HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4443 DINSDAG 23 MAART 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37* 45 „0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeeilngen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent Advertentlën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°,ro hooger borekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bowijs-exemplaar 2* cent. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde ab- bonnementsgeld Heldersche Cou rant, Zondagsblad en Modeblad le kwartaal 1915 te willen over maken per postwissel of aan post zegels vóór 3 April a.s., zullende anders daarover met 5 cents verhoo ging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 27a cent beplakt te worden. Men gelieve er rekening mede te houden, dat de prijs van het Zondags blad thans f 0.42* per 3 maanden is. DE OORLOG. Da officieels legerberlchten van 19, 20 en 21 Maarf. Van het W e s t e 1 y k front. De Fransche berichten van den löen melden, dat aan het front een betrekkelijke rust heerscht. Alleen werden enkele artillerie gevechten geleverd, terwijl een hevigen aanval der Duitschers op de stellingen ten N. van le Mesnil werd afgeslagen. Het communiqué van den 20en meldt, dat de Duitschers een nachte- lijben aanval deden op la Boisselle, N.O. van Albert, welke, evenals eon ten W. van Perthes, met zware ver liezen werd afgeslagen. In de buurt i vorderen de Franschen nog steeds. Het grootste gedeelte van de stellingen der Duitschers werd hier door hen vermeesterd. Van Engelsche zijde komen nog eenige bijzonderheden van den „oog getuige" van het gevecht bij St. Eloy. Deze verteld, dat de Engelsche stel ling, na hevig gebombardeerd te zijn door de Duitschers, werd aangevallen met zulk een overmacht, dat de En gelschen tenslotte moesten wijken. Van Engelsche zijde waren toen drie aanvallen noodlg om de Duit- schets uit het dorp te vordrljveD. Dit werd door de Duitschers hard nekkig verdedigd. In de straten waren barricades opgericht, welke door machinegeweren verdedigd werden. Toch gelukte het den Engelschen deze een voor een te nemen. Natuur- l(jk kwam hun dat op groote ver liezen te staan. Het Duitsche legerbericht van den 20en meldt, dat-den Engelschen bij St. Eloy een groep huizen werd af genomen. Verder maakten de Duit schers vorderingen op de Zuidelijke helling van de Lorette-hoogte. Ver schillende Fransche aanvallen werden afgeslagen, in de vlakte van Woêvre, ten N. van Verdun, b(j Combres (aan den O. rand der Maashoogten) en in den Elzas bij den Reichsackerkopf en den Hartmannsweilerkopf. Van den 21en wordt medegedeeld, dat een poging der Franschen om den Z. helling van de Lorette-hoogte te veroveren, afgeslagen werd. In Champagne werden bij Beau Séjour verscheidene Franschö loopgraven door do Duitschers veroverd. Een officier en bijna 800 man werden gevangen genomen. De Fransche stelling op den Reichs ackerkopf, welke door twee bataljons alperijagers dapper verdedigd werd, viel bij een bestorming in Duitsche handen. Drie officieren en 250 man werden gevangen genomen. Drie mitrailleurs en een mijnwerper wer den veroverd. Van het O o s t e 1 jj k gevechtster rein. Van Russische zijde wordt dd. 20 dezer medegedeeld, dat in een gevecht ton N. van Grodno het dorp Weissee genomen werd. De Duitschers werden achtervolgd. In de richting van Przasnycz werden de gevechten voort gezet. In de Karpathen werden de aan vallen op de Russische stellingen af geslagen. Het P. T. A. deelt mede dat op den rechterover van de Njemen de Duit schers na het gevecht bij Tauroggen teruggeslagen werden, tot over de Duitsche grens. Een andere Russische afdeeling welke meer noordelijker opereerde veroverde en bezette Memel. De Russen drongen Memel in den avond van 13 dezer binnen, na bij Gordja de grens te zjjn overgetrokken en de Duitschers te hebben verslagen, op wie kanonnen, mitrailleurs en auto mobielen met oorlogsvoorraden wer den veroverd. Memel werd verdedigd door twee regimenten van den landstorm, die