Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Telef. Intc. 140. ABONNEMENTSKLEEDINQ voor Hoeren. Zeer doelmatig. De goederen blijven het eigendom van den geabonneerde. Ons tarief wordt U op aanvraag on- middelijk toegezonden. noodig offer te brengen. Hierbij werd hy door Liebknecht in de rede ge vallen, welke zeide datHeydebrandt niet aldus uit naam van het volk mag spreken. De interruptie veroorzaakte groote onrust en afkeurend geroep. Heijdebrandt zijn rede vervolgende zegt dat het niet te doen is om een spoedige doch om een duurzame vrede. Zijn rede werd door alle par tijen luide toegejuicht. Maandag a.s. zal de tweede leziDg van de begrooting plaats heböfen. IJzeren kruizen. Telkens bevatten de Duitsche sport bladen mededeelingen over den een of andere gemobiliseerden sportman, die door zy'a moed aan oostelijk o! westelijk front betoond, het Ijzuiei kruis verwierf. Dat de decoreeringen talrijk zijn, en bezwaarlijk alle te vermeldeD, wordt wel aangetoond door een mede deeling in de „Nat. Ztg.", waarin ge constateerd wordt, dat alleen onder de leden van de Berliner Turner-ge sellschaft.reeds 7800 het ijzeren kruis kregeD. Een bevelhebber in het Westelijk leger van de Duitschers heeft van Karl Hageübeck uit Stellingen b|j Hamburg een grooten Indischeu werk-olifant voor den duur van den veldtocht ter leen gekregen, die ge brui kt wordt om zware lasten voort te duwen en te trekken en in bosschen te helpen bij het ontwor telen en wegitjden van het voor ge bruik bestemde hout. Zoo is, zegt de Tagliche Rundschau, thans een van de grootste inboorlingen van de En- gelscbe koloniën in Duitschen dienst getreden en heeft zich een eervolle plaats zien toegewezen als drager van de grijze velduniform. Generaal De Wet. Volgens een telegram uit. Kaapstad aan de „Times" zal het procos weg hoogverraad tegen generaal De Wet weldra te Bloemfontein beginnen, De algemeene toestand. Over b|jnu het geheele front van de Alpen tot aan de zee heerscht een rust, die niet bestaat in gebrek aan strijdvaardigheid, maar in gebrek aan resultaten. Gestreden wordt er iederen dag, en de gevolgen van dien strijd blijken uit de verlieslljsten van de partyen. Dag in, dag uit, worden er honderden en duizenden menschen gedood, zonder dat het zelfs meer wordt vermeld. M|jnen worden aan gelegd en springen; de artillerie en de geweerdragenden beschieten el kander onophoudelijk, de loopgraven worden genomen en hernomen, doch het resultaat van al dien doodenden en doodel|jken arbeid blijkt slechts te zijn, dat de algemeene stellingen onveranderd dezelfde blijven. Sedert maanden is in die groote lijn, met eenige grillige bochten zich slingerend van Basel tot Nieuwpoort, geen wij ziging gekomen van eenig belang. Van de bijzonderheden over dien str|jd, die nu en dan, in soldaten brieven en mededeelingen van corres pondenten, eenigszins bekend worden, en die geen enkel denkbeeld geven van wat er geleden wordt, maar toch wel spreken van de ontzettende din gen, die met den strijd samenhangen, is een algemeen overzicht niet saam te stellen. Enkele kleine feiten echter doen zien, dat in dezen geweldigen str|jd, waarin allen pogen allen te vernietigen, niets ongebruikt wordt -gelaten wat kan dienen om dit doel te bereiken. Vooral in het Argonnenwoud neemt de vechtw|jze geleidelijk een zeer merkwaardig karakter aan. Vuur wapenen, die men lang geleden reeds als onbruikbaar had opgelegd in arsenalen, als curiositeiten uit vroeger dagen, worden weder te voorschijn gehaald en gebruikt. In do Fransche loopgraven ziet men, naast de moderne 75 c.M. kanonnen de oude „Crapouil- lots", korte, onbeweegbare kanonne tjes, zonder raderen, die op een houten onderstel op tafels worden geplaatst, en die uit de dagen van NapoleoD en daarvoor afkomstig zijn. De meest moderne „crapouillots" dragen nog het opschrift: „Liberté, Fraternité, Egalité. République franijaise", met een jaartal, dat verbaasd doet staan van indrukwekkenden ouderdom. Men schiet er bommen uit, die van lonten voorzien z|jnzij worden geladen met buskruit, maar op de uitwerking ii weinig te vertrouwen. Een zelfd< lading kan een bom naar de vljan-ii- iljke loopgraven zenden, of uien in> i een korten boog in de eigen loopgi aal doen vallen, en de kanonniers ijlings op de vlucht doen slaan. Maar vol bevrediging zien dezen het toestel aan, wanneer dat als een voetbal door de lucht draait, den rookenden lont-staart achter zich aansleepende. Het z|jn echter niet alleen kde ka nonnen, die uit de oude doos wor den te voorschijn gehaald, ook de bekleeding voor de troepen begint op die van de middeleeuwen te gelijken. In een tijdschrift zagen w|j dezer dagen een afbeelding van een artil lerist, een der bedieningsmanschap pen van een Engelsch kanon, die met een