HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Heider, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Eerste Blad. No. 4445 ZATERDAG 27 MAART 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 et, Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37* 45 „0.75 Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 60 AdvertentiSn van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet) 30 cent Elke regel meer 6 ct Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 16 cent Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2* cent Aan onze abonn 'a buiten de gemeente |wordt beleefd verzocht 't verschuldigde ab- bonnementsgeld Heldersche Cou rant, Zondagsblad en Modeblad le kwartaal 1915 te willen over maken per postwissel of aan post zegels vóór 3 April a.s., zullende auders daarover met 5 cents verhoo ging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 2J/3 cent beplakt te worden. Men gelieve er rekening mede te houden, dat de prijs van het Zondags blad thans f0.52* per 3 maanden is. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). mS Maar! op: onder: op: onder: v.m.rn.m. Zoailag 3s a. 3.4 m. 4.41 5.44 8.23 >£7 0.7 Maandag V 4.29 4.54 S.41 051 654 7.- Dlnadac 60 5.66 5.6 559 6.3S 759 7.4S Wosnsd. 81 7.27 6.18 657 854 8.16 8.24 ▲pril Dondard. 1 8.1 6.38 5.85 8.85 856 9.6 VrUdag 2 1057 5.61 5.98 0.38 986 0.49 ZaUrdag S 0.16 982 087 10.10 10.82 LENTE. Ontwaakt I De lente ia nu toch wel gekomen I Kieviten schermen boven hunne nes ten en eenden hebben al lang eieren. Al niet meer te tellen zijn de vogels, die uit de winterkwartieren naar hun geboorteland zijn teruggekeerd. Er stuwt leven, er sluipt nieuwe beweging in de bosschen, in de moe rassen en over de welden! Op de landerijen zie je nu duizen den groene bladrozetjes, waaruit straks de Meizoentjes zullen opgroeien. De Mugjes trippeldansen boven de nog kale struiken, die door de zon beschenen worden. In de kreupel- boschjes heeft het speenkruid rseds mooie, zachtgele bloempjes, sterretjes van zeven fc negen bloemblaadjes:, gerangschikt om de talrijke meel draden en stampers op den bloem bodem. De leeuwerik tiereeiert zonder op onthoud. Waar is hy toch? Moeite kost het, zijn klapwiekende beweging te volgen tegen het (jle voorjaars- blauw van de doorzonde lucht. Vóór Maria-LichtmiB reeds liet hij zich hooren, die opperzangmeester der Lente I Na dien dag moest hij weer zwijgen, omdat je met kou nu een maal geen plezier tot zingen hebtl Maar nu neemt hij revanche. De hazen laveien reeds lang en sommige worpen worden al gevonden. Hoe mooi pronken de koppen der mannetjes-eenden met hun schakee rende goudglanzen op fraai groen I Ook de kokmeeuwen dragen reeds bruidstoilet. De egel is ontwaakt uit z'n loomen winterslaap. De hermelijn heeft de Ingezonden Mededeeling. gelegenheid al waargenomen, zijn witte winterpel8 te verwisselen voor het bruine pakje, dat hem beter kleedt op zijn rooftochten. In slooten en plassen wemelt het van stekelbaarsjes. De kikkers komen aarzelend en lui uit hun modderbed te voorschijn. De hoornen der bosschen dragen overal al weer hun stuivende katjes. Daar laat de Sorbus aucuparia zelfs haar rijkgejukte bladeren zien; ze zyn nog wel klein, maar het zachte lentedons, dat straks niet meer te zien zal zijn dragen ze. En paar durvige vlindersoorten komen reeds uit de poppen te voor schijn. Ze houden hun verliefde paringsvluchten en ze zullen wel zorgen, dat er straks weer genoeg knagei'8 zijn voor het jeugdige blad groen. En daarom - heil dit is geen lentepraatje alleen - daarom roepen we alle land- en tuinlieden, die nog in den winterdommel knikkebollen, tot den arbeid op. Want die hebben nu zoo goed mogelijk te zorgen dat de ringelrup- sen en de rupsen van den non-vlinder en van nog honderderden andere soorten straks niet al te veel van het mooie van onze voorjaarsver- Biering wegeten. Ons eerste woord is dus eigenlijk de verdelgingstheorie. Maar dat is de eeuwige strijd; doodon om te laten leven. Ook