HELDERSCHE COURANT No. 4434 DINSDAG 2 MAART 1915 43e JAARGANG Stelling van DEN HELDER. Ontspannings-avonden. Dinsdag 2 Kazerne Lezing met voordr. en muziek, 8. u. Introducties te regelen door Langeatraat da. Warners Comt. Veldatelling. Woansd. 3 I Stafmuziek (Taptoe) 8 u. Donderd. 4 Marjne-eantino Stafmuziek I 7-8 u, Voor allo korpsen. Kaz. Erfprins Ensemble-Kokolaar 7>/a Intr. te regelen d. Fort-Comt. Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen 1. Verslag van de verrichtingen van den Gemeentelijken Keuringdienst van Voedlngs- en Genotmiddelen over het jaar 1814. 2. Krijgsgevangenen. 3. Feuilleton, enz. DE OORLOG. De officieele legerberichten van 26, 27 en 28 Februari. Van het Westelijk front meldt een Fransc-h bericht d.d. 26 Febr. dat de vorderingen in Champagne, ten N. van Mesnil, uitgebreid zijn met do verovering van 2 achter elkander liggende loopgravenlinies. Verder werden over het geheele front artil leriegevechten geleverd. De berichten van den 27en deelen mede, dat St. Hubert een munitie opslagplaats der Duitschers in de lucht vloog tengevolge van het Fran- sche artillerievuur. In het bosch van Malancourt moesten de Franschen een loopgraaf ontruimen, „omdat ze door de Duitschers met brandende vloeistof overgoten werd". In streek van Verdun werden door de Fransche artillerie kleine voordeelen behaald. In de duinen bij Lombaertzljde en bij Mesnil-les-Hurles werden loop graven genomen. Op do laatste plaats werden 2 machinekanonnen veroverd en vielen 600 Duitschers in handen der Franschen. Een tegenaanval der Duitschers werd afgeslagen. Het communiqué van den 28sten meldt dat de Belgische artillerie bij Dixmuiden twee Duitsche werken heeft vernield en infanterie een hoeve aan den rechter-Yserhoeve bezet heeft. In Champagne werden twee werken der Duitschers door de Fran schen genomen. Een ten N. van Per- thes en een ten N. vau Beau Sejour, N.W. van Perthes maakten de Fran schen 200 krijgsgevangen. De Duitsche berichten van den 27sten maken melding van de aan vallen der Franschen in Champagne. Er wordt bij opgemerkt dat op som mige punten het gevecht nog voort duurt. In hun bericht van den 28en wordt echter medegedeeld, dat de Fransche aanvallen in hun vollen omvang zijn afgewezen. Het voordeel dat de Franschen dus zeggen behaald te hebben, wordt hierdoor niet tegen gesproken, doch wel kan men aan nemen dat het nu niet van groot belang ia geweest. Het bericht van den 28sten ver meldt verder het nemen van ver scheidene, achter elkaar gelegen Fransche stellingen ten N. van Ver dun. Tegenaanvallen der Franschen mislukten. By deze gevechten namen de Duitschers 6 officieren en 250 man gevangen en veroverden zy 4 machine geweren en een mljnenwerper. Ook in de Vogezen maakten de Duitschers vorderingen. Bij Blamont en Bionville werden de Franschen uit hunne stellingen geworpen. De Franschen moesten over een front van 20K,M. 6 K.M. terug gaan. Tegenaanvallen der Franschen mislukten. Van het Oostelijk front. In de gevechten bij Prasnycz op den 24sten, 25sten en 26sten hebben de Russen eenige voordeelen behaald. Het Russische legerbericht d.d. 26 Febr. meldt dat de Russen in deze streek krachtig vooruit dringen. Op dit gedeelte van het front trekken de Duitschers terug. In deze gevech ten werden 80 officieren en 2600 man gevangen genomen; 7 kanonnen, 11 machinegeweren en een groote hoe veelheid uitrustingstukken werden vermeesterd. Duitsche afdeelingen infanterie, welke over de Njemen getrokken waren, werden naar den anderen oever teruggeworpen. Langs den linkeroever wordt de strijd voortgezet. Ossowiec wordt thans door de Duit schers beschoten. De vesting wordt met zware mortieren bestookt. Z.W. van bovengenoemde stad werd een aanval der Duitschers met reusachtige verliezen voor den vijand afgeslagen. Aanvallen der Duitschers op Bor- jimoro en op de onlangs door de Russen hernomen hoeve Mogely, werden afgeslagen. In West Galicié werd een aanval der Oostenrijkers bij Zaclyczyn af geslagen. In O.