HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4431 DINSDAG 23 FEBRUARI 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37%, 45 „0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/0 hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 24 cent Stelling van DEN HELDER. Ontspannings-avonden. Woensd. 24 Neptunus Stafmuziek Donderd. 25 'Wachtschip I Stafmuziek I (il/s-7'/sU- Voor alle korpsen. I O'/a-'Vj Voor allo korpsen. DE OORLOG. De officieele legerberichten van 19, 20 en 21 Februari. Op het westelijk front blijft het bij het oude. Aanvallen en tegenaan vallen, welke werden afgeslagen of waarbij terrein gewonnen werd. De berichten van den 19den bevatten al niét anders. Van Fransche zijde wordt gemeld, dat de Duitschers aanvallen deden bij Vperen en ten N. van Atrecht, evenzoo in de streek van Souain, Perthes en Beau-Sejour. Al deze aan vallen werden afgeslagen. In de Ar- gonne, tegen de Maasheuvels, ging het al precies eender. Alleen in de Vogezen werd door de Franschen volgens hunne berichten eenig voordeel behaald, in de streek van Bonhomme hadden de Duitschers een hoogte bezet, welke door de Franschen hernomen werd en waar zij zich tegenover de tegenaanvallen der Duitschers wisten te handhaven. De berichten van Duitsche zijde van den 19en komen vrijwel met de Fransche mededeeling overeen. Zoo wordt gemeld dat de Franschen in do streek van Perthes met aanzienlijke strijdkrachten aanvielen, waarbij het hun echter niet gelukte door de linies hoon te breken. In sommige van de voorste loopgraven wordt nog ge vochten. Ook bij Combres, in do streek van Verdun, ontstond uit een Fransche aanval een gevecht dat den 20sten nog voortduurde. Verder wordt mede gedeeld dat in de Vogezen een ge doolte der Fransche hoofdstelling ten O. van Sulsern door de Duitschers bezet is, evenals een hoogte te W. van Miïnster. I-Iet Fransche bericht van den 20sten geeft aan dat voor het grootste deel slechts artilleriegevechlen ge leverd zijn. Het wordt erkend dat de Duitschers In de Vogezen zich wisten te nestelen aan de helling van een door de Fransche bezette hoogte. Overigens geen bijzonders. Het avondbericht van den 20ston j maakt melding van afgeslagen aan vallen der Duitschers voornamelijk ondernomen om de verloren loop graven in de streek van Verdun te hernemen. Zij werden echter afge slagen. Een tegenaanval van de Franschen leverde voordeel op. Eenig terrein werd gewonnen, terwijl drie machinegeweren, twee bomwerpers en 200 gevangenen in Fransche handen vielen. De Fransche berichten van deh 2laten maken melding van een schit terende aanval der Franschen in Champagne. Eenigè Duitsche loop graven werden vermeesterd. Een aanval der Duitschers ton N. van Mosnil werd afgeslagen, do vijand verloor daarbij 2 machine geweren en honderd man aan gevangenen. In de Vogezen duren de gevechten voort. Het Duitsche legerbericht van den 21sten meldt dat voor Nieuwpoort een vijandelijke trawler blijkbaar een mijnenveger op een mijn liep en in de lucht vloog. Vijandelijke torpedobooten werden beschoten. Zij gingen echter op de vlucht. Een bij Combres door de Franschen met een sterke strijdmacht onder nomen aanval werd afgeslagen. De Franschen verloren hierbij 2 officie ren en 125 man aan gevangenen. In de Vogezen blijven de Duitschers vorderingen maken. De strijd in het Oosten is op het oogenblik heel wat belangrijker dan die in het Westen. Wel zijn de Russen in Oost-Pruisen teruggeslagen, en hebben zij de Boekowina moeten ontruimen, maar de vraag is wie de meeste versterkingen kan aanvoeren. De Russen hielden thans weerstand op de linie Nadworna-Kolomea. Naar van Oostenrijksche zijde gemeld wordt konden zij dit doen doordat zij aan zienlijke versterkingen ontvangen hadden. Het Russiche bericht van den 19en deelt mede dat ten N. van de benedGn- Weichsel de troepen langzamerhand buiten de gevochtssfeer komen. De strijd ontwikkeld zich op het front Lomza-Ossewiec. Verschillende Duitsche