HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Pauiowna No. 4432 DONDERDAG 25 FEBRUARI 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37£ 45 „0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cllché's naar plaatsruimte. - Bewljs-oxemplaar 2h cent Stelling van DEN HELDER. Ontspannings-avonden. Donderd. 25 Wachtschip Stofmuzlek Vrijdag 26 I Marlnecantine I Stafmuziek ir alle korpsen, ie korpsen. DE WEEK. 23 Februari. Zesde dag der periode van de „Duitsche verklaring", ook wel ge naamd het dreigement. Terwijl ik dit schrijf, is er nog geen tijding, althans betrouwbare, omtrent eenig ongeval, een Nederlandsch schip overkomen. Aan geruchten, praatjes, ook thans geen gebrek. De „Rembrandt" zou zijn „opgeblazen", om iets te noemen. Gelukkig bleek 't verzinsel. Maar geheel zonder gevolgen blijft nu reeds ook voor ons de nieuwe situatie geenszins. Er komen mijnen aandrijven. Veertig mijlen van IJmuiden zijn een tweetal van deze vriendelijke gasten tot ontploffing gebracht. Meu dient op z'n „qui vive" te zijn. En ook bij deze gelegenheid vindt men naast de vele angst- meior's, die rillen bij de gedachte aan het kleinste tochtje op zeewaar de schrikkelijkste dood u immers elke seconde, bij elke schroefomwenteling van de boot bedreigt, tegen-grijnst, de luchthartigen, de optimisten. Die lachen om 't dreigementDie u wijzen op de diverse lezingen, welke van Duitsche zijde worden ge geven van de wijze, waarop de Noor- sche boot verongelukte Waaruit, volgens hen, immers „luce clarius" zoo klaar als-'n klontje, in alle- daagsch-Hollandsch uitgedrukt blijkt, dat 't „den Duuts" geen ernst kan zijn met z'n dreigement Anders zou hij gezegd hebben zeker, wij hebben dat neutraio, Noorsche schip getorpedeerd. Natuurlijk 1 Wat hadt ge dan anders verwacht na onze waarschuwing, tot de neutra len al weken-geleden gericht?.. En de onbevangen toeschouwer van al deze dingen kan zich niet onttrekken aan zekere sympathie voor deze redeneering. Dus maar „loos alarm" zou 't wezen Intusschen weigerden de zee lieden der „Hollandsche Stoomboot- Mij." uit te varen, hun hachje te wagen in de gegeven omstandigheden. Naamlyk anders dan tegen flksche extra-gage. En het bestuur van den Zeeliedenbond zou deze weigering hebben goedgekeurd. Heeft men hier met gewone desertie, contractbreuk te doen Dat speciaal gezins hoofden in het gevaar, dat nu de zee biedt, aanleiding vinden om hun diensten te weigeren, 't is niet onbegrijpelijk. Maar de eisch van dubbele gage't vau de zaak een „melkkoetje" maken; dat geeft aan 't geval een andere glimp. De be trekkelijk toch geringe extra-som kan niet geacht worden in eenige verhouding te staan tot het levens gevaar en o.a. de gevolgen van stoffe- lijken aard, welke de nagelaten be trekkingen der zeelieden, die zich thans op „den grooten vijver" zouden wagen, bedreigtEn daarmee krijgt zulk het mes zetten op de keel der stoomvaart directies een gansch ander karakter dan eene weigering, tout court zonder meer, voor veler ge voel zou hebben beduid, maar de vreeseiijke tijdsomstandigheden zelfs zijn niet bij machte om met de Ouden, de „sacra auri fames" den ver vloekten Goudhonger - het zwijgen op te leggen. Deze „fames" doet haar invloed gelden bij de zeelieden van de „Holl. Stoomboot-Mij.", bij de keuterboertjes, die uit bepaalde streken des lands moeten worden gezet, wijl hunne kostelijke paarden, 't een na 't ander, worden „gestolen", terwijl de nobele dieven zoo mild zijn om niet onaardige geldsommen te dispo- neeren op de plek waar het ros voor den „diefstal" stondBij al de knoeiers, smokkelaars van deftige en andere „pose", wier leven en streven te midden vau den wereldbrand, van den stijgenden nood van economischen en anderen aard slechts gericht, ge spitst is op „money mafee", winst te maken, geld in het loodje brengen. Zóó was 't in de dagen van Aart van Byland, den door de rakkers van prins Frederik Hendrik, vervolgden veldheer uit Frederik van Eeden's prachtige jongste tooneelstuk „De heks van Haarlem", ons vader- landsch tooneel