-Galicie werden W. van Stanislau 4 achtereenvolgende aan vallen der Oostenrijkers afgewezen. De vijand verloor hierbij 400 man aan gevangenen. Het Russisch bericht van den 27sten meldt dat de Duitschers van af den 26sten op een groot deel van het front tot het defensief zijn overgegaan. Het Russische offensief bij Prasnyer wordt voortgezet. De stad zelf is reeds door de Duitschers heroverd. Over een groot gedeelte van het front werden de Duitscheis hier tot wyken go- bracht. Het aantal gedurende de laatste dagen gemaakte krijgsgevan genen is reeds gestegen tot 40 offi eieren en 3600 man. De vesting-artillerie van Ossowiec beantwoord met kracht het vuur der Duitschers. W. van Stanislau werden in de laatste dagen 19 officieren en 1598 man van de Oostenrijkers gevangen genomen en werden 2 mitrailleurs veroverd. HetDuitsche bericht van den 27sten vermeld alleen een aanvallende be weging van nieuwe Russische strijd krachten ten Z. van Prasnyer, en het maken van 1100 gevangenen ten Z. van Kolno. De mededeeling van den 28sten meldt dat de Russen van uit Grodno een aanval ondernamen. Die werd echter afgewezen. Zij werden in de voorste verdedigingswerken der stad teruggeworpen, en verloren 1800 man aan gevangenen. N.W. van Ostrolenka werd eveneens een Russische aanval afgeslagen. Omtrent de gevechten bij Prasnyer wordt gemeld dat de Duitsche troepen voor de oprukkende Russische af deelingen „uit den weg gingen". Het Oosteniijksehe bericht van den. 27sten meldt dat hevige aanvallen op de stellingen in het Opordal met hevige verliezen voor de Russen werden afgeslagen. In Zuid-Oost-GaliciG worden de ge- uechten met groote hardnekkigheid voortgezet. Van het Russisch Turksche Irönt komen weer eens eenige mededee- lingen. En zooals gewoonlijk zijn zij weer met elkaar in strijd. De Turken melden d.d. 27 Febr. dat de Russen, door de Turken achtervolgd in de richting vau Batoem, terugtrekken, terwijl oen Russich bericht van den 26sten mededeelt, dat de troepen succes behaalde aan de Turksche zijde van het gebied van de Tsjoroch. In een Russisch bericht van den 27sten wordt dit bevestigd. Tevens wordt hierbij medegedeeld dat ten Z. van Masjgerd twee kanonuen werden vermeesterd. Voor hetgeen gaande is in Dardenellen, zie men do berichten op een andere plaats in dit blad. De algemeens toestand. De „Dacia" is door een Franschen kruiser aangehouden en naar Brest opgebracht. En hiermede is een nieuw conflict ontstaan. Wat de regeering van de Ver. Staten thans zal doen, is de groote vraag. Het schip voert een lading, die geen contrabande is, onder Ameri kaansche vlag van een neutraal land naai- een neutrale haven. Want in de Londensche Declaratie wordt, in art. 28, ruwe katoen ge noemd onder de artikelen, die nooit tot oorlogscontrabande kunnen wor den verklaard. De inbeslagneming kan dus alleen gegrond zjjn op dê beweerde onrecht matigheid van den verkoop van het schip. Het Prljzenhof 'kan later over die rechtmatigheid en de daarop ge gronde opbrenging uitspraak doen. Maar inmiddels wordt aan de Duit sche industrie een grondstof onthou den, die zij dringend noodig heeft, en die Amerika verplicht is te leve ren, op grond van aangegane con tracten. De „Temps" zegt, dat Duitschland, door zich buiten de wet te stellen, ook aan de geallieerden de vrijheid van handelen teruggeeft, doch dat de geallieerden daarvan geen misbruik zullen maken, het eigendom der neu tralen zullen eerbiedigen en hun zee handel zoo weinig mogelijk zullen belemmeren. Maar inmiddels hebben de geallieerden besloten tot het nemen van nieuwe represaille maatregelen, die gisteren ter kennis van de neu tralen zijn gebracht. Bij alle nieuwe „represaille-maat regelen", die iu het belang en ter eerbiediging van de rechten der neu tralen worden genomen, wordt hun toestand moeilijker en onaangenamer. Die zekerheid hebben wij en het is nog slechts de vraag, op welke wijze de nieuwe eenzijdig uitgegeven be palingen den neutralen handel nog meer zullen belemmeren. De berichten over den toestand in het westen zijn nog steeds van wei nig béteekenis. Het blijft bij een op- neergaan, waardoor de stellingen, die sedert maanden zijn ingenomen, ïgeveer niet worden veranderd. Aan den Yser z(jn de Belgische troepen iets vooruitgegaan, nadat zij twee versterkingen bij Dixmuiden door hun artillerievuur hadden ver- eld. En verder wordt krachtig gestre den in Champagne, waar de geal lieerden nog steeds moeite doen, om