knaap onder beide rijwielen terecht kwam. Hjj werd gekneusd opgeno men on naar zijn woning te Halfweg vervoerd. Even erg was de motor- wielrijder or aan toe. Hij werd van zijn motor geslingerd en met ernstige kwetsuren en inwendige kneuzingen per automobiel naar Haarlem ver- voerd, waar hij in het St. Elisabeths- gasthuis werd opgonomen. Zijn toe stand was Zondagavond ernstig. AGENDA. 23 Febr. Jean Louis Plsuisse in Casino, S uur. 34 Fobr. .Vaderland on Oranje". Liefdadigheids voorstelling in Casino. 2Ti Fobr. Nc-d. Vereen. .Onze Vloot". Voordracht (met liclitbcoiden) in Tivoli, 8 uur. I Munrt. N.V. Tooneelvercen. FeostvoorBtelllng In Casino, 8 uur. 3 Maurl. Orgelbespeling in de Gor. Kerk, Spoor straat, half acht. MARINE EN LEGER. Bd bescb. van don Min. van Marine Is de tijdelijk eervol van het bevel vau IIr. Ms. pantaerdckschip .Zeeland" ontheven kapitein t. z. F. C. W. Moorrees met 38 dczor op Uldolljlc is opgodragen aan den luitenant zee dor le klasse C- J J. de Novo, on zijn lult. t. z. le kl. C. Aronstoiu en E. M. .1. Ch< In de lier belast met den dienst van eorsto-offlcler, reap. aan boord van Hr. Ms. .Zeeland" on „Sonorploon". Do luitenant tor zee le kl. G. Hoogcnraad is in de directie dor mnrinu te Willemsoord ge plaatst als le olJlcler aan boord van Hr. Ms. pantserdokschip .Zooiand". Do luitenant Ier zoo le kl. H. W. A. Brans fa opgetreden als hoofd van het vak van uit rusting bij 's Bijks werf te WUlemsoord. De luitenant ter zee 1ste kl. E. P. Wester- Tfld, hoeft thans eervol ontslag ula zoodanig aangevraagd en zal na de verkrijging van dit eervol ontslag met 1 Maart optreden als direc teur van 's Rijks werf te Nleuwodlep. BU E. B. is op aanvrage weder in dienst ge stold de met ing. v. 1 Nov. 1911, met rang van luit..generaal gep. gon. majoor inf. H. C. A. Neeteson, met bestemming om te worden be last rnet de betr. van inspecteur van den land- STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Knrtmata arrlv. 19 dezer van A'dam te Batavia. Pr. J ul iana, uitreis, vertrok 20 dozer v. Colombo. Ambon, thuisreis, pasBeorde 20 dezer Kaap Bon. Banda, van BuenoB-Ayros naar Amsterdam, pas seerde 21 dezer hot Noord-Hinder vuurschip. Grotlus. thuisreis, vertrok 20 dezer v. Singapore. Koningin der Nederlanden, thuisreis, passeerde 19 dezer Perim. Rem brandt, uitr- pass. 20 dezer Kaap 8t. Vincen Vondel, thuisreis, passeerde 20 dezer Finieterre. Banka, thuisreis.arriveerde 21 dezer te 9uez. Btlliton, van Baltimoro naar Amsterdam, is 1 dezer Prawlepolnt gepasseerd. Rotterdamscho Lloyd. Djembor, thuisreis, vortrok 19dozer v. Gibraltar. Dell arrlvoerde 19 dezer van It'dam to Batavia. Bcsooki vertrok20 dezer van A'dam naar Huil. Cevlon arriveerde 20 dozer van Java te R'dam. Jacatru, uitreis, pass. 20 dezer Kaap Blanc. Malang, uitreis.arriv. 20 dezer te Londen. Merauke, uitreis, passoorde 20 dezer Llzard. Paleinbang, thuisreis, vertrok 20 dezer v. Sa bang. Rlndjani, thuisreis, vortrok 21 dezer van Napels. Hocraknrta, van New-York naar Java, vertrok 21 dezer van Durban. Wilis, uitreis, vertrok 20 dezer van Napels. Goontoer, thuisreis, pass. 20 dezer Poinl do Galle. Gorontalo, v.Batavia n.N.-Y ork.pasB 21 doz.Porim. Samarinda, uitreis, arrlv. 22 dezer to Sa bang. Tabunan arrlv. 22 dezor van Batavia te R'dam. Kon. Holl. Loyd. Frisia, thuisreis, vertrok 19 dezer v. Pornarabuco. •Konnemorland,uilr.paB.19doz.FernandoNoronha. Zeelandla, uitreis, vortr. 20 dezor v. Pernambuco. Tubantla, thuisreis, vortr. 20 dezer v.Montevideo. Delfland, uitreis, vertrok 20 dezer v. Blo Janelro. Gooiland, thuisreis, vortr. 20 dezer van Lissabon. Salland, uitreis, vertrok 20 dozer van Port-Talbot. Gelrla, uitreis, vertrok 21 dezer van Corunna. Kon. West-Indische Maildienst. LodewUk van Nassau arriveerde 18 dezer Buenos-Ayres te Parana. Fortuna, thuisreis, vertr. 19 dezer van Falmouth. Jan van Nassau, van Amsterdam naar do Plata- Ttl vier, passeerde 21 dezer Montevideo. Pr. d. Nederl., thuisreis, pass.20 dozer Plymouth. Pr. W. I, uitreis, passoorde 22 dezer Bovnzlor. Vulcanus, thuisr., vertr. 13 dezer v.Porto Barrios. Haven te Nleuwedlep. 3) Fobr. Aangekomen van New-Castle en trokken naar Harlingen hetEngelsche sa „Nicolaas". 21 Fobr. Idem van Huil en vertrokken Harlingen hot Ned. ba. „Prof. Buys". Idem van Blyth en vertrokken naar Harlingen hol Ned. s.s. „Dulveland". Idem van Harlingen on vertrokken naar Goolo het Ned. s.s. „Friesland". Staatsloterij. Trekking van Maandag 22 Febr. 5e Klasse. 14e Lijst. No. 3072 f 100.000. Nos. 13979 en 19511 elk f1000. Nos. 2551 6318 6695 10007 16597 en 18395 elk f400. Nos. 5167 9797 en 18532 elk f 200. Nos. 2178 3351 4485 6011 6537 8855 9220 10763 en 11632 elk f100. MARKTBERICHTEN. Hoorn, 20 Febr. 1915. Tarwe f 16,- a fOO.