Wéét gij het wel? DAMES KNIP CURSUS HELDER!, Gezouten Groenten. Billard„Wilhelmina" beschikbaar. Café „DU PASSAGE" KEIZERSTRAAT 70-72. „HELDRIA". T. van Zuylen, GEMEENTERAAD VAN HELDER, „Ons Belang". Voor Uwe Kinderen is „VICTORIA" een onovertrefbare hoofd Eau de Cologne. Per flacon 25 en 35 cent. „HEURECA" werkt eveneens verrassend zeker en is aangenamer in 't gebruik doordat het reuklo'os is. Het kost 35 en 50 cent per flacon. Proefflacon 20 cent. Doze hoofdwaters bestaan uitzuivere extrac- tieve plantenstoffen en beantwoorden vol komen aan de eischen, welke men voor dergelijke hoofdwaters stolt. VorkrUgbaar bü do HoerenWljtsuia, Middenatr.Win kelman, Spoorstr.; F. H. do Goo(J, Spoorstr. en Wostgr. Lunet, Niouwstr.Do Bio—Biorstoksr, Keizorstr., on bjj don fabrikant 8. C. 6. de Man, Konlngatr. S9. Kerkgracht 19. DAMES die wenschen deel te nemen aan de Cursus In het Maatknippen en In elkaar zetten van alle voorkomende Dames- en Kinder-Kleeding, welke 1 Februari aanvangt, gelleven zich voor dien Datum aan te melden. Aanbevelend, M. M. BR!ZEE- TIMMERMAN. ■It ééne woord zogt alles, wanneer er sprake Is van NAAIMACHINES, want SINGER-Naaimachines zijn een Eersts-KlasFabrikaat, dat zich reeds meer dan 'n halve eeuw voor alle huis houdelijk en industrieel werk met roem gehandhaafd heeft. SINGER-Naaimachines kunt U krijgen in al onze winksll, die men aan dit fff uithang bord kan kennen. SINGER Maatschappij. Depots alom. WESTSTRAAT 33 Prima kwaliteit 1ste Snijboonen 12 cent 2de Snijboonen 10 Slaboonen 8 Andijvie fijn gesneden 8 Puik beste AARDAPPELEN. J. KLUFT, Rozenstr. 60. Aanbevelend, A. DOL. Lijdt gij aan zenuwzwakte? Hebt gy last dat gy niet kunt inslapen? Zyt gij, des morgens bij het opstaan al vermoeid Hebt gy een gevoel dat U alles te veel is? Ontbreekt U de levenslust; de kracht en de energie? Lydt gij aan hoofdpijnaan suizen in het hoofd en de ooren? Zyt gij zenuwachtig en angstig; zijt gij prikkelbaar en zwaarmoedig; dan moet gij niet lang wachten maar dadelijk dien vijand bestrij den en die zwakte overwinnen. De Sanguinose is „het" middel dat U stellig en spoedig helpen kan. Honderden by honderden hebben dit reeds ondervonden. Neemt er de proef van. Zij zal U ook helpen. PrfjB per 11. fl.èO; Ofl. f8.-; 12 fl. f 15.-. Te verkrijgen by de meeste apothekers en goede drogisten. Wacht U voor namaak! Den Haag, VAN DAM Co. De Riemerstr. 2c-4. Te Helder bij de Bie Biersteker; te Texel, Den Burg, J. Buis; Oosterend, P. Dbos; Oudeschild, Joh. Dros. HAARHERSTELLER. Beproefd middel tegen het uitvallen •n tot bevordering van den hergroei van 't hoofdhaar, blijkt steeds hst beste. Por flacon 50 cent. Alléén verkrijgbaar bij. Spoorstraat, Coiffeur. MET den Scheermesscberper „SUCCES" maakt ieder in enkele seconden zyn Scheermes vlijmscherp- P ïis f 1.50 (naar buiten fl.65). HERMAN KOPPEN, Hoofdgracht 84. gehouden op Dinsdag 26 Januari 1915. Voorzitter de heer W. J. van Neck, lo.-burg. Afwezig do heer Bommel. (1 vaca ture). De Voorzitter heet do aan wezigen hartelijk welkom op deze eerste vergadering in het nieuwe jaar en drukt zijne beste wen schen uit voor de toekomst. Een weemoedig gevoel vermengt zich hiermede, daar in den Raad, door het plotseling en zeer onverwacht overlijden van den heer Hartsinck, een ledige plaats is ontstaan. Wij hebben den heer Hartsinck leeren kennen, aldus gaat de Voorzitter voort, als een eenvoudig mau, die naar zijn beste weten gedaan heeft, wat hij doen moest. Zijn lidmaatschap zal in dankbare herinnering blijven by velen. Spr. had voorts gehoopt te kunnen mededeelen, dat de Burgemeester terug zou keeren om zijne werkzaam heden te hervatten. Bij een bezoek, dat spr. ZEd. Achtb. dezer dagen bracht, bleek het echter nog niet mogel(jk voor den heer Van Steyn om zyne werkzaamheden te hervat ten, zoodat hy zich genoodzaakt zag nogmaals een maand verlenging van verlof aan te vragen. "We mogen intusschen verwachten, dat de Burge meester tegen 1 Maart zijn zetel weder zal innemen. Begrafenis-Vereeniging Aansprekerg; E. M. BOUMA, 2de Vroonstraat 9. J. J. BUT, Breewatorstraat 57. P. REINTS, 1ste Vroonstraat 11. Het Bestuur: H. F. B. DISSEN, Gravenstraat 88. A. t. "WAARDEN, Laan 28. P. REINTS, 1ste Vroonatraat 11. Notulen. Deze worden goedgekeurd en vast gesteld. Mededeeling dat het verlof van den Burgemeester weder met een maand is verlengd. Ingekomen stukken en medsdeellngen. Goedkeuring van de rekening der gemeente, dienst 1913, en van de begrooting, dienst 1915. Goedkeuring van de Raadsbesluiten tot het verleenen van een voorschot voor woningbouw, ad f255,000.