HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4449 DINSDAG 6 APRIL 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37£ 45 „0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon SO AdvertentlBn van 1 tot 4 regels (bij voorultbet) 30 cent Elke regel meer 6 ct Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Advértentiön op bopaald aangewezen plaatsen worden 25°/0 hooger berekend. Groote letters en cllché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2J cent. LIJST van Ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN. Naam: Beroop: Woonplaats: Van A.J Marochal.verpl., Janzonatr.03, Apeldrn. N.H. Th. Haackman, bod, Plantsoenstr. 11, A'dam. A G.Purmor, zonder, Callforniestr. 23, J.W.Pateman, matroos, Achterstr. 19, I J.H.ï.d.Boogaard, Bt.-ollem.,Wagenstr.8, C. Rllkors, werkman, Hcorsteeg 2, R'dam. N.H. J.Rllneveidshoek, zond., Middunstr. 8SD, J.Wit.st.-olloman, Blnnenhav. 10SB, A'dam. G.Kook, scheepm., Sluisdljkstr. 68A VERTROKKEN. Naam: Beroep: Van: Naar: A.Donkereloot,tio)., Wilh str.41, Deventer. ApsL H.J.Venster, kastel., HoofdgT. 72-74, A'dam. KR. F.W.Brunbeeb, werkm., Koegr 163, Arnhem. A. Glim, arbeider, Koegras 2, w Inkel. R.C. A.J.L.Dongen, korpl.-konst, D(Jbw. 89, Breda. C.C.Nolf,koopman, Waagstraat 17, Alkmaar. C.Elloo, kleermaker, Koegras 86, Texel. NIH. W. Hoorusman, arbeider, Koegras 9, Z(Jpo. A. Rap, leerllng-verpl., Ziekenhuis, Baarn. J. Kool, BChlldor, Koegras 185, Zype. W.J.Ankone, zd-, Achterbinn.hav.2ö, Adam.N.H. H.Weijland.kleerm., Slulsdükstr. 76, A.-Paul.Ger. Wed.W.A.Hülomun,z.,Wagenstr.88, Baarn. N.H. T.Jongerllng, schipper, Wagenstr. 8, Velson. D. Kater, zonder, Laan 38, Willemstad. J. Visser, zeeman, BasslnerachtSO, Velsen. K.C. DE OORLOG. De officieels legerberichten van 2, 3 en 4 April 1915. Van het W e s t e 1 ij k front. Het Fransche avond communiqué van den 2en geeft alleen eeaige me dedeelingen over verrichtingen van Fransche vliegers. Een eskader vlieg tuigen heeft n.1. bommen geworpen op het station van Vigneuillös in Wöevre, welke allen goed geraakt zouden zijn. Verder is bij Soissons een Duitsche vlieger naar beneden geschoten. Volgens een latere me- dedeeling was dit het derde vliegtuig binneu 24 uur. Het bericht van den 3en meldt het voortduren van de mljnenge- vechten in de streek van la Boisselle. Van 30 Maart tot 1 April werden in het bosch le Prötre meer dan 200 Duitschers, waaronder 6 officieren, gevangen genomen. Volgens een mededeeling van den zelfden datum, z\jn de Duitsche aan vallen bij Lassigny gestaakt en wer den twee vijandelijke aanvallen bij Hoch-Burnhaupt afgeslagen. Het Duitsche legerbericht van den 3en vermeldt het afslaan van Fran sche voorwaartsche bewegingen in het Bois le Prötre, ten Zuiden van Niederaspach en ten Westen van Mühlhausen. Een poging der Belgen om het klooster Hoek te hernemen, werd verijdeld. Het Duitsche bericht van den 4en meldt een klein succes, door hen be haald aan den Westelijken oever van het Yserkanaal. Hier bezetten zij het gehucht Driegrachten, hetwelk tot nog toe in het bezit van de-Belgen was. Van het Oo s te lij k front. Volgens het Russische legerbericht van den 2en werd het offensief, in de richting van Augustowo met suc ces voortgezet. In de Karpathen wer den Oo8tenrijksche aanvallen ten W. van den Spoorweg Homonna Mezö- Laborcz afgeslagen. Het legerbericht van den 3en, van Russische zijde meldt dat het offen sief der Russen in de Karpathen zich voor hen gunstig ontwikkeld, vooral in de richting van den Uszok- pas. Hier werden de Oostenrijkers teruggedreven, met achterlating van machinegeweren, munitie en wagens, terwijl ook vele gevangenen in Rus sische handen vielen. Op den lsten April werden meer dan 100 officieren en 7000 soldaten gevangen genomen. Het Duitsche bericht van den 3en geeft den toestand als onveranderd aan, terwijl dat van den 4en het .afslaan van een Russische aanval in de streek van Augustowo meldt. Het Oostenrijksche legerbericht van den 3en geeft aan dat de Rus sen in de Oostelijke Beskiden inder daad vooruitgegaan zijn. Wegens het optreden van belangrijke versterkin gen - zoo wordt medegedeeld waren de Oostenrijkers gedwongen de troepen welke aan