een nota aan Engeland zul opstellen na met hot ministerie van buiten- landache zaken overleg te hebben gepleegd. Van Rappard (de Nederlandsche gezant) heeft het ministerie van buiten landache zaken opnieuw ge polst over de mogelijkheid van een actie van Nederland en de Vereenig- de Staten, ten eido een verbetering van de beperkingen van het Engel sche koninklijke besluit te verkrijgen. New York, 17 Maart. De meeste bladen zijn van oordeel dat de Ver- eenigde Staten verplicht 2ijn te protesteeren tegen de represaille maatregelen, die door do Britsche regeering zijn aangekondig. Want die maatregelen roepen een blokkade toestand in bet leven zonder dat oorlogsschepen langs de geblokkeerde kust gelegd worden om de blokkade effectief te maken. Ecbter wijst de New York Times erop, dat by de Engelsche represaille- politiek de neutrale met meer con sideratie worden behandeld dan bij een gewone blokkade. Dat moet, oordeelt hot blad, van invloed zijn op den toon, waarin een eventueele protest dient te worden gesteld. Uit Duitschland. Van do 22.600 leerlingen die in Duitschland de hoogste klasse der gymnasia bezoeken, hebben 20.000 huil intrede in het leger gedaan. 14.000 van hen hebben een nood- examen afgelegd. Bijna alle leerlingen der scholen van middelbaar onderwijs hebben zich vrijwillig aangemeld. Aan de abiturieuten van dij, jaar is eveneens een noodexamen toegestaan. Uit Servië. Zuster Westerhof, van de Neder landsche ambulance in Serviö, heeft aan een onzer correspondenten ver klaard, dat het wel een wonder mocht heeten, dat de ambulance er het leven van af gebracht heeft. In Waljewo stierven wel 1500 menschen binnen .één week. De schaarschte aan levens middelen deed er zich geducht ge voelen. Melk kostte bijvoorbeeld on geveer frs. 1.80 per Liter. (N. Rott. Ct.) De houding van Italië. Berlijn, 16 Maart. De „Corriere della Sera" schrijft: „Van wel onder richte zijde vernemen wij, dat niet te verwachten is, dat Italië miostens in de eerstvolgende vier maanden zijn neutraliteit zal opgeven. In de joDgste miDister-conferentie werd voor den genoemde termijn de houding van Italiö in zake de buiteu- landsche politiek vastgesteld. Moch ten in den oorlogstoestand in Europa echter nieuwe complicaties ontstaan, dan zou ook Italië een nieuwe ge dragslijn moeten aannemen, maar zoolang dit niet het geval is, blijft het neutraal als tot dusverre. Met het oog op alle eventualiteiten zullen nieuwe oproepingen voor het actieve leger plaats hebben." Do correspondent te Rome van de „Daily Telegraph" heeft in tegen spraak met vorige berichten van vertrouwbare zijde vernomen dat het Weensche kabinet thans de noodzake lijkheid inziet van het voorstel van Duitschland, om Italië eenig grond gebied af te staan in ruil voor het bewaren van'de onzijdigheid voorden duur van den oorlog. Er zijn nog geen recbtstreeksche onderhand» lingen tus- schen Weenen en Rome gaande. „De Duitschers en hun vrienden hier - gaat de correspondent voort - doen echter alle moeite om de beide re geeringen tot elkaar te brengen voor een overleg op den grondslag van de concessies waartoe Oostenrijk bereid is. „Een van de argumenten vooreen minnelijke schikking is, dat de Duit schers voor het geval Italië zijn ou- zljdigheid mocht prijsgeven, door Zwitserland heen 250,000 man over de Itallaansche grenzen zouden zenden en Milaan bezetten voor Italiö hun dat zou kunnen verhinderen." AGENDA. 19 Maart. Prcpngandn-aTond Ncd. Ver. t- Afsch. v. Alcoholh. Dranken. Bovenzaal Geb. V. Mlndor-Mar-Pora., half 8. 20 Maart. Dansclub „I. M. O." Soiróo Dansanto ln Casino, 8 uur. 21 Maart. Bal b(J G. Schut, Kooi, Koegras (gom. Heider). 22 Maart. Lozing Dr. v. d. Bergh van Eysinga. Onderwerp: Wagnor'»PatBlfaL Tivoll, 8 uur. 21 Maart. Uitvoering door leerlingen van don hoer G- J. L1 neeman (loernar viool M. I. B. d ToonkunstI ten bate vau het Alg. Steuncomité. Casino, 8 uur. MARINE EN LEGER. Met den lsten April 1915 worden do navol- rndo adaplranten-machinlst overgeplaatst: W. Holterman van Noord-Brabant naar Van Galen, A. Delfos en A. J. Krom van Noord- Brabant naar Schorpioen, A. E. de Jong en C. van der Llndo vau Holland naar Schornloou, B. C. van der Does van Schorpioen naar Noord Brabant., D. A. van Steenbergen van Fryer naar Noord-Brabant, J. F. H. Grondhout vnn Schor pioen naar Bolland, E. WiJvekate van Zee meeuw naar Holland en J. van Sanlwu^ van Hydra naar Noord-Brabant. BU Kon. besluit van 15 dezer la aan ingenieur der marine G. 't Hooft, met iugnng van l Juni, buiten bezwaar voor 'a iands schat kist, 1 Jaar verlof verleend. OVERPLAATSINGEN. Do korporaals W. van DuUn en A. M.Thomns. van hot depot van hot 21e regl. infanterie, «Un gedetacheerd b|) de militaire lucUtvaartafdooliug te 8oesterberg. Haven te Nleuwediep. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Radja nrrlv. 15 Maart van A'dam te Batavia. Hotti, uitreis,arriv. 16 Maart te Gravesend. Bauda.v.A'd n B.-Ayres.vertr.WMrt.v.PortTalbot Kange.in, uitreis, arriv. 16 Maart te Padung. Vondel, uitieis,la 16 Maart Ouessant gewiss. Florea.v.SanUisn A'dam, pa es 10 MaartOuessant. Bavvean, thuisreis, arriv. 16 Maart te Suoz. Boeroof thuisreis,arriv. 16 Maart te Suez. Ceiuhus, thuisreis,is 16 Maait Wiglilgepass. Kuiiingin Euimu, uitreis, verlr. 16 Mrt. van Suez. Nias. uitreis, vertrok 16 Maart van Ciirdlff. Riuuxv, uitreis, pass. 1» Maart Bc-vezler. Tlmor, uitreis, urrlv. 16 Maart te Sa bang. Rotterdamsche Lloyd. Iusulinde, uitreis, pass 15 Maart Perlm. Malang, uitreis, vertrok 16 Maart van Suez. Tab.inan, uitruis, pass. U M.mrt Gibraltar. Wilis arriv. 16 Maart v.m R'daui te Batavia. Guronialo,v.Javan N Yurk.v tr.lüMit vMarseille Jjc.itra, uitreis, vertrok 16 Maart van Perim. Palembang, thuisreis, vertr 16 Maart v Gibraltar. Tumbora, thuisreis, vertrok 16 Maart van SatwDg. Bengalen arriv. 16 Maart v C.irillffto Now-York. Merauke, uitreis, puss. 16 Maart Sagres. Ophir, tbuisieis, vertrok 16 Maort vau Port-Sald. RUsbergen, thuisr arriv. 17 Mrt. bü „theDowns". Kon. Hoil. Loyd. Zeolandia, thuisreis, vertr. 16 Mrtv Pornambuco. Zaanland, thuisreis, vertrok 17 Maart van Bahia. Kon. West-Indische Maildienst. Pr W. Varriv. 17 Maart v. R'dam te A'dam. Oboron,uitr„v tr.UMrt. v.8an Juande Fuerto Rlco. Nickerie, uitreis,arriv. 16 Maart te New-York. Pr. d. Neder!., uitreis, pass. 16 Maart 8t. Micliaels. Java-Bengalen Lijn. Le Malre arriv. 15 Maart v. Ja va te Calcutta. VISSCHERIJBERICHTEN. Nleuwediep, 16 Maart. Aangebracht door trek kers 180 tal haring f4.15 a fó.25 per tal. 17 Maart, Van 3 korders 4 mand kleine schol f6.00 a f800 per mand, 4 mand schar fZ60 a XSOO per mand. Van garnalenvisschers 4 mand kleine schol f6.00 a f800 per mand, 4 mand scharf2.50p.m. Van trekkers 270 tal baringf4.00af6.26p.tal. 18 Maart, v.m. 8 uur. Van trekkers 60 tal haring f4.60 a i'6.00 per tal. Burgerlijke Stand van Helder, van 16 en 17 Maart 1915. ONDERTROUWD: K. de Leur en J. van Dok; P. Agema en A. Kootf. GETROUWD: G. J. de Joiigen H. van Palenstein Helderman; A. Kalf en M. E. de Lange. BEVALLEN: C. E. van Veen- Wolke, d.J. Kater— v. Tongerloo, d. OVERLEDEN: J. Kamer-wed. W. Zeeuw, 77 jaar. PLAATSELIJK NIEUWS. MARKTBERICHTEN. Schagen, 18 Maart 1916. f 110.- ii 350.- 8 Paarden Veulens Ossen o.O.— Stieren 0 - 0.- 26 Geidekoolen (magere) 180.— 240.- 106 Geidekoolen (volle) 300.- 430.— 56 Kalfkoslun 210.- 290,- Vaarzen 0.— 0.- 8 Pinken Ml- 180.- Graskalveron 0.— 0.— 200 Nuchtere kalveren 9.- 24.— Kammen 0.— 0.— Schapon (magere) 0.— 0.— Schapon vette) 0.— 0.- 630 Overhoudors 28.— 34.60 Lammeren 0.— 0.- Bokken en Geiten 0.— 0.— 30 Varkens (mag.) 19.— 26.- 26 Varkens (vette) p. K.G. 84.— 94.— 100 Biggen ld- 18- 60 Konijnen 0.76 1,60 80 Kippen 0.60 1,26 15 Eenden 0.80 0.- Duiven 0.- 0.- Ganzen Cl— 0 Zwanen 0.- 0.- 360 K.G. Boter 110 1.50 60 Kaas 0.60 ü.70 4000 Kipeleren p. 100 stuks 4.- 4.60 600 Eendeieren p. 100 stuks 6.— Handel magere geldokoeien matig, idem vette matig, knlfkoeien stug. Taptoe. Bij gunstig weder zal hedenavond taptoe worden gehouden door de Stafmuziek der Kon. Marinekapel. Afmarsch 8 uur van het Havenplein op het Westplein zal detaptoe wor den herhaald. De minister van Marine heeft aan den aannemer J. de Vries te Helder opgedragen het maken van een gebouw met dagverblyven voor onderofficieren en manschappen en werklokalen voor huisvlijt enz., ten dienste van de Marine kazerne, voor de som van f17380.— met gebruik making van „Siegwart"-vloeren. „Die Schöne Cubanerin". Dinsdagavond kwam het Operette gezelschap „Georg Braun's WieDer Operette" met eene voorstelling van de operette „Die schöne Cubanerin", in „Casino". De belangstelling was zeer groot, en de aanwezigen zijn, bl(jkens het hartelijke en herhaalde applaus, ook bij open doek, niet teleurgesteld. Werkelijk is de operette zelf, zoo wat inhoud betreft als muziek alleraardigst; de verwikke ling, spionnage-geschiedenis, waarbij een geheim document wordt ver duisterd en natuurlijk de noodige liefdes-ver wikkelingen niet ontbreken, verloopt tot ieders genoegdoening, zoodat aan het slot Octave z|jn Yvonne en Aristide zijn Consuelo, die schöne Cubanerin, krijgen. Maar ook de muziek is lief; en enkele pakkende melodieën bleven hangen, zooals de wals van het mooie duet tusschen Consuelo en Aristide, „Was das lockende Leben bringt". Over het algemeen viel het spel wel in den smaak. Herzog Anatol de Montbrison was een goed komiek, die door zijn leuk en los spel op de lachspieren werkte. Zijne vrouw, „Anstandsdame", had een niet zoo op den