AGENDA. 3 Febr. Soirée Artiatlquo (Ontspanningsavond) in Casino, 8 uur. 4 Febr. Bond voor Staatspensionneering. Open bare vergadering in Casino, 8 uur. 6 Febr. 8.„H.B,S." Uitvoering in Casino, half 8. 8 Febr. Helder's Mannenkoor". Concert in Casino, 8 uur. LIJST van onbestelbare brieven en briefkaarten. Brieven Binnenland Habink, Helder; Kam v. d. A., AmsterdamKampen van Jac., Am sterdamKlak mej., Helder; Os van T., EdePostema G., den HaagPrins J., DordrechtSchoenmaker Mej., Hel der; Swart de M. L., Amsterdam; Terstal, den Haag; Mej., Helder. Briefkaarten Binnenland. Blaakman Edeman, Zeeuwsch Vlaan deren; Busbroek J., Arasterdam; Loots S. F., id.; Pauw, id. Staatsloterij. Trekking van Maandag 1 Februari. 5e klasse. - le lijst. Nos. 3760, 7637, 17189 en 20675 elk f1000. Nos.-864 en 18859 elk f400. Nos. 285, 2314, 3628, 4506, 9807, 14157, 14840 en 20852 elk f100. VISSCHERIJBERICHTEN. Nlouwodiep, 80 Januari. Aangebracht door 1 korder 2 mand kleine schol f4.00 por mand. Van garnalenviBscherB 4 m. schar f8,00 p. m. 1 Februari. Van garnalonvisschers 2 mand kleiue schol f4.00 per mand, 8 mand schar f2.00 a f2.60 por mand. Burgerlijke Stand van Helder, 81 Jan. tot en met 1 Febr. Bevallen: W. Venema-Hoeyenbos z. F. Koenderman-Sikkema z. DE OORLOG. MARINE EN LEGER. Bi) beschikking van den Minister van Marine zijn do navolgende plaatsingen enz.gelastluit. ter 'zee le kl. G. J. te Winkel 2 Febr. a.s. belast met het bevel over Hr. Ms. „Vidar" en de luit. t. e. der 2e kl. J. P. Seret onthoven van jhet bevel over dien bodem en geglimtst aan boord n Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord, c s wordt met donzolfdon datumovergor'- i Hr. Ms. „Koningin Emma" naar I vergoplaatst naar Hr. Ms. W'schip te Woord (gepl. bij den onderzoekings- dien8t),deluit.t.z.d.2ekl.Mar.-Res.J.Seijffert; luit. t. z. 2e kl. Kon. Marino-reserve A. C. W. baron van Haersolte van den Doorn 1 Fobr. a.s.ti|de- Ujk goplaatst to Lobit; luit. ter zee 2e kl. F. Akkerman met 8 Febr. a.s. eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. „Froyr" en geplaatst aan boord Hr. Ms. „Triton1'; luit. ter zee le kl. P. M. van Biel met 8 Febr. a.s. belast met bet bevel over Hr. Ms. „Freyr"luit. ter zee 2e kl. J. J. Boog met 8 Febr. a.s. geplaatst aan boord Hr. Ms. „Zeehond"; luit. ter zee 2e kl. bij de Kon, Marine-roBerve J. C. Jolianknegt met 8 Febr. geplaatst to IJmuiden, en lult. tor zee 8e kl. EL G. de Bruyne 8 Febr. a.s. geplaatst ■an boord Hr. Ms. „Van Gaien" ST00MVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". ■Grotlusarriv.29 Jan. van A'dam te Batavia. Blouw,thuisreis,arrlv.29Jan.te8uez. Boston, v. Santos naar Amsterdam, vertr. 29 Jan. van Las Palmas. Vondel, thuisreis, vertrok 29 Jan. van Colombo. Karimoen, thuisreis, vertrok 80 Jan. v. Lissabon. Nias, thuisreis, vertrok 31 Jan. van Marseille. Prinses Juliana. uitreis, arriv. 30 Jan. te Genua. Radja, uitreis, vertrok 81 Jan. van Genua. Rembrandt on Roepat arriveerden 1 Febr. van Java te Amsterdam. BllUtou vertrok 81 Jan. v. Baltimore n. A'dam. Oranje, uitreis, is 1 Febr. Dungeness gepass, Rotterdamsche Lloyd. Kawi, uitreis, passeerde 29 Jan. Dover. Djocja, uitreis, passeerde 81 Jan. Malta. Tabanan, thuisreis, vertrok 29 Jan. van Perlm. Merauke arriv. 1 Febr. van Batavia te R'dam. Monado, thuiBreis, passeerde 80 Jan. Kaap Bon. Bengalen vertrok 31 Jan. van Londen naar R'dam en passeerde Deal. Coylon, thuisreis, vertr. 81 Jan. v. Port-Said. Jacatra, van Rotterdam naar Cardiff, passeerde 81 Jan. Dungeness. Madioen, uitreis, pass. 81 Jan. Dungeness. Medan, uitreis, pass. 81 Jan. Point de Gallo. ..IndjanLt Slndoro, thuisreis, passeerde 80 Jan. Sagres. Tambora, uitreis, vertrok 30 Jan. van Buoz. Kon. Holi. Loyd. Delfland, uitreis, vertrok 29 Jan. van Lissabon. Floros van Amsterdam naar Buenos-Ayros vertr. «9 Jan. van Bachta. Rijnland, uitreis, vortrok 29 Jan. van Las Palmas. Zaanland, uitreis, vertrok 29 Jan. v. 8t. Vincent. Amstolland, thuisreis, vertr. 80 Jan. v. Lissabon. Frisia, uitreis, vertr. 31 Jan. van Rio Janolro. Kennemerland, uitreis, pass. 80 Jan. Dungeness. Kon. West-Indische Maildienst. Vutcanus arriv. 29 Jan. v. Cartagena te Colon. Commewyne vertrok 29 Jan. van New-York naar West-IndiB. Prins Willem V on Prins Frederlk Hendrik trokken 87 Jan. v. CapHaitienn. New-York. Haven te Nleuwediep. SI Jan. Aangekomen van Harlingen en vertrok ken naar Huil het Nederlaudsche a.s. „Minister Tak". Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indiö: Por: Datum der ter post bezorging. Tjjdst.der laat. bus), a/h Poatk. zeepost vla Amaterdam zeepost via Rotterdam Holi. mail via Genua C) Holi. mail via Napels f)all. briev„ briefk. en aangeteek. stukken. Naar Atjeh en onderhoorigheden en de OoBtkust van Sumatra over Engeland eiken Dlnsd. 