na langen, langen tijd weer een stuk van blijvende waarde schenkendZoo is 't nog. En 't valt te duchten, dat. het voor- loopig zóó zal blijven. Oók in het arme, oude Patria! En intusschen gevoelen wij allen, dat - bij voortdurend stijgende prijzen voor de meest-onmisbare levensbehoeften de nood van oeco- nomisch karakter steeds meer van ons aller krachten vergt. De thans in aanwezigheid van H. M. de Konin gin in de zalen van het Haagsche „Pulchri Studio" geopende tentoon stelling van kunstwerken ten bate van het Kon. Nationaal Steun comité kan 27s ton opbrengen. En aan het succes van deze onderneming behoeft niemand te twijfelen. Hier wordt zoowel de offervaardigheid als de lust om iets van groote waarde te „trekken" geprikkeld. Hij of zij, die zich de weelde kunnen veroorloven van eene serie (honderd loten ad een gulden) aan te schaffen, ze zijn zeker van een prijs. Ook bij deze tentoonstelling ia ongetwijfeld kaf onder het „koren". Maar bij dat laatste, ia zooveel schoons en waarde vols, dat men aangenomen, de kas gedoogt 't, zeker niet tot „financieele waaghalzen" behoeft te behooren, om een „wit lapje", zelfs in deze dagen te riskeeren Op Donderdag 24 Februari hervat ons Parlement het Vrijdag jl. onder broken .oeconomisch debat". En daar bij zal dan ongetwijfeld ook ter sprake komen het jongste adres van het Ned. Onderwijzers-Genootschap, tot Ged. Staten der verschillende pro vinciën gericht, en waarin wordt gewezen op 't met het oog op de mobilisatie inhouden van of kor ten op zoovele onderwijzers-salarissen door gemeonte-besturen. Ook voor vele gemeenten is 't nu een „harden dobber" om er te komen. Maar de maatregel, door het N. O.G. gegispt, is van uitermate harden aard;zeker waar 't tot het draconische besluit van totaal-inhouden komt IZoo doende wekt men, bovendien, hope- loozen noodstand in gezinnen, die toch ten slotte moeten gesteund worden. Verliest men „in de lengte, wat men in de breedte denkt te winnen", zooals men dat vroeger wel uitdrukte. Laten de omstandigheden 't toe, dan zal zich de werkzaamheid onzer Binnenhof-Vroeden van het Lagerhuis zeer zeker nu uitstrekken tot de Paasch-kentering, begin April, welke (van 4 tot 6 dier maand) dan uitloopt op 't ditmaal te Arnhem plaats hebbend Congres der S.D.A.P., waarvan de hoofdpunten reeds zijn aangegeven. Bestrijding van het mili tairisme, internationale solidariteit, het zitting nemen van soe.-democra- ten in den anti Oorlogsraad. Groote, forsche stuurmanskunst zal noodig zijn om het scheepje der S.D.A.P. in die dagen voor stranden, 't op gevaarlijke klippen van tweespalt, loopen, te behoeden. En dat te Arnhem in die April dagen de storm des vurigen debats zeer hevig tegen dat scheepje zal beukenook de gene, die met de „histoire intime" der jongste tijden in de gelederen der S.D.A.P. niet geheel op de hoogte is, zal 't allicht beseffen. Met deze vermoedelijk zeer woelige bijeenkomst zal dan samenvallen het (in de Hofstad belegde) Internationale Vrouwen-Congres. Waar thans zelfs de Mrs. en Misses Pankhurst c.s. het bijltje (dit in letterlijken èn figuur lijken zinl) tijdelijk te rusten hebben gelegd, mag men veronderstellen dat de internationaal-vergaderende dames in rustiger atmosfeer dan de Ara- hemsche congressisten hare agenda zullen afdoenVan manifesteerende vrouwen sprekend, kan ik tegelijk even gewag maken van den „oproep", door Engelsche vrouwen tot hare Nederlandsche zusters gericht om ten gunste van gratie voor generaal Christiaan de Wet, in wiens aderen toch bloed stroomt van Hollandsche afkomst, stappen te doen bij de auto riteiten in Zuid-Afrika. Een scepticus zei ervan „Baat 't niet, schaden kan 't nooitEn wie wordt, in deze bange dagen, niet sceptisch I Laat ik van het jongste crisis- en andere nieuws nog even aan stippen de benoemiDg van generaal Neeteson tot het onlangs in de Tweede Kamer door minister Bosboom aan gekondigde nieuwe ambt van Inspec teur van den Landstorm. Zal 't den oud-inspecteur dec Infanterie geluk ken, te bewjjzen dat de Landstorm wel degelijk