— aan de Vereeniging voor Volkshuisvesting „Helder", tot aankoop van een stukje grond te Huisduinen en tot heffing van belasting op het gedistilleerd. Aanreming van de benoeming tot Regentes van het Algemeen Wees huis door Mevrouw A. Klik—Bakker en tot Regent door den heer C. J. Verheij. Rekening en verantwoording, van de Kamer van Koophandel en Fa brieken over 1914. Proces-verbaal en Verificatie van de kas en de boeken van Gemeen te-ÜDt vanger op 24 December IJ. (In kas f 103.832.42). Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Adressen van de R.-K- Vakorga nisatie en van den Helderschen Be- stuurdersbond over de oprichting van een werkloozenfonds. Wy hebben deze adressen alsook het hierachter volgende betreffende verlaging van den cokesprijs - op genomen in ons blad van 21 dezer en volstaan met daarnaar te verwij zen. Hierop zyn een groot aantal adhaesie-betuigingen ingekomen, t. w.van de VereenigiDg van Losse Werklieden „Onderling Belang", van den „Alg. Ned. Timmermansbond", afd. Helder, id. Ned. Schilders-Ge zellen-Bond, id. Alg. Ned. Bond van Meubelmakers, Behangers en aanver wante Vakgenooton, id. Alg. Ned. Bond van Arbeiders(sters) in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewer- kingbedrljf, id. Ned. Bond van Post en Telegraaf-beambten, id. Alg. Ned. Rykswerkl. Bond, id. Alg. Boud Ned. Post-, Telegraaf- en Telefoon-perso neel, id. Contr. Bond van Bouwvak arbeiders. De Voorzitter stelt voor deze adressen te renvoyeeren naar B. en W. om advies. De heer Van Breda merkt op, dat den vorigen keer dit verzoek óok al naar B. en W. teruggestuurd is. Er is hedenavond eveneens een adres van den heer Biersteker. Is het 't plan van den Voorzitter, vraagt deze heer, hedenavond te komen tot de oprichting van een werkloozenfonds? De heer Biersteker vindt de opmerking van den beer Van Breda juist. Reeds vroeger is omtrent deze zaak advies uitgebracht. De toen ge houden discussies noopten spr. des tijds te zeggen niet veel voor de op richting van een tydeiyk werkloozen fonds te gevoelen, daarentegen wel voor een definitief gemeentelijk fonds, 't Lykt spr. thans rationeel, niet in te gaan op het voorstel zooals dat hier ligt. Het een hangt nauw samen met het ander, en men zou beide zaken kunnen samenkoppelen. Als het voorstel om niet in te gaan op de adressen wordt aangenomen, komt de vraag of het weuschelyk is op spr.'s voorstel in te gaan. Spr. geeft daarom in ovei weging beide adressen tegelijkertijd te behandelen. De lieer Verstegen vindt het, waar den vorigen keer reeds advies werd uitgebracht, thans overbodig dat nogmaals te doen. Spr. zal het toe juichen als er eene commissie be noemd wordt, die de kwestie van een werkloozenfonds zal onderzoeken. Maar eer we zoover zijn, eer zoo'n commissie klaar is met haar advies, enz., zijn we minstens 3, 4 maanden verder. En thans reeds zijn er veel meer dan de 2 of 8'werkloozen van vroeger, thans zijn er, 32 georgani seerde werkloozen, waaraan do vak organisatie wekelyks heeft uit te kee ren. En als we nu een tijdelijk fonds oprichten, betaalt het Rijk en de Ge meente elk de helft. Spr. stelt daar om voor thans tot de oprichting van zoo'n fonds over te gaan. De Voorzitter merkt op, dat het aantal werkloozen volstrekt niet hooger is dan andere jaren. Atijdom dezen tijd van het jaar zijn er in do bouwvakken werkeloozen. Dezelfde argumenten, waarop den vorigen keer de oprichting bestreden is, be staan nog steeds, en spr. ziet niet de gebiedende noodzakelijkheid om auders te handelen in. De heer Verstegen repliceert. Den vorigen keer was het