HELDERSCHE COURANT No. 4430 ZATERDAG 20 FEBRUARI 1915 43e JAARGANG Stelling van DEN HELDER. Ontspannings-avonden. Zaterdag 30 i Weeshuls Zangkoor „Ons Doel" Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Maan Zon wator Febr. opondoroponderv.m.n.in. Zond." 21 m.9.01 m.UI 7.05 6.33 1L12 1124 Maand. 22 939 2.23 7.03 5.25 11.42 11.53 Dinsd. 23 10.07 3.30 7.02 5.27 0.18 Woonsd. 24 10.69 4.25 7.— 558 a41 1.- Donderd.26 a. 0.06 5.09 6.56 6.30 1.47 2.12 Vrtid- 26 1.22 5.42 6.54 652 3.09 3.40 Zaterd. 27 2.45 6.04 Ó.52 554 4.89 5.06 0p pagina 4 van dit blad is opgenomen 1. Tweede Kamer. 2. Wijzigingen pensioenwetten voor Land en Zeemacht. 3. Feuilleton, enz. v.d. Raad, gehouden op Donderdagavond 18 Febr. Voorzitter de heer W. J. van Neck, loco-burgemeester. Afwezig de heer G. de Ven, wet houder. Eén vacature. Doordat deze vergadering spoed- eischend is, zijn geen notulen van de vorige gereed gekomen. De Voorzitter deelt mede, dat aan den Burgemeester weder eene maand verlof is verleend. De Voorzitter kan hieraan toevoegen juist heden van den Burgemeester bericht te hebben ontvangen,dat ZEd.Achtb. begin Maart de werkzaamheden weder denkt te hervatten. Daarna zijn aan de orde de vol gende ingekomen stukken en mede- deelingen Goedkeuring door Gedep. Staten van het primitief kohier over het schoolgeld over 1916 aan school 8 en van twee suppl. kohieren school geld 1914, 2e suppl. kohier honden belasting, en 3e suppl. kohier Plaats, dir. bel. dienst 1914. Mededeeling van mejuflrouw J. A. •Tellema, dat zij de benoeming als onderwijzeres aan school 7b aan neemt. idem van mejuffrouw E. S. Held, dat zij op 15 Februari in functie zal treden. Jdem van den heer W. J. Bak ker Jr., arts alhier, dat hij de be noeming tot gemeente-geneesheer aanneemt. Idem van den heer A. Grunwald, dat hij zijne benoeming tot school arts aanneemt.. Tdem van den heer W. Dammers, als lid van het Burg. Armbestuur. Idem van den heer A. Bommel, lid van den Raad, aannemende zijne benoeming tot lid der Commissie voor het indienen van plannen om tot de oprichting van eene school voor m. u. 1. o. te geraken. Deze worden voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van den heer G. de Ven, ontslag nemende als wethouder der gemeentebedrijven. In het schrijven wordt omtrent de redenen, die deD heer De Ven tot ontslagname; noop ten het volgende medegedeeld: Waar door hoofd-ambtenaren, en vooral door den heer Rijkes, direc teur der Gasfabriek, uitvoering wordt gegeven aan een door het College van B. en W. genomen maatregel, zoo geheel in strijd met de ziens wijze van ondergeteekende, meent hij de verantwoording van de be trekking van wethouder niet langer op zich te kunnen nemen. Ook acht hij het mogelijk, dat zijn ingenomen standpunt niet het juiste is, waardoor de belangen van de gemeente zouden worden geschaad, zoo hij langer zijne functie bleef waarnemen. De Voorzitter deelt mede,dat naar aanleiding van dit schrijven de huidige vergadering is belegd. Ingezonden Mededeeling. Nog een vijand. Er waait op het oogenblik een slechte wind, een griopwind. Deze ziekte maakt dit jaar des te meer slachtoffers waar de organismen min der weerstand blijken te bezitten. De sombere tijden die wij beleven hebben velen zwak gemaakt on de vermogens tot weerstand afgestompt. De microbe van de griep heeft nu vrij spel. Men denke er aan dat in tijd van epidemie het gebruik van de Pink Pillen de kracht geeft de microbe te weerstaan. De Pink Pillen versterken u zoo goed en zoo spoedig dat uw lichaam niet meer het geschikte ter rein er voor is. De Pink Pillen vermeerderen in belangrijke verhouding de bloedbol- letjes en geven er de verdedigende eigenschappen aan die aan de dage lijks herhaalde aanvallen van de kwaal doen weerstand bieden. De Pink Pillen zijn het geneesmid del dat in tijden van epidemie moot genomen worden. Hun gebruik maakt u onvatbaar en vormt een soort van vaccinatie. Indien gij pas de griep hebt gehad, vergeet dan niet dat gij, om uw arm, verzwakt organisme te herstellen, een wederbelever van het bloed van groote kracht noodig hebt. De Pink Pillen zijn de krachtigste wederbe lever van het bloed en versterker der zenuwen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k fl.75 per doos, en f9.