weerszijden van Cisna, (Z. van Baligrod) stonden, terug te trekken. De Russische aanvallen op de stel lingen aan den Uszok-pas werden alle afgeslagen. Het bericht van den 4en geeft eerst een overzicht van het verloop van den strijd in de Karpathen, waarin op den voorgrond gesteld wordt, hoe het front bij Baligrod eigenlijk een vooruitspringenden hoek was, welke gedurenden langen tijd met succes tegen de Russen was verdedigd. Waarschijnlijk dient deze voorafgaande mededeeling om de aandacht van het hoofdfeit, n.1. de terugtrekkende beweging van Oostenrijkers, af te leiden. Over de gevechten bij den Uszok- pas wordt gemeld, dat ondanks hunne herhaalde aanvallen, de Rus sen nog steedsj niet vooruit konden komen. Op het R u s s i s c h-T u r k s c h e front werd een offensieve beweging der Turken tot staan gebracht. Aan de Roode zeekust mislukte een poging der Engelschen om troepen te landen bij Koealleh. Deze plaats werd daarop beschoten, waarop ten tweede male een poging gedaan werd, welke echter door Turksche troepen met behulp van de gewapende be volking verijdeld werd. De Dardanellon geven dun bond- genooten meer te doen dan zij wel verwacht hebben. Van Engelsche zjjde wordt thans ook medegedeeld, dat het nog heel wat moeite zal kosten voordat de kanonnen gericht kunnen worden op de Verheven Porte, Als het zoover komt, ten minste. Uit alle mededeelingen blijkt, dat de grootste behoefte bestaat aan ver sterkingen en vooral een een leger macht, welke van de landzijde de forten aan moet vallen, en het dan nog zwaar genoeg te verantwoorden zal krijgen. Na het echec van de vereenigde vloot op den 18en Maart, is het zelfvertrouwen van de Turken aanmerkelijk toegenomen. En daar algemeen bekend is, dat de Turksche soldaat in het defensief een lang niet te onderschatten tegenstander is (Tsatschaldsja), kan men begrijpen, (lat het leger, hetwelk het schier eiland Gallipoli zal moeten bezetten, zwaren strijd zal moeten voeren met het door de Turken hier' saamge trokken legerkorps. Van Engelsche zijde wordt wel vertrouwd op de slechte verstandhouding tusschen Turksche en Duitsche officioren, maar het zal wel evenzoo zijn als met de geruchten over de oneenigheid tus schen Oostenrijkers en Duitschers. De wensch zal ook hier wel de vader van de gedachte zijn. Intusschen hebben een aantal En gelsche mljnvegers wederom getracht de Dardanellen binnen te dringen. Volgens het Turksche bericht werden zij echter door het geschut der bat terijen verdreven. Een Duitsch bericht meldt, dat thans een groot aantal schepen, vooral mijnenvegers, in de baai van Mud ros zijn samengetrokken. Uit Engeland. In het begin van den oorlog is uit Engelsche bladen het bericht over genomen van een dorpsonderwijzer in Engeland, die om zijn Duitsche afkomst of Duitschen naam zoo ge sard werd, dat hij ging tobben en zich eindelijk ophing. De man was al tien tallen jaren meester op 't dorp en zijn zoon was uit Amerika onderweg om in Kitchener's leger dienst te ïen. Nu lezen wij. dat te Molesey aan de Theems een Fransche jongen van dertien jaar, heetende Charles Demongeant, op school door zijn makkers geplaagd werd omdat hij, zeiden ze, Duitscher was. Hij bleef van school weg en nu is zijn lijk uit de Theems opgehaald. Uit de Vereenigde Staten. New York, 4 April. De New York - sche bladen bespreken opnieuw het optreden der Duitsche duikbooten. De Tribune herinnert aan do belofte van Duitschland op de Haagsche conferentie, dat de marineofficieren op de meest nauwgezette manier de plichten zouden nakomen, voort vloeiende uit de ongeschreven wet van menschelijkheid en beschaving. De Press vraagt ironisch of von Tirpitz en de admiraliteit den oorlog ter zee voor goed opgegeven hebben nu de Duitsche duikbooten de vijande lijke oorlogsschepen vermijden en in plaats daarvan onbeschermde koop vaardijschepen najagen en tot zinken brengen. Het blad zegt, dat, ofschoon de Duitschers voorgeven, dat ze een onderscheid maken tusschen de sche pen van oorlogvoerenden en onzij- digen, de duikbooten altfjd onderscheid weten te maken tusschen onge wapende schepen en oorlogsschepen, die uitgerust zijn met een beman ning, die niets liever wil dan vech ten. Op