HELDERSCHE COURANT TweedelBlad. DE OORLOG. r Steuncomité No. 4433 ZATERDAG 27 FEBRUARI 1915 43e JAARGANG LIJST van Ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN. Van: Gel.: NaamBeroe J.Meijer,schild., J.in 't Veltstr.72, Apeldoorn. Ger. H.M.J.v.Gasteren, banlcw., Parallelw,6", A'd. R.C. M.D.Dommi3ae,kp.-m.dr.,L.v.Berkstr.2,Axnli. K. J. E. v. Roon, stafm., Nlou wstr. 66, R'dam. N.H. E. S, Held, onderwijzeres, Znidstr. 19, Petten. J.C.M.Nung, dien3tb„Wacht8tr.281A"dam. R.C. D. Blokker, metselaar, KoeKrasS2s, Zijpe. N.H. J, C. Hoogenboscli, veehouder(o), Westgracht 24, Wervershoof. R.C. VERTROKKEN. Naam: Beroep: Van: Naar: Gel.: H. Schol, stuurman, Koningatr. 63, Velson. N.H. L. Haat, arbeider, Koegras 243, Schoorl. J.H.Muts.kl.post.en tel.,Konlng8tr.89,'s-Hage. '2 IC. en M. L. Nyland, z.b., GravenBtr.47, Sneek. P. Hulloker, gepd., Nleuwstr. 12a, A'dam. J J.0,Boomsluiter,kp,-m.dr.,Louisostr.O,Vel8en.,, W.C.J.Npacker,Begt.mar.,Kl.Puitst.r.l5,A'd. E.L. Wed. P. S. G. Honning, z. b., Laan 29, N.H. J.Bafckor,matr.-schoenm.,Wo3tstr.87,N.-Helv. C-J.v.Viesken, bakker, Basslngr.8, Arnhem. R.C. G.C.H.Seije3lin,wlnk0i.|uff.,Spoor8tr.41,A'dam. S.Rolndor8,maJ.-monteur,v.Galenstr.63, N.H. Wed.P.Bollema.z.b.,8oRozendw.str.28, Ger. W. van Voas, benoemd Schout by Nacht, Buitenhaven 3, Heemstede. N.H. K. Ruurd8, arbeider, Koegraa 159, Winkel. H. Nak, hulah., Kanaalweg 19, ürmond. H. Timmorman, brugkn„Blnnenh.l84,Zljpe. A.N.LeemanB, bediende, Kl.Duitstr.40, Delft. J. Mortens, machinist, Hoogstr. 99, Heilco. Geen, PLAATSELIJK NIEUWS. Vereeniglng „Onze Vloot". Bescherming van de Koopvaart in Oorlogstijd. Voor de afdeeling Helder der Ver- eeniging „Onze Vloot" hield de heer J. Oderwald, gezagvoerder der S. M. Zeeland" Donderdagavond eene lezing over bovenstaand onderwerp. De heer Boldingh heette de talrijke aanwezigen die de zaal van „Tivoli" nagenoeg vulden, in de eerste plaats Zijne Excellentie, den vice-Admiraal, welkom, het zeer apprecieerende, dat de opkomst zoo groot was, en gaf daarna het woord aan den spreker. Er wordt wel eens beweerd, zoo begon spr., bij de koopvaardij, dat een gewapenden vrede heerscht tus- schen koopvaardij en marine. Spr. heeft er nooit iets anders van gemerkt dan wederzijdsche sympathie. In ieder geval zullen we hopen, dat deze lezing moge bijdragen tot verhoogde sym pathie voor de koopvaardij. Spr. gaf nu een historisch overzicht van de ontwikkeling der koopvaardij. Hjj stipte aan, dat reeds in de Oude Geschiedenis een handel ontstond. Van de ontwikkeling van den koop handel en de bescherming daarvan in de middeleeuwen zij hier slechts vermeld, dat men eerst in de 10e eeuw leest van eene verplichting om bij te dragen, „kogschult" genaamd en er ten tijde van Pilips den Goede voor het eerst melding wordt gemaakt van „vrede schepen", die later „kon- voyers"- genoemd werden. Na dien tijd krijgt men meer orde in zeezaken en omstreeks de helft der 16e eeuw leest men van den eersten Admiraal, graaf Hendrik van Borsselen, Heer van Ter Vere, ouder den titel van Kapitein-Generaal en Admiraal van de Zee. Deze admiraal kreeg de meeat uit gebreide vrijheid van handelen. De instelling van deze admiraliteit is van groot belang omdat ze een voorbeeld is geweest voor alle vol gende. Wij zijn in de gelegenheid dage lijks in binnen- en buitenland maat regelen aan te treffen, die toen óók be paald waren, b.v. het plaatsen van on derzoekingsvaartuigen voor de ha vens, 't geven van een wachtwoord aan passeerende schepen, dat toen maals gewoonlijk een naam vaneen heilige was tegenwoordig moeten we een vlag of vlaggesein opzetten het wegnemen van tonnen en bakens en loodsvaartuigen, enzoov. Met den opstand tegen Spanje ver dween de regelmaat bij het Zeewe zen weder, doch niet de moed en de zeemanschap van de Hollandsche zee lieden, die onder den naam van Wa tergeuzen met hun te goed bekend wapenfeit voor den Briel het bloei tijdperk openden, waarin Nederland meester op zee werd, waarvan wel het grootste bewijs is geweest, de wereldberoemde tocht naar Chatham. Het verdient opmerking, dat ver- onachttaming van de vloot van de zijde van Engeland hier een groot gewicht in de schaal legde. Na dit