HELDERSCHE COURANT Aan onze Lezeressen. HET NIEUWE MOPEBLAP, No. 4445 ZATERDAG 27 MAART 1915 43e JAARGANG Tweede/Blad. Bij de intrede van het voorjaars seizoen, vestigen wij de bijzondere aandacht onzer lezeressen op 2 maal per maand, verschijnende in 14 pagina's, hetwelk bij ons in 2e uitgave, is verkrijgbaar gesteld tegen den prijs van 65 ets. per 3 maanden fr. p. p. f 0.75). Aan wie nog niet mocht hebben kennis gemaakt met dit zeer fraaie en uiterst praktisch MODETIJD SCHRIFT, zullen wij gaarne op aan vrage een Ex. gratis en franco ter kennismaking doen geworden. Bij inzage zal een ieder moeten erkennen, dat een zoo fraai Modeblad nog nimmer tegen zulk een onge kend lagen prijs werd aangeboden. De talrijke gravures, waarmede de bladzijden als 't ware zijn bezaaid, geven uitnemende modellen voor Dames, zoowel als voor de meer practische huisvrouw, die in dit tijd schrift vinden wat haar op het gebied van Modes kan interresseeren. Een schat van wetenswaardigheden en een keur vau toiletten, zoo van eenvoudige als kostbare, tal van gravures van kinderkleeding, en een groote verscheidenheid van handwerk. Meerdere malen zal eene Mode- afbeelding ook op de voorpagina wor den opgenomen. Aan het blad wordt toegevoegd een groot patronenblad, zoodat de lezeres in staat is, met behulp daarvan, zelf het model harer keuze te vervaardigen. Men verzuime niet het onderstaan de formulier in te vullen en ons ten spoedigste toe te zenden. Men vindt in het verslag hierom trent uitvoerig weergegeven wat de heer Biersteker zeide. De heer Bier steker gebruikte wel degelijke en in slaande argumenten, doch vergat er eende kwestie van het reserve fonds. Had de gemeente, zooals in alle commercieele bedrijven geschiedt, uit die hooge winsten voor dit jaar is de winst geraamd op f 60.000. en vanaf het jaar der gemeentelijke exploitatie 1903, tot en met 1913, in 10 jaar dus, is niet minder dan 4J ton netto-winst in de gemeente-kas gevloeid, had de gemeente, zeiden wij, een behoorlijk reserve-kapitaal ge-, kweekt, dan ware er nu, om eens eene gemeenzame uitdrukking te ge bruiken, geen kou aan de lucht ge weest en had men daaruit kunnen leenen. De gasfabriek is thans ver zekerd bij eene verzekering-maat schappij tegen bedrijfsstoornis, maar die stoornis omvat geen force ma- jeure wegens oorlogstoestand, zooals hier het geval is. Alleen een reserve fonds had hier redding kunnen bren gen, en het jaar op jaar maar ge bruiken der inkomsten uit dit bedrijf heeft thans de gemeente in een impasse gebracht. De heer de Geus heeft hier, terecht, de aandacht op gevestigd. Want betaald moet er toch worden, al was dan een ver deeling over de gasverbruikers alleen niet billijk. Zeer zeker voelde de Raad zich Donderdagavond schuldig, want men gingniet dan terloops even in op deze zaak. Ook de heer Biersteker bracht deze kwestie niet ter sprake alleen even de hooge prijs van het gas, waardoor het groote winstcijfer was ontstaan. Ja, die hooge gasprlj- De directeur iNSCHRIJVINQSBILJET. De ondergeteekende abonneert zich tot wederopzegging op HET NIEUWE MODEBLAD, (2e uitgave), tweemaal per maand verschijnen de, tegen den prijs van 86 ets. per drie maanden, franco p. p. 75 ets.) WOONPLAATSNAAM Met 1 April vangt een nieuw kwartaal aan. LIJST van ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN. Naam: Boroep: Woonplaats: Van: M. W. Treffers, ondorwtzores, Sluledtlkstraat 00, Anna Paulowna. N.H. 8.Wageroakor,dienBtb.,Kerkgr.0O1Wioringen. J. 0.v.d.Veer, z.b,, Zuldstr. 69, Egmond a/Zee. O.R. A.Mufder—Schenk,z.b.,KanaalwegU,Sohagen. J.C.v.d.Aakster,kp.mar.,P.H.str.84,Haarlem. R.C. A.F.Duin, winkelierster, Breostr. 12, A'dam. N.H. K.Rensraaag - Woort.z.b., A.-Bln.h.47, Hoorn. Gor. J.R.Vlnker J. J.Reith, J.Horst,onderwijzer, ld. 15,Antwerpen. Geen. J. Appel, rijwielhersteller, Spoorstraat 48, Noord-Scliarwoude. N.H. M. Kuiper, huisli., id. ld. J .Stlenstra,broodb.,Lange8tr.l08a,Enlchuizen Ge M.A.M.Horstworm,z.b.,RozenBtraatl7,Lisse. K. Bakker, arbeider. Koegras 232, Oterleek. Wed,J.Kenninclt,z.b.,lüolenatraat44,Veleen, O.R. J.Gronloh, dienstb., Binnenbaven4, 's-Hage. N.H. C.J.J.Beljnon,luit.t.z.leklnZuid8tr.66,Voorburg.n WedJ.8.Genet,z.b., Buitenhaven 28, 's-Hage. A,8teinrath,bankotb,,Langestraat27,Utrecht. J.C.Hea8lng,komm.R.B„Kan.w.46.Wormerv. R.C. J. Oupido, lichtw., Molenstraat 178, Volsen. N.H. Wed.J.Hopman,z.b.,Onrust7,A.