Zee. Zooals wij reeds in ons vorig num mer mededeelden werden aan de Engelsche kust een drietal trawlers in den grond geboord. "Volgens een verklaring van de bemanning voerde de Duitsche onderzeeër de Engelsche vlag. Verder moet de commandant gezegd hebben dat hij in opdracht had alle schepen van welken aard ook, in den grond te booren. Den 3en April werd het Eng. ss. „Locfewood" in het Kanaal getorpe- déerd. De bemanning werd door een visschersboot uit Brisham gered. Een Turksche kruiser gezonken. Sewastopol, 3 April. Vanavond is bij de Russische kust de Turksche kruiser „Medjidije" op een mijn geloo- pen en gezonken. [De „Medjidyc" is een pantserdek- kruiser van 8200 ton, te water ge laten in 1903, voerende twee stuk ken van 15 c.M. en acht van 12 c.'. looponde 22 knoop en bemand met 300 koppen]. Konstantinopel, 4 April. Het hoofd kwartier deelt mede: Onze vloot bracht gisteren by Odessa twee Russische schepen tot zinken, het eene, de metende 2000 ton, het andere, de Vastoenaja", 1500 ton, De bemanning werd ge vangen genomen. Terwijl dit gebeur de naderde de kruiser „Medjidye". Bij de vervolging van een vijandelij ken mijnzoeker stiet hij in de buurt van de vesting Otsjakof, aan den vijandelijken oever, op een drijvende m(jn en zonk. De bemanning der „Mediidije" is door Turksche oorlogs schepen, die zich in de buurt bevon den, gered. De matrozen der „Medji dije" gedroegen zich alleszins lof waardig. Voor het schip zonk wer den de sluitstukken der kanonnen weggenomen en de kruiser zelf ge torpedeerd om te beletten, dat de vij and het schip weer vlot zou maken. Behandeling van gewonden. De „Onder deMenschen"-schrijver van de N. Rott. CL heeft een onder houd gehad met dr. Van Tienhoven, die in Servië is geweest. „Wat soort van wonden komen er het meeste voor, dokter?" „Zooals altijd en overal in den oorlog, kregen we meest inenschen met arm- en beenwonden aangevoerd. Eu dan veel buik- en hoofdwonden. Buikwonden zijn in den regel direct doodelijk. Dan verbloeden ze op het slagveld. Lees je, dat er tien duizend man op het slagveld gebleven zijü, dan kunt u veilig aannemen, dat daar negen duizend „buiken" onder zijn. Hondschoten, wangschoten, stukge schoten kaken komen nog wel te recht, al lijden ze vreeselyk.diemen- schen, omdat ze dan niet kunnen eten. Ook schoten door den schedel, 't Idee dat een schot door de hersens per se doodelijk zou zijn, is onjuist. Ik heb wel kerels gehad, waar de hersens in een straaltje uitliepen, die nóg genezen zijn. Schoten door het achterhoofd brengen vaak het ge zichtcentrum in 't gedrang wat blind heid veroorzaakt, en dat kunnen voor ons, chirugen, toch zulke dank bare gevallen zijn. Als dit centrum zelf maar weinig verwoest is, enkei schedelsplinters en bloeddruk, dan doe je wonderen door een operatie. En dat geluk, wanneer dan het ge zichtsvermogen langzaam terugkeert: wanneer je je hand dicht voor hun oogen houdt en ze zien eindelijk weer een schemer daarvanze gaan de vingers onderscheiden, gestadig dui delijker tot op een paar meter af stand, en hoe ze dan beginnen te telleneen twee, tot op 't leste alle vijf! Dat ze van blijdschap be ginnen te huilen De oorlogschirurg moet zooveel mogelijk behoudend te werk gaan. Bijvoorbeeld, doorschoten schedels moet je liefst open maken, de splin ters wegnemen en zorgen voor ont lasting van druk. Buikschoten, daaren tegen, opereer je als regel nooit. Die patiënten laat je liggen; be handel je met ijs en opium. Dat heeft prof. Küttner, nu in Breslau, al waargenomen in den Transvaal- oorlog. Van de patiënten met buik wonden, die hij niet opereerde, ver loor hij dertien, van die hij wèi opereerde: 20 procent, 't Kdn zelfs gebeuren, dat een kogel dwars door een buik gaat en geen darm schaadt, dank zij het samentrekkend vermogen der darmen. Als ie even aangetipt wordt, trekt ie weg, en zoo kruipt den kogel den doolhof door. Menschen met borstschoten laat je óók liggen. Je geeft ze opium, en codeïne tegen 't hoesten. Stil laten liggen. Een enkelen keer staat de borstkas vol bloed. Dat mag je alleen maar heel, heel geleidelijk en voor zichtig in uiterst kleine hoeveel heden weghevelen. Patiënten met borst- en met buik