men doen door te stemmen voor het wetsontwerp. De motie-Troelstra, ten slotte in stemming gebracht, wordt verworpen met 62 tegen 14 stemmen. Daarna komt Art. 1 van de wet tot „langer in dienst houden enz.", in stemming, en wordt dit aange nomen met 61 tegen 15 stemmen (die der socialisten en van den heer Bichon van IJselmonde). Het geheele wetsontwerp wordt daarna zonder hoofdelijke stemmiug aangenomen. Hetzelfde geschiedt met het wets ontwerp tot langer in dienst houden van ingelijfden bij de militie en eenige kleinere, weinig belangrijke wets ontwerpen. AGENDA. at Jan. Buitengewone voorstellingen in Tivoll, 8 uur. 28 «n 29 Jan. BUbeltemoorulelling in de Consis toriekamer der Lutb. Kerk, van 's n.m. 28 Jan. Holl. Maatsch. van -Landb. Lezing over bemesting van grasland, bvl D. Marnes, te Koegras, halfzeven. en 29 JaD. ver. .Tot stonn vereenigd". Toon.- en Oymn.-nitvoering in Casino, half acht. 30 Jan. Toon.-vereen. „Justus van Maurik". Uit voering in Tivoli, half acht. 80 Jan. Heldursche Mandolineclub „Serenata". Uitvoering in Casino, 8 uur 1 Febr. Amsterdamsch Cabaret- en Orerolto- Ensemble in Casino, half acht. 8 Febr. Soiröe Artistiquo (Ontspanningsavond) in Casino, 8 uur. 4 Febr. Bond voor Staatspensionneering. Opon- bare vergadering lu Casino, 8 uur. Burgerlijke Stand van Helder, van 26 en 27 Jan. 1915. ONDERTROUWDC. Rensmaag en K. Woort; W. J. Lammers en W. van Pelt; G. J. Goes en M. MoormanK. Abbenes en J. M. Kristel. BEVALLEN: J. Schipper-deJonge, d.; M. Beek—Oudkerk, d.; A. Lok kers— Tiel, z.; M. Kuilman—Bais, z. MARINE EN LEGER. Met ingang van den 23sten Januari 1916, z(ju bevorderd zeemilicien-machinedrijver J. Krjjncn tot zot- mlliclen-machtnedrljver majoor; zeemillciens-machined rijver M. van Gllst, C. Ii. de Konink, J. W. Sino, J. M. A. v. Morkom, O. J. OrooDoveld, W. Ameli, D. J. Nodorliand, P. Focke, 0. Grootenboer, P. van der Veore en C. Kooger tot sergeant-zeemillcien-mach.drijvor; zoemilïciena-machinedrjjvor C. F. van Noppen, H. Bloemendal, C H. Borman, G. J. Goes, C. J. Odinot, L. Schippers, G. A. van Kooten, A. J. van dor Wielen en J. Walrecht tot korporaal- zeemilicien-inachlned rijver. B(j Kon. besluit is met 1 Febr. aan kapt. t.z. L. F. H. Tuckermann, wegens langd. dienst, eer vol ontslag uit den zeedicuBt verleend, onder toekenning van pensioenzijn bevorderd mot lng. van 1 Febr.: tot kapt. t. z. de kapt.-lult. z. J. F. Nijland, tot kapt.-lult. t. z. de luit. t. Ie kl. F. H, baron van Dedein, tot luit. t. z. kl. de Idem 2e tel. D. Scalongne; met ing. v 1 Maart tot schout-bij-nacht, do kapte. t. van Voss, W. T. do Booy en G. L. Goedhart; is, met ingang van X Maart, aan do benoemde schouten-bij-nacht W. van Voss en G. L. Goed hart. op verzoek, zoomedo aan do kapte. t. z. C. J. van dor Hegge Spies en J. F. Nüland en den kapMott- t. Z.J.A. Diemer Kool, wegens langd- dienst eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van pensioen, en het bedrag der pensioenen vastgesteld voor kapt. t. r F. H.Tuckermann, de schouten-bij-nacht W. Voss en O. L. Goedhart, en de knpts. t. z. C. J. van dor Iioggo Spies en J. F. Nijland, op f8276, f8776. f8iü0, f8125 en f8050, en voor kapt-luit. t. z. J. A. Diemer Kool op 13200; zijn, mot lng. van 1 Maart, bevorderd tot kapt. t. z. de kapt.- luits. t, z. A. Pieren, P. te Veltrup, J. J. Onde rnam, W. B. K. Boom en C. Kruysj tot kapt.- lult. t. z. de luit». t. z. Ie kl. Jhr. J. H. O. den Bosch, P. C. Coops, 0. D. de Haea, F. Wapeningen en C. T. öteffolaartot lult. Ie kl- de ldom 2e kl. J. P. Bemijnse, J. W. K, TUI, J. J. Heilbron, J. J. van Konijnenburg, P. Haverkamp en J. A. Brouwer, en is aan den gep. kapt.-lult. t. z. J. A. Diemer Kool verleend de tit--rang van kapt. t. z. ST00MVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland" Flores, v. A'dam n. Santos, pass. 24 dezer Fernan- do Noronha. Radja, ultr., pass. 26 dezer Gibraltar. Karimata, uitr., arriv. 26 dozor to Port-Said. Lombok arriv. 26 dezer van A'dam te New-York. Riouw, tbuisr., pass. 26 dezer Perim. Roepat, thulsr., pass. 27 dezer Dungeness. Vondel, thuisr., vertrok 26 dezer van Sabang. Grotlus, uitr-,arriv.27 dezer te 8ingapore. Krakatau. thuisr.,arriv.27 dezer te Genua. Rembrandt, thuisr., arriv. 27 dezer te Gravosend. Rotti, thuisr., arriv. 27 dezor te Marseille. Rotterdamsche Lloyd. Kawi, uitr.. arriv. 26 dezer te Gravesend. Mnlang arriv. 26 dezer van Néw-York te R'darn. Meuado, thuisr., vertrok 25 dozor van Port-Said'. Samarinda, uitr., pass. 25 dozor Gibraltar. Bosooki, thuisr., pass. 26 dezer St. Vincent, Djopja, ultr., pass. 26 dezer Gibraltar. Ophir, uitr., vertrok 26 dezor van Colombo. Walcheren, v. R'dam n. Norfolk, vertrok 27 dezer van Birmuda. DJebres vertr. 27 dezer v. Immingham n. R'dam. Kediri, van Santos naar A'dam, pass, 26 dezer Fernando Noronha. Merauke, tbuisr., pass. 27 dezer Ouessant. Kon. Holl. Loyd. Delfland, uitr., arriv. 