-Paulowna. D.Gez. Raadsoverzicht. De prijs Yan het gas wordt niet verhoogd! Dat is het belangrijke resultaat, dat de voortgezette ver gadering van Donderdagavond, op leverde. Zonder slag of stootis het niet gegaan, want twee en een half uur heeft de Raad in openbare zitting gewikt en gewogen, geargumenteerd en ge(drog)redeneerd, voor hij, met groote meerderheid, dit ingrijpende besluit nam. En toch was, voor den ingewijde, al spoedig te merken, dat het zoo loopen zou. De voorafgaande af zonderlijkeclub vergaderingen hadden geen klaarheid gebracht, zoodat deze openbare vergadering in waarheid openbaar was, en volstrekt niet het air ervan had, eèn komedie vertooning was. Er was een ernstige, bijna plechtige stemming, toen om bij negen uur, en nadat wij langer dan een uur hadden ge-antichambreerd in het ongastvrije wachtlokaal, dat de gemeente het tribune-publiek aan biedt, het schelletje klonk en de vergadering geopend werd. Men ver wachtte blijkbaar van de debatten alles. Maar toen men eenmaal op dreef was, scheen het weer, dat de vloed der welsprekendheid maar neen, daarover zouden wij het immers niet meer hebben. Het gesprokene samenvattend, zou den wij kunnen volstaan met een resumé van 's heeren Biersteker's rede. Want wat deze zeide ter be strijding van het voorstel werd later in hoofdzaak, in andere toonaarden, herhaald door de overige tegen stemmers voor zoover zij hunne stem motiveerden. De heer Biersteker dan vestigde de aandacht op het onbillijke van het voorstel, dat deze aanzienlijke winstderving - niet een verlies, dat is er slechts tot een bedrag van f27000.wilde verhalen op de gas verbruikers alleen, terwijl het andere deel der gemeentenaren er vrij van blijft. heeft in zijn begrooting over 1915 reeds een verlaagden prijs van een cent voor het kook- en indust-riegas voorgesteld. De heer Grunwald, die het overi gens met dit standpunt eens was, trachtte een blaam te werpen op de faits et gestes van het Koninklijk Nationaal Steuncomité. Het Nationaal Steuncomité had zijne bemiddeling aangeboden ten opzichte van den aankoop van steenkolen en B. en W. meenden goed te doen die hulp te aanvaarden en een contract af te sluiten met dit Comité, om de benoodigde steenkool voor 1915/16, 12000 ton, te leveren. Maar B. en W. werden nu overgeleverd aan de wil lekeur van ben syndicaat, en dit syn dicaat, al of niet noodgedrongen, stelde B. en W. voor de keuze om tegen den door hen vastgestolden exorbitanten prijs steenkool te koopen in de door hen gewenschte hoeveel heid, of eenvoudig om zonder steen kool te zitten. Zooals wethouder De Ven het uit voerig uiteenzetteer was eenvoudig geen keus en men kan nu, zooals de heer Grunwald deed, wél de hande lingen laken van dat syndicaat, maar men kan toch niet het Nat. Steunco mité laken, dat zijne hulp aanbood en het toch waarlijk óók niet helpen kan, dat het monopolie, dat nagenoeg alle steenkool-leverantie op hetoogenblik in handen heeft, daarvan misbruik maakt. Of laten we dat harde woord ook voor de handelwijze van dat steenkool syndicaat niet gebruiken; wie weet door welke contracten dat op zijne beurt weer gebonden is. De geheele onverkwikkelijke zaak ware voorkomen als men een behoorlijke reserve had gehad. Onzes inziens, en de debatten in den Raad hebben ons de overtuiging gegeven, dat de groote meerderheid van den Raad er even zoo. over denkt, treft het Dagelijksch Bestuur in deze niet de minste blaam, of het moest zijn, dat het een spoed vergadering had kunnen beleggen, waardoor de verantwoordelijkheid op den geheelen Raad hadde gedrukt. Maar, zooals de heer Biersteker op merkte, verandering had dit niet ge bracht eü evengoed had men voor de kolen moeten contracteeren als nu. Nieuwe feitelijke argumenten wer den door andere sprekers die aan de zijde van den heer Biersteker stonden, niet aangebracht; de heer Verstegen- toonde met aanhalingen uit een schrij ven van mr. Pattjn aan, dat het ge bruik van gas eene belasting is en dat deze belasting al zoo hoog dat het onbillijk zou zijn die nog meer op te voeren, daar ze door een bepaalde categorie wordt opgebracht. Voor de becijferingen enz. verwijzen wij naar het verslag. De heer Van Breda kwam voor den winkelstand op en de wethouder der bedrijven de heer De Ven, kwam er aan bet einde eerlijk voor