HELDERSCHE COURANT No. 4418 ZATERDAG 23 JANUARI 1915 43e JAARGANG Stelling van DEN HELDER. Ontspannings-avonden. Zaterdag 23 Maandag 25 Dlrks Admiraal „Casino" Muziekgezelschap „WinnubBt" Gomongde voorstelling Lozing met voordr. en muziek; 8'/au. Klein entróo. Zie voor aanvang ou: advertentie en programma. 8 u, Introducties te rogolen door Commt. Landvak. Op pagina 4 van dit blad is opgenomen 1. De slagkruisers in actie. 2. Feuilleton, enz. DE OORLOG. De offlcleele legerberlchten van 20 en 21 Januari. In Frankrijk schijnt de druk door de Duitschers geoefend steeds toe to nemen. Inplaats dat dus de Fran- schen tot het offensief overgaan, nemen de Duitschers dit in handen. Tenminste deFransche communiqué's melden dat tal van aanvallen afge slagen waren, terwijl slechts op éen punt een offensieve beweging gemeld wordt. Zoo meldt het Fransche bericht van den 20sten 's avonds 11 uur dat de Duitschers bij Notre Dame de Lorette (teD N. W. van Arras) een loopgraaf vermeesterd hadden. Door eon tegenaanval werden zij echter verdreven. Tijdens het hernemen van de loopgraaf verloren de Duitschers 100 man aan gevangenen. Een aanval der Duitschers in de streek van Albert, werd afgeslagen. Evenzoo verging liet drie achtereenvolgende Duitsche aanvallen op la Boisselle. Een Duitsche aanval op la Fontaine aux Charmes in Argonne, werd na een handgemeen afgeslagen. Het Fransche bericht van den 21sten geeft ook weer verscheidene afgeslagen aanvallen aan. Verder wordt medegedeeld dat ten Z. van de Somme en aan de Aisne vijandelijke batterijen tot zwijgen werden gebracht. Evenzoo ten N. van Massigos. Ten O. van Reims werden door de Duitschers aangelegde ver sterkingen vernield. De vijand werd gedwongen de door hem bezette loop graven te ontruimen, terwijl oen munitie-depót tot ontploffing werd gebraeht. Vorderingen werden ge maakt ten N.W. van Beau-Séjour en in het bosch van Apremont. Ten N. W. van Pont Mousson, in het bois le Prötre heroverden de Duitschers 20 M. loopgraaf, welke zij den dag te voren verloren hadden. In de Argonne ten Z.O. van St. Mihiel is de toestand onveranderd. In de streek van Thann is sedert den 19en een infanterie-gevecht aan den gang. Totnogtoe zonder resultaat. De Duitsche berichten komen vrij wel met de Fransche mededeelingen overeen. Er wordt d.d. 21 dezer dan ook gemeld dat de door hen op den 20sten genomen loopgraaf bij Notre Dame de Lorette weer voor hen ver loren gegaan is. Een aanval der Franschen ten N. W. van Arras werd afgeslagen. Ten Z. W. van Berry au Bac, waar het Fransche front over de Aisne gaat, hebben de Duitschers 2 loop graven op de Franschen veroverd en er zich, niettegenstaande de hevige Fransche aanvallen, gehandhaafd. Verder wordt het hernemen van een gedeelte der loopgraven in het bois lo Prötre gemeld, terwijl eveneens hot voortduren der gevechten in de Vogezen wordt gemeld. Op het O o s t e 1 ij k front komt ook weinig verandering. Berichten van beide zijden melden dat de toe stand in Ooat-Pruiseff onveranderd is. Alles wijst er echter op dat de Russen hier een nieuwe actie van plan zijn. In een Duitsch bericht d.d. 21 Jan. wordt medegedeeld dat een gevecht ten O. van Lipno (Z.O. van Thora) met gunstigen uitslag voor de Duitschers verliep. Ingezonden Mededeeling. Zenuwuitputting. Vele personen zijn tot zenuwuit putting voorbeschikt. In de eerste plaats alle jichtlijders, alle personen die bovenmatigen geestesarbeid ver richten en zij die van genoegens mis bruik maken. De zenuwuitputting komt zeer dikwijls voor ten gevolge van geestesschokken en van verdriet. Zij dio voor zenuwuitputting vatbaar zijn, boklagen zich over slaaploosheid, afgebroken door slaap met bange droomenzij ondervinden wanneer zij loopen doffe pijnen, scheuten in de schouders en in de lenden. Het hoofd is vermoeid. De spierkracht is verminderd, evenals de herinnering en do wil. De zieke ondervindt ge voelens van onverklaarbare angst en neerslachtigheid, verblindingen, dui zelingen en koude aan handen en voeten. Al die verschijnselen van neurasthenie, van zenuwuitputting doen zich voor omdat de voeding van het zenuwstelsel niet verzekerd is. De behandeling met de Pink Pillen, door haar dubbele werking op het bloed en het zenuwstelsel, herstelt die voeding en doet spoedig (aanvallen van neurasthie en zenuwuitputting verdwijnen. De Pink Pillen zijn on overtroffen tegen do bloedarmoede, do bleekzucht, de algemeone zwakte, de maagpijnen, verschietende pijnen, zenuwpijnen, rheumatiek. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar h fl.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam voor Helder en Omstreken bij H. DE BIE Biersteker, Keizerstraat 98 en H. "W. ZEGEL, Kanaalweg 63 te Schagen bij J. ROTGANS; toden Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. In de vlakte ten W. van de Weich- sel, N. O. van Borzinow maakt aanvallende beweging der Duitschers vorderingen. Russische aanvallen ten W. van Lapuszno en Z.W. van Konskio wer den afgeslagen. Het Oostentenrijksche bericht meldt, dat de toestand op het geheele front onveranderd is. Slechts hier en daar werden artilleriegevechten geleverd. De berichten van Russische zijde komen op enkele punten niet overeen met het Duitsche bericht. Zoo mel den de Russen dat zij bij hun aan val ten N.O. van Lipno den vijand gedwongen hebben het dorp Skempe te ontruimen. Verder wordt mede gedeeld dat de Duitschers verschil lende pogingen deden om de Russi sche linie Z.O. van Mlawa te door breken. De pogingen werden echter alle verijdeld. - Overigens meldt ook het Russische bericht dat de toestand op de andero deelen van hot front onveranderd is. In de Boekowina hebben de Russen al vechtende Vorokhta genomen. In de streek van Kirlibaba (op de grens van Hongarije en de Boekowina) trachtten de Oostenrijkers tot het offensief over te gaan. Zij werden echter teruggeslagen. Do comman dant van een bataljon, verscheidene officieren en 150 soldaten weiden gevangen genomen. Uit den Kaukasus komt het Rus sisch bericht hetwelk mededeelt dat Ardanoetsj (op Russisch gebied) dooi de Russen bezet is. De Turken trek ken overhaast terug. In de haven van Archave werden 12 Turksche booten met ladingen in den grond geboord. (Archave ligt op Turksch gebied ten Z. van Batoem). Een Turksch bericht meldt daar entegen dat de aanvallende beweging der Russen in den Kaukasus over hot geheele front tot stilstand is go- bracht. Uit Duitsch-Z.W. Afrika wordt ge meld dat de geheele linie van de Oranje-rivier thans in Engelsche han den is. Bij de Oostelijke grens hebben de Duitschers echter nog een kleine macht in het gebied van de Unie. Omtrent de beschieting van Swakop- mund wordt medegedeeld, dat alleen een beschieting van de pier plaats had, als straf voor den overval van de Engelsche nederzetting aan den Walvischbaai door een gedeelte van de bezetting van Swakopmund. De tocht der Zeppelins. Londen, 21 Januari. Er zijn zoovele tegenstrijdige verklaringen door per sonen uit het door de Zeppelins be zochte gebied afgelegd, dat het niet mogelijk is omtrent het aantal en den aard van de Duitsche lucht vaartuigen iets met zekerheid te zeggen. De correspondent van de „Daily Chronicle" meldt uit Yar- mouth Het is duidelijk, dat zoowel het Zeppelin-type als. het luchtvaartuig van het type zwaarder dan de lucht aan deu aanval op de oostkust heb ben deelgenomen. De gevonden on- ontplofte bommen zijn zoo groot, dat twee mannen noodig waren om ze te vervoeren en het niet mogelijk is, dat deze door vliegtuigen zijn meegebracht. Op één plaats heeft de politie een officieele verklaring afge legd, dat de luchtvaartuigen vlieg tuigen zijn geweest. Daarentegen zeide mij een inspecteur van politie te Yarmouth.dat hij een luchtvaartuig heeft gezien, dat een bom heeft uit geworpen, en dat was ongetwijfeld een Zeppelin. Als de uitkomst van een zorgvuldig onderzoek zou het blijken, dat de Zeppelins,- die gisteravond aan de kust van Norfolk zijn geweest, het eerst gezien zijn in de buurt van Bacton, ongeveer vier mijlen ten zuiden van Mundesley. De kust wachten beweren, dat de lucht vaartuigen vier in getal waren en van het Zeppelin-type. Zij worden beschreven als groote saucijsen, dra gende twee gondels of schuitjes, welke zich op grooten afstand van elkaar bevonden. Eenige visschers te Mun desley verzekerden, dat zij zes van deze reusachtige luchtvaartuigen heb ben gezien, van welke er drie, spoedig nadat zij over Bacton waren getrok ken, in zuidoostelijke richting .naar Yarmouth stuurden en drie langs