stalen kuras en een stalen schild voor de bedekking van z|jn borst en gelaat, zoo uit een oude wapen verzameling scheen weggeloo- pen en meer op een ridder uit de twaalfde, dan op een „quick-flrer" uit de twintigste eeuw geleek. Ook op het gebied van de versper ringskunst worden alle oude paardjes van stal gehaald: verhakkingen, Ijzer- draadversperringen en wolfskuilen wisselen af met Spaansche ruiters, eggen, voetangels en klemmen, voor de beveiliging van onderstanden en loopgraven tegen v|jandel|jke over rompelingen. En vaak zijn de loopgraven zoo dicht b|j elkaar, dat de met Ijzeren punten bezette Spaansche ruiters, die in de loopgraven worden vervaardigd en in het voorgelegen terrein ge worpen, een sprong maken die hen in de vijandelijke loopgraven doet vallen. In een Fransche beschrijving vinden wij dat die dingen, in het Fransch „cheval de frise" geheeten, blokken hout, met lange ijzeren pun ten bezet, den „Boches" op het hoofd worden gesmeten. Maar deze smijten dan natuurlijk dat werptuig terug. En zoo spelen de beide partyen voet bal met alles behalve onschade lijke, en vaak ernstige wonden ver oorzakende, afsluitmiddelen. Aan het oostelijk deel van het front is voor het oogenblik ook een stilstand in de krijgsverrichtingen gekomenhet Russische legerbericht zegt dat de vijand zich passief houdt, het Duitsche, dat niets bijzonders is voorgevallen in den boog, dien de Weichsel vormt. De „Times" schrijft dit ontbreken van nieuws uit dit deel van het oorlogsterrein toe aan het verzwakken van de Duitsche troepen door het afzenden van ver sterkingen naar Oost Pruisen en de Karpathen. Maar onmiddellijk na deze mede deeling vermeldt het blad de bewe- v.4.;. Ksiunin, den correspondent Ue „Nowoje Wremija" aan de Rafka, dat de Duitschers groote troepeuafdeelingen zenden van Lodz over Skierniwitsj en van Thora over Leczyca naar Gaerain (Haemin) bij de Bolimof, om de reusachtige ver liezen aan te vullen. De gevechten aan de vleugels daar entegen worden voortgezet. En het is zeker wel merkwaardig, dat op den Russischen rechtervleugel, be zuiden de Weichsel, aan den mono van de Bzoera, do Russen steeds vooruitgaan. Daar hebben de Russen Kaïniou bezet, en dus terrein gewon nen aan de zuidzijde van de Weich sel, wat hunne operaties op de Oost- Pruisische grens, in het gebied ten Noorden van de rivier zeker moet ten goede komen. Hoe ontzettend de toestand in dit gebied is blijkt uit een mededeeling, die de berichtgever van de „Nowoje Wremija", Ksiunin, kreeg van ten dei gevangen genomen Duitsche sol daten, een Beier. Deze verhaalde „Toen wij voortrukten zagen wij iets, dat naar wij meenden de borst weringen waren van de Russische loopgraven, maar wy konden maar niet begrljpeD, waar die borstwerin gen van gemaakt waren. Toen ik ge wond was en naderbij kroop, zag ik dat die borstweringen niet uit zand zakken bestonden, maar uit de be vroren lijken van de gesneuvelde Duitschers".. Op sommige plaatsen liggen de versterkingen en loopgraven slechts een honderd passen van elkaar en is het onmogelijk de lyken dergenen, die daar gesneuveld zijn, weg te rui men, meldt de correspondent, ter verduidelijking van deze mededeeling. Daar blijven zij dan weken liggen, hard bevroren, en vormen vaak sta pels, dio van verre op borstweringen gelijken. In de Boekowina trekken de Rus sen terug, wat blijkt uit de berich ten, die mededeel en, dat de Oosten rijkers, die op 25 Januari te Wole Poetna vochten, thans te Kirapoloeng z|jn, dat tien mijlen meer naar het oosten ligt. De Russen zijn hier dus teruggetrokken, en hebben Kimpo- loeng moeten ontruimen. De „Times" wijst er op, dat dit geen nederlaag is, maar het innemen van een betere positie. De Russen trokken naar de vlakte terug, waar zij beter gelegen heid hebben om hunne troepen te ontplooien. In berglanden zijn vaak stellingen, die uitstekend geschikt zijn voor artillerie, niet te gebruiken voor actief optreden van aanvallende infanterie. De Oostenrljksche berichten geven echter den indruk, dat de Russen in de Boekowina niet in staat zijn tegen den opmarsch der Oostenrijksche troepen weerstand te bieden. (H.blad). MARINE EN LEGER. De luitenants ter zeo 3o klasBO W. Gauw en J. J. B. de Jongo Oudraat z(jit aangewezen voor den dienst in 0.-I. en zullen perst. „Konin gin Emma" op 27 dezer derwaarts vertrokken. De kapitoin dor mariniers F. van Wordt wordt 16 dezer belast met do opleiding van sergeanten en korporaals van liet korps aan boord van Hr. Ms. wachtschip to Willemsoord. AGENDA. 11 Fobr. Voreoniging Vakschool voor verbete ring van Vrouwen en Einderkleedlng TontoonstolHng „Tivoli". 11 Fobr. „D. M. V." Militair Concert. „Oaalno" 7 uur 30. 