levensvatbaarheid bezit, nl. de Vrijwillige, door gen. Staal zoo scherp in den Senaat gecritiseerd Is 't de justitie werkelijk gelukt de hand te leggen op de daders van de oer-brutalen postdiefsta) in den hoofd stad? Dat is een der jammerlijke gevol gen van den loop der gebeurtenissen van de jongste tijden: wij worden allen, - in meerdere of mindere mate twijfelziek Mr. Amtonio. DE OORLOG. De offlcleele legerberichten van 22 en 23 Februari. Het Fransche communiqué van den 22en, 11 uur 's avonds, deelt mede, dat de Duitschers Zondagnacht en Maandag de stad Reims gebombar deerd hebben. Vele inwoners werden gedood. Verder is ook Calais bestookt door Zeppelins, welke een aantal bommen wierpen. Er werden 5 burgers gedood. De materieele schade was echter slechts gering. De Franschen maakten vorderingen bij Beau Sejour en Souain. Hier werden loopgraven en twee bosschen op den vijand veroverd. Tegen-aan- vallen, waarbij de Duitschers zware verliezen leden en een groot aantal gevangenen verloren, werden afge slagen. De veroverde stellingen b(j Eparges en in het bosch van Cheppy bleven in Fransche handen, terwy] in den Elzas het grootste gedeelte van het dorp Stosswihr door hen bezet werd. Van den 23en wordt medegedeeld, dat de beschieting van Reims in twee gedeelten plaats had. Het eerste duur de 6, het tweede 5 uur. De overblijf selen van de Kathedraal zijn nog meer beschadigd. Oostelijk van de Argonne hebben de Franschen een Duitsche batterij tot zwijgen gebracht, en verschillende caissons in de lucht laten springen, In een rapport van generaal Franch, dd. 23 dezer, wordt medegedeeld, dat de Duitschers in de streek van Yperen groote bedrijvigheid bly ven ontwikke len. Den 21en Febr. vernielden zij een Engelsche loopgraaf, door het doen springen van mijnen. Een nieuwe linie werd echter in gereedheid ge bracht en onmiddellijk bezet. Het omgekeerde gebeurde bij Givenchy. Hier vermeesterden de Engelschen op dezelfde wijze een Duitsche loop graaf. Verder wordt van Fransche zijde nog medegedeeld, dat door Fransche vliegers, welke bommen wierpen op Freiburg in Breisgau, ook de kazernes te Mühlhausen bestookt werden. Het Duitsche bericht van den 23en meldt, dat de Franschen in Champagne (in de streek van Perthes) nieuwe, hoewel minder krachtige aanvallen deden, welke echter alle werden af geslagen. .Bij Ailly-Apremont behaal den de Franschen eerst eenige kleine voordeelen. Zij werden echter nader hand weer op hunno stellingen terug geworpen. De Sattelkopf in de Vogezen (ten N. van Mhhlbach) werd door de Duitschers genomen. Op het O o s t e 1 ij k front worden thans in de streek ten N. van den beneden-Weichsel zoowel als in de Karpatlien bijzonder hardnekkige ge vechten geleverd. Het Russische bericht van den 22en deelt mede, dat de strijd op den oever van de Narew zich bepaald tot plaat, selljke gevechten. In de streek van Grodno werden de Duitschers aange vallen. Bij Ossowiecz zijn de troepen tot deze vesting teruggegaan. Immers wordt gemeld, dat in de gevechten in deze streek het geschut van de vesting een werkzaam aandeel had. Eveneens werden gevechten met voordeel igen uitslag voor de Russen geleverd bij Raziaz en Plonsk. Hier werden verscheidene dorpen veroverd en 500 Duitschers gevangen genomen. Bij Przasnyzc gingen de Duitschers met aanzienlijke strijdkrachten over tot het offensief. Op den linkeroever van de Weichsel werdon verschillende Duitsche aan vallen afgeslagen. In de Karpathen sloegen de Rus sen, na zich meester te hebben ge maakt van de hoogte van Scholnik, (O. van Lupkow) verschillende tegen aanvallen der Oostenrijkers af. Een tot viermaal toe herhaalde nachtelijke aanval der Duitschers op de hoogte van Koziuwka werd eveneens afgewezen. In de streek van Wyshkow werd een hoogte veroverd welke een belangrijk onder deel was van de Oostenrljksche stel ling. Over het geveclit bij Stanislau wordt gemeld dat de Russen de Oostenrijkers aanvielen en twee bri- es op de vlucht dreven. De Oosten rijkers verloren 1500 man, w.o. 20 officieren aan