schoten, die driemaal vier en twintig uur na de verwonding nog goed levend in een modern hospitaal neer gelegd worden, komen er bijna altijd door. Maar de meesten sterven op het slagveld. De kaakverwondingen zijn voorde menschen zelf in 't eerst wel 't ergste zooals ik al zei omdat ze dan niet eten kunnen. Maar er waren heel kundige operateurs aan den gang, die rustig het moeizame en vernuftige knutselwerk deden, om zulke menschen weer op dreef te helpen. Als die boog van de onder kaak weggeschoten is bijvoorbeeld, neem je zoo'n man een rib uit, om nieuwe stukken van in te zetten. En waar ik in dit geval ook prachtige resultaten van gezien heb: dan boor je daar eerst opzy in die stukge schoten kaak een groot gat. Daar voer je den pink in van den patiënt, kijk zoo, dit eerste lid. En je zet 't in het gips, dat hij met die hand aan den mond een dag of veertien blijft liggen. Je houdt dan den bloeds omloop, tot 't vergroeid is. En daarna amputeer je dat pinklid. Op deze wijs wordt zoo'n kaak weer keurig gerepareerd. Het 21ste Congres dei S.D.l.P. Aan den vooravond van dit congres, gedurende de Paaschdagen te Arnhem gehouden, had de afd. Arnhem een feestavond belegd. Als feestredenaar trad in deze bij eenkomst op de heer Duys, welke betoogde, dat de Internationale orga nisatie der S. D. niet uit elkaar is geslagen, in de beteekeniB dat onherstelbaar zou zijn vernietigd. Wel is deze oorlog voor haar een treurigen tijd. De bourgoisie ziet met verlangen uit naar een uiteenspatten van de partij, maar volgens spreker zou dit niet zoo zijn. Op het congres gaat men tegen elkander in, maar daarna gaat het als een geheel tegen de bourgoisie in. De heer Duys erkende dat de S.D.A.P. op haar congressen dikwijls een te groote vuist heeft willen maken als er sprake was van revolutionaire maatregelen tegen den oorlog. Maar hij vond het geen fout, zijn krachten te overschatten, wanneer men voor iets goeds moet werken. Aan het slot wekte de heer Duys den aanwezigen op zich te scharen onder de roode vlag van den inter nationale vrede. Eerste dag van het Congres. Zondag, 4 April des morgens te 10 uur werd het congres door den Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS HELDER. Heerenmode-Artikelen. Gemaakte kieeding. Kleeding naar maat. Steeds het nieuwste. voorzitter van de S.D.A.P. den heer W. H. Vliegen, geopend. Voor het eerst kon spreker geen opgewekten toon aanslaan, en dat nog wel in het jubeljaar van de Internationale. De oorlog besprekende, wees spreker er op dat in alle landen de S.-D. tot op zeker oogenblik krachtig tegen den oorlog zijn opgekomen. In Frank rijk en België was de partij onbewust van het gevaar dat haar boven het hoofd hing, terwijl zy in Oostenrijk tot het laatste oogenblik tegen den oorlog heeft gewerkt. In Nederland i3 het partijbestuur er in geslaagd de partij intact te houden. Aan organisatie heeft zij dus niet geleden, wel daarentegen aan innerlijke verdeeldheid. In ditteeken staat dan ook dit congres. Niet in strijd naar buiten, maar in strijd naar binnen. Verschillende regeeringsmaatrege- n werden vervolgens door spr. aan gehaald, welke reden gaven tot dank baarheid, o.a. de houding inzake de werkeloosheidkassen; de levensmid delenwet etc. Hiertegenover staan echter ook andere maatregelen, welke nu niet zoo toe te juichen zyn, bijv. de schrielheid in de zorg voor werke- loozen en gemobiliseerden. Voorts het onthouden aan de onder de wa penen zijnde arbeiders van lectuur, waaraan zü behoefte hebben. Eindigende wees spreker op het gevaarlijke karakter van dit congres. Hij zou geen beroep doen op de discipline, doch hoopte, dat allen zouden beseffen, dat het niet alleen blikken van vriend en tegenstan ders zijn welke op dit congres zijn gericht, maar ook die van de inter nationale. Aan het slot sprak de heer Vliegen den wensch uit, dat de party versterkt uit dit congres te voorschijn zou komen. Hierna werd besloten, dat de heeren R. Kuyper en O. W. Sanne3 het stand punt der „oppositie" zouden verdedi gen, terwijl voor öe partij Mr. Troel stra het woord zou voeren. Het eerst was het woord aan den hoer Kuyper. Hij begon met te zeggen, dat hij zich op het standpunt plaatste ,geen man en geen cent". (Dit is niet het standpunt der oppositie welke zich op een beperkter standpunt con centreerde). Hij is het dus ook niet eens met het stemmen voor de mo- bilisatiecredieten. Het partijbestuur wil dat wij voor onze nationale ver dediging gebruik maken van het wa pengeweld der heerscbende klasse. Maar dan levert men zich blindelings aan haar over. De volkslegereisch is voor vele partljgenooten een utopie en komt eigenlijk hier op neer, dat zij niets aan militarisme doen en in de praktijk dus meedoen aan het geen man en geen cent. Over de „nationale gedachte" spre kende (in verband met de uitlating van Mr. Troelstra in zijn brochure, n.1. dat de nationale gedachte thans de nationale geschillen zou overheer- schen) meent spreker dat er een ge voel van saamnoorigheid bestaat on der de groote volksgroepen. Maar aanvaardt men de nationale gedachte, dan aanvaardt men ook het militai risme. Hieruit spruit onverbiddelijk voort het stemmen voor de oorlogs begrootingen. De mobilisatie acht spr. tot op zekere hoogte een maatregel die de kans vergroot om buiten den oorlog te blijven, doch ook een gevaar, daar de bourgeoisie aanvallend zou willen optreden als bijv. onze koloniën be dreigd werden. De Godsvrede is een maatregel waarbij het partijbestuur veel verder gegaan is dan noodig was. De bour goisie verleende geen steun aan de arbeiders uit sympathie doch omdat zy in de rats zat. Ook het toetreden tot den Anti- Oorlogsraad kon spreker niet goed keureu. Hij was van meening dat men zich daardoor voor de arbeiders belachelijk heeft gemaakt. Een compromis tusschen de party en oppositie acht spr. niet mogelijk. Volgens hem stond de S.D.A.P. voor een zedelijke debacle. De samenwer king met de burgerlijke partijen, zoo- als Troelstra die verlangt, is niets anders dan een permanente gods vrede. Met de verloochening van het historisch materialisme geeft Troel- Btra niet alleen de oppositie een trap, maar tevens het geheele socialisme. Men wil eenheid in de partij. Spre ker zal in de partij blijven tot de studiecommissie zal hebben beslist, gaat men dan echter op denzelfden weg voort zooals thans, dan is de band met de partij verbroken. De heer Kuypor eindigt onder dave rende toejuichingen met de opwek king de Internationale hoog te houden. In de middagzitting is het wooid aan den heer Sannes. Hij vestigt er in de eerste plaats de aandacht op, dat hij niet spreekt uit naam der ge organiseerde oppositie. Sprekers per soonlijke opvatting is echter bekend Met de rede van den heer Kuyper is hij het niet geheel eens. Hij zal daarover echter niet polemiseeren. De hoofdzaak ls het goedkeuren van de mobillsatiebredieton niet alleen, maar ook van de toekomstige oorlogs credieten. Van verschillende zijden werd de vraag gesteld, of het wensehelijk is het imperialisme te bestrijden, indien men ziet dat dit een overgang is naar het socialisme. Uitdrukkelijk wyst spreker er op dat nog steeds harde strijd tegen het imperialisme noodig is. Wanneer men dat aanneemt dan volgt er ook uit dat men moet strij den tegen den hoogsten graad van dat imperialisme, den oorlog. Volgens spr. is er aan de mede werking aan de landsverdediging het gevaar verbonden, dat rnen dan afhan kelijk is van de heerschende kaste en de militaire macht. Een ander ge vaar is dat men het proletariaat, op het oogenblik dat het te veel macht krijgt, in een oorlog zou kunnen dompelen. Verder wijst spr. er op dat er in dezen tijd in de Internationale een groote lijn merkbaar is, nl. dat het proletariaat van alle landen zich uit spreekt tegen de schending van de onafhankelijkheid van eenlgen staat. De beteeken is van de „nationale gedachte" ontkent spr. geenszins, maar volgens hem is deze niet meer geworteld in deze maatschappij. De ideologie der Internationale daaren tegen wel, en deze zal dan ook de overhand krijgen. Ook in tijd van oorlog moet de strijd gestreden worden. Dat is de weg naar den vrede. Spr. maakt zich geen illusie, dat het congres met zijn meening zal meegaan. Hij is echter van meening, dat slechts door de socialistische methode, zooals spr. die wenscht, de vréde verzekerd kan worden. Hierna is het woord aan den heer