COURANT No. 4448 ZATERDAG 3 APRIL 1915 43e JAARGAN G Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Maan Zon ^tfr April op: onder: op:ondor:v.m.:njr Zondag 4 m.0.8 m. 6.58 6.30 6.38 10.67 11.20 Maandag 6 1.27 7.16 6.28 6.89 11.43 Dinsdag 6 2.24 D.68 6.26 6.40 0.13 0.31 Woensil. 7 3.8 10.21 6.22 6.48 1.7 Donderd. 8 3.28 U.46 5.19 6.45 2.28 2.60 Vrüdag 9 8.47 a. 1.8 5.17 6.16 3.67 4.20 Zaterdag 10 4.- 2.27 5.16 6.48 6.17 6.28 DE OORLOG. De officieele iegerberichten van 31 Maart en 1 April. Van het W e a t e 1 ij k front. Het Fransche avondbericht van den 31aten meldt dat in Argonne voort durend gevochten werd, voornamelijk bij Four de Paris en Bagatelle. De loopgraven liggen hier zoo dicht bij elkaar dat hier slechts sprake is van sappengevechten en het werpen van bommen. Zoo wordt gemeld dat een loopgraaf mortier onbruikbaar ge maakt werd door een uit de Fransche loopgraven geworpen bom. De gevechten van Dinsdagnacht hadden tot gevolg dat 150 M. loop graaf genomen werd. Hierbij werden graafmortieren vermeesterd. Dinsdagochtend hadden verscheiden Duitscbe bataljons zich meester ge maakt van gedeelten van hetBoisle Prêtre (W. van Pont Mousson). Kort daarop werden zy echter weer terug geworpen. In Champagne werden artillerie gevechten geleverd. Een Fransche vlieger wierp bommen op stations en bivaks in Woëvre, Champagne en bij Soissons. Woensdag gebeurde het zelfde met het station te brugge en het vliegkamp te Cbistelles. Het Fransche communiqué van den lsten April, meldt dat de strijd bij Dompierre (Z.W. van Véronne) voort- Ingezonden Mededeeling. De noodzakelijkheid sterk te zijn. De hulp dei Pink Pillen. Een rijke kan arm worden, maar zoo iets is een uitzondering. Daar entegen heeft een arme in het leven veel meer kans nog armer te worden, üit bet oogpunt van gezondheid ia het evenzoo .gesteld. Het is boven twijfel verheven, dat de ziekten en epidemieën bij voorkeur hen treffen, die reeds een weinig aangedaan, een weinig verzwakt zijn uit het oogpunt van gezondheid. De ziekte valt op hen, zooals de ellende het op de armen doet en maakt hen af. Om tegen de verkoudheid, de hoest, de griep en andere epidemische win- terziekten te strijden, is het nood zakelijkste te zorgen, dat men krachtig blijft. De behandeling met de Pink Pillen is het gemakkelijkste, het snel ste, het zekerste middel om daartoe te komen. Ziet eens hoe spoedig de persoon, wier geval wij gaan verhalen, van een bloedarmoede, die haar sedert 4 jaren ondermijnde, genezen Is, da delijk dat z\j zich aan de behandeling met de Pink Pillen onderworpen heeft. Mejuf. W. van Zutphen, oud 28 jaren, wonende Heesche Laan 230, te Nijmegen, schrijft ons: „Het is mij aangenaam u de schit terende resultaten té kunnen mede- deelen, die ik, dank zij de behandeling mot uwe uitmuntende Pink Pillen, heb verkregen. Sedert 4 jaren on geveer leed ik aan bloedarmoede en zenuwuitputting. Ik gevoelde, dat ik iederen dag zwakker werd en dat mijn gestel al minder eii minder weerstand kon bieden. „Ik wist niet meer wat ik doen moest, noch wat ik wordon zou. Men beval mij toen aan de Pink Pillen te nemen en men zeide mij er zooveel goeds van, dat ik in die Pillen mijn laatste hoop stelde. Wat, men mij had voorspeld, is gebeurd, de Pink Pillen hebben mij genezen". De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam voor Helder en Omstreken bij H. DE BIE-Biersteker, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63 te Schagen bü J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten FEUILLETON. „O, die Boncourt! Maar hij zal er voor boeten!" „Morgen, morgen 1" drong Pierre. „Maar handel nu naar mijn raad!" „Nu goed, ik wil het beproeven," besloot de luitenant. „Maar zorg er dan voor, dat die beroerde muzikant zich niet te veel in haar nabijheid bevindt. Want anders sta ik -voor niets in." Toen Chaumont met de Chö teauneuf de zaal weer intrad, vonden zij spoe dig mevrouw Joséphine. De ont moeting der beide echtgenooten bad plaats volgens het plan van Chaumont en deze wikkelde Joséphine dadelyk in zoo'n levendig gesprek* dat zij het snelle verdwijnen van haar man nau welijks bemerkte. Spoedig daarop ging men aan tafel. Professor Girard geleide