HELDERSCHE COURANT No. 4436 ZATERDAG 6 MAART 1915 43e JAARGANG Stelling van DEN HELDER. Ontspannings-avonden. Haandag S Blnnanhav. 87 „Heldor'8 Gemengd Koor" I 31/4 u. Ook voor W.-oever, Torpedo- j magaz. en Sloepenloodson. Dinsdag 9 Marine-cantlne Ensomble-Kokolaar j 7'/j u. Voor alle korpson. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). mium Zon water Maart op: onder: op:onder: v.m.:n.m. Zondag 7m.l.l m.&15 6.89 5.48 11.68-.- Maandag 8 2.27 8.65 6.85 6.49 0.14 0.40 Dinsdag 9 3.37 9.53 6.33 6.60 1.4 1.82 Woensd. 10 4.27 „11.9 6.80 5.62 2.16 2.64 Donderd. 11 6.1 a. 0.33 6.28 6.64 8.54 4*81 Vrijdag 12 553 1.63 6.26 6.56 5.29 6.52 Zaterdag 13 5.89 3.20 6,23 5.58 6,39 6.60 DE OORLOG. De officieale legerberichten van 3 en 4 Maart. Van het W e s t e 1 lj k front. Het Fransche bericht van den 3en (11 uur avonds) meldt behalve de traditioneele „afgeslagen" aanvallen en artillerie-gevechten, dat de Fran sehen in Champagne ten N. van Souain, Mesnil en Beau-Sójour terrein blijven winnen. Zij handhaafden zich in de veroverde loopgraven, hoewel de Duitschers verschillende krachtige tegenaanvallen deden. Datum 4- dezer wordt medegedeeld, dat de Duitschers ten N. van Atrecht er in slaagden een juist aangelegde voorste loopgraaf te nemen. In de streek van Sauguois gingen de Franschen opnieuw vooruit. Het Duitsche bericht van den 4en geeft van het gevecht by Atrecht een andere lezing. Volgens dit bericht werd hier eene Fransche stelling ter breedte van 1600 M. genomen. 8offlc. en 558 man werden door de Duit schers gevangen genomen. Fransche tegenaanvallen werden afgeslagen. Andere aanvallen der Franschen wer den afgeslagen in de streek van St. Hubert, in Champagne en in het bosch van Chippy. Voorts wordt nog gemeld dat een Fransche stoomboot met munitie, welke door een vergissing der dronken bemanning te Ostende wilde binnenloopen, in den grond geschoten werd. Van het O o b t e 1 lj k front. Een Russisch bericht van den3en meldt dat de Duitsche aanvallen in de streek van Ossowiec werden voort gezet. Door krachtige tegenaanvallen werden zij echter gedwongen hunne aanvallende beweging op te geven. Verder wordt medegedeeld dat de Duitschers op allerlei manier gevan genen trachten te maken om de opstelling der Russische strijdkrach ten te weten te komen, en dat vele der Duitsche bewegingen slechts ten doel hebben aardappelen te zoeken. Dit laatste klinkt wel een beetje erg Russisch. Bij Stanislau in Oost-Galiciö hebben de Russen volgens hunne berichten de 36ste Oostenrijksche divisie welke de Russische vleugel om moest trekken geheel verslagen. Een groote oorlogsbuit, waaronder een ambulance, werd hierbij behaald. Een Duitsch bericht erkent dat de terugtocht bij Przasnycz zoo haastig geschiedde dat men niet in staat was de gewonden mede te voeren. De achterwaartsche beweging kon door de Russen niet gehinderd wor den, terwijl zij ook de voeling met de Duitschers verloren. Intusschen zijn op dit gedeelte van het front versterkingen aangevoerd, zoodat de „normale" toestand weer hersteld is. Het Duitsche legerbericht van den Ingezonden Mededeeling. De vergiftigden Klein gesnap over een groot middel. Men mag zeggen dat allen die aan rheumatiekpijnen lijden, vergiftigden zijn. Hun vergif is niet een hevig, moordend vergif, het is een stil ver gif dat langzaam vernietigt door te doen lijden. Dat vergif is het urine zuur, dat in plaats van langs de na tuurlijke wegen te worden uitgedre ven, in het bloed blijft en zich dan vastzet in de gewrichten en de spieren, waar het gewricht- en spierrheuma- tiek te weeg brengt. Het kan zich ook ophoopen in de nieren en dan wordt het graveel, of wel in de teenen en dan wordt het jicht. Maar wat ook de zetel van de pijn zij, het zijn noch pommades noch zalven, die u er van zullen verlossen. Daar het kwaad van een vergif komt dat in het bloed is, moet een middel dat het kwaad in het bloed gaat aantasten, u er van verlossen. De Pink Pillen zullen dat voor u doen, daar zij het reeds voor zoovele anderen hebben Over dit uitmuntende middel schrijft een zieke van Tilburg, mevr. H. Schalks, geb. Korteralj, Veemarkt straat 21, het volgende„Het ver heugt mij, te kunnen verklaren dat ik zeer goed genezen ben door de Pink Pillen. Ik heb sedert jaren ge leden aan rheumatische pijnen in de armen en de beenen. Ik heb zeer vele middelen gebruikt zonder succes. Alleen de Pink Pillen hebben mij kunnen genezen". Men ziet door het voorafgaande dat de Pink Pillen daar genezing hebben gebracht, waar andere middelen niet geslaagd zijn. Neemt heden de Pink Pillen. De Pink Pijlen zijn verkrijgbaar h fl.