uit, dat een nader on derzoek hem overtuigd had van zijn ongelijk, en hij het voorstel vanhetD.B. bestrijden zou. Dit werd hem wel kwalijk genomen door de oppositie, maar van den anderen kant bracht men, waar de heer De Ven zijn stem motiveerde, hem hulde voor zijn eer lijkheid, een hulde, waarbij wij ons gaarne aansluiten. De verdediging van de zijde van het Dagelijksch Bestuur was zwakjes. Tegen de inslaande argumenten van de heeren Biersteker en Verstegen was eigenlijk niets in te brengenzij waren logisch en sloten als een bas. De indruk werd gevestigd alsof het geheele voorstel eigenlijk niet zeer ernstig behandeld was gewordeu, alsof men daar, plotseling voor het feit der beslissing geplaatst, een beetje in de war geraakt was en in de gasprijsverhooging het panacé zag. Thans, bij de besprekingen, kwam men pas tot een bezonnen oordeel Daarom was het niet erg best te begrijpen, dat èn de heer de Geus èn de Voorzitter trachtten den toestand te redden. De eerste voerde aller zonderlingste argumenten aan, die niet pasten in het vrijzinnig kader, waarin deze heer nog steeds is ge huid. De heer De Geus betoogde nl.. dat gas een consumptieartikel is, hetwelk men niet verplicht was te koopen! Ja, zoo is brood ook een consumptie-artikel; niemand dwingt u het te nemen. Verder meende hij, dat onder de muntgasverbruikers menschen te vinden waren met een inkomen van f 1800.- en dat het niet billijk was de overblijvende f18000.-, het feitelijke tekort, te laten betalen door de niet-verbruikers. Toen de heer De Geus, die de nederlaag voelde aankomen, later de minder juiste tactiek gebruikte om den Raad te verwijten, dat elk lid voor zijn eigen belangen opkwam, werd hij aanstonds overschreeuwd, zoodat hij wèl doorging, maar onverstaanbaar werd. De Voorzitter was, zoo mogelijk nog slapper in zijne verdediging. Deze trachtte den Raad te doen ge- looven, dat het gasverbruik voorden winkelstand bedrljl'sonkosten waren, eD, waar in dezen duren tijd de on kosten voor bedrijf alom waren toe genomen, was het logisch dat thans ook het gas duurder was geworden. Bovendien ging het den winkelstand hier bizonder goed. De Raad ging niet op deze redeneering in. Ook dr. Van den Berg sprak van waren, die duurder waren gewordeD, zooals alles opgeslagen was. Aprös moi lo déluge, dacht deze heer ongetwijfeld. Om kort te gaan, toen het op stemmen aankwam, bleek het, dat eene meerderheid van 5 stemmen de verhooging van den gasprijs tegen hield. De heer Krijnen, ofschoon, als lid der gascommissie stemmend vóór het voorstel B. en W., toonde zich ineens plus royaliste que le roidoor voor te stellen het gas tegen in koopsprijs te leveren, men behoefde dan in het vervolg, zoo zeide deze droog komieke heer, geen gelegen heidsgedichten moer te zingen zooals dit er een was. Na de stemming kwam het nog tot een vinnige woordenwisseling tusschen den heer Biersteker en den Voorzitter. Eerstgenoemde meende dat nu in behandeling kwam zijn voorstel om f 40.000. op den hoof- dolljken omslag te brengen, en pro testeerde tegen het formalisme van den voorzitter. Ten onrechte, daal de heer Biersteker geen voorstel van z|jn plan gemaakt had. Gelukkig werd de ruzie gauw gesust. En de heer Verstegen had het nog even over de sensationeele publicatie van den burgemeester betreffende te ne men maatregelen. De Voorzitter lachte: Schwamm d'rüber! zeide ZijnEdelachtbare, Brisona Ik-dessus, antwoordde de heer Verategen. l) In de Memorie van Toelichting voor de begrooting van 1915 zeggen B. en W. „In verband met de tegenwoordige omstandigheden achten wij het niet gewenscht in te gaan op het voorstel van den Directeur en de Commissie, om den prijs van het kookgas met 1 cent per Ms te verlagen De „Medea" In den grond geboord. Zooals reeds op de eerste pag. van ons le blad vermeld staat, is het Ned. stoomschip „Medea" ter hoogte van het eiland Wightin den grond geboord. Sedert is nog het volgende bekend De „Medea" was den 16en Maart van Valeneia vertrokken en passeer de den 19eu Gibraltar. Als eenige lading had het schip 16.000 kisten sinaasappelen. Het schip ontmoette bij het eiland Wight de „U 28", welke het schip aanhield. Met een sloep moesten toen de scheeps papieren aan boord van den onder zeeër gebracht worden. Ondertus- schen werd de „Medea" door den onderzeeër op sleeptouw genomen. Na een half uur