eene plaatselijke bank, welke recht streeks of door tusschenkomat van een Centrale aan de organisatie heeft deelgenomen. Deze bank zendt de aanvrage door aan de commissie van uitvoering met een gemotiveerd advies, strekkende: a. tot afwijzing der aanvrage, indien zij valt buiten het gebied der dooi de organisatie beoogde credietverlee- ning: b. tot verwijzing der aanvrage naar een andere groep van aangesloten: c. tot afwijzing van de aanvrage op grond dat in willjging daarvan niet raadzaam isof d. tot gehoele in williging der aanvrage. Tot eene der beide laatste beslis singen adviseero de bank niet dan na een grondig onderzoek, waarby zij zich laat voorlichten door een deskundige in het vak, waartoe aanvrager behoort, die in staat is ook de plaatselijke omstandigheden, waaronder de zaak moet gedreven worden, te booordeelen. Is de uitslag van het onder zoek van dien aard dat de plaatse lijke bank de aanvraag geheel of ten Uoele voor inwilliging vatbaar acht, dan bepaalt zij voorloopig, welke waarborgen do aanvrager zal hebben te geven en welke periodieke af lossingen hij zal hebben te doen. Door de commissie van uitvoering wordt omtrent elke aanvrage eene beslissing genomen. Hare beslissingen kunnen, behalve tot toewijzing en afwijzing van de credietaanvrage, ook strekken tot verwijzing van de zaak naar het Nationaa' Steuncomité of de Nationale Vereeniging tot Steun aan miliciens. De credieten worden verleend tegen een rente van ten hoogste Va pet. boven het wisseldisconto van de Ne- derlandsche Bank op het oogenblik der credietverleeniug. Medeaansprakely kheid van het R^jk. Van overeenkomstig de bep. goed keurende credieten neemt het rijk een deel van hot risico op zich in de volgende verhouding. Wordt op een verleend credief per f 100 niet meer verloren dan f 10, dan draagt het rijk het verlies geheel. Wordt daarop per f 100 meer ver loren dan draagt het rijk in het ver lies daarenboven: over de tweede f 10.— v/in gedeelten derde 8/l0 vierde 7/10 vijfde zesde ...ö/io zevende *jl0 achtste s/,0 negende laatste Vio wordende mitsdien, indien het ver lies als hoedanig is aan te merken wat aan aflossing en renten tekort komt 100 pet. bedraagt van het bedrag van het verleonde crediet, door het rijk 55 pet. daarvan gedragen. Ingeval het verlies meer dan hon derd procent bedraagt van het ver leende crediet wordt dat meerdere door het ryk en de credietverleenende instelling elk voor de helft gedragen. Ingeval een credietnemer achteraf blijkt door onvoorziene omstandig heden buiten staat te zijn te voldoen aan de verplichtingen, die hij op zich nam, wordt tusschen de bank, die het crediet verleende, en het rijk overlegd op welke wijze de afwikke ling van zijn crediet kan worden ver gemakkelijkt. Bij dit overleg kunnen ook het Koninklijk Nationaal Steuncomité en de Nationale Vereeniging tot Steun aan miliciens worden geraadpleegd. In zeer bijzondere gevallen, wanneer daartoe eene speciale aanleiding be staat, kan het rijk, aanstonds bij de credietverleening, ten behoeve van personen, die achteruit zijn gegaan door de vervulling van militie- of landweerplicht, bijdragen toekennen ter vergemakkelijking van de vol doening aan hunne rente- ,of aflos singaverplichtingen. MARKTBERICHTEN. Allernaar, IS Manrt 1015. f,20,-, rnagoro schapen f 24.— f 00 a r 00, es magere '•,8.-ari91 II lamraeron f22,- a f85,-, 2S5 blgge en geiten fS,— a fo,-t 0 kleine bokjes fOXX) a f 0.00, boter, por kop laagste prijs f 0,70. middolprjjs f 0.76, hoogste prtisTO,», aangevoerd 469} kop, eieren f 4,60 a r 6.— por 100. Hoorn, 18 Maart 1916. Tarwe f14,- a f 16,-,gerst f9,00a f11,00, haver f 8,60 a f 9,-, groene erwten f 17,- a 19.-, vale ld. f20.— a f29,-,grauwold.f29.— af80,60,br.boon. fl7a f20,- karwoi z.f 17, - a 1' 17,60, mosterdz.f 81,00 a 100,00, - koeion f - afOOO, 0 schapen f00,- a f-,-, 0 lammeren f ,- af-,-, 0 kalve ren f—,— a f-,—0 varkens f—,— f- 67' a 76 et.'per kop. jvaugovueru u Koeien CII uooeii 1 «u,- a i oau 19 votte kalveren f60 a f106,-, por K.G. fO/W a f0,60, 281 nucht. Idem f7,- afSS,-, 16 vette echapon f38,- a f46,-, 212 vette varkenBfO,72 u f0,94 per K.G., 14 magere ld. f 18 a f29. AmBterdam, 16 Maart 1916. Ter markt waren hoden aangevoerd: 469 votte tooolon, le kw. 92 n 90 ct, 2e kw. 84a88ct., 8e kw. 80 a 82 ct.186 molk- on kalfkoolen f200 a f840, 000 votte kalveren, le kw. f0.00 a 0.00,2o kw. l'O.OO, 3e kw. f0.00 por K.G.276 nuchtere kal- voron f10 a flü por stuk. 49 schapen f24 af83 per etuk. 000lammeren rOO.— af 00.- per stuk. 36? vette varkens, HoUandeche le kwaliteit 91 a 96 ct., 2e on 8o kw. 92 a 94 ct. per K.G. rnhnrner f 10—18 por 100 hos; uien fi per ben, booronkool f 0.60-0,80 per kist, prol r0-00 per 100 hos, savot)e kool f0-0, roode ld. f0—12, gelo ld. fU-12 por 100 stukB, bieten f 1.00-2.00 per 100 stuks, enruitkool f2.