Gemengde Voorstelling Ingezonden Mededeellng. op RIJWIEL.,RIJTUIG.» AUTOBANDEN waarborgt soliditeit.- Fabriek Hevea, HoogemM(groningcn.)| 2C Januari. Gemengde Voorstelling. C a 8 uur. 27Januari. Concert, TiUy Koenen. '-.Ca LIJST van ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN. Naam: Boroop: Woonplaats: Van: Gel.: D. Smits, Instrumenten w '-'-'--r.leeraarR.H. C.C.Bosdijk,kvrarLm.,Bloemstr.2a,~Loiden RC. W. Kostoloo, tuinier, Julianadorp, Wyk aan Zee by Duin, A.C.doGraauw, bakker, Kauaalw. IS, Alkm., D. Heüdelberger, schilder, Huisd.9, A'dam, •I.Molunaar, dokwerkor, Blomsteegl, A'dam, J.v.Smirron, fabrik.Bpoorstr.l, s. Volienhove, G. P.doJong,arbeider, Kanaalw.35, Apeldoorn, N.H. A.deRove, vorploogst., Ziekenh.Purmerend, Rem. A. Vermeer, zonder, Huisd. 22, New. Wieds, Lnth. J.Uollonborg,bank w.,le8chag6ndw.4. A'dam,N.H. P.G.v.Es, ryksboambto.v.Galenstr.SG,Lelden, VERTROKKEN. Naam: Boroop: Van: Naar: Gel.: A.v.d.HcUde,r.klerk,loWilh.d w.str. 2, Mheer. N.H. T.B.Reuralag, zond., BrouwerstrSO.Lochem, Rem. R. Gouda, h.tolograflst, Breew.atT.84, A'dam. O.R. P.C.Kiy n, ondorwy zeres R.O.S. Jonkerstr. J. Brands, leeraar, Molengracht, 36, A'dam, N.II. W.deBie, zooman, A,Blnnenh.66a, Velsen, R.C. L A.Kossen^rb.,Koograsl21, B.opLangedyk, N.H. V. Windt, gopon8.,2o Vroonstr.41, Leiden, N.H. - 'hot, xorp.kousl.,Basstr.46,R'dain, R_C. and., 2o Schagendw.str. 5,'sHage, N.1I. A.H.Kolhoi N. Bronk,zc_. J. Molenaar, dokwerkor, Blomsteeg J. W. P. Havorkamp,Commissionair in Effecten, Binnenhaven 10, Hilversum, N.H. Wed. J.Smit, zondor, Janzenstr.5, 's-Hage, RC. G.v.Hemort-Siorsma, z., Viscli8tr.6d, A'dam, MARINE EN LEGER. De machinist* W. F. Knoppers van Hr. Ms. Koningin Emma is bij Kon. besluit van20 Jan. met ingang van den 21sten Januari bevorderd tot Officier Machinist der 8e klasse. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Karimoen, thuisreis, vertrok 21 Jan. v. Port-Sald. Radja, uitreis, vortrok 19 Jan. van Cardiff. Nias, thuisreis, vertrok20 Jan. van Port-Said. Boeton, van Santosnaar Amsterdam pass. 18 Jan. Fernando Noronha. Rotti, thuisreis, vertrok 20 Jan. van Port-Said Knrimata, uitreis, vertrok 20 Jan. van Genua. Banda vertrok 21 Jan, van B.-Ayresnaar A'dam. Grotius, uitreis, vertrok 21 Jan. van Colombo. Krakatau, van Java naar New-Tork, vertrok 21 Jan van Port-Said. Rerabrandt, thuisreis, is 21 Jan. Gibraltar gepass. Rottardamsche Lloyd. Kedlrl, van Santos naar Amstordam, vertrok 20 Jan. van Rio Janeiro. Bandoeng, thuisreis, vertr.21 Jan. van Padang. Medan. uitruis, pass. 21 Jan. Perlm. Djembor, thuisreis, vertrok 21 Jan. van Sabang. Djoeja, uitrol», Is 21 Jan.Bevezier gepass. Goentoer.arrlv.20 Jan. van R'dam te Batavia. Wilis, arrir.22Jan.'van Batavia te R'dara. Slndoro, thuisreis, vertr. 21 Jau. van Port-Sald. Kon. Holl. Loyd. Salland, thuisreis, pass. 21 Jan. Dungenoss. Zeolandla, thuisreis, vortrok 20 Jan. van Vigo. Delfland, uitrols, vortrok '21 Jan. van Port Talbot. Hol landiu, thulsr., vertrok 20 Jan. v. Rio Janeiro. Tub&ntla, uitr., pass.22 Jan.Plymouth. Kon. West-Indische Maildienst. Jan van Nassau vertrok 21 Jan. van Amsterdam naar Port Talbot. Amor vertrok 22 Jan. van A'dam naar Colom. Prins Maurits, thulsr., vertr.30 Jan. van Modora. Lodowyk van Nassau, uitreis, vortrok 21 Jan. van Port Pulbot. Haven te Nleuwediep. 27 Jan. Vertrokken naar Lolth het Eng. s.s. „Mascotte". Id. naar Goolo het Ned. s.s. „Frlosland" Aangekomen van Huil en vertrokken naarllarllngen hot Nod, s.s. „Prof. Buys". 22 Jan. Aangekomen van Harlingen on vertrok- ,r Londen hot Eng. i MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 22 Jan. 1914. KAAS. Fabrlokskaasmeikaas f-.-.jongo knns f kl. fabriokskaas f40.50, kleine booronkaas f37.60, - cornm. fabrlokskaas f-,-, comrnis sie boerenkaas f89.—, middelbare fabriokskaas f*!-.— middolbaro boerenkaas f89.60. Aango- voord 129 stapels, wegende 797.64 K.G. Handel zeer vlug. Alkmaar, 22 Jan. 1916. Heden werden ter graanmarkt aaugevoord 193 H.L. Tarwe f13.- a 13.76, rogge f a gerst f ldchev. f-.- a l -.-,liavor f7.80 a f8.40. Bruino boonen f 11.76 a f 1-1.26, Witte idom f23,60u f rood mosterdzaad f-.-,geelid. f—blauwmaandzaad fpaarde boon en f-.- a f—cltroonboonon f20.