Kunstavond ST1RNHEIM-ENSEMBLE Oproeping. SOC. DEM. ARB. PARTIJ Aid. HELDER. S. 0. MOBJUSATIECLUB. Propaganda- op ZATERDAG 23 JAN. a.s. inl.Jivoli". Ingezonden Mededeeling. op HIJ WIEL., RIJTUIG, en AUTOBANDEN vrurborgt soliditeit. Fabriek Hevea. Hoogetand (Groningen.) AGENDA. 10 Januari. Kerkconcort ln do Nlouwo Kerk, des middags half drie. 13 Januari. CUr. Zangvereen. -Zingt den Heere". Openbare uitvoering fn het Evang.- gebouw Palmstraat, half acht. U Januari. Concert, ten voordooio van het PI. Steuncomité, in Cas i n o, 8 uur. 20 Januari. Toon.-voreon.-T^.v.o.n.u."Liefdadig heids-uitvoering ln Casino,halfs. 23 Januari. S.D.A.P. en S.-D. Mobilisatie-club. Propaganda kunstavond in Tivoli, MARINE EN LEGER. De buitengewoon adelborst der Marine-reserve C. P. van Diest, is mot don llon 'lozer overge plaatst van de Marine-kazerno te Amsterdam naar Hr. Ms. „Atjeh" te Willemsoord. BU Kon. besluit is aan den eervol ontslagen luit. tor zee 2o kl. J. A. J.Sybrandi, to rekenen i 1 Nov. 1913, oen pensioen toegekend BU Kon. besluit zijn, met lng. van 16 Jan.: I. do bij de zeemacht, uitgezonderd de Kon. Marine-reserve, in dienst zUnde: adelborsten le kl., dlrig. off. van gez. lo kl., dlrig. off. vangez. 2o kl., hoofdinsp. vanadm, Insp. vanadm.,adj.- adm., insp. van den rnar.-atoomvnartd. met don rang. van kapt. ter zee, insp. van den mar.-stoom- vaurtd. met den rang van kapt. lult. ter zee, bo- noemd rosp. tot: luit. ter zee 3okl., hoofdoff. v. go*, lo kl., hoofdotl' v. gez. 2e kl., hoofdoff. van adm. le kl., hoofdoff. van adm. 2e kl., officier v. adm. 3e kl., hoofdoff.-mach. le kl., hoofdoff. mach. 2o kl., dit met handhaving van do rangorde, waar in z(| op den datum van dGze bonooiuing waren goplaatst; II. bü den marlne-stoomvaartdionst benoemd, tot olf.-mach. der 3o kb, de hoofd-mnchinisten J. C. Hellendoorn, M. H. van dor Hoeven, H. L. E. van Gelder, K. van Dorsten, L. A. Mcüer, W. Brouwer, J. van dor Bruggo, W. C. Gort, e. I. J. Nandorff, W. H. Woltor, D. M. Bot, J. W. Elbors, G. A. W. Wagenaar, W. G. Jacobs, J. Mallco, G. J. de Groot, N. M. do Vos, M. van dor Hart, 0. van Leydon, K. W. van dor Veen, J.H. Klingon, G. A. ïrebert, A. van dor Harst, C. van dor Linde, H. P. Mlllaard, P. Davidse. J. J. Olt- mans, H. do Vries, L. W. ZaaUor, F. K. KUpper, J. Walrave, P. van den Bos, G. J. H. Verbeek, D. A. C. Bakker en R. H. Wastcrval. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Banda arriv. 5 dezer van A'dam to Buonos-Ayres. Knngcan, tiiuisr., pasB. 0 dezer Ouossant. Roti I, thuisr., pass. 6 dezer Polnl do Galle. Sumatra, uitr., pass. 8 dezer Kaap St. Vincout. Bawean arriv. v dezer van A'dam to Batavia. Roepat, thuisr., pass. 6 dezer Perim. Krakatau, thuisr., vertrok 6 dezer van Sabang. Java, thuisr., arriv.8dezer to Immingham. Lombok, v. A'dam naar New-York, arriv.Silezer to Port Talbot. Rotterdamscho Lloyd. Bosooki vertrok 6 dezer v.B.-Ayros n. R'dain. Wilis, thuisr., vertrok 6 dezor van Port-Said. Arnkan, thuisr., vertrok 7 dezor van Marsoilie. DJebres, thuisr., pass. 3 dezer Deal. Kawl, thuisr., arriv. 7 dozor to Londen. Ophlr, uitr., arriv. 6 dozer to Lissabon' Mnlang, thuisr., vertrok 7 dezor van Now-York. Modnu, uitr., pass. 7 dezer Gibraltar. Monado, tliuisr., vertrok 6 dozer van Padang. Rindjani, uitr., arriv. 6 dezer to Batavia. Slndoro, uitr., vertrok 6 dezer van 8abang. Kon. Hol!. Loyd. Kemiemerland, thuisr., arriv. 7 dezer te Lissabon. Kernland, uitr., vertrok 0 dezor van Madera. Hollnndia, uitr., vertrok 7 dezer van Santos. RUnland, uitr., vertrok 7 dezer van Cardlff. Kon. West-Indische Maildienst. n A'dam n: MARKTBERICHTEN. Hoorn, 7 Jan. 1915. KAAS. Aanvoer 31 stapols, wogende 15&19 K.G. Prijs: kleine f36.-, commissie f37.-, middelbare f—.fabrieks f 87.60. Handel matig. Alkmaar, 8 Jan. 1911. KAAS. Fabriokskaas meikaas f-.-Jongo kaas r-.-, kl. fabriokskaas f3S.60, kleine boerenkaas f35.—comm. fabriokskaas f—commls- sio boerenkaas fSG.GO, middelbare fabriokskaas f—middelbare boerenkaas f39.60. Aange voerd 155 stapels, wegende 105.622 K.G. Handel kloino stug. Alkmaar, 8 Jan. 1911. Heden werden tor graanmarkt aangevoerd 261 H.L. Tarwe f12.- a 12.26, rogge f a gerst f—.—, idchev. fll.- a 1—.—, haver f6.60 a f7.75. Bruine boonen f 13.50 a f 14.76, wltto idem f a f rood mosterdzaad f geel ld. f—blauwmaandzaad f—paardeboonen f-.—a f—citroenboonon f2o.— a f-.- duivenboonen f-.