gevangenen, terwijl zij verscheidene machinegeweren in Russische handen moesten laten. Het Duitsche bericht van den 23sten meldt dat de poging dor Russen om vanuit Grodno met nieuwe krachten een voorwaardsche beweging te ODdernemen, mislukt is. In de streek Przasnycz, N. van Lomza en N.W. van Ossowiecz duren de ge vechten voort. Ten O. van Plozk zijn de Duitschors verder opgerukt. Ecu voorwaartschc beweging tegen de stellingen aan de Rawka werd afgeslagen. Verder wordt nog vermeld dat het aantal op de Russen veroverde kanon nen in den strijd in de Mazurische meren, thans gestegen is tot 300, waaronder 18 zware stukken. Ook in den strijd bij Kolomea blijken de Russen weer heel wat verloren te hebben. Hier verloren zij 1100 man aan gevangenen, 4 kanon nen en 200 wagens met (volgens het Oostenrljksche bericht „gestolen") goederen. Het Oostenrijksche bericht van den 23sten brengt nog geen nieuws over den strijd bij Stanislau. Alleen wordt megedeeld dat de gevechten ten Z. van den Dnjestr voortduren, met voordeeligen loop voor de -Oos tenrijkers. De groote slag welke thans bij Stanislau woedt is de derde poging der Russen om de opdringende Oos tenrljksche rechtervleugel tegen te houden. De Russen begrijpen de be langrijkheid van een beslissing welke hier zou kunnen vallen en strijden dan ook met den moed der wanhoop. In een Oostenrijksche mededeeling wordt het taaie verdedigen zelfs geroemd. De beschieting van de Dardanellen kon wegens het slechte weer niet voortgezet worden. Volgens een be richt uit Londen zijn echter de forten zwaar beschadigd. Van het Turksch-Egyptische ge vechtsterrein wordt gemeld, dat de Turken door een plotselinge vrees voor hunne communicatielijnen be vangen werden en een terugtrekkende beweging in de richting vanDamascus uitvoeren. Een strijd in de lucht. De correspondent M. van „De Tijd" beschrijft een gevecht tusschen een I Engelsche en een Duitsche vlieger Een Duitsche vliegmachine was opgestegen, om een Engelschman te bekampen, die boven Zeebrugge zweef de ten einde daar bommen te werpen. De Duitsche machine trachte voort durend, op eenige honderden meters afstand van zijn tegenstander blij vende, boven deze te komen, doch de Engel schman handhaafde zijn voorsprong in hoogte, steeds dezelfde bewegingen na bootsend. Zoo dreven beide af in de rich ting van Brugge. Daar volgden een geweldige kamp, die bijna een half uur aanhield, en de bevolking, die in groote groepen het schrikkelijke schouwspel volgde dezer moderne arenden, in angstige spanning hield. Eerst hadden kanonnen op de vijan delijke vliegmachine gevuurd, doch toen de beide tegenstanders te kort bij elkaar kwamen en daardoor het gevaar ontstond, dat ook de Duitsche aeroplaan getroffen werd, zwegen de vuurmonden beneden. De Engelschman was er in ge slaagd, nog steeds boven te blijven. Men hoorde thans duikelyk het geklak der vuurwapens, die de vliegeniers tegen elkaar in werking gesteld had den, terwijl de motoren der vlieg tuigen stil gezet schenen en beide, kort boven elkaar, in een licht- schuinsche richting naar beneden kwamen glijden. Plotseling echter zagen de beangste toeschouwers de onderste machine op de beide vleugels op en neer trillen, dan eens naar links, dan naar rechts. En eensklaps schoot het gevaarte in duizelingwek kende vaart naar beneden, om totaal vernield neer te komen in de ge meente St. Andlies, bij Brugge, op het terrein van de vroegere worst- fabrieken. De overwinnende En gelschman herstelde zich spoedig, steeg hooger en hooger in een sier lijken spiraalvorm, om ten slotte in Zuidwestelijke richting te verdwijnen. Toen de Duitsche machine was neergekomen, slaakten de talrijke Duitsche officieren en manschappen een kreet van ontzotting, en, woest dreigend tegen de zenuwachtig opdrin gende menigte burgers, zetten ze oogenblikkelijk het terrein in wijden kring af. Op Zee. Het tot „oorlogsgebied" verklaarde gedeelte van de Noordzee. Berlijn, 23 Februari. (Wolff,) Met het oog op den geopperden twijfel omtrent de vraag hoever zich het oorlogsgebied in