— a f— duivenboonen f karweiz. f a f— Erwten: groene f 17.60 a 20.00, grauwe f25.00 a 00.00, vale f 00.00 a 00.00. Staatsloterij. Trekking van Donderdag 21 Januari. 4e klasse. 4e lijst. Nos. 5286 en 15278 elk f 100. Burgerlijke Stand van Helder, van 21 en 22 Jan. 1915. BEVALLEN: J. Hoppe-van Hooi werff, d. OVERLEDEN: E. Kikkert-Ver- gragt, 40 j.M. Hoving-wed. S. v. d. Woude, 76 j.; J. Blokker, 5 SPORT. Voetbal. Zondag a.s. komt West-Frisia bij H.F.C. op bezoek. Wil H.F.C. nog een goed figuur maken in haar competitie, dan dient zij dezen wed strijd te winnen. Ook West-Frisia, dat in den laatsten tijd zich zeer goed houdt, zal geducht partij geven. Dus kan het een aangenamen wed strijd worden. Hopen we op een voor H.F.C. gunstigen afloop. Aan het terrein zal alle zorg worden besteed. DE OORLOG. De algemeene toestand. (Vervolg van de le pagina). Nu de strijd te land bijna geheel stilstaat, door sneeuwvallen in het Oosten, en in de Vogezen, door re gens in Vlaanderen, wordt de oor log gevoerd met Zeppelins boven Engeland en met onderzeeërs in de Noordzee. De Zeppelins hebben de Noordzee overgevlogen en hebben boven En- gelsche kustplaatsen, Sandringham, Cromor en Yarmoutb, bommen uit geworpen. De Engelsche bladen be klagen zich over de schending van het volkenrecht; de plaatsen, waar de Duitsche luchtschepen hunne bom men lieten vallen, zijn volstrekt geen versterkte plaatsenzij hebben geer maritieme inrichtingen en geen be wapening. Tegen deze -miskenning van de besluiten der Haagsche con venties wordt in Engelsche en Anie- rikaansche bladen krachtig geprote steerd. De „New York Times" betoogt zelfs, dat dergelijke aanvallen van een militair standpunt geen zin of beteekenis hebben, en de „Evening Post" spreekt van een zuiver bar- baarschen aanval. Van Duitsche zijde verdedigt men zich tegen de beschuldiging van bar- baarschheid en van schending van het volkenrecht, door de bewering, dat de luchtschepen, die boven Yar- mouth en andere plaatsen vlogen, uit de plaatsen beschoten werden en daarop geantwoord hebben door het werpen van bommen. En dan ver wijt de régeering te Berlijn omge keerd Engeland, dat het bommen werpen liet op geheel openplaatsen, als Freiburg in Breisgau. Daar-es Salaam, Swakopmund en andere plaatsen. Van verschillende zijden wordt het in den grond boren van het Engel sche vrachtschip „Durward" in de Noordzee als een nieuwe phase in den zee-oorlog aangezien. Dit is niet zoo. Wel is het aantasten van handels vaartuigen door onderzeeërs misschien voor de eerste maal geschied, maar de vraag is slechts, of vijandelijke handelsschepen in den grond worden geboord, niet op welke wijze dit ge beurt. En van het begin van den oorlog af hebben de oorlogsschepen der strijd- voerende partijen de handelsschepen van den tegenstander buitgemaakt, of zoo het moeilijk was den buit naar een der eigen havens op te brengen, in den grond geboord. Wij hebben heele lijsten gepubliceerd van koop vaarders, die in den grond zijn ge boord door Engelsche en door Duit sche oorlogsschepen. Eergisteren nog melde een officieel Russisch bericht, dat een Russische torpedoboot, uit gezonden voor inspecte langs de kust, in de Zwarte Zee twaalf Turksche schepen in den grond boorde. Het was echter tot dusver gewoon te, om bij den aanval op handels schepen zooveel mogelijk maatrege len te nemén voor het redden van de bemanning; van die gewoonte schijnt echter de Duitsche regeering te willen afwijken al is dit nu uog niet gebeurd. Tenminste een artikel, voor eonige dagen in de „Köln. Ztg." verschenen, zeide „Engeland stelt zedelijke eischen aan anderen. Op de bedreiging, dat Duitsche onderzeeërs de koop vaarders zullen aanvallen, die Enge land van koopwaren en levensmidde len voorzien, wordt van Engelsche zijde gewezen op een bepaling van het volkenrecht, dat het de plicht is van een oorlogsschip, als het koop vaarders in den grond boort, te zor gen voor de bemanning van het be dreigde schip. Die bepaling is te vinden in artikel 50 van deLonden- sche declaratie van 1909, en luidt: „Voor de vernietiging van een prise moeten de aan boord aanwezige per sonen in veiligheid worden gebracht, en tevens de scheepspapieren en andere bewijsstukken, die