Laatste berichten. Een geheel^gezln onder de wapens. De bladen maken herhaaldelijk mei van gevallen, waarin verschillende1 leden van óén gezin onder de wapens staan. Thans lezen we inde „Matin", dat de familie Darin te Roanna negen soldaten aan het vaderland heeft ge leverd. De zeven zonen dragen alle de uniform. De oudste is 39, de jongste, vrij williger, 17 jaar. De schoonzoon dient als onder-officier bij de infanterie. De 64-jarige vader, die den oorlog van '70 heeft meegemaakt, en thans ver zocht had wederom naar het front te worden gezonden, is ingedeeld bij de bewakingstroepen van de étappen- lijnen. Van het Westelijke gevechtsterrein. (Vervolg.) Parijs, 5 Januari. Officieel bericht van 11 uur 'savonds: Onze troepen hebben zich meester gemaakt van de steengroeve, gelegen aan het kruispunt van den weg Rouvrois-St. Mihiel en den weg Maizey-St. Mihiel, en van de nabij gelegen loopgraven. Van geen ander wapenfeit wordt melding gemaakt. Het weer blijft zeer slecht. Het regent onophoudelijk. De strijd om Steinbach. Het Parijsche Journal meldt nog over den strijd orn Steinbach, de plaats ton N.W. van Sennheim (Cer- nay) in Boven-Elzas: Steinbach viel den Franschen na een verwoeden strijd in handen Duitschers hadden de huizen, tui nen en straten in ware redouten her schapen en overal waren hinderlagen gelegd en machine-geweren geplaatst. Zij moesten echter het dorp ontrui men, hoofdzakelijk ten gevolge van het doodelijke vuur van de Fransche 7.6 c.M.-kanonnen. Zij. lieten onge veer 2300 dooden en gewonden achter. De stelling van de Duitschers te Sennheim werd moeilijk te handha ven ten gevolge van een aanval uit het Zuiden en zij zullen terug moe ten voor het langzame maar zekere opdringen van de Fransche troepen. Dezen zijn dol van geestdrift in het vooruitzicht, dat zij hun driekleur boven Mühlhausen en Straatsburg zullen zienwapperen. Van het Oostelijke gevechtsterrein. Weenen, 6 Januari. Ambtelijke mededeeling vau generaal majoor von Höfer Op het noordelijke oorlogsterrein is niets van beteekenis gebeurd. Van het Russlsch-Turksche gevechtsterrein. St. Petersburg, 6 Jan. Mededeeling van don generalen staf van het Kau- kasische leger: De nederlaag, die wij het Turksche leger in de streek van Sarykamysj hebben toegebracht, is volkomen. "Het 9de Turksche legerkorps werd geheel vernietigd. Wij hebben den bevel hebber van dit korps, Iskhan pasja, de commandanten van de 17de, de 28ste en de 29ste divisie met hun generalen staf, moeij dan honderd officieren en een groot aantal soldaten gevangen genomen. De verliezen van de Turken aan dooden en gewonden zijn reusachtig. Wij vermeesterden ook vele kanonnen, machinegeweren, schietvoorraad, konvooien on levens middelen. Een compagnie van een van onze roemrijke regimenten maakte het geheele hoofdkwartier van het 9de korps gevangen. Onze zegevierende troepen vervolg den do overblijfselen van het 10de legerkorps, dat zich door de vlucht trachtte te redden. Gedurende de inneming van Ardahan, voerde een van onze Siberische bereden regi menten een charge op den vijand uit en sabelde twee compagnieën Turksche infanterie neer, terwijl een eskadron van dit regiment een vaan del van het 8ste regiment infanterie van Konstantinopel vermeesterde. De Turken trekken zich in alle richtingen terug. Op het overige front geen verandering. St. Petersburg, 6 Jan. De Turken hebben by Sarykamysj uiterst dapper gevochten, doch te vergeefs hebben zy door achterhoedegevechten ge tracht hun terugtocht te dekken. De manschappen hielden Sarykamysj met groote hardnekkigheid bezet. Toen hun stellingen ernstig bedreigd werden, deden zij veelvuldige uit vallen met de bajonet. Zelfs gewond, vochten de soldaten door; op den grond neergeveld, bleven zij vuren. Vele gevangenen werden doodgescho ten, terwijl zij aan hun wacht tracht ten te ontsnappen. Volgens een telegram uit Tiflis, had de vastbesloten aanvallende be weging van de Turken in het district Sarykamysj ten doel, den terugtocht van hun troepen in de streken vau Ardahan en Olty zonder groote ver liezen mogelijk te maken. Hun krijgs verrichtingen hadden onder zeer groote moeilijkheden plaats, veroor zaakt niet alleen door de elementen, doch ook door gebrek aan uitrusting. Zij haddon geen trein. De soldaten moesten alles op de schouders dragen of daarvoor opgeroepen burgers tors- ton den last. Het is een kenteeke- nend feit, dat de meeste krijgs- tropheeën, die bij Sarykamysj werden buit gemaakt van Duitsch maaksel waren. De spoorweg tusschen Kars en Sarykamysj, die door de