Fa. S. A.KANNEWASSER ZONEN, Fa. S. A. KANNEWASSER ZONEN, Fa. S.A. KANNEWASSER ZONEN, Fa. S. A. KtNHEWASSER S ZONEN, R G CORSET. R G CORSET. R G CORSET. R G CORSET. MARINE EN LEGER. Bevorderd mot ingang van don 9den Fobr. 1915, korporaal dor mariniers J. Smits tot sergeant dor mariniers. Mot don 19don Februari 1916 wordt de luite nant ter zee der 3e kl. P. B. M. van Straelen, van Hr. Mb. „Vidar", gedetacheerd te Rottum do Adelborst der le kl. marino-res joenhuizei gin Emma" is 'n goed Prima pasvorm. Roestvrij. Gegarandeerd. Alleen verkrijgbaar bij: Kanaalweg 149-149, Zuidslraal 82. Bij inlevering van de 8 advertentiën (1-8) ont vangt men een aardige verrassing. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". an, thuisreis, pass. 10 Fobr. Otiessant. gin dor Nederlanden, thuisreis, vertrok 10 Fobr. van Öubang. Rondo, van R'dam naar New-York passeerde 10 Febr. Duuzoness. Vondel, thuisreis, vertrok 10 Febr. van Port-Said. Batjan vertrok 12 Fobr. van R'dam n. A'dam. Radja, uitreis, vortrok 11 Febr. van Suez. Rotterdamsche Lloyd. Besoeki arriv. 11 Fobr. van B.-Ayres te A'dam. Djember en BandoeDg, thuisreis,vertrokken 11 Fobr. van PortSaid. Kawi, uitrois, arriv. 10 Febr. te Port-Said. Tabanan, thuisreis, vertrok 10 Fobr. van Napels. Tambora, uitreis, vertrok 10 Febr. van Colombo. Djobres,arriv. 10 Febr. van R'dam te CardilT. Gorontalo, thuisreis, pass. 10 Febr. PoinldeGallo. Kediri, v. Santos n. A'dam, pass.OFebr.Penichc. Beugalen vertr. 10 Febr. van CardilT n. New-York. Kon. Holl. Loyd. Eemland vertrok 10 Fobr. van B.-Ayres n. A'dam- Tubantia, uitreis, vertrok 10 Fobr. van Santos. Zcelandin, uitreis, vertrok 10 Febr. van Lissabon. Delfland, uitreis, vortrok 11 Fobr. v. Pemambuco. Kcnnemerland, uitreis, is 11 Fobr. Tenoriffo gop. Salland vortrok 12 Febr. van A'dam naar Santos. Kon. West-Indische Maildienst. Prins Frederik Hondrlk vortrok 11 Februari van New-York naar Wost-IndlIS. Vuicanus arriv. 10 Fobr. v.Colon toPuortoBarrlos Ingezonden Mededeeling. I op RIJ WIEL.. RIJTUIG. AUTOBANDEN waarborgt •oUdluK. Fabriek Hevea, Hoogeiand (Qroningen.) LIJST van Ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN. Naam: Beroop: 'Woonplaats: Van A. Govors, slager, Baastraat S, 's-Hage. N.H. J.J.Sehutte, dokkn., Smidsdw.str.6, Boyorw. D. Naber, zonder, id. ia. G. Huysman-Mioldük, z.,Molenstr. 132, Alkm. 'i. Flnsl, sigaroumaltor, Langonslr. 14, A'dam. P.l. Wallington (N. A.) O.Ger. H. v. Paleinsteln-Holdeimau,z;,Zuldstr.32. N.H. Wed. A. J. v. d. Nieuwenhof,z., Bassingr. 43. M. Dulnker,m. koopvaardij,Vischm.46,A'dam. P.deRee.dienstb-.leVroonstr.'Jö.Haskerland, R.C J. Booy, zond., Mlddcnstr. 30, Oude Niedorp. Geen J.Mollema, muzikant, ld. Alkmaar. N.H' 11 E. J. Greaves, kim., Statlonsd w.C, 's-Hage. R. VERTROKKEN. Naam: Beroop: Van: Naar: Gel C.Belli8,laudman, Koegras204, Callautsoog. N.H. B.Ahrond,llchldnikk.,Broew.8tr.23,Haarlem. M. do Jong, z, b., Broowaterstr. 20, A'dam. N.J. G,doGraaf-doWeord,z.b.,Nleuwstr.l4, G. L.Pooloman, sorg.-Bt., Mlddonstr. 6, Brommer, dlonstbodo, Koegras 93, Zupe. G.fIolHnga,8ore.-8toker,Rozenstr.43,Del£zyi, Ger. J. Slius, dienstbode. Koegras 244, Zype. N.H. U. A. Veen endaal, tl m.Brakko va tr.lS.'B-IIage.Geen H. Opmeer, z. b., Wostgraoht27, Alkmaar. N.H. D.L.deJong, opzichter, Spoorstr.83, R'dam. AGENDA. 18 Fobr. Heldorscho Toonoelv. T.o.v.e,n.u. Uit voering, „Casino",8u. „Oud lleldelberg". 18 Fobr. Dansclub T. O. P. Solréo Dansante, „Tlvoli", 7.30 uur. 16 Febr. Concort TlUy Koonen en Hans Goe- mans. „Casino", 8 uur. 20 Febr. Dansclub M. O. Solrée Dansante. „Casino", 8 uur. 18 en 19 Febr. Moblllsalie-Tooneel (variété). „Casino", 8 uur. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 12 Febr. 1916. KAAS. Fabrioksknas moikaasf-.-.jongekaas I -.-, kl.fabrlokskaas f47.60, klolnoboerenkaas 144.-, comm. l'abrlekskaas f40,—, commis sie boerenkaas f40.—, middelbare fubriekBkoas 1'middelbare booronkaas C 37.—Aange voerd 123 stapols, wegende 731.01 K.G. Handel klulno redoiyk. Alkmaar, 12 Febr. 1915. Heden werden ter graanmarkt aangevoerd 306 H.L. Tarwo f12.