20 dezer te Leizoes. Hollandia, thuisr., vertr.24 dozer v. Pernambuco. Zaanland, ultr., pass. 28 dozer Madera. Amstclland, thuisr-, pass. 26 dezer Madera. Frisia, uitr., vertrok 26 dozor van Pernambuco. Tubantia, uitr., vertrok 26dozor van LtBsabon. Kon. West-Indische Maildienst. Fortuna vorlr.SSdez. r, Puorto Barrios n. A'dam. Nlckerlo, ultr., vertrok 26 dezer van Dartmoutli. Amor, van A'dam naar West-Indlê, pass. 24 dezer Prawlepoint. Prins Maunte, thuisr., pass. 26 de». SLCatherine' Point. Haven te Nleuwediep. 36 Jan. Aangekomen van Londen en vortrokken naar Harliugen Eng, s.s. „Leeuwarden" 28 Jan. Idem van Goole naar Harllngon Nederl s e. „Friesland". VISSCHERIJBERICHTEN. Nieuwedlep, 26 Jan. Van gamalenvisschers 2 mandon kleine schol, per mand f6.00, 4manden schar, per mand f2.60. 27 Jan. Van 1 korder 1 mand kleine schol, per mand f8.00, 1 mand schar, per mand f3.00. Van gamalenvisschers 2 manden schar, per mand f8.00. 38 Jan., v.m. Van gamalenvisschers 2 manden kleine schol, per mand f6.00, 4 manden schar, por mand f2.60. MARKTBERICHTEN. 8chagen, 28 Jan. 1916. f 60.- k 200.- Stioron 9 Goldokoe! 76 Geldekoeien 80 Kalfkoeion 2 Vaarzen Pinken Graskalveren 80 Nuchtero kalveren Rammen Schapen (magero) Schapen (votte) 600 Ovorhouders Lammeren Bokken en Geiten Varkens (vette) p. K.O. 46 Varkens (mag.) 60 Biggen 100 Konijnen 60 Kippon Duiven Ganzen Zwanen 125 K.G. Boter 60 Kaas 800 Kipoloron Eendeleren p. 100 stuks p. 100 stuks handel stug; geldekoeien DE OORLOG. De algemeens toestand. Hoe objectief men de zaak ook wil bektjkeD, als men de berichten van Duitsche en van Engelsche zijde over het gevecht in de Noordzee naast elkander legt, krijgt men, vooral na de nauwkeurige offlcieele Engelsche opgave van de verliezen aan Engel sche zijde, o.i. sterk den indruk dat het Duitsche bericht over het zinken van een Engelschen liniekruiser on juist is. OpmerkéUjk is, dat de Duitsche bladen de offlcieele berichten van de Engelsche admiraliteit woordelijk weergeven. Daaronder plaatsen zij de tegenspraak, hun van hoogerhand verstrekt. „De tegenspraak tusschen de wederzijdsche offlcieele berichten hoeft niet te bevreemden," zoo schrij ven de Duitsche kranten, want meer malen zijn reeds de offlcieele Engel sche berichten onvolledig gebleken op het punt van Engelsche verliezen. „Als deze verliezen worden geleden ver op den Oceaan, is dit in verband met het ontbreken van de mogelijk heid om in Duitschland berichten te krijgen of door den ondergang van Duitsche schepen, die aan het gevecht deelnamen, te verklaren. Hier echter, waar aan Duitschen kant vele getui gen aanwezig waren, zou men zulke verdraaiingen van de waarheid voor onmogelijk houdeD. Het zinken van den Engelschen liniekruiser is in alle geval van Duitschen kant niet slechts door de schepen, die aan het gevecht deelnamen en door de torpedoboot, die de kruiser met twee torpedo's iu den grond heeft geboord, maar ook door een Duitsch luchtschip, dat zich bij het gevechtsterrein bevond, gecon stateerd. Evenals op het oogenblik vast staat, dat het door Engeland nimmer erkende verlies van de Audacious een feit is, waaraan, na do daarover openbaar gemaakte fotographieön niet meer to twijfelen valt enz., evenzoo zal binnenkort het verlies van dezen liniekiuiser van Engel sche zijde worden toegegeven, alsook, naar wij meenen te mogen aanne men, van twee torpedojagers". Al dus de Duitsche bladen. Inderdaad, vroeg uf laat zal de waarheid ook in deze zaak wel aan het licht komen, tot beschaming van die van de twee mogeudheden, welke dan zal blijken een misleidend berichtte hebben uitgegeven. Juist waar dit het geval is, blijft de tegenspraak ons bevreemden. Als men veronder stelt dat her Duitsche bericht juist is, dan moeten do Engelschen nog een liniekruiser in het gevecht heb ben gehad, de Queen Mary, do Aus tralia of de Indefaligable, waarover zij het stilzwijgen hebben bewaard. Maar zeer vreemd blijft het dan nog, dat van Duische zijde de naam van het schip, dat gezonken zou zijn, onvermeld is gebleven. Bij la Bassée is nu werkelijk hard gevochten. (Naar men zich herinnert, is het vorige bericht uit deze streek dat meldiDg maakte van de verovering van de Duitsche stelling door de Engel' schen, een verzinsel gebleken.) De Duitschers waren op dit gewichtige punt, evenals de vorige maal, toen er werkelijk werd gevochten, v de aanvallers. Het laatste bericht over dit gevecht is van Franscbe zijdeen meldt, dat de Engelschen hun aan vankelijk verloren stellingen hebben heroverd. Over het stadium vaii den strijd bij dit gewichtige punt, waarin dit moet zijn gebeurd, zijn nog geen berichten van Duitsche zijde inge komen. Over het gevecht op de heuvels bij Craonne, die zich aansluiten bij de onlangs door de Duitschers genomen heuvels ten Noorden van Soissons, was het Duitsche hoofdkwartier Dins dag heel kort. Onze troepen hebben daar met goeden uitslag gevochten, zoo luidde het. De Pranschen erkennen echter in hun laatste communiqué