HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4451 ZATERDAG 10 APRIL 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37 .V 45 0.75 Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Qroote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2.1 cent. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). April op: onder: oponderv.m.:n.m. Zondag 11 m. 4.11 a. 3.43 6.13 6.60 6.16 6.20 Maandag 12 4.22 4,67 6.11 6.6JÏ Ui 7.6 Dinsdag IS 4,32 C.10 6.9 6.66 7.40 7.45 Woonsd. 14 4.42 7.24 6.0 0,57 8.15 8.21 Dondonl. 15 4.65 8,88 5.8 6.58 8.40 8,54 Vrijdag 10 6.11 9.62 6.2 6.59 9.18 9.29 Zaterdag 17 5,88 11,2 5.- 7.- 9.49 10.1 LIJST van ingekomen en vertrokken personen. ingekomen. Naain BeroepWoonplaatsVanGel. J. J. Schippers, marln., Molenstr. 97, R'dam. N.H G.J.v.Os.v.Sc)iooton,z.pOo8t8lootstr.l8,Woosp. B.Mulder, sluisw., Jan in 'tVeltstr.122, A'd. Geen. G.v. D(|k, solioonm,, Jullanatlorp, Duason. N.H. P. J. Gostorbaan, marinier, lo SoliagondwarBStraat 14b, Wloringon. F. H. tor Poorten, oölo. v. act Kanaalwee 122, watergraafsmeer. I J. v. Biel, smid, Kerk gracht 62, Alkmaar. R.C. 1. Roosendaal, zonder, Niouwstr.9, Ermelo. Ger. S. v. Di)k, scheepmaker, Wilh.str.56, A'dam. N.H. P. J. Prins, visschc-r, Vijzelstraat 3u, A'dam. n O. Hoonig, kommies R. Bel., Kanaal weg 45, Vlaardingon. P. Verkade, Commissaris der Loodsen, Buitenhaven23, Hoek van Holland. D.Gez. J.F.Cooroans, scheepm., Rozenstr.32, A'dam. N.H. J. Lengors, landbouwer. Koogras 82, Ziipe. R.C. J. J. Bakker, timmerm.. Julianadorp, W.BoelonB.onderw., Polderw.15,Hellevootsl. Ger. H. Hlgly-Hoffa, zondor, Dijk8traat42, Borgen op Zoom. R.C, vertrokken. NaamBeroepVanNaarGel. JA. BI U ham, z., Keizerstr. 84. Sappemoer. N.H- P.H.Jansen, bootsman, Doolhof 10. A'dam. p G.deJong, L.ü.Heils,SpoorgT. 85, A'dam. L.d.HeiIs. L. Meeldijk. arbn Koegras 172, Callantsoog. N.H. A. BUL melkventer,2e Vroonstr.80, R'dam. J. J. Romer t, zond., Parallelweg 47, Alk maar. R.C. B.F.dcBruijn, k.-hofm.. Binnen li. 64B, A'dam. S. Schilstra, bed., Koningstr. 64, Apeldoorn. N.H. D. Veenetra, k.-konst. P.Helnstr. 10, 's-Hage. R.C. A.Solionk, s.-hofm. Wilh.m.str. 65, N.Hol voot.N.H. S.v.Hachgenborg,k.diofm..Rozonstr.62lA'dam.N.I. J.v.Bo(ihovo,hoilsold.,Oaliforniostr.89,'8Hago.N.H. DE OORLOG. De officieels legerberichten van 7 en 8 April 1915. Van het W e 31 e 1 ij k front. De gevechten tusschen Maas en Moezel vormen op het oogenblik de meeat belangrijke gebeurtenissen op het Westelijk front. Volgens het Fransche bericht van den 7en hebben de Franschen daar nieuwe voordeelen behaald. Ten O. van Verdun bij Pareid zouden zij twee linies loopgraven genomen hebben. Het verder reeds veroverde terrein bleef in hun handen en werd versterkt. Ook bij Eparges zijn zij weder vooruit gegaan. Hevige Duitsche tegenaanvallen werden afgeslagen. Evenzoo verliepen de Duitsche aan vallen in het bosch van Ailly. Het bericht van den 8sten meldt, dat in het Bois Brülé (N. van Ailly) de Franschen een Duitsche loopgraaf namen. Op dit gedeelte van het front werden door hen talrijke gevangenen gemaakt. Ingezonden Mededeeling. Wat te doen wanneer men zwak is? Wat te doen om de algemeene zwakte te bestrijden? Men moet het bloed, te arm aan roode bolletjes, nieuw leven geven, het zenuwstelsel, dat geen veerkracht meer heeft, versterken, en zoo zon der verzuim den levensweerstand vermeerderen. Is daartoe een lange behandeling noodig? Moet er een samengestelde leefregel mee gepaard gaan In het geheel niet. Eenige doosjes Pink Pillen nemen, dat is alles. De zieke zal na weinig tijd zelf zijn leefregel vaststellen, zijn eetlust zal inderdaad terug z(jn gekomen en hij zal willen eten om zijn honger te stillen. Dan laat gij hem eten. Zijn levenskracht zal vermeerderd zijn ter eene zijde door hetgeen het geneesmiddel zelf heeft aangebracht, ter andere zijde door het overvloediger en beter opge nomen voedsel. De Pink Pillen kunnen het meest uitgeputte gestel weer opheffen, zij geven aan alle functies nieuw leven, zij herstellen de lichaamskracht, die door leeftijd en pijnen, door lichamelijk of geestelijk overwerken, door buiten sporigheden of verdriet verzwakt is. Ziehier een nieuw bewijs van de werkdadigheid der Pink Pillen. Mej. G. Rosier, geb. van Vreeswijk, oud 41 jaren, wonende te Utreeht, Brou- worstraat 10, schrijft ons: „Sedert eenigen tijd was mijn ge zondheid niet zeer schitterend. Ik verkeerde in een toestand van alge meene zwakte die aan uitputting grensde. Ondanks alle zorgen, was men er niet toe gekomen dien toestand te veranderen. Ik at niet meer, ik had schele hoofdpijnen, hartkloppin gen, benauwdheid en ook plaatselijke pijnen. Gelukkig heeft men mij de Pink Pillen doen gebruiken, en deze pillen hebben mij zooveel goed gedaan dat mijn gezondheid is hersteld." Onder een beknopten vorm bevat ten de Pink Pillen alle noodige ele menten om aan het bloed een nieuw leven, nieuwen r(jkdom te geven en om het zenuwstelsel te versterken. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f9.- per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam voor Helder en Omstreken bij H. DE BIE—Biersteker, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63 te Schagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) b(j T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede DrogiBten. Het Duitsche legerbericht van den 8sten meldt dat alle Fransche aan vallen ten O. en ten Z. O. van Verdun mislukten. Wel slaagden de Franschen er in tijdelijk vasten voet te krijgen in de Duitsche stelling op de hoogten van Combres, doch zij werden door een tegenaanval weder verdreven. In het bosch van Ailly duren de gevechten nog voort. Verder werden verschillendeaanvallen der Franschen, 0. a. ten N. van St. Mihiel, ten W. van Aprémont, ten N. van Flirev en ten W. van het Bois le Prëtre, met zware verliezen afgeslagen. Vol gens het Duitsche bericht zijn de verliezen der Franschen over het geheele front, buitengewoon groot, zonder dat zij voordeelen hebben be haald. (De Fransche berichten zijn met dit laatste echter in strijd). Bij Réthel werd een Fransch vlieg tuig naar beneden geschoten. De bestuurder werd gevangen genomen. Van het O 0 s t e 1 ij k front. Het Russische communiqué van den 7en méldt dat het offensief in de Karpathen, in de streek tusschen de rivier Toplia eu den Uszok-pas, steeds blijft vorderen, ondanks de tegenaanvallen en de aangevoerde versterkingen der Oostenrijkers en Duitschers. De zuidelijke uitloopers der Beski- den zijn thans door de Russen ver- meesterd. Den 5en maakten de Russen 2900 man gevangen en vermeesterden zij drie kanonnen en verscheidene machi negeweren. Op andere gedeelten van het front is het rustig of worden kleinere ge vechten van ondergeschikt belang voortgezet. Een later bericht meldt nog, dat de Duitschers hunne aanvallen inde streek van Koziouvka en Rozanka hebben gestaakt, na gedurende twee maanden 'vruchteloos getracht te hebben het Russische front te door breken. Dinsdag werd oen Duitsche aanval bij Suwalki afgeslagen. Op denzelfden dag werd een Duitsch watervliegtuig vernield, hetwelk bommen op de stad Libau had geworpen. Do inzit tenden werden gevangen genomen. Het Duitsche bericht van den Ssten geeft de toestand als onveranderd aan. Hieraan wordt toegevoegd dat het slechte weer de wegen in het Russische grensgebied onbegaanbaar heeft gemaakt. Van Oostenrljksche zijde wordt medegedeeld, dat de gevechten in de Beskiden in de Paaschdagen hun hoogtepunt bereikton. De met groote ipenmassa's ondernomen aanval len der Russen werden alle afgeslagen, en bij een tegenaanval veroverden de samenwerkende Oostenrijksche en Duitsche troepen verscheidene Rus sische stellingen. De gevechten op dit deel van het front zijn echter nog niet geëindigd. Wel staat het vast, volgens het Oos tenrijksche bericht, dat de slag op de Paaschdagen een succes voor de Oostenrijksche wapenen is geweest. Er werden op die dagen ongeveer 10.000 ongewonde Russen gevangen genomen, terwijl veel oorlogsmateriaal vermcesterd werd. Intusschen zijn de Russen volgens het Russische bericht reeds verder doorgedrongen, en wordt nu ook van Duitsche zijde bericht, dat ten W. van de Dukla-watervallen de Hon- gaarsche grens door de Russen is overschreden. Aan den Sjat-el-Arab heeft volgens een bericht uit Konstantinopel, een Turksehe motorboot een Engelsche kanonneerboot., welke met zwaar geschut gewapend was, beschoten, op een afstand van 3 K.M. De kanon neerboot kreeg 20 treffers, welke brand in de machinekamer veroor zaakten. Het schip kon slechts met moeite terugtrekken. Aan de Dardanellen is niets be langrijks gebeurd. Een deel der vloot beschoot het station