HELDERSCHECOURANT VOORHEEN GENAAMD T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4423 DONDERDAG 4 FEBRUARI 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37i 45 „0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2i cent. Stelling van DEN HELDER. Ontspannings-avonden. Donderd. 1 Emma Staf muziek 1 O'/a-TVa u. Vrjidag 6 i Marino-cantino Stafmuziek 7—8 u. Voor alle korpsen Zaterdag C Polderwog Zangkoor „Ons Doel" 1 81/h u. Zoo mogelijk ook Parallelweg Op pagina 4 van dit blad is opgenomen: 1. Langs de straat. 2. Een Ouitsch oordeel over onze landsverdediging. 3. Feuilleton, enz. DE WEEK. 2 Februari. Toe», in de tientallen jaren, voorafgaand aan de uitbarsting van den wereldbrand - bespiegeld werd, zoo nu en dan, over de vraag hoè lang zoo'n wereld-oorlog kwam de ramp, de ondenkbare, over de menseh- heid, wel zou kunnen duren, kwa men er allerlei gissingen. Zes weken, drie maandeD, 'n halfjaarDe prognosties liepen uiteen. Maar wèl ging er huivering over vele ruggen van hen, die even dachten aan de mogelijkheid, dat 't bijvoorbeeld lan ger dan drie maanden zou duren Van hen, die beseften, hoe zulk een generale slachtpartij tusschen de machtig sten der aarde millioenen menschenlevens, milliarden gouds, onafzienbare schade van vernietigde wol vaart, van vernielde bestaans- bronnen met zich zou brengen We zijn het tweede halfjaar van den wer.eld-oorlog ingetreden. En we beginnen er aan te gewennen. De tijding, dat in Italië twintig-, dertig-duizend menschenlevens door aardbeving zijn gedood, ze zou ons anders heviglijk geschokt hebben. We zijn aan de drie-nulletjes gewoon ge raakt, en zelfs de vier-nulletjes jagen ons geen schrik meer aan Sinds 1 Augustus 1914 is de waarde, de beteekenis van een menschenleven buitengewoon gedaald. Inderdaad, het menschlijk aanpassings-vermogen is bijzonder groot. Zelfs het schrik beeld der mobilisatie verliest gaande weg iets van zijn afschuwelijkheid, hoeveol smart en ellende van allerlei aard de „oorlogstoestand" dan ook berokkent. Het jongste Kamer debat zal niet vruchteloos zijn, verzekert Exc. Cort v. d. Linden. En inderdaad, reeds worden de uitkeeringen aan de gezinnen der gemobiliseerden verhoogd. Tot het maximum van een „daalder" per dag; twee gulden voor die van de oudste L.W.-lichting, met de alles zins billijke bepaling dat 't nooit meer zal kunnen bedragen dan het week loon min twee gulden, waar de vader-kostwinner immers niet aan den disch plaats neemt. Er valt over de mobilisatie, en al wat daaraan vastzit, nog heel wat te vertellen. Uit Indiö is weer een halve ton gouds ontvangen voor het K. N. Steun-Comitë, zoodat Insulinde nu reeds bijna een half millioen gul don heeft bijgedragen. Indiö, dat misschien welhaast aan eene ge dwongen leening zal worden onder worpen ter aflossing van de zeer belangrijk geworden vlottende schuld der kolonie. De uiers van het Indische koetje zijn zwellend geworden in later jaren, en de vingers der melkers in Patria maken zich gereed om toe te tasten, nu de nood gaat nijpen Nood, immers breekt wet ten en ook de beste, schoonste plan nen en voornemens. In tijd van mobilisatie en neutrali- teits-verdedigiDg stijgen de hartstoch ten worden ze extra-prikkelbaar. In avondschen café-kring ontglipt licht een ondoordacht woord. Aldus zal 't luitenant Mallincrodt gegaan zijn, toen hij „De Telegraaf", de zoo hartstoch- telijk-fel anti-Duitsche, in hét publiek beschuldigde dat zij schrijft onder dwang van Engelsch goud haar toe gestopt Een beschuldiging, waar van het belachelijke ieder zal duide lijk wezen die onze onomkoopbare, strikt eerlijke Nederlandsche pers ook slechts zeer-oppervlakkig kent. Intusschen, de „plainte" is zwemmende Sommigen als mr. ft. te Rotterdam wordt de toestand te machtig. Zij .verliezen er hun zelf controle bij. En de zaak van het Rottérdamsch pamflet is nog steeds niet de wereld uit. Het O. M. heeft hooger beroep aangeteekend. Wij mogen niet naar Berlijn, voorzoover wij meenen daar nu grif werk te kunnen vinden. Het Neder- landsch consulaat-generaal