- a 11.76, rogge f a gerst f—.—, ldchov. f0.- a f—haver roxo a f7.90. Bruine boonon f 11.—a f16.—witte idem f2L— a f2260, rood mosterdzaad f— .-.geelid. f blauw maandzaad f—paardeboonen fl2.25af—citroenboonen f19.— a f-.- duivenboonen f-.-, karweiz, f-.- a f-.-. Erwten: groono f19.- a grauwe f2C.00 a 00.00, vale f21,00 a 00.00. Hoorn 11 Febr. 1916. middelbare f fabrioks f 4669. Handel matig! Burgerlijke Stand van Helder, van 11-12 Februari. BEVALLEN: W. C. Riedeman- Ingelse z., J. Gnodde—Bakker d., N. Engel-Hakvoort d., A. C. Vonk de Wit z. OVERLEDEN: J.Metselaar, 53jaar. No. 7. is 'n best Prima pasvorm. Roestvrij. Gegarandeerd, Alleen verkrijgbaar bij: Kanaalweg 148-149, Zuidstraat 92. Bij inlevering van de 8 advertentiën (1"®) ont" vangt men een aardige verrassing. Haven te Nieuwediep. Idem van Londen naar Harlingen f „Groningen". Idem van Harlingen naar Huil „Mlnistor Tak". Idem van Goolo on vortrokkon na Harlingon Nod. s s. „Dulveland". 12 Fobr. Aangokomen ivan R'dam on vertrok kon naar Harlingon Eng. s.s. „Prof Buys". Idom vun Loitli naar Harlingon „Amulet". VISSCHERIJ BERICHTEN. Nieuwediep 11 Febr. Vau Garnalen visscliors. 2 mand kleine schol k f460 per mand, 6 mand schar a f8.— per mand. 12 Febr. Niets binnen. 18 Febr. Van garnalenviSBcherSÖmand kloiuo schol ft— ii r6.— por mand, 16 mand schar f 160 li f2.— por mand. Staatsloterij. Trekking van Donderdag 11 Fébr. 5e Klasse -- 7c Lijst. No. 3148 f 25.000. No. 9592 f1500. Nos. 4 451G 4587 9273 en 11512 elk f1000. No. 11916 f 400. Nos. 8053 11451 J9144 en 19446 elk f200. Nos. 44 385 1157 1507 4995 6293 8679 10900 10906 11686 1185714197 19421 en 19656 elk f100. DE OORLOG. De algemeene toestand. Reeds aan het bericht van het groote Duitsche hoofdkwartier van gisteren kon men zien, dat er in Oost-Pruisen iets van belang was gebeurd. Het klonk eenigszins geheimzinnig: „Aan de Oost-Pruisische grens zijn de gevechten ook gisteren met zeer verblijdenden uitslag voor ons voort gezet, hoewel veel sneeuw de bewe gingen van de troepen belemmerde. De uitkomsten van de botsingen met den vijand zijn nog niet duidelijk te overzien." Dit ljjkt op den aanvang van het gewone spelletje, dat het groote Duitscho hoofdkwartier met het kind publiek speelt, als het een voordeel voor de Duitschers kan melden. Eerst een geheimzinnige aankondi ging, daarna wordt van dag tol dag stukje bij beetje de eigenlijke koek uitgedeeld, bij 1000 gevangenen te gelijk bijvoorbeeld. De afwachtende neutrale buiten staander, wion dat spel wellicht wat langdradig lijkt, en minder interes sant, omdat de koek toch niet voor hem bestemd is, kan zich met succes om vollediger inlichtingen tot den Russischen generalen staf richten. Onze troepen, zoo heet het in het officieole bericht van dien staf, trek ken van de linie der Masoeriscbe meren, naar de Russische grens terug. M. a. w. de Russen zijn Oost-Pruisen weer uit. Dat is het resultaat en daar komt het op aan. Voor de Duitschers een heugelijke tijding. Het groote offensief, dat de Russen einde October waren begonnen, leidde in Oost Pruisen tot de herzetting van een 40 K.M. breede strook tot aan de Masurische meren, Zij kwamen wel niet verder, maar zij werden ook niet teruggedreven. Van Duitsehen kant werd de omstandigheid, dat de Russen dit stuk van Oost-Pruisen nog steeds bezet hielden, vrijwel ge negeerd. Men las in de berichten van het hoofdkwartier, ook waar die be richten plaatsen als Angerburg en Lötzen noemden, steeds van de Oost- Pruisische grens, en dat leest men in het bericht van Donderdag nog. Keeren wij tot het officieole Russische bericht terug, dan lozen wij nog, dat de Duitschers nieuwe troepenmachten hebben geconcentreerd en offensief zjjn opgetreden, vooral in de richting van Lyck en Wilkowiszki. Beide plaatsen liggen eenige tientallen K.M. achter de Russische linie aan de Masurische meren. Wilkowiszki ligt in het Russische gouvernement Soe- walki. Een offleieuse uitlegging ver telt nog nader, dat de Duitsche ver sterkingen bestaan uit 4 nieuwe legerkorpsen, die gedeeltelijk zouden zijn gevormd uit troepen aan het