliyk -zijn geweer en schoot Maaien pardoes een kogel in het lijf. Maaien was niet onmiddellijk dood; de knecht heeft hem toen te water geworpen. Van dit drama was de dienstbode getuigo. De molenaars knecht dreigde haar, dat hij haar zou doodschieten, indien zij hulp'zou roepen of een woord van het gebeur de vertellen. Het meisje vluchtte naar huis en sloot daar alle deuren af. Een knecht vond gistermorgen alle deuren op slot. De politie werd hier van iu kennis gesteld, en deze bracht een en ander in verband met de ver missing van den landbouwerszoon Maaien, wiens verdwijning inmiddels door de familie van M. was mede gedeeld. De dienstbode van K. werd hierop in verhoor genomen en deelde al hetgeen zy gezien had aan politie mee. De dader werd kort daarop gearresteerd. Het vergaan van de „Bogor". Een der geredden van het sa. „Bogor" heeft aan het „Rott. Nwbl." een verhaal gedaan van de ramp. Hij vertelde als volgt: Het s^hip was van Rotterdam eerst naar Amsterdam gegaan en aan vaardde daai de reis naar Zuid-Ame- rika. Tien dagen na het vertrek van Amsterdam waren wij by do Portugeesche kust en zouden Leixoos aandoen, maar van daar seinde men met vlaggen, dat het wegens den storm en de hooge zee gevaariyk was, daar binnen to loopen, dus voeren wij voorby. Het was 2 uur in den nacht en ik lag in myn kooi, toen ik door een schok werd gewekt en tegelijk het bevel hoorde: „Alle hens bij de sloe pen, de zwemgordels aan". Ik snelde naar het dek, maar had nog geen zwemgordel. Op het ach terschip sloeg ik do deur der hut van den 2den machinist in, waar niemand was. Daar vond ik een zwemgordel waarvan ik mij meester maakte. Een half uur nadat wy ge wekt waren, sloeg een stuk vau het schip af en na een uur nog een zoo dat ons schip nu in 3 stukken lag. Ik bleef nog een uur op het wrak en sprong toen in zee, waar ik my zwemmeud wist boven te houden, ofschoon meermalen de golven over myn hoofd sloegen en rayn kame raden op het wrak niet anders dach ten of ik was in de diepte verdwenen. Kampend tegen de woeste baren wist ik vooruit te komen, doch geraakte in een draaikolk, die mij eenige malen rondslingerde, doch mij ten slotte op een rotspunt wierp. Een hooge golf, die daarover heen sloeg, rukte er mij weer af en nogmaals had ik den stryd tegen de kokende golven te strijden, totdat ik weder op een rots geworpen werd, waaraan ik mij kon vastklemmen. Vier-en-een-half uur heb ik op die rots doorgebracht. Van het schip was niets meer te zien. Aan den anderen kant zag ik, dat het strand naby was en ook kon ik door het water heen het zand zien, dat my nog van den vasten wal scheidde, maar toch durfde ik mijn rots niet te verlaten, uit vrees in drijfzand te zullen komen. Zoo bleef ik op de rots, totdat ik over het strand twee Portugeezen zag naderen. Zij kwamen mij te hulp, doorwaadden hand aan hand het water en hielpen mij op het strand, waar ik van uitputting in eenzonk. Mijn redders namen mij op en droegen my naar een hut, waar ik liefderijk werd verzorgd. Een half uur was ik in de hut ge weest, toen daar de matroos Hofman, ook oen Rotterdammer, werd ge bracht, weldra gevolgd door den sto ker Houtman. Na 35 uren bracht men nog twee gereddende matrozen Hugens en Bender. Laatstgenoemde was door de Portugeezen van het wrak afgehaald. Hij had den geheelen tijd in het volkslogies gezeten, met alleen zyn hoofd boven water. Hugens en Bender moesten naar het hospi taal worden vervoerd, de anderen en ik werden opgenomen in een hótel te Leixoes, waar men het ons aan niets ontbreken liet. Den Woensdag d.a.v. (16 December) woonden wij de begrafenis bij van 5 slachtoffers der ramp, wier lyken in middels waren aangespoeld. Het wa ren de stuurman van den Kon. Holl. Lloyd Peter, die voor de „Bogor" ge charterd was geweestde le machin. Heesboen, de stoker Bertus Steffens, de 3e officier en de timmerman, van wolke beide laatsten ik de namen niet ken. Den volgenden avond (Donderdag) werden wij door het s.s. „Tubantia" van den Kon. Holl. Lloyd opgenomen en naar het vaderland teruggebracht. IJmuiden, 4 Januari. In de maand Februari zal de ver koop plaats hebben van de aange brachte goederen van het gezonken stoomschip „Eastwell". Zaterdag zijn de lijken van de om gekomen opvarenden van de „Irma" alhier ter aarde besteld. Er was veel belangstelling, ver scheidene heeren uit Amsterdam als mede eenige Zweedsche kapiteins van te Amsterdam liggende booten waren aanwezig. Laatste berichten. Van het Westelijk front. Parijs, 4 Januari. Officieel bericht van vanmiddag drie uur: Tegenover Noulettes hebben wy de Duitsche batterijen tot zwygen ge bracht. In Champagne is een buitengewoon hevig artillegevecht geleverd. In de streek van Perthes les-Hurlus en Mesnil-les-Hurlus hebben wij ver scheidene Duitsche steunpunten ver- meesterd. In het bosch Le Prétre blijven wij vorderingen maken. In den Boven-Elzas hebben wli een belangryken heuvel ten westen van Cernay genomen. In Steinbach hebben wy de wyk waarin de kerk en het kerkhof liggen bemachtigd. Van het Oostelijke gevechtsterrein. Weenen, 4 Jan. Offlcieele kennis geving van het groote hoofdkwartier In de streek ten zuiden van Gor lice hebben onze troepen in hard nekkige gevechten, die bij zeer on gunstige weersgesteldheid zyn gele verd, zich door de bezetting van een strategisch belangryke heuvelry een gunstige basis Yoor verdere krijgs verrichtingen verzekerd. In de Karpathen is de toestand on veranderd. In het dal van den bovenloop der Ung zijn slechts betrekkelijk kleine gevechten voorgekomen. In de gevechten, tydens de Kerst dagen geleverd, hebben wij 37 Rus sische officieren en 12,698 soldaten gevangen genomen. UIT DEN OMTREK. Texel, 4 Jan. De eerste bijeenkomst van liet dorpsnut „Neptunus" in dezen winter, werd flink bezocht. Na een keurige lezing van den heer C. Schaap, hielden verschillende personen de aanwezigen prettig bezig met allerlei leuke voor- drachtou. Veel succes verwierf de voordracht van den heer J. Beumkes en mej. M. Beumkes-Pool. Aan een vijftal dames en heeren van den Burg werd door luid applaus hulde gebracht voor alles wat zy op zoo verdienste lijke wijze ten beste gaven. De voor zitter dankte dit vijftal met een har- teiyk tot weerziens, dat blykensden by val der aanwezigen, door allen werd

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2