Laatste berichten. AGENDA. MARINE EN LEGER. De luitenant ter zee dor lo klasse G. J. te Winkel wordt 24 Februari 1916 oorvol ontheven van het hevel over Hr. Ma. kanonneerboot „Vldar" en geplaatst aan boord van het stoom- loodsvaartulg No. 4 terwijl de adelborst der le klasse Marino Resorve G. A. Schoohnizen met i de machinist Marine-Reserve J. No. 4 pl'Wdêr "met denzelfden datum overgeplaatst van Jlr. Ms. „Vldar'' naar Hr. Ms. Wachtschip. Do luitenant ter zee le kl. E. M. J. Chevalier Is overgeplaatst naar de directie dor marine le Hellovoetsluls en belast met do functién van lo officier aan boord van Hr. Me. „Schorpioen". BH Kon. besluit van 22 dezer Is aan don luitenant tor zoo der 2de klasse M. A. van Kervel, wegens ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst tenge volge van lichaamsgebreken, met 1 Maart eer vol ontslag uit den zeedienst verleoud, onder toekenning van tijdelijk pensioen, bepaald op f606 's jaara, te genieten voor den tijd van één Jaar. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappi| „Nederland". Grotlus, thuisreis, vortrok 23 dezer van Sabang. Java vortrok 23 dozer van A'dam naar Huil. l<Bngean, uitrol», vortrok 23 dezor van Suez, Tirnor, uitreis, arriveerde 23 dezer te Port-Sald. Oranje, uitreis, passeerde 22 dozer Porlm. Billiton arriv. 28 dozer van BaltlmoreteA'dam. Ban ka, thuisrols, vertrok 22 dezer van Port-Said. Boeion vertrok 23 dezer van A'dam n. Baltimoro. Celebes, thuisreis, vortrok 23 dozer van Parim. Krakatau, vau Java naar New-York, vertrok 23 dozer'van Ponta Delgada. Kon. d. Noderl., thuisreis, arriv. 23 dezer te Suez. Prinses J ullana. uitreis, arriv. 23 dezer te Sabang. Roopat, uitreis, is 28 dezer Ouessant gepass. Rembrandt, uitreis, arriv. 23 dezor te Genua. Vondol, thulsrolB, arriv. 23 dozer te Gravesend. Rotterdamsche Lloyd. DJocja, uitreis, pass. 21 dozer Polnt de Galle. Jucatra, uitreis, passeerde 21 (lozer Malta. Merauke arriv. 21 dezer van B'dam te Cardïfl. Insulindo vertrok 23 dozer van R'dam n. Batavia. Baudoeng, tbulsrois, vertr. 23 dezer v. Maraelllo. Kawl, uitreis, vertrok 23 dezer van Colombo. Matlloen, uitrols, vertrek 23 dezer van Port Sald. Bosoekl arriv. 28 dezer van A'dam le Huil. Tornate, thuisreis, pass. 23 dezer Polnt do Gallo. Kon. Holl. Loyd. Zeel&ndia, uitreis, vertrok 21 dozer van Babla. Dol Hand, uitrols, arriveerde 23 dezer te Santos. Tubantla, thuisreis, arrlveordG 28 dozer te San tos. Golrla, uitrols, vertrok 23 dezor van Lissabon. Gooiland, thuisrols, vortrok 23 dozer van Vigo. Kon. West-Indische Maildienst. Pr. W. I, ultr., pass. 22 dezer St. Catherines Polnt. i-'ortuna arriv. 23 dezer van West-Indië te A'dam. Pr.d.Nederl.arrlv.23 dezer v.Paramarlbo te A'daiu. A mor arriv. 22 dozer van St. Thomas te Colon. Haven te Nieuwediep. 23 Febr. Aangekomen van Huil on vertrokken naar Jiarllngen het Ned. s.s.„MlnlsIor Tak v. Poortvliet". Idom van Londen 011 vertrokken naai Hariliigen het Eng. 8.3, „Groningen" 24 Febr. Idom van Harllngen nn vertrokken naar Huil het Ned. s.s. „Prof. Buljs". Vertrokken het Ned. 83. „Dulveland", van Harllngen naar Ncwcastle. Het stoomschip „Nlcolaas". va Jlngc" Staatsloterij. Trekking van Dinsdag '23 Febr. 5o klasse. 14e lijst,. No. 20549 f1000. Nos. 1111 '2168. Sci7 41Ó0 7213 9534 1872i 14U27 16643 17059 17029 18288 18462 en 19736 elk (400. Nos. 6167 112571643916571 18329 en 20464 elk f200. Nos. 1804 6086 10968 15588 16784 17288 en 20650 elk f100. Trekking van Woensdag 24 Febr. 5o klasse. 15e lijst. Nos. 17031 20.000 en 20740 elk f1000. Nos. 598 2285 4737 10881 en 14861 elk f400. Nos. 3146 G863 7583 16890 17020 en 20741 elk f200. Nos. 1982 2129 3756 7788 9539 11842 12138 16015 18046 en 19388 elk f100. Burgerlijke Stand van Helder, Van 23 tot 24 Februari. ONDERTROUWD: A. F. Czecb 0. Ruig. P. A. Ploolj en J. Geervliet. J. Rosloot en N. Vlas. A. Kalf en M. E. de Lange. J. van Os en G. J. van Schooten. A. Poorters en A. Stompedissel. GETROUWD: G. Groot en B. R. Vos. J. C. KlingeD en S. W. P. Bal. BEVALLENC. M. M. Brinksma geb. Petrus, d. M. Lebbe geb. Blaau- boer, d. J. Jongepier geb. Duinker, z. 1. Boon geb. Bakker, z. OVERLEDENJ. Footf, 84 j. N. J. Lefi'er, 87 j. MARKTBERICHTEN. 8cbagen, 26 Febr. 1916. 7 Paarden f 160.- k 100.- Veulens 0.- 0.- Ossen 0.— 0.- Stioron 0.— 0.- 10 Geldokoolon (magore) 160.— 260.- 96 Geldokouion (vette) 180.- 370. 30 Kalf koeion 230.- 270. Vaarzen 0.— 0.— Pinkon 0.— 0.- Graekalvoron 0.— 0.- 9» Nuchtere kalveren 8.— 30. Rammen 0.— 0. Schapen (magere) 0.— 0.- Schapon (votte) 0.— 0.- 70 Overhouden» 26.— 30.60 Lammeren 0.— 0.— Bokken on Guiten 0.— 0.— Vorkons (mag.) 0.— 40 Varkens (vette) p. K.G. 0.70 86 Biggen 11.- 00 Kon(jnon 060 L26 80 Kippen 0.70 LÜ0 Eenden - 0.- 0.- Duiven 0.— O— Ganzen O— Zwanen 0.— 76 K.G. Boter 176 0.- 60 Kaas 0.60 0.70 2500 Kipeioreu p. 100 stuks O- Eendeieren p. 100 etuks 0.— Handel mngoro geldekoelen stug, idem vette idem, kalfkooien idem, overhouders matig. DE OORLOG. De algemeene toestand. Van den toestand op het Westelijk oorlogsterrein is nog steeds geen langrfik nieuws te melden. Het resultaat van den oorlog schijnt niet langer in Frankrijk, maar in Rusland of op zee te moeten worden gezocht. Op zee wordt de strijd met duik- booten voortgezet, zonder dat de ge volgen van de Duitsche bedreiging in Engeland veel indruk maken. Eer. bericht uit Londen wyst erop, dat tot nog toe de operaties ter zee tegen de handelsvloot der geallieerden geen offect van eonig belang hebben ge had. Dat transportschepen in den grond geboord z|jn, is officieel niet bevestigd. Hot bericht, waarvoor „Qöteborg Aftonbladet", volgens een telegram uit Hamburg, de verant woordelijkheid aanvaardde, is ge bleken een verzinsel te zfinen liet in den grond boren van een Engelsch troepentransportschip bij Bevezier wordt evenmin in officieele berichten herhaald. Als hiervan de beslissing moet afhangen, dan kan die nog lang uitblijven. Meer kans biedt de strijd in Rus land, waar de knappe strateeg Von Hindenburg, nog meer door de goede manoeuvreorkunst dan door de groote troepenmassa's, er in geslaagd is, de Russische legers een groote nederlaag toe te brengen. Maar toch is die klap nog niet krachtig genoeg geweest. Wanneer de Russische legers niet worden omsingeld en vernietigd, wanneer de Russische troepen grootendeels kun nen worden teruggebracht in .andere posities, dan staat Hindenburg er juist zoo voor als Napoleon in 1812 tegenover Barclay de Tolly en Ba- gration. En zijn woord: „Men moet üe Russen na ze te hebben doodge schoten nog gaan omversmijten ook, voordat zo liggen", is ook thans nog van toepassing op de Russische ?ers. Eerst als Rusland verslagen en vernederd is, kan Duitschland er aan denken zooveel troepen van het Oosten naar het Westen over te brengen, dat de druk op de lange linie van de Alpen tot de Noordzee in staat zal wezen, die linie op eenig punt te doorbreken. De Duitsche berichten, die meldden dat de vervolging der Bussen na den winterslag aan de Masoerische meren thans geëindigd is, stemmen overeen met de Russische mededeeürg, dat de Russen zich uit de govechtssfeer hadden losgemaakt. Dat wil zeggen, dat de Russen steun gevonden hebben onder de vestingen, en dat hun terugtocht voorloopig geëindigd is. Op verschillende plaatsen hebben de Russen een contra-aan vallende boudingaangenomen, waarbij nieuwe gevechten ^ich ontwikkelden. Over de beteekenis dier gevechten is voorloopig nog niet veel te zeggen; evenmin als over het gevolg van de overwinning, die do Duitsche troepen in het gebied tusschen Memel en Weichsel op de Russen behaalden. Wij wezen er reeds op, dat de geheele wijze van oorlogvoeren in dezen merkwaardigen volfcerenstiijl, een ander karakter draagt dan ooit te voren. Een slag waarin moor dan 100.000 gevangenen, met zeven gono raals en 300 kanonnen, in bandon van den yjjand vallen, zou in vroeger tijden een beslissende slag zijn geweest:. Sedan, een der belang rijket.o en meest beslissende gevechten uit den oorlog van 1870-71, waarbij Napoleon III zijn degen en zijn kroon veilooi, was niet zoo erg als de nederlaag fier Russen aan de Masoerische meren. Ook toen werden ongeveer 100.000 man gevangen genomen, maar het aantal doodeu en gewonden was betrekkelijk veel minder dan thans, wijl de Blag bij Sedan een dag geduurd heeft en met een capitulatie eindigde, en de strijd aan de Masoorische moren een week duurde, waarin voortdurend gevochten werd. Daartegenover staal echter, dat Rus laDd overvloed heeft aan menschen en troepen. Maar toch zijn de verliezen van de RusBen zoo groot, dat die wel invloed moeten hebben op het vervolg van den strijd. De Russische artillerie heeft herhaaldelijk groote verliezen aan geschut geleden, terwijl de aan voeren van elders door de volkomen afsluiting zeer moeilijk zijn. Het aantal, Russische krijgsgevangenen in Duitschland is volgens een opgave van Duitsche zijde, al meer dan een half millioenen daaronder bevinden zich een groot aantal generaals en officieren. Zoo krijgt Rusland gelei delijk gebrek aan geoefende soldaten, aanvoerders en artillerie. Dat wil niet zeggen, dat Rusland overwonnen is. Daarvoor is nog meer noodig, dan von Hindenburg deed. Maar de positie der Russen schijnt niet zeer gunstig. Schijnt - zeggen wij, want het is zeer moeilijk ever de toestanden in dit reusachtige land, met zijn gewich tige hulpbronnen te