AGENDA. 20 Felir. Dansclub 1. M. O. Soiree Dunsanto „Casino", 8 uur. 18 en 10 Febr. MobiUsatte-Toouool (variolé). „CaBino", 8 uur. 20 Febr. Dansclub „Caecllln". Solrée in „Tivoli", half achl. MARINE EN LEGER. By beschikking van Oen minister van raarino zijn ile luit. ter xee der 2e ld. der Kon. Marine- reserve C. L. Julslug en de ofllcler-maih. der 2e kl. W. N. van Pelt resp. geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord met 19 dezer on aan boord van Hr. Ms. „Van Speyk" met 20 Bij Kon. besluit van 6 Februari 1915, No. 119, zi|n, mot ingang van 11 Februari 1915, bij do Kon. Marine-rosorvo bevorderd- De luits. ter zee der 2de kl. D. van don Ent en J. R. Schollen tot lults. ter zee der 1ste kl-, en do buitengewone adelborsten R. J- Voest en 11. J. Boaman tot adelborst der 1ste kl. Met den 15don dezer wordt do off. van adm. dor 2de kl. W. A. Vos gedetacheerd te Dsquerd (fironingen), en de machinist W. Morco overge plaatst van Ilr. Ms. „Hadda" naar Hr. Ms. „Korte- gewezen voor hot vaste personeel dor lucht- Klasse te Hoorn. De 1ste lult. Van dor Drift, van hel 2lo regt, lnb, <-n de 2do lulU. Lam bert en Kldormans, van hot 10e regt. Inf., on de lste luit.Tetorlng, van do landweer, zün gedetacheerd t>U het depót-bataljon der Xde infanteriebrigade. Bli Kon. besluit van 12 dezer ia do Oost Indische ambtenaar met verlof J. H. de Bos, laatstelijk magazi|n-meosler bÜ het marine- etablissement to Soerabaja, op ziin verzoek, wegens volbrachten diensttijd, gerekend van en mot 81 Doceinbor 1914, eervol uit 's lands dienst ontslagen onder toekenning van ponsioen. Bü Kon. besluit van 19 dezer ia, met IC dezer, benoemd tot. lult. ter zee 2e klasse bij do Kon. Marliiu-rusorvo, voor don tyd dat Nederland zich in oorlogsgevaar of in oorlog zal bevinden, de gewezen tlldeiyk gepenelonneerdo lult. lor z 2o klasse J. de Jong. Bij Kon. besluit is nan Mevr. de Wad. L. Munk—Buyck oon ponsioen verleend, ten 1 drage van f450.- 'sjaars. Burgerlijke Stand van Helder, Van 13 tot 15 Februari 1915. BEVALLENM. Kwast geb. Meijer, z. G. J. M. de Wyn geb. Valkenburg, z. J. Burger geb. Timmer, z. E. Flurl geb. Kroon, z. T. W. Moree geb. van Roden z. OVERLEDEN C. Sant wed. C. de Wijn, 82 j. G. Visman (gedomicileerd te Texel), 17 j. STOONIVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Prinses Juliana, uitr., pass. 13 dezer Porim. Sutnatra, uitr., pnas. 12 dezorPerim. Timor, uitr., pass. 13 dezer Kaap St. Vincent. Krakalaii, v. Java n. Now-York, vertrok 13 dozor van Gonua. Oranje, uitr.. vortrok 11 dozor van Gonua. ltondoj van RMam naar Now-York, paas. I BillUoii.'van Bal timore naar A'dam, werd 11 dezer 800 m. West van Fastnet gesignaleerd. Kangaan, uitr., paas. 12 dezerFlniatcrre. K arimatn, uitr., arriv. 12 dozor to Ba bang. Rlouw, thuisr., pass. 12dozor Kaap 8t.. Vincent. Anibon, thuisr., vertrok 14 dezer van Port. Bald. Rombrandt, uit r„pass. 16 dezer hot Noord Hinder vuurschip. Rotterdamsche Lloyd. Wilis.ultr., vertrok 12 dozer van bondon. Djocjn. uitr,, paan. IS dozor Perim Pnlembang vertr. 18 dozer v. Batavia n. R'dani. Kawl, uitr., vertrok 12 dozor van Buez. Modau arriv. 12 dozor van R'damte Batavia Rindjani, thuisr., vortrok 12dezorvan Perim. (•orontalo, v. Batavia n. Now-York, vertr. 11 dt-zel van Tollkhorry. Jacatra, ultr„ vortrok 13 dozer van Carditl. 'i'abiman, thuisr., vortrok 13 dezor van Gibraltar Turnato vertrok 14 dozer v. Batavia naar R'dani. Arakan, van Port Talbot n. Norlnlk, pass,14 dozoi bands End. ceylon, tliulsr.,arriv 14 dozer to Falmouili. fioentoor, thuisr.vortrok 14 dozor van Padong. Munado arriv. 16 dozor van .lava te R'dani. Tumhora, uitr.,arriv. 10 dezer to Padang. Kon. Holl. Loyd. Kernland vertr. 12dozer v. Montovldeo n. A'dam Maasland, tliulsr., vertrok 12 dezer van Dover. ItOnland, thuisr., vertrok 13 dezor van Santos. Delfland, ultr.,arrlv. 13 dezor to Balita. Frisia, tliulsr., vortrok 14 dozer van Rio Janelro. Konnomerland, uitr., pass. 18 dozer St. Vincent. Bolland, uitr, pass. 14 dozer Duiigonoss. Tuhanllo arriv. 14 dezor v. A'dam to B.-Ayres. /aanland arriv. 14 dezer v. A'dam to B.-Ayros. Kon. West-Indische Maildiomt. Nickerio arriv. 12 ilnzer v. A'dam te Paramaribo. Oberon vertrok 13 dozor v. A'dam n. Puerlo Rico. Amor, uitr., arriv. 13 dnzor te St. Thomas, Jan van Nussau, van A'dam naar de Plats-Rivier, paas. 12 dezer Fernando Noronlia. Pr. Maurlts, uitr., vertrok 13 dezer van Funchal Haven te Nleuwedlep. 3 Febr. Aangekomen „ivicoiuan 1( Febr. Idem van Ilarllngen naar Londen hot Eng. sa. „Groningen". Iddm van Huil naar Huil hot Ned. s.s. .Prof. Buys". 16 Febr. ldom van Londen naar Harlingen het Eng. s.s. „Falcon". VISSCHERIJ BERICHTEN. an garnalenvisscl r mand f5.00, 4 n den echar, por mand f3.00. 10 Febr., v.m. 8 uur. Niets binnen. Staatsloterij. Trekking van Maandag 15 Februari. 