tijdperk van bloei mag men niet meer spreken van een bescher mende oorlogsvloot en werd de handel beschermd door tractaten. En dan komt men tot de verbluf fende conclusie, dat, ondanks de vele overeenkomsten, men steeds meer van het beoogde doel schijnt af te raken. Het gaat er mede als met het oor logvoeren. Vroeger had men de gewoonte het restantje van de bemanning van een veroverd schip „de voeten te spoelen", 't Was niet netjes, maar als men nii leest hoe de moderne techniek kans ziet in één uurtje een paar duizend mensc-hen tegelijk naar den kelder te jagen, dan was men vroeger waar lijk nog zoo wreed niet. Nu dient men te erkennen dat het niet veel nut heeft tractaten te ma ken, wanneer die niet algemeen er kend worden of, door de betrokken partijen niet nageleefd worden, zoo als nog wel eens voorgekomen is. In verband met de tegenwoordige gebeurtenissen is het dan ook van groot belang na te gaan wat in de aatste helft der 18e eeuw in Neder land plaats vond. Toen kwam ons land tijdens den oorlog tusschen Engeland en Pruis- sen aan de eene- en Frankrijk en Oostenrijk aan de andere zijde, al in even moeielljken toestand als thans wat betreft het handhaven der onzij digheid. Een groote mate van bezadigdheid werd ook toen van de Regeering ver- eischt om vrede en welvaart te be waren, Er bestond toen ook een tractaat met Engeland, n.1. dat van 1674, maar dit land hield er zich niet aan. Althans, zoo was de redeneering van de Hollandsche kooplieden, die voortdurend op bescherming van den handel aandrongen, maar over het hoofd zagen dat er onder hen waren die steeds voortgingen oorlogsmate riaal en scheepsbehoeften aan de vij anden van Engeland te leveren, het geen begrijpelijkerwijze bij het Trac taat van 1674 verboden was. Zoo was ook in den oorlog tus schen Engeland en Amerika de ver leiding voor de Hollandsche koop lieden te groot om Amerika van uit de West-Indische Koloniën, niet van krljgsbenoodigdheden te voorzien, waarover de Engelsche gezant zich herhaaldelijk beklaagde. Het resultaat was dat in 1780 ons land in don algemeenen oorlog werd betrokken, welke tegen het toen op zee zoo overmachtige Engeland geen goed resultaat meer kon hebben, al flikkerde „de oude luister" nog een maal even op bij Doggersbank. Op het laatste oogenblik was nog een poging gedaan om den oorlog af te weren door zich aan te sluiten bij bet Stelsel der Gewapende Neu traliteit. En nu hebben de gebeurtenissen van de laatste maanden geleerd dat het werk van Hugo de Groot nog lang niet de gewenschte vruchten heeft godragen. Zoolang tractaten niet algemeen zijn aangenomen, of men er zich niet aan houdt, blijft het eenvoudig een kwestie van wie de baas is op zee. De natie, welke de zee zoodanig mot oorlogsschepen kan stoffeeren dat niemand zijn heerschappij ont kent, is dan in staat zijne rechten, of vermeende rechten, te handhaven. Sedert de laatste eeuwen is dat met Engeland het geval en Duitsch- land was van plan te eenigertljd zoo te willen worden. Wie had gedacht dat reeds zoo spoedig de praktijk van deLondensche Declaratie behandeld zou moeten worden Het Eugelsche blad „The Times", wees er op dat het aanhouden van Hollandsche schepen in Hollandsche handelskringen irriteerend werkt en het de Nederlandsche Regeering in groote moeielijkheden brengt met het oog op het RIjntractaat, terwijl het weekblad „Fairplay" de positie van Nederland schetst als „between the dovil and t.he deóp sea". Maatregelen door de Regeering ge nomen wijzen er op dat deze in den huidigen oorlog met dezelfde moeilijk heden te kampen heeft als die van de 18e eeuw, en als men leest dat H. M. de Koningin in de Troonrede een beroep deed op alle onderdanen om zoo strikt mogelijk onze neutra liteit te handhaven, dan denkt men onwillekeurig aan die 18e eeuw, toen er onderdaneu waren die oorzaak waren van veel ellende. Het ligt trouwens voor de hand dat tractaten ook opgevolgd dienen te worden door de neutrale partij, wil deze geen belommering onder vinden. Wat in dezen oorlog wel het meest in het oog valt en natuurlijk niet het minst bij de zeevarenden is het nieuwe nadeel, en vooral het groote gevaar, dat aan de neutrale scheep vaart wordt