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakado 15, Amsterdam voor Helder en Omstreken by H. DE BIE-Biersteker, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63 te Schagen by J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. 4en meldt het afslaan van aanvallen der Russen ten N.W. van Grodno, N.O. van Lomza, ten Z. van Myszy- niec en bij Chorele, terwijl de Russen ten N.W. van Przasnycs hunne aan vallen hernieuwden. Het Oostenrijksche legerbericht van den 4en vermeldt slechts afgeslagen aanvallen der Russen. De gevechten waren vooral hevig in de streek van de Bialla, bij Zacliczyn. In het dal der Latorcza duren de gevechten voort. Tijdens een sneeuwjacht deden de Russen een hevigen aanval langs den weg van Baligrod. Eerst vlak voor de stelling werd de aanval onder groote verliezen voor de Russen ge stuit. Van het Westelijk gevechtsterrein. Parijs, 4 Maart. Officieel bericht van 11 uur 'savonds: In de duinen in België is nog een loopgraaf bezet. In Champage hebben wij verdere vorderingen gemaakt. Nieuwe Duitsche tegenaanvallen z(jn gedaan op den heuvelkant noord oostelijk van Mesnil. Aanvallen op Four de Paris en Vauquois in de Argonnen werden afgeslagen. Bij Verdun werd een Duitsch vliegtuig naar beneden geschoten. Twee vlie gers werden gevangen gemaakt. Berlijn, 5 Maart. (Wolff.) Offlcieele mededeeling uit het groote hoofd kwartier van heden Ten Z. van Yperen hebben wy den Engelschen door ons vuur zware verliezen toegebracht. Gisterenmiddag is een aanval van de Franschen op de stelling op de Loresto-hoogte, die wij den Franschen afgenomen hadden, afgeslagen. In Champagne hebben de Franschen gisteren en vannacht hun aanvallen ten N. van Le Mesnil voortgezet. Al die aanvallen zijn afgeslagen en wij hebben onze stelling vastgehouden. Een aanval op onze stellingen bij Vauquois teu O. van de Argonnen en bij het bosch van Consenvoye ten O. van de Maas is mislukt. Alle pogingen om ons het terrein dat wij in de laatste dagen bij Ba- donvillers veroverd hadden, te be twisten, zijn verijdeld. Een bestorming, die gisterenavond met een sterke strijdmacht in diepe echelon-opstelling tegen de hoogte ten N.O. van Celles ondernomen werd, is met groote verliezen voor de Franschen gestuit. Ook verscheidene nachtelijke aan vallen waren vruchteloos. Meer dan duizend doode Franschen liggen voor onze hindernissen. Van het Oostelijke gevechtsterrein. Berlijn, 5 Maart. Offlcieele mede deeling uit het groote hoofdkwartier van heden: De toestand bij Grodno is onver anderd. Aanvallen van de Ruasen z(jn bloe dig afgeslagen. Een aanval van de Russen ten N. van Lomza is mislukt, met zware verliezen voor den vijand. Yele ge vangenen van de 1ste en 2de Rus sische gardedivisie bleven in onze handen. Verder naar het Westen tot aan den Weichsel is de toestand niet veranderd. Eenige voortwaartsche bewegingen van de Russen ten O. van Plock hadden geen succes. Ten O. van Skierniewice is een sterke nachtelijke aanval van den vijand volkomen mislukt. Petersburg, 4 Maart. Het hoofd kwartier meldt: Ons offensief op het front tusschen Njemen en Weichsel wordt voortgezet. In de richting van Olsta handhaaft de vij and zich bij Simno en Seretsj. In de streek van Grodno gingen onze troe pen opnieuw vooruit. Bij Ossowitsj wordt een hevig artillerie-duel ge voerd. Ten oosten van Jedwabno bereikten onze troepen de loopgraven- linie van den vijand en bij de dorpen Mocarze en Sestrsjanka hadden ge vechten van man tegen man plaats. Bij Kerzitsj behaalden wij een succes op een Duitsche brigade die uit het dorp werd verdrevenhet aantal ge vangenen steeg hier tot 21 officieren en 600 soldaten. Tusschen de Ortsjisen den Weichsel hadden zeer heftige gevechten plaats tusschen Mlawa en Horzale. In de Karpathen zetten de Oosten rijkers tusschen Ostawa en San nacht en dag hun vruchtelooze aanvallen op onze stellingen voort, ondanks hun groote verliezen. Onze troepen