-.goret f9,00a riJ,00, haver f8,26 a f9,- groene erwten f 18,— a 18,—, vale !d- 1*20.a f32,grauwe ld.f28.-af32,-, br.boon. fl6a f 17,60karwelz.fl7, - nl'25,—,moafordz.f25,50 a f 00,00, - koeien f - arOOO, 0 schapen 100,— a f-,-, 0 lammeron f af-,-, 0 kal vo ren f-,- a f-,-, 0 varkens r-,- a f-.— 0— biggen f0,— a f-,00, paarden f 0,a f -0.-. kipeieren f6,00 a rc.tö, 1070 kop boter 77» a 87' ct. por kop. Alkmaar, 20 Febr. 1915. Aangovoord 19 paardon f 100 a f460, 32 koeien en osson f140 a f810, 342 nucht. kalveren (9,- a f20,—, 88 magere schapen f 12.— a f40,—, 00 lammeren f 00 a f 00, 86 magero varkens f 19,— af86,-, 128 biggen f 1160a 117, 4 bokken on geiten f8,— a f8,u0, 0 kleine bokjea f0.00 a f 0.00, heter, per kop laagste prijs I 0,77', middolprljB f0.86, hoogste prJJsfO,90, anngovoord 2724 kop, oloron f6,60 a fu,— per 100. Alkmaar, 22 Fobr. 1916. Aangevoord 9 koeien en osBon f 190,- n f250, 22 vette kalveren f60 a f 120,—, per K.G. f 1,00 a f1,20, 19d nucht. idom f3,- a f2$,-,00 rnaer - achapen f00,- a f00,—496 vette varkens f0 a f 0,s»4 per K.G., 0 magere ld. f a f Amsterdam, 2i Febr. 1916. Tor markt waren beden aangevoerd 481 vette koelen, le kw. 88 a 92 cL, 2e kw. 80a84ct., Se kw. TC a 78 ct.140 melk- en kalfkoelen f200 a f340, 000 votte kalveren, le kw. f0.00 a 0.00,2e kw. f 0.00, 8e kw. f0.00 per K.G-160 nuchtere kal veren r 12 a f 18 por stuk, 29 schapen f22 a f28 per stuk. OOOlammoron f00.— aföO,- perstuk. 538 vette varkens, Hollandsclie le kwalitoit 8(1 a 88 ct., 2e en 8o kw. 81 a 80 ct. per K.G. Purmcrend, 23 Fobruarl 1916. 28 sUipoIs Fabriekakaas per 60 K.O. f 47.- 30 Boerenkaas 60 f 48.— Commlsslo 60 f 1 Middelbaro 60 f 83.- Goudsche kaas 60 f -.- 701 K.G. Boter per K.G. i 1.70 k f 1.76 436 Runderen: 201 vette per K.O. f 0,80 f 0.91 235 melke en gelde f 160.- f 290.- 16 Stieren f 000.- f 000.- 25 Paarden f 000.- f 000.- 35 vette Kalveren por K.G. f 0.96 f 1.16 1240 nuchtero ld. por Btuk f 13.— f 26.- 672 vette Varkens por K.G. f 0,84 f 0.90 38 magere ld. per stuk f 20.- f 80.- 1179 Scbn Over houders f 26.- f f a- f 0. f o.- r o. f a- r a- t a- f a- Kalkoenen Zwanen f 0.- f 0.- Kipeleren per 100 stuks f 6.76 f 6.26 Eandoieren „100 f 0.- f 0.— Kievitseieren per stuk f a- f 0.— 40 zak Appelen f 8 60 f 0l— enk Peren f 0.— f 0.— Handel vette kalveren stug; nuchtero kal ve' ren vlug; vette varkens vlug; magere varkens vlugbiggen vlugschapen stug. DE OORLOG. De algemeene toestand. De gebeurtenissen in don oorlog geven zelden snol en afdoend ant woord op de vragen, die de toeschou wer zich naar aanleiding van de voor afgaande gebeurtenissen heeft gesteld. En terwijl met het voortschrijden van het krijgsbedrijf op een aantal vragen langzamerhand een antwoord komt, dat veelal noch een ja, noch een neen is, worden er weer talrijke nieuwe vragen geopend. We zijr. met onze weetgierigheid bij hetgeen we te weten komen voortdurend ver vooruit, en dat maakt het volgen van de krijgs verrichtingen in een gelijklijdigen oorlog juist zoo boeiend. Zoodi a bekend was, dat de Russen Oost-Pruisen hadden moeten ont ruimen, stelden we ons de vraag, waar zal dit nieuwe Duitsohe offen sief op uit loopen? Zal het bij een bevrijding van de geteisterde provin cie Öost-Pruison blijven, gelijk in Sep tember, na de groote overwinningen van von Hindenburg? Of zullen de Russen zich terugtrekken naar hun vestinglinie en daar standhouden en zal zich op die linie een positieoorlog ontwikkelen? In dat geval zou het resultaat zijn, dat de Duitschers hun front bij vroeger vergeleken weer aanzienlijk hadden moeten verlengen, meer troepen zouden zij dus weer in het Oosten noodig hebben, zoodat het eindresultaat, in verband met den oorlog in het Westen, ten slotte niet gunstig voor hen zou kunnen heeten. Een derde mogelijkheid was, dat de Duitschers ook in Polen snel genoeg achter de Russen aan konden trekken, dat zij door de fortenlinie heen trok ken, de spoorwegverbindingWarschau St. Petersburg zouden verbreken en aldus Warschau door een flank beweging bedreigen. De uitvoerige mededeeling van den Russischen generalen staf opgenomen in dit nummer, geeft dienomtrent belang rijke berichten. Na een terugblik op den terugtocht uit Oost-Pruisen, die met de beschrijving, van Duitsche zyde daarvan gegeven, vrijwel klopt, meldt dit bericht de volgende feiten. Er hebben gevechten plaats ten eerste in de buurt van de vesting Ossowiec. Ten tweede op de wegen van Lomza en Jedvabno. Trekt men een rechte lijn tusschen de vestingen Lomza en Ossowiec, dan vindt men Jedvabno ongeveer op de helft van de lijn. Waar de Duitschers vechten op de wegen van Lomza naar Jedvabno, zou men dus oppervlakkig