naar de meening der betrokken personen voor de beslissing over de rechtmatigheid der buitinaking van waarde zijn, door het oorlogsschip worden overge nomen". De „Köln.5 Ztg." wees er echter op, dat artikel 65 der Londensche decla ratie zegt: „De bepalingen dezer declaratie vormen een ondeelbaar geheel". „Engeland, zegt het blad, heeft die declaratie gedeeld; het heeft de be palingen, die van voordeel waren voor Engeland behouden, die van voordeel konden zijn voor anderen verworpen. En derhalve: weigert Engeland ons de voordeelen van de Londensche declaratie toe te kennen, dan zijn wij door niets meer ver plicht ons aan die declaratie te hou den. Het heeft eenzijdig, door Orders in Council, de declaratie van Londen gewijzigd. Het mag niet klagen als anderen zich daar ook niet langer aan houden." En het blad haalt dan de woorden van den Engelschen admiraal lord John Fisher aan, die zeide: „Het wezen der oorlogvoering is geweld gematigdheid in de oorlogvoering is domheid. Sla toe, sla hard en sla waar gij kunt". (Hbld). Een Engelsch koopvaardijschip getorpedeerd. (Zie le pag.) De bemanning van het Engelsche stoomschip „Durward" dat door een Duitschen onderzeeër werd in den grond geboord, is vrij welgemoed onder het ongeval hun schip over komen. Aan den kapitein heeft het niet gelegen, dat hij gepakt is, want zoodra had hij een sein gekregen om te stoppen, of gaf order „full speed" vooruit te gaan, in de hoop deNcder- landsche territoriale wateren nog te bereiken. Het was ongeveer 3 uur Donder dagmiddag toen hij het sein ontving van den onderzeeër om bij te draaien, maar ook op een tweede sein stopte hy niet, doch ging met vollen stoom vooruit. Toen eindelijk werd er van den onderzeeër een schot gelost en toen achtte kapitein J. C. Wood het ter wille zijner opvarenden maar ge raden om aan de bevelen te voldoen, te eerder wdar de onderzeeër voort durend langszij met hem was blijven varen en de kans aldus bestond dat hij dadelijk zou worden getorpedeerd. Nadat hij zijn vaartuig had doen stoppen, 'heesch het oorlogsvaartuig de Duitsche vlag en kwam met revolvers gewapende schepelingen aan boord, wier officieren de papieren eischten en de bemanning 10 minuten gaven om van boord te gaan. Zij hadden echter nog geen 5 mi nuten noodig,'omdat met het oog op het mijnengevaar de booten steeds buiten boord hingen. De onderzeeër sleepte de sloepen naar het vuurschip „Maas", waar de opvarenden der „Durward" werden opgenomen. Reeds terwijl de booten werden gestreken, hoorde men een schot en maakLo daaruit op, dat toen reeds een torpedo op het schip werd afgeschoten. De kapitein heeft echter zijn schip niet zien zinken, omdat, hij toen reeds op het vuurschip was ondergebracht. De sloepen, waarmee h(j van boord ging, zijn later onder bewaking van het loodswezen aan den Hoek gesteld. Het zal er veel van afhangen, of dit incident op zich zelf blijft staan, dan wel of de vaart op Engeland van hier uit meer van Duitsche onder zeeërs te lijdon zal krijgen. In dit geval zou dit wel eens nood lottig voor die vaart kunnen worden, reeds uit een oogpunt van onbetaal bare molestpremiën. Alleen zal die vaart te handhaven zijn met neu trale schepen, doch deze zijn 5f niet beschikbaar öf alleen lot ontzaglijke prijzen te verkrijgen. Zoo kreeg de reedeilj reeds aanbod om de „Dur ward" te vervangen door een neutraal scliip, dat voor een paar maanden reeds in die vaart is geweest. Vroeg men toenmaals een maand huur van 600 pond, thans was het schip niet beneden 1800 pond per maand te krijgen. In verband met het gebeurde is de Harwichboot gisterenmorgen niet vertrokken. Wel hebben andere Engelsche schepen den Waterweg verlaten. Uit Zwitserland. Bern, 22 Januari. In een artikel over den militairen toestand acht de „Berner Bund" het duidelijk, dat de Russische aanvoering nu oc-n defen sieve houding heeft aangenomen, waartoe zij door de bondgenooten weid gedwongen. Daarmede heeft zij zelve een streep gezet onder haar groote offeusief. Ook Fransche berichten spreken nu slechts van het gelukkige defensief der Russen biunen den bocht van den Weiehsel. Zeer wel mogelijk is het, dat de Russen van hun laatste exentrische operaties op den rechter