AGENDA. 26 Maart. Zan^- en Roeit, veroen. „Harmonie". Solreo Amusanto ln Casino, 8 uu 26 Maart, Emlul Hullebroeck in Casino, S uur. MARINE EN LEGER. De luitenants ter zee der 8e kl. W. A. don Tei Bondt, A. C. van don B Jla&rdt, A. E. Ernato, J. Varkevisser, en P. J.Harinck,allen dienende ann boord van Hr. Ms. „Noordbrabant", worden 8 April 1915 gesteld ter beschikking en z|jn be- ,r Oost-Iuiliö te vertrekken. De ondervolgonde oiilcieron worden 8 April sji. gesteld tor beschikking en z(Jn bestemd om met het Qouvernoments stoomschip „Oanopus' naar Oost Imlia te vertrekken, als: Luitenant ter zeo der 2e kl. H. Ferwerda van de Stoomloodsboot No. 1idem F. H. Agterbos van Hr. Ms. „Medusa"; idem Se kl. J. W. H. Hoffman van Hr. Ms. „Holland"; idem P. J. Hendrikse van Hr. Ms. „Zeeland"; idem C. W. Heringa van Hr. Ms. „Zooiand"; idem B. Valk van Hr. Ms. „Hulland"; idem E. L. Hartens van Hr. Ms. „Holland"; idem H. C. Nieuwonhulzen van Hr. Ms. .Holland''; Officier van gezondheid der 2e kl. R, A. F. Lach do Bé re van net Marine- hospitaal to Willemsoord. De luitenant tor zee der 2 kl. 0. No(jon wordt 2 April a.e. overgeplaatst van Hr. Ms. „Schor pioen" naar Hr. Ms. „Medusa" De luitenant ter zee le kl. F. A. Buddingh wordt eerstdaags uit Oost lndië hier te lande terugverwacht. BI) Kon. besluit van 23 dezer, is met ingang van 4 April, b(J de zeemacht bevorderd tot officier van gezoudbeid der 1ste klasse, de offi cier van gezondheid der 2e klasse P.J. van Driel. De 2e luitenant D. J. Burger, van de pantser- lort-artillerle, ia gedetacheerd bJJ de artillerie- Inrichtingen aan de Hembrug. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Amkon,uitreis,arrlv.22Maart to Immingliam. Boeroe, thuisreis, arriv.23Maart ie juracme Kambangan, thuisreis, pasB, 33 Maart Peri m. Pr. Juliaua, thuisreis, vertrok23 Maart v. Sabani Rondo, v. N.-Y ork n. R'dam, arriv. 22 Hrt.teCardii Rotterdamsche Lloyd. Rindjani, uitreis,arriv. 21 Maart to Oravosond. Bengalen vortr. 23 Maart v.New-Yorkn. R'dam. Besoeki, uitreis, arriv. 23 Maart te Faimouth. Meuado, uitroie, is 22 Maart Kaap Bon gepas». Ternate, thuisreis, arriv. 24 Maart te Gravesen Djombor, arriv. 34 Maart van Java te R'dam. I'alembang arriv.24 Maart van Java te R'dam. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Ffisia, uitreis,arriv. 28 Maart te Faimouth. Holiandia, uitreis, vertrok 32 Maart van Baliia. Delfland, thuisreis, vertrok 21 Maart van Yigo. Gelria, thuisreis, vertrok 23 Maart van Santos. Kon. West-Indische Maildienst. Java-Bengalen-Lijn. Birma, arriv. 22 Maart van Java teCalcutta. Haven te Nleuwedlep. 26 Maart. Aangekomen van llariingen en ve trokken naar Goole bet Nedc-rl. e. „Friesland". 21 Maart. Aangskoman van Harlingon en ve trokken naar Leltli Eng. s.s. „Amulet". Aangekomen van Hullen vertrokken naar Harlingen Ned. s.s. „Schloland". 26 Maart. Aangekomen van Harlingen en ver trokken n. Goolo Ned. s.s. „Dut veland". VISSCHERIJ BERICHTEN. Nieuwediop, 23 Maart. Door 3 korders aange bracht- 12 mand kleine schol 16.— k 17.— per mand, 8 mand schar k 18.— per mand Door trekkers: 376tal haring 13.76kf 6J6p. tal. 24 Maart. Door 0 korders aangebracht: 6 mand ntortachol 18,- af9.- per mand, 12 mand kleine schol 14.60 h f5.60 per niand, 8 mand schar 12.— a 12.60 per mand. Door trekkers: 460 tal baring 18.40 h 4.16 p. tal. Staatsloterij. Trekking van Dinsdag 23 Maart. le Klas. 2e Lyst. No. 14983 f 5000. Nos. 12979 en 20625 elk f400. Nos. 17641 en 19658 elk f1500. Nos. 8825 en 16444 elk f200. Nos. 4709 12962 15262 12479 18072 19585 en 20516 elk f100. Trekking van Woensdag 24 Maart, le klasse. 8e Ljjst. No. 9222 f 20000. Nos. 491 en 7569 elk f 1000. No. 91-21 f400. Nos. 6801 en 18265 elk f200. Nos. 396 1449 en 14146 elk f100. MARKTBERICHTEN. Schagen, 26 Maart 1616. Paarden f 0.— h Veulens 0.- Ossen 0.— Stieren 0.— 10 Geldekoolen (magere) 180.— 3') Geldekoelon (vette) 295.- 40 Kalfkoeion 180.- Vaarzen 0.— 7 Pinken 180.— Graskalveren 0.- 160 Nuchtere kalveren 7.— Rammen 0.— Schapen (magere) 0.— Schapen (vette) 0.— 480 Ovornoudors 26.- Lammeren 0.— Bokken en Gelten 0.— Varkens (mag.) 0.— 10 Varkens (vette) p. K.G. 80.— 180 Biggen 18.- 26 Konijnen 0.2) -E$& T; Duiven 0.— Ganzen 0.— Zwanen 0.— 800 K G. Boter 1.40 CO Kaas 0.00 6000 Kipoieron p. 100 stuks 8.76 000 Eeudeieron p. 100 stuks 4.— Handel magore Goldekoelen, stug ld. ld. i vlug. ld. Kalfkoelen, stug. Burgerlijke Stand van Helder, van 23 eu 24 Maart 1915. ONDERTROUWDH. v. d. Bosch en A. LavellS. Teitsma en C. P. v. d. PlaatJ. de Bie en A. W. Ko ningstem J. A. Krol en 8. C. C. Man. GETROUWD: J. Kikkert en A.J. Blaauboer. BEVALLEN: M. Wiringa-Visser, d.A. H. J. Leen van Leuvensteyn, z.T. Limburg-Luyt, d.G.Bais Post, d.; A. le Mabieu-Sraits, z. DE OORLOG. 