geneigd zijn te concludoeren, dat zij hier, staande tusschen twee van de vestin gen, reeds op de linie staan, die deze vestingen moeten verdedigen. Dit is echter niet het geval. De door de vestingen versterkte Jinie volgt de rivieren, loopt dus tusschen Lomza en Ossowiec langs Narew en Bobr met een Zuidwaartscho bocht. Snel genadord zijn do Duitschers hier echter die linie wel. Kaalsidlo ligt een kleine twintig kilometer ten Noorden van de vesting Ostrolenka (waar 8 militaire spoorwegen samen komen). Ten slotte zegt het Russische communiqué, dat er gevochten wordt halverwege tusschen Plock en Plonsk. Ook hier dus, ten Noorden van den Beneden-Weichsel, een terugtocht: halverwege Plock en Plonsk is onge veer 33 K. M. ton Westen van Nowo Öeorgiefsk. De vraag is nu of dt Russen den Duitechen opmarsch ge noeg kunnen tegenhouden, om hun vestinglinie tijdig in voldoenden staat van tegenweer te brengen. Die linie, zoo men weet, verdedigt mede de spoorwegverbinding Warschau St. Petersburg. De Oostenrijkers hebben, zeggen de Russen, Stanislau bezet. Na het laatste Oostenrljksche bericht was het te verwachten. De tegenstand, die de Russen benoorden Nadworna en Kolomea, werwaarts zij verster kingen hadden doen aanrukken, heb ben geboden, schijnt slechts tijdwinst ton doel te hebben gehad. Althans, zoo meldden de Oostenrijkers, zij weken voor hun laatsten beslissenden aanval uit. Hiermede zijn de Oosten rijkers ten Westen van den Ooste- lijken vleugel van de rost van het front in de Karpathen gekomen. (N. Roti. Ct.) Van het Westelijk gevechtsterrein. Berlijn, 22 Februari. (Wolflf.) Offl- cieele mededeeling uit hot groote hoofdkwartier: Ten Oosten van Yperen is gisteren weder een vijandelijke loopgraaf ge nomen. Alle tegenaanvallen des vljands waren tevergeefs. In Champagne heerscht betrekke lijk rust. Het aantal gevangenen, in de laatste dagen aldaar door ons ge maakt, is tot 15 officieren en meer dait 1000 man gestegen. De bloedige verliezen des vijands zijn buitenge woon groot gebleken. In de streek ton Westen van Ver dun viel de vijand gisteren en heden nacht zonder het minste succes aan, In de Vogezen hebben wij de plaatsen Hohrod on Stossweiler na voorafgaanden strijd genomen. Voor het overige geen nieuws van belang. Van het Oostelijke gevechts terrein. Een nieuwe Duitsche overwinning. Berlijn, 22 Februari. (Wolft.) Offi cieel wordt heden uit het groote Duitsche hoofdkwartier gemeld: De vervolging van de Russen na den winterveldslag in Masuren is nu geëindigd. Bij de zuivering van de boaschen ten N.W. van Grodno en bij de in de laatste dagen gemelde gevechten in het gebied van de Bohr en de Narew zijn totnogtoe een bevelvoerend generaal, twee divlsiecoramandanten, vier andere generaals, en ten naaste bij 40,000 man gevangen genomen, 75 kanonnen en een nog niet vast gesteld aantal machinegeweren, met veel ander oorlogsmaterieel buitge maakt. De geheele buit uit den winter veldslag in Masure stijgt daardoor tot op heden op 7 generaals, meer dan 150 kanonnen en een hoeveelheid materieel van allerlei aard met inbe- ;rip vau machinegeweren, die bij jenadering nog niet te overzien is. Zware kanonnon en munitie werden door den vijand in vele gevallen be graven of in do meren geworpen. Zoo werden giatoren bij Lotzen, in het Widminner meer 3 zware kanon nen door ons opgegraven of uit het water gehaald. Het 10de Russische leger van gene raal baron Sievers kan dus als vol komen verniotigd beschouwd worden. Berlijn, 22 Februari. (Wolff.) Offl- cieele mededeeling uit hel groote hoofdkwartier van heden: Nieuwe gevechten beginnen bij Grodno en ten N. vau Suchawola. De gemolde gevechten ten N.W. van Ossowiec en Lomza, alsmode bij PrzasD^sz, gaan voort. In Polen, Ion Zuiden van don Weielisel, niets van belang. St. Petersburg, 21 Februari. Mede deeling van den grooten generalen staf Nadat de Duitschers zich door een reeks van buitengewoon verwoede en hardnekkige aanvallen, welke hun ontelbare slachtoffers kosten, hadden overtuigd van de onmogelijkheid om door onze linie op den linkeroever van den Weichel te breken, gingen zij eind Januari over tot de tenuit voerlegging van een nieuw plan. Do vijand had in het binnenland de formatie van verscheidene nieuwe korpsen voltooid en van zijn weste lijke front bracht hij troepen over om ook deze tegen ons in het veld te brengen. Bij deze operatie trok de vijand weer partij van zijn zeer ontwikkeld net van spoorwegen. Belangrijke strijdkrachten werden in Oost-Pruisen vooruitgeschoven, waarmede men ons 10de leger trachtte to verslaan, dat krachtig versterkte stellingen innam langs de Angerap on de Mazoerische meren. Om het welslagen van deze poging te ver zekeren, brachten de