de wateren rondom Engeland, waarvan sprake is in de officieele bekendmaking van 4 Febr., naar het Noorden uitstrekt, wordt ons (d. i. Wolff's Bureau) van bevoegde zijde meegedeeld, dat de Orkney- eilanden, dus ook de haven Kir\wall en de Shetlandsche eilanden binnen het oorlogsgebied liggen; dat daaren tegen de doorvaart aan beide kanten van de Faröer-eilanden zonder gevaar is. Londen, 23 Februari. De admira liteit koudigt beperkingen aan voor de scheepvaart in den noordelijken en den zuidelijken ingang van de Iersche Zee. Transportschip tot.zinken gebracht. Berlijn, 23 Febr. (Niet officieel.) Gistermiddag te 4 uur 45 is het Engelsche troepen-transportschip 192 bij Bevezier door een Duitschen onder zeeër tot zinken gebracht. De duikboot- en mijn-oorlog. Londen, 23 Februari. Dat Duitsch- land's vlootoperaties tegen de koop vaardij van de bondgenooten geen noemenswaarde uitwerking hebben gehad, blijkt uit de volgende lijst, waarin buiten rekening is gelaten het betrekkelijk kleine aantal koopvaar ders, die ten offer zijn gevallen aan de Duitsche hulpkruisers, waarvan nog slechts twee de wereldzeeën be varen. Sinds 20 October zyn zeven Engel sche en twee Fransche koopvaarders door duikbooten in den grond geboord. Een Engefsche koopvaarder, de „Toko Maru", is door een torpedo getroffen, maar naar 't strand gesleept. Een Fransch en en een Noorsch stoom schip zijn door torpedo's getroffen, doch drijvende gebleven. Vijf Engel sche schepen zijn zonder voorafgaande waarschuwing aangevallen. Daarvan zijn vier gezonken; twee Fransche schepen zijn zonder voorafgaande waarschuwing aangevalleneen daar van, een schip met vluchtelingen, de Amiral Ganteaume", is in den grond geboord. Een Noorsch schip, de „Bel- ridge", is zonder voorafgaaude waar schuwing aangevallen. Een Ameri- kaansche schip, de „Evelyn", is door 't stooten op een mijn gezonken. Vier Engelsche schepen en één Fransch schip zyn voor den 18den Februari zonder voorafgaande waarschuwing aangevallen. Van deze zijn vier ge zonken. Een Engelsch hospitaalschip, de Asturias", is ongedeerd ontkomen. Sedert den 18den dezer zijn vier sche pen aangevallen, warrvan drie: de „Cambank" (Engelsch), „Dinorah" (Fransch) en „Belridge" (Noorsch), zonder voorafgaande waarschuwing, de kleine kolenboot „Dowshire" met voorafgaande waarschuwing. Wanneer men deze lijst vergelijkt met het totaal van de Engelsche en Fransche koopvaardij, die onderschei denlijk 10,000 schepen van 20 millioen ton en 1000 schepen van 2 millioen ton omvat, dan blykt hoe Ijdel de pogingen van Duitschland zijn om de koopvaardij van de bondgenooten afbreuk te doen en hoe hopeloos de taak is, die het zichzelf in zijn ver klaring, die den 18den "dezer in wer king trad, heeft gesteld. De „Belridge". De Noorsche pers is, naar wij in telegrammen in Deensche bladen lezen, zeer ontsticht over het geval van de „Belridge". Morgenbladet schrijft: De zaak treft de onzijdige belangen op het ernstigst. In den hatelljksten vorm heeft Duitschland zijn bedreiging vol voerd. Men mag vooropstellen, dat de Noorsche regeering Duitschland aanstonds om opheldering zal vragen. Voor het geval Duitschland een recht- matigen eisch van schadevergoeding afwijst, komt natuurlijk de over weging aan de orde om de Duitsche schepen in beslag te nemen die in Noorsche havens ziju opgelegd totdat de zaak bevredigend is geregeld. Aftenposten zegt: Wij hebben in dezen oorlog reeds gezien hoe de be grippen van volkenrecht en krijgs wet op den kop zyn gezet en er op alle gebied onzekerheid heerscht, maar nu schijnt wel de wanhoop om zich heen te grijpen. De onzijdige staten, hoe klein en onbeteekenend ze in vergelijking met de oorlogvoerende mogen zijn, kunnen thans niet meer nalaten maatregelen te nemen tegen het gevaar dat hun scheepvaart be dreigt. Dagbladet (regeeringsblad): Totdat er volle klaarheid over de zaak is, moet men kalm blijven. Er moet geen aanleiding worden gegeven om de zenuwachtigheid onnoodig te ver ergeren. Norges Handels- en Sjófartatidende zegt: Het torpedoschot