12.16'sm Naar Guyana (Suriname): zeepost via Amaterdam 11 en 26 Febr. 6.66 's av. maQ via Queenstown 16 12.16'sm. mail via Southampton 8en22' 12.16 'sm (alleen op verl. d. afz.) Naar Curaqao, Bonaire en Aruba: of Queenstown dag en Dond. 12.16 's m. Naar St. Martin, St. Euatatius en Sost via Amsterdam 11 on 26 Febr. 6.56 's leen op verl. d afz.) II vla Engeland 8 en 22 12.16 'a Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier kolonie en Transvaal: eiken Donderdag, 12.15 's m. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 1 Febr. 1915. Aangevoerd 4 koeion en ossen f260,- af270, SS vette kalveren f60 a f120,-, per K.G. f1,00 a fl,S0, 63 nucht. idem f8,- af84,-, 3 magere BChapon fli- a f88,-, 442 vetto varkens f0,64 a f0,77 per K.G., 0 magere id. f 00 a f00. Amsterdam, 1 Febr. 1916. Ter markt waren heden aangevoerd802 vette koelen, lo kw. 90 a 94 ct., 2e kw. 62a86ct.. 3e kw. 78 a 80 ct.108 melk- en kalfkoeien f200 a f840, 000 vette kalveren, le kw. f0.00 a 0.00,2e kw. 10.00, 3o kw. f0.00 por K.G.; 77 nuchtere kal veren f 12 a f 18 per stuk, 83 schapen f24 a f82 per stuk. 000 lammeren r00.— af 00.-por stuk. 760 vette varkens, HoUandsche le kwaliteit 70 a 72 ct.. 2e en 8e kw. 68 a 70 ct. per K.G Purmerend, 2 Februari 1916. 9 stapels FabrlekBkaas per 60 K.G. f 46.- 29 Boerenkaas 60 f 42.- 1 Commissie 60 f 88.60 1 Middelbare 60 f 86.- - Goudsche kaas 60 f -.- 868 K.G. Boter por K.G. f 1.7Ó k f 1.76 877 Runderen: 171 vette per K.G. f 0.78 f 0.96 806 melke on gelde f 170.- f 820.- 9 Stieren f 000.- f 000.- 30 Paarden f 000.- ,f 000.- 46 vette Kalveren por K.G. f 1.06 f 1.26 846 nuchtere id. per Btuk f 14.— f 28.- 468 vette Varkens per K.G. f 0.76 f 0.80 'J per stuk t 20.- f 80.- per stuk f 7.- f 12.- f 33.- f 82.- f 0.- t 0.- t 0.- f 0.- f a- f o.- r o.- f o.- f o.- r o.- per 100 stuks f 6.60 f 6.10 f 0.- f 0.- >er stuk f 0.- f 0,- f 8.- f 8.50 f 2.60 f 8.— Handel vette kooien vlug, melke- en gelde- koelon stug, vetto kalveren ld., nuchtere kal veren matig, vette varkens vlug, biggen matig, schapen ld. De algemeene toestand. De „Nieuwe Rotterdamsche Crt." schrijft Een groot ongeluk is altijd ergens goed voor. De ramp van de „Titanic" heeft het vraagstuk van de ruimte in de reddingsbooten aan de orde gesteld en al scheen de „Titanic" ten ondergegaan door een samenloop van ongelukkige toevallen, die maar hoogst zelden kan voorkomen, de meeste schepen hebben sedert dien ervoor gezorgd, dat er in de reddings booten genoeg plaats voor alle op varenden is, ook de Engelschèn, en dat komt hen nu te pas. Want de Duitschers zijn den duikbootenoorlog tegen de Engelsche koopvaardij be gonnen. Aan de Westkust van Engeland, in de Iersche Zee, is een Duitsche duikboot verschenen, de „U 21", en heeft er ettelijke koopvaardijschepen naar den grond gestuurd, na de be-_ manning in de reddingsbooten todoen plaats nemen, of, zoo mogelyk, door een ander schip te hebben laten over nemen. Zoo betrekkelijk vreedzaam, dat blijkt al uit hetgeen er voor I-IAvre is geschied, zal het niet altijd afloopen, want niet sLeeds zal een duikboot, die een koopvaardijschip te pakken heeft, den tijd hebben, om de bemanning het schip te laten verlaten. Het doel van dezen duikbooten- oorlogisduidelljk. Engeland beheerscht de zee en heeft daarvan gebruik ge maakt -den Duitschen handel te knot ten en Duitschland af te snijden van den toevoer van alle artikelen, die het voor het oorlogvoeren noodig heeft niet alleen, maar ook. van het geen de Duitschers noodig hebben om te bleven leven. Gelijk met gelijk betaald te zetten, daartoe is Duitschland in dezen niet in staat, want Duitschland'kan Enge land de heerschappij ter zee niet eens betwisten. Maar al is Engeland meester ter zee, wat boven de oppervlakte van het water geschiedt, de werkzaam heid der luchtvaartuigen, en wat daaronder gebeurt, de exploten van de duikbooten, ontsnapt aan de con trole van de Engelsche vloot, zoo kunnen dan de Duitschers de Engel sche koopvaardij steken onder water in letterlijken zin toebrengen. Er is nu natuurlijk een stroom van Engelsche berichten to wachten, waar uit moet blijken, dat men zich in Engeland van dat optreden der Duit sche duikbooten weinig aantrekt en deze vinnige poging tot wraakneming slechts te beschouwen ïb als een be wijs hoe goed Engclands maatregelen tegen Duitschlands handel doel heb ben getroffen. Het laatste mag waar zyn, en ook kan als hoogstwaarschijn lijk worden aangemerkt, dat de Duit schers met hun mede voor de bedrij vers zelf zoo gevaarlijk bedrijf onder water de koopvaardij geen schade zul len toebrengen, die met hetgeen de Engelsche vloot tegen hun eigen handel heeft gedaan, te vergelijken is, toch zal het schade zijn, en toch zal de veiligheid van de Engelsche koop vaardij problematiek worden. Of en in welke gevallen een buit gemaakt koopvaardijschip mag wor den vernietigd in plaats van naar een haven te worden gebracht, is een vraag, waarop