door de Duitsch linies te breken, cn 'j Verdun. In de Vogezen hebben de Duitsche troepen eenig voordeel behaald in den hoek, dien de grenzen van Elzas en Lotharingen maken, bü Blamont en Bionville. De Duitsche berichten mel den, dat het Duitsche front daar is vooruitgegaan over een breedte van K.M., en een diepte van 6 K.M., zoodat het thans loopt in een linie van Oerdenal over Bréménil, Baden- weiler en Celles. De pogingen der Franschen om het verloren terrein te herwinnen, zijn afgeslagen. In het Oosten is de toestand in de laatste dagen weer aanmerkelijk ver anderd, ten gunste der Russen. Juist terwijl de telegrammen van keizer Wilhelm aan maarschalk Hindenburg en diens chef van den staf Lüden- dorö worden bekend gemaakt, be vattende do mededeeling van het toekennen van het eikenloof bij de orde Pour le Mérite „een onderschei ding waarover gy u met rechtmati- geD trots verheugen kunt," zooals de Keizer aan Lüdendorff seinde wor den de tegenslagen bekendy die de Duitsche troepen beDoorden den Weichsel hebben ondervonden. Het is zeker- een bewys van groote elasticiteit van de Russchische legers dat zü, na pas tot onder en tusschen de vestinglinies te zijn teruggesla gen, op zoo krachtige wijze tot den tegenaanval overgaan en de Duitsche troepen niet alleen tot staan bren gen, maar terugdrijven. Zoodra de Duitschers in het wegen- arme Polen komen, verliezen zij den grootsteu factor, die tot hun over weldigend succes bijdroegde snel heid. Zij komen niet meer zoo goed en zoo vlug vooruit als in het hun bekende gebied van Oost-Pruisen, waar zij over goede wegen en spoor wegen beschikken. Zij moesten zich weldra tot defensieve operaties be palen en de Russen, die nog terug weken, met groote verliezen aan generaals en soldaten en kanonnen, komen, versterkt door nieuwe afdee lingen en aangevuld door de garni zoenen der vestingen weder vooruit om den opmarsch der Duitschers tegen te houden. De nederlaag begon ten N. van Grodno, waar volgeDS de Duitsche berichten nieuwe Russische strijd krachten in het veld werden gebracht. Deze vielen de Duitsche troepen aan er ontstond een hevig gevecht, dat zich weldra uitbreidde tot ver voor de versterkingen, en waarbij de terreinvoorwerpen, dorpen en hoeven, telkens werden genomen, verloren en hernomen. De versterkte stad Prasnysz, die aanvankelijk door de Duitsche troepen was bezet, werd door de Russen ge nomen, door de Duitschers hernomen doch ten slotte werden deze Zaterdag avond uit de stad verdreven, zoodat de Russen thans weder in 't bezit der stad zijn." Over het geheele gobied ten noorden van den Weichsel wordt thans op ontzettende wijze gestreden tusschen Duitschers en Russen, waar bij, naar luid der telegrammen uit Peteraburg, de Russen voortdurend en over het geheele gebied de over hand behouden en tal van gevangenen maken. Yoor het oogenblik is dus daar de „stoomwals" weer in werking. Ten Zuiden van den Weichsel en in de Karpathen is de toestand on veranderd. In OostGaliciö worden krachtige aanvallen van de Oosten rijkers door de Russen afgeslagen. (H.blad.) Van het Westelijke gevechts terrein. Parijs, 28 Febr. Officieel bericht van 11 uur 's avonds: Een aanval der Duitschers op Bé- court bij Albert werd onmiddellijk gestuit. De vijand heeft 200 grana ten in Sotssons geworpen. Wy hebben besliste vorderingen gemaakt op het geheele front in Champagne. Onze winsten van giste ren ten noordwesten en ten noorden van Beau Séjour zijn 2000 meter loopgraaf. Die aanwinsten zijn heden nog vergroot. In een enkele loop graaf werden 200 doode Duitschers gevouden. In Argonne hebben wij 300 meter loopgraaf ten westen van Bourre- villes genomen en tevens den zoom van het plateau van Vauquois be reikt. Een aanval- der Duitschers op Chapelette in de Yogozen werd af- Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Telef. intc. 140. ABONNEMENTSKLEEDING voor Ho8ran. Zeor doelmatig. De goederen blijven het eigendom van den geabonneerde. Ons tarief wordt U op aanvraag on- middelijk toegezonden. Berlijn, 1 Maart. (Wolff.) Officieele mededeeling uit het groote hoofd kwartier van heden Bij Wervieq ten N. van Rijsel is een Engelsch vliegtuig door onze beschieting gedwongen om te landen. Op een