advies van B. en W. gebaseerd op het feit, dat toen geen werkeloozen waren. Thans ztjn die er wel. Den vorigen keer is gezegd: als er maar eerst, werkeloozen zyn, kon op de zaak terug worden gekomen. Dus moest thans, vasthoudend aan het vorig advies, de meeniug van B. en W. veranderd zijn. Natuurlijk is er vroe ger ook wel werkeloosheid geweest, maar toen vond de Regeering het niet noodig, omdat er geen abnormale tydsorastandigheden bestonden, mte- grijpen. De Voorztter meent, dat ook thaus geen abnormale tijdsomstan digheden hierop invloed uitoefenen. De heer Verstegen zegt, dat de fondsen ingesteld zijn door de Regeering om de bestaande kassen intact te houdeD als de buitengewone omstandigheden afgeloopen zyn. De werkeloozen trekken lniet uit de plaatselijke kassen, maar uit de al gemeens landelijke. De heer D e V e n voelde do eerste maal veel voor de kwestie der wer- koloozenfondsen, doch kwam op zyne meening terug, toen hij hoorde, dat er maar zoo weinig werkeloozen waren. Spr. vindt voor het voorstel-Bier steker alles te zeggen. De heer Van Breda meent, dat het groot aantal adhaesie-betuigingen wel pleit voor het goede recht van het fonds. De heer D e V e n merkt op, dat er zeer weinig bonden waren, die op 1 Aug. 3 maanden lid waren van een kas. (Dit was de voorwaarde, die minister Treub gesteld had.) De heer Biersteker herbaalt wat omtrent deze kwestie den vori gen keer door hem gezegd is. In de toelichting van den Held. Bestuurdersbond staat, dat de werke loosheid nog zal toenemen en de leden niet van het Steuncomité kun nen profiteeren. Spr. bewijst, wat dit laatste betreft, het tegendeel, door voorlezing te doen van de gewis selde brieven. Daaruit blijkt, dat door bet Steuncomité aan den B.B. is medegedeeld, dat hy ten allen tijde het recht heeft bij het Steun comité aan te kloppen en dit is in een schrijven van November herhaald. Voor zoover spr. bekend is, is van vakvereenigingsmenschen nog geen enkele aanvraag ingekomen. Dat spr. niet voor de oprichting van een tijdelijk werkeloozenfonds heeft kunnen stemmen, is hoofd- zakeiyk het gevolg, van het feit, dat niet een fonds voldeed aan de voor waarden door den minister gesteld. Hy dringt daarom nogmaals aan op de oprichting van een gemeentelijk fonds. De noodige gegevens hiervoor zyu reeds voorhanden en hierom trent kan in don volgenden Raad reeds een voorstel worden inge diend. Den heer Verstegen frappeert het, dat er niet één vakvereouigings- man by het Steuncomité heeft aan geklopt. Zou het soms kunnen zyn, dat hier onvoldoende voeling is ge houden, dat do menschen niet juist wisten, dat ze konden komen? Ove rigens is het spr. bekend, dat de fondsen aan de voorwaarden voldoen. De heer Biersteker kon dit ook weten. Na re- en dupliek komt allereerst in behandeling het voorstel-Bierste- ker. Dit luidde oorspronkelijk aldus, dat aan B. en W. verzocht zou wor den uit hun midden een lid te wil len aanwyzen, benevens 2 leden uit den Raad, teneiDde als Commissie voorstellen te doen omtrent de op richting van een gemeentelijk werke loozenfonds en een gemeentelijke arbeidsbeurs, doch werd, op verzoek van den heer Van Breda aldus ge amendeerd, dat thans 3 leden van den Raad worden benoemd. Dit voorstel wordt aangenomen. Tegen de heer Dr. Van don Berg. Het voorstel betreffende de oprich ting van een tydeiyk werkeloozen fonds, wordt met 11 tegen 7 stem men verworpen. Vóór de heeren AdriaaDse, Van Breda, Van der Ploeg, Oortgysen, Terra, Verstegen en Over de Linden. De heer dr. Van den Berg bleef buiten stemming. Mededeeling van de vaststelling van de Instructie voor den vader en de moeder van het Armhuis. Na eene aanmerking van den heer dr. Van den Berg inzake den stijl voor kennisgeving aangenomen. Missive van den Minister van Water staat over de vestiging van een tele graaf en telefoondienst te Julianadorp. De Minister deelt mede, dat tegen de vestiging van een hulptelegraaf kantoor te Julianadorp, alsmede tegen do vestiging in dat kantoor van een hulp telefoonkantoor, geen bezwaar bestaat, onder bepaalde, door den Minister omschreven