op de „Bel ridge" is een gebeurtenis, die niet nader omschreven hoeft te worden. Het schip was op weg van een on zijdige naar een onzijdige haven. Het had bovel om het woord Norge groot en goed zichtbaar op het boord te schilderen. Dat bevel is natuurlijk uitgevoerd. Het is stellig een gelukkig toeval, dat schip en lading niet naar den kelder zyn en de bemanning niet is verdronken. Een herhaling van het voorval met de „Belridge" zou licht de grootste moeilijkheden kunnen brengen in de betrekkingen met Duitschland en Duitsche onderdanen. Deze persstemmen zijn ontleend aan de Berlingske Tidende. In Politi- ken zien wij uit Morgenbladet nog aangehaald - het artikel van dat blad krijgt er een andere kleur door dat, naar het blad aanneemt, de Noorsche regeering van de Duitsche opheldering zal vragen, waaruit blijke of het geval met de „Belridge" een vergissing dan wel een weloverwogen handeling is geweest. De kans, dat het een vergissing is, wordt dus open gelaten. Overigens zegt Morgen bladet alvast, dat het Duitsche Rijk met zulke handelingen noch in aan zien noch in sympathie zal winnen. Bovendien, zegt het blad, de onzijdige scheepvaart Iaat zich toch niet van de vrye zee verjagen. Omtrent het bericht van de „Times" aan de „N. Rott. Crt.", dat de „Bel ridge" een aan de Nederlandsche re geering geconsigneerde lading petro leum aan boord had, meldt men, dat bedoelde lading petroleum wel aan onze regeering is geconsigneerd, maar bestemd was voor een importeur hier te lande,dieeenvoudig gebruik maakte van de bemiddeling van de regeering om uitsluitend voor gebruik in ons land bestemde petroleum in te voeren. Zoolang een schip varende is, staat in dusdanig geval de lading gecon signeerd aan de regeering, die bij aankomst van het schip hier to lande echter de lading endosseert aan den betrokken importeur. Het torpedeeren van de „Cambank". In de Engelsche bladen vinden wij nog de volgende bizonderheden over het torpedeeren van de- „Cambank" in de Iersche Zee. Het schip was be stemd voor Gareton by Liverpool en had een kostbare lading koper van Huelva aan boord. Zaterdagochtend om 11 uur had het vaart verminderd, tegenover Almwich om den loods aan boord te nemen. Het vaartuig was weer bezig op gang te komen, toen, op een paar honderd meter afstands de periscoop van een duikboot werd gezien. Op hetzelfde oogenblik zag de kapitein van de „Cambank" het spoor van een torpedo, die de „Cam bank" naderde. Het roer werd omge worpen, maar wegens de betrekkelijk geringe snelheid, was de koers van de „Cambank" nog maar weinig ver anderd toen de torpedo haar mid scheeps trof en een vreeseiijke ont ploffing volgde. Vijf en twintig man waren op het dek, die in het ruim, te weten de 3de machinist en twee stokers, zijn waarschijnlijk op slag gedood. Een boot werd neergelaten en de mannen namen er plaats in, uitgezonderd één, die te ver sprong en verdronk. Het geraas van de ontploffing hoor de men tot op de kust en een red dingsboot werd onverwijld naar de plaats des onheils uitgestuurd. De reddingsboot sleepte de boot van de „Cambank" naar Almwich. Daar kwa men zij des middags om 3 uur aan. De „Cambank" was in 10 15 minuten gezonken. Tijdens de torpedeering waren ver schillende andere schepen in de buurt. Een er van had nog van de „Cam bank" een waarschuwing gekregen, maar kwam behouden in Liverpool. Een ander schip, dat ook naar Liver pool moest, hoorende van het lot der „Cambank", keerde naar Holyhead terug. Andere, snellere schepen schij nen door de duikboot niet te zijn op gemerkt. Hst vergaan van de „Evelyn". Berlijn, 23 Februari. Het met een lading: katoen op weg naar Bremer haven bij Borkum op een mijn ge- loopen en gezonken Amerikaansche stoomschip „Evelyn" voer, ondanks de waarschuwing van Duitsche zyde, zonder loods langs de Oost-Friesche kust. Naar Wolff van bevoegde zyde verneemt, heeft de kapitein van de „Evelyn" bij zijn verhoor verklaard, dat hij voornemens was geweest zijn koers meer noordelijk te nemen. Hij was echter onderweg aangehouden door een