— per zes doozen bü het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam voor Helder en Omstreken bij H. DE BIE—Biersteker, Keizerstraat 98 en H. W. ZEGEL, Kanaal v:eg 63 te Schagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. BUIS en verdér bjj verschillende Apothekers en goede Drogisten. De heer Adriaanse merkt op, dat het bericht van de ontslagname des heeren De Ven algemeene ver bazing heeft gewekt in de gemeente, vooral ook omdat in een tijd van eene langdurige afwezigheid van den Burgemeester de taak van een wet houder dubbel zwaar zal zijn. Het blijkt ook, dat sinds de werkzaam heden der wethouders verdeeld zijn, de belangstelling der gemeentenaren ten opzichte van het werk der wet houders is toegenomen. Men ver diept zich algemeen in gissingen wat de ware reden kan zijn van het ont- Blag en het is wenschelijk, dat het volle licht hierop valle. Spr. stelt nu twee vragen aan den Voorzitter: lo. Is het college bereid de oorzaken te noemen die leidden tot de ontslag aanvrage? 2o. Indien de betrokken wethouder herbenoemd wordt, is dan de mogelijkheid uitgesloten dat de zelfde bezwaren zich nogmaals zullen opdoen, die thans tot de ontslag aanvrage geleid hebben? Ten opzichte van de eerste vraag leest de Voorzitter het schrijven van den heer De Ven voor. De andere vraag is moeielijk te beantwoorden. Spr. opvatting wordt misschien niet geheel gedeeld door de beide andere wethouders, maar waar de verdeeling der functies der wethouders nog van betrekkelijk korten datum is, daar kou men wel verwachten, dat er een oogenblik zou komen, dat de uitleg ging van wat al of niet tot de taak des wethouders behoort, aanleiding zou geven tot verschil vanmeeniDg. Het wii spr. voorkomen, dat die ver schillen onderling geregeld kunnen worden, en dat ze niet dadelijk tot ontslagname behoeven te leiden. Daardoor zou de zaak in een geheel ander stadium komen en de kwestie door oen commissie van onderzoek moeten worden beslecht, die natuur lijk de eene ofj de andere partij ge- lyk-zou geven. Spr. ziet dit er niet in. De heer Adriaanse erkent, dat het moeilijk is de juiste reden van de ontslagaanvrage aan te geven. Maar waar hier door den betrokken wet houder zelf de uitdrukking „verschil van raeening" gebruikt wordt, en waar zelfs den naam van den heer Rijkes genoemd wordt, gaat het daar wel aan, dat men maar dadelijk ontslag neemt Kan dat verschil van meening van dien aard zijn, dat het het ontslag wettigt? Deze ontslag aanvrage is, op zijn zachtst gezegd, overijld geschied. Zijn pogingen aan gewend, aldus vraagt spr., om den heer de Ven terug te doen komen op zijn besluit Waar deze zaak een algemeen belang betreft der gemeente, had spreker gaarne gezien, dat zijne vragen beantwoord waren. Het spijt spr. ook, dat de heer de Ven er niet is om de motieven zijner handelwijze uiteen te zetten. De Voorzitter meent, dat het eene interne aangelegenheid betreft. Op verzoek van den heer O o r t- g ij s e n doet de Voorzitter voor lezing van de aanschrijving, welke t. z. t. gericht is tot de hoofden van takken van dienst, waaruit blijkt, dat den hoofden de instructie is verstrekt in alle zaken, hun dienst betreffende, waarover door B. enW. geadviseerd zou moeten worden, overleg te plegen met het College van B. en W. Toen deze aanschrijving niet voldoende resultaat had, is zij later gevolgd door een besluit van B. en W., waaraan de hoofden van takken van dienst zich te houden hadden. DeVoorzittor was daar niet voor, omdat hij er in zag eene achteruitzetting van het hoofd der gemeente en het College van B. en W. Zoolang het kleine bedrijven betreft, is het niet zoo erg. moeilijk zich aan de instructie te houden, maar bij een groot bedrijf als de gasfabriek is het moeilijk te zeggen wat er wel en wat er niet onder valt. De heer Rijkes heeft ge meend alles te moeten onderwerpen aan de goedkeuring van het College. Toen heeft de heer do Ven te kennen gegeven, dat dat de bedoeling niet was, maar spr. zou niet kunnen zeggen of ze samen tot eene beslissing zijn gekomen. De heer Oortgljsen merkt op, dat hieromtrent dus twee opvattingen heerschen. De Directeur der gasfabriek heeft zich te stipt gehouden aan de instructie, en aan den anderen kant, als hij het niet gedaan had, had hij zich schuldig gemaakt aan „sabotage" (Geroep: nou, noul) Wat heeft de Raad eigenlijk met de zaak te maken? De schuld ligt bij den wethouder, die niet voldoende heeft gemotiveerd. Spr. concludeert, dat het ontslag-nemen voorbarig is. De heer