bepalingen; en dat tot die vestiging zal worden over gegaan zoodra daartoe in verband met meerdere aanvragen om vestiging gelegenheid bestaat. Voor kennisgeving aangenomen. Adres van den Helderschen Bestuurdersbond, verzoekende verlaging van den detail- verkoopprijs van do cokes. Hieromtrent geldt hetzelfde wat wy schreven bij do adressen inzake het werkeloozenfonds. Ook gelden de adhaesie-betuigingen 10 stuks bij ginösch adres voor dit. Ook dit wenscht de Voorzitter te renvoyeeren naar B. en W. om advies. De heer Biersteker vindt, dat het: dan te lang duurt eer we .tot een besluit komen. In Dec. 1911 is het besluit genomen in de maanden Janu- Februari en Maart 1912 goed- koope cokes beschikbaar te stellen. Dat is een fiasco geworden, daar er zich slechts 6 menschep voor hebben aan gemeld, die in totaal 25 mud cokes hebben weggehaald. Maar misschien zou het een tweede maal beter gaan. Spr. stelt voor nogmaals een proc-f te nomen door goedkoope cokes be schikbaar te stellen. De heer Verstegen is het, met wat de heer Biersteker zegt over goedkoope cokes, eens. Het is thans een abnormale tijd alles wordt duur der, de loenen zijn echter gelijk ge bleven, hetgeen op alles drukt, 't Ver baast spr., dat de Commissie voor Gasfabriek en Waterleiding en het D. B. in de verhoogingen van den cokesprijs hebben toegestemd. In den zomer gaat. de cokes voor spotprijzen Spr. stelt voor de cokes tot 1 Mei a.s. aan de gemeentenaren voor 40 ct. per mud beschikbaar te stellen. De heer De Ven licht in,dat de cokespiljzen verhoogd zijn wegens de algemeene verbooging van de prijzen der steenkool. De toestand zal nog wel erger worden. Maandag had eene aanbesteding plaats van steenkool voor de gemeente, waarby op 4000 ton f 22000. - meer zal moeten wor den betaald. Alle winst van de gas fabriek zal öp die manier worden opgeslokt. De heer Biersteker gevoelt voor algemeeno cokesprys-verlaging niets. Maar iets anders is het, als het. geschiedt voor de menschen die het noodig hebben. Spr. stolt voor weder goedkoope cokes beschikbaar te stellen voor de drie laagste cate gorieën van aangeslagenen h. o. als ook hen, die niet aangeslagen zijn. De Voorzitter legt uit, hoe het komt, dat 's zomers de cokes zoo goedkoop weggaat. Op het terrein der gasfabriek is zeer beperkte opslag ruimte, en zoo is de gemeente ge dwongen zich van de cokes te ont doen. De voorstelling van den heer Verstegen is dus niet zuiver. Ook de grondslag waarop de heer Biersteker bouwt, is niet zuiver, daar men als dan de maatstaf zou aanleggen van het kohier van Jan. 1914, dat thans niet meer geldt. Hierover wordt nog van gedachten gewisseld. De heer Verste, vindt het verkeerd den cokesprys op de begrooting te ramen op 37 cent., terwijl blijkt, dat de cokes 50, cent 'opbrengt. Wat is dat voor eene raming? Maar de heer D e Ven licht in, waarom men zoo en niet anders ramen moet. De heer V e r s t e vindt vervolgens, dat, als ingegaan wordt op het voorstel-Biersteker, de zaak op een fiasco zal uitdraaien. Eerst een bonnetje halen aan het ge meentehuis dat doet men niet, daar voor schaamt men zich. De heer D e Ven zegt, dat ook rekening moet worden gehouden met de contracten met opkoopers, en de Voorzitter dringt er op aan toch vooral goed beide begrippen: philantropie en han del, uit elkaar te houden. Qua hande laar kan men den cokesprijs niet goed- kooper stellen dan 55 cenr. Wil de gemeente philantropie bedrijven, dan kan ze desnoods de cokes voorniets beschikbaar stellen, maar laat men een en ander toch goed uit elkander houden. Ten slotte komt het voorstel-Ver stegen aan de gemeentenarun goed koope cokes beschikbaar te stellen de prijs is van 40 cent geamendeerd op 50 in stemming en wordt ver worpen. Vóór stemmen de heeren Van der Ploeg, Verstegen, Over de Linden. Thans isdus aan de orde het voorstel- Bierstekerom aan de drie eerste cate gorieën van deu H.O. en de niet-aan- geslagenen goedkoope cokes verkrijg baar te stellen, dat, na eenige dis cussie met algemeene stemmen wordt aangenomen. De termijn tot wanneer bedoelde cokes beschikbaar