Aan de Leden der Ned. Herv. Kerk. Aandeelen Nos. 30,93 en 100 Ingezonden Mededeeling. p RIJWIEL., RIJTUIG.cn AUTOBANDEN wa.irbonct colidltctt, 1 Fabriek Hevea, Hoogezand (Groningen.) De oorlogsleening. Uit 's-Gravonhage wordt bericht, dat op de oorlogsleening is ingeschre ven voor een bedrag van 409 milli- oen 918,000 gulden: aan de ioschrij vers die geen voorkeur gevraagd heb ben, wordt het ingeschreven bedrag voor 50°/0 toegewezen. Dat wil dus zeggen, dat de leening zeer goed ge slaagd is. Opening van de Amsterdamsche beurs. Van ambtelijke zijde wordt gemeld dat de Amsterdamsche beurs op 9 Februari a. s. heropend zal worden. Ned. Mail. De Nederlandsche mail, ex s.s. Oranje", is hedencachtte Amsterdam aangekomen. De „Batjan'V Het Nederlandsche stoomschip „Batjan", dat op reis van Java naar Amsterdam te Deal aan den grond heeft gezeten, lek werd, weder vlot kwam en daarna te Londen is bin nengekomen, is op reis van Londen naar Amsterdam, to.ugevolge van het slechte weer, weder lek geslagen. Het stoomschip, dat in zinkenden staat den Nieuwen Waterweg is bïnr nengeloopen, is eerst wegens den grooten diepgang beneden Vlaardin- gen, aan don Noordkant, aan den grond gezet. De „Batjan" is later opgestoomd en thans aan boei 22 gemeerd, om hedenmorgen in een droogdok der Rotterd. Droogdokmaatschapij te worden gezet. Op een wrak gestooten. Het stoomschip „Agamemnon (zie ons vorig nummer) heeft wel dege lijk op een onder water drijvend wrak gestooten. Alleen de bazaans- mast, van het wrak steekt boven water liit. Het drijft zeer gevaarlijk voor de scheepvaart, vooral bij nacht. Volgens rapport van den gezagvoerder bevond het wrak zich op 51 gr. 49' 30" N.B. en 1 gr. 51' O.L., toen de „Agamemuon" stootte. Kolen-aanvoer uit Noord-Duitschland fe iJmuiden. Verscheidene ladingen kolen, vooral briketten, worden nu aangevoerd uit Emden per lichters. Dit is een zeldzaam feit, daar voor heen uit Zuid Duitschland (Rijn pro vincie) de kolen werden betrokken, nu geschiedt dit echter uit Noord- Duitschland, waarschijnlijk door min dere productie in laatstgenoemd di strict. Opgebrachte treiler vrijgelaten. De betrokken reederij te IJmuiden heeft telegrafisch bericht van den Nederlandschen consul-generaal te Hamburg ontvangen, dat de stoom- treiler „Sidney Albert" is vrijgelaten. Trawler opgebracht. Volgens te IJmuiden ontvangen bericht, is de IJmuider stoomtrawler Pieter Jan naar Cuxhaven opgebracht. Een projectiel uit den ouden tijd. Dinsdag werd bij het normaliseeren der verdedigingswerken buiten de vesting aan de rivierzijde bij de Dalem poort te Gorinchem een bom uit een bastion opgegraven. Dit projectiel, behoorende tot een .29 c.M. mortier, had twee handvat sels en een gewicht van 150 halve kilo's, was nog gaaf en gevuld met buskruit. De opening was gesloten met een laag vet en een prop. Deze bom van buitengewoon groot kaliber moet uit den Franschen tijd dagtekenen, en is aldus een eeuw aldaar begraven geweest of dooi een andere oorzaak ondor den grond ge raakt. Op last van militaire autoriteiten werd de bom ontladen on naar de Wil lemskazerne overgebracht. Auto-ongeluk. Op Donderdagnacht waren 10 heeren in twee auto's op weg gegaan van Vlissingen naar Middelburg. In de tweede auto, die bestuurd werd door den eigenaar, jhr. A. E. Bodaerd, uit Middelburg, zaten verder kapitein Adr. Hackstroh en majoor Muskeijn, luitenant de Hoog en de korporaal Van Beel. Vermoedelijk door te slippen is deze 'auto in een sloot geraakt, waarbij kapitein Hackstroh om het leven is gekomen. Deze kwam onder de auto terecht. Het ongeluk gebeurde omstreeks 1 uureerst hedenmorgen halfacht werd het lij^ opgehaald. De andere heeren zijn er zonder ernstige won den afgekomen. Zij bekwamen slechts eenige ontvellingen. De heer Bodaerd werd in zeer overspannen toestand naar het gasthuis gebracht. De verongelukte kapitein was ge detacheerd bij de Hoogere Krijgs school; hij was gehuwd en woonachtig te 's-Gravenhage. De auto is totaal vernield. Voor wat hoort wat. Men schrijft aan „Het Volk". In een provinciestadje waar de in schrijving op de oorlogsleening bij den ontvanger der directe belastingen was opengesteld, vervoegden zich op een der laatste dagen der voorgaan de week ten kantore een viertal oud jes uit het oude mannenhuis, die om een inschrljvingabiljet voorde leening verzochten, wijl ze met hun viertjes voor f100 daarop wilden inschrijven. Toen de ontvanger, na het biljet te hebben ingevuld, hun mededeelde dat één hunner slechts voor allen kon onderteekenen, werd de oudste van het viertal bij acclamatie daartoe aan gewezen, waarna ze ieder hun aan deel ad f25 reeds wilden storten, het welk ze evenwel nog een poosje mochten bewaren. Naar ze dankbaar verklaarden, waren ze allen sinds een jaar reeds in 'tgenot van het wekelijksche ouderdoinspensioentje en nu, ten gevolge van den oorlog„ de minister-cente noodig had", hadden ze hun spaarpotjes bij elkaar gelegd en wilden hem (den minister) op deze manier voorthelpenDat ze ook nog rente voor hun geld zouden ontvan gen, was een meevallertje waarop ze niet gerekend haddenzo wilden den minister zonder rente ook wel leenen Poging tot moord en zelfmoord. Een Hagenaar, verdacht van de misdrijven, bedoeld bij de artt. 251bis en 297 Wetboek van Strafrecht, ver zocht, toen de zedenpolitie zich gister avond aan zijn woning vervoegde, om hem te arresteeren, afscheid te mogen nemen van zijn moeder, die bij hem inwoonde. Met do juffrouw, die in dezelfde woning verblijf had, naar men zegt een nichtje, dat meer wist van des dokters strafbare handelingen, besloot hij zelfmoord te plegen. Op haar verzoek sneed hij haar de polsen door, zette de gaskranen in de kamer open, nam zelf cyaankali en nog een ander vergift in en sneed zich daarop de linkerpols door. Het tijdig ingrijpen der ambtenaren van de zedenpolitie en het zeer spoedig ter plaatse komen van een dokter van den gemeente lijken geneeskundigen dienst deed echter het opzet mislukken. Nadat aan beiden de eerste hulp was ver leend, werden zij naar het ziekenhuis vervoerd; hun toostand is thans zeer bevredigend. De Haagsche politic-recherche heeft een Rus ter beschikking van de justitie gesteld, die verdacht wordt van verduisteriug van een partij diamanten van aanzienlijke waarde, men noemt een bedrag van f 40.000 De vreemdeling, wien deze edelge steenten waren toevertrouwd, zou zich die wederrechtelijk toegeëigend hebben en aan dengeen, ia wiens be zit hij ze moest stellen, in de plaats daarvan een pakket hebben overge geven, dat bij opening rijstkorrels bleek te bevatten. IJmuiden, 16 Januari. Van de nog bijna 100 vluchtelingen zullen binnenkort een tiental naar Gouda en Nunspeet vertrekken, ter wijl verscheidene te kennen hebben gegeven naar Engeland te zullen gaan om aldaar werk te zoeken. Vos-Krijger, Mej. Vos en den Heer.Nap, terwijl de opbrengst bestemd was voor liet Diaconiehuis der Ned. Her vormde Gemeente, heeft netto 69.50 gld. opgebracht. Met groote dankbaar- heid maakt het college vau regentessen melding van de goede ontvangst van bovengenoemd bedrag. Opbrengst concert. De bruto opbrengst van het concert, Donderdag gegeven ten voordeele van het Plaatselijk Steuncomité, is f 377.97 de onkosten bedragen f 75.15, zoodat f302.82 aan het comité kan worden afgedragen. Te Amsterdam slaagde voor liet Theor. Geneesk. examen le deel de heer W. F. G. Hazebroek, van hier. L. A. Hartsinck. f Donderdagavond is alhier plotseling overleden de heer L. A. Hartsinck, in den ouderdom van 70 jaar. De over ledene was sinds 1S95 lid van den Gemeenteraad on had zitting voor district III. I Volk" AGENDA. 16 Januari, Arb.-zsngv. „Kunst s Ti voli, 8 uur. 18 en 19 Januari. Specialiteiten-voorstelling. Casino, Aanvang lialf 8. 20 Januari. Toon.-vereen.„T.a.v.c.n.u."Liefdadig- lieids-ultvooring In Casino, halfs. 20 Januari. Aig. Ned. Geli.-Ontli. Bond Open bare Vergadering in Ti voli, 8 uur. 23 Januari. S.D.A.P. en S -D. Mobilisatieclub. Propaganda kunstavond in Tivoli, MARINE EN LEGER. Met den 18en (lozer wordt de luit. tor zee dor 2o kl. Mnrino-roRorvo 11. Regoort onthoveo van zijne plaatsing lu werkolilkon dionst, teru, til mol donzeirden daluni worden overgeplaatst do adel borst der lokl. Marinc-rvservoG.A.Schoobuizen van Hr. Ms. „Van Galon" naar Hr. Ms. Wacht schip to Willemsoord, en de buitengewoon adel borst dior reservo A. Róssing van Hr. Ms.„At- joh" naar Hr. Ms. „Zooiand". Met den 20en dezer zijn de navolgende over plaatsingen gelast: luit. ter zee der 2o kl. C. E. L- Holfnch van „Emma" op „Gelderland"; lult. tor zoo der lo kl. J. A. Jager vau „Gelderland" naar de Marino-kazerne to Amsterdam; hoofd- machinlst H.G.SIas, van „Gelderland", geplaatst op 's Riiks worr te Willemsoord en toegevoogd aan hot hoofd van het vak van uitrusting, en machinist J. Tapperwijn, van „Gelderland ge plaatst b(J don dienst der ondorzeebooten. De plaatsing van don luitenant ter zee 2de kl. M. A. van Korvel aan boord van Hr. Ms. „Zoohond" is ingolrokkeu. De luitenant tor zoe 2de kl. P.A. Boom is por particulloro gologonlieid uit Oost-IndiO terug gekeerd on op non-jctivlteit gesteld. Mon meldt, dat or oorlang oen bevordering ondor do officieren dor marine is to verwachten. Verder, dat hot in de bedoeling ligt, binnen kort eenige luitenants tor zee 8o klasse te be stemmen voor don dionst hij ons eskader in IndlO. HOOGERE KRIJGSSCHOOL. Bij ministeriCc-lo beschikking is bepaald, dal in het jaar 1916 geen plaatsen voor toelating tot de Hoogerd Krijgsschool wordenopengesteld, zoodal in vorband daarmede, in dit jaar geen toelatingsexamen tot vermelde Inrichting zal worden gehouden. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Grotius, uitreis, is 13 Jan, Porlm gepassoord. Nias, thuisrois, is 14 Jan. 1'erini gepasseerd. Rottl, thuisreis, is 14 Jan. Porim gepasseerd. Kaïnbangan, uitreis, pass. 13 Jan. Point de Gallu. Kon. d.Nedorl. arriv. 13 Jan. v. A'dam to Batavia. Loda, v. R'd. n.Snntandur.pass.13 Jan, Dungeuess. Oranje, thuisrois, arriv. 13 Jan, to Gravesend. Timorarrlv.13Jan.van Amsterdam te Huil. Radja, uitreis, passeerde 14 Jan. Lizard. Riouw, thuisrois, vertrok 14 Jan. van Sahang. Rondo vorlrok 14 Jan. v. Baltimore naar A'dam. Batjan, tliuisr., arriv. 16 Jan. in don N. Waterweg. Java arriv. 16 Jan van Java te Amsterdam. Rotterdamsche Lloyd. Sainarinda, uitreis, passeerde 14 Jan. Lizard. Dell,ultrol8, vertrok 13 Jan. van Catania. Morauko, thuisreis, vertrok 14 Jan. v.Port-Said. Goentoer, uitreis, vertrok 12 Jan. van Colombo. Wilis, thuisreis,is 12 Jan St.Vincont gepass. Ophir, uitreis, vertrok 14 Jan. van Suez. Tambora, uitreis, vertrok 16 Jan. van Gravosend. Arakan, 1 huisreis, passoordo 15 Jun. Bcvczior. Kon. Holl. Loyd. Zaanland, uitrois, Is 14 Jan. Lizard gepasseerd. Frisia, uitreis, vertrok 14 Jan. van vigo. Rijnland, uitreis, vortrok 18Jan. van Leixoos. Kennemcrland arriv. 16 Jan. v. B.-Ayros to A'd. Kon. West-Indische Maildienst. Lodew. v. Nassau, uitr.,pass. 14 Jan. Easlbourne. Nickerie arriv. 15 Jan van Gulfporl te A'dam. Prins Frodorik Hendrik, uitreis, arriv. 14 Jan. te Colon on zal heden de reis voortzetten- Haven te Nleuwediep. 15 Jan. Aangokomon van Londen on vertrokken naar Harllngen s.s. „Groningen". Idem van Lyth naar Harllngen s.s. „Mascota". Idem van Huil naar Harlingen s.s. „Minister Tak". VISSCHERIJBERICHTEN. NIeuwediop, 16 Januari. Aangebracht door garnalonvisschors 12 mand schar fl.50 a f2.00 per mand. 16 Januari, v.ra. 8 uur. Niets binnen. MARKTBERICHTEN. Hoorn, 14 Jan. 1916. _KAAS. Aanvoer 22 stapels, wegende 12511 Burgerlijke Stand van Helder, Van 14 tot 15 Januari. BEVALLEN: O. de Roolj geb. Huibregtse, d. OVERLEDEN S. Tollenaar wed, B. H. Themmen, 72 j. J. S. Genet. 49 j. J. Klein, 65 j. L. A. Hartsinck, 70 jaar. PLAATSELIJK NIEUWS. Kerkconcert. Het kerkconcert, dat op Zondag 10 Januari 1.1. gegeven werd door: Mevr. van Maanen-Martin, Mevr. Schokklng-Balteaen Middelbeek, Mevr. DE OORLOG. (Vervolg.) Van het Westelijk gevechts terrein. Parijs, 15 Januari. Het communiqué van gisteravond luidt: Onze troepen ziju er in geslaagd, de onlangs dooi de Duitschers ton Noordwesten vau Fouquescourt, Noordelijk van Roye, aangelegde loopgraven te verwoesten. De aanvallen van den vijand in do streek ten Noorden van Soissons zijn tegengehouden. Zooals in het commu niqué van vanochtend gezegd is, heeft de was der Aisne, die verscheidene van onze bruggen vernietigd heeft, onze verbindingen met onze troepen op de eerste hellingen aan den rechter oever der rivier zeer bemoeilijkt en ons belet hun versterkingen te zenden. Dat is de reden geweest van het terugtrekken dier troepen, die onder moeilijke omstandigheden strijd voer den. Wij ziju gedwongen geweest, eenige kanonnen in den steek te laten, tengevolge van het breken van een brug. Wij maakten