voorgrond komende rol; daarentegen was Octave, beider zoon (Tenorbuffo), een waardig pendant1 van pa en ma. Minder kon ons den Vicointe Aristide du Moiel bekoren, nu was diens rol van len tenor ook minder dankbaar dan die van den komischen tenor. Marquis Amadeo de Couyiba, de spion, oplichter, enz., had zich aardigals Cubaan gegrimeerd. „Consuelo", do schoone Cubaauscbe, vervulde haar moeilijke, maar dank bare rol goed. Zij bezat voldoende bekoorliikheden om het tot een ge noegen te maken naar haar te zien, hoewel zij geene Cubaansche schoon heden bezat. Het meest schitterend echter was Yvonne, schilderes (eerste soubrette). Dat was één en al tempe rament en levendigheid, en haar spel sleepte de andere spelers mede. Zóó levendig was ze, dat ze bijna met canapé en al omviel, omdat zo in haar dollen overmoed daar op was gesprongen en het meubel, waarop zoo juist de hertog gesnurkt had, geen steun had in den rug. Yvonne was schitterend! Ook do detective met zijn spraak gebrek droeg veel bij tot het succes. Het applaus, we zeiden het reeds, was hartelijk en herhaald, en aan het eind kreeg Consuelo bloemen. Dat verraste haar blijkbaar, en met haar elegante „Knicks" veel ele ganter dan die stijve HoIIandsche buigingen bedankte zy. Hét talrijke publiek, dat dankbaar en voldaan naar huis ging, onder het neuriën van het sierlijke walslied: „Was das lockende Leben bringt", sprak in zijn hart een „Aufbaldiges wiedersehn, meine Damen und Her ren", als het kan nog een beetje verzorgder wat regie betreft, want dat liet nog wel wat to wonschen. De vioolklasse der muziekschool M. t. B. d. Toonkunst alhier geeft op Woensdag 24 Maart a.s. eene uit voering in „Casino" voor familie en genoodigd6n. Welwillende medewerking wordt verleend door mej. Meyers (piano), mej. Stammes (zang), de heeren G. J. Lingeman (alt) en A. J. C. Mooy (piano), directeur der muziekschool. Het eventueel batig saldo komt ten voordeelo van het Alg. Steun comité. Introductiekaarten zijn tot een be perkt aantal verkrijgbaar: Plantsoen straat 2, en aan het Casinogebouw. Op den dag der uitvoering worden geen introducties meer afgegeven. Drankbestrijding. W(j vestigen de aandacht op ach terstaande advertentie, waarin de afd. Helder van de Nederl. Vereen, tot Afschaffing v. alcoholh. Dranken een propaganda avond aankondigt op Vrij dag 19 Maart met den heer dr. van Leeuwen als spreker. Gymn. en Exerc. Vereen. Pro Patria. Ingevolg besluit van bovengenoem de vereeniging is het Bestuur als volgt samengesteldde heeren J. B. A. de Vries, voorzitter, J. Dekker, Secretaris, E. C. S. Kipperman, Pen- ningm., J. Korver, J. Bruin, commis sarissen; de dames: W. van Pelt, presidente, A. G. Zegel, Secr., M. Kuiper, Comm. Gedurende de mobilisatie wordt het secretariaat waargenomen door den heer J. B. A. de Vries Loodsgracht De eerstvolgende uitvoering zal gehouden worden op Zaterdag 10 April a.s. in „Casino". Militaire Huisvlijtwedstrijdan. Naar wy vernemen, is het comité voor de Militaire Huisvlijtwedstrljden eindelijk geslaagd in het vinden van een geschikt gebouw, waar de ten toonstelling zal kunnen plaats hebbeD. Waarschijnlijk zal het Bestuur der Ambachtsschool twee zalen voor deze tentoonstelling beschikbaar stellen. Deze wordt dan gehouden in de week, die 12 April begint. Weldra zal nu ook de datum van inlevering der voorwerpen bekend gemaakt worden en zullen de beschikbare medailles geëtaleerd worden. Kanongebulder. De op Maandag en Dinsdag 1.1. op de batterij Wierhoofd alhier gehouden schietoefeningen met lichtgescbut heb ben weder aanleiding gegeven tot de veronderstelling, dat in de Noordzee een zeegevecht plaats had. Maandag kwamen berichtén uit Friesland, dat men in zuidwestelijke richting kanon gebulder hooide. Dinsdag lazen wij in de „Nieuwe Rott. Ct." en in „Telegraaf" een bericht uit IJmuiden, dat men zwaar-kanon vuur waarnam in noordwestelijke richting. Bovendien rapporteerden aldaar binnenkomende vaartuigen, dat men vreemde oorlogs schepen met drie schoorsteenen, in de nabijheid van onze kust had ont moet, waaruit meD al spoedig con cludeerde, dat een zeeslag in de Noordzee gaande was! Het is al meermalen gebleken dat men niet te veel vertrouwen kan stellen in de rapporten van de visschers. Door zenuwachtigheid zijn zij meestal niet in staat tot een juiste waarneming van hetgeen zij op zee ontmoeten. Zij verwarren vaak onze oorlogs schepen en torpedobooten, die voort durend langs de HoIIandsche kust kruisen, met die van de -vreemde naties. Om een pet. Gisterenmiddag waren eeDige jon gens op den steiger aan de Buiten haven aan het spelen. Onder het stoeien geraakte de pet van den 12 jarigen W. D. te water. Deze be dacht zich geen oogenblik en sprong gekleed en al zijn eigendom