oordeelen. De psychologie van den Russischen veld heer en den Russischen soldaat is voor ons een gesloten boek; en de materieele factoren zijn ze6r weinig bekend. En evenmin kunnen w|j ons voor stellen, wat de bedoelingen en de plannen der Duitschers zijn. Een om trekkende beweging, een overvleuge ling, die in Frankrijk mislukt is, kan in Rusland wellicht nog worden toe gepast; en het krijgt den schijn, dat dit gepoogd wordt door de wijze, waarop tegen de beide vleugels van het Russische leger is opgetreden. Op het lange front vau den Memel tot aan de Karpathen en in.de Boe- kowina zyn thaDS groote legermassa's ofieeugebracht; en toch had Duitsch land de gelegenheid op den rechter vleugel, bij de Masoerische meren, zoowel als op den linkervleugel in de Boekowina, een overmacht bijeen te brengen, die de Russen tot den terug tocht noopte. In het centrum daarentegen, in de geheele linie, die als een koorde in den boog van den Weichsel staat, is de Russische macht nog onverzwakt. Slechts iu de Karpathen is een kleine teruggang melkbaar. Daar hebben de Oostenrfiksche troepen StaDislau bezet, een hoogst belangrijk punt, wijl het eeu spoorwegknoop vormt. De verwachting, dat de bezetting van Stanislau zal moeten leiden tot de ontzetting van Przemysl en wel licht tot de jierneming van Lemberg, is wellicht wat voorbarig. Maar zeker is het, dat de aanvallen op de Kar pathenpassen moeilijk geworden zijo en daar Stanislau een- belangrijke militaire stapelplaats is, kan de her neming van die plaats van groot belang worden. De Oostenrijksche troepen, die Tsjernowitsj bezet hebben zijn van daar over Kolomea en Na- dworna opgerukt in N.-W. richting. Slagen z(j er in van uit Stanislau dien marsch voort te zetten, dan loopen de Russen, die nu nog in den Oeszokpas en bij Mezö Laborcz in de Karpathen strijden, gevaar te worden afgesneden. De ontvangen Russische legerbe- richten bevestigen do meeniog, dat de Duitsche troepen op deNareflinie aanrukken, en dat zij daar tegenstand ontmoeten. De gevechtslinio loopt nu ongeveer van Plozk over Prasnysj en dan ten Westen van de Naï ef en de Bobr. H.blad. Van het Westelijk gevechtsterrein. Parijs, 23 Febr. Officieel bericht van 11 uur 's avonds De dag is betrekkelijk kalm ver- loopen, behalve in Champagne, waar het gevecht voortduurt .met gunstige kansen voor ons. Wfi hebbon op nieuw loopgraven genomen in de streek van Beau Séjour en de vroe gere aanwinsten behouden. De vijand trachtte op te rukken uit het gedeelte van het dorp Stoss- wirh in den Elzas, dat in hun bezit is. Ons vuur stuitte onmiddellijk den aanval. Berlijn, 24 Febr. (Wolff.) Ofl'icieele mededeeling uit het groote hoofd kwartier van heden In do streek van Perthes in Cham pagne hebben de Fransclien gisteren middag met twee divisies infanterie een aanval ondernomen. Op ver scheidene plaatsen kwam het tot verbitterde gevechten op korten af stand, die alle in ons voordeel be slist werden. De vijand werd met zware verliezen in zijn stellingen teruggegooid. In de Vogezen zijn onze aanvallen tegen Sulzern en aan de Anipfers- bacb tei) W. van Stossweier ge vorderd. Iu de gevechten van qó laatste dagen hebben wij 500 gevangenen gemaakt. Overigons niets van belang. Engelsche vliegers vermist. Londen, 24 Februari. (Officieel.) Sinds den aanval van vliegers op Ostende worden 3 Eugelsche vliegers vermist. Duitsche troepen naar het Westen Londen, 24 Februari. Uit Bern wordt aari de „ijforning Post" .gemeld, dat volgeDS eeii-telegram van Saatmar in Oost-Hongarijo 120 150 (luizend man Duitsche troepen van het oostelijk naar het westelijk oorlogstooneel wer den gezonden. Van het Oostelijke gevechts terrein, Si. Petersbiu'g. '23 Februari, Mede- deehng van den grooten genoralen staf; Do buitengewoon moeilijke positie van gedeelten van een onze?' leger korpsen gedurende den terugtocht uit Oost-Pruisen, waarvan in het communiqué van 21 deger melding is gemaakt, betrof gedeelten van liet 20ste legerkorps ouder bevel van luitenant generaal Rcelgakof, beslaan de uit de 29ste divisie en dj ie regi menten reservisten en manschappen van het actieve leger. Nadat de ver binding tusschen dat korps en het 10de leger den J3den 's avonds was afgesneden, was het korps in de streek tusschen Goldap en Soewalki omsingeld door eon Duitsch leger, i welks sterkte steeds aangroeide. Tot gisteren (Maandag) vocht dit korps op hejdhaftige wijze tegen de vijandelijke strijdkrachten, die het verscheidene malen in gotalatorkte overtroffen. Deze Russische troepen legdon in drie dagen 50 werst al strijden af en bleven zich een weg banen naar het zuidoostelijke ge deelte van de bosschen van Au- gustowo. Volgens gevangenen, heeft