0e algemeene toestand. Veel niuuws is er niet. Het zijn vooral nabetrachtingen over den val van Przemysl wat de telegraaf ons brengt. Zy leeren ons vooreerst, dat van Russische zijde de sterkte van het garnizoen aanvankelijk veel te laag is geschat: geen 25.000 maar onge veer 120.000 man zijn gevangen genomen. Dat getal klopt ook meer met de uitgebreidheid der vesting werken. Interessanter nog is een onthulling van Oostenr|jk8che zijde, die ons ant woord geeft op de vraaghoe is het mogelijk, dat de voorraad levens middelen niet grooter was, zoodat nu reeds do vesting door uithonge ring tot overgave kon worden ge dwongen Nu vertelt ons een Oostenryksch bericht, dat hetgeen de vesting vooral noodlottig is geworden niet zoozeer is geweest hot beleg door de vljan- •duu, als wol hot ontzet door de eigen I troepen. Toon de Oostenryksche troe pen de San hadden bereikt, zoo lezen wij, raakten de Galicische wegen in zoo'n slechten toestand, dat zy op bindernissen begonnen te gelyken. De intendance raakte in de war; niet alleen de gewonden en zieken moesten naai Przemysl woiden ge zonden, maar zelfs moesten uit de depóts van de vesting de veidti oepen worden voorzien. Den 25sten October was eerst de spoorwegverbinding her steld en den 3den November werd de weg naar Sanok alweer door het Russische ge3Cbut bestreken. Die tusschentljd is blijkbaar niet vol doende geweest om den voorraad in de vesting aan te vullen en zoo is te verklaren, dat Przemysl nu al door zijn levensmiddelen was. De Russen hebben hel stukje van Oost-Pruisen benoorden de Memel weer moeten ontruimen. Voor het overige geen nieuws. Er zal nog eenigen tijd moeten verloopen voor dat de invloed van de inneming van Przemysl in de Karpathen merkbaar kan worden. Deze invloed zou zich vooral kunnen doen gelden door de beteekenis van Przemysl als kruis punt van spoorwegen. In hoeverre echter de Russen over rollend mate rieel voor normaalspoor beschikken is niet bekend. („N. Rott. Ct.' Van het Oostelijke gevechts terrein. St. Petersburg, 23 Maart. Mededee ling van den grooten generalun staf Onze verkenuingsaldeeliug in de richting van Memel heeft zich naar ons grondgebied teruggetrokken. Op deu linkeroever van de Njemen, in de streek van Marjampol, hebben wij een aanval der Duitschers met voor hen groote verliezen afgeslagen. Op den weg van Kal war ij naar Su- walki bij Scheplischki heeft ouzo ca valerie, gebruik makende van de duis ternis en den sneeuwstorm, een Duit- achen trein overvallen, gedeelten van de dekkiugeafdeeling over de kliog gejaagd en het overschot gevangen gemaakt.. Wij vermeesterden een groot aantal wagons niet levensvoor raad. In de Karpathen blijven onze troe pen met succes terrein winnen aan het front tusschen den Dukiapas en de boven-San. W|j maakten er 3500 man gevangen en vermeesterden 16 mitrailleurs en 3 kanonnen. De aan vallen van den vijand in de richting van Uszok werden afgeslagen. Generaal v. Kusmanek, de bevel hebber van Przemysl, heeft aan onze sommatie tot overgave onvoorwaar delijk gehoor gegeven. Onze binnengerukt© troepen heb ben zich in het bezit gesteld van vestingwerken. Men i3 begonnen met de Rjsten van gevangenen op te ma ken en den'oorlogsbuit vastte stellen. St. Petersburg, 23 Maart. Mede- deeling van den grooten genoralen staf: Aan don keizer is het vaandel van het 34e Duitsche regiment infanterie, ten zuidoosten van Przasnycz ver overd, aangeboden. Wat er van het regiment was overgebleven had zich overgegeven, na het vaandel in een put te hebben begraven, waar het door ons uit te voorschijn is gehaald. Sedert eergisteren trekken do Duit schers hun zware batterijen van Ossowiec terug. Er zijn nu niet meer dan 4 overgebleven. Twee mortieren van 42 c.M. hebben het slagveld het eeret verlaten. Een daarvan is door ons vuur beschadigd. Geen schot uit deze stukken heeft de betonwerken van de vesting kunnen bereiken Geen werk van do vesting werd vernield. Ons geschutvuur was ook aanmerkelijk beter dan dat der Duitschers. De aaDval van den vijand heeft de forten van Ossowiec aller minst in een kritieken toestand ge bracht en de Duitschers slaagden er zelfs niet in onze infanterie uit de veldwerken te werpen. Aan het front tusschen Liuzna en Ropica en Russka heeft de vyand den 19den een hevig vuur vau 12- duims granaten geopend. Onder be scherming daarvan hebben 20 vijan delijke bataljons om viei uur in den morgen onze veel zwakkere strijd krachten aangevallen. Onze infanterie openden zonder eenige haast een goed gericht vuur. De vijand naderde met behulp van zijn reserves onze loop graven tot op 200 passen, maar na op korten afstand enorme verliezen te hebben geleden en nadat zyn reserves uitgeput waren, is hy om 9 uur van al onze stellingen terug getrokken. Het gevechtsterrein was geheel met dooden en gewonden bedekt. De aanval werd