Dregodina bij Enos, zonder schade aan te richten. Twee booten met soldaten, welke wilden landen, werden door de kust wacht teruggejaagd. Engelsche verliezen. De Army and Navy Qazette van 8 dezer zegt naar de Külnische Zeitung meldt - dat het Engelsche publiek, in Fransche statistieken lezende over het gebrek aan officieren in Duitschland, denkt., dat het Engel sche leger er in dat opzicht althans beter aan toe is. Maar het is tijd, openl(jk te erkennen, dat verlies aan Engelsche officieren verschrikkelijk is geweest. Gemiddeld heeft Engeland maandelijks 700 officieren verloren. Al keeren er velen, van hun wonden genezen, naar het leger terug, het gebrek is toch groot, vooral onder de oudere officieren, die het moeilijkst te vervangen zijn. En als het zoo bij den verdedigenden oorlog is geweest, hoe zal het dan worden als het aan vallen wordt! Er moet dus bijtijds een groote inrichting voor de opleiding van officieren worden gesticht. Veroverd geschut. Berlijn, 8 April. Blijkens opgaven tot het begin van Maart, bedroeg het aantal van de tot dat tijdstip in het Oosten en Westen door de Duitschers buitgemaakte kanonnen 5510. In Belgie hebben wij ongeveer 8800 kanonnen (veld- en zwaar geschut) veroverd, in Frankrijk ongeveer 1300, in Rusland ongeveer 850, op de En- gelschen ongeveer 60. Verscheidene honderden dezer kanonnen zijn in den loop van den oorlog b(j de firma Krupp en in andere fabrieken voor ons gebruik geschikt gemaakt en hebben ons met gebruikmaking van de op den vijand buitgemaakte groote hooveelhedon munitie reeds goede diensten bewezen. De dulkbootoorlog. Londen, 8 April. Uit een mede deeling van de admiraliteit blijkt, d3t in de week, eindigende 7 April, v(jf Engelsche koopvaarders door Duitsche duikbooten in den grond zijn geboord, met een gezamenlljken inhoud van 7904 ton, Hierbij zijn niet gerekend vijf kleine schepen met een gezamenlljken inhoud van 914 ton. Ofschoon er wegens [de Paasch dagen minder schepen zijn vertrokken dan gewoonlijk, zijn gedurende ge noemde week 1234 stoomschepen de havens van Groot-Britannië binnen- geloopen en uitgevaren. Uit Grimsby wordt d.d. 8 April gemeld, dat de trawler „Zarina" in de Noordzee in de lucht is gevlogen. Men weet niet of het schip op een mijn is geloopen of dat het getorpe deerd is. De uit 9 koppen bestaande be manning wordt vermist. Het Engelsche stoomschip „Ousel" is op reis van Rotterdam naar Man chester den 28sten Maart aangevallen dorr twee Duitsche watervliegtuigen, die verscheidene bommen lieten val len, waaraan het schip wist te ont snappen door telkens van koers te veranderen. Het waren groote bommen, die met buitengewone hevigheid ontplof ten en waterzuilen van masthoogte opwierpen. De Duitsche onderzeeërs en de Van bevoegde Belgische zijde schrijft men aan het Handelsblad Da Nederlanders hoeven zich niet ongerust te maken over wat in de buitenlandsche pers gezegd wordt aangaande het sleepen van Duitsche onderzeebooten door de Schelde van Antwerpen naar de zee. Dio weg van de onderzeeörs gaat volstrekt niet door Nederlandsch gebied heen. Ik ben bij machte om hem heel nauwkeurig op te geven. De booten te Hoboken in elkaar gezet, varen niet de Schelde af, maar de Schelde op, langs Dendermondo, Wetteren, Melle en Gent. Te Geut varen zij door de sluis van de visscherlj den verbindingsarm af, dien Napoleon deed graven tusschen de Schelde en de Leie. Langs de sluis aan de St.. Jorisbrug komen zij in de Leie, ver laten langs dien weg do stad en ge raken dan in het kanaal van Gent naar Brugge, dat loopt langs Maria- kerke, Vinderhoute, boven Bellem, Aalter en Beemem. Van Brugge uit gaat de vaart door het nieuwe „zee kanaal" van Brugge, langs Lissewege, naar Zeebrugge. Schade aan den Engelschen handel. Bruce Ismay, de president-commis saris van de White-Star-Lijn, becijfert in de „Morning Post", dat van de Engelsche koopvaardijvloot tot einde Februari door den vijand vernield is voor ruim 2.9 millioen pond sterling aan schepen en ruim 4.47 millioen aan lading. De „Eitel Friedrioh". Washington, 8 Aprl. De gezagvoer der van de „Eitel Friedrich" heeft aan de douaneautoriteiten te New port News meegedeeld, dat h(j zijn schip wenschte te zien interneeren. Hij verklaarde dat hij hiertoe genoopt was omdat de hulp die een ontsnap ping mogelijk zou maken, uitbleef. Het schip zal aