is 'nf,beter. Aan de Leden der Had. Hem. Kerk. „WINNUBST". „Geestelijke Bijstand". W. VERHAGEN, Middenstraat 16, is 'n onovertrefbaar. No. 1 is let s.v.p. op do volgende advertentiön. Bij inlevering van 8 advertenties O"®) on*" vangt men een aardige verrassing. Ingezonden Mededeeling. op RIJWIEL., RIJTUIG, co AUTOBANDEN w.vborgt coll<]ltatt. Fabriek Hevea, Hoo;erand(Qfooingenj| AGENDA. 8 Febr. 8.„H.B.S." Uitvoorlng ln Casino, half 8. 0 Febr. Toonoolv. „Justus van Maurik". voering In Tivoli, half 8. 8 Febr. Holdor'a Mannenkoor". Concert in Casino, 8 uur. 9 Febr. Ver. .,Ooesteli)ke BUstand". Openbare Vorgadering in de Nieuwe Kerk, 8 Burgerlijke Stand van Heider, Van 4 tot 5 Februari. ONDERTROUWD: C. G. van Os en G. Verblauw. GETROUWD: E. C. Koopman en E. Bouwhuis. C. Bakker en J. Dilg. K. G. Chatelain en W. J. Kwast, BEVALLEN: N. van Straaten geb. de BuDje, z. J. C. M. van Eek geb. Gort, z. L. Bruin geb. Riekwel, d. OVERLEDENS. Haekgenberg, 6 w. T. P. A. Mieldljk, 3 m. PLAATSELIJK NIEUWS. Het in ons blad van 15 Dec. 1.1. opgenomen verslag betreffende het door Kathleen Parlow gegeven viool-concert, van de hand van den heer J. Brouwer, is thans met eenige ver anderingen, als litteraire bijdrage opgenomen in de „Nieuwe Gids" van 1 Februari 1.1. Tilly Koenen. Het concert, te geven door Tilly Koenen, dat wegens ongesteldheid van de zangeres plotseliDg moest worden uitgesteld, zal nu plaats heb ben op Maandag 15 Februari a.s. „Geestelijke Bijstand". Zooals uit achterstaande adverten tie blijkt, houdt deze vrijzinnige ver eeniging ter behartiging van geestelijke belangen der Marine Dins dagavond 9 dezer eene openbaré ver gadering in de Nieuwe Kerk, alwaar ds. Buiskool zal spreken over de uit banning der vrijzinnigen uit deNed, Herv. Kerk. Tentoonstelling van kleeding, In de volgende week zal gedurende de dagen van Dinsdag tot en met Donderdag in „Tivoli" een tentoon stelling van practische en eenvoudige kleeding gehouden worden, welke expositie door de VakBchool voor Ver betering van Vrouwen- en Kinder- kleeding georganiseerd werd in ver band met de tijdsomstandigheden. Van alle tentoongestelde modellen z|jn tevens knippatronen verkrijgbaar ook worden de bekende goedkoope brochures in do zaal verkocht. Deze tentoonstelling werd reeds in vele andere steden van ons land ge houden en steeds met zeer groot succes. Nlot weinig droeg daartoe bij de inzending van „Het Klokhuis" te Amsterdam, een winkel, die er zich speciaal op toelegt om goed koope, doch duurzame stoffen aan te bieden, welke men in andere winkels vergeefs zoekt. Wij noemen slechts ongeapprêteerd Manchester in ver schillende kleuren. Volendammer sia- mois, Staphorster handgedrukte ka toenen, Brabantsche kant, Marker en Urker band en*nog vole andere fraaie stoffen, die allen per Meter verkocht zulten worden. Er heeft zich eene commissie ge vormd, met mevr. Naudin ten Cate aan het hoofd, om te trachten door middel van deze tentoonstelling het Steuncomité alhier een bydrage te doen toekomen. Daartoe zal door deze dames thee geschonken worden. Een druk bezoek aan deze tentoon stelling zal dit goedo dool stellig in hooge mate bevorderen I Volkshuisvesting. De vereeniging voor volkshuisves ting „Helder" hield Vrijdagavond in „Bellevue" een algemeene vergadering. Van den gedelegeerde van het Ge meente-bestuur was bericht ingeko men, dat hij verhinderd was doze vergadering te bezoeken. De voorz., de heer C. Adriaanse, if een overzicht van 't geen door het Bestuur sedert de laatste verga dering, 15 Juni, was verricht. Het oorspronkelijk plan tot den bouw van woningen moest door don druk der tijden worden herzien. In plaats