dat is beginsel by de Natuur! De leDte is ontwaakt. D. Klain gesnap over een groot middel. Indien ik aan een grljzaard, door het gewicht der jaren terneergedrukt, zeide: neem de Pink Pillen en zij zullen u, als een nieuwe Faust, uwe beenen, uw eetlust en de krachten van uw twintigste jaar weergeven, dan zou die man mij in het gezicht uitlachen en hierin gelijk hebben. Ik kan dat niet tot hem zeggen. Maar wel kan ik hem zeggenmet de jaren roesten, vervuilen en verslappen de organen. Indien het bloed dat in uwe aderen stroomt niet zoo rijk, zoo zui ver en zoo krachtig is als het bloed dat er door stroomde toen gij 20 jaren waart, is het niet minder waar dat het altijd bloed is, dat dit u doet leven en dat het op allen leeftijd mogèlljk ia de frischheid, de kracht en de zuiverheid van dat bloed te verbete ren. De Pink Pillen zullen dat voor u even goed doen als voor een bloed armen jongeling. Zij zullen u niet uwe twintig jaren weergeven, dat 's zeker, maar indien gij 60 jaar oud zijt, zult gij zijn zooals een man van 60 jaren zijn moet en niet ouder dan uw leeftijd. En wat ik zeg, zal ik bewijzen. Wat zegt de heer W. A. Heiting, oud 62 jaren, veehandelaar te Gennep „Mijne gezondheid was twee jaren geleden sterk achteruit gegaan. Ik werd te spoedig oud. Geen eetlust, geene krachten en een voortdurend gevoel van algemeene ongesteldheid dit alles ondankB goede zorgen en een goede voeding. Mijn vermoeienis was zoo groot, zelfs na een lichten arbeid, dat ik mijne bezigheden bad moeten opgeven. Een bakker met wien ik bevriend ben, heeft mij aan bevolen de Pink Pillen te gebruiken. Deze pillen hebben mij het meeste goed gedaan en herstelden mijne gezondheid zoo volkomen dat ik sedert twee jaren voortreffelijk gezond ben voor mijn leeftijd." De hoer W. A. Heiting betreurt zeker niet de geringe som die hij be steedde voor den aankoop der Pink Pillen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k fl.76 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 16, Amsterdam voor Helder en Omstreken bij H. DE BIEBiebstkker, Keizerstraat 98 en H. W. ZEGEL, Kanaal weg 63 te Scbagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apotheker* en goede Drogisten. DE WEEK. 23 Maart. Zeker, - 't lijkt ongelooflijk, onbe reikbaar, onmogelijkDat de Tweede Kauier inderdaad in de periode tot Paschen, precies nog een week, plus een week of twee, drie slechts noodig zou hebben om af te doen wat op baar agenda staat. De kleinere dingeD, veeartseny- bereidkunde, noodwetjes van allerlei soort, ik laat ze heelomaal buiten spel. Maar de eindkwestie; het ont- werp-Aalberse op de oneerlijke con currentie, het buitengewoon krediet voor Oorlog, met kl den aankleve van dien. Ik zie nog heel wat moer onweerswolkjes aan den gezichtsein der. Noem ook nog de „principiéel- nieuwsgierige" vragen van dr. Beumer iu verband met het al-meer aanvoe len van verbrand-voorraad naar het crematorium Westerveld, bij Velsen. Na het bekende arrest van denHoogen Raad, dat in Patria het ver branden van in kist gesloten stoffelijk overschot onstrafbaar maakt. Moet de Begrafeniswet van 1851 gewijzigd naar den zin van de voor- of van de tegenstanders der crematie? De man van salut of saluut, voor het district Kampen naar de letter der Grondwet mede gansch het Nederlandsche volk op het Haagsche Binnenhof representeerend, hij wenscht daar pertinent antwoord op. Alsof er niet genoeg hoog-principiöele. kwesties thans in tijd van armen Godsvrede I, tot oplossing moeten worden gebracht Bovendien is er, voor het Lager huis (om yan het Hoogerhuis nog niet eens te reppen) in de „neutrale zóne" zoo 't een en ander te doen. Dat minister Treub zijn wijziging van de Vermogensbelasting dewolke bereiken moet, immers, dat op 1 Mei 1915 er overeenstemming zij tusschen Vermogens- en nieuwe Inkomsten belasting er bij het Parlement door krijgt't is wel aan te nemen Ook in den Senaat Ondanks de schatting naar verkoopwaarde van het onroerend goed? Sommigen hou den malgré tout