een tegenslag, in zooverre de Duit schers zich in een gedeelte van het gewonnen terrein konden handhaven. (N. Rott. Ct. Op Zee. De slag op de Noordzee. Londen, 27 Januari. Een marine matroos vertelde in een interview over den zeeslag op de Noordzee „De Duitscho vloot kwam in zicht dertig mijlen van de Engelsche kust: bij het zien van de Engelsche schepen wendden de Duitschers den steven en vluchtten zij. De Engelschen gin- geD onmiddellijk tot de vervolging over, met het doel de Duitschers af te snijden. Toen de „Lion" het eerste schot loste waren de vloten ongeveer vijftien mijlen van elkaar. De Duit schers veranderden van richting en stoomden zuidwaarts, doch de Engel schen achterhaalden hen, hoewel de Duitschers onder het stoomen mijnen in zee lieten. Het was een opwin dende jacht. De schoten vielen dik om de Engelsche schepen, maar de Duitschers hadden weinig treflers. De afstand tusschen de linies was nooit kleiner dan acht mijlen. De „Lion" concentreerde het vuur de „Blücher", die achter aan de Duitsche colonne stoomde, en bracht dien tot zinken". Aan boord van een der torpedo jagers, die te Harwich aankwamen, was een Duitsche stoker, die mede deelde: „Het doel van de Duitsche vloot was een der havens aan de oostkust". Een ooggetuige aan boord van een der torpedojagers zegt: Hot zinken van de „Blücher" was een treurig gezicht; raenschen, die in hot water lagen te spartelen te midden van ledematen, kleediugstukken, en dui zenden doode visschen op de opper vlakte van het water, waar boven meeuwen vlogen. Toen de Engelschen een boot uit zetten om de overlevenden van de Blücher" te redden, vloog een mono- plane boven de booten, en wierp bommen uit. Eén viel er honderd yards van het schip. Dit belette dat nog meer Duitsche schipbreukelingen werden gered. Gedurende het gevecht werden de Britsche oorlogsschepen voortdurend aangevallen door onderzeeërs, doch- de torpedobooten bleven rondstoomun, en weerden het gevaar voor het schieten met torpedo's af. Allen, die aan het gevecht deel namen, verklaarden, dat het een hevi- slag was, maar dat't resultaat nog grooter is dan door de admiraliteit is medegedeeld. Want niet alleen wer den Duitsche torpedojagers tot zinken gebracht, maar men meent:, dat de Derfflinger" een der twee Duitsche slagkruisers is, die ernstig beschadigd werden, on dat één dezer iu brand stond. Londen, 26 Jau. De admiraliteit deelt mede, dat alle Engelsche oor logsschepen en torpedobootvornielers, die Zondag aan den slag deelnamen, goed en wel in de haven zijn terug gekeerd. De „Lion", waarvan eenige afdeelingen in het voorschip vol zijn geloopen ten gevolge van een schot ouder de waterlijn, is op sleeptouw genomen door de „Indomitable". De „Meteor", die ook averij had, werd gesleept door de „Liberty". Beide vaartuigen werden beveiligd dooreen sterk cskortc torpedobootvornielers. De totale verliezen zijn volgens de admiraliteit aan boord van de „Lion" 17 man gewond; de „Tiger": een officier eu negea man gedood, drie officieren en acht man gewond; de „Meteor": vier man gedood, een ge wond. Men gelooft niet, dat er meerdoo- den zijn; maar mocht dit alsnog blij ken wel zoo ie zijn, dan zal dit on middellijk worden bukend gemaakt, zoodra het rapport van sir David Beatty zal zijn ontvangen. Londen, 27 Januari. Volgens een ander relaas van Britsche zijdo ver trok de Britsche vloot 's nachts en voegde zij zich op zee by de lichte kruisers en de torpedo vei nielers; men stoomde den geheelen nacht door. Naar gefluisterd werd was de vijandelijke- vloot uitgevaren en had' vice admiraal Beatty gezworen haar te nemen. Onze vingers jeukten om hen voor Scerborough betaald te zetten. Onze vliegtuigen signaleerden den vijand te acht uur 's morgens. Het eerste schot van de „Lion" miste, het tweede raakte de „Blücher". Toen ingen de poppen aan het dansen. De Duitschers schoten met al hun kanonen en raakten de „Lion" eu de „Tiger". Vijf Duitsche slagschepen voeren op zulk een wijze, dat al hun achtersteven-kanonnen op de „Lion" alleen gericht waren. Een salvo van de „Princess Royal" was beslissend voor het lot van de „Blücher". Intusschen waren de „destrdyers" in gevecht gewikkeld met de rond varende torpedobooten. Toen Beatty aan boord van de „Princess Royall" kwam pa de ver volging, werd hij door de bemanning ontvangen met het geroep„Well done, David(„Goed gedaan, David I") Het was heldor licht en de zee was vrij kalm gedurende den zeeslag. Toen de „Blücher" zonk met het voorschip schoot zy een salvo 3f uit haar achtertersten pantsertoren. Londen, 27 Januari. De „Daiiv Tele- graph" bevat een verhaal van den zeeslag, dat ook verschijnt in de „Bootsman", dio inlichtingen heeft kunnen krijgen van alle klassen van schepen die er aan deel hebben ge nomen. Uit de plaats, waar men het Duit sche eskader Zondagochtend iu zicht kreeg, is haast met zekerheid af tc leiden, dat zijn doel eerst Newcastle was, waarna ook Hartlepool weer een beurt zou krijgen. Dat het eskader slechts 2J uur van de kust verwij derd was, toen het de wachtende Engelsche schepon ontmoette, is geen teeken, dat men in Engeland niet wist, wat de Duitschers voor hadden en waar zij waren. De sterkte en samenstelling van het eskader kende men spoedig door dat de torpedojagers er op af vlogen. Eenige minuten nadat de eerste Duitschers in zicht waren gekomen, gaf de Noordzee een tooneel te aan schouwen als zij nog nooit had be leefd. Het was „soort bij soortde torpedojagers gingen op de torpedo jagers af, lichte kruisers op lichte kruisers, liniekruiser op liniekruiser. De manschappen waren opgetogen, toen de schepen met volle krachter op los stoomden. De bevelhebber van een der schepen zei„Je zou den ken dat het een voetbalspel was, zoo'u schik hebben de jongens er in Van hot oogenblik af aan, dat de vijand de Engelsche liniekruisers zag was het duidelijk, dat zij wol er op uit waren om steden te verwoesten, maai- niet om iets aan to vallen dat terug kon slaaD. De heelo troep sttoopers ging er dadelijk van door, on namen den koristen weg om de beschutting van mijnvelden, forten en havens op te zoeken. Zy gingen met volle kracht aan den haal. Zij hadden echter nog ongeveer 120 mijl open zee voor den boog en een wraakgierige vloot achter zich. De vervolging duurde laug voor de kanonnen begonnen te spreken. Bijna veertig mijl snelden de schepen langs den kortsten wég op Helgoiand aan voor men kon peggen, dat de kanon nen iets van beteekenis uitrichtten. Do „Lion" opende bü do Engel schen de linie; daarachter de mach tige „Tiger", vervolgens de „Pi inces Royal", de „Indomitable" en de „Now Zealand". Het was weldra duidelijk voor de nazettende schepen, dat het de be doeling van dou admiraal was van de prachtige snelheid van zijn eska der ten volle gebruik te maken en het cr op toe te leggen de snelle schepen van den vijand in actie te brengen. Weldra haalde de „Lion" de langzame „Blücher" in en terwijl zij passeerde gaf zij de volle laag, wat schrikkelijke schade aan boord veroorzaakte. Maar de prooi van de „Lion" was verder vooruitde vluch tende „Derfflinger", „Seydlitz" en „Moltke". Het vlaggeschip volgende, beschoot ook de „Tiger" de „Blücher" toen zij die passeerde. En daar de „Princess Royal" volgde in het zog van de schepen, die de leiding had den, gaf ook zij de „Blücher" de volle laag. Het was nu duidelijk dat het mot de „Blücher" gedaan was. Het schip was in den steek gelaten door de audere Duitsche schepen, die sneller waren en wier eenige ge dachte scheen in veiligheid te ko men. Mut dit schip kon afgerekend worden zoodra er met de andere vijandelijke kruisers afgerekend was. De jacht had nu langer dan twee uur geduurd en toen het onmogelijk werd de vluchtende kruisers te dek ken, daar de grootere schepen inge haald en beschoten werden door de Engelsche slagschepen, volgden do lichte Duilsche kruisers het voor beeld der grootere schepen en zetten er alles op om te ontkomen. Toen zag de „Lion", die den tweeden krui ser in de Duitsche linie ingehaald en beschoten had, dat het gevecht kans liep in het mijnenveld terecht te kornen. De „Tiger", „Princess Ro yal" en „Indomitable" waren nu op schootsafstand van de groote schepen van den vijand en het scheen hun, die het gevecht zagen, dat die drie schepen al de schade aan den vluch tenden vijand zouden toebrengen, die mogelijkerwijze toegebracht kon wor den, in aanmerking genomen den voorsprong, die de vluchtende sehe- pen hadden en den steeds kleiner wordenden afstand tusschen de Duit sche schepen en hun mljnengebied. Dat de Engelsche schepen veel schade toebrachten is zeker. Hot vuur van de „Derfflinger" en de „Seydlitz" word al zwakker, naar mate het schrikkelijke gevecht onder de vaart aanhield. Op een half uur afstands van de mijnversperring stond de „Derfllingêr" aan het voorschip in braud. Een vuurzee teisterde het voordek, de dokken waren met over blijfselen van don vernielden boven bouw bezaaid, en toen zij binnen de bescherming van de mijnversperring was gekomen, had zy niet haar ka nonnen geen antwoord te geven op den hagel van proj'ectielen dio haar thuis bracht. Aan boord moet het verlies aan mcnschenlevèns zeer zwaar geweest zijn. Het derde schip •an de Duitsche linie, dat, naar meu denkt, op deze plaats do „Seydlitz" was, maar ook do „Moltke" geweest kan zijn, leed rtog zwaarder. Het was onder het vuur van de „Lion" ge komen ea kreeg ook eenig vuur van de „Tiger do „Princess Royal" en ook van de „Indomitable". Het schip was er vreeselijk aan toe. Het eene na het andere kanon was buiten ge vecht gesteld en onder de bemanning was vreeselijk huis gehouden, zijn vuur zweeg. Het stoomde wanhopig naar de schuilplaats. Zijn geheele achterschip stond in brand, toen het do schuilplaats van de mynversper ring bereikte. Middelerwijl had do „Lion" zijn aandacht gewijd aan den strijd tus schen de lichte kruisers, die