van 125 woningen, zooals oorspronkelijk in het plan lag, zullen er nu 132 worden gebouwd. Het voorschot be liep daarvoor f 255.000. De oorspron kelijke vastgestelde huren zullen niet worden verhoogd, dewijl door de Re geering het aflossingscljfer gunstiger gemaakt is. Gebouwd zulten worden 84 woningen van f 2.15 per week, 28 van f 2.40, 16 van f 2.60 en 4 van f 3. De cijfers zijn bereids door B. en W. dezer gemeente goedgekeurd. Het bestuur stelt voor 70 woningen te reserveeren voor over te plaatsen werklieden der Rijksmarinewerf te Amsterdam waartoe aanzoek was daan. Voorzitter wijst op het groote belang dat onze gemeente hierbij heeft. Vanwege den Minister is thans bericht ontvangen dat de aanbeste ding door kan gaan. Door bet bostuur is ze dan ook reeds uitgeschreven. Enkele inlichtingen worden ge vraagd en gegeven. De heer Roukens breekt een lans voor het beschikbaar stellen der woningen van Volkshuis vesting vooral voor den minderen man. Wie een hoog inkomen heeft, hoort er niet in thuis. De heer S. Kranen toont aan, dat het bij de be staande niet wel anders kon, ook de voorzitter, die echter toezegt dat in den geest van den heer Roukens zal gewerkt worden. De heer van Dalen deelt mede dat met de bepaling der huui grens reeds in dien geest gewerkt wordt. Op spoed bij afwerking zal worden aangedrongen. Nadat nog eenige in formaties omtrent arbeidsvoorwaar den zijn gegeven, keurt de vergade ring de handelingen van het bestuur goed en geeft do noodige volmacht tot aanbesteding en resorveering voor Amsterdammers. Na ampele bespreking wordt het Huishoudelijk Reglement gewijzigd in dien zin dat de penningmeester in overleg met het bestuur de gelden zal beleggen en niet meer zal gebon den z\jn aan een bepaalde instelling zooals tot hiertoe. De heer Piaameljer vestigt de aan dacht op het feit, dat een woning reeds geruimen tyd verhuurd, niet bewoond wordt; bij den heerschen- den woningnood acht hij zooiets on- gewenscht. Bestuur zegt onderzoek toe. Met een woord van dank voor de opkomst wordt daarna de vergade ring door den voorzitter gesloten, No. 3. is 'n best. let s.v.p. op de volgende adverteniiën. Bij inlevering van 8 advertenties (1-8) ont vangt men een aardige verrassing. „Van Oorlog en Vrede." Over dit onderwerp hield ds. Sin- ninghe Damsté, predikant te Dirks- horn, daartoe uitgenoodigd door de afdeeling Helder van den Bond voor Staatspensioneering, Donderdagavond in „Casino" eene rede. De zaal was tamelijk, goed bezet. De voorzitter der afdeeling, de lieer W. de Boer, riep de aanwezigen hot welkom toe. Het is, in den huidigen toestand van oorlogsgevaar, buiten gewoon moeilijk, aldus zeide spr., een propaganda-avond te vullen. Niemand kan op hot oogenblik tevre den zijn met wat tot nog toe op het gebied van staatspensioneering is gedaan, maar aan den anderen kant zou het geen pas geven, thans van den minister, aan wien we zooveel te danken hebben ten opzichte van de handhaving onzer neutraliteit, óók nog te eischen, dat hij ons geeft, wat wij billijk achten. Deze avond was dan ook alleen bestemd als 't ware om aan de leden de presentielijst te doen teekenen. Straks immers moeten alle leden weer rond het vaandel staan om met alle macht het doel der vereeniging te steunen. Spr. deelde vervolgens nog mede, dat het onderwerp uitteraard geen debat zou toelaten, wijl debat mis schien de oorzaak zou worden dat. de neutraliteit, die vooral in een plaats als den Helder, bewaard moet blijven, zou kunnon worden geschon den, en dankte het militaire gezag, dat aanstonds toestemming gaf voor dezen avond. Nadat de zang vereeniging „Mor genrood", onder leiding van den heer