werden teruggeslagen en zich met de bevolking vermengden. Toen tegen acht uur des avonds de Russen de stad binnendrongen, werden zij ont vangen met vuur uit de gebarrica deerde huizen. Niet alleen de troepen, maar ook de bevolking nam deel aan den strijd. De troepen werden toen uit Memel teruggetrokken, dat korten tijd onder artillerievuur werd geno men. De granaten dwongen den vijand zijn verzet op te geven. De bevolking der stad werd daarop ver dreven naar de landtong die tot Koningsbergen zich uitstrekt Kurische Nehrung). In Polen hadden geen gevechten van eenigen omvang plaats. In de Karpathen duren de gevech ten voort. Volgens het Russische be- richt werden den Oostenrijkers zware verliezen toegebracht door een tegen aanval de Russen b$ Cienkowitaj, Ook in de streek van Gorlige leed de vijand zware verliezen. Hier werden 300 Oostenrijkers gevangen genomen. Bij Moldawska veroverden de Rus sen een versterkte hoogte. De tegen aanvallen der Oostenrijkers waren vruchteloos. In Oost Galicié is een gevecht gaan de ten N. van Nadworna. De Oosten rijkers houden hier zeer sterke stel lingen bezet. Verder weer een teeken van leven uit de vesting Przemysl. Een sterke troepenmacht Yan het garnizoen deed op 19 Maart een uitval in Oostelijke richting doch werd op de fortenlinie teruggeworpen. 7 Officieren en 8000 man werden gevangen genomen, ter wijl 7 mitrailleurs werden buitge maakt. Het DuitBche legerbericht van den 20sten meldt, dat de 19e rustig verloopen was. Verder wordt mede gedeeld dat de Russen Memel hebben bezet. Het bericht van den 21sten deelt mede dat aanvallen der Russen bij Omoelef en Ostsjiek afgeslagen wer den. 2 Officieren en 600 man werden gevangen genomen. Twee nachtelijke aanvallen der Russen op het dorp Jedrorozek hadden geen resulaat. Het Oostenrljksche legerbericht van den 203ten meldt dat het in de Kar pathen „betrekkelijk rustig" was. N.W. van Nadworna werd een nach telijke aanval der Russen met zware verliezen afgeslagen. Medegedeeld wordt dat de bezetting van Przemysl na een gevecht dat 3 uur duurde, op de fortenlinie terug trok, omdat zij op sterke vijandelijke strijdkrachten stooten. Het bericht van den 21sten meldt dat in de Karpathen op het front tusschen den Uszokerpas en den pas van Konieczna hevige gevechten plaats vonden. De Russen deden ver schillende nachtelijke aanvallen, welke echter alle werden afgeslagen. De gevechten duurden den geheolen volgenden dag nog voort. Tegen den avond waren echter alle Russische aanvallen op het front bij Smolnik afgeslagen. De Russen verloren hierbij 1070 man aan krijgsgevangenen. Van het Russische-Turksche ge vechtsterrein meldt een bericht uit Konstantinopel dat in den Kaukasus een aanval der Russen op de Turk- sche voorposten werd afgeslagen. Van Russische zijde wordt gemeld dat de Turken vergeefsche aanvallen deden om de door hen verloren stel lingen aan den Tsjoaoch te heroveren. In de richting van Alty gaan de Russen vooruit. De aanval op de Dardanellen is na eenige dagen van werkeloosheid der vloot weer hervat. Ze begon des morgens te elf uur en eindige 's mid dags om vijf uur. De aangevallen Turksche forten antwoordden krachtig, doch zonder succes. Vanuit het fort Dardanus stegen om twee uur rook wolken op, hetgeen het vermoeden wekte, dat de kruitkamers gesprongen aren. Ter vervanging van de gezonken schepen zullen twee andere linie schepen uit Engeland naar dezeeéngte gezonden worden. Luchtschepen boven Parijs. Om het bommenwerpen der Fran schen op Schlettstad in den Elzas te beantwoorden, werden door Zeppe lins eenige bommen geworpen op het spoorwegkruispunt Compiègne en op de vesting Par(js. Volgens de Fransche berichten wierpen twee Zeppelins ten minste 14 bommen op ParljB. De aangerichte schade was gering. Alleen ontstonden een paar onbeteekenende brandjes. Zeven personen, van wie een ernstig, werden gewond. De Zeppelins werden hevig beschoten door anti-luchtschip kanonnen. Door aeroplane3 werd jacht op hen gemaakt. De mist be lette echter de