na. Opeens zagen de makkers hem kopje onder verdwijnen en daar zjj aao eén duikgrapje dachteD, meende men dat hij wel weer boven zou komen. Dit gebeurde evenwel niet en hunne angst trok weldra de aandacht van den matroos J. Tromp, dio direct hulp bood en den drenkeling bewus teloos uit do diepte haalde. Met be hulp vau een paar soldaten vau het Roode Kruis werden de levensgees ten gelukkig weer opgewekt. Spelen met vuur. Terwijl de vader op zyn werk was en de moeder zich eeDige oogenblik- ken had verwijderd, hebben drie kin dereu van H. de B. alhier, gisteren een kan petroleum weten to bemach tigen en den inhoud in de brandende kachel uitgegoten, met het gevolg dat het oudste kind, een jongen vau vijf jaar, zulke ernstige brandwonden opliep, dat men voor het leven vreest. BINNENLAND. De Rijksmiddelen. De maandstaat der Rijksmiddelen, is naar omstaudigheden bijzonder gunstig. Met een totaal cijfer van f 9,712.869 is de opbrengst der middelen, met uitzondering van Posterijen en Telegraphie, slechts f 927,3C0 bij het vorige jaar ten achter gebleven, ondanks een achter uitgang v&n f 890,000 bij het gedistil leerd. Zonder dezen schadepost, die een gevolg is van het in het. verkeer breDgeu van enorme hoeveelheden gedistilleerd vóór het in werking tre den van den verhoogden accijns, zou de schatkist dus evenveel hebben ontvangen als ten vorigen jare. Bij deze vergelijking is de opbrengst der opcenten, geheven ten bate van het „leeningsfonds 1914", niet medegere kend. Deze bedroeg in Februari f 338,840 (en sinds den aanvang des jaais f 596,877), waarvan f 129,595 uit suiker, f 141,256 uit gedistilleerd en f 31,927 uit de registratierechten. De gunstige opbrengst der midde len in Februari is voor een belang rijk deel te danken geweest aan het buitengewoon hoog bedrag, dat op de bedrijfsbelastingen is aangezuiverd, d.1., voor zoover de hoofdsom betreft f 1,037,975 tegen f 580,882 in de overeenkomstige maand van het vorig jaar. Aan opcenten ten bate van de algemeene middelen komt hier nog bij f213,000 tegen f58,000 verleden jaar. Deze snelle aanzuive ring is niet anders te verklaren, dan uit de minder juiste voorstelling, dio blijkbaar nog bij velen bestaat, ten aanzien van de verhoogde opcenten. Men wenscht deze blijkbaar to ontgaan door een snelle aanzuivering, wat overbodig is, aangezien de verhooging eerst met het nieuwe belastingjaar ingaat. Ook de vermogensbelasting heeft dank zy dezelfde oorzaak meer opgebracht dan het vorige jaar. De i grondbelasting bieef bij 1914 ten achter,- na een hooge opbrengst in de vorige maand. Bijzonder bevredigend is het cijfer der invoerrechten. Ondanks de nieuwe gevai en, die ons land en onzen handel ten gevolge van den onderzeeboot oorlog bedreigen, is de opbrengst der invoerrechten opnieuw gestegen. Bij Februari van het vorige jaar is de opbrengst thans nog slechsf 145,000 ten achteren, wel een bewijs, hoe zeer de handelsbeweging te onzent zich reeds van de ergste gevolgen der crisis heeft weten te herstellen. Dat het nieuwe gevaar voor de scheep vaart nochtans niet geheel zonder invloed is gebleven, blijkt uit eene vermindering in de opbrengst der loodsgelden met ca. f8000, waarbij overigens rekening is te houden met de kortere maand. In Februari werd uit dit middel f 106,475 verkregen, tegen f 266,261 ten vorigen jare. Van de accijnzen leverde die op suiker nog iets ineer op dan ver leden jaar, hoewel Februari dezen keer slechts 4 betaaldagen telde tegen 5 in 1914. Ook de meeste overige accijnzen leverden hooge opbrengst cijfers op. Blykbaar doet de vermeer dering der bevolking als gevolg der aanwezigheid van zoovele vluchte lingen en geïnterneerden, zich in dit opzicht sterk gevoelen. Belangrijk ten achter bij 1914 blij ven nog steeds de indirecte belas tingen. In de b'eide eerste maanden van 1915 heeft de schatkist, met inbegrip der opcenten geheven ten bate van de algemeene middelen, f 20,68 mil- lioen ontvangen togen f 23,11 ver leden jaar, waarbij rekening is te houden met de verhoogiog der op centen eener- en de tijdelijke ver mindering van den gedistilleerd- accijns anderzijds. Stuurliedenexamen. 