5e Klasse, 9e lijst. No. 14707 f 2000. No. 18979 f1000. Nos. 5913 7279 190(14 en 20355, elk f400. Nos. 733 4755 8106 12039 12394 en 12583, elk f200. Nos. 4381 6636 9204 10389 10649 11726 11905 12634 15455 16158 17109 17132 en 18889, elk f100. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 13 Febr. 1916. 00 lamnivreu f U0 a f 00, 40 niagero varkens 120,— a f32,-, 61 biggen fll a f 17,00, 12 bokken en geiten T8,- a f8,00, O kloine bokjes f0.00 al 0!Ö0. boter. p. half Ned. pond, laagste prijs f 0,87' mtddolpr(js I0.92',hoogste prijs f0,97', aangevoerd 2311 kop. do gemoente heeft do lioogsto prijs bepaald op 87'cl,, eieren f6,— a fö.60 por 100. Alkmaar, 16 Fobr. 1916. Aangovoord 14 koeien en ossen f 160,— n i ouu, 17 vette kalveren f60 a f 116,—, per K.O. rO.W a f 1,10, 127nucht. Idem f8,- af2Q,-,2l magere schapen f10,- a f82,-, 804 vetto varkens f 0,66 a f 0,83 por K.G., 9 magere ld. f20 a f2U. Amsterdam, 16 Febr. 1916. Ter markt waren heden aangevoerd 442 kouion, ln kw. 83 a 92 ct.. 2e kw. 80a 8»cv., oe kw.76a78ct.; 140melk on kalfkoeluu f200a f840, 000 volte kalveren, le kw. f0.00 a 0.00, Se kw fO.00, Se kw. f0.00 per K.G.; 146 nuchtere kal veren f 12 a fl« pnr stuk, '13 schapen f22 a f84 per stuk. OOOlanmioron fOO afOO— porstuk. 960 vette varkens, Hollandsche le kwaliteit 84 a 80 ct.. 2e on 8e kw. 82 a 81 ct. por K.G Purmerend, 10 Februari 1916. 23 stapels Fabrlekskaas per 60 K.G. f 43.- 24 Boerenkaas 60 f* 44.60 Commissie 60 f Middelbare 60 f Goudsche kaas 60 f H61 K.G. Boter por K.G. f 1.70 f 1.75 47C Runderen: 212 vetto per K.G. f 0.78 f 0.94 264 raolko en geldo f 100.- f 840.- 11 Stieren f 000 - f 090.- 21 Paarden f 000.- f 000 - 28 vette Kalveren per K.O. f 1— f 1.20 1042 nuchtere ld. por stuk f 12.— f 24- 686 vetto Varkens per K.G. f 0.86 f 0.40 27 magere id. per stuk f 16.- f 20.- 101 Biggen per stuk f 8.- t 16.- 1180 Schapen f 24.- f 35.- Overnoudors f 0.- f 0.- Lammoron f 0.— f 0.— Ganzen f 0.- f 0.— Kalkoenen f 0.— f 0.— Zwanen f 0.- f 0.— Kipeleren por 100 stuks f 6.76 f 6.26 Eendeleren „100 f 0.- f 0.— Kievitseieren por stuk f 0.— f O. HO zak Appelen DE OORLOG. r 3.60 r a— kalveren matig, nuchtere kalveren ii SPORT. Voetbal. Uitslagen van Zondag: HolderH.B.S.I-H.F.C.II 6-0. Alkmaar: Holland-H.F.C.I 1—1. De algemeene toestand. Met een enkel woord hebben wy reeds melding gemaakt van den groo- ten vliegtocht, dien de Eugelsche vliegers Vrijdag ondernomen hebben. Gelijk een vlucht vorschrikte zee vogels, vlogen de aeroplanea cn hy- droplanes aan de Engelsche kust op, Volgons do beschrijving in do Engcl- sche bladon moet het een fantastisch gezicht zijn geweest, die groote massa snorrende en gonzende vogels te zien opstijgen en naar de zee toe vliegen. Twintig minuten duurde de tocht over het Kanaal, en toen vlogen de vogels boven de Duitsche stellingen bij Brugge, Zeebrugge, Blankenberglie en Ostende, om die waar to nemen en zoo mogelijk to beschadigen. Vooral de haven van Zeebrugge en het daar liggende onderzeeörs-cskader was het doel van dien tocht. Vol gens de berichten in de offlcieele Franache mededeeling en in de En gelsche bladen zou de schade, die do vliegers hebben aangericht in de be schoten streek, zeer aanzienlijk zijn. De „Times" meldt zelfs, dat het spoorwegstation te Ostende afgebrand en dat te Blankenberglie beschadigd is. liet Duitsche legerberlcht meldt echter, dat de militaire schade zeer onbelangrijk is geweest, maar dat aan de burgerlijke bevolking en haar eigendommen zeer belangrijke schade is toegebracht. De Duitsche vliegers hebben in denzelfden tijd ceu vlucht gedaan boven Verdun en in nie stad bommen laten vallen. Het gaat met de be richten daarover al net als met die van de vlucht hoven de Belgische kust. De Fransche berichten zeggen, dat deze vliegers geenerlei schade hebben aangericht, de Duilsche dat de toegebrachte schade belangrijk was. In beide gevallen maken die be richten den indruk aan beide zijden wat „geflatteerd" te zyn. Bij Nieuwpoort. en om Yperen schij nen de Duitschers in de laatste dagen krachtig gebruik le hebben gemaakt van hun artillerie. Mei welk doel on met welk resultaat, is uit de ontvangen berichten niet op te maken. En verder hebben weder over het geheele front, als naar gewoonte kleine gevechten plaatB gehad, hier niet moer daar met minder succes. Bij Pont-iï-Mousson deden de Duit schers een aanval op voornitgeschoven posten der Franschen, die volgens het Duitsche bericht eindigden met de bezetting van het plaatsje Norray en een hoogte. En verder werd gevochten in de Vogezen. De Franschen deelon mede, dat daar de hoogte 937, ten noord westen van de boerderij Sudelle, door hunno Alpenjagers stormenderhand genomen word; en dat bij Sudelkopf de stellingen, die zy op de Duitschers hadden veroverd -voortdurend be schoten werden, doch zonder succes. Van Duitsche zijde wordt daaren tegen gemeld, dat de Duitsche stel lingen bij Sudelkopf door de Franschen zonder succes werden aangevallen, en dat de plaatsjes Hilsen en