aanvallen werden afgeslagen. Evenzoo werden door de Oostenrijkers in de Karpathen ondernomen offensieve bewegingen verijdeld. In de streek van Wyschkow werden in 3 dagen tijd 6 mitrailleurs ver- ovord en verloor den vijand 2000 man aan gevangenen. Het Duitsche bericht van den 20sten geeft aan dat de Russen op do voorste verdedigingswerken van Lomza zijn teruggeworpen. Enkele plaatselijke gevechten hadden plaats ten Z. van Myscyniec. Het Oostenrijksche bericht d.d. 20 dezer meldt dat de Russen herhaalde aanvallen deden op de door de Oos tenrijkers veroverde stellingen ten Z. van Tarnow en aan den Dunajec. Alle aanvallen werden afgeslagen. In het gevecht bij Nadworna wisten de Russen zich niet in hunne sterke stellingen te handhaven. De liatete aanvallen werden door hen niet afge wacht, doch zij trokken af in de richting van Stanislau. Het Russische legerbericht van den 21sten maakt van de terugtocht bij Nadworna geen melding. Alleen wordt medegedeeld dat verschillende ge vechten geleverd werden in de streek van Lomza, Ostrolenka en langs den oever van de Narew. Ook op het front in midden Polen hadden kleine gevechten plaats, Evenzoo in de Karpathen. Hier wer den aanvallen dié bijna over het geheele front plaats vonden afgeslagen. Een uitval van het garnizoen van Przemysl werd teruggewezen. Het Duitsche bericht van den21sten meldt dat de toestand in de streek ten N. van Grodno niet veranderd is. De gevechten ontwikkelden zich ten N. van Ossowiecz, Z. O. van Kolno en ten O. van Plock. Ten Z. van de Weichsel gebeurde niets belangrijks. HetOostenrijkscheberichtdeeltmede dat in de Karpathen talrijke aan vallen der Russen afgeslagen werden. Hierbij verloren de Russen 750 man aan gevangenen. Ten Z. van den Dnjestr blijven de Oostenrijkers vorderingen maken. Een mededeeling van den 21sten uit St. Petersburg meldt dat op het Russisch-Tui ksclje front slechts eenige kleine gevechten plaats hadden in de streek van Transtekowsk. Van het Oostelijke gevechts terrein. De winterveldtocht in Oost-Pruisen. Na de jongste overwinning der Duitschers in Oost Pruisen zijn vanuit het groote Duitsche Hoofdkwartier eenige mededeelingen gedaan over de operaties in dit gebied. Zij beginnen met tc constateeren, dat de Duitsche troepen onder gene raal von Bülow welke bestonden uit 50% landweer, 25% landstorm en 25% andere troepen sedert maanden gedwongen waren om tegen over de groote overmacht der Russen een verdodigende houding aan te nemen, ja, zelfs terug moesten gaan tot de zeer sterke, achter de Angerapp gelegen stellingen. Herbaalde Russischo aanvallen tegen deze stellingen, alsmede- een beweging der Russen om den uitersten linkervleugel der Duitschersom lo trekken mislukten. Eindelijk kwam de tijd dat groote nieuwe strijdkrachten tegen de Russen in het veld gebracht konden worden. O ver het geheele front in Oost-Pruisen ging men toen bijna gelijktijdig tot den aanval over. Op de lijn Johannisburg-Bialla lag een sterke Russische troepenmacht. Deze werd eerst aangegrepen. De troepen naderden reeds tot aan Johannisburg. De kolonne welke de flank dekte en trachtte de Pisseck over te trekken, werd plotseling in den llank aan gevallen door de uit Kolno oprukkende Zij keerden zich onmiddellijk tegen deze vijandelijke afdeeling en terwijl zij deze versloegen maakte de noor delijke kolonne zich meester van Johannisburg. Verbitterd waren vooral de gevech ten bij Lyck. De Russen hielden hier tusschen de meren zoo lang mogelijk stand en verdedigden zich met groote hardnekkigheid. Dat was voor hen noodzakelijk om de aftocht van het gros van het Russische leger op Suwalki en Augustow mogelijk te maken. Bij Lyck stonden de beste Russische troepen. Zij voelden zich in hunne stellingen zoo sterk, dat zij zich niet altijd tot de verdediging bepaalden, maar meermaal tot den aanval over gingen. Door een omtrekkende be weging slaagden de Duitschers er echter in de Russen ook hier te ver drijven en Lyck te