-, karwelz. f17.60 a f Erwten: groeno f'20.00 a 00.00, grauwe f23.00 a 00.00, vale f 00.00 a 00.00. VISSCHERIJBERICHTEN. Nieuwediep, 8 Jan. Aangevoerd door 8 kordera 2 mandon kloino schol, por mand f 8.00. 1 mand schar, per mand f 3.00. y Jan. Geen Bchulton naar zee, wogens slecht Staatsloterij. Trekking vau Donderdag 7 Januari. 3e klasse. - 4e lijst. No. 9986 f200. Burgerlijke Stand van Helder, van 7 8 Jan. 1915. GETROUWD: J. Visser en J. Kra mer, P. H. Hovens en J. V. E. Smits, J. Kuilman en S. J. tor Steege, C. Th. Wegman en G. Kramer. BEVALLEN: C. Damen - Stobbe z., G. J. M. Kiesewetter—Kouig z. OVERLEDEN: J. E. Reurslag- Markerink 34 jaar, W. Hulting 58 j. DE OORLOG. (Vervolg.) Van het Westelijke gevechtsterrein. Parijs, 7 Januari. (Reuter). Officieel bericht van 11 uur 'savonds: Men maakt melding van hevige aanvallen der Duitschers in de streek vau Lassigny, in Argonne, op het kruispunt van den weg van Four Paris naar Varennes en den weg vaD de Haute Chevauchée, in de streek •van Verdun en op den heuvel, die Steinbach beheerscht. Al deze aan vallen zijn afgeslagen. Van het Oostelijk front. St. Petersburg, 7 Januari. (Pet. Tel. Ag.) Mededeeling van don grooten generalen staf: Op den linker Weichseloever heersch- te gisteren bijna overal rust, behalve op het front Sucha-Bolimow, waar kleine gevechten werden geleverd. De Duitschers trachtten zich bij het naderen van onze stellingen van mid delen uit den belegerings-oorlog te bedienen. Zij komen op enkele punten voor het aanleggen van mijngangen vooruit en dekken zich ook met stalen schilden. In de streek van het dorp Sucha werden de Duitschers, die in den nacht van 6 dezer een gedeelte van onze loopgraven hadden veroverd, hedenmorgen met een bajonet-aanval weor daaruit verdreven. In dit ge- gevecht vermeesterden wy 5 machine' gewerenen maakten wij gevangenen. In Galicië onderging de toestand geen belangrijke verandering. In de Boekowina wordt ons offen sief voortgezet. De algemeens toestand. Het Fransche bericht van Donder dagmiddag maakt van den heuvel 425 bij Sennheim geen gewag, rectifi ceert dus niet de mededeeling,' dat alleen een loopgraaf op de helling van dien heuvel door de Duitschers is hernomen, maar de top nog in Fransche handen is. De Duitschers echter vertellen ons, dat de Franschen een vergeefsche poging hebben ge daan om dezen heuvel te hernemen. Het jongste Fransche bericht schrijft in volkomen tegenspraak daarmede den Duitschers die vergeefsche poging toe. De Franschen zwijgen echter niet geheel over het krijgsbedrijf in den Opper-Elzas. Een 27 K.M. ten Zuiden van Steinbach, het dorp waarom nu zoo fel gestreden is, ten Westen van Altkirch n.1., zijn de Franschen den 25sten December meester geworden van Carspach, een plaatsje dat een K. M. ten West-Zuidwesten van Altkirch ligt. Nu zijn zij ook eenige K.M. ten Noorden van Carspach door de vermeestering van een bosch tot op 4 K.M. van Altkirch gevorderd. Voorts hebben de Duitschers Thann beschoten, granaten zijn daarbij op het hospitaal terecht gekomen en de Franschen melden, dat zij het geschut hetwelk deze granaten afschoot, tot zwijgen brachten. Nu is Thann een stad die achter het front der Franschen ligt, en wel een Duitsche stad, althans een stad, die door de Duitschers als zoodanig wordt beschouwd. De Duitschors doen hier dus juist hetzelfde als de bondgenooten, wanneer zij Belgische cn Fransche plaatsen achter liet Duitsche front beschieten, een feit, waarover de Duit schers in hun laatste officieele mede- deelingen zekere verbaasde veront waardiging uiten. De Duitschers hebben telkens plaat sen achter het front beschoten (wij herinneren aan Veurne, Béthune, Reiras en Corumercy) en dat de over weging dat die plaatsen Duitsch zijn, hen daarvan niet terughoudt is nu reeds bij Thann gebleken. Als de Duitschors ook op andere plaatsen achter hun grens terug zouden wor den gedreven, is te verwachten, dat zij ook daar hun eigen steden achter het vijandelijk front zouden beschieten, evengoed als nu de Franschen en Belgen, geholpen <^oor de Engelsehen, hun eigen steden achtei liet Duitsche front bom bardeeren. Het doel is den toevoer van levensmiddelen, munitie en manschappen des vyands in de war te brengen en daarom worden er die plaatsen voor uitgekozen, welke men vermoedt, dat als concentratie punten daarvoor dienen. Natuurlijk zullen door zoo'n schieterlj, die min of meer lukraak is, allicht noncom battanten worden getroffen, en