plaats van ons front heb ben de Franschen weer, gelijk reeds eenige maanden geleden het geval is geweest, projectielen gebruikt, die bij hun ontploffing kwalijk riekende verstikkende gassen ontwikkelden. Schade werd daardoor niet aange richt. Onze stellingen in Champagne zijn gisteren herhaaldelijk door ten minste twee legerkorpsen aangevallen. ~eze voorwaartsche bewegingen werden na hevige gevechten op kor ten afstand zonder uitzondering af geslagen. In de Argonnen hebben wij 2 mynwerpers buit gemaakt. Tusschou den oostelijken rand van de Argonnen en Vauquois hebben de Franschen gisteren vijfmaal be proefd om door te breken. De aan vallen mislukten met zware verlie zen voor den vijand. Ten O. van Badonvillers door ons genomen stellingen zijn ook gisteren tegen vijandelijke pogingen om ze te heroveren bezet gehouden. Berlijn, 1 Maart. (Wolff.) Officieele mededeeling uit het groote hoefd- kwartier van heden Aanvallen van de Russen ten Noor den van Lomza en ten Noordoosten van Ostrolenka zijn afgeslagen. Voor het overige niets van belang. Van het Oostelijke gevechts terrein. St. Petersburg, 28 Februari. (P.T.A). MededeeliDg van den grooten gene- ralen staf: Op den linkeroever van de Njemen, ten Noorden van Grodno, wordt het krijgsbedrijf heviger en is het een eind buiten de versterkingen gebracht. Onze tegenaanvallen worden door het vuur van de forten ondersteund. De hoogten en dorpen zijn afwisselend in Duitsche en Russische handen. Bij de bestorming van de hoogte 100.3 namen wij den Duitschers zes kanonnon af en maakten wij ver scheiden honderden gevangenen. Deze hoogte, alsmede die naar den kant van het dorp Kelbaski waren op den avond van den 27scen in ons bezit gebleven. Het artilleriegevecht b(j Ossowiec duurt voort. Ia den nacht van den 27sten Fe bruari heeft de vijand, na verster kingen te hebben aangevoerd, Pras nysz hernomenden heelen daarop- volgendon dag werd hardnekkig ge vochten om het bezit van deze stad, die wij in den avond vanden27sten hernamen. Een groot aantal van de verdedigers werd gevangen genomen Op andere gevechtsterreinen van den slag bij Przasnysz hebben wij mede belangrijken voortganggemaakt. Op verschillende plaatsen liet de vijand zijn proviandwagens en ge wonden in den steek. Onze troepen spannen zich dappor in om het ver kregen voordeel te ontwikkelen, trots den hardnekkigen tegenstand van den vijand en de vermoeienis. Het totaal aantal gevangenen, dat den 27sten reeds achter het front is doorgezonden, bedraagt 58 officieren en 5400 soldaten. Links van den Weichsel en aan de Dunajec geen verandering. In Oost-Galiciö vorderen onze troe pen in het Scetscedal en hebben wij den Oostenrijkers op het front Jas sinovec—Rosniatow een gevoelige nederlaag toegebracht. Wij voerden een aanval uit door een dicht bosch. Onze regimenten moesten zich met de bajonet een weg banen, zonder hulp van de artillerie. In het bosch gevecht hebben wij 4000 gevangenen gemaakt en 9 machinegeweren ge De beschieting der Dardanellen. Londen, 27 Febr. De Admiraliteit bericht: „De ingang der Dardanellen werd verdedigd door vier hoofd forten, de batterijen van Kaap Helles en de forten Sedel Bahr, Ot khanieh en Kum-Kalossi. Het weder was beter geworden, ofschoon de wind uit het zuidwesten woei. De aanval op de forten werd op Donderdagavond hervat. De „Queen Elizabeth", de Agamemnon", de „Irresi8tible"en de „Gaulois"beschoten de forten uit verren afstand. Door de Hellesbatterijen werd het vuur beantwoord. Een granaat viel op de „Agamemnon" van een afstand van 11,000 yards, doodde drie man en wondde er vijf ernstig. De „Irresistible" en de „Gaulois" beschoten met succes de forten Ork- hanieh en Kum Kalossi, de „Queen Elizabeth" vuurde met groote juist heid op de Helles en stelde de kanon nen aldaar buiten werking. Toen traden de VeDgeanco" en de „Cornwallis" op onder dekking van een vuur op grooten afstand en be schoten de Hóllta batterijen van nabij, waardoor de geheele vernieling daar van werd voltooid, terwijl de „Or- kanich" en de Kum Kalossi-forten een zeer langzaam en slecht gericht vuur openden. Daarop gingen de „Suffren" en de „Charlemagne" over tot een aanval op de forten Orkhanieh en Kum Kalossi en naderden tot op een