Denker, eenige liederen gezongen had, werd het woord verleend aan den spreker van den avond, ds. Sin- ninghe Damsté, predikant te Dirks- horn. Na eene dichterlijk gestemde inlei ding, waarbij hy de natuurverschijn selen vergeleek bij de periodes in de maatschappij der menschende schoo- ne zonsopgang en het aanbreken van den dag is de voortschrijdende ont wikkeling der menschheid, het onwe- der van den avond, dat veel wat op het veld staat, verwoest, maar ook de atmosfeer zuivert, is do oorlog die de menschen teistert, zoo wis selen tijdperken van rust en vrede elkander af, constateerde spr., dat het in onze dagen een heuchelljk ver schijnsel is, dat het vraagstuk „Oor log en Vrede" op den voorgrond treedt. Heuchelijk voornamelijk om twee oorzaken: het is geworteld in 't geweten, het rechtsgevoel verzet zich tegen oorlog, men gevoelt, dat die oumenschelljk is. Maar ook do materieele kwestie komt naar voron de stijgende lasten van een gewa- pendeu vrede zijn schier niet meer te dragen. Men moet echter wèl onderscheidenwie tegen den oorlog is, is daarom nog niet vóór den vrede. Wie op staanden voet den wereld vrede eischt, beseft niet de beteeke- nis ervan. Wat is oorlog naar aard en wezen De toepassing van het recht van den sterkste. Het heerscht in de dieren wereld en is daar volkomen op zijn plaats, 't Wordt ook in de menschen- wereld toegepast, zooals de voorbeel den van bv. twee vechtende jongens of duelleerende officieren bewijzen. Waar datzelfde recht nu door geheele volken wordt uitgeoefend, spreekt men van oorlog. Op zeer aanschouwe lijke wijze geeft spr. eeno beschrijving van een hedendaagsch gevecht, en vergelijkt de schrille tegenstelling tusschen een slagveld en het liefde werk van het Roode Kruis. HU gaat vervolgons de oorzaken van den oor log na, die vele en velerlei zijn:een breedo rij van hartstochten: nooit te verzadigen begeertehonger (Pruissen Denemarken om Sleeswijk-Holstein, Frankrijk Duitschland om Elzas- Lotharingen, Engeland—Transvaal, Amerika - SpaDje, enz.). Daarnaast de eerzucht: haar maakte Alexander den Groote tot den veroveraar van Mace donië. Veroveringszucht: (Napoleon), wraakzucht, enz. Maar ook ligt aan den oorlog vaak een sympathiek idee ten grondslag: kruistochten, worstel strijd met Spanje, Fransche revolutie. Hoe moet de oorlog beoordeeld worden Hij is als een onweerde boom wordt geknakt, maar de atmos feer verfrischt. In den geestelijken dampkring der menschen komt, door jareirlangen vrede, iets verdorvens, en de oorlog is er om dal te zuive ren. De oorlog zou, redeneert men, een natuurnoodwendigheid zijn om het verbroken evenwicht tusschen volkeren te herstellen. Och kom I laat het u niet wijsmaken, vraag ei geschiedenis eens naar, hoe nog, lang nadat de kruitdamp is opgetrokken, de wrok tusschen de volkeren blijft hangen. Een andere definitie is: de oorlog is een ontwikkelingsziekte. Wie daar aan echter verbetering toeschrijft, mag zelf de verstandskies wel wor den getrokken. Von Moltke heeft ge zegd: oorlog is een godsdienstig ele ment in de wereldorde; allerlei schoone deugden worden er door aan gekweekt, Laten we ons toch wach ten voor drogredeneeringen. Bij een brand, bij een schipbreuk ziet men schoone daden van zelfopofferenden moed, maar wie zal, om aan die deugden uiting te doen geven, daar om een brand of een schipbreuk wenschen Men bepleit ook utiliteitsgronden oorlog zou overbevolking tegenhouden Maar zou het dan niet afdoender zijn eene afmaking op groote schaal in te stellen bij loting? Spr. bestrijdt nog verschillende andere redeneD, die men opgeeft voor het goed recht van den oorlog. Spr.'s conclusie is, dat de uiterste concessie, die wij kunnen geven) als wij ons neerleggen bij den oorlog, deze is, dat hij een noodzake lijk kwaad is. Al die andere drog redeneeringen moeten wij maar zoo gauw mogelijk den nek omdraaien. Wanneer wordt het laatste kanon vernageld? Deze vraag behandelde spr. in het tweede gedeelte van zijn betoog, nadat de zangvereeniging weder oen paar nummers gezongen had en wij een pauze hadden gehad. Nooit, zeggen de verstandigen, de pessimisten. Do wereldvrede is een ideaal. Zij, die met geopende oogen de wereld doorgaan, gelooveu niet in den wereldvrede. De oorzaken van den oorlog blijven, omdat de men schen in hoofdzaak dezelfden blijven. Maar de optimisten zeggen: eenmaal, als de heerschappij van het goede in vervulling is. Waarop is deze laatste verwachting gegrond? Op den algeheelen omme keer, die thans reeds heerscht in de verhouding tusschen oorlog en open bare meening. In den ouden tijd was oorlog het gewone en vrede abnor maal. 't Gebeurde zelfs aan het hof van den allerchristelijksten koning Lodewyk XIV, dat men *s winters bijeen kwam om voor het voorjaar een plan de campagne vast te stollen, ook zonder dat men met eenig land op vijandeiyken voet stond. Oorlog was toen een integreerend deel van de menschheid. Zie, hoe angstvallig de regeerders van thans wikken en wegen, alvorens zij tot den oorlog besluiten. Hoe men met de openbare meening rekening houdt, hoe men de splinterigste argumenten aanvoert om toch maar het goed recht ervan aantetoonen tegenover neutrale lan den. Blijkt er niet uit, dat, wat een maal het eerste middel was, thans het uiterste middel is geworden?De kentering is ook waarneembaar in de rol die de militairen in onze maatschappij vervullen, want tegen woordig wordt den burger niet meer de eerste plaats aldaar betwist. (Applaus). 't Is eenvoudig genoeg, zegt men, om tot den vrede te komen: dwing de regeeringen, desnoods met weid, tot ontwapening. Maar dat is toch een wat Al te sterk homoeopa- thisch middel! Het geweld van den krjjg te willen keeren door datzelfde geweld 1 Men schijnt niet intezien, dat daarmede de deur geopend wordt voor de woeste hordeD, dat de zege ningen van wetenschap en kunst een prooi zouden worden van booze mach ten. Als iemand de heilige zaak van den vrede wil benadeelen, dan juist zou hij aldus moeten handelen. Er is iets beters dan dat: men vervange het militarisme van onze dagen door het antimilitarisme. De oorlogsbudgetten stijgen voortdurend, 't gaat bij opbod omhoog, 't Bewust zijn moet worden gewekt, dat het militarisme dwaasheid is. Dat het leger alleen mag zijn een middel tot verdediging van het land, niet meer. Er is een hooger belang dan het mi litaire. De publieke opninie moet rijp gemaakt worden voor de meening, dat het leger een noodzakelijk kwaad is. Er moet op aangedrongen worden, dat de twisten en geschillen van volken onderworpen worden aan in ternationale rechtbanken en zich aan de uitspraken daarvan houden. Men zegge niet, dat 't niet kan: 't moet kuunen. Geen boom is bij den eer sten slag geveld. Maar de menschen moeten den vrede ook willen. Wie zou dat niet, nietwaar? Alom bidt men om vrede. Spr. verhaalde nu in een scboono gelijkenis, hoe de engel des vredes op aarde kwam om den menschen te brengen, dat wat zij zoo vurig vroegenden wereldvrede. Maar de engel kwam spoedig weer tot den Heer terug, hij had zijn bood schap niet kunnen vervullen, want ieder wilde iets anders, en toen hij allen niet kon tevredenstellen, werd hij gesteenigd. Wachter, wat is er van den nacht? Wjj zullen weder- keeren, telkens, met dezelfde vraag, want zij, die gelooven haasten niet. Nadat nogdezaogvereemgingeenige nummers gezongen had, werd de vergadering onder dankzegging aan spr. en zaDgers, gesloten. DE OORLOG. Bij dit nummer behoort een BIJVOEGSEL. De ondergang van de l,BIUcher,,. De ondergang van de „Blücher" bij het gevecht in de Noordzee is reeds talrijke malen herhaald. Thans heeft de „Times" er een relaas over, opgeteekend uit den mond van Duitsche overlevenden der bemanning. Wij vertalen er het vol gende van De Britsche stukken schoten zich in: de doodelijke waterzuiltjes kwamen dichter en dichter bij. De mannen aan dek keken er met een zonderlinge bewondering naar. Spoe dig viel er een projectiel vlak bij het schip, en een groote waterzuil, wel 100 M. hoog, naar een der Duit- schers beweerde, kwam op het dek terecht. De schootsafstand was ge- vondon. Dann aber ging's losl Thans kwamen de granaten in groot aantal, met een vreeselijk suizend geluid. Al dadelijk richtten zij groote ver woesting aan. De electrische instal latie was ras vernielden het schip geraakte in een duisternis, die men kon tasten. „Men kon geen hand voor oögen zien", zei er een. Bene- dendeks heersohte-ontzetting en ver warring men hoorde noodkreten en gekreun, terwijl de granaten dooi de dekken heensloegen. Het was pas later, toen de schootsafstand minder groot was geworden en de kegelbaan vlakker was, dat er gaten in de zijden van het schip werden geslagen en de dekken werden schoongeveegd. In het begin vielen de kogels uit de lucht; zij sloegen door de dekken heen en boorden hun weg tot zelfs in de stookruimten. De kolen in de bergplaatsen vlogen in branden daar de bunkers half leeg waren, brandde de steenkool lustig. In de machinekamer werd de petroleum door een granaat opgespat en rond- gespoeld in blauwe en groene vlam men. Overal waar de brandende petroleum teland kwam, werden slachtoffers geschroeid of in vlam gezet. De mannen verstaken zich in de donkere ruimten, doch de granaten wisten hen te vinden de dood had een rijken oogst. De vreeselijke luchtpersingen, ont staan door ontploffingen in een kleine ïuimte,hebben diepen indruk gemaakt op de manschappen van de „Blücher". De lucht, onder druk, raast door elke opening en baant zich een weg door elk zwak punt. Alle losse of zwakke deelen wordon tot rondvliegende in strumenten van vernieling. Open deuren werd dichtgeslagen. Gesloten deuren werden als blikken platen uitwaarts gebogen cn overal in het rond werden de menschelijke lichamen roDdgewarreld als dorre bladereu in een winterstorm, om tegen de ijzeren muren te pletter geslagen te worden. Een man werd door een dichtklappende deur in tweeön geslagenanderen door de winddruk tegen do machines dood gebonsd. En nog andere gruwelen, te vree selijk om te herhalen, vielen voor. Benedendeks was het afgrijselijk; maar boven was het nóg afgrijselij ker. De „Blücher" werd door zoovele schepen onder vuur genomen. Zelfs de kleine torpedobootvernielers be kogelden haar. „Het was één onaf gebroken ontploffing" zei een kanonnier. Hot schip slingerde als een volle laag het trof, maar richtte zich dan weer op. De geschutploegen werden zoo geteisterd, dat de stokers naar boven moesten komen om am munitie te helpen dragen. De mannen lagen plat op het dek om veiliger te zijn. De dekken zagen er uit als een dooreongewarde massa ijzer-afbraak. In een casemat - de eenige die, dachten zij, onvermeld was bleven twee mannen hun kanon bedienen. Zij vuurden maar door; en verstel den do schietinrichting, naarmate het schip meer slagzij maakte. Toch hadden enkelen - door dit alles heen de hoop, om er het leven af te brengen, niet verloren. Anderen had den van den aanvang af de zekerheid, dat zij het niet