16 Fobr. Concert Tilly Koenon en Hans Goe- mans. „Casino", 8 uur. 18 Fobr. Holdersche Toonoelv. T^.v.e.n.u. Uit voering, „Casino", 8 u. „Oud Heïdelberg'' 18 Fobr. Dansclub T. O. P. Soirée Dansante, „Tivoli", 7.30 uur. 20 Fobr. Dansclub I. M. O. Soiróe Dansante. Staatsloterij. Trekking van Dinsdag 8 Februari. 5e Klasse. 6e Lijst. No. 6128, 6446, 10669 en 18009 elk f1000. No. 2636, 15756 en 16783 elk f 400. No. 5115, 6461 en 14855 elk f200. No. 6847,6497,13178,16470,18307, 19264, en 20890 elk f100. Tr»'fekir»g van Woensdag 10 Februari, oo Klasse. 7e lijst. No. 1549 f 10.000. Nos. 1115 7443 11084 11493 17480 en 18180 elk f 1000. Nos. 9147 15136 en 17557 elk f400. Nos. 309 6690 10440 en 18565 elk f 200. Nos. 35 396 3402 4896 4434 5258 7250 7864 11881 11958 12314 18070 en 18803 elk f 100.-. MARKTBERICHTEN. 8chagen, 11 Febr. 1915. .0 Paardon - Veulens - Ossen - Stluren iO Geldekoolen (magore) '6 Goldekoeien (vette) - Kalfkoolen - Vaarzon - Pinken - Graskalveren O Nuchtere kalveren - Kammen - Schapen (magere) - Schapen (vetto) 0 Overnouders - Lammoren - Bokken en Geilen - Varkens (mag.) 3 Varkens (vette) p. K.G. 0 Biggen r 160.- k 860- STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". tanda, van Buenos-Ayros naar Amstordam, is 8 Febr. St. Vincent gopnsaoerd. Flores, van Amsterdam u.Busnos-Ayres, arriv. 8 Febr. te Santos. Nias. thuisreis, ariiv.8 i-'obr.te Grnvosond. Radja, uitreis, arrlv. 8 Fobr. toGravosend. Riouw, thuisreis, vortrok 8 Febr. van Gonua. Tlmor, uitreis, Is 8 Febr. Wight gepass. Bunka, thuisreis, vertrok 8 Fobr. van Colombo. Oranje, uitreis, arrlv. 9 Fobr. te Genua. Celebes vortr.8 Fobr. van Padang naar A'dam. Kangean, pltrois, vertrok 9 Fobr. van Holehaven. Karimata, uitreis, pass. 9 Fobr. Polntdo Gal Ie. Prinses Juliana, uitreis, vortrokOFebr. van Suez. "o van R'dnm na;tr Bultimore, pass. heden don Noord-Hinder. Rotti, arriv. 10 Fobr. van Batavia to A'dam. Vondel, thuisreis, arriv. 8 Febr. te Suez. Rotterdamsche Lloyd. CeyloD, thuisreis, arriv. 8 Fobr. to Gibraltar, Medan, uitreis, arriv. 8 Fobr. to Pndang. Madioen, uitreis,arriv. 9 Fobr. to Gonua. Bandoeng, thuisreis, arrlv. 9 Febr. to Suoz. Bezoek I, van Bueuos-Ayros naar A'dam, pass. 10 Febr. het Galloper vuurschip. Samarinda, uitreis, pass. 10 Febr. 1'erim Kon. Holt. Loyd. Maasland, thuisrois, vertrok 8 Fobr. van Vigo. Rijnland, uitreis,arrlv. 8 Fobr. to Santos, Frisia vortrok 8 Febr. van B.-AyroB naar A'dam. Tubantla, ultrols, arriv. 9 Febr. tc Rio Janoiro. Zoelandla, uitreis, vertrok9 Febr. van Vigo. Hollandia arriv- .10 Fobr. van B. Ayres to A'dam. Kon. W8st-lndische Maildienst. Prins Willem I arriv. 10 Febr. van Paramaribo te Java Bengalen Lijn. Birmah vertrok 7 Febr. van Calcutta naar Java. Haven te Nieuwediep. 10 Febr. Aangokomen van .Now Castte on trokkeu naar Hariingon Nedorlandscho s.s. „Nicolaas". Idem van Hariingon en vertrokken naar Goole Nod. s.s. „Friesland". Burgerlijke Stand van Helder, van 9 10 Februari 1915. ONDERTROUWD: F. H. van Moorse] en H. B..Clauaen, W. Zootjes en A. H. Icke, J. Jongbloed en N. Kater, J. C. Klingen en S. W. P. Bal, J. Vissor en K. A. Klooster. GETROUWDM. P. J. Pover en J. M. Bramlage, W. J. Lammers en W. van Pelt, H. A. J. Bastiaan en E. Bruning, G. J. Goe* en M. Moorman, K. Abbenes en J. M. Kristel. BEVALLEN: A. Bot-Mïljon d., L. van Eijken van Daal d., F. van den BergPost z.,C. GKouwenborg - Coster z., G. Kaan Selderbeek, W. A. Groot—Koningstem z., J. Koning- stein Vre|jbloedt d., OVERLEDENC. Roosendaal - Klaassen, 58 j., E. van Straaten, wed. J. Sperling, 71 jaar. dat wij onlangs lazen, dat in het1 zuiden van Frankrijk deze leugen, hoe dikwijls ook, zelfs officieel, tegen gesproken, nog altijd geloofd wordt, het blijkt zeifs uit dit overigens wel willende artikel van de „Temps", die nog schrijft, dat „als, in het be gin van den oorlog, twijfel (aan onze neutraliteit) te recht of ten on rechte heeft kunnen rijzen", Hol land sedert zoo duidelijke bewijzen heeft gegeven, dat het neutraal wil blijven, dat men de loyaliteit van zijn houding niet meer kan verden ken". Tot een erkenning dat men die houding ten onrechte heeft ver dacht, heeft dus ook de „Temps" zicli nog niet kunnen opwekken! Maar overigens kunnen wij met dit artikel vrijwel tevreden zijn. Het blad vertaalt een deel van de rede, die minister Corl van der Linden onlangs in de Tweede Kamer hield, eindigende met de woorden Wij moeien gereed zijn onze rechten met daden te verdedigen, en conclu deert dan: „Dat is duidelijke taal. Zij bewijst, dat het heldhaftige voorbeeld van België, voor Holland niet verloren is, (tusschen haakjes, wij hadden daar toe undeis geen voorbeeld noodig!) dat de regeeriug in den Haag eene opvatting heeft van neutraliteit, die geenerlei schuldige toegefelijkheid, geen moreel abdiceeren voor brutale bedreigingen toelaat". Maar verder wijzen wij op deze woorden„Men mag van neutrale staten niet anders eischen, dau dat zij hun nationale belangen op loyale wijze in overeen stemming zullen brengen met hun internationale verplichtingen". In het licht van die woorden willen wij ook den slotzin zien van deze periode in het artikel van den „Temps", den zin waarin het, blad zegt, dat de woorden van minister Cort van der Linden een bijzondere beteekenis kr|jgen op het oogenblik dat Duitsch- land dreigt door zijn onderzeeërs neutrale koopvaarders in den grond te boren in zeeën, die het tot „oor logsgebied" heeft verklaard. Maar in elk geval, aan onze neu trale houding op dit oogenblik twij felt het Fransche blad niet. Mogen zijn woorden in heel Frankrijk ge hoord en geloofd wordenH.blad. DE OORLOG. 60 Kippen - Eenden - Zwanen 10 K.G. Boter O Kaas O Kipeieren - Eendeleren De „Orlote" getorpilleerd 7 Londen 9 Febr. Volgens een mede deeling van de Admiraliteit zyn op 6 Febr. twee reddingbooten gevonden bij Rye (zuidkust van Engeland), ge merkt: „Oriole". Men vreest, dat het stoomschip „Oriole" van de „General Steam Navi- gations," dat op 29 Jan. uit Londen is vertrokken en op 80 Jan. te Havre werd verwacht, getorpilleerd is door den Duitschen onderzeeër, die ook de „Toko Maru" en de „Ikaria" in den grond heeft geboord. De equipqge van de „Oriole" bestond uit 21 man. De neutralen en de Duitsche blokkade. Rome, 10 Febr. Er zijn besprekingen geopend tusschen neutrale mogend heden over de houding aan te nemen tegenover de door Duitschland afge kondigde blokkade. De algemeene meenitig is, dat een protest zal worden ingediend, maar een definitief besluit ia nog niet genomen en ook is nog niet besloten of het protest der ver schillende staten gelijkluidend zal zijn of zal verschillen naar gelang van het gewicht der neutrale belangen welke worden bedreigd. Het gebruik der neutrale vlag op zee. Stockholm, 10 Febr. liet misbruik van de neutrale vlag door Engeland geeft „Aftonbladet" aanleiding tot eeü scherp hoofdartikel waarin het blad zegt: „Hierdoor berooft Engeland alle neutrale landen van de bescherming hunner vlag. Er ligt een scherpe ironie in, dat Groot-Britanje dat, vol gens verschillende officieele en parti culiere uitingen de heerschappij over de zeeën voert, tot zulk een mislei ding de toevlucht meent te moeten nemen, om zyn handelsvloot de be scherming te verleenen, die de oor logsvloot niet meer in staat is te geven. De neutrale regeeringen zullen □iet kunnen nalaten met alle kracht er tegen te protesteeren, dat Engeland zich van de vlag van andure staten be dient. Zulk een handelwijze kan on der geen omstandigheid worden ge rechtvaardigd, evenmin als het ge bruik van een valschen pas of van een gestolen visitekaartje, om door een onjuiste legitimatie moeilijkheden uit den weg te gaan. Niets belet, dat zulk een onder Zwuedscbe vlag varend scbip kanon nen aan boord heeft, en daarmede een Duitsch oorlogsschip beschiet. Op die wijze zouden wy ook in den strijd kunnen worden betrokken, en een ernstiger vooruitzicht voor ons land bestaat, eigenlyk niet. Aan het Suez-kanaal. Londen, 9 Februari. Het officieele persbureau maakt een telegram uit Cairo openbaar, volgens 't welk de Turken in vollen aftocht naar het oosten zyn. Onze neutraliteit en de „Temps". De „Temps", wel zoo ongeveer het meest gezaghebbende Fransche blad, heeft een hoofdartikel over do neu traliteit van Nederland. Men weet, hoeveel onwaarheden over onze hou ding in de Fransche pers zijn mee gedoeld, in het bijzonder over bet doorlaten van Duitsche troepen die naar België trokken. Hoo taai d e legende ondanks alle tegenspraak nog ia, blijkt niet alleen uit een bericht PLAATSELIJK NIEUWS. Tot leeraar in de aardrijkskunde en het schoonschrijveu aan de H. B. S. te Apeldoorn is benoemd de heer C. de Boer, leeraar aan de R. H. B. S. alhier. Jubiló pastoor Huyg. 15 Aug. was het 50 jaar geleden dat de Z.Ew. pastoor W. Huyg alhier tot priester werd gewijd. Du bijzondere tijdsomstandigheden deden toon hel feest uitstellen. Toen pastoor Huyg Woensdagavond van een familiebezoek met dun trein van 6.10 huiswaarts keerde werd Z.Ew. op het perron begroet door de Eerw. geestelijken alhier, bene vens het Parochiaal Kerk- en Armbe stuur en tal van vrienden. Het mu ziekcorps „Winnubst" speelde wel komstliederen. In de -fraai versierde Parochiekerk werd een plechtig Lof opgedragen. Donderdagmorgen half elf werd een plechtige H. Mis opgedrageu, opge luisterd door het zangkoor en waar onder Mgr. Eygenraam de feeBtpre- dicatie hield. Vereeniging Vakschool voor verbetering van Vrouwen- en Kinder kleding. Tentoonstelling op 9, 10 en 11 Febr. in „Tivoli". Alle goede dingen bestaan uit drieën.