de kust over het land naar het noord westen, in de richting van Cromer. Te Yarmouth waren de luchtvaar tuigen om halfnegen. Twaalf bommen werden geworpen. Er vielen twee dooden. Op Cromer werden (naar men weet, en in strijd met de eerste lezing) geen bommen geworpen, op Shering- ham 4 bommen om 8 u. 40 min., op Heacham 1 bom om 10 u. 40 min., op Snettisham 1 bom om 10 u. 45 min., op Grimston 1 bom om 11 u., en op Kings Lynn 7 bommen om 11 u. 5 min., met het gevolg, dat er 2 dooden en 20 gewonden waren. Van Engelsche en Engelsch- Amerlkaansche zijde. Londen, 21 Januari. De voorstelling in het officieele Duitsche bericht over don luchtaanval van Dinsdagavond als zou deze een aanval op versterkte plaatsen zijn geweest, is volkomen ongegrond. Geen der aangevallen plaatsen hebben eenig verdedigings werk sommige, zooals Brancastcr, Thornham,Holme,zijn gewone dorpen; andere, zooals Sheringham, Hunstan- ton, kleine badplaatsen. Met het oog op den vorm die aan het officieele Duitsche bericht is gegeven, hebben de oordeelvellingen van Amerikaan- sche bladen, gegrond op de relazen die Amerikaan sche correspondenten met behoorlijke kennis der feiten hebben overgekabeld, bizonder belang. De meeste bladen gispen Duitschland ten scherpste om den moedwilligen aanval. De „Tribune" verklaart onder het opschrift: „Een schande voor de be schaving", dat de aanval onbeduidend en stumperachtig was, en voegt er aan toe dat slechts één opzet den tocht heeft beheerscht, namelijk En geland schrik aan te jagen en bijval te oogsten in de straten van Berlijn. De aanval is kwaadwillig enonmen- sehelijk, een schending van de Haag- sche rechtsregelen en de humane beginselen en hij valt te rekenen tot de leeffikste bedrijven van het Duit sche militarisme. In den huidigen oorlog dient hij geplaatst op de hate lijke lijst van tenlasteleggingen, waar voor'geen verontschuldiging is. Het is een barbaarschheid, die de openbare meening der beschaafde wereld reeds heeft geoordeeld en die geoordeeld staat voor alle tijden. De „World" zegt: Zulke aanvallen zijn minder dan onnut. Zij brengen geen militair plan ten uitvoer en de moedwillige slachting van vrouwen verwerkfalgemeene verbittering tegen Duitschland. Duitschland zal er zich geen rekenschap van geven, waarop deze aanval het komt te staan, alvo rens het vrede zal willen sluiten. Hoe denkt het wel den groeienden haat dien het kweekt, te kunnen weerstaan Hoeveel jaren zal Duitsch land wel noodig hebben om dien te te boven te komen Duitschland kan bezwaarlijk beweren, dat dezo aanval een weerwraak is voor den Engel- schen aanval op Cuxhaven, waar de Engelschen een bepaald militair oog merk hadden. Duitschland wint niéts door den aanval op Yarmouth en op 't eind zullen die aanvallen Duitsch land duur te staan komen. Indien Berlijn dit feit niet verstaan kan, is Duitschland reeds bankroet op het stuk van ware leiding. Van Duitsche zijde. Omtrent den aanval uit de lucht op de Engelsche kust verklaren de Duitsche dagbladen van alle partijen dat deze Duitsche maatregel slechts een antwoord is op Engeland's poging Duitschland uit te hongeren. Dit plan richt zich niet tegen de gewapende macht, doch tegen het geheele Duit sche volk, ook tegen alle niet tot den dienst onder de wapenen geroepenen, mitsgaders vrouwen en kinderen. Het geh'eelo volk moet honger lijden, opdat de Duitsche regeering tot toe geven worde gedwongen. Honderdduizenden volstrekt on- schuldigen kunnen daardoor zwaar worden getroffen. Dit is den Engel schen geheel onverschillig. Als zij maar hun doel bereiken. Dit Engelsche doel zal weliswaar niet bereikt wor den, doch Duitschland zal nu ook met alle middelen ervoor zorg dragen dat de door Engeland aangebonden handelsoorlog met alle Duitschland ter beschikking staande middelen zal worden doorgezet. De Engelsche ha vens, die voor het voortbestaan van den Engelschen handel onontbeerlijk zijn, de koopvaardijschepen die in die havens liggen, zullen ter verwoesting van den Engelschen handel evenzeer door Duitsche luchtschepen getroffen worden als Engeland op de water wegen den Duitschen handel wil tref fen. Alle pakhuizen, ook die voor den handel dienen, moeten evenzeer be handeld worden als de Engelschen de Duitsche schepen, die de