bezetten. De Duitsche keizer woonde deze laatste gevechten bij. Warschau. Berlijn, 20 Febr. In Poolsohe bladen worden door uit Warschau gekomen personen bijzonderheden gemeld over den vreeselijken toestand in deze stad. Vele publieke gebouwen staan leeg; de lazaretten zijn overvuld met ruim 50.000 gewondener staan 4000 particuliere woningen leeg, waarvan dc inboedel is weggevoerd. Bij het invallen van de duisternis is de ge heele stad donker. De couranten ver schijnen in klein formaat en op ge kleurd papier. Levensmiddelen zijn zeer duursteenkool is niet verkrijg baar, omdat de spoorlijnen voor mili taire transporten in beslag zijn ge nomen. Het sterftecijfer neemt schrik barend toe, vooral onder de vluchte lingen. Het hulpcomité te Warschau staat radeloos tegenover de dreigen de catastrophe. De Zee-oorlog. De Duitsche verklaring doet zijn invloed reeds gevoelen. Wel niet in die mate, als men eerst zou ver wachten, maar toch brengt het op treden der Duitsche onderzeeërs ge noeg ongerustheid teweeg, om vooral de neutrale zeehandel te beinvloeden. Zoo komen uit Noorwegen reeds berichten, dat verschillende schepen niet konden vertrekken, omdat de bemanning weigerde in zee te gaan, zelfs al werden de hoogste loonon geboden. Reeds hebben de Duitsche onder zeeërs weer enkele schepen in den grond geboord. Het Engelsche stoomschip „Cam- bauk", hetwelk op weg was van Cardiff naar Liverpool, is bij Anglesea door een duikboot getorpedeerd. Ten gevolge van de ontploffing werden drie man de equipage gedood. Twee anderen verdronken, toen zij in een boot wilden springen. De rest van de bemanning werd gered. Uit Belfast wordt nog gemeld, dat een Duitsche onderzeeër in de Iersche Zee een kolenboot aanhield. De bemanning werd 5 minuten tijd gelaten, om zich in de booten te begeven. Het schip werd daarna in den grond geboord. Ook wordt medegedoold, dat de Noorsche tankboot „Belridge" door een Duitsche onderzeeër aangevallen is. De „Telegraaf' schrijft over dit geval nog het volgende: Dit groote Noorsche schip, met 35 koppen bemand, onder den kapitein A. A. Olsen, bezocht reeds meermalen de Amsterdamsche haven, en was ook thans weer voor Amsterdam bestemd. Hot laatst was do „Belridge" te Amsterdam geweest den 13don December van het vorige jaar, komend van Port Arthur en geladen met gasoline. De „Belridge" meet ruim 7000 ton bruto er. ruim 4400 ton netto. Thans kwam de '„Belridge" voor de firma Ruys en Co., van Texas, en was geladen niet petroleum. Blijkens de laatste berichten, werd de „Belridge" in het Engelsche Kanaal nabij Deal, ten Noorden van Dover, door een Duitsehen onderzeeër aan geschoten. De tankboot werd in den kop goraakt; door hot schot liep het voorschip vol water, tengevolge waar van de kop onderdook. Dc tanks zijn hermetisch gesloten en bekwamen geen schade. Aanvankelijk meende men op een mijn te syn geloopen. De bemanning bleef volmaakt kalm. Men bleef aan boord. Eerst nadat men de stukken van een torpedo in den romp vond, wist men, dat men door een onderzeeër was aangeschoten. De onderzeeër had men in het geheel niet gezien. Latere berichten zeggen, dat de „Belridge" alweer drijvende is. Het schip zal naar Engeland gaan, om gedokt te worden en later zijn reis naar Amsterdam vervolgen. In Amsterdamsche scheepvaart- kringen is men van ineening, dat. de Duitschers de „Belridge" hebben getorpedeerd, in de meening, met een Engelsch schip te doen te hebben. Immers, er zijn slechts zeer weinig Noorsche tankbooten, zoodat men het als zeker aannam, dat do „Belridge" tot de Engelsche handelsvloot be hoorde. Het staat vast, dat. de torpedo op grooten afstand werd gelanceerd. De „Karlsruhe." Volgens een Lloyd's bericht, zijn de Engelsche stoomschepen „Hemis- phere", „Highlandbrae" en „Potaro", hetNoorsche zeilschip „Semantha"en het Engelsche schip „Wilfrid", naar men vermoedt, door de „Karlsruhe" tot zinken gebracht. De geheele bemanning en 51 passa giers van de „Highland Brae" werden