— Dit toch hadden de dames van bovengenoemde vereeniging ook stellig gedacht, toen zij de tentoon stelling openden in combinatie mot 't plaatselijk steuncomité en een expositie van verleidelijke goederen, die te koop waren, afkomstig van „Het Klokhuis", Vijzelstraat 20, Amsterdam. De groote zaal van „Tivoli" geeft al dadelijk een gezelligen indruk met haar groote planten in bakken, kleine tafeltjes, op ieder een slank vaasje met een paar tulpen of narcissen, knus bijeen alles iu een hoek, dicht bij 't buffet. By den ingang een tafel, waarachter een vriendelijke dame, die de entrée's inde, cn welke tafel beladen was met brochures en knippatronen, allos voor een luttel bedrag te verkrijgen. Midden in de zaal de eigenlijke tentoonstelling en achteraan bij 't tooneel do ver koopster van „Het Klokhuis" mot haar aardig goedje, wat magnetisch werkte op verreweg de meeste be zoeksters. Men mag dan nog zoo zuinig en overleggend zyn, een vrouw is nu eenmaal een beetje koopziek en waar er dan werkelijk iets bijzon ders te koop is voor niet te veel geldJe neemt 't je beslist voor, geen onnoodige uitgaven te doen de dure tijden, enz. maar toch verlaat je met een pakje en plusminus zooveel minder in jo portemonnaie het gevaarlijk terrein. Op de tentoonstelling waren uit den aard dor zaak veel modellen van ver leden jaar, doch ook een heeleboel nieuws vroeg de aandacht.—De oorlog sprak ook hier een woordje mee.— Men zag er bivakmutsen, niet 't gewone model, die van achteren dik wijls opkruipen, maar met langé, aangebreide Btukkcn, die op du schouders vielen soldatenhand- schoenen met open wijsvinger om 't geweer beter te hanteeren (ellendig genoeg, dat zoo iets noodig ib), ge breide en andere bedmantels Dan verder heel goedkoope wollen- en katoenen jurkjes.die toch aardig deden met een vroulijk passemenije sterke jongenspakken en meisjes- mantels en -jurken van een stevig groen goedje, mol genaamd (geschoren fluweel) of wel van duurdor kwali teit, dat men leer noemt eenvou dige wurkjurken voor dames en daar over oen goed zittend en slechts met één knoop sluitend schort, een uit komst nu de dienstbodeDnood vele huisvrouwen dwingt zelf te werken en die toch, als er onverwacht be zoek komt, of er wordt gebeld, gauw een knoop los en 't schort zoo af kunnen werpen. De japon op den rug met een plooi, die opengaat als men bukt, doch weer goed zit, wan neer men opstaat weinig gevaar dus van losspringende knoopjes of haakjes of uit den naad barsten. Veel wordt hiervoor een nieuw soort man chester gebruikt (ook al, evenals pas sement, mol en andere stoffen b|j de dame van 't „Klokhuis" verkrijgbaar) dat heel soepel is, geen onaangenaam luchtje aan zich heeft en goed ge- wasschen kan. 'k Meen het verleden jaar al betoogd te hebben, men be hoeft er in reformkleeding heusch niot zoutzakkorig of onsmaakvol uit té zien. Bustehouders, buikbanden zorgen voor een goed figuur en ele gante japonnetjes, dat er waren! Lichtblauw en vieux-rose, beide van dunne z|j magnifique! En 't mooiste is, dat al hot te koop gebodene in ons eigen land vervaar digd wordt. Indische kleedjes en gor dijnen, Marker band, Meppeler zak doeken alles wordt in Nederland gefabriceerd. Waarmee de Staphor ster boerinnetjes Zondags ter kerke gaan, diezelfde mooio stoffen waren hier por meter verkrijgbaar en wij maken er dan thuis een tea-cosy of cache-pot van. En laten wij vooral niet vergeten, war, de tentoonstelling bijzonder op luisterde een mooio collectie kant werk, vervaardigd door een inwoon ster van den Helder, mej. Van Pien- broek, Ankerpark 4, welke dame in Sluis op de kantschool is geweest en thans hier al eenige leerlingen inwijdt in die heerlijke fragiele kunst het vak bij uitnemendheid voor zachte vrouwehanden. En dan tot slot een lekker kopje thee, geschonken door de dames van 't Steuncomité, voor slechts 15 cent. De melk was gratis geleverd door „Jong Holland". We willen hopen, dat bij een vol gende tentoonstelling der Reform kleeding het Steuncomité op haar welverdiende lauweren mag rusten; maar allicht zal dan wel weer een andere nuttige instelling ondersteu ning behoeven. Als dat dan weer eens kan geschieden zooals thans door een namiddagtheetje? 'tMaakt de tentoonstelling bijzonder aantrek kelyk. 't Liep Dinsdagmiddag aardig vol, al was de entróe eon kwartje. Ook Woensdagmiddag had men geen kla gen en des avonds gelukkig, ondanks 't mistige weer, ook vrij wat belang stelling. Een van de bestuursdames verklaarde me zeer voldaan te zijn. Er was aardig wat verkocht, knip patronen en kleeren, een heele japon zelfs ook. En de juffrouw van „'t Klokhuis" heeft verbazend goede zaken gemaakt. Een massa verkocht en heel wat bestelling op den koop toe. Heden, Donderdag, is de tentoon stelling nog geopend tot 5 uur - tien cent entrée. Die tot nu toe ver zuimde te gaan, raake nog gauw een slippertje naar „Tivoli". 