Ober- zengern bij een stormaanval in Duit sche handen vielen. De „Times", den Duitschon aanval in Oost-Pruisen besprekende, meent, dat die aanval van meer betoekenis zou zijn geweest, zoo hy was saam- gevallen met de geheele offensieve beweging der Duitsche troepen, die sedert het laatst van Januari merk baar was, en op 6 Februari haar culminatiepunt bereikte. Nu echter zegt do „Times" - nu de aan vallen op Warschau en de Karpathen- linie zijn mislukt, nu de Duitsche macht wel is versterkt, maar niet zoo, dat de Russen niet in staat zou den zyn die macht te weerstaan, maakt het blad zich niet ongerust over het Duitsche succes in het Oos ten. Toen de „Times" dit schreef, wist het blad zeker nog niet, dat in de gevechten ten oosten van de Masoeri- sche meren en ten zuiden van den Memel, de Russen 26.000 man aan gehangenen hadden verloren, bene vens een groote hoeveelheid oorlogs materiaal. De terugtocht der Russen in de lijn Kowno-Grodno—Ostrolen- ka, dus in de bescherming dor Me mel en Nareflinie, is niet alleen ge schied, om een betere stelling te kunnen innemen, maar uit dringende noodzakelijkheid. Ten noorden van don Weichsel is de strijd zeer krachtig. De daar op rukkende Duitsche legers ontmoeten by de terugtrekkende Russische leger macht ten oosten van Lyck krach- tigen tegenstand, naar de Russische berichten melden. Maar de operaties der Duitschers schynen daardoor niet te worden tegengehouden. Tenminste het Duitsche legerberlcht zegt, dat die operaties het verwachte resultaat hebben. En ten noorden van die streek trekken de Russen nu ook terug naar de Njemenlinie. (H. blad.) Van het Westelijk front. Parys 14 Februari. Officieel bericht van 11 uur 's avonds Tuschen de zee en de Maas wordt van geen infanterie-gevechten melding gemaakt. In BelgiC, tusschen de Oise en de Aisne, en eveneensin Champagne zyn artillerie gevechten gelevord. In Lotharingen, in de streek van Pont-h Mousson, hebben wij een tegen aanval ondernomen, nadat de vyand 's morgens Norroy bezet en den voet van de nabygelegen hoogte veroverd had. De strijd duurt, voort. Geen nader bericht is ontvangen aangaande de krijgsverrichtingen in het dal van de Lauch, waardostryd het karakter heeft van een voorposten gevecht. Berlijn, 15 Febr. Officieel wordt heden gemeld Ten Z. van Yperen by St. Eloi hebben wy den vijand ongeveer 900 van zyu stelling afgenomen. Tegen aanvallen waren vruchteloos. Evenzeer mislukte een aanval van den vyand in de buurt van La Bas- sóe. Eenige dozijnen gevangenen vielen in onze handen. De vooruitgeschoven loopgraaf aan den Sudelkopf die wij op 12 dezer verloren hadden, is door ons her overd. Uit Sengorn in het Lauch-dal is de vyand verdreven. Hij hoeft daarna de plaats Rempach vrijwillig ont ruimd. De Pruisische landstorm. In Pruisen zijn de ongeoefende mannen van den landstorm, van 31 35 jaar oud, opgeroepen zich bij huu legercorps aan te melden. Van het Oostelijke gevechts terrein. De terugtocht der Russen uit Oost-Pruisen. St. Potersburg, 14 Februari. De gevechten op den rechteroever van den Weichsel ontwikkelen zich over een front, dat zich uitstrekt van Mochowo (t. Z.W. v. Sierpc) tot aan den weg van Myszinec naar Octrolenka. (Deze weg ligt ten N.O. van Praznycz.) Het zijn plaatselijke, op zichzelf staande gevechten. In de streek van Lyck, Raigrod (Russisch) en Orajewo (Russisch) ken merken de gevechten zich door groote vorwoedheid. Meer naar het noorden trekken onze troepen onder den druk van aanzienlijke Duitsche strijdkrachten terug naar de versterkte linie aan de Njemeu. Op den linkeroever van don Weich sel is slechts het geschut aan het woord geweest. Aan de Nida is het artillerie-vuur van tijd tot tijd zeer hevig. In de Karpathen hebben wij aan vallen van den vijand in de streek van Gorlice en Swidnik afgeslagen. Wij maakten ons meester van de vijandelijke versterkingen by Smolnik, ten oosten van Lupkow18 officieren, moer dan 1000 soldaten en 3 mitrail leurs vielen in onze handen. Hard nekkige gevechten worden geleverd aan het front Tuchla-Wyszkow ch op de wegen naar Nndworna. Berlijn, 15 Februari. Ton Noorden van Tllatt is do vijand uit Plktupönen verdreven. Ilij wordt verder gedre ven in de richting van Tauroggen. Aan deze ont gene zijde van de grens, ten Oosten van hot meren gebied, duren de gevechten bij de vervolging nog voort, en overal ruk ken onze troepen snol op. Tegen vijandelijke strijdkrachten, die over Lomza aan komen zetten, trekken Duitsche afdeelingen in de streek van Kolno op. In het gebiod van den Weichsel hebben wij weer terrein gewonnen. Racionz is door ons bezet. In de gevechten, die voorafgingen, zijn weer talrijke gevangenen ge maakt en zes kanonnen veroverd. In Polen, links van don Weichsel, geon verandering van beteekenis. In olk inval zullen zy, zonder bezwaar te ondervinden, den weg, die de Duitsche admiraliteit hun aan bevolen heeft, om het Noorden van Schotland