Engelsch oorlogsschip, waar van een officier hem had gelast meer zuidelijk aan te houden en zoo dicht mogelijk by de Oost-Friesche kust langs te varen. Duitschland en de Vereenlgde Staten. Berlijn, 23 Februari. (Wolff.) Naar wij vernemen heeft de Amerikaansche regeering op de bekende Duitsche nota vandaag geantwoord met ver scheidene voorstellen, die te bevoegder plaatse nog worden overwogen. Uit Duitschland. Berlijn, 23 Febr. De Keizer heeft op den telegraflschen gelukwensch van het Pruisische Huis van afge vaardigden geantwoord: „Mijn innigsten dank voor den vriendelljken gelukwensch van het Huis van Afgevaardigden met de schitterende overwinning in den win- tjKveldtocht in Masurenland, door de Bewonderenswaardige dapperheid en volharding onzer heldhaftige troepen en het veldheerstalent van hun be velhebbers voor het vaderland be vochten. Het in een eensgezinde gewapende natie veranderde volk van dichters en denkers mag ook verder vertrou wen in de kracht van zyn vasten wil om alle vijanden van de Duitsche kuituur en de Duitsche moraal te overwinnen. God zal met ons en oeze rechtvaardige zaak zijn". De Kamerleden hoorden de voorle zing van dit telegram staande en onder levendige toejuichingen aan. Koningsbergen (Pruisen), 23 Febr. De commissaris voor de Oost-Pruisi- sche vluchtelingen maakt bekend, dat vluchtelingen thans ook in den kreits Sens, Insterburg en stad en land Heydeburg kunnen terugkeeren. Berlijn, 23 Februari. Snel als de wind verspreide zicht het bericht der aan het oostelijke front behaalde overwinning gisteren door Berlijn. Reeds voordat het officieele bericht kwam, wist het gerucht te verhalen van allerlei groote dingen. Toen het officieele bericht er des middags om twee uur was, ging het van hand tot hand en de vreugde uitte zich luid. De eerste couranten werden den straathandelaars uit de handen ge scheurd en een half uur later was heel Berlijn weer in vlaggetooi. In de Friedrichstrasze en ünter den Linden vormden zich vroolljke en opgewonden groepen, in welker ge sprekken steeds meer de naam Hin denburg werd gehoord. Uit Oost-Pruisen. Een oud-officier berekent in de „Lokal-Anzeiger" de totale sterkte van het in Oost-Pruisen verslagen Russische leger op 230.000 man en de Russische verliezen aan dooden en gewonden op 60.000 man. Hij veronderstelt dat het overschot van hun leger zich nog in de bosschen schuilhoudt. Opvallend gering noemt hij het aantal veroverde kanonnen. Volgens hem moesten er ten minste 1000 veldkanonnen bij de twee ver slagen divisies zijn aangetroffen. Inderdaad zijn er bij het volkomen vernietigde legerkorps niet meer dan 150 gevonden. Hij acht het daarom waarschijnlijk dat een groot deel van de artillerie slechts op papier heeft bestaan. Naar men weet is een andere meoning, dat tal van kanonnen door de Russen begraven zyn. Volgens de laatste berichten zijn er 300 kanon nen vermeesterd. De Duitsche sociaal democraten en de oorlog. Berlijn, 23 Februari. (Wolff.) In een groote volksvergadering te Stuttgart heeft, naar aan het „Berl. Tag." wordt gemeld, gisterenavond het sociaal democratische lid van den Rijksdag Wolfgang Heine over de politieke toekomst van Duitschland gesproken. Spr. wees er op, dat elke ontijdige stap in het belang van den vrede dezen meer zou vertragen dan be vorderen. Wanneer wij, vervolgde hij, den vrede willen, zooala wij hem ook behoeven, dan moeten wij nu voor alles vertrouwen stellen in Duitsche wapenen en in het strijdende Duitsche volk, vertrouwen echter ook op den wensch naar vrede en de vredelievendheid van den Duitschen keizer. Tweemaal heeft deze in de laatste jaren door zijn persoonlijke, beslissende tusschenkomst ons den vrede verzekerd. De verklaringen in de Norddeutsche nopens de gedachte wisseling over vredesvoorwaarden, Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Tslef. Intc. 140. ABONNEMENTSKLEEDING voor Heeren. Zeer doelmatig. De goederen blijven hot eigendom van den geabonneerde. Ons tarief wordt U op aanvraag on- mlddelfjk toegezonden. dragen den stempel van den