Troelstra. Spreker constateert, dat dit congres de andere partijen toe- dondert, dat het kapitalisme de eenige oorzaak is van deze oorlog. De inter nationale is volgens spr. gedesorgani seerd. Of zij zich zal kunnen her stellen In deze tijden van onzeker heid dient men te wachten met het vaststellen van een nieuwe taktiek. In dezen tijd heeft men eerst de teleurstelling gehad over de inter nationale. Daarvoor heeft men de Duitsche partij aansprakelijk gesteld. Doch men moet voorzichtig zijn. Aan de partij van een neutraal land past bescheidenheid. Deze partij heeft jaren gestreden tegen het Tsarisme. In zijn brochure heeft spr. uiteengezet waar om z.i. de Duitsche soc.-dem. voor de oorlogsbegrooting moesten stemmen. Men moet zich ook hunne geestes toestand indenken. Volgens spr. is er geen partij hare internationale verplichtingen zoozeer nagekomen als juist de Duitsche. Wanneer men een oordeel wil vellen dan moet men ook de houding der Fransche soc.- dém. bespreken. In alle landen, ook in de neutrale, hebben de soc.-dem. voor de oorlogs- credieten gestemd. Dit heeft bij vele partijgenooten de gedachte gewekt, dat daarin een erkenning van de nationale gedachte lag. Speciaal was dat het geval in ons land, waar het nationalisme zich verbonden heeft een Oranjeliefde van het ergste en verachtelykste soort. Men heeft tegen de partyleiding groote ontstemming gewekt. De gees telijke misère, de teleurstelling, alles werd op rekening van de leiding Men verweet haar gebrek aan organisatorische werkzaamheid. Maar vergeet men dan dat er oorlog welke alles door elkaar gooit? De „godsvrede" is door de partij niet voor haar pleizier aanvaard. Toch heeft de aanvaarding ontstem ming gewekt, en deze is thans ge groeid tot verzet tegen de partij leiding, welke vloekt met het denk beeld eener georganiseerde arbeiders partij. Alles wat door het partijbestuur werd gedaan, werd verdacht gemaakt. Toen het partijbestuur verzocht de openbare discussies over de mobili- satie-credieten voorloopig op te schor- werd dit aangemerkt als een poging om de vrije discussie te smoren. Toen werd het Zutphensche wonder kind, do revolutionaire sociaal dem. club, geboren. Hierdoor werden de verhoudingen totaal in de war ge schopt. Spr. neemt echter aan, dat bij hen de goede bedoeling voorzat.. Vroeger heeft spr. het begrip vader land voor onsocialistisch uitgemaakt. Sedert is hij echter van gevoelen veranderd. Hij gevoelt nog niet veel voor een volksleger, doch is overtuigd dat dit beter is dan het kasteleger van thanB, omdat het eerste lang zamerhand onder den invloed van de Massa zal komen. En waar het volksleger in het partijprogram staat, zou men met beschaamde kaken hebben moeten staan wanneer men tegen de mobilisatiecredieten bad gestemd. Veel heeft spr. moeten hooren over zijn uitlating, dat de nationale ge dachte thans de nationale geschillen overheerscht. Toch is dit niet anders dan de waarheid. Wanneer de vijande lijke overval dreigt, wijkt de klasse- stryd-gedaebte. Volgens spr. was het verkeerd steeds de Internationale te stellen tegenover de nationale gedachte. De Internatio nale is toch niet anders dan een verbinding van nationale groepen. Wij zijn nu verplicht met de behoefte van nationale verdediging rekening te houden. Met de door hem geuitte op vat ti Dg ataat of valt hij. Hij wil den ee van leider blijven dragen, doch hy moet dan niet behoeven te handelen tegen zijn overtuiging of den wil van de partij. Men heeft gezegd, dat het partij bestuur de partij wil vastleggen op het nationalisme, maar juist ki nnen wij daartegen en tegen het ch i vi nisme het best strijden door een eigen socialistisch nationaal standpunt. Van verschillende kanten hoorde spr. betoogen, dat wij moeten zorgen dat België zelfstandig blijft en dat er geen stuk aan zijn gebied wordt ontnomen. Maar, zegt spr., wees dan ook voor uzelf nationaal. Spr. moet het eerste woord van critiek nog vernemen over het feit, dat de Belgen zich verdedigd hebben. Integendeel, men heeft het heerlijk gevonden, dat zij zich zoo flink tegen den inval der Duitschers hebben verdedigd. De heer Duys roeptNeen 1 Neen Meer dan de woorden door spr. hier gesproken zou een