HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4416 DINSDAG 19 JANUARI 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37$ 45 „0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers dar Courant 2 ct. Versohijnf Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlbn van 1 tot 4 regels (bij voorultbot.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeellngen van t tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. AdvertentiBn op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2\ cent. Stelling van DEN HELDER. Ontspannings-avonden in de tweede helft van JANUARI. Dinsdag Polderweg Lezing met liclitb. dr. Mlnkoma 8 u. Woeuad. 20 Weeshuis Lezing: de hoer Stumphius 8u. Introductie'door Gom. 27 L.W.1 Huisduinen Holder'a Gemengd Koor »k u. Honderd. 21 Marine canlino Stafmuziok 7—8u. Voor alle korpaon. Dirka Admiraal Bioscoop Rumpff-Staalman 8u. Intr.toregolon d. Coro.Landv. Op pagina 4 van dit blad is opgenomen 1. Een strandjutter verteld. Door P. N. v. R. 2. Sport. 3. Ingezonden. 4. Feuilleton, enz. DE OORLOG. De officieels legerberichten van 15, 16 en 17 Januari. Op het We s t o 1 Ij k front wordt de toestand slechts weinig veranderd. Een enkele maal, zooals bijv. het succes der Duitschers bij Soissons, gebeurt er eens iets, dat ook van verre zichtbaar is. Overigens is het steeds het oude liedje. Een Duitsch bericht van den 16en meldt, dat een Fransche aanval op de Duitsche stellingen ten N.W. van Atrecht werd afgeslagen. Bij een tegen aanval waden twee loopgraven op den vijand veroverd. De bezetting werd krijgsgevangen gemaakt. Het dorp Boisselle, N.O. van Albert, is geheel verwoest en door de Fran- schen ontruimd. Ten N.O. van Sois sons heerscht na de hevige gevechten betrekkelijke rust. Verder wordt nog medegedeeld, dat in de streek bij Nieuwpoort slechts artillerie-gevechten z|jn geleverd. Kleine gevechten hadden plaatsin Argonne en het bosch van Consevoye, ten N. van Verdun. Een aanval der Franschen bij Ailly, Z.O. van St. Mihiel, werd onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen. In de Vogezen is niets van beteekenis gebeurd. De berichten van den 16en van Fransche zijde komen vrijwel met de Duitsclie mededeelingen overeen. Zoo Werd medegedeeld, dat ten N. van Atrecht, bij Oarency, een deel der op de Duitschers veroverde loopgraven voor de Franschen verloren ging. Te Blangy (eveneons bij Atrecht) werden echter vorderingen gemaakt. Een hevige aanval der Duitschers bij la Boisselle werd afgeslagen. (Dit komt zooals gewoonlijk overeen met een kleine terreinwinst voor de Duit schers). In de streek van Soissons heeft de Fransche artillerie een Duitsch regi- ment, dat zich verzamelde, uiteenge dreven, een ontploffing veroorzaakt tusschen vijandelijke batterijen en een verdedigingswerk van den vijand in elkaar geschoten. Van de Vogezen tot de Argonne zijn vrij hardnekkige aanvallen op de Fransche loopgraven gedaan, doch zij werden alle afgeslagen. Het Fransche bericht van den 17en meldt, dat do Franschen hun vooruit gang bij Nieuwpoort en Lombaertzijde doorzetten. Door het Fransche artil lerie-vuur werden de Duitschers ge dwongen hunne loopgraven in een gedeelte der duinen 200 M. achter waarts te verleggen. Een hevig gevecht werd geleverd bij Blangy (in de buurt van Atrecht). De Duitschers slaagden erin een metaalgieterij te nemen. Door een tegen-aanval werden zij echter weer verdreven. Aanvallen tusschen Ailly en Graone en tusschen Perthes' en Beauséjour werden afgeslagen. Even zoo ging het met een Duitsche aan val in het Bois de Presle (N.O. van Verdun). In do Vogezen, ten N. van Orbey, werd eenig terrein gewonnen. Volgens een Reuter-bericht uit Parijs moeten de Duitschers la Bassée, al waar hun toestand onhoudbaar werd, hebben opgegeven. Tevens liep het gerucht dat dw bondgenooten tusschen Rljssel en la Bassée zouden zijn door gedrongen tot Seclin. Een nadere be vestiging van dit bericht is nog niet ontvangen. De Duitsche mededeeling van den 17en meldt dat in Vlaanderen slechts artillerie gevechten worden geleverd. In de Argonnen werden kleine vor deringen gemaakt. Te Blangy werd een fabtiek waar schijnlijk de in het Fransche bericht genoemde metaalgieterij opge- Verder bepaalden zich de gevech ten over het geheele front tot min of meer hevige artillerie gevechten of het wederzijds opblazen van loop graven. Volgens een Reuter-bericht heerscht er in de Vogezen wederom groote activiteit. De Duitsche posities zouden heftig door de Fransche artillerie be schoten worden. Op het O o s t e 1 ij k front houdt het slechte weer nog steeds de krijgs verrichtingen tegen. Vooral in Midden- Polen is het weer zeer ongunstig. Zoowol het Duitsche als de Russische en Oostenrijksche berichten geven den toestand als onveranderd aan. Het Russische communiqué geeft alleen aan dat de Oostenrijkers thans zeer zwaar geschut aan het front bezigen. Dooi- het artillerie-vuur heeft o.a. de stad Tarnow zwaar geleden. De posi ties der Russen zijn er echter niet door gewijzigd. Volgens den correspondent van de Daily Chronicle te St. Petersburg, rukken de Russen in O o s t Pruisen en in Noord-Polen in drie richt- tingen op. Zij hebben in de eerste plaats ver scheidene versterkte dorpen genomen, die deel uitmaken van het verdedi gingsstelsel in de Johannisburgsche bosschen, welke de toegangen naai de Mazoerische meren van het Zuiden uit beschermen. Die opmarseh gaat dus in do richting van Johannisburg. De tweede linie van opmarseh, zuidelijker, loopt in de richting van Mlawa. Eindelijk hebben de Russen nog dichter bij do Weichsel Sierpe bezet, dat 40 K.M. ten N. van Plock ligt. Daar gaat hun opmarseh in do rich ting van Thora. De Duitsche troepen in die buurt hebben tot taak de ver bindingslijn van hun hoofdmacht te beschermen en te beletten, dat de Russen den Weichsel overtrekken en den spoorweg tusschon Thorn en Kutno afsnijden. Het is reeds gebleken,1 dat er groot gevaar bestaat voor een oprukken van de Russen naar Wlocawek. In de Karpathen blijft het ook rustig. De troepen hebben daar veel van de koude te lijden. Aan deNida trachten de Russen vooruit te komen. Evenzoo in de Boekowina, waar zij de passen naar Zevenbergen trachten te bezetten. In de Kaukasus schijnen de Russen over het algemeen aan de winnende hand te zijn. Een bericht van den 15en uit St. Petersburg maakt melding van de vernietiging van het elfde Turksche legercorps, een bericht van den 17en meldt dat de slag bij Kara Oergan, welke drie dagen achtereen tijdens hevige sneeuwstormen gewoed heeft, geëindigd is met een volkomen overwinning der Russen. De achter hoeden van het Turksche leger wer- nen vernietigd. Het overschot van het Turksche leger vlucht in de rich ting van Erzeroem. De achtervolging wordt voortgezet. Van Turksche zijde worden de berichten tot nog toe niet tegenge sproken. Wel wordt uit Konstan ti- nopel melding gemaakt van allerlei wreedheden welke de Russen zouden bedrijven. Het schijnt er nu eenmaal bij te hooren om elkaar zoo zwart mogelijk te maken. Van het Westelijk front. Itallaansche vrijwilligers voor Frankrijk. Rome, 17 Jan. Een groot aantal jongelieden, die als vrijwilligers naar Frankr(jk waren vertrokken, zijn aan gehouden en vervolgd. De rechtbank te Ancona heeft hen echter allen vrij gesproken en in de overwegingen tot die vrijspraak hulde gebracht aan de „edele burgers, bezield met het hooge ideaal van beschaving en broeder schap". "Vele vrijwilligers en ook officieren vertrekken naar Frankrijk om daal de leemten aan te vullen in het re giment der Garibaldianen. Ricciot.ti Garibaldi heeft verklaard, dat hij zoo noodig eveneens naar Frankrijk zou vertrekken. Een voorzorgsmaatregel. Parijs, 17 Jan. Er zijn heden nieuwe bepalingen afgekondigd, waarbij de be- woDersvanhuizenspeciaal de eigenaars van winkels en koffiehuizen, wordt voorgeschreven gedurende den nacht de jalouziön neer te laten en de blin den te sluiten met het oog op moge lijke aanvallen van vliegtuigen. Yperen. Nog steeds duurt naar een dei- correspondenten van de „N. R, Crt." schrijft nabij Yperen de strijd voort. Het zijn daar thans de Franschen, die de Duitschers bevechten. Nog steeds ligt de stad binnen het bereik yan het Duitsche geschut en nu en dan hervatten de Duitschers het bombardement. De stad heeft reeds enorm geleden. Een groot deel van de bevolking heeft de wijk genomen; zij, die bleven, huizen voor een groot deel in de kelders. Het getal slachtoffers onder de burgerbevolking is niet met zekerheid op te geven, maar bedraagt zeer zeker ver over de honderd. Hieronder zijn er verscheidene die in hun huizen gedood werden door de Duitsche projectielen. Aan voedsel is er geen gebrek. Behalve de Hallen is ook de kerk zwaar beschadigd; er is trouwensin heel de stad'bijna geen huis, dat niet min of meer te lijden heeft gehad van het bombardement. Het gevecht bij Soissons. VanDuitschezijde wordt hier omtrent nog het volgende gemeld Na een hevige beschieting van de Duitsche loopgraven, ging de vijand op den 8sten tot den aanval over en drong over een front van 200 M. in de Duitsche loopgraven door, waaruit h(j - niettegenstaande de talrijk aan gewende pogingen niet meer kon worden verdreven. Overdag en 's nachts kwam het hier tot den 1'lden tot buitengewoon verbitterde gevechten van man tegen man, zooals men ze zich niet bloediger zou kunnen voorstellen. De hier in de Fransche gelederen vechtende Turko's streden niet enkel met ge weer en bajonet, maar ook beten zij en deelden zij messteken uit. Het werd noodig dat er eon eind aan kwam. Den 12den gingen de Duitsche troepen tot een tegen-aanval over, die aanvankelijk" niet zoozeer gericht was tegen een beboschten heuvel ten W. van den spoorlijn Soissons-Laon, als togen de a-an weerskanten daar van aansluitende Fransche stellingen. Toen het elf uur sloeg kwamen onze wakkere soldaten uit hunne stellingen in de steengroeven te voorschijn. In een vermetelen stormaanval veroverden zij de naastbijgelegen loopgraven der Franschen en hun observatieposten voor de batterijen.' Onmiddelljk werd de flankbeschieting door de Franschen op don beboschten -heuvel gestaakt. Nauwelijks was alzoo het voornaam ste oogmerk van den eersten aanval bereikt of om 12 uur kwamen onze dappere soldaten uit hun loop graven en rukten zegevierend een K.M. voorwaarts. Nu werd ook een aanvang gemaakt met den aanval op den beboschten heuvel zelf. De Franschen werden eerst uit de door hen op de Duitschers veroverde loopgraven verjaagd, en toen uit hun eigen verschansingen waarna zij den heuvel af werden gejaagd. Halverwege de helling werd opnieuw tegenweer geboden door de Franschen. Naar gebleken is uit mededeellngen van krijgsgevangenen, geloofden de Franschen, dat de verwachte voort zetting van den aanval der Duitschers van den kant van den top zou komen dus van den Duitschen rechtervleugel. In afwachting daarvan lieten de Fran schen versterkingen aanrukken. De aanval der Duitschers op den 13en kwam echter van een heel an dere zijde en was een totale verras sing Voor de Franschen. Het waren n.1. het centrum en de linkervleugel van de Duitschers, die zich de ver overing van de hoogte van Vregny ten doel gesteld hadden, die thans aanvielen op de heuvelstelling. Daar op had do vijand bij den aanleg van zijn loopgraven niet gerekenden hij scheen zich volkomen veilig te achten. Precies op het middagunr kwam er leven in de Duitsche loopgraven. Met een geweldigen sprong zetten de Duitschers zich in beweging, en drie minuten later was de eerste verde digingslinie der Franschen genomen, dertien minuten later de tweede. De Aankaan val der Franschen uit het bosch van Vregny had bij de snel heid van de actie der Duitschers geen succes meeren laat op den middag van den dertienden was de geheele rand van de hoogvlakte in handen van de Duitschers. Enkel nog in terreinplooien en op de hel lingen, die naar het Aisne-dal voeren, konden de Franschen zich handhaven. Hot welslagen van den Duitschen aanval bracht de in de buurt van den beboschten heuvel tegon den Duitschen vleugel aanrukkende Fran schen in een wanhopige positie. En toen de Duitschers hun omvattende beweging weer voortzetten en uit het centrum over Crouy Duitsche troepen in "Westelijke richting opdrongen, bleef den Franschen niets anders over dan zich over te geven. Teruggaan was thans buitengeslo ten, daar het Duitsche zware geschut het Aisne-dal beheersohte. Denzolfden dag werd de vijand ook van de hel lingen van Vregny naar beneden ver dreven, voor zoover hij niet reeds den voorafgaanden nacht naar of over de Aisno was gevlucht. Van het Oostelijk gevechtsterrein. In Polen. Een oorlogscorrespondent van de Neue Freie Presse schrijft over de moeilijkheden „van de gevechten in Polen. Hoe de „wegen" in Polen er uitzien zegt hij laat zich. eenvoudig niet beschrijven. Om een voorbeeld te gevenvan Czenstoehowa naar Koniecpol ging ik per auto en had voor dat 45 kilometer lange eind anderhalf uur noodig; van Koniecpol moest ik nog 60 kilometer verder te voet naar 't Oosten- daarvoor had ik anderhalven dag noodig. Ik was blij als ik 5 kilometer per uur vor derde, maar vaak schoot ik niet meer dan 8 kilometer per uur op. Men stelle zich nu eens de logge kolon- nes voor, die op zulke wegen mot hun wagens van 900 tot 1000 kilogram vooruit zien te komen, Tusschen de verschillende plaatsen onderling zijn er geen wegen, zelfs niet tusschen vrij groote plaatsen, In vredestijd voeren een paar arm zalige veldwegen van hot eene dorp naar 't- andere; in oorlogstijd zoekt iedere kolonne zich dwars door 't land heen een weg die haar 't beste dunkt, midden door 't bosch, 't moeras, over 't omgeploegde land, als men maar vooruitkomt. Zoo ontstaan er nieuwe wegen door boscb en moe ras maar één dag regen, drie zware munitiewagens, en de wegen zijn weer onbruikbaar. ik ben tweemaal door opon moe- Ingezonden Mededeeling. il Woensdag en Donderdag Opruiming van alle Coupons, Tulle, Madras en Vitrage, voor s p o t p r ij z e n bij S. COLTOF, Kanaalweg 142. rassen gereden zegt de correspon dent moerassen, die niet te over bruggen en evenmin te ontwijken waren. Het open water was nog vei liger dan het bedriegelijke terrein terzijde, waar men reddeloos in weg zonk. Het eene moeras was ongeveer honderd meter breed. Ik ben er des nachts doorgereden en heb in die tien minuton leeren bidden. Maar de arme kerels van den tros, die er met hun wagens door moesten, verleerden er zelfs het vloekon. Toch moeten ze vooruit, want de troepen hebben mu nitie en proviand noodig. Het land is heelemaal leeggegeten. In Noord- Polen eten de menschen fijngehakt stroo en paardecadavers. In Zuid- Polen hebben ze nog een paar pond hooi, wat runderen en ganzen, maai de militairen blijven daar af om de bevolking hier hetvreeselljkelot van 't Noorden te besparen. Alles moet dus wel worden aangevoerd, al vallen de paarden er aan 't eind van den tocht dood bij neer. En waar haalt men nieuwe vandaan? In Poleri is paardevleesch op 't oogenblik een zeldzaam artikeler zijn heele dorpen waar geen vildersknol valt op te scharrelen, 't Gaat de Russen trou wens niet beter. Naar 't heet hebben ze hun transportwagens grootendeels met ossen bespannen. In elk geval hebben ze 't voordeel, tenminste in Polen, dat ze als 't ware voor hun eigen deur vechten. Ze beschikken over spoorwegen en belangrijk kortere verbingslijnen. Een meisje als kadet. Zij heet Oletta Stepaniew, is de dochter van een Grieksch geestelijke uit Oekraïne en studente in de letteren aan de hoogeschool van Lemberg. Sinds het begin van den oorlog heeft zij zich bij een Roetheensch vrijcorps laten inlijven. Zij heeft vele gevechten meegemaakt, in de loopgraven gelegen en vecht nu in de Karpathen. Zij heeft met*haar mannelijke kameraden alle ontberingen, geleden en vele Russen gevangen genomen. Zij is nauwelijks 20 jaar oud, is met de militaire medaille versierd en onlangs in rangbevorderd. Zij draagt de uniform van kadeten heeft heur haar kort laten knippen. Ze ia thans tijdelijk to Weenen om naar haar vader te zoeken, die in Boekowina zoek is geraakt. Als een echte amazone gaat zij naar het leger terug, zoodra zij haar doel bereikt heeft. Uit Ouitschland. De Frankfurter Ztg. vertelt, dat een meisje uit een Frankfortsch ge zin onlangs als geschonken een zelf gemaakte das en sigaren naar het leger Ie veldde had gestuurd, met een kaartje er bij, waarop ze den onbekenden ontvanger verzocht, haar toch eens te melden, of hij pleizler het kaartje aan mijn man, dat u van zijn geschenk had gehad. De zending had een onverwacht gevolg. Hot meisje ontving namelijk dezen brief: „Geachte mejuffrouw! Daar even ontving ik in een brief hem in 't veld hebt gezonden, 't Doet mij veel genoegen, dat u aan de mannen te velde denkt, maar ik wilde u toch even inlichten: stuurt u uw geschenken aan ongetrouwde heeren en laat u getrouwde mannen daarvan verschoond blijven. Dc jager Franz M. is getrouwd en vader van twee kinderen. Totnogtoe ben ik nog altijd bij machte geweest, zelf mijn man van al 't noodigo in alle op zichten te voorzien, en dat tot zijn volkomen tevredenheid. Dus weest u zoo goed en valt u mijn man voort aan niet meer lastig. Hij heeft ge noeg aan mij. Mevrouw M," Het grappige van het geval, is dat de afzendster van het pakket den on- schuldigen leeftijd heeft van elf jaar. Duitsch medegevoel. Hamburg, 16 Jan. De „Hamb. Corr." zegt dat de ondergang op 6 en 7 December van drie Zweedsche stoom- booten in de Botnische Golf ten ge volge van het stooten op mijnen in geheel Duitschland, vooral in handel en schoepsvaartkringen, groote deel neming wekte. Do herkomst van de mijnen kon ondanks het nauwgezette onderzoek niet worden vastgesteld. Er bestaat dus dé mogelijkheid dat het Duitsche mijnen zijn geweest. Ten einde nu uit collegiaal en men- schelljk medelijden de achtergebleven betrekkingen van de bij het ongeval om het leven gekomen Zweedsche zeelieden althans materieele hulp te geven is op initiatief van de heeren Ballin, Heineken en anderen een in schrijving geopend in Duitsche han dels- en zeevaartkringen. Deze inzame ling bracht 200.000 mark op, welk bedrag aan de reederij „Svea" te Stockholm is overgemaakt. Hoe zij het „IJzeren Kruis" kregen. Uit voldpostbrieven van Duitsche soldaten die op een eenvoudige wijze vertellen, hoe zij het „IJzeren Kruis" verwierven, heeft de Stiehische Staats- zeitung" een bloemlezing samenge steld, waaraan wij het volgende ont- leenen Eon musketier uit Westfalen heeft door zijn dapperheid, behalve het Beiersche „Vordienstkreuz" ook de beide klassen van het IJzeren Kruis verworven. Hij bevond zich ter ge nezing in een hospitaal, toen hij hoorde dat er in de onmiddèlijke nabijheid een ernstig gevecht aan den gang was. Hij sprong van zijn ziekbed op, nam zijn geweer en ging heen. Onderweg voegden zich nog troep jes andere soldaten bij hem, terwijl hij als aanvoeder voorop liep. Het gelukte den musketier, twee vijande lijke vaandels en een heele batterij buit te maken en 80 Franschen ge vangen te nemen. Een andere musketier, uitSchwaben, zag in den loop van een gevecht, dat twee ingegraven machinegeweren in de gelederen van zijn kameraden vreeselljkc verwoestingen aanrichtten. Hij bestudeerde een oogenblik den toestand van het terrein en besloot toen, alsof het de gewoonste zaak van de wereld was, de beide machine geweren alleen te gaan halen. Hij kroop langs den spoordijk, waarop zij stonden, en snelde toen onder een luid „hoera" op de zeven manschap pen toe, die de machinegeweren be dienden. Vijf van hen vluchtten en de twee anderen stelde de musketier buiten gevecht. De beide machine geweren waren veroverd, Een jonge soldaat uitOost-Pruisen vertelt in een brief aan zijn ouders, hoe hij met twee kameraden het vaandel van het bataljon redde. Hij behoorde tot de vaandel-afdeeling. Bij het bestormen van den vijand werd zij van vijf kanten plotseling heftig onder vuur genomen. Een gedeelte van het bataljon trok tegen een vu rende Russische batterij op, welke met zware vèrliezen veroverd werd. Van 150 man waren er nog slechts 24 over. Plotseling bemerkten de Duitschers,dat van verschillende zijden groote troepen Russen op hen afkwa men. Waarheen met het vaandel Dat zij het niet levend aan den vijand zouden overgeven, sprak van zelf. Zij stormden tegen het moorddadige vuur 'der Rnssen in en sloegen zich door 40 a 50 Russen heen. Zij bereik ten een bosch en bemerkten, dat er j nog maar drie man van waren over gebleven. Eensklaps doken Kozakken op. De drie soldaten besloten het vaandél niet over te geven. Vlug werd een kuil gegraven, om daarin het vaandel te verbergen. Toen zij daarmee gereed waren, waren de kozakken verdwenen Na een lan gen zwerftocht kwamen zij eindelijk met het vaandel bij hun bataljon. Een andere „Feldgraue", vertelt in een brief aan zijn vriend, hoe hij het IJzeren Kruis eerste klasse verwierf en knoopte daaraan de woorden vast: „Als je het eenmaal weet, zal je te recht zeggen, dat de le klasse tame lijk gemakkelijk verdiend is." De schrijver van den brief was metéén soldaat een' half brandend dorp bin nengereden, toen hij plotseling een colonne Russische infanterie tegemoet kwam. Hij trok zijn sabel, rende in de colonne en beval haar, de geweren weg te werpen. De Russen deden, verschrikt door de overrompeling, zooals bevolen werd en zoo dreven de beide Duitschers cfe colonne,waarbij nog andere troepjes kwamen, .voor zich uit, tot in het volgende brandende dorp. Daar zagen zij tot hun schrik RussischeTirailleursoplöO pasafstand voorbij trekken. Hij beval zijn gevan genen te gaan liggen, nam nog twee officieren de sabel af, en zond den soldaat weg, om versterking te halen. Deze kwam ook en nu gaf hij de 122 gevangen Russen aan deze nieuwe troepen over. „Zie je, dit onbelangrijke goval hoeft me de eerste klasse be zorgd. Je moet maar geluk hebben." Hiermede besloot de soldaat zijn brief. Dan vertelt de „SacbsischeStaats- zeitung nog van soldaten, die gewonde officieren onder levensgevaar uit brandende huizen of in een kogelregen gered hebben, of van een jager, die een door de Russen gevangen geno men stafofficier uit een 16 K.M. ver wijderd dorp weghaaldo en de schild wachten overrompelde. Voorts was er een Thüringer land weerman, die zijn leven in de waag schaal stelde, om zijn gesneuvelde kameraden oen waardig graf te be reiden. Ondanks den kogelregen haalde hij 's nachts 17 kameraden van het slagveld. Dan den jongen held,'die bij Dix- muiden gewond werd, en 40 uur op het slagveld lag, zoo dicht bij den vijand, dat hij belangrijke mededee lingen in de Duitsche legerplaats kon doen, welke hij na vele hindernissen ten slotte bereikte. Voorts een ander, die met vier kameraden 13 K.M. achter het Russische front de spoor brug over de Weichsel in de lucht deed springen. Dat. zijn de ridders van het „IJzeren Kruis", zoo besluit de Duitsche krant haar artikel. (Hbld.) Pseudo-oorlogsschepen. Berlijn, 16 Jan.De,, Deutsche Kriegs- zeitung" verneemt uit Amerika van een nieuwe krijgslist van de Engelsche Admiraliteit. Deze heeft n.1. in den laatsten tijd meer dan 100 oude pas sagiersbooten opgekocht, die heime lijk met cement en steenen worden geladen en door houten getim merten in oorlogsschepen worden veranderd. Z\j worden geverfd als echte oorlogsschepen, voeren houten kanonnen en hebben op dek alle andere inrichtingen, die op oorlogs schepen gewoonlijk voorkomen, even eens van hout. Zij moeten sprekend gelijken op oorlogsschepen. Eenige dezer schepen, die te Belfast in orde worden gemaakt, zijn al ge reed gekomen. Het doel is natuurlijk een geheim. De veronderstelling die het meest voor de hand ligt is, dat zij moeten dienen om havens en zee wegen, die voor ons van belang zijn, te blokkeeren. Er wordt beweerd, dat de schepen aan de Belgische kust zullen worden gebruikt en verder door de Deensche wateren stoomen en tegen Kiel zullen ageeren. Vermoedelijk echter moeten zij evenzeer dienen om aanvallen van onderzeebooten en Duitsche oorlogs schepen uit te lokken en de aandacht daardoor van de echte oorlogsschepen af te leiden. Patroullledienst per hydroplane. De Noorsche luitenant-vlieger Trygg- ve Gran, bekend zoowel door zijn deelneming aan een zuidpooltocht van Scott als door zijn stoute vlucht van Schotland naar Noorwegen, patroel- jeert in zijn watervliegtuig, met een ander officier als begeleider, voort durend langs de Noorsche kust. Hij maakt jacht op vreemde oorlogssche pen, vooral duikbooten. Zoodra hij er een ziet, Engelsch of Duitsch, en het is in territoriale wateren, stuift hij er op af, laat er zich bij neer en verzoekt de heeren hoffelijk, de drie- mjjlsgrens in acht te nemen. En aangezien de vele fjorden en andere