ge bouwen van architectonische waardo beschadigd, het laatste zelfs opzette lijk, zoodra men maar kan aannemen, dat zij den vijand als observatiepost of anderszins van nut zijn of zouden kunnen zijn. De eenige overweging, welke daarvan zou kunnen afhouden, is dat de munitie niet overvloedig genoeg aanwezig ware, om haar mede tot dit doeleinde te gebruiken. Zoo doen dus de vijandelijke par tijen in dit opzicht precies hetzelfde, en zij trekken ook wederzijds van dit onderdeel van den strijd met wapenen op dezelfde wijze partij voor den strijd met de pen om elkander tegenover hun eigen en het neutrale publiek zwart te maken. De Engelsche correspondenten rie pen het immers uit, dat de beschieting van de steden achter het front, uit militair oogpunt van allen zin was ontbloot en slechts uit de vernielzucht der Duitschers te verklaren was, of uit hun woede om een geleden neder laag, en nu de Engelschen en Fran schen van hun kant hetzelfde doen, voeren de Duitschers dat aan om do noodelooze wreedheid van dezen er uit af te leiden. Deze wederzljdsche zwart makerij is eenvoudig een speciale tak van het oorlogsbedrijf en heeft veelal succes, waar immers de haat der volkeren eenmaal bestaat en deze ook achteraf naar motieven zoekt. Hoe slechter de tegenstander schijnt, hoe verhevener de eigen strijd. Volgen wij het front verder naar het Noordwesten, dan valt in de eerste plaats te vermelden, dat het succes der Franschen bij het bosch Courte Chausse, in het Oostelijk ge deelte van de Argonne, waar Gari baldi's tweede zoon den dood gevonden heeft, door oen tegenaanval.der Duit schers de in het laatste Fransche bericht onder de afgeslagen aanvallen wordt gerubriceerd (en zoo kan ze ook dan uog zeer goed worden be schouwd) weer is verloren gegaan. In het Westelijk deel van de Argonne, zoo melden de Duitschers, zijn onze troepen verder doorgedrongen, en de Franschen melden, in overeenstem ming daarmee, op dat deel van het front een reeks afgeslagen aanvallen van de Dnitschers. Deze melden van hunne zijde, dat de Franschen heu de ten Noorden van Atrecht verkregen voordeelen trachten te ontrukken, maar zij hebben zelf, volgens de Franschen, een verwoeden (en ver- geefschen) aanval in de streek van Rijssel gedaan. Ten slotte hebben de Franschen ten Oosten van Reims den aanleg van versterkingen door de Duitschers tot staan gebracht. Deze versterkingen dienen wellicht om de pas verkregen (geringe) voordeelen te versterken. Aldus de officieele mededeelingen. „N. Rott. Crt." Kardinaal Mercler. Do correspondent van De Tijd te Roosendaal deelt nader mede, dat kardinaal Mercier nog op dit oogon- blik, d.i. Vrijdag, in zoover van zijn vrijheid is beroofd, dat hij Mecbolen niet mag verlaten. De deken van Antwerpen, mgr. Cleynhens, heeft dit den correspon dent nog dien morgen om zeven uur, nadat hij een bijzonderen koerier uit Mechelen had ontvangen, met de meeste beslistheid bevestigd. Men wacht uit Berlijn een nadere beslissi ng. De drukker van het herderlijk schrijven van kardinaal Mercier, de heer Dessain, is veroordeeld tot een boete van 500 mark of 50 dagen hechtenis. Verder verzekert de correspondent van De Tyd, dat vijf priesters van Zaterdagmiddag tot Zondagmorgen hebben gevangen gezeten. De betrok ken zijn bereid hiervan beëedigde getuigenissen af te leggen. PLAATSELIJK NIEUWS. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier vergadert a.s. Don derdag den 14en Januari 1915, des avonds ton 8 uur in het Raadhuis. Stukken, die vergadering betreffen- i, gelieve men vooraf in te zenden óf aan den voorzitter, den heer M. A. Kolster, Hoofdgr, 40, ï>f aan den secretaris, den heer A. Kwant Jr., Vlamingstr. 9, öf aan een der leden. Met ingang van 1 Maart a.s. is tot Brievengaarder van het alsdan op te richten Hulppostkantoor te Breezand (Anna Paulowna) benoemd, onze vroegere plaatsgenoot de heer J. Wessel, gep. zeilm.