hernieuwd door do 39ste honved-divisie. Do Hongaarsclie soldaten waren geheel buiten zich zelf en bestormden door de draad vei- 8perringeD, in weerwil van zeergroots verliezen, met buitengemeene ver woedheid onze stellingen. De heuvel Stackkowka ging drie malen van do eene partij naar de andere over. Bij den vierden tegenaanval om 6 uur in den middag heeft een handvol onzer dapperen den vijand weer vaD don heuvel af geworpen. De woede van ons regiment, dat de Loopgraven eerst had verloren, was zoo groot, dat in het handgemeen), dat volgde, geen gevangenen werdon gemaakt. Medegesleept door het succes hebben wij den vijand op zijn vlucht ver ver volgd en uitsluitend raet^de bajonet en de geweerkolf. In den nacht van den 13den onder namen drie Oostenrijksche regimenten een aanval op den sector van de Sen- kowa - MessiasMale. Drie Russische compagnieën en 200 kozakken onder bevel van overste Trojanof wierpen den vijand in een nachtelijke aanval over de Senkow terug, vermeesterden 2 mitrailleurs en maakten 5 officieren en meer dan 500 man gevangen. Deze wanhopige aanval is den vijand op reusachtige verliezen van 14 regi menten te staan gekomen. De aanval had uitsluitend ten doel onze aan dacht van Przemysl af te leiden en gunstige voorwaarden te scheppen voor den laatsten uitval van het gar nizoen, welke uitval den volgenden morgen werd ondernomen. Berlijn, 24 Maart. Offlclecle medo- deeling uit het groote hoofdkwartier Onze troepen, die den vijand ten N. van Memel vervolgen, hebben bij Po- langen 500 Russen ge vangen gemaakt, I 3 kanonen en 2 machinegeweren buit gemaakt en den vijand veel ge roofd vee, paarden en andere have afgenomen. Bij Langs-argen ten W. van Tau- roggen en ten N. O. van Mariampol zijn aauvailen van de Russen met zwaro verliezen voor den vijand af geslagen. Ten N. W. van Ostrolenka zijn ver scheidene aanvallen van de Russen mislukt. Wij namen den vijand 20 officieren en ruim 2500 man aan ge vangenen en 5 machinegeweren af. Ook ten Z. van Plock mislukten verscheidene voorwaartsche bewe gingen van deu vijand. Aan de Oardanellen. Berlijn, 24 Maart. Een correspondent van de Tribuna op Tenedos, meldt, dat daar veertig transportschepen zijn aangekomen met ongeveer 30,000 man. Er heerschte dientengevolge op het eiland groote bedrijvigheid. De Inflexible die op een zandbank was geloopeD, was volgens dezea correspondent nog niet vlot. In Athene maakt het bericht van den tegenslag der geallieerden voor de Dardanellen grooten indruk. De pers is er over ver heugd, dat de Grieken niet deel heb bed genomen aan deze actie. Anders zouden ook zij waarschijnlijk thans groote verliezen hebben te betreuren. Oostenrijksche verliezen. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat het volgende overzicht wordt, ge geven van de verliezen der Oosten rijkers tot half Februari: gesneuveld 481,000, gewond 856.600, vermist 232,500 maD, tezamen 1,570,100 man. Indien men by deze verliezen de op 2,500,000 man berekende verliezen der Duitschers telt, komt men tot een totaal van ruim 4,000,000. De houding van Italië. „Central News" verneemt, dat de Italiaansche regeering alle goederen verkeer per spoor over Zwitserland Daar Duitschland stil heeft gezet. Volgens den correspondent van de „Daily Mail" te Venetiö, was de politieke toestand in Italiö Dinsdag in de laatste vierentwintig uur vol komen veranderd.- Zaterdag leek ten vergelijk tusschen Oostenrijk en Italiö nog mogelijk, maar Zondag heeft de Italiaansche regeêrihg een zet gedaan. De lang dreigende uitzetting van Duitsche en Oo&lonr Ijkacbe onder danen in menigte-werd voorbereid. Dertig Duitschers5 en Oostenrijkers te Vonetiö kregen ook aanzegging, dat zy den volgenden dag naar de grens gebracht zouden worden. Verschillende wijzigingen in den spoorwegdienst naar de Oostenrijksche grens schijnen er op te duiden, dat do sporen voor troepenvervoer ge bezigd zullen wordon. Men heeft aau officieren sedert Maandag geen verlof meer toege staan, zelfs niet van elkele uren, en een aantal inaanschappen van de marine zijn naar Tarente geroepen, om aan boord van hun schepen te PLAATSELIJK NIEUWS. Gemeenteraad van Helder. Het verslag van de zittiug vau den Raad der gemeente Helder, gehouden op 23 dezer, is opgenomen op pagina van dit blad. Evenals de kapitein ter zee Nljland, wiens bestemming tot lid van her Hoog Militair Gerechtshof in Nederlnndsch-Iudiö, onlangs werd aan gekondigd, zal ook de kapitein ter zee Pieren, te zijner t(id in aanmerking komen om te worden benoemd tot lid van dat. hooge militaire college in Indiö. Naar wij vernemen, is aan den dirocteur van het Stafmuziekcorpa der marine te Willemsoord, den heer A. L. Hazebroek, die thans den rang van machinist bezit, met iDgang van 1 April den rang verleend van Lui tenant ter zee 3e