— a 2.80 Purmorend, 16 Maart 1916. stapels Fabrlokskaas por 0 Boerenkaas Commissie - Mlddolbaro i Goudeclie kaas i 7 K.O. Boter per K.G. f 1 Runderen: 172 vette por K.G. f 889 melke en gelde f 3 Stieren f i 8 Paarden t' - 8 vetto Kal voren por K.G. I' 8 nuchtere ld. per stuk f 6 vette Varkone por K.G. f 4 magere ld. por stuk f 1 Biggen per stuk f 9 Schapen f - Overnoudors f - Lammeren I K.G. f 46.- I f 48.- 1 n f n T -■- n C 0.96 f 1.16 - Kalkoenen - Zwanen r - Kipeieren per 100 stuks f - Eendeieron 100 f - Klovltseleron por stuk f ffl zak Appelon f - zak Peren f - - f - 0.90 f 0.94 20.- f 40.- 12.- f 20.- r 27.- t 38.- f a- f a- r a- f a- r o.- r a- ..-,f a- o.— f o.- 4.20 r 4B0 5,- H r o.- Handel melke- on geldekoeleu mutlg; vette kalveren id.; nuchtere ld. vlug; vette varkens roat.tg; magere varkens ld.;biggen ld.;schapen Ving. AGENDA. 20 Maart. Solxée Dansante In Casino, 8 u MARINE EN LEGER. OVERPLAATSINGEN. De sergt.-mnjoor-instructour van der I.olc, thans godetachuerd bji hot donot-hataljon dor Xe infanterie brigade ton clndo den dienst te verrichten van sergt.-majoor adminlstratuur, wordt in laatstgenoemde functie vorvangen en op den lCen dezer overgeplaatst bU het veldleger. De eergt.-maJoor-adminlatrateur van Ommeren woedt op den l6en dezer overgeplaatst van hot veldleger bi) het depOt-batalJon dor Xe infanterie brigade. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Banka, thulsrele, arrlv-. 12 Maart te Graveeend. Koningin Emma, uitreis, ls 13 Maart Kaap dol Arzni gepaesoord. Booroe, thuisreis, p3seeordo 12 Maart Pcrlm. Kangean, uitreis, arriveerde 12 Maart te Sabaiig. Lombok, v. New-York naar Java, vortr. 12 Maart van Bermuda. Timor, uitreis, pass. 12 Maart Point de Galle. Bawean, thuisreis, passeerde 12 Maart Perim. Flores, van Santos naar Amsterdam, vertrok 12-Maart van Vigo. Grotius, thuisreis, vortrok 14 Maart van Genua. Kambangan, thulsr., vertr. 14 Maart v. Colombo. Rembrandt, uitreis, vertrok 14 Maart v. Colombo. Celobes, thuisreis, nass. 18 Maart Kaap Carvooiro. Rotti vertrok 14 Maart van A'dam naar Batavia. Karlmoen, uitreis, arrivoordo 16 Maart te Genua. Rlouw, uitreis, pass. 16 Maart don Noord-ÏIlndor. Vondel, uitreis, passeerde 16 Maart Dover. Rotterdamsche Lloyd. Gerontalo, van Java naar Now-York, vertrok 12 Maart van Genua. Soerakarta arriveerde 11 Maart van New-York te Batavia. Ophir, thuisreis, passeerde 12 Maart 1'erlm. Tambora, thuisreis,vertrok 18 Maart van Padang. Wl lis, uitrole, arriveerde IS Maart te Padang. Menado, uitreis, vortrok 12 Maart van Londen. Djembor, thuisreis, arrlv. 12 Maart to Londen, Gountoer, thulsr., pass. 13 Maart Kaap Finlsterre. Madloen, uitreis, arri veerdo 14 Maart to Padang. Malang, uitreis, vortrok 14 Maart van Port-öald. Tabanan, uitreis, passeerdo 18 Maart Sagres. Tornate, thuisrois, pass. 14 Maart Kaap Blanc Kodiri, uitreis, vertrok 18 Maart van Huelva. Merauke, uitreis, passeerde 16 Maart Flnistcrro. Kon. Holt. Loyd. Eemland, thuisreis, vertrok 12 Maart, van Vigo. Frisia en Tubantia arriveerden 16 Maart van Buenos-Ayres to Amsterdam. Gcdrla arriveerde 11 Maart y.A'damjte B.-Ayi Kon. West-lndischo Maildienst. Vuloanus arrlv. 13 Maart v. Woat-Indlü to A'dam. Amor, thuisrois, vertr. 12 Maart v. Porto Barrios. Pr. W. I arriv. 18 Maart v. A'dam to Paramaribo. Stella, uitreis, vortrok 14 Maart van St. Thomas. Java Bengalen Lijn. Birmah vertrok 12 Maart v. Java naar Calcutta. Ce ram arriveerde 10 Maart v. Calcutta te Batavia. VISSCHERIJBERICHTEN. Nieuwediep, 12 Maart, n.m. zeven uur. Aan gebracht door trokkors 16 tal haring f6.50 a 16.00 por tal. 13 Maart. Van garnalen vlsachors 20 mand kleine schol f4.00 n f6.00 por mand, 12 mand Bchnr f2.00 a f2.60 per mand. Van trekkers 25 tal haring f6.26 af6.60p.tal. 15 Maart. Van trekkers 166 tal haring f4.76 a fö.75 per tal. Van garnalonvisschers 14 mand kleine schol f6.00 a f7.00 per mand, 10 mand schar f 1.60 a f2.00 per mand. 16 Maart. v.m. 8 uur. Van garnalenvisschcrs 6 mand kleine schol f6.00 por mand, 4 mand scliar fZ60 per mand. Haven te Nieuwediep. 14 Maart. Aangekomen van Woat-Hartlopool on vertrokken naar Harlingon het Nod. s.s. „Duiveland". 