inhammen van de Noordsche kust de duikbooten tot rusten uitlokken, moet Gran nog al eens Optreden. Ingezonden Mededeeling. i'l Woensdag en Donderdag Opruiming van Vitrage bij S. COLTOF, Kanaalweg 142. BINNENLAND. De Rijksmiddelen. Een vermeedering van bjjna f 2$ millioen in de opbrengst van de rijks middelen, zooals de Zaterdag versche nen middelenstaat voor December te zien geeft, verdient, vooral in de tegen woordige tijden, wel de aandacht. Uit den aard van de zaak is men aan stonds geneigd, de oorzaak van deze vermeerdering in een buitengewone omstandigheid te zoeken en bij een nadere beschouwing van don staat blijkt dan ook onmiddelljk, dat dit werkelijk hot geval is geweest. Im mers, de opbrengst van het gedistil leerd is in December f 2,798,226 hoo ger geweest dan in de overeenkom stige maand van 1913, zoodat blijk baar op groote scbaal gedistilleerd is vrij gemaakt, ten einde de 10 opcen ten op den gedistilleerdacc-ljns, welke volgens de leeningswet van 1 Jan. 1915 af geheven zullen worden, te ont gaan. Bij de overige accijnzen zijn de verschillen lang zoo belangrijk niet. De suiker heeft f351,277 meer opge leverd dan verleden jaar, het geslacht f117,494 meer. Daarentegen valt er er nog een achteruitgang van f78,694 op te merken voor den wijnaccijns, niettegenstaande ook deze met 20 opcenten wordt verhoogd, terwijl het zout f4053 on bier en azijn f511 min der hebben opgeleverd dan verleden jaar. Onder de overige middelen onder scheiden zich in het bizonder de di recte belastingen, die nog f396,000 meer hebben opgeleverd dan verle- ;n jaar. Daarentegen doet zich in de op brengst van de indirecte belastingen de druk der tijden nog altijd scherp gevoelen. Niettegenstaande do succes sierechten in de afgeloopen maand nog f 61,600 meer hebben opgeleverd dan in December 1918,' valt er voor groep van de indirecte belastingen, vergeleken bij de overeenkomstige maand van 1918, een achteruitgang van niet minder dan f542,000 waar te nemen. De zegelrechten gaven met f462,437 f174,432 minder dan ver leden jaar, de registratierechten met f441,051 f386,931 minder, de hypo theekrechten met f46,229 f42,221 minder. Ook de loodsgelden hebben het wederom duchtig moeten ontgelden. De opbrengst van dit middel was f 97,700, tegen f 324,444 een jaar ge leden. De invoerrechten maken ook voor December weer een betrekkelijk gunstigen indruk, doordien het na- deelig verschil (f201,545) hier ander maal kleiner is geworden. De opbrengsten van de posterijen en van de rijkstelegrafen en telefonen geven weer hetzelfde verschijnsel als in de vorige maanden to zien, een ge voelige vermindering (van f422,000) bij de posterijen, gedeeltelijk goed ge maakt door de hoogere orbrengst (f284,000 meer) van de telegraaf. Ten slotte vordient nog de opbrengst van den waarborg de aandacht, daar in December het recht van kostelooze stempeling, voor zoover het werken betrof, vervaardigd uit verouderde of om andere redenen onverkoopbare werken, die daartoe verbroken werden is komen te vervallen, zoodat thans een zuiverevergelijking van de cijfers weer mogelijk is geworden. Het blijkt nu, dat ook de opbrengst van dit middel aanmerkelijk is gedaald, zoodat het in December niet meer dan f20.276 heeft opgeleverd, tegen f37.898 een jaar geleden. De uitkomsten van het afgeloopen jaar staan uit den aard van de zaak goheel onder den invloed van de laat ste 5 maanden. Het "voordeelig ver schil van f4.4 millioen, dat in de eerste 7 maanden van dit jaar werd bereikt, heeft thans plaats gemaakt voor een achteruitgang van f2,173,000. Het zwaarst onder den oorlogstoe stand hebben, zooals trouwens bij de beperking van den handel en de on vrijheid, welke er tor zee is ontstaan, niet anders was te verwachten, de invoerrechten geleden. Met een totale opbrengst van f 14;466,867 zijn zij f2,577,611 bij 1913 ten achterge bleven. Na de invoerrechten volgen de in directe belastingen met oen nadeelig verschil van f2,142,140. De loodsgelden zijn, met een totale opbrengst van 2,594,867, niet minder dan f 1,119,721 bij 1918 ten achter' gebleven. De posterijen, een ander middel, waarin de