van hun snelheid en artillerie met groote uit werking partij trokken. Zy stevende erop los om den lichten Duitschen kruisers den weg af te snijden "en hen naar de Engelsche schepen, die ze warm vervolgden, toe to drijven. Dit was wegens het groote aantal schepen, dat in gevecht gewikkeld was, een moeielijke taak. Het Engel sche vlaggeschip richtte onder die schepen groote schade aan, maar zij slaagden erin te ontkomen. Enkeio ervan waren ernstig beschadigd. In eenige gevallen waren de kanonnen vati dc basementen geschoten en de rompen doorboord. Een aantal van do lichte Duiüacdie kruisers zal ge ruimen tijd geon dienst kunnen doen. Het lot van de „Blücher" was dadelijk bezegeld, maar de kruiser vocht goed. Schip na schip had zijn «kanonnen op de „Blücher" gericht, met een vreeselüke uitwerking, want de artillerie dééd wat zo kon eu schoot voortreffelijk. De uitkijkers vertellen, dat de ta- freelen op het dek van de „Blücher", tegen dat het gevecht op zijn eind liep, onbeschrijfelijk waren. Uit een andere bron wordt gemeld, dat de bovenwerken van het schip zoodanig waren stukgeschoten, dat ze alle gelijkenis met onderdet?len van een schip verloren hadden. Alle ka nonnen, tot de laatste aan toe, waren onbruikbaar geschoten. Van alle kan ton had liet granaten op het schip geregend, verwoesting aau boord ver spreidend en dood onder de man schappen. Vlak tegen hot eind van het ge vecht vuurde do „Arethusa", die in het gevecht in de baai van Helgoiand room heeft verworven, een torpedo op de „Blücher" af, waarop men de bemanning van het voege schip over boord zag springen. Onmiddellijk daarop kreeg de „Blücher" slagzijde en begon zij gestadig te zinken, ter wijl de slagzij zeer gering bleef. Ver volgens sloeg het schip mei een plot seling luid geraas om on verdween in de zue met de vlag nog wapperend in don mast. Toen de kiel weer voor een oogen blik naar boven kwam, zwommen groepen manschappen er heen en trachtten zich er aan vast te klampen, maar binnen eenige minuten verliet hen deze hulpen het schip ging naar don grond. Honderden zwommen on worstel den in hot water, waar het schip gezonken was. De Engelsche schepen, die zich er van hadden onthouden den versprei den vijand te volgen in het zeegebied waar uiijoen gestrooid waren, begon nen thans hun aandacht te wijden aan het reddingswerk. De beman ningen van do lichte kruisers en de torpedoboot-vorniolers wijdden zich met de grootsto; energie aan die taak en honderden drenkeliugen werden opgepikt. Mogelijk zouden er nog veel meer zijn opgepikt, ware niet een nieuwe factor in don strijd ver schonen. Uit de richting van Helgoiand kwamen een reusachtig luchtschip en een aantal vliegtuigen aanzetten. Deze luchtvloot scheen met zorg die Britsche oorlogsschepen te ontwijken, welke voorzien waren van do laatste kanonnen, bestemd om tegen vlieg tuigen te worden gebruikt. Met voorbijgang van de linie kruisers en zoo ver mogelijk uit de buurt blij vende van de lichte kruisers, viel de luchtvloot aan op do torpedoboot vornielers. Deze booten lagen opdat oogenblik stil en waren druk bezig met het- redden van de ovorlevonen van de Blücher. Met groote bitterheid wordt door de Britsche manschappen, die met hot reddingswerk bezig waren, verzekerd, dat er bommen op hen werden gegooid om hen tedooden. Het reddingswerk kon in verband mot dezen aanval niet worden voort gezet; eü do torpedobootvornielers, elk mot een aantal geredde Duitschers aan boord, verspreidden zich onmid dellijk. Wat den algemeenen gang van zaken betreft, mag het als zeker worden beschouwd, dat indien de Duitsche vloot ook maar oven ware afgeweken van de volkomen rechte lijn, in welke zij vluchtte, niets haar van dè vernietiging had kunnen redden. De getroffen maatregelen hadden dat zeker gemaakt. De luchtvaartuigen hielden den aanval niet lang vol, maar keerden huiswaarts eu volgden het onklaar geraakte eskader naar Helgoiand. Een lichte en tijdelijke averij aan de machines van een der Engelsche schepen kan de waarnemers in het luchtschip er toe hebben gebracht te meenen, dat zware averij was toege bracht. Dit kan dan den grond zijn voor het gerucht, dat een Britsche linie-kruiser vernietigd was. Indien de Duitsche vliegtuigen zich Diet in den strijd hadden gemengd, dan zou, daaraan valt niet te twijfelen, bijna niemand van de Duitsche dren kelingen hebben hoeven om te komen. De Duitsche zeeliedeu waren voor zien van een uitrusting die hen in staat stelde te blijven drijven. Vau de verongelukten waren de meesten door het kanonvuur gedood. PLAATSELIJK NIEUWS. Velsen, de hoeren M. J. Enzerink, M. Crommelin, J. F. Klercq, J. H. A. Kruimel en J. C. Slis, benevens de onder-voorzitter H. Sant, zijn her kozen in de eergisteren gehouden verkiezing. Concert. Tilly Koenen. Op 't allerlaatste oogenblik heeft Tilly Koenen zich genoodzaakt ge zien haar concert, dat zij gisteren avond zou geven, uittestellen. Dé zangeres was