vervolging. Van de twee Zeppelins naderde slechts een tot boven de voorsteden van de stad. Hier werden dan ook eenige huizen vernield. De bevolking van Parijs was reeds gewaarschuwd toen de beide luchtschepen op weg waren, zoodat alle lichten werden gedoofd en de Duitschers dus geen aanwijzing hadden waar zij zich be vonden. Een bericht uit Londen zegt, dat de vliegtocht naar Par(js een vol slagen mislukking was en slechts heeft gediend om te toonen, dat de verdedigingsmaatregelen in orde zijn. Tusschen één en drie uur Zondag ochtend naderden vier Zeppelins Parijs uit de richting Compiègne over de vallei van de Oise. Twee waren ge noodzaakt terug te keeren reeds voor zij de stad hadden bereikt, één te Ecouen en één te Mantes. De twee overblijvenden werden, nadat zij Parijs heengevlogen waren, door het hevige vuur genoodzaakt terug te keeren. Er werden voortdurend zoek lichten gericht op de luchtschepen. Deze lieten bij hunnen terugtocht brandkogels en ontplofbare bommen vallen op Compiègne, Ribecourt en Dreslincourt. Ook vielen acht bom men in Asnières, waardoor drie per sonen gewond werden. Te Neuilly werd door een bom een huis in brand gestoken in de nabijheid van het Amerikaansche ziekenhuis. Dit kreeg zulk een schok, dat de chef-genees heer uit zijn bed geworpen werd. Te Levallois werd een huls ver nield door een bom en werden twee personen bedolven onder het puin, maar later daaronder vandaan ge haald. De bommen, die in het district Parijs en Poissy waren geworpen, hadden weinig uitwerking. De be woners bleven volmaakt kalm. Niet-officieele rapporten berichten, dat de Zeppelins het eerst bij maan licht waren gezien door twee reser visten, die op wacht stonden aan de spoorweglijn bij Compiègne. Parijs werd onmiddellijk gewaarschuwd en vandaar werd het bericht telefonisch verspreid in het versterkte kamp. Eén luchtschip was slechts klein i manoeuvreerde op een hoogte van 800 meter, een ander van zeer groote afmetingen vloog op een hoogte van 150 M. Bij hun aankomst boven Neuilly werden twee hevige ontplof fingen gehoord. De bommen ver spreidden een akelige, benauwende lucht. Twee bommen sprongen te Courbevoie. Zij waren gericht op de fabrieken, waar gedurende den nacht- jewerkt was, hetgeen van de Zeppe- ins gezien kon worden door het licht, dat door de glazen daken scheen. Eén gebouw werd totaal vernield. In den grond werd een gat geslagen zoo groot als een huis. Van de vijf arbeiders, die aan het werk waren, werd er één gewond. Slechts enkele personen kregen letsel. Een bom sloeg door een buis van het dak tot den kelder en wondde twee kinderen; een andere viel op een gebouw, waarin zich 70 personen bevonden, van wie niemand gewond werd. Een derde kwam terecht op een blok gebouwen, waar 200 inen- schen woonden, sloeg door het dak, maar wondde niemand. Boven de Engelsche kust. Een Duitsch vliegtuig heeft ook nog een bezoek gebracht aan de Engelsche kust by Deal. Verschillen de bommen welke geworpen werden vielen echter in zee. Op Zee. De aenvil op de Dardanellen. BerUjn, 21 Maart. Het „Berl. Tagebl." meldt uit Konstantinopel: Van alle huizen in de „Belegerde vesting" zooals Engelschen en Rus- Kon8tantinopel reeds noemen, wapperden heden de roode vlaggen met de witte halve maan. Bij den Selamik deed de Min. van Oorlog, Envor Paqja, den Sultan mededeeling van het schitterend succes van de heldhaftige verdedigers der Zeeengten. Overal wordt de groote moed erkend van deze soldaten en officieren, die in een vreeselijken regen van granaten van 19 Engelsche en Fransche schepen, rustig als bij n oefening, hun plicht vervulden. Met de verdediging van de Dar danellen van gisteren, zegt de „Terds- joemani-karikat" kan een nieuwe roemrijke periode in de geschiedenis der Osmanen beginnen. Wij zijn vast overtuigd, dat hot onmogelyk zal zijn, de Dardanellen te vermeesteren. De „Toerau" schrift: De vreeselljke mislukking van den aanval van gis teren, door onze vijanden sedert een week voorbereid zal hun hebben be- dat hun verwachtingen omtrent de vermeestering der Darda nellen dwaas waren. Nadat Enver-pasja den Sultan bij den Selamlik mededeeling gedaan had van het succes bij de Darda nellen, begaf de Sultan, die uiting gaf aan zfjn groote vreugde, zich naar het oude Serai Tophapoe, om daar den mantel van den profeet te en te bidden. Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Telef. Intc. 140. ABONNEMENTSKLEEDING voor Hoeren. Zeer doelmatig. De goederen blijven het eigendom van den geabonneerde. Ons tarief wordt U op aanvraag on- middelljk toegezonden. Konstantinopel, 21 Maart. Het hoofdkwartier meldtWaarnemingen hebben vastgesteld, dat tydens het gevecht in de Dardanellen het Fransche pantserschip „Bouvet" voor den ondergang door twee projectielen van zwaar kaliber werd getroffen "Vijf van onze granaten raakten de Queen Elisabeth", vierde „Inflesible". Aan onze z(jde is slechts een ver dragend kanon beschadigd. Onze ver liezen aan menschen zijn ongeveer twintig dooden. Heden beproefde de vijand niets tegen de Dardanellen. Londen, 20 Maart. De Engelsche pers neemt de verliezen in de Darda nellen, die trouwens niet onverwacht kwamen, kalm op. Het sprak wel vanzelf, dat het forceeren van de zeeengte niet zonder kleerscheuren zou gaan, en dat zulks werd beseft, blijkt het beste uit het feit, dat de twee Engelsche slagschepen „Queen" en „Implacable" en het Fransche slagschip „Henri Quatre" onlangs naar het tooneel van den strijd waren gezonden, om mogelijke ver liezen aan te vullen. Daardoor zal binnenkort de Engelsch-Fransche vloot weer op haar oude sterkte zijn. Marine-deskundigen zijn van oor deel, dat in de berichten der admi raliteit alles een uiteindelijk succes voorspelt; uit die berichten volgt ook volstrekt niet, dat de verdedigings werken aan do Dardanellen sterker z(jn gebleken dan verwacht was. Zij geven toe,dat het gevaar der drijvende mijnen onderschat kan zijn, maar 't is een gevaar dat men kan afwenden. Het vaste besluit der bondgenooten, om de onderneming tot een goed einde te brengen, blykt uit de zending van nieuwe schepen. Da „Gaulols" gezonken? Konstantinopel, 21 Maart. De bla den bevestigen, dat een tweede Fransch oorlogsschip dat tijdens de gevechten van 18 dezer beschadigd werd, aan de kust van Tenedos is gezonken. De bemanning werd door andere schepen gered. Dat schip zou het slagschip „Gaulois" zijn. De „Karlsruhe". De kleine Duitsche kruiser „Karls ruhe", waarvan ook de Engelsche admiraliteit nu aanneemt dat hij in West-Indie gezonken is, was een van de allernieuwste pantserdekkruisers van de Duitsche vloot. Hij was op 11 November 1912 van stapel ge- loopen en had een snelheid van 29,3 mijl, zoodat hij moeilijk te vangen was. De wapening van de „Karlsruhe" be stond uit 12 stukken van 10.5 cM. (lengte 45 kalibers) en twee torpedo- lanceerbuizen. De machines waren turbine werktuigen meteen vermogen van 26,000 P.K., de waterverplaatsing bedroeg 3900 ton, de bemanning telde 373 koppen. De „Karlsruhe" hoorde thuis op het Ooszee-station, maar deed alras in den Atlantischen Oceaan van zich spreken door de vernieling van ettelyke koop vaardijschepen der oorlogvoerenden. Tot haar slachtoffers behoorden de Engelsche schepen „van Dyck", „In- drani", „Higland Hope", „Niceto", „Bowes Castle", „Cervantes", „Pruth", Farm", „Strathroy", „Rio Iguassu", .CorniBh City", „Lynrowan", „Con dor", „Clanton", „Hurstdale", „Maple Branch" en het Nederlandsche schip „Maria" met eon gezamenlijke tonne- maat van ongeveer 76,800 ton. Da „Drasden". Berlyn, 31 Maart. Van goed onder richte zijde vernemen wij over het einde van den kleinen kruiser „Dres- den" nog het volgende: Do kruiser in de baai van Cumberland van he"t Chileerfcche eiland Juan Fernandez met averij aan de machines en zonder kolen op slechts 400 M. van den wal voor anker, toen hij op 14 Maart 's morgens vroeg door den Engolschen gepantserden kruiser „Kent", den kleinen kruiser „Glasgow" en den hulpkruiser „Oraraa" werd aange vallen. De vijand opende op een af stand van 3000 3500 M. het