toegebracht door het leggen van mijnen. Mijnen mogen Yoor een kleine mogendheid een prachtig verdedigings middel zijn om hare havens te be veiligen, al kunnen zij de neutrale vaart dan nog schade genoeg toe brengen, maar waar ze gestrooid worden in volle zee en zonder aan duiding van plaats, worden de ver nielingswerktuigen barbaarscher dan ze in de middeleeuwen ooit zyn toe gepast, omdat de neutraal meestal alléén de dupe is. Als men nu reedB van een lichtpunt mag spreken in dezen verschrikke- lljken oorlog, dan is het misschien dit, dat de plaats gehad hebbende feiten voor ieder een sterke aansporing mogen zijn alles in het werk te stellen tot verscherping en naleving van tractaten in de toekomst. Deze lezing werd met fraaie en interessante lichtbeelden afgewisseld. Wjj kregen oude koopvaardijvaar- tuigen te zien van de Egyptenaren, de Romeinen, de Noren, het 13e eeuwscbe koggeschip, de „Santa Maria", het schip van Columbus, de „Willem Barendz", Tromp's admiraal schip, enz. In het tweede gedeelte de moderne schepen stoombooten, slag schepen, koopvaardijschepen, etc. We zagen een dreadnougbt klaar voor 't gevocht, hetzelfde schip de volle laag gevend, enzoovoort. Na afloop dankte de heer Boldingh den spr. en beval de vereeniging „Onze Vloot" bij de aanwezigen aan. De algemeene toestand. Donderdag stelden wjj in het licht, dat de Duitschers en Oostenrijkers pogingen in het werk stelden om de horens van hun groot halve maan vormig front in het Oosten voor waarts te schuiven on binnenwaarts om te buigen. Zoolang die manoeuvre nog niet is gelukt, en tot succes zal ziy eerst hebben gevoerd als de Russi sche hoofdmacht erdoor tot wijken wordt gedwongen is als tegen beweging een poging der Russen tegen het centrum alleszins te ver wachten. Dat centrum is toch allicht ten koste van de beide vleugels ver zwakt (de Russen melden dat als een feit) en een gelukte doorbraak aldaar zou de beoogde omvattings- beweging verijdelen. Van een dergelijke tegenactie dei- Russen in het centrum is in de laat ste offlcieele mededeelingen reeds een en ander te bespeuren. De Duitschers zeiden Donderdag dat de Russen Mohely, ten Z.O. van Bolimow, hadden genomen en wel, na een aanval met een vijfvoudige overmacht., Deze toevoeging mag geschikt zijn om een afkeurendj oor deel over de hier teruggeslagen Duit- sche troepen bij het Duitsche publiek te voorkomen, het feit op zichzelf, dat de Russen hier een vijfvoudige overmacht konden samenbrengen, zal voor de Duitschers niet bepaald geruststellend zijn. intusschen is de heele toestand in het Oosten voor- loopig nog van dien aard, dat er eerder voor de Russen dan voor de Duitschers reden tot bezorgdheid is, al schijnt een beslissing (hoe die dan ook moge uitvallen) nog veraf. Immers aan de Njemen (Memel), waar die rivier de Oostelijke grens van het goevernement Soewalki vormt is wel is waar volgens de Rus sische mededeeling ten Westen van het stuk tusschen Kowno en Olyta de Russische voorhoede een eiudweegs aan de linkerzijde van de rivier voortgerukt, maar ten Zuiden van Olyta houden de Duitschers den linkeroever over eenigen afstand be zet en hebben zij zelfs een kleine afdeeling infanterie naar de andere zijde van de rivier gebracht. Nu loopt de spoorweg Warschau St. Peters burg juist hier het dichtst in de na bijheid van de Njemen, zoodat hier, mochten de Duitschers de over gang over de rivier kunnen forceeren zulks voor de Russen het gevaar lijkst zou zijn. Maar dat de Duitschers daarin zullen slagen, is nog geenszins uitgemaakt. Nog maar een kleine af deeling is over de rivier gekomen en er wordt daar gevochten, zeggen de Russen. Ook indien de aangeduide beweging der Russen benoorden Olyta naar het Westen wordt voortgezet, zullen de Duitschers mogelijk van hun verdere pogingen om op een Zuidelijker punt over de rivier te komen moeten afzien om afsnijding te voorkomen. Intusschen hebben de Duitschers Prasnysc genomen. Over de actie in het centrum melden de Russen bi- zonderheden over hun succes bij Mohely, wat de Duitschers reeds hadden gemeld. Terwijl in Oost-Gal icie volgens het bericht der Oostenrijkers hun offen sief ten Zuiden van den Dnjestr vor deringen blijft maken, geven de Rus sen daaromtrent een andere lezing. Volgens de Russische lezing hebben zij hier den verdere opmarsch der Oostenrijkers tot staan gebracht. Intusschen heeft Grey in het Lager huis zich solidair verklaard met Ruslands plaunen ten opzichte van den Bosporus en de Dardanellen. Dus Rusland in de Middellandsche Zee en wellicht in Konstantinopell Hoe zullen de Balkanstaten en Italië over zoo iets denkéD. Inlusschen schijnt de Eugelsche-Fransche vloot alvast ernstige pogingen in het werk te stellen om de Dardanellen te forcee ren. De sluiting van de Dardanellen heeft Rusland vrijwel van zijnbond- genooten afgesneden, voor hen kan de forceering van de zeeöngte dus wel de onvermijdelijke offers waard zijn. De laatste aanval had volgens Reuter tot resultaat, dat de buiten forten tot zwijgen werden gebracht, een resultaat dat trouwens met den eersten aanval ook reeds bereikt heette te zijn. Volgens hetTurksche bericht zijn weer eenige schepen be schadigd. (N. Rott. Gt.) Van het Oostelijke gevechts terrein. Berlijn, 26 Febr. (W. B.) Officieel wordt door het groote hoofdkwartier gemeld, dat er niets bijzonders is voorgevallen. Petersburg, 26 Febr. Rapport van den Grooten Generalen Staf; In den Njemensector van Kovno tot Olita rukken onze voorhoeden op den linkeroever ver vooruit. De omgeving van Svontojansk en Goja op den linkeroever is bezet door de Duitschers, die bij Sventojansk een klein detachement infanterie op den anderen oever brachten, waar thans gevochten wordt. Aan den linker Njemen-oever ten noorden van Grodno en den Boven- Bobr in de omgeving van Stabine duurt de actie voort. De vestingartillerie van Ossewietsj bestreed met succes de Duitsche batterijen. Op den rechteroever van de Naref wordt over het geheele front ge streden; de vijand zet hier zijn hoofdaanval voort in de richting Novogorodsk en Prasnietsj. Onze troepen sloegen in verschil lende sectoren de Duitsche aanvallen af met groote verliezen voor den vijand en deden een heftigen tegen aanval op de Duitschers tijtens hun overgang over de Orsjitsrivier. Met buitengewone verbittering verdedig den de Duitschers oen boerderijen complex bü het dorp Krasnoseltsj, dat wij om zes uur 's avonds van 24 Febr. na een hevig gevecht .ver overden. Honderd vijftig man, die van de bezetting van dit steunpunt nog in het leven waren, werden krijgs gevangenen gemaakt. Op den linker Weichseloever namen de Duitschers op 24 Febr. het offen sief bij Moghelly. Onze infanterie wierp zich, na vuuroverwicht ver kregen te hebben, met groot élan op den vijand, vervolgde hem van nabij en maakte zich meestor van zijn stellingna; een verwoeden strijd van man tegen man werden de Duitsche loopgraven in eerste en tweede linie veroverd, waarbij zeven officieren, een dokter en 400 soldaten werden ge vangen genomen, terwijl tevens mitrailleurs in onze handen vielen. Drie Duitsche bataljons, die uit Boli- mof ter versterking aadrukten, wer den door onze artillerie verstrooid. In de Karpathen duurt de strijd voort. In Oost Galiciö wordt verwoed ge vochten aan de rivier de Tsjetsjva, waar wij in een nachtelijken aanval de Oostenrijkers verdreven uit het dorp Loekha, en van de rivieren Zolobaja, Bystritsa en Vorona. De Oostenrijkers werden bij de dorpen Voltsjinetsj en Podloeje door onze avtillerie beschoten en vluchten in wanorde, waarbij hun gesneuvelden de wegen bjj deze dorpen versperden. Bij het dorp Padpetsjary werden de Oostenrijkers eveneens in een hevigen bajonetaanval door ons terugge worpen. In BelglS en Frankrijk. Parijs, 25 Febr. (Communiqué). Onze artillerie heeft de batterijen van. den vijand in de buurt van Lombaertzijde ernstig beschadigd en ze tot zwijgen gebracht. De dag is van de Leie tot Champagne betrekkelijk kalm ver- loopen. De operaties in de streek van Souain en Beau-Séjour worden voort gezet en hebben een voor ons gun stig verloop. Wij hebben een verdedigingswerk ten noorden van Mesnil veroverd, een in verspreide orde marcheerende colonne gedecimeerd, een batterij tot zwijgen gebracht, eu een blokhuisin de lucht laten springen bij Four de Paris. In Argonnê werd een aanval der Duitschers bij Maria Thérésia afge slagen. In Gallcië. Berlijn, 26 Febr. (W. B.) In een bijzonder telegram van de „Lokal- anzeiger" wordt de toestand in Galiciö op de volgende wijze geschetst: In de gevechten aan Pilitza en Nida beschikken beide partijen over sterke stellingen, die slechts door herhaalde frontaanvallen te nemen zijn. Aan het front aan den Doenajetsin West- Galiciö gaat de positie-oorlog in een bewegings-oorlog over. Hier heerscht groote activiteit, overal worden artil lerie-gevechten geleverd. Aan het front in de Karpathen wordt hevig gevochten. Het doel der bondgenooten (Duitschers en Oostenrijkers) om de grens der Karpathen te herwinnen is niet alleen gelukt, maar er is zelfs al meer bereikt. Al wordt het gebied van den Doekla-pas nog betwist, het gevaar voor een inval in Opper- Hongarlje is afgewend. In de Woud- Karpathen en in do Boekowina zijn de Russen van de hoogten gedrongen. Zij trokken terug naar een front dat ongeveer gelijk loopt met den zuide lijken oever van de Dnjester. De thans begonnen gevechten bij Stanis- lau en ten noorden van Kolomes zijn de inleiding van een Russische tegen beweging. Britsche Scheepvaart. Londen, 26 Febr. De admiraliteit deelt mede dat sinds 18 dezer zeven Britsche schepen door Duitsche onder zeeërs in den grond zijn geboord, terwijl in de week eindigde 24 Febr. 700 schepen van meer dan 800 ton, behoorende tot alle nationaliteiten, Britsche havens binnenliepen en 673 onderweg waren. In de periode van acht weken, eindigde 24 Febr., was het aantal binnengeloopen schepen 5752, onderweg 5507. De „Dacia". New-York, 26 Februari. De „Dacia", die op 11 Februari van Norfolk (Vir- giniê) is vertrokken met een lading katoen voor Rotterdam, is op 23 dezer gesignaleerd 400 mijlen ten Westen van Kaap Landsenö. Het schip was voornemens het Kanaal door te gaan, maar volgens een later telegram was besloten van koers te veranderen on ter vermijding van het mijnenveld om het Noorden "van Schotland te varen. [De „Dacia" is een gewezen stoom boot van de Hamburg—Amerika-lijn, door den Amerikaan Breitung gekocht voor katoen ver voer. Men herinnert zich, dat de Eogelschen deze over dracht van een Duitsch schip in Amerikaansch' bezit tijdens den oorlog niet als een bonafide verkoop be schouwde en dus van oordeel waren dat de „Dacia" toch feitelijk een vij andelijk schip bleef. De „Dacia" was oorspronkelijk naar Bremen besterad, maar later werd besloten dat de reis naar Rotterdam zou geschieden. Het heette dat de Engelschen de stoomboot onmiddellijk in beslag zouden nemen als ze zich op zee vertoonde. Dat is tot dusver niet geschied, hetgeen kan beteekenen öf dat het schip aan de Engelsche oorlogsschepen is ontsnapt, bi dat Engeland wegens de ontstem ming in de Vereenigde Staten, door de Dacia"-quaestie alreeds gewekt, van inbeslagneming zal willen afzien. Het schip is nu in de buurt van Engeland. Omtrent zijn lot zal nu wel spoedig een beslissing vallen. [Red. H.blad.] Het gevaar der onderzeeërs. Londen, 26 Febr. Samuel Roberts, reeder en lid van het Lagerhuis, heeft te Sbeffield een rede gehouden, waarin hij zeide, dat de schade, die de Duit sche onderzeebooten Groot-Brittannié kunnen aandoen, beperkt is. Yoor zoover hij kon oordoelen, was de on derzeeër volstrekt niet zulk een doo- delijk wapen „tegen ons" als som migen meenden. Zekere voorzorgen, die alreeds waren genomen, bleken goed te werken, en als de schepen maar aan de gegeven instructies ge hoorzaamden, zou geen onderzeeer hen kunnen treffen. De vaart van Zweden en Engeland. Londen, 26 Febr. De „Morning Post" verneemt uit Stockholm, dat in scheepvaartkringen de onrust, door de Duitsche blokkade-bedreiging ge wekt, vrjjvfel verdwenen is. De ge regelde lijnen van de westkust van Zweden op Engeland hervatten haar diensten. De mail wordt als gewoon- ll,jk verzonden. De hernieuwde beschieting van de Dardanellenforten. Konstantinopel, 25 Febr. Uit het hoofdkwartier Tien groote gepantserde schepen haddon om 10 uur 's morgens het bombardement van de aan den ingang der Dardanellen liggende forten ge opend. Het vuur duurde tot 's middags half zes, waarop de schepen zich in de richting van het eiland Tenedos terugtrokken. Volgens de gedane waarnemingen