sloegen hen af met handgranaten en met tegenaanvallen met de bajonet, waarbij wij vele gevangenen maakten en vele mitrailleurs vermeesterden. In Oost Galició trachten de Oosten rijksche achterhoeden zich te hand haven aan de Siwka en verder nog tot Jezoepol. Dezen dag namen we in de Kar pathen en Oost-Galicie 47 officieren en 3000 soldaten gevangen en ver overden we 16 mitrailleurs. De represaille-maatregelen der Entente. Londen, 4 Maart. Aan de „Daily Telegraph" wordt onder dagteekening van Woensdag uit Washington ge seind President Wilson moet als zijn persoonlijke meening hebben kenbaar gemaakt dat veranderingen in de w(jze van oorlogvoering, zooals het gebruik van duikbooten en vlieg toestellen, in de regelen der oorlog voering geen veranderingen wettigen die de rechten der onztjdigen aan tasten. Op dit punt heeft hij echter veel tegenstand ontmoet. Wilson geeft zich intusschen rekenschap van het feit dat Duitschland het eerst alle regelen met voeten heeft ge treden en htj beseft volkomen dat de entente-mogendheden in haar recht zijn als zij zich op het standpunt stellen dat wanneer een der tegen standers de regelen van het tournooi schendt, de ander gerechtigd is tot Een gezaghebbend Araerikaansch schrijver over oorlogsrecht merkt heden in de „New-York Herald" op, dat elke groote oorlog veranderingen in de wijze van oorlogvoering heeft gebracht en dat dientengevolge ook de regelen der oorlogvoering telkens zijn herzien. De beschaafde kringen in de Ver. Staten zijn vrij algemeen de politiek van het waakzaam afwachten wel gezind en ook verscheidene dagbladen, doch andere zijn zoo ontsteld over het vooruitzicht dat Amerikaansche fabrieken geldelijke verliezen zullen lijden, dat zij heftig protesteeren. Tot deze laatste kranten behooren de „Sun" en de „World"; beide ver langen dat de regeering langs diplo- matieken weg zoo krachtig mogelijk verzet zal aanteekenen. De „Sun" zegt: De bondgenooten hadden beter gedaan de blokkade af te kondigen. Geen vorm van militaire operaties wordt beter begrepen en naar geen schikt men zich gedul diger. De nieuwe maatregelen, dooi de bondgenooten bekend gemaakt, zijn echter onrechtmatig en zouden niet alleen den handel verlammen, doch onredelijk zijn en indruiachen tegen den onafhankelljken geest van ons onzijdig volk. Zy vormen een grove benadeeling zoowel als een tastbaar onrecht. De „World" is even kras in zijn oordeel. „De tegen de onzijdigen ge richte papieren blokkade van Enge land kan zegt het. blad even min gedoogd worden als de papieren oorlogszone van Duitschland. Indien Engeland, met eén beroep op repre sailles, de onwettige maatregelen van Duitschland met even onwettige maat regelen vergeldt, waar blijft dan het zedelijke standpunt van Engeland?" Londen, 4 Maart. In het Lagerhuis heeft de afgevaardigde Buil gevraagd of de Engelsche regeering, rekening houdende met het volkenrecht, vol gens hetwelk het de eerste plicht is van dengene die een koopvaardijschip aanhoudt om dit voor een prjjsgerecht te brengen, waar het geval kan wor den onderzocht, voornemens is deze gedragslijn te volgen wanneer zij schepen aanhoudt en opbrengt die lading vervoeren van vermoedelijk vijandelijke bestemming, eigendom of herkomst. Verder vroeg hij of de regeering voornemens is het prijs- gerecht te vragen om zulke lading voor goeden prijs te verklaren en de schepen vrij te laten wanneer de on zijdigen de kosten betalen, en, indien niet, wat de regeering voornemens is met zulke ladingen en schepen te doen. Minister Asquith antwoordde dat de bedoeling der regeering zou blijken, zoodra de bepalingen omtrent de represaille-maatregelen tegen Duitsch land zullen worden openbaargemaakt. Ik kan thans geen nader uitsluitsel geven, zeide Asquith. De beschieting der Dardanellen. Berlijn, 4 Maart. De „Lokal Anzei- ger" schrijftOp het Turksche gezant schap alhier is men verwonderd over de zenuwachtigheid wegens het lot der Dardanellen, omdat het wel al gemeen bekend moot zijn, dat de versterkingen langs de geheele zee engte zoo goed als onneembaar zijn en de mijnversperring volledig is. De poging van de bondgenooten om de Dardanellen te forceeren, was te verwachten. Frankrijk en Engeland meenen deze poging aan Rusland verplicht te zijn zij is waarschijnlijk