rijks kanselier, doch z|jn overeenkomstig den wil van den keizer. Wanneer het noodig is, zal de Duitsche sociaal democratie den rijkskanselier en den keizer ter zijde staan, indien het geldt den oorlog te eindigen door een vrede, die niet den kiem voor een nieuw conflict in zich draagt, door een vrede, die der wereld haar vreed- zamen arbeid hergeeft. De Koning van Beleren en Mgr. Heylen. Uit Bergen op Zoom wordt aan „De Tijd" bericht: Eenige dagen geleden heeft koning Lodewijk van Beieren drie dagen in Namen vertoefd, waar h\j de troepen inspecteerde en o.a. ook de kathedraal bezocht. De bisschop Mgr. Heylen, die juist naar Mechelen was vertrok ken, kon den Koning niet ontvangen in de kerk, en de koster, die den sleutel van de hoofdpoort in zijn bezit had, weigerde dezen af te geven zon der uitdrukkelijke lastgeving van den bisschop. De Koning moest de kerk aldus binnengaan door een zijdeur. Mgr. Heylen, reeds vóór zyn reis naar Mechelen gepolst, of hij den Koning zou ontvangen, moet geant woord hebben, dat hij te sprekeD was voor iedereen, ook voor koningen, maar dat hij dit koninklijk bezoek niet officieel zou beschouwen en dat hij dus, hoe onbeleefd het ook zou schijnen, geen tegenbezoek bij koning Lodewijk zou kunnen brengen. Bij nader aan dringen gaf Mgr. Heylen te kennen, moeilijk.een andere houding te kun nen aannemen, daar de Duitsche Keizer in het veelbesproken telegram aan president Wilson de priesters be schuldigde. als franc-tireurs te ziju opgetreden, een ougsh?orde beleedi- ging, welke op geen enkel vastsua.-.d bewijs gegrond la. De Koning van Beieren heelt hierna van een bezoek by den bisschop af gezien. Uit Frankrijk. Volgens Bazelsche bladen, heeft het militaire bestuur te Belfort last ont vangen, tegen einde van deze maand kwartieren in te richten voor 50,000 Engelsche soldaten. Da Amerikaansche vloot en kustverdediging. Washington, 23 Februari De aan dacht van beide huizen van het Con gres is gevraagd voor onderwerpen van militairen aard. De Senaat heeft beraadslaagd over een amendement van de vlootwet, waarbij wordt voorzien in den aan bouw van 75 duikbooten. Gardner kritiseerde fel den onvoldoenden toe stand van de Amerikaansche kust verdediging. Taft, de gewezen president, heeft op een vergadering te Morristown in New Jersey gesproken over de ernstige crisis in de betrekkingen der Ver- eenigde Staten tot de oorlogvoerende mogendheden. Hij verklaarde, dat als de President tot handelen overging, allen hem tot het einde toe terzijde moesten staan. „In dit besluit moeten wij ons allen vereenigen, afgezien van onze Europeesche afkomst. Wij moeten allen in zelfopofferende loya liteit voor de gemeenschappelijke vlag en het gemeenschappelijk vader land onze verschillen vergeten." BINNENLAND. Nederland en de Duitsche verklaring. Incident bl] dn Holiandschn Stoomboot-Maatichapplj. Wegens den zwaren mist is de „Zaanstroom" Maandagavond en ook Dinsdagavond niet vertrokken. Het personeel had zich Maandagavond ook niet aangemeld. Daar echter toch van vertrekken geen sprake kon zijn, heeft de directie hen nog niet in gebreke gesteld en hun gelegenheid gelaten, zich alsnog aan te melden. Nader meldt men ons, dat het con flict is bygelegd. De zeelieden hebben zich bereid verklaard, op de door de directie aangeboden voorwaarde, n.l. een toeslag van f 5 per week boven hun gage, de reis mee te maken. Ook de Maatschappij „Zeeland" heeft last gehad met de de bemanning harer booten. Het s.s. Duitschland, het welk Dinsdagochtend naar Tilbury moest vertrekken, kon niet uitgaan, daar de bemanning weigerde dienst te doen, daar het schip slechts twee water dichte schotten had. In plaats van deze stoomer is toen de Prinses Juliana vertrokken. Het Ned. s.s. „Alwina", hetwelk te Rotterdam thuis behoort, wordt sedert 19 Januari te Falmouth vast gehouden. Het wordt verdacht van handelingen in strijd met de neutraliteit. De lading werd vrijgelaten. Door de reederlj werden nadere inlichtingen gevraagd.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1