waar schuwt: laat u niet door schoon schijnende schetsen verblinden, 't Is - er misèreBlijft liever bij honk. Men heeft daar overvloed van aan bod. Zegt 't voort De „zwartkijkers", die bezwoeren, dat de vaart om de Kaap weer is hervat, dat het Suezkanaal verloren is voor de reis naar de Oost, ze zijn ook nu gelogenstraft. Hoe 't er eigen lijk precies mee zit, men weet het niet. Maar terwijl ik' dit schrijf, schijnt toch wel vast te staan, dat het kanaal, door De Lessep's geniale gedachte ontworpen en daarna ver wezenlijkt, voorloopig vrij zal blijven. Ook de „Nederland" heeft gezegd dat wij nu in een tijd leven, waarin men niet van den eenen dag op den anderen voorspelling kan wagen Voor het moment lijkt 't intusschen, dat 't nog wel zal „losloopen". Intusschen Hoe betrekkelijk kort geleden zou - ik kom nu weer even op mijn „cha piter" terug do gedachte dat wij zouden moeten torugkeeren tot de dagen voor 1869; van de plechtige inwijding van het Suezkanaal door Napoleon III en PI. M. Eugenie, de in verblindende, majesteitelijke schoonheid stralendeDat wij weer misschien „om de Kaap" zouden hebben te gaan En nuTerwijl de mogelijkheid, zelfs waarschijnlijk heid ervan ons zoo dicht genaderd isBerusten wij gemoedelijk in 't allicht onafwendbare Dat is het merkwaardig, lenig elastisch aan passingsvermogen, ons menschen nu eenmaal ingeboren en dat ons in deze tragische tijdsomstandigheden ten slotte zoo heerlijk te-pas komt. Het nog in zijn prille jeugd ver- keerend jaar heeft reeds een ontzag wekkende doodenlijst. In het Gode zij dank niet door den oorlogsfakkel aangetaste, neutrale PatriaDe met rouwrand omhulde lijst telt de namen o.a. van den Utrechtschen kunstgoudsmid Jan Brom, den bij droevig auto ongeluk omgekomen pianofabrikant Naessens, de gep. generaai-majoor O. I. leger Roesz, den gep. majoor Koentz, directeur van de Haagsche „Sierkan", van het arme vrouwtje van den landweerman te Nigtevecht-, die, zijn revolver schoonmakend, onherstelbare ramp over z\jn jong leven bracht't Is nu tijd om met groote voorzichtig heid om te gaan met vuurwapens. Het ^aanpassingsvermogen" heeft ook zijn schaduwzijde Laten wij nog even op vroolijker dingen het oog richten. Herman Heijermans, de vijftigjarige met zijn 500ste „Op Hoop van Zegen" zet zijn gouden triumftocht door Patria voort. Te Leiden is hij door hoog-profesao- alen mond gehuldigd, te Haarlem door dr. Cremer, c\en oud-minister. Inderdaadtempora mutantur. Et nos cum illis In een der Haagsche bladen biedt zich aan een nette gehuwde dame als „mannequin in een fijne zaak". Eh bien I Zei ik iets te-veel Me: Antonio. DE OORLOG. De officieele legerberichten van 1 en 2 Februari. Het veranderd nog steeds niet op het W e s t e lij k oorlogsterrein. Het blijft bij artilleriegevechten en afge slagen aanvallen, verloren en her nomen loopgraven, en zoo is het eiken dag bijna hetzelfde. Het Fransche leger bericht dd. 1 Febr. (11 uur 's avonds) deelt mede dat de Duitschers in den morgen een hevigen aanval deden op de loop graven ten N. van den weg van la Bassóe naar Bethune. Zij werden echter met achterlating van vele dooden terug gedreven. Evenzoo ver liep een aanval der Duitschers op de Fransche loopgraveu bij Beaumont Hamel (N. van Al bert.) In Argonne is een aanval der Duitschers in do richting van Baga telle afgeslagen. Eén der loopgraven lieten de Duitschers in den lucht sprin gen. De Franschen leden daarbij echter geen verliezen. In de Vogezen en in den Elzas wei'd niet gevochten. Het Fransche bericht van den 2en Febr. ('s middags drie uur) geeft aan dat de strijd gekenmerkt werd door hevige artillerie-gevechten en een reeks onbeduidende aanvallen der Duitschers. Op het front in Vlaanderen was het vuur der Duitsche zware kanonnen vooral gericht tegen de door de Belgen veroverde steunpunten aan de Ysor. Ook in de streek van Yperen werd eeen hevig artillerie-gevecht geleverd. Bij Ouinchy hebben afdeelingen van een Duitsche regiment een Eu- gelschen post aangevallen en bezet. De Engelschen deden daarop een tegenaanval en veroverden eerst het verloren terreinen daarna de aanval doorzettend, vermeesterden zij tevens eenige vijandelijke loopgraven. Het. in het legerbericht van 1 Febr. gemelde gevecht bij la Bassée is bij zonder hevig geweest. De Duitsche troepen welke den aanval deden waren ongeveer een bataljon sterk. De' eerste twee aanvallen werden door het vuur der Franschen gebroken. Bij den derden aanval bereikten zij de Fransche loopgraven. Bij een tegenaanval, waarbij hoofdzakelijk de bajonet aan het woord was werden zij echter weer verdreven. Van Duitsche zijden komen- geen herichten over het westelijk front. Alleen wordt van dien kant geklaagd dat de Franschen de berichten ver draaien. Als je precies wil weten hoe het is zoo zegt tenminste dit Duitsche bericht dan moet je de ambtelijke Duitsche mededeelingen alleen lezen. Verder wordt medegedeelddat de Fransche koloniale troepen welke in den Elzas strijden zoo vreeselljk van de koude te lijden hebben dat zij zich in troepjes van 50 tot 200 man komen overgeven Op het oostelijk oorlogstooneel ver andert het ook al niet. Het Oosten- rijksche Communiqué van 2 Febr. meldt dat, de algeraeene toestand on veranderd is. Een op zichzelf staande aanval der Russen aan den midden loop der Pilica werd afgeslagen. In de Karpathen duren de gevech ten op den westelijken vleugel voort. In het midden van dit front strijden de Duitsche troepen met de Oosten rijkers. Het Duitsche communiqué van den 2en deelt mede dat aan de Oost- Pruisische grens niets van belang is gebeurd. Gevechten met Russische ruiterij vonden plaats bij LipDO. De aanvailen ten Z. van de Weichsel vorderen. Van Russische zijde komt een uit gebreid bericht dd. 1 Februari. Hierin wordt medegedeeld dat op den rech teroever van de Weichsel de Russische cavalerie ten N. van Sierpc, op het Duitsche front tusschen Bieshun en het meer van Orzulewo, een welge slaagde aanval deed. Verscheidene Duitsche officieren en soldaten werden gevangen gemaakt. Een aanval der Duitschers op den linkeroever van de Weichsel, welke gesteund werd door hun geschut en welke aanval ten doel had in de richting van Lipno en Dobrzin tot het offensief over te gaan, werd afgeslagen. De Duitschers werden teruggeslagen op de linie tusschen de dorpen Meleze en Nasig- newo (N.W. van Wloclawec). In de streek van Borjimow (Z.O. van Sochazew) werden de Duitschers uit de op de Russen veroverde loop graven geworpen. Alle Duitschers welke zich daar bevonden, werden met de bajonet afgemaakt. Eenige mitrailleurs werden vermeesterd. Echter hebben de Duitschers in deze streek krachtige troepen massa's samengetrokken. Een met groote kracht doorgevoerde offensieve be weging werd op 31 Januari bekroond met het terugdringen der Russen op de tweede loopgravenlinie. Een tegen aanval bracht de eerste linie echter weer in handen der Russen. Bij deze gevechten leden de Duitschers ont zaggelijke verliezen. Eveuzoo ging het met een aanval bij Borjimow. Eerst werden de loop graven verloren eD daarna weder her nomen. Alleen in een zeer klein gedeelte en in een bij de loopgraven staand buitenverblijf hebben de Duitschers zich kunnen handhaven. Over den strijd in de Karpathen meldt het Russische bericht dat in weerwil van de nieuw aangevoerde Oostenrijksche strijdkrachten de po gingen om een aanvallende beweging in de richting van den Beskid- en Wyschkowpas te ondernemen met succes afgeslagen werden, en dat de Russen met goed gevolg vooruit giu- gen op het front bij Nijniaia Polianka en Ludowiska. Van het Russisch—Turksche ge vechtsterrein wordt gemeld dat de toestand aldaar onveranderd is: Van het Engelsch-Turksche ge vechtsterrein komt het waarschijnlijk wel wat. overdreven bericht dat een Turksch detachement van 100 man een nachtolijken aanval heeft onder nomen tegen het Engelsche kamp bij den vuurtoren van Korna (aan de samenvloeiing van Euphraaten Tigris). Bij deze gelegenheid joegen zij twee Engelsche bataljons op de vlucht. De Engelschen waren altijd volgens het Turksche bericht dermate hun hoofd kwijt, dat zij