ze onbruik baar. De door de Duitschers gemaakte krijgsgevangenen zijn vooral gekwet sten, die bij de terugtrekkende 'oe weging niet allen meegevoerd konden worden. Wij bobben van ouzen kant een belangrijk aantal niet gekwetste gevangenen gemaakt, die tot de bataljons van zeven verschillende regimenten behoorden. Wij hebben hier te doen met een gedeeltelijk succes vau onze tegen standers, dat niet van invloed kan zijn op het geheel der krijgsverrich tingen. Inderdaad bevindt zich de vijand, tengevolge van het beletsel, dat de Aisne oplevert, en de maat regelen, die wij genomen hebben, in de onmogelijkheid om - ten Zuiden van de rivier gebruik te maken van dit succes, dat een zuiver plaatselijk karakter draagt. Londen, 14 Januari. Na een schil te rend gevecht hebben de Engelsche troepen vandaag de Duitsche stelling bij La Bassóe genomen. Vele Duit schers sneuvelden, velen werden ge vangen genomen. De verliezen van de Engelschen waren gering. De bezetting van dit strategische punt beteekent een winst vau ruim 1 K.M. Parijs, 15 Januari. Gisterenavond zijn hier met den trein een groot aantal bewoners van Crouy aange komen. Zij hadden niet voor gisteren hun woonplaatsen willen verlaten. De verdediging van Rijssel. Londen, 15 Jan. De „Times" ver neemt uit Parijs, dat volgens de „Gaulois" de Duitschers zich gereed maken Rijssel straat voor straat te verdedigen. De verdedigiuswerken van de citadel en de oude forten zijn ver nieuwd, kanonnen geplaatst op ge schikte jlunten binnen de stad, tus- schon de Duinkerker en de Atrecht- sche poort, en dat gecementeerde loop graven zijn aangelegd, die met ma chinegeweren zijn bewapend. Uit Duitschland. Keulen, 15 Jan. De Köln. Zig. be veelt aan om uit Engeland's methode van oorlogvoeren welke gericht is op een uithongeren van Duitschland, de onverbiddelijke conclusies te trekken. Daarom moet het geheele Engelsche volk als vijand beschouwd worden. De strijd tégen de Engelsche koop vaardijvloot, dien van Tirplitz als mogelijk heeft voorgesteld, moot meedoog'enloos worden begonnen en voortgezet. Ook de luchtvloot moet er aan te pas komen. Als de Engelsche han delsvloot, overal waar zij in het be reik van de Duitsche duikbooten komt met den ondergang bedreigd wordt, zullen de neutralen door Engeland ook met meer consideratie behandeld worden. Wij moeten de levenszenuw van Engeland n.1. de koopvaardij vloot trachten te treffen. Pruisische verliezen. Volgons oen bericht uit Kopenha gen bevatten de Pruisische verlios- lijsten 117 -121 de namen van 44,299 gesneuvelden, gewonden of vermis ten, waardoor het totaal van de Pruisische verliezen tot 840.343 ge klommen is. Bovendien zijn er totdus ver 134 Beierscho, 90 Saksische, 89 Wurttom- bergsche en 14 verliezenlijsten van de ryksinarine verschenen. Van het Oostelijke gevechts terrein. Londen, 15 Januari. De Times ver neemt d.d. Woensdag uit St. Peters burg: Indien de Duitschers voor nemens zijn om troepen van het front achter den Weichsel naar Oost-Pruisen te zenden, dan zullen ze een geschikte ontvangst hebben. Dat de Bzura linie ontruimd is schijnt vrijwel zeker. Aan den anderen kant worden de aanvallen op de Russische legerkorp sen, die de stellingen aan de Rawka bewaken, aan beide zijden van den spoorweg van Warschau naarSkjerng- wits onafgebroken voortgezet. Men veronderstelt dat de vijand, misschien inziende, dat hij zich niet meester kan maken van den spoorweg van Suchaezew naar Warschau, probeert den spoorweg naar Skjernjewits te bezetten, ten einde door de Russische linie te breken. Maar daar ongeveer een millioen versche troepen zich on langs bij de legers van den grootvorst gevoegd hebben, zal die poging zeker mislukken, zelfs ai waren de stellin gen aan de Rawka en die van Blonie niet onneembaar sterk. Boeren, die van voorbij Sochaczew te Warschau aangekomen zijn, melden, dat de Duitsche gekwetsten uit de hospitalen verwijderd zijn on dat wagens met schietvoorraad c-u levensmiddelen naar Lodz gaan. De voorraden in de buurt van Kutno Lowioz en Sochac zew zijn naar Nicszawa, bij de Duit scho grens, naar Alexandrowo en Wloclawelf vervoerd. Voor deze oog merken requisitionneeren de Duit schers met geweld boerebarren. Er wordt gemeld, dat de Duitschers Lodz zeer versterkt hebben. Het