Westelijk front onttrokken. Een ver zwakking van het Westelijk front door de Duitschers, mag in verband met de door de Duitsche marinestaf aangekondigde versterking van het Engelsche leger in Frankrijk opmer kelijk heeten. Hetzelfde offleieuse bericht zegt, dat de Russische troepen zich opnieuw zullen groepeeren onder de bescherming van hun forten. Het is dus te verwachten, dat zij nog een eindweegs in Rusland zullen terugtrekken. (N. Rott. Ct.) Troepenverplaatsing. De correspondent van de „Tijd" te Turnhout verneemt d.d. 11 Febr. uit Leuven Van 1-6 Februari hadden aanzien lijke troepenverplaatsingen plaats, van Vlaanderen naar het Oosten. Het trein- dat 8 dagen was stopgezet naar het Zuiden, is nu weer geopend. Echter alleen voor het militaire ver voer. Het heette, dat hier de troepen over de lijn naar Weert—St. George naar het front in Noord Frankrijk zouden gebracht worden, maar in waarheid zijn alle manschappen over Hoey naar Duitschland vervoerd. Aanzienlijke troepenmachten zijn aan het Wester front onttrokken. Woensdagnacht zijn hier 3 treinen waarin naar schatting 1000 militairen gekomen en werden hier van vaandels voorzien. Overigens wordt geen rust genomen, zoowel des nachts als over dag wordt het transport voorgezet. Deze mededeelingen kunnen mis schien in verband worden gebracht met hetgeen van Russische zijde over het optreden van Duitsche troepen van het Westelijke front in Oost- Pruisen wordt gemeld. Van het Oostelijke gevechts terrein. St. Petersburg, 11 Februari. (P. T. A.) Officieel bericht uit het groote hoofd kwartier In Oost-Pruisen hebben de Duit schers zeer groote strijdkrachten samengetrokken, die tot het offensief zijn overgegaan, vooral in de rich ting van Wilkowiszki en Lyck. De aanwezigheid op het front van nieuw gevormde troepen uit het midden van Duitschland is gebleken. Onze troepen, die den vijand iu bedwang houden, trekken van de linie aan de Masurische meren naar onze grens terug. Op het front aan den rechteroever van den Weichsel zijn plaatselijke botsingen in de richting van Myschi- ietz, Ostrolenka en in de streek van Sierpc aan de rivier Skrwa voorge komen. Op den linkeroever vau den Weich sel zijn slechts artilleriegevechten ge leverd. In de Karpatken hebben wij aan vallen van den vijand ten westen van Mezö Laborcz, in de richting van Sablonow, ten oosten van den Uzsok- pas, zoomede eon aanval der Duit schers op de hoogten van Kozinivka met goed gevolg afgeslagen. Op de hoogten bij Rabbe, ten oosten van don Lupkower-pas, hebben wij na een hardnekkig gevecht ongeveer 1000 krijgsgevangenen gemaakt en een kanon vermeesterd. Op Zee. De Duitsche blokkade. Berlijn, 12 Februari. De bekende Centrumleider en afgevaardigde in den Rijksdag, Matthias Erzberger, schrijft in „Der Tag", dat de Duitache blokkade gec-n schitterende bluf is. Over de behandeling der neutrale scheepvaart verklaart hij: „Indezen ons opgedrongen strijd om het be staan kan nooit beslissend zijn wat de tegenstander weiischt, doch alleen wat voor het Duitsche volk nuttij_ en noodig is. Do blokkade sluit in derdaad niet uit, dat de Duitsche Regeering aan de gerechtvaardigde wenschen der neutralen tegemoet komt, voor zooverre het Duitsche oorlogsdoel daardoor niet in gevaar wordt gebracht. Doch dit wordt niet verkregen met dreigende woorden of vlammende protesten, doch door de absoluut vrije wilsbeschikking der Regeering. Graan transporten voorde Belgische bevolking of voor Russisch- Polen, zal de Duitscho marine steeds ongehinderd hun doel laten bereiken. Als Zweden koper uit Amerika im porteert, zal Duitschland daartegen niets inbrengen. Wat Denemarken tot nu toe aan Engeland leverde, kan Duitschland tot minstens denzelfden prijs koopen on geen Deensch belang wordt geschonden. Als Engeland ons wil uithongeren, dan hebben wij zeker evenveel recht hot Engelsche volk honger te laten lijden. Zooals reeds sedert het begin van den oorlog kan Italië koper en ijzer, die het vroeger van Engeland betrok, van Duitsch land voor denzelfden prijs bekomen. Het behoeft slechts zijn goederen wagens voor dit doel ter beschikking te stellen. De Duitsche blokkade schaadt geen enkel levensbelang van de neutrale Staten. Ze moet en zal echter de oorlogvoerende tegenstan ders onzer natie benadeelenAls er mu nitietransporten uit Amerika worden vernietigd, zal niemand daarin een schending van het volkenrecht kun nen zien. Als een vanzelfsprekend gevolg der blokkade moet echter ook aangezien worden, dat de Duitsche scheepsverkoopen aan deYereenigde Staten niet mogen plaats hebben. Dat zou men voor illoyaal kunnen aanzien, en het zou de onaange naamste govolgen kunnen hebben, als thans Duitsche schepen aan Ame rika verkocht werden en als dan over een paar weken deze schepen door Duitsche duikbooten zouden worden vernietigd. De verdaging der behandeliug vau de scheepvaartwet in den Amerikaanschen Senaat laat de conclusie toe, dat iu de Vereenigde Staten weinig neiging bestaat tot aankoop dezer schepen. Ook de Duit schers hebben geen belang by den verkoop hunner schepen. De schrijver is vau meening, dat de blokkade eeen ongedachte uitwer king zal hebben. op de „Laortes" gericht. De kogels vlogen daar over het dek heen, doch niemand werd geraakt. Daar waren trouwens op het dek niet meer man schappen dan voor den uitkijk noo dig waren. Plotseling zag men inde verte in het water een lijn zich af- teekenen, blijkbaar het zog van een voortschietende torpedo en de ont snappende gecomprimeerde lucht, die de drijfkracht van de torpedo vormt. De „Laertes" was reeds voortdurend bezig het roer van stuurboord naar bakboord en dan weder van bakboord naar stuurboord te wenden. Toen de uitkijk het voortschietende projectiel zag naderen, werd nog meer afge wend De torpedo miste. En zwaar kronkelde de zwarte rook uit de schoor steen van de „Laertes" omhoog, de machines werden tot haar hoogste capaciteit opgevoerdal meer en meer bleef de onderzeeër achter. Nog een tiental minuten en het gevaar was zoo goed als geweken, doch in het geheel had de opwindende jacht ongeveer een uur geduurd. Het ambtelijk onderzoek naar het gebeurde met het Engelsche schip Laertes" is direct na binnenkomst van het schip uit IJmuiden te Am sterdam aangevangen. Hét werd in gesteld door een commissie benoemd door den directeur en commandant der marine te Amsterdam. Hoogst waarschijnlijk zal het rapport vau het onderzoek aan het opperbestuur onzer zeemacht reeds heden worden uitgebracht. PLAATSELIJK NIEUWS. Gouden jubilé pastoor Huygh. In aansluiting mot ons bericht in het vorig nummer, deelen wij nog mee, dat de parochianen den jubilaris na de Hoogmis een lied toezongen en het zangkoor de cantate „Hulde aan het Priesterschap", vijfstemmig gemengd koor, van pater Haagh, uitvoerde. Van 2 tot 4 uur was het receptie ter pastorie, waarvan door talloos velen werd gebruikt gemaakt, en Z.Ew. onder meef namens de parochie een geschenk werd aangeboden. 's Avonds bij het Sluitingslof was de smaakvol met groen en bloemen versierde kerk stampvol en sprak de jubilaris naast een woord van dank aan God, Die hom zoo lang met gezondheid en werkijver zegende, een woord van dank tot de parochianen, die dit feest zoo schitterend hadden gemaakt. Na liet Lof zongen de parochianen nogmaals een huldelied en liet zangkoor do cantate. 's Avonds bracht de rauziekvereeni- ging „Winnubst" Z.Ew. een serenade. - De dames C. Meljers, C. Veentjer en R. Zon, alhier, zijn gisteren te Utrecht geslaagd voor het examen nuttige handwerken. Huisvlijtwedstrijd voor Militairen. Z.Exc. vice-admiraal Naudin ten 'Cate heeft het beschermheerschap der tentoonstelling voor huisvlljtvoor- werpen van militairen aanvaard. De Commissie voor de tentoonstelling bestaat uit de hoeren G. C. Dibbetz, voorzitter; luit. ter zee H. W. A. Brans, majoor J. G. W. Bolomey, luit-kolouel Snellen, luit. J. D. Wol- terbeok, Ch. van de Bilt en. D. van Zoonen. Voor de tentoonstelling worden be schikbaar gesteld als eero-prljs een groote verguld zilveren medaille, uit geloofd door den beschermheer. Voorts worden uitgeloofd 4 verguld zilveren, 4 zilveren en 4 bronzen medailles, benevens 25 diploma's. Aan de medailles zullen geldprijzen worden toegevoegd, waarvoor echter, ten bate van een goed doel, kan. be dankt worden. De datum dor tentoonstelling is, in verband met de moeilijkheid om een geschikt lokaal te vinden, nog niet vastgesteld. Kerk-concert in de Nieuwe Kerk, op Zondag 14 Febr., 'snam. 3 uur, te geven door: Mejuff. V. Neumeijer (alt), den heer Pala (viool), den heer Strobel (viool) en Mejuff. A.Vos (orgel). Toegang vrij. PROGRAMMA: 1. a. Aria voor Alt, J. S. Bach b. Arioso, G. F. Handel mot Viool begeleid Ing. 2. a. Sarabanda, A. CoroUi b. Arioso. F. G. Hündel voor 2 Violen. 