gisteren te Buenos Ayres aan land gezet. In de Dardanellen. Londen, 20 Febr. (Officieel.) De Ad miraliteit deelt mede„Op 19 dezer, te 8 uur 's ochtends, begon een Engel sche vloot van slagschepen, kruisers en torpedojagers, gesteund door een sterk Fransch escader, het geheel onder bevel van vice-admiraal Sack- ville-Carde, een aanval op de forten aan den ingang van de Dardanellen. De forten van Kum Kale en die bij Kaap Helles werden uit verren afstand beschoten. T*ee der forten leden hevig onder de beschieting, de twee andere werden herhaaldelijk geraakt daar het echter aardwerken zijn, is de hier toegebrachte schade moeilijk te schatten. Daar de forten te ver van onze vloot aflagen, konden zij het vuur niet beantwoorden. Te 2 uur 45 's middags ki'eeg een deel der slagschepen order de forten uit korteren afstand te beschieten. De forten aan beide zijden van den ingang openden toen het vuur, en werden uit niet te grooten afstand beschoten door de „Vengeance," „Corn- wallis", „Triumph", „Suffren", „Gau- lois" en „Bouvet" en door de „In- fexible" en de Agamemnon" uit ver ren afstand. De forten aan de Europeesche zijde werden klaarblijkelijk tot zwijgen ge bracht, een fort aan do Aziatische zijde vuurde echter nog, toen wegens het vallen van den avond de operaties werden gestaakt. Geen enkel schip dor gealieerden werd geraakt. De actie werd hedenmorgen horvat na een verkenning door vliegers. Het aeroplane-schip „Ark Royal" ligt in de nabijheid met een aantal hydroplanes en aëroplanes. Het Turksche bericht geeft een Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Telef. Intc. 140. ABONNEMENTSKLEEDING voor Hoeren. Zeer doelmatig. De goederen blijvon het eigendom van don geabonneerde. Ons tarief wordt U op aanvraag on- middelijk toegezonden. eenigszins andere lezing over deze beschieting, welke echter weer echt Turksch overdreven schijnt. Volgens deze mededeeling zouden de Turken eerst een hagel van projectielen ont vangen hebben, en het toen hebben doen voorkomen alsof de forten tot zwijgen gebracht waren. De schepen der verbondenen naderden en toen zij dicht genoeg by gekomen waren hadden de Turkeu plotseling het vuur geopend. Het gevolg was dat verscheidene schepen werden bescha digd. Het Admiraalschip vooral zou erg geleden hebben, terwijl twee andere schepen ontredderd werden. Het is maar jammer dat de Turk sche overwinningen en successen voor de Turken zelf doorgaans zoo weinig opleveren. Uit Duitschland. Berlijn, 20 Februari. De Norddout- sche Allgemeine Ztg. schrijft onder den titel„Het doel van den oorlog", dat de tijd nog niet gekomen is om daarover beschouwingén in de pers te houden. „Er is voorloopig maar één doeldo nedorlaag van den vij and, die ons de zekerheid moet ver schaffen, dat niemand het meer zal wagen onzen vrede te verstoren, waarin wij als wij volk den Duit sehen geest en de Duitsche volks kracht tot ontplooiing kunnen bren gen. Van dit duidelijke, vaste doel mogen wij ons niet laten afleiden door discussies over verdesvoorwaar- den, die niet mogolljk zijn zonder dat strijdige raeeningen in de partijen tot uiring komen. Wij kunnen den oorlog alleen winnen door innerlijke kracht en eensgezindheid. Uit talrijke mededeelingen van het front weten wij, dat daar met tegen zin de stemmen zijn vernomen, die reeds thans den strijd om de huid van den beerzoutièii willen beginnen, terwijl het werkelijke volk thuis werkt, lijdt en hoopt, maar de gebeurtenis sen niet. vooruitloopt, omdat het weet en beseft, dat de voornaamste vraag niet luidt„wat zal ons de vrede brengen", maar „hoe zullen wij den vrede bevechten." Voor het volk is elk musketier, die in de loopgraven van Vlaanderen, de bosschen van Ar- gonne, de moerassen van Polen en de sneeuwvelden der Kapathen zijn leven waagt, meer waard dan het talentvolste betoog over de toekom stige grenzen van het Duitsche rijk. De hoogste autoriteiten te velde en tehuis zlin het ook daarover eens dat dwingende