op elkaar schoten. Nieuwe gelande troepen, ondersteund door het vuur van kanonneerbooten slaagden er niet in de Turken te ver drijven. Zij moesteu terugtrekken. (Men zal goed doen de Turksche herichten uit deze streek te verge lijken met de Eügelsche berichten. Het blijkt thans alweer dat het Engel sche bericht over het bezetten van Basra en het verder vorderen naar het Noorden waar geweest is, terwijl do Turksche overwinningen meest eindigden met een terugtrekken der Turksche troepen.) Van het Westelijk gevechts terrein. Bij Lombaertzijtle. Een oorlogscorrespondent van de Daily Chroniele noemt de voordeelen, door de bondgenooten in de gevech ten om het „groote duin", ten noord westen van Lombaetzijde behaald, van groote beteekenis. De Duitschers zouden alleen Donderdag van de vorige week daar niet minder dan 1000 man aan dooden en gewonden hebben verloren, en verscheidene hunner zware kanonnen die handig verdekt waren opgesteld, zijn tot zwijgen gebracht. Bovendien hebben de Duitschers hier eenige honderden meters terrein verloren. Voorts vertelt de correspondent iets over de loopgraven in do duinstreek. Deze kunnen niet zoo diep worden gegraveD als de andere, en ze zijn gemakkelijker zichtbaar doordat de borstweringen van manden en zakken met zand zijn gemaakt, die veel lij ken op de barricades uit den Krim- oorlog. De soldaten hebben het in zulke ziindloopgraven, ondanks de geringere ruimte, beter doordat het er minder «vochtig is. In de duinen tusschen Nieuwpoordt en,Oost-Duinker- ken zijn groote uitgravingen gemaakt, met planken versterkt die muren en dak vormen en een zeer geschikt verblijf voor de troepen vormen. De Belgische toepen hebben zich op de zelfde wijzen verschanst. De strijd in den Elzas. Een correspondent der Times zendt uit Parijs omtrent den strijd in den Elzas de volgende opmerkingen Niettegenstaande er zwaar gevoch ten is, is er in den toestand in den Elzas niet veel verandering gekomen. Toch komen de Franschen langzamer hand vooruit, wat in hoofdzaak te danken is aan het. nauwkeurige en krachtige artillerie-vuur op grooten afstand. De Duitschers hebben Cernay (Senn- heimï ontruimd, dat aan den voet van den befaamden heuvel 425 ligt, om welks hellingeD zoo lang met zoo grimmige hardnekkigheid gestreden is. Het Fransche vuur moet het on houdbaar hebben gemaakt, en de Duitschers beschieten het stadje nu zelf ten einde de Franschen te beletten het te bezetten. De Franschen doen daar echter poging toe maar passen dezelfdemelinietbehandeling, waaraan zij Cernay onderwierpen, op het bosch van Nonnenbruth toe, dat de Duit schers tot het uiterste versterkt en met loopgraven voorzien hebben als een bolwerk tegen het oprukken der Franschen naar Muihuizen. Zoo banen de kanonnen stap voor stap den weg. De Duitschers hebben wel is waai den Franschen post op den top van den Hartmannsweilerkopf, den meest noordelijken top van de heuvelreeks, juist ten noorden van Cernay, geno men, maar ze hebben daar niet veel aan, omdat de Franschen den top onder hun artillerievuur kunnen houden. Over het algemeen komt er in den toestand daar weinig ver andering en voor bet oogenblik heeft de sneeuwval een eind aan de krijgs verrichtingen gemaakt. Het vechten heeft op. deze met dennen begroeide heuvelen een bijzonder karakter en de Fransche Alpenjagers zijn daarin zeer bedreven. Loopgraven worden hier niet gedolven maar de geheele stelling wordt veranderd in een sa menstel van miniatuurforten, die verborgen worden ln holen en geulen. Het slagen hangt voor een groot deel van het persoonlijke initiatief der manschappen af. Verder zuidelijk, op de linie van Aspach-le-Bas naar Altkirch, is niet veel beweging geweest. Het is duide lijk, dat beide partijen heel sterke stellingen innemen. De Franschen hebben Woensdag over een front van ongeveer acht mijlen een hevigen aanval gedaan, maar ze hebben blijk baar niet veel bereikt. Zij trachten door te breken naar Muihuizen door het dal vau de 111 ea langs het Rijn- Rhöne-kanaal. Hier, halfweg tusschen Dannemarie en Altkirch