Duitschers ook een gedeelte van hun troepen van het Bzura en het Rawka front naai den rechteroever van den Weichsel. De samentrekking van Duitsche troe pen in Oost-Pruisen werd reeds op 4 Februari opgemerkt., doch de om vang daarvan kon eerst eenige dagen later vastgesteld worden. Daar het. by gebrek aan spoorwegen onmogelijk was om met den noodigen spoed op het front in Oost-Pruisen de onmisbare troepenmacht bijeen te brengen, ten eind.e den drang van den vijand to kunnen weerstaan, be sloten onze bevelhebbers het boven vermelde leger uit Oost-Pruisen terug te trekken naar de grens on verder in de richting van de Njemon en de Bobr. Bij deze beweging werd echter de rechtervleugel van het 10e leger door een talrijke vijandelijke macht op gedrongen, bedreigd met omsingeling van die zijde en gedwongen tot een zeer snelle omtrekkende beweging in de richting van Kowno. Door deze snelle beweging werd de flank van het volgende korps ontbloot, dat daar door in een uiterst moeilijke positie kwam, waaraan slechts enkele af gescheiden afdeelingen wisten te ont komen. Andere korpsen van het 10de leger, die zonder ophouden met hard nekkigheid doorstreden, trokken lang zaam terug in dc hun aangegeven richtingen, daarbij dapper den aan vallenden vijand terugslaande, waarbij zy hem zware verliezen toebrachten. De operaties werden zeer bemoeilijkt, aangezien de wegen diep onder do sneeuw lagen en dus onberijdbaar waren voer automobielen, zoodat de legertreinen vertraging hadden en dikwijls hun bestemming misten. Langzaam, stap voor stap terug trekkende, hielden onze korpsen, die den linkervleugel van het 10de leger vormden, den vijand gedurende negen dagen tegen, over een afstand, die anders binnen vier dagen wordt afge legd. Op den 19den Februari kwamen deze korpsen, terwijl zij terugtrokken op Augustowo, uit de gevechtssfeer en namen de hun aangewezen plaat sen in. Onderwijl ging het Duitsche front voort zich te ontplooien in de omstreken van Ossowiec, op de wegen van Lomza naar Jedvabno, ten noor den van Kaolzidlo, en halverwege Plock en Plonsk. Op sommige plaat sen waren deze gevechten zeer hard nekkig. Op den rechteroever van den Weich sel zijn op de wegen naar Plock Oostenrijksche afdeelingen tusschen de Duitsche troepen opgemerkt. In de laatste dagen hebben wij ongeveer duizend Duitschers krijgs gevangen gemaakt. In Galicié ging do vijand op 19 en 20 Februari, na een zeer hevige voorbereidende beschieting, tot den aanval over. Hij werd echter na drie aanvallen teruggeslagen. De gevech ten tusschen Mezo Laborez en de boven San wordon voortgezet en zijn nu eens van verdedigenden, dan weer van aanvallenden aard. Nieuwe aan vallen van do Duitschers tegen do hoogte van Kozioefka, in do omstre ken van Nieuw-Rozanka, werden allo afgeslagen. Onze troepen maakten na een hevig gevecht zich meester van de hoogten ten Z.O. van 1'uchla on ten N.W. van Sofletchowa. In ZuidGalicië hebben de Duitschers Stanislau bezet. Op Zee. Tot zinken gebracht. Hamburg, 20 Febr. De „Hamburger Nachrichten"verneemtuitStockholm: Een Engelsch militair transport van 2000 man werd met het transportschip dat hen overbracht in het Kanaal tot zinken gebracht. •„Göteborg Afton- bladet", dat dit bericht ontving, staat in voor de betrouwbaarheid van zijn bron. Het bericht is echter nog niet bevestigd. De „Belridge". Het Noorscho stoomschip „Belrid ge", dat ter hoogte van Dover schade had beloopen, is door een Nederland sche sleepboot Thameshaven binnen- nationalistische organisaties. Ook tegen interventie werd betoogd onder leiding van de orthodoxe socialisten. Te Rome heeft in den Cires- schouwburg de publicist Cornidiui ton aanhoore van een aanzienlijke menigte, de neutraliteitspolitiek van Italië gehekeld. Onder algemeen enthusiasme van het gehoor voor spelde spreker een spoedige inter ventie van Italië in den Europeeschen oorlog. In het Volkshuis van de socialisten was een betooging tegen interventio georganiseerd. Tal van voorstanders dor interventie waren daar aanwezig. Herhaaldelijk werden de socialistische sprekers in do rede gevallen en ten slotte onlstond een algemeene vecht partij. Hot podium werd bestormd, er werd met tafels gogooid en stok slagen uitgedeeld. Do politic liet de zaal ontruimen on dc menigte word door de agenten verspreid. Er waren talrijke gekwetsten ouder de betoo- gers. Een dergolijk verloop hadden do beloogingen voor eu'tegcn inmenging, die in andere belangrijke Itallaansche steden zijn gehouden, als: Milaan, Turijn, Genua, Ancona, Cantania en Padua. Uit Zuid-Afrika. Het proces tegen Generaal de Wet. De „Times" bevat een uitvoerig Reuter-telegrara over het proces dat thans te Bloemfontein tegen de Wet gevoerd