het korps ernstige vei hezen toegebracht aan Duitsche afdeelingen, die het deu weg trachtten te versperreu, iu het bijzonder in do doorgangen in het moren en woudengebied bij Ghita. De geïsoleerde manschappen van dit korps, die er in slaagden zich een weg te banen, verhalen nu, dat de Russen tot hun laatsten pa troon vochten en totdat zij geheel uitgeput waren. De Russen sloegen dapper naar yier fronten van zich af en hielden bun geschut, dat zij medesleepten, benevens vele Duitsche gevangenen, bij zich. De hardnekkige gevechten op de rechteroevers van de Bobr en de Narew duren yoort. Bij Ossowic werden Duitsche af deelingen, die tot het offensief over gingen, teruggeworpen door het ge schut vii ut van de vesting. Ten noorden van Lomza is een gevecht begonnen op de wegen naar Radzilow, Archouschina en Kolno. In weerwil van de aanvallen van aanzienlijke vijandelijke strijdkrach ten hebben wij ons gehandhaafd in Jedwabno. Twee aanvallen der Duitschers langs den weg van Sczuczyn naar Kolno, in den nacht van den 22sten gesteund door gepantserde automo bielen, waren buitengewoon hevig. Het offensief der Duitschers in de buurt van Prasnyse duurt voort. Drie aanvallen op de stad Prasnyse zijn afgeslagen; onze gepantserde auto's leverden daarbij belangrijke hulp en decimeerden de Duitschers op een afstand van 50 M. Op de wegen, die naar Pionsk leiden, zijn eeuige dorpen afwisselend in handen van de Duitschers eu do Russen. Op den linkeroever van den Weich sel, ten zuiden van Mohely, lieten wij drie mijnen onder een Duitsche loopgraaf springen. Wij joegen daarop de Duitschers op de vlucht, bezetten de kuil j die door do ontploffing was geslagen on namen in de overblijf selen van de Duitsche loopgraaf drie werptuigen voor luchttorpedo'a en bommen. Wij maakten ook ge vangenen. Door de ontploffing werden ongeveer 500 Duitschers gedood. In de Karpathen hebben de Oosten rijkers met 12-duims granaten het klooster ten zuiden van Mezö Laborcz gebombardeerd. Hardnekkige aanvallen der Oosten rijkers in de buurt van Mikuw, Smolnik en Tiskowa hebben wij met voor hou ontzaglijke verliezon afge slagen. In de buurt van Koziuwka hebben de Oostenrijkers de Duitschers vervangen. Ten zuiden van Stanislau zijn hardnekkige gevechten begonnen met groote vijandelijke strijdkrachten. De generale staf doelt mede, dat het Russische Karpathen-leger tus schen den 21sten Januari en den 20aten Februari 691 officieren en 47,000 soldalen heeft gevangen ge nomen en 17 kanonnen en 118 ma chine-go weren heeft buitgemaakt. Berlijn, 24 Februari. Officieele mede- deeling uit het groote hoofdkwartier van heden: Een nieuwe aanval van den vijand uit Grodno is zonder moeite afge slagen. Ten Z.O. van Augustowo slaagden de Russen er gisteren in op twee plaatsen over do Bobr vooruit te komen. Btf Sztabin is de vijand weer terug geworpen. Iu de streek van Krasnybor is (1e strijd nog aan den gang. Bjj Przasnycz zijn 1200 gevange non en 2 kanonnen in onze handen gevallen. Ton 0. van Skierniewico is een nachtelijke aanval van de Russen af geslagen. De duikboot- en mijn-oorlog. Washington, 24 Februari. Naar verluidt, is het Amerikaansche stoom schip „Carib" in de Noordzee op een mijn gc-3footen en ter hoogte van do Duitsche kust gezonken. Het had 4000 balen katoen aan boord. Mailschip aangevallen. Londen, 23 Febr. De Admiraliteit bericht, dat de mailboot van Folke- stone naar Boulogno gisteravond, kort nadat zij de haven van Boulogue had verlaten, door een onderzeec-r is aan gevallen. Do torpedo ging op dertig yards afstand voor langs het schip. De 92 passagiers waren uitsluitend burgers enr onder hen waren ook eenigo neutralen. Een Duitsche onderzeeër geiroffen. Parijs, 23 Februari. De minister van man ne deelt mede, dat gisteren morgen een Fransch oorlogsschip een Duitsche onderzeeboot ODtdekte en beschoot, toen dit vaartuig t.er hoogte van Boulogue aan de oppervlakto stoomde. Do onderzeeër word getroffen en liet een hoeveelheid olie aohLor op do plaats waar Iffj verdween. Het vergaan van de „Regin". Kristiania, 24 Februari. Het Noor- sche consulaat-generaal te Londen heeft g!?tcren aan hot ministerie van buiienïahdscijo zaken geseind' liet stoomschip „Regin'' uit Kris tiania ls vanochtend bij Duins in de lucht gevlogen. De bemanning is aan boord van een Engelsch oorlogsschip gegaan, vandaag te Dover ontscheept en vandaar pjanr Londen vertiokken. Het ministerie van buitenlands» he zaken heeft het gezantschap telegra fisch cc; eeu onderzoek voor een zeckrijgsraid verzócht. Londen, 24 Febr. Uil Newhaven wórdt gemeld, dat de stoomboot „Branksome Chine" (2020 ton) van de roodcrij Harper Co. te Cardiff gisteren ten