vuur, dat door de „Dresden" werd beant woord. Tegelijkertijd protesteerde de Duitsche commandant tegen de ope ning der vijandelijkheden in neutrale watoren. De Engelsche commandant beantwoordde het protest met de ver klaring, dat hij bevel had, de „Dresden" te vernietigen, wanneer en waar hy het schip zou ontmoeten en dat al het overige door de diplomatie ge regeld zou worden. Daar de comman dant van de „Dresden" inzag dat verdere tegenstand van het beweging- loozo schip tegen de vijandelijke over macht. vruchteloos was, liet hij het schip in de lucht springen. Het ge lukte aan het grootste deel der be manning, zich aan wal te redden. De verliezen zijn drie dooden, acht zwaar gewonden en zeven lichtgewonden. Verschillenden stukken van de springende Engelsche granaten kwa men op het neutrale land terecht en beschadigden een in de nabijheid liggend Chileensch handelsschip. De „Australla". Stokers van den Aystralischen slag^ kruiser „Australia" dragen er niet zonder recht roem op, dat dit schip, 't welk deel uitmaakte van het eskader, dat het Duitsche Stille Zee-smaldeel achtervolgd had, daarbij 48,000 mylen had afgelegd. De ver volging begon bij Raboul en werd voortgezet over Samoa, de Fidsji- eilanden, Fanning-eiland en Mexico. Er werden 60,000 ton kolen en 5000 liter petroleum verstookt. Nederlandsche schepen opgebracht. De stoomschepen „Batavier V", het welk Donderdagmorgen van Hoek van Holland was vertrokken, en „Zaan- stroom", van Amsterdam, zijn door de Duitschers opgebracht naar Zee- brugge. De lading van de „Batavier V" bestond uit levensmiddelen en stukgoederen, terwijl de „Zaanstroom" 300 ton eieren aan boord had. Contra bande was absoluut niet in het schip. Door de directie wordt de in beslag neming dan ook als een wederrechte lijke daad beschouwd. Omtrent de aanhouding der schepen wordt nog medegedeeld, dat de omstreeks Donderdagmorgen 5 uur van den Hoek van Hollaud vertrokken „Batavier V" reeds een half uur na het vertrek werd aangehouden. Ter wijl de commandant der „U 28" met dien van het stoomschip sprak, kwam een ander schip in het zicht. Er werden een paar officieren aan boord der „Batavier" gezonden en de „U 28" stevende naar het andere schip heen. Dit bleek te zijn de uit IJmuiden vertrokken „Zaanstroom". Ook deze werd geseind te stoppen. De kapitein wilde echter een poging aanwenden den onderze&»r te ontkomen. Maar toen deze uit zijn snelvuurkanon een granaat afschoot, die voor den boeg van het stoomschip wegscheerde, achtte men het raadzaam aan het bevel te voldoen. De commandant van den onder zeeër gaf te kennen, dat hy, in ver band met den oorlog en de omstandig heden, het verder vervoeren van de aan boord zijnde voedingsmiddelen: varkeDsvleesch, geslachte kalveren, enz., niet kon toelaten, een en ander in beslag nomen moest en dat de schepen naar Zeebrugge moesten varen. Op dezen weg konden licht Engelsche oorlogsschepen, die patrouil leoren, worden ontmoet. Was dit het geval geweest, dan zou de reis voor de opvarenden, ruim 50 op de „Bata vier" en ruim 20 op de „Zaanstroom", waarschijnlijk niet zoo gemakkelijk verloopen zijn. Zy werden nu heel hoffelijk behandeld. Alleen was hun niet veroorloofd communicatie met den wal te hebben. De aan boord zijnde, in het leger dienstplichtige Belgen werden krijgsgevangen ge maakt. De andore passagiers en de equipage zijn, met uitzondering van de officieren en eenigen der beman ning, die aan boord bleven, met een extra-trein met gesloten wagons naar Gent vervoerd en verder met den trein uit Gent naar Terneuzen go- zonden. Door tusscbenkomst van den waterschout zijn allen onder dak ge bracht. Toen de schepelingen bij aankomst te Zeebrugge verzochten te mogen telegrafeeren, werd vanwege de Kom- mandantur te kennen gegeven, dat voor bericht van het gebeurde reeds Zaterdagmiddag is met het lossen der lading aangevangen. Wat om trent de schepen beslist is, kon men my nog niet mededeelen. Een deel der opvarenden van de „Zaanstroom" is gisteren hier ter stede teruggokeerd. Aan boord waren gebleven de kapitein Thijs Visser, de stuurman, eon hofmeester, een donkeyman, twee machinisten en twee kwartiermeesters. Blijkens de verhalen der terugge keerde leden der bemanning was de „Zaanstroom" ongeveer gelijktijdig met de „Batavier V" Vrijdag door de „U 28" aangehouden. Een officier en en mindere kwamen aan boord. De ,U 28" stoomde vooruit naar Zeebrug- :e- Een reden voor de opbrenging werd niet opgegeven. De Duitschers ge droegen zich zeer beleefd. Te Zeebrugge werden de manne lijke Belgische passagiers gevangen genomen de vrouwelijke Belgische passagiers, de Nederlandsche passa giers en een deel der bemanning van de beide Nederlandsche schepen wer den den volgenden morgen, Zaterdag, onder militair geleide naar de Neder landsche grens gebracht. Naar de leden der bemanning van i „Zaanstroom", die gisteren hier terugkeerden, mededeelden, was Za terdag op do „Zaanstroom" de Duit sche oorlogsvlag geheschen en was met het lossen der lading een aan vang gemaakt. Aan de directie der Hollandsche Stoombootmaatschappij werd nog gisteren rapport over het gebeurde uitgebracht. Van een schieten op de j Zaanstroom" werd daarbij echter geen melding gemaakt. De directie deelde öns mede niet te gelooven, dal dit geschied zou zyn. Immers, de Nederlandsche koopvaar dijschepen bebben strikte orders bij de Dadering van een onderzeeflr dade lijk te stoppen. Onze Regeering is van het ge beurde in kennis gesteld. Het is nog niet bekend welke maatregelen zij in deze zou nemen. Een Taube boven een Hollandsch schip. Het Zondagavond omstreeks elf uur te IJmuiden van Rosario binnen gekomen Nederlandsch stoomschip Zevenbergen" van de reederlj „Fur- ness Scheepvaart- en Agentuurmaat schappij" te Rotterdam heeft een vreemd avontuur op zee beleefd. De kapitein T. Jaski, de eerste- stuurman Coerkamp, de tweede-stuur man H. Verhagen deelden het vol gende mede. Gistermiddag half twaalf waren wij acht mijlen W. van Noord-Hinder vuurschip, toen wij opeens een ge snor van een vliegmachine hoorden. Wij stonden toen pp de brug, keken naar boven en ontdekte een „Taube". De machine vloog omstreeks 250 M. boven ons schip en wierp twee bommen achtereen naar oua, welke echter vóór den boeg aan stuurboord op een afstand van pl. 7 M. in zee ontploften. Daarna vloog het vliegtuig in de richting van de Engelsche kust verder. Wij schilderden toen onmiddelljk de Hollandsche driekleur beneveDS de woorden „Zevenbergen, Rotterdam Holland" op vóór-en achterdek. Toen de aanval gebeurde, woei de Holland sche vlag aan den stok. Ten tweeden male kwam do „Taube" echter terug, na eerst eenigen tijd boven twee En gelsche stoomschepen met witte pijpen, vermoedelijk Cor-booten gevlo gen ook op deze schepen werden door de „Taube" bommen geworpen. De uitwerking konden wy echter niet bespeuren. Wel zagen wy, dat door de Engelsche schepen op de „Taube" werd geschoten, doch of deze schoten doel troffen, konden wy evenmin constateeren. Toen het vliegtuig voor de tweede maal boven ons was, trok de kapitein eenige malen aan de stoomfluit en waren de drie Holland sche vlaggen, die in den mast ge heschen waren, benevens het geschil derde op het doek goed zichtbaar voor de „Taube", waarop deze vedween en spoedig uit zicht was. Nog deelde men ons mede, dat zij Donderdagmorgen twee scheepsbooten gezien hebben, bemand met ongeveer 22 koppen. Dit zagen zij op de hoogte van het „Royal Sovereign" vuurschip. Twee Engelsche torpedobooten kwa men aanstoomen, namen het volk uit de booten over en lieten daarna de vaartuigen drijven. De hulp der Hollanders was dus onnoodig. De „Zevenbergen" was met graan geladen en voer te kwart over twaalven naar Amsterdam op. (H.bl.) Uit den Dultschen Rijksdag. Bij tweede lezing van de begrooting van binnenlandsche zaken heeft de Soc. Dem. zich geducht geroerd. De afgevaardigde Ledebour viel de re- geering aan om haar politiek van verduitsching. Dit lokte reeds rumoer uit. Daarop bracht hjj lof aan de dapperheid en bekwaamheid der Duitsche