verkoop"sintels. vMeenüe-weireir wortiènutR^ÖWPB5ff OWJöMïAAfcoepfilVerwacht, die ala groote kampementen nabij AlexandriC |gok qpjgMedos worden agubduwdjerzyn 1'ontscheept. Da strijd In de Karpathen. Over den strijd in de Karpathen schrijft de oorlogscorrespondent van het Berliner Tageblatt dat de uitslag daarvan groote politieke gevolgen kan hebben. Over den geheelen kam der Karpathen wordt een groote Russi sche poging tot dqorbraak onderno men. Den hevigsten druk oefent de vijand tusschen Lupkow en Uszok, doch ook hier kon hij den dam der eigen dooden nog niet overschrijden. De vooruitgang der Oostenrijkers in het Oostelijk gedeelte van het 140 kilometer lange slagveld is zeer ver blijdend. Hierdoor wordt de Russi sche toevoer naar Midden-Galiciö be dreigd en een verschuiving van strijd krachten ten behoeve van de door braak verhinderd. Aan het altaar gedood. Onder dagteekenmg 24 Maart deelt de correspondent van de „Tijd" uit De Panne mede: Tijdens den jongsten raid der Duitsche vliegers boven West-Vlaan- deren bad een tragisch voorval plaats in Nieuwkerk, welk aardig plaatsje op 14 K. M. afstand van Yperen ge legen is. Daar werd de Mis opge dragen door pastoor P. Reynaert, vroeger leeraar aan het O. L. Vrouwe college te Ostende, toen het gesnor eener vliegmachine werd gehoord. Daar men in die streken al aan het oorlogsgevaar gewend is, ging hij rustig voort de Mis te lezen, toen even na de H. Communie een bom, door een vlieger geworpeD, het dak van het kerkje doorboorde en in het priesterkoor ontplofte. DeofBcieerende priester werd bloedend van het altaar weggedragen en overleed aan de be komen wonden. Ook een dozijn geloovigen werd door de ontploffende bom gedood. De zaak-Desclaux. Desclaux, mevrouw Bóchoff en de soldaat Vergès hebben re visie aange- teekend. Du behandeling van de zaak zal over drie of vier weken plaats hebben. Argentinië. Vrijdag is de nieuwe Argentijnsche gepantserde kruiser Moreüo van stapel geloopen. Het schip meet 28.000 ton, loopt 22$ knoop en voert 12 stukken van 30 5 c.M., 12 van 16.2 en 16 van 10 1. Hij is in de Vereenigde Staten gebouwd. (Zie verder Tweede Blad.) MARINE EN LEGER. BEVORDERING VAN 1 APRIL 1916. M«t 81 Dacember 1914: Stoker-olieman H. J. Bode tot korporaalmachlne- drUver 2e klasse Matroos-hofmeester H. M. de Kok tot korporaal- hofmeeetor Met 18 Februari 1916- Stoker-olleman LHask totkorporaa'machloe- drijver 2e klasse Idem A. 8. Kroeger tot Idem Mot 81 Maart 1916 Matr.-achrijv. P. F. Montagne tot korpl.-schrUv. Matr.-kok L. Blaauboor korpl.-kok Matr. 2e kl. J. van Drlel matr-kok Stoker 2e kl. .T. Klowlet matr.-torp.mk. Idem J. Weber Idem Torpedist-maj. J. H. Dito opper-torpei Sergt. torped. N. BruJJn torped.-roaj. KorpL-torp.mk. W. A. Broek- sergt. torp.mk. hu||Mi idem K. Smlok Idem Korpl.-torpedt. W. Zootjes sergt.-t<irpedt. coeuilliclen- J. Krul korul.-zeemll.- mschlnedrUv. machinedrjjv. J. Heersema J. de Graaf P. Dtykema A. Kuiper H P. Polstra H. van Weelden De officier van Gezondheid der le Ovordiop, tliana dienende la do Directie der Marine te Eollovoetsluis, wordt 1 April 1916 nplaatat bij de Kweekschool voor Zeevaart te De adelborsten der 2e kl. le afdoeling J.J. Log ger en W. Th.C Ztmmerman worden8 April a.s, geplaatst aan boord van Hr. Ms. „de Ruyter". Met den len April 1916 wordt de kapitein ter zoe F. C. W Moorrees wedor belast mot hot bevel over Hr. Ms. Pantserdekschlp „Zeeland" on de luitenant ter zee der lo klasse C J J. de Nevo alsdan eervol ontheven van het tijdelijk bevel over dien bodem, gesteld ter beschikking on den 6den April a.s. geplaatst bU het Depar tement van Marine. De officier van gezondheid 2e kl. der marine R. A. F. Lach de Bère is bestemd om per par ticuliere gelegenheid naar Ooat-Indi6 te ver trekken. Adelborsten van hot oudste studiejaar zullen mot 8 April op de schepen „De Ruyter, „Hol land", „Zeeland" en „Noordbrab-nt" embaik-e- ron, ten elndo op die bodems dienst te doen. De gebruikelijke bultenlandsche reizen, welke met do adelborateu van bet oudste jaar tot dus ver in het voorjaar werden ondernomen, zullen dit Jaar achterwege blUven. BU Kon. besluit is benoemd bU het wapen der arllllerio tot luiteDant-kolonel de mBjoor J. Vervloot, van het 4e regt.. vestlng-artUlerie. PLAATSELIJK NIEUWS. Gistermorgen half twaalf pas- i alhier een Zeppelin, komende uit het Noordoosten, koersende naar de Noordzee iu Zuidwestelijke richting. Bij het toelatings examen der St. Joseph-kweekschool te Bergen (N. H.) slaagde heden voor de 2e klas, onze plaatBgenooto Tonny Leewens, leerlinge der R. K. Zusterschool al hier. De plaatselijke commissie voor de cursussen voor de iu de stelling van den Helder gemobiliseerde mili tairen bestaat uit de heerenJ Korver, Arr. schoolopziener, Ds. Warners en R. Kastelein. Verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad. De verkiezing icandidaatstelling). van een lid voor deD Gemeenteraad, In het d-rde district (vacature Hart- sinck) zal plaats hebben op Dinsdag 13 April, de stemming op Woensdag 21 April, en de eventueels herstem ming op Woensdag 28 April. Bij het heden te Utrecht ge houden examen slaagde voor machi nist diploma B de heer M. Vliek, leerling der Zeevaartschool alhier. TOlohlkbaarstelling van levens middelen. De afd. Helder van den Ned. R.-K. Volksbond heeft zich met adressen gewend tot den Burgemeester en tot den Gemeenteraad, om te verzoeken gebruik te maken van het aanbod van Z.Exc. den Minister van Land bouw, dd. 20 Maart, waarbij diverse levensmidden beschikbaar worden gesteld tegen de prijzen, welke voor de mobilisatie van Augustus 1914 als normale prijzen golden. In de memorie van toelichting wijst de afdeeling er op, dat de prijsstijging van de verschillende levensmiddelen hier ter plaatse van dien aard is, dat reeds vele gezinnen daardoor in ern stige moeilijkheden zijn geraakt en nog zullen raken. Dankbaar voor wat het Steun comité doet, wordt er op gewezen, dat genoemde maatregel ook ten goede zal komen aan de on- en min vermogenden, die bet Steuncomité moet of zou moeten afwijzen, de Heden met klein inkomen en dikwijls groote gezinnen. Waar do door den Sfinister voor gestelde hulpverleening zal kunnen geschieden over den gewonen win kelier of coöperatie, meent de afd., dat ook van dien kant geen bezwaar te duchten is. Voorts meent zij, dat hulpverleening als door den Minister voorgesteld, voor de gemeente de minst kostbaarste is. In de memorie geeft de afdeeling voorts enkele wegen aan van de wijze waarop het haar voorkomt dat deze zaak zou kunnen worden in elkaar gezet. Een eigenaardig Concert. Sedert de mobilisatie zijn we er, wat fanfare muziek-corpsen betreft, wel op vooruitgegaan. Telden we vroeger alleen „Helders Harmonie kapel" en „Winnubst" om van het Stafmuziek corps maar niet te spreken, thans hebben de ver schillende bezettingen van de forten in de stelling den Helder schier alle hun eigen corps, en op fraaie en zonnige dagen kan men ze, de een na den ander, uit zien rukken op een militaire wandeling. Al geruimen tijd bestond in den boezem dier vereenigingen het plan eens een groote, gecombineerde uit voering te geven, een concert, of wil men een taptoe waaraan alle be schikbare krachten medewerken. De plannen kwamen tot nog toe nog niet tot verwezenlijking uit hoofde van allerlei technische en andore bezwaren, 't Grootste bezwaar was wel het repeteereu, dat men moeilijk tegelijkertijd kon doen. Hoe die bezwaren nu tenslotte, dank zij o. a. het energieke optreden van de heeren Jb. ter Hall, Kokelaar e.a., werden opgeheven, zal den lezer uitteraard niet interesseeren. Genoeg zij het, te weten dat er samenwer king verkregen ia, en dat het Hel dersche publiek een grootsch en eigenaardig concert staat te wachten. Hedenavond acht uur zullen zich de verschillende corpsen, t. w. de vier militaire, de Stafmuziek der Kon. Marine, de „Harmoniekapel" en „Winnubst", vereenigen op het Koningsplein, alwaar zy het volgend concert ten gehoore zullen brengen: 1. Wilhelmus (oude toonzetting.) 2. Scblaf wohl du sQsaer Engel du. Elegie. 8. Adé, moln Turtelt&ubclien. Polonaise. 4. Blue heil. Engllsh song. PAUZE. 6. Lasciate ognl speranza. Valse légère. 6. Det goda ar stroalande ljue, Niels W. Gade. 7. Een vrouw die niet dan slnght en tuyt. Oud-Hollandsch lied. 8. Fantasie over „Plet Hein". Dit concert val gediiigeerd worden door den luitenant ter zee 3e kl. A. L. Hazebroek, directeur der Kon. Marine-kapel, die hedenmorgen, zooals wij elders in dit nummer berichten, beeedigd is geworden. Maar er is meer. De bekende luite- nant-aviateur Versteegh, dezelfde die eenige maanden geleden hier met zijn Farmanbiplan boven de Btad manoeuvreerde, zal in den avond van Donderdag een nachtelijken oefe- ningstocht maken. Hij zal daartoe, naar wij vernemen, van het vlieg kamp te Soesterberg te omstreeks balf acht opstijgen, en over Amster dam naar het Noorden koersen om op Onrust of het eiland Texel de juiste landingsplaats konden wy niet te weten komen, te dalen. H(j vliegt dus over onze stad en zal, ten einde zich in den avond te kun nen orieateeren, een drietal zoek lichten in z(jn biplan medevoeren, waarmede by boven de stelling ma noeuvreeren zal. Het geheel, draagt, zooals men begrijpen zal, het karak ter van een militaire manoeuvre, reden, waarom wij er niet meer over kunnen uitweiden. Wij vonden evenwel het feit op zichzelf te interessant om het aan onze lezers te onthouden. Het eigen aardige is nu, dat, tengevolge van het concert, eene groote menigte menschen op de been zal zijn, die allen kunnen proflteeren van het zeldzame schouwspel. Ambachtsschool. Dinsdagmiddag werden in een teekenlokaal der school de getuig schriften uitgereikt, voor volbrachten driejarigen leertijd. De heer A. Bom mel sprak de jongens toe op harte lijke wijze. Hij begon or op te wij zen, dat thaus alle leerlingen het getuigschrift verkrijgen, wat zeer zeker een bijzondere gebeurtenis is en ook, dat aan een oud-leerling, die 2 jaren geleden de school verliet zonder getuigschrift, na eenige maanden hard en ijverig werken het thans kon worden uitgereikt. Hioruit volgt, dat deze leerling het gemis van een ge tuigschrift zoodanig heeft gevoeld, dat hij tegen get-n moeite opzag, dit toch nog te verkrijgen. Kunnen allen worden geluk gewenscht, hy zeker boven alleD. Moge dit voor de andere leerlingen een spoorslag zijn, steeds liveriger hun best te doen. Dat echter allen het getuigschrift wordt gegeven bewijst ook het succes van het ouder wijs van Directeur en leeraren, die hij namens het Bestuur hartelijk dankzegt voor hunne toewijding. Het getuigschrift wordt uitgereikt aan de leerlingen smid bankwerkers. J. Abrend, C. Bakker, S. Bakker, C. de Boer, P. de Boer, P. G. Bizel, G. Breman (Texel), D. Byl, N. v. d. Gragt, S. J. Glisberts, N. G. Leuaen, L. A. P. Markman, F. H. Nobels, J. Roode, K. Schuring, G. v. Straaten, M. J. Valkhoff, W. Willems, J. Wig- 's, L. J. Zorg, J. W. Fritz, G. de Vries, S. Puiman, A. vanSeumeren. Den leerling-meubelmaker: G. H. Meurssluiter. De leerlingen-electriciens: N. Bak ker (Anna-Paulowna), M. Brizee, P. Brizee, C. Leliveld, P. J. van 03, D. C. Folmer, H. A. Schuring, J. Staal man en J. F. Winter. Aan de leerlingen L. A. P. Mark man en H. A. Schurink werd voor vlijt en gedrag een prijs toegekend bestaande elk uit een fraai technisch boekwerk. Tot de 2e klasse werden bevorderd 27 smid-bankwerkers niet bevorderd 4 timmerlieden niet bevorderd 1, 6 meubelmakers, 11 electriciens niet bevorderd 2. Tot de 3e klasse werden bevorderd 24smid-bankweikers niet bevorderd 4, 3 timmerlieden, 2 meubelmakers, 8 electriciens niet bevorderd 2. De beer D. H. Grunwald, voorzitter der school, neemt nu het woord, om er op te wyzen, dat, waar thans de jongens gereed staan de wereld in te trekken, zij nlot moeten denken nu reeds volleerde vaklui teztjn. De tijd van leeren is nog lang niet voorbij en als ge dat steeds bedenkt, zult ge zien, dat ge verder komt in de maat schappij dan zij, die een dergelijke opleiding misten. Blyf de school steeds In eere hou den, kom de school bezoeken zoo vaak ge wilt. Hebt ge steun of raad noodig, de school is er steeds om je te helpen, zooveel zij kan. De jongens, die tot een boogere klasse zijn bevorderd, laten zij hun dankbaarheid toonen aan hun leeraars, die steeds zorgen op de hoogte te blijven van hun vak en van alle wijzigingen en verbeteringen, die als het ware eiken dag voorkomen. Toont dit op prijs te stellen door flink je best te doen, het is in jelui belang. Ik weet, dat ik jelui aller tolk ben, in de eerste plaats van de jongens die hun getuigschrift verwierven wanneer ik den Directeur en de leeraren hartelyk dank voor hun on vermoeide Ijver en toewijding. De leerlingen betuigden hun instemming met een donderend applaus. Burgeravondschool. Het eind-diploma is, na gehouden eind-examen toegekend aan do leer lingen der 4® klasBe: J. Ahrend, S. Bakker, D. Bijl, W. van Baaien, G. Pj Bizel, C. de Boer, P. de Boer, P. Brizee, F. van Dok, J. F. Ekkers, D. C. Folmer, S. J. Gijsberts, A. J. Hofland, G. de Haan, H. Loovesteyn, J. W. Munter, C. Puiman, F. W. Snoerwang, K. Schu ring, G. van Straaten, H. A. Schuring, M. Valkhoff, W. Willems, R. C. Bylsma, J. Endenburg, J. Geervliet, C. Kort, P. Kraak, H. Verschoor, afgewezen: 3 leerlingen. Bovendien slaagden de extranel: J. W. Fritz, P. J. van Os, L. v. d. Struys, J. F. Winter. Militaire Hulavlljtwedstrljden. In de etalage van den heer Bui tendijk, verkooper van Huisvlytarti- kelen in de Spoorstraat alhier, zijn geëtaleerd de medailles, die als prijzen voor de fraaiste inzendingen op de tentoonstelling, welke 16 April en volgende dagen gehouden wordt, zullen worden uitgereikt. De groote verguld zilveren medaille is beschikbaar gesteld door Z.Exc. vice admiraal Naudia ten Cate, be schermheer der tentoonstelling. Voorts zijn er 4 verguld zilveren medailles beschikbaar gesteld door de heeren Dibbetz, Snellen, Bolomey en De Wal, een groote zilveren me daille van het Hoofdbestuur van den Volksbond tegen Drankmisbruik en 4 zilveren en 4 bronzen medailles van de plaatselijke afdeeling van don Volksbond, die het initiatief tot deze wedstrijden nam. Deze aldeeling heeft aan de medailles ook geldprijzen ver bonden van f 10.f6.-, f2.50 en fl.—De fraaie medailles zyn slagen op het stempel van den Volks bond en afkomstig uit de ateliers van de firma Begeer, te Utrecht. Het tekort van f 60.000. Als gevolg van de verwerping van het voorstel van B. tn W. dezer ge meente om het tekort ad f 60.000. voor een groot deel te vinden in een verhooging van den gasprys, moet naar andere middelen worden om gezien om dat tekort te dekken. De heer L. F. over de Linden, lid van den Raad, meent een oplossing gevonden te hebben. Door hem is namelijk het volgende voorstel den Raad ingediend: De gasfabriek te Helder, in het jaar 1902 in slechten toestand en in par ticulier bezit, werd ic dat jaar door de gemeente Helder aangekocht voor de som van pl. m. 2 ton. Voor dien aankoop en voor ver betering en uitbreiding werden suc cessievelijk de noodige gelden geleend tegen verplichte jaarlijbsche aflossin gen en rentebetaling. Die aflossingen en rentebetaling door de gemeente hebben geregeld plaats gehad. Elk jaar werd, van al hetgeen tot de fabriek behoort, de waarde ver mindering in rekening gebracht en het noodige vernieuwd. Een en ander met het resultaat, dat de weinig bruikbare fabriek werd omgezet in een zeer bruikbare, zóó, dat de bruto winst, die over 1908 f83603.44 be droeg, over het jaar 1912 werd op gevoerd tot f 116840.19Vj. De netto- toinst was over 1902 f12909.— en over het jaar 1912 f 63044.— dus bijna het vijfvoudige van 1902. Het gemeentebezit, wat de gas- fahriek betrefc, was op 81 December 1912 (zie verslag over het jaar 1912) f771047.20. Er ia, met het het oog op boven genoemd gunstig resultaat, naar meening van ondergeteekende, geen aanleiding om den Hoofdelljken Om slag zoodanig te verhoogen, dat boven het daarvoor aaogegevene in de Ge meente-begrooting, verkregen zou worden wat over het jaar 1916 waar schijnlijk minder als zuivere winst uit de opbrengst der exploitatie van haar fabriek kan worden ontleend. Lettende op de tot heden zeer gun stige resultaten, mag er veilig ge ïnd wotden op de gewone ruime toevloeiing in de gemeentekas van behaalde zuivere winst uit hot ge meentelijk gasbedrijf, zoodra de bui tengewone tijdsomstandigheden op- iheven zullen zijn. Op grond van bovenvermelde re- inen doet ondergeteekende aan den Raad der gemeente Helder het voor stel, ten einde te ontkomen aan de zeer-ongewenschte verhooging van den Hoofdelyken Omslag, een bedrag van f60000.— door de gemeente te doen leenen, af te lossen in den tyd van 80 jaar f2000.— 'ajaars, met gehoudenheid aflossing en rente te voldoen uit het bedrag, dat als zuivere winst uit de exploitatie van de gasfabriek in de gemeentekas wordt afgedragen. Het plan van den heer over de Linden schijnt zeer aannemelijk. W|j zouden daardoor op een betrekkelijk gemakkelijke wyze uit de impasse geraken. Maar wij meenen, dat Ge deputeerde Staten nooit hun goed keuring zullen hechten aan een be sluit, waarbij voor het dekken van dit tekort een geldleening wordt aangegaan, waarin de aflossing op dertig jaren wordt bepaald. Toch lykt ons het plan van het sluiten van een geldleening, maar dan op korten termijn, b. v. voor ten hoogste 10 jaar, zooals ook door den heer Grunwald in de Raadszitting van 26 Maart IJ. werd voorgesteld, meer aanbevelenswaardig dan een verhoo ging van den Hoofdelljken Omslag. Voor dit jaar is de Hoofdelijke Om slag reeds met f 15000.- verhoogd, terwijl op de verschillende Rijksbe lastingen opcenten tot een aanmer kelijk bedrag zullen worden geheven. Zoo worden voor 1916 op de Gemeente belasting 20, op de Personeele belas ting 20, en op de nieuwe Inkomsten belasting zelfs 88 opcenten geheven. Een nog sterker verhooging van den Hoofdelijken Omslag, ook al wordt het tekort over twee of drie jaar verdeeld, is o. i. daardoor onmogelijk. Wy vertrouwen echter, dat Gede puteerde Staten het aangaan van een geldleening op korten termijn wel zullen toestaan, omdat zij toch ook rekening moeten houden met den abnormalen toestand, waardoor dit tekort is ontstaan. Die leening zal vermoedelijk by den Staat kunnen worden gesloten, tegen dezelfde rente als waarvoor de groote leening onlangs is aangegaan. In tal van gemeenten van ons land heeft men door den oorlogstoestand eveneens te kampen met tekorten, door allerlei oorzaken ontstaan, die men evenmin uit de gewone inkom sten in ééns zal kunnen dekken. In het maandblad „de Gemeente- Financien", tevens orgaan van de vereeniging van ambtenaren der gemeente-flnanciön, waarvan dezer dagen het eerste nummer verscheen, vonden wij eenige beschouwingen over dit onderwerp. Wy laten dat artikel hieronder volgen: „Onder de uitgaven, die onder de buitengewone gerangschikt worden en waarvoor een leening m3g worden le. uitgaven van algemeen nut, wier bedrag zoo aanzienlijk is, dat het noodzakelijk wordt de last, aan hare aanwending verbonden, over de inkomsten van vele jaren te ver doelen 2e. uitgaven, die werken en in richtingen te voorschijn roepen, die beloven in latere jaren vruchten op te leveren; 3e. uitgaven, die plotselinge onge vallen en rampen noodzakelijk maken. (Gemeentestem No. 1729.) De byzondere omstandigheden, waarin wy leven, geven ons aanlei ding de vraag te stellen, hoe de buitengewone uitgaven, thans overal in den lande gedaan, het beste zijn te dekken. Want wéér is het, dat door den nood der tijden zeer vele gemeenten zyn overgegaan tot uitvoering van werken, waarover in gewone tijden niet gedacht zou zijn; tot het ver strekken van gelden, die anders niet behoefden te worden uitgekeerd. En die uitgaven zijn zeker te rang schikken onder een der categoriön in den aanhef genoemd. Is nu leening van gelden tot dek king dier uitgaven de aangewezen weg? Men kan gaan leenen op langen of korten termijn, al naarmate de werken zijn, die zijn uitgevoerd dit eischen, maar hoe dan als het is voor leniging van armoede? Dan te gaan leenen op langen termijn zou zijn een last leggen op ons nageslacht. En op korten termijn Ook dat heeft z'n bezwaren, waarjuistindeze tijden de inkomsten minder zijn en een zwaarder druk door aflossingen voor velen ongewenscht zal zijn. De gemeente Leiden heeft een andere oplossing gevonden. De raad dier gemeente heeft in zijne vergadering van den 29en Oc- tober 1914 besloten de voor 1916 onder de buitengewone ontvangsten op de begrooting voor dat jaar ge brachte afloBsingsgelden der licht fabrieken ten bedrage van f89851. voor dat jaar en, mocht het noodig zijn, ook voor 1916 onder de gewone middelen te verantwoorden en, aan gezien die gelden niet aan de geld schieters behoeven te worden afge lost, daarmede den voor hoofdelljken omslag geraamden post te vermin deren. Niet iedere gemeente is echter zoo gelukkig een bedrijf te hebben, dat zooveel winsten afwerpt, om daar mede den nood te lenigen. Velen zijn zonder bedrijf en zouden dus alleen den weg van „leenen" kunnen in slaan. Voor hen echter zou een ander middel mits de goedkeuring van Heeren Gedeputeerde'Staten erlan gende zijn te vinden n.1. de reeds aangegane leeningen te benutten. In alle leeningsplannen is vast gesteld een termijn van aflossingde langste termijn is in de meeste ge vallen 40 jaar, maar daar zijn er ook op korten termijn. Zou het nu bij Heeren Gedepu teerde Staten veel bezwaar onder vinden, wanneer een raadsbesluit werd genomen om voor die leenin gen, gesloten In 1900 en 1901 voor jaar, de aflossingen, die in 1916 en 1916 moeten geschieden, niet te doen plaats hebben, doch de eind- aflossing in 1980 en 1931 te bepalen op 1932 en 1933? Daarmede verschuift men de aflos sing en bezwaart men de ingezetenen van de jaren 1932 en 1938 zal men zeggen. Niet noodig, want bij het aangaan van nieuwe leeningen, die zeker in de naaste toekomst niet zullen uitblijven, is daarmede zeer goed rekening te houden, en waar wij allen hopen, dat spoedig betere tyden zullen aanbreken, zal het ook geen bezwaar ontmoeten, om by het sluiten van nieuwe leeningen er op te letten, dat in de jaren 1932 en 1938 de ingezetenen daarmede minder worden bezwaard, m. a. w. in de jaren vóór 1982 van die leeningen meerder af te lossen. En men heeft dan het groote voor deel in eens uit de misère te zijn. Andere gemeenten zullen het ook niet in die leeningen kunnen vinden, omdat zij zooveel schuld niet hebben. Die gemeenten zouden op de gewone wijze kunnen gaan leenen en op zoo danige termijn, dat de lasten niette zwaar drukken op het tegenwoordige geslacht, omdat naar redelijk oordeel de toekomst niet zoo donker zal zijn. Een eenvoudiger middel, maar alléén weggelegd voor gemeenten, die het wel kunnen doen, is in één jaar af te lossen, door de hoofdelijke omslag voor dit jaar zóó hoog op te voeren, dat de gemaakte schuld uit de meerdere opbrengst kan worden betaald. Maar, gelijk gezegd, daarvoor moet men in een gemeente zijn, met zeer gunstige conditiën. Onze slotsom zou zyn, dat dekking der buitengewone uitgaven het minst bezwarend 13 door verschuiving der aflossingen van de bestaande en daarvoor in aanmerking komende leeningen." Tot zoover de schrijver in genoemd blad. Naar onze meening kunnen echter de leeningsvoorwaarden niet eenzijdig worden verbroken, en moet de Wet de gemeenten daartoe mach tigen. Het Gemeentebestuur van den Helder zou in dezen de kat de bel kunnen aanbinden en aan de Regee ring een dergelijke machtiging vragen. De Regeering zou dan een noodwet moeten indienen, die deze materie regelt en verschillende gemeente besturen uit den brand helpt. Onder de door de gemeente Helder gesloten geldleeningen zijn er eenige, waarvan de aflossing vermoedelijk kan worden uitgesteld. Het zijn de leeningen, gesloten in 1900 en 1902, bij het Gemeente-crediet, aflossing f 6000. en f 6500.en die gesloten in 1906 en 1912, gesloten bij het pen» sioenfonds van de" Burgerlijke amb tenaren, aflossing resp. f6200.- en f 10.900.-, in totaal f29.600.- per jaar. Hierboven hebben wij in het kort onze meening en die van anderen weergegeven. Gaarne stellen wy onze kolommen verder ter beschikking van hen, die deze belangryke zaak wenschen te bespreken. Door wrijving van gedachten komt men allicht tot een goede oplossing. (Zie verder Plaatselijk Nieuws in het Tweede Blad.) BINNENLAND. In de op 30 Maart j.1. gehouden eindveiling ten overstaan van Notaris van Houwinge der boerenplaats „Al te Ver" te Wieringerwaard, werden koopers: Teunis Vethman, aldaar, van de hofstede met wei- en bouwland, samen groot 19J7.40 Heet. voor f88850.64. Pieter Grin, aldaar, van een perceel bouwland, groot 1.80.60 Heet. voor f 2780.67. Jacob Waiboer Hzn., aldaar, van 2 perceelen weiland, samen groot 9.01.50 Heet. voor f 17626.—terwijl de overige perceelen werden opge houden. Bloemvelden. Men schrijft uit Lisse: Paschen zal het dit jaar zonder bloeiende bollenvelden moeten doen. Wel ziet men op enkele narcissen- velden een enkel bloempje losbreken doch ook daar is van geregelden bloei geen sprake. De hyancinth6n kleuren nog zeer lui, sommige soorten toonen knop, doch open zijn ze nog in de eerste week niet. Het weer werkt erg tegen, by dien yskouden wind staan ze nagenoeg stil. De bepaald strenge nachtvorsten zullen ook aan de bladeren der planten schade gaan berokkenen als er soms vocht en regen by mocht komen, wat tot nog toe niet het geval was. Een bom giworpsn naar aan trawler. De kapitein van den stoom trawler „Heberina", te IJmuiden binnengekomen, deelt mede, Maandag morgen op 54 [gr. 16 min. N.B. en 5 gr. 30 min. O.L. door een Duitsch vliegtuig te zyn aangevallen. Het vliegtuig zweefde eenige malen over den trawler heen, daalde en wierp toen een bom naar het vaartuig, die aan stuurboordsboeg in zee ontplofte op eenige meters afstand van het schip zonder schade te veroorzaken. „De Tel." vernam nog dat de trawler de Hollandsche vlag voerde. En verder: De bom viel op ongeveer 15 meter afstand aan stuurboord van den traw ler te water en ontplofte, waardoor bet water een huis hoog over den trawler werd geworpen. Eenigen tijd later vlogen over den trawler twee groote luchtschepen, blykbaar Zeppe lins, waarvan een gemerkt was L9, en spoedig daarna verschenen een groot aantal Duitsche oorlogsschepen en werd door een officier van een torpedoboot een onderzoek by hem aan boord ingesteld. De trawler werd van onder tot boven onderzocht. Na het onderzoek, waarbij niets verdachts gevonden werd, verliet de officier het Nederlandsche visschersvaartuig. Het watervliegtuig, de Zeppelins en de oorlogsschepen kwamen alle uit Oostelijke richting. Nederlandsohe schepen opgebracht. Uit Terneuzeu meldt men aan de ,N. Rott. Ct.": Dinsdagnamiddag zyn hier de kapi teins van de „Batavier V" en de Zaanstroom", de heeren Lindeman n Visser, met nog 22 personen van de bemanningen dezer stoomschepen uit Zeebrugge aangekomen. Tot de grens waren zy begeleid door een Duitsch officier. Kapitein Visser deelde mede, dat er by de aanhouding van de „Zaan stroom" op Donderdagochtend 18 Maart niet op zijn schip is geschoten. Hy zag de Duitsche duikboot by de „Batavier" liggen en dacht eerst, dat het niet op hem bedoeld was. Op het sein stopte hij, overeenkomstig zyn voorschriften, onmiddellijk. Op Zaterdag 21 Maart zyn te Zee- brugge alleen de aan bederf onder hevige eetwaren uit de schepen ge lost, onder mededeeling, dat die werden beschouwd als gekocht en zouden betaald worden. Eerst Dinsdag is er een aanvang gemaakt met het lossen van de verdere lading. Het prysgereent zal uitspraak moeten doen. De algemeene indruk was, dat het den Duitschers te Zee- brugge nog aan niets ontbreekt. Ook aan boord was er geen gebrek. Als er passagiers over hongerlijden ge klaagd hebben, was dat hun eigen schuld. Er waren er, die, met geld op zak, weigerden te betalen. Aan dezulken werd, zoo deelde een der kapiteins mede, geen voedsel meer verstrekt. De thans hier aangekomen personen roemden als om strijd de ondervonden behandeling. Zy zyn ook vol bewondering voor de door de Duitschers te Zeebrugge getroffen maatregelen en uitgebreide verdedigingswerken, voor zoover het hun mogeiyk was, daarvan van hun schepen af, die zy niet mochten ver laten, iets waar te nemen. Voor hun veiligheid by aanvallen door vliegtuigen werd gezorgd; hun werd een op de pier gemaakt groot gewelf aangewezen, waarin zy zich eventueel moesten begeven. Enkele malen werd er in den nacht voor proef met een fluitsein alarm gemaakt. Dinsdagmorgen waren zij getuige van een aanval op een Fransch vliegtuig, dat sterk werd beschoten. De trein, die het gezelschap vervoerde, moest een poosje stoppen omniette worden getroffen door neervallende projectielen, op het vliegtuig afge schoten. Verboden uitvoer. Voor de rechtbank te Arnhem heeft terechtgestaan de koopman Friedrich Wette te Coblenz, beklaagd, dat hy op 25 Januari te Arnhem, terwyi er oorlogsgevaar was, met het voorne men om een groot aantal rollen of balen leer, bestaande o.m. uit tuig leer, zoolleer en vetleer, welke in aanmerking kwamen voor militaire doeleinden, naar Duitschland uit te voeren, aan de expediteursfirma Rei- mann Stok te Arnhem opdracht heeft gegeven om dat leder per boot naar Goblenz te verzenden. Beklaagde heeft daartoe aan die firma ter hand gesteld a. een vrachtbrief ten einde dat aan zyn adres station restante te Arnhem verzonden leder van het station af te halen, b. een in Duitsche taal geschreven factuur van de Rotterdamsche firma M. P. Roos inhoudende een specificatie van dat van die firma Roos gekochte leer - volgens welke specificatie het leder in strijd met de waarheid uitsluitend zou bestaan uit „Roszleder" en „Rie- menieder" ten einde te kunnen dienen voor het opmaken derschrif- teiyke aangifte tot uitvoer naar het buitenland. Beklaagde heeft het leder van het station naar de Rijnkade doen ver voeren en een schrifteiyke aangifte doen afgeven van dat leder overeen komstig opgaven van de factuur voor den uitvoer per boot. Door inbeslag neming van het leder werd de uit voer verhinderd. Tegen beklaagde werd geeischt 8 maanden gevangenisstraf. De recht bank veroordeelde hem gisteren we gens poging tot verboden uitvoer tot 6 maanden gevangenisstraf met ver beurdverklaring der 127 in beslag genomen balen leder. Een gevaarlijk pakje. Dinsdagnamiddag tusschen 1 en 2 uur is in een woniDg aan de Joh. Camphuysstraat in Den Haag een pakje bezorgd aan het adres van een by den bewoner inwonende schoon dochter. By de opening van dit pakje heeft er een ontploffing plaats gehad. Het pakje bevatte een kistje, aan het deksel waaraan bevestigd was een mechanisch werkende sigarenaanste ker de inhoud bleek te bestaan uit spykers en gruis en drie rolletjes met buskruit. Eén