16 Maart. Aangekomen van Harlingon hetNed. s.8. „FrieBland". Id. Id. van Huil, het Nod. sn. „Prof. Baila". Burgerlijke Stand van Helder, van 13 tot en met 15 Maart 1916. BEVALLENJ.Vincken -Holtman, d.G. Maasdam Koopmans, d.; A. A. J. M. Boelen—Pernot, z.G. Bos- sen-Kaleveld, z.A. Avé-Seegors, z.A. Moorman Rustemeljer, d. M. J. Bongers—Kerpel, z.A. Hof- Schuffelen, z.I. Mieldijk Kouwen- berg, d. OVERLEDEN: F. W. J. Lensen, 40 j.J. W. Fenenga (wonende te Diemen), 21 j.P. Bonselaar, 24 j. M. Kikkert, 65 j.W. J. M. Braren, wed. T. Krljnen, 71 j.J. P. van Varik, 83 j. DE OORLOG. De algemeene toestand. Het gevecht by Neuve Chappelle, waarin de Engelschén slaagden in de bezetting van een deel van de Duit- sche stelling, behoorden de lyn La Bassé—Béthune, is gevolgd door nog meer succes in die richting. In vel band met het vooruitrukken van de Belgen in de bocht van de Yser heb ben de Engelschen over een beek, die evenwijdig loopt met den weg van Neuve Chapelle naar Fleurbaise, hun linie weten vooruit te brengen, waardoor z|j op den weg naar Aubers verschillende loopgraven konden ver meesteren. Ook by Plètre en den molen van dat dorp, die zwaar versterkt was eu die met ontplofbare stoffen moest worden vernield, gingen de geallieer den eenigzins vooruit. De FranBche communiqué's geven thans ook een verhaal van den voor uitgang van de Franscho troepen by Vauquois, in de oostelijke Argonneu, waar de belangrijke stelling, die do Duitschers daar sedert September be zet hielden, werd vermeesterd. De Duitsche troepen hadden die stelliDg tot een echte vesting gemaakt, met onderaardsche gangen en aarden wer ken. Na een verkenning door de Fran- schen op 17 Februari werden de noo- dige toebereidselen gemaakt en op 28 Februari begon de aanval. Met afwisselend succes werd or gestreden dan rukten de Franschen vooruit, dan werden zij door de Duitschors weder verdreven. Op den len Maart slaagden de Franschen er in de hel ling van het plateau te bestijgen en begon de strijd om het dorp, waar van ieder huis een vesting was ge maakt. Vier aanvallen mislukten, by den vijfden deden de Franschen een krachtige poging om zich vast to zetten in een straat, die het dorp in tweeén scheidt. Deze poging gelukte en den volgenden nacht kon ook. de kerk van het dorp na twee mislukte aanvallen worden genomen. De pogingen van Duitsche zijde, om de verloren posities te herwinnen, mislukten. Op deze beide punten, by La Bassée en Vauquois, zijn dus de linies der Duitschers ingedrukt en achteruitge- bracht. Yan Duitsche zijde zijn nu de be richten over de gevechten in Cham pagne bekend geworden, door do Franschen ondernomen, om de Duit schers te beletten groote troepen- afdeelingen naar Rusland te zenden en tevens om door doorbreking van het Duitsche front op het meest daarvoor aangewezen punt, de com- muniecatiolijnen der Duitschers te bedreigen. Ten noorden van den Romeinsclien straatweg, die van Reims door Cham pagne naar de Argonnen- voert, had den de Duitschers zich vastgezet in de lijn Souaiu-Perthes-Servon, waar achter do spoorwegtijd Reims-Verdun ligt, een verbindingsweg, die voor de Franschen van groot belang is, en die zij daarom gaarne in handen zouden hebben. Na reeds verschillende .aanvallen te hebben ondernomen, besloot dc Fransche legercommandant hier een krachtigen stoot toe te brengen, waar toe in de ruimten tusschen Perthes en Beau Sójour zes Fransche leger korpsen werden bijeengebracht. De aanvallers slaagdon er aanvankelijk in, öp enkele punten vooruit te komenvooral in de bosschen ten N.W. van Perthes en ten Noorden vaD Mesnil waren, volgens do Fran sche berichten, successen behaald maar de Duitsche verdedigers der krachtig versterkte linie hernamen de verloren stellingen en met enkele kleine wijzigingen is thans de toe stand weer als voor een maandde stellingen, die beide partijen bezet hadden, worden nu weder door hen voor de verdediging ingericht. Gere geld wordt daar nu nog gevochten, met afwisselend succes. Maar veel verandering brengt noch het eene, noch het andere in den toestand. In het Oosten hebbon krachtige aanvallen der Russen plaats gehad in de Karpathen, waar nu dooiweer is ingevallen en dus de strijd, die. eenigen tijd heeft gerust, kan worden hervat. Berichten uit Oostenryksehe bron melden, dat die Russische aan vallen door de Duitsch-Oostenrljksche troepen werden afgeslagen, ondanks de groote overmacht waarmede de Russen telkens weder opdrongen. Het Russische telegram meldt ech ter: „In de buurt van den Lupkow- pas gingen wij steeds vooruit. Er werden daar meer dan 600 man ge vangen genomen, onder wie 14 offi cieren en bovendien maakten wij zes mitrailleuses buit." Ook aan den weg van Cisna naar Baligrod hebben de Oosten lijk sche troepen de Russische aanvallen afge slagen en nieuwe veroveringen ge maakt. Uit deze berichten bjijkt wol dat in Galicië krachtig wordt gestreden: maar aan welke zijde het succes is kan men er moeilijk uit opmaken, als elke partij zich het volkomen succes over de geheele linie too- schrljft. In Oost-Galicie, zegt het Russische bericht, hebben w(j zonder veel moeite de herhaalde aanvallen van den vijand afgeslagen. En de Oostenryksehe berichten melden, dat alle Russische aanvallen daar mislukt, zijn. In het gebied ten noorden van den Weichsel schijnt, naar de militaire medewerker van de „Times" uiteen zet, het doel der Duitsche legers te zyn een verlenging te verkrijgen van het front van de lijn Bzoera- Rafka in noordelijke richting