Joséphine naar haar plaats, terwijl de Boncourt met mevrouw Gervase aan tafel ging. Vooraf vond Pierre echter nog ge legenheid hem toe te fluisteren, dat er in het gezelschap eigenaardige op merkingen waren gemaakt over zijn samenspel met mevrouw de Ch&teau- hsuf. Terwille van haar zelve moest hij zich in den loop van den avond op een afstand van haar houden. duurt. Bij Berry-au-bac werd een mijnennet tot ontploffing gebracht op het oogenblik dat de Duitschers er bezig waren. Het aantal gevangenen dat door de Franschen in hetBoisle Prétre werd gemaakt bedraagt 140 man w.o. 3 officieren. Duitsche tegen aanvallen werden afgeslagen. In de streek van Paroy werden slechts voorpostengevechten geleverd, welke gunstig voor de Franschen uitvielen. Het Duitsche legerbericht van 1 April meldt dat op de Belgen het Klooster Hoek bij Dixmuiden, ver overd werd. 1 officier en 44 man werden gevangen genomen. In het Bois le Prêtre is de strijd tot staan gekomen. De Duitschers deelen echter mede dat de Franschen slechts tot in de voorste loopgraven konden doordringen. In voorpostengevechten ten N.O. en O. van Lunéville leden de Franschen zware verliezen. Uit de Vogezen worden slechts artilleriegevechten gemeld. Van Engelsche zijde wordt medege deeld dat Eogelsehe vliegers bommen wierpen op de Duitsche duikbooten welke te Hoboken (bij Antwerpen) worden gebouwd. Een andere vlieger trachtte de onderzeeërs welke te Zee- brugge lagen te beschadigen. Van het O o s t e 1 y k front. Uet Russische legerbericht van 31 Maart deelt mede, dat op het front ten W. van de Njeraen de ge vechten voortduren. In de omstreken van Krasnopolo vorderen de Russi sche troepen. De Duitschers werden hier tot een overhaasten terugtocht gedwongen, waarbij zij 2 officieren en 200 man aan gevangenen verloren en 2 mitrailleurs in handen der Rus sen moesten laten, (Krasnopol ligt ongeveer 20 mijl van Suwalki.) Iu het Duitsche legerbericht van den lsten April wordt de toestand in de streek van Suwalki en Augus- towo onveranderd genoemd. Verder werder wordt medegedeeld dat nach telijke pogingen van de Russen om bij Skierniewice de Rawka over te trekken verijdeld werden. Bij Opocno werd een aanval der Russen afge- "agen. Iq de maand Maart maakte het Oostelijke Duitsche leger in het ge heel 55.800 Russen gevangen, terw(jl 9 kanonnen en 61 machine geweren veroverd werden. Het Oostenrijksche legerbericht meldt dat de Russen een aanval deden op stellingen aan de Pilica. Zij werden echter met zware verliezen De strijd in de K a r p h a t e n duurt met onverminderde hevigheid voort. Hierin stemmen de berichten van alle drie de partijen overeen. Het Russische bericht van 31 Maart meldt dat het offensief werd voort- izet. Maandag werden 38 officieren en 1750 man gevangen genomen, en 5 mitrailleurs buitgemaakt. In het tijdvak van 20-29 Maart werden in éen sector van het front in de Karpathon 16410 man gevangen genomen en 72 kanonnen vermeesterd. Het Oostenrijksche bericht van den lsten meldt dat de Russen met on verminderde hevigheid hunne aan vallen op het front tusschen Lup- kow en Uszok doorzetten. Oschoon hunne verliezen steeds met nieuwe troepen aanvullen hebben zij nog geen succes kunnen behalen. In het dal van de Laborcz werd een nachtelijke aanval der Russen afgeslagen. Van Duitsche zijde wordt nog ge meld dat de Oostenrijkers welke thans de Russische grens ten O. van Czer- nowitz hebben overschreden, nog steeds vooruitkomen. Zij staan thans 35 K.M. op Rus sisch gebied. Van Russische zijde wordt echter medegedeeld dat deze tocht meer als een avontuur moet worden be schouwd, welk meer uit politiek, dan uit krijgskundig oogpunt moet worden beschouwd. De Turken zijn thans geheel uit het Russische gebied verdreven. In de streek van Artwin werd het dorp Hoe onzinnig de musicus dezen raad ook vond, hij besloot toch hem te volgen. Op zijn verdere vragen ant woordde Chaumont kort: „Morgen zal ik u wel opheldering geven, op het oogenblik heb ik daar geen gelegen heid voor." Zoo bleef het Chüteaunenf dus be spaard den musicus in Josephine's nabijheid te zien, en kon hij zijn zelf- bebeersching bewaren. Bij het souper- zat hij met Chaumont en eenigeandere heeren aan een kleine tafel zonder imes. Hier werd stevig gedronken en vooral de Ch&teauneuf droDk in zijn opgewondenheid meer dan hy kon verdragen. Dit ontging Pierre niet en hij gevoelde de noodzakelijkheid van een bondgenoot om zijn offer te bewaken, daar hij zelf zijn tijd aan Joséphine moest wijden. Zijn besluit was snel genomen. Toen het souper was geëindigd, nam hij den adjudant Robert ter zijde. Hij wist, dat deze niet hield van dansen. „Mag ik u eenige woorden in vertrouwen zeggen vroeg hij hem. „Met het grootste genoegen." Bij wat ik u moet meedeelen, ver trouw ik op uw eer." De adjudant boog toestemmend. „Hebt u niet bemerkt, dat de ChA teauneuf zoo opgewonden is?" „Zeker, de Champagne schijnt hem wat snel naar het hoofd te zijn ge- Dat is het niet I Hij meent heden avond eene zeer pijnlijke ontdekking te hebben gedaan. Vandaar Taria door de Russen bezet. Twee kanonnen vielen In handen der- Russen. Overigens is de toestand onveranderd. In de Zwarte zee roert de Russische vloot zich thans ook. Het beschieten van den Bosporus werd alleen ge staakt wegens het slechte weer. Ver schillende Zwarte zeehavens werden eveneens gebombardeerd. Aan de Dardanellen duurt de rust periode nog voort. Volgens een Itali- aansch bericht zijn nog weer 4 groote oorlogsbodems voor de Darda nellen aangekomen, n.1. de Fransche schepen „Bretagne" en „Provence" en de Engelsche „Londen" en „Lion". \'an Fransche zijde wordt tegen gesproken dat de „Gaulois" gezonken zou zijn. Getorpedeerde Engelsche schepen. Londen, 1 April. Toen het stoom schip Crown of Castile, van New- foundland naar Havre, de duikboot zag, riep de kapitein vrijwilligers op om te stoken. Drie kwartier duurde de vervolging. Toen troffen schoten de brugkajuit. De bemanning kreeg een balf uur om te ontkomen. Het duurde twee uur voor de Duitschers met kanonschoten en bommen het schip tot zinken hadden gebracht. Twintig Chineesche stokers waren zoo ontsteld, dat zij niet konden mee doen aan het vaart maken. De be manning van de duikboot pochte er op, dat zij de Falaba in den grond had geboord. Zy jouwden en schreeuw den hatelyk: „Britannia rules the waves!" Een officier zei: We hadden eerst plan jullie allen in den grond te schieten, maar we besloten ten slotte jullie een kans te geven. De bemanning roeide 6'/s uur voor ze werd gered. De Crown of Castile had veevoeder aan boord. De duikboot, die het schip Dinsdag by de Scilly-eilanden tot zin ken bracht, was de U 28. Het num mer was overgeverfd, maar van dicht- by nog te onderscheiden. De Crown of Castile liep op zyn best slechtB 12 knoops. De officier van de duikboot zei tegen de Engelscben dat zy in vier dagen zeven schepen in den grond hadden geboord, en voegde der sarkatisch bij: „Britannia rules the waves, eh I" Waarop een stuurman antwoordde met de woorden van minister Asquith: „Wait and see" (wacht een beetje). De Flaminian liep niet harder. De eerste stuurman van dat schip schatte de vaart van de U 28 op 17 knoop. Toen de bemanning het schip ver liet lag het Deonsche stoomschip „Finlandia" dichtby te wachten. Het nam baar vervolgens op. De U 28 loste 28 schoten op de „Flaminian", die zoover de Engelschen konden zien, geen uitwerking hadden. Ten slotte was er nog een torpedo noodig. Een Fransch stoomschip getorpedeerd. Londen, 1 April. Het stoomschip „Emma", van Havre, is zonder waar schuwing gisteren bij Beachy Hoad door een Duitsche duikboot getorpe deerd. Het schip zonk oogenblikkelljk. Volgens bericht zyn 17 van de 19 man van de bemanning verdronken. Van Duitsche zijde. Berlyn, 1 April. De ophitsende be wering in de Engelsche eu de on- zydigo pers dat bij het in den grond boren van de „Falaba" de bemanniDg van de Duitsche duikboot om den doodstrijd der passagiers had ge lachen en geen gebruik had gemaakt van de gelegenheid om hulp te ver- leenen, berust op een leugen. Enge- land's handelwyze, om door koop vaai-dyschepen de duikbooten te doen aanvallen en premies uit te loven voor een geslaagden aanval, dwingt de duikbooten snel te handelen. De vernietiging van menschenlevens is thans de harde plicht van do be manningen der duikbooten, die, naar Engeland zelf erkend heeft, totdusver met de grootste menschel Ijkheid en welwillendheid waren opgetreden. De veranderde houding van Engeland is in overeenstemming met de ont steltenis over het feit dat met den ondergang van de „Falaba" de veilig heid van het passagiers verkeer is verdwenen en bewijst dat de duik bootenoorlog dieper ingrypt in het economisch leven. Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Heerenmode-Artlkelen. Qemaakte kleeding. Kleeding naar maat. Steeds het nieuwste. Uit Duitschiand. In Duitschiand Is Donderdag de honderdste geboortedag van Bismarck gevierd. Zoo werd in Hamburg een indrukwekkende betooging gehouden aan den voet van het Bismarck gedenkteeken. Berlyn was geheel en al in feestdos. Bij de officieele plechtigheid was ook de kleinzoon van von Bismarck, de 18-jarige Prins Otto von Bismark, aanwezig. De Keizer werd hier eveneens door zyn oudsten kleinzoon, de 9 jarige zoon van den Kroonprins vertegen woordigd. De krans welk namens den Keizer aan den voet van het Bismarck ge denkteeken werd neergelegd droeg het; opschrift: „Den IJzeren kanse lier in IJzeren tijd". Ook namens den Rijksdag en het staatsministerie werden kransen koortsachtige opgewondenheid. Als hij niet bewaakt wordt, loopen wij gevaar, dat het tot een groot schan daal komt." „Dat moet in ioder geval vermeden worden Zoo denk ik er precies over. Daar om verzoek ik u, nauwkeurig op uw kameraad te willen letten. Zoek hem vooral verwijderd te houden van zyne vrouw en mynheer de Boncourt, an ders komt er een ongeluk. U begrijpt mij zeker wel?" Robert glimlachte. „Volkomen. Ver laat u geheel op my. Ik zal de Ch&- teauneuf niet uit het oog verliezen." In de groote zaal was de dans in- tusschen reeds begonen. Mevrouw de Ch&teauneuf vloog aan den arm van den heer Descamier voorbij. In de volgende pauze engageerde Chaumont haar en van nu af bleef bij den ge- heelen avond in haar nabijheid, ook wanneer zij met anderen danste. Zoo kwam do cotillon, waarbij Pierre mevrouw Joséphine's danser was. Hoe snel vervloog voor haar de tijd by zyn ODderhoud,dat.haar zoo boeide Wat speet het haar telkens, dat de dans hun gesprek afbrak! Thans kwam een rykversierde gondel in de zaal rollen, beladen met prachtige bloemruikers voor de dames en met orden en strikken voor de heeren. Joséphine zag het eorst niet. Chau mont moeBt haar erop wijzen. Zy wierp een vluchtigen blik naar de overzy. „Inderdaad heel aardig," zei ze onverschillig. Chaumont liet zyn blik door de zaal De Duitsche Kroonprins. In een artikel van een neutralen medewerker leest men in de Times het volgende over de positie van den Duitschen Kroonprins: „Men hoort nu heel weinig van den Kroonprins, maar hy heeft onder de militaire kaste zyn populariteit be houden. Alle andere denkende men- schen beschouwen hem als iemand die zijn verantwoordeiykheid niet be seft en de zaken te luchtig opneemt. Er loopen tal van geruchten over hem, en in vele gevallen zyn die alles behalve vleiendmaar men moet niet vergeten, dat de openbare mee ning in Duitschiand zeer veranderlijk isengemakkelykgeïofluenceerd wordt. De Duitschers zijn dikwyiskinderiyk in hun waardeering, ondanks hun Kuituur, wetenschap en organisee- ringsvermogen „En ding is zeker namelijk dat de Kroonprins in workelykheid in het geheel geen militaire macht meer heeft. Of dit het gevolg is van ver schil met den Keizer, onbekwaam heid als militair aanvoerder - men zegt dat hy verscheidene tegenslagen gehad heeft, die een beter leider had kunnen - vermijden of aan een andere reden te wyten ia, weet nie mand buiten de hoogste kringen met zekerheid; maar zijn naam is nu slechts die van een figurant" Aldus de man v&c de Times, voor wiens verantwoordeiykheid wij na- tuuriyk deze mededeelingen moeten laten. (N.Rott.Ct.) Verloren Duitsche onderzeeërs en vliegtuigen. Parys, 1 April. De Agence Libera" te Rome meldt, dat van Berlyn te- rugkeerende reizigers verklaren, dat hooggeplaatste militairen erkenden, dat Duitschiand sedert het begin der vyandelijkheden veortien onderzeeërs, negen bestuurbare luchtschepen on oen honderdtal vliegtuigen verloor. Kolenultvoer. Londen, 1 April. In het rapport van de commissie tot onderzoek van de oorzaken van de prijsstijging der kolen voor huishoudelijk gebruik, wordt aanbevolen de beperking van den kolenuit voer naar neutrale landen. Noorsch stoomschip terecht. Het Noorsche stoomschip „Ber gensfjord", dat biykens een bericht in ons vorig nummer over tijd was, is den 30en Maart te Kirkwall bin- nengeloopen. PLAATSELIJK NIEUWS. De heer T. Bloos, commies dor posteryen der 2e klasse alhier, isby Kon. besluit van 28 Maart, met in gang van 1 Mei a.s. bevorderd tot commies der posteryen der le klasse. Verbetering. In het artikel betreffende het tekort van f60.000.