af stand van 2000 yards. Toen men zag dat de forten niet tot krachtigen tegenstand in staat waren, kregen de „Vengeance" „Triumph" en „Albion" order om op te treden, teneinde ze totaal tot zwijgen te brengen. Tegen 5 uur 15 in den middag was dit werk volbracht. Het mijnenvegen begon daarop onmiddellijk onder dekking van een divisie slagschepen en torpedojagers. Toen de avond viel, stak de vyand een dorp aan den ingang in brand. Op 26 Februari was de straat tot op 4 mijlen van den ingang schoon geveegd. De „Albion" en de „Majestic", ondersteund door de „Vengeance" stoomde toen tot aan de grens van het schoongeveegde terrein en be gonnen een aanval op het fort Dar- danus en de nieuwe batterijen, die aan de Aziatische kust waren op- opgesteld. Het vuur werd weinig krachtdadig beantwoord. Nadat de vijand van de binnenzijde van de straat was beschoten, trok hij zich terug uit de forten aan den ingang. In den namiddag werden landings troepen van de „Vengeance" en jlrresistable" aan wal gezet. Deze verwoestten de forten Sedal Bahr en OrkaDieh totaal en Kum Kelossi ge deeltelijk. De vijand, die men te Kum Kali ontmoette, werd over de Menderer- brug gedreven, die ten deele vernield word. Twee nieuwe vier c.M.-kanonuen, verborgen bij de Tombol-heuvelen en vier andere stukken, die den ingang dekten, werden vernield. Aan onze zijde sneuvelde op 26 Februari één man en werden er drie gewond. Ds betaekenls der operaties dan de Dardanellen. Uit dit telegram blijkt duidelijk, dat de operaties van het Fransch- Engelsche eskader bij de Dardanellen niet slechts 'n demonstratie zijn, maar ten doel hebben de zeestraat te forceeren. Reeds zijn de geallieer den er in geslaagd de aan den ingang der Dardanellen gelegen forten te vernielen en op beide oevers troepen aan land te zetten. Hoe sterk deze landingskorpsen zijn, wordt nog niet gemeld, maar waarschijnlijk zullen zij moeten medewerken bij de ver overing der tweede verdedigingslinie van de zeestraat, een reeks forten, die bij Kale Sultanie begint en op beide oevers van de Dardanellen ge legen is. De operaties tegen de Dar danellen en indirect tegen Constanti- nopel hebben niet alleen een militair, maar vooral ook een politiek doel. Indien de geallieerden er in slagen Constantinopel te bezetten, worden een aantal kwesties aan de orde ge steld, die zoowel de Balkanstaten als Italië zullen dwingen, ten gunste der Triple-Entente partij te kiezen. De „Times" zegt in een hoofdartikel, „Een geslaagde aanval op de Darda nellen zou van zeer gewichtige be- tcekenis zijn en zou gevolgen hebben, die spoedig gevoeld zouden worden op de voornaamste punten van het Oostelijk en het Westelijk front. Be schouw voor een oogenblik de positie van Rusland. Het is een uitgestrekt ryk, met millioenen soldaten en be zit een teveel aan tarwevoorraden toch is het meer van de rest van de wereld afgesneden dan Duitschland. De Witte Zee ligt dichtgevroren en Archangel zal niet vóór Mei te be reiken zijn. De Baltische Zee is her metisch gesloten. De weg naar de Zwarte Zee is afgesloten door de Dardanellen en den Bosporus. Wladi- wostok ligt to ver af, om van veel nut te zijn. Rusland is ingesloten en het is de plicht van de geallieerden om, zoo mogelijk, een toegang te maken. Onmetelijke voordeelen zouden het gevolg zijn van een vrijen wegnaar Odessa. Schepen, geladen met graan, zouden uitvaren, en schepen, beladen met voorraden, welke Rusland zoo hard noodig heeft, zouden binnen kunnen komen. Ook de politieke ge volgen zouden van evengroot belang zijn. Een wig zou gedreven worden in de vijandelijke gevechtslinie. De invloed op de aarzeling der Balkan landen en de neutralen zou niet uit blijven en zoo een tegenwicht vormen ten opzichte van de indrukken, door de Duitsche operaties tegen Rusland gemaakt. De val van Constantinopel, wanneer dit bereikt werd, zou waar schijnlijk het einde vaD het Turksche offensief beteekenen. De Turken zou den dit niet overleven. Toch kan de geheele operatie niet door de zeemacht alleen tot oen goed eindo gebracht worden. De straat is meer dan 40 mijl lang en op het smalste punt, waar de verdediging het sterkst is, slechts een mijl breed. Er zijn machtige versterkingen aan elke zijde en