Adriaanse constateert, dat wethouder en directeur elkander niet begrepen hebben. Er is geen overleg gepleegd met elkander. De heer Verstegen merkt op, dat het ook hem heeft gefrappeerd, dat de heer De Ven niet aanwezig is. De yoorzitter interrumpeert, dat de heer De Ven ongesteld is en te bed ligt. De heer Verstegen, voortgaande, betoogt, dat deze aan gelegenheid in ieder geval eene zaak is, die de geheele gemeente raakt. Wanneer er tusschen het hoofd van een bedrijf en zijn superieur een zóó ernstig conflict is ontstaan, dan gaat het niet aan, om, zooals straks ge schiedde, te spreken van een interne aangelegenheid, maar dan is het eene zaak, die gansch de gemeente raakt. Zy heeft het recht precies te weten, hoe het zich heeft toegedragen. Iu den brief aan de hoofden staat, dat overleg gepleegd moot worden over zaken, waarin het college te beslissen of te adviseeren heeft. (Geroep: 't College adviseert of beslist hierin nooit) Nu is het voor spr. de vraag of het college adviseert over allerlei kleine futiliteiten. Bedoeld zijn natuurlijk de groote lijnen over het beheer der fabriek, maar niet of het heeft te beslissen over de uitkeering vaneen dag ziekengeld aan een arbeider. De bedoeling van de circulaire is natuur lijk geweest het college op de hoogte te doen houden van den algemeenen gang van zaken, de aanschaffing van materiaal, de flnantién, enz. Zóó is de zaak door den directeur der gasfabriek niet opgevat. Spr. ziet het aldus 't kan natuurlijk een onjuiste meening zijn, dat bij den directeur der gasfabriek gekrenkte majesteit in het spel is. Jarenlang is deze alleenheerscher geweest op zijn fabriek en nu men hem een wethouder als chef geeft, heeft hij zich niet kunnen neerleggen daarbij en op kleine ma nier getoond, dat hij het den wet houder onaangenaam maken kan als hij dat wil. Als een der ondergeschikte beambten aan de gasfabriek aldus opgetreden was tegenover hem, den directeur, dan zou hij minstens een geduchto schrobbeering, zoo geen ontslag hebben gekrc-gen. Spr. zal hier niet meer van zeggen. De wet houder is volkomen correct gebleven. We weten nu tenminste waaraan we het ontslag te danken hebben, terwijl het anders misschien met den mantel der liefde bedekt was geworden. De Voorzitter. Best mogelijk, dat u gelijk hebt Maar u stelt de kwestie niet correct. Do hoofden van takken van dienst hebben de aan schrijving gekregen, dat de wethouder voorkomende aangelegenheden kan regelen. Bij andere takken van dienst zijn ook wel geschillen voorgokomen, maar die zijn in der minne geschikt. De heer Rijkes behandelt alles schrif telijk, hetgeen veel werk geeft. Spr. krijgt echter niet den indruk, dat het een belangrijke kwestie betreft. De heer Vers legen. Er is geen overleg gepleegd, zelfs niet op herhaald aandringen van den wethouder. De heer Oortgijsen vraagt een nadere omschrijving van het bogrip futiliteit. Er kunnen zich omstandig heden voordoen, dat, wat gisteren een kleinigheid was, thans van belang is geworden. Spr. noemt bijv. de kwestie van de sintels en van de teer. Na nog eenige gedachtenwisseling komt de heer Adriaanse terug op zijne vraag of de Voorzitter toe zegging kan doen ten opzichte van de opheffiing der bezwaren bij even- tueele herbenoeming van den hoer De Ven. De opvatting van den wet houder verwijdert ons hoe langer hoe verder van de zaak. Als spr. niet de verzekering krijgt, dat eene verbete ring in de verhouding mogelijk is, dan moet hij tot de conclusie komen, dat de heer De Ven overijld heeft gehandeld. De heer De Geus zet het stand punt van het College uiteen. De be doeling is, dat, wanneer er ernstig verschil mocht bestaan over wat in de circulaire staat, dat het college dit dan uitlegt en dat het college hoeft te beslissen omtrent de uitvoering ervan. Als de aanschrijving enghartig wordt opgevat, dan moet het college zeggen hoe dat dan moet geschieden. De heer Dr. van den Berg merkt op, dat men hier weer die ongelukkige redactie heeft van ge meentelijke verordeningen en stukken, die alles onduidelijk maakt. De Voorzitter: Het voorstel is door de heeren De Ven on De Geus zelf opgemaakt, en ik had niet het recht daarin te veranderen. Nadat de heer Grunwald nog heeft opgemerkt goeden grond te mogen hebben om te verwachten, dat dergelijke kwesties in het vervolg worden voorkomen, worden de discussies gesloten. Tot stemming overgaande wordt de heer De Ven herkozen mot 16 stemraeD. Op den heer Boon was óón, in blanco waren twee stemmen uit gebracht. Thans is aan de orde Schrijven van den heer Bommel, namens de Commissie voor het in dienen van plannen om tot de op richting oener m.u.l.o.