Turken ver nield was, is hersteld. Van het Zuidelijke gevechts terrein. Weenen, 6 Januari. Ambtelijke mededeeling van generaal-majoor von Höfer Op het zuidelijke oorlogsterrein is niets van beteekenis gebeurd. De algemeene toestand. Het slechte weer, en de slechte toestand van het terrein, een gevolg van de vele regens, maken in het n de operaties wel heel moeilijk. jongste berichten tot kleine gevechten. In de streek van Mülhausen, wordt nog steeds gestreden tusschen Tbann, Steinbach en Sennheim, dat de Fran schen Cernay noemen. Tusschen Steinbach en Uffenholz werden Fran sche aanvallen gedaan, die door de Duitschers werden afgeslagen. Maai de posities, die de Franschen in die streek innamen, hebben zij, volgens de Parijsche mededeelingen, kunnen behouden. Sennheim, of Cernay, ligt aan den noordelijken oever van het langs Thann stroomendo riviertje de Thurr; de Duitsche stellingen liggen hier oostelijk van de lijn Thann—Dam merkirch. In de gevochten, die daar worden geleverd, speelt de hooge 425, die ongeveer in het midden van den driehoek Alt-Thann, Steinbach, Senn heim ligt, een belangrijke rol. Die hoogte beheerscht de straatwegen, die bij Sennheim samenkomen, vooral den toegang tot het Westerlingerdal, dat sedert geruimen tijd door do Franschen bezet is. Sedert het begin van December werd die hoogte ge durig door de Franschen aangevallen zij hadden het voordeel, in het bezit te zijn van de posities in het dalen van 'hooger gelegen stellingen, en dus uit het westen door het bosch tot hoogte 425 te kunnen voortrukken. Hunne krachtige aanvallen hadden dan ook het succes, dat zij op 15 December Steinbach en de hoogte veroverden. Wel moesten zij deze verovering don volgenden dag weder opgeven. Doch op 25 December her vatten zy hunne aanvallen op de hoogte en Sennheim. Den 26en had den zij de hoogte weder genomen, en begonnen van daar uit Steinbach in te sluiten; met hunne zware artille rie beschoten zij het dorp en drongen met succes vooruit, zoodat de Duit schers hunne positie öp de Sennhei- mer hoogte en in Steinbach niet konden handhaven, doch zich moesten terugtrekken. Het gebied, waarin deze gevechten plaats hebben, kan worden beschouwd als een glacis voor de groote Duitsche yestingen, die den toegang tot den Rijn afsluiten. Om die reden verzet ten de Duitschers zich krachtig-tegen het voortrukken der Franschen in den Sundgau; maar, zegt de „Frankf. Ztg.", het is onnoodig daar meer troepen bijeen te brengen dan beslist noodzakelijk is, om den Boven-Elzas voor een Fransche doorbraak te schermen. Het voornaamste punt, waar de Franschen, met kans op beslissend succes, kunnen pogen door te breken, is niet bij Mühlhausen, maar in het Noordoosten van Frankrijk, door Luxemburg te zoeken. Daar is liet belangrijke gevechtsveld, waar een doorbreking, zoowel van Duitsche als vau Fransche zijde de beslissiDg zou brengen. Want de omtrekkende beweging aan de zeekust, of in den Boven-Elzas kan nooit zoo afdoende resultaten hebben, dat de verbindings- en terugtochtslljnen der Duitsche legers worden bedreigd. Op het oostelijk gevechtsveld is de positie der strijdende legers slechts weinig veranderd? Terwijl de strijd tusschen de vier stroomen met groote hardnekkigheid van beide zijden wordt gevoerd, hebben de Russen echter groote troepen massa's afgezonden naar Inowlodz, tegen den rechter vleugel van de Duitsche legers, waar door deze, naar de „Nowoje Wrema" meent, genoodzaakt zullen zijn even eens belangrijke afdeelingen te zen den naar dien vleugel, en dus hun linkervleugel en hun centrum moe ten verzwakken. Of Hindenburg daar toe zal overgaan, is zeker de vraag. In het zuiden zijn twee Oosten- rijksche legers op den linkeroever van de Weichsoleen daarvan is uit Noord-Hongarlje gekomen en staat onder bevel van generaal Bötam Ermolli. De Oostenryksche vleugel is aan de Czama aangeleund, het centrum ontplooit zich langs de Nida. Maar deze positie kan niet worden gehandhaafd als de Oostenrijksche legers in Galicië de nederlaag heb ben' geleden, zooals de Russische be richten melden. Ook thans weder werden de terugtrekkende Oosten ryksche legers in den Oejok-pas aan gevallen door de Russische cavalerie, doch de slechte toestand der wegen, onbegaanbaar door de gevallen sneeu w, en de sneeuwjachten maken ook daar de vervolging moeilijk. Krachtiger dan in het westelp deel van Rusland zijn de Russen op getreden in den Kaukasus, waar zij bij Sarykamysj de Turksche troepen totaal hebben verslagen. Uit de be richten blykt, dat de Turken, na dappere doch vergoefsche