een der hoofdvoorwaarden van het verdrag van bondgenootschap. Een landing in grooten stijl bij den ingang der zeeëngte is niet mogelijk en voor een landing aan de golf van Saros zou een troepenmacht noodig zijn, die de vijand onder de tegenwoordige omstandigheden zeer moeilijk bijeen zou kunnen brengen en vervoeren. Bovendien staan zeer aanzienlijke Turksche strijdkrachten op alle punten, die bedreigd kunnen worden, gereed. Men zal zich her inneren, dat voor de linie van Boelair in 1912 zelfs het Bulgaarsche leger het hoofd heeft gestooten. De Turksche gezant heeft verklaard Duitschland kan over het lot der Dardanellen volkomen gerust zijn. De versterkingen zijn uitstekend en met het beste geschut uitgerustzij worden verdedigd door mannen, die weten, dat het nu gaat om het zijn of niet-zijn van het OBmaansche rijk en die hun plicht zullen weten te vervullen. Te Athene zlin, naar de „Morgen- post" van daar verneemt, particuliere berichten ontvangen, volgens welke voor de Dardanellen een Engelsch- Fransch landingscorps, ter sterkte van vier divisies, ligt. Twee daarvan bestaan uit Australiërs, de andere uit Senegaleezen. Men verneemt dat deze troepen, die onder bevel staan van generaal d'Amade, bij Dardanos aan de Aziatische zijde der zeeflngte of daar in de buurt zullen worden ontscheept. De Turken hebben bij Gallipoli zes legercorpsen, ter sterkte van 180,000 man, samengetrokken. Een legercorps staat onder bevel van Essad pasja, de verdediger van Jannina. Een ander Turksch leger staat bij Adezum, ter bescherming van de hoofdstad. Men is hier algemeen van oordeel, dat de tegenstand bij Nagara, op de nauwste plaats van de zeeën vreeselljk zal zijn. Uit Sofia wordt 'gemeld, dat de beschieting der Dardanellen op de onzijdige Balkanstaten tot nu toe weinig indruk heeft gemaakt. De Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Tslef. Intc. 140. ABONNEMENTSKLEEDING voor Hoeren. Zeer doelmatig. De goederen blijven het eigendom van m geabonneerde. Ons tarief wordt U op aanvraag on- middelijk toegezonden. Bulgaarsche militaire deskundigen ziju van meening, dat het overwel digen van de Dardanellen door een vloot zonder gelijktijdige aanvallen van een groot landingsleger onmoge lijk zal blijken. Da aanval op da Dardanallen. Berlijn, 4 Maart. Omtrent de quaes- tie der Dardanellen schrijft de „Kam- bana": Deze quaestie is voor Bulgarije even gewichtig als voor Turkije en Roemenie. Het is in het belang van Bulgarije, dat de Turken in het be zit van de Dardanellen blijven. Wij hopen daarom, dat de Turksche wa pens bij de verdediging der Zeeëngten succes zullen hebben, wijl hun suc ces ook het onze is. Wie onder de Bulgaren wenscht dat de zeeëngten door een groote mogendheid worden veroverd, denkt niet aan Bulgarije en aan zijn idealen. Londen, 5 Maart. De Daily Tele graph schrijft in een hoofdartikel: Wij mogen verwachten, dat het niet lang zal duren, of de kanonnen van de vloten der bondgenooten zullen de hoofdstad van het Turksche rijk beheerschen en Europa zal voor een in de geschiedenis bijna niet geëven aarde gebeurtenis staan. De Times daarentegen waarschuwt in haar hoofdartikel tegen een voor barige geestdrift en zegt, dat de Dar danellen niet in een stormloop te nemen zijn, doch mijl na mijl ver overd moeten worden. Aanslag van een vlieger op een kruithuis. Parijs, 4 Maart. Officieel. Een Fran sche vlieger heeft bommen geworpen op het kruithuis bij Donauesc-hingen (in het Schwarzwald). De aanslag is volkomen gelukt. De vlammen sloegen op tot een hoogte van 400 meter. Stuttgart, 4 Maart. Naar de plaats vervangende commandant bekend maakt, heeft gisteren een vijandelijk vlieger op de kruitfabriek te Rottweil (ten noorden van Donaueschingen aan de Neekar) drie bommen geworpen. De aangerichte schade is gering en heeft het bedrijf der fabriek niet ge stoord. Verdere ^anvallen van den vlieger zijn door ons vuur verhinderd. De „Kent" De Engelsche kranten erkennen nu, dat het weinig gescheeld had, of de kruiser „Kent" zou in den zeeslag bij de Falkland-eilanden in de lucht ge vlogen zijn. Een granaat, die het schip trof, had eenige ladingen cordiet in brand ge stoken. Een moedig onderofficier nam het brandende cordiet op, wierp het opzij en bespoot het daarna met een