-school te ge raken, verzoekende een crediet toe te staan teneinde eenige m.u.l.o.-scholen te bezoeken. De heer Bommel, zijn verzoek toelichtende, zegt dat het geschiedde naar aanleiding van een schrijven van den heer Bonen, lid van het hoofdbestuur van de vereeniging voor m.u.l.o.onderwijs. De heer Adriaanse geeft de commissie in overwegiug het onder zoek nog even te verdagen. Het vorig jaar is in de Tweede Kamer besloten tot geheele reorganisatie van het m.u.l.o. over te gaan vóór 1916 en zal in verband hiermede op het oogenblik geene vergoeding wor den gegeven voor opterichten scholen. Spr. vindt het dus praktischer de zaak op het oogenblik uittestellen. De y o o r z i 11 e r. De vraag maak te op mij ook een eigenaardigen in druk, omdat het op den weg lag dei- commissie te onderzoeken in hoeverre het gewenscht is hier een m.u.l.o.- school opterichten. Deze vraag wekt meer het idee op dat de commissie zien wil hoe zoo'n school is ingericht. De heer Bommel. Over de wenschelljkheid van oprichting is de commissie het wel eens. Daarover te beraadslagen is overbodig werk. De heor Biersteker, van wien indertijd het voorstel tot benoeming eener commissie is uitgegaan, licht in, dat het voorstel der commissie positief of negatief kan zjjn. Is het positief, dan moet zij wel degelijk voorstellen kunnen doen, en is het noodig, dat zij inlichtingen omtrent de inrichting dezer scholen krijgt. De opmerking van den heer Adriaanse is van algemeene bekendheid. De bedoeling is slechts eene zaak, die reeds zoo lang hangend is, nader te onderzoeken. Na re- en dupliek wordt een crediet van f50.- by acclamatie toegestaan. Adre3 van het Bestuur der Afd. Helder van de Hollandsehe Maat- ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER Telef. Intc. 140. ABONNEMENTSKLEEDING voor Heeren. Zeer doelmatig. Oe goederen blijven het eigendom van den geabonneerde. Ons tarief wordt U op aanvraag on- mlddelljk toegezonden. schappij van Landbouw, verzoekende ook voor dit jaar een subsidie van f50.— te mogen ontvangen, voor den tuinbouw-cursus. Bij acclamatie toe- Hiermede is de agenda afgehan deld en worden in comité-generaal nog eenige reclames behandeld. DE OORLOG. De offlcieele legerberichten van 17 en 18 Februari. Het betere weer laat zijn invloed op de krijgsverrichtingen gelden. De berichten van het Westelijk front zijn weer heel wat meer uitgebreid en geven aan, dat op verschillende plaatsen hevige aanvallen plaats had den van Fransche zijde, welke echter, volgens de berichten van beide zijden, verschillend resultaat haddon. Zoo meldt het Fransche commu niqué van den 17en, dat op het front tusschen de 20e en de Oise aan de Düitschers vrjj belangrijke schade werd toegebracht door de Fransche artillerie. Ten Noorden van Atrecht werdon twee Duitsche loopgraaflinies genomen. Noordwest van Perthes werden de Duitsche stellingen over een lengte van 700 Meter genomen. Tegenaanvallen van de Düitschers ten Noorden van Mesnil les Hurlus en Beau Sejour werden afgeslagen. Ook in de Argonnen zouden de Fran- schen weor vooruit gegaan zijn en eveneens tusschen de Argonnen en de Maas. In den Elzas werden eenige heuvels veroverd. Het communiqué van den 18en geeft een aanvulling op het bericht van de verovering der loopgraven' ten Noorden van Atrecht. Bij den overval leden do Düitschers zware verliezen, terwijl eenige bommen werpers en verscheiden honderden bommen in handen der Franschen vielen. De in do streek van Perthes veroverde stelling bleef in handen der Franschen. De in de Argonnen behaalde voerdeelen bepalen zich tot de verovering van eenïg terrein bij Bourieules. In het Bois des Forges werd een strook van 400 M. veroverd. Do Duitrche tev'.chten van den 18en melden, dat de gevechten bij de hier boven door de Franschen genoemde punten nog aan den gang zijn. Ver der wordt medegedeeld, dat de Fran schen in de streek van Reims een aanval deden, welke op een misluk king uitliep en waardoor zij genood zaakt waren hun offensief aldaar op te geven. Ook een aanval bij Bourieules werd afgeslagen. De, volgens de berichten in ons vorig nummer opgenomen, veroverde