gevechten om hun terugtocht to dekken, door de Russeu werden omsingeld. Een geheel legerkorps werd vernietigd de corpscommaudant, Iskhan-pasja, weid met drie divisiegeneraala en hunne slaven, benevens honderd offi cieren en een groot aantal manschap pen gevangen genomen. De Turksche verliezen aan dooden en gewonden zijn zeer groot, evenals de voorraden ammunitie en levensmiddolen, de aantallen kanonnen en mitrailleurs, die in handen der Russen vielen, De Turksche opmarsch in het Sarykamysj-district had de bedoeling om den westelijker manoeuvreeren den troepen, b(j Ardakhan en Olty, gelegenheid te geven voor de Rus sische overmacht terug te trekken, zonder al te groote verliezen. De moeilijkheden van het terrein, en de slechte weersgesteldheid, die ook daar den oorlogvoerenden parten speelt, maakten echter dat hunne bewegin gen bemoeilijkt werden, met het resultaat dat zij door de Russen in die streek volkomen werden verslagen, („Hbl."). Oostenrijk betreft, te laagvan de entente mogendheden veel te hoog. In ronde cijfers kan de tegenwoordige toestand als volgt worden aangege- Uit Duitschland. Berlp 6 Januari. (Korrespoudenz Norden.) In buitenlandsche bladen aldus de Tftgl. Rundschau vindt men vaak berekeningen van het aan tal gevangenen, dat door beide par tyen sedert den aanvang der krijgs verrichtingen is gemaakt en die door gaans vrijwel overeenstemmen. Vol gens die opgaven zouden do entente- mogendheden tot dusver 604.200 en de midden Europeesche mogendheden 575.000 krijgsgevangenen gemaakt hebben. Deze cyfers moeten echter onjuist Zy bepalen zich dan ook blijkens de I zy'n. Zy zijn, wat Duitsch land en Het Duitsche leger heeft moeten afstaan aan Frankrijk, niet 115.000 man, zooals wel beweerd wordt, maar tën hoogste 44.000 raauaan Rusland, niet 133.000 man, maar 29.000 man aan Engeland, niet 23.000, maar 9000 manaan Japan 3000 man. Verder zijn zeker wel een kwart millioen weerbare Duitsche mannen, reserve officieren en reservisten, verhinderd geworden naar Duitschland terug te keereu en geïnterneerd. Aan eigen lijke krijgsgevangenen heeft het Duitsche leger dus nog geen 100.000 man verloren. Wat de Oostenrijkers betreft, zoo hebben deze aan de Russen ten hoog ste 120.000, aan de vereenigde Ser viërs en Montenegrynen ten hoogste 60.000 man verloren. In totaal zijn de mogendheden van centraal-Europa ten hoogste 280.000 man aan krijgs gevangenen zwakker geworden, wat houdt men rekening met den om vang van de vijandeiykheden niet/ zoo buitengewoon veel is. Het blad steldt daar nog eens de dooi de offlcieele Duitsche berichten ge- melde verliezen aan krijgsgevange nen aan de zijde der bondgenooten tegenover, te weten224.000 Fran schen 37.000 Belgen, 352.000 Russen 21.000 Engelschen (in Duitsche han den), en 150.000 Russen en meer dan 70.000 Serviërs en Montenegrijnen (in Oostenrijksche handen)in het geheel ongeveer 850.000 man. Duitsche verliezen. De verliezen door den Duitsche mili tairen geneeskundigen dienst in dezen oorlog geleden, zijn, naar men meldt, buitengewoon groot. Bij het begin van Dec. bedroeg het aantal omgekomen Duitsche artsen reeds 119, d. i. meer dan het dub bele van het totaal der verliezen, door den Duitschen militairen genees- kundigeni dienst in den geheelon oorlog van 1S70'71 geleden, terwijl ook in Dec., blijkens de mededeelin gen het Zentralblatt, wederom oen groot aantal don dood hebben vonden. Te Bottrop in Wostfalen hebben twee vrouwen, wier mannen in het Duitsche leger strijdun, elk een man- nelijken drieling ter wereld gebracht. Uit Engeland. Verkoop prijsgemaakte schepen. Te Londen ziju Dinsdag vijf prijs- verklaarde Duitsche stoomschepen in het openbaar verkocht. Het stoomschip „UJla Boog" werd toegewezen voor 28.150 pd. st., de „Marie Glaeser" voor 18.225 pd.st., de „Franz Hom voor 11.600 pd.st., do „Nauta" voor 12 650 pd.st.; de „Schlesien", een stoomschip van den Noordduitschen Lloyd, bracht ten slotte 65.200 pd. st. op. De opbrengst, van alle prtfsver- klaarde schepen wordt in eèn fonds gestort, dat na den oorlog onder de officieren en manschappen van de vloot wordt verdeeld. Uit België. De gevangenneming van kardinaal Mercier. In verband met de gevangenneming vau kardinaal Mercier ontleenen wij nog het. volgende aafl De Tijd: Ook de drukker van het rondschrij ven, hetwelk Z. Em. kardinaal Mer cier heeft uitgevaardigd, is door de Duitschers gevangen genomen, doch later weer vrijgelaten onder beding dat hij zich ter beschikking van de justitie blijft stellen. Hij zal zich heb ben te verantwoorden. Deze