hebben ze hun zwaarste geschut geplaatst. Hier, zoowel als overal elders langs de geheele linie, beslist de meerderheid van deartillerie. De gestrengheid van de Duitsche voorschriften hebben het leven voor de menschen in het zuiden van den Elzas meer en meer ondraaglijk ge maakt. Het oprukken der Franschen, die nu tot op twee uur afstand van Muihuizen staan, hebben er de Duit schers toe gebracht alle mogelijke voorzorgen tegen spionnage te nemen. De bewoners van Muihuizen moeten een paspoort hebben om een tram naar de omgeving der stad te nemen en ze moeten het iedéren dag ver nieuwen. Het dorp Neuhoff ligt juist in de militaire zone, d. w. z. de inwoners mogen de Zwitsersche grens niet over gaan. Daar zij al hun benoodigd- heden uit Bazel krijgen, verkeoren zij door dezen stap in een zeer moei lijken toestand. De Duitschers ver drijven al de onzijdigen uit den Elzas en 5000 Zwitsers zijn weg moeten gaan. Aan den anderen kant zoeken de Duitschers ijverig naar arbeids krachten in Zwitserland en een aantal mijnwerkers hebben de mijnen van Hauenstein verlaten om in Duitsch- land te gaan werken. Belgen naar hun land terug. De correspondent van de „Tijd" te Roozendaal, die te Mechelen ge tuige was van den terugkeer van 540 burgergevangenen uit Duitsch-' land, meldt daaromtrent onder meer „Niemand mocht met de langzaam voorbijgaande armzaligen spreken, die in hun verwaarloosden staat, met hun lange, wilde haren over de onge schoren en vermagerde gezichten een. beeld van troostelooze ellende boden. In een bundeltje sleepten zij al hun hebben en houden mee. Allen hebben zij nog de kleeren aan, waarin zij bijna een half jaar geleden uit hun huizen gehaald of op straat in hech tenis genomen zijn. Een schoenlapper had zelfs zijn schootsvel nog niet af gelegd en men kon allen aanzien, dat zij in hun boezeroenen en luch tige zomerkleeding veel hadden ge leden van de koude en het slechte weer. Verschillende hunner waren zoo ziek, dat zij per brancard naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. De klacht over het slechte voedsel was algemeen, behalve bij enkelen, die het voorrecht hadden gehad eenig geld te bezitten. Zooals men weet, werden de terug gekeerden namens kardinaal Mercier welkom geheeten door den deken van Mechelen. -Deze sprak hen toe en eindigde zijn rede aldus: „Vergeet uw geleden leed en draag het den hemel op voor de toekomst van het I christelijke Belgiö, dat herrijzen zal, en voor de toekomst van uw heerlijk I Vlaanderenland." Een der teruggekeerden dankte namens allen en riep: „De Vlaam- sche leeuw is niet uitgeput, morgen staat hij weer overeind!" Op Zee. Een waarschuwing aan de koopvaardij. Berlijn, 2 Februari. De „Reichs- anzeiger" bevat de volgende bekend making van den chef der Duitsche marinestaf: Engeland is op het punt aanzienlijke strijdkrachten en een groote hoeveelheid oorlogsbehoeften naar Frankrijk te verschepen. Tegen dit transport zal met alle ten dienste staande middelen worden opgetreden. De vreedzame scheepvaart wordt na drukkelijk gewaarschuwd, de Fransche Noord- en Westkust niet te naderen, omdat haar bij verwarring met sche pen, die voor oorlogsdoeleinden die nen, ernstig gevaar zou dreigen. Aan den handel naar de Noordzee wordt de route om Schotland aanbevolen. De „Audaclous". Uit betrouwbare bron vernemen wij dat het Engelsche slagschip „Au- dacious" in December 1914 gezon ken is. Zoo men weet zou het schip ge strand, later opgebracht, enthansop een der werven in herstelling zijn. De „Audacious" behoorde tot de „King George"-klasse. Het schip liep in 1912 van stapel en was 28,000 ton groot. De bewapening bestond uit: 10 kanonnen van 13,5 inch, 16 van 4 inch, 43 ponders en 3 onder- water-lanceerbuizen. De snelheid was 21,5 knoop. Het gevecht in de Noordzee. Het draadlooze bericht dat het Duitsche Eskader op Zondag 24 Jan. in aantocht was, werd door den com mandant van het Engelsche smaldeel ontvangen van een onderzeeër die zich in de Noorzee op verkenning bevond. De Duitsche dulkbooten. Parijs, 2 Febr. Een