— wordt gesproken van dwalen. Hij bemerkte, dat de Cha teauneuf in de zaaldeur stond, en scherp met de oogen zijn vrouw volgde. Maar naast hem stond Robert, die scbynbaar zonder opzet zijn arm ia dien van den luitenant had gestokeD. Een oogenblik speelde een echte duivel achtige lach om Plerre's lippen. Het oogenblik scheen hem gunstig om zyu laatsteu troef uit te spelen. Hy wendde zich tot mevrouw Josephino met de woorden: „Mevrouw, ziedaar eens mynheer de Boncourt; onder alle vrooiyke gezichten heeft hy het eenige treurige." Joséphine volgde met haar oogen de richting, die Chaumont met een lichte beweging van het hoofd aangaf. „U hebt geiyk," zei ze glimlachend, „onze Georg Brown ziet er zeer zwaar moedig uit." „Het is mij opgevallen, dat hy den geheelen avond er zoo ontstemd uit ziet. U moest hem wat opvrooiyken." „Waarmee?" Het toeval legt het u juist in de hand, mevrouw. U is aan de beurt, om als gunstbewys een orde uit te deelen. Maak den armen de Boncourt daarmede gelukkig." „Ik wilde myn man eigeniyk de orde brengen, maar Jeróme zal ook wel genoeg krygen. Als u gelooft, dat ik de Boncourt met die kleine oplettendheid genoegen kan doen „Ongetwyfeld." „Nu, daD wil lk het probeeren." De laatste woorden waren reeds gedurende den dans gesproken. Nu hield het paar stil by den gondel. de heffing van 20 opcenten op de gemeente belasting. Dit moet zijn op de g r o n dbelasting. Huldiging - A. L. Hazebrook. De repetitiezaal op de Werf, waaruit zoo menige morgen fluit-, klarinet-, hobo- en andere solo's opklinken als deze of gene musicus van het Staf muziekcorps der Kon. Marine een moeiiyke passage instudeert, de repetitiezaal was op Vrydagmorgen, dank zy yverig werken der leden van het corps, herschapen in een ware paleiszaal. Tapyten bedekten den vloer, de wanden waren behangen met kleurig doek en overal gepavol- seerd slingers vangroen hingen alom: frissche getuigen van de hulde, die de leden van het muziekcorps hun directeur wilden brengen. Eu klokslag 10 uur reden een drie tal rijtuigen de werfbrug op. In het voorste de heer Hazebroek, met de commissieleden uit het corps, die den jubilaris hadden afgehaald; in de overige familieleden en bekenden. Eu in de versierde ruimto 9tonden vele genoodigden te wachten op de komstwy zagen verscheidene hoofd en subalterne officieren van Marine en Leger, dames en heeren artisten, die bij concerten met den heer Ha zebroek hadden meegewerkt, enz. enz. een ganscho rei. Toen de familie Hazebroek binnen kwam, werd aan mevr. Hazebroek door het dochtertje van den heer Ter Hall, onder-kapelmeester, een bouquet overhandigd. Bij het binnentreden speelde de muziek een koraal, waarna de heer Hazebroek, die met zyne familie plaats genomen had op een podium, door den onder-kapelmeester, den heer Jb. ter Hall, in dezer voege toege sproken werd „Hooggeachte Directeur! Vergun my namens de leden van het Stafmuziekcorps het woord tot u te richten. Toen de „Staats-Courant" de ge wichtige mededeeliDg bevatte, dat het Hare Majesteit onze geëerbiedigde KoniDgin had behaagd u te benoemen tot officier, was er vreugde in het corps, innige vreugde, omdat de ver diensten uwerzijds werden erkend van zoo hooge z(jde. Een hartgrondige wensch van ganBch het corps is hiermede in ver vulling gegaan, en wy zyn er Hare Ma jesteit en de autoriteiten, die haar in dezen adviseerden, innig dank baar voor. Onder uwe leiding toch, hoogge achte Directeur, kan ons corps stre ven naar het beste wat wy bereiken kunnen te geven. Uwe leiding weet bezieling te geven aan het werk, dat wy verrich ten. Gy zyt het, die ons met vaste hand weet te leiden, die ons de moei- lykheden