Het schip kon dadelijk na het blus- schen van den brand het gevecht hervatten en de schade van het ge- heele eskader was zoo weinig, dat de admiraal geen enkel schip behoefde te laten dokken. MARINE EN LEGER. Do tUdeltike roaerve-luitenant-kolonol herkom stig van het korps mariniers D. G. Vreodenborg, is aangewezen als commandant van hot ïnter- noeringBdepöt op Urk. De luitenant tor zee der 8e kl. W. Gauw is H Febr. 1916 gesteld tor beschikking on b\j het hewakingsdetachement op Terschelling ver vangen door den luitenant ter zee der 3e kl. M. H. Nieinoüor, van „ter beschikking". B(i Kon. besluit van 6 dezer is, mot ingang van 1 Maart aan den kapitein der mariniers J. J. C. de Koek, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van pensioen; het bodrag van het pensioen, bepaald op 1T697 VISSCHERUBERICHTEN. Nieuwediep, 6 Febr. Van S korders: 13 mand kleine schol f3.50 a f6.— per mand, 6 mand schar f2.- "a f2.60 per mand. Van garnalenvisscbers: 4 mand schar ii F 2,- por mand. 8 Fébr. Van 2 korders: j mand kleine schol f3.— h f8.50 por mand, 4 mand schar ii f2. per mand. 9 Febr. V.m. 8 uur niets binnen. 9,10 en U Febr. Vereeniglrig Vakschool voor verbetering van Vrouwen en Kinder- kleeding. Tentoonstelling „Tlvoii". n 11 Febr. D.M.V. Militair Concert. „Casino", STOQMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". ftlouw, thuisreis, arriv. 6 Fobr. te Genua. Timor vortrok 6 Febr. van Amsterdam naar Java. Booton, arriv. 7 Fobr. van Santos to A'dam. Kangean, uitreis, vertrok 6 Februari van Londen naar Holeliavon. Rottl, thuisreis, arriv. 5 Febr. te Gravesend. Vondel, thuisreis, vertrokB Fobr. van Porim. Karimoeu arriv. 8 Febr. van Java te Amsterdam. Koningin dor Nederlanden, thuisreis, vertrok 6 Febr. van Singapore. Oranje, ullrois, pass. 7 Febr. Dungeness. Nlas, thuisreiB, pass. 7 Febr. Dungeness. Prinses Juliana, uitreis, arriv. 6 Febr. te Port-Sald en ia 7 Febr. hotSuezkanaal ingegaan. Flores, van A'dam naar Santos, vertrok 6 Febr. van Rio Janelro.' Ambon, thuisreis, pass. 7 Fobr. Perlm. Sumatra, uitreis, vertrok 7 Febr. van Suoz. Rotterdamsche Lloyd. Coy ion, thuisreis, pass. 5 Febr. Kaap Blanc. Rindjanl, thuisreis, vertrok 6 Febr. van Colombo. Samarlnda, uitreis, vortrok 6 Fobr. van Suez. Dell, uitreis, arriv. 6 E'ebr. te Padang. Gorontalo vortrok C Febr. v. Padang n. Newyork. Kawi, uitreis, vertrok 6 Febr. van Napels. Bengalen arriv. 5 Fobr. van Londen to CardilT. Beaoeki, v. B.-Ayres n. R'dara pass. 7 Febr. Llzard. Djabres, van R'darn n. Cardiff pass. 7 Febr Dover. Djembor, thuisreis, arriv. 7 Febr. te Suoz. Meuado, thuisreis, arriv. 7 Febr. toFalmouth. Wilis, uitreis, arriv. 7 Febr. to Gravesend. Arakan arriv. 8 Fobr. van R'dam te Port-Talbol. DJocja, uitreis, vertr. 7 Febr. van Suez. Mudloen, uitreis, pass. 7 Febr. Gibraltar. Tabanan.thulBrels, vertrok 9 Febr. van PortBaid. Blndoro, arriv. 8 Febr. van Java, l.v. Londen, te Rotterdam. Kon. Hoil. Loyd. Frisia, uitreis, arriv. 4 Fobr. te Buenos-Ayres. Amstelland arriv. 9 Febr. v. B.-Ayres te A'dam. Zoelandla, ultrois, vertrok 6 Febr. vau Falmoutb. Hollandla, thuisreis, is 8 Febr. Lizard gepaas, Rijnland, uitreis, vertrok 7 Fobr. van Rio Janelro. Tubantin, ultrois, vortrok 5 Febr. van Balila. Kon. Wost-lndlsche Maildienst. Prins Maurlts, uitreis, pass. C Fobr. Deal Java-Bengalon Lijn. Calcutta vortrok 5 Febr. van Bangoon naar Java. Haven te Nieuwediep. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen Eng. s.a. „Leeuwarden". Aangekomen van Goole on vertrokken naar Harlingen Ned. s.B. „Friesland". Tijdstippen van verzanding der Brievenmalen. Naar Oost-Indië Per: Datum dor bozorging. Tijdat. der laat. busl. a/h Postk. zoopost via Amsterdam zoepost via Rotterdam Hoil. mail via Genua O Hoil. mail vin Napels nll. briev., briefk. on aangeteek. stukken. Naar Atjeh en onderhoorigheden en de Oostkust van Sumatra over Engeland I eiken Dinsd. 12.16 't Naar Guyana (Suriname): zeepost vla Amsterdam 111 en 25 Febr. 0.55 's Naar Curaqao, Bonaire en Aruba: .n 25 Febr. I 055's en Maan- en Dond. 12J6's Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba spost via Amsterdam 11 en 25 Febr. 6.56 EeepoBt via Amsterdam 1 (alleen op verl.d alk.) mail via Engoland Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier- kolonie en Transvaal: eiken Donderdag, 12.16 's m Staatsloterij. Trekking van Maandag 8 Februari. 5e Klasse. 5e Lijst. No. 4365, 17620, 18656 en 2C elk f1000. No. 7580 en 12878 elk f400, No. 5311,6265,12687,15969,18815 en 20470 elk f200. No. 1404, 1867, 1969, 3098, 5517, 7246, 8509, 8868, 9715,11271,11981, 12730, 15085, 16245, 17055 eü 18158 elk f100. Burgerlijke Stand van Helder, van 6 tot en met 8 Febr. 1915. BEVALLEN'. F. Visman Daalder z.; W. v. Vessem de Jonge d.; G. Koning—Snip d.J, van Dam Bruin z.; J. Brouwer—de Vries z.; A. P. Blaauboer—Maarleveld z.M. J. Kemp-Koot d.; A. Schneider-Snip z. OVERLEDEN: M. C. Hendriks - wed. J. F.Bosch, 73 jaarE. C.Rippens, 93 jaar; W. F. Hoets, 5 dagen. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 8 Fobr. 1916. Aangevoord 7 kooien en ossen f260.—af80 14 vette kalveren f50 a f180,-, per K.G. fl,l a fl^O, 64 nucht. idora f8,- a f 24,-, 11 magei schapen f20,- a f25,-, 431 vette varkens f 0,54 a f0,87 por k.G., 21 magere id. f 19 a f34. Amsterdam, 8 Febr. 1915. Ter markt waren heden aangovoord849 vette koelen, le kw. 92 a 96 ct., 2o kw. 84a88ct,, 8e k w. 78 a 80 ct.185 melk- en kalfkooien f200 a f840, 000 vette kalveren, le kw. f0.00 a 0.00,2e kw. fO.00, 8o kw. fO.QO por K.G.101 nuchtere kal- veron f12 a f18 per st.uk. 43 schapon f24 a (82 per stuk. 000lammeren f00.- aföO.— perstuk. 699 vette varkens, Hollandsche le kwaliteit 82 a 84 ct., 2e on 8e kw. 80 a 82 ct. por K.G Purmerond, 9 Fobruarl 1915. 26 stapels Fabriekskaas per 50 K.G. f 47.50 28 Boorenkoaa 50 f 46. Commissie 50 f 1 Middelbare 50 f 36.- Goudscho kaas 60 f 651 K.G. Boter por K.G. f 1.79 li f 1.1 869 Runderen: 149 vette per K.G. f 0.80 f 0.1. 220 melke en geldo f 170.- f 840.- 12 8ttoren f 000.- f r 28 Paarden f 000.- f 000.- 64 vette Kalveren per K.G. f L— f 1.20 804 nuchtoro id. por stuk f 18.— f 26.- 664 vette Varkens per K.G. f 0.88 f 0.90 64 magere ld. por stuk f 22.— f 82. .o t»,r atuJt f b. f ig._ f 26.- f 86.- f 0.- f 0.- Lammeren f 0.— f 0.— Ganzen f 0.— f 0.- Kalkoenen f 0.- f 0.— Zwanen f 0.— f 0.— Kipeleren per 100 stuks f 5.50 f 6.20 Eendeleren „100 f 0.- f 0.— Kievitseieren per stuk f 0.— f 0.— 40 zak Appelen f 8.- f 8.50 10 zak Peren f 160,1 8.- Handel vette kalveren matig, nuchtere kal veren vlug, vette varkens vlug, mag. vurkens matig, biggen matig. 147 Blgg 1188 Schapen Overhouden DE OORLOG. De algemeene toestand. De belangrijke strijd in do Karpa- then schijnt nog niet tot oen beslis sing gekomen. Over den huidigen stand van de gevechten lichten ons in een Oosten- rijksch en een Russisch bericht. Hel; is niet wel mogelijk, do officieele be richten van bepaalde oorlogvoerende partijen alle tezamen vaste kenmer ken toe te schrijven. Zij hebben zich verschillend van aard en uiterlijk getoond in de verschillende perioden van den oorlog. Wat Oostenrijk en Rusland aangaat, beleven we thans een tijd van vrij kalme en zakelijke Oostenrijk9che en van uitvoerige Russische berichten, die meer de aandacht op bizonderhe- den laten vallen, dan dat zij den al- gemeenen toestand duidelijk maken. Zooveol is duidelijk, dat de Russen in de Boekowina en de Zuidelijke Karpathen terugtrekken. Het St. Petersburgsch Telegraafagentschap zegt, dat in weerwil van dien terug tocht (die t.ot de bezetting van Kim- potung 'leidde) de gevechten in die streken een voor de Russen gunstig verloop hebben. Of het Telegraaf agentschap erin slagen zal om den zelfden indruk bij de Roemeniërs te wekken, mag worden betwijfeld, En daar komt het-hier op aan, Hoe de loop van den strijd is ia de Boeko wina, het land tusschen Roemenie en Hongarije en in de onmiddelijke nabijheid van Zevenburgen, is voor de houding van Roemenie van groot belang, ja, wellicht beslissend. De Russen hebben echter heel Boe kowina bezet en een tijd lang bezet gehouden, zonder dat Roemenië zijn neutraliteit heeft verlaten. Een groot Russisch succes scheen noodig om die uitwerking te hebben, een op marsch over de Karpathen en een inval in Zevenburgen bijvoorbeeld. Dat daarvan niet is gekomen, in tegendeel de Russen langs de Zui delijke hellingen van de Karpathen in Boekowina terugtrekken, zal de strijdlust der afwachtende Roemeniërs tegen de Oostenrijkers wel wat be koelen. Buiten twijfel valt echter met de bezetting Kimpolung en het terug trekken der Russen in de Zuidelijke Karpathen (tegenover Nadworna), wat- de Russen zelf melden, nog niets over den uitslag van den strijd ook op dat gedeelte van het front te zeggen. Voor bet overige gedeelte van het front in de Karpathen zeggen de Oos tenrijkers, dat er heftig wordt ge streden, en de Russen melden een niet onbelangrijk voordeel bij Mezë Laborez, waarvan nog niet is uit te maken of het al dan niet plaatselijk is. Dat ten Zuiden van den Beneden- Weichsel het offensief der Duitschers voorshands tot staan is gekomen, komt in het Russische bericht van heden nog iets duidelijker naar voren. Ton Noorden van den Beneden- Weichsel gaat het voorloopig nog om voorhoede gevechten. Van het Westelijk gevechts terrein. Berlijn, 8 Februari. Uit hetgroote hoofdkwartier wordt vandaag officieel gemeld De strijd om onze stelling ten ZuideD van het