JJuid-oosten van Beacby- head getorpedeerd of op een mijn geloopen is. Achttien leden der be manning zijn te Newhaven gelaud. Do kapitefü en de stuurman bleven in een boot in de nabijheid van het schip dat ernstig beschadigd is. Red dingbooten zijn uitgegaan omdat een groote stoomboot, in dezelfde buurt in ïio.od verkeert. Volgens een telegram uitC'olcliester werden zeven vijandelijke vliegtuigen gisteren boven de Maplin-Sands gezien, gaande in noordwestelijke richting. Londen, 24 Februari. De „Moruing Post" meldt uit Stockholm, dat de Zweedsche scheepvaart op Engeland tijdciyk gestaakt, is in afwachting van het resqltaat van de Scandina vische conferentie te Kopenhagen. Men verwacht dat de regooring de schepen zal doen couvoyeeron. De actie in de Oardanellen. De Atheeusche correspondent van den „Borl. Lok.-Anz." verneemt van bijzondere zijde, dat de vlootactie voor de Dardanellen op driugénd verlangen van Rusland zou hebben plaats gehad, daar voor Rusland aan vulling van en tQovoer van hetgeen het behoeft slechts langs de Dar danellen mogelijk is. De Russische wapenfabrieken konden haar ver plichtingen niet nakomen bfi gebrek aan verschillende artikelen en boven dien ia er'een volkomen gemis aan verbandmiddelen enz. merkbaar. Uit Duitschland. Haat. Een firma te Rotterdam kreeg dezer dagen van een Duitsche firma een briefkaart over zaken. Op de voor zijde van de kaart waren met een rubberstempel de woordeu afgedrukt: „Gott strafe Englaud!" De Rotter damsche firma heeft nu in haar antwoord verzocht,, voortaan alleen „zuiver zakelijke" .mededeelingen te doen. Gevlucht. Een Fransch officier, uit een krijgs gevangenenkamp in Duitschland ge vlucht-, is Zaterdag door do gendar merie te Nordhorn, dicht bij de Nederlandsche grens, gevat. Zijn oppasser wist het Nederlandsche grondgebied te bereiken. Krijgsgevangenen. Het aantal krijgsgevangenen, door Duitschland en Oostenrijk gemaakt, bedraagt na het gevecht in het Masoe- risch gebied meer dan een millioen, het aantal krijgsgevangen Russen in Duitschland is volgens de „Frank furter Ztg." tot 462.000 gestegen. Oostonrijk-Hongarjje moet op zijn minst 230.000 Russen gevangen hou den. Tot nu toe hebben volgens ge noemd blad de Russen aati gevangenen verloren 692.000 man, do Fransclien 237.000 man, de Belgen 37»000man, de Engelschen 19.000 cn de Serviërs 50.000 man. Van deze 1.043.000 krijgs gevangenen zijn ongeveer drievierden in Duitschland ondergebracht en onge veer oen vierde in Oostenrljk-Hon- garlje. Het geding tegen De Wet. Het geding tegen generaal De Wet is voor ODbepaalden tijd uitgosteld in afwachting van de komst van twee nieuwe getuigen. PLAATSELIJK NIEUWS. N. J. Leijer. t Gisteren i3 alhier in den ouderdom van ruim 87 jaar overleden de heer N. J. Leijer, oud-Gemeence-bouw- meester alhier. Rijksbetaalmeesterskantoor. Daartoe uitgenoodigd door het Be stuur der Algemeene Heldersche Win- keliersvereeniging, werd op Maandag avond 22 dezer een gecombineerde vergadering gehouden met de Kamer vau Koophandel en Fabrieken te Hel der, den Bond van "Aannemers, afd. Holder, en de vereenigiog „Helders Belaug". Ter tafel word gebracht het request van de Algemeeno Heldersche Win- keliersvereeniging aan den heer Mi nister van Financiön, om te Helder een Rijksbetaalmeeslerskantoor te vestigen. Hot groote belang, dat onze ge meente heeft bfi de totstandkoming van een zoodanig kantoor, werd al gemeen eikend. Medewerking is bereids door onze afgevaardigde ter Tweede Kamer toegezegd, Een door het Bestuur der A. H. W. V. ontvangen schrijven van den hoor De Moester gaf aanleiding tot uitvoerige discussie, welke tót het volgende resultaat leidde: Alle wettige middelen zullen worden aangewend, om een Betaalmeesters kantoor te Helder te verkrijgen. Aan de gemeenten Heider, Texel, Wieringen, Anna Paulowna en Scha- gen .zullen adhaestiebetuigingen op liet verzonden request worden ge vraagd. Ook de haiidelsveroenigingen in die plaatsen worden daarvoor uit genoodigd. Een deputatie uit de Algemeene Heldersche Winkeliersverceniging, Kamer van Koophandel, den Aan- nemersbond, afdeeling Helder, en de vcreeniging „Helders Belang" zullen persoonlijs hun belangen bij den Minister van Financiën voordragen. Zulks zal oveneens geschieden bij den hoer Commissaris der Koningin on bij Gedeputeerde Staten. Mede werking zal worden gevraagd aan de afgevaardigdon naar de Provinciale Staten in ons district. Belanghebbenden, hierboven niet genoemd, die tot hot welslagen van het doel der vier gecombineerde voreenigingen wenschen mede te werken, worden hierbij uitgenoodigd eveneens hun adhaesiebetuigïng ter 'bevoegde plaatse iu te zenden. afschrift van hoi verzonden request ligt bij don voorzitter der A.II.W.V., den hoor H. C. M. Nypels, ter Inzage. Postkantoor Helder. Do Directeur van het Postkantoor Helder brengt ter kennis van het. algemeen, dat van af 28 Februari het kantoor op Zon- en Feestdagen zal zijn opengesteld van 8 u.