vol, dat 't den sterk-on versaagden, pionter door-kun- digen staatsman en über oeconoom gelukken zal. Anderen twijfelen 't Zou b(j zooveel onzekerheid van al te groote verwatenheid getuigen indien „meine Wenigkeit" zich niet in alle bescheidenheid verschool achter het veilig pantser der onzijdige onwetendheid Nogmaals: 't lijktongeloofelijk, zei ik straks En toch Wij hebben weer, in de bladen ge zien, gelezen, bewonderd, dat goede, oude, brave bericht. Sinds menscben- heugenis terugkeerend in deze periode des jaars. In en buiten wereldbrand. Ondanks alles. En alles trotseerend, niet waar De tijding, dat O vernuftige lezer, o, lieftallig- schrandere lezeres, raadt gij 't nog niet? Welnu De blijde, zoete, heerlijke tijding, datde bloembollen er, in de streek bij Lelden bij Lisse, Hillegom e.a., mooi voorstaan. Dat een uitstapje, op de komende Paaschdagen naar de bollen-buurt ondernomen, „de moeite loonen zal." Wanneer dit opfleurende bericht ware uitgebleven, zélfs in het bloodjaar 1915, volgend op het bloed- rampjaar 1914, ik zou aan alles getwijfeld hebben Zou, ten slotte, inderdaad geloofd hebben aan de jobstijding, dat de pief-paf-poefs van de 40 c.M.'s en andere lievigheden der oorlogvoerenden, „op leven en dood" krijgend, de as onzer goede, arme, lieve planeet Aarde aan het schokken hadden gebracht. Maar gelukkig: de bloembollen bloeien in Paascb-tijd, als steeds. Dkt is troost 1 voorshands nog narigheid genoeg is. Zijn er menschen, op het oogen- blik, dat ik deze woorden neerschrijf, die zich afvragen, wat er wel komen, groeien zal van dingen als het opbrengen van de „Zaanstroom", van de „Batavier V", van bommen- aanslagen op schepen als de „Zeven bergen", der stoomvaart-mij. „Hol land", met mais beladen en bestemd voor Amsterdam, wel, dan bon ik geneigd te antwoorden onzo kranige, beleidvolle, kalme minister Loudon, van de niet slappe, niet angstige, niet- onverscbilligo neutraliteit, hij zal wel weten te bereiken dat ook dit-alies naar Oom Paul's woord zal reg kom". Wij hebben alle reden om, in rus tige kalmte, te vertrouwen. Dat de „Zeeland" besloot wol pas sagiers, geen goederen voorshands te vervoerenwien kan 't ten slotte, verbazen. Ja, - wien I In de dagen, volgend op 1 of 2 Augustus 1914, en nu, Maart 1915 nog steeds voortgaand, is de waarde van een menschenlevenOch, waar de wonderbaar-vaardige wiskun stenaar, in staat om deze uiterst- en onbegrijpeüjkkleine, lage, nietige onbeduidenheid te berekenen thans tegenover de waarde van goederen, van geld, van winst?... Wie, wat óók, zelfs in deze benarde tijden binnen 'het bereik valt van de felste, scherpste 40 c.M.-roereu, 't allerbest gericht, het Gouden Kalf valt er nog buitenDe in rood pakje gestoken Méfisto uit de opera van Gounod kan nog altijd, met zijn helschen „sneer", zingen van „Le veau d'or est debout 1 Er is en blijft, 't valt immers niet te betwisten veel naargeestigs. Men tracht hoorde ik zoooven den Godsvrede te beveiligen door het gehaspel en geredekavel over de eedskwestie voorshands uit te scha kelen. Zal 't lukken Zal de poging ertoe zelve niet oorzaak zijn van eindeloos-principieel getwist? Ik vraag *t mij af. Is 't waar, dat Landbouw inderdaad het pas-uitgevaardigde verbod van varkensvleesch uitvoer weer zal in trekken Is 't waar, dat de van begin harer exploitatie af topzwaar-geteekende thans in al baar misère van groote verliezen geschetste exploitatie-mij. „Scheveningen" welhaast zal duikelen, in welke richting en in welken vorm dan ook Zoodat de profetie der oudste en oudere Hagenaars zal wor den bewaarheid Zal dezo al te grootsch opgezette Trustee, gelijk blij ken aan de oude vuurpijlen uit de dagen der pyrotechnische verheuge- bij het voormalige Badhuis te Scheveningen, es ist ja lange, lange her II... Van de vuurpijlen, die sissend, knetterend, parmantig, hevig, als torpedo's-up to date zóó geweldig, de zwarte sterretjes-avond lucht in-vlogen. En die zich dan, als ze op het toppunt van hun bombarie- geweldigbeid