Duitsche pakhuizen vullen, behandelen. Trans portschepen, die Engelsche troepen naar het vasteland zouden kunnen brengen, mogen in geen geval op verschoóning rekenen. Kaden vanwaar troepen of stoom schepen geladen worden, spoorwegen waarlangs deze troepen kunnen wor den vervoerd, moeten vernield wor den. Engeland heeft met het parool der verwoesting van den Duitschen handel een strijdkreet geuit, die Duitschland bereid is over te nemen. Het betreurt weliswaar het verlies van onschuldige menschenlevens, maar het Duitsche volk heeft uit het Engelsche voorbeeld de ieering ge trokken dat deze spijt het toch niet mag terughouden van alle mogelijke militaire middelen om het Duitsche doel te bereiken. De luchtoorlog zal daarom met alle mogelijke, het Duit sche volk ter beschikking staande middelen verder worden doorgezet, zonder dat men zich zal bekomme ren om de al of niet gemeende ver ontwaardiging die de Engelsche pers aan den dag legt. Berlijn, 21 Januari. Na hetgeen er tot dusverre is gebeurd, zal het niemand verwonderen dat de Engel sche pers den aanval van onze lucht schepen op de Engelsche kust te baat nement om de [zwaarste beschuldi gingen te uiten over de „barbaarsche" wijze van oorlogvoeren van Duitsch land en dio beschuldigingen naar alle streken der wereld te seinen. Om die beweringen recht te zetten diene, dat onze luchtschepen bij hun tocht naar de versterkte plaats Great Yarmouth over andere plaatsen zijn heengevlogen cn daaruit zijn bescho ten, welke schoten zij door het werpen van bommen hebben beantwoord. Dat is geschied bij nacht en bij nevelig en regenachtig weer. Heeft het Engelsche volk, welks vliegtuigen bij klaarlichten dag op de open stad Freiburg bom men hebben geworpen en welks oorlogsschepen herhaaldelijk open steden als Daros-Salam, Victoria (Kameroen) en Swakopmund hebben beschoten, een volk dat geen midde len ontziet om zonder zich testoren aan het volkenrecht en het recht der onzijdigen, zijn doel te bereiken, recht verontwaardigd te doen? Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Telef. Intc. 140. ABONNEMENTSKLEEDING voor Hoeren. Zeer doelmatig. De goederen blijven het eigendom van den geabonneerde. Ons tarief wordt U op aanvraag on- middelijk toegezonden. Een aanval uit de lucht is, voor zoover hij blijft- binuen de algemeene beginselen van hot volkenrecht, een erkend middel van moderne oorlog voering, Onze luchtschepen hebben die beginselen in acht genomen. Het Duitsche volk is door Engeland gedwongen om zijn bestaante vechten, het kan zich niet laten dwingen af te zien van eenig gewettigd middel tot zelfverdediging en zal, vertrou wende op zijn goed recht, daarvan ook niet afzien. Van Duitsche zijde wordt verzekerd, dat volgens ingewijden de luchtvloot een veel grooter aandeel aan den oorlog zal nemen dan van vijandelijke zijde wordt verwacht. Alle toebereid selen, heet het, zijn nu ten einde gebracht, en het hangt nu nog maar van het weer af wanneer de lucht oorlog met volle kracht zal beginnen, Deze zal niet enkel tegen Engeland worden gevoerd, maar ook Frankrijk zal nog verrassingen beleven. Volgens dezelfde Duitsche bron zullen de vijandelijke tegenmaatregelen niets blijken te helpen. De Duitschers be schikken over zulke nauwkeurige kaarten en berekeningen, dat een in donker gezette plaats niet veiliger is dan ze op klaarlichten dag zou zijn. Hetgeen men bij den aanval op Yarmouth en omliggende plaatsen heeft waargenomen, is hiermee echter niet in overeenstemming. Berlijn, 20 Jan. Over den eersten aanval van luchtschepen op Enge land schrijft de Deutsche Tageszei- tungDit begin van de aanvallen van Duitsche luchtschepen op de Engel sche eilanden moet met groote bevre diging vernomen worden. Vast hopen wli, dat deze ondernemingen voort durend en krachtig zullen worden voortgezet. Het Berliner Tageblatt zegt: Een ding staat reeds nu vast: dat de Noordzee vóór de Duitsche luchtsche pen geen hindernis vormt en dat de vrees der Engelschen voor een aan val uit de lucht zeer gegrond was. De Morgenpost: Wat helpt de Britten de zee, die hun eilanden van alle zijden omgeeft, welk voordeel hebben zij van hun oorlogsschepen, die de kusten moeten beschermen, wanneer de Duitsche luchtschepen op stoutmoedige tochten de scheidende