en zoo mogelyk dc bozetting van Osowietsj, dat hen zou brengen in de nabijheid van den spoorweg Grodno—Bialos- tock—Warschau, en dus een nieuwen weg naar Warschau in hun bereik zou brengen. Maar de „Roessky Invalid" wijst er nu op, dat da opperbevelhebber Von Hindenburg zijn hoofdkwartier heeft overgebracht naar Krakau en dat hiervan een nieuwen strijd te wachten is aan de Pilitsja, een offeu- sieve beweging, die in nauw verband staat met den druk in Galiciö en Oost-Pruisen. Hieruit blijkt, dat, de Duitsche staf telkens naar een nieuw aanvalspunt zoekt, langs het uitge strekte Russische front. De „Nowoje Wremija" meent, dat roods zeventien Duitsche legerkorpsen in het gebied tusschen de Orzetsj en de Pilitsja zijn bijeengebracht, dus in de streek tusschen Prasnysz, benoorden den Weichsel, tot Krakau. Het doel van dio troepenafdeelin- gen, door den „Times"-correspondont op een millioen man geschat, zou moeten zijn Pra3nysz te bezetten, dat door hem de poort van Warschau werd genoemd, en zoo de verovering van die vesting mogelyk te maken. Vandaar de heftige aanvallen op do Russen ten noorden on noordwesten van Prasnysz, waar volgens de Duit sche berichten de Russen werden teruggeslagen. Dit ia wel zeker, dat de Russon, die de aanvallen van de Duitschors tegen de Nareflinie en den Memel, dus tegen de lyn Kowno Grodno- Ossowetsj Prasnysz hebben tegen gehouden, thans nieuwe krachtige Duitscho afdeolingen tegenover zich hebben, en opnieuw den strijd zullen moeten aanvaarden, in dat gebied. De nTimes"-medewerker schat het aantal Duitsche troepen daar, in het geheel benoorden den Weichsel, op twee legers, wellicht 10 korpsen, en verwacht dat in do volgende 'dagen Prasnysz het centrum worden zal van geweldige gevechten. (H.blad). In België en Frankrijk. Parijs, 14 Maart. (Avondcommuni qué.) Engelsche aöroplanes hebben Westen de krachtdadig gebombar deerd. Het succes van de Engelschen by Neuve Chapelle is gebleken buiten gewoon greote te zijn. Zij zijn voor uitgegaan op een front van 3 K.M. met een diepte van 200 tot 1500 M. en hebben achtereenvolgensdrielinies loopgraven en een sterk werk ten zuiden van Neuve Chapelie genomen. Hevige tegenaanvallen van den vijand werden afgeslagen. De vijand heeft zware verliezen geleden en veel meer gevangenen in handen der Engelschen moeten laten dan aanvankelijk werd bericht. De Eogelsche veld en zware artil lerie heeft het krachtig optreden dor infanterie flink voorbereid en gesteund. Wij hebben ons nieuw front in Champagne geconsolideerd en uitge breid, 300 M. loopgraven in Argonne genomen on twee tegenaanvallen af- Berlijn, 15 Maart. Offlcieele mede- deeling uit het- groote hoofdkwartier van heden Twee vijandelijke kanonneerbooten hebben gisteren, zonder uitwerking, Westendie beschoten. Een aanval op een door de Engel schen bezette hoogte ten Z. van Ype- ren heeft goeden voortgang gemaakt. Gedeeltelijke aanvallen van de Franschen ten N. van Lemesnil iu Champagne zijn mol zware verliezen voor don vijand afgeslagen. In de Vogezen wordt op sommige punten nog gevochten. Engelsch bericht. Londen, 14 Maart. Het Ministerie van Oorlog berichtHevige tegen aanvallen, die de vijand gistermiddag ondernam, en verscheiden tegenaan vallen van geringer beteekenis in den ochtend, werden alle afgeslagen. Uit hetgeen op te merken viel op het terrein van den slag en uit de verklaringen van krijgsgevangenen, wier aantal thans 1720 bedraagt, moet worden afgeleid, dat de vijand zeer zware verliezen heeft geleden en wel niet veel minder dan 10.000 man in drie dagen. Onze vliegers hebben op 14 dezer een trein bij het station Don in de lucht laten vliegen. Rockefsller en de bevolklny van België. Naar gemeld wordt heeft Rockefel Ier de Amerikaansche missie tot ondersteuning der Belgische civiele bevolking, voor don geheelen duur van den oorlog ecu maandelyksche bijdrage van een millioen dollar toe- Van het Oostelijke gevechts terrein. St. Petersburg, 14 Maart. Mededee- ling van den grooten generalen staf Tusschen Njemcn en Weichsel wordt do strijd alleen in de valleien van de Omulew en de Orzyc en in de richting van Przasnycz langs een' front van 50 werst voortgezet. De pogingen van den vyand om voor waarts te dringen werden overal afgeslagen. Onze troepen hebben gis teren een tegenaanval ondernomen en zich van verscheidene dorpen meesier gemaakt. In de andere streken op de rechteroevers van de Bobr en de Narew en op den linkeroever van den Weichsel is het bij geschut- en geweervuur gebleven. In de Karpathen heerschteen hevige sneeuwstorm. In' dc streek van den Loupkowpas hebben wij terrein ge wonnen en meer dan 600 gevangenen gemaakt, o. w. 14 officieren, en verder 6 mitrailleurs vermeesterd. Aan het front Rabbe - Radzeiw - Studenne zet ten de Oostenrijkers hun pogingen om ons front iu te drukken voort, doch zij leden ernstige verliezen. In de streken van Koziouuka en Rozauka hebben de Duitschers hun hevige, onophoudelijke aanvallen op onze stellingen hernieuwd. Deze aanvallen zijn echter overal met reusachtige verliezen voor den vijand afgeslagen. In een tegenaanval maakten wij ver scheidene honderdon gevangenen. In Oost-Galicie hebben wij gemak kelijk herhaalde- aanvallen van den vijand bij het dorp Nezwiska aan de Djnestr afgeslagen. Bij deze gevechten is een Oostenryksch bataljon door onzen tegenaanval geheel verstrooid, Een onverhoedsche aanval heeft ons in het bezit gesteld van de vljan delijke stellingen bij het dorp Mad- kowice in de streek van Przemysl. Een Oosten»Ijksch bataljon, dat deze stellingen bezet hield werd gevangen gemaakt. Berlijn, 15 Maart. Offlcieele mededee- ling uit het groote hoofdkwartier van heden Het aantal gevangen genomen Russen bij de gevechten ten N. van Augustowo is tot 5400 gestegen. Ten N. en N.O. van Przasnysz hebben de Russen mot een sterke troepenmacht aangevallen. Alle aanvallen zijn, met zware verliezen voor den vijand, mislukt. Z, van den Weichsel goen ver andering. De toestand in Turkijen. Londen, 15 Maart. De „Daily Chronicle" verneemt uit Rome, dat volgens het „Giornale d'Italia" te Boekarest dagelijks treinen aanko men, overvuld met vluchtelingen uit Konstantinopel. De vluchtelingen ver tellen dut er oneenigheid is in het ministerie. Talaat bey weigerde En ver pasja te ontvangen. Er loopon ge ruchten omtrent een mogelijke afzet ting van den sultan. De imperiale Ottomaansche bank en de Duitsche banken zouden al hun metaal-voor raden naar Broessa. Uit Suez bomen berichten dat er geen spoor meer is van de expeditie tegen Egypte. Italië en Oostenrijk. Londen, 15 Maart. De correspon dent vtui de „Daily News" verneemt uit Triest, dat Keizer Franz Joseph Vrijdag baron Burian in gehoor ont ving. Minister Burian deelde den Keizor een voorstel mede van Von Bülow, dat bedoelt het ingrijpen van Italië te voorkomen door den on mid dellijken afstand van Trente en een herziening van do Italiaansch-Ooston- rijksche grens. Ondanks het dringend beroep van Keizer Wilhelm, weigerde de Keizer van Oostenrijk beslist toe te stemmen in eenigen afstand van gebiod aan Italië on hij verlangde, dat do onderhandelingen van Von Bülow met de Italiaanscho Regeering zouden worden afgebroken. Dit. besluit is onherroepelijk en wordt door alle ministers, ook door minister Burian, goedgekeurd. Een bijzondere koerier is nu naar Rome gezonden om 's Keizers weigering over te brengen. In tusschen is tot Duitschland het verzoek gericht, om Beicrsche troepen naar Tirol te zen den, waar de troepenconcentratie is begonnen. Men verwacht, dat de versterkingen in Trente de volgondo week volledig uitgerust en bemand zullen zijn. De „Bayano". Volgens de „Belfast Tolegraph" zouden bij den ondergang van den hulpkrufser „Bayano" 200monschon- levens verloren zijn gegaan. PLAATSELIJK NIEUWS. J. P. van Varik. I n memoriam. Gisteren overleed alhier in den ouderdom van ruim 83 jaar de heer Jan Pieter van Varik, gepensionneerd hoofd eener openbare lagere school. Ruim een halve eeuw was hij in deze gemeente woonachtig en had zich de vriendschap en achting van vele plaatsgenooten verworven. De heer Van Varik was in 1831 te 's Graveland geboren, waar zijn vader hoofd eener school was. De lusc voor het onderwijs was van den vader op den zoon overgegaan en na verschillende examens te hebben af gelegd en na to Amsterdam als hulp onderwijzer werkzaam te zijn geweest, werd Van Varik in 1862 na een ge houden vergelijkend examen benoemd tot hoofd der school aan de Hoofd gracht te Heldor. Later werd hij overgeplaatst naar School 7b. in de Vlamingstraat. In deze betrekkingen heeft hij gedurende 37 jaren aan tal van leerlingen die kennis eu woten- schap medegedeeld, welke zy in hun volgend leven'noodig hebben. Met ijver, toewijding en tact kweet hij zich van zijn taak, zoodat de leer meester bij velen in dankbare her innering zal blijven voortleven. Ook aan de opleiding van jongere onder wijzers heeft hij zijn beste krachten gegeven, want tal van jaren was hij een bekwaam leeraar en later een goed directeur der Rijksnormaallessen alhier. Iu den loop van 1899 werd hij na een werkzaam en nuttig leven geponsionneerd. Tot April 1903 bleef hij echter nog werkzaam als direc teur van de Rijks Normaallessen. Maar niet alleen bewoog hij zich op onderwijsgebied, hij nam ook deel aan het openbare leven; hij was o. ra. Secretaris van de Vereeniging tot Stichting en Instandhouding van Be waarscholen, waar zijn ad viozen zeer gewaardeerd werden. Ook het kerke lijk leven had zijn volle sympathie, in verschillende betrekkingen van de Ned. Herv. kerk verleende hij zijn goede diensten. De heer Van Varik heeft dus niet te vergeefs geleefd. Hetgeen hij voor de maatschappij heeft gedaan, moet ontegenzeggelijk vruchten dragen, zoo als alles gedijt, wat een goed man doet voor zijn medemenschen. - Wij vestigen gaarne de aan dacht op de lezing van Dr. van den Bergh van Eljsinga over Wagners „Parsifal" a.s. Maandag 22 Maart in Tivoli te houden. Velqn zullen gaarne van deze gelegenheid gebruik willen maken om een van Nederland's grootste redenaars te hooren. De „Holland". Onder de bemanning van Hr. Ms. pantserdekschip I-Iolland, liggende te Willemsoord, hebben zich eenige gevallen van roodvonk voorgedaan. In verband daarmede zal het schip gedurende do eerstvolgende dagen geen verbinding met den wal hebben. Allo voorzorgsmaatregelen zijn in- tusschon genomen. („N. RL Ct.") De „Gelderland". Naar aanleiding van bierloopende geruchten, dat de „Gelderland", in plaats van do „Holland" naar West- Indiö zou vertrekken, deelen wij mode, dat dit gerucht van allen grond ontbloot is. De vierde bioscoop. Het bekende magazijn „de Ba aan do Binnenhaven alhier, waarin de firma Gebrs. Nas baar zaken heeft gedreven, wordt verbouwd en inge licht tot bioscoop, genaamd „Cinema- Palace". De luchtige hooge zaal zal 7J/s meter hoog zijn en plaats bieden aan ruim 300 bezoekers. Voor de loge- bezoekers zal een gaanderij worden ingericht,. Begrafenis Leger des Heils. Zaterdagmiddag werd eene vrouwe lijke luitenante van het Leger des Heils, in het ziekenhuis alhier over leden, door hare makkers uit het Leger grafwaarts gebracht. Voorop de ontplooide banier van het Leger, onmiddellijk gevolgd door het muziek corps, dat koraalmuziek blies. Daarop volgde de lijkwagen, gedekt met de witte vlag van het Leger, en de heilsoldaten, mannelijke eu vrouwe lijke, allen met den witten rouwband resp. rouwsjerp. Eigenaardig was de koraalmuziek, die geblazen werd; het waren liederen van liet Leger zelf in de majéur-toon- schaal. Volgens den dichterlijken ritus van het Leger was de luitenante niet overleden, maar „tot heerlijkheid be vorderd", ergo kon men ook geen treurmuziek spelen en niet in het zwart gaan. Als de muziek eenige oogenblikken zweeg, werd op eiken voetstap een trommelslag gegeven, hetgeen een zeer suggestieve» indruk maakte. Do eigenaardige stoet lokte begrij pelijkerwijze veel kijkers. Op het kerkhof werd een lijkdienst gehouden. Van een tweetal opvarenden, „niet waardeerenden", van de „Korte- naer", die de reis naar Mexico hebben medegemaakt, ontvingen wij, naar aanleiding van ons stukje over den aan de „Kortenaer" geschonken beker, een schrijven met de opmerking, dat zoo'n herinneringsgeschenk als blijk van erkentelijkheid voor hen in het geheel niet noodig was geweest, om dat „do physieke eu flnantieele schade door hen op dit snoepreisje geleden, toch wel lang genoeg in het geheugen zal blijven." BINNENLAND. Varen onder Nederl. vlag. Naar het Haagsche Correspondentie bureau verneemt, is de Vrijdagavond in de „Staatscourant" medegedeelde bekendmaking van het Ministerie van Marine omtrent de maatregelen tegen binnen Nederlandsen rechtsgebied vertoevende handelsschepen van vreemde nationaliteit die den schijn aannemen dat zij de Nederlandsche nationaliteit bezitten of tot eene Ne derlandsche reederlj behooren, het onmiddellijk gevolg van zich recente lijk voorgedaan hebbende feiten dat meerdere vreemde schepen van buiten- landschen oorsprong op hun scheeps romp met groote letters Rotterdam of Amsterdam hadden geschilderd. Een dezer schepen heeft zelfs valsche- lijk den naam van oen Nederlandsch koopvaardijschip daarbij geschilderd. Overigens moeten onze autoritei ten reeds lang bedacht zijn geweest op voorkoming van het euvel, dat vreemde schepen de Nederlandsche nationaliteit nabootsen, waardoor im mers aan het vertrouwen in onze koopvaardijschepen groote afbreuk wordt gedaan en dientengevolge onze eigen schepen uitteraard meer gevaar gaan loopen om door vijandelijke duikbooten aangevallen te worden. Het Mijnengevaar. Wij zijn weder in de gelegenheid de volgende opgaven te verstrekken omtrent, op onze kust aangespoelde mijnen en wal; daarmede geschied is. Sedert 28 Januari tot 10 Maart zijn bonoorden don Helder 46 mijnen in den grond geschoten en 34 op het strand vernietigd. Daaronder waren 60 van Engelschen, 1 van Franschen en 1 van Duitschen oor sprong. Tusschen Helder en Hoek van Holland zijn er 17 vernietigd en 1 geborgen. Van deze waren 13 Engolsche mijnen 4 Fransche en 1 Duitschfe. Bezuiden den Hoek van Holland zijn er 39 mijnon in den grond schoten, 25 vernietigd, 9 geborw en bij aanspoeling ontploft. Van deze dorde rubriek waren 28 Engelsehe mijnen, 12 Fransche en 17 Duitsche In totaal zijn er op onze kusten aangetroffen sedert het begin van den oorlog (met mederekening van liet in hot laatst van Januari opgegeven aantal) 397 mijnen, waar van 213 Engelsche, 53 Fransche, 22 