officieele nota van de marinestaf deelt mede dat gisterenmiddag om vijf uur een Duitsche duikboot een torpedo heeft afgeschoten op het Engelsche hospi taalschip Asturias, dat zich op 15 mijl ten N.N.O. van Havre bevond. De torpedo heeft zijn doel gemist. De aanslag is een schending van het voorschrift der Haagsche conventie van 18 October 1907. Een correspondent van de Daily Chroniele schrijft in een verhaal van de daden der Duitsche duikbooten in de lersche Zee: Dat het personeel van de Duitsche duikbooten even stoutmoedig als be kwaam is, behoeft nauwelijks aan getoond te worden. En als men zijn verdiensten beoordeeld en geprezen wil hebben, kan men het elke groep Engelsche zeeofficieren met een eigen aardige onafhankelijkheid van des kundige. bewondering hooron doen. Het is te aangenamer dat te kunnen zeggen, omdat zoowel nu als te voren de Duitsche duikbootofficieren en manschappen de slag voor hun slacht offers schijnen te hebben verzacht met dat fatsoen en al z(jn hun wellicht de woorden onaangenaam dien geest van goede sportsman schap, die gewoonlijk den zeedienst kenmerken. De „U 21" in actie. De Engelsche bladen bevatten uog verschillende bijzonderheden over de actie van den Duitschen onderzeeër in de lersche Zee. De gezagvoerders en leden der bemanning van de koopvaardijschepen vertellen, hoe de aanhoudingen geschieden: Tusschen Fleedwood en Liverpool zagen de officieren en de bemanning van de „Ben Cruaehan" Zaterdag ochtend een onderzeeër op een korten afstand aan de oppervlakte komen. Terwijl de smalle, grijze romp op de golven danste, werd de Duitsche vlag aan den stompen mast geheschen, on onmiddellijk daarna heesch zij het sigDaal, dat alle matrozen kennen, om „bij te draaien". Op hetzelfde oogenblik werd op het dek, dat half ondergedompeld was, een kanon op de „Ben Cruaehan" gericht, en men zag het cijfer'„U 21", dat op de zij wanden geschilderd was. Toen het schip stil lag, kwamen twee Duitsche officieren aan boordzij spraken uit stekend Engelsch en hun optreden was, volgens de bemanning, zooals men het slechts zou wenschen. Zij vroegen allerlei over het schip en de lading. Daarna gaven de officieren de bemanning den raad hun bezittingen die zij mee wilden nemen, bij elkaar te halen en gaven baar voorts tien minuten den tijd, om het schip in haar eigen booten te verlaten. Kort nadat do bemanning dit gedaan had, zag en hoorde z(j een ontploffing op de „Ben Cruaehan", die spoedig daar na verdween.... De onderzeeër verdween ook, en in twee kleine booten bleven de 2£ koppen van het schip vijf uur drijven, vóór zij door een visschersboot werden opgepikt. De gezagvoerder van de „Linda Blanche" vertelde, dat allen, behalve hij zelf en een matroos, beneden waren, toen plotseling een onderzeeër verscheen, die de Duitsche vlag heesch. De bemanning werd aan het dek geroepen, zoo wordt in de „Daily Chroniele" vertelt, en de onderzeeër kwam langszij. De Duitschers gaven ons sigaren en sigaretten, en zeiden ons, dat wij het stoomschip moesten verlaten. Wij brachten alle kleeren bij elkaar en streken twee booten. De Duitsche officier zeide, dat wij eenige Fleetwood-trawlers moesten opzoeken deze waren ongeveer twee mijl verwijderd. Wij roeiden weg en wq zagen, dat de Duitschers onder de brug en in het voorschip ontploffings middelen plaatsten. Daarop gingen zij snel weg en spoedig klonk een ontploffing, waardoor het schip naar den bodem der zee ging.... Een vrouwelijke passagier van de stoomboot „Graphic", die tusschen Liverpool en Belfast vaart, vertelt het een en ander over de ontsnapping aan een onderzeeër. Zoodra de gezag voerder het vijandelijke vaartuig zag, kreeg ieder reddinggordels, maar wij deden ze niet aan, daar wij begrepen, dat deze slechts een voorzorgsmaat regel vormden. De „Graphic" veranderde dadelijk haar koers en ging in de tegenover gestelde richting naar Liverpool. De grimmige, kleine onderzeeër, laag op het water liggende, kwam achter ons aan en de zeeën spoelden over hem heen, een bewijs, hoe snel hij voer, maar onze machinisten