3 b. SeUlaïendes Jesuskind, Hug0 WoK c, DcrTod(metVioolbegeloiding), H.C.v.Oort. i 4. ArieCujus Animan uil Stabst Mater, Ilossïni voor Viool. a. Premier Miracle, Paladllho b. Non Credo. Doch hel Landsbelang, het Leger belang vordert, dat alsnog party ge trokken worde van de goede stof tot- kadervorming, die in deze categorie van personen sluimert. Het is alzoo noodig de bedoelde dienstplichtigen naar voren te bren gen, hen korporaal te maken en hun opleiding tot sergeant en zoo mogelijk verder zooveel doenlijk te bevorderen. Eenerzijds moeten de betrokkenen opgewekt en aangemoe digd worden zich voor de kader- opleiding beschikbaar te stellen, ander- zyds moeten de officieren zich be ijveren hen te bekwamen. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage. Goote stoomvaart. Geslaagd eerste stuurman de heer B. Kliptweede stuurman de heer E. A. Rietveld derde stuurman de heeren J. H. Kap, H. W. Maas. „Onze Vloot". Door de Ned. vereeniging „Onze Vloot" is aan de onderofficiers-ver- eeniging der zeemacht „Onderlinge Weduwenzorg" medegedeeld, dat zij, na kennisneming van het jaarverslag 1913/1914, waarin omtrent den on- gunstigen financieelen toestand van „Onderlinge Weduwenzorg" eenige mededeelingen worden gedaan, be sloten heeft, om haar een jaarlijk- sche subsidie van f100 te verleenen, zoo lang de geldmiddelen van „Onze Vloot" dit zullen toelaten. De vergiftiging aan den Koninginne weg te Amsterdam. Tegen den beklaagde H. J. C. Wijn oogst, werd door O.M. wegens poging tot moord een gevangenisstraf van 15 jaar geeischt. De verdediger, Mr. Th. Muller Mas- sis concludeerde tot vrijspraak omdat nog het formeelo nog het wettige be wijs geleverd was. Het hof zal 25 Februari a,s. uit spraak doen. Looddiefstal. Een bewoner van de Laan van Meerdervoort te 's-Graveuhage werd Maandag j.1. door buren er opmerk zaam op gemaakt dat al het lood van •het dak van zijn museum was ge stolen. Te voren was dit ook reeds eenige malen gebeurd, waarvan de politie in kennis werd gesteld. De dader werd echter niet ontdekt. Het aanbrengen van een hekwerk hielp evenmin als aansluiting by den nacb't- voiligheidsdienst. De bestolene liet deze week de aan het dak aangerichte schade herstellen, een quaestie van enkele honderden guldens. Dinsdag werd mot deze werkzaam heden een aanvang gemaakt en Woens dag bleok het nieuw geplaatste lood wederom te zijn gestolen. Op den hoek van da Kalverstraat te Amsterdam. Het perceel Kalverstraat. No. 1, waarin gevestigd is de goudsmids- winkel van de firma Roelof B. Citroen, gaat verdwijnen. Aan het huis zijn een paar aardige herinneringen ver bonden. De vader van den tegen- woordigen eigenaar kocht hot pand van den bekenden meubelmaker Siem voor f 12.500. Thans bedraagt de waarde van don grond op deze plek, die 100 vierk. M. oppervlakte beslaat, omstreeks f 800 per vierk. M. In den ouden meubel win kei be stonden de uitstalkasten uit zes kleine ruitjes, welke in 1865 door de thans nog bestaande spiegelruiten werden vervangen. Dat waren de eerste groote spiegelruiten in Amsterdam. Thans wordt het perceel afgebroken het zal met het nieuw te bouwen perceel van de fa. Peek en Cloppenburg een gemeenschappelijken buitenmuur krijgen. Door een Duitsche onderzeeër aangevallen en achtervolgd. Omtrent den aanval van een Duit sehen' onderzeeër op de „Laertes" verneemt het Handelsblad: Toen de onderzee6r opdook en de „Laertes" sommeerde te stoppen, werd van dit stoomschip de Neder- landsche vlag