geen afdoend antwoord te geven is. Terwijl er zijn, die de vernietiging slechts goedkeuren in geval van volstrekte noodzakelijkheid, zijn er anderen die het geoorloofd achten in elk geval, dat het opbren gen naar een haven ongemak of ge vaar meebrengt. Zoo kregen bij het uitbreken van den oorlog tusschen Engeland en Amerika in 1812 de bevelhebbers van de Amerikaansche oorlogsbodems be vel alle buitgemaakte schepen ter stond te vernietigen, omdat anders een enkele kruiser tegen de vijande lijke handelsvloot weinig kon uit richten. Het reglement voor buit ter zee van het Instituut voor Internationaal Recht somt 5 gevallen op, waarin vernietiging veroorloofd is: 1. als de toestand van het schip en het weer het onmogelijk maken het drijvende te houden; 2. als het schip te langzaam vaart om het buitmakend oorlogsschip te volgen en dus gemakkelijk door den vijand zou kunnen worden herno men; 3. wanneer de nadering van een vijandelijke overmacht doet vreezen, dat het buitgemaakte schip zal wor den hernomen; 4. als het oorlogsschip geen man nen kan missen om het buitgemaakte schip op te brengen; 5. als de haven, waarheen het schip zou moeten worden opgebracht te ver weg is. In al die gevallen moeten voorde vernietiging de papieren van het schip worden gehaald en de beman ning gelegenheid gegeven zich van het schip te verwijderen. Op het Westelijk front houdt nog steeds de stilstand aan, maar er is hier en daar een zekere siddering in de linie op te merken geweest. Men herinnert zich dat de Duit sche berichten hebben gemeld, dat op den 25sten Januari hun aanval ten Noorden van het kanaal van la Bassée geen succes hadden, wel die ten Zuiden van het kanaal. Het laatste werd van Fransche zijde vierkant tegengesproken. Nu hebben Zaterdag de Duitschers weer een nieuwen aanval ten Zuiden van het kanaal gemeld, die hun een winst van twee loopgraven opleverde, „aan sluitende bij de stollingen", die (zij) den 25sten hadden genomen. De Fransche berichten spreken wel van een afgeslagen aanval, maar daarna toch herovering van loopgraven, dat alles echter door de Engelschen. In de Argonne, zoo melden de Franschen, hebbeD onze troepen zich teruggetrokken op nieuwe stellingen, 200 meter achter de vroegere gelegen. De verliezen van.de Franschen zijn ernstig, die van de Duitschers zwaar. Neen, zeggen de Duitschers, de onzen zijn „betrekkelijk" gering. Zij boeken voorts 12 officieren en 731 man ge vangenen, 12 machinegeweren en 10 kanonnen van klein kaliber (pom pons?) buitgemaakt en een nietonbe- teekenende winst aan terrein. Uit deze vrijwel overeenstemmende berichten blijkt dus, dat de Franschen in de Argonne een tegenslag hebben ondervonden, maar zij zijn toch niet geschikt om licht te verspreiden over den militairen toestand in de Argonne, dio ons, by gebrek aan nauwkeurige aanduidingen in de offlcieele berich ten, nog steeds duister is. Na reeds geruimen tijd zeer vaag van vorde ringen in de Argonne te hebben ge sproken, kwamen don 12den Januari de Duitschers met het bericht dat zij in de Argonne een steunpunt hadden veroverd aan den Romeinschen heir- weg. Wij raadpleegden kaarten, die Gallië ten tijde van de Romeinen voorstelden, en meenden op grond daarvan, dat met den Romeinschen hei r weg slechts de weg van Ste Ménö- hould naar Verdun kon zijn bedoeld. Het punt waar zij dezen weg hadden bereikt, zoo betoogden wij, zou in alle geval in de nabijheid van Ste Mëné- hould moeten liggen. Deze veronder stelling scheen door een kaart in een Engelsch blad te worden bevestigd. Later spraken de berichten weer van gevechten, o. a. bij Boureuilles en Four de Paris. Wij meenden toen dat wij ons hadden vergist en namen ons voor op de Argonne terug te komen zoodra ons duidelijk was, hoe de toestand dan wel was. Ofschoon dit nu nog niet zoo is, willen wij toch ter wille van eenige lezers, die over deze zaak met ons hebben ge- correspondeert, een veronderstelling weergeven, die een onzer lezers oppert, aldus het blad. Hij meent, mede op op grond van een artikel in Bayerische Staatszeitung, het front in Argonne heeft den vorm van een spekhaak, loopt van het Oosten der Argonne over Varennes, Boureuilles en Four de Paris en buigt daarna naar het Zuiden tot dicht bij Méné- hould, vervolgens loopt het weer West waarts naar weg den van Souain. Daar door zou worden verklaardlo. hoe er bjj Boureuilles en Four de Paris wordt gevochten, en tevens de Duitschers toch nabij den Romeinschen heirweg kunnen zijn; 2o. hoe de Duitschers daar een steimpunt kunnen hebben veroverd, zonder daartoe eerst 10 K.M. voortgang te hebben gemaakt, aan genomen, dat het front reeds ge- ruimen tijd dezen vorm bezit. Als de Duitschers Angomont en Bresmenil hebben bezet, dan staan zij bij Badonviller ongeveer op een punt waar zij ook in September al zijn geweest, maar de Franschen spreken het vierkant tegen. Van