en stokers werkten hard en de „Graphic" wist te ontsnappen. Zij behaalde een snelheidsrecord voor de „Belfast Steamship Company". De onderzeeër verdween en op de „Graphic" klonken toen cheers. De passagiers hadden een opwindende jacht van 15 minuten meegemaakt van een onderzeeër op een koopvaardij schip. Het Suez-kanaal. Blijkens een Reuter-telegram heeft de Engelsche admiraliteit de in ons vorige nummer opgenomen mede- deeling van de Suez-kanaalmaatschap pij, dat het Suez-kanaal voor de scheepvaart geopend blijft, bevestigd. Er worden alleen voorzorgsmaatre gelen genomen voor de veiligheid van de schepen. Uit Duitschland. Berlijn, 2 Februari. Naar het Ber- liner Tageblatt meedeelt is op een conferentie te Berlijn kennisgegeven van een plan der regeeriDg om voor 200 millioen mark varkens voor de slacht aan te koopen en daardoor het graan, dat voor de voedering dei- varkens noodig is, te sparen en het voor de bevolking en het leger te gebruiken. Deze varkens zullen tot geconserveerd vleesch worden ver werkt. Alle vier zoons in den strijd gebleven. Een inwoner van Stuttgart, wiens vier zoons in het Duitsche leger dien den, heeft hen allen op het slagveld verloren. De eerste viel reeds op 10 September, de tweede op 20 December en de beide anderen zijn in den Kerst nacht voor het vaderland gestorven. Er was n,l. bevel gegeven om een hofstede, die voor het front lag, dooi de Franschen te doen ontruimen. Het bevel werd uitgevoerd en onder hevig artillerievuur trok de troep terug. „Een van de laatsten, die terug gingen", vertelde een ooggetuige aan den vader, „was uw zoon Karei. Toen kwam hij voorbij een kameraad, die met zware wonden aan de beenen aan den weg lag. Kaïel nam hem mee, droeg hem naar een gedekte plaats en legde hem daar neer om hem te onderzoeken. Op dat oogen blik kwam de maan uit de wolken te voorschijn en verlichtte het gezicht van den gewonde, waarin Karei zijn eigen broeder herkende. Doodelljk verschrikt sprong hij op en.... kreeg op hetzelfde oogenblik een kogel door het hoofd. Hij stierf in de armen zijner kameraden...." De geredde, die, dank zij de edele opoffering van zijn broeder, naar het hospitaal vervoerd kon worden, is daar later eveneens gestorven. De deelname met den zwaarbe- proefden vader, die verleden jaar ook zijn vrouw en een zoontje van acht jaar verloor, is in Stuttgart algemeen. Rusland. Rusland is op het oogenblik niet in staat den aanval krachtig door te zetten, omdat de noodige aanvulling van geweren, kanonnen en ammunitie niet kan plaats hebben. Groote voorraden wachten in Enge land op verscheping over Archangel. Deze haven is echter op het oogen blik wegens ijs ontoegankelijk. Bombardement van onversterkte steden. Londen, 2 Februari. Uit St. Peters burg aan de Times: In overeenstemming met den alge- meenen geest der internationale ver dragen, in welke regels van de oor logvoering zijn neergelegd, heeft Rusland besloten om een bombarde ment van een onversterkte stad als een daad van roof te beschouwen personen, die aan dergelijke daden deelnemen, als roovers te behandelen, welke aanspraken zij ook doen gelden op de hoedanigheid van oorlogvoe renden. Aan de bemanning van de bij Libau neergeschoten Parseval is ook medegedeeld, dat zij als gewone misdadigers behandeld en berecht zullen worden. Volgens de Westierne "Wremia hadden twee leden vau die bemanning Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Talaf. Intc. 140. ABONNEMENTSKLEEDING voor Hoeren. Zeer doelmatig. De goederen blijven het eigendom van den geabonneerde. Ons tarief wordt U op aanvraag on- middelijk toegezonden. reeds voordien dienst gedaan en wisten z(j zeer goed, dat de stad noch versterkingen noch een garni zoen had. Een der officieren, luitenant Friedrieh von Schenk, werd voorts bevonden een groot landeigenaar in Rusland te z(jn. Hij dreef een winst gevende houtzaak, waaruit voor den oorlog uit Rusland aan de Duitsche regeering hout geleverd werd. Zijn misdaad is daarom dubbel verwerpe lijk, Kortaf weigerde hij om de be velen mede te