bedrijvigheid van het zaken leven zich pleegt te weerspiegelen, hebben ruim fl$ millioen minder opgeleverd dan in 1918, toen er van een vooruitgang van f 1,870,800 gewag viel te maken. Een Reddlngvloot. Sprekende over het denkbeeld, om een reddingsvloot, in de Noordzee, te vormen, bemand met Nederland- sche schepelingen, onder Nederland- sche vlag en met Nederlandsche ge zagvoerders, waarbij de vijandelijke vloten door gedelegeerden hunner naties zouden vertegenwoordigd zijn, zegt de „Visscherij-Courant" Het is waar. Het overgroote deel van de menschen Duitsche, Engel sche, Fransche, Russische, Oosten rijksche, Japansche marine-matrozen van de menschen, welke door den zeeoorlog vergaan, verdrinken met een gaaf gezond lichaam. Een stukgeschoten soldaat - 't is ellen diger dan wij vermogen te beschrij ven verlangt naar den dood. Haar een in 't water getuimelde zeeman, of een op 't wrak zich vastklem mende matroos vecht tegen den dood. Kunt gij, die bij de warme kachel dit leest, u voorstellen hoe vreesèlijk dat wel is? Neen, honderd' maal neen. Het is erger dan de dood. „Wij kunnen duizenden redden, en daarnaast tienduizenden hoop geven, het sterven dragelijk te maken. Nederland kan reddingsschepen uit rusten. Een schip, in IJmuiden of Den Helder of Vlissingen gereed lig gend, wellicht kruisend, kan tijdig genoeg ter plaatse zijn om duizenden menschen te redden." „Daarvoor zijn zeelieden noodig. Wij denken aan onze Noordzeevis- scbers, die nu voor luttel geld zich bezig houden in Enkhuizen, Spaken burg, Zoutkamp, Marken e. a. plaat sen. Die iedere droppel water van de Noordzee kennen en herkennen in stikdonkeren nacht. Zij zijn de man nen van de reddlngvloot. Zij kunnen de zee haar prooi ontworstelen „Er valt hier een groot en grootsch werk te verrichten, Geeft u op. Gij geeft wat ge kunt, uw bekwaamheid en hulp en daarnaast een voorbeeld aan de groote reeders, de kapitaal krachtigen de Regeering." Tot hen een tweede woord Met een of meer schepen uit te rusten doet ge een grootsch, een menschlievend, een eervol werk. Duizenden geredden zullen naast de eenvoudigen, hen dankbaar herden ken, die door hun geld en goeden wil het reddingsschip (schepen) zee deden kiezen. En naast de roem en eer van het land, dat ook u voedt, zult ge de belangen van dat land en u zelf ruim hebben gediend. Het is onrechtvaardig, maar in Engeland, Frankrijk en Duitschland ziet men op ons neer als minder waardigen omdat wij geen partij kiezen. Hoogst onrechtvaardig! Zeker, maar het is een feit. In Engeland zag schrijver dezer regelen dit feit onder de oogen en de menschen zwichtten voor het argu ment, dat door ons hulp was ver leend aan Duitschers, Belgen en Engelschen, die zonder onze neutra liteit waren verloren geweest. Welnu, laten alle groote naties, met name Duitschland, Engeland en Frankrijk, door u overtuigd worden. Verwerft hun sympathie, door liet redden van honderden en honderdon van hunne broeders en zonen. Na den oorlog moeten wü van hen eten. En men doet beter zaken mot men schen die symphatiseeren, dan met menschen die minachten. De honderdduizend of meer guldens een druppel bij wat de oorlog ons kost brengen reuzen-rente Daar zullen duizenden menschen uit alle klassen der samenleving op de ellendigste wijzen omkomen zonder onze hulp. Dat mogen wij niet op ons geweten hebben. Dat mag niet. Mannen van de zee, meldt u aan- Reeders geeft een schip, kapitaal, krachtigen geeft geld. Regeering één daad. Nederlanders, verzuimt deze gelegenheid niet. Drijvende mijnen in de Zuiderzee. Bij het. Departement van Marine is thans ook bericht ontvangen, dat in de toegangen tot de Zuiderzee en in die zee zelf mijnen drijvende zijn go- zien. Onmiddelljk zijn de noodige maatregelen genomen om ze op to sporen. Uit Nieuwediep is eentorpe- dobodt tot dat doel uitgezonden. Tot Zondagochtend was dit vaar tuig er nog niet in geslaagd een mijn te vinden. Ingezonden Mededeeling. il WOENSDAG en DONDERDAG een magnlflque partij lappen en stukken Vitrage van 85 nu voor 37 ot. bij S. COLTOF, Kanaalweg 142.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1