forten op het nauwste punt van het kanaal, waarin veel m|jnen gelegd zyn. Het nemen der Dardanellen is een probleem voor de strategen geweest, reeds van het oogenblik af, dat Xerxes de Straat der Dardanellen overstak. Den laat ste» tijd heeft men een landing ver dedigd op de kusten van het lange schiereiland Gallipoli vanuit de Golf van Saros, op die wijze de Europee- scho zijde der versterkingen nemen. Een strijdkracht op h6t schiereiland zou een aanval uit de richting van Constantinopel kunnen weerstaan. De „Dacia" In beslag genomen. Parijs, 27 Februari. Een Fransche kruiser heeft de „Dacia" in het Kanaal aangehouden en opgebracht naar Brest. Doordat de „Dacia" door een Fransch schip is aangehouden, wordt aan de Engelsche regeering een diplo matieke discussie bespaard, die wel licht op de Engelsch-Amerikaansche betrekkingen van ongunstigen invloed zou kunnen z(jD. Zooal9 men weet, behoorde de Dacia" oorspronkelijk aan de Ham burg— Amerikal|jn en diende tot ver voor van katoen tusschen Galveston en Hamburg. Kort vóór de oorlog uitbrak, liep het schip de haven van Port Arthur (Texas) binnen en bleef daar tot het einde van het vorig jaar. Toen werd bekend, dat de „Dacia" aan een Duitsch-Amerikaan verkocht was en dat deze het schip zou ge bruiken, om onder Amerikaansche vlag een lading katoen naar Bremen te brengen. De geallieerde regeeringen lieten daarop aan president Wilson weten, dat zij dit in geen geval zouden toe laten. De eigenaar van „Dacia" ver anderde daarop zijn plan en verklaarde dat zijn scbip voor een neutrale haven, nl. Rotterdam, zee zou kiezen. De reis van de „Dacia" werd door de Vereenigde Staten beschouwd als een proefneming om te zien, of Enge land beslag zou leggen op Duitsche schepen, die tijdens den oorlog aan een neutralen eigenaar verkoch,t waren. Het schip had 11.000 balen katoen aan boord. Verkocht te Bremen, zou volgens de Engelsche bladen, de lading 176.000 hebben opgebracht. De Paus voor den vrede. Berlijn, 27 Febr. (W. B:) De „Tag- liche Rundschau" verneemt uit Rome, dat volgens een bericht in de „I tal ia" de Paus opnieuw pogingen doet ten gunste van den vrede. Tegen de Dulkbooten. Een groep van Fransche verzeke ringsmaatschappijen heeft den* Fran schen minister van marine verzocht een gift van 10,000 frs. in ontvangst te willen nemou voor de bemanning van het schip, dat een Duitsche duik boot bij Boulogne aanviel en in den grond boorde. Geredde avlateurs. Londen, 27 Febr. Twee vliegers zijn in de Noordzee door een Engel- sch'en trawler opgepikt en naar Lowe- stoft gebracht. Zij waren in zee ge vallen na vertrek van Ostende en waren twee dagen te water gebleven eer ze werden ontdekt. BINNENLAND. IJmulden, 2 -Maart. Uit een muntgasmeter te Velser- oord werd bij contróle ongeveer gulden vermist, hetgeen na onderzoek door bewoonster zelf was geschied. Armoede was hier de drijfveer. De aanneemBter van den bouw van den watertoren alhier, de N.V. Alg. Beton Mij. te Dordrecht is in staat van faillissement verklaard. Reeds was men al aan het werk begonnen, omdat nu misschien door de borgen het werk zal worden voortgezet De Batavierlijn. Zaterdagmiddag vertrok het stoom schip „Batavier n" weer van Rot terdam naar Londen, waarmede de Batavierdienst, die sinds 18 dezer was gestaakt, wordt hervat, voorloopig al leen voor gooderen en niet voor passa giers. Legerversterking. De wetsontwerpen betreffende de eventueele vervroegde opkomst van de lichting 1916 en nopens de aan wijzing voor den Landstorm van eenige reeds ontslagen lichtingen, zullen vermoedelijk de volgende week bij de Tweede Kamer worden inge diend. De maatregelen betrekkelijk de lichting 1916 moeten de strekking hebben om alle ingeschrevenen te bestemmen om by de militie te wor den ingelyfd, behalve hen, die onge schikt bevonden worden, hen die voor goed of tijdelijk zijn vrijgesteld en hen die uitgesloten zyn volgens wettelijke bepalingen. Ter bespoedi ging van do inlijving zou het voorts in de bedoeling liggen om de zittin- gon van don Militieraad on van den keuringsraad te vervroegen ofte ver korten. Wat betreft de maatregelen tot uit- brieding van den landstorm, moet het de bedoeling zijn om, behalve dege nen die krachtens de