kwam de sloep terug. De scheepspapieren werden echter achtergehouden. Daarna werd de bemanning last gegeven in de booten te gaan, en werd het schip door kanonschoten tot zinken gebracht. De bemanning moest eerst nog twee uur roeien, al vorens zij door een Engelsche torpe doboot werd opgepikt. De Kapitein verklaarde dat het dik weer was toen de aanhouding ge schiedde, zoodat de Engelsche torpe dojagers niet konden opmerken wat er voorviel. De directie van de Kon. Nederl. Stoombootmaatschappij had gisteren nog geen nadere bijzonderheden om trent het gebeurde ontvangen. De bemanning wordt zoo spoedig mogelijk te Amsterdam verwacht, waarschijnlijk heden of Zondag. Het gebeurde heeft in Amsterdam - sche reederskringen groot opzien verwekt. Naar bleek, brengt het echter voorloopig geen wijziging in de ge regelde afvaart vau de schepen van schillende lijnen, ten hoogste in de samenstelling van de lading. Het „Handelsblad" schrijft over het in den grond boren van de „Medea": Het is ons niet mogelijk te be grijpen, welke sch(jn van rechts grond aan de laatste handeling van een der oorlogvoerende partijen tegen onze handelsvloot gegeven kan wor den. De „Medea" vervoerde een arti kel sinaasappelen dat zelfs niet tot de conditioneele contrabande ge rekend kan worden. Een effectieve blokkade van Engeland beslaat niet - ieder kan zien hoe de geregelde diensten op Engeland haast onge stoord gehandhaafd worden, hoe de vrachtvaart op Engeland het drukker heeft dan ooit. Zoo gezien is het in den grond boren van de „Medea" een daad van willekeur en geweld, die niet als bet., torpedeeren van andere neutrale schepen als een betreurenswaardige vergissing beschouwd kan worden. Deze daad kan, evenals het bom men werpen op Nederlandsche sche pen, slechts verklaard worden indien men aanneemt, dat de Duitsche regeering vrijwel zeker is dat, zoo lang slechts geen vreemde troepen of oorlogsschepen ons land aanvallen, elke daad van willekeur en geweld tegen Nederlandsche onderdanen of Nederlandsch eigendom geoorloofd is. Doch wij zijn overtuigd dat eeh vol ledige schadevergoeding van Duitsch- land geëischt moet worden. Een schadevergoeding voor schip en lading. Deze laatste aaad van Duitschland zal, wij zijn er zeker van, hier te lande groote ontstemming en bitter heid veroorzaken en er niet toe bij dragen om de gevoelens tegenover Duitschland vriendelijker to maken. De „Nieuwe Rotterd. Ct." schrijft onder het opschrift Ésn wedstrijd in onrecht, naar aanleiding van het in den grond boren van de „Medea" De moderne zeeoorlog, zooals die tusschen de strijdende partijen op de Noordzee wordt gevoerd, ontaardt hoe langer hoe meer in een wedstrijd in onrecht tegenover de neutrale vaart. Ontmoetingen .van de vijande lijke oorlogsbodems komen slechts zeldzaam voor, en wanneer er een plaats heeft, krijgt men gewoonlijk den indruk eer met een ongelukkig toeval te doen hebben, dan met een gewild voorval. Het streven der oorlogvoerenden schijnt vooral erop gericht, de strijdbare schepen te sparen, om er de ongewapence han delsvloot mee te kunnen bekampen. Niet te ontkennen valt, dat de strijd tegen de vrijheid der neutrale vaart van de zijde der entente-mogendheden is begonnen. Daarnevens mag echter worden erkend, dat aan dien kant althans blijken zijn afgelegd van het besef, dat onrecht werd aange daan, en men heeft veel gedaan, om dit onrecht zooveel mogelijk te ver zachten, en tot het onvermijdelijke het uit zuiver krijgskundig oog punt beschouwd onvermijdelijke te beperken. Toen do laatste tegenzet der Duit sche marine, de duikbooteu-oorlog, werd aangekondigd, hebben wij de verwachting uitgesproken, dat ook de Duitsche autoriteiten voor hun oorlog de handelsvaart een vorm zouden weten te vinden, waarbij met de rechten dor neutrale vaart zoo veel mogelijk zoude worden rekening gehouden. Inderdaad heeft het zich ook eenige weken laten aanzien, alsof Duitschland de rechten van het Nederlandsche overzeescho verkeer wilde erkennen. Helaas schijnt echter dio welwillende opvatting der Duitsche autoriteiten sedert de laatste week verandering te zijn gekomen. En hetgeen thans met de is voorgevallen, mag wel als een record in het onrecht, dat tot. nu begaan is, worden beschouwd. Het is geleidelijk zoover gekomen Eerst hebben wij de voorvallen ge had met de Batavier en de Zaan- stroom. Indien