kanaal en ten Zuid oosten van La Bassëe duurt nog voort. Een gedeelte van de loopgraaf, die de vijand ons ontnomen had, is her overd. In de Argonnen hebben wij den vijand een gedeelte van zijn verdi- gingswerken afgenomen. Voor het overige is er niets van belang gebeurd. De Engelsche verliezen. Londen, 8 Februari. In het Lager huis heeft Asquith heden medegedeeld dat de Engelsche verliezen op het westelijk front tot den 4den Febr. in het geheel ongeveer 104.000 man Van het Oostelijke gevechts terrein. St. Petersburg, 7 Febr. Mededee- ling van den grooten generalenstaf: In Oost-Pruisen hebben onze troe pen in het dal van Sjesjoera een aan val van den vijand, die versterking had gekregen, afgeslagen. Op het rechteroevergebied van den Weichsel hadden voor ons gunstige schermutselingen plaats over een groot front ,blj het dorp. De kozak ken vielen een door infanterie gesteund vijandelijk eskadron aan, namen 20 huzaren gevangen en maakten den trein buit. Onze huzaren wierpen om 3 uur 's nachts de Duitschers mot een bajonet aanval uit de dorpen Pouetylje en Prondystarry, daarbij wapenen, schietvoorraad en ijzerdraad vermeesterende. Een meer belangrijk nachtelijk gevecht werd geleverd in de streek van het dorp Orschulewo. Op het linkeroevergebicd van den Weichsel, aan de Bzura en de Rawka, duurde het geschutvuur Vrijdag voort, doch de tegenstander ondernam geen aanval. In de streek van het dorp Kamiony gingen wij tot het offensief over en vorderden een weinig in weerwil van den hardnekkigen tegen stand van den vijand. Onze artillerie beschoot met goed gevolg een Duitsche kolonne, die zich van Zemiary naar Bolimow begaf. De infanterie sloeg op de vlucht. De vijand liet op den eg geschut achter. In de Karpathen duren de gevech ten over het geheele front voort. Onze troepen hebben op drie versterkte punten bij Mezö Laborez (ten Z.W. van Sanok) den tegenstand van den vijand gebroken en hem over ver scheidene wersten vervolgd. Wij ver meesterden daarbij 2 kanonnen en 3 machinegeweren en namen den com mandant van het 3e honved regiment, 47 officieren en 2516 minderen ge vangen. Ten noorden vandenUszok- pas bij Lutowiska (ten Z.O. van Sanok) werd de vijand tot den terugtocht gedwongen. Onze troepen, die de loopgraven van den vijand bezetten, vermeesterden 3 machinegeweren en namen vele gevangenen. De aanvallen van de vijandelijke troepen, die Vrij dag den Tookholka pas in de Bcskiden overtrokken, zijn met ernstige ver liezen voor den vijand, die tot een overhaasten terugtocht gedwongen werd, afgeslagen. Op de wegen naar Nadvornaia en in de Boekowina hebben onze troepen het offensief van aanzienlijke vijande lijke strijdkrachten tegen dc berg achtige, moeilijk toegankelijke stel lingen tegengehouden en zijn lang zaam teruggetrokken. Op Zee. Dardanellenforten beschoten. Athene, 8 Febr. Uit Tenedos wordt gemeld, dat een eskader van de bond- genooten, bestaande uit vier torpedo- bootjagers, beschoten word, waarop het antwoordde mot 174 granaten, afgeschoten op do forten aan de Dar- danellen. Vier magazijnen werden getroffen en geraakten in brand, het geen vanuit Tenedos was te zien. Japansche kruiser gestrand. Reuter heetf 6 dezer uit Tokio ge seind De Japansche admiraliteit maakt bekend, dat de Asaraa, een gepant serde kruiser van 9885 ton bij de Mexicaanscho kust op een rif ge- loopen is. (N. Rott. Ct.; De Duitsche vloot. De Duitschegrootadmiraal v. Koster heeft in een rede gezegd, dat Duitsch- land rotsvast op zijn vloot vertrouw de. Een vernietigde vloot zou zelfs in den loop van een laugdurigen oor log niet meer te vervangen zijn. De Duitschers mogen zich tot niets laten mee3leepen waarbij zij het onderspit zouden kunnen delven. Als er morgen een zeeslag geleverd werd, waarbij elk Duitsch schip een schip van den vijand mee paar den kelder nam, dan zou Duitschland geen vloot meer hebben, en dan zou" Engelaud zijn aanval op do Duitsche kust beginnen en dan zou stellig geen stad gespaard blijven. Pogingen tot landing zonden dan zelfs kunnen gelukken. De Duit sche vloot mag dus alleen don strijd wagen, als zij kans op succes heeft. De „Lusitania" onder Amerikaansche vlag. Londen, 8 Febr. Passagiers van de „Lusitania", die vanmorgen te Li ver- pool aankwam, deelden mede, dat toen het schip ter hoogte van de Iersche kust kwam, er een draadloos telegram van de admiraliteit werd ontvangen om de Amerikaansche vlag te hpsehen. Onder deze vlag voer men daarop naar Liverpool. De „Oacia". Norfolk, (Virginla), 8 Febr. De „Dacia" is hier Zondag 7 Februari aangekomen. Uit Duitschland. Het Elzass-Lotharingische Schul- blatt meldt, dat de oorlogsvrijwilliger Alfons Köberle, een knaap van 13J jaar uit Kolmar, het IJzeren Kruis heeft