Weicbseloever nog een strategisch herstel gehoopt hebben. In het westen is hot Fransche offeusief naar het oordeel van het zelfde blad nog niet geheel uitgeleefd, ofschoon het over 't geheel als mis lukt kan gelden en het- nu ten hoogste nog om de tweede phase gaat, waarin rekening wordt gehouden met do rvaringen van de eerste en welke, phase slechts gesluierd wordt voort gezet tot voorbereiding van groote operaties, die in de nog zorgvuldig geheim gehouden plannen liggen. Het elan, waarmede de Franschen steeds weer aanvallen, acht de Bund bewonderenswaardig. Dc doelmatig heid uit krijgskundig oogpunt van dit zich verspillende offensief moet echter meer en ineer betwijfeld wor den. Het past misschien in zekere politieke combinaties, doch laat zich niet vereenigen metden onvoor- waardelijken eisch, '-menschen te sparen. Het is niet gezegd, dat slechts één stap de mislukking van het Fransche offensief van het begin van het Duit sche offensi'f scheidt, ofschoon de tegenslag bij Soissons daartoe zou kunnen leiden. Eén ding is echter zeker: de gebeurtenissen dringen naar de crisis. Gevangen in Kief. Kief, 22 Jan.' Sedert het begin van den oorlog zijn 54 kanonnen, 120 mitrailleurs, 950 caissons, 132,000 ge weren, negen aeroplanc-s, 19 generaals, 5300 officieren en 194,681 soldaten te Kief aangevoerd. zang beantwoordde op het punt van voordracht aan hooge eischen en deze kuust dwong bewondering af en gaf indr u kken, die tot zwijgend nagenieten verlokten. Nog dient vernield, dat' mej. N. Schwantje veel succes had in de solo voor sopraan,' „Het Visschers- bruidje", van W. F. Sprink. v. R. Kerkconcert in de Nieuwe Kerk, op Zondag 24 Januari, *snam. Buur, te geven door Mevr. A. van Mannen Martin, zang, den heer Stroobel, viool, en den heer W. Bakker, orgel. PROGRAMMA: 1. Fliltenconcert, doel I (orgol), Cli. H. Rinck. 2. Aria uit: Mossias, G. F. Handel. 3. Aria (viool), F. M. Veracini. 4. a. Biddend Kindje,) Cath. v, Rcnnos. b. Avond, Hendrik C. v.Oort. 5. Sonate (viool), Anten Veracini. 6. Andante contablto (orgol), W. Nea. 7. a. Aria uit: Tolomco,) n Tl. b. Aria uit: Serso. Mn»' G' Handel. S. Einsamkeit (vlooi), M. Hauser. Toegang vrij. Door eeuige militairen uit dit garnizoen wordt, blijkens achter staande advertentie, op Maandag 25 "en Dinsdag 26 Januari a.s. een uit voering gegeven, waarin het Mobili satie-man nonkoor zal optreden onder leiding van den heer A. J. Leewens, terwijl eenige ledeu van het Staf- muziekkorps der Marine hun mede werking verleenen. Het programma vermeldt verder nog goocheltoeren door den heer Sikkens, enz. Het zal zonder twijfel oen aardige avond worden. De Heldersche Mandoline club „Sercnata" geeft op Zaterdag 30 Jan. hare tweede uitvoering in dit seizoen,1 met welwillende medewerking van mej. A. Flens (piano), den heer Tj. Vellinga (tenor) en den heer Vlessing (viool), van den Burg, Texel. Onder medewerking van de Oud Katholieke Zang ver eeniging her dacht de afdeeling Helder van het Oud-Katholiek Ondersteuningsfonds dezer dagen haar twintigjarig bestaan op feestelijke wijze in „Casino". De familie Polak bewees aan de jubi leeronde vereeniging een zeer gewaar deerde attentie door het aanbieden eener fraaie corbeillc, gevuld met levende bloemen. Ten behoeve van de weduwe Hammer werd een collecte gehouden, die f 15. opbracht. - De heer J. Verschoor Jr. alhier slaagde aan de Polytechnische Hooge- school te Delft voor candidaal-wcrk- tuigkundig ingenieur. PLAATSELIJK NIEUWS. Vergadering van den Raad der gemeente Helder, op Dinsdag den 26en Januari 1915, des avonds ten 7Vs uur. Onderwerpen ter behandeling: fugekomenstukken en mededeelingen. Vaststelling Belastingkohieren. Vaststelling salaris-verordeningen. Benoemingen. Reclames. Tilly Koenen en de Oorlog. Onder de vele kunstenaars, die door den huidigen oorlogstoestand naar hun vaderland zijn teruggekeerd, behoort ook Tilly Koenen. Onmidde- lijk vatte zij het plan op om haar groote gaven ter beschikking te stel- stellen van de liefdadigheid en heeft toen, kort na haar terugkeer in ons land, zeer veel Kork concerten ge geven ten bate der plaatselijke steun comités. Thans zal zij in vele plaatsen van Nederland Liederenavonden geven, welke ten doel hebben een som voor het Nationaal Steun-Coraité bijeen te brengen. Uit Duitschland en Oostenrijk, waar Tilly KoeDen tot de lievelingen van het publiek behoort, ontving zij tal rijke aanvragen oin haar kunst ten bate der noodlijdende menschheid te willen stellen, doch haar eigen woor den waren: „duizend maal liever het lijden in mijn vaderland helpen ver zachten." Eert dus uwe groote landgenoote Woensdag a.s. zal haar Liederen- avond alhier plaats vinden in het Casino-gebouw met medewerking van den pianist Hans Goeraans. Het zeer mooi samengesteld pro gramma bevat liederen van Arn. Mendelssohn, Dubois, Toste, Scbubert, Const. v. d. Wal (Maleische liederen), Antheunis, Andelhof, Hullebroeck en v. Tetterode. Klavier soli van Chopin en Liszt. Militairen on leden van Toonkunst hebben voor dit concert toegang tegen verminderden prijs. Liefdadigheids-Uitvoering. Ten bate van mej. de wed. Ham mer alhier werd Donderdagavond in „Casino" een uitvoering gegeven door „Helder's Harmoniekapel" onder leiding van den hoer W. F. Sprink en de zang vereeniging „Ons Doel", directeur de heer Rusting. Voor deze gelegenheid waren eenige mooie instrumentale nummers op het programma gebracht, „Souvenir aan Helder's Harmoniekapel", van W. F. Sprink, „Ouverture Prorida", van F. Andrie, „Le ölome", van H. Reu land, een wals van G. Allier, „Bras- sée de Roses", „La Folatrc" van J. Werkmann en een „Finale". Het een en ander door de uitvoe renden op voortreffelijke wijze ver tolkt, werd van de zijde der talrijke hoorders met groote aandacht govolgd en had telkens enormen bijval. Maar ook bet koor, dat zich nu en dan liet hooren, en oen aantal schoone liederen, van Paardekooper, v.d.Putte, Gounod, Deatroop, Romborg, ter af wisseling zong, wekte de algemeene belangstelling van het publiek. De schappen het middagmaal hadden gebruikt, werd er braud ontdekt op de zoldering van den linkervleugel van de Mortelkazerne, waar tijdelijk 400 manschappen van de houwitser- afdeeling z(jn ondergebracht. In een minimum van tijd stond de gehecle zoldering welke niet van het overige gedeelte van het gebouw is afgeschei den, in lichtelaaie. De Mortel kazerne is een oud" ge bouw dat voor den dienst is afge keurd, maar juist met het oog op de eischen der mobilisatie weer in gebruik is gesteld. Zoodra de brand ondekt was, ontstond er een groote opschud ding in de volkrijke achterbuurt. Door onbekende oorzaak brak de brand uit op den midden zolder van de groote artilleriekazerne. Na twee uren branden waren het geheele dak en de zolder vol hooi, stoo-matrassen en ander goederen uitgebrand en deelde het vuur zich verder mede aan de andere verdiepingen. De dienst in de ]iabijliggend6 Synagoge werd gestaakt. Op de Pro vinciale Griffie van Noord-Brabant en in het Rijksarchief werden de noodige maatregelen genomen om, bijgeval het vuur mocht overslaan, genoemde gebouwen voor vernieling te behoeden. Om 10 uur was het vuur gebluscht. De omliggende huizen hebben alle waterschade. De geweldige brand, die de geheele j stad in rossen gloed zette, was uren j ver in den omtrek to zien. Ten noorden van den Weiehsel heeft zich gisteren een levendig ar tilleriegevecht ontwikkeld. Onze artillerie heeft met name aan den benedenloop van de Nida en bij Chaciny, waar het spoorwegverkeer der Russen door een granaat die in het station ontplofte ten zeerste is belemmerd, uitstekend werk gedaan. Ook ten zuiden van den Weiehsel zijn op sommige deelen van het front geschutgevechten geleverd. De toestand in de Karpathen is on veranderd. In de Zuiderzee. Enkhuizen, 23 Jan. Gisterenavond werden de bewoners van Stavoren opgeschrikt door een zware knal. De huizen dreunden, de ramen rammel den. In zee had men vuur gezien, dus dacht men aan een mijn, die misschien ontploft was. Wat het ge weest is, weet men nog niet, maai de schrik zat er zoo erg in, dat een aantal passagiers, die met dc boot om 7.58 naar Enkhuizen zouden ver trekken, achtei bleven. Een te Stavoren binnengekomen tjalkschipper vertelt in noordelijke richting een knal te hebben gehoord, maar kon ook geen nadere inlichtin gen geven; terwijl andere menscheu denken aan een scheepsramp, in ver band met seinlichten, die men gezien