verkouden geworden, ofschoon zy nog getracht heeft door liet houden eener repetitie, haar stem op streek te brengCTi, bleek het niet mogelijk en moest zij hot concert afzeggen. Niettemin is dit uitstel geen afstel alle genomen plaatsbewijzen blijven geldig, zoo ook de besproken plaatsen, en eerstdaags zal te dozer plaatse bekend worden gemaakt wanneer het concert thans zal plaats hebben. Tot Steun Vereenigd. Deze kranige Tooneel- en Gymnas tiek vereeniging van Hr. Ms. Wacht schip geeft heden Donderdag- en Vrijdagavond wederom eene groote uitvoering in „Casino". Was de uit voering, een zestal weken geleden gegeven, al een groot succes, naar het programma te ooidoelen ver wachten wij er nu eigenlijk nog meer van. Vooral op het gebied der gym nastiek, die edelste van alle sporten, zijn de prestaties van T. S. V. be wonderenswaardig. Prachtwerk was het de vorige keer, en nu zal hot zeker niet minder zijn! Daar de netto opbrengst bovendien zal zijn voor een goed doel n.1. voor de kas van het Plaatselijk Steun comité, on de untrée-prijzen laag zijn gesteld, kan T. S. V. zonder twijfel op stampvolle zalen rekenen. - De Mobilisatieclub van Soc.-Dem. militairen houdt 31 Jau., 's avonds 6 uur, haar öo cursus-vergadering iu liet gebouw vau den Bond van Minder- Maiinepersonoel, alwaar de heer P. Ronner van Snoek liet onderwerp: Staalspemionneoring zal behandelen. - Naar inen ons mededeelt, geeft Helder's „Mannenkoor' Maandag 8 Februari een Concert voor hare dona teurs en begunstigers. Aau dit concert zal medewerken de Orchest-Vereeni- ging „Apollo". - Onze vroegere plaatsgenoot, de heer W. Bruyn Pz., commies dor posteryen le klasse, te 's-Gravenhflgö, ia met ingang van 1 Febr. a.s. be vorderd tot hoofd-commies der pos terijen. Polder „Helder en Huisduinen". In de zitting der Tweede Kamer van Dinsdag 26 Jan. werd het wets ontwerp tot overdracht van het be lieer en onderhoud van den polder „Helder en Huisduinen" on van een gedeelte van den Rijksweg genaamd „Strooweg" enz., zonder hoofdelijke stemming aangenomen. BINNENLAND. Ontslag ,uit den Zeedienst. 's Gravenhage, 28 Jan. '(V.'DTf De matrnoa le ki. II. Toering en de matroos timmerman G. Muller, die deel uitmaakten van het Hoofdbe stuur van den Bond van Minder Ma rinepersoneel, zijn op 25 Januari jl. uit den zeedienst ontslagen wegens verregaande plichtsverzaking als mi litair. Blijkens het door eene Commissie gehouden onderzoek hadden zij hande- liugeu geploegd, welke beoogden een maatregel van het Marinebestuur te ontzenuwen, door militairen der zee macht, leden van den Bond van minder Marinepersoneel, aan te sporen tot overtreding van het door den Minister van Marine uitgevaardigde voorschrift, dat aan boord van Hr. Ms. Oorlogsschepen en bij de inrich tingen der Zeemacht elke handeling uitgaande vau voornoemden boud, alsmede schrifturen on periodieken dien boud, vorbozen. Den Haag. 28 Jan. Prins Hendrik zal Zaterdag a. s. aiuiei een verga dering van „Onze Vloot" bijwonen, waarin de luit. t. z. D. Scalongne een voordracht zal houden over onder zeeërs en mijnon. Een verzoek om amnestie voor generaal De Wet. Dr. Hendrik Muller heeft verleden week het volgende (iu liet Engelsch gestelde) telegram aan do Zuid-Afri- kaansche rogeeriuz gezondon Beproefd vriend Viljstraat, nu als regeeringscomraissaris vele duizenden Belgische vluchtelingen verzorgende, smeek ik, ook in belang geliefd Zuid-Afrika, amnestie generaal De Wet en vorgelingen. Een politieagent doodgestoken. De man, die Dinsdagmiddag werd aangehouden, verdacht van het dood steken van den politieagent Titseler, is gisterenmorgen in het Bmnen- Gasthuis met het lijk geconfronteerd. Hij blijft ontkennen zich aau het mis drijf te hebben schuldig gemaakt. Heden zal hij ter beschikking der justitie gesteld worden. IJmuiden, 28 Januari. De afgetreden ledenvan de Kamer van Koophaudel en Fabrieken te Raadsoverzicht. Erwtensoep, gezegd snert, is een kostelijk voedsel. Kostelijk om den geur, kostelijk om den smaak, kos telijk om de verwarming, kostelijk ooi de voeding. Daarom is het te meer te betreuren, dat onze voorva deren den snertenbijaaam misbruikt hebben om eene minachting uit te drukken, eene minachting, te groo ter naarmate de snert, gezegd erwten soep geuriger en smakelijker en voed zamer was. „Een snertvent" tcwor den genoemd is al het ergste wat u of mii kan overkomen, eu droevig is het, als wyze woorden worden gedood verfd met het begrip „het lijkt wol snert". De lezer kan dus begrijpen hoe geweldig onze schrik was, toen een van ons iu den nacht van Dinsdag op Woensdag uitriep: „Dat -zoo'n snert-vergadering nog zoo lang moest duren Wij vonden en vinden dit oneerbiedig. Want zelfs al zou een raadsvergadering snert-achtige hoe danigheden hebben, dan nog zegt men dat niet. 