drukker ia de heer H. Dessain, de bekende uitgever der breviers en katholieke kerkboeken, die van den Paus het recht verkreeg, den titel „Drukker van den H. Stoel" te voeren. De heer Dessain was sedert eenigen tijd waar nemend burgemeester vau Mechelen en broeder van den vorigen burger vader. Zoodra de Duitschers er achter waren gekomen, dat de herderiyke brief per koerier in het aartsbisdom Mechelen was rondgezonden, werden soldaten in auto's uitgestuurd, om in alle pastoriën huiszoekingen te doen. Sommige geestelijken konden ondgr Duitschen dwang slechts een com mentaar geven op het schrijven, het welk hun belet was voor te lezen, anderen moesten de voorlezing staken tijdens de H. Mis, nog anderen wor den gevangen genomen en na ec-n verhoor over de mate, waarin zy hadden deelgenomen aan de versprei ding, weder vrij gelaten. In sommige dorpen zijn de pastoors uit de sacristy of den biechtstoel gehaald. Te Essen kon de Deken aldaar tijdens de eerste H. Mis den brief voorlezen. Daarna moest hy hem aan den burgemeester, in bijzijn van den Duitschen commandant over handigen. De vrijheidsberooving van den kar dinaal gaat gepaard met de militaire censuur op geheel zijn verkeer. Het paleis is geisoleerd en staat onder militaire bewaking. Roemenië. De Petit Parisien bevat het verslag van een onderhoud met het Roemeen- sche kamerlid Diamandy, die na een bezoek aan Rome te Parijs vertoeft. Diamandy heeft volgens dat blad verklaard: „De tusschenkorast van hot Roemeensche leger als tegen stander van Oostenryk-Hongarije is nu verzekerd, hetzy in Februari, iu het begin van Maart of althans zoo dra het koude jaargety voorbij is en de noodige schietvoorraad ontvangen is en een vloot van Roemeensche monitors in staat zal zijn om den Donau op te varen on later Boedapest te bedreigen, vyfhondèrdduizend Roe- meniërs zullen dan hot Hongaarsche gebied binnenvallen. „Wij moeten onze nationale en territoriale eischen ten koste van Oostenrijk-Hongarlje doorzetten. Het eenige wat ons optreden nog vertraagt, is de militaire en diplomatieke voor bereiding. Wij willen onze kracht niet in een nieuwen -Balkanoorlog verbruiken. Roemenië is in staat, om ten minste 500,000 of 600,000 goed geoefende manschappen te velde te brengen." Albanië. De opstand tegen Essad. Italië heeft een oorlogsschip naar Durazzo gezonden, alleen maar zoo wordt verklaard om de Itali anen in deze plaats te beschermen. Voorloopig wil' Italië blijkbaar den loop der gebeurtenissen bier afwach ten. De anarchie in Albanië bereikt zoo langzamerhand het hoogtepunt. De opstand tegen Essad grijpt snel om zich heen en de „Giornale d'Italia" noemt den toestand voor Durazzo bijzonder ernstfg, daar de opstande lingen voornemens zyn om deze stad te nemen. Essads troepenmacht moet echter vry sterk ziju en Essad biedt dus krachtig tegenstand, maar ook de rebelion zijn in grooten getaleen zij beschikken over voldoende wape nen en munitie. AGENDA. 7 Januari. Speciulitoilon-voorstolling,Casino half acht. 7 Januari. Toon.-Tereen. „Justus van Maurik". Uitvoering in Tivoli, hairacht. 8 Januari. N.V,Toonctl-vereenlging. Casino 3 uur. 10 Jauuati. Kerkconcert In de Nieuwe Kerk, des middags half drie. 1( Januari. Concorl, ten voordeele van het PI. Steuncomité, In Casino, S uur. PLAATSELIJK NIEUWS. MARINE EN LEGER. Bij beschikking van don Ministor van Marine is de luit. Ier zeo 2<io kl. A. C. Cantor Cremer- laatstelijk dienende aun boord Hr.Ms.„Zoohond' op non-activiteit gesteld wegens ziekte, on i do luit. tor zee 2de kl. M. A. van Kervel met 9 dc-zor geplaatst aan boord Hr. Ms. „Zeehond". De machinist H. W. J. Maas, van Hr. Ms. „Koningin Emma", is hostomd om te worden gecommitteerd naar NUrnberg (Duitschland), l>li «ten aanbouw on goroodmuklng van motoren, r vervanging v.-ai den aldaar aanwozigon achinist K.Bolk, welkoalsdannaarNodorland irugkeort. De machinist W. F. Knoppers, van den Marine- stoomvaartdienst, heeft voldaan aan het examen hoofdmachinist. Transport, hetivellc den 2Sen Januari a.s. per particulier stoomschip Kaïoi naar O.-I. zal vertrekken. Sergt. d. mariniers A. IJpmakorp.- schrijver H. F. Nater; korp.-stokers J. Bakker, G. J. Oskam, H. Linders en J. Loosbroek; stokers leklasseG. A. v.Alleren, G. J. Vincken, Ph. Gauw, W. van 't Vlie, Ch. Beneker, H. J. Joosten, J. W. v. Toledo, J. van Leeuwen, E. Jansen, B. Mink, F. W. Röst, A. de Rooy, H. B.'Broeke, J. Th, Esser, A. J. M. van Son, J. F. Lindert, A. J. Kaandorp, J. Cornelisse, G. Evers, W. Mol, J. Vader, C. L. van Eijnatten, A. de Jager, P. L. Burger, A. v. d. Stel en A. Augustin. De opzichter van den Rijkswater staat 3de klasse 0. H. van der Vet, wordt met 1 Juli a.s. bevorderd tot opzichter 2de klasse. Met iugang van 1 Jan. 191-5 is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres te Koegras, mej. G.A. K. L. Boerke van hier. Havenbeweging te Nieuwediep in 1914. Ingeklaard 15 zeilschepen 71 stoomschepen Uitgeklaard 2 zeilschepen 24 stoomschepen 1177 Ms. 115657 3428 Ms. 44013 Inklaringen byleggers 3 zeilschepen 1496 M*. 40 stoomschepen 11743 UitklariDgeu bijleggers 3 zeilschepen 1496 Ms. 38 stoomschepen 10841 Ms. is tonneninhoud in kubieke Meters. BINNENLAND. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Bantla arriv,4 dezorvan A'dam te Montevideo. Kangean, thuisr., fs 4 dozor Fimslerre gepass. Lombok, uilr., ïs 5 dezer Wiebfc gepass. Rondo arriv. 1 dezer van R'dam te Bol timore. Rotti thiiisr., vertrok 2 dezer van Padnng. Booroo.uitr., arriv. 5 dozcr tePadang. Grotius.tlltr., vertrok 4 dezer van Genua. Oranje, l.huisr., vertrok 5 dozcr van Genua. Oelebes, ultr., arriv. 6 dezer te Batavia. Coros arriv. 5 dezer van Gen ua to Ltvorno. Euterpc vertrok 5dezer v. Yalencia n.Malaga. Kambangan, ultr., is 6 dezer Perim gepass. Karimoen, thuisr., vertrok 1 dezer van Padang. Kon. der Noderl.,uitr., vertrok ödezorv. Colombo. Tollns vortrok 6 dezer van Barcelona n. Valentia. Billiton, van A'dam naar Baltimore, arriv. 6 dezer te Fayal. Java, thuisr., pass, U dezer Gravosend, op weg n. Immingham, Rotterdamsche Lloyd. Modan,ultr., Is 4 dezer Finlsterro gepass. Menado vertrok3 dezer van Batavia nanr R'dam. Tornnlo, uitr.,aTri v.'4 dezor te Padnng. Rlndjanl, uitx., arriv. 4 dezer te PaOang. Arakan, thuisr., vertrok 6 dezer van Marsollle. Goenloer, ultr., is 6 dezer Perim gepass. Kawi, thuisr-, is 6 dezer Goudstaart gepass. Kedtri, v. Barry n. Santos, pass. 5 doz.F.Noronha. Madioen, thuisr., is 6 dezer Gibraltar gepass. Wilis, thuisr.,arriv. 5 dozorto Suoz. Kon. Holl. Loyd, Ze6landla, thuisr.,Vertrok 4 dezer van Santos. Rijnland, uilr.,arriv. 5dezor teCardiff. Frisla vortrok 6 dezer van A'dam naarB.-Ayres. Kon. West-Indische Maildienst. Java - Bengalen Lijn. Birmah, vertrok 4 dezer van Java nanr i Haven te Nleuweëlep. G Jan, Idem van Harllogen i Eng. S3. „Groningen". Idem van Harlingen na s.8. „Minister Tak". 7 Jan. Idem van Harllngon na s,8. „Noordholland". r null hel Ned. Staatsloterij. Trekking vau Dinsdag 5 Januari, 3e klasse 2e Hjst. No. 19854 f25,000. No. 18080 f 2000. No. 188 f1500. Nos. 7025 en 11293 elk f 1000. Nos. 696, 4454 en 20834 elk f 400. No. 967 f 200. Nos. 2627,8174, 5770,7237 en 11912 olk f100. Trekking van Woensdag 6 Jan. 3e klasse. 3e lyst. No. 7188 f 5000. No. 20772 f1500. No. 19838 f 1000. No. 17535 f400. Nos. 5031 en 7629 f200. Nos. 2951 6151 10864 11713 12305 13645 16804 17447 20413 elk f100. Burgerlijke Stand van Helder, van 6-6 Januari 1915. ONDERTROUWDW. F. de Swart en C. B. H. WaldenmaierJ. Smit en H. LondonN. C. Pietersen en A. Key'zer; C. Ambuul en G. Har- debol. GETROUWDR. Qravcmaker en H. A. Kamper. BEVALLEN: E. Bakker-But, z. G. Mallie—Rijper, z.M. M. Con stant-Hout, d. OVERLEDEN: J. E. Reurslag- Markerink, 34 jaar. igoro) MARKTBERICHTEN. Schagon, 7 Jan. 1915. Paarden f 0.— ft Veulens 0.— OsHon 0.— Stieren 12 GeldekoeL_ 110 Goldokoelon (votto: 80 Knlfkoeien 5 Vaarzen Finken Graskalveron 20 Nuchtere kalveren Kammen Schapen (mneero) 80 Schapen (votto) 880 Ovornouders Lammeren Bokken en Gelten Varkens 64 Varkens (vetto) p. K.G. 110 Biggen 105 Konijnen 100 Kippon 15 Eondon Duivon Gauzen Zwanen 806 K.G. Boter Kaas 1000 Klpeloren p. 100 stuks Eondoieron p. 100 stuks 9.— Goldokooien (mag,) handel matig ;geldekoolen (vette) ld. matig; kulfkuelon ld. matig; vaarzen id. matig; schapon(vette)ld. vlug;overhouders ld. vlug. 0.- 0.- 1.65 1.75 a- Benoemingen en bevorderingen bij de zeemacht. Naar aanleiding van de wet van 30 December 1914 tot wijziging en aanvulling van do Bevorderingswot voor de Zeemacht 1902 worden eerst daags benoemd: lo. de adelborsten le klasse tot luitenant ter zee der 3e klasse; 2o. de adjunct-administrateurs tot officier van administratie der 3ek!asse; 3o. de hoofdmachinisten tot officier- machinist der 2e klasse, voorzooverre zij aan de daarvóór gestelde eischen voldoen en de overigen, evenals de machinisten tot officier-machinist dei- Se klasse. Voorts worden de rangen van diri- geerende officieren van gezondheid der le en 2e klasse vervangen door die van hoofdofficier der le en 2c klasse; die van inspecteur van admi nistratie door dio van hoofdofficier van administratie der 2e klasse; ter wijl de iuspectcur van den marine- stoomvaartdienst (met rang van kapi tein-luitenant ter zee) don rang krijgt vau hoofdofficier-machinist der 2e klasse. Ten aanzien van de bevordering tot lioogeren rang is als overgangs bepaling o.a. vastgesteld, dat voor de luitenants ter zee der 3e klasse, do hoofdofficieren van gezondheid der 2e klasse, de hoofdofficieren van ad ministratie der 2e klasse, de officie ren van administratie der Se klasse, de hoofdofficieren machinist der 2e klasse en de officieren-machinist der 3e klasso, de tijd gedurende welken zij vóór 30 December 1914 gediend hebben respectievelijk als adelborst der lc klasse, dirigeèrend officier van gezondheid der 2e klasse, inspecteur van administratie, adjunct-administra teur, inspecteur van den marine- stoomvaartdienst met rang van kapi tein-luitenant ter zee en hoofdmacbi- nist gerekend zal worden als te zijn doorgebracht onderscheidenlijk in do rangen en volgorde als in den aan hef van dezen zin genoemd. Kostwinnerschap. De Minister van Oorlog heeft tot de burgemeesters in den lande het volgende schrijven toegezonden: „Zooals u wellicht, reeds bekend is, mag, ingevolge de aangenomen wet betreffende het langer in dienst houden van ingelijfden bij de militie, ter zake van den werkelijken dienst, in Januari 1915 vervuld door dienst plichtige kostwinners der militie, als maximum-vergoedingsbedrag worden toegekend f 1.50 per dag en mag in gevolge de eveneens dezer dagen tot stand gekomen wet betreffende bet langer in dienst houden van dienst plichtigen bij de Landweer, ter zake van den werkelijken dienst, in ge noemde maand vervuld door dienst plichtige kostwiuners der Landweer, door wie in normale tijdsomstandig heden de diensttijd op 1 Augustus '14 of op een lateren dag zou zijn geëindigd, als maximum-vergoedings- bedrag f2 per dag worden toegekend. Ten slotte wijst de Minister nog op een gedeelte uit de Memorie van Toelichting betreffende bedoelde wet, welk gedeelte luidt: „De bedoeling is géénszins om de aan betrekkingen van miliciens toegekende vergoedin gen met 1 Januari 1916 eene alge meene verhooging te doen ondergaan, maar alleen om de vergoedingen boven hot bedrag van fl per dag te kunnen doen stygen in die gevallen, waarin de omstandigheden van de vergoeding genietende personen daar toe aanleiding geven". Het garnizoen te Gouda. Men meldt, dat de Minister van Oorlog thans definitief besloten heeft het garnizoen uit Gouda weg te nemen, wegens het ontbreken van een oefen terrein voor de recruten, die in den kortst mogelijkeu tijd moeten worden afgericht. Verschillende corporaties hebben ook thans weer telegrafisch aan den Minister verzocht, op zfin besluit terug te komen, ovenwei zonder resultaat. Het is nog niet zeker, of Gouda op de een of andere wijze voor het verlies van het garnizoen schadeloos zal wordon gesteld. Beenwindsels en krijgstucht. Volgens de bestaande voorschriften mogen beenstukken en enkel kappen alleen gedragen worden in veldtenue. Desniettegenstaande ziet mon offi cieren, onderoffleiereu cn minderen ook in klein tenue en buiten dienst met beenstukken en enkelkappen loopen, en zelfs met beenwindsels van allerlei kleur, van welke laatste bet gebruik in het geheel niet ge oorloofd is. De inspecteur der infanterie acht zulks uit een krjjgstuchtelljk oogpunt ontoelaatbaar, en heeft den korps- commandanten verzocht met gestreng heid de hand te houden en te doen houden aan het naleven der- voor schriften. De Nederlandsche Staatsleening, Men meldt aau de „N. Rott. Ct.": Het verloop van de inschrijvingen op de staatsleening is bevredigend te achten, als men rekening houdt met het 1'eit, dat van bankiers en commissionnairs in effecten, die in hoofdzaak de inschrijvingen verza melen van de kapitaalkrachtige krin gen, nog nagenoeg geen inschrijvings biljetten zijn ontvangen. Vermoedelijk zullen deze tot den laatsten of op een na den laatsten dag wachten, om voor hun geheele clientèle tegeiyk in te schryven. Is dit voor hen zelf en ook voor de administratie gemak kelijker, anderzyds is dit te betreuren, omdat daardoor ook de regeering tot deu laatsteu of voorlaatsten dag in volkomen onzekerheid zal verkeeren omtrent de resultaten. Eu noodig wordt het uiet geacht, want uit den aard der zaak mag iedereen meer dan één biljet indienen, welke biljetten dan voor de toewijzing tot één in- schryving worden samongevat. Voor de administratie bestaat tegen het iudienen van meer biljetten geen bezwaar, te minder, wanneer men op zijn tweede en oventueel derde biljet aanteekent: eerste vervolg, tweede vervolg, enz. "Wij vernemen dat de Eerste Neder landsche Verzekering-Maatschappij op het Leven en tegen Invaliditeit le 's-Gravenhage met hare dochter- Maatschappij De Verzekeringsbank „De Nieuwe Eerste Nederlandsche" voor twee millioen gulden op de Ryks- leening heeft ingeschreven. In de gedwongen leeDiDg zouden beide Maatschappijen te zamen voor f66,000 hebben moeten deelnemen. Spionnage. De Telegr. meldt: De justitie is een ernstig geval van spionnage op het spoor, dat tot de arrestatie vau een geëmployeerde bij den dienst der telegrafie heeft geleid. In hoofdzaak komt het gepleegde ernstig vergrijp hierop neer, dat tele grammen van een der oorlogvoeren de mogendheden werden ingezien en uit verschillende plaatsen des lands, door bij het uitgebreide complot be trokkenen, naar een andore oorlogvoe-" rende mogendheid werden overge bracht. mei, - bestemd voor het postkantoor aan den Amstel, hebben afgehaald. Omtrent de arrestatie van den ver dachte in zake den hier gepleegden postdiefstal wordt uit Tilburg nog het volgende gemeld Maandagavond airiveeiden alhier met den laatsten trein van Oister- wijk een inspecteur van politie, twee rechercheurs en een postbeambte, allen van Amsterdam om over te gaan tot de arrestatie vau den, ver- moedelijken dader van den een drie tal weken geleden te Amsterdam ge- pleegden, postdiefstal. Te Oisterwijk had men den verdachte, die daar thans vanwege de mobilisatie gele gerd is, vruchteloos gezocht. Bijge staan door de Tilburgsche politie werd ook daar de verdachte niet ge vonden. De politiemannen begaven zich Dinsdagmorgen wederom naar Oisterwijk, waar hij nu werd aange troffen en dadeiyk door den postbe ambte herkend ais dezelfde persoon, die zich de bewuste posttrommel liet ter hand stellen. De arrestant werd voorloopig ge bracht naar Tilburg, waar men zocht naar een bewoonster van het Oude- kerksplein, genaamd J. Westendorp, die mon in een café aantrof. Zij werd overgebracht naar het hoofdbureau waar do Jong reeds in bewaring was. Het tweetal werd Dinsdagavond te 7.58 onder geleide der Amsterdam- sche rechercheurs naar de hoofdstad getransporteerd. I u verband met het bericht, dat. de justitie een ernstig geval van spion nage op het spoor is, kunnen op dit oogenblik geen nadere bijzonderheden v/orden meegedeeld. Mem meldt ons echter, dat het beslist onjuist is, dat het vergrijp hierop neerkomt, dat telegrammen van oen der oorlog voerende mogendheden werden inge zien. Van dit laatste is geen sprake. (N. Rott. Ct.) Een Eügelsch watervliegtuig, dat een Deensche stoomboot in de Noord- zeo heeft opgepikt, is door de Chris- tiaan Brunings naar 's rijkswerf te Hellevoetsluis gebracht. Belgische vluchtelingen te Breda. In de laatste dagen is de toeloop van behoeftige vluchtelingen naar Breda weer sterk toegenomen. Het aantal armlastigen bedraagt nu weer ruim duizend liierouder zijn vele af gekeurde Belgische soldaten, die uit Engeland naar Nederland worden ge zonden. Twee mooie giften. Een ongenoemde uit Nederland sch Oost-Indië heeft eene remise uit Indië gestuurd voor twee mooie gif ten, een groot f 10,000 voor het Nederlandsch Kanker-Iostituut Amsterdam, en een groot f35,000 voor het Nationaal Steuncomité. IJzer. Aan „De Tijd" wordt medegedeeld, dat een fabrikant, die een machine vau 6300 K.G. in Duitschland had besteld, bericht heeft ontvangeu, dat zijn machine staat vóór de Neder landsche grens eu dat zij niet verder wordt geleverd, als niet 6300 K.G. oud ijzor .door hem in Duitschland wordt ingevoerd. Alweer een. De heer P. de Werk uit Hilvaren- beek, die met. Kerstmis per fieis een tocht naar Antwerpen maakte, had zich met het overbrengen van brieven naar België belast. Hij is echter niet meer van zy'n reis teruggekeerd, doch door de Duitschers gevangen geno men, daar de correspondenties op hem gevonden zijn. Niettegenstaande de heer De Werk ernstig gewaar schuwd was, heeft hij het er toch maar op gewaagd, met het gevolg, dat het hem misschien duur te staan zal komen. („N.Ct.") Emma-bloempje. De Ned. Centrale Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose zal den 21on April, den herdenkingsdag van de eerste officioele intrede van H. M. de Koningin-Moeder, Beschermvrouw der Vereeniging, in de hoofdstad van het Ryk op April 1879, door de aan gesloten Vereenigingen, enz. het Emma-bloempje laten verkoopen. De postdiefstal. Naar de Tel. meldt, is de politie in zake den postdiefstal, waarby de trommel vau het bijposlkantoor aan den Amstel