beweegredenen van lands verdediging en politiek in strijd zijn met den wensch, om reeds thans met stellige verklaringen over onze vre desvoorwaarden te komen, en daar over besprekingen in het openbaar toe te laten. Het daarvoor geschikte tijdstip kan slechts door de militaire gebeurtenissen worden bepaald. Wan neer wij in dezen ons opgedrongen oorlog den vijand met goed gevolg hebben afgeweerd, dan zal de rljks- regeering zonder aarzelen blootleggen, wat het doel is van den vrede, waar naar zij streeft. Dan zal ook het vrije volk zich vrij mogen uitspreken," Het vergaan van de L IV. Van het ongeluk met het tweede luchtschip de L IV verneemt ipoliti- ken uit Varde: Woensdagavond tegen zessen zag men te Börsmose bij Blaavandshuk een luchtschip uit het Noorden ko men en langzaam tegen den wind optornen; na een tijd verdween het Noordwaarts. Om 9 uur kwam een gezelschap van 10 mannen, met een zieke dien zij droegen, bij den strand voogd te Börsmose. Ze zeiden de be manning van een gestrand schip te zijn. Na eenigen tijd kwamen zij echter voor de waarheid uit. Ze wa ren van de L IV. Twee van de drie motoren haperden; toen men niet verder kon besloot men te landen, maar de storm storm dreef het schip af. Toen sprongen tien man in de branding en redden zich. Het ver lichte luchtschip steeg dadelijk. Een elfde sprong er nog pit, maar reeds uit aanmerkelijke hoogte. Hij brak beide beenen. Dat was de zieke. Het luchtschip verdween over de golven met nog 4 man er in. Vermoedelijk is het verongelukt. De geredde bemanning maakte er aanspraak op, niet geïnterneerd te worden, aangezien ze ongewapend aan wal waren gekomen. De bevel hebber is kapitein-luitenant von Plat ten. Hij" schijnt onder de geredden behooren. Zachte dwang 7 De magistraat van Walsrode, Lüne- burger Heide, heeft de volgende be kendmaking uitgevaardigd „Jongelieden in den ouderdom van 17 tot 20 jaar, die totdusver zonder afdoende reden hebben nagelaten zich op te geven voor de Weerbaarheid voor de Jeugd, worden aangemaand zich alsnog onverwijld aan te melden. Wanneer zij in gebreke blijven dit te doen, zullen hun namen worden opgegeven aan do bevoegde overheid en kunnen zij verwachten woldra als ongeoefende landstorm voor ar- beidsdoeleinden te worden opge roepen." De „Vorwarts" herinnert aan de uitdrukkelijke verzekering der regee ring dat geen dwang mag worden uitgeoefend om de intrede in de weerbaarheid voor de jeugd te be vorderen, maar zegt, dat de magis traat van Walsrode niet de eenige is die „zachten dwang" oefent. De aardappel-oorlog te Berlijn. Er is te Berlijn, en ook in geheel Duitschland, een gebrek aan aard appelen, niet omdat ze er niet zijn, maar omdat de groothandelaren met het oog op de stijging van den prijs, liever wachten tot de winst zoo groot mogelijk is. En nu den Duitschers toch al beperkt meelgebruik voor geschreven is, heeft de aardappel voor een groot deel de plaats van het brood ingenomen. De Duitsche regeering is dan ook wel van plan om voor de opdrijving van de aardappelprijzen een stokje te steken. Maximumprijzen werden vastgesteld, welke echter nog hoog genoeg waren om den heeren han delaars een zoet winstje op te leve ren. Na de aankondiging van dezo prij zen kwamen ze dan ook los. Vooral naar Berlijn ging de aanvoer. Zeven wagons aardappelen werden aange voerd te Schöneberg. Ze werden letterlijk bestormd door kleinhande laars en publiek. Maar de marktmees ter vertelde al heel gauw dat de nieuwe maximumprijzen nog niet geldig waren, en de wagons gingen met dezelfde vaart terug zonder ook maar een Kilo lichter te zijn gewor den. De Berlljners welke reeds ge noten hadden bij het idee 's middags weer eens aardappelen op tafel te hebben, hadden het nakijken. Voor dien had hetgemeente'-bestuur van Schöneberg getracht aan de burgerij de aardappelen tegen den vroegeren prijs te leveren. Een groote hoeveelheid aardappelen zou verkocht worden, echter niet meer dan 25 Kilo aan een persoon. Uren voordat de verkoop begon was het reeds een reusachtig gedrang en gestomp, zelfs ontstonden hier en daar vechtpartijtjes. De verkoop moest dan ook gestaakt worden toen nog niet 1% van de koopers geholpen was. Ook in de groote markthallen van Berlijn is het zoo toegegaan. Hier gaf men niet meer dan 10 Kilo aan een persoon. De Berlljnsche huismoe ders wisten er echter raad op. Zij namen de kinderen mee. Die allen op hun beurt 10 K.G. aardappelen gingen halen. Huismoeders met groote gezinnen reden de aardappelen weg in kinderwagens Aldus vertelt de Berlijnschc cor respondent van het „Hbld." Hij be sluit zijn correspondentie met den wensch dat de groothandelaren hunne speculatie, op de prljsverhooging laten varen. Nu reeds zou men in het buitenland kunnen zeggen dat de hongersnood in Duitschland reeds zoo hoog gestegen was, dat de huis vrouwen in Berlijn uren moesten vechten om een paar aardappelen te bemachtigen. Uit Engeland. Hat hijschen van de neutrale vlag. Sir Edward Grey wijst in zijn me morandum omtrent het hijschen van de Amerikaansche vlag door het s.s. „Lusitania", vooral op het feit, dat de Engelsche „Merchant Shipping Act" deze list toelaat als zij dient om aan den vijand te ontkomen. Hij is ook van meening dat, in verband met de Duitsche bedreiging om de Engelsche schepen zoo maar in do grond te boren zonder vooraf gaand onderzoek, de Vereenigde Sta ten niet zullen verlangen dat Enge land de schepen last geeft de neutrale vlag niet te hijschen. Ook doet hij opmerken dat in den Amerikaanschen burgeroorlog verschillende schepen de Engelsche vlag geheschen hebben. De Engelsche regeering is niet van plan den raad te geven om er een gewoonte van te maken om een neutrale vlag te voeren, maar voor het bovengenoemde geval acht zij zich gerechtvaardigd. Het is ook een middel om de Duitschers to dwingen de nationaliteit van het schip te onderzoeken. Engeland is van meening dat in dien aan neutralen schade veroorzaakt wordt dit geweten moet worden aan de regeering die er last toe gaf de schepen zonder nauwkeurig onder zoek in den grond te boren. De commandant van de „BlUcher". Donderdag is te Edinburg Erdmann, de commandant van de „Blücher", met militaire eer begraven. De lijk kist, met de Duitsche vlag bedekt, werd op het onderstuk van een kanon, getrokken door zes paarden, naar het graf gevoerd. Veertig man van de Royal Seots vormden het vuurpele- tonnog vijftig man van dat regi ment liepen mee in den stoet. Achter de lijkkist gingen twee Engelsche zeeofficieren. Op het kerkhof leidde de Duitsche predikant te Edinburg den dienst. De Duitsche officieren van gezondheid vrijgesproken. Zooal8 men weet werden indertijd eenige Duitsche militaire artsen ge vangen genomen door de Franschen onder beschuldiging van plundering. Zij werden dan ook voor een krijgs raad gebracht welke hen tot vrij hooge gevangenisstraffen veroordeel de. Thans hebben zy voor de tweede maal terecht gestaan. Uit het getuigen verhoor bleek nu dat zij niet geplun derd hadden misschien hadden zij wel gestolen dingen gebruikt. Ver der waren verschillende getuigen vol lof over hunne verpleging van ge wonde Franschen, zoowel militairen als burgers. Voor den tweedon krijgsraad wer den zij thans vrijgesproken. China en Japan. Berlijn, 21 Februari. De „Rjetsj" schrijft omtrent hot Chineescli-Japan- sche conflict: „Wat men had kun nen houden voor een perscanard is gebleken een feit te zijn. Het uitge breide program, vervat in de ver klaring van Tokio, maakt de poli tieke onafhankelijkheid van China tot een fictie. ,Van belang is, dat de Vereenigde Staten de monopoliseering van de geheele Chineesche markt niet kun nen toelaten. Wanneer de Japansche regeering desondanks besluit de ver wezenlijking harer eischen af te dwingen, dan is zij blijkbaar bereid, het te laten aankomen op een conflict met Amerika, dat de wereldcatastro- phe nog belangrijk verwikkelder zal maken". Amerika en da Duitsche