hoogte bij Pont a Mousson werd vrijwillig weder ontruimd. Het Fransche bericht is van later tijdstip dan de Duitsche mededeeling, zoodat, naar het schijnt, de Franschen enkele, hoewel kleine, voordeelen hebben behaald. In Oost Pruisen hebben de Russen weer een klap gohad, zooals zij in begin van de strijd aldaar ook roeds een ontvangen hebben. Echter zijn Russen ten Z. van de Oost- Pruisische grens niet zoover terug gegaan als eerst uit de berichten kon worden opgemaakt. Nu Plozk en Racionz in h3nden der Düitschers gevallen zijn, blijkt dat de Russen ten O. hiervan hebben stand gehouden. Ern met het oog op hunne positie in Polen zullen zij dan ook alles doen om ten N. van den beneden Weichsel zoover mogelijk vooruit te blijven staan. Intusschen hebben de Russen weer een groot aantal gevangenen en oorlogsmateriaal verloren. Het Duitsche bericht van don 18en geeft aan, dat de vijandelijke kolonne, die bij Kolna verslagen was, ten N. van Lomeza door versche troepen is opgenomen. Z(j vielen de Russen opnieuw aan en de gevechten bij Plock-Racionz zyn in hun voordeel beslist. Totnogtoe zijn 3000 gevange non gemaakt. Uit Polen ten Z. van den Weichsel geen nieuws. De oorlogsbuit van de gevechten in de Oost-Pruisische grens is grooter geworden. Volgens de totdusver be kende uitkomsten bedraagt hij 64.000 gevangenen, 71 kanonnen, 3 ambu lance-treinen, vliegtuigen, 150 gevulde munitie-wagens, zoeklichten, tallooze geladen en bespannen voertuigen. Men mag verwachten, dat deze getallen nog hooger zullen worden. Het Oostenrljksche bericht van den 18en geeft eenige mededeelingen over de gevechten op den anderen vleugel van het Oostelijke front. In de Karpaten is de toestand van van de Dukla- tot de Wyskow-pas onveranderd, hoewel hevige gevechten plaats gevonden hebben. Talrijke aan vallen door de Russen tegen destel lingen van de Oostenrijkers onder nomen, werden met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Ten N. van Nadworns en N.W. van Kolomea, zijn door den aanvoer van nieuwe Russische troepen groote gevechten onstaan waarvan den uit slag nog niet bekend is. In de Boe- kowina is Czernowitz door de Oosten rijkers bezet. De Russen trokken terug in de richting van Nowo Sielica. Op het front in Polen werden slechts artillerie-gevechten geleverd. Het Russische legerbericht van den 18en zegt heel laconiek dat de ge vecht op den rechteroever van de Weichsel voortduren, en dat er dik wijls met groote verbittering wordt gestreden. Verder wordt er over de nederlaag in Oost-Pruisen niet ge sproken. In Galicie werd een Duitsche aan val afgeslagen. Hierbij maakten de Russen ruim 1400 gevangenen. Bij de Koziawka en Wyskow-pas werden eveneens eenige Duitsche aanvallen afgeslagen. Volgens dit bericht is ook toestand in de Boekowina onver anderd. De Fransche vliegers. Van de verrichting van twee Fran sche vliegers, d. w. z. den bestuur der van het vliegtuig en zijn mitrail leur, die den 5den dezer drie Duit sche vliegtuigen neergeschoten heb ben, wordt in het officieele proces verbaal de volgende lakonieke mede deeling gedaan: Terwijl ik boven de streek van G .-B vlieg nadert er een Taube in mijn richting. Op ongeveer 50 M. richt ik mijn mitrailleusede Taube keert omik zet ze na op 100 meter, terwijl mijn mitrailleur aanhoudend vuurt. Nadat de achtervolging een minuut geduurd had, glijdt de Taube lang op een vleugel en valt ten zui den van G. B., het voorste gedeelte omringd door rook en vuur, stukken linnen aan de vleugels. In dezelfde streek zie ik vervol gens twee Aviatiks, waarvan de eene ten noordoosten van M. vliegt. De dichtsbijzljnde beschiet ik met mijn mitrailleuse. Bij het eerste schot is het vliegtuig geraakt. Ik nader het langs een vertikale lijn, al schietende en ik zie de Aviatik omlaag stor ten. Ik breng mijn toestel weer op 1500 meter hoogte, stijg hooger en vervolg de tweede Aviatik, die ten noorden van M. vloog. Ik val hem met mi- trailleusevuur aan terwijl hij 40 meter onder mij is. Vijftig seconden doet de Aviatik aan het gevecht mee door met een automatisch geweer te schie ten, maar weldra wordt hij getroffen In zweefvlucht blijf ik hem beschie ten en aan vleugels eu staart getrof fen stoit de Aviatiek omlaag. Om vijf minuten voor twaalven land ik te S.