het Oostelijke gevechts terrein. Berlijn, 1 Februari. (Wolff.) Amb telijke mededeeling uit het groote hoofdkwartier van heden: Ten Noorden van den Weichsel hebben wij de Russen in de streek ten Z.W. van Mlawa uit eenige plaat sen, die zij daags tevoren voor ons front bezet hadden, verdreven. In Polen ten Zuiden van den Weichsel hebben wij weer terrein gewonnen. Ten Zuiden van de Pilica hebben wij onze aanvallen hernieuwd. Weenen, 1 Februari. (Wolff.) Het oppercommando deelt mede: De overgangen in het woudrijke bergland der Karpathen, Len zuid oosten van de Lupkower bergkam, waren reeds herhaaldelijk het tooneel van de heftigste gevechten. Van do groote krijgsverrichtingen in Russisch Polen en West-Galicie ver verwijderd, vormden zij voortdurend aantiek- kingspunten voor den vijand, om door bezitneming ervan een to'egang tot Hongarije langs verschilende wegen ter beschikking te hebben, Het gelukte onze troepen na een vierdaagschen heldhaftigen strijd den Uszokkerpas aan de Russen te ont rukken. Moesten onze daar strijdende troe pen op 1 Januari voor overmachtige vijandelijke strijdkrachten opnieuw de linie op de hoogtekam ontruimen en op de volgende hoogtelinie terug gaan, zoo hielden onze troepen op dit front tot voor enkele dagen stel lingen bezet zoowel bij Beirevhely, zuidelijk van Vezerszall en Volovec, als bij Ockermczoe, Nemet Moltra en Koeroes Mezoe. Herhaalde pogingen van den vyand om door te breken werden telkens weer afgeslagen. De hierop tot herovering van pashoogten ondernomen aanvallen hebben overal tot volledig succes geleid. In een strijd van verscheidene dagen, waarbij de krijgsverrichtingen ten zeerste bemoeilijkt werden door het zware terrein en de slechte weersgesteldheid, werd stelling op stelling veroverd. Niettegenstaande de Russen versterkingen lieten aan rukken en zij talrijke tegenaanvallen deden, werd toch dagelijks terrein gewonnen. Ton slotte werd over de geheele linie de pashoogte bereikt. Bij deze moeilijke gevechten hebben de hier optredende, betrekkelijk zwakke troepen buitengewone dingen Op Zee. Het gevecht bij Helgoland. De Londensche correspondent van de „Yorkshire Post" meldt, dat men van Engelsche zijde de volgende on derstelling heeft geopperd om te ver klaren, waarom een Duitsch lucht schip bommen wierp toen de Engel schen bezig waren de overlevenden van de „Blücher" te redden en waar om van Duitsche zijde beweerd is, dat een Engelsche liniekruiser naar den kelder gegaan is. „Men gelooft, dat de (Duitsche) luchtvaarders, die op aanmerkelijke hoogte kruisten om gevrijwaard te zijn voor het vuur van de anti-lucht vaartuigkanonnen van de Engelsche liniekruisers, de verhavende on zin kende „Blücher" niet herkenden en onder den indruk verkeerden, dat in de reddingbooten de vluchtende be manning van een zinkenden Engel schen kruiser zat. Het zou dus mo- jelijk zyn, dat dezen eerst de nood .ottige vergissing begingen om mede te helpen aan de vernieling van een van hun eigen schepen en toen zij de wijk namen, nog onder denzelfden verkeerden indruk waren, zoodat hun mededeelingen de grond waren voor het ambtelijke Duitsche bericht". De Duitsche onderzeeërs. Dublin, 1 Febr. De mailboot „Leiu- ster" verliet Holyhead Zondagnamid dag, van het lichtschip bij Kisli af achtervolgd dooreen Duitschen onder zeeër, die een mijl het schip achterna stoomde. De mailboot „Ulster" verliet King- stown gisteren op het gewone uur, vol passagiers. De verzekeringmaatschappij acht het niet noodzakelijk het vertrek van schepen uit Liverpool te verbieden. Londen, 1 Febr. Een tolegram uit H&vre meldt, dat zoowel de ,,'L'oko Maroe" als de „Icaria" werden ge torpedeerd zonder waarschuwing. Borliju, 1 Febr. Ovev het optreden van der. onderzeeër „U. 21" voor Liverpool schrijft kapitein Von Persim in het „Berliner Tageblatt"; Voor alles is het gebied, waar deze onderzeeër optreedt van belang. Tot nog toe was het verste punt van onze kust, waar de onderzeeërs ac tief optraden, westelijk van het kanaal gelegen. Thans werken onze onder zeeërs reeds in de Iersche zee en aan de Westkust van Engeland. De Engelsche koopvaardijscheep- vaart zal van nu af met de Duitsche onderzeeërs rekening moeten houden, en dit gevaar kau slechts worden vermeden als de vaart wordt gestaakt. Wat niemand voor een onderzeeër mogelijk achtte, dat hij duizend mijlen van zijn basis verwijderd kon op treden en geruimen tijd kon werken zonder door groote vaartuigen ver gezeld te worden, heeft onze marine gedaan. De „Post" zegt: Wij zien dat ons pogen om Engeland door het afsnijden van den handel den aanvoer van levensmiddelen te beletten, succes heeft. De „Deutsche Tagesztg.": De oor log op handelsgebied wordt nu dooi de Duitsche onderzeeërs naar de Engelsche wateren overgebracht. Wli zullen den Engelschen zeehandel eveneens henadeelen. Londen, 1 Febr. De atoomboot „Kilcoan" voer van Liverpool naar Belfast, toen de commandant van den onderzeeër aan boord kwam. Hij betuigde zijn leedwezen, dat hij het sdhip in den grond moest boren, maar het is oorlog, zeide hij. Toen gaf hij last dat de bemanning in de booten zou gaan en gaf hun een kistje siga ren mede. Vervolgens werd het schip met eon bom in den grond geboord. De onderzeeër voer toen naar de stoomboot „Moon", die drie mijlen verder af was on gaf deze last de bemanning vau de „Kilcoan" aan boord te nemen en naar Man te brengen, Londen, 1 Febr. De „Icaria" van La Platta met koffie, suiker en huiden, stoomde zonder eenig kwaad ver moeden, toen de ontploffing beneden de waterlinie plaats had. Het schip begon te zinken en heesch noodsig nalen. Fransche torpedojagers haast ten zich ora hulp te brengen. Twee sleepbooten brachten hot schip naar de haven van Havre. Leden van de bemanning van de „1'oko-Maroe" in Engeland aange komen zeggen, dat het schip vrijwel stillag, in afwachting vau do loods, toen een vreeselljke ontploffing onder water plaats had. Het water drong hot schip binnen, dat slagzij kreeg. Allen kregen last in de booten te gaan. Er was geen paniek. Het beet dat alleen de scheepspapieren gered zijn. Het was kalm weer, vandaar dat de booten in de buurt konden blijven, toen het schip kantelde. Drie Fransche trawlers naderden en redden de bemanning. De minister van marine heeft naar aanleiding van het torpedeeren van handelsschepen een nota uitgegeven, waarin hij zegt dat de Duitsche marine nu besloten is het volkenrecht stelselmatig en bewust te schenden. Zoo plaatst het zich buiten de perken der menschelljkheid en in de heele wereld zal afschuw worden gewekt voor daden, een beschaafde natie onwaardig. Londen, I Febr. De „Daily News' erkent, dat de verrichtingen der Duitsche onderzeeërs in de Iersche Zee te Liverpool diopen indruk hebben gemaakt, maar dat er noch sprake is van een paniek, noch van eenige verlamming van het verkeer in Merseyhaven. De passagiersboot „Graphic" van Belfort naar Liverpool, is over een afstand van zeven mijlen door een Duitschen onderzeeër vervolgd. Aan allen aan boord-200 koppen ongeveer —waren de reddingsgordels uitgereikt. De reddingsbooten waren gereed. Na een opwindende jacht kwam de „Graphic" door handige manoeuvres van den gezagvoerder veilig te Liverpool aan. Londen, 1 Feb, Alle berichten over het optreden van de Duitschers tegen de Engelsche koopvaardijschepen in de Iersche Zee gewagen van de hof felijkheid der Duitsche offleieren. De eerste stuurman van den Ben Crua- chan vertelde, dat de bemanning 10 minuten tijd kreeg om weg te komen en al haar persoonlijke eigendommen, in het bijzonder geld, mede te nemen. Behalve op do gezonken schepen is er jacht gemaakt op verscheidene andere, doch aangezien zij sneller liepen, hebben die schepen door in zigzaglijn te varen kunnen ontkomen. Het waren de paketboot van Holyhead naar Kingston, het stoomschip van de Belfast Oy. op weg naar Liverpool en twee Clyde-booten op weg naar Greenoch. Do pers tracht de zaak zoo roos kleurig mogelijk in te zien door er op te wijzen, dat de bedreiging van Tirpitz nu reeds een maand oud is en dat de Duitschers nog slechts 3 schepen hebben doen zinken, schepen, die langzaam liepen. Dit in aanmer king genomen, zal h. i. ook een goede patrouille-dienst op het be dreigde gebied de Duitsche duikboo ten ongevaarlijk maken, aangezien het resultaat daarvan goblekon is bij het troepenvervoer n -ar Frankrijk. De „Dacla". Galveston, 1 Febr. De „Dacia" is gistermiddag met bestemming naar Rotterdam vertrokken. De „Dacia" is een Duitsche koop vaarder, welke in Amerika oen schuil plaats zocht toen do oorlog uitgebro ken was. Het schip werd later gekocht door een Amorikaan, van Duitsche afkomst, dio het thans onder Amerikaansche vlag met een lading katoen naar Rotterdam wil laten gaan, bewerende dat Engqland daartegen niets doen kan, aangezien katoen niet verklaard werd tot contrabande-artikel en een schip onder neutrale vlag mag gaan, waarheen het verkiest. Engeland 'heeft daar tegen echter geprotesteerd, bewerende dat een vijandelijk schip, dat na het uitbre ken van den oorlog, onder neutrale vlag uitgaat, een vijandelijk schip blijft en dus bloot staat aan het ge vaar prijs te worden verklaard, bij aldien liet in opon zee komt. Bij de besprekingen van deze kwes tie tusschen Engeland en Amerika is nu besloten, dat de „Dacia" zal uitvaren; dat Engeland het schip zal aanhouden eri voor een Pr'ize-Court brengen ora door dat Hof te doen uitmaken, wie omtrent deze schepen- quaestie gelijk heeft terwijl Engeland zich tevens bereid heeft verklaard de lading katoen op te koopen tegen een prijs, die de vbrschepers er elders voor zouden krijgen, of die, vrij van kosten, naar Rotterdam te vervoeren. Men zou dus kunnen zeggen, dat de zaak in orde was. Er zijn