deelen, welke tot het werpen van bommen op de onver sterkte stad hebben geleid. Op gesneuvelde Duitsche officieren in Polen zijn documenten gevonden, welke duidelijk aantoonen, dat de Keizer zijn troepen bevolen heeft de kozakken als roovers te behandelen. De Duitsche campagne in de Vereenigde Staten. De correspondent van do „Times" te Washington meldt, dat er een vergadering van Duitsch Amerikanen is gehouden, waar het zeer luidruch tig toeging en waar op initiatief van den heer Bartholdt, lid van het Representanten huis, een Amerikaan- sche onzljdigheidsbond is gesticht. De correspondent van de „Times" meent, dat deze vergadering de open bare meening in de Vereenigde Staten zal wakker schudden, daar zij de ware beteekenis onthulde van de politieke propaganda die onder de opperleiding van den heer Demburg in de Unie wordt gevoerd. Tot dus ver had men veel te weinig aandacht geschonken aan de Duitsche propa ganda en aan de pogingen om de Duitsch-Amerikanen te organisecren die steun ontvangen van lersche onverzoenlljken in Amerika. Het eerste doel van den Bond is, blijkens de desbetreffende resoluties, „een werkelijke Amerikaansche neu traliteit te herstellen, en die neutra liteit te zuiveren van commercieele, financieele en politieke onderdanig heid jegens vreemde mogendheden" dan een vrije en open zee te ver werven voor den handel van de Ver- eem'gde Staten en een „onbelommer- den handel voor de goederen, die op grond van het internationaal recht geen contrabande zijn." Dan is de onzijdigheidsbond er voor - hetgeen zij als strikt Ameri- kaaDSche politiek beschouwt dat onverwijld wetten zullen worden aan genomen, waarbij de uitvoer van wapenen en oorlogshenoodigdheden wordt verboden; verder streeft zij naar het zonder verwijl scheppen van een Amerikaansche handolsmarine (d.w.z. de aanneming van de Sbip Purcha.se Bill) en naar den aanleg van onderzeesche kabels tusschen de Vereenigde Stalen en Duitschland. Ofschoon de Bond geen critiek oefent op de politiek van president Wilson en hem niet persoonlijk noemt, neemt zij zich voor bij de verkiezingen enkel die candidaten voor openbare ambten te zullen steu nen, die zich verplichton, do belangen van de Unie te stellen boven die van eenig ander land, en die beloven te zullen meehelpen, alle buitenlandsche invloeden uit het ambtelijke leven van de Unie te bannen. Beweerd weid, dat een van de uit komsten van deze merkwaardige poging zal zijn de aanneming van de Ship Purchaae Bill te bemoeilijken. Dit is de meening, die door de „New York Times" wordt uitgesproken. Dit blad laakt met andere gezagheb bende bladen het plan. De „New York Sun" is eveneens kras in haar veroordeeling; de „New York World" vraagt zich af, waarom Bartholdt geen maatregelen heeft genomen om dezen nieuwen onzljdigheidsbond bij 'a Keizers legers in te deelen. Aldus meldt de correspondent van de „Times". New-York, 2 Febr. De verontwaar diging van de pers over de dreige menten van het congres lid Bartholdt in de vergadering van den Onzljdig heidsbond, dat de Duitsche zaak bij de verkiezingen een factor zou zijn, blijft nog steeds groot. De „World" zegt heden: Als Bart holdt en zijn vrienden zulk een be dreiging uiten, spelen zij met dyna miet. Het Amerikaansche volk zal zulk een campagne niet dulden en de eersten die er onder zullen lijden, zijn de zoogenaamde Duitsch-Ame rikanen, die haar organiseeren en die zoo zich zelf last bezorgen. Duitsch land is de eenige oorlogvoerende, die officieel tracht de Amerikaansche meening te beïnvloeden en tegen de andere oorlogvoerenden, met wie het volk ook vriendschappelijk is, stem ming te wekken. Het eenige vreemde element hier, dat door aanvallen op den president tracht de Regeei ing te intimideeren, is het Duitsche. Het Amerikaansche volk zal echter maar niet altijd die vreemde bemoeiingen met eigen zaken dulden. Wij hadden vroeger een Vreemdelingenwet en we zullen zeker afkeerig zijn zulk een wet weer ln te voerenmaar Duitsch-Amerikanen als Bartholdt

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1