Duitsche, terwijl 109 van onbekenden oorsprong bleven. Kanongebulder. Uit verschillende plaatsen in Fries land komen berichten, dat men gis teren in Zuidwestelijke richting zwaar kanongebulder heeft waargenomen. De alhier gehouden schietoefeningen hebben tot deze veronderstelling ge leid. Ons Belang. Het hoofdbestuur van „Ons Belang", vereeniging van onderofficieren der Nederl. Landmacht, heeft thans reeds in totaal ontvangen een som van f 1541,66, bijeengebracht door officie ren, onderofficieren en minderen van het Nederl. leger en bestemd om te wordpn afgedragen aan hot Kon. Nationaal Steuncomité. Zeeliedenactie te IJmuiden. In een door de Vereenigde Reeders van Visschersvaartuigen te IJmuiden gehouden vergadering hebben deze besloten, betreffende een verzoek*om 25 loonsverhooging voor alle op varenden van dergelijke vaartuigen, dat, wanneer de huidige oorlogstoe stand, de kolenaanvoer en ledenprij zen, de oorlog-zeeongevallenwet, enz., het visseherijbedrijf als onder nor male omstandigheden mogelijk blijven maken, het- volgende: „Aan alle opvarenden der stoom trawlers beneden de rang van schip per, voor zooverre zij telkenmale voor een volle maand op eenzelfde vaar tuig of een ander schip van dezelfde reederlj in dienst waren, een zooge naamde oorlogspromie op dc gage toe. te kennen van f5 per maand, zoolang de Europeesche oorlog duurt. De ver melde premie zou dan ingaan medio Maart, en zou telkenmale bij binnen komst, na ?»f op den 15den der maand uitbetaald worden, te beginnen voor de eerste maal in April a.s." Het bovenvermelde besluit is ter kennis gebracht van beide Zeelieden- vereenigingen te IJmuiden. Raad voor de Scheepvaart. De Raad heeft Zaterdag een onder zoek ingesteld betreffende hot op 18 Februari op de Noorderhaaks aau den grond loopen van den stoomtreilcr Eendracht IIJM 130, schipper Willem Prins, reederlj firma S. I. Groen, te JJmuiden. De schipper verklaarde, dat hjj op 9 Februari IJmuiden verliet en naar het vischwater in de Noordzee voer. Daar bleef hij rondvaren t.ot 16 Fe bruari. Vóór hy uaar huis terugkeerde heeft hij, mot behulp van het diep lood, eri onderzoek van de grondsoort de plaats bepaald, waar hij was. In den middag van 16 Februari zette hij koers naar IJmuiden. Er werd Z.Z.W. gestuurd. De schipper had de resultaten van het peilen niet in het journaal opgeschreven. Hij wist echter nog uit het hoofd, dat bij het vertrek de diepte 31 vaam was. De voorzitter, mr. Cnoop Koopmaus, vond het zeer verwonderlijk, dat de schipper thans dio peilingen nog uit het, hoofd wist. Het is achteraf gebleken, dat de schipper de plaats verkeerd had be paald. Hij was noordelijker, dan hij dacht, dat li Ij was. Dit bleek uit latere peiliDgen. Het vaarwater werd spoedig veel ondieper dan het had moeten zijn, als hij op de plaats was geweest, waar hij meende te zijn. Hij ging toen in Z.O. richting sturen. Hi.i zag lichten en meende, dat dit lichten van schepen waren. Terwijl hij er naar uitkeek, liep het schip vast. Dit geschiedde op 18 Februari, kort na middernacht. Het was storm weer, de wind was Z.Z.W. Het was eb, toen het schip tengevolge van den storm was vastgeloopen. De vaart was 7 it, 8 mijlen. De schipper wist toen niet op welke plaats h|j zich bevond. Dat bemerkte hij eerst den volgenden morgen, n.1. op de Noorder haaks. De treiler is den volgenden morgen met den vloed en mot behulp van de sleepboot „Titan" losgekomen. Hij is toen, daar de schroef was ge broken, naar Nieuwediep gesleept. De inspecteur voor de scheepvaart meende uit de opgaven van den schipper te moeten afleiden, dat de loodingen gefingeerd waren. De schipper ontkende dit. De inspecteur bleef by zijn meening, dat er of niet was gelood, öf dat bij de loodingen voortdurend dezelfde fout was gemaakt De inspecteur voor de scheepvaart achtte het onverantwoordelijk van den schipper, dat hij den koers vast stelde op zoo onvoldoende plaats bepaling, als hij had gedaan. Uitspraak volgt later. Lijkverbranding. Heden zal te Westerveld bij Velsen een lijkverbranding plaats hebben. Gered uit de Noordzee. In de Noordzee, een paar uren zeilens van Helder, was de nu te Urk aangekomen botter U.K. 25 eenige dagen geleden bij sterke bries visschende, toen een der drie opva renden, Jellc Post geheeten, vader van een talrijk gezin, bij het ver richten van eenig werk aan een zeil- blok, door de sterk slingerende giek overboord geslagen werd. Het gelukte den drenkeling, die onder het zwem men bemerkte dat zijn ruime kleedlj doorweekt en te zwaar werd, nog juist, bijtijds het zwaardtouw te be reiken, waarna hij door de anderen binnen boord kon getrokken worden. Overreden. Op dén'Dato is Zondagmorgen een bejaarde vrouw door een huurauto overreden. Op het oogenblik dat de vrouw den weg wilde oversteken, was de auto in aantocht. De vrouw zou