watervlakte overvliegen. De angst voor een Duitschen inval zal zeer toenemen. De Duitsche kracht tot handelen en de Duitsche onderne mingsgeest hebben ook de afgesloten heid van het Britsche eilandenrijk met goed gevolg weten te overwin nen. Een Engelsch koopvaardijschip getorpedeerd. Maassluis, 21 Januari. Het van Leith naar Rotterdam bestemde En gelsche stoomschip Durward is op 22 mijl ten noordwesten van het vuurschip Maas door de Duitsche duikboot U 19 gepraaid. De beman ning moest binnen 10 minuten het schip verlaten. Het volk is met eigen booten door de duikboot naar het lichtschip Maas gebracht. Het stoomschip is daarop getorpe deerd. Later is de bemanning door een der stoomloodsbooten aan den Hoek van Holland geland en per trein naar Rotterdam gegaan, waar zij in het Zeemanshuis zijn ondergebracht. Van Fransche zijde. Parijs, 21 Januari. De opperbevel hebber van het leger vestigt de aan dacht van het publiek op het leugen achtig karakter der officieele kennis gevingen van den Duitschen generalen staf. Sedert het begin van den oorlog bevatten deze kennisgevingen óf ver zonnen krijgsbedrijven, óf geven een volslagen onjuiste voorstelling van die welke wél zijn gebeurd. De laatste mededeelingen over de verliezen van de Franschen in de laatste weken zijn volstrekt onjuist. Onze verliezen in dat tijdvak zijn meer dan de helft kleiner dan de opgaven van den Duitschen generalen staf. Voorts hoeft het Eransche leger bestuur uit het aantal gesneuvelde Duitschers, op het gevechtsterrein gevonden, kunnen opmaken, dat de verliezen der Duitschers gedurende de laatste twee maanden grooter zijn geweest dan die der Franschen. Gymnasten in den oorlog. De Norddeutschc Allgemeine Zei- tung vertelt iets van de rol, die de Duitsche gymnasten in den oorlog spelen. Hun vereeniging telt 12,000 afdeelingen met een en een kwart millioen leden. Jaarlijks treden er veer tig duizend van als recruten in het leger. Thans heeft hot verbond 600,000 lichamelijk geoefende manschappen aan het leger geleverd. Daaronder zijn actieve soldaten, reservisten, mannen, die aan hun dienstplicht voldoen en zich lichamelijk verder oefenen en die, doordat zij door de gymnastiek hun lichaam nog krachtig lenig en taai hebben gehouden, hun vaderland den besten dienst bewezen. Onlangs, bij een inspectie te Koblenz, noemde de keizer, toen de krachtige houding van de oudere mannen van de landstorm hem opviel, dit een ge volg van het werk der gymnastiek- vereenigingen. De ongunst van Duitschland In de „Tag" tracht prof. Rein, hoógleeraar in de paedagogie te Jena, te vorklaren, waarom de Duitschers zoo onbemind zijn in de wereld. „Veel vijanden, veel eer, zoo zeggen wij in Duitschland. In het buitenland draait men dat woord nu omveel vijanden, veel oneer. De halve wereld keert zich tegen Duitschland. Dit is, zoo heet het, niet een spel van het toeval, maar heeft zijn dieperen grond in Duitschland zelf. Dat land heeft voortreffelijk de knnst verstaan, zich den afkeer van de volken te berok kenen en zich in de heele wereld onbemind te maken. Het feit van de onbemindheid is niet te ontkennen, Wij wisten het al lang, zonder ons den tijd te gunnen, de redenen na te gaan, waarom het zoo is. Nu die- afkeer in haat en strijd tegen ons volkswezen is uitgebroken, houdt ons de vraag niet alleen academisch bezig, maar met een blik in de toekomst- Wij hebben behoefte na te denken, over de redenen, waarom wij zoo onbemind zijn, en daaraan het besluit te verbinden, ons te verbeteren, voor het geval dat noodig is.... „Een gebrek hebben wij al lang ingezien. Het betreft ons uitwendig optreden. En aangezien do Duitscher, gelijk bekend is, het meeste reist, heeft de wereld veel gelegenheid ons te leeren kennen. Weliswaar alleen naar het uiterlijke. Maar de wereld pleegt gewoonlijk, gelijk men weet, naar den schijn te oordeelen en ten slotte kan zij ook niet anders, ofschoon er zijn, die weten, dat schijn bedriegt. Dat de Franschman over hét algemeen veel meer geliefd is dan do Duitscher hangt daarmee samen. Hij is gemak kelijk in het verkeer, heeft bemin- lijke omgangsvormen en een aantrek kelijke manier van doen, die oen zekere achteloosheid niet buitensluit. Dat werkt op menschen, die zich door uiterlijke eigenschappen laten vangen, zeer licht.... De Duitscher kan zich hierin niet met den Fransch man meten. Hij is of te barsch in zijn optreden, of te onderdanig. Nog heeft hij niet het juiste midden tus- schen die twee uitersten gevonden. Na den grooten oorlog zal hij het leeren, in den omgang met vreemde lingen de ware terughouding met hoffelijke vormen te betrachten, want het bewustzijn, tot een groot en machtig volk te behooren, is nu zoo diep alle Duitsche harten binnenge drongen, dat het de sterkste rugge- graat vormt voor een rechte houding, die niet zonder beminlijkheid hoeft te zijn.... BINNENLAND. De groote leening. De groote staatsleening is zoo vernemen wij van de best-ingelichte zijde geheel hier te lande ge plaatst niet slechts zijn de geruch ten, zou het buitenland een deel daar van voor zijn rekening genomen heb ben, volkomen ongegrond, doch zelfs uit Indiö is niet voor een noemens waardig bedrag ingeschreven, het geen dan ook geheel met dé opvat tingen der regeering strookt, die immers met de mogelijkheid eener eigen iDdische leening had rekening te houden. Eerlang zal een statistisch overzicht gegeven worden, waaruit zal kunnen blijken, hoeveel in de grooto steden en in andere deelen van ons land is ondergebracht en hoe groot het aan tal inschrijvingen is. Echter mag reeds thans aangenomen worden, dat het workelijke cijfer der inschrijvingen het eindcijfer dier statistiek aanmerke lijk zal to boven gaan, aangezien on getwijfeld verschillende commissio nairs in effecten gemakshalve een aantal kleinere inschrljviugen als ééne preferente inschrijving van f 10.000 hebben aangegeven. Met belangstelling wordt de eerste Bankstaat na 8 Februari afgewacht, die waarschijnlijk beantwoording van menige thans gestelde vraag zal ver gemakkelijken. N. R.- Ct. Vreemde luchtvaarders boven Neder- landsch grondgebied. De Nederlandsche regeering heeft, in verband met het vermoeden, dat de in den nacht van 19 op 20 dezer boven Nederlandsch grondgebied- waar genomen, zich in Oostelijke richting bewegende luchtvaarders deel uit maakten van de Duitsche strijdkrach ten, Harer Majesteits gezant to Berlijn opgedragen, zulks ter kennis van de Duitsche regeering te brengen, opdat een onderzoek naar het gebeurde worde ingesteld. Het ongeluk op de Westerschelde. De „Middelb. Ct." schrijft Naar wij nader vernemen, was de mijn, die de noodlottige ontploffing in de Wielingen veroorzaakte, boven water, toen het ongeluk gebeurde. Even vóór de ramp had mon van een naburig vaartuig gezien, hoe luitenant Luden over de mijn hing, oogenschljnlijk bezig dezo te inacti- veeren. Hetzelfde werk had hij reeds talloozo malen verricht, zoodat waar schijnlijk een niet te voorziene ge beurtenis, wellicht tengevolge van de woelige zee, die de mijn in schuinen stand tegen de boot kan hebben ge worpen en zoo tot ontploffing gebracht, moet hebben plaats gegrepen. Deze houding in aanmerking ge nomen, heeft men van het lijk van dezen officier de identiteit weten vast te stellen. Ook zijn overblijfselen herkend van den milicien Reemans. Van de andere slachtoffers zijn geen overblijfselen gevonden. IJmuiden, 22 Jan ari. Voor de eerste reis vertrok van hier naar Londen het voor de papier fabriek te Velson gebouwde stoom schip „Eendracht". Het zal een ge regelde dienst tusschen Velsen en Londen onderhouden. Gedurende 1914 kwamen te IJmui den 225 stoom- en zeilvaartuigen met haring minder dan in het jaar 1913 binnen. De opbrengst was dan ook bijna f500.000 minder dan in het vorig jaar, dit tengevolge van het uitblijven der Engelsche haringjagers. Verlof. Naar aanleiding van talrijke, den laateten tijd aangeboden verzoeken om verlof ten behoeve van dienst plichtigen, die onder gewone omstan digheden eene eigen zaak beheeren of met de administratie van een of ander bedrijf belast zijn, teneinde hen in staat te stellen de balans op te maken of orde te stellen op hunne administratie, is door den opperbe velhebber van Land- en Zeemacht bepaald, dat, gedurende de maanden Januari en Februari 1915, door de korpscommandanten aan' militairen om bovengenoemde redenen een verlof van ten hoogste acht dagen kan worden verleend, indien de dienst plichtige door den burgemeester van de gemeente, waartoe hij behoort, de noodzakelijkheid van een derge lijk verlof kan doen staven. Uitkeering landweermannen. 115 landweermannen, thans gele gen in de N. Holl. Waterlinie, heb ben aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin zij zeggen „Ondergeteekenden verklaren hier bij uitdrukkelijk, dat hunne gezin nen, wegens te lage uitkeering welke van het Rijk genoten wordt, gebrek lijden". Kostbare vondst. Een schoenmaker zag Donderdag op de Keizergracht bij de Spiegelstraat te Arasterdam eenige bankbiljetten op het water dijven. Hij waarschuwde de politie en uit het water werderi drie bankbiljetten van tweehonderd gulden on één van tien gulden opge- vischt en aan het politiebureau Stad houderskade gedeponeerd. Het bleek, dat door iemand aan het bureau St. Pietershal reeds aangifte was gedaan van de vermissing van dit bankpapier. Vermist en waar terecht. Donderdagavond werd aan het Hoofdpostkantoor te Amsterdam de vermissing geconstateerd van een aangeteekenden brief van f1000. De politie werd gewaarschuwd, doch wel dra bleek gelukkig van misdrijf geen sprake te zijn. Aan het Hoofdpost kantoor kreeg men nl. bericht, dat een marinematroos aldaar een ex- pressebrief ontvangen had, waaraan bij vergissing het vermiste aange- teekende stuk bevestigd was. Overspanning. Een politieagent te Zwolle begaf zich gisteren met een collega met den eer sten trein richting Amersfoort, om elders familiebezoel^af te leggen. Hij had hard geloopen om den trein te halen en eenmaal gezeten ondervond hij van deze inspanning zoodanige ge volgen dat de dood spoedig intrad. In de wachtkamer van het station te Wezep werd zijn lijk gelegd, om van daar naar Zwolle te worden overge bracht. Marechaussees In da bloscope. In een bioscope te Breukelen wer den oorlogsfilms vertoond. Een er van stelde de inundatie bij Antwer pen voor. Op hetzelfde oogenblik, dat dit voor der oogen de Breukelaren trilde kwamen twee marechaussees •ter contróle binnen. Toen klonk in i zaal; „daar heb je de schurken". Volgens de marechaussees sloeg dit op hen, en een der Breukelaren had zich later voor de rechtbank te Utrecht to verantwoorden en werd tot zeven dagen veroordeeld, wegens beleediging van een ambtenaar. In hooger beroep diende heden de zaak voor het Hof en beklaagde hield vol met „schurken" niet de politie mannen, doch de personen op het trilbeeld van de Antwerpsche inun datie bedoeld te hebben. De mare chaussee zeide echter, dat terwijl de beleedigde woorden geuit worden, de beklaagde op hem wees, terwijl het projectie-doek zich in andere rich ting bevond. De advocaat-generaal mr, baron Van der Feltz eischte 7 dagen. Een klopjacht op dames met onbe schermde hoedepennen. De „Haagsche Courant" schrijft: Het schoone geslacht laat zich vooral ten opzichte van modezaken niét gemakkelijk de wetten door het sterke geslacht voorschrijven. Dat is •meermalen gebleken. Nu brengt het verbod der H. T. M. om zich met onbeschermde hoede pennen in de tramwagens te bevin den, de Haagsche dameBwereld in opschudding. Eerst trachtte de directie met een zacht lijntje de dames te bewegen tot het gebruik van dopjes. De con ducteurs werden beladen met deze nuttige voorwerpen, om ze, indien noodig, te verkoopen. Doch helaas, zonder gevolg, integendeel bleek deze zachte dwang op het schoone geslacht gewerkt te hebben als een roode lap op een stier, want na deze maatre gelen constateerde men een kolossale toeneming van het aantal onbescherm de hoedepennen. Het werd nu voor de hoeren bepaald levensgevaarlijk in het binnenste van oen tramwagen te bewegen. Het werd der H. T. M. directie te kras. Waarschuwingen werden nu ge drukt en in de wagens opgehangen, dreigende met f25 boete bijaldien één het waagde met een uit den hoed stekende punt de tram binnen te stappen. Dat zou de dames toch wel af schrikken. Resultaatnihil. En thans, nu men alles geprobeerd had, heeft men de hulp van den Heiligen Hermandad ingeroepeD, om met diens sterken arm de voorschrif ten te doen eerbiedigen. En zoo gebeurde het dat Donderdag verschillende tramwagens beklommen werden door streng uitziende politie dienaren, die de wagens binnenkwa men en met argus-oogen de sierlijke dameshoeden monsterden, of niet ergens een gevaarlijk dreigende punt uitstak. De oogst was