zal worden gesteld, wordt gesteld op 1 April. Nog zijn ingekomen de volgende, niet op de agenda vermeldde stukken Missive van de Afdeeling Helder van den Bond van Werklieden in openbare diensten en bedrijven, ver zoekende den gasfitter J. Kerkhof!' vry te stellen van de hooge pensioen- storting. Hierby is eene memorie van toelichting. Id. van de Afd. Helder van den Bond van Neder!Onderwijzers, ver zoekende aan elke school voor 1. o. een 7e leerjaar te verbinden, waarin vervolgonderwijs gegeven wordt, en in het leerplan daartoe de noodige veranderingen te maken. Hierby is een memorie van toelichting ge voegd. Id. van dezelfde, verzoekende de pensioens stortingen der onderwijzers, die onder de wapenen zijn en geen salaris krijgen uitgekeerd, voor reke ning der gemeente te willen nemen. Worden geren voy'eerd naar B. en W. om advies. Aan de orde is thans: Kohieren. Ter vaststelling worden aangebo den Primitief Kohier Schoolgeld, Lagere Scholen, dienst 1915 f12950. Suppletoir Kohier Inkomstenbelas ting dienst 1914 f 316.88. Suppletoir Kohier Schoolgeld, Lagere Scholen dienst 1914 f95.09 Suppl. Kohier Schoolgeld, Herhalings school, dienst 1914 f3.— Suppletoir kohier Hondenbelasting dienst 1914 f27.50. Met alg. st. goedgekeurd. Geneesheer. Ontslagaanvrage van den heer M. H. J. Groenendijk als Gemeente- Geneesheer en als Leeraar aan de Zeevaartschool. Eervol verleend. Ontslag Onderwijzeres. Aan de onderwijzeres Bels wordt, met ingang van 11 Februari, eervol ontslag verleend, niettegenstaande doze ontslag-aanvrage niet volgens do verordening is geschied. Bedoelde onderwyzeres moet echter plotseling naar Indië vertrekken, waar zij be noemd is, zoodat geheel buiten haar schuld deze termijn aldus bepaald moest worden. Eervol verleend. Uitbetaling loonen. Advies in zake de uitbetaling van wedden en loonen aan ambtenaren en werklieden, die tengevolge van de mobilisatie buitengewoon onder de wapenen zijn geroepen. Bij besluit van 15 Sept. 1914 werd eene regeling getroffen ten aanzien van de uitbetaling van wedden en loonen, enz. Die regeling zou, te re kenen van 1 Aug. 1914, gelden voorloopig voor den tyd van ten hoogste 6 maanden en dus eindigen 1 Februari a.s. B. en W. stellen voor de werking van bovenaangehaald besluit, te re kenen van laatstgenoemden datum, te bestendigen voor den tyd, dat de tegen woordige buitengewone omstandig heden duren. Bij acclamatie conform advies be sloten. Schoolarts. Advies betreffende definitieve aan stelling van den schoolarts. 12 Maart 1912 werd, by wijze van proef, door den Raad tot schoolarts benoemd dr. A. Grunwald, en wel voor den tijd van 3 jaar. Thans moet worden beslist of die betrek king gehandhaafd zal blijven. B. en W. meenden goed te doen eenige advie zen in te winnen betreffende de resultaten van die proefneming. Uit die adviezon blijkt, dat de beoordee ling alleszins gunstig is en algemeen op bestendiging vau de betrekking wordt aangedrougen. B. en W. stellen voor den heer Grunwald van eene vaste aanstel ling te voorzien en zijn salaris te bepalen op f 600. Gunstige adviezen zyn hieromtrent ingekomen van de Gezondheids-com missie, den Arrond. Schoolopziener en de hoofden der Openbare lagere scholen. Met algemeene stemmen wordt beslist, dat het instituut van school arts gehandhaafd zal worden. Over de benoeming van den fuoctionaris wordt aan het einde der zitting ge stemd. Verordeningen. Vaststelling van de verordeningen naar aanleiding van de onlangs aan genomen salansregeling. Aangezien de verordening voor de ambtenaren tor gasfabriek en die op de rechtspositie der ambtenaren hieraan nog ontbreken, wordt, op voorstel van den heer Bok, deze voordracht aangehouden tot een vol gende zitting, teneinde alles ineens te kunnen vaststellen. Subsidie Steuncomité. Aan de orde is thans een niet op de agenda vermeld - verzoek van het Steuncomité om nogmaals een crediet van f1000.— te mogen heb ben teneinde dit geld voor werkver schaffing te laten verwerken. Wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Wijziging waterlevering. Eveneens een niet vermeldde wijziging in de waterlevering. Opne ming der meters geschiedt tegen woordig iedere maand. B. en W. stel len thans voor dit wat minder om vangrijk te maken ook al met het oog op incompleet aan perso neel en het om de drie maanden te doen, terwijl dan ook per 3 maanden beschikt zal worden, behalve natuur lijk in gevallen, waarin het noodig is iedere maand optenemen, zooals by marine en leger. Do heer dr. V a n d e n B e r g heeft niet veel vertrouwen indewaterme ters, en wanneer men nu 3-mdl. op neemt, vreest hij dat de verschillen nog grooter zullen worden. De heer Biersterker meent, dat elk voor zichzelf wel maandelijks zyn meter kan controleeren', indien hij meent, dat die niet zuiver wijst. De gemeente heeft alleen belang by de opname van den meter, en deed eigenlijk al die jaren, dat ze dat maandelyks deed, raonikkenwerk, daar het even goed om de 3 mdn. kon geschieden. Na eenige discussie wordt aldu3 besloten. De heer Grunwald stemt tegen, de heer dr. Van den Berg houdt zich buiten stemming. Burger-avondschool. Voorstel om de lesuren van den eervol ontslagen leeraar J. S. O. Meffert op te dragen aan den leeraar A. Dokter. By acclamatie aldus besloten. Burger-avondsohool. Advies naar aanleiding van een adres van de leeraren der Burger avondschool J. van Hoek c.3. over de uitbetaling van hun salaris. Bij besluit van 1 September 1.1. werd afwijzend beschikt op het ver zoek van de heeren Van Hoek c.s., leeraren B.A.S. om uitbetaling van naar hunne meening te weinig be taald salaris, daar adressanten bewe ren, dat hun aanvangs-salaris met f 10. - per wekelijksch lesuur te wei nig berekend is geworden. Adressanten hebben zich tot Ged. Staten gewend, die advies hebben ingewonnen en van meening zijn, dat het Raadsbesluit van 1 Sept. niet in overeenstemming is met de be staande verordening en in verband daarmede behoort te worden gewy- zigd. Tegenover deze meening van Ged. Staten biyven B. en W. van gevoe len, dat aan de bedoelde leeraren vanaf de totstandkoming der betrek kelijke verordening het salaris steeds dienovereenkomstig correct is uitbe taald, hetgeen door in ontvangstname zonder eenige bemerking door belang hebbenden als juist erkend mag ge acht worden. B. en W. meenen op grond hier van te mogen adviseeren het besluit te handhaven. De heer dr. van den Berg merkt op, dat de bedragen, die hun volgens de verordening toekomen, op de be grooting zijn vermeld, welke begroo ting is goedgekeurd. De Voorzitter zegt, dat die van 1915 zelfs met kennis van naken door Ged. Staten is goedgekeurd. De heer Over de Linden: De begrooting is goedgekeurd. Maar, indien blijkt, dat er fouten zijn go- maakt, kan de belanghebbende wel op de kwestie terugkomen. Spr. zou het niet billijk Yinden, als ztj dupe werden van te goeder trouw ge maakte vergissingen. De heer Biersteker stelt voor hieromtrent rechtskundig advies in winnen. De kwestie is ver van duidelijk. Ook de moreele vraag moet gelden. Moreel is spr. overtuigd, dat hun niet toekomt wat zy vragen, en hij vindt het brutaal, om nu, na 5 jaar, te komen met eene andere wetsuitlegging. De Voorzitter. De Raad van Stato moet dan maar beslissen. De verordening is jaren lang zóó toe gepast. Het voorstel van het D. B. wordt aangenomen. Tegen stemmen de heeren Verstegen, Over de Linden, en Zander; de heeren Biersteker en Krijnen biyven buiten stemming. Subsidie. Advies op de subsidie-aanvragen van de Afdeeling Helder van het Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantiecolonies. In een der laatste vergaderingen van den Raad werd aangehouden het nemen van eene beslissing inzake de subsidie-aanvrage van de afdeeling Helder van het Centraal Genootschap. De vereeniging, daartoe uitgenoodigd, heeft sedert haar rekening ingezonden over 1912/13. Uit die rekening blijkt dat de uitgaven grooter zijn geweest dan de ontvangsten, zoodat daarin reden zou zijn tot ondersteuning. In d& begeleidende missive wordt evenwel medegedeeld, dat er nog een reservekas is van pl.minus fSOO.