waven gekomen, in lauwe, zwakke, lamlendig potsierlijke slapte en onmacht oplosten in krin getje van kleurige bolletjes Zoo als een clown doet, die gedrukte browning op borst van collega-clown richtAanlegtDe zaal siddert En dan zoetelijk piefpaf-geluidje laat hooren, dat de menschen 't uit schateren Armzalig kindor-pistool- tje was de browning van zwaarst kaliber De tien-tallen-vragen stapelen zich op. En wij tasten in duister. Eén ding weten we. De bollen in de Leidsche buurt zijn weer aan het bloemen. Lisse en Hillegom wachten, als steeds, de Paaschvierders van straks. Dat geeft hoüvaat. Dat boezemt ons het heerlijke besef in, dat zij tóch nog als vóór 1 Aug. 1914, - draait om haar as, de trouwe Aarde I Mn. Antonio. Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Hseranmode-Arilkelen. Gemaakte kleeding. Kleeding naar maat. Steeds^het nieuwste. DE OORLOG. De officieels legerberlchten van 24 en 25 Maart. Op het W este lij k front heeft de strijd zich beperkt tot een aantal kleine aanvallen, welke van weers zijden werden ondernomen en afge slagen. Zoo meldt het Franscho bericht d.d. 26 Mrt. dat de DuitscherB in den nacht van 28 op 24 dezer een aan val deden op den heuvel van Notre Dame de Lorette. Tot tweemaal toe werden zij echter teruggewezen. In denzelfden nacht werd op een fortje by Beau-Séjour (in Champagne) een aanval gedaan. Ook deze werd afgeslagen. Evenzoo ging het met drie achtereenvolgende aanvallen der Duitschers op het hoogtepunt 196. Verder wordt nog medegedeeld dat in Champagne vrij hevige artillerie gevechten geleverd werden. In de Argonne waren de Duitschers eveneens aanvallers. Hier hadden zij het gemunt op Fontaine Madame. Echter zonder resultaat, evenals een serie v^n drie achtereenvolgende tegenaanvallen op Eparges. Het Duitsche bericht maakt van deze aanvallen geen melding. Heel laconiek wordt medegedeeld dat onbe- teekenende gevechten op de hoogten van de Maas, ten Z.O. van Verdun, en op den Hartmannsweilerkopf, die I nog voortduren, daargelaten, alleen Lttea we ziet eatkeasea, dat er I artillerie-gevechten werden geleverd. Van het Oostelijk front worden van Russische en Ooi^oüryksche zijde versterking van de vijandelijke troe penmacht gemeld. Dit is reeds vroe ger gebleken een mededeeling te zijn, welke ongeveer hie.- op neer komt, dat bet degeeD die er melding van maakt, niet meer zop voorden wind ïat. Tusschen de beide mededeelingen is echter een groot verschil. De Rus sen berichten de vijandelijke verstor- kingen uit Polen, en de Oostenrijkers uit het front aan de Karpathen. Echter zijn de Russen in Polen aan vallers, zoodat de d,*ar aangekomen Duitsche versterkingen voorloopig de aanval kunnen oelemmeren. De Oostenrijkers in de Karpathen moeten zich echter tot het defensief bepalen, zoodat het optreden van Russische nieuwe troepen voor hen heel wat meer te beteekenen heeft. Of de Russen thans het Karpathen- front kunnen doorbreken is nog niet te zeggen. De mogelijkheid ertoe is echter wel vergroot. De aanvallen op den Uszok-pas laten den wil om hier door te breken wel duidelijk naar voren komen, maar om er een definitief succes mede te behalen moet ook met de Oostenrijkers welke op het front ten O. van de pas staan worden afgerekend. Anders zouden toch voortdurend de verbindingslijnen der Russen be dreigd worden. Dit is ook de oor zaak geweest van hun terugtocht uit de vooruitgeschoven positie in de ■treek van MezO-Laboroz, Intusschen worden in de Karpathen, waar zich thans een reusachtige slag ontwikkeld, hevige gevechten gele verd. Een bericht van den 24en uit St. Petersburg meldt, dat de troepen in de Karpathen ruet succes voor waarts dringen langs het front in de richtingen van Bartfeld naar Uszok. Overal werden de tegenaanvallen der Oostenrijkers afgeslepen. De Russen veroverden hier verscheidene hoogten. Op een dag namen zij 4000 man ge vangen, terwijl verschillende mitrail leurs en een kanon in hun handen vielen. Een aanval der Duitschors op de hoogte 992 (bij