't Is waar, er wareu verzachtende omstandigheden. Wij hadden volle vier uur gezeten, ver verwijderd van vrouw en kinderen, in het huis der vroeden, en wij liepen gevaar vast te groeien aan onze stoe len, terwijl er een agenda was, die nu ja, je den duur der zitting op hoogstens IJ a 2 uur deed stellen.' Behalve een ris ingekomen stukken en mededeelingen was er nu niet zoo vreeselijk veel, dat reden gaf te vermoeden dat de discussies zoo lang zouden zijn. Maar wonderlijk zijn de wegen der menschenWant die ingezonden stukken, die anders als in een film, rrrrrrt, dc revue passeeren voor dat je eigenlijk nog weet waar je over hadt moeten stemmen, moet je al weer over wat anders stemmen die ingezonden stukken bleken thans, zoowaareen stevige varkens kluif te zijn, die de erwtensoep, ge zegd snert, aanmerkelijk kruidiger maakte. Ja, er waien zelfs oogen- blikken, dat de vetoogjes langs ban den en mond liepen van wie van dit gastmaal genoten. Allereerst hadden we de oprichting van een werkeloozenfonds. In eene vorige vergadering was hierover al lang en breed gediscussieerd. Dat was in 't begin van den huidigeu toestand. Minister Treub heeft hier omtrent- gemeenten aangeschreven. Het doel was de bestaande landelijke werkeloosheid kassen, die vóór 1 Aug. minstens 3 maanden functioneerden, intact te houden en Z. Ex. wilde daar om door do gemeenten werkeloos- heidsfoudaen doen oprichten, waar voor Rijk en Gemeente elk de helft zouden bijdragen. Maar de Raad wilde er niet aan, omdat er feitelijk geen werkeloozen waren in deze gemeente. De heer Verstegen, die redeneerde gouverner c'est prévoir, betoogde des tljds al de wenschelijkheid van de toch-maar oprichting, raaiy het was de stem, die verklonk. De Voorzitter zei: laton we eerst eens afwachten of er werkeloozen komen. Die ander halve van nu gelden niet. Ennu waren er 32 werkeloo zen in de bouwvakken. En de R. K. Vakorganisatie zoowel als de Held. Bestuurders Bond vonden hierin aan leiding nogmaals met het verzoek tot den Raad te komengeef ons oen tijdelijk wol'kloozenfonds op den voet van de circulaire van minister Treub. Want die 32 krijgen thans uit het landelijk fonds uitbetaald en 's minis ters bedoeling is juist om dit zoovoel mogelijk intact te houden. Daarbij hadden zich een groot aantal vak- vereenigingen hier ter stede aange sloten. Maar de Voorzitter bleef onver murwbaar. Wat zijn nu 32 werke loozen die hebben we elk jaar om dezen tijd in de bouwvakken; dat is volstrekt niets buitengewoons, aldus deze heer. Maar de omstandigheden zijn wèl buitengewoon, betoogde de heer Ver stegen. Toen kregen we de vernuftige redeneering, dat de buitengewone omstandigheden niet buitengewoon waren voor 32 werkeloozen, die, in gewone omstaudighedeir óók werke loos zouden zijn-geworden, waardoor deze gewone omstandigheden voor hen dus buitengewoon bleven, dus nu buitengewoon in 't kwadraat waren. Ik weet niet, of u 't hebt kunnen volgen, 't is wat ingewikkeld. Be grijpelijker wordt het aldus- A's in komen in gewone omstandigheden is in tijden van werkeloosheid nul; zijn uitgaven zijn of opde pof-halerij, zooals u 't noemen wilt, stel flO.— A's inkomen in buitengewone omstandig heden is in tijden van werkeloosheid alweer nul; zijne uitgaven, tenge volge van do stijging van nagenoeg alle dagelljksche behoeften bedragen f 15.— per week: rekent u 't nu maar na. 't Was wel aardig om den kinde ren op school als sommetje op te geven. Enfin, het fonds a la Treub kwam er niet, maar wel dat h. la Bierste ker tenminste, er werd eene com missie benoemd, die een definitief gemeentelijk werkeloozenfonds zal voorbereiden. Wel waren er goddank nog 7 leden, die voor een fonds (i la Treub stemden,maar... de meerderheid was 11. En natuurlijk waren allen, behalve dan Dr. van den Berg, die van die heele werkeloosheid niets hebben moest, vóór het plan Bier steker, maar in afwachting daarvan had men nu mooi de gelegenheid gehad die 32 werkeloozen te helpen, die niet in buitengewoon-buitenge wone, maar dan toch in andore dan gewone omstandigheden verkeeren. Dat was nog maar het begin. Toen kregen we een evenlange boom over de verlaging van den cokesprijs. Indertijd is dit bij wijze van proef door de gemeente eens drie maanden geprobeerd. Het liep toon uit op een fiaaco, omdat de menschen er zich eigenlijk een beetje voor schaamden. Ze moesten n.1. een bonnetje halen op het Raadhuis en konden daar cokes op krijgen. Zoodat maar heel enkelen het deden. Laten we 't nog eens probeeren, betoogde de heer Bierstoker. Je kan nooit weten. Maar de heer Verstegen hield vau radicale middelen. We moeten ze be schikbaar stellen voor iedereen, zei deze heer. Dan weten we tenminste dat ze gekocht worden. Eu hij noemde tevens den prijs: 40 cent per mud. Doch dit was veel te laag. Wet houder de Ven betoogde, dat alleen een inkoop van 4000 ton deze week f22.000.