zouden ontkomen. Do ramp was zoo snel over hen ge komen, dat weinigen tijd hadden om te beseffen, wat ei- voor hen dreigde, of om hun positio te roaliseeren. De „Blücher" was aan het eind van haar reis. Zij kon niet meer mee komen; ook was de stuurinrichting onklaar geraakt. Het was duidelijk, dat haar lot bezegeld was. Nu werd de bel geluid, die anders 's Zondags de manschappen voor de godsdienst oefening opriep. Zij, die nog onge deerd waren, verzamelden zich aan dek en hielpen, voor zooveel zy kon den, hun gewonde kameraden. In groepen schaarden zij zich op het dek bijeen en wachtten op het einde. Er werden „Hoera's" uitgebracht voor de „Blücher"; toen drie „Hoera's" voor den Keizer. Daarop zongen de Duitsche zeelieden de „Wacht am Rhein", en toen pas werd verlof ge- gegeven het schip te verlaten. lukt, gingen onze troepen tot het offensief over en veroverden Kirli- baba op den vijand, die daarop met zijn hoofdmacht terugtrok naar Kim- polung en de Moldawa, waar hij stand hield. De laatste dagen zijn nieuwe ge vechten begonnen. Onze troepen, die ook hier bij 't overwinnen van groote moeilijkheden van weersgesteldheid en terrein zich schitterend hebben gedragen, zijn in het dal van de Moldawa doorgedrongen en hebben den vijand daar teruggeworpen. Ze hebben Izwoz, een plaats aan de Moldawa en Breaza bezet. Het aantal in de Karpathen ge vangen genomen Russen is weer met 4000 vermeerderd. Van het Westelijke gevechtsterrein. Parijs, 5 Februari. Officieele ken nisgeving van vanmiddag 3 uur: De Duitsche vliegers toonen groote bedrijvigheid in België. Wij hebben een vijandelijke loop graaf ten Noorden van Ecurie opge blazen en ons genesteld in de geno men stelling. Onze artillerie heeft verscheidene vijandelijke batterijen tot zwijgen gebracht. In Argonne hebben de Duitschers weer een aanval gedaan op Bagatelle. Wjj hadden aanvankelijk 100 M. ter rein verloren, doch door een tegen aanval hebben wij het verlorene her nomen en zyn daarenboven nog voor uitgekomen. Op de overige gedeelten van het front is niets van belang gebeurd. Aan het Suez-kanaal. Kairo, 5 Februari. Uit nadere bizon- derheden over het gevecht aan het Suez-kanaal blijkt dat er in totaal 600 Turken krijgsgevangenen zijn gemaakt. Voorts zijn 3 macbinege- woren en 90 kameelen, beladen met. voedingsmiddelen en ammunitie, den EQgelschen in handen gbvallen. De Turken hebben op verschillende punten 400 dooden achtergelaten. De verliezen van den vijand worden, buiten de gevangenen, in het geheel op 2400 man geschat. Onder de ge sneuvelden is een Duitsch officier. Telegrammen ontvangen na twaalf uur: Washington, 5 Dec. (Half ambtelijk). Medegedeeld wordt, dat Amerika ten spoedigste bij Duitschland een protest zal indienen tegen de door dit land medegedeelde verklaring inzake de nieuwe oorlogszone. Parijs, 5 Febr. Officieel commu niqué van 11 uur 'sav. Donderdag nacht trachten de Duitschers bij Notre Damo de Lorette uit bun loopgraven te komen, zij slaagden echter niet; onze artillerie werkte mot good suc ces in het Aisne-dal. Wij vorderden des nachts in Cham pagne ten W. van Beau-Séjour. De vljaDd beproefde heden ten W. van Massiges een aanval, die echter af geslagen werd. Wij handhaafden onze stelling op het bij Bagatelle in de Argonnen gewonnen terrein. Een vlieger wierp bommen op St. Dié; vier burgers worden gedood. Heden overleed, zacht en kalm, na een kortstondige ziekte, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Be huwd- en Grootvader, de Heer R. NIEUWENHUIZEN, in den ouderdom van ruim 68 j. Zijne diepbedroefde Echtgenoote en Kinderen Wed. E. Nieowenhuizen- jongebloed. T. Veldman - Nieuwenhoizen. A. Veldman (Oost-Indië). W. Nieuwenhuizbn. En Kleinkind. Wegens builenlandsche betrek kingen eerst heden geplaatst. Laatste berichten. Van het Oostelijke gevechts terrein. Weenen, 5 Febr. (Wolft-.) Officieele kennisgeving van vanmiddag uit het groote hoofdkwartier: In Poten en Wesl-Galicie is de toestand onveranderd. De plaatselijke aanvallen, die de Russen in de Karpathen dagelijks herhalen, worden met zeer zware verliezen voor de aanvallers afge slagen. In het bergwoud zijn onze aanvallen opgeschoten. Het Russische offensief in de Boe- kowina was medio Januari tot in het dal van de boven-Moldawa door gedrongen. Den verderen opmarsch van de daar opereerende sterke vij andelijke strijdkrachten over de Karpathen hebben in de eerste plaats onze stellingen by Jacobeni en Kir- libaba gestuit. Verscheidene dagen aaneen hebben de Russen getracht don tegenstand van onze troepen, die de belangrijkste passen bezet hielden, te' breken. Toon alle po gingen om onze borgstellingen stor menderhand te nemen waren mis Dankbetuiging. Voor de vele biyken van deelne ming, bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd en Grootvader, den Heer R. NIEUWEN HUIZEN, ontvangen, betuigen onder- geteekenden hunnen hartelijken dank. Wed. E. NIEUWENHUIZEN jongebloed, Kinderen, Behuwd- en Kleinkind. No. let s.v.p. op i Bij inlevering van 8 advertenties (1-8) ont vangt men een aardige verrassing. Gevraagd een MEISJE, voor halve dagen. Aanmelden: Polderweg No. 60, Evangelisatie-lokaal in de Palmstraat. Zondag v.m. 10 uur de heer K. KOSTELIJK, Theol. Candidaat te Broek op Langendljk. 's Av. half zeven: Ds. C. C. G. VISSER, van hier. MAANDAG 8 Februari a.s. des avonds 8'/g uur REPETITIE. HET BESTUUR. Gevraagd een net MEISJE, voor halve dagen, ongeveer 16 jaar. Adres: Hoofdgracht 73. Voor de Bewaarschool Middenstraat, wordt gevraagd een Onderwijzeres van beslist Christeiyke beginselen. Zich te vervoegen des avonds na 8 uur Weststraat 58. Ter opleiding voor kantoor kan geplaatst worden EEN NETTE JONGEN, niet beneden 15jaar,oen goede hand schrijvende. Eigeuhandig geschreven brieven, onder No. 539, Bureau van dit blad. Adverteniiën. Den 22sten Februari a.9. hopen jj onze geliefde Ouders JAN BOESEKEN EN ANNA WILHELMINA VAN BALE f hunne 121/2-Jarige Echtvereenlglng jj 3 te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mo- j gen blijven, is de wensch van jj hunne liefhebbende kinderen. Op den Ssten Februari a.s. hoopt onze geachte Kameraad L. J. STERZENBACH den dag te herdenken, dat hy l f 25 jaar als Locomotief-glanceur jj j by de H. IJ. S. M. werkzaam is. Namens het Personeel van Tractie. Helder, 6 Februari 1915. Ondertrouwd J. KOOMEN en W. J. C. HAM. Helder, 4 Februari 1915. Keizerstraat 61. Geboren: SUSANNA, Dochter van D. BRUIN en L. BRUIN-Riekwel. Helder, 5 Februari 1915. De Heer en Mevrouw VISMAN Daaldeh hebben het genoegen ken nis te geven van de geboorte van een Zoon. By deze vervullen wy den treurigen plicht, U kennis te geven, dat onze geliefde Moeder, Mejuffrouw Wed. P. BOON -KRIJNEN, den 27en Januari zacht on kalm is overleden, in den ouderdom van 81 jaar. Helder, Februari 1915. M. BOON en Familie. Wegens buitenlandsche betrek king eerst heden geplaatst. aan alle gepensionneerden van 's Rijkswerf te Willemsoord. VERGADERING op WOENSDAG 10 FEBRUAR11915, des avonds om 7 uur, in het Lokaal van de Werklleden-Vereeniging (bovenzaal). ONDERWERP: „Belangrijke mede- deeling Conferentie." Het bestuur van de Vereeniging der Gepensionneerden vau 's Rijkswerf, P. M. KOOMAN, Secretaris. Getrouwd E. C. KOOPMAN, Korp.