-M., bestookt door vijandelijke granaten van alle kaliber. Een luchtschip verloren gegaan. Berlijn, 18 Febr. (W. B.) Naar wij vernemen, is het luchtschip „L 3" op een verkenningstocht tijdens een storm uit het zuiden ten govolgo van een defect aan de motoren gedaald op het eiland Fanft aan de Westkust van Jutland. Het luchtschip is ver loren, de geheele bemanning werd gered. Uit Dultschland. De overwinning In Oost-Pruisen. Berlijn, 18 Februari. Hoewel ten gevolge van de beschikking van het opperbevel het Berlljnsche nachtleven zoo goed als heeft opgehouden, waren er nog genoeg menschen op straat om het bericht der overwinning om trent het wintergevecht in het gebied der Masoerische meren, dat door de om 2 uur 's morgens aangeboden bladen werd bekend gemaakt, tot in de uiterste wijken der'stad te ver spreiden, en de bewoners met de blijde tijding uit den slaap te wekken. Berlijn zag er uit als een stad in feestverlichting. Sedert drie dagen wapperen de vlaggen in Berlijn. De scholen hebben vacantie. Het leven in de straten wekt den indruk vau een grooten feestdag. In ieder geval mag men reeds de eerstvolgende dagen weer gebeurtenissen van groote beteekenis verwachten. De 18e Fe bruari breekt voor Berlijn aan in een stemming van het hoogste over- winningbewustzijn. De vreugde in Duitschland over de Duitsche overwinning is natuurlek bijzonder groot. In Berlijn hebbende scholen weer vrijaf. Overal zijn de vlaggen uitgestoken. De Keizer heeft ook zijn bijzondere voldoening over het schitterende wapenfeit uitgesproken in oen tele gram door hem aan den Rijkskanselier gezonden, en waarin hij hem den uitslag van het gevecht b(j de Masu- rische meren meldde. Hij liet daarin uitkomen, hoe zich onder zijn oogen de nieuwe troepen- afeoelingen even voortreffelijk hielden als de oude troepen in het Oosten. „Van den landstorm tot den jong- sten vrijwilliger," ging de keizer voort, wedijverden allen om voor het vaderland hun beste vuur te geven. Grimmige koude, noch diepe sneeuw, noch grondelooze wegen, noch de taaiheid van den tegenstander, ver mochten hun zegetocht te stuiten. Onze verliezen zijn gelukkig gering." De keizer herdenkt dan de schit terende leiding van de krijgsverrich tingen en zegt ten slotte: Mijn vreugde over dezen heorlijken uitslag neemt af door den aanblik van de eens zoo bloeiende streek, die weken lang in de handen van den vijand is geweest. Van alle mensche- lijke gevoel ontbloot, heeft in ziDne- looze woede op zijn vlucht tot haast het laatste huis en de laatste schuur verbrand of verwoest. Ons schoone' Masureland is een woesternlj. Er zijn onherstelbare dingen verloren gegaan, maar ik weet, dat elke Duitscher het met mij eens is, wanneer ik de gelofte afleg, dat al wat menschen- kracht vermag zal geschieden om een nieuw frisch leven uit de puin hopen te laten verrijzen." De Duitsche en Duitsch-Zwitsersche bladen zijn vol lof over von Hinden burg, die ten tweede male van zijn veldheers talenten heeft blijk gege1 Zoo schrijft het Zwitsersche blad „Der Bund": Het geheele, ontzaglijk uitgestrekte Russische front is thans op de beidé vleugels ingedrukt. De verliezen 'der Russen zullen de 150,000 man te boven gaan. De militaire medewerker van Zürcher Post constateert, dat het niet te ontkennen is, dat zich by de Rus sen de reusachtige verliezen aan kanonnen ,en ander oorlogsmaterieel reeds zeer sterk doet gevoelen. Von Hindenburg behoort tot de grootste legeraanvoerders van alle tijden. Het gelukken van den slag in Oost-Pruisen is mogelijk gemaakt door reusachtige prestaties op het gebied van mar- cheeren, betoond door de Duitsche troepen, en door den vasten wil van die troepen, om de tegenstanders zoo vernietigend mogelijk te verslaan. Gebrek In Dultschland Men schrijft van de Pruisisch-Gel- dersche grenzen aan de N. Rott. Ct. Als men let op de moeite die de Pruisische grensbewoners zich geven om op Hollandsch gebied levensmid delen te krijgen, dan kan men zich een denkbeeld vormen van het ge brek' aan levensmiddelen dat op som mige plaatsen in Pruisen bestaat. Van twee uur ver komen de vrou wen en kinderen loopen om meel, erwten, boonen, rijst, enz. machtig te worden. Ook voor brood wordt de lange weg gemaakt, omdat het Prui sische oorlogsbrood duur en voor velen ongenietbaar is. Gevat. Twee in Duitschland geïnterneerde Belgische krijgsgevangenen een officier en een mindere die ge durende drie weken in Duitschland hadden rondgedoold, om over de grens te ontvluchten, zijn Woensdag