-maj. der Marine. Door ons zijn ontvangen een aantal exemplaren van het Over zicht van de werkzaamheden van het Kou. Nat. Steuncomité" van zijn oprichting (10 Aug. 1914) af tot. 10 December 1914. Deze brochure is aan ons bureau verkrijgbaar k 5 cent. De opbrengst van den verkoop zal worden afge dragen aan het Kon. Nat. Steun comité. Middenstands-Credietbank voor Helder eh Omstreken. Naar wij vernemen, zal de Midden stands-Credietbank voor Helder en Omstreken heden haar werkzaam heden aanvangen. Zooals bekend, is de Middenstands Credietbank bij de Algemeene en Centrale te Amsterdam aangesloten, die, dank zij de steun van de Regeering eu van do Neder- landsche Bank, over voldoende kapi taal kan beschikken, om den Midden stander, die in staat is voldoende persoonlijke of zakelijke zekerheid te stellen, te helpen. Van de werkzaamheden der Bank is de handel in effecten statutair uitgesloten. Daar zij haar beschikbaro gelden uitsluitend besteedt voor het verleenen van credieten, is zij in staat op dit oogenblik een hoogere rente voor gelden, die bij haar in deposito worden gestort, te vergoeden dan de meeste andere Banken. Het kapitaal is, behoudens enkele uitzonderingen, geheel door de Midden standers bijeengebracht, en ook het bestuur is voor een groot deel in handen van Middenstanders. De samenstelling is aldus: De Raad van ToezichtH. M. Beenk raan, voorzitter; H. C. M. Nypeis en J. van Willigen. Commissarissen B. Oudkerk, Jac. Bakker Dz., M. A. Kolster, J. Spruit en J. J. Verfaille. Waarnemend directeur en secre taris: C., Adriaause. Het kantoor is gevestigd Keizer straat 15/17, ingang Californiestraat, te Helder. Programma van het Kerk-concert op Zondag 10 Januari, 'snamiddags 2.30 uur,inde Nieuwe Kerk, te geven door mevr. A. v. Maanen-Martin, sopraan, mevr. M. Schokking—Baltesen Middelbeek, mezzosopraan, mevr. J. Vos—Krijger, alt, mejuff. A. Vos, orgel, enden heer Fl. Nap, viool. 1. Laudate pueri (terzet) Mendelssolin 2. a. Andante v(«„i Gluck b. Lo déluge V1001 Saint Saens 3. b. G(j badt op eenen berg alleen Mozzo- r th R,nn„, b. Heer, mUnhert is) sopraan boos en schuldig 4. Twee duetten uit „Judas Maccabeus" (Sopraan en Alt) H 6. a. Die Hitten uit Weihnachts- b. Die Kënlgeiiodor. P. Cornelius c. Simeon Mezzo-sopraan. 6. a. Kirohenarie vinni Stradella b. Cantiquo do Noül vl0°' Adam 7. a. Tochtor Zlon Hdndel b. Hebe dolne Augon auf Mendelssolin Voor militairen toegang vrij. De opbrengst van het concert is ten bate van het Diaconiehuis. N. V. Tooneelvereeniging. De N. V. Tooneelvereeniging, di rectie Herman Heijermans, gaf gis terenavond in het „Casino"-gebouw eene opvoering van Pailleron's blijspel „Muis" (La Souris). Pailleron is de schrijver van het bekende en geestige blijspel „Le monde oü 1'on s'ennuie" (De wereld waarin men zich verveelt), waar hij toestanden en personen uit de adellijke leegloopende kringen hekelt. „Muis" is van hetzelfde genre de schrijver voert een paar alleraar digste typen van zulke onbeduidende, kwaadsprekende dames ton tooneele. Pépa Rimbaut, de geestige, luchtige, pétillante en pikante Parljsche, die met haar aangenaam, druk gebabbel iu de wereld waarin men zich ver veelt opgang maakt, en Baromie Hermine de Sagancey, de kwijnende, gemaakte, aanstellerige geknakte lelie", welke beiden niet veel meer doeu dan met elkander doorloopend op voet van oorlog te staan. De beide types zijn van 't leven afgezien, en voDden in Truus Post (Pépa), die voor mevrouw Caro van Dommelen inviel, en Pine Beider (Hermine) waardige vertolksters. Het was vlot, Tüchtig spel van de dames, zonder geforceerdheid, waartoe dergelijke rollen zoo licht aanleiding geven. Naast deze staat Comtesse Clotilde Woiska (Julia Cuyper9), wier rol in 't algemeen verzoenend en bemiddelend is. Zij houdt in 't eind de draden der intrigue vast en weet ze zoo te spinnen, dat wij bevredigd worden. Behoeven wij van mevr. Cuypers' spel nog iets te zeggen Het was superieur, koninklijk, voornaam, aris tocratisch. Het was af in alle on- derdeelen. Martbe de Moisand, de „muis", de teruggedrongen, bedeesde en schuwe muis, vond in Henriette van Kuljk een prachtige vertolkster. Deze artiste is sober in spel en mimiek; haar stem is niet zwaar als b.v. van een Truus Post of een Julia Cuypers; haar figuur niet zeer groot. Bij een vorige gelegenheid zagen wij liaar in een dergelijke rol in „Beschuit met muisjes", n.1. in die van het Rotterdamscbe volksmeisje, dat plot- seliDg~in een haar vijandigen familie kring wordt opgenomen. Precies het zelfde sobere, 'oeheerschte spel, harte loos schijnbaar, in waarheid vol in gehouden passie. En zij bleef zich gelijk tot het eindo toe, al hadden wij haar aan het slot wel wat ge- passioneerder willon zien. Mevrouw de Boer—van Rijk had, als Madame de Moisand, een meer ondergeschikte rol en vervulde die (van onbeduidend oud menschje) voortreffelijk, terwijl ten slotte de eenige mannenrol ge speeld werd door den heer