-9 u. 30 's morgens en van 12 1 u. 'smiddags. Tournée Pisuisse. Pisuisse - Jean Louis i3op zijn tour néc weder in don Helder geweest en heeft aan de weinigen, die naar hem kwamen luisteren, een amusanten avond verschaft. In plaats van Blok zijl, die onder de wapenen is, had hij als accompagnateur Jan UemsiDg. „Jan Homsing, dames en heeren", zoo ongeveer lichtte Pisuisse in, „is van huis uit opoi'a-zanger. Hij kwam ter wereld mul een sonore bas, of eigenlijk is dat niet juist; bij had de gebruikelijke zuigelingen-sopraan, toen hij geboren werd, doch lang zamerhand hoeft zich die tot een sonore bas ontwikkeld". Én Jan Hemsing dan begeleidde enkele refrei nen van Engelsche songs met zijn sonore bas. Overigens was het Hel dersche publiek, zooals Pisuisse op merkte, niet voltallig, 't Deed aan zijn bl(jraoedig optimisme geen af breuk; „wfj kijken meer naar de qualiteit dan d« quantiteit". Maar die er dan, van het Helder sche publiek waren byna uitslui tend militairen hebben den heelen avond gelachen om de geestige causerieën, die Pisuisse tusschen de liedjes, die hij zong of declameerde - wist te vlechten. Overal had hij een kwinkslag, een geestigheid ten beste te geven; ja, zelfs zette hij eens een pbilosofisch-historischen boom op over het onderwerp „De bergruimte in het damesgewaad". Dit naar aanleiding van een versje, van Mev. Manna de Wijs, getiteld „Het Tasehje". Pisuisse's répertoire was, althans voor den Helder, nieuw; hij zong Franschc liederen van Botrel: De aangrijpende „Berceuse cruelle", van Aristide Bruant, het patriottische „Serrez vos ranga", vau le Peltier het bouleyardlied „Valse Chavirée". Engelsche soDgs van Rudyard KipliDg volgden en, natuurlijk „Tipperary", dat braaf meegezongen werd door het publiek. Tot slot voor de pauze declameerde en zong Pisuisse een viertal Holland3cho liedjes; het was hom daarbij vooral te doen om die zangers weer te geven, die niet eene imitatie van Speenhoff gaven. Hij koos een aangrijpend gedicht van Fran<;ois Pauwels, dat niet op muziek gezet was, en dat hij declameerde: het schilderde de ontmoeting op het slagveld van twee Joden, officieel vijanden, waarvan de éeu den ander doodelfik getroffen heeft-, en die nu deu stervenskreet „Hoor Israëlaan heft, waardoor zijn dooder hem als broeder herkent. „Varen op de Nieuwe Meer" van Ed. Ooeuraads wasietwat ondeugend; „M'n eerste" van Dirk Witte (van Zaandam) een geestig, leutig ltedeke met passende muziek. Ten slotte, zooals we reeds zeiden „Het Tasehje", waaraan de zanger een geestige boutade wijdde. Na de pauze kregen we nog wat Duitsche liedjes. En overal toonde Pisuisse zich do groote declamator die de tragiek of den humor wist té doen uitkomen en daardoor zijn audi torium pakte en den geheelen avond wist te boeien. Huldigingsavond Herm. Heijermans. Zooals eene advertentie in dit num mer vermeldt, komt de N.V. „Tooneel- vcreeniging" (directie Herm. Heijer mans) a.s. Maandag 1 Maart in „Casino" met het bekende drama „Op Hoop van Zegen". De vereeniging maakt hiermede een tournée door ons land, naar aanleiding van de onlangs plaats gehad hebbende 500e opvoering, waar bij toen tevens do 50o verjaardag van den schrijver Herm. Heijermans gevierd werd, alsook het „gouden jubileum" van mevr. de Boer-van Rijk, die bjj die gelegenheid voor de 50e maal de rol van Kniertje ver vulde. In den Helder, evenals in alle andere plaatsen, waar de vereeniging is opgetreden, Wenschr, men den schrfiver, tevens directeur der ven nootschap, te huldigen. Voor dit doel heeft zich een Comité gevormd, be staande uit (in alphabetische volgorde) mevrouw W. L. Boldiugh-Qoemans, conférencière, en de heeren J. Brouwer, verslaggever „Held. Couraut", J. J. Cohen, Bestuurslid Held. Tooneelver- eeniging „Tavenu", Dr. T. D. Detmers, LeeraarH.B.S., H.L.J.N.Dufour,Inspec teur dir. bol., D. H. Grünwald, Lid van de Prov. Staten van Noord-Hol land en van den Gemeenteraad, dr. C. H. Ketner, Leeraar H.B.S., A. K. Kokelaar, Bestuurslid der Onderoffte.