gekregen. De jongen, die de zoon van een daglooner is, heeft het op schooi slechts met de grootste moeite tot de 4de klasse (6de schooljaar, gebracht. Maar door zijn karakter wist lilj zich algemeen bemind te maken. Hy loont nu ook een groote aanhankelijkheid voor zijn onderwijzer en zijn mode scholieren, en bij hen brengt hij zelfs het kortste verlof door. Verleden week Zaterdag, zoo zegt het blad, kwam hij Gireer in volle uniform op school om van do klas afscheid te nemen. Het is in Duitschland ongeoorloofd vrouwen van mannen die onder de wapenen staan, wegens huurschuld op straat te zetten. Maar als de man komt te vallen on de vrouw dus weduwe is geworden, houdt die be scherming op. De „Vorwdrts" toont met een kras geval, dat zich te Berlijn beeft voor gedaan, aan, dat dit werkelijk zoo is. Uit Frankrijk. Een artikel van de „Temps". Do correspondent van de „N.R.Ct.' te Parijs seint: De „Temps" wijdt een hoofdartikel aan het recente debat in onze Tweede Kamer. Het blad erkent nu eindelek formeel, dat de Nederlandsche op vatting betreffende de neutraliteit gezond is. Om dit nader aan te toonen, citeert het blad den tekst van de voornaamste op do neutraliteit be trekking hebbende verklaring, door minister Cort van dor Linden afge legd. Uit Engeland. De „Timos" kondigt aan, dat de volgende week de prijzen van steen kool, melk en brood opnieuw aan zienlijk zullen rijzen. Turksche verhalen. Malta, 7 Febr. Een stoomboot is hier heden aangekomen met oen aan tel vluchtelingen uit Konstantinopel, waaronder beheerend personeel van de Ottomaansche Bank, Qrieksche vrijwilligers, die in de Balkanoorlogen hebben meegestreden en op weg zijn naar Frankrijk. Een dor vluchtelingen wist to ver tellen, dat de schade, toegebracht aan de „Goeben", die op oen Turksche mijn stiet, onmogelijk te Konstanti nopel hersteld kon worden. Het schip heeft twee groote gaten onder de waterlijn en ligt half onder water. Het aantal Duitsche soldaten en zeelieden te Konstantinopel wordt door denzelfden zegsman op 13000 geschat. Vóór den oorlog werden deze behandeld als afgoden, maar sinds de nederlaag van Sarykomysj is het met hun populariteit gedaan. PLAATSELIJK NIEUWS. Naar wij vernemen heeft de' heer G. de Ven, wethouder voor de bedrijven, als zoodanig ontslag ge nomen. Zeekrijgsraad te Willemsoord, De krijgsraad deed uitspraak in de zaak tegen den zeemilicien-kustwach- tcr, beschuldigd van poging tot dood slag, subsidiair poging t.ot zware mis handeling door het lossen van eonige revolverschoten op J. W. v. Z. in den avond van 2 Nov. 1914 in per ceel St. Annastraat no. 27 te Am sterdam. De beklaagde werd veroor deeld tot .één jaar gevangenisstraf met aftrek van het preventief arrest ter zake van poging tot zware mis handeling. Het beroep op noodweer werd verworpen. Taptoe. Het mobilisatie muziekcorps, direc tie Jb. ter Hall, verzoekt ons mede te doelen, dat het heden (Dinsdag) avond taptoe zal geven. De te nemen route is Westplein, Kanaal weg Ko ningstraat, Spoorstraat aftrap Nieuwe Kerkplein. Sportvereniging „HL B. S." Zaterdagavond gaf deze vereni ging in „Casino" eene uitvoering, die we aldus zouden kuDnen betitelen: „de uit den band gesprongen uit voering" of „de Wraak der Hoogere Burgers", 't Zit zóó in elkaar. De Hoogere Burgers, als de rijp wor dende menschheid, verzamelen ge durende een aantal maanden vau het jaar een aantal grieven, 't Zijn na tuurlijk kleine grietjes in verhouding tot die der volwassen mensohen, niettemin plagen zo don Hoogere Burger geweldig. Zij benauwen hom, zooals een wat machtige pudding kan benauwen na een copieus diner, en, zooals gij, na dat diner, in een siësta, op rustbank of chaise longue uitge strekt, wat bij tracht te komen en u niet ontziet,, om, heel in 't- geniep, een paar knoopjes van vest of haakjes, van blouse los te maken, -zoo trach ten ook de Hoogere Burgers, door het openen van een veiligheidsklep de hooge spanning van hun maan denlang geteisterd gemoed te ver minderen. "Vandaar de beroemde „uitvoering"onder deze onschuldige titulatuur verborgen zich dc vreese- lijkste dingen, oirbaar en niet oir baar, die velen volwassenen nood zaakten, indien zij ter „uitvoering" aanwezig waren, de faire bonne mine a mauvaïs jeu, en de anderen, de Hoogere Burgers-zei ven, deden krin kelen van jolijt en van verfijnd- wreed genot. Que voulüZ-voua? Hebben we, in ons dagelijksch loven, niet allemaal een veiligheidsklep noodig vooronzo stemmingen, onze grieven, ouzo ver- ongelijkingen? Zou niet, indien de klep weigerde te werken, de ketel springen en groote verwoestingen aanlichten? Wie onzer dus zonder zonde is, werpe den éérsten steen op do geestelijk bamboucheerende jongelui der Rijks~fHoogere Burger school. Echter, - il y a encore desjuges s\ Paris, er is eene wrekende Nemesis, die de euveldaden der menschheid achterhaalt, er is een strenge censuur, die doze ontluikende jongelingschap achtervolgt op hare kronkelende pa den der openlijke rebellie. Deze wre kende Nemesis heet Directeurskamer en is van een schrikwekkende be nauwenis. „Lasciate ogni speranza voi ch'entrate", [„Laat. alle hoop, gij die hier intreedt varen" (Dante In ferno)] luidt, het opschrift, on de geestelijke intimidatie der delinquen ten is er geweldig. Ojn het maar huiselijk uiltedrukkende jongelui voelen er zich geweldig kleinze zouden, in het aangezicht dezer Nemesis, maar liefst in den grond weg willen zinken. Maar: iedere actie wekt reactie, en men kan niet ongestraft den bui- tensporigen geest binden der studee- rende spespatriae. Het was duidelijk, dat de weerwraak kostelijk zou zijn en schitterendbloedrood van tuchte loosheid, sidderend van hevigheid. En ze gaven een „neutrale" uit voering; eene uitvoering van een knusse, oudbakken, degelijke deftig heid, waarbij ze het esprit en de bons mots opborgen in d'r jeugdige breinen. Maar betrachtten de spreuk vi vis pacem para helium en bereid den een schitterende wraakneming voor, eene wraakneming, waarbij je op de bodrfl vers geen vat zou hebben, omdat ze nog slechts kort in den tempel van Minerva van de kennis zouden puren, die hen - zonderlinge wisseliDg der natuur! juist tot deze verfijnd-geestige wraakneming in staat zou stellen. En zoo geschiedde het, dat Zaterdag avond, na veel en veelzijdig kunst genot, als daar waren vrije- en stok- oefeningen der gymnasten (aspiran ten- en hoofdafdeeling), muziekuit voering door „het" H. B. S.-ensemble, met een aantal ernstige jongensge zichten over allerlei instrumenten en een directeur, die als maar stond maat t,e slaan als ware hij een Men gelberg of een Kes, schitterende praestatles aan de barren, een en ander onder leiding en inspiratie van den hoer Stammes, zoo geschiedde het, zeiden wij, dat, als pièoe de résistance, de flju-geestige, onsehui- diglijk als „Voordracht" aangekon digde wraak kwam, die gedurende een half uur de aanwezige jongens en meisjes deed gnuiven van genot, den schaterlach (en sater-, helaas door „Casino" deed rollen, en de overladen atmosfeer der R. H. B. S. voor lange maanden van hard werken zuiverde. Of was het niet geestig, al die vermeende griepjes en verdrietelijk heden, die in werkelijkheid zich hebben afgespeeld in het groote rijks gebouw aan den Kanaal weg, over te brengen naar een denkbeeldige kazer ne, en do kleine eigenaardigheden van leeraren, die op menig jeugdig gemoed lachwekkend werken, te transponeerenin de majeur-toonscbaal van het lied van een glunderen landsverdediger? Die met breed gebaar en stem verheffing zong van „gansche ge slachten, die 't niotleoren?" hetgeen aanleiding gaf tot helle vroolijkheid. Die zelfs Kees, den reeds lang ter ziele zijnden Kees van de „Heldersche Courant", uit z'n graf haalde en hem, nogmaals, der bespotting prijsgaf? Ach, dit alles ia onbegrijpelijk voor den met-ingewijdewij, die den fijnen humor proefden en de satyre speur den, die achter dit alles verborgen lag, genoten mede van deze, strikt genomen, onoirbare dingen. Maar juist naar bet on-oirbare luistert de mensch het liefst. De rest was genoegelyk en ge- moedelp: een blijspel „Een kleine Vergissing", dat wij, laat het ons maar bekennen, niét meer genoten hebben. Eu het allerlaatste was het bal, dat de klap was op de.vuurpijl die hiermee in schittering van jeugd en leutigheid, omhoog ging, ins blauo hinein, de herinnering latend, nog lang, in de jonge harten, van iets kostbaars cnheerlijks, waarop te teren een intens genoegen is. W(j mogen niet eindigen zonder te gewagen van het begin, toen de heer R. Luijckx de aanwezigen wel kom heette en een en ander mede deelde betreffende de gymnastiek. Den vorigen keer was het lokaal hiervoor niet disponibel; thans heeft men, door de goedgunstige beschik king van den minister, dat van de H.B.R. zelve mogen gebruiken. Direc teur Brands is naar Amsterdam ver trokken vandaar dat thans de leiding in handen was van den heer Stem mes. De heer Luijckx eindigde met eene opwekking om meerder gebruik te maken van het voetbal. Refreinen van gozoDgen coupletten werden ten bate van het Steuncomité verkocht. Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. Op de jaarvergadering van de afd. Helder der Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht werd, nadat de huishoude lijke zaken behandeld waren, verslag uitgebracht van het voornaamste, wat besproken was op de Algem. Vergadering in Den Haag, gehouden op 27 Januari, in hotel „de Witte Brug". Omdat zoo'n klein aantal leden te hooron kregen, wat. voor allen bestemd was, en bet bestuur het zoo noodig vond, dat de leden meer belangstelling zouden gaan ge voelen, tracht het op deze wijze niet alleen de leden, doch de Heldersche vrouwen te bereiken. De bijeenkomst dan in Den Haag stond gobeel in liet teeken van den oorlog. Het afgoloopeu jaar, dat zoo vele voorstandsters van vrouwen kiesrecht met nieuwen lust aan het werk zag, om harder dan ooit te voren Le werken, nu de Grondwets herziening in hot vooruitzicht was, hoeft plotseling in Augustus, alle werk stopgezel. Toen de oorlog uit brak en ook ons land mobiliseerde, zou 'er voor de vrouwen werk in overvloed zijn. Dit begreep het Hoofd bestuur volkomen en daarom meende hel, alle afd.-besturen daarop te moeten wijzen. Het werk voor eigen propa ganda moest rusten en al de be schikbare tijd besteed worden aan het. werk van helpende liefde, in allerlei vorm. Allerwegen is daaraan gehoor gegeven. Thans echter, na een periode zes maanden, die niets anders bracht dan onnoemelijk veel smart en ellende door dood en verwoesting, door zorg en kommer, thans vragen velen dier vrouWen zich af, moeten wij lijdelijk blijven aanzien? Moet de zaak van het vrouwenkiesrecht, dat. is, niet maar het mogen stommen, het tee kenen op een stembiljet, maar dat is, het strijden, voor medezegging schap, moet dit thans achterwegen blijven? Ons antwoord moet zijn: Noen. Gevoelen de vrouwen in alle landen niet meer dan ooit, dat zij moeten medesprelcen, waar hot geldt het lot vau de menschheid Nooit nog is een ellende aanschouwd, zooals de wereld thans te zien geeft, en wij vragen met angst en beven, wat ons nog wachtende is. Wat wij thans zien gebeuren, kan plaats hebben, nu mannen het roer in handen hebben. Mannen hebben het gewild en mannen dragen de ver antwoordelijkheid. Doch wie krijgen de grootste smart te diagen? Wie betalen den oorlog Millioenen vrouwen 6n moeders zien haar trouwsten vriend, haar levensgezel, haar dierbare zonen van zich gaan, om hen nooit meer terug te zien keeren, of, misschien ver minkt te zien binnen strompel.en. De vrouwen en moeders b 1 Jj v e n, met al haar leed. Bovendien komen de zorgen voor het dagelijksch brood, want waar mannen en zonen sneu velden, namen zij dit in de meeste gevallen mee in het graf, en welk land zal na den oorlog in staat zijn, behoorlijk te zorgen voor die armen De vrouwen willen opbouwen en ver zorgen, niet vertrappen en verwoes ten; zij willen wonden helen en ellende verzachten, niet dooden en wonden slaan. Meer dan ooit is het thans de taak van de vrouwen, te zorgen, dat haar stemmen in de parlementen mee klinken. Daar alleen kunnen zij daad werkelijk invloed uitoefenon op het welzijn der natiën. Daar alleen kan hare meening gewicht in de schaal leggen, en daarvoor is het stembiljet noodzakelijk. Dat dus iedere vrouw gevoele, hoe groot work er thans voor haar te doen is. Niet alleen strijden voor de rechten van de vrouw, maar voor die van do menschhoid. Niet blijven zitten afwachten, wat de toekomst brengen zal. Dat. verslapt en brengt de wereld geen stap voor uit, maar do hand aan den ploeg, het verstand ontwikkeld, het hoofd koel, het hart warm. De vrouwen van Nederland moeten thans al haar invloed aanwenden, om onze grond wet zoodanig herzien te krijgen, dat vrouwenkiesrecht, mogelijk is. Gaat deze kans voorbij, dan zuilen zij weer jaren moeten wachten dus thans in eigen kring en daarbuiten getoond, dat het haar ernst is en dat zij do verantwoordelijkheid mee kunnen dragen. Laat iedere vrouw zich af vragen: wat zou ik daarvoor kunnen doen Dan moet het antwoord zijn waardig en met ernst en overtuiging in eigen kring er "over spreken, en er over lezen. Het Bestuur van de Afd. Heldor wil hierbij gaarne behulpzaam zijn. Ten eerste door toegang to verlocnen tot do huishoudelijke vorgaderingon waar door iodere bezoekster vragen gestold mogen worden omtrent do wensehelljkheid en de rechtvaardig heid vau vrouwenkiesrecht, en ten tweede door het beschikbaar stellen van lectuur. Alle .leden hebben het recht, te introduceeren, en het Be stuur hoopt, dat daarvan een ruim gebruik zal worden gemaakt. Mevr. de B.