G. Gauwen- berg, een jonge man, wat druk en daardoor minder diep, dan wel hiel en daar wcuschelijk was. Wat het stuk zelf betreft, we zeiden reeds, dat Pailleron voortreffe lijke vrouwenfiguren heeft geschapen in de beide Parisiennes Pépa en 1-Ier- mine. Daarmede is vrijwel ook alle lof van het stuk gezegd, want de psychologische ontwikkeling van het „geval": de liefde van Muis voor Max de Si miers en omgekeerd leek ons waarlijk beneden peil. Men kan zoo'n geschiedenis in drie bedrijven behan delen en een zeer goed blyspel maken, maar Pailleron doet het in één enkele scène van het tweede bedrijf. Ook do aanvankelijk interessante figuur van „Muis" komt in den loop van het stuk en décadence. Toch bevat het stuk voortreffelijke tooneeltjes; mendenkeaan het-tweede bedrijf, met de twist-scène tusschen Pépa en Hermine en de geheele ont wikkeling van "dit bedrijf trouwens, dat ons het best-geslaagd lykt, afge zien van de vlugge liefdesgeschiedenis tusschen Muis en Max. De zaal was alleszins voldoende bezet en de aanwezigen hebben, dat is zeker, onvoorwaardelijk genoten van het superieure spel van Heyer- mans' artisten. dam slooten, die met doppen gedempt waren, opgegraven zyn geworden om in de steeds ijverig raaiende molens tot „cacao poeder" hervormd te wor den. Wat hiervan zij, een feit is het, dat blijkens ons ondeizoek nog steeds schillen- en zandhoudend materiaal als „Cacao" aan den man gebracht wordt, en het meer dan tijd is, dat langs offieieelen weg aan "den zwendel met een zeer belangrijk voedings middel een einde gemaakt worde, in het ernstig belang van onze nationale industrie en reputatie in het bui tenland". BINNENLAND. De Nederlandsche Staatsleening. Men schrijft aan het Hblad uit Den Haag: „Naar wij vernamen, ziin do be richten als zou het vaststaan, dat de leening van 275 millioen geheel zal worden volteekend, uit de lucht go- grepen. Tot en met Donderdag was voor niet meer dan 85 millioen in geschreven. Tenzij mocht blijken, dat het overgroote deel der inschrijvingen tot de allerlaatste inschryvingsdagen wordt achtergehouden, is dus zelfs niet uitgesloten, dat de bepalingen omtrentde gedwongen leoning in wer king zullen treden. Te bevoegder plaatse schijnt men den indruk te hebben, dat kleinere bezitters op ruime schaal aau den oproep tot deelneming gehoor geven, maar dat de meer vei- mogenden verre ten achter blijven bij helgcen mocht worden verwacht. Van deelneming uit het buitenland is niets bekend." De Combinatie Koninklijke Bataaf- sche Petroleum-Maatschappij heeft haar insohrijviug op de leening van 10 op 25 millioen verhoogd. Opening Amsterdamsche beurs. Naar het „Hbld." meldt, ligt het in de bedoeling, de Amsterdamsche Effectenbeurs op of omstreeks 18 Januari a.s. te heropenen. Het mijnengevaar. Men meldt uit Sluis: Door het onweder en den weste lijken wind spoelen er steeds nog mijnen aan. Dit is uiterst gevaarlijk, daar zij door-de branding tegen de brekers ontploffen. Zoo ontplofte gis termorgen om 4.45 door deze oor zaken eene mijn te Cadzand, op enkele meters van de grens en der aldaar wachthoudende soldalen. Een hunner word door de scherven aan den voorarm gekwetst pn naar Oostburg overgebracht. De Batjan. (Londen, 5 Jan.) Agenten hebben maatregelen getroffen om werklieden naar het stoomschip „Batjan", dat thans drie mijl beneden Gravesend voor anker ligt, te zenden, teneinde binnen het schip een cemente bekis ting aan te brengen, welke de platen, die bij de aanvaring gebroken zijn te bedekken. Hierdoor zal men het stoom schip voldoendo tijdelijk gerepareerd hebben en in staat zijn naar Amsterdam te vertrekken, nadat de voor Londen bestemde lading gelost is. Het was den havenmeester onmogelijk boven Gravesend boeien voor het stoomschip beschikbaar te stellen. Op verzoek vau don kapitein is thans eon sleep boot aangenomen om bij do tegen woordige ankerplaats van het schip te blijven. Duitsche deserteurs. Dinsdagnamiddag heeft do Rljks- veldwacht te Wijchen twee Duitsche soldaten aangehouden, die aldaar in burgei kleeren waren aangetroffen. Overeenkomstig de bestaande voor schriften werden zij naar Nijmegen overgebracht en voor den garnizoens commandant geleid, die hen als zijnde deserteurs, onmiddelljk op vrije voeten heeft gesteld. Volgens het verhaal, dat beiden deden, hadden zij deelgenomen aan de loopgraveng6vechten aan deu Yser, maar de dagclijksche gevaren 'en moeilijkheden waren hun zoo