klasse. Goedkoops levensmiddelen. Door het Raadslid Verstegen is verzocht hedenavond de volgende vraag tot B. en W. te richten: „Welk standpunt neemt Uw college „in ten opzichte vau de circulaire van „den Minister van Landbouw, Njjver- „heid on Handel, waarin voediügs „middelen worden aangeboden tegen „verminderden prijs voor on-eu min- „vormogendeu in deze gemeente?" Vergunning om langer te dienen. De commissie in wier handen ge steld zijn de inlichtingen van den Minister vaq Marine op het adres van P. J. Crum, opper-torpedist a/b. Hr. Ms. „KöniDgin Emma der Neder landen", houdende verzoek te bevor deren dat het hem vergund worde te blijven dienen tot het begin vau 1916, veroenigt zich in haar verslag aan de Kanier met de beschouwingen van den Minister en stelt aan de Kamer voor don Minister dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen. Bedoelde beschouwingen van den Minister komen hierop neer dat of schoon Crum een bekwaam en op passend onderofficier is, het niet be paald noodzakelijk werd geacht hem _jn het belang van den dienst toe to staan, nog langer te blijven voort- dienen, zoodat voor inwilliging van z^n verzoek hem een niet te verde digen bevoorrechting boven anderen zou ten deel vallen, terwyi zyn in dienst blyven het onmogelijk zou ma ken aan de billijke verwachtingen be treffende bevordering van den oudsten torpedist-majoor te voldoen. Tsltfoon en telegraaf. Tengevolge van den sneeuwstorm waren Donderdagavond 1.1. op de iyn Anna Paulowna- Alk maar eenige telegraaf- en telefoondraden naar be neden gekomen. De trein reed daarin en vernielde daardoor een nog grooter gedeelte. De telegrafische en telefonische gemeenschap van don Helder met de buitenwereld werd hierdoor ernstig belemmerd. Telegrammen moesten tot Maandagavond via Leeuwarden worden verzonden en kwamen daar door met eenige uren vertragiDg aan. De telefonische verbinding was echter tot gisterenavond geheel verbroken. Üeden is deze dienst gelukkig weder in orde. Ultvoering-Lingeman. Door leerlingen van den heer G. J. Lingem&n, den Welbekenden viool- leeraar der Maatschappy tot bevor dering der Toonkunst, werd gisteren avond eene uitvoering gegeven in „Casino", waarby de dames J. Meyers (piano), A. Stammes (zang), en de heeren G. J. Lingoman (alt) en A. J. C. Moolj, Directeur der afd. Helder M. t. B. d. T. (piano) welwillende mede werking verleenden, benevens het strykorkest der afdeeling. Uit den aard der zaak droeg deze uitvoering, althans wat het eerste gedeelte betreft, het karakter van eeno openbare les. Mejuffrouw J. Jellema opende de rei met een noc turne voor viool, gevolgd door den jongenheer A. Grünwald, die op waar lijk muzikale wijze een Gavotte van Martini op zyne viool ten beste gaf. Mejuffrouw Stammes zong een drie tal kleinere liederen, gevolgd, even later, door nog eenige andere, waarbij zij gelegenheid had met de haar door de natuur geschonken fraaie stem te schitteren. Jongejuffrouw L. Redeke demonstreerde in een Larghetto van Nardini, mejuffrouw M. Schol in een Berceuse van Benj. Godard hare vor deringen op de viool, waarna mejuf frouw F. Heijselaar met Boethoven's bekende en geliefde Romance f gr. terts besloot. De heer L. Polak gaf ons vóór de pauze reeds een voor proefje van het muzikaal genot, dat ons na de pauze wachtte; zijne romance en mazurka van Wieniawski, met groote artisticiteit gespeeld, en onder ademlooze stilte aangehoord, oogstten daverend applaus. Na de pauze spoelde het orkest, waarby mejuffrouw Meljers optrad alsaccompagnatric®, Mozart's „Kleine Nachtniusik", dit geestige, innige en mclodieuse toonstuk, waarin het genre van dezen meester zoo goed uitkomt. De heer Liogeman, van wiens meesterschap op de viool wij herhaaldelijk konden genieten, liet in het Fantasie-concert vau Ritter zijno fraaie altviool weenen en klagen, jubelen en juichen, on voorzeker was het applaus uit het dankbare hart van het, niet zeer talryke, publiek geweld, zoodat hij nog een toegiftje gaf, dat wij dankbaar aanvaardden. Nogmaals trad do onvermoeide mejuffrouw Stammes op om in twee liederen vaD baar gaven te doen ge nieten, waarna het orkest met de weemoedige, maar zoo innige com posities van Edv&rd Grieg, besloot, ons latend in een dankbare stemming van veel genoten moois. Voor het traditioneel© bal waren reeds veel krachten aanwezig, zoodat dit wel geanimeerd zal zyn geweest, al hebben wij er niet van geprofi teerd „Hat Witte Kruis". Woensdagavond j.l. vergaderde in „Tivoli" de afd. Helder van de Noord- Hollandsche Voreeniging „Hot Witte Kruis", OQder voorzitterschap van Dr. Vau der Lee. lugekomen was de mededeoling van het Hoofdbestuur, dat het ver- plegingsoord „Hcideheuvel", tot hier toe beschikbaar gesteld voor het „Roode Kruis", van 15 Maart weer ter beschikking der afdeelingcn is tot hot zenden van patiënten. Van B. en W. was ontvangen een schrijven, dat door den Raad voor 1915 een subsidie van f100.