heen kunnen nemen. De memorie verklaart ten slotte dat Duitschland de aangekondigde wijze van oorlogvoering zal biyven volgen, tot Engeland besluit de alge meen erkende regelen van het zee oorlogsrecht, geiyk dat in de Parljsche en Londensohe verklaringen is neer gelegd, ook van zijn kant in de toekomst, na televen of tot de neutrale mogendheden het daartoe dwingen. Japan en China. De eischen door Japan aan China gesteld, hebben volgens berichten uit Kopenhagen in Rusland een ongun- stigen indruk te weeg gebracht. De Russische bladen vreezen dat. Japan met China wil handelen zooals Enge land het met Egypte deed. Sommige Russische bladen geven ook als hunnen meening te kennen dat de mogendheden er niet in kunnen toestemmen dat de Japanners van Chinaeen kolonie maken.Ook Amerika zou daarvan den invloed ondervinden. Griekenland en Turkije. Een telegram uit Konstantinopol zegt dat Panas, do Griekscho gezant te Konstantinopel, de stad heeft verlaten. Na het bericht, Zaterdag uit Athene verzonden, dat de kwestie van de beleed iging var. den Griekschcn marine attaché geschikt was, komt dat vertrek onverwachts. De Grieksche attaché was namelyk op straat door een geheime politie beambte beleedigd.Griekeriland eischte hiervoor voldoening welke door de Porte gegeven werd. Het onverwachte vertrek van do gezant zou dus aan een onbekende oorzaak te wijten zijn. Al is de geschiedenis op zichzelf dus niet zeer ernstig, de gevolgen kunnen hot mogelijk wel zijn. Op Zee. De Duitsche verklaring. De Duitsche consul Gneist te Rot terdam heeft aan de Kamer van Koophandel te Rotterdam den vol genden brief gezonden; „Ik heb de eer hierbij een my dooi den heer rijkskanselier toegezonden memorie nopens den onderzeeschen oorlog tegen Engeland ter kennis van de Kamer van Koophandel te brengen. Naar de meening van den heer- rijkskanselier dient er rekening mee gehouden t,e worden, dat onzydige schepen in «het gebied van den zee oorlog tegen Engeland door de Duit sche duikbooten als zoodanig meestal niet herkend zullen worden en daar om zonder meor vernield zullen wor den. Om verliezen te vermijden, lijkt het dus dringend noodig, dat de Nederlandscbe handelsschepen, uit de wateren, die de Duitsche admi raliteit tot oorlogsgebied verklaard heefc, voorloopig verre blijven." In de memorie wordt in de eerste plaats vermeld, dat de Engelscho handelsvloot nu algemeen met ge schut gewapend wordt. Verder heeft men den handelsschepen aangeraden groepsgewy's te varen en de Duitsche. duikbooten, terwijl deze oen onder zoek instellen, le rammen, terwyi zij laugszij liggen met bommen te bestoken en verder de Duitsche ma rine afdeelingen, die voor hot onder zoek aan boord komen, te over mannen. Eindelyk beeft men van Engel- sche zijde een zeer hoogen prijs uit geloofd voor do vernieling van de eerste Duitsche duikboot door een Engolsch koopvaardijschip. De Eu gelsche handelsvloot in die wateren is dus niet meer als weerloos te be schouwen, waarom zy van Duitsche zijde zonder voorafgaande waarschu wing of onderzoek aangevallen wor den. Intusschen heeft de Engclsche re geering ook do verordening nopens het misbruik van de neutrale vlag erkend. Men mag aannemen, dat de Engelschc koopvaarders elk middel zullen gebruiken om zich onkenbaar te maken. Daardoor zyn neutrale schepen, als zy overdag niet onder konvooi varen, zoo goed als niet te herken nen. De van neutrale z(jde onderno men beschildering van den scheeps romp met nationale kleuren en het aanbrengen van andere herkennings middelen, zal ook wel door Engcl sche koopvaardyschepen nagevolgd worden. Een voorafgaand onderzoek lijkt uitgesloten, dat dit de afdeeling, die het onderzoek verricht en de duikboot, zelf aan het gevaar van vernieling zou blootstellen. In deze omstandigheden bestaat or niet de minste waarborg meer voor de veiligheid van de neutrale schoep vaart in do Engclsche oorlogswateren. Daarbij komt, dat het gevaar voor mynen is toegenomen, aangezien het plan is, in alle deelen van de oorlogs wateren zooveel mogeiyk van mijnen gebruik te maken. Onzydige schepen moeten daarom opnieuw ten dringendste gewaar schuwd worden, om zich niet in hot oorlogsgebied te begeven. Uit Mexico. In Mexico is het ook nog lang niet rustig. Door den oorlog welke in onze onmiddellijke nabyheid woedt, raken de troebelen in Mexico op den richter grond. Volgens een bericht d.d. 13 dezei uit Washington heeft generaal Japata de waterleidingswerken van do stad Mexico vernietigd. De generaals Villa on Carrazi8t.au hebben beide vel schillende plaatsen bezet. In de omgeving van de stad Mexico dreigt hongersnood.- PLAATSELIJK NIEUWS. T.a.v.e.n.u. 