zwaar gevallen, dat zij besloten tcdeserteoren, Zij hadden burgerkleeron wetou te bemachtigen en zijn na vele weder waardigheden door België in ons land gekomen. Ondanks de doorstane ver moeienissen zagen zij er frisch uit, zij zaten goed in de kleeren en had den ook eenig geld bij zich. (Prov. G. en Nijm. Ct.) Brandstichting. In Hotel de Pool op het Damrak te Amstordam is Donderdagavond op drie plaatsen tegelijk brand uitge broken. Het vuur is door do brand weer in den aanvang gebluscht. In verband met deze brandjes is een kellner van het hotel door de politie in hechtenis genomen. „Doppen-Cacao". Het „Mdbl. t. d. Vervalschingen" schrijft „Ten opzichte van den zwendel met vervalschte cacao, die wij als „doppcn-cacao" zullen betitelen, ont vingen wij van geachte zyde inte ressante mededeelingen. Wat de voortdurende offertes van cacaodop- pen iu do bladen betreft, werd ons bericht, dat dit een „normaio han del" was, daar in de legers der oor logvoerenden, aftreksels 5van cacao- doppen gebruikt worden „om den slechten smaak" van gekookt sloot water te verbeteren. ,,Een tweede bijzonderheid te dezer zake betrof de bewering, dat in Zaan Laatste berichten. Van het Westelijk front. Berlijn, 8 Januari. (Wolff.) Officieele kennisgeving uit het groote hoofd kwartier De voortdurende regen maakt den bodem in Vlaanderen steeds moe rassiger, zoodat de krijgsverrichtingen in hooge mate worden belemmerd. Ten oosten van Reims heben de Franschen vau nacht een poging ge daan om ons een voorste loopgraaf te ontnemen. Zij zijn echter door een dadelijk ondernomen tegenaanval in hun eigen stellingen teruggeworpen met verlies van 50 gevangenen, die in onze handen zijn go vallen. In het midden en in het oostelijk deel van Argonne zijn onze troepen weer opgeschoten. Een nachtelijke aanval der Fran schen op onze 'stelling op den heuvel Buechenkopf, ten zuiden van Diedols- hausen (in de Vogezen) is afgeslagen. Herhaalde aanvallen der Franschen op den heuvel ,ten westen van Senn heim zijn door ons geschutvuur ver ijdeld. Wij hebben hier twee officieren en 100 man gevangen genomen. Otn het dorp Ober-Burnhaupt, ten zuiden van Sennheim wordt op het oogenblik nog gevochten. Parijs, 8 Januari. Het officieele be richt van hedenmiddag 3 uur luidt: In België ontwikkelt het vijande lijke geschut grootei e werkzaamheid. Bij Atreclit hebben de Fransche batterijen met goeden uitslag den aanval hervat. Onzo infanterie is bij Lombaertzijde vooruit gekomen. Wij hebben 50 meter voor onze loopgraven een heuveltje genomen, dat door den vijand was bezet. Wij hebben terrein gewonnen ten Oosten van St. Joris eu zware schade toegebracht aan de loopgraven van den vijand bij Steenstraate. Wij hebben ons, zonder aangevallen te worden genoodzaakt gezien zekere gedeelten van onze loopgraven te ontruimen in den sector van Atrecht, waar de manschappen tot de schou ders in de modder stonden. Wij zijn bij La Boisselle vooruit gekomen. Do mljnwerpers van den vijand hebben ons eenige verliezen toege bracht. Wij hebben hen des middags tot zwijgen gebracht. Wij hebben een blokhuis in de lucht doen vliegen. In den sector van Reims hebben wij een loopgraaf van 200 meter voor ons front bezet. Er is een hardnekkig infanterie- gevecht geleverd tusschen Bethiny en Prunay, waarbij de vijand vele dooden heeft achtergelaten. Wij hebben het vijandelijke geschut bij Souain tot zwijgen gebracht en de loopgraven van den vijand vernield. In Argonne heeft de vijand ton Westen van Haute Chevauchée de eerste linie van onze loopgraven in de lucht doen vliegen. Ze is geheel vernield. Onmiddellijk deed de vijand een verwoeden aanval, welken wij met de bajonet hebben afgeslagen. Wij hebben daarbij gevangenen ge maakt en ons front gehandhaafd, be houdens 80 meter loopgraaf, op 20 meter afstand waarvan we onze vechtsliuie hebben ingericht. Ons offensief is voortgezet in de buurt van Thann en Altkirch, waar belangrijke uitkomsten zijn verkregen. Wij hebben de loopgraaf op heuvel 425 hernomen. Wy blijven terrein winnen ten Oos ten van Steinbach en hebben Burn- haupt-le-Haut (Ober Burnhaupt) ge nomen. Wij zijn in de richting van de brug van Aspach en van Kahlberg vooruit gekomen. De vijand beschiet uitsluitend het hospitaal te Thaun, dat ontruimd is. Van het Oostelijk gevechts terrein. Berlijn, 8 Januari. Officieele kennis geving van het groote hoofdkwartier Ook op het oostelijk oorlogstooneel is het weer zeer ongunstig voor de k rij gs verr ich ti n ge n Aan de Oost-Pruisische grens en iu Noord-Polen is de toestand onver anderd gebleven. Ton oosten van de Rawka zijn onze aanvallen gevorderd. 1600 Rassen zijn daar gevangen genomen, vijf machinegeweren door ons buit ge maakt. Op don oostelijken oever der Pilica zijn slechts artilleriogevechteu gele verd. Weenen, 8 Januari. De generale staf deelt medo, dat de algemeene toestand onveranderd is gebleven. Er is slechts by tusschenpoozen ge vochten. In de oostelijke Beskiden is een sterke Russische troepenmacht, die over de heuvels ten oosten van Czeremcha een aanval ondernam, door onzo troepen in een tegenaanval over een grooten afstand terugge slagen. Vierhonderd gevangenen en drie machinegeweren zijn daarbij in onze handen gevallen. Telegrammen ontvangen na half twaalf: Petrograd, 8 Januari. (Officieel). De staf van het Kaukasische leger meldt De Turken hebben een verwoeden aanval gedaan bij Karaoertan, blijk baar om de benarde positie van liet 10e legercorps, welks overschot zich overhaast van Sarikamisj terugtrekt, te verlichten. Constantinopel, 8 Januari! Officieel). Onze in de streek Aserbeidsjan ope- reerende troepen zijn er in geslaagd Kotoer te bezetten. De streek werd door den vijand ontruimd, waarna hij zich terugtrok in de richting Slaruas. Onder de gesneuvelden behooren ook de adjudant-generaal van den Czaar en de Russische consul te Sandche- bulate. Parijs, 8 Januari. Communiqué van 's avonds 11 uur. Ten noorden van Soissons hebben wij een Duitsche versterking genomen, twee rijen loop graven veroverd en de derde rij be reikt. Drie achtereenvolgende aan vallen van de Duitschers mislukten. In de Argonnen heeft een zeer hevige aanval der Duitschers ter hoogte van Chcrvauchee ons genoodzaakt onze troepen 1 K.M. terug te trekken, doch door tegenaanvallen hebben wij onze stellingen herwonnen. Washington, 8 Januari. Bryan deel de mede, dat hij het antwoord van Engeland op de Amerikaansche nota van 26 December had ontvangen. Volgens afspraak tusschen den Araeri- kaanschen en EDgelschen minister van Buitenlandsche Zaken zal dit Zondagmiddag worden bekend ge maakt. (Hdbl.) Londen, 9 Jan. Uit Milaan wordt gemeld, dat Oostenrijk een nota aan Italië zond, waarin geprotesteerd werd tegen de Italiaansche bezetting van Valona. Italië antwoordde in zeer krachtig gestelde termen. Soerabaja, 8 Jin. Aau het pers bureau Vaz Dias wordt geseind, dat de Sultan van Ternate, verdacht van betrokken te zijn in den moord op controleur Agerbeek, door den resi dent is gearresteerd en aan boord van een der stoomschepen naai' onbe kende bestemming vervoerd werd. In tegenwoordigheid van den In specteur der In- en Uitgaande Rechten eu Accijnzen te den Helder, van den Hoofd-Iuspecteur en van den Inspec teur voor de Scheepvaart en van andere belangstellenden is 8 Januari met goed gevolg van de werf der firma J. A. vau der Scbuyt te Papondrecht to water geloopen het stoomschip „Zeemeeuw", gebouwd voor rekening van het Ministerie vau Financiën en bestemd voor de Am bulante Rechercho te water. Het vaartuig is gebouwd onder speciaal toezicht van de Scheepvaart inspectie; de machines en ketels zijn eveneens in de etablissementen der firma J. A. van der Schuijt ver vaardigd. De bezetting van Steinbach. Op 20 December meldt een Fransch „ooggetuige" drongen wij Steinbach (in den zuidelijken Elzas) binnen. Het werd een straat- en huizengeveeht. 's Avonds was het halve doip in onze macht. Op 31 December en 1 Januari werd de vijand naar het oostelyke gedeelte van het dorp gedreven en verloor hij nog drie huizenrijen. In elke woning vonden wij lijken liggen. Onze artillerie steunde de infanterie in haar optreden en bracht den Duitschers zware ver liezen toe, zoodat wij het gewonnen terrein konden versterken. Onze jagers stormden door de vlammen der brandende huizen eu midden onder het vuur der vijandelijke ma chinegeweren voorwaarts. Op 3. Janu ari veroverden zij de wijk om de kerk en het kerkhof, terwijl hun wapenbroeders zich in den nacht van 3 Januari ten westen van Cernay (Sennheim) in het bezit stelden van de vijandelijke loopgraven op heuvel 425. Verbitterd door onze voortduren de vorderingen, ondernamen de Duit schers twee vastberaden tegenaan vallen, heroverden den heuvel en dreven ons terug naar de voordien door ons bezette loopgraven. Zij her overden ook het kerkhof en de kerk van