verklaring. Washington, 20 Febr. Het kabinet besprak heden breedvoerig de geva ren voor Amerikaansche schepen ont staan, als gevolg van Duitschlands herhaalde verklaring, dat het niet verantwoordelijk is voor schepen, die in zijn oorlogsgebied komen. Interviewers, die do leden van het kabinet daarna spraken, kregen den indruk, dat de regeering de ontwik keling van den toestand in de laatste dagen als ernstig beschouwt. Voor name kabinetsleden weigerden zich uit te laten over de richting die de Ver. Staten zullen inslaanzij wezen erop, dat veel macht in handen is gelegd van den president, wiens op treden natuurlijk geleid zal worden door de omstandigheden in ieder ge val wanneer Amerikaansche schepen zouden worden aangevallen. De Panama-Tentoonstelling. San Francisco, 20 Febr. Heden pre cies te 12 uur werden de deuren van de tentoonstelling geopend. President Wilson had het sein gegeven, door iu Washington op een knop te druk ken. Een-en-veer tig naties nemen deel aan de expositie. BINNENLAND. Het mijengevaar. De stoomtrawler IJmuiden 77 Urania" heeft op zee een mijn in het net opgehaald en deze gistermor gen te IJmuiden aangebracht. De trawler ligt binnen de pieren geankerd en is, in afwachting van nadere, or ders, onder bewaking der marine ge steld. De bemanning is aan land ge gaan. Het van Goole binnengekomen stoomschip „Dag" heeft op 40 mijlen west-noordwest-halfwest van IJmui- met geweerschoten twee drijvende mijnen in den grond geboord. Het Noorsche stoomschip „Bjaes- ka" van Porsgrund met een lading kolen van Leith naar Nakskow, is Zaterdagochtend in de Langeland Belt (tusschen Langeland en Laaland) op een mijn gestooten en gezonken. De bemanning is gered. In de haven van Rotterdam. De Nieuwe Rotterdammer Ct. schrijft d.d. 20 Febr. 't Is deze week erg meegevallen in de haven: er waren vanmorgen reeds 87 schepen binnengeloopen te gen verleden week Zaterdagmorgen 62. Er worden tegen den avond nog eenige booten verwacht doordat de schepen de laatste dagen alleen over dag varen, komen ze eerst 's avonds binnen zoodat we van de week wel over de 90 zullen komen. Van den 18en af, het begin van den duikboot-oorlog, zijn er 31 sche pen binnengekomen, waaronder 5 Engelsche, 3 Noorsche en I Amerikaan. Na Donderdag zijn er 18 uitgevaren de helft daarvan waren Engelsche schepen. Er is na den 18en g enkel Engelsch schip in onze haven blijven liggen: alle zijn, zij het dan niet op tijd, vertrokken. De aanvoer van graan blijft, ge lukkig, voortduren; er kwamen deze week 10 schepen met een la ding graan binnen. Voorts 11 sche pen met steenkolen en 5 met ijzer erts. De Neches van Savannah had een groote lading katoen aan boord, De Treneglas van Halifax en de Nyanza van Norfolk brachten levens middelen voor de Belgen mede. Van de groote booten, die thuis kwamen, noemen we de Rijndam en de Maartensdijk van de Holland— Amerika-Lljn en de Menado van den Rotterdamschen Lloyd. De postdiefstal te Amsterdam. Men herinnert zich hoe, daags vóór Kerstmis, een man, die zich voordeed als postbeambte, de k&s ten bedrage van ongeveer 8000 gulden, en de aangeteekende stu'jken van het bij kantoor Amstel, welke aan het hoofd kantoor gedurende den nacht in be waring waren gegeven, wist te be machtigen. De aangeteekende stukken werden denzelfden dag in een trap portaal in de Elandsstraat teruggc vonden, de trommel met het kasgeld "eef echter weg. Begin Januari meende de politie een spoor in handen te hebben en dit leidde tot de aanhouding van een militair, te Oisterwijk in garnizoen, en diens vriendin, wonende op het Oudekerksplein. Beiden werden echter na korten tyd weder in vrijheid ge steld, daar geen voldoende aan wij- zingen voor hun schuld bostonden. De centraio recherche van het hoofdbureau nam daarop de zaak ter hand en de chef van dezen diensttak, de hoofdinspecteur A. Heeroma, ging met de vasthoudendheid van een echten speurder aan het werk. En naar alle waarschijnlijkheid ook met succes. Bij