's Graven hage, 17 Maart. Geslaagd groote stoomvaart: tweede stuurman, R. J. van Groeneberghderde stuur man, J. Hoekstra, W. Lagas en A. A. Ch. Morren. Uniform van den landstorm. Bij K. B. is de uniform van de fot den landstorm behoorenden, voor zoover niet voorzien van de voor het leger vastgestelde uniform, als volgt vastgesteld De veldmuts van olijfkleurige stof, model als voor het leger vastgesteld rood gebiesd, aan de voorzijde van den rand een geel metalen kokarde met oranjehart. De pet voor officieren en onder officieren van dezelfde stof, model als voor het leger, de rand van de zelfde stof als de pet, onder en boven gebiesd voor officieren met goud, voor onderofficieren met rood. De band aan de voorzijde voorzien van eene geborduurde kokarde voor officieren en adjud. onder-offic. van gouddraad met een hart van oranje zijde, voor verdere onderofficieren van gele zijde met een hart van oranjezijde. De veldja3 van olijfkleurige stof met 1 rfi knoopen en liggende kraag en rood gebiesd, op eiken schouder een vaste schouderbedekking met uniformknoopje. Op de jas worden godragon de af zonderlijke onderscheidingsteeken. Broek van dezelfde stof. voor officieren en adjud. onder-offic. rood gebiesd, zwart schoeisel niet been windsels van grijze wolle stof. Vervatsching van een scheepsjournaal. Het O. M. bij het gerechtshof te 's Gravenhage heeft cassatie aange- teekend van do beide arresten inzake vervalsching van een scheepsjour naai, waarbij van alle echtsvervolging werden ontslagen de vroegere scheeps kapitein L. J. B., bij de London Rotterdam Stoomvaartmaatschappij, thans expert te Rotterdam, beklaagd van de bedoelde vervalsching, waar voor de rechtbank te Rotterdam hem had hem veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, en de directeur van gemelde stoom vaartmaatschappij L. G. die door de rechtbank tot 3 maanden gevangenisstraf was veroordeeld we gens gebruikmaking van een ver- valscht scheepsjournaal. Lijkverbranding. Gistermiddag 1 uur heeft de eerste lijkverbranding, na het bekende arrest van den Hoogen Raad waarbij dr. van Lissa, secretaris der Vereeniging voor facultatieve lijkverbranding, van rechtsvervolging omslagen werd, in het crematorium te Westerveld plaats £ehad. Het stoffelijk overschot van en dezer dagen te 's Gravenhage over leden officier word in allen eeuvoud en begeleid door slechts eenige familie leden, per rijtuig uit Haarlem over gebracht en onmiddellijk van den in gang van het kerkhof naar het cre matorium gedragen. Muziek noch toe spraken luisterden de plechtigheid op. Onder doodsche stilte daalde zeer langzaam de baar in de ruimte neder, waarin zich de oven bevindt. Van eenig justitioneel prote3t werd dit maal niets gemerkt. Naar dr. van Lissa ons mededeelde zullen heden en in de eerstvolgende dagen nog zeven lijken verbrand worden. Aangehouden. Eon passagier van de Batavieren schrijft Het s.s. „Batavier IV", komend van Londen naar Rotterdam, werd op ongeveer één myl afstand van het Maasvuurschip aangehouden door den Duitschen onderzeeör U 28. De U 28 gaf eerst het sein „stop" en direct daarna „stop of ik schiet". Daarna werd gevraagd een sloep te strijken en begaf zich de 1ste stuur man vau de „Batavlers IV" aan boord van de U 28 en werden de HoIIandsche papieren nagezien en in orde bevonden. De bemanning van den onderzeeör was zeer beleefd en presenteerde de bij deze gevallen ge bruikelijk geworden sigaar. Schip en bemanning zagen er keurig uit. Achter de „Batavier" kwam een vrachtboot op ongeveer 3 a 4 mijl afstand: wellicht was dit de „Leeu warden" of „Groniogen", welke sche pen onder Engelsche vjag tusschen Harlingen en Engeland varen. volgens een 20 tal schoten. De U 28 had een dekkanon van ongeveer 7.5 c.M. Verboden handel in Engeland. De Nederlander Joh. A. Verhoef, die te Londen terecht heeft gestaan wegens pogiDg om handel te drijven met den vijand en om anderen daar toe aan te sporen, is veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. Zijo verdediger voerde aan, dat V. in Amsterdam verbonden is geweest aan een financieel blad, doch door den oorlog buiten betrekking is ge raakt. Tydens een reis naar Duitsch land was hem in handelskringen ver teld, dat in Engeland elk voor geld was om te koopen ea niemand zou weigeren voor gereed geld waren te verkoopen. Onder dien indruk was hij naar Engeland gegaan. V. zelf voegde daar nog aan toe, dat hij eenig geld van Duitsche fir ma's had aangenomen, doch alleen om voor hen to Londen het een en ander op handelsgebied te improvi- seeren. Zulks stond in verband met de vrees in Duitschland de handels betrekkingen met onzijdige landen te verliezen. Verder hebben te Londen terecht gestaan twee Nederlanders Johan Metz en Joh. A. Norda op beschuldi ging voor een Duitsche firma in Offenbach dames-handtaschjes Engeland te hebben verkocht, voor gevende, dat ze in Den Haag waren gemaakt. Beklaagden ontkenden en zijn tegen borgtocht voorloopig vrijgelaten. Aan da Engelschen ontsnapt. Men zal zich heriuneren, dat in September 1914 het Duitsche stoom schip „Preusseu" in de haven van Sabang, op de noordkust van Suma- tra, voor vijandelijke schepen een wijkplaats zocht en dat aan boord een installatie voor draadlooze tele grafie was ontdekt. De kapitein en een officier van het schip werden ge arresteerd, vier andere officieren wer den vrijgelaten. Een hunner passeerde dezer dagen Oldenzaal, om naar zijn land terug te keeren. Hy deelde mede, dat hij en zijn drie collega's zich, zoodra ze in vrijheid waren gestold van alles weg hadden gedaan, wat aan hun vorige positie kon herinneien: hun papieren hadden ze vernietigd, hun officierspak maakte plaats voor een matrozenpak. Van Zweedsche matrozen kochten ze valsche papie ren en namen daarna als zoodanig dienst op het Zweedsche stoomschip „Terrier". Het schip vertrok naar Engeland en gedurende deze reis had hei viertal het zwaar te verantwoor den om zijn nationaliteit niet te ver raden. Allen spraken trouwens de Zweedsche taal uitstekend, evenals onze zegsman het Nederlandsch vilj goed sprak. De strenge contióle, waaraan allen bij aankomst in Enge land blootstonden, was voor hen geen beletsel om verder te kunnen reizen. Voor een paar dagen kwamen ze na een reis van twee maanden te IJmuiden aan. Te Amsterdam rust ten zij wat uit, kochten daar een paspoort bij 't Duitsche consulaat, om vervolgens, elk in eigen richting, naar hun geboorteland terug te kee ren en het vaderland hun diensten aan te bieden. Een kranige infanterist. De milicien-soldaat D. Kuiper van het 21° regt. infanterie, wonende te Zijpe en thans in garnizoen te Haarlem, bij zyn korps wel bekend om zijne gewoonte steeds ook wanneer bij voor ontspanning met verlof gaat - alle afstanden te voet •af te leggen en de z.g. publieke mid delen van versneld vervoer finaal te ncgeeren, marcheerde Vrijdagnacht j.1. om 12 uur vanaf de infanteriekezerne aan den Kouden hom te Haarlem naar Leiden, waar hij om 6 uur Zaterdag morgen arriveerde. Om 6.85 uur v.m. vertrok hij weder to voet van Leiden naar Haarlem eu was om 12.45 uur 's middags in de kazerne terug. Dienzelfden middag ging hij om 3 uur op marsch van Haarlem naar Amsterdam. Na zich aan de hoofdwacht op den Dam aldaar to hebben gemeld, ten einde zijn vorlofpas te doen afteeke- nen, vertrok hij om 7.15 uur 's avonds uit Amsterdam en kwam toen om 10.45 uur n.m. te Haarlem aan. Van Viijdagnacht 12 uur tot Zater dagavond 10.45 uur heeft deze kranige infanterist-, die den naam van „in fanterist" wel alle eer aandoet, dus een afstand afgelegd van pl.m. 110 K.M. Na afloop van dezen marsch was zyn lichaamsgewicht één pond minder dan bij den aanvang. Een nieuwe Duitsche gezant in Den Haag. De Duitsche gezant in Den Haag gaat om gezondheidsreden voor lang en tijd met verlof en wordt zoolang door een ander vervangen. Zoo'u berichtje leest men en daar mee uit. In Frankrijk echter weet men er politiek uit te peuren en meent men, dat het een poging is van Duitschland, om Nederland ten langen leste nog naar Duitsche zijde over te halen. Zoo schrijft de Petit Parisien "Sedert het begin van de Europee- sclien oorlog heeft Nederland getoond dat het zijn grondgebied zou ver dedigen tegen iederen aanval eu het heeft met den trots en loyaliteit, die hot eigen zijn, verklaard, dat het zijn rechten zou beschermen en zijn internationale verplichtingen na komen. Duitschland zal zich zeer vergissen, wanneer het gelooft, door een verwisseling van gezant, een andere houding van Nederland te zullen krijgen.. Neen, dat geloove we ook niet, maar evenmin, dat Duitschland dit met dezen gezanteuverwisseling zou beoogen. De Haagsche Ct. zegt van den waaruemenden gezat: "Wij meenen dat de heer von Kühl- mann bekend staat als een bij uit stek ongemakkelijk diplomaat - van wien minister Loudon nog pleizier kan beleven vóór Zyne Excellentie er in zal zijn geslaagd den nieuwen ge zant duidelijk te maken welke de positie van een buitenlandsche ver- Onder de Duitsche verklaring het zeegat uit. Van het stoomschip „Koningin Emma", van de Stoomvaart-Maat schappij „Nederland", 27 Februari uit Amsterdam vertrokken, 9 Maart te Genua aangekomen, schrijft men uit laatstgenoemde plaats: Zooals gebruik is geworden, zijn we deze reis leelljk toegetakeld naar zee gegaan. Op de zijden met groote letters naam en plaats van afvaart, op beide boegen een reusachtige, door een oranjeband omgeven HoIIandsche vlag, in den voortop een ijzeren HoI Iandsche vlag, in den achtenop een Ijzeren maatschappij-vlag, en verder midscheeps en achterop groote naam borden, die 's nachts electrisch ver licht werden. Is 't wonder, dat we zoodoende, op mijlen afstands ken baar, geen enkelen Duitschen onder zeeör ontmoet hebben? Maar we waren het eenige schip niet, dat zyn nationaliteit zoo dui delijk toonde. Alle neutrale schepen, die we tegenkwamen, hadden er op de een of andere wijze voor gezorgd, dat hunne nationaliteit reeds van verre te onderscheiden was. 't Middel om vlaggen op den boeg te schilderen, was door hen alle te baat genomen. De Engelsche schepen echter hadden hunne namen overgeschilderd met eene kleur, die slechts weinig ver schilde met die der buitenhuid, waar door de naam moeilijk was te lezen, terwijl de plaats waartoe 't schip be hoort, op den spiegel, was wegge nomen. Op het oogenblik kunnen do Duitschers vopr zeker aannemen, dat elk schip, dat niet van verre kenbaar is, een Engelschman of een Franschman is. Veel hebben wy van den oorlog dan ook niet bemerkt. Twee En gelsche mijnen, te herkennen aan hunne horizontale contactarmen, za gen wij bij Scheveningen drijven en zonder twijfel zullen zij met den harden N.W en wind, die toen woei, wel op de HoIIandsche kust terecht gekomen zyn. Op de Duins veroor zaakte 't Engelsche onderzoekings vaartuig ons 4 uur oponthoud: Een zeeofficier, met het onderzoek belast, telde nauwkeurig alle kisten boter en kaas van het manifest op en moest er eerst over seinen, of 't ons wel toegestaan was kaas en boter te ver voeren. Dat hoort nu eenmaal tot die kleine plagerijen, waaraan we reeds gewoon zijn. Een groot voordeel hadden wij, dat de lichten op de Zuidkust van En geland weder brandden. We konden nu onzen loods op de Duins afgeven en behoefden daarvoor niet naar Wight, hetgeen altijd weer extra op onthoud en extra gevaar geeft, sinds men zoo dikwijls leest, dat bij Beacby Head een schip getorpedeerd is. In Slraat Gibraltar werden we zeer coulant behandeld. We hadden aan een torpedoboot, die langszij kwam stoomen, slechts naam en nationali teit te seinen en konden meteen door stoomen. Ziedaar al wat we van den duik- bootoorlog beleefd hebben. Langs moeilijke wegen. De laatste dagen komen er uit het land van Luik weer veel Belgische jongelingen de grens over, die dan in Maastricht paspoorten voor Vlis sihgen halen. Dit zal wel zijn oorzaak vinden in de bekendmaking van de Duitsche militaire overheid in alle kleine plaatsen en dorpen, dat vóór a.s. Donderdag alle Belgen van af 16 jaar tot een bepaalden leeftijd zich moeten komen melden. Elk krijgt dan een identiteitsbewijs en moet op vastgestelde tijden vet schij nen. Ze komen meestal aan 's nachts of 's avonds laat en zitten van onder tot boven vol modder, zoodat men kan aannemen, dat zij kruipend de grens hebben overschreden. Heel ge makkelijk gaat dit anders niot. De wegen zijn 's avonds met licht ver licht en tusschen twee lichten in staat weer een post. Ook kruisen de uhlanen door velden en wegen en brengen iedereen mee, die niet op den toegestanen weg loopt, maar op zijpaden of door de velden marcheert. Kort nadat do U 28 zich naar dit tegenwoodiger in ons neutraal Hol schip begaf, hoorden wij achtereen-1 land dient te zijn.,, TWEEDE KAMER. (Vervolg van pagina 4.) Zitting van Woensdag 17 Maart. Ook nu nog wordt doorgegaan met de algemeene beraadslagingen over het ontwerp der voorwaardelijke straf opschorting. Er voeren nog verschil lende sprekers het woord, die zich in meer of minder juridieke spitsvon digheden en haarkloverijen verdiepen. Minister O r t beeft zich in den principieelen strijd niet diep begeven, maar eenvoudig aangetoond, dat dit ontwerp past in ons bestaande strafstelsel. Dat stelsel brengt het belang van de maatschappij weliswaar op den voorgrond, maar verwaarloost dat van het individu niet en eischt dus eigenlijk, dat men steeds volsta met het minimum van straf, dat, toegepast op een bepaalde daad, ge pleegd door een bepaald individu, onder bepaalde omstandigheden, vol doende veiligheid voor de maatschap pij en bevrediging voor het rechts gevoel verschaft. Nu wordt er echter, zoo betoogde de minister, nog altijd meer gestraft clan noodig is juist tengevolge van het ontbreken der voorwaardelijke veroordeeling. Dit blijkt het best hieruit, dat in de landen, waar dat instituut reeds bestaat, de crimina liteit sedert dien niet is toegenomen. Ergo kon mon met een mindere som van leed volstaan. Toen de Kamer des avonds aan de artikelen begon, werd allereerst een amendement op artikel 1 van de heeren Limburg-De Wljokerslooth be handeld, dat betoogde, de toepassing der voorwaardelijke veroordeeling niet te beperken tot gevallen, waariu gevangenis van niet meer dan een jaar is opgelegd. De twee genoemde voorstellers betoogden, dat er geene reden is om zulk een grens te stellen, die zelfs niet deugt als men het in stituut niet wil toepassen op zware delicten, aangezien ook lichtere de lieten wel eens zwaarder worden gestraft. Do heer Van Sasse v. IJsselt daarentegen vond het goed, dat den rechter toch althans eenige leiddraad werd gegeven. Minister O r t herhaalde zijn des middags geopperde bedenking, vond het ook ongewenscht om een nieuw instituut anders dan voorzichtig te introduceeren en verklaarde het amendement onaannemelijk, waarop de voorstellers het fluks introkken. Laatste berichten. Van het Westelijke