't Was oen hoole onderneming voor een dilettanten-tooneelgezel- schap, een stuk als „Oud Heidelborg" op haar répertoire re nemen. Een zoodanig stuk, in vijf bedrijven, mei zooveol personeel, on zooveel wezen- ïyk-dramatischc momenten, eischt degelijke voorbereiding en studie, ter wijl aan regie, costuunos en grime ook zéér liooge eischen worden ge stcld. Dat „T.a.Y.e.n.u." oen dorgeiyk stuk aandurfde,-getuigde van moed niet alleen, maar ook van zelfkennis; de vereeniging wist wat zij praes- teeron kon, welke krachten zij had, en juist door dozo wetenschap, dit selfrespect was alreeds de kiem tot welslagen gelegd. Iemand, die weet wat hy wil, en die zijne krachten op juiste waarde weet te schatten, zal apriori reeds slagen in wat hij onderneemt, en zoo ging het ook hier Want laat het ons maar dadelijk bekennen; ten opzichte van deze uit voering is kritiek niet op haarplaats. Hier past slechts appreciatie, te groo- ter naarmate de te overwinnen moeie- lykheden grooter waren. Allereerst: de grimeering on de costumeering. De eerste, door den tooneelkapper Michels van Amster dam uitgevoerd, zorgde ervoor, dat ieder speler een grime kroeg, die het best b(j zijn persoonlijkheid paste, Wèl schrijft de tooneelleiding voor hoe men zich de personen voorstelt, maar aan den kapper is toch, in hoogste instantie, de afwerking dei- grime overgelaten. Zie bijvoorbeeld dien prachtigen kop van Excellentie Yon Hauch, den minister van staat! Met zyn langen grijzen baard het toonbeeld van een diplomaat! En hoe mooi was ook de kop van dr. Jflttnor, den waardlgen gouverneur van den elfprins! Kathie, die zoo'n voorname rol vervult, zag er, met haar rood blonde pruik en daaronder het Tyne gezichtje, snoezig uit, en de beide andere dames waren tot gezellige oude tantes gegrimeordl Dan de lakeien, de waard Röder, en vooral de oude Keldermann! Workelyk, op de grimeering viel nu lotterlijk uiets aantemerken. Ook de eostuums, geleverd door Sernó, Amsterdam, waren schitte rend Frisch en fleurig de uniformen, kleurig en fraai de lakeienpakjes en de diplomaten. Het, was een lust voor de oogen. Ook Lutz, de kamerdienaar, met zyn glanzend zijden pantalon, zag er tiré a quatre épingles uit! Het was duidelijk, dat niet alle spelers even rolvast waren. Dit be hoeft volstrekt niet te verwonderen by een zóó omvangrijk stuk, en het hinderde hier niet, want het spel verliep, een enkele uitzondering niet meegerekend, vlot. Men was er vol komen „in", en, zooals het dan steeds gaat, het spel van den een vuurt den ander aan, zoodat alles sloot als oen bus. Zuer zeker komt hiervan hot leouwen aandeel toe aan de vertolkers der hoofdrollen. Excellentie Von Hauch byvoorbeeld, die een van de minst rolvaste was, bleef den gan- schen avond zichzelf geiykwaardig, kalm en ernstig, zoo, dat juist het een enkelen keer eens wachten op den soufileur aan zyn spel nog wat meer cachet gaf van waardigheid en deftigheid. En dr. Jöttner, welke een sympathiek, oud heer was hyi en hoezeer wist hy in zyn spel den ornst te leggen, die deze figuur zoo aan- trekkeiyk maakt. Lutz, de kamer dienaar, was - een type. Ons dunkt, dat de schry'ver met. diens opvatting van de rol tevreden had kunnen zyn. Hij was stram, gewichtig-doond, quasi- waardig en dikte dit nimmer aan, waartoe, by dergelyko rollen, de ver leiding zoo groot is. Ook de graaf van Asterberg wist zich goed In te werken in zyn „grafelyke" positie, al had wat meer gereserveerdheid in zijn manieren niet misstaan. Röder, de waard, was iemand, die in vele andere rollen zyn sporen op dit gebied verdiend heeft; hij was ook hier geheel de oude: komisch, leuk, houterig, die, zonder een slag uit to voeren, toch voortdurend in actie was en als een tol ronddraaide. De overige rollen, uitgezonderd die van Kathie en van den erfprins, waren minder gewichtig en men zal ons wel niet ten kwade duiden als we ze niet allen noemen. Ieder wist zijn taak, 't zij die groot was of klein, en ieder vervulde die naar zijn inzicht; wij zouden werkoiyk niet de een of den ander een voorkeur willen geven. De kamerheeron waren deftig en waardig, de lakeien zwijgend en nederig, gelijk goeden lakeien past. De beide oude vrouwen, juffrouw Röder en juffrouw Dörffel vriendeiyke on sympattieke oudjes; de studenten prettig-rumoerig en joviaal onge dwongen. Maar Kathie dient een extra pluim op den hoed gestoken te worden Kathie, schitterend van geesten jolijt, van vroolljke luchthartigheid, maar die diep, diep in haar binnenste den ernst verbergt des levens; Kathie, die, omdat haar betrekking het mee brengt, luchtig is en oppervlakkig, maar die o zooveel gevoel heeft. Kathie was eenvoudig schitterend Ieder, die wel eens meegedaan heeft aan dilettanten-komedies, weet, hoe by uitstek moeilijk de vervulling is van een dramatische rol, hoe licht deze ontaart in een paskwil, eeno bespotting, en men, zoodoende, de risée wordt van het publiek. En ook zal men weten hoe gauw een publiek, dal natuurlijk al de spelers kent, geneigd is te lachen om een zeer tragische scène, b.v. bij een innig tète-ii-tête (dat is meestal wel niet tragisch, maar men mag er toch geen grapje van makenHet is grappig als men