-Torpedomakor en E. BOUWHUIS, die, ook namens wederzydsche familie hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling by hun huwelijk ondervonden. Helder, 4 Februari 1915. De Heer en Mevrouw VAN ECK Gokt geven kennis van de geboorte van hun Zoon WILLEM JACOB. Helder, 4 Februari 1915. Niouwo Brugstraat 2. (Vrijzinnige Vereeniging ter behartiging van de geestelijke belangen der Marine te HELDER). Openbare Vergadering in de NIEUWE KERK, op Dinsdag 9 Februari, des avonds 8 uur, met welwillende medewerking van: Mej. BIEGEL (Zang) en de H.H. BAKKER (Orgel) en LUCA (Viool). SPREKER: Ds. H. BUISKOOL. Onderwerp: De uitbanning der vrijzinnigen uit de Ned. Herv. Kerk. Voor Leden en Militairen toegang vrij, voor niet-leden 10 cents. Wegens familieomstandig heden zal de zaak a.s. Dins dag 9 Febr. GESLOTEN zijn. G. BRAMLAGE, Weststraat 11. Huislioudaansl. vanaf f10.- p jaar en v. a. f5.- entree. Gewonö aanal. vanaf f80.- p jaar en v. a. f5.— entree. Nieuwe aansluitingen 194 ADRIAANSE, C. woniDg, Polderweg. J. 't HOOFT, Paleis, Huishoud- aansl uiting. 129 Middenstands-Credietbank. 201 MEIJER BERNH.,_ Magazijn „Do Ster", Kanaalweg. 204 MEIJER BERNH., Magazyn „De Ster", Spoorstraat. 203 SMEETS J. W., Apotheker, Weststraat. 10 VOUTE, J. Luitenant t. Zee, Binnenhaven. Een nieuwe telefoonlijst is in bewerking. Weggeloooen omtrek Janzonstraat, Sluisdijkstraat, EEN GRIJS POESJE. Ongeveer 4 maanden oud. Tegen belooning terug te bezorgen JANZENSTRAAT 10. VERLORENDonderdagavond een zilveren Dames-horloge. Beleefd verzocht tegen belooning terug te bezorgen. AdresMoj v. URK, Achter-Binnenhaven 41. Tegen 15 Februari wordt ge vraagd een flinke Dagdienstbode. Adres: Hoofdgracht 64. GEVRAAGD: een Dienstbode. Adres: Spoorstraat 102. Mevr. D. H. GRUNWALD, Kanaal- peg 70, vraagt een nette, zindelijke Dienstbode. Gevraagd een flinke Loopjongen. Adres: Boekhandel DUINKER, Spoorstraat. BANKETBAKKERSBEDIENDE gevraagd. AdresFirma P. Verfaille, Keizerstraat. Gevraagd: een Schoenmakers knecht of gevorderd Leerling. Adres: Wed. C. J. BAKKER, Achtergr. Z. Z. 88. Een Kleermakersjongen g die in het vak wenscht opgeleid te worden. AdresH. J. SEEBOLDT, Weezenslraat 49. Aangeboden Gemeubileerde zit- en slaapkamer, met of zonder pension. Brieven No. 538 Bureau v.d.-Blad- Te huur aangeboden: een nette Zit-Slaapkamer. Aan het zelfde adres een neffe Commensaal gevraagd. Adres: BOENDER, Kuipers!. 36. 2 Militairen vragen een kamer tje om te studeeran voor 's avonds van 5 10 uur en zoo mogelijk ook 's Zondags. Br. lett. S, Boekh. P. SPRUIT. Prijsopgaaf gevraagd van 1600 kubieke ineter Zand en 800 kub. meter Kolonasch (sintels). Adres: H. WIJKER, Aannemer. Te koop 450 ZEEPALINGFUIKEN ook bij gedeelten, bij C. PORTEGIJS, Kolhorn (N.-H.) Wegens ziekte ter overname aan geboden de van ouds bekende ZAAK in Gedistilleerd, Kruideniers- en Grutterswaren. Adres: J. WINTER, Zuidstraat 18, Helder. TE KOOP: een mooi groot Kippenhok met toebehooron en 7 Kippen 2e leg. Te bevragen bij J. J. HEIJDENRIJK, Breewaterstraat 4. Te koop een zoo goed als nieuwe Mahonie-Linnenkast. Adres: Buitenhaven 84. Te koop een zeer solied Wagentje op veeren, geschikt voor elk doel. Adres: Bureau van dit blad. aanspreker, beveelt zich beleefd aan. P.S. De bediening heeft plaats in Uniform-Costuum. Bij A. BLIKKENHORST is verkrijgbaar: Varkensvleesch: Lapjes en Carbonade 50 ct., doorregen Spek on vette Lapjes 45 ct. Dik vet Schapenvleesch 35 en 45 ct. NuchterkalfsvleeschLapjes en stukjes 45 ct., Carbonade 30 ct. Alles per vyf ons. Langestraat 46 HELDER. No. 4 let s.v.p. op de volgende edvertentiën. Bij inlevering van 8 advertenties (1 8) ont vangt men een aardige verrassing.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2