'tls heusch de moeite waard. 0. M. V. Gisterenavond gaf bovengenoemde militaire zangvereeniging „Door Mo bilisatie Vereenigd", directeur do heer C. E. M. Jagers, mut medewerking van een militair strijkorkest, ouder leiding van den heer De Greeff, in de zaal „Casino" een vocaal en instru mentaal concert ten bate van het Koninklijk Nationaal Steuncomité. Een aantal zeer mooie nummers werden door het koor op hoogst ver dienstelijke wijze vertolkt. Ook het duet voor tenor en bariton, het dubbel kwartet en het dubbel trio trokken bijzonder veel aandacht om de wel verzorgde, zuivere uitvoering. En het bekende, maar steeds keurige nummer voor viool, cello en piano genoot eveneens groote belangstelling en werd aan het einde zeer toegejuicht. Wie van het schoone programma wil genieten en tevens een goed doel wenscht te steunen, wordt hiervoor hedeu, Donderdagavond, bij het tweede concert in de gelegenheid gesteld. De zuivere opbrengst der voor stelling van de Tooneelvereeniging „T.A.V.E.N.U." ten voordeele der Ver eeniging tot bestrijding der Tubercu lose alhier heeft bedragen de belang rijke som van f338,34. Toonkunst-Uitvoering. Woensdag 17 Februari geeft afdeeling Helder der Maatschappij tot Bevordering van Toonkunst e6iie uitvoering door den Dames-Cursus en de Kinder-Zangklassen, waarbij het orkest der afdeeling zijne mede werking zal verleenen. Het veelzijdige programma vermeldt vóór de pauze een negental kleinere nummers van Abt. Tussenbroek, Mendelssohn, Schubert, etc., te zingen door het koor en door sopraan- en andere soli, - terwijl na de pauze wordt opgevoerd een sprookje van Fr. Abt, „de Rapenteller", door bet Kinderkoor met begeleiding van or kest. Dit werkje viel, overal waar bet is opgevoerd, zeer in den smaak. Zeekrijgsraad te Willemsoord. In de maand November van het afgeloopen jaar heeft de matroos bottelier P. F. Geerlings, bij gelegen heid dat hem gelast werd een hoe veelheid aardappelen, toebchoorende aan den Staat der Nederlanden en liggende in een schuitenhuis op 's Rijkswerf, over te brengen naar het z.g. Peperhuisje op het Havenplein, daarvan eene hoeveelheid van pl. to. 50 K G. ontvreemd. In tweede in stantie werd denzelfden matroos- bottelier ten laste gelegd de ont vreemding van 3 H.L. mals, welke hij ouder de aardappels verborgen zou hebben. Voor deze feiten stond bekl, Woens dagmiddag voor den Zeekrijgsraad alhier terecht. De Krijgsraad was samengesteld als volgt: mr. W. de Sitter, voorzitter P. S. Groen, Kapt. der Mariniers, H. W. A. Braus, Luit. ter zee le kl., P. A. Snellen van VollenhoveD, Óff. van Adm. lo kl., O. Bunder, Luit. t. zee le kl., leden; mr. G. J. Jutte, Off. v. Adm. le 'kl., fiskaalS. N. van den Bei g, Off. v. Adm. 2e kl., secretaris. In deze zaak waren vijf getuigen gedagvaard. Getuige W. Grooff, bottelier-majoor a/b. Hr. Ms. Wachtschip, heeft b|i z|jn verhour een omstandig verhaal gedaan vau z|jne ontmoeting met bekl. Bekl. moest n.1. 1110 K.G. aardap pelen vervoeren in 23 zakken van 50 K.G. Bij het Instituut had get. den bekl. ontmoet en hem gevraagd of hij er aan gedacht had, de 40 IC.G., die over waren, er af te nemen, en op zijn ontkennend antwoord gaf hij hem last die dan terug te brengen. Getuige C. W. Dekker, magazijn- werkman aan 's Rijkswerf, had van den magazijnmeester Tielrooy order gekregen een party mais, wegens broeiing, uittestorten. Deze zakken werden vervoerd naar de vroegere bergplaats van de aardappelen en get. heeft 247 zakken geteld, hoewel er oorspronkelijk 250 waren. Get. H. Visser, matroos lekl.a/b. Hr. Ms. Wachtschip, verhaalde hoe bekl., bij het Peperhuisje gekomen, een zak op zijn nek nam en die neer zette bij het café Gomes achter een hek. Hij en zijn kameraden vonden het vreemd,, dachten echter niet ver der ovor de zaak na, wisten ook niet welke orders bekl. had. Hij zelf heeft er niet verder over gesproken. In oen tweede verhoor verklaarde get., dat bekl. met de kar achterom terug was gereden en op de stoep van den kruidenierswinkel Dito, aan de West straat, eenige zakken had neergelegd. Later zagen ze, dat hier mais in zat. Getuige P. Schol, matroos lo kl. Marine-reserve a/b. Hr. Ms. „Bellona", verklaart, dat bekl. tegen hem gezegd heeft„we moeten graan halen" en uit desloepenloods 2 zakken gehaald heeft en opgestapeld. Verder heeft hij 3 zakken graan geladen en daarop 2 zakken aardappelen gestapeld. Get. had den ganschen weg gemopperd, dat de vracht zoo zwaar was, en toen" had bekl. hem een gulden aan geboden, die hij get., echter niet aannam. Met 3 zakken is bekl. toen weggeredeD, de stad in. Getuige A. Glas, matroos le kl, M. R. a. b. H. M. Wachtschip, ver klaart hoe hij bekl. de zakken heeft zien wegnemen, en verder wat Vis ser verklaarde. Schriftelijke getuigen worden voor gelezen, o. a. van C. Gomes, café houder, dat bekl. een zak in bewa ring bad gegeven, hetgeen hij niet vreemd vond, aangezien het meer malen voorkomt, dat hem zooiets gevraagd wordt, en nog eenige an dere, aile ten laste van bekl. In zijn eerste verhoor heeft bekl, bekend de aardappelen ontvreemd te hebben, niet echter de raai». Hij moest Zaterdags een hoeveelheid overbrengen naar het Puperhuisje, vanwaar zy gedistribueerd werden over de schepen. Hij nam 1 zak meer mede dan h|j medenemen moest want hy wilde een zijner kennissen een plezier doen door hem dien zak cadeau te geven. In het Texelsch Veerhuis had hij gezegd, dat de zak bestemd was voor zijn zuster te Am sterdam. Des middags heeft h|j de zak gehaald en bij z|jn kennis ge bracht. Er hadden, toen bekl. pas in dienst was, eens 1100 zakken ont broken later was gebleken, dat een officier van administratie hier omtrent nog een bon had en nu meende hij, dat de controle niet zoo scherp was. Hij had daarom een poging gedaan om op'koopers voor aardappelen te vinden; hij wilde dan door ouderwicht in het bezit van grootere hoeveelheden komen. Hij was echter in die poging nietgeslaagd. Maarh|j meende,dat men nu dezen dief stal niet bemerken zou. In zijn tweede verhoor bekent h|j ook zakken mais te hebben verduis terd. Hij reed naar de sloepen loods en nam ze daar weg. Deze zakken heeft hij verkocht, echter weigert hij den naam te noemen van den op kooper teneinde dien niet in ongele genheid te brengen. De fiscaal, mr. G. J. Jutte, requi sitoir nemend, wees er op, dat, voor wat den bekl. primair ten laste is gelegd, z. i. het wettig en over tuigend bew|is geleverd is. Dit feit moest in de tenlastelegging wat ruimer woiden omschreven, meende spreker, omdat verschil van meening kon bestaan over de plaats en t|jd waar het misdrijf werd voltooid, n.1. in de loods of bij het peperhuisje. In de eerste plaats moet hier de vraag beantwoord wordenis er dief stal gepleegd of verduistering? De beantwoording van deze vraag is af hankelljk van de vraag: had bekl. de aardappelen onder zich"? Het is voor de eerste maal, dat de krijgs raad in zijn huidige samenstelling, in deze zaak uitspraak moet doen. Spr. betoogt nu, op juridische gron den, dat de eigendom van rechts personen berust b|j de natuurlijke, daarvoor aangewezen organen. Wie dat zijn is in de statuten en regle menten, in cusu in de administratie vu voorschriften omschreven, en het staatsoi gaan, dat de goederen onder zich heeft, is hier de officier van administratie. Het is waar, dat deze niet zelf inkoopt, etc., maar dat komt in het privaat-rechtelijk leven ook voor, men denke maar eens aan een huismoeder, die ook vaak de meid Jaat koopen. Bekl. had dus de aardappelen niet onder zich, en kon ze dus niet ont vreemden, hier is sprake van ver duistering. Betroffende het oogenblik waarop de diefstal is gepleegd, zou verschil van gevoelen kunnen bestaan. Was dat het oogenblik, waarop bekl. de aard appelen oplaadde van uit het schuiten- huis op de werf of wel het oogenblik, waarop bij ze uit het poperhuisje vervoerde naar het café Naar spr.'s meening is hei laatste het geval, want tot op dat oogenblik waren de aardappelen nog in het bezit van het Rijk. Weliswaar had bekl. reeds 50 K.G. aardappelen meer op doen laden dan bij had moeten doen, maar dat was slechts eene voorbereidende daad. Zoowel ten opzichte van het le als van dat hetwelk in de tweede plaats ten laste is gelegd doen zich dezelfde vragen voor ten opzichte van de nieti strafrechtelijke handelwijze der aan bekl. ondergeschikte personen, die geen van allen met de bizonderheden van bekl. handelingen bekêDd waren, en slechts uitvoerden wat door hem gelast werd. Wat de straftoemeting betreft, - nog onlangs stond bekl. terecht wegens diefstal van geld. Reeds toen is gebleken welken slechten aard h|j heeft. Dezfe diefstal is van ernstiger aard, want het is volstrekt niet bewezen, dat het Rijk niet nog voor meer zou bestolen zijn, indien hij maar af nemers had kunnen vinden. Voorde mais schijnt er een „stomme handel" te bestaan waarvan de plaats van aflevering is de stoop van den win kel van Dito. Resumeerend, eischt spr. voor bekl. gevangenisstraf voor den t|jd van 1 jaar en 2 maanden, met aftrek van den in preventieve hechtenis door- gebrachten straftyd. De verdediger, mr. D. Sluis, (Alk maar) sluit zich bfj dit requisitoir aan voor zoover het wettig en overtuigend bew|js der gepleegde feiten bewezen is. Het betoog van den fiscaal noemt hij uitstekend, de qualificatie als ver duistering volkomen juist. Er z|jn echter, ten opzichte der strafmaat, enkele lichtpunten aan te voeren. In de eerste plaats vestigt pl. er de aandacht op, dat men in het algemeen de ontvreemding van zaken toebe- hoorend aan een corporatie, minder hoog aanrekent dan die van een per soon. Het idee is natuurlyk verkeerd, maar het heerscht nu eenmaal onder het volk, en daarom vraagt pl. dat dit motief moge gelden om het ge pleegde feit den bekl. minder zwaar aan te rekenen dan wanneer h|j het ten opzichte van een particulier per soon had gepleegd. Dan is er een sympathieken trek in, dat bekl. do aardappelen heeft weggenomen, niet om zich te bevoordeelen, maar om een ander een dienst te bewijzen. Dit moge een motief zijn om clement te zijn met de straf. In de cel heeft pl. een gunstigen indruk van bekl. gekregen, doordat hy hardnekkig heeft geweigerd de namen te noemen van de opkoopers der mais. Ieder ander zou er zijn kameraad ook bij gelapt hebben. Pl. noemt dit een nobele trek in bekl. karakter en driügt aan op clementie. BINNENLAND. De Duitsche verklaring en onze scheepvaart. Naar aanleiding van de bekende Duitsche verklaring worden te Rot terdam de volgende maatregelen ge nomen De Holland-Amerikalljn laat op al hare passagiers- en vrachtschepen ter weerszijden van het schip, den naam er vau in zéér groote letters schilde ren. Boven op het dek worden groote borden aangebracht, waarop do naam van het schip en de naam van de haven, waar hut schip thuis hoort, staan vermeld. Deze borden worden des avonds en 's nachts verlicht. De stoomschepen Rotterdam en Potsdam zullen Zaterdag, van deze onderacheidingsteekenen voorzien, van daar vertrekken. De stoomvaartmaatschappij Rotter damsche Lloyd laat op al hare pas sagiers- en vrachtschepen met groote witte letters den naam vaif het schip en den naam van dc haveD, waar het schip thuis behoort, schilderen. Waar de letters, die namen van het schip en van de haven vermelden, ophouden, begint een band in de nationale kleuren, die rond het ge heele schip loopt. Elke kleur heeft de breedte van een plaat, 's Avonds en 's nachts wordt de naam van het schip verlicht. Al dus beschilderd vertrekken de vol gende week de stoomschepen Malang, Merauke en Insulinde. Het stoomschip Terschelling, van de Stoomvaartmaatschappij Tritton Amsterdam, vertrekt morgen uit Am sterdam met dezelfde onderscheidings teekenen. Te Amsterdam gevestigde reede- rijen zullen soortgelijke maatregelen nemen. De schepen van de maatschappij Nederland zijn trouwens reeds sinds het uitbreken van den oorlog ter weerszijden beschilderd met witte reuzenletters, vermeldende den naam van het schip, en het woord „Am sterdam". De effecten-Beurs heropond. Het „Handelsblad" schrijft: De groote dag voor Amsterdam! Gevreesd fatale dag voor dezenbl|j verbeide dag voor genen! Een half jaar heeft men het zonder Effecten-Beurs moeten stellenHoe kon 't Amsterdam, en geen effectenhandel Zes maanden lang duurdo die ob sessie. Toen wist men eindelijk, in Januari, dat de Minister van Financiën, voorgolicht door technici uit den geld en fondsenhandel, als datum van her opening Dinsdag 9 Februari 1915 had aangewezen. Gisteren was dan die dag der dagen Het was geen joyeuse heropening Onze Beurs-o verzichtschr|j ver zal in zijn kolommen wel meer toelichten waarom de nood dezer financieele tijden nog zoo ernstig nijpt, en hoo men de naakte afspiegeling daarvan het duidelijkst kan waarnemen in de, van uind Juli overgebleven koers- noteeringen. Wij bekeken heden het schouwspel van den buitenkant Geen bl|jdc intocht .was deze her nieuwde Beurs gang voor de meesten. Een moeilijk half jaar lag achter den rug, na dien historischen dag van onsteltenis en verbittering b|j de aarze ling op 28 Juli 1914, of men de Ef fecten-Beurs geopend moest houden en de paniek vrij spel laten bij haar noodlottigen wurg-greep, - öf dat men de Beurs zou sluiteD, haar ge sloten houdende tot de tijden milder zouden klaren, en er uitzicht zuu zijn op herstel van krediet en vertrouwen. Dan greep de Regeering inen een half jaar bleef de Amsterdamsche Effecten-Beurs onder strengen Re- geeringsmaatregel gesloten. Nu, vandaag, was het de dag der hervatting van den geldhandel, de de Effecten-Beurs werd heropend! Naar het uiterlijk echter was deze opening van een kleurloozestemming. Geen demonstratie van neerslachtig heid geen- uitbundigheid aan den anderen kant. Vóór het nieuwe, eigenl|jk nog zoo weinig gebruikte gebouw van de Effectenbeurs, watonhandigen linksch zich zelf daar gedeeltelijk wegdringend achter de andere, de Koopmans Beurs aan het Damrak pleinije, vóór de Effecten-Beurs zag het er wat desolaat uit. Moest 't een voorbode beteekenen van eenige désolatie daarbinnen? De rommel van de houten loods van „De Bijen korf' werd juist nog vóór de Beurs opening weg geruimdmaar er is blykbaar geen t|jd genoeg geweest om er de nette klinkerfiguurtjes van vroeger, als mozalkvloer om de plompe

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2