licht maakt, die ons het werk met liefde en opgewektheid leert verrichten. Gy zyt thans in den offleiersstand verheven, geachte Directeur, en wij weten 't zeker, dat het uw bekenden y'ver nog zal aanvuren. De hooge onderscheiding strekt u ter eere, maar ook ons, leden van het Stafmuziekcorps. De achting, dio wy u toedragen, zy u een waarborg, dat wy ons be- yveren zullen onder uwe leiding te streven naar wat bereikbaar is. Ons stafmuziekcorps beeft, thans een officier tot Directeur. Wy zullen dat op den julsten prijs welen te schatten". Namens het corps "overhandigde spr. den Directeur een bronzen beeld met piëdestal. De heer Koek sprak hierna mevrouw Hazebroek toe. Spr. releveerde, hoe eenige weken geleden de heer en mevrouw Hazebroek hun 25jirlg huweiyksfeest vierden, dag, dio onopgemerkt is voorbijgegaan. Nu echter meende het corps deze gele genheid te moeten aangrypen en ook dit huweiyksfeest te herdenken. Spr. bood daarna een gaskroon aan en bedankte de aanwezige dames en heeren voor hunne aanwezigheid. Deze tegenwoordigheid was een be wijs, dat de achting en sympathie voor den heer Hazebroek algemeen is. Ten slotte richtte spr. nog het woord tot den heer Hazebroek „Onze commandant", aldus spr., „gebruikte gisteren by uwe beëedi- ging het voor ons zoo schoone woord „waardeering", en zeker is waardes- riDg voor een artist een levensbe- Joséphine koos een grooten strik, waaraan een vergulde lier hing, en giDg daarmee op do Boncourt af. In byna tegenovergestelde richting be woog Chaumoat zich met een bouquet in de band, alsof hy die naar eeu dame wilde brengen. Maar zyn blik week niet van de Ch&teauneufs gelaat. Hy zag, hoe diens oogen in gespannen verwachting de bewegingen van zijn vrouw volgden, hoe hy wilde weg snellen, maar daarin verhinderd werd door Robert, die hem met vasten greep terughield. In het volgende oogenblik stond Pierre naast den officier. „Bedwing jc asjeblieft nog enkele minuten, dan is het feest geëindigd - zei hy, en bracht geholpen door Robert de Ch&teauneuf half met geweld in het andere vertrek. „O, als er nog een bewys noodig was geweeat, dan is het my nu ge leverd," kreunde de ongelukkigo echt genoot. „Wat u ook gelooft te weten," zei Robert, „u mag hier geen openiyk schandaal uitlokken en ons schoon feest met een wanklank sluiten. Mor gen is er nog tyd genoeg, kameraad, voor alle maatregelen, die u nemen wil. „O, Ja, morgen, morgen! Altyd morgen! Als u wist, hoe het in my woelt en kookt, zou u dit uitstel niet van my verlangen I" „Ik moet het van u verlangen als officier en als edelman," zei Robert streng. „Uw stand legt u verplich tingen op, die u nooit uit het oog mag verliezen." (Wordt vervolgd.) hoefte. Wanneer echter die waar deering zoo koninklijk is als vooru, dan is er zeker alle reden tot groote dankbaarheid. Vandaar dat het ons ook een behoefte was een bewys te geven van waardeering, door u te hul digen zooals wy heden deden. Wij hopen, dat dit bewys van waardeering van uw eigen artisten tot uw hart zal spreken, zooals het ons uit het hart komt. Wy hopen, dat u in onze huldiging wilt zien een belofte van te zullen streven en ons beat te doen, dat het Stnfmuziekcorps der Kon. Marine zal zyn en blijven het hoogst- staande militaire corps van Nederland. Dames en heeren, leden van het Stafmuziekcorps, ik stel u voor een driewerf hoezeevoor onze Koningin. Leve de Koningin Met dezen wensch stemden allen in. De heer Hazebroek nam daarna het woord en sprak tot den com mandant, de officieren en de leden van het Stafmuziekcorps een kern achtig woord van dank. „De opeenstapeling van verrassin gen, beginnende by de koninklijke onderscheiding, hebben mij verlegen gemaakt, zenuwachtig zelfs", zoo zeide hij. „Waaraan heb ik dat alles verdiend Wat heb ik dan toch voor bijzonders gedaan? Ik heb toch niets meer gedaan dan myn plicht. Soms ben ik weieens wat streng geweost, maar dat was in 't belang van het corps. De woorden ontbreken my om te zeggen wat ik gevoelik kan niet onder woorden brengen wat ik zou willen zeggen". Spr. eindigde met den wensch uit te drukken, dat het corps steeds hooger opgevoerd mocht worden, en mot een „Leve de Ko ninklijke Marine 1" Nadat de muziek het Oude Wil helmus had gespeeld, was de plech tigheid afgeloopen, waarna de aan wezigen den heer Hazebroek en diens familie, complimenteerden, en de familie de versierde muziekzaal be zichtigde. Opera-Solisten-Ensemble. Tengevolge van den oorlog zijn een aantal artisten buiten omplooi geraakt, en met kunst- en vliegwerk moeten ze trachten het veege ïyf te schragen. Vooral de Belgische (Vlaamsche) ar tisten hebben het kwaad te verant woorden, en het kan ons dan ook niet verwonderen, dat we een eersten tenor van de opera te Gent en een eersten bariton van de Vlaamsche Opera te Antwerpen met een drama tische Sopraan van de Nederland3che Opera (welke?) zien optreden. Of het nu kwam doordat de namen hier onbekend zyn of uit andere oor zaken, we weten het niet, maar het bezoek op Donderdagavond in „CaBino", waar de drie met hun pianist accömpagnateur een concert gaven, was treurig. En laat het ons maar dadeiyk zeggen: zy hadden beter verdiend. Want èn de heer Job. Mastenbroek, le tenor van de opera te Gent èn de heer Anton Dirks, le bariton van de Vlaamsche Opera te Antwerpen hebben een omvangrijk geluid, dat voor de zaal van „Casino" schier te zwaar was. Hun "beider samenzang klonk fraai en indruk wekkend, terwyl zy de dramatische effecten in den zang goed tot hun recht deden komen. Miuder gunstig is ons oordeel over Mevr. Chr. Koning-Vroons. Wy vroegen boven alaan welke Neder- landache Opera is deze dame ver bonden Zoo ver wy weten is or geen Ned. Opera, die speelt. Blijkbaar is deze dame door de beide heeren als Dritte im Bunde geaccepteerd, doch zy was, het is misschien wat on- vriendeiyk gezegd, doch goed bedoeld, hier de iUcheuse troisième. Haar ge luid deed ver onder voor de zware mannenstemmen, zoodat zy, in den samenzang, niet vermocht te domi- neeren of zelfs maar zich voldoende te doen geldenzy ging in den volumi- neusen klankenstroom van tenor on bas ten onder. Het weinige publiek was zeer dank baar voor het gegevene. En het pro gramma was waariyk niet klein. Het duo van Turiddu en Santuzza uit de „Cavalieria Rusticana" (sopraan en tenor), een paar solo nummers van den heer Dlrks, duo's uit „Hamlet" van Ambroise Thomas, uit den „Faust" van Gounod, den „Trouba dour" van Giuseppe Verdi, de „Parel- visschers" van Bizet, solo's uit „Car- men", „Paljas", „Herodiade",enz.enz. waarlijk, het was veelzydig en afwisselend. Pianist-accompagnateur was de hr. J. van Scbaik, van Antwerpon.Hy begeleidde met passie on gloed en illustreerde de schitterendste gedeel ten met groote muzikaliteit. Maar die leego zaal werkte ver killend op de gemoederen. Aldoor zag je maar in die leege portémonnaie van die Belgische vluchtelingen. Dat was zielig. BINNENLAND. bekend. Onze gezant te Berlyn zal daarvan kennis geven aan de minis ter van Buitenlandsche Zaken. Ver- - moedelyk zal het prysgerecht zitting houden in Hamburg. Naast de procedure over het schip komt die over de lading, waarby niet minder dan 244 zendingen en dU3 evenveel belangen gemoeid zyn. Hier bij zullen zich allerlei ingewikkelde quaesties voordoen, want by diverse zendingen is de wijze van betalen en daardoor de eigendom natuuriyk geheel verschillend. De 244 personen, die by deze vrachten betrokken zyn, moeten voor hun belangen opkomen. Misschien zullen zy zich vereenigen en dan een vertegenwoordiger aan stellen, om voor hen te pleiten. Met een eventueel verbeurd ver klaren van schip on lading is niet minder dan ruim een millioen ge moeid. Met belangstelling zal dus de behandeling van de „Zaanstroom" zaak voor het Duitsche prysgerecht afgewacht worden. Oa Lodewijk van Nassau. Reuter meldde 1 April uit Londen Het Hollandsche stoomschip Lode- wyk van Nassau is in het Kanaal aangehouden en naar Newhaven op gebracht. Het is vastgesteld, dat de lading bestond uit lynolie. Verondersteld wordt, dat het stoom schip vijandelijke onderzeebooteu van olie voorzag. Het stoomschip had geen achtge slagen op twee seinon om te stoppen. De bemanning bestaat voor hel meerendeel uit Duitschers, de gezag voerder was niet in staat zijn pa pieren te toonen. De Lodewyk van Nassau ia na onder zoek vrijgelaten. Het vermoeden, dat het Bchip Duitsche duiktbooten van olie zou