troepen, doch zeide met verbazing te hebben kennis genomen van de mededeeling dat de DuitBchers voor elk Duitsch dorp dat de Russen in brand steken er drie Russische in vlammen zullen doen opgaan. Hierbij werd hij door Liebknecbt ondersteund, welke het barbaarschheid noemde. Dit had een groot rumoer tengevolge. Zelfs werd het woord verraad ge roepen. Ledebour werd daarop tot de orde geroepen, doch trachtte verder te spreken. Opnieuw ontstond hier door groot lawaai. Verder sprak hij nog over de Duitsche politiek, welke een zegen moest zijn voor hen die naar hulp en vrijheid uitzien. Verschillende sprekers spraken daarna hun afkeuring over de critiek van Ledebour uit. De Min. van bin nenlandsche zaken achtte het niet noodig om erop te antwoorden. Door Scheideman, oveneens Soc. Dem., werd gezegd dat Ledebour slechts in opdracht had over de talen kwestie te spreken. Wat hij verder zegt is voor zijn rekening. Dit lokte natuurlijk van alle kanton levendige betuigingen van instemming uit. Minister Delbrück zeideDit uur zal voor ben, die het mee hebben beleefd, tot de bitterste herinneringen behooren, omdat de kritiek van Lede bour indruischte tegen de grondwet, naar den vorm beleedigend en tegen don meest gevierden legeraanvoerder gericht was (toejuichingen). De oorlog hoeft geleerd, dat wij, zoowel in stoffe lijk als in zedelijk opzicht, rijker waren dan wij meenden, dat de liefds voor het vaderland elk Duitscher, zonder onderscheid van geloof of party een heilig bezit is. Wat ons in vredestijd scheidde, is thans ver dwenen dat is in de vergaderingen overtuigend gebleken. Het zal voor onze vijanden een nieuw bowljs van de economische en moreele onover winnelijkheid van het Duitsche volk zijn (toejuichingen). De begrooting van binnenlandsche zaken werd goedgekeurd. Bij de begrooting van Koloniën werd den verdedigers daarvan hulde gebracht, speciaal aan die van Kiaut- sjau. Evenzoo werd by de behande ling van de Marinebegrooting de dapperheid van de maritieme weer macht geroemd en de verwachting uitgesproken, dat de duikbootoorlog steeds meer in beteeken is zou toe nemen. Beide begrootingen worden daarop zonder discussie aangenomen. By de begrooting voor Financien verklaarde een der rapporteurs dat de financieels toestand nog even voortreffelyk was als voor den oorlog. De Min. van Financien deelde mede, dat de inacbryving op de nieuwe oorlogsleening thans waarschynlyk de 7 milliard ver zou overschrijden, waardoor het bedrag der beide leeningen tot twaalf milliard zal klimmen. By de Rijksbegrooting deelden de soc. dem. mede dat redenen waarom zij voor de oorlogsbegrooting gesterad hadden op 4 Aug. en 2 Dec. ook thans nog voor hen bestonden (toej.) Verschillende sprekers wijzen op het feit dat de achtergeblevenen zoo goed hun plicht vervulden, door de geldmiddelen te schenken voor de voortzetting van den oorlog. Allen zijn overtuigd dat het einde Duitsch- land de overwinning zal brengen. In eindstemming werd de begroo ting aangenomen. Alleen Liebknecht stemde tegen. Na een rede van den president ging daarop de Ryksdag na een door den voorzitter op de keizer uitgebracht Hoch" tot 18 Mei uiteen. te maken en geld te verdienen. De oorlog doodde ze niet, hy bevruchtte De „Vosa. Ztg." schrijft: Het re sultaat van de inschrijving op de oorlogsleening is een merkteeken uiet alleen in de Duitsche financieele ge schiedenis, maar in die der geheele wereld. Het toont de financieele kracht der moderne staten. Zulk een reus achtig resultaat brengt tevens het bewys voor de bewonderenswaardige organisatie van onze geldmarkt. Uit Engeland. Toen het stoomschip Thordis, dal op 28 Februari een Duitsche duikboot geramd heeft (volgens de Duitsche admiraliteit is die duikboor echter niet naar den kelder gegaan), Don derdag to Manchester binnenliep, werd aan kapitein Bell een brief van de admiraliteit overhandigd, hora mededeelende dat hem een tijdelijk patent van luitenant by de marine reserve verleend was en dat de koning hem het kruis van verdienste geschon