heeft. Geboren: ANTJE, Dochter van A. HOPPE J. HOPPE VAN HOOI.WERFF. Helder, 21 Januari 1915. Smidstraat Nu. 22. BINNENLAND. Begrafenis luit. ter zee Luden, Op de algemeene begraafplaats te Bussum heeft gisteren onder zeer veel belangstelling de teraardebestel lïng plaats gehad van den luit. ter zee 2e kl. J. H. Luden, die bij het ongeluk op do Westerschelde het leven verloor. Aan de groeve waren tegenwoor dig jhr. C. L. H. Quarles van Ufford, als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin; do adjudant i. b. d. van dc Koningin C. <J. Zegers Ryser voor den minister, van marine, de chef van de staf der zeemacht te Amster dam voor den opperbevelhebber van land- en zeemacht, de vice admiraal Tydeman, commandant in de marine- directie Amsterdam, de luit.-kolonel baron Röell als vertegenwoordiger van den commandant der N.-Holl. Waterlinie, kolonel de Jager, com mandant van de 7e inf. brigade, de heer H. M. van Bemmelen, voorzitter van Onze Vloot, hot dagelijksch be stuur van Bussum, en een deputatie van 5 officieren, vertegenwoordigende de groep Naaiden. De begrafenisstoet kwam te half een uit Hilversum op de begraafplaats aan. Nadat, de lijkkist met het stof felijk overschot in het familiegraf was neergelaten, werden daarop neer gelegd de Nederlandache vlag, de steek, de sabel, en de epauletten van den omgekomen officier. Nadat de zeer vele kransen rondom de groeve waren neergelegd, sprak ds. l.oeff uit Breda een woord van diepen wee moed, herinnerde aan de blijmoedige levensopvatting en het ernstige vroom gemoed van den officier Luden. Verder hebben het woord gevoerd de vertegenwoordigers van den min. van marine, id. van den opperbevel hebber van land- en zeemacht, id. van den vice-admiraal Colenbrandcr, de oudste kameraad van Luden, vroe ger zijn leermeester te Breda, een kapitein ter zee, de voorzitter van Onze Vloot, eD een korporaal der marine. Allen brachten in treffende woorden hulde aan de gaven van verstand en hart van den overledene. De vader van den overledene bracht dank voor de eer zijn zoon bewezen, aan den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, aan alle autoriteiten en alle aanwezigen. Zeemilitie. Wijziging tijd van Inlijving lichting 1915. De Minister van Marine brengt ter algemeene kennis, dat de inlijving van de aan do zeemilitie toegewezen dienstplichtigen van de lichting 1915, welke volgens het onlangs bekend gemaakte voornemen eerst zou plaats hebben van 16-20 Maart en van 6 10 Augustus 1915, thans nader is bepaald, voor de zeemiliciens van de eerste ploeg in het tijdvak 1-5 Juni en die van de tweede ploeg in het. tijdvak 19-23 October 1915. Dien tengevolge zal bohoudens de moge lijkheid van langer in dienst blijven wegens buitengewone omstandig heden het vertrek met groot ver lof vermoedelijk vallen, voor de eerste ploeg in de eerste helft van Januari 1916 on voor de tweede ploeg in het begin van Juni 1916. Mijnen. De kapitoin tor zee W. C, J. Smit, chef van don marinestaf, zond aan de dagbladen een uitvoerig schrijven betreffende de drijvende mijnen. Hij waarschuwt tegen de overdreven berichten over dit onderwerp, die veel ongerustheid verwekken. Voor hot uitvoerige stuk hebben wij nu geen plaats. Wij hopen het echter in het volgend nummer te kunnen opnemen. Kazernebrand te 's-Hertogenbosch. Men meldt ons uit Den Bosch Ruim halfzes, juist nadat de man Laatste berichten. Van het Westelijk gevechts terrein. Parijs, 22 Januari. Officioele ken nisgeving Van vanmiddag 3 uur Nieuwpoort is vrij hevig beschoten. Onze infanterie is eenigszinsopge schoten ten Oosten van den weg naar Lombaertzijde. Tusschon Yperen en Oise heeft onze artillerie met succes de vijan delijke verdedigingswerken, batterijen en een troep voetvolk beschoten. Bij Soissons is geen verandering te melden. Bij Berry au Bac hebben wij een loopgraaf hernomen, welke wij ten gevolge der hevige beschieting had den ontruimd. In de streek van Perthes heeft de vijand in den nacht van 20 op 21 dezer ten Noordwesten van Beau- Séjour een aanval gedaan, dien wij hebben afgeslagen. Ten Zuidoosten van St. Mihiel heeft een buitengewoon hovige beschieting ons niet veroorloofd de 150 M. loop graaf, gisteren in het boseh van Apremont veroverd, te behoudeu. Ten Noordwesten van Pont Mousson heeft de vijand in het boseh Le Prêtre een deel van de loopgraven, door ons den 20en dezer veroverd, hernomen. Wij handhaven ons in het overig deel der stelling. In do Vogezen lieeft de vijand zes granaten van groot kaliber op St. Dié geworpen. Er is geen ernstige schade aangericht. Tusschen de passen van Bon Homme en Schlecht is een aitïlleriegevecht geleverd, waarin wij Duitsche batte rijen tot zwijgen hebben gebracht. De infantericgevechten in de streek van den Hartmausweiler-Kopf duren met dezelfde hevigheid voort. Voor Anne Marie heeft onze artil lerie vijandelijke troepen verstrooid. Berlijn, 22 Jau. (Wolf.) Ambtelijke modedooling uit het groote hoofd kwartier Aanhoudende regens hebben ki ijgs- verrichtingen tusschen de kust en het kanaal van la Basséeonmogelljk gemaakt. Bij Atrecht hadden arlilleriege- vechten plaats. Een van de zuidwestelijk -van Berry-au-Bac eergisteren veroverde 'loopgraven, welke door eeningestor- ten muur eener fabriek gedeeltelijk- dicht was gevallen, word opgegeven en opgeblazen. Een aanval der Franschen ten noorden van Verdun werd zonder moeite afgeslagen. Na do gevechten van eergisteren ten zuiden van St. Michiel hielden zich niet ver van onze stelling nog kleine Fransche afdeelingen op. Door een voor waar tsche beweging werd het terrein voor'ons front tot aan de oude stelling der Fransche gezuiverd. Dc strijd bij Croix de Charmes, noordwestelijk van Poot-ii-Mousson duurt nog voort.. Een krachtige aan val der Franschen op het door ons heroverde gedeelte onzer stelling werd onder eindige verliezen af geslagen. In de Vogezen hebben onze troe pen ten noorden van Sennheim (Cernay) don vijand van de heuvels van Hartmannweilers Kopf gewor pen en 2 officieren en 125 man ge vangen gemaakt. Parijs, 21 Januari. Officieel bericht van 11 uur 'savonds: Do vijand heeft onze stellingen ten noorden van Notre Dame do Lorette gebombardeerd en daarop om 5 uur 's morgens een nieuwen aanval onder nomen, welke onmiddellijk gestuit werd. In Champagne hebben wij twee kleine bosschen ten noorden van de boerderij van Beau Séjour bezet. De vyand deed vergeefs een tegenaanval. In Argonne doden de Duitschers een ernstigen aanval op een uitste kend punt van onze linie bij St. Hubert. Een hevig bombardement vernielde onze loopgraven, waarop de vijand storm liep. De aanval word afgeslagen. Bij Hartmannsweiler Kopf (boven- Elzas) duurt do strijd van infanterie- en artillerie-vuur voort. Van het Oostelijke gevechts terrein. Boriijn, 23 Jau. (Wolff.) Ambte lijke mededeeling uit het groote hoofdkwartier Do toestand is onveranderd. Aan de Sucha vorderen onze aan vallen langzaam. Ten oosten van de Pilica geen geen nieuws. Weenen, 22 Jan. Offieieele keunis- geving van vanmiddag uit het groote hoofdkwartier Drie vliegen in één klap. In oen provinciestadje hier te lande „Het Volk" deelt het mede - vonden eenige dagen geleden een 50- tal burgers in hun brievenbus oen door den post gebrachte getypte brief kaart van den volgenden inhoud: „Naar aanleiding van een erfenis kwestie wordt u bij dezen verzocht (J hedenmiddag één uur, in gezelschap van Uwe echtgenoote te vervoegen ten kantore van notaris(hier stond de naam van den in het plaatsje gevestigdeu notaris) en alsdan beiden mede te brengen een extract uit hot geboorteregister, hetwelk gratis ter gemeente-secretarie te vorkrijgen is." Het gevolg was,dat hetdien morgen storm liep van personen, die een extract uit het geboorte-register ver langden en dat een evengroot aantal personen waarvan de meesten voor deze gelegenheid in pinksterdos wa ren dien middag ten kantore van den notaris moesten vernemen,"dat lanu van de geheele zaak totaal niets bekend wasl In het stadje lacht men thans na veel ergernis maar ora het gebeurde en vermoedt dat. een goed vriend (I) van den gemeente secretaris tn den notaris, welke beiden gezwo ren kameraden zijn, hiermede twee in één klap heeft willen vangen. En als derde de vijftig bravo bui gers er nog bij Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naai Oost-Indië Verzondingsweg. Datum dor tor post bezorging. Tydst-dor laat. busl. a/li Postk. zoepost via Rotterdam 6 en 19 Kobr. C) Holl. mail via Genua 26 Jan. Holl. mail via Napels 1 on 15 Fobr. O aU. briov., briefk. en aangotoek. stukken. Naar Atjoh eu onderhoorighede'n en de Oostkust van Sumatra over Engeland olkon Diusd. 