zijn een vijandelijk schip van het Agamemnon type en twee andere gepantserde schepen door de van de forten aan de kust van Klein-Aziö gevuurde schoten beschadigd. Marltz redivlvus? Kaapstad, 26 Februari. Een gerucht wil, dat Marltz gevangen genomen en naar Windhoek gezonden is. (Men weet, dat vroegere berichten uit Engelsche bron verteld hadden, dat Maritz door de Duitschers als verrader ter dood gebracht zou zijn. - N. Rott. Ct.) Uit het Pruisische Huls van -Afgevaardigden. Berlijn, 25 Febr. Bij de tweede lezing van de begrooting van het ministerie van handel, wezen alle sprekers met nadruk op het feit, dat het Duitsche economische leven de beproevingen van den oorlog zoo verrassend goed had doorstaan. De afgevaardigde Oeser verklaarde, dat de Duitsche productie niet alleen voorziet in alle oorlogsbehoeften van Duitschland, maar ook Oostenrijk nog helpt. „Geen van do vijanden", zoo zeide hij, „is tot zoo iets in staat". (Toejuichingen.) Hassell (conserv.) zeide: „Het bui tenland heeft reden om jaloersch te z(jn op ons kunnen, onze arbeids kracht, onze wetenschap en onze energie". De nationaal-liberaal Beumer ver klaarde: „Onze economische mobili satie was even goed als de schitte rende opmarsch onzer troepen. Duitsch land had geen moratorium noodig: dat Engeland wel een moratorium behoefde en het bankdisconto er 10 proc. bedraagt, toont hoe dit land zich op financieol gebied heeft gebla meerd". Giesberts (Centrum) zeide: „Het snelle aanpassingsvermogen van de Duitsche industrie heeft de slagvaar digheid onzer troepen verhoogd". ,Wlj behoeven niet, zooals Enge land, de Beurs te openen met ge dwongen koersen voor staatsleenin- gen. Onze nieuwe leening zal, tot schrik vau onze vijanden, hetzelfde succes hebben als de eerste"; aldus liet Rosenow (vrijzinnig) zich uit. Minister Sydow bracht hulde aan de industrie, die zich zoo uitstekend aan do gewijzigde economische om standigheden heeft aangepast. De begrooting van handel werd goedgekeurd. Relaties met den vijand. Er zijn eergisteren te Southend 4 Duitsche burgers, die iu Eugeland gevangen zijn, met Engelsche meisjes getrouwd. De plechtigheid geschiedde onder gewapend toezicht. Na het huwelijk déjeuneerden de jonge paar tjes in een restaurant, toen namen de Duitschers afscheid van hun vrouw tjes en marcheerden ze onder escorte terug naar hun gevangenkamp. De suffragettes-brigade. De „Figaro" vertelt iets meer van die suffragettes-vrijwilligers. Zij heb ben twee regimenten gevormd, vrou wen en jonge meisjes, tusschen den leeftijd van 20 en 40 jaar. Elk regi ment is twee bataljons sterk en elk bataljon vier compagnies van 600 „man". De brigade heefc een effec tief van 8000 „man". Toen de dames, die in alle stilte deze brigade gevormd hadden, haar vrijwilligers ter beschikking stelden van lord Kitchener, glimlachte deze en verklaarde, dat men vrouwen toch niet naar het front kon zenden. Tenslotte heeft de minister van oorlog toeïï toegegeven aan den van verschillende zijden op hem geoe- fenden aandrang en gaf hij zijn toe stemming. De brigade onder bevel van mevrouw Castbreagh is thans ingedeeld bij de étappentroepen. BINNENLAND. Stranding. Woensdagavond is tor hoogte van het VerVerscbiDgskanaal bij Scheve- ningen gestrand de schokker S. CEL 42 eigenaar schipper Toet. Do be manning werd gered, doch het schip, een oud vaartuigje, zal vermoedelijk verloren zijn. Loonan rljkswerkliedan. Bij beschikking van den minister van oorlog zijn do dagloonen der rijks- werklieden met ingang vau 1 Januari j.1. alsnog verhoogd die beneden de fl met 5 cent, van fl tot en met f 1.90 met 10 cent, van f2 tot en met f2.90 15 cent en daarboven met 20 cent. Koperafval voor Duitsohland. De heeren F. H. Weller, J. C. M. van Rhee, M. Samson en C. J. Wel- kerling, en H. Meinen, de schipper van de „Hahna", zijn voorloopig op vrije voeten gesteld. De partij koper in de „Hanna" is bij de firma Van Embden, te Schiedam, gekocht voor rekening van den heer Brandt, te Dordrecht; het koper in de „Elize" gevonden, is van verschil lende personen gekocht voor rekening van den heer Paardekooper te Am sterdam. Naar wü vernemen, hebben zij, voor wiens rekening het koper ge kocht