rolletje was op den grond gevallen en niet geheel ont ploft; een ander bleek geheel ver brand, en het derde is in een aan grenzend vertrek terecht gekomen. De bedoelde schoondochter kreeg by het openen van het pakje brand wonden in het gezicht en aan de handen en is ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. Haar toestand is niet ernstig de brandwonden zyn niet gevaariyk. Door de ontploffing ontstond er brand, een paar gordynen en eenig huisraad vatten vlam, doch het vuur was spoedig gebluscht. Men acht het vry zeker, dat hier aan een wraakneming moet gedacht worden. Ongeluk. Te Leiden heeft Dinadagavond een soldaat spelenderwyze een geweer, waarvan hy niet wist, dat het met scherp geladen was, aangelegd op den soldaat Wynvoort. Het schot ging W. door de borst. In zorgwekkenden toestand is deze naar het St. Elisa- bethsgesticht vervoerd. Een gezondheids-comrai8sieontving de volgende brieven: .Geachtte Heerren, daar ik in strijdt met vrouw ben om reden als dat ze toch zoo vuil is kunnen de Gezondheid Commissie daar even naar onder zoekken, want ik zal het ver der onder zoekken. Kyk ook tevens by de kinderen ook boveb dat is vreeseiyk erg ik kan het er niet by uitstaan, ik kom zelf 't laast van de week ook op Ouderkerk dan hoop ik bericht van de Oezondheid Commis sie te weetten enz. die zich noem..." De tweede; „Geachtte Heeren van de Gezond- sid Commissie aangezien daar ik en myn vrouw in een vuile toestandt leeft en of daar niet eens een onder zoek ingestelt kan worden want zy wel 4 jaar weduwe geweest maar nu als dat zy een schoon derleeffen kan kry'gen door haar in de huwelijk heb zij daar geen bebaagen in en het is er niet om uit te staan weegens vuil zoo wel boven al beneed en op de slaap geleeg heid dus ik hoop als 3 verhaardring is om daar even zoo spoedig een onderzoek in te stellen". Advertentiën. Zoo de Heer wil, hopen onze J geliefde Ouders IJSBRANDT JAN EWALT en MARIA VAN WAARDENBUR6, I den 9on April don dag te herden- I ken, dat zy vóór 40 jaar in den Echt verbonden zijn. Dat zy nog lang gespaard mogen biy ven is f de wensch van hun liefhebbende Kinderen, JOH. EWALT. A. EWALT-Van der Wal. M. GOEDHART-Ewalt. TH. GOEDHART. T. EWALT. M. EWALT Voorham, M. DE WIT-Ewalt. JAC. DE WIT. IJ. J. EWALT. M. MOSTERDIJK, Verloofde. N. EWALT. A. KARSTEN. C. EWALT. En Kleinkinderen. Helder, 1 April 1915. a J. M. VAN WOLFEREN-KERSTEN l hunne 30-Jariga Echtvereniging te herdenken. Hun dankbare Kinderen en Kleinkind, j Helder, 1 April 1915. Ondertrouwd W. F. M. BURGER - 81 Maart 1915. MolenBtraat 9. Ondertrouwd JAN VAN DER LEEK Bussum, Achtermeul&nlaan ffl f gl Maart igj5 Huwelljksvoltr. D.V. 15 April a.s. De Heer en Mevr. GAARLANDT— de Kat geven kennis van de geboorte van hun Zoon HANS. Texel, 30 Maart 1915. Heden overleed, na een lang durig en smartelljden lyden, onze geliefde Echtgenoot, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder, Mej. J. PLAATSMAN geb. BREMER, in den ouderdom van ruim 57 jaar. Het uitgesproken verlangen om met haar Heer en Heiland te zijn, lenigt onze smart. P. PLAATSMAN. J. PLAATSMAN. J. PLAATSMAN- Veldman, en" Kinderen. T. WILLEMSE - Plaatsman. J. WILLEMSE en Kind. S. PLAATSMAN en Verloofde. LaDgs dezen weg betuig ik mynen oprechten dank, ook namens de familie, voor de vele blijken van belangstelling tydens de ziekte en by het overlyden van myn geliefden Man en Vader, Broer en Zwager, den Heer JOHANNES JUPITER AMIABEL, ondervonden. Wed. J. J. AMIABEL— Bomhoff. Helder, 1 April 1915. Mevrouw HAAK zal tot den eersten Dinsdag In October geen vasten ont vangdag moer hebben. Gemeente-Gasfabriek Helder. Door Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder worden vóór of op 12 April 1815, des namiddags vóór 2 uur, inschryvingen op zegel ingewacht voor de vrijkomende sin tels der Gemeente Gasfabriek van 1 Mei 1915 tot 1 Mei 1916. Zoolang de voorraad strekt, zyn de voorwaarden van verkoop verkrygbaar ten kantore der Gemeente-Gasfabriek. Helder, 30 Maart 1916. Een nette Dienstbode gevraagd. Adres: Koningstraat 96. Gevraagd een net DAG-TWEEDE MEISJE, niet beneden 16 jaar, van 's morgens 8-8 uur 's avonds. Kennis van naaien en tafeldienen strekt tot aanbeveling. Adres: Bureau van dit blad. Gevraagd tegen 16 April eene nette Dienstbode, niet be neden 16 jaar, goed kunnende werken. Adres: Stationstraat 5.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2