wordt. Uit het verhoor wor den de volgende bijzonderheden be kend gemaakt. Een der getuigen ver klaarde dat de Wet zou hebben ver klaard dal. Marits door de goddelijke voorzienigheid aan de Duitsche grens was geplaatst. Hier kon hij'wapenen en amunitie van de Duitschers krijgen. Maritz en de Duitsche gouverneur waren overeen gekomen dat de Duit schers de onafhankelijkheid der repu bliek zouden erkennen, wanneer Z(j de Walvisch-baai kregen. Verder werd door den senator Stuart de verklaring afgelegd,' dat de Wet boos op hem was, omdat hij loyaal bleef. Zelfs zou de Wet hebben gedreigd hem dood te schieten. De Burgemeester van Winburg verklaarde dat de Wet toen hij Wiuburg op 9 November binnentrok, buiten zich zelf van woede was, en de bevolking beschul digde zijn zoon te hebben gedood. Hij zou daarom ook den burgemeester geslagen hebben. De Wet zelf zou hebben verklaard dat de oproerige beweging reeds da teert vanaf het uittreden van Hertzog uit hot Ministerie. Zooals men ziet niet anders dan beschuldigingen. Of er ook iets ten- gunste van de Wet werd aangevoerd, wordt in het telegram niet vermeld. Men zal echter goed doen nadere berichten af te wachten. Alle mede deelingen komen op het oogenhlik sleehis vaD eon kant. Uit Italië. Rome, 21 Februari. Heden hebben in alle groote steden van Italië be toogingen vóör het meedoen aan den oorlog plaatsgevonden. Die betoo ging wanneer georganiseerd door de torpedobooten en door het politie- vaartuig „Zeehond". Het resultaat is geweest, dat er slechts één mijn is aangetroffen tus schen de lichtschepen Noord-Hinder en Schouwenbank, welke dadelijk tot zinken is gebracht. De mijn, te IJmuiden aangebracht door den stoomtrawler „Urania", is door de marine-autoriteiten te IJmui den van boord gehaald en op liet strand neergelegd. Heden zal de mijn gedemonteerd worden. Doodgeschoten. Te Riel is Zondagnamiddag oen soldaat, provoost-arrestant., uit hot arrestanten lokaal uitgebroken. BU het wegloope» is hij door den schild wacht doodgeschoten. Het doodelUk schot volgde na herhaald vruchte loos aanroepen en na een viertal schoten in de lucht te hebben afge vuurd. De getroffene is een gehuwd man uit Dinteloord. incident bij de Hollandsche Stoomboot-Maatschappij. Reeds hebben zich naar aanleiding van de Duitsche verklaring ook bij onze scheepvaart moeilijkheden voor- PLAATSELIJK NIEUWS. Van het persbureau Vaz Dias, te Amsterdam,ontvingen wij Zaterdag het bericht omtrent de iudiening vau een tweede noWftoor Amerika aan Duitschland. Dit telegram is sedert niet bevestigd. Aanbesteding. Op Dinsdag 9 Maart a.s. zal aan het Ministerie van Marine te 's Graven- hage worden aanbesteed: a. Het maken van een gebouw met dagverblijven voor onderofficieren enz. en werklokalen voor huisvlijt ten dienste van de Marine Kazerne te Helder; b. Het verbouwen van de torpedo- loods tot gymnastieklokaal, en c. Het maken van een rioleering voor het oostelijk gedeelte van 's Rijks Marinewerf te Willemsoord met eenige bijkomende werken. De bestekken zijn o.a. verkrijgbaar bij de directie der Marine alhier. Uitvoerverbod. De commandant der Stelling van den Helder maakt bekend, dat het verbod van uitvoer uit deze gemeente wordt uitgebreid met cokes, zoodat lot nadere aankondiging de uitvoer, zonder vooraf bekomen vergunning, uit deze gemeente verboden is van tarwe, rogge, gerst, haver, rijst en rljstemeel, meel, rundvee, hooi, maïs, peulvruchten, stroo, spek, paarden, varkens en cokes. Overtreding van dit vorbod wordt gestraft, met hechtenis van ten hoogste drie maanden. Vergunning tot uitvoer als boven bedoeld kan op aanvrage van belang hebbenden, op zijn last, worden ver leend door het lid der vorplegings- commissie, don heer Van Neck, loco- burgemeester van den Helder. Eon der werklieden, bezig zijnde bij het bouwen van de bioscoop aan de Binnenhaven, heeft hedenmorgen door een val oen zijner beenen ge broken. Hij werd in hel. ziekenhuis opgenomen. Mobilisatieclub van Soc. Dem Militairen. Bovengenoemde club houdt Vrijdag 26 Febr., 'sav. 6 uur, in het gebouw van den Bond van Minder Marine personeel een Huish. Cursusverga dering, waar de heer F. van der Goes het onderwerp: „De Prostitutie als maatschappelijk verschijnsel" zal be handelen. BINNENLAND. Een buitengewone ministerraad. Gistermiddag 5 uur werd oen ministerraad gehouden. Gewoonlijk heeft des Maandags geen bijeenkomst van den raad van ministers plaats. Verbod van uitvoer. Naar wU vernemen, zUn, thans te verwachten bepalingen, houdende ver bod tot uitvoer vanle. koper on koperdraad, 2e. drijfriemen en ledor voor drljfwielen, 3e. rijwielbanden. 