stukjes en beetjes wist hij vol doende bewijs samen te stellen tegen een oude bekende der justitie, een 5re C. de B., welke den laatsten tijd opmerkelijk goed bij kas was en wiens schrift merkwaardig veel over eenkomst vertoonde met de onder- teekening van het bewijs van inont- vangstname. De man, die vroeger groentenventer was, had thans een groentenzaak opgezet. Bij een huis zoeking werd in een kast een bedrag van 500 gulden onder bossen wortelen ge vonden, waarover noch de verdachte, noch zijn vrouw een bevredigende verklaring konden afleggen hoe zij er aan gekomen waren. Na de huiszoeking werden zij beiden naar het huis van bewaring overge bracht. De justitie zoekt thans naar medeplichtigen die met de postzaken op de hoogte waren. Eenige huis zoekingen, in verband hiermede go- daan, leverden geen resultaat op. Rookan door kinderen. Te Breda hield de vereoniging „Pro Juventuto" eene vergadering, met het doel, maatregelen te treffen tegen het rooken door kinderen be nedon den leeftijd van zestien jaar op den openbaren weg en in voor het publiek toegankelijke localiteiten. Be sloten werd, een request met dio strekking, opgemaakt door een sub stituut-officier van justitie, mr. F. G'ouvée, die zijne motieven gegrond had op ervaringen in zijn werkkring, in te dienen bij den gemeenteraad van Breda. Evenzoo werd met algemeene stom men besloten, invloed in dezen op de regeering te oefenen, doch met het oog op de tijdsomstandigheden, zou men zich alsnog tevreden stellen met bedoeld request te laten drukken ou te doen circuleeren bij alle instellin gen, welke in dat onderwerp belang stellen, en tevens bij alle medici ten einde met tal van argumenten dit voorstel te staven. 't Is hartelijk te hopen dat het voorbeeld van Breda ook elders na volging vindt. In Engeland bestaat al geruimen tijd 't verbod tot rooken voor kinderen beneden de 16 jaar. Botsing flets en motorrijwiel. Zondagmorgen ongeveer hall' twaalf kwam te Halfweg een jongen, die vóór de suikerfabriek fietste, in aan raking met een motorwielrljdor, die van Amsteidam naar Haarlem reed. De botsing was zóó hevig, dat de Ingezonden Mededeeling. De waarschuwini der nieren. Yelen verwaarloozen rugpijn, om dat zij van meening zijn, dat het zwakte der rugspieren is, ontstaan door overwerktheid. Zij wachten dan totdat de pijn vanzelf verdwijnt. Maar als de pijn in den rug niet uit zichzelf verdwijnt, weten wij dat de pijn niet uit den rug voorkomt, maar uit de nieren, gelegen ter hoogte van de lendenen. Dit is een waar schuwing en een ernstige waarschu wing, want wanneer de nieren ver zwakt zijn, geven zij aan het urine zuur gelegenheid om zich met het bloed door het lichaam te verspreiden. Dit urinezuur veroorzaakt pya in den rug, pijn in de ledematenhet vormt bezinksel in de urine, hetwelk de blaas en urinewegen prikkelt; het verstopt de urinewegen en belet een vrije af voer van het water, en veroorzaakt zoodoende waterzucht; het vormt scherpe kristallen In de gewrichten, spieron en weefsels, de oorzaak van jicht, rheumatiek, heupwee (ischias). Begint daarom bij het eerste op treden van verschijnselen als boven genoemd met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen en zonder uit stel, want hoe langer de nieraan doening verwaarloosd wordt, des to moeilijker valt het haar te genezen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen her geven aan de nieren haar gezondheid en werkzaamheid. Zij zuiveren de urinewegen en voeren het overtollige water en de.urinaire onzuiverheden af, waardoor de oorzaak van uw kwaal wordt weggenomen. Te Den Helder verkrijgbaar bij de Fa. De Bie Biersteker, Keizerstr. 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel a. f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt do echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, wei gert elke doos, dio niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (53)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1