deze schepen aan stonds worden vrijgelaten, nadat vau de lading gelost is en tegen beta ling overgenomen hetgeen de Duit sche regeering niet wenscht naar Engeland te hebben vervoerd, staat de aanhouding en opbrenging op één lijn 'met de aanhouding en opbren ging. van zoovele Nederlandsche sche pen door Engeland, die weder zonder meer vrijgelaten zijn, om hun be stemming te vervolgen. Evenwel is nu gisteren uit Duitsche bron een bericht gelanceerd, volgens hetwelk de verbeurdverklaring van die sche pen voor een Duitsch prljsgerecht zou worden gevorderd. Dit zou het geheele karakter van de opbronging veranderen, haar ver brengen over de grenzen van de Engelsche maat regelen heen en haar een onwelwil lend karakter bezorgen, dat de En gelsche autoriteiten bij hare maatre gelen hebben weten te vermijden, Intusschen, omtrent dit alles is niets met zekerheid bekend. Na de opbrenging van deze beide schepen hebben wij de gevallen ver nomen van Nederlandsche schepen, die hetzij uit vliegtuigen zijn ge bombardeerd hetzij door Duitsche schepen zijn beschoten. Welke betee- kenis aau deze voorvallen te hech ten is, valt nog moeilijk uit te maken, daar de omstandigheden, waaronder een en ander heeft plaats gehad, niet tot volle klaarheid gebracht zijn. Men kan beide keeren met eene ongeluk kige vergissiDg te doen hebben ge had, en dan zouden de onaangename indrukken, die deze beide voorvallen hebben achtergelaten, .wellicht makkelijk zijn weg te nemen. De ernstigste van de laatste week is echter zeker die, welke met de „Medea", van de Koninklijke Neder landsche Stoombootmaatschappij,heeft plaats gegrepen. Dit Nederlandsche schip is in den grond geboord, nadat do Duitsche militaire autoriteit, die zich met deze vernieling heeft be last, de scheepspapieren had kunnen inzien, en omtrent de nationaliteit van het schip alle zekerheid verkrij gen. Hier is dus van eene vergissing geen sprake, maar is bij volle be wustheid een Nederlandsch schip naar den bodem der zee gezonden. Deze handeling overschrijdt de per ken van hetgeen aan de neutrale staten was 111 het vooruitzicht gesteld, toen de duikbooleuoorlog veertien dagen voor den aanvang werd bo- teekend. „Hoewel - heette het toen de Duitsche strijdkrachten ter zee opdracht hebben, geweldadigheden tegen neutrale schepen, voor zoover zij als zoodanig herkenbaar zyn na te laten, kan het toch, gegeven het door de Britsche regeering verordende misbruik van de neutrale vlag en toevalligheden van den oorlog, niet immer vermeden worden, dat ook zij aan een tegen een vijandelijk schip bedoelden aanval ten offer vallen." Welnu, hier bij de Medea is noch van een misbruik van de Nederlandsche vlag sprake geweest - en daarvan heeft de commandant van do „U 28' zich te voren overtuigd! noch van eene toevalligheid van den zeeoorlog. Hier is dus, over de waarschuwing van begin Februari heen, een neutraal schip opzettelijk en welbewust in den grond geboord. Dat dit feit hier te lande een hoogst >tjnHjkeh indruk teweeg gebracht leeft, is begrijpelijk, on wij twijfelen niet, of onze regeering zal zich daar van bij de Duitsche regeering de tolk maken, en zich het recht herinneren om schadevergoeding te eischen, dat zij zich bij haar antwoord-nota van 12 Februari heeft voorbehouden. Mochten de feiten, waarop de ver nieling van de Medea gebaseerd is, en die ons tot uitgangspunt van onze beschouwing gediend hebben, onjuist blijken te zijn weergegeven, dan lijkt het ons gewenscht, dat zoo spoedig mogelijk opheldering worde gegeven, opdat de onrust, die zich begrijpelijker wijze van ons land heeft meester ge maakt, weer aanstonds kunne ver dwijnen. De „Medea". Omtrent de rechts-quaestie heeft het „Handelsblad" de meening ge vraagd van mrs. Nicol Speyer en Huberich, van wie het een paar malen artikelen over internationaal recht plaatste. Naar hun meening zou de vernie tiging van de „Medea" alleen gerecht vaardigd zijn, wanneer: lo. de reis inderdaad van Saloniki naar Londen of een andere vijandelijke bestem mingsplaats ging2o. contrabande vervoerd werd, en 3o. die contrabande meer dan de helft der gehèele lading naar gewicht, omvang, waaide en vracht uitmaakte. De aanwezigheid van een vierde noodzakelijke voor waarde, dat de opbrenging hetoorlogs- schip in gevaar kon brengen, kan in dit geval, daar het nemende schip een duikboot