echter in Amerika menschen, die zeggen een Amerikaansche vlag is en blijft een Amerikaansche vlag, terwijl men in Engeland zegtde Amerikaansche vlag dekt slechts een vijandelijk schip, met een lading die wel niet als con trabande beschouwd wordt, maar den vijand toch van groot nut is. Met belangstelling ziet men de uit slag van deze zaak tegemoet. Belgen naar hun land teruggezonden. Uit Roosendaal wordt aan de Tijd gemeld,dat uit Duitschland 2500 burgerkrijgsgevangenen naar België terug zyn gezonden.Te Leuven werden zij in 3 ploegen verdeeld, waarbij er een voor Antwerpen en een voor Brussel en omstreken was. Te Meche- len werden zij Vrijdagnacht in het feestgebouw geherbergd. Zij maakten een zeer erbarmel ijken indruk en klaagden over de geleden ontberingen. Namens Z. E. Kardinaal Mercier werden zij toegesproken door mgr. Dirk Ed. de Lact, deken van Mechelen, die hen welkom heette en woorden van bemoediging tot hen richtte. Llebknecht opgeroepen. De „Deutsche Juristen-Zeitung" deelt mede dat Liebknecht, die tegen woordig met het sociaal democratische partijbestuur overhoop ligt omdat hij over' den oorlog andere opvattingen hoeft, thans onder de wapenen is geroepen. Nog een ander bekend sociaal-democraat, de vroegere predi kant Göbre, die zich als vrijwilliger had aangemeld, zal thans in werke- lijken dienst treden. PLAATSELIJK NIEUWS. Woensdagavond, bij gunstig weer, taptoe. Afmarsch 8 uur Haven plein. Onze vroegere plaatsgenoot de heer F. W. A. Habermann is by het onlangs gehouden examen geslaagd als surnumerair der Posterijen en Telegrafie. Mandolineclub „Serenata". Bovengenoemde, welbekende club gaf Zaterdagavond in „Casino" eene uitvoering, waarbij een Texelsch trio zijn welwillende medewerking ver leende. Het waven, zooals de vice- voorzitter, de heer Polak zeide, drie dilletanten, die hiermede toonden wat men, in een afgelegen dorp, met ge ringe hulpmiddelen bereiken kou. Nadat hot Casino-orkest een opge- wekten marsch van Georgo Rosen had doen hooren, gal' de lieer Jos Vlessing een fraaie scène de ballet van de Bériot op zyne viool ten beste. Inderdaad, wat deze heer op zyn instrument wist te praesteeren, was zeer de moeite waard, en het was geen wonder, dat men dankbaar was en dit toonde door luid applaus. Mejuffrouw A. Flens bleek een waar dige pianiste te zijn, goed geschoold en meester op haar instrument, en begeleidde fien violist schitterend. Haar werd een fraai bloemstuk aan geboden. De heer Tj. H. Vellinga zong op verdienstelijke wyze Hilndels reci tatief en Largo, daarbij begeleid door piano en viool van de heeren Polak ontvangen f246.90. Aan ziekengeld was uitgekeerd f92.—. Het boekjaar heeft een voordeolig saldo van fl39.13£. Het geheele tegoed op de spaarbank belegd is f1568.-. Tot verifieurs werden benoemd de heeren Klaassen en Zewald. In Juni bestaat het fonds 20 jaar. Met het oog op den tegenwóordigen toestand werd besloten dat feit niet feestelijk te herdonken, doch dit uit te stellen tot later. Eenige huishoudeiyke zaken werden daarna besproken. De Mobilisatieclub „den Hel der", hield Zondag 31 Januari j.1. in het gebouw van den Bond van Min der Marinepersoneel haar 5e huis- houdelyke cursusvergadering, alwaar de heer P. Ronner, van Sneek, hot onderwerp Staatspensionneering be handelde. Alvorens tot zijn onderwerp te komen, bracht spr. oen salut aan den Bond van Minder Marineperso neel voor het grootsche werk door hem verricht. Hierna tot zijn onder werp komend bespreekt hij den don keren levensavond der arbeiders en haalde als voorbeeld aan hoe zelfs Nederlandsche zeehelden als Dorus Rijkers, Jagie Japie en Frans Naree- bout, die, met eigen levensgevaar, honderde levens redden, op hun ouden dag in kommervolle omstan digheden verkeeren. Vervolgens komt hij tot de verschillende stelsels van ouderdomsverzekering in België, (vrij willige verz.), Duitschland (dwang- verz.), Denemarken en Nieuw-Zee- land en Engeland (staatspensioen) om ten slotte te eindigen bij het wetje-Talma en de beweging voor staatspensionneering in Nederland, waarna hy de' aanwezigen opwekt om in de s.d.a.p. mede te strijden voor een „onbekommerden ouden dag." Spr. werd luide toegejuicht. Naar aanleiding van het hoofd artikel „In Afwachting" voorkomend in de „Heldersche Courant" van Zater dag 15 Augustus 1914 werd door de heeren B. H. Polak Zoon in de Augustus-maand de reeks der Ont spanningsavonden, te dezer stede, geopend. Een betuiging van sympathie van Z.Exc. de vice-Admiraal, Commandant v. d. Stelling v. d. Helder, steunde hen in hun plan, waarvan de uitvoe ring op zeer bescheiden schaal plaats had op 18 Augustus 1914. Aanstaande Woensdag 3 Fébruar organiseeren zij in „Casino" ten tweedem ale een Ontspanni n gsa von d' onder de benaming Soirée Artistique. Aan het programma zal de uiterste zorg worden besteed, zoowel wat aan kleeding als uitvoering