Koziuwka) werd af geslagen. Verder wordt nog uit St. Peters burg gemeld, dat de opmarsch der Russen over een frondbreedte van 60 mijl (van de Ondawa tot de San) naar de Hongaarsche vlakte, een gunstig verloop neemt. Dat er hevig gevochten wordt, blijkt uit de Oostenrijksche berich ten. Zoo werd bij Kamiore een aan val van een Russische divisie, welke met ware doodsveraebtiug hoogte bestormde, onder ontzettende verliezen afgeslagen. Bij een storm aanval werd de 217e Russische in fanteriedivisie totaal vernietigd. Het offlcieele Oostenrijkscfle leger- bericht van den 25en meldt, dat he vige aanvallen der Russen ten Westen van den Uszok-pas, afgeslagen wer den. De gevechten duren daar echter nog voort. Bij Wyszkow werd eveneens een Russische aanval afgeslagen. Verder wordt nog^ medegedeeld, dat de laatste dagen 1500 Russen gevangen genomen werden. Ook wordt nog gemeld, dat de Russen sedert den 19en onafgebroken hunne aanvallen bij den Lupkower- pas voortzetten. In den nacht van den 19en vielen zij in gesloten ko- loDues de stellingen der Oostenrijkers bij Mezö Laborcz aan. De eerste drie rijen der aanvallers werden geheel vernietigd, doch de volgende zetten den aanval door. Door het aanvoeren van versterkin gen slaagden de Oostenrijkers er ech ter in, den aanval af te slaan, welke den Russen bet grootste deel hunner manschappen kostte. Van het gevechtsterrein in Polen meldt het Russische communiqué van den 24en, dat gevechten in de streek van de Narew een uiterst ver woed karakter hebben aangenomen. De Duitschers krijgen hier steeds versterkingen en verdedigen hunne stellingen bijzonder hardnekkig. Toch vorderen de Russen. Bij Uakh ont stond een handgemeen, waarbij de Russen overwinnaar bleven. 800 ge vangenen, 8 mitrailleurs en 8 bom menwerpers vielen in handen der Russen. Aan de Pilica werden de Duitschers gedwongen een door hen bezette hoeve te ontruimen, welke daarop door de Russen bezet en versterkt werd. Van Duitsche zijde wordt alleen gemeld, dat Russische aanvallen ten Oosten en Zuidoosten van Augustowo en ten Noordoosten van Przasnycz (bij Jednororeck) werden afgeslagen. vechtsterrein wordt uit Konstanti- nopel gemeld, dat Russische verken- ningsafdeelingen op de vlucht ge jaagd werden. Przemysl. gHet groote aantal krijgsgevangenen van Przemysl wekt algemeen verwon dering. Door den bekenden kolonel Sjoemski (een vesting-artillerist) wordt het garnizoen dat in Przemysl noodig geweest was op ongeveer 60.000 man berekend. Het vermoeden ligt daarom voor de hand, dat er met opzet veel troepen in de vesting zyn achtergelaten, om dat zij bij een evontueele poging tot ontzet mede konden werken, door het doen van een uitval op grooten schaal. Ook is het. echter mogelijk, dat b(j den terugtocht der Oosten rijkers in November, een aantal regimenten niet meer mee konden komen en in de stad achterbleven. Een der hoofdoorzaken van den val is wel het gebrek aan voedsel ge weest. Was de voorraad voldoende >est, de vesting had het misschien aren uitgehounen. Op het einde was echter de helft van het garnizoen door de groote ontberingen niet meer in staat krachtig aan de verdediging mede te helpen. Berlijn, 25 Maart. In strijd met de Russische offlcieele mededeelingen volgens welke te Przemysl 117,000 gevangenen werden gemaakt ver nemen wij uit Weenen van betrouw bare zijde, dat het aantal gevangenen op zijn hoogst 85.000 bedraagt. Zelfs wanneer de Russen de burgerbevol king, die voor den oorlog 40.000 zielen bedroeg, zouden mederekenen, wordt het uit St. Petersburg gemelde aantal niet bereikt. Het is mogelijk, dat het Duitsche bericht op waarheid berust. Echter is het niet waarschijnlijk. Door de Russen werd medegedeeld, dat zij de opgave ontvangen hadden van den bevelhebber van de vesting, welke het aantal niet met opzet te hoog aangegeven. Thans komt ook weer eens een teeken van leven van het Oosten- rljksch Servische front. Er wordt ge meld, dat aan de Donau en de Saue op zichzelf staands artilleriegevech ten geleverd zijn. Yam het Kusslsck-Turksche ge Onderzeeërs te Antwerpen. De „Westminister Gazette" den Engelschen vliegtocht over de Ho boken-wérf te Antwerpen besprekend, zegt, naar Reuter ons seint„Zoo daar Duitsche duikbooten worden gebouwd zijn dat moderne schepenzij kunnen de zee alleen bereiken langs de Schelde, en dat zou een besliste schending zijn van de Nederlandsche neutraliteit. .,Over land kunnen duikbooten al leen worden vervoerd in onderdeelen, zoo z(j klein en van weinig waarde zijn voor zee-operaties. „Derhalve moeten wij veronderstel len dat Duitschland de schending der Nederlandsche neutraliteit over weegt." Wij weten niet of het juist is, dat op de werf te Antwerpen duikbooten worden gebouwd. Is het zoo, dan is het juist, dat deze alleen langs de Schelde in zee zouden kunnen komen. Dit zou zeker eeG schending der Nederlandsche neutraliteit vormen. Dat daartoe plan bestaat, nemen wij niet aan. Maar onze regeering zou zonder twijfel daartegen de noodige maatregelen nemen. Zuld-Afrlka. Kaapstad, 24 Maart. De wetgevende vergadering heeft met algemeene stemmen Bruuts' amendement op de indemniteitswet aangenomen, waarbij de doodstraf voor deelneming aan den jODgsten opstand wordt uitgesloten. Een enkele der leden wilde Maritz van deze wet uitzonderen Dit werd echter niet aangenomen. De houding van ItallB. Wat Italië doen zal is en blijft tot nog toe een duistere geschiedenis. Moet mon de Italiaansche berichten ge- looven, dan is er niel veel stemming vóór den oorlog. Daarentegen meldt de corresp. van „Daily Mail" uit Rome dat de onder handelingen met Italië niet erg vlot ten, hetgeen afgeleid wordt uit de concentratie van een Oostenrijksche troepenmacht ter sterkte van 500.000 man in Trentino. De munitie. De Time6 wijdt een hoofdartikel aan de artillerie-munitie, naar aan leiding van French's verklaring dat het groote vraagstuk van den oorlog „munitie, meer munitie, altijd meer munitie" is. Het blad schrijft o. m.„Wij zul len dezen oorlog alleen begrijpen en de manier leeren, om hem te win nen, indien wij onze aandacht voort durend vestigen op die eene over- heerschende kwestie van kanonpro jectielen. Zij is dikwijls de werkelijke verklaring geweest van anders on begrypelijken stilstand en wisseling zoowel op het westelijke als op het oostelijke oorlogsterrein. Telkens als wij vernamen van een beslist voor deel iD zekere streek, zijn wij dado- lijlc bespiegelingen gaan houden over do grootere gevolgen die eruit voort zouden vloeien. Wij hebben er ech ter niet aan gedacht, of de kanonnen al de munitie hadden, die zij noodig hadden. Toch heeft het plukken van al de vruchten van een overwinning tekens uitsluitend afgehangen van dien eenen onzichtbaren factor. Wy verheugen ons nu allen over den godenk waard igen triomf dien Rus kind te Przemysl behaald heeft. Be val van de groote Galicische vesting opent den weg voor vele mogelijk heden. H(j kan ten gevolge hebben dat Rusland de kam van de Karpat hen beheeracht. Hij kan leiden tot een spoedlgen inval in Hongarije. Hy kan aanleiding geven tot een nieuwen en snellen opmarsch naar Krakau, dat geenszins zoo'n harde noot zal zijn om te kraken als Przemysl. Hy kan zelfs van Mackensen nopen, om de linies aan de Bzura te verlaten, waar by zich zoo hardnekkig gehandhaafd heeft. Er is nauwelijks een eind aan het verschiet dat zich opent door de inneming van Przemysl, indien Rus land maar genoeg projectielen heeft, om zijn kanonnen aanhoudend te voeden. Zijn moeilijkheden in dit op zicht zijn niet geringer dan die van zijn bondgenooton en misschien nog grooter. Het heeft andere moeilijk heden met uitrusting en munitie, die wy slechts vaag kunnen gissen Ruim een maand geleden vernamen wij uit zeer goeden bron, dat Rusland groot gebrek had aan ammunitie, terwijl de invoer gedurende de win termaanden stil stond, en de eigen fabrieken niet in staat waren in de groote behoeften te voorzien. De forceering der Dardanellen moet ook hierin voorzien. De Duitsche sociaal-democratie. Rittergutsbesitzer Frans von Bodel- schwingh heeft, naar aanleiding van de jongste Rijksdagdebatten, in de „Berliner Neueste Nachrichten" be toogd, dat na dezen oorlog aan de sociaal-democratie door alle andere partijen de vraag zal moeten worden gesteld: „wat denkt ge over de monarchie?" en dat, wanneer niet geantwoord wordt dat men den keizer wil geven wat des keizers is, alle betrekkingen totde sociaal democratie door de andere partijen behooren ta worden afgebroken. Het „Berliner Tageblatt" is er verontwaardigd over, dat de „Kreuz- zeitung" deze uitlating heeft overge nomen en drukt haar nu zelf af met een onderschrift, waarin bot blad o.m. opmerkt: „De „Kreuzzeitung" moet nu d6U eisch van den heer Von Bodelschwingh maar in de loop graven zendendaar zal hij een mooie uitwerking hebben! Hier in Duitsch land zou echter niets zoo gepast zijn als een offlcieele lijst van bladen die den „Godsvrede" hebben te bewaren en van andere, die hem naar believen mogen verbreken, wanneer het hun voor toekomstige partyzaken nuttig lijkt." Llebknscht. Berlijn, 25 Maart. De rijksdagafge vaardigde Karl Liebknecbt is als landstormsoldaat onder de wapenen geroepen, Ned. stoomschip In den grond geboord. Het Ned. stoomschip „Medea" groot 1285 ton, gebouwd iu 1913 en be- hoorende aan de Kon. Ned. Stoom- boot Maatschappij te Amsterdam, werd Donderdag morgen door den Duit- schen onderzeeër U 28 ter hoogte van het eiland Wight aangehouden, niettegenstaande het schip de Neder landsche vlag voerde en de naam on herkomst (Amsterdam) met groote letters op het boord geschilderd waren. Het schip was op weg van Salonica naar Londen. De commandant'van de Duitsche boot gaf, nadat bij de scheepspapie ren had nagekeken, den kapitein last met de bemanning in vijf minuten in de booten te gaan. Toen de equipage het schip verla ten had werd de „Medea" door ka nonschoten van den onderzeeör tot zinken gebracht. De bemanning werd door een Brit- schen kruiser aan boord genomen, en goede welstand te Dover geland. Van de zijde der K. N. S. M. werd medegedeeld dat de „Medea" stuk goederen in had voor Londen en Am sterdam. Een Dultschs duikboot gezonken 7 Londen, 25 Maart. Naar de admi raliteit meedeelt, heeft zij goede re denen te gelooven, dat de Duitsche duikboot U 29 met geheele beman ning is BINNENLAND. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Donderdagmiddag brachten H.M. en de Prins een bezoek aan de „Bazar- 1915", ten bate van het Algemeen Steuncomité. Ruim een uur werd hier vertoefd, waarbij de hooge be zoekers huune ingenomenheid over de inrichting bbtuigden. Door het dochtertje van den wethouder Jitta werd aan H.M. een bouquet orchi deeën aangeboden. Tydens het bezoek van het Konink lijk echtpaar aan den bazar, is Prinses Juliana uit winkelen geweest, Zy be zocht tot dit doel eerst het nieuwe magazijn van den heer L. Bern. Gorris op het Rokin, waar zij een schemerlampje en een bloemenmandje kocht. Het lampje moest, zeide het Prinsesje, onmiddellijk aan het paleis bezorgd worden, want zij wilde het bij thuiskomst onmiddellyk aan haar moeder laten zien. Vervolgens reed de hofauto naar den winkel der firma J. C. Boldoot, in de Reguliersbreestraat, waar de Prinses een drietal odeur-fleschjes kocht. Onneodig te zeggen, dat dit winkelen de aandacht trok van vele voorbijgangers; in de Reguliersbree straat was het zwart van de menschen die het vertrek van do Prinses af wachtten. Door den Prins werd des middags nog een bezoek gebracht aan het kantoor der Ned. Handelsmaatschappij. Hier werd hij door den heer Van Aalst en andere leden ontvangen, welke hem over bijzonderheden, de werking der Maatschappij betreffende, inlicbtingeu gaven. Donderdagavond werd door Z.K.H. een bijeenkomst bezocht van het Comité tot het organiseeren van wetenschappelijke lezingen voor do militairen, gehouden in het R.