is, zonder meer worden aangenomen. Bij het ontbreken van een dezer voorwaarden is de mogend heid, die het schip nam, tot schade- itelling verplicht. De bewijslast voor de aanwezigheid dier voorwaar den rust op den kaper. De eigenaars van het landingsgedeelte, dat geen contrabande is, hebben in elk geval recht op schadeloosstelling. De Duit sche verklaring van 4 Februari is in dezen van geen beteekenis, aangezien dezo slechts een militair politiek ka rakter draagt en bovendien nooit in het „Reichsgesetzblatt" is afgekon digd zij heeft dan ook geen civiele rechtskracht. PLAATSELIJK NIEUWS. „Apeldoornsche Courant": ...Een solistenensemble dat er zijn mag, zich aan zyn taak wijdende met een enthousiasme, dat de concert- (Vervolg van pag. 2 le blad.) - Den heer A L. Stabroek werd Donderdagavond, ter DE OORLOG. De algsmeene toestand. In het Westen duurt de groote stilstand, in afwachting, naar men meent, van de groote beweging in de leDte, voort. Niets dan artilleriegevechten zeg gen de Duitschers, daargelaten on belangrijke gevechten op de Maas heuvels ten Zuidoosten van Verdun eu bij Hartraansweilerkopf in den Elzas. Men herinnert zich dat het geveebts front, na juist om St. Mihiel (Camps des Romains) te zijn heengedraaid, vrijwel rechtstreeks naar het Noor den loopt, tot het zich met een wij den boog om Verdun heen naar het Westen richt. Dit is de eene zijde van de b(j St. Mihiel even over de Maas heen stekende punt. De andere zijde loopt van St. Mihiel naar het O.N.O. over Pont k Moussod. Het streven der Franschen moet er op gericht zijn de beenen van dezen hoek dichter bij elkaar te brengen. Het is er ook op gericht geweest, eu in den eersten tijd na de bezetting van St. Mihiel door de Duitschers zijn zij er ook in geslaagd het been St. Mihiel—Pont :'i-Mousson over een aanraerkelljken afstand Noordwaarts terug te duwen, waar door de hoek scherper is geworden. Hoe scherper hoek, hoe lastiger voor de Duitschers de voorziening van de troepen met mond- en schiet voorraad is. Reeds nu staande verbin dingslijnen rechthoekig op elkander. Waren, zooals gezegd, vroeger de pogingen der Franschen gericht op het been St. Mihiel-Ponta Mousson, pogingen die slechts tot een begin van succes hebben geleid, in den laatsten tijd hebben zij een energieken druk uitgeoefend op de andere zijde van de punt. Het front Zuid-Noord, dat deze zijde vormt, loopt noodza kelijkerwijs aanvankelijk over de Maasheuvels (de Cötes Lorraine) en daalt daarvan af in de buurt van Eparges. Men herinnert zich de ge stadige aanvallen der Franschen in den laatsten tijd bij dat dorp. Zij hebben hun ongetwijfeld eenige, zoo al geen groote, voordeelen gebraGht. Het naastbygelegen doel is de Duit schers hier van de Maasheuvels af te werpen en het punt waarop hun front de Cótos verlaat, naar het Zuidoosten te verplaatsen. In grooter verband zyn de aanvallen der Franschen hier gericht op het toeknijpen van de beenen van den boek, waarmee bet Duitsche front nog steeds over de Maas heen springt. Aanvankelijk was hun druk op het been St. Michiel - Pont-k Mousson ge richt. Thans ageeren de Franschen tegen het andere been. Hun actie wordt met veel energie voortgezet, met name bij Combres, 2 K.M. ten Oosten van Eparge3 ge legen. Dit alles brengt totnogtoe geen verandering in den stilstand, maar het is wellicht een voorbereiding voor volgende aanvallen van grootere strekking, zooals ook wellicht de vermeestering van den heuvelrug in Champagne moet worden beschouwd. Bij een vroegere gelegenheid heb ben wij reeds uitvoerig uiteengezet, dat het gewicht van een doorbraak der bondgenooten toeneemt, naarmate zij verder naar het Oosten plaats vindt. Wellicht is hetgeen daar nu geschiedt een voorbereiding tot een grootscheepsche doorbraak in de buurt van Verdun. zijn bevordering tot den rang van luitenant ter zee 3e kl., door het Stafmuziekkorps een serenade ge bracht. Emiel Hullebrosck. Voor de tweede maal in dezen winter kwam de Vlaamsche volks zanger hier zijne populaire liedjes zingen in „Casino". Vóór den aan vang bracht hij hartelijken dank aan de Nederlanders voor alles wat zij voor het ongelukkige België gedaan hadden. „Het geheele land ben ik doorgeweest", zoo zeide hy, „en overal, overal vond ik de sporen van de hartelijkste genegenheid, waar mede de arme gevluchte Belgen ver pleegd, ja, verwend