— is toegestaan. De secretaris, dc heer G. de Ven, brengt verslag uil over de 6Ce Alg. vergadering, te Amsterdam gehouden. Uit het jaarverslag van de afdee- liDg, uitgebracht door den secrotaris, bleek, dat bet ledental klom van 1855 tot 1908 (op 31 Dec. 1914). De contributie steeg van f2309.— tot f2422.50. De gc-heele ontvangsten waren f4135, de uitgaven f1844.346. Alzoo eou batig saldo van f2291.44. 1499 aanvragen om materieel tot ziekenverpleging kwamen in, 36 ont smettingen werden gedaan. Met de rij wiel brancard werden 24 patiënten vervoerd. Naar „Heideheuvel" wer den van hieruit geen patiönten ge zonden. De rekening en verantwoording van den penningmeester en den tij- deiyken penningmeester waren door de heeren Dr. Grunwald, T. van Heus- den en H. van Aken nagezien en in orde bevonden naar rapport van eerstgenoemde. (De cijfers vindt men in 't jaarverslag van den secretaris). De begrooting voor 1915 werd in ODtvangst en uitgaaf vastgesteld op f5861.44. Op bon van den geneesheer zal voortaan voor patiönten ys van de coöp. Ijsfabriek verkrijgbaar zyn. Aan de orde is thans bespreking van hot rapport van de commissie, benoemd om ©en onderzoek in te stellen naar de oprichting van een Volksbadhuis in deze gemeente, welke commissie bestaat uit de heeren Dr. Groenendyk, H. M. Beeckman en A. Krijnen. Het rapport was den leden bereids toegezonden. Het wordt door do commissie nog hier en daar toe gelicht. De lieer De Ven brengt hulde aan de commissie voor haar arbeid, doch meent, dat, waar volgens conclusie der commissie f25000.— zal moeten worden geleend by de gemeente, het daarvoor nu een ongeschikte t,yd is - hy zou dus liever nog eenigen tijd wachten. Dr. Groenendyk is het hiermede niet eens en meent, dat de Raad deze kwestie wel zal bespreken. Meerdere hoeren nemen deel aan de discussie. Besloten wordt de conclusies der commissie aan te nemen en alzoo aan den Gemeenteraad te vragen: 1. Het benoodigde kapitaal, geschat op f25.000, als voorschot tegen een rento van 44 procent 'sjaars zonder verplichting van aflossing. 2. De benoodigde grond in erfpacht te geven, b.v. tegen een canon van fl.- 'sjaars. 3. Een jrarlijksche subsidie van f600.—, waarvoor schoolbaden kun nen worden verstrekt tot een maxi mum van 1000. 4. Het duinwater aan het badhuis te leveren voor 6 cent per Ms. Als terrein zal aangevraagd wor den het plantsoentje, aangelegd by I do Nieuwe Kerk, waardoor ook nog onderhoudskosten voor de gemeente vrijkomen en een mooi centraal punt in do gemeente wordt verkregen. Met algemeene stemmen wordt tot de aanvrage besloten. Door het Bestuur der Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose werd aangevraagd eene subsidie. Het bestuur stelt na onderzoek voor om de vereeniging een rente loos voorschot te verleenen van f200. terug te betalen in 2 jaar. Uitvoerig werd door den heer W. Visser de subsidie-aanvrage bepleit. Hy stelt voor die subsidie op f 100.— vast te stellen. Na bestrijding van de bestuurstafel en de daarop gevolgde repliek en discussie wordt het voorstel van den heer Visser verworpen en het bestuurs voorstel daarop met algemeene stem men aangenomen. Iu de plaats van Dr. Groenendyk, die wegens vertrek naar Indiö be dankt heeft, wordt tot bestuurslid gekozen de heer Ds. Visser. De voorzitter brengt daarop huldo aan Dr. Groenendijk, die van 't begin af in het bestuur zitting had, voor 't vele dat hy in 't belang der ver eeniging deed. Van zyn groote be langstelling getuigt ook zeker wel dat hy nu nog gekomen is om zijn troetelkindje, het Volksbadhuis, te verdedigen. Het mooie rapport is voor een groot deel zijn werk. Voorzitter hoopt dat het deukbeeld van Dr. Groenendijk zal verwezen lijkt worden en stelt voor genoem den heer tot eerelid te benoemen en hem als blijvende herinnering een oorkonde aan te bieden. De vergade ring toont door applaus hare instem ming met de woorden van den voor zitter en neemt het voorstel aan. Dr. Groenendijk betuigt zyn dank voor de welwillende medewerking, die hy steeds ondervonden heeft, 't Was hem een genoegeu met dit bestuur zoo langen tyd in 't belang der Volkshygiöne te mogen werk zaam zijn. Wat het Volksbadhuis betreft hoopt hy, dat het moge tot stand komen on dat het een mooi monument zal zyn, dat van de liefde van Helder voor de Volkshygiöne getuigen zal. Daarna wordt de vergadering ge sloten. Militaire Huisvlijtwedstrijden. De tentoonstelling van voorwerpen, vervaardigd door militairen in de stelling Heldor, voor de Huisvlijt wedstrijden, uitgeschreven door de plaatselijke afdeeling van den Volks bond, zal gehouden worden van 16 tot en met 19 April. De inzending van voorwerpen zal kunnen plaats hebben van 11 tot 15 April, eiken avond van half vijf af, en wel in eon der lokalen van de Ambachtsschool, waar ook de ten- toonsrelliDg gehouden wordt. Aan de tentoonstelling wordt een verloting verbondon, waarvan de prijzen bestaan uit voorworpen op de tentoonstelling aan to koopen of gratis daarvoor afgestaan. Eventueole baton van de tentoon stelling met verloting komen ten goede aan het Plaatselijk Steuncomité. Bouw van 132 woningen aan dan Brakkeveldweg. Door de Vereeniging voor Volks huisvesting „Helder" is het bouwen van 132 woningen opgedragen aan de laagste inschrijvers, de firma Gebrs. Smit, alhier, voor do som van f212.600.-, Door aan rat aangevallen. Gisterenmiddag werd de 9-jarige A. M., terwijl hy met andere makkers op dc steecen aan den Zeedijk aan het Bpelen was, door een rat aange vallen. Op het hevig gegil van den knaap schoot de visscherman G. Bak ker toe, die de mouw vaD de jas van den jongen opensneed en de rat doodde. De jongen was op twee plaat sen in den arm ernstig gebeten, zoo dat geneeskundige behandeling nood zakelijk werd geacht. Onder den wagen. Gisterenmorgen reed een 14-jarige jongen, doordat hij niet tydig genoeg uitweek, aan den Kanaal weg met zyn rywiol tegen een vrachtwagen, ten gevolge waarvan by ter zyde tuinlelde en mot den linkervoet onder een der voorwielen terechtkwam. Daar vry ernstig gekneusd, moest het jonge mensch met denzelfden wagen naar huis vervoerd worden. Drama. Een nog jong vrouwtje, die het in den laatsten tijd slecht met haar man kou vinden, bracht gisterenavond de buurt een oogenblik iu opschudding, doordat zy, na een hevige woorden wisseling, met overspannen zenuwen de straat opholde naar den kant van de gracht om daar een einde aan haar leven te maken. Halverwege reeds in het water, werd do ongeluk kige door de matrozen G. de Vries en T. Boogaards weer op het droge gehaald. Raadsoverzicht. Nog uiet zoo heel lang is bet ge leden Dinsdag 24 December 1914 is de datum dat wij in het Raads overzicht schreven: „Anderhalf uur is er geredeneerd in den Raad, an der half uur, en wat is het resultaat voor de krant? Een EDgelsche not ting, zou de oude Gerrit zeggen, de loopknecht van do Kopperliths", enz. En het was in den nacht van Dinsdag op Woensdag 26/27 Januari, dat, onder het huiswaarts koeren van d© debatten in den Helderschen Raad, een onzer het in gemeenzame beteekenis voor het begrip erwtensoep gebruikte woord had vastgekoppeld aan het begrip „vergadering", daar mede te kennen gevende, dat de debatten hem langer hadden toege schenen dan mot het oog op de belangrykheid des Raads wenschelijk ware geweest, maar tevens daarmede ontegenzeggelyk een blaam werpende op dit achtbaar college. U begrijpt, dat wij niet aldus door kunnen gaan. Wy kunnen niet nög eens weer zeggen, in alle bescheiden heid opmerken, dat het ons voorkwam, dat do belangrykheid van het ge sprokene in do Raadsvergadering aanmerkelyk ware verhoogd indien de debatten tot een minimum waren beperkt geworden, nog minder kunnen wy, om het op 26/27 Januari ge bezigde gemeenzame woord nogmaals te gebruiken, van een „snertvergade- ring" spreken. Het eerste kunnen wij niet doen om de eenvoudige en voor de hand liggende reden, dat het toch niets geeft, en dat een ezel zich geen tweemaal, en een Raadsoverzicht- schry ver geen driemaal aan denzelfden steen stoot. Want wanneer de Raads leden nu persé in hun college willen praten, praten, als maar praten, dan is er tenslotte geen macht ter wereld die hen dat beletten kan, en dan doe je als publiek of als verslaggever maar het allerbeste je ziel in ïydzaam- beid te bezitten. Ze scheien er van zelf wel uit Wy verklaren dan ook plechtig, met de hand op het hart, dat dit de laatste maal is, dat wij aanmer kingen zullen maken op de eloquen- tieve hoedanigheden die in den laat sten tijd in den Raad worden tentoon gespreid, verkiezende wy niet langer te vechten tegen de edelachtbare bierkaai. De liefhebberij is overigens vry onschuldig, al kan zy, onder zekere omstandigheden, kostbaar worden voor den Raad, b.v. wanneer ze een extra zitting nooclig zou maken. En wat de qualificatie van deze vergadering betreft, zeer zeker kan van deze niet op geringschat- tenden toon worden gesproken, want reeds het op de agenda aangebodene, zich bescheideniy k op één enkelen regel terugdringende postje, „verhooging van den gasprljs" was van een onheil volle, luguber© geheimzinnige kracht. Wehe wenn sie losgelassen, Wachsend ohne Widerstand, Durch die volkbelebten Gassen Wftlzt mit ungeheurem Brand ziugt Schiller en wy mot hem. Wy, de menscben van de pers, zaten te rillen en to beven, vanwege de debat ten, die wy zouden krijgen te verslaan. Wy hadden al allen afstand gedaan van onze nachtrust, we hadden ons al voorbereid, samen, mèt den Raad, te