garnizoen bestaat uit Saksers en al de Pruisen hebben de stad verlaten. Bommen opWarschaugeworpen. Berlijn, 14 Jan. (Ooit. Norden,) Volgens een bericht van de „Koerjen Warsjawsky" hebben de bommen der Duitsche vliegtuigen ontzettende schade veroorzaakt. De brand van de petroleum tank werd door een bom veroorzaakt. Ongeveer 40 huizen wer den vernieldook vele menschen- levcns zijn te betreuren. De Duitsche vliegers hadden op één dag op 20 plaatsen bommen geworpen en wer den beschoten door de batterijen dei- verschillende forten. Zij hebben ech ter blijkbaar geen schade geleden. De algemeene toestand. De Parijsche correspondent van de N. Rott. Ot. heeft sprekende over het „derde Fransche offensief', dat in de tweede helft van December is aange vangen, uiteengezet waarom Uit offensief voorloopig nog niet op groote resultaten kon wijzen. Nu is het wel een teleurstelling voor de Franschen, dat het eerste krijgsbedrijf van eenig belang, dat, na die hervatting vau het offensief heeft plaats gevonden, juist een tegenslag voor hen is. Het offlcieele Fransche bericht voert troostredenen aanDe Fransche troepen, die ten Noorden van de Aisne de Duitschers trachtten tegen te hou den, waren in een moeilijk parket, doordien de bruggen over de gezwollen Aisne waren weggespoeld. Men kon hen om die reden geen versteringen sturen, en dat zij terug moesten trekken is dus niet, zoozeer het werk van den vijand, dan wel van het water. De kanonneD, die de Franschen den vijand in handen moesten laten, hebben zij van tevoren onbruikbaar gemaakt, de gevangenen, die de Duit schers hebben gemaakt, waren voor het meerendéel gewonden, de Fran schen hebben van hun zijde echter ougewonden gevangenen gemaakt. Ten slotte, zegt de Fransche mede deeling, is het succes der Duitschers zuiver plaatselijk, en zij hebben ons nu wel van den Noordelijken oover van de Aisne afgedreven, maar het zal hun niet lukken oas van den Zui delijken te verdrijven. Dat alles blijkt zeer aannemelijk on is voor de Franschen eervol, maar meer dan troostredenen zijn het niet De Franschen hebben ten Noordoosten van Soissons, waar zij op den Noor delijken oever van de Aisne stonden, een aanval gedaan op de hoogten, die de Duitschers bezet hielden, en het resultaat was, dat dezen.hen door een tegenaanval over de Aisne terug dreven en daarbij 8 kanonnen buit maakten: De Franschen staan nu ten Oosten van Soissons aan den ver keerden kant van de rivier. De troostredenen, die de Franschen nu aanvoeren, gelijken veel op die van de Duitschers na hun tegenslag aan de Yser. Ook zij wezen er op, dat het de inundatie was. die hen had verdreven, maar dit veranderde niets aan het feit, dat al hun po gingen om over de Yser to komen, waren mislukt Merkwaardig is hot, dat de Fran schen bij de samenvatting van het resultaat van het gevecht, zelfs in de plaatsaanduiding optimistisch blij ven„Wij hebben stellingen bezet ten Zuiden van de rivier op de lijn van Crouy tot Missy en houden aan den Noordelijken oever bruggehoof den bezet". Maar Crouy en Missy liggen beide aan den Noordelijken oever van de rivier. Zoo staan dus nu de Franschen cn Duitschers ten Oosten van Soissons tot dicht bij bet punt waar de Veste in de rivier valt, op de tegenover gestelde oevers van de Aisne, tegen over elkander. Terecht zeggen de Franschen, dat hot den Duitschers niet makkelijk zal vallen hen van den Zuidelijken oever te verdrijven. Evenzeer is echter voor de Franschen de moei lijkheid grooter geworden om de Duitschers van denNooidelijken oever terug te dringen, en daar is het hen toch om te doen. De Paus verlaat het Vaticaan. Rome, 15 Jan. De paus verliet het Vaticaan en bezocht de door de aard beving gewonden in het ziekenhuis Santa Marta. Dit is, zoo wli ons niet vergissen, voor het eerst sinds 1870 dat. een Paus het Vaticaan verlaat. (Een en ander in verband met de inbezitneming van den kerkelijken staat door Italië). Laatste berichten. Van hei Westelijk gevechts terrein. Berlijn, 15 Januari. Offlcieele ken nisgoving van het groote hoofd kwartier Voor Westendo verschenen gisteren eenige torpedobooten en andere kleine oorlogsbodems, die de kust tot op 14 K.M. naderden. Aanvallen der Franschen aan beide kanten van Notre Dame de Lorettc, ten Noordwesten