werden door de Hollanders. Zoo ooit, dan is thans de broederband gelegd tusschen mijn volk en het uwe." Hy deelde ver volgens mede het programma aldus samengesteld te hebben, dat hij in hoofdzaak andere liedjes zou zingen dan den vorigen keer, althans wat het eerste deel betreft. Wij kregen nu een groot aantal zijner liederen. De rei werd geopend met een liedje, ter eere van Nederland's Koningin gemaakt, en gevolgd door een groot aantal der pakkende, populaire me lodieën, waardoor Hullebroeck bekend Maar na de pauze werd het pas goed, toon hy zijn refreintjes zong, ons noodend tot meedoen. Het pu bliek mocht zelf het programma sa menstellen, en uit dien overvloed koos hij het beste. Lang duurde niet of uit volle borst zongen allen meevooral van het geestige „De Dahlia" werd een speciale studie ge maakt. Wat zijn die Vlaam sche liedjes zoetgevooisd en welke lieve muziek schreef Hullebroeck er vaak by 1 Luister naar het „Kant klossen" b. v. of de aardige illustratie van „In't klavergroen", en hoe juist wist de zanger Hullebroeck dit te intoneeren Natuurlijk was ook „Tineke van Hcule" niet vergeten, en uit de stu- dontliederen koos hij, behalve eenige andere, het bekende „De Gilde viert" Hullebroeck leerde ons nu, hoe we hot refrein moesten zingen Zachtjes inzetten: „Het beste biertje lust hem niet", daarna in de volgende regels een climax, dio ten slotte in een fortissimo eindigde, „Het liefste liedje sust hem niet, Het mooiste -meisje kust hem niet, Hoog het glas 1 Hoog het hart [Hoog het lied En het was aardig om te zien zoo als het publiek zich liet leiden, zoo als het, als jongens in de klas, zijn best deed de gegeven aanwijzingen op te volgen, en hoe het de stem banden uitzette Hoog het glas Hoog het hartl Hoog het lied! Op veelvuldig verzoek zong hij tot slot „de Vlaamsche Leeuw". Ach, hadden we 't allen maar gekend, we. hadden zeer zeker meegezongen het „Zij zullen hem niet hebben, Den fleren Vlaamschen Leeuw", maar nu ging dat niet. Staande werd het tweede couplet van ons klassiek „Wilhelmus" gezongen door'alle aan wezigen „In noot ende betrouwen Zyt ghy 0 God myn Heer" en menigeen voelde de ontroering in de keel stijgen bij dit wonderschoone gedicht. Een collecte, aan den uitgang der zaal gehouden ten voordeele van de kinderen der Belgische vluchtkampen te Ede, bracht f39.13 op. „Harmonie". De Zang- en Reciteervereeniging van Hervormde Protestanten „Har monie", gaf Donderdagavond „Casino" een uitvoering. Onder leiding van den directeur den heer P. Pieters werden een achttal nummers gezongen, die bij de aan wezigen wel in den smaak vielen. De liederen waren niet bovenmate moeilijk, vielen dU3 binnen het bereik van het koor en klonken helder, frisch- op. Er ligt altijd een zekere bekoring in, onze Hollandsche liederen door een goed geschoold koortje te hooren vertolken. Bijzonder bevielen ons „Het ontzet van Bergen op Zoom" van Valerius dat, hoe oud ook, of misschien juist daardoor, altyd in den smaak valt en „Der vooglen lied" van Mendel- sohn Bartholdy. Het ensemble bij het „O, Zangers" was uitstekend. De directeur beheerschte zijn koortje wel. Groot is het niet, dat zei de voorzitter al in zijn openingswoord de mobilisatie die had er ook invloed op en daarom deed hij een beroep op de aanwezigen tot toetreden maar; het zong goed en opgewekt. Bijzonder jolig was „Van een oud vrijertje". Tusschen de liederen in werden een paar voordachten gege ven. De laatste een politieke voor dracht van Kobus, beviel ons het king, dat het gevolg niet anders kon zijn of er was van het begin tot het einde een ononderbroken geestelijk contact tusschen uitvoerenden en toehoorders. .Utrecht's Provinciaal Sted. Dag- d" Ieder hunner zou aan elk onzer Nederlandsche Opera tot een sieraad strekkenieder hunner bezit stem, muzikaliteit, warmte, vuur J. S. BRANDTS-BUIJS. BINNENLAND. Na de pauze werd een blijspel in een bedrijf opgevoerd. Onder de pauze verkochten jonge dames loten op een kleedje, dat verloot zou worden voor een behoeftig huisgezin te dezer plaatse. Liefdadigheid en Harmonie do samenwerking is noemenswaardig. Voor het bal dat volgen zou was, blykens het aantal aanwezige jonge dames, wel animo. Opera Solisten-Ensemble. Volgens achterstaande advertentie zal op 1 April a.s. het opera Solisten ensemble in Casino optreden. Dit ensemble, dat uit