werd, bij de regeering reeds pogingen aangewend om consenten te verkrijgen, ten einde het in opslag plaatsen liggende koper, waarop geen beslag gelogd is, bij partijen naar Duitschland te mogen uitvoeren. De lading van de motorboot „Geer- truida Margaretha", Donderdag uit Hendrik-Ido-Ambacht naar de Park haven te Rotterdam gebracht, blijkt te bestaan uit 60.000 kilogram koper. Dit koper is te Zutfen door den heer König voor f 57.000 gekocht en be taald voor rekening van den heer Paardekooper. te Amsterdam. Te Zutfen werd het koper in de „Geertruida Margaretha" geladen, welke boot eerst bestemd was voor Rotterdam of Dordrecht. In afwach ting van nadere orders is de lading naar Hendrik-Ido-Ambacht vervoerd, met bestemming om overgeladen te worden in het Rijnschip „Elize", schipper Roérsch, welk schip thans nog onder bewaking in de Parkhaven ligt. Met de lossing van dit schip zal over een paar dagen een begin ge maakt worden. Schipper Kok, van de motorboot, blijkt geheel te goeder trouw te zijn. Het Rijnschip „Hanna" is Donder dag in de Maashaven gedeeltelijk ge lost; meer koper is er tot nog toe niet in gevonden. Gebleken is, dat de in deze ook ontdekte puntige kogels afkomstig zijn van een op- kooper te Bergen-op-Zoom. In ronde cijfers wordt de waarde van het in-beslag-genomen koper aan boord van de „Hanna", de „Elise" en de „Geertruida Margaretha", op honderdduizend gulden geschat. Voor het koper werd van 95 cent tot f 1.05 per kilogram betaald. De heer König is voorloopig op vrije voeten gelaten. N. Rott. Ct. De rivierpolitie beeft Donderdag de motorboot „Geertruida Marga retha" uit Hendrik-Ido-Ambacht naar Rotterdam gebracht. Aan boord van deze motorboot is ongeveer 60.000 tot 70.000 kilogram koper, dat ver moedelijk besterad was voor Duitsch land. De motorboot ligt nu onder bewaking in de Parkhaven, (N. Rott. Ct.) Ghineezen aan de grens. Woensdagavond is te Nieuwe- schans een sterke politiemacht ge detacheerd, om te voorkomen dat 500 uit Duitschland uitgewezen Chineezen, die Woensdagnacht te Weener waren, de Nederlandsche grens overschrijden. Nader meldt men, dat 500 Chinee zen, die te Nieuwe Schans ons land wilden binnenkomen het zijn hoofdzakelijk schepelingen in de gelegenheid zullen worden gosteld via Oostenrijk naar China terug te keeren. Ongelukken. Donderdagmorgen is de hekking van de klapbrug, bij het hölel „Everts" te Veendam, gebroken, waardoor de zware brugbalans omlaag sloeg. Een meisje en twee jongens, leerlingen van de Ambachtschool te Yeendam, raakten er onderhet meisje werd zoo goed als dood geknepende jon gens zijn zeer ernstig gewond. Te Oudkarspel is de molenaar P. door een maalmachine gegrepen. Zijn lichaam werd geheel verbrijzeld. Door ratten aangevallen. Een kindje van 6 maanden, J. de K., is in den nacht van Woensdag op Donderdag in een woning in de Schooterboschstraat te Rotterdam, in den slaap door ratten aangevallen. Op verschillende plaatsen is het in het hoofd gebeten. Het kindje werd naar het Ziekenhuis gebracht. Ontvlucht. Te Winterswijk zijn Donderdag morgen weer twee Fransche onder officieren aangekomen, waarvan één ridder van het Legioen van Eer, dio Woensdagavond uit het gevangenen kamp te Friedrichsfeld ontsnapt waren. (N. Arnh. Ct.) UIT DEN OMTREK. Callantsoog, 24 Februari 1916. Gisterenavond was een gezellig samenzijn georganiseerd voor de mi litairen der Kustwacht alhier. Een 4 tal dames met twee heeren, waarvan de heer P. van Sonsbeeck als algemeen leider optrad, waren per auto uit Alkmaar gekomen om vocaal en instrumentaal de invitó's, waaronder ook vele burgers,, een avond te amuseeren. Ontbrak ook de ernstige toon niet, waar de impressario dichter ons zijn actueele producten „Een lied van onzen tijd" en „Op het slagveld" deed hooren, in hoofdzaak was de uitvoe ring gewijd aan de boertige luim. Reeds dadelijk bij de opening wist de leuter-dichter-conferencier h la Pisuisse, door zijn gunstige intro ductie, waarin het 121/» jarig jubilé van het Cabaret-Artistique werd ge releveerd, de lachspieren der aanwe zigen te prikkelen, welke bewerking trouw werd voortgezet zoo vaak maar een hiaat dreigde tusschen de ver schillende nummers van het geva