waterslang. Hij heeft er de medalje voor moed voor gekregen, waarbij officieel erkend werd, dat „de blus- sching van den brand een ramp af wendde, die misschien het verlies van het schip ten gevolge had kunnen hebben." Tweehonderd gram meel per dag. De Norddeutsche Allgem. Zeitung meldt, dat de rijksoverheid voor de graandistributie besloten heeft, voor taan het meelrantsoenj in het geheele Duitsche rijk op 200 gram per hoofd en per dag te bepalen. Aanvankelijk was dit op 225 gram vastgesteld. Verschillende gemeenten waren al voorgegaan met een rantsoen van 200 gram voor te schrijven, wat blij kens de onderzoekingen van voorname hygiënisten ook voldoende is. Het blad voegt erbij, dat de op neming van de graan- en meel voor raden had aangetoond dat men het rantsoen van 225 gïam wel kon be houden. Om echter tegen alle ge beurlijkheden verzekerd te zijn en bij het begin van den nieuwen oogst nog een reserve-voorraad te hebben, die den overgaDg tot het verbruik van den nieuwen oogst gemakkelijk maakt, heeft men tot de verslaging besloten. De nieuwe verordening zal op zijn laatst 15 Maart overal inge voerd moeten zijn. De gemeenten wordt verder aange raden met het verschil in de behoeften van de bevolking rekening te houden en b.v. voor kinderen beneden het jaar geen broodkaart of voor kinderen beneden bepaalden leeftijd een halve broodkaart uit te reiken, zoodat zoo doende meer brood beschikbaar is voor menschen, die uit hoofde van hun beroep en levenswijs in het bijzonder aan broodvoeding gewend zijn. BINNENLAND. RECTIFICATIE. Lichting 1915. In ons vorig nummer werd ver meld, dat in het tijdvak van 16-2 Mei a.s. zullen worden ingelijfd de dienstplichtigen der lichting van 1915, die zijn toegewezen aan het korps pantserfort-artillerie en het korps torpedisten. Bovenbedoelde tijdsbepaling moet natuurlijk zijn: van 16—20Mei 1916. Lichting 1916 «n de Landstorm. Het onderzoek door den Raad van State van de wetsontwerpen betref fende de lichting 1916 en den land storm is thans geëindigd. De ontwerpen zijn thans naar het departement van oorlog De „Canopus". Het voornemen bestaat om het stoomschip van de gouvernements marine in Nederlandsch-Indie „Ca- nopsus", dat thans in aanbouw is te Amsterdam, in den loop van de maand Mei onder militair commando en met militaire bemanning naar Indie te brengen. Qoederen naar ovsrzeesche landen. De Holland-Amerika lijn heeft aan haar Duitsche verschepers telegrafisch verzocht, in hun eigen belang tot nader order geen goederen ter ver scheping naar overzeesche landen meer naar Rotterdam af te zenden. De Holland-Amerika-lijn zal van nu af ter verscheping naar de Ameri kaansche havens slechts goederen aannemen, welke uit Holland afkom stig zijn, na overlegging van een be hoorlijk gelegaliseerd oorsprongs-cer- tificaat. Da bijeenkomst van vertegenwoor digers van kredietinstellingen. De op Zaterdag 13 Maart te houden vergadering van vertegenwoordigers van kredietinstellingen staat in ver band 'met de door den Minister van Financien in de Tweede Kamer ge dane mededeeling omtrent het voor nemen om een nieuwe organisatie in het leven te roepen in het belang van andere groepen der bevolking dan die doof het Kon. Nat. Steun comité worden geholpen. De vergadering gaat uit van een commissie, bestaande uit de Ministers van Financiën, van Oorlog en van Landbouw, Nijverheid en Handel, den president van de Nederlandsche Bank, den president van de Nederlandsche Handelmaatschappij en prof. DeVooys, als voorzitter van de commissie van uitvoering van het Kon. Nat. Steun comité. Zy zal gehouden worden des voormiddags te half twaalf in het gebouw der Grafelijke Zalen te 's Gra- venhage. H. M. de Koningin zal daar bij tegenwoordig zijn. De vergadering betreft de plannen tot het bijeenbrengen van de bestaan de bankinstellingen, die zich bezig houden met het verstrekken van kre dieten aan den kleinen middenstand, met het oog op het verleenen van kredieten aan kleine middenstanders uit landbouw, nijverheid en handel, die door den oorlogstoestand hun zaken moeten zien verloopen of te niet gaan, en die niet in staat zijn de waarborgen te bieden, die in nor male omstandigheden door de krediet instellingen van hen worden verlangd. De SommelsdIJk aangehouden. Men meldt dat