geheschen. De onder zeeër nam met dit enkele vlagver toon geen genoegen en herhaalde zijn sommatie tot stoppen, De kapitein van de „Laertes" begreep, dat, wan neer hij aan dit bevel voldeed, zijn schip, dat wel is waar voor het oogen- blilc in dienst was van oen Holland- sche reedery maar niettemin een Engelsch schip bleef, reddeloos ver loren zou zijn. Een uiterste poging werd dus gewaagd om do boot in veiligheid te brengen. De vuren wer den opgestookt, de machines nog eens extra gesmeerd en voort ging het. De onderzeeër waarvan geen na dere aanduiding kon worden gege ven zette er nu ook alles op zyn prooi te bemachtigen. Ook daar werd er alles, op gezet vooruit te komen. Inmiddels werd een machinegeweer Alè. a, Larghetto, Adagio, voor Viool. Ons Lied van de Zee, Hendrik C. v. 0»rt BINNENLAND. Naar wij vernemen heeft het bij Koninklijk besluit in staat van beleg en in staat van oorlog verklaren van eenige deelen van het land, voor zoover die niet reeds in dien staat verkeerden, (zie pag. 1) ten doel beter de orde te kunnen handhaven in die streken. Kaderopleiding. Het heeft reeds eenigen tijd de aandacht van den opperbevelhebber van Land- en Zeemacht getrokken, dat onder de oudere miliciens tal van menschen worden aangetroffen, die door den aard van hun persoon lijkheid-ontwikkeling, -beschaving, optreden en door hunne positie in de burgermaatschappij als hoofden of bedrijfsleiders van iodustriëele onder nemingen en andere organisaties, waarin zij gezag uitoefenen, eigenlijk de aangewezen mannen zijn om een lageren of hoogeren aanvoerdersrang te bekleedon. Veelal hebben deze personen zich indertijd op. de meest gemakkeiyke wijze van hunne militieplichten ge kweten en hebben langs dien weg zich er aan onttrokken, voor de kader vorming in aanmerking te komen. Thans worden meerdere van zulke inanuen als schrijver of in eenig ander employeraent gebezigd, maar komen, gelet op hun aanleg, niet tot hun recht. Dat. z(j in dezen tijd zich aan voor hun talenten minderwaardig werk moeten wydon, hebben zij zich zelf te wijten, en in zooverre zouden er geenszins termen zyn om hen nu verder t.e brengen. Laatste berichten. Van het Westelijk gevechtsterrein. Berlijn, 12 Febr. (Wolff.) Olïicieele kennisgeving uit het groote hoofd kwartier Aan de Noordzeekust zijn gisteren na een vrij lange tusschenpoos we der vyandelljke oorlogsschepen ver schenen. Boven (Mende hebben vijandelijke vliegers bommen geworpen, die geen militaire schade hebben aangericht. Op de overige deelen van liet front zijn artilleriegevechten geleverd. De vijand heeft heel wat munitie op onze stellingen in Champagne ver schoten, doch nergens noemenswaard succes bereikt. Bij Souain heeft de vijand ook een infanterie-aanval ondernomen, die is afgeslagen en waarbij 120 gevangenen in onze handen zyn gebleven. Het aantal krijgsgevangenen, giste ren in Argonne gemaakt, is nog met een officier en 119 man vermeerderd. Ten Noordwesten van Verdun heb ben wij verscheidene vyandelljke loo- graven genomen. De tegenaanval, die de Franschen daar, met misbruik van de witte vlag, hebben onderno men, is met aanzienlijke verliezen voor den vijand afgeslagen. De vesting Verdun is door Duit sche vliegers met 100 bommen be stookt. Bij den Sudelkopf in de Vogezen, is het den Franschen gelukt, eon kleine voor onze stellingen liggende loopgraaf te bemachtigen. Parys, 12 Februari. Officieel be richt van vaumiddag drie uur: Van de Noordzee tot de Somme zijn artilleriegcvechten geléverd. Ten zuiden van La Boiselle heeft de vijand een mijn laten springen aan het uiteinde van een onzer loop graven, waar wij ons echter hebben welen te handhaven. Van de Somme tot Argonne is niets van belang gebeurd, behalve dat de vijand Tracy le Mont heeft beschoten en dat onze artillerie in de sectoren van Reims en Soissons in actie is geweest. In Woevre hebben de Duitschers een vrij hevig geschutvuur tegen Rambucourt en het bosch van Hazelle gericht. Wy hebben de stations van Thian- court en Arnaville beschoten. Aanval van Engelsche vlieg- No. 6. tulgen op de Belgische kust. Londen, 