Landstormwet van 1913 deel uitmaken van den landstorm, óók daartoe te doen be- hooren degenen, die in 1911, in 1912 en vóór 24 Mei in 1913 den ver plichten of vrljwilligen dienst bij de zoomacht (met inbegrip van het korps mariniers en de marine-reserve) bij het leger hier te lande (waaronder ook het reserve-personeel van de land macht) of bij de koloniale troepen (de gouvernements-marine in Indië óók) hebben verlaten. Niet-toepasselijk zou een en ander zijn op hen, die vóór 1911 van hun verplichtingen bij de landweer wer den ontslagen. Geen Chlneezen-lnvasle. Men meldt uit Nieuweschans aan de „Tijd": Het 500-tal Chineezen, die uit Duitschland zouden worden gezet en hier werden verwacht, komen niet. De autoriteiten weigerden ze hier toe te laten. De Duitsche regeering besloot die luidjes over Oostenrijk gelegenheid te geven, naar hun vaderland terug te keeren. Derhalve is aan de hier gedeta cheerde rijkspolitiebeambten last ge geven, naar hun standplaatsen terug keeren. Dr. Fr. v. Eeden's „Walden". In een plaatselijk blad te Bussum annonceert de N. Y. Dr. Fr. v. Eeden's Bakkerij „Walden", dat zij besloten heeft haar bedrijf einde dezer maand te sluiten. Hierdoor zal dus spoedig de laatste der indus- triëele nabloeiers van de kolonie .Walden" verdwijnen. Een hongerige inbreker. Veertig worsteD, drie kazen, een paar blikjes sardines, een paar fles- schen boerenjongens en advocaat, was de buit van een blijkbaar hon- gerigen inbreker, di6 als vervoer middel van deze gestolen waren na de inbraak een flets, die hem ook niet toebehoorde, gebruikte. Boven dien nam hij nog mede eenige koperen gewichten en f 4 aan klein geld, dat hij in een van de laden van den comestibleswinkel van de firma Wynbergh Co. in de Van Baerle- straat no. 20 aantrof. De inbraak moet geschied zijn na half tien Vrij dagavond. Zaterdagochtend ontdekte de zetbaas de inbraak. De inbreker moet door opensluiting zijn binnen gedrongen. De levensmiddelen heeft hij blijkbaar in een zak gedaan, dien hij op een fiets, die in een kamer achtor den winkel stond, wegreed. Een en ander vertegenwoordigde een waarde van ruim f 100. Het groote geld was niet in de toonbanklade bewaard. Een geïnternenrde voor den Krijgsraad. Voor den Krijgsraad in Den Haag stond terecht Adolf Schmieter, oud 18 jaren, Einjahriger van de 2e Com pagnie van het 90e Infanterie-Regi- ment, geboren en laatstelijk wonende te Rostock in Mecklenburg, thans ge detineerd, ter zake dat hij, geïnter neerd zijnde te Bergen (N.-É.) op den 22en Januari j.1. een geldtaschje met inhoud aldaar door hem gevonden, zich hoeft toegeëigend. Er was veel belangstelling in de rechtszaal. Als tolk fungeerde de heer Ypey beéedigd translateur. Uit de voorlezing der stukken blijkt dat beklaagde in den strijd licht ge wond werd en bij Maastricht over de grenzen is gekomen on daarna ge- interneerd werd. Bekl. ondervraagd deelt mede dat hij het tascbje met geld, dat toebe hoorde aaD den Eiojtthrigen onder officier van hot 89e Grenadier-Regi ment, mede gedetineerd, R. Abel, op den vloer van de barak gevonden heeft. Hij wist dat het aan dien onderofficier toebehoorde. Hij stak het voorloopig in zijn mantel en haalde vervolgens het geld er uit; er zat een bedrag van ongeveer f 8 in. Op de vraag waarom hij het geld weg nam, antwoordde hy, dat hij het wilde gebruiken om te vluchten. Op de opmerking van president mr. Zaayer, of bekl. dat betrekkelijk geringe bedrag voldoende vond voor de vlucht, zei bekl. dat het voorloopig voldoende was, vrienden van hem zouden hem later verder helpen. Hierna werd gehoord de onder officier Rolf Abel, drager van het IJzeren Kruis. Een flinke 24jarige jongeman. Uit het verder verhoor bleek dat getuige reeds vroeger een lederen beursje, een z.g. Brustbeutel, met ongeveer f 11 vermiste, nadat hij in een hotel te Bergen een bad had ge nomen. In dat hotel vertoefde toen ook bekl. Nog bleek dat getuige zich geneigd had betoond de zaak er bij te laten, maar de officier belast met het onder zoek wilde daarin niet treden omdat de zaak te zeer bekend was. Op een desbetreffende vraag van den president, zegt getuige in het burgerlijk leven koopman en bank- beambte te zijn. Bekl. is student in de chemie. De volgende