- tooneel vereeniging „Vaderland en Oranje", G. Joh. van der Lee, Bestuurs lid Held.Tooneclvereeniging„Tavenu", dr. H. C. Redeke, Dir. Zoologisch Station, C. S. Stumphius, Hoofd vau school 7a (Hoofdgracht) en A. G. A. Verstegen, Vooizitter der afd. Helder S.D.A.P., lid van den Gemeenteraad. Het plan bestaat den auteur Heijer mans, die dien avond persoonlijk aan wezig is, een schilderstuk, toepasselijk op het tooneelstuk (zeegezicht met Scheveningsche logger) aan te bieden, vervaardigd door den Helderschea zeeschilder Jaarsraa. Aan mevrouw de Boer zal oer. bloemstuk worden aangeboden. Men hoiide er rekening mee, dat reeds Zaterdagmorgen 11 uur gele genheid is om plaatsen te bospreken. Bijzonderheden hieromtrent vindt naen in de advertentie iu dit nummer, „Vaderland en Oranje". Gisteravond gaf deze onderofficiers- vereeniging van land- en zeemacht in „Casino" een liefdadigheids-voor stelling ten bate van een tubercu- loselfjder hier Lor stede. Opgevoerd werd „Het duistere punt", een bijzonder leuk blijspel in drie bedrijven naar het Duitsch van G. Kadelburg, vyaarqqj hartelijk ge- lache'n, meermalen geschaterd werd. De verschillende rollen werden door dit dilettantisme met talent vervuld en het publiek applaudisseerde dan ook warm, wal eerlijk verdiend was. Éen militair strijkorkest verleende hier op uitstekende -wijze iqefiew'er- king. Taptoe. Hedenavond laptoe door het Mo bilisatie-muziekkorps aan de Binnen haven. RouteBinnenhaven, Zuidstraat, Weststraat, Nieuwe Kerkplein (ont binden). BINNENLAND. Lichting 1916, Naar wij vernemen maakt het bij do regeering eon punt van overweging uit wetsontwerpen aanhangig te raa keil om zoo noodig de miliciens der lichting 1916 vervroegd onder de wapenen te roepen en om aan het legerbestuur voor den beschikking te kunnen geven over nog eenige andere (reeds ontslagen) lichtingen, (De bedoeling van dezen maatregel is de landweer lichtingen, die tenge volge van het oproepen der nieuwe militie-lichting, overgaan in den land storm dat zijn de oudste lichtin gen huiswaarts te zenden. Deze maatregel komt dan tegemoet aan het verlangen van velen.) Red. Held. C'rt. Mijnen. Dinsdag hebbon twee torpedobooten onzer marine nogmaals een nauw keurig onderzoek ingesteld naar drij vende mijnon, en wel tusschen de brulbroei van den Waterweg en het lichtschip Maas. Er werd geen enkele mijn aangetroffen, Mijnen en wrak. Maassluis, 24 Februari. Het van den Waterweg binnengekomen s.s. „Balgownie" rapporteerde van 11.15 tot 1 u. nam., in de omgeving van het Noord-Ilinder-lichtschip zes drij vende mijnen en te 2 u. 30 op on geveer 11 m(jlen van het Maas-licht schip het wrak van, naar het scheen, een op zijde drijvend visschersschip te zijn Schending van de neutraliteit. Togen een Duitscher, een te Rot terdam gevestigd koopman, is pro- ces-verbaal opgemaakt wegens schen ding van de neutraliteit. Deze Duit scher is opgetreden als tusschenper- soon tusschen de Duitsche regeering en een combinatie, die zich gevormd had om een automatisch geweer, een uitvinding van een onbemiddelden te Rotterdam woonachtigen werkman, aan die regeering te verkoopen. Reeds waren de onderhandelingen zoo ver gevorderd, dat binnen een week het geweer geleverd zou worden als de proeven voldoden, hetgeen waarschljn- lljk was. Met dit geweer kunnen vijf schoten achter elkander gedaan wor den zonder dat het noodig is, als tot nog toe, den grendel te openen en te sluiten. Het geweer was voorloopig reeds bestemd om voornamelijk in de loopgraven dienst te doen. Men kwain op het spoor van deze combinatie door den verkoop van scherpe patronen te Rotterdam door militairen. Onder meer bleok, dat een milicien-korporaal van het 15e regi ment infanterie twintig scherpe pa tronen verkocht had. Deze patronen hebben dienst gedaan bij de voor- loopige proefnemingen, die in tegen woordigheid van den ge verbaliseer den Duitscher V. S. hebben plaats gehad en die in alle opzichten vol deden. (N. R. Ct.j Poging tot onduiking van een verbod van uitvoer. Dinsdag is te Rotterdam beslagge- legd op het Rfinschip Hanna, schip per J. M., eigenaar de heer C. W. Dit schip is de vorige week onder toezicht van de douanen geladen met 2000 ton phosfaat uit de superphos- fautfabriek Holland te Pernis, welke lading voor Duitschland bestemdwas. Vandaag zou dit Rijnschip opgesleept worden. Voor het zoover was,kreeg do schipper aan boord bezoek van douanen en politio. Een onderzoek, naar aanleiding van een ontvangen mededeeling in eeu der ruimen ingesteld, deed ongeveer 1500 kilogram koper voor den dag komen. Dit koper dat onder de phosfaat was geborgen, moet met een sleepboot aan boord van de Hanna gebracht zijn, vermoedelijk in den nacht van Donderdag op Vrijdag j.I. Op het koper is beslag gelegd, 'en dc andere ruimen van het Rjjnschip zullen nu ook onderzocht worden. Intusschen neemt de rivierpolitie verschillende personen in verhoor, die van het vervoer van dit koper kennis dragen. Het nader onderzoek bracht aan het licht, dat in ons land verschillende heeren zich bezig houden met het opkoopen van oud