de Sommelsdijk, van de Holland-Amerika Lijn, uit Amerika op weg, door de Engelschen te Gravesend is aangehouden, o. a. om een lading ijzerwaren, bestemd voor de firma Stokvis Zonen. Deze en andere goederen zijn uit het schip gehaaid. De Sommelsdijk zou morgen naar Rotterdam vertrekken. De zending voor de firma Stokvis bestond o. a. uit 8 of 9 draaibanken, rijwiellampen en anderszins. Het schijnt, dat men de lading voor het prijshof wil brengen. Aangehouden zijn ook een party reuzel, vetwaren en andere goederen, waarvan men eveneens te Londen schynt te vermoeden, dat ze voor Duitschland bestemd zijn. De Sommelsdyk is reeds den Bden Februari uit New-York vertrokken. Den 19den Februari was het schip op de reede van Duins. Een watervliegtuig gevonden. Nader meldt men uit IJmuiden: Na op het droge te zyn gehaald, is het hier aangebrachte watervlieg tuig onderzocht, of men wellicht ken- teekenen kon ontdekken. Alleen kon men constateeren, dat de motor, een Gnome, dus van Fransch fabrikaat, was, en op een der schroef bladen het woord shotter te lezen was. Vermoedeiyk is het dus een Fransch of EDgelsch vliegtuig; het is zeer zwaar beschadigdhet doek der vleu- is geheel aan flarden. Het ge raamte is geheel verbogen. Het vliegtuig is onder militaire bewaking gesteld. Do „Dacla". De eigenaar van „Dacia", die door de Franschen is opgebracht verklaart volkomen onverschillig te zyn over het besluit dat in Frankrijk omtrent dit schip zal worden genomen. Hy had de inbeslagneming verwacht, maar troost zich overigens, want zegt hy, het schip is by een Britsche maatschappij verzekerd ook tegen in beslagneming. Dat is zeker wel een aardige byzonderheid. Betering in eer en goeden naam. De hoofdredacteur van het dagblad „De Telegraaf", de heer J. C. Schröder, had onlangs tegen luit. G. A. Mallinc- krodt by den rechter een eisch inge steld tot vergoeding van schade en betering in eer en goeden naam, op grond dat genoemde officier in een café te Amsterdam ten aanhoore van andere bezoekers had gezegd, dat de redactie van „De Telegraaf' tegen woordig betaald wordt door de Eogel- sche regeering om stemming te maken voor de geallieerden. De zaak diende ter terechtzitting van Donderdag. Nadat de vordering namens den eischer was toegelicht, verklaarde gedaagde, luit. Mallinckrodt, die by- gestaan werd door zyn raadsman mr. Van der Mandere, dat hij in het be doelde gesprek slechts bedoeld heeft te zeggen, dat het dagblad „De Tele graafmeermalen van zeer gepronon ceerde sympathieën voor de gealli eerden had blijk gegeven, doch dat hy nimmer heeft willen te kennen geven, dat de redactie van dat blad zou worden betaald om stemming te maken voor de geallieerden. „Ik ver klaar", zoo eindigde luit. Mallinckrodt, „dat wanneer ik de dagvaarding ver melde woorden mocht hebben gebezigd, dit my leed doet, dat Ik die woorden intrek, den eischer deswege myne excuses aanbied en hem houd voor een man van eer." Namens den heer Schröder ver klaarde daarop mr. C. Giltay Veth, dat zyn cliënt met deze ruiteriyke verklaring en verontschuldiging ge noegen nam en dat dientengevolge de eisch tot schadevergoeding werd teruggenomen, waarna de rechter er zijn voldoening over uitsprak, dat de zaak op deze voor beide partijen eer- geëindigd. volle wyze was Vervalsohing van een scheeps journaal. Gerechtshof te 's-Gravenhage. De rechtbank te Rotterdam heeft den oud-scheepskapitein L. J. B., wonende aldaar, veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf wegens ver- valsching van het scheepsjournaal van het stoomschip „Import" van de London-Rotterdam Stoomvaart-Maat- schappy, over welken bodem hy het commando voerde. In genoemd journaal liet beklaagde door den eersten stuurman aantee kenen, dat het schip, op reis van Londen naar Rotterdam, in den nacht van 4 op 5 Dec. 1907 op een wrak gestooten was, waardoor de romp van het schip beschadigd werd. Bekl. kwam tegen dit vonnis in hooger beroep. Hy bekende de feiten, doch be weerde, dat hy is aangezet door den directeur van de Maatschappij en zelfs met ontslag bedreigd werd, als hij het niet deed. Om geen achterdocht by de beman ning te wekken, maakte hy een plan op, waarin hy den machinist van zyn schip betrok. Deze zou n.1. op zeker oogenblik, in volle zee zynde, plotse