van Atrecht, zijn door onzo troepen' afgeslagen. Een acht dagen geleden bij Ecurie, ten Noorden van Atrecht, aan den vijand ontnomen loopgraaf, die door een gedeelte van een compagnie was bezet, is gisteren voor ons verloren gegaan. De gevechten te dezer plaatse zijn vandaag voortgezet. Ten noorden en noorddoosten van Soissons is de noordelijke oever van de Aisne geheel van Franschen gezuiverd nadat onze troepen in onafgebroken aanvallen de dorpen Cuffies, Crouy, Bucy le Long, Missy en de gehuchten Viauxrot en Verreries hadden ver overd. In de driedaagsche gevechten ten noorden van Soissons hebben wij 5200 gevangenen gemaakt, 14 kanon nen, G machinegewerea on verschei dene rovolverkanonnen verineesterd. De Franschen hebben zware verliezen geleden. Vier- tot vijfduizend gesneu velde Franschen zijn op het gevechts terrein gevonden. Hun terugtocht naar den zuidelijken oever der ALsne geschiedde onder het vuur onzer batterijen zwaar geschut. Hoezeer de omstandigheden, ver geleken met vroegere oorlogen, zijn veranderd, blijkt uit een vergelijking met de gebeurtenissen van 1870. De gevechten ten noorden van Soissons mogen met den slag van 18 Aug. 1870 niet te vergelijken zijn, de breedte van het gevechtsterrein was toch ongeveer even groot als die in den slag vau Gravelotte (St. Privat). De verhezen der Franschen vau 12 tot 14 Jan. 1915 zijn naar alle waar schijnlijkheid nog aanmerkelijk grooter dan die der Franschen op 18 Aug. 1870. De vijandelijke aanvallen ten noord oosten van Consenvoyo zijn mislukt. Verscheidene aanvallen op onze stellingen bij Ailly, ten zuidoosten van St. Mihiel, zijn, nadat de vijand op enkele plaatsen in onze voorste loopgraven was doorgedrongen, door tegenaanvallen onzerzijds met zware verliezen voor de Franschen afge slagen. Bij don laatsten tegenaanval veroverden onze troepen de vijande lijke steunpunten, die zij echter, na dat onze eigen stellingen waren her steld, vrijwillig en zonder strijd, des nachts weer hebben ontruimd. Eenonbeteekenende vijandelijke aan val bij Mesnil, ten noorden van St. Dié, is door onze troepen afgeslagen. Overigens zijn in de Vogezc-n slechts artilleriegevechten geleverd. Parjjs, 15 Januari. Het offlcieele bericht vau hedenmiddag 3 uur luidt Van de zee tot de Leie worden geschutduels gelevord. - Wij hebben vorderingen gemaakt bij Lombaertzljde en en Bercelaere, (Kersselaore? ten N.W. van Zonne- beke.) Ten Noorden van Atrecht hebben de Zouaven op schitterende wijze mot een bajonetaanval eenige vijandelijke stellingen genomen. Op een andere plaats in dezelfde streek zijn de bat terijen van den vijand tot zwijgen gebracht en is een ammunifcieberg- plaats in de lucht gevlogen. Ten Noordoosten van Soissons zijn de Duitschers het dorp Saint Paul binnengerukt, doch wij hebben het onmiddellijk hernomen. Er is een verwoed artilleriogevecht, geleverd in do streek van Craonne en Reims. Wij hebben de Duitsche voetbrug over de Maas te St. Mihiel vernield. In een levendig infanteriegevecht hebben wij de Duitschers ten Zuiden van Soissons teruggeslagen. Van het overige front geen nieuws. Van het Oostelijke gevechtsterrein. Berlijn, 15 Januari. (Wolfl'.) Offlci eele kennisgeving uit het groote hoofd kwartier In Oost-Pruisen en Noord-Polen is de toestand onveranderd. Onze aanvallen in Polen, ten westen van den Weichsel, vorderen langzaam. Bij de verovering van een vijandelijk steunpunt ten noorden van ltawa hebben wij 500 Russen gevangen ge nomen en drie machinegeweren buit. gemaakt. Hevige tegenaanvallen der Russen zijn met zware verliezen voor hen afgeslagen. Weeuen, 15 Jan. Offlcieele mede: deeling van den geueralen staf: Terwijl op het front in Russisch Polen slechts hier eu daar het ge- geschut en de machinegeweren zich lieten hooien, is gisteren aan de Dunajoc een hevig artilleriogevecht geleverd. Ons zwaar geschut werkte bizonder goed, het schoot een groote vijandelijke opslagplaats in brand en bracht na eenige schoten een sedert ver scheidene dagen goed opgestelde vij andelijke batterij zwaar geschut tot zwijgen. In de Kar pathen is hot rustigtoe nemende vorst is van invloed op de krijgsverrichtingen. St. Petersburg, 15 Januari. Offici eele kennisgeving van den gencralen staf In den nacht van het Russisch nieuwjaar en