voorzien, was ODjuist gebleken. De directie van den Kon. West- Itidiscben Maildienst, aan wie het schip behoort, heeft aan het Hdbl. meegedeeld, dat de Lodewyk van Nassau geen olie, doch lynzaad aan boord heeft, zoodat het verstrekken van olie aan Duitsche onderzeeërs was uitgesloten. Voorts wees do directie or op, dat de kapitein, die wel degeiyk van papieren is voorzien, het niet in zyn hoofd zou hulen, van de lading iets af te staan tegen do hem gegeven orders in. En ten slotte is onjuist het be richt, dat de bemanuing voor het grootste gedeelte uit Duitschers zou bestaan. Byna de geheele bemanning is van Nederlanscbe nationaliteit. De.uCommewyns". De „Commewyne", van de Kon. West-Indische Mail, is by de Duina aangehouden op laBt van de Engelsche regeering. Deze maatregel was ge baseerd op het feit, dat het schip koffie en cacao aan boord had voor Duitschiand. Aangezien echter de Engelsch^ regeering deze artikelen voor con trabande verklaard heeft na 1 April, heeft een der directeuren van de Kon. W. I. Mail zich naar Engeland begeven, om te trachten de zaak in het reine te brengeD. Het schip had ook de West Indi sche mail aan boord. (Hdbl.) UIT 00ST-1NDIË. Nogmaals de geheimzinnige ziekte te 8oerabaja. Het is en blijft een zonderlinge zaak, die gevallen van dysenterie by de onderofficieren van den torpedo- dienst in het militair hospitaal, schryft het „Soer. Hand.bl." M-ldden wij op gezag van den diiigeerend De „Medea". De kapitein van het tot zinken brachte Nederlandsche handelsschip „Medea", de heer Regoort, heeft Don derdag een bezoek gebrachrby den minister van marine. De „Batavier V". In strijd met het Donderdagmorgen aan het Handelsblad ontleende be richt vernemen wy, dat de heer Rin- dermann, gezagvoerder van de „Bata vier V", geen onderhoud met den minister van buitenlandsche zaken heeft gehad. (N.Rott.Ct.) Da „Zaanatroom". By een eventueele behandeling van de zaak van de „Zaanstroom" voor een Duitsch prysgerecht bestaat, naar wy vernemen, by de directie der „Hollandsche Stoombootmaatschap py" het voornemen, om zich, wat het schip zelf betreft, te laten vertegen woordigen door een Dultachen rechts geleerde. Waar en wanneer het prya gerecht zitting houdt, is nog niet Ingezonden Mededeeling. Ernstige gevolgen. Lydt gij aan rugpyn, hoofdpijn, duizeligheid, prikkelbaarheid, slape loosheid, vermoeidheid reeds 's mor gens by het opstaan Dit wyst er op, dat de nieren niet meer geregeld de schadeiyke onzuiverheden uit het bloed afscheiden. De gevolgen hier van zyn verschillend naargelang van het gestel van den ïyder, want de onzuiverheden tasten eerst het zwak ste punt van het gestel aan. By eenigen tasten zy de spieren en weef sels aan en veroorzaken zy pyn in den rug, de zyden, de schouders, de armen of beenen, en zwellen de ge wrichten op (rheumatiek, jicht, ischias, zenuwpijnen). By anderen kristalh- seeren de onzuiverheden zich in de nieren oi blaas en vormen zy gravsel, aangeduid door troebele of beslagen urine, bezinksel in het water, hetwelk de urinewegen aantast en leidt tot pijn in den onderbuik, voortdurende aandrang tot loozing, branderige pyn, verstopping der urinewegen en later tot niersteen. Ook kan het zich voor doen, dat het water niet wordt afge voerd, waardoor blazen onder de oogen, opzwelling der voeten, enkels, polsen, beenen enz. gevormd worden (waterzucht), terwyl het ook kan voor komen, dat het levengevend eiwit ongestoord het lichaam kan verlaten (albuminerie). Die eenvoudige, ver waarloosde rugpijn kan dus ernstige gevolgen met zich brengen en onmid- deliyke verzorging is derhalve nood zakelijk by het optreden der eerste verschynselen. Foster's Rugpyn Nieren Pillen ge nezen de nieren en stellen haar in staat om voortaan volkomen alle schadeiyke stoffen uit het bloed te filtreeren, waardoor zy het kwaad in zyn wortels aantasten en uitroeien. Te Den Helder verkrijgbaar by de Fa. De Bie-Biersteker, Keizerstr. 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel h f 1.75 voor één, off 10.- voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen, wei gert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (59)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1