rijk! Bijna in eiken tramwagen haddon de agenten succes, zoodat, naar we vernamen, het aantal slachtoffers, wier namen als wetovertreedsters genoteerd werden enkele honderden moeten bedragen. Wie niet hooren wil moet voelen.... De dikste I Ik ben er trotsch op, dat uit hut Land der Onbegrensde Mogelijkheden weer eens iets te vermelden valt, waartegen Europa het moet afleggen. We verheugen ons in Amerika in het bezit van den diksten man ter wereldhet is de heer Lee uit Dallas in Texas. Hij is sedert eenigen tijd van een Amerikaansche rondreis teruggekeerd, om zich in zijn aardige villa wat te verpoozen. Inderdaad dankt hij zijn fortuin aan den omvang van zijn buik; en ook hier-: hoe meer fortuin, hoe beter voor 's mans buik. Mr. Lee is pas vier-en-dertig jaar; hij is blakend van gezondheid, hij mest zich zelf nog steeds vetter, en de 628 pond, die hij op het oogenblik na zijn vermoeiende tournóe weegt, zullen zeker tot 700 pond vermeer deren. Hij wacht daar rustig op, om op een tweede rondreis zijn bewonde rende landgenooton van „the biggest man all over the world" nog meer te verbazen, en aldus zijn portemon- naie en zichzelf nog ronder te spekken. INGEZONDEN. Helder, 21 Jan. 1915. M. de R. Beleefd verzoek ik U plaatsing van het onderstaande. Vrijdom van port. „Eenigen tijd geleden kwam in Uw blad een ingezonden stuk voor, waarop gewezen werd op de handel wijze van een der plaatselpe leve ranciers, betreffende „vrijdom van port", welke heer circulaires zljnu zaak betreffende zond aan militairen. Dezer dagen kwamen mij onder de oogen eenige brieven van leveranciers, inhoudende jaarrekeningen en nota's voor militairen, welke met vrijdom van port waren verzonden'en voor zien van het woord „Militair". Het is toch zeker niet de bedoeling der autoriteiten, dat rekeningen en nota's van H.H. leveranciers gratis door de post bezorgd worden. Waar in normale omstandigheden dergelijke stukken door loopknechten of jongens bezorgd worden, wordt daarvoor nu de post misbruik t." Met dank voor de plaatsing, een militair. Men moet, niet gaan overdrijven. Indien men gebruik maakt van de vrijgevige bepaling door het voort durend zenden van allerlei druk werken enz., dan wordt de bepaling „misbruikt". In de toezending van een rekening of nota schuilt dat gevaar o.i. niet. Red Soldaten-humor. Een der Duitsche armee-korpsen laat geregeld een soldatenkrant ver schijnen. In het laatste nummer daarvan komen onder de humoristi sche rubriek de volgende moppen van het front voor: - „Kun je zwemmen, korporaal?" vraagt de luitenant van het piket,. „Zu befehl, Herr Leutnant!" antwoordt de korporaal. - „Haal dan even mijn veldkijker uit de loopgraven 1" Ingezonden Mededeeling. Velen hebben een nieraandoening, doch welen het niel. Velen hebben een nieraandoening, doch. weten het niet, omdat deze dikwijls zoo sluipend zich verder ontwikkelt. Uiterlijk schijnt de pa tiënt eene goede gezondheid te ge nieten, behalve dat hij nu en dan last heeft van rugpijn en een zwaar, dof gevoel. Doch reeds spoedig en plotseling kan hij er last van heb ben, dat scherpe pijnen door zijn lendenen en rug trekken, het water kan bewolkt zijn en neerslag achter laten, soms heeft hij voordurend aandrang tot urineloozing, het kan ook zijn dat de loozing moeilijk en pijnlijk geschiedt. Voorts kunnen zijn ledematen opzwelion door water (waterzucht), het hart schijnt aange daan, de handen en voeten zijn ril lerig, hij kan last krijgen van rheu matiek of jicht. Het is noodig in te grijpen, voor dat uw nieren ernstig ontstoken worden. Een goede kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen dient de ont steking en overwerktheid der nieren op te heffen, en de natuurlijke wer king dor nieren en blaas te herstol- len. Dit geneesmiddel werkt spoedig on rechtstreeks op de nieren en her stelt haar goede werking, waardoor het bloed volkomen gezuiverd wordt, ten gevolge waarvan de oorzaak van uw lijden wordt weggenomen. Te Den Helder verkrijgbaar bij de Fa. De Bie—Biersteker, Keizerstr. 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel a, f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, woi- gert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (50)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1