rieerde programma. Behalve de bonmots van den heer v. S. kregen wij te genieten van eenige met talent voorgedragen mu zieknummers voor viool eu piano, waarvan het schoons helaas niet vol doende tot zijn recht kwam door de minder gunstige accoustiek van het Verder traden nog op als zangeres mej. Boelmans ter Spill, als decla- matrice, jonkvrouwe Van Foreest en als zanger-accompagnateur mr. W. Stap, die eenige Hullebroekjes ten gehoore biacht, waarvan het oolijke refrein steeds door alle aanwezi werd meegezongen. Mej. Verweij zorgde voor piano begeleiding. Zonder verder in bijzonderheden te treden, deelen wij nog mede, dat aan 't slot de militaire commandant, de kapitein Roeloffs, eenige hartelijke woorden van dank sprak en de aan wezigen op consumptie onthaalde, waarbij zijn wensch, dat, mocht de mobilisatie nog lang aanhouden, het gezelschap nogmaals naar hier zou willen komen. Door een krachtig applaus gaveu de aanwezigen van hun instemming bl(jk, en heeft mogelijk 't eene num mer meer bekoord dan 't andere, summa summarum kunnen wij be sluiten met de verklaring, dat allen zonder uitzondering ten zeerste go. noten hebben van wat het Alkmaar- der cabaret wist te prestoeren. Wierlngen. De verhuringvan dijken, kaden en wegen van den polder Waard Nieuw- land zal plaats hebben op 27 Maart ten locale van den heer Kroon. De bestuursverkiezig zal plaats hebben op dien datum, des morgens te 10 ure. Periodiek moet aftreden de Heer N. Hellingman. c SPORT. Voetbal. Terroin Bolweg 2 4 uur. Het volgende elftal zal morgen op het H.B.S.-terrein den strijd aanbin den tegen Hollandia uit Hoorn. Dijkshoorn C. Kramer Schut >s Boers Stoffels Hoek Potjer KuIJpera A. Kramer Korff Hard zal het moeten werken om de twee puntjes in den Helder te houden en om te zorgen, dat H.B.S., niet voor de eerste keer op eigen terrein geslagen wordt. Hollandia toch, was het vorig seizoen kampioen harer afdeeling en is ook dit jaar daarvoor een ernstige candidate. H.BS. staat no. 1, Hollandia no. 2 in do ranglijst. Men ziet dus hoe weinig deze ver- eenigingen van elkaar verschillen. Laat ons echter vertrouwen op het H.B.S.-elftal en laten alle voetbal enthousiasten de plaatselijke vereeni ging komen aanvuren. H.F.C.-tarreln, Zondag a.s. om drie uur een ont moeting tusschen de bekende Amstor- damsche club Blauw-Wit enH.F.C.I. Men kan nu genieten van een span nende match daar Blauw Wit ernstig candidaat Btaat voor bet kampioen schap der 2de klasse B der N.V.B. H.F.C. IV zal om 10 uur en H.F.C. Hl om 117. uur in het veld verschijnen, zoodat er volop te spelen valt. Hopen wij dat het mooie weer veel lief hebbers om de lijn zal trekken. HELDER. In dank ontvangen van 18-20 Februari 1915: Comm. van inzameling 1 260,00, v. N. (2 maanden) f 10. -Mevrouw G. (thee op de tentoonstelling van verbetering van vrouwenkleeding) f 17.60, Mevr. U. batig saldo van een Dames ver eeniging f9.72, minder geömpl. R.W. (2 weken) f 15.70. De uitgaven van 13—20 Febr. 1915 hebben bedragen f 640,24. De Penningmeester, W. BIERSTEKER, Loodsgracht 21. Tljdstlppan van verzanding der Brievenmalen. Naar Oost-Indie Verzendingeweg. Per: Datum dor tor post bezorging. Ttldst. der laat. bual. a/hPoatk. 0.65'b av 0.66'8 av. 6.66'a av. zeepost vla Amsterdam zeepost via Rotterdam C) Holl. mail via Genua C) Holl. m-vlaManseUle all. brlev., brief k. on anngeteelc. stukken. Naar Atjeh en onderhoorigheden en de Oostkust van Sumatra over Engeland eiken Dinad. 12.16 's m, Naar Guyana (Suriname) Naar Curaqao, Bonaire en Aruba: dag on Dond. 12,16 '8 m. Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba: Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier kolonie en Transvaal: eiken Donderdag, 12.16 'e m. Staatsloterij. Trekking van Donderdag 25 Febr. 5e klasse 16e lijst. No. 16679 f 1000 en premie f 80.000. Nos. 6970 en 14926 elk f 1000. Nos. 3526 4058 6664 11558 en 17239 elk f400. Nos. 1419 2420 8151 en 9295 elk f200. Nos. 1734 8235 8907 5474 6789 7412 7535 7712 9434 10129 16191 en 18327 elk flOO. Trekking van Vrijdag 28 Februari. Be klasse. 17e lijst. No. 1099 premie van f8000. No. 11762 f 400. No. 16686 flOO.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 5