4o. raapolie. Mijnen. Op in den loop der laatste dagen bij het marineboatuur ontvangen be richt, dat er vele mijnon drijvende zouden zyn aangetroffen in de Noord zee, is een onderzoek ingesteld door Hot s.a. A.mstel3troom" van boven genoemde Mij. hetwelk Zaterdagavond te 11 uur weer zou uitvaren, kon niet vertrekken omdat de bemanning weigerde het leven te wagen en in de eerste plaats dubbele gage ver langde. Verder waren er nog vor schillende eischen, zooals het niet varen bij nacht, een man meer op den uitkijk enz. De laatste eischen werden ingewilligd, echter niet die van dubbele gage. De directie der Mij. bleef bij haar besluit om f5.— per woek extra te betalen. De bemanning heeft daarop het schip verlaten. Gelijke onderhandelingen worden ge voerd met do bemanningen van ver schillende andere stoomschepen der Maatschappij. Er moet. nog uitgemaakt worden of de bomanniDg die het schip ver liet als deserteuis beschouwd moeten worden of niet. Sleepen naar Batavia. Heden vertrokken de zeesleepboo- tetL Kraus on De Jongh, elk met een 1200 tons steenkolenlichter op sleep touw resp. van Rotterdam en IJmui den naar Batavia. De sleepen wor den uitgevoerd door het Bureau Wijs mulle)-. Losgeslagen. De kolenkraan „Atlas No 3" van Londen naar Rouaan,gesleeptwordend door de Nederl. sleepbooten „Oceaan", „Poolzee" en „Gouwzee", is Woens dag j.1. tijdens stormweer van de sleepbooten losgeslagen en in tweeën gebroken. Een gedeelte, waarop zich niemand bevindt, drijft nog, gevaarlijk voor de scheepvaart. Het congres der S. D. A. P. De sociaal democratische arbeiders partij zal Zondag 4, Maandag 5 en Dinsdag 6 April a.s. te Arnhem haar 2ie congres houden. Aan de orde komen o.a. besprekingen over de bestrijding van het militaris me, over internationale solidariteit en over het zitting nemen van sociaal democraten inden Anti Oorlogs-Raad. Terugkomen op een Raadsbesluit. De gemeenteraad vau Twisk besloot onlangs de betrekking van gemeente vroedvrouw op te heffen (salaris f300), aangezien de tegenwoordige titularis van 1 Jan. 1910 tot 31 Dec. 1914 slechts bij 15 geboorten assistentie verleende (zU heeft 21 dienstjaren). Thans besloot genoemde Gemeen teraad de betrekking van gemeente- vroedvrouw niet op te heffen, „aan gezien zij (mej. Hoekstra-Kok) een vaste aanstelling heeft, een recht door onze voorouders gegeven, wat wij moeten handhaven, terwijl daarbij wel niet bepaald zal zU'n hel. aantal te verrichten verlossingen". Het be sluit werd genomen met 4 tegen 2 stemmen. Een raar ambtenaar. Den 28sten September werd in Hol land eon adspirant-commissaris van politie 1ste klasse in Indië benoemd, die kort daarop na de gebruikelijke gratificate, enz. te hebben gonoten, naar Indië vertrok. Nadat hij nauwelijks voet aan wal had gezet, verdween hU, zonder dienst te hebben gedaan en zonder ook maar in het minst iets to hebben verricht van het vele, waartoe hij zich had verbondon en waarvoor de regeering duizenden guldens had betaald. Men schijnt oorspronkelijk te heb ben vermoed, dat hom een ongeluk was overkomen, dan wel, dat hij het slachtoffer van eenige misdaad was geworden. Althans, men stelde een onderzoek in naar zUn verblijfplaats. Dezer dagen kwam hij te Djokja boven water, meldt de „Nieuwe Mid den Java". HU belandde in hotel Centrum, waarna hij zich wendde tot de poli tie, om logies en roisgeld naar Soe- rabaja. Men gaf hem dit, terwUl de eigenaar van het hotel er genoegen mee nam, dat zyn gast zonder be taling vertrok. De persoon die zich op zoo buiten gewoon zonderlinge wUze aan zUn verplichtingen onttrok, is 29 jaar oud. Is hier wellicht sprake van een van zulke zwakkelingen, die éelfs de kracht missen zich in een goed betaalde gouvernemonts-betrekking te laten voortdrijven? Maar het blijft toch een zeldzaam staaltje van vrij- moedigheid, zijn betrekking bij de politie te ontloopen, de regeering voor duizenden guldens in den nek te zien on dan noch bij de politie om onderstand te vragen. een Noderlandsche haven mag ver laten, tenzij ten genoegen van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is aangetoond, dat de leden der bemanning, daaronder begrepen de schipper, en eventueel hunne na gelaten betrekkingen, voldoende ver zekerd zijn tegen geldelijke gevolgen van ongevallen, hun op zee over komen ten gevolge van of in verband met eeno gebeurtenis welke een onmiddellijk gevolg is van den huidigon oorlog. HiorbU is van do onderstelling uitgegaan, dat er voldoende gelegen heid zal bestaan tegen redelijke pre- miën de noodige verzekeringen bij particuliere maatschappijen te sluiten. Mocht dit blijken niet het geval te zijn en mocht het particulier initiatief blijken te kort to schieten bU even- tueelc pogingen om tot een stelsel van onderlinge verzekering te geraken, dan zal worden overwogen op