te Amsterdam door een daartoe niet gerechtigde aan het hoofd postkantoor werd afgehaald, gisteren naar Tilburg vertrokken, ter arres tatie van den vermoedelyken dader. Deze bevindt zich onder de wapenen te Oisterwijk en is vooral in Oude Kerkplein-buurt bekend. Een postbeambte, die in die ver dachte omgeving nog al eens op be zoek kwam, zou den gemobiliseerdeu minnaar van een dor „dames", die zich juist mot verlof in Amsterdam bevond, hebben opmerkzaam gemaakt op de mogelijkheid om een flinke geldsom te bemachtigen. De souteneur zou door den postbe ambte voorzien zijn van een oud uniformpak der posteryen brutaal weg moet deze daarop de posttrom- Van het Westelijk gevechts terrein. Parijs, 6 Januari. Offlcieele kennis geving van vanmiddag S uur: De vijand heeft zonder succes twee aanvallen ondernomen in de duin streek ten,zuidoosten vau fii. Joris. In liet dal van de Aisne hebben onze batterijen in de nabijheid van Reirus de vyandeiyke batterijen tot zwijgen gebracht. Ten noordwesten van Reims zyn onze troepen een honderd meter opgeschoten. In Argonne hebben wij in het, bosch van Grurie 800 M. loopgraaf hernomen. Bij het ravijn van Courte Chausse hebben wij Duitsche loopgraven over een afstand van 800 M. in de lucht laten vliegen en er de helft van bezet. Vau Argonne tot de Vogezen blijven slecht weer, mist en modder de krijgs verrichtingen bemoeilijken. In het bosch Le Prötre, bij Pont a Mousson zijn wij terrein biijven vrinnon. In de streek van Thann hebben wij, ondanks het hevige vijandelijke geschut, het den vorigen dag door ons gewonnen terrein behouden, zoo wel te Steinbach als iu do loopgraven ten zuidoosten en zuidwesten van dat dorp. De vijand heeft een zijner oude loopgraven op de oostelijke helling van heuvel 425, welks top in onze handen is gebleven, hernomen. In Argonne, by het ravijn van Courte Chausse, waar wy door een mijn Duitsche loopgraven in de lucht hebben doen vliegen, heeft het Itali- aansche regiment, aangevoerd door luitenant-kolonel Garibaldi, een krach- tigen aanval gedaan op de bres, dooi de ontploffing geslagen. Hot regiment heeft daarbij 120 Duitschers, waar onder 12 onderofficieren, gevangen genomen, een machinegeweer en een caisson buitgemaakt. Constautin Garibaldi, adjudant en broer van luitenant kolonel Garibaldi, is tijdens dien aanval gesneuveld. Berlijn, 6 Januari. Offlcieele ken nisgeving uit het groote hoofdkwar tier De Franschen hebben gisteren huu stelselmatige beschieting van de ach ter ons front gelegen plaatsen voort gezet. Of zij daarmede hun eigen landgenooten dakloos maken' of doo den, schijnt hun onverschillig te 2ijn. Ons benadeelt de beschieting weinig. Bij Souain eD in het Argonnerbosch hebben wij verscheidene vljandeiyke loopgraven bemachtigd en tal van vijandelijke aanvallen afgeslagen. Wy hebben twee Fransche officieren eu meer dan 200 man gevangen genomen. De heuvel ten Westen van Sen- heim, waarom zoo fel gevochten is, hadden de Franschen gisterochtend opnieuw bezetlater zijn zy echter met een krachtigen bajonetaanval weer verdreven en hebben geen nieuwe poging gowaagd. Vijftig Al penjagers zyn door ons gevangen genonïèn. Van het Oostelijk gevechts terrein. St. Petersburg, 6 Januari. Offlcieele mededeeling van den generalen staf Onze troepen hebben den Sen dezer een plotselingen aanval gedaan op het dorp Rozrova, bij Mlawa. De vijande lijke bezetting van het dorp is bijna geheel met de bajonet afgemaakt. Op de overige gedeelten van het front is geen verandering van betee kenis ingetreden. Ons offensief in de Boekowina blijft vorderingen maken. Wy hebben er vier punten bezet, waarvan twee aan den besten weg, die door de Boekowina recht naar Zevenbergen gaat, liggen. Borlijn, 6 Januari. Offlcieele kennis geving uit het groote hoofdkwartier Aan de grens van Oost-Pruisen en in Noord-Polen is ook gisteren geen verandering ingetredeu. In Polen, ton W. van den Weichsel, zyn gisteren onze troepen na ver meestering van verscheidene vijande lijke steunpunten tot Sucha doorge drongen. 1400 gevangenen en negea machinegeweren zijn daarby in onze handen gevallen.. Op den oostelyken oever van do Pilica is de toestand onveranderd. [Van Duitsche zyde meldt men, dat Sucha 85 K.M. van Warschau ligt. - Red.) Weenen, 6 Jan. Offlcieele kennis geving uit het groote hoofdkwartier De nu reeds verscheidene maanden met afwisselend succes in de Karpa- then geleverde gevechten duren voort. Zij keu merken zich als betrekkeiyk kleine ondernemingen in do vaak

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2