echter, volgens de verklaringen van getuigen, hoog en breed aan den overkant zijn geweest, als haar man haar niet uit. vrees voor de auto had teruggetrokken. Daaruit ontstonden zoodanige zigzag-bewegingen, dat de chauffeur niet meer wist hoe hij moest uitwijken. Zooals iu dergelijke gevallen gewoonlijk gebeurt, ontstond nu juist de botsing. De vrouw kwam onder de auto en werd zwaar gewond opgenomen. Met dezelfdo auto werd zij naar het Binnengasthuis vervoerd en overleed daar na een half uur. Ontrold. In Don Haag is aangehouden de commissionnaii' S. G. Hij werd in het bezit, gevonden van 12 bankbil jetten, elk van f1000 franc on een bankbiljet van f 100, welk geld te Rotterdam aan een Belgisch heer uit Gent ontrold was. Deze commission- nair is naar het huis van bewaring overgebracht en ook vrouw E. B. die aan den diefstal van het geld mede plichtig wordt geacht. IJmuiden, 16 Maart- Einde dezer maand wordt alhier aanbesteed de bouw van 76 arbeiderswoningen te Velseroord, als resultaat, nu de woningbouwver- eeniging „Velsen" eene bc-schikking over een Ryksvoorschot, heefc ver kregen. SPORT. H. F. C. Haarlem 1 6. Buitengewoon veel belangstelling heeft deze eerste bekerwedstrijd ge trokken. Meer-dan 1200 bezoekers waren aanwezig en we gelooven niet dat. iemand zich zyn tegenwoordig heid heeft beklaagd. Inderdaad zijn we getuige geweest van een eerlijkeu spannende» wedstrijd met aan beide zijde goed spel en waarin de sterkste beeft overwonnen. Nemen we in aanmerking dat Haarlem met .zes eerste elftalspelers verscheen, n.1. Visser, Bouman, Serné, Maas, Schra- vendljk en Tekelenburg, dus met een bijna volledige achterhoede, dan is 't voor een aankomenden derde klasser als H.F.C. nog niet zoo schandelijk mot 1 6 to verliezen. Vooral daar de invallers voor de anderen niet onderdeden. We herinneren maar even aan 't magnifieke spel der beide vleugelspelers Crayé (links) en Van Balen Blanken (rechts) om die uit spraak te rechtvaardigen. Niet te houden waren ze voor Roolvinck en Kikkert en wanhopig zuiver plaatsten ze telkens voor doel. 'tWas dan ook een tactische fout in de opstelling om Herckel vóór en Roolvinck midden te zetten. Aanvoerder Pelser begreep 't weldra en lieten beiden na rust omwisselen. 't Begin was anders sensationeel. Nog geen 5 minuten was 't spel aan den gang of de rechts buiten Riemerta ging vliegensvlug met den bal aau den loop, zetto mooi voor en Kiljau schoot merkwaardig zuiver den bal in eens in het doei. Do Haarlem doelman, die or nog naar greep, was 'niet, bij machte het schot te keeren. We herinneren ons iets dergelijks bij den vorigen Haarlem-wedstrijd. Het leek wel ol' de voorhoede rnet dit oone succes tevreden was. Een totale inzinking volgde waarvan Haarlem dankbaar proflieerde door vlug achter een driemaal te scoren. Tekelenburg nam er twee voor zijn rekening. Tot de rust bleef 't daarna feitelijk een strijd tusschen de Haarlem-voorhoede en de H.F.C.-achterspelers. Sporadisch waren do aanvallen der H.F.Cers, die bovendien door 't sublieme spel van Bouman on Serné gemakkelijk werden afgeslagen. Geen oogenblik beleefde Visser's doel eenig werkelijk gevaar. Na de rust kreeg H.F.C. de strafte wind tegen en ioder verwachtte dan ook een inmaakpartij met minstens dubbele cijfers, 't Begon er eerst ook werkelijk veel op te lijken. In een oogenblik was 't 5 1 voor Haarlem. Zoo bleef de stand ruim een half uur daar de voorhoede, vooral de linker vleugel met den mid-voor Roolvinck, toen veel beter begon aan te pakken. Jan Groote, die voor de pauze zoo'n beetje voor figurant specldo en bijna volkomen door zijn medespelers ge negeerd werd, begon eindelijk te be grijpen dat hij ook tot het elfial behoorde. Vlug en handig werd de bal nu door hem on Kiljan opgebracht en een paar maal zeer gevaarlijk op dool geschoten. Met een internationaal in de verdediging is 't echter niet gemakkelijk doelpunten te fabriceeren. Dat ondervond Roolvinck ook telkens als hij Piet Bouman trachtte te pas- seeren. Uit een hoog, ver schot van Maas, dat Persoon verraste, kwam ten slotte hot zesde en laatste doel punt. Kort daarna floot scheidsrechter Qosschalk, die den wedstrijd uitste kend geleid had, het einde en had H.F.C., wat wel vooruit te voorzien was, haar eersten bekerwedstrijd ver loren. Een financieel succes is de wedstrijd zeer zeker wél geweest. Niettegenstaande het dreigende weer den onaangeDamen kouden wind kon de penningmeester een tevreden jezicht zetten. Ruim f100 ontvang e niet bij eiken- wedstrijdWat ten slotte de spelers aangaat moet ons een woord van hulde van 't hart voor de achterhoede. Zij hebben zich werkelijk aan onzen raad gehouden en zich taai verdedigd. Al heeft keeper Persoon zeker nog nooit zooveel maal den bal langs zijn ooren voelen suizen,

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2