welke wijze en tegen welke premiën de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de verzekeringen zal kunnen afsluiten. Aangezien hetgeen hierboven ge zegd werd van het vrachtenbedrijf, niet in vollen omvang opgaat voor het visscherUbedrljf, en evenmin voor hel vraehtbedrijf hetwelk wordt uit geoefend met de veelal in het noorden des lands thuis bohoorende kleine vaartuigen, is voorts bepaald, dat de bemanding van de vaartuigen welke tot eene van deze beide categorieën behooren, en eventueel hunne nage laten betrekkingen, moeten verzekerd zijn voor de helft van de voor andere zeevarenden vast te stellen bedragen, doch dat het RU'k aan den getroffene of diens nagelaten betrekkingen evenveel uitkeert als hun bij deze wet vanwege de reederijen verzekerd is. Met het oog op de laatstgenoemde bepaling is de Memorie van Toe lichting ook door den Minister van Financiën onderteekend. Aangezien het wenschelijk is voor gekomen het toezicht op de naleving der wettelijke bepalingen op te dragen aan de ambtenaren van de Scheep vaartinspectie, is bij de inrichting van het wetsontwerp aansluiting ge zocht bU de Schepenwet, welke o.a. het toezicht op de vaartuigen door de scheepvaartinspectie met het oog op hunne zeevaardigheid regelt. De verzekering mag, om als vol doende te worden beschouwd, niet minder bedragen dan hetgeen krach tens de Ongevallenwet 1901 aan de onder die wet vallende werklieden en hunne nagelaten betrekkingen is verzekerd. Geen hooger dagloon dan vier gulden behoeft verzekerd te zUn. De Minister van Landbouw, NU ver heid en Handel kan zoo noodig het bedrag van het dagloon vaststellen. Eene regeling is opgenomen om buiten twijfel te stellen, tourneer voor de uitvoering van deze wet een zeevaartuig geacht wordt te zijn vergaan en verzekerden geacht worden te zUn overleden. TWEEDE KAMER. Oorlogs-zeeongevallen-risico. Ingediend is thans het aangekon digde wetsontwerp, houdende be palingen betreffende verzekering van schepelingen en hunne nagelaten be trekkingen tegen geldelijke gevolgen van ongevallen, hun op zee over komen ten gevolge van of in verband met een gebeurtenis, welke een on- raiddelUk gevolg is van den huidigon oorlog (Oorlogs-zoeongevallenwet). Bepaald wordt, volgens het ontworp, dat geen Nederlandse!» zeevaartuig Laatste berichten. Van hei Oostelijke gevechtsterrein. Wecnen, 22 Februari. Offlcieele mededeeling uit het grooto hoofd kwartier Van het front in Russisch Polen en West Galic-ie zijn slechts artillerie gevechten en schermutselingen te melden. Op zich zelf staande aanval len van den vijand zijn zonder moeite afgeslagen. In de Karpathen ondernemen de Russen tal van aanvallen die op 't westelUk gedeelte van het front ook 's nachts voortduren. ZU zijn tot dus ver alle onder groote verliezen voor den vijand afgeslagen. Ten zuiden van den Djnestr ont wikkelen zich gevechten van grooten omvang. Een sterke vUandelijke troepenmacht is gisteren na langen strijd teruggeslagen. Wij hebben daar bij 2000 Russen gevangen genomen, vier kanonnen en veel oorlogstuig buitgemaakt. Het in een Russisch communiqué onjuist genoemde aantal van 29000 krijgsgevangenen, door onze troepen tot voor eenige dagen sedert einde Januari gemaakt, is middelerwijl tot 64 officieren en 40806 man gestegen. Bovendien zUn 34 machinegeweren en negen stukken geschut buit ge maakt. Van Duitsche zijde. Berlijn, 22 Februari. De geheele pers drukt haar levendige vreugde uit over den uitslag van den Masu- rischen slag. De Deutsche Tageszei- tung zegt dat de volledige vernietiging van het tiende Russische legercorps beteekent dat aan Russische ztjde meer dan 200.000 man in den nieuwen slag zijn verloren. Blijkbaar zUn zij ook hun geheele artillerie kwijt. Het blad noemt den slag uit militair oogpunt van grootere militaire be- beteekenis dan die van Leipzig en Sedan. De Vossische Ztg. gelooft dat de Russen in dezen slag meer manschap pen hebben verloren dan deFranschen by Sedan. Het Berliner Tageblat schrijft dat slechts het overschot van het tiende leger de Narow-Bobr-linie heeft kun nen bereiken. Van het Westelijke gevechts terrein. Parijs, 22 Febr. Officieel bericht van vanmiddag drie uur: Tusschen Argonne on de Maas heb ben wy aan den zoom van het bosch van Cheppy een vljandelU'ke loopgraaf genomen en onze stellingen uitgebreid. Bij Eparges (ten Zuiden van Ver dun) hebben wU terrein gewonnen. Op één punt zUn wU eenigszins terug getrokken. De infanteriegevechten, waarin de vijand drie regimenten in het vuur heeft, zijn voortgezet. Aan de Fecht (zUrivier van de 111) hebben onze voorposten zich terug getrokken op de verdedigenslinie die wU sterk bezet houden. De vijand heeft hier bij zUn aanvallen in ge sloten