betreft. De heer W. Floris Nap, violist bij het Stafmuziekkorps der Marine is voor 't Heldersche publiek geen onbe kende, terwijl „Mr. Jumelly" eenige jaren, terug bij zijn optreden ten bate van de noodlijdenden op Cura<;ao veel bijval mocht oogsten. In navolging van de groote steden zullen dien avond moderne dansen worden gedemonstreerd en ter ver gelijking dansen uit vroegeren tyd en 'van andere volken, in nationalen kleederdracht worden uitgevoerd. Het programma is geschikt .om te worden bijgewoond dooi- dames en heeren uit alle standen, ook jongeren kan een gang naar „Casino" worden aanbevolen. Men zie verder de in dit nummer voorkomende advertentie. Op Zaterdagavond 13 Februari a.s. zal de Heldersche Tooneel vereeni- ging „T.A.V. E.N.U." voor leden en introducé's hare 2e uitvoering in dit seizoen geven. Opgevoerd wordt het beroemde tooneelspel „Oud Heidel- borg" van Wilh. Meyor—Förster. In dit stuk wordt door een dertigtal dames en heeren medewerking ver leend en zal van deze uitvoering veel werk worden gemaakt. Voor het kunstlievend lidmaat schap kan men zich wenden tot den secretaris der vereeniging, adres Kanaalweg 54. Het laatste nummer vóór de pauze werd gespeeld door „Serenata". Het waren een tweetal aardige nummers; een intermezzo „Mystie Beauty" en een „Menuet Ancien", en beider wedergave bewees, dat „Serenata" steeds hooger streeft, en haar kunst tracht optevoeren. Over het vervolg van het program ma zullen wy niets meer zeggen: het was, in zlju verscheidenheid, eene voortzetting van het voor de pauze geschonkene, en bewees nog eens weer het hoogc beschaafde peil, waarop deze sympathieke club staat. Met een „Adieu", mazurka van Mala- boff, nam de heer Vlessing afscheid. Hopen we, dat het een adieuau revoir is. Een bal besloot den goed geslaagden avond. Ziekenfonds R.-K. Volksbond. Vrijdagavond hield bovengenoemd fonds'zyn halfjaariyksche vergadering. De voorzitter, de heer Wols, gaf een overzicht van de werkzaamheden in het laatste halfjaar. Het ledental bleef hetzelfde; 2 nieuwe leden werden ingeschreven, doch 2 vertrokken naar elders. Namens de verifiours bracht de heer Minneboo verslag uit. De boeken van den penningmeester waren in de beste orde bevonden en aan genoemden functionaris bracht hij dank voor zyn accurate werkzaam heden. De penningmeester, de heer I. van Os gaf een overzicht der ont vangsten en uitgaven. Aan contri butie, donatie- on boetegelden werd BINNENLAND. Commissaris der loodsen. By Kon. besluit van 30 Januari is aan den commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden, te Brouwershaven, P. Hoogvliet, op zijn verzoek, wegens meer dan 65 jarigen ouderdom, met ingang van 1 Mei, eervol ontslag uit zijn betrekking verleend en mede ontheven van de waarneming van de betrekking van commissaris der loodsen, tevens ont vanger der loodsgelden, te Zierikzee. Nieuwe tijdelijke bankbiljetten. De directie van de Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zy zal over gaan, tot uitgifte van nieuwe, tyde- ïyke typen bankbiljetten van de cou pures van f 10 f25 f 40 en f60. Het Suezkanaal. Bij de Stoom vaar t-Maatsch. „Neder land" is Zondag bericht ontvangen, dat het s.s. „Riouw" op de thuisreis op 30 Januari het Suezkanaal is binnengevaren in den namiddag. Hieruit blijkt, dat j.1. Zaterdag het Kanaal van Suez voor een Neder- landsch schip ook na 's middags 12 uur toegankeiyk was. Lichting 1915. Gelijk wy indertijd berichten, zal de iniyving der lichting 1915, voor zoover betreft het wapen der infante rie, bataljonsgewyze plaats hebben. Op 16en 17 Febmari a.s. zullen worden ingeiyfd démenstplicbtigen dier lichting, welke zijn toegewezen aan het tweede bataljon van elk der regimenten van dat wapen, met uit zondering van hen, die het bezit zijn van het bewijs van voor geoefendheid als bedoeld in art. 70 der Militiewet 1912; die, welke zijn toegewezon aan het wapen der infanterie en van wie, op grond van het door hen genoten onderwya kan worden verwacht, dat zy de geschiktheid bezitten om in opleiding te worden genomen voor den rang van officierdie, welke zijn toegewezen aan het eerste bataljon der regimenten en in het bezit van bovenbedoeld bewijs. Alleen om zéér gewichtige redenen waaronder in dit geval ook studie- belangen kunnen worden gerekend kan aan deze in te iy ven dienstplichti gen uitstel van eerste-oefening worden verleend, indien zij daartoe alsnog ten spoedigste zelf hun verlangen by on gezegeld verzoekschrift aan den Min. v. Oorlog to kennen geven, met over legging van een deugdeiyk bewysstuk omtrent het werkelijk bestaan van do reden der aanvrage. Ranglijsten administrateur. Als een bijzonderheid meldt men aan de „Avp." dat thans bij de infanterie de ranglijsten voor bevor dering tot sergeant-majooradministra teur zijn uitgeput. Alle candidaten, die aan het examen voor dien rang voorheen