12 Febr. (Officieel.) Vier- en-dertïg EQgelsche vliegtuigen en watervliegtuigen hebben een aanval gedaan op het gebied van Brugge, Zeebrugge, Blankenberghe en Ostende, ten einde de uitbreiding van de basis voor Duitsche duikbooten te verhin deren. Zij hebbeu in die streken en ook elders groote schade aangericht. Ei moet ernstige schade aan hef station van Ostende zyn aangericht het is waarschijnlijk tot den grond toe afgebrand. Het station van Blankenberghe is eveneens beschadigd en de spoorlijnen op verscheidene punten vernield. Er zijn bommen geworpen op de stellingen bij Middelkerke en op het electrische krachtstation en de Duit sche mqn vegers te Zeebrugge. De resultaten zyn onbekqnd. Tijdens den aanval hebben de vlieg tuigen en watervliegtuigen met he- vigen sneeuwjacht te kampen gehad. Zij hebben geen enkele duikboot op gemerkt. De vlieger Grahara 'White, die by Nieuwpoort in zee was gevallen, is door een Fransch schip gered. Alle vliegers zijn ongedeerd terug gekeerd, ondanks de hevige beschie ting door de Duitschers met geweren, machinegeweren en kanonnen. Twee vliegtuigen zijn beschadigd. De tocht stond onder leiding van Sam son; zijn onderbevelhbebers waren Longmore, Porte, Courtney en Barth- bone. Van het Oostelijke gevechts terrein. Berlyn, 12 Febr. Offlcieele mede deeling uit het groote hoofdkwartier De keizer is op het gevechtsterrein aan de Oost-Pruisische grens aan gekomen. De krijgsverrichtingen daai hebben de Russen tot een overhaast prijsgeven van hun stellingen ge noodzaakt. Ten oosten van de Masurische meren worden op enkele plaatsen de gevechten nog voortgezet. Tot dus verre hebben wij ongeveer 26.000 krijgsgevangenen gemaakt, meer dan 20 stukken geschut en 30 machine geweren veroverd. De hoeveelheid buitgemaakt oorlogstuig is evenwel nog niet bij benadering te overzien. In Polen, op den rechteroever van do Weichsel hebben de Duitsche troepen gisteren het offensief voort gezet, de stad Sierpe genomen en wederom eenige honderden krijgs gevangenen gemaakt. Op het gevechtsterrein op den linkeroever vau de Weichsel is de toestand onveranderd. Weenen, 12 Febr. Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier*: De toestand in Russisch Polen en We8tGalicie is onveranderd. De gevechten op het front in de Karpathen duren overal voort. On danks: den verbitterden tegenstand der Russen, die uit alle richtingen bijeengebracht, versterkingen in het vuur brengen, winnen de Duitschers en Oostenrijkers voet. voor voet ter rein. De krijgsverrichtingen in Boeko- wina worden met goed gevolg voort gezet. Onze door de dalen in het ge bergte oprukkende troepen heroveren al vechtende den vaderlandschen grond. De Sereth-linie is bereikt. Berlijn, 12 Febr. (Van Duitsche zijde). De welgeslaagde krijgsverrich tingen in Oost-Pruisen zijn gescfiied onder leiding van generaal von Eich- horn. Eichhorn was tot aanvoerder tegen Frankrijk bestemd, leed echter bij het begin van den oorlog aan typhus en heeft thans het nieuwe leger in Oost-Pruisen gevormd. Von Hindenburg is sedert een week te Insterburg, van waar hij de ope raties leidt en waar de keizer heden is aangekomen. De vreugde der Beriynsche bevol king over de overwinning in Oost- Pruisen is groot, morgen hebben de scholen vacantiede hoofdstad is in vlaggentooi. Parijs, 12 Febr. Een offleieuse nota 3preekt van het volslagen mislukken van de aanvallen der Duitschers in Polen. De verliezen der Duitschers zijn zonder wederga. Naar gemeld wordt, zijn meer dan 40.000 man gesneuveld. is 'n beter Prima pasvorm. Roestvrij. Gegarandeerd. Alleen verkrijgbaar bij: Kanaalweg 148-149, Zuidslraal 92. Bij inlevering van de 8 advertentiën (1-8) ont vangt men een aardige verrassing. De Amerikaansche nota's aan Duitschland en Engeland. Washington, 12 Februari. De tekst van de nota's aan Duitschland en Engeland is openbaar gemaakt. De nota aan de Duitsche regeering brengt in herinnering, dat het recht der oorlogvoerenden enkel en alleen is beperkt tot het onderzoekings- en doorzoekingsrecht, tenzij de blokkade afdoend wordt gehandhaafd, hetgeen, naar