den daarop volgenden dag (Russisch nieuwjaar is op 13 Jan.) is het op alle fronten betrekke lijk rustig gebleven. Onbeteekenende pogingen der Duit schers om onze voorposten in de streek van -Lötzen aan te vallen, zijn mislukt. Na zware verliezen te hebben geleden, is de vijand genoodzaakt op zijn eigen stellingen terug te trekken. Op den rechteroever vau deBeneden- Weichsel zijn wij de vijandelijke ruiterij, die gesteund werd door weinig talrijke strijdkrachten infanterie, blij ven bestoken. De vijand, dien wij van Serpec had den teruggedreven, had de doorwaad bare plaatsen aan do Ekrawa (die ten Westen van Piock in de Weichsel valt) bezet, maar heeft er zich niet kunnen handhaven en is onder den druk onzer troepen noordwaarts blijven terug trekken. Op den linkeroever van de Weichsel hebben de Duitschers hun gebruike lijke aanvallen op sommige gedeelten van ons front herhaald, voornamelijk op het front van Borgymon-Rawa, doch nergens met succes. Telegrammen ontvangen na twaalf uur: Petrograd, 16 Januari. Uit Sobas- topoi wordt gomeld, dat de Russische vloot 80 Turksche schepen, die troe pen naar Anatolia brachten, in den grond boorde. Pretoria, 16 Januari. (Officieel). Zuid-Afrikaansche troepen bezetten Donderdag Swakopmund. Petrograd, 16 Januari. Het Turksche offensief bij Karaoergan is volkomen mislukt. Het elfde legercorps werd geheel verslagen het tiende achter volgd. Den Haag, 16 Jan. 1915 De adelborsten der 2e kl., le afd. en de adspirant-administrateurs le afdeeling zullen 19 dezer worden overgeplaatst op het wachtschip te Willemsoord, in verband met de bedoeling om vóór den 20eu Januari het onderwijs te doen hervatten, voor zoover de omstandigheden dit toelaten. Burgerlijke Stand van Texel, van 8-14 Januari 1915. GEBORENJohannes Theodorua, z. v. Petrus Maria Boom en Marretje Witte (Ouöeschild); Cornelis, z.v. Cor- nelis De Ridder en Aagje Spigt (Koo- gerveld); Johanna Cornelia, d.v. Cor nelis Johannes Hin en Johanna Sik- korlë (Oudeschild)Teunis, z.v. Jacob Cornelis Eelman en Jannetje Duinker (Ooslerend). GETROUWDEnno Nauta en Johanna Cornelia De Ridder (Eierland). ONDERTROUWDGeene. OVERLEDENGeene. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indié: Verzondingsweg. Datum det tor post bezorging. T(jdst.der laat. busl. a/h Postlt. zeepost via Amsterdam zoepost via Rotterdam O Holl. mail via Genua f) Holl. mail via Napels Naar Atjeh en onderhoorigheden en de Oostkust van Sumatra er Engeland eiken DhisJ. 12.16'sm. Naar Guyana (Suriname): epost via Amsterdam 28 Jan. i 6.65'sav. _au via Queeustown i 18 12.16 's in. mail via Southampton 26 12.16 '9 m. (alleen op verl. d. afz.) Naar CuraQao, Bonaire en Aruba: zeoposl via Amsterdam i 28 Jan. I 6.66'sav. mail via Southampton eiken Maan- of Quoonstown dag on Doud. 12.15 's m. Naar St. Martin, St. Eustatius oh Saba 28 Jan. I 6.65'sav. 25 12.15'sm. zeepost via Amsterdam (alioonopvorl.d aiz.) mail via Engeland Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivior- kolonie en Transvaal: eiken Donderdag, 12.15 's in. SPORT. Voetbal. Programma voora.s. Zoudag: H.F.C.-terrein. H.F.C. II—Alcmaria II. Terrein Bolweg. H.B.S. II Olympia I Uitwedstrijden. Zaandam Z.V.V. I- H.F.C. 1. Nieuwendam D.W.V. I-H.B.S. I. H.F.C. II Alcmaria II. H.F.C. II heeft met deze wedstrijd een harer zwaarste partijen te spelen. Alcmaria zal natuurlijk trachten, voor haar le elftal niet ouder te doen cn H.F.C. 2 puntjes trachten te ontnemeu. Maar H.F.C. II zal, vertrouwen wij, de eer aan zichzelf houden en zoo doende haar kansen op het- kampioen schap vermeerderen. Het belooft dus een zeer spannende wedstrijd te wor den en valt er voor do liefhebbers dus te genieten. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebiek moet een Ingezonden stuk tot een volgend nummer blijven liggen. Advertentiën. Den 29sten Januari a.s. hopen j onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders KLAAS HOEP den dag te herdenken, waarop j zij vóór 25 jaar in den Echt zijn z verbonden. Dat zij nog lang gespaard j jj mogen blijven, is de wensch van J j .hunne dankbare Kinderen, Be- huwdkinderen en Kleinkind, j W. HANEKAMP. G. HOEP. J C. PAANS. J. PAANS-HOEP. C. WAL. 1 A. WAL-HOEP. M. HOEP. C. HOEP. J. HOEP. en Kleinkind, i Helder, 16 Januari 1915. Den 29sten Januari hopen onze 1 j| geliefde kinderen, broer cn zuster, J oom en tante, KLAAS HOEP on JOHANNA SWEETS, eerder de wed. Hanekamp, den dag te herdenken, dat zij vóór j 25 jaar in den echtzijn verbonden. Dat zij nog lang gespaard jj mogen blijven is de wensch van Hunne geliefde Ouders, j Broer en Zustor en Kinderen. Helder, 16 Januari 1915. Langostraat 22. Getrouwd te 's Gravenhage, 13 Januari 1915: H. J. VAN ALPHEN en M. W. MOL, die tevens, mede namens hun familie, dankzeggen voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk on dervonden. Hiermede vervullen wij den treurigon plicht kennis te geven, dat ons innig geliefd Zoontje JACOB, na een smartelijk lijden van on geveer drie weken is overleden, in den jeugdigen leeftijd van 3 jaar en 3 maanden. Zijn diep bedroefde Ouders, CORN. MOSTERT JBZ. GEERTJE MOSTERT-KKIJZEB. Wieringen, 13 Januari 1915. Heden overleed onze lievo Moe der, Behuwd- en Grootmoeder, Mej. SUZANNA TOLLENAAR, Wed. vau wülen don Heer B. H. Tliemmen, in den ouderdom van ruim 72 jaar. Helder, 13 Januari 1915. Laan no. 9. M. J. E. BUIS-Themmen. E. C. BUIS. E. J. ROELOFS—Themmen. R. ROELOFS en Kleinkindoren. Geen bezoek. (Herplaatsing wegens misstelling.) De Heer en Mevrouw HARTKAMP- VAN DE ROEMER zullen gaarne Zondag 17 en zoo mogelijk Zondag 24 Januari ontvangen. Havenplein 14 a. Heden overleed in den ouder dom van 64 jaar de Heer J. KLEIN. Tevens onzen hartelijken dank aan de Heei en Dragers, voor de laatste eer, den overledene be wezen. Namens de Familie KLEIN. Huisduinen, 13 Jan. 1915. Heden overleed plotseling, onze beminde Vader, Behuwd-en Groot vader, de Heer L. A. HARTSINCK, in den ouderdom van 70 jaar. Helder, 14 Jan. 1915. Bolhastraal 20. Namens Kindereu, Behuwd- en Kleinkindereu. Verzoeke van rouwbeklag ver schoond te blijven. Heden overleed onze lieve Man en Vader, de Heer AUGUSTINUS DEELOER, in leven hoofdonderwijzer, in den ouderdom van 56 jaren. Helder, 14 Januari 1915. Namens do Familie: li. C. DEELDER Rijkers. J. A. DEELDER. E. C. DEELDER. T. R. DEELDER. De teraardebestelling zal plaats hebben op Maandag 18 Januari, des namiddags 1 uur. Dankbetuiging. Ondergeteekende betuigt hiermedo zijn hartelijken dank aan allen die tijdens de ziekte en het overlijden van zijne geliefde Echtgenoote hun hulp en bijstand hebben verleend. J. KATER en Kinderen. Voor de vele blijken van belang stelling ondervonden bfl het overlijden vau onzen geliefden Vader, Behuwd en Grootvader, de Heer G. N. JILLEBA, betuigen wij onzen hartelijken dank. Namens de Familie, R. DE COCK. Dankbetuiging. Oadcrgeieekenden betuigen hunnen hartelijken dank aan buren on beken den voor de vole blijken van belang stelling ondervonden. J. J. WESTDORP. D. C. WESTDORP-VISSER. Ondqigeleekenden betuigen langs dezen weg hun hartelijken dank voor de vele blijken van deelneming, ont vangen bij het overlijden van hun geliefden Vader, Behuwd- en Groot vader, den Heor H. J. VAN TWISK. H. E. VAN ZUIJLEN - Van Twisk. T. VAN ZUIJLEN. Wcd.J. KLEIN - Van Twisk. F. VAN TWISK Hjz. En Kleinkinderen. De Heer en Mevrouw SCHURÏNK de Waal, betuigen hun hartelijken dank voor de blijken van belangstel ling, ondervonden bij de geboorte hunner Dochter. Dankbetuiging. De ondergeteekende betuigt zijn oprechten dank aan de Veeverzeksring- Maatschappij „Almelo", te Almelo, voor de spoedige uitkeering voor zijn onteigend Rund. Helder. A. OVERTOOM. Agent: W. SLIJKERMAN. Evangelisatie-lokaal In de Palmstraat. Zondag v.m. 10 uur en 'sav. half zeven: Ds. E. BARGER, Predikant-Directeur te Heemstede. Het Bestuurder Ambachtsschool voor Helder en Omstreken maakt bekend, dat ingevolge Art. 4 van de voorwaarden dor geldleening, de zijn uitgeloot en betaalbaar wor den gesteldaau dc- Ambachtsschool. Voorts worden H.H. Aandeelhou ders in de Obligatieleening ten laste van de Ambachtsschool voor Helder en Omstreken, bljeeugeroepon tot het houden van ecne Vergadering op Woensdag 3 Februari 1915, des avonds 8 uur, in hot gebouw der Ambachtsschool, tot het benoemen van eene Commissie van drie Aandeel houders, ingevolge art. 7 en 8 van de voorwaarden der geldleening. Het Bestuur der Ambachtsschool: D. H. GRUNWALD, Voorzitter. A. BOMMEL, Secretaris.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2