vechten tot het bittere einde, t.e zegepralen als het kon, ouder te gaan als het moest. We zagen de geheim zinnige kracht, losgelaten over de groene tafel, (die wij tot ons leed wezen een vorigen keer verschoten noemden, hetwelk later bleek de natuurlijke kleur derzelvo tafel te wezen,) zwevende boven de hoof den der raadsleden, ze verhittend en roodkleurend, in steeds grooter wor dende kringen verdwijnen, terugko mend, weer verdwijnend, tot tenslotte een andere geheimzinnige kracht, de uitputting en de sprakeloosheid, haar opnam en beide zouden oplossen in het donker van den nacht. Want dit voorstel van B..en W. om den gasprys te verhoogen, dat daar zoo maar even, op korten ter mijn in den Raad werd geworpen, was de knuppel in het hoenderhok, en wy vreesden, dat des gekakels veel en der eieren weinig het resultaat zouden worden. Maar 't kwam zoover niet, of liever, 't kwam veel verder. Want toen het zoowat kwart voor elf waa geworden - men had het hartige boutje tot het laatst bewaard bleek het, dat eigenlijk niemand erg veel trek meer had; men was aan alle kanten vol daan en snakte naar een sigaartje. Onder ons gezegd, maar u moet er niet over spreken er waren al raads leden geweest, die zoo heel in 't ge niep af en toe een trekje hadden ge daan. U weet wel, zooals wij vroeger op school rooktenja bukt je gauw even onder de tafel, een trek, met de hand gewuifd, en meester is toch meestal niet zoo snugger dat-io 't snapt, toen het dan zoo wat kwart voor elf was geworden, kwam de heer Verstegen met het plan om het punt in kwestie te verdagen en daarvoor een aparte vergadering uit te schrijven. Aanstonds werden hier de (algemeene beschouwingen over geopend Maar wij moeten nog met ons overzicht beginnen eu zouden hier al bijna aan het eind zyn zonder begonnen te zyn. Revenons k nos raoutons: het hartige hapje dan werd bo waard voor oen nieuwe vergadering, of liever: eene voortzetting van de oude. Men heeft dan beter den tyd om de zaak'te bespreken, begrijpt-u. Het was reeds dadelijk merkbaar, dat het by de gasdebatten warm zou toegaan. Want we kregen al eenige voorproefjes by het adres van den Held. Bestuurdersbond. Men weet, dat de Raad by een vorige gelegen heid besloten had om tijdelijk goed koop© cokes beschikbaar te stellen voor hen, die in de laagste klassen van den H. O. waren aangeslagen, alsmede voer hen, die niet waren aangeslagen. Deze termyn expireerde 1 April en nu kwam de Held. Be stuurdersbond verzoeken hem nog met eene maand te verlengen. B. en W. hadden gemeend afwijzend te moeten adviseeren, doch kwamen van eene koude kermis thuis. De Raad was het heelemaal niet met dat stand punt eens, ja, de heer Krynen ging zelfs zóóver, dat hy zeidclaten we, zoolang de omstandigheden blijven als ze zijn, de cokes goedkoop beschik baar stellen. Immers, zoo redeneerde deze heer, in den a.s. zomer is het gebruik toch gering, en'in den a.s. wiDter komt men weer met li6t ver zoek en moeten we, willen we conse quent blyven, het weer toestaan. Doe het nu dadeiyk, dan zyn we er af. Maar de Raad vond hot veel te leuk in den aanstaanden winter weer eens een avond vol te praten en stond, na langen, bangen stryd, toe, dat de termyn tot 1 Mei verlangd werd. De heer Van den Berg was de eenige der raadsleden, die in dezen B. en W. de beschermende hand boven het hoofd hield, die uitriep: liever sneven dan goedkoope cokes te geven Maar wie nu denkt, dat, toen het voorstel van het Dagelljksch Bestuur, dat af- wyzend wilde beschikken over het verzoek, gevallen was, daarmede de zaak afgeloopen en de toestemming tot 1 Mei verlengd was, die had het mis. De Voorzitter wilde maar zonder meer dat voorstel in stemming bren gen, maar de heer Krynen liep uit Ho, ho, ik ben er ook nog! Toen hadt je de poppen aan het dansenDe Voorzitter wilde niet, wilde per só niet, dat bet voorstel- Ki-ynen in behandeling kwam, omdat dit veel te ver ging. De hoer Krynen weigerde per sé het op te geven, om dat het andere hem niet ver genoeg ging. U voelt, lieve lezer, dat het een lastige geschiedenis werd en dat men, menschelljk gevoelende, den Raad niet kl te kwalijk nemen kan, dat hij het eigenlijk zelf niet wist. Maar ten slotte won de Bestuurders- bond c. s. het en de heer Krijnen sneuvelde met eere. En een ander principieel punt, waarbij de gemoederen hevig ont hutst werden en de heer Verstegen een heel aardig debat aanging met den Voorzitter, betrof ook alweer zijdelings de gasfabriek. Het was de oude geschiedenis van den werkman J. Kerkhof. Door den directeur aan gesteld als vast, had deze in zijn pensioensbijdrage gestort, en na ©en jaar, toen bleek, dat de directeur ten onrechte hem als vast had benoemd, daar die benoeming by den Raad berustte, had hy Kerkhof zijn ge storte gelden terugbetaald en deze was nu weer los werkman. Toen is hij later vast geworden en heeft weer gestort voor zijn pensioen, maar uitteraard meer dan hij zou storten, ware hij den eersten keer vast be noemd. Kerkhofs fout is geweest, dat hij de gestorte bedragen zonde: protest heeft geaccepteerd en zich niet tot den Raad heeft gewend, maai de heer Verstegen deed eene pogiiig hem alsnog eene vermindering vau pensioen-bijdrage te verschaffen. Deze poging mislukte, niet zoozeer op principieele gronden dan wel op for meel©, omdat men vond, dat hij zelf zich tot den Raad behoorde te wen den in plaats van een Vereeniging. Het „aardig debat", dat de heer Ver stegen aanging met den Voorzitter, kenmerkte zich' door eenige teekou- achtige incidenten. Zoo sprak do heer Verstegen een beetje heftig van „on der de tafel werken" van het verzoek door den Voorzitter, waarop deze laatste vuur vatte en protesteerde tegen deze uitlating, die inhield, dat hij willens en wetens ditpdres tegen werkte. Waarop de heer Verstegen protesteerde, waaropten slotto allemaal in lachen uitbarstten. Want blaffende bonden bijten niet en bet onder de - tafel werken van het voor stel was heusch niet zoo vreeseiyk bedoeld als de Voorzitter meende te moeten concludeeren. Op een andere plaats kreeg dezelfde heer het met den Voorzitter aan den stok naar aanleiding van'eene op merking in-een schrijven vau do Gezondheidscommissie. Deze drong nl. aan op het bouwen van gemeente- woningen en op do vraag des heeren Verstegen deelde de Voorzitter mede, dat dit schry ven geen punt vau over weging uitmaakte van het College van B. en W. De Voorzitter vertelde hoeveel moeite men gedaan had om het. betreffend gezin onderdak te geven, ho6 niemand hen hebben wilde, en de altijd slagvaardige heer Ver stegen zoide, dat dit, dan juist oen reden was voor de gemeente om te bouwen. Bij een volgend punt leed de heer Verstegen eene nederlaag. Hij Lrachtte de uurloonen voor werklieden in dienst der gemeente omhoog te voe ren, wees op Hilversum en Zaandam (O, Zaandam! werd er al geroepen) maar de beer Krijnen zeide, dat deze steden, onder den rook van Amster dam liggend, verplicht zy'n hooge uurloonen uittekeeren, en dat de hoer Verstegen maar eens naar Alkmaar en Utrecht zien moest, daar zouden de looneu niet zoo hoog zyn. De heer Verstegen keeken zweeg. De loonen waren daar laag. De heer AdriaaDse verkreeg de permissie dat de Veiling-vereeniging een gebouw mag opslaan ter plaatse waar zy hare veilingen houdt. Maar 't kostte alweer eenige moeite, want, de Voorzitter verdedigde met luind en tand het afwijzend advies. Geluk kig, het kwam er We kwamen nu met spoed aau het einde en genoeglyk werd, over de vraag of het punt vaD de gasprljs verhooging zou worden uitgesteld ja of neen, eon kwartiertje geboomd. Naar aanleiding van het feit, dat men het aanvankelijk niet eens was over de urgentie dezer zaak, meende de heer De Geus eene onvriendelijk heid aan ons adres te moeten lan- ceeren. Verschillende leden wezen er op, dat de tijd te kort was ge weest om zich voldoende op de hoogte te stellen van de portee van dit belangryke vooretel, dat daar maar zoo plotseling tor tafel werd gebracht. Zy wilden en terecht de zaak van de verhooging van den gasprys nog eens ampel onder de oogen zien en de verdaging der verdere zitting tot Donderdagavond was hun dus zeer welkom. Maar de heer De Geus riep uit: „De kwestie is reeds lang iD 't Vliegend Blaadje besproken, het is dus niet noodig, dat men die thans nog bestudeert. Reeds verleden week Zaterdag werd zy in dat blad besproken." De spreker werd onmiddeliyk ge- interrumpeerd. Van alle kanten werd geroepen: „Niet waarl Pa3 deze week Zaterdag heeft het in de krant Wy begrypen dien uitval van den heer De Geus niet. Beter dan een der raadsleden kon hy, als wethouder, weten, dat de stukken betreffende deze zaak, eerst Donderdagnamiddag in het bezit waren der raadsleden, zoodat de „Heldersche Courant", volkomen terecht, daarvan niet vóór Zaterdag melding kon maken. Had de heer De Geus dan verwacht, dat wij eene dergelijke, voor het Heldersch publiek gansch niet onverschillige zaak, maar hadden laten passeeren zonder meer en haar plotseling het publiek op bet lijf hadden gegooid? Van een vrijzinnig wethouder verwondert ons een der- gel yke uitval bovenmate. Indien ooit, dan wordt door deze geschiedenis de wenscheiykheid gu-. demon8treerd van het vooraf in do plaatselyke pers publiceeren der in gekomen voorstellendit geschiedt in tal van gemeenten. En juist hier, by gemis vau een Gemeenteblad, zou dit van veel nut zijn èn voor de raadsleden èn voor de ingezetenen. Het is toch niet meer dan billijk, dat het publiek vooraf kennisnoine van kwesties die in de allereerste plaats zyn belangen raken.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2