verschillende goed fiekende krachten bestaat, heeft op zijn tourneé door Nederland reeds veel succes geoogst. Hieronder volgen een paar beoordeelingen over concerten: Ministerraad. De Ministerraad, welke in den regel 18 Donderdagsmiddags gehouden wordt, zou aanvankelijk gistermiddag te half vijf plaats hebben, doch werd, naar wij thans vernemen, reeds gister middag 1 uur gehouden, dus op een buitengewonen dag en op een buiten gewoon uur. Men brengt een en ander in ver band met de gebeurtenissen der laatste dagen ter zee, waarbij Nederlandsche schepen betrokken waren. Gisterochtend hadden conferenties ilaats tusschen den Minister van Marine en den chef van den Marine staf en ook hield de Minister van Buitenlandsche Zaken besprekingen met zijn ambtgenoot van Marine. Bommen naar een Nederlandsch schip geworpen. Naar aanleiding van het feit, dat op 21 dezer eon vliegtuig, voerende do Duitsche oorlogsvlag, twee bom men heeft geworpen, dio op korten afstand van het Nederl. stoomschip „Zevenbergen" zijn neergekomen, heeft de Nederlandsche gezant te Berlijn aan de Duitsche regeering de bedenkingen van onze regeering kon- baar gemaakt tegen het aldus in go- vaar brengen van een Nederlandsch schip en zyne opvarenden, en ver zocht een onderzoek terzaken te doen instellen. Opgebrachte Nederlandsche schepen. Naar aanleiding van het opbrengen van de „Zaanstroom" en de „Batavier V" wordt uit den kring der direct be trokkenen by de aanhouding zelve te kennen gegeven, dat men zoowel het hijschen van de Duitsche vlag op de schepen als het wegzenden van oen deel der bemanningen mot behoud van een deel om evontueel getuigenis af te leggen en om de schepen weder in de vaart te kunnen brengen, overeenkomstig de bepalin gen van de Deutsche Prisen Gerichts- ordnung acht. Men verwacht dan ook van die zijde geen moeilijkheden in de af wikkeling der zaak. „De Zaanstroom". De directie van de Hollandsche Stoomboot-Maatschappij heeft van den heer Visser, den gezagvoerder van de „Zaanstroom" een telegram van den volgenden inhoud ontvangen „Verbeurd verklaring misverstand. Voorloopig opgebracht. Wacht beslis sing van prljsgerecht. Heb geprote steerd bij consul te Brugge." Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Vrijdagmorgen omstreeks 9 unr reed H. M. de Koningin uit om een bezoek te brengen aan bet kleerendepOt van het Algemeen Steuncomité. Vervol gens werd ook de inrichting voor de werkverschaffing bezocht. Met veel belangstelling informeerde H. M. naar de verschillende maatregelen, die door het Comité genomen waren. Hierna werd oen bezoek gebracht aan de gemeentelijke werkverschaf fing voor kleermakors. Dit bezoek duurde bijna een half uur, waarbij H. M. zich zeer ingenomen betoonde met hetgeen zij gezien had. Te on geveer kwart voor elf keerde H. M. naar-het paleis terug. Des middags 1 uur vertrok de Ko ningin tot het maken van een mili taire inspectietocht. Des morgens was Prins Hendrik uitgereden ten einde een Roode Kruis- oefening bij Wormerveer bij te wonen. Eergistermiddag word door Z. K. H. een bezoek gebracht aan de Groote Club. Tijdens zijn bezoek ging het sociëteitsleven zijn gewonen gang. Hierna werd een bezoek gebracht aan het Antoni van Leeuwenhoek huis. De verschillende afdeelingen werden hier bezocht. Met veel be langstelling werd het onlangs door deze inrichting aangekochte radium bezichtigd. Z. K. H. verbleef hier ongeveer een uur. Gistermorgen werd door Prinses Juliana een bezoek gebracht aan Art is, waar zij eenige prettige uron doorbracht. De kleine Juliana, die zoo'n beetje op eigen houtje rond wandelt, schijnt byzonder te zyn ge steld op de kleine aapjes, op enkele vogelsoorten en de makke herten. Zy vraagt naar de dieren en herinnert zich haar „lievelingsbeeBtjes" nog van vorige bezoeken. IJmuiden, 27 Maart. Tot secretaris van Kamer van Koophandel en Fabrieken te Velsen is in de plaats van den heer J. Kos telijk gekozen den heer Mr. van Voorst van Beest, uit Santpoort. De aanvoer van visch is nu iets minder, waardoor de prijzen enorm stygen. Do visch is dan ook zeer duur op het oogenblik. De kolenaanvoer is ook niet erg groot, en zullen de prijzen met in gang van 1 April tot 14 gulden por ton stygen. Dit dan nog alleen voor contractanten, anderen zullen nog meer moeten betalen.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 5