de Amerikaansche regeering veronderstelt, in dit geval Diet in de bedoeling ligt. „Do afkondiging of uitoefening van het recht om elk willekeurig schip, dat het aangegeven gebied van de volle zee binnenvaart, aan te vallon en te vernietigen zonder voorat met zekerheid te hebben vast gesteld dat het tot een oorlogvoerende mogendheid behoort, en er zich van te hebben vergewist, dat zyn lading het karakter heeft van contrabande, is een zoo ongekende handelwijze in den zee oorlog, dat de Amerikaansche regeering aarzelt te gelooven, dat de keizeriyke regeering van Duitschland het in dit geval voor mogelijk houdt." Indien commandanten van Duitsche oorlogsschepen, handelende in 't ver moeden dat de vlag van de Ver- eenigde Staten niet te goeder trouw werd gevoerd, Amerikaanscheschepen en de levens van Amerikaansche burgers zouden vernietigen, zou de regeering der Vereenigde Staten ook al zou.zfj zich dan blootstellen aan beschuldiging in strijd te hande len met de onzijdigheid zulk een handeling bezwaarlijk anders kunnen beschouwen dan als een onverdedig bare schending van de rechten van onzljdigen, die zeer moeilijk in over eenstemming ware te brengen met de vriendschappeiyke betrekkingen, die thans gelukkig tusschen de beide regeeringen bestaan. De Amerikaan sche regeering zou dan ook genood zaakt zyn do keizerlijke regeering strikt verantwoordelijk te stellen voor dergelijke handelingen en alle stap pen te doen, die noodig mochten biy- ken voor de beveiliging van levens en eigendom van Amerikaansche burgers. De nota eindigt met gewag te maken van vertoogen, die tot Engeland zijn gericht terzake van een onbevoegd gebruik van de Ameri kaansche vlag ter bescherming van Engelsche schepen. De nota aan de Engelsche regeering geeft kennis van de mededeeling, door het departement van buiteu- landsche zaken ontvangen van de Duitsche admiraliteit, dat de Engel sche regeering uitdrukkelijk tot het gebruik van onzijdige vlaggen machti ging heeft verleend. Ook maakt de nota gewag van het gebeurde met de Lusitania en van de mededeelingen in de pers omtrent een verklaring van het ministerie van buitenlandsche zaken ter verdediging van het gebruik van onzijdige vlaggen. De nota zegt voorts, dat de Amerikaansche regee- ring met groote bezorgheid een alge meen gebruik van de vlag der Ver eenigde Staten zou zien door Eogel- sche schepen, die de in de Duitscho verklaringgenoemde wat eren bevaren Telegrammen ontvangen na twaalf uur: Pefcrograd,18Febr. (Part.) De Novoje Vremja meldt, dat de Japansehe gezant te Peking een tweede nota nopens de Japansciie eisohen betreffende Tsingtau en Shantung aan.de Chi- neesc-he regeering heeft overhandigd met den eisch daarop hinnnen 14 dagen te antwoorden. President Joeansjikai heefteen par lementaire commissie tot het houden eener zitting te Peking ontbonden. Japan heeft van China ge eischt, dat geen enkel gedeelte vau de Chineesche kust en geen enkel eiland aan een vreemde mogendheid afge staan of verpacht zal worden. Even eens eischte Japan het uitsluitend recht tot het exploiteeren der mynen in Oost-Mongoliö. Geen spoorwegen zullen daar mogen worden aangelegd zonder toestemming van Japan. Verder verlangt het de verlenging .van de verpachting van Port-Arihur en de overeenkomst vandenAntung -Moekden - Kerin - Chang-Chung spoor weg, het verleenen van het recht aan de Japanners om zich als boeren te vestigen in Oost-Mongoliö en Zuid- Mantsjoerije en daar land te koopon en te verkoopen. Dan verlangt het nog de over dracht der Duitsche voorrechten van Shantung en den aanleg van een spoorweg naar Chefoo of Lungkow naar Weittien aan Japan. China zal geen mijn-, spoorweg-, of havenbouwrechten in Fukien aan andere mogendheden verleenen zon der toestemming van Japan dat even eens een met China gedeelde contröle No. 8. is 'n onovertrefbaar Prima pasvorm.' Roestvrij. Gegarandeerd. Alleen verkrijgbaar bij: Kanaalweg 149-149, Zuidstraat 92. Bij inlevering van de 8 advertentiën (1"®) on*" vangt men een aardige verrassing.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2