ling de machine stopzetten en dade- ïyk weer aanzetten, hierdoor zou het schip een schok krygen en zou het dus voor het scheepsvolk zyn, alsof er werkelyk een ongeval had plaats gehad. De machinist, ook al weer beangst voor nadeelige gevolgen, indien by weigerde, liet zich overhalen en in den bewusten nacht, gebruikmakende van de afwezigheid van den donkey man, deed hy wat hem verzocht was. Na den schok werd het ongeval in het scheepsjournaal aangeteekend en later by aankomst te Rotterdam by extact aan de directie van een en ander kennis gegeven. Deze wendde zich met dit extract tot de makelaarsflrma, door wier be middeling het schip was verzekerd, en ontving als vergoeding voor ge leden schade een bedrag van f4000. Na het hooren van den heer W. van Dam, lid van de makelaarsflrma, die het laatste bevestigde, en van den machinist, die destyds met bekl. voer en den schok veroorzaakte, eischte de advocaat-generaal vernie tiging van het vonnis van Rotter- damsche rechtbank wegens vormge brek en veroordeeling van bekl. tot dezelfde straf als hem in prima is opgelegd. Mr. Winkel, uit Rotterdam, pleitte vryspraak op grond, dat z. i. het O. M. niet ontvaukelyk is in zyn straf vervolging, daar niet gevolgd zijn de voorschriften van art. 273 e. v. van het Wetb. Strafv., n.1. door ter grif fie te deponeeren het vervalschte stuk. Noch bij de instructie, noch by de openbare behandeling is het ver valschte scheepsjournaal geprodu ceerd. Wel heeft de Hooge Raad uit gemaakt dat wanneer een dergelijk stuk niet meer aanwezig is de pro cedure voortgang kan hebben, maar indien het aan wezig is moet het ook geproducêerd worden. Ook Simons leeraart zulks, volgens pleiter. Verder behandelt pl. de vraag, of het scheepsjournaal een stuk is, dat bestemd is om tot bewys te dieneu hy meent deze vraag ontkennend te moeten beantwoorden. Wat daarin vermeld staat, is werkelyk gebeurd, en is wel degeiyk een schok gevoeld; van ver valsching is dus geen sprake. De feiten nagaande, stelt pl. in het licht, dat bekl. heeft gehandeld onder pressie en niet het minste voordeel van de zaak heeft gehad. Hij concludeert ten slotte tot niet- ontvankelijkheid van het O. M.; hy meent, dat wat er eigenlyk ia ge schied, niet strafbaar is, en wat er in werkeiykheid plaats vond, is niet ten laste gelegd, zoodat bekl. dus z.i. vryuit dient te gaan. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 10 dezer. Vervolgens stond terecht de direc teur der London-Rotterdam Stoom vaart-Mij. L. G., door de Rotterdam- sche rechtbank veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf ter zake te hebben gebruik gemaakt van het ver valschte scheepsjournaal ora de assu rantiepenningen machtig te worden. Evenals in eerste instantie ontkende bekl. pertinent geweten te hebben, dat het journaal was vervalscht. Ook de aantijging, dat hy den kapitein B. zou hebben aangezet, verwierp hy. Toen de president, mr. Vollgraff, hem vroeg, welke reden de kapitein dan wel gehad moet hebben voor zijn valsche beschuldiging, zeide bekl., dat de kapitein daarvoor gegronde redenen kan hebben gehad. Het schip had werkelyk schade en indien dit ontdekt werd, zou dit aanleiding kunnen zijn tot ontslag van den kapitein. In dezelfde maand is de kapitein gehuwd, dus kon hy best wat vryaf gebruiken. De president wees bekl. er toen op, dat ook een andere kapitein heeft verklaard, dat hem meermalen is gezegd een ongeval te flngeeren. Ook een der commissarissen van de Maatschappij heeft verklaard, wel eens tegenwoordig te zyn geweest by gesprekken tusschen bekl. en een der kapiteins, waarby de laatste tot iets dergelyks werd aangezet. Volgens bekl. is deze commissaris zyn vijand, die hem meermalen be dreigde. De advocaat-generaal, mr. Mazel, die de getuigenverklaringen iD eersten aanleg afgelegd naging, meende, dat het wettig en overtuigend bewijs geleverd is. Hy wees er vervolgens op, dat het feit, waarvan bekl. wordt beschuldigd, een zeer ernstig misdrijf is. Bekl. heeft een blaam geworpen op den Rotterdamschen Handel, die gunstig bekend staat. Bovendien heeft hy by zyn perfide handelingen een ander mede ten ondergang gesleept. De opgelegde straf vindt de adv.