-van R. „Helder's Mannenkoor". Deze zang vereeniging, onder lei ding van den heer Neijts, gaf giste renavond voor eene overvolle zaal een concert, waarbij de muziek ver eeniging „Apollo", directeur de heer J. M. Jansen, hare welwillende mede werking verleende. Van de 9 nummers, 'die het pro gramma vermeldde, waren niet min der dan zes geheel nieuw. De vor- eenigingen hebben zich den tijd, dat zij niet in 't. publiek optraden, ten nutte gemaakt door flink te stu- deeren. Met een mooie ouverture „Marie Tudor" van Lamotte, door „Apollo", werd het programma - geopend, 't Gaf al dadelijk een prettigen indruk. Vervolgens kwam het Mannenkoor uit met. het levendige melodie-rijke soldatenkoor uit „Faust". Jammer dat men hier geen orchestrale be geleiding bij had, dan ware de zang nog- beter uitgekomen. Als de meeste mannenkoren heeft dit gebrek aan tenoren; er zijn goede b(j, maar zij kunnen niet domineeren en zij zijn het toch; die de melodie dragen, 't Prachtige koor werd goed gezon gen, zonder fouten en met het dooi den componist voorgeschreven vuur en bravoure weergegeven, 't Hier op volgend „Lied van den Arbeid" van Wierts (woorden van Rer.é de Clercq) was een van 't oude repertoire en liet ons hooren wat het Mannenkoor presteert. Een fantaisie van Lecocq gaf aan de clarinettisien van het orkest gelegenheid tot het weergeven van een fraai solo, reap. duo voor deze welluidende muziekinstrumen ten, terwijl met eene compositie van den directeur „Holland", hot eerste gedeelte afgesloten werd. Na de pauze zong het Mannenkoor Zweers' prachtige „Vrijheid"; een strijkkwartet voerde een tweetal composities van den directeur uit., terwijl het Mannenkoor ten slotte mei een tweetal nummers eindigde, Een en ander werd vlot afgewerkt, zoodat. nog eonige uren voor dans overbleef, waarvoor gelegenheid te over was, getuige de vele verwach tingvol!® gezichten van de aanwezige jongelui. Kolemiampverstikking. Toen juffrouw J. S. alhier gisteren morgen lmar 70-jarige moeder wilde bezoeken, vond zij het, huis nog ge sloten en kreeg ook geen gehoor aan de achterzijde van de vvonifig. Het keukenraam werd daarom geopend en hierdoor kroop nu de dochter die weldra in het slaapvertrek een hoogst benauwenden damp ontdekte. Alles was potdicht, een met. kolen volgestopte vulkachel brandde verspreidde een "dichten kolendamp, die nergens uitweg vond. Do moeder lag liier te bed en liet nog ecnig naar lucht smakkend hulpgeluid hoo ren. Een dokter, onmiddellijk inge roepen, constateerde een geval van bedwelming door kolendamp en wist. de levensgeesten der in bewusteloo- zen toestand verhoerende oude vrouw weer op te wekken. Te water. Gisterenmiddaggeraakte een school jongen aan de Weststraat; al spelende in het worfkanaal. Do knaap, reeds kopje onder, zou stellig verdronken zijn, als niet de heer C. Heijfman te hulp was gesneld. Deze begaf zich gekleed te water en wist. den dren keling bijtijds te grijpen en weer op het, 'droge te brengen. Schadevergoeding. De heer H. M. alhier, wien onlangs bij het sluiten van een portier in den trein te Leiden twee vingers werden afgekoeld en die naar aan leiding daarvan een eisch tot schade vergoeding instelde, heeft van de H.iJ.S.M. f250 gekregen. BINNENLAND. De Beurs. Heden wordt de Amsterdamsche Beurs heropend. Nederlandsche mail. Hedenmiddag of -avond is vermoe delijk een Nederlandsche mail uit Indië te verwachten. De Duitsche verklaring en onze scheepvaart. Naar wij vernemen had Zaterdag morgen op het Departement van Marino een bijeenkomst plaats van den Minister van Marine met ver tegenwoordigers van verschillende stoomvaartlijnen, naar aauleiding van de door Duitschland aangekondigde maatregelen, in zake het tot oorlogs gebied verklaren van do wateren om Groot-Brittaoië cn Ierland en het Kanaal. Aanwezig waren de heeren Jonc-k- heer van de Stoomvaart-Mij. „Neder land", Meurs van den Kon. Hoil. Lloyd, Don Tox van de „Kon. Ned, Stoomboot-Mij.", Nierstrasz en Cox van de „Hoil. Stoomboot-Mij.", J. V. Wierdsma en J. Rupperda Wierdsma van de „Holland—Amerika-lljn" en Ruys van den „Rotterdamschen Lloyd". Bovendien waren aanwezig de heeren Visser en Krayenhoff van de Leur, voorzitter en secretaris der Nederlandsche Reedersvereeniging. Ter conferentie kwam de vraag ter sprake omtrent de wensehelljkheid van het convoyeeren der handels schepen. Omtrent het resultaat der bespre kingen konden géén mededeolingen worden gedaan; wij vernemen even wel, dat de dircctiën der stoomvaart maatschappijen voorshands geen aan? leiding vonden, om den minister voorstellen in deze aangelegenheid te doen. Voorloopig zal dan ook in de dien sten der verschillen de lijnen geen wijzi ging worden gebracht. (Handelsblad). De gevechtswaarde van onderzeeërs en torpedobooten. Een artikel in het Hbl,, waarin een nabeschouwing wordt gehouden over het jongste gevecht in de Noord zee, eindigt aldus ..In verband met onze eigenNeder- landsche vloot willen wij nog op twee zaken wijzen. Ten eerste op de nieuwe bewijzen voor de merkwaardige gevechtswaar de van de onderzeeërs. Het zijn de onderzeeërs, misschien, maar dat is onzeker, in velband met de mijnen velden, het laatste rapport van admiraal Beatty zegt, dat de terug tocht der Eogelschen werd aangeno men, omdat vele onderzeeërs