door de gendarmerie te Bentheim gevat en geboeid naar Munster overge bracht. Op Zee. De 18de Februari. De Times zegt in een hoofdartikel, dat voor het eerst in de geschiedenis een groote mogendheid van Europa stelselmatig een zeeoorlog gaat voe ren, die tot nog toe door alle naties als zeerooverij is veroordeeld. Nie mand twijfelt er in Engeland aan, vervolgt het blad, of Duitschland zal zonder pardon zooveel het kan En- gelsche koopvaarders in den grond boren, onverschillig wat het aan men- schenlevens kost. Het zeevolk ont veinst zich het gevaar niet, maar het is niet versaagd. Het zal er zich om de nakoming van zijn plicht niet door laten afhouden. Wij Engelschen zullen in deze nieu we faze van den oorlog ons best doen om deonzljdigtfi alle onnoodige ver liezen en lasten te besparen, „zooals wij tot nog toe aldoor hebben ge daan," zegt de Times. De regeering heeft overwogen wat er tegen de handelwijze der Düitschers kan wor den gedaan. De Düitschers zullen nog onaangenaam verrast zijn als zy mer ken welke maatregelen er tegen hen worden genomen. „Er zijn in de nota" (van Grey) „gedeelten, waaruit kan worden opgemaakt dat daartoe misschien een strenger beperking van het vervoer van levensmiddelen naar Duitschland zal behooren". De marine-man van de Times schrijft Onze zeelieden zijn niet versaagd. Waarom zouden zij ook Duitsch land heeft nu niet meer macht om hen te deren dan tevoren. Het kan nog wat mijnen voegen bij de duizen den, waarmee het de zeewegen reeds heeft bestrooid. Het kan de verrich- tigen van zijn duikbooten van de oorlogsvloot naar de koopvaardijvloot verleggen, maar het kan er het aan tal niet van vermenigvuldigen. Het kan niet erger piratenwerk doen als het al heeft gedaan. Is misschien heel deze bedreiging een reusachtige list om ons af te leiden van het ware doel van zyn aanval? Maar de Engelsche vloot waakt. Het is geen wonder, zegt de schrij ver tirgend, dat Da.iichland wan hopig is. De slag bij de Falkland- eilanden doodde zijn hoop om onzen zeehandel te vernietigen. De slag bij de Doggersbank overtuigde het, dat het de Noordzee niet beheerscht en onze kusten niet kan afloopen. Die slag deed meor, hij toonde de zwak heid van zijn dienstplichtige beman ning. Op het gezicht van het Engel sche eskader liepen zijn schepen weg. Het kon nauwelijks hopen ooit weer onder zoo gunstige omstandigheden van betrekkelijke kracht en aantal een zeeslag, te leveren, Vóór dien zeeslag hoopte ons zeevolk te win nen, nu is het er overtuigd van Zelfs tegen duikbooten, heeft Chur- chill gezegd, is een goede verdediging mogelijk. En de kapitein van de Laer- tes heeft getoond, hoe een aanval van een duikboot verijdeld kan worden. Misschien verliezen wij eenige schepen maar dergelijke speldeprikken kunnen geen invloed op den uitslag van den strijd hebben. En als wij oorlogschepen verliezen, zullen ze worden vervangen, Duitschland hoop om ons tot een tweederangs zeemogendheid te ver lagen, ligt in duigen. verklaart tot opvolging van de Lon- densche verklaring. Wij zijn, zegt het blad, niet van plan alle inbreuken van Engeland op volkenrecht en interna tionale verdragen langer aan te zien zonder onzerzijds ons te verweren zoo als ons goeddunkt. Engeland en de Duitsche bedreiging. Een correspondent van de „Tijd" te Londen schrijft aan zijn blad De Engelsche marinestaf is vol komen op de hoogte van de nieuwe aanvalsmiddelen der Düitschers. Zij weet, dat in de duinon van West- Vlaanderen kanonnen van ontzaglyke draagwijdte en pas uitgevonden oor logswerktuigen zijn opgesteld, om de zee op verren afstand te beheerschen zij weet dat oude scheepstimmer werven langs de Schelde sedert maanden zijn gebruikt voor het ge heimzinnig vervaardigen van duik booten, die onder water zijn gevoerd naar een duikbootenstation langs de kustzij weet ook, dat er belangrijke stations voor een ontzaglijke lucht vloot in Belgie zijn gebouwd al9 basis voor onophoudelijke raids over de zee en samenwerking met de duikbooten, die niet enkel de gewone, maar ook mynen van een automatische beweeg kracht in zig-zag-richtingen zuilen uitstrooien. Met deze blinde vernie lingswerktuigen, waarbij het onmoge lijk is, neutraio schepen van het gevaar uit te zonderen, zal Duitschland trachten niet enkel de Engelsche koopvaardijvloot te troffen, doch do beheersching van het Kanaal aan Engeland te ontnemen. Men