gevechtsterrein. Parijs, 17 Maart. Officieel bericht van vanmiddag: Het Belgische leger heeft aan de Yser vorderingen gemaakt en ,een vijandelyken tegenaanval afgeslagen. De Duitschers hebben een vruchte- looze aanval-gedaan op Notre Dame de Lorette, en Soissons en Reims beschoten. De kathedraal is door twee granaten getroffen. In Ghampagno hebben wij over een front van 500 M. een belangrijke hoogte, die de vijand bezet hield, veroverd. Van het Oostelijke gevechts terrein. Weenen, 17 Maart. Officieel bericht van vanmiddag uit het groote hoofd kwartier In Russisch Polen en west-Galicie zyn ook gistereren opzichzelfstaan de aanvallen van den vijand afgesla gen. Op het front in de Karpathen is niets van belang gebeurd. In de streek'by Wyszkow hebben vijandelijke afdeelingen getracht door herhaalde nachtelijke aanvallen de door onze troepen veroverde stellin gen te hernemen. Deze aanvallen zijn alle mislukt. Ten zuiden van de Djnestr wordt hier en daar gevochten. De toestand is er onveranderd. Een aanval van vijandelijke infan terie op den zuidelijken oever der Pruth, ten oosten van Czernowitz, heeft door ons vuur spoedig schip breuk geleden. De zee-oorlog. Londen, 17 Maart. Officieel.) Het stoomschip „Fingal" (1562 ton) is Maandag voor de kust van Northum- herland getorpedeerd en gezonken. Van de opvarenden zijn 6 verdron ken, daaronder de hofmeesteres. Het stoomschip „Atlanta" (519 ton) is Zondag voor de westkust van Ier land getorpedeerd. Het is niet gezon ken. Het stoomschip „Leeuwarden" in den grond geboord. Men meldt uit Hoek van Holland: Het Engelsche stoomschip „Leeu warden", varende in geregelde dienst van Londen naar Harlingen, is 4 mijlen ten noordwesten van het licht schip Maas door de Duitsche duikboot „U 28" in den grond geboord. De bemanning.van-16 koppen (14 Engel schen en 2 Hollanders) is door de stoomloodsboot No. 9 gered en te Hoek van Holland geland. Aan de bemanning werd vijf mi nuten tijd gelaten om het schip te verlaten en daarna heeft de duikboot de sloepen opgesleept tot bij het stoomloods vaartuig. (De „Leeuwarden" in 1903 gebouwd, mat 990 ton bruto en 420 netto, en behoorde aan de General Steam Navigation Cy. te Londen. Met den trein van 10.23 uur kwam gisteravond heel de equipage van het stoomschip Leeuwarden onge deerd uit Hoek van Holland aan het station D. P. alhier aan. Behalve kapitein I. Butler, bestaat deze equi page uit twee stuurlieden, twee ma chinisten en 12 mannen, waaronder de Rotterdammer Molikaar, donkey man, en de scheepstimmerman Ulstra uit Harlingen. Zingende kwamen de mannen het perron op, allen waren in de beste stemming, hoewel zij niets dan de kleeding. die zfi droegen, hebben kunnen redden. Behalve de beide Hollanders, die bij familie te Rotter dam een onderkomen vonden, zijn de mannen in het zeemanshuis in de Calandstraat ondergebracht. De kapitein, de officieren en de hof meester hebben zich naar het Har- wichhotel begeven. Kapitein Butler deelde omtrent den ondergang van zyn schip het vol gende mede: Omstreeks half vier gistermiddag werden wij ongeveer vijf mylen westnoordwest van het lichtschip Maas gepraaid door een Duitsche duikboot, de U 28. Wij kregen bevel om te stoppen, doch stoomden met volle vaart door, om te trachten de duikboot te ontloopen. Van de duik boot, die snel op ons inliep, werden nu eenige schoten gelost, waarop ik, geen kans ziende te ontkomen, bevel tot sloppen gaf. Mijn scheepspapieren werden .opgevraagd en- nadat ik deze aan een Duitsch officier had over handigd, kreeg de geheele bemanning vijf minuten tijd om zich in de booten V3n de Leeuwarden te begeven. Iumiddels werden door de duik boot een aantal kanonschoten dp de Leeuwarden gelost, om deze tot zinken ie brengen, hetgeen ten laatste ge lukte. Zij nam onze beide booten op sleeptouw tot by bet lichtschip Maas, waar wfi overgenomen werden door de loodsboot 9, schipper D. Verhagen, die ons naar Hoek van Holland bracht. Daar zijn onze booten gebleven. De Leeuwarden was in ballast van Londen naar Harlingen. Eergister- namiddag een uur was het schip van Londen vertrokken. Telegrammen ontvangen na twee uur: TWEEDE KAMER. Den Haag, 18 Maart. Bij de voort zetting van de behandeling van het wetsontwerp betreffendo voorwaarde lijke veroordeeling, werd een amende ment Mendels en Kleerekoper, be- oogendo de voorwaardelijke veroor deeling mogelijk te maken voor allen, die tot gevangenisstraf van meer dan 1 jaar veroordeeld zijn, en den straf tijd waardoor die invryheidsstelling raogelyk wordt terug te brengen tot een derde en het minimaal van 9 maanden tot 4 maanden, verworpen 42 tegen 18 stemmen, waarna het wetsontwerp aangonomen werd met 54 tegen 9 stemmen.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2