twee, die men kent, elkaar een tooneelzoen ziet geven en er zyn er, die dan hun lachen niet kunnen houden. Maar bij Kathie's spel werd niet veel gelacheneen enkele pro beerde hot al eens, doch de beweging werd in do geboorte gosmoord. Kan men KSthio's schitterende vertolking beter prijzen dan door de vermelding van dit feit? En wat oen levendigheid, wat een ongedwongenheid zat er in haar spel Dit was de echte, vlinderachtige na tuur van een meisje als Kathie! De erfprins had in de eerste be drijven oon niet zeer dankbare rol. Hij was de stijve, saaie, ietwat ver velende figuur, die zich in helderde bedrijf had le ontpoppen tot don dollen, levenslustigen student, om daarna weer anders te worden en zich te metamorfose-oren in den hau- tainen, onvriendelljkon, norschen vorst. Al deze rollen worden waardig en goed vertolktofschoon ons die van de t wee eerste bedrijven o. i. de moeiiykste liet minst konden bekoren. Het geheel - we zeiden het reeds werd schitterend vertolkt. Ernstig en geheel in stijl was het eerste be- drljf, vol loven en beweging het tweede en derde. Mocht men aan vankelijk klagen over te weinig „gang" in do handeling, dit herstelde zich geleidelyk. De studenten zorg den er voor niet te overdryven,zoo dat hun tegenwoordigheid niet tot een caricatuur werd. Aan Kathie on Karl Heinrich wor den bloemstukken aangebodentor- wijl een kort bal "i was half ééu, toen 't stuk uit was den welge slaagden avond besloot. „Tavenu" kan een nieuwe lauwer krans voegon bij de vele andere. Tilly Koenen. Een paar wekon geleden moest het aangekondigde concert dezer zangeres plotseling worden uitgesteld wegens een lichte ongesteldheid'. Gelukkig werd dit uitstel geen afstel, en gister avond trad zij voor hut Helderscho publiek - niet groot in aantal, helaas! op. De stemcapaciteiten van deze artiste zijn van genoegzame bekendheid dan dat het noodig zou wezen te dezer plaatse daarover nogmaals te spreken. Wat vooral bij haar treft, is haar voordrachtskunst: zy doorleeft het geen zy weergeeft en weet haar publiek to ontroeren tot schreiens toe. Dit was al dadelijk het geval in het eerste nummer van haar repertoi re. De prachtig-expressieve compositie van Arnold Mendelssohn met de naief- vrome platduitsehe woorden van Herman n Wette. Hoe zeer wist zij in de ziel te grypen by het in doodsangst uitgestooten„O help, Maria!" van die moeder met haar zieke kindje, en hoe bly en zonnig was het laatste couplet, als Maria zich over het kindje ontfermd heeft en het „puse- backig Manneken" verrukkelijk dat platduitsch, nietwaar moeder weer toelacht, en welk een innigen dank lag er in het refrein „H;it Dank, Maria!" Dit was reeds de zangeres op haar best. Ook het „Rotbörsteken" van denzelfden com ponist was van groote ontroering. Deze beide «composities, door en door modern, waren uiterst subtiel en broosschreiend heimwee en worste lend levensleed spraken uit de muziek on de zangeres wist dit prachtig te vertolken. Of hot nu kwam door de heftige ontroering, die de vertolking van deze twee zeer bizondere nummers haar had veroorzaakt, dan wel door andere oorzaken, woten wy niet, maar ons kwam het voor, dat by „La voio lactéevan Dubois de zangeres in minder goede dispositie kwam, ja zelfs, dat zy eenmaal buiten adem geraakte. Maar by „Ridonami la cal- ma" had zy bereids de noodige kalmte weer teruggevonden om ook dit zoet gevooisde IcaliaaDsch tot ons te doen spreken. Na deze modernen kwam Schubert ton tooneele met zijn kristallijne, melodlouse liederen. Het sterke „Die Allmacht" met zyn heerlijken climax en zyn prachtige uitbeelding van sentimenten, was wel hot glanspunt van den avond. Na de pauze zong de kunstenares oen viertal Maleische liederen op mu ziek van Const. van do Wall. Wy kunnen, ronduit gezegd, niet booor- doelen in hoeverre het gewenscht of zelfs oirbaar is om op Maleischo - d.i. Oostersche poözie modern- Westersche muziek te schryven. Indologen zullen dit moet beslissen. De composities au sich bezaten vele goede, bizondere eigenschappen, maar het moet, dunkt ons, eigenaardig klinken voor den Javaan zijn pant- oens aldus te zien geïllustreerd. Tilly Koenen wist ook hierin al den wee moed, al den humor te leggen van haar dramatisch talent: het vroolljk liedeke was een blye, geestige, zonnige scherts, die regelrecht omhoog ging naar het gemoed en het volop in Indischen zonneschyn zette. Tot slot een viertal Hollanders (inclusief Vlamingen). Antheunis, Andelhof, Hullebroeck en van Tette rode, niet zeer diep gaand en toch vol bekoring. Het forsche, massieve „Ons lied" van van Tetterode (woor den vau van der Melj-Hofland) sloeg geweldig in en bezorgde der zangeres een hartelijke ovatie. Haar begeleider was Hans Goemans, pianist uit den Haag, die zelve met een tweetal nummers den zang af wisselde. Onzen indruk van dezen jongen man iseen pianist van veel talent, krachtig, artistiek, die voor naam, nobel spel gaf van hooge be schaving. Hij speelde voor de pauze op 49 van Chopin, en later de 12e rhapsodie van Liszt, waarby hij groote muzikaliteit en een vollen klank- rykdom wist te behalen. Het prachtig geluid van Ibach's concertvleugel was hier ook niet vreemd aan. Tilly Koenen kreeg een fraai bloemstuk, hetgeen we haai' van harte gunden, want zij en haar part ner verschaften ons een superieuren avond van kunstgenot. Br. Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose. Bovengenoemde vereeniging hield Maandagavond in Bellevue" ver gadering. De opkomst was niet te roemen. Met een woord van welkom opent de voorzitter, de heer de Ven, de vergadering. De secretaris, dr. Louwerse, leest het uitvoerig jaarverslag, waarvoor hem door voorzitter wordt dank ge bracht. Dit verslag zal worden ge drukt en aan de ledon rondgezonden. Wij komen er dan nader op terug. Do rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer W. Visser, die een inkomste aan geeft van f 1258.47 en eenc uitgave van f 1291.854, alzoo een nadeelig saldo van f38.884, is nagezien door eene commissie bestaande uit de heeren dr. Grunwald on Ch. van de Bilt, die alles volmaakt in orde be vonden on een woord van dank brachten aan den penningmeester voor zijn nauwkeurig gehouden be heer. De rekening wordt goedgekeurd - de voorzitter sluit zich aan bij den dank aan den penningmeesler gebracht en dankt de commissie voor de genomen moeite. Aan do beurt van aftreding zyn de bestuursleden, de heeren Boldingh en dr. Louwerse, die herkozen worden. Als commissie voor het nazien der rekening en verantwoording van den penningmeester worden gekozen de heeren dr. Grunwald, W. Pol en Oh. van de Bilt. In verband met liet ongunstig eindcyfer der jaarrekening memoreert de voorzitter dat oen voor de ver eeniging verblijdend feit is, te mogen wijzen op het gunstig resultaat der uitvoering van „T.a.v.e.n.u." die aan de kas een recette bracht vau f338.84, Op verzoek der uitvoerende vereeni ging sprak de voorzitter geen open lijk dankwoord op den avond der uitvoering wel dankte hij persoon- ïyk de executanten doch in deze vergadering meende hij een warm woord van dank te mogen brengen aan „T.a.v.e.n.u." voor den grooten steun dien zy de kas schonk. Mede bracht hij dank aan de dames die meewerkten by den kaartverkoop en aan de militairen en militaire autoriteiten, „die zoo ruimschoots steunden. In verband daarmee kon de penning meester nog mem oreeren een gift van f 10.- van den heer V., die niet in de gelegenheid was de uit voering by te wonen. Op aansporing der Centrale Ver eeniging zal ook te Helder, evenals elders in het geheele land op 21 April ten bate der vereeniging het „Emma- bloempje" verkocht worden. Voorzitter sprak de hoop uit dat het druk zal gekocht worden ten bate van zoovele tuberculoselijders. Na de rondvraag, die niets oplever de, werd de vergadering door den voorzitter onder dankbetuiging g sloten. Nsderl. Padvinders Organisatie. Een jaar ongeveer geleden 't kan ook langer zijn woonden we de inwyding bij van een houten ge bouwtje, aan den Fortweg, dat de Helderscho padvinders, na veel moeite en met taaie volharding, zich hadden opgericht. De booze Aeolus, die in December zoo zyn spel dreef, dat geheele boomen werden ontworteld, verwoestte in weinig uren dit pad- vinders-tusculura, waardoor de jon gens weer dakloos waren. En omdat een pad vinders-beurs niet in even redigheid is met eens padvinders goeden wil, was goede raad dan duur. Maar de Vice-admiraal, de heer Naudin ten Cate, wist raad. „Jelui krijgt van ihy eon prachtige sloep in bruikleen",zoozeide zynExcellentie, „maarna de mobilisatie". En omdat de jongens toch zoolang wie zal zeggen hoe laug? onder dak moesten, deed de Admiraal er de toozegging by, dat ze tijdelyk, tot na de mobilisatie, gebruik mochten maken van het wachtlokaaltje aan het, eind van de Torensteeg, genaamd de Noorderwacht. En daarheen was het, dat we Zondagmorgen onze schreden richtten om de plechtige ingebruikneming bij te wonen. Zo waren er zoowat allemaal en het gebouwtje was overvol. Ze had den allerlei bullen in de wacht ge sleept; een kastje voor het archief, een tafel voor de schrijvery, een bank voor de partes posteriores, en ze lichtten er zich zoo huiselyk in als maar mogelijk was. Maar eerst hadden buiten eenige plechtigheden plaats. Eerst moesten ze aantreden; en de strenge heer leider inspecteerde de uniformen. Er vielen - kan 't ook anders? - op merkingen: eon knoop, een onder- scheidingsteeken, die ontbraken, maar de plechtigheid was van meer vriend- schappelijken dan wel gestreng-offl- cieelen aard, hetgeen ten opzichte van padvinders ook wenschelijk is. Daarna blies de hoornblazer zijn signaal en de padvinders-vlag werd Toen was het gebouw in gebruik en trokken we erin. Want er moesten een paar nieuwelingen be-„belofte"-d worden van beéedigen kan men moeiiyk spreken en ze bleken hun krijgsartikelen