koper, waarvoor zfi dan scheepsgelegenheid zoeken naar Duitschland. Als zfi hun koper- afval hebben, stellen zij zich in ver binding met de heeren' F. H. Weller. Duitscher van geboorte, J. C. M. van Rhee, sigarenwinkelier, of M. Samson, pettenhandelaar, te Rotterdam. Deze heeron belasten zich met het opsporen van daarvoor beschikbare schepen. De eigenaar van het Rijnschip is de heer C. Weckerling, een Duitscher van geboorte, doch genaturaliseerd. De partij koper was gekocht bij do firma Van Embden to Schiedam', De eigenaar van de motorhooi, die het koper naar de rijnaak overbracht, vertrouwde de zaak niet, en steldo de politie met de zaak in kennis, inmiddels vernamen belasting en politie dat sedert eenigen tijd in Krimpen de Rijnaak Elizo lag, die nu en dan ook bezoeken kreeg van motorbooten. Juist toen daar Dinsdag nacht de sleepboot voorgespannen werd, nam dc rivierpolitie met haar eigen boot de karwei over en sleepte de Elize naar de Parkhaven. Hierin waren vrfiwel op dezelfde wijze niet minder dan 40 a 50.000 kilo koper verstopt, met nog enkele vaten vol, die nog niet ter verwerking onder vloer en wanden stukgeslagen waren. Bij onderzoek bleek dit koperafva'. afkomstig van de zolder?, van hol pand H. W. Ku.nig, aan'de Boompjes te Rotterdam, In den voorraad koper vond men stukken van atoomketels, kopervylsel, schaafsel, rollen draad, theecoraforen, oude theeketels, kookpannen, slakken, en tal vau af blaaspijpen, die zoo vaaL van de schepen gestolen v.cxden, een enkele met der. kapt er nog op, Ue Maatschappij „Zeeland". Naar aanleiding van het bericht, volgens hetwelk do „Duitschland", van de Maatschappij „Zeeland", Dins dag niet van Vlissingen zou zijn ver trokken omdat de bemanning wei gerdc met dit schip uil te varen, vernemen w(j uit Vlissingon, dat dif bericht tep deele onjiiist is. De „Duitschland" is door de directie uit de vaart genomen, omdat zij het oudste schip der maatschappij is en vervangen zal worden door de „Ko ningin Regentes" daar dozo boot nog niet reisvaardig was, is Dinsdag do nachtboot „Prinses Juliana" vertrok ken. Van weigering der bemanning was geen sprake. De nieuwe griffier der Staten van Noord-Holland. De Prov. Staten van Noord-Hol land kozen heden tot griffier der Staten mr. S. H. Veiling Meinesz, sinds eenigen tijd loco griffier. De heer S. II. Meinesz is de zoon van den burgemeester van Amsterdam en Rotterdam van dien naam. Geldl8aning voor IndiS, Heden wordt verwacht de indie ning bij de Tweede Kamer van een wetsontwerp tot het aangaan van een geldleening groot 6J millioen ten name en ten laste van Neder- landsch Indiö, rentende 5 pet, en verdeeld in 25 series, waarvan elk jaar een serie, bij loting aan te wij zen, h pari zal worden afgelost. Dc Nederlandsche Bank eu de Javasche Bank hebben zich bereid verklaard de stukken tc beleenen,de Nederland sche Bank voor de inschrijving in Nederland, de Javasche Bank voor die in Indië. Een nieuwe transporteur over het Noordzeekanaal. In de gisternamiddag gehouden raadsvergadering te Amsterdam is aangenomen een voorstel van B. en W. om tot een bedrag van flSCO deel te nemen in de kosten van de voorbereiding van de plannen tot aanleg van een electi ische tram voor de Zaanstreek. Iu zjjn an't'wooru aan den heo» Sutorius, die hel voorstul bestreed, deelde wethouder Do Vries mede, dat voor deze tram niet zal worden ge bruik gemaakt van de Hembrug, ook niet van een trampont, maar dat de bedoeling is, een transporteur aan to leggen over hot Noordzeekanaal, zoodat de trams al zwevend over het drukke scheepvaartkanaal zullen gaan, en de passagiers niet behooven uit to stappen. Spoorwegongeluk. De gisterenmorgen om 9 u. 17 min. uit Amsterdam te Enkhuizen aange komen sneltrein, is aldaar door de gladheid van de rails, op het stoot- juk geloopen. Enkele personen werden heel licht gowond. Er is veel materi eele schade. Het tweede rijtuig, een postwagen, drukte het schot in van een per sonenwagen, waarin drie Urker vrouwen zaten, die, heellichtgekwetst, per vigilante naar het ziekenhuis te Enkhuizen z(jn overgebracht. Da tweede en de achterste wagen, beide postr(jtuigen, ontspoorden. Van het Westelijk front. Parijs, 24 Febr. Volgens het officieele bericht van vanmiddag is er niets van belang gebeurd, behalve enkele gunstige ondernemingen van onze troepen tegen Auberive (aandeSuipj pej en nieuwe terreinwinst ten noor den vau Perthes. Van het Oostelijk front. Wcenen, 24 Febr. Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Op hot Poolsch-Galicische front heerscht, af gezien van plaatselijke geschutge- vechten en schermutselingen, over 't algemeen rust.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2