ken had. Verder beeftdeadmiralitoit bepaald, dat onder de bemanning van het schip 200 zal verdeeld worden. Sylvla Pankhurst. Sjrlvia Pankhurst heeft naar aan leiding van den oproep der Engelsche regeering tot de vrouwen om do plaatsen van weerbare manuen te be zetten en hen zoodoende vrij te maken voor dienstneming in liet leger, een ingezonden stuk in de Daily News geschreven. Zy betoogt daarin ten eerste dat de regeering op die wyze verreweg de grootste werk geefster zal worden, bekleed met grootere macht dan iedere particuliere ondernemer en acht het noodzakelyk dat nu onverwyid het kiesrecht voor het parlement aan de vrouwen wordt verleend, opdat zij even veel recht als de mauneD zullen hebben om invloed te oefenen op de regeering die hen te werk stelt. Voorts eisclit zy dat vrouwen zittiug zullen hebben in de scheldsrechterlyke lichamen, die in arbeidBaangelegenhedcu uitspraak zullen hebben te doen. Ten derde be dingt zy voor de vrouwen die mannen zullen vervangen dezelfde loonen als die mannen ontvingen. En eindeiyk dringt zy er op aan dat er behooriyke arbeidsvoorschriften zullen worden toegepast. Byeenroepiug van een nationale conferentio van vrouwun- vakvereenlgingen acht zy gewenscht ter besprekiDg van wat zy „indus- trieele dienstplicht" noeint. INGEZONDEN. Steuncomité. In antwoord op de motie, de vorige week aangenomen en in de plaatselyke bladen gepubliceerd door het Bestuur van den HelderschenBestuurdersbond, stellen wy er prys op, te verklaren, dat geen dor leden van het Dagelijksch Bestuur van het Steuncomité Helder 1914 zich er aansprakeiyk voor stelt, wanneer buiten het Dag. Bestuur om in de pers gebruik wordt gemaakt van gegevens, door correspondentie met particulieren of organisaties verkregen. Zoo dikwyls als door een ander lid van het Comité of door derden, die op de een of andere wyze op de hoogte zyn gebracht, van derge lijke gegevens in een artikel gebruik wordt gemaakt, kunnen ook wy dit zeker niet goedkeuren. Het Dagelwkbch Bestuob. Duitsche persstemmen. Berlijn, 21 Maart. Naast de gevech ten in de Dardanellen, vormen de Oorlogsleening en de Ryksdagzitting het onderwerp der bCBprekiDgn in de bladen. De „Lokal Anz." schryft over het teekenen van 7 milliard voor de oorlogsleening: Men zal later niet meer verachteiyk van donDuitschen rykdom spreken, niet meer verzinken in aandachtige bewondering voor de groote natie van renteniers. Zy heb ben niet voldaan, die groote „spaar ders" van Frankrijk en Engeland. Alleen de eeuwig-jeugdige kracht van Duitschlands zakengeest doorstaat de proef. Want deze zevenduizend mil-= lioenen zyn een eerste groot bewijs, dat de Duitsche industrie, het Duit,- I ache bedrijf krachtig voortgaan geld Ingezonden Mededeeling. Heupjicht. Pijn in den rug kan het eerste ken- teeken zyn van heupjicht (ischlasl. De pyn kan zich verder ontwikkelen naar de heupen en vandaar laogs het been, waardoor het loopen onmogelyk wordt gemaakt. Deze aandoening kan zoo hardnek kig zyn, dat men zelfs operaties heeft voorgesteld om haar te doen vor- dwynen. De aanwending van zalf, smeersels, enz. op de aangedane plaatsen brengt niet het gewensebte resultaat, omdat zij slechts een tyde- lijke verlichting geven. Zij tasten uw kwaal niet in haar wortels aan, d.w.z. in het urinezuur, dat niet door do nieren verwydord werd. De eenige juiste behandeling is de oorzaak van uw kwaal te doen ver- dwynen, het urinezuur, hetwelk de weefsels en spieren heeft aangetast. Foster's Rugpijn Nieren Pillen her geven aan de nieren Me kracht om haar werk naar behooren te doen, waardoor het urinezuur met de urine uit het lichaam wordt verwijderd, en zoodoende de oorzaak van alle kwalen van rheumatischen aard wordt weggenomen. Te Den Helder verkrijgbaar by de Fa. De Bi e—Biersteker, Keizerstr. 98. Toezonding geschiedt fr. naontv. van postwissel k f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, wei gert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (43)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1