Steinbach. Nög voor het aan breken van den dag wisten onze troepen daarop van antwoord te dienen. zy stelden zich opnieuw in het bezit van Steinbach en verdreven den vijand ook van den heuvel, 's Avonds was opnieuw het geheele dorp in onze handen. Wij begonnen te vorderen in het Noordoosten en in het Zuidwesten en wonnen even eens terrein op den weg van Tann naar Cernay. De nederlaag der Duit schers was volkomen. Het gedrag ODzer soldaten gedurende deze dagen was heldhaftig geweest. SPORT. Voetbal. De uitgestelde wedstrijd Alcmaria H.F.C. I van 1.1. Zondag, wordt a.s. Zondag gespeeld. Zooals bekend is, komt H.F.C. zoo sterk mogeiijk uit en heeft zij goeden moed op den afloop. Maatregelen zijn genomen om - het terrein voldoende bespeelbaar te doen zyn. De liefhebbers kunnen dus ver- zêkord zijn van een prachtigen wed strijd. Allen dus Uw. club aangemoe digd ter overwinning. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek zlju een twee tal ingezonden stukken tot het volgend nummer blijven liggen. Advertentiën. Den 17den Januari hopen onze jj geliefde Ouders 1 JACOB SNIP en MARIJTJE DE BOER den dag te herdenken dat zij J vóór 20" jaar in den Echt zyn ver- bonden. Uit naam hunner dankbare Kindoren, j Helder, 8 Januari 1915. Brouwerstraat 24. Den 17en Januari hopen onze v geliefde Ouders, K. KRAMER en Fr. KRAMER-DE BOER, den dag te herdenken, dat zij n 1 vóór 12i jaar in den Echt zijn 1 verbonden. R I Dat God hen Dog lang moge sparen, is de wensch van hun liefhebbende Kinderen. 3 i Helder, 7 Januari 1915. Brouwerstraat 45. I Herplaatst wegens misstelling. Eben Haëzer Zoo de Heer wil en zij leven hopen onzo geliefde Ouders WILLEM DE VRIES en HARMPJE BAKKER j den 21en Januari 1915 den dag te r, I herdenken, waaropzij voor 35 jaar v I in den echt werden verbonden. Dat I I God hen nog vele jaren moge spa- T i ren is de wenschvanhun dankbare g i kindereD, behuwd-en kl.kiuderen. L. van der Harst. J. van der Harst deVries. G. de Vries, Zaandam. D. de Vries de Vries. J. Warbout N.-O.-I. G. Warbout de Vries. P. Schenk. H. Schenk—de Vries. J. Walbürg. J. Walburg—de Vries. G. de Vries en Verloofde. H. de Vries. 1 Helder, 8 Januari 1915. Buitonhavou No. 29. A. P. VAN GOOZEN. Den Helder, MiddeC","' 1916- Rotterd. Kado, Huwelijksvoltrekking 29 Jan. a.s. Geboren: FRANS JOHAN BERNARD, zoon van C. KIESEWETTER en G. J. M. KIESEWETTER-Konig. Helder, 7 Jan. 1915. Heden werden wij verblijd met de geboorte vau onzen Zoon WILLEM SIGISMUNDUS. S. LUBSEN. J. LUBSEN Langer veld. Helder, 8 Januari 1915. Geboren: MARGRETHA, «Dochter van S. L. BRUNING en M. BRUNING-Duin. Passaic (Noord- Amerikq), 21 Dec. 1914. Heden overleed na eene lang durige ziekte in 't gasthuis alhier, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten, onze Vader W. HULTING, in den ouderdom van 58 jaren. Namens Kinderen en Behuwdkinderen, L. DEKKER. M. DEKKER-Hulting. A. HULTING. Helder, 8 Januari 1915. Voor de vele blijken van belang stelling bij de geboorte van onzen Zoon betoond, betuigen wij onzen hartelijken dank. A. KLEIMEER. N. KLEIMEER—KORT, Piet Heinstiaat 40. Voor de vele bewijzen van deel neming, ons betoond bij het overlijden van onzen geliefden Broeder, Behuwd- broeder en Oom, den Heer HENDRICUS HERMANUS WEEHUIZEN, betuigen wij U bij dezen onzen harte- Itjken flank: ujt aJ|(Jr P. B. WEEHUIZEN. Dankbetuiging aan den WelEd. Zeergel. Heer Dr. G.F. LOUWERSE en het Verplegings personeel uit 't Gasthuis alhier, voor de liefderijke en zorgvuldige behan deling, bewezen tijdens de langdurige ziekte en bij 't overlijden van onzen Vader. W. HULTING. M. DEKKER-Hulting. A. HULTING. Zij die iets te vorderen hebben van verschuldigd zijn aan of onder hunne berusting hebben eigen dom van den Heer M.H.J. GROENENDIJK, Arts, wonende aan den Kaanaalweg Nos. 76 en 77 te den Helder, worden beleefd verzocht hiervan ten spoedigste opgave, betaling of afgifte te doen ten kantore van den ondergeteokenden Notaris. H. M. BEECKMAN. Weststraat 43, Nieuwediep. Optreden van het Zaalopening 7.30. Aanvang 8 uur. INTRODUCTIES verkrijgbaar bij: A. W. Michels, Weststraat 15;Mej. C. Blaauboer, Kanaalweg 64; D. Schredder, Wil helm inastraat 76A. G. A. Verstegen, Polderweg 43; D. C. A. de Zwart, Kanaalweg hoek LangesteegJ. Borkert, Spoorplant- soen (Gebouw); ep bij het Bestuur van de Mobilisatieclub. Alleen GETEEKENDE INTRODUCTIES zijn geldig.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2