goed te kennen. De heer Slingervoet Ramondt, de leider der afdeeling, nam ze een kort exa men af, knoopte er eenige commen taar aan vast, en het corps is twee leden rijker. Verder waren or die een jaarster verdiend hadden, en toen mochten ze, wegens het slechte weer, gymnastiseeren in het Instituut, wat ze, blykens d'r glundere snuiten, „fijn" vonden. En in goede orde trokken ze af. Morgen en Donderdagavond kunnen de liefhebbers hun hart ophalen. In Casino geeft dan het Mobilisatio- tooneel onder leiding van den alom bekenden Albert Bol, met medewer king o.a. van den populairen humorist Maupie Staal en Louise Fleuron,een tweetal voorstellingen. Ook zullen de Melachinis optreden, welker prestaties op het gebied van goochelen en gedachtenlezen alhier niet onbekend zyn. Voor verdere by zonderheden verwijzen wij naar nevenstaande advertentie. Naar wij vernemen zal de Onder officiers vereen iging „Vaderland en Oranje" op Woensdag 24 Februari a.s. in het Casinogebouw eene liefdadig heidsvoorstelling geven. Opgevoerd zal worden: „Het Duistere Punt", een lachsucces voor don geheolen avond. het gisteren te 'sGraven- hage gehouden examen slaagde vooi derden stuurman groote vaart de heer H. Schol, leerling dor Zeevaartschool alhier. Goed afgeloopen. Schipper O. de Jong stond gisteren morgen met iemand aan de Binnen haven te praten en haalde een porte feuille uit zijn jaszak met de bedoeling hieruit een kwitantie te nemen. In deze portefeuille bevonden zich ook ongeveer f 560 aan papiergeld, dat op een gegeven oogenblik daaruit ont glipte en door het luchtruim fladderde. De schipper wist gelukkig nog eenige bankbiljetten te grijpen doch het grootste gedeelte woei in de gracht, waar de stroom vrij sterk was, zoo- dat de mogelijkheid bestond dat liet pupier spoedig in de diepte zou zinken. Oogenblikkelijk werd een vlet aan den kant losgemaakt en zoodoende probeerde men de kostbare papiertjes op te vissehen, wat na lieol wat in spanning gelukte en waarby vele ndouwsgierigen aan den wal zich ver drongen om maar niets van het inte ressante en spannende schouwspel te miöfJen. Vroeg verdorven. By A. S. alhier werd bijna vijftig gulden vermist uit een blikken tiom- inel, die in de lade van een kast ge borgen was. Bij onderzoek der ouders bleek het 12-jarig zoontje de dief J.c zyn. De jongen had het geld iu don tuin verstopt on bokende dat hy met nog een paai' kornuiten het plan had gemaakt om er mee vandoor Le gaan. Het zwakke geslacht. Zondagavond werd du Loodsgracht in rep en roer gebracht door een paar dames, die elkaar niet best konden zetten. Eerst was het schel den van belang, daarna werd men handgemeen en liep het tweetal .vrij ernstige schrammen en sneden op, daar zij elkaar met haarspelden en een zakmes te lijf gingen. Hevig bloedend werden zy door een paai landweermannen met kracht en ge weld gescheiden. Een en ander ver wekte «en grooten volksoploop. BINNENLAND. De Duitsche verklaring. Gisterenochtend heeft in het depar tement van buitenlandsche zaken een langdurig onderhoud plaats gehad tusschen de ministers van buiten landsche zaken en van marine mei vertegenwoordigers van groote Ne- derlandsche stoomvaartlijnen, reede- ry'en en handelslichamen. Zoo was tegenwoordig een lid van de directie van de Holland Ameiika- lyn en de heer van Aalst, president van de Nederl. Handel Maatschappy. In reederskringen wordt het hou den van een groote bijeenkomst, op Woensdag, van bestuurders van ree- deryen hier te lande, voorbereid. Dienst op Hüvre gestaakt. Naar wij vernemen heeft de Ko- ninkiyke Nederlandsche Stoomboot- Maatschappij haar dienstop Havre in de Duitsche verklaring in hetby zonder als gevaariyk aangegeven voorloopig gestaakt. (Hblad.) Binnenkomen te IJmuiden. De kapitein ter zee, commandant der positie te IJmuiden, heeft bekend gemaakt, dat voortaan alle visschers- vaartuigen, welke de haven van IJmuiden willen binnenloopen, zoo wel bij dag als bij nacht, indien het zicht zulks mogeiyk maakt, op de stoomloodsboot hebben aan te houden en deze zoo noodig door vaart minde ren of stoppen in de gelegenheid moeten stellen, om hun nummer op Eerst na daartoe van die stoom loodsboot vergunning te hebben ge kregen, zullen zij de buitenhavon mogen binnenloopen, daarby zorgende het voorgeschreven herkenningssein (overdag natievlag halfstok, des nachts 3 witte lichten duidelyk zichtbaar te toonen. Bovendien zullen zij, indien de sleepboot „IJmuiden", welke zich in de buitenhaven of in het buitenkanoal ophoudt, het verkenningssein als on derzoekingsvaartuig heeft geheschen (3 roodo ballen of 3 roode lichten), dit vaartuig naderen, vaart verminde ren of zoo noodig stoppen, ten einde den daar aan boord bevelvoerenden officier gelegenheid te geven, hun nummer op te nemen of desgewenscht een onderzoek aan boord in te stellen. Nadeelige gevolgen, voorkomende

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2