gelederen zware verliezen ge leden. Een telegram uit Sluis aan de „Telegraaf' meldt, dat drie-en-dertig militairen, die in de tram van Hoyst naar Zeebrugge werden vervoerd, door een vUandolijke bom uit een vliegtuig zijn gedood, en 52 werden Een zeppelin boven Calals. Calais, 22 Febr. Hedenochtend te 4 uur 15 vloog con „Zeppelin" over Calais, die drie bommen liet vallen. Twee der projectielen vernielden eenige huizen. Vijf personon werden gedood. Er was geen paniek. De „Evelyn". NewJYork, 22 Febr. De pei'3 te New-York zegt naar aanleiding van het verloren gaan van de „Evelyn", dat liet beter zou zijn voor de vriend schappelijke betrekkingen tusschen de Amerikaansche regeering en de militaristische regeering van den Kei zer, wanneer deze eerste oorlogszone tragedie ook de laatste was. In het Engelsche Lagerhuis. Londen, 22 Febr. In antwoord op oen hem in 't Lagerhuis gestelde vraag heeft minister Asquith gezegd dat de regeeringen van Engeland, Frankrijk en Rusland overwegen welke maatregelen van vergelding behooren te worden genomen tegen de Duitsche methode om koopvaar dijschepen van de bondgenooten en de onzijdigen aan te vallen en te vernietigen, zonder eenige waar schuwing en zonder eenige poging om het leven van burgers en on schuldige bemanningen te redden. In afwachting van een beslissing, die, naar ik hoop zeer spoedig zal worden genomen zeido Asquith, kan ik mij niet uitlaten over den aard en den omvang der te nemen maatregelen, noch ook over den vorm waarin zU zullen worden open baar gemaakt. Beresford vroeg of er een gemeen schappelijke nota van de bondge nooten te wachten was, waarop As quith antwoorddeEr zal stellig een nota van Engeland komen, en ik hoop, dat de anderen er zich bij zul len aansluiten (toejuichingen). UIT DEN OMTREK. Texel, 22 Febr. Zaterdagavond jl. vergaderden de leden van het Begrafenisfonds en vau het Ziekenfonds, te Oosterend. Het oerste fonds, dat thans 496 leden en 184 contribueerende kinde ren telt, heeft in 1914 een winst gemaakt van f323.06 en bezat op I Jan. 1915 f 8545.94. Tot commissaris werd herkozen de heer K. C. Geus, die zyn hernieuwd mandaat aan vaardde. Het Ziekenfonds, dat 150 leden he6ft, sloot het jaar met eene winst van f 16.14 en eene bezitting van f896.04. De aftredende commissaris de heer J. J. Bruin, werd herkozen en nam mede zijne benoeming aan. Voor de afdeeling van „Het Witte Kruis" werd opnieuw een bijdrage van f 10,besproken. SPORT. Voetbal. H. F. C. I Hol la nd ia I. Uitslag 1-1. Prachtig voorjaarsweer begunstigde deze spannende ontmoeting. Spannend was de wedstrijd van het begin tot het einde. Ja, zoo fanatiek werd er soms gestreden, dat het wel wat minder forsch kon. Maar wat wil men, voor beido partUen stond ex- veel op het spel. Doch het is H.F.C. niet gelukt haar achterstand in te halen. Het zwakke punt bU H.F.C. is de voorhoede. De lui verstaan elkander niet en het is ook ontmoe digend spelen, wanneer men met eenmaal met dezelfde spelers kan uitkomen. Zoodoende leert men eikaars krachten en kunnen te weinig, zoo dat dus ook op het voetbalveld de mobilisatio veel op haar geweten heeft. Direct na begin was het een vin nig aanpakken aan beide zijden met H.F.C. iets in de meerderheid, dat na een kwartier spelens uit een scrimage voor doel in een punt werd omgezet. Hollandia geeft echter den moed niet op, maar de backs van H. F. C. en in laatste instantie de keeper, bezworen alle gevaar, tot kort voor rust Fortuna Hollandia ter hulpe komt. Een tam schot, door de H.F.C. keeper reeds in de handen om weg te werken, wordt hem uit de handen geschopt door zijn eigen back, zoodat Hollandia's voorhoede heel kalm de bal in het ledige doel kon deponeeren. Kort hierop rust. Direct gedraaid en gevochten om de leiding, doch hoeveel kansen haar ook geboden werden, steeds kon de H.F.C.-voorhoede deze niet benutten en bleef de stand 1-1. Zeker H.F.C. was sterker, maar nogmaals, het noodige samenspel in de voorhoede is er nog niet en dient in de komende maanden geducht aangeleerd te wor den. Uitstekend was de keeper Per- soons, ook Kikkert kwam er na rust weer geheel in. Ofschoon door Roel- vink het tegenpunt ontstond, maakte hU door zijn taaie spel weer veel goed. Ter Herckel was niet de oude en ook Bak zien wij liever half. Drost is zU'n plaats dubbel en dwars waard. Jan Grootte dient zich meer in te spannen en meer toe te loopen, terwijl wij Meerburg, Taylor en Boogh vaak veel beter zagen. Goes werkte hard en brak vaak een der vinnige aanvallen. By Hollandia viel vooral te roemen het vlugge mooie spel van de rechts buiten en de rechts-binnen, terwijl ook vooral de rechts-back zich als

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2