-K. Gymnasium St. Ignatiuscollege. Verschillende officieren van het garnizoen met hunne dames waren hierbij tegenwoordig. Nadat Z.K.H., die gekleed was ln de generaals-uniform klein tenue, in met vlaggen getooide aula was nengeleid, heette dr. Weterings hem welkom en dankte hem voor zijn welwillendheid, dezen avond by te wonen. Spr. zag daarin een bewijs van waardeering voor het werken van het comité. Hierna kreeg jhr.Feith het woord tot het uitspreken van een geestige voordracht over zyn reis om de wereld. In de pauze onderhield Z.K.H. zich geruimen tyd met jhr. Feith en dr. Weterings. RubbarknoelerQ. Naar het „Handelsblad" verneemt, zyn behalve met andere schepen ook m»t het s.b. „Grotius" van de My. „Nedtx.and" 800 pakken tabak aangekomen voor de firma C. A. Koning k Co., Keizersgracht 209. De pakken zijn nog niet gelost maar uit enkele aanwyzingen moot reeds gebleken zyn, dat ook deze pakken rubber bevatten. Het bleek, dat de firma Koning agente is van verschillende Engelsoho maatschappyeD, n.1. van de „London Langkat Syndicate", de „Java United Plantatlons", de „Besoeki Plantation Ld." en de „Anglo Dutch Plantations of Java". Ben mooi koperen bordje vermeldt de Damen dier vennootschappen aan den ingang van het kantoor. De heer Koning, wien het blad om nadere inlichtingen vroeg, deelde echter mede, dat hy tot dezo ven nootschappen niet meer in relatie staat en toonde zich zeer verwonderd, dat het. koperen bord dat de namen dier vennootschappen vermeldt (groot ongeveer 1 M. X 50 c.M.) nog niet was verwyderd. Nadrukkelijk ontkende de heer Koning, dat het deze maatschappijen zouden zyn geweest voor wier reke ning de verscheping heeft plaats ge had. Het was geschied, zoo zeide hy door „een consignatie". Hyzelf echter bleef verantwoordelyk voor de ge heele geschiedenis. In het belang van ons land en onzen handel verzocht de heer Koning zoo weinig mogeiyk over de zaak te schrijven. Waarop de verslaggever van het „Handelsblad" de opmerking maakte, dat deze belangen het best bevorderd zouden zijn geweest, wanneer de beer Koning daaraan iets vroeger had gedacht, n.1. vóór dat hy zijn mede werking tot de verscheping verleende. Aangehouden eieren. Onder het groote quantum eieren - ruim vyf millioen dat de door de Duitschers aangehouden en naar Zeebrugge opgebrachte stoomschip „Zaanstroom" met zich voerde, be vond zich ook een vry belangrijke zending van de firma I. S. van Es sen en Zoon te Zwolle, n.1. 160 kis1 ten, elk 1000 eieren bevattende In verband hiermede heeft de „Zw. Ct." zich tot den heer Van Esson gewend, die het bovenstaande be vestigde, doch nog in het onzekere verkeerde wat betreft de vraag, wel ke schade hem deze aanhouding be rokkenen zou daar zulks geheel zal afhangen van hetgeen verder om trent het lot der in beslag genomen levensmiddelen zal worden beslist. Doch ook al worden de eieren van Duitsche zyde betaald, zoo zal dit niet zonder ernstig nadeel gepaard gaan en vooral kleinere handelaren zullen een gevoeligen slag ondervin den. De bedoelde zending was niet door verzekering gedekt. De Neder landsche eiermarkt is geheel van streek. Den laatsten tyd werden veel eieren naar Engeland uitgevoerd en werden met Duitschland weinig za ken gedaan, w(jl daar minder goede pry'zen beBteed werden. Door den moeilijken uitvoer zullen de eieren hier te lande in prijs moeten dalen en zullen de exporteurs er ver moedelijk toe moeten besluiten groote hoeveelheden eieren te „kalken", d.w.z. tegen bederf te vrijwaren. Ingezonden Mededeeling. Voor ills jeukende huidziekten als eczeem, gordelroos, dauwworm, netelroos, schurft, vurigheid der huid, winterhanden en voc-ten, huiduitslag, enz. is Foster's Zalf het aangewezen geneesmiddel door haar verzachtende, antiseptische en g-'-nezende eigen schappen, welke haar beroemd maak ten in alle deelen der wereld. Volle dige gebruiksaanwyzing by iedere doos. Foster's Zalf (let op den juiston naam) is te den Helder verkrygb. by fa. de BieBiersteker, Keizerstraat 98. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel k f 1.76 per doos. (17)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1