gezien werden die de vervolgde Duitsche vloot voor waarschljnlijken ondergang gered hebben,. Onze minister van marine, die meent, dat er omtrent de gevechtswaarde van onderzeeërs nog onvoldoende gegevens zijn, ngme hiervan eens nota. En ten tweede dat de torpedobooten, die in zwermen aan den strijd heb ben deelgenomen, geen van alle aan hun bestemming hebben beantwoord. Zij hebben als torpedoscbiettuig niets, letterlijk en volstrekt niets, gedaan. De zinkende „Blücher" heeft door een torpedo zijn genadestoot gokro- gen, maar tle torpedo is door een kleinen kruiser,dedappere Arethusa", afgevuurd. De Nederlandsche minister van marine, die onze marine thans uit sluitend met de naar onze meening waardelooze en verouderde torpedo- bootjagers wil vermeerderen, moge ook daarvan nota nemen." Verboden lectuur. Aan alle militairen van Land en Zeemacht is verboden de Soldaten- almanak 1915", uitgegave van de Internationale A nti-Militaristische Vereeniging in Nederland, in bezit te hebben of aan andere militairen af te geven of te verspreiden. - Benoemd tot leoraar in de stoom werktuigkunde aan de Zeevaartschool te Schiermonnikoog de heer A. van Boven, gepensionneerd officier-machi nist le klasse der marine te 's Graven- hage. Aanvaring. Het uitgaande stoomschip „Eim- stad" is even buitengaats bij Hoek van Holland in aanvaring ge weest met het atoomschip „Fix", komende van Londen. De botsing was zóó hevig, dat er onderdo water lijn van laatstgenoemd stoomschip een groot gat ontstond, waardoor liet oogenblikkelijk begon te zinken en om erger te voorkomen, door den gezagvoerder aan de zeezijde vau do Noorderpier omhoog werd gezet. De uit veertien koppen bestaande be manning, die door de stoomloodaboot is gered, werd naar 't Zeemanshuis te Rotterdam overgebracht. Hot ber gen der lading, die uit stukgoed be staat, is voorwaardelijk opgedragen aan de Nieuwe Bergingmaatschappij te Maassluis.' Een schipbreuk. New-York, 5 Febr. Er wordt ge meld, dat de tankboot Chestei', vau de Standaard Oil Cy., die zich op- weg bevond van Nieuw-York naar Rotterdam, den 23sten Januari schip breuk hoeft geleden en op zee is achter gelaten. De bemanning is gered door het stoomschip Philadelphia. Stakingsrelletjes. Maandagmorgen omstreeks zes uur werden een viertal werkwilligen van "de maatschappij „Amsterdams Goe derenvervoer" onder geleide van een controleur dier maatschappij naar de Oostergasfabriek gebracht. Dit vervoer geschiedde met een rijtuig, waarmede vroeger de brievenbestellersnaar hun verschillende wijken gebracht werden. (Zooals men weet levert het Goede renvervoer de benoodigde voertuigen voor den postdienst). In de Buiten-Brouwerstraat werd de postwagen door een veertigtal stakers tegengehouden. Een hunner sprong achter op den wagen en bracht den controleur eenige stompen toe. Enkele ruiten van den wagen moes ten hot ontgelden. Politie-assistentie werd ingeroepen en de wagen zette den tocht naar de Oostergasfabriek voort. De staker, die den controleur had mishandeld, werd aaugehouden en overgebracht naar hot politiebureau in de Warmoesstraat. IJmuiden, 9 Februari. Gedurende de maand Januari be droeg de vischomzet in de Rijks- vischhal alhier f893.532 tegen f468.784 in hetzelfde tijdvak van het vorig jaar, dus Ihans eene vermeerdering van f424.748. Zooals hieruit blijkt, is dus de aan voer deze maand reusachtig grooter geweest dan in Januari 1914, ondanks den huidigen toestand. Botsing. Het „Bat. Handelsblad" verneemt, uit Buitenzorg: de auto van den landvoogd, waarin de landvoogd en zijn adjudant Van Vorre zaten, reed bij paal 19 een auto achterop. Deze week op het gegeven signaal links uit, doch hield op het laatste oogenblik rechts, zoodat een botsing met de landvoogdelijke auto plaats had. Deze vloog tegen een boom. Niemand werd echter gekwetst. Het „Bat. Hdbl." verneemt nog, dat de auto van den landvoogd zwaar beschadigd werd; de voorbanden, de radiateur en de carrosserie raakten stuk. In de andere auto zat een Atjehsch hoofd, dat aangehouden werd. Een redding door Hr. Ms. „Heemskerck". Wij lezen in de „Cur. Ct." van 15 Januari Het Italiaansche s.s. „Bologna" van de lyn „La Veloce", kapt. Poggi, komende van Columbia via Ponce, is in don nacht van Dinsdag op Woensdag op de noordkust van Curacao tor hoogte van Hato op strand geloopen. Dank zij de draadlooze telegraphie was dit bericht hier bijna onmiddel lijk in de stad bekend. Bij het aan breken van den dag, kon Hr. Ms. „Heemskerck" aan boord waarvan de agent van de Veloce, do heer C. S. Gorsira J. P. Ez. zich begeven had om de reis moe te maken dan ook naar de plaats des onheils stevenen om zooveel mogelijk hulp

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2