12,16 'sm Naar Guyana (Suriname): zoopost vla Amsterdam 23 Jan.| 6.65'sav. mail vla Queenstown 1 on 15 I'ebr. 12.15'sm. mail vis Southampton 25 Jan. 12.16 'Sm. (alleen op verl. d. afz.) Adverientiën. Den 7on Februari a.s. hopen j| onze geliefde Ouders SIEZE ANTONIUS RIJKERS en DIEUWERTJE VEENSTRA, l hunne 121/s-jarige Echtvereeniging r j te herdenken. Diit zij nog lang gespaard mogen jj blijven is de wensch van hunne j dankbare kinderen. Langestraat 05. Den 31 Januari 1915 hopen jj onze geliefde Kinderen, Zuster jj Jj en Zwager DIRK PRONK en MAARTJE CATHARINA KATER, 1 hunne 12V2-jarige Echtvereeniging f te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van 3 hunne liefhebbende Ouders, Zus- r f ters en Broeders, Behuwd-Zusters j) en Zwagers. Familie KATER. Verloofd MARIE A. VAN PELT JOH. J. MEIJERINGH. Blitar, 6 December 1914. Verloofd FRANCINA H. J. M. VAN DER MADE en J. J. C. DE RIJDT. Helder, Kanaalweg 140, 's Hertogenbosch, Achterstadhuis 4, Januari 1915. J. SMIT en H. LONDON, die, mede namens wederzijdsche Fa milie, hunnen hartelijken dank be tuigen voor de zeer vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk onder vonden. Helder, 21 Januari 1915. De Heer en Mevrouw BOUMAN ZEILER berichten de geboorte van hun Zoon FREDERIK ALBERT. Den Helder, stationsweg ia. Wcst-Indië, a/b. Hr. Ms. „J. van Hcomskorck". 22 Januari 1915. Tot groote droefheid van ons en onze kinderen, overleed te 's-Gravenhage, onze Stief- en Behuwdvader, de Heer H. P. LOOYEN. Nieuwediep, H. ALBARDA-- Teengh. Ned.-Indië, J. ALBARDA. Eenige kennisgeving. Heden overleed, zacht en kalm, mijn dierbare Echtgenoot F. ELLMER, in den ouderdom van 75 jaar. Diep betreurd door Wed. ELLMER- WlLDENBERG. Heden overleed, na een kort stondig en smartelijk lijden, in den ouderdom van 31 jaar, onze geliefde Echtgenoot, Zoon .Broeder en Behuwdbroeder, de Heer GERARDUS NIEMAN. Wed. G. NIEMAN - v. Loenen. F. NIEMAN. M. C. NIEMAN - v. d. Hoeven en Familie. Rotterdam, 15 Jan. 1915. Voor de vele bowyzen van deel neming, ondervonden bij de ziekte en het overlijden van ottzen geliefden Broeder en Vader, den Heer F. SANT, betuigen wij onzen hartelijken dank. Wed. C. DE WIJN-Sant. J. M. SANT. W. G. SANT. A. M. SANT. W. G. F. SANT. A. F. SANT. Helder, 23 Jan. 1915. De Heer en Mevrouw HELLENDOORN VAN WEZEL zulten gaarne a.s. Zondag 24 Januari bezoeken ontvangen. Mevrouw H. ALBARDA-TEENGS is verhinderd Maandag 25 Januari te ontvangen. Aan de Leden der Ned. Herv. Kerk. Evangelisatie-lokaal in de Palmstraat. Zondag v.m. 10 uur en 'sav. half zeven: Os. C. J. VAN PAASSEN, Ned. Herv. Predikant te Haarlem. Christelijke Gereformeerde Kerk. D.V. DINSDAGAVOND half acht: Ds. J. DE BRUIN, van Broek op Langedljk. BIDSTOND voor den NOOD OER TIJDEN. N utsspaarbank. Gelegenheid tot het bijschrijven van rente op Maandag 25 Januari a.s., voormiddags van 10-12 uur en namiddags van 7-8 uur. H. VAN DER LEE, Boekhouder. Zangvereeniging „Morgenrood". Den Leden wordt verzocht Zondag 24 Januari a.s. om 12 uur in de Fröbelschool Laan la aanwezig te zijn, om gephoiografeerd tc wordon. HET BE3TUUR. Hoilandsche Mij. van Landbouw, Afdeeling HELDER. des avonds 6 '/2 uur, in het café „DE BLAUWE KEET" van den Heer D. MAREES te Koegras. LEZING door den Heer L. B. VAN DER SLIKKE te Rotterdam, over „Bemesting van Grasland". HET BESTUUR. in de zaal van „CASINO", fop MAANDAG 25 en DINSDAG 26 JANUARI, te geven door militairep. Optreden van het Mobilisatie Mannenkoor onder leiding van den Heer A. J. Leewens, met medewerking van eenige H.'H. Musicie van het Stafmuziekkorps der K. M. Goocheltoeren te verrichten door den Eerste Luitenant 0. L. J. Sikkens. Opvoering van: DE TREKPLEISTER, (dialoog). De pauzes op te luisteren door een militair Strijkje, onder leiding van den Sergeant-Majoor Da Greef. Prijzen der plaatsen: le rang f 0.50, 2e rang f 0.25, 3e rang f 0.10. Plaatsbespreking op de dagen der uit voering van 12-3 uur. Aanvang 8 uur.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2