hadden vol daan, zyn thans als zoodanig werk zaam gesteld. Hst mijnengevaar. Wij zijn in de gelegenheid gesteld, oen opgavo in bijzonderheden te doen van het totaal aantal mynen, dat. sedert het uitbreken van den oorlog op onze kusten is aangespoeld, ver nietigd, enz. Benoorden Helder zyn 6 mijnen in den grond geschoten en 40 op het strand vernietigd, waar onder waren 5 Fransche en 30 En gelsche mynen, terwijl 5 van onbe kenden oorsprong waren. Tusschen Heldor en Hoek van Holland zijn er 13 vernietigd, waarvan 12 Engelsche en 1 Fransche. Bezuiden den Hoek van Holland zijn 46 mijnen in den grond geschoten, 55 geborgen, 70 na aanspoeling op de kust vernietigd en 4 bij aanspoeling ontploft. Van deze bezuiden den Hoek aangetroffen mijnen waren er 69 van Engelschen, 36 van Franschen en 3 van Duitschen oorspong, en de overige onbekend. In het geheel zijn er dus 234 mijnon op onze kusten gevonden. (H. blad.) Mijnen in de Zuiderzee. Met vrij groote zekerheid kan wor den gemeld, dat in de Zuiderzee geen mijnen meer aanwezig zyn. De mijn, die in de Vlieter dreef, is, zooals be kend, door de marine vernietigd. Een nauwkeurig en uitgebreid onderzoek heeft verder aan het licht gebracht, dat de andere gerapporteerde „mijnen" van zeer onschuldigen aard zijn ge weest en bestonden uit een oude mand, een dito wieg en een donker gekleurd tonnetje, afkomstig van eene baggermachine, liggende in de Rijks haven te Eukhuizen. Genoemd ton netje, dat thans nog op zee rond- drljft, moet zelfs door ervaren zee lieden voor een mijn zijn aangezien en had tijdeiyke staking van den veer- dienst ten gevolge. Onvervaard I Aan de koelbloedigheid, noodig voor de uitoefening van haar dikwijls ge- vaariyken plicht, ontbreekt het in onze Marine gelukkig niet. Het ongeluk dat aan luitenant Luden en zijn mannen het leven kostte, ge beurde op 19 Jan. bij het lichten van één der mijnversperringen in de Wie lingen, ten einde de mynen, welke, een zekeren tijd to water hadden ge legen, na te zien. De mijn die ontplofte, was de laat ste, welke dien dag gelicht kon wor den, daar in verband met het door bomende gotij de omstandigheden voor het verder doorgaan met lichten niet gunstig waren. Den volgenden dag, zoodra men het werk kon hervatten in verband met wind en stroom, zijn alle man nen daarmee belast, onder leiding van den luitenant ter zee le kl. R. H. v. Meerlant, kalm met den lich- tingsarbeid doorgegaan en is de rest van do versperring gelicht zonder eenige aarzeling. Onverschrokken zeevolk! De admiraal te Hellevoetsluis, waaronder de „Triton" ressorteert, heeft over dat feit zyn tevredenheid betuigd. (Nieuwe Ct.) Geïnterneerden. Reeds herhaaldelijk hadden wy, schrijft de „N. Ct.", gelegenheid Brit- sche bladen aan te halen, die met, waardeering schrijven over hotgeeu hier te lande voor de geïnterneerden te Groningen wordt gedaan. Er heeft zich daar ter stede een commissie gevormd, die voor de Britsche mariniers zorgt. Een der door haar uitgezonden circulaires be reikte de redactie dor „Manchester Guardian", dio naar aanleiding daar van een artikeltje schreef. Hierin wordt de uitstekende ma nier geprezen waarop de commissie haar werk heeft geregeld on bij het Britsche publiek ernstig aangedron gen om flink in den zak te tasten en de commissie aan ruime fondsen te helpen. De „Guardian" vindt, dat men daar te lande wel dankbaar mag wezen nu Nederland 200 uitstekend zorgt, dat de geïnterneerden gezond blijven naar lichaam en geest, zoodat Groot-Britannies taak zich eenvoudig bepaalt tot het geven van geld. Het artikel eindigt aldus: „Naar ieder beseft zijn op Nederlands lief dadigheid zware lasten gelegd. Doch eerst als de oorlog tot de geschiede nis behoort zal men ten volle kunnen waardeeren de schitterende wyze waarop dat land zijn taak vervult. Het betaalt een hoogen prys voor twisten waarin het niet gemengd is, nu het vooi zyn neutraliteit leger en vloot op voet van oorlog moet hou den, voor tallooze werkloozen moet zorgen, honderduizenden refugees moet huisvesten en voeden en een groot aantal geïnterneerde troepen Klok in de war. Do dorpsklok te Niawier (Fr.) sloeg Donderdag te middernacht 300 maal achter elkaar. De dorpelingen stonden verschrikt op en dachten aan bot sing met een vliegmachineEindohjk wist men de klok tot rust te krijgen 1 Cacao-vervalschingen. Op bevel van de Rechtbank to Rotterdam heeft de rechterlijke macht aldaar huiszoekingen gedaan by eenige cacaofabrikanten in verband met leveringen van groote partijen cacao poeder, welke na scheikundig onder zoek van ondeugdeiyke samenstel ling bleken te zijn. Dozo partyen waren vermengd met cacaoschillen, meelsoorten, enz. Een aantal mon sters is in beslag genomen. Delevo- ring loopt over partyen van 30 tot 60.000 K.G. Proces-verbaal is van een en ander opgemaakt.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2