-, en het komt B. en W. voor, dat het in de tegenwoordige tydsomstandig- heden en by den ongunstigen stand der gemeente-finantien niet op den weg der gemeente ligt thans subsidie te verleenen. B. en W. adviseeren daarom af- wyzen te beschikken. De heer Biersteker wil zyne stem van don vorigen keer rectifl ceeren en thans geene subsidie ver leenen. Er is een reservekas van f 800. -na een jaar is er nog f 600. - zoolang er nog een dergelyk reserve fonds is, vindt spr. het niet verant woord subsidie te geven. Eerst als ze zich uit eigen middelen niet meer redden kan, heeft het raison. De heer Verstegen merkt op, dat, waar hier hedenavond nog al eens gesproken is over koopman schap, het ook tot de plichten van een goed koopman behoort servefonds te vormen. Deze Veree niging int f 100.en geeft f300. uit. Elk jaar moet zij dus bijpassen f200.—, als er niets bizonders ge beurt. Spr. vindt het onverantwoor delijk haar to laten teren op de be staande reservekas. De Voorzitter. Die reservekas is ontstaan uit de opbrengst o. a. van eene fancy-fair. "Wie zegt u, dat dat fonds heelemaal aangesproken wordt? Er kan wel eens weer een buiten gewone ontvangst komen. De heer Biersteker merkt op, dat hij dit geone redoneering vindt en wat de heer Verstegen zeide even min. Maar indien de reservekas nu eens bedroeg f 200. of f 300.—was het een gansch ander geval. In stemming gebracht, wordt het voorstel van B. en W. met slechts ééne stem tegen die van den heer Verstegen aangenomen. Oprichting school M. U. L. 0. Alsnu komt in behandeling een voorstel van den heer Biersteker, verzoekende eene Commissie te be noemen om voorstellen te doen om trent de oprichting van een school voor M. U. L. O. De Voorzitter had gehoopt, dat dit voorstel nog wat achterwege zou zijn gebleven. De geheele voor geschiedenis der zaak is door don heer Van Steyn behandeld. De heer Biersteker deelt mede, dat, waar deze zaak reeds zóó lang sleepende was, het tyd werd er een einde aan temaken. De zaak is urgent en spr. vindt het niet gewettigd die nog langer aantehouden. Zij kan. bovendien spoedig in staat van wyzen zijn, aangezien hieromtrent reeds een geheel dossier bestaat. Met algemeene stemmen wordt het voorstel-Biersteker aangenomen. De aanwijzing van de loden der com missie zal aan het eind der agenda geschieden. Benoeming. Ter benoeming van eene onder wyzeres aan School No. 7b is de volgende voordracht opgemaakt: 1. Mej. J. A. Jellema, to Helder. 2. W. Leenheer, te Oallantsoog. 3. A. Klots, te Heemstede. De heer Adriaanse vraagt hoe die voordrachten eigeniyk worden opgemaakt.. Spr. heeft aanmerkingen op de aanbeveling van hetbetrokken schoolhoofd. Deze zegt n.1. slechts ééne onderwijzeres gehoord te hebben, 6D voor wat de andere betreft te zyn afgegaan op hem verstrekte infor maties. Een der voorgedragenen wist niet, dat zij op de voordracht stond, is ook niet geneeskundig onderzocht. Spr. krijgt den indruk, dat de school opziener het by het rechte eind had, waar deze zeide, dat de nummers 2 en 3 eigenlijk meer als figuranten op de voordracht waren geplaatst, hetgeen spr. onbiliyk vindt tegenover die dames. De heer dr. V a n d e n B e r g is het niet met den heer Adriaanso eens. No. 1 heeft een jaar lang onder het hoofd gewerkt, geen wonder dua, dat deze hieromtrent meer en betere gegevens heeft dan van de andereu. De heer Verstegen dringt er op aan, dat het opmaken der voor drachten voortaan serieuser ge schiede. Het h. d. s. heeft te doen wat hij verplicht is te doen, n.1. de sollicitante hooren. Niet zich ver genoegen met te zeggen„ik heb inlichtingen ingewonnen". Er is bovendien heelemaal niet geïnfor meerd te Oallantsoog bij het betrok ken hoofd. Eene mededeeling als hare houding ten opzichte van mij laat niets te wenschen" zegt natuur lijk omtrent de capaciteiten van de onderwijzeres in kwestie absoluut niets. De heer Bok heeft vergeefs op roepingen gelezen in oen schoolblad. Schrijft de wet dit niet voor? De Voorzitter: Neen, de wet schrijft dit niet voor. De heer Bok dringt aan het plaat sen van eene oproeping, opdat ook anderen in de gelegenheid worden ge steld mee te dingen. Benoemd wordt mejuffrouw Jellema met 17 stemmen. Mejuffrouw Leen heer kreeg er 2. Als boven voor school 4: 1. Mej. M. W. Treffers, Anna Paulowna. 