getuige is de 24-jarige onderofficier der reserve van het 90e Infanterie Regiment uit Rostock, in hot burgerlijk leven kapelmeester aan de opera aldaar. De auditeur-militair mr. Palthe Wesenhagen requireerdo schuldigver klaring en veroordeeliDg tot 2 maan den gevangenisstraf met aftrek pre ventieve van 4 Februari j.1. af. De verdediger Mr. B. van Rossem, wijst op de jeugd van bekl. en de omstandigheden waaronder de diefstal gepleegd werd on vermeent dat de Krijgsraad zal hobben reke ning te houden met de wetten van het land van beklaagde. Bekl. vond het beursje tusschen de kribben op den grond, wilde vluchton naar zijn vaderland en daar aangekomen wilde hij het geld dadelijk terugzenden, iets waartoe hij gemakkelijk in staat zou zyn geweest. Dan wil pl. nog wijzen op do geweldige emoties en indrukken, die op dit jonge leven hebben inge werkt. Behoorende tot het actieve leger werd h(j plotseling van huis weggerukt en maakte hy in het begin van den oorlog een der vreese- lljkste nachtgevechten mede, werd gewond en lag lang op hot slagveld alvorens hij geholpen werd ten prooi aan de vreeselljkste gedachten. Jong en levenslustig is hy thans gedoemd tot niets doen en moet een leven van verveling leiden. Is 't wonder, vraagt pl., dat zoo'n jongen pogingen doet om te ontvluchten? Tot slotte concludeert pl. tot vrij spraak subsidiair tot verooi'déeling tot de geringste straf die in Duitsch land in de militaire rechtspleging kan worden opgelegd, nl. 1 dag gevangenisstraf met onmiddellijk ontslag uit de preventieve hechtenis. De president vroeg daarna den getuige Abel of indien bekl. hera geld ter leen had gevraagd om te vluchten, hem dit dan gegeven zou hebben. Ja, antwoordde getuige, zoo veel ala ik geven kon. Na in Raadskamer te zijn verga derd deed do Krijgsraad onmiddellijk uitspraak en verklaarde beklaagde schuldig aan verduistering met ver oordeeling tot f 10 boeto of 2 dagen hechtenis, met onmiddellijk ontslag uit de preventieve hechtenis. TIJdstlppon van verzanding der Brievenmalen. Naar Oost-Indi6: Verzendingtweg. Datum der ^Ur post- Tij dat. dei laat. busl. a/h Postte. SK'aav. 6.G6'a»v. &66'eav. 6.66's av. zeepost via Amsterdam 12©a2b Maart zeepoBt via Rotterdam 6 en 10 Holt. mail vla Genua 8 en 33 C) HoU. m.vla Marset»# all. brlev., briefk. en aungeleek. stukken. Naar Atjeh en onderhóorigheden en de Oostkust van Sumatra: oTer Engeland eiken Dlnsd. l2J5'am. Naar Guyana (Suriname) Naar Curaqao, Bonaire en Aruba: Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba 8«n22 12.15 tm. Naar Kaapland, Natal, Oraiye-Rivior- kolonie en Transvaal: eiken Donderdag, 12.15 's in. Ingezonden Mededeeling. Wanneer uw gezondheid begint af tg nemen. Van de geboorte tot den dood stroomt het bloed onophoudelijk door de nieren om gefiltreerd te worden. Indien de nieren echter ziek of zwak worden, kunnen zy het bloed niet behoorlijk flltreeren en de urinaire onzuiverheden in het bloed versprei den dan ziekte door uw geheele gestel. De patiënt begint zich onnatuurlijk vermoeid, zwaar en dof te gevoelen, hij wordt prikkelbaar en ellendig. Do onzuiverheden kunnen zich nestelen in de spieren en gewrichten en rheumatiache pijnen veroorzaken. De urinewegen kunnen aangedaan wor den en waterzuchtige zwullingen ver- toonen zich. Het hart schijnt niet goed te werken, de handen en voeten zijn dikwijls koud, en de patiënt kan aanvallen van duizeligheid hebben. Nierziekten zijn dikwijls lastig te genezen, omdat z\j zoo vaak onge stoord zich verder kunnen ontwik kelen. En noodlottige ziekten zullen ongetwijfeld volgen, indien zy nog verder verwaarloosd worden. Begint daarom reeds bij het eerste optreden van de bovengenoemde verschijnselen met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die de nieren wederom tot werking brengen, heelen en ver sterken, de urine afscheiding regelen en uw kwalen doen verdwijnen. Te Den Helder verkrijgbaar by de Fa. De Bie Biersteker, Kéizerstr. 98. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel f 1.76 voor óén, of f 10.- voor zos doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, wei gert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (48)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1