zal echter spoedig zien, hoe Engeland zich voorbereid heeft op dezen nieu werwetschen zeeoorlog, en hoe het erin slaagde, de wapens van don vyand tegen dezen zelf te keeren. De her haalde aanvallen der Engelsche lucht vloten op de duikbootenhaven te Zeebrugge in de laatste dagen waren slechts een voorspol van hetgeen volgen zal. Ontmoeting met een Duikboot. Het Engelsche stoomschip Kirkham Abby, dat Zaterdag van Rotterdam naar Huil was vertrokken, heeft Zon dagochtend omstreeks v(jf uur iu do Noordzee een Duitsche duikboot ont moet, die haar zoeklicht op het schip richtte, dat door zig-zag varen den lichtbundel zocht te ontgaan en daarin een tijdlang ook slaagde. Do duikboot heeft de Kirkham Abby ruim l'/j uur vervolgd, doch is er niet in ge slaagd ze te achterhalen. Tijdens de jacht zag men van het schip de zoek lichten van nog twoe andere duik booten. De onzijdige scheepvaeri en de dulkbooten-oorlog- Berlijn, 18 Febr. Aan de Zweed- sche schepen die zich in Engelsche havens bevinden, is getelegrafeerd dat het aan het oordeel der kapiteins wordt overgelaten of zij willen huis waarts keeren of niet. De voor En gelsche havens bestemde stoomsche pen worden daarentegen voorloopig alle teruggehouden. Te Aarhuus, dat sedert de gedeel telijke afsluiting van de Noordzee door Engeland het middelpunt was van den Deenschen uitvoer van land bouwproducten naar Engeland, deed zich heden voor 't eerst rechtstreeks de invloed van de Duitsche verkla ring van de wateren om Engeland tot oorlogsgebied gevoelen. Het stoom schip Nifjord, van de Vereeuigde Stoomvaartmaatschappij, dat heden avond met landbouwproducten naar Engeland zou vertrekken, kon niet in zee gaan, omdat de manschappen weigerden uit te varen, hoewel men hun voor de reis een oorlogstoeslag bood. Middan- en Zuld-Amerika. Door de zooveel belangrijker ge beurtenissen in Europa is de aan dacht wat afgeleid van wat er in de veelal zoo roerige Midden- en Zuid Amerikaansche republieken omgaat. Blijkens berichten in de Amigoe di Curacao (van 16 en 23 Januari) waren in enkele dier republieken de toe standen weer allesbehalve rooskleurig. De regeering van de Dominikaau- sche replubliek heeft de betaling van de traktementen geschorst. In Haiti was de opstand in vollen gang. Hij bleek overal goed te zijn voorbereidde opstandelingen be schikten over goed bewapende troepen. De regeering staat daar vrijwel machteloos tegenover, wijl er geen geld is en ook niet to krijgen was. Ten overvloede werd do Bank gepluin- derd en is een staat van regeering- loosheid ingetreden. Wat Mexico betreft wordt gemeld, dat de toestanden daar veel erger zijn dan in Belgie. De verwoesting is algemeen, de armoede zeer groot. De katholieken in de republiek worden onderdrukt en vervolgd. Ingezonden Mededeeling. Eczeem. De Duitsche bladen hebben gisteren artikelen gewijd aan den duikboot en mijn-oorlog. De Vossische Zeitung zegt: Door een pantser om Engeland te leggen en het kleine stuk wereld zee te versperren, dat de Britsche kusten omspoelt, waarborgen wij fei telijk de vrijheid van de wereldzee tegen de Eugelsche aanmatigende dictatuur. Het „Berliner Tageblatt" schrijftAl zouden ook de neutralen uit verblindheid of uit angst geen vinger verroeren voor de vrijheid der zee, dan zal zulks toch onze duik booten niet weerhouden die vrijheid tegen Britsche geweldenarij tot ons laatste torpedoschot te verdedigen. De T&gliche Rundschau zegt dat Duitsch land de aangekondigde maatregelen zal volvoeren, indien Engeland niet op het laatste oogenblik zich bereid Een der hardnekkigste huidaan doeningen, zich verzettend tegen alle behandeling, is eczeem. Het begint gewoonlijk met' kleine puistjes, die een ondraaglijke jeuk en pijn veroor zaken, naderhand opengaan en een ruwe, pijnlijke huidopper vlakte achter laten. Wanneer de kwaal chronisch wordt, brengt zij den lijder tot wan hoop. Foster's Zalf is, dank zij haar anti septische werking, welke het dragen der huid tegengaat, het aaDgewezon middel tegen alle jeukende huidziek ten, als eczeem, ontsteking der huid, gordelroos, dauwworm, netelroos, huiduitslag, winterhanden en voeten, enz. Foster's Zalf (let op den juistcn naam) is te den Helder verkrygb. bij do fa. de BieBiersteker, Keizerstraat 98. Toezending geschiedt franco na ontv. y. postwissel k f 1.75 per doos. (2öj

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1