- generaal te gering, hy eischt ver oordeeling tot 9 maanden gevange nisstraf., De verdediger, mr. Coert, betoogde, dat het influenceeren op kapitein B. allerminst bewezen is. Getuige B. is te veel belanghebbende dan dat zyn verklaringen geheel naar waarheid zouden zijn afgelegd. Pl. bestrijdt dan do beschuldiging, dat bekl. ge weten zou hebben, dat het journaal vervalscht was. Vervolgens onder wierp pleiter de overige getuigen verklaringen aan scherpe kritiek. Hij cloncludeerde tot vrijspraak van be klaagde. Uitspraak eveneens op 10 dezer. INGEZONDEN. Kerk-Concert. Blykens de advertentie in dit blad, wacht den bezoekers van de cou- certen in de Nieuwe Kerk op 14 Maart een middag, waarop veel schoons te genieten zal zyn. De dames en heeren, die deze con certen organiseeren, zyn zoo gelukkig geweest, dat mej. Molenaar, sopraan- zangeros, en verschillende heeren musici zich bereid hebben verklaard het laatste Kerk-Concert te geven, waarvan de opbrengst bestemd zal zijn voor de afdeel ing Helder der Vereen, tot bestryding der tubercu lose. Mej. Molenaar is te goed bekend, dan dat het noodig zou zyn hier nog in 't byzonder te moeten wyzen op het groote voorrecht om voor zulk een klein bedrag (met inbegrip van programma kost de toegang slechts 25 ets.) deze begaafde zangeres te hooren. Ook de namen van de heeren musici staan ons borg, dat den aan wezigen een mooie middag wacht. Waar do tyd van het jaar het voor meerdere tuberculoselydera mogelijk maakt om van de ligteuten gebruik te kunnen maken, daar zou het Be stuur der Vereen, tot bestryding der tuberculose zoo gaarne meer doen dan waartoe het tot nu toe in staat was. Wanneer men dus dit concert be zoekt, steunt men daarmede tevens een Vereeniging, die zich ten doel stelt een ziekte te bestrijden, die jaarlyks duizenden slachtoffers eischt, maar waarvan toch ook gezegd kan worden, dat het aantal in de laatste jaren gelukkig steeds afnemende is, dank zy ook de maatregelen, die door de huisbezoeksters aan de gezinnen worden geleerd om de besmetting zooveel mogeiyk te voorkomen. En om te genezen èn om besmetting te voorkomen, is verder meer noodig dan dat de patiënt alleen slaapt. Daarom worden door ons ledikanten met toebehooren verstrekt. Dit alles nu kost veel geld. Steunt daarom ons streven door in grooten getale het concert op 14 Maart by te wonen. Het Bestuur der Vereeniging tot bestryding der tuberculose, G. de Ven, Voorzitter. H. J. Boldingh, Onder-Voorz. C. F. Loüwebse, Secretaris. W. Visser, Penningmeester. H. M. Beeckman, Th. C. W. van Mieblo. C. Stadig. Ingezonden Mededeeling. Neemt u in acht. Wanneer de nieren niet in staat zyn om het urinezuur uit het bloed te flltreeren, wordt het bloed er door vergiftigd, en slechts onbeduidende verschynselen verraden de aanwezig heid van urinezuur in het bloed. Weinig opvallend nog zyn die pyn in den rug, die vermoeidheid, hoofapyn, duizeligheid, zenuw- en spierpynen, nu eens in de gewrichten, dan weer in de armen, schouders of beenen. Men let niet op deze verschynselen en toch zyn zy de kenteekenen, dat het urinezuur ons lichaam begint te verwoesten. Het kan zich nestelen in de ge wrichten en jicht, rheumatiek met haar treurige gevolgen als vervormde ledematen en gewrichten veroorzaken. Opgenomen in het bloed, kan hot zich in de bloedvaten en aderen als een onoplosbare stof afzetten (ver kalking, enz.). Het kan zich afzetten in het nier bekken, de urineleiderB en blaas, en ontsteking dezer organen, nierzand, ntergruis, nier- en blaassteen met de daaraan gepaard gaande nierkoliek veroorzaken. Het urinezuur, de verwoester van het lichaam, moet verwyderd worden. Alleen de nieren zyn hiertoe in staat en Foster's Rugpyn Nieren Pillen zullen haar hiertoe in staat stellen. Zy herstellen dn nieren en het urine- organisme. Doordat zy het urine zuur oplossen en afvoeren, voorkomen zy de uiterst nadeelige werking ervan op het lichaam en roeien zy do wortels van uw ziekte uit. Te Den Helder verkrijgbaar bij de Fa. De Bie-Biersteker, Keizerstr. 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel k f 1.76 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Ct JË Eischt de echte -JfcrajfiL Foster's Rugpyn Nieren Pillen, wei- gert elke doos, die flajl■MÉgfgA niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (54)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1