2. Mej. L. W. Emde, Helder. 3. Mej. A. F. C. Corporaal, Bui - gerbrug gem. Zijpe. Benoemd wordt mej. Treffers met 12 stemmen tegen 5 op mej. Emde, en 1 op mej. Corporaal. Ter benoeming van een lid van hot Burg. Armbestuur ter voorziening in de vacature Thyssen. Voorgedragen wordt het volgende dubbeltal: 1. W. Lammers. 2. J. Abbenes. Ook deze voordracht heeft den heer Adriaanse niet voldaan. Gebleken is, dat het armbestuur zich op een eenzijdig standpunt plaatst. Menschen van geref. of orthodoxe of andere richting worden nooit waardig gekeurd hierin ziting te nemen. Spr. vraagt of de Raad wil afwyken van deze voor dracht en eenige andere namen op de lijst wil zetten. Spr. noemt bv. Jac. Bakker, H. Spruit, e.d. Den heer de Geus spijt het, dat de heer Adriaanse niet eerder is ge komen met zijne bezwaren. Nu wekt het den schijn alsof de oppositie gaat tegen de personen of de richting. Had de heer Adriaanse een wenk ge geven aan het armbestuur. De heer Adriaanse heeft op zettelijk geen invloed willen uit oefenen. Er bij de periodieke aftreding over te spreken, zou spr. grievend hebben gevonden, doch hier betreft het eene vacature. Tegen de personen heeft spr. niets, wel tegen het stelsel. De heer Verstegen spreekt er zijne verbazing over uit, dat door het armbestuur totaal geen notitie ge nomen is van de herhaaldelijk uit gesproken wenschen. De heer Biersteker vraagt of rekening gehouden is met zijne vraag om ook vrouwen zitting te laten nemen in het armbestuur. Ook deze spr. drukt zijne verwondering erover uit, dat van dezen wensch totaal geene notitie is genomen. Nu wordt overgegaan tot stemming en krijgt de heer Lammers 11 stem men. Verder de h.h. Abbenes 1, Michels 1, H. Spruit 1, Jac. Bakker 3, en mevr. Lammers-Kor ver 3. Thans zijn aan de orde eenige be noemingen. In de eerste plaats een gemeente-geneesheer, in de plaats van dr. Groeneudyk. Benoemd wordt dr. N. J. Bakker. Afgezien wordt te dezen opzichte van de leeftydsgrens, aan gezien dr. Bakker boven 40 jaar is. Dr. Bakker vereenigt 16 stemmen op zich, 1 stem is blanco, terwyi dr. Grunwald 2 stemmen ODtviDg. De benoeming gaat in 1 Febr. 1915. Benoeming schoolarts. (Tijdeiyke functionaris dr. Grunwald). Deze wordt met 18 stemmen benoemd (1 stem blanco). Benoeming commissie uit don Raad inzake een werkeloozenfonds. Be noemd worden de heeren Van dei- Ploeg, Van Breda en Verstegen, die verklaren hunne benoeming te willen aannemen. Benoeming commissie uit den Raad inzake de m.u.l.o. school. Bij eerste stemming worden benoemd de h.h. Bommel en Biersteker, bij tweede vrije stemming de heer Grunwald. Men is nu genaderd tot de rond vraag. De heer Verstegen vraagt of men spoedig tegemoet kan zien het advies omtrent een voorstel in zake de salarieering van agenten van politie. Zou dit misschien in den vol genden raad kunnen worden over gelegd De Voorzitter hoopt het. Het bleek echter, dat de berekeningen van den heer Verstegen niet alle goed waren, zoodat ze nagerekend z(jn. De heer Verstegen vestigt verder de aandacht op een ergerlijk feit, hetwelk zich in deze gemeente heeft voorgedaan. Hem zyn geruchten ter oore gekomen, dat een der ge- meentegeneesheeren niet gehandeld heeft volgens zijn plicht. Hij is niet op eerste aanvraag bij een zieke ver schenen, en kwam op de tweede pas, toen het te laat en de patiënt over leden was. Spr. dringt aan op oen onderzoek in dezen. De Voorzitter antwoordt, dat, zoolang b(j hem geen klacht is inge diend, hij niet op de zaak kan ingaan. Een gemeente-geneesheer is een ge meente-ambtenaar, dus moet by B. en W. eene klacht worden ingebracht. De heer Grunwald had het aan genamer gevonden indien de heer Verstegen eerst de zaak persoonlijk bij den Voorzitter ter sprake had ge bracht. Daarna had zy in openbare vergadering kunnen worden be handeld. De agenda is hiermede afgewerkt en de vergadering wordt, le midder nacht, gesloten.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 4