— meer kost dan verleden jaar en 't zal nog wel erger worden. En toen kwam de heer Biersteker en hakte de knoop door. We stellen ze beschikbaar voor de drie laagste categorien van aangeslagenen hoofd omslag en voor niet aangeslagenen. Dat zal succes hebben, M. d. V. Wie zal dat controleeren? vroeg M. d. V. Wel, betoogde de heer Biersteker, ze nemen het boekje hoofd, omslag in de hand en gaan de namen na. Of ze nemen het niet in de hand, want de niet-aangeslagenen staan er niet in, maar op een of andere manier is er wel een mouw aantepassen. Allemaal goed en wel, kwam de Voorzitter, die het intusschen, blijkens zijne oppositie, niet goed en wel vond, maar denkt u er aan: zaken zijn zaken. U mag, wat mij betreft de cokes weggeven voor een liefdadig doel, maar als we ze gaan verkoopen, moeten we rekening houden met dun kostprijs. En dien kan men niet lager stellen dan 55 cent. Dus wat willen de heeren? De heeren praatten er nog lang over. Dat was zeker: het voorstel Verstegen had geen levensvatbaar heid, 't was ten doode opgeschreven. En dat van den heer Biersteker won het. Zoodat deze 4 categorieën goedkoope cokes kunnen krijgen tot 1 April. Wij hopen, dat de maatregel meer succes moge hebben dan den vorigen keer. De heer Verstegen kreeg het met den Voorzitter aan den stok over deze kwestie. De heer Verstegen trachtte namelijk te betoogen, dat de gemeentelijke exploitatie van een bedrijf anders behoort 'te zijn dan particuliere. Een particulier maakt winst in eigen belang, voor eigen zakeen gemeente maakt winst, die weer ten goede komt aan 't algemeen. Toen zei de VoorzitterHet is iu 't belang van de gemeente, zooveel mogelijk winst te halen uit een be drijf. Wie zegt dat? stoof de heer Ver stegen op. Ik, repliceerde de Voorzitter. O, was 't antwoord, dan is 't zoo erg niet. Als Treub 't maar niet zegt. 't Was niet bepaald een com plimentje aan den Voorzitter, en de Raad, enfant terrible, vond het grappig. Toen kwamen we zoo langzamer hand aau de eigenlijke agenda. Nog niet dadelijk. Een voorstel om de wateropneming en in verband hier mede de betaling vau het water 3- maandelijks te doen geschieden iu plaats van, zooals tot nog toe, maan delijks, een voorstel, zoo eenvoudig eigenlijk als het woordje dag. ver oorzaakte niettemin een kleiu dis cussie-stormpje. Maar 't was een goedaardig windje en 't legde zich, onder de kairaeerende woorden van den heer Biersteker, spoedig neder, niet, dan nadat de heer Van den Bei g, bang om aan 't koude water zijn vingers te branden, zich naastiglyk teruggetrokken had en do heer Grür.- wald de verzenen tegon de prikkels geslagen had en in de oppositie ge gaan was. Een eigenaardige kwestie is die van de salarieering der heeren Van Hoek c.s., leeraren B. A. S., die, naar hunne meoning, to weinig hebben ontvangen. Eigenaardig, omdat lo. de heeren jarenlang hun salaris zon der aanmerking getoucheerd hebben en nu ineens met deze bewering komen aanzetten; 2o. omdat de be grooting 1915 met kennis van zaken, zooals de Voorzitter opmerkte, door Gedeputeerden was goedgekeurd, die niettemin toch het raadsbesluit te dezer zake, waarop de begroeting is gebaseerd, niet goedkeurden. De Raad van State zal te beslissen hebben, meende de Voorzitter. Schorten wij dus ons oordeel op. Hot Centraal Genootschap voor Kinder-herstellings- en Vacantiekolo- nies krijgt geen subsidie. De Raad handhaafde het vroeger ingenomen standpunt. De Vereeniging heefteen reservekas van 'nf800.-; ais dat nu eens een 2 of 300 was, meende de heer Biersteker, was het wat anders. 't Gaf niet of de heer Verstegen den Voorzitter trachtte dood te gooien met diens eigen argumenten vau: tot een goede koopmanschap behoort het kweeken van een reservekas. De Voorzitter liet geenszins met zich stoeien, laat staan zich door een enkel argument verpletteren en dc heer Verstegen stond bij stemmiDg geheel alleen. Een paar benoemingen waren even eens aanleiding tot wrijving. De heer Adriaanse vond de wijze, waarop eene voordracht voor school 7b was op gemaakt, gansch niet naar behooren 't had allen schijn, alsof, volgens de woorden van den Schoolopziener, no. 2 en 3 van de voordracht or maar als figuranten waren opge bracht: ze waren n.1. niet eens door het betrokken schoolhoofd gehoord I De heer Verstegen be-argumenteerde dit nog wat nader. Een en ander vindt men in ons verslag vermeld. En bij eene benoeming voor het Armbestuur wees de heerAdriaansu op de bekrompen, eenzijdige inzichton van dat bestuur, die altijd maar weer menséhen van dezelfde richting op de voordracht plaatste, zonder reke ning te houden met anderer wen- schen. Inderdaad is dit ergerlijk, en volkomen terecht was de hier ge oefende kritiek, 't Armbestuur legt blijkbaar al die wenschen naast zich neer. Ten slotte wees de heer Verstegen bij de rondvraag op een ergerlijk feit, dat zich met een gemeente geneesheer zou voorgedaan hebben. Deze zou op de eerste aanvraag niet, op de tweede eerst laat bij een patiënt zijn ver schenen, te laat, n.1. toen deze overleden was. De Voorzitter kon niet anders ant woorden dan dat hij af zou wachten

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2