Duitsche vliegraid zeggen, waarbij bommen op ons land werden gegooid. Spr. merkt vervolgens op dat het hier gaat om de vraag of hij als woordvoerder der partij zal blijven optreden. Zelden is volgens spr. de internationale toestand zoo gespannen geweest als thans. De heer Sannes wilde wel de mobilisatie ter handhaving der neutra liteit, maar dat is volgens spr. niet te scheiden van de verdediging van onze onafhankelijkheid. De Nederlandsche regeerirg zal on3 niet in een oorlog willen betrekken. Dat ware een misdaad tegenover het volk. Spr. zou daartegen krachtig protesteeren. In de avondzitting te half negen zette de heer Troelstra zijn rede voort. Hij behandelt thans de godsvrede. Ten onrechte stelt men het voor alsof deze door de kamerfractie zou zijn afgekondigd of geproclameerd. De gebeurtenissen van den Sen Au gustus hebben echter ieder verrast. Men kan nu wel zeggon dat men volgens de Stuttgarter resolutie, welke den strijd tegen het kapitalisme juist bij een dreigenden oorlog eischt, niet voor de credieten had mogen stemmen, maar men mag deze reso luties niet precies naar den letter opvatten, en daaronder ook de neu trale landen begrijpen. Het is voor spr. de vraag, wie ter wille van den Godsvrede het moest hebben moeten toegeven, de Regeering en de bourgeoisie, of de sociaal democratie. Zoo is b.v. de werkloos heidsorganisatie in óón week tot stand gekomen waarvoor anders jaren noodig zouden zijn geweest. Hierna behandelt spr. de resoluties van het partijbestuur. Zy luiden als volgt „Het Congres, overwegende dat in den toestand, door het uit breken van den tegenwoordigen oorlog geschapen, het belang van de Neder landsche arbeidersklasse, samenval lende met dat van de geheele natie, de handhaving van de onzijdigheid en onafhankelijkheid des land3 met alle beschikbare middelen gebood, overeenkomstig het door de socialis tische internationale steeds geëischte recht van zelfbeschikking voor alle volken; keurt de door de party- leiding gevolgde gedrags- 1 ij n goed en verklaart dat, zoo lang deze toestand voortduurt, dezelfde gedragslijn moet worden gevolgd." „Het Congres, van oordeel dat het standpunt van de éociaal-democratie in zake militarisme, volksleger of onwapening voor de naaste toekomst in hoofdzaak slechts internationaal kan worden vastgesteld en dat de vraag welke houding in het bijzon der de kleine staten van Europa nopens deze vraagstukken zullen heb ben aan te nemen, eerst zal kunnen worden onder de oogen gezien als don vrede die kleine staten zekerheid zulllen hebben gekregen omtrent hun internationale positie; wijst iedere poging om vóór dien tijd deze belangrijke quaestie in een com- te doen onderzoeken als voor barig van de hand en spreekt het vertrouwen uit, dat, zoodra het oogenblik daartoe zal zijn gekomen, het partljbestur een internationale behandeling dezer vraagstukken tijdig en breed zal doen voorbereiden." ..Het Congres verklaart, tot bevor dering der internationale ontwape ning en ter voorkoming van nieuwe oorlogen, de actie voor den vrede, in overeenstemming met de andere par tijen der Internationale, met alle energie te zullen voeren en aan vaardt voor die actie het standpunt, dat de Partij de mogelijkheid van samenwerking met andere naar den wereldvrede Btrevende krachten In het volk moet openlaten." „Het CongreB bevestigt de opdracht, gegeven aan de delegatie der Partij in het Internationaal Socialistisch Bureau om daarin het standpunt der neutrale landen te vertegenwoordigen en de geschiktheid van het bureau als bemiddelaar tusschen de socialis tische partijen der oorlogvoerende landen te versterken." „Het Congres spreekt zich uitten gunste der meeststrlkte neutraliteit en eischt van allen, die een verantwoor delijke positie in de mrty bekleeden, zich daarnaar te gedragen." De beide eerste moeten als geheel worden beschouwd. Men heeft het bestuur wel een gebrek aan leiding verweten, doch feiten werden niet gegeven. Een schijnoverwinning zou spr. meer vreezen dan oen nederlaag. In het laatste geval zal hij toch de zaak van het proletariaat blijven dienen. Hij becritiseert de motie Dordrecht, welke de goedkeuring van demobli- satiecrcdieten aanvaardt doch de landsverdediging afwijst, omdat deze de arbeiders brengt aan de ziido van het kapitalisme en de internationale solidariteit der arbeidersklasse ver breekt. De commissie van onderzoek la zake het militarisme is bedacht door de oppositie. Deze had echter moeten verklaren de partijleiding te willen aanvaarden. Door het partilbestuur wordt de eerste resolutie gehandhaafd en zij vraagt aanneming daarvan als blylc van vertrouwen. Tegenover de tweede resolutie van het partijbestuur voert men aan de leuze „geen man en geen cent". Volgens spr. is er echter geen klaar heid over de leuze. Sommigen vinden dat men inter nationaal tot oatwapening moet ko men en deze vinden het partybe stuur aan hunne zijde. Wat hut volksleger aangaat merkt spr. op dat het in dezen oorlog ge bleken is dat een klein land zich wel kan verdedigen. De derde resolutie keurt in begin sel du aamenwerking met den Anti- Oorlogsraad goed. Men doot het be9t zich daar niet te druk over te ma ken. De partijleden, welke daarin zitting hebben zijn mans genoeg hun eigen koers te volgen. Aan hut slot wijst spr. op het verband tusschen de besproken kwesties en de verder ontwikkeling van de party. Een nieuwe taktieje is echter nog niet vast te stelleD, met het oog op de nieuwe verhoudingen. Het optreden van den heer Kuljper acht spr. zoo geen pure demagogie, dan toch wansmaak van de ergste soort. Hij besluit met te zeggen dat hij eenheid wenscht, welke leidt tot daadkracht. Voor de eenheid is noo dig dat men zich schaart om het partijbestuur, en men vertrouwen heeft in de partijleiding. Wanneer men op die voorwaarden met het bestuur in zee wil, dan gaat dit met allen in zee voor een flinke vredeactie en een herstel van de internationale. Onder den vaan van het socialisme den nieuwen tijd tegemoet. Hiermede eindigt Mr. Troelstra, na 6 uur gesproken te hebben, zijn rede. Aanwezig waren 285 afdeelingen met 428 afgevaardigden. Tweede dag. De tweede dag, Paaschmaandag, is voor de debatten besterad. Aangezien er, zooals de heer Vliegen bij de ope ning zeide, „wel honderd sprekers waren", zal men begrijpen, dat wij ons beperken moeten tot hen, die inderdaad een nieuw gezichtspunt aangaven. Het blijkt, dat zich veertig sprekers aanmeldeD. Allereerst krijgt het woord F. van der Goes (partijbestuur), van wien de eerste resolutie afkomstig Volgens hem kan deze worden Ingezonden Mededeeling. Gevueligheid vuur weers verandering. Gevoeligheid voor weersverande ring is evenals duizeligheid, prikkel baarheid, slapeloosheid, vermoeidheid by het opstaan, urinestoornissen, en voornamelijk rugpijn, een kenteeken, dat de nieren niet meer de schadelijke stoffen uit het bloed terughouden. Een dezer stoffen, het urinezuur, zet zich af in de weefsels en gewrichten, kan elke beweging moeilijk maken en pijn in de ledematen, do zijden, en schouders veroorzaken (rheumatiek, heupjicht, jicht, zenuwpijnen) of wel het kan zich als neerslag in de urine vertoonen en tal van urinekwalen veroorzaken. Bij gebrek aan zorg worden de nieren steeds meer aan getast en een eenvoudige, verwaar loosde rugpijn kan de ernstigste ge volgen met zich brengen en leiden tot niersteen, waterzucht, suikerziekte, Bright's ziekte, albuminerie enz. Men kan derhalve niet spoedig ge noeg zorg dragen voor de nieren, zoodra zich de eerste verschijnselen vertoonen, en des te meer wanneer men verschijnselen als suizingen in de ooren, aandoeningen van het ge zicht, hartkloppingen, koude der ledematen, benauwdheden, zwellin gen onder do oogen of der ledematen erbij opmerkt, die het ras naderend gevaar aanduiden. Doordat Foster's Rugpijn Nieren Pillen aan de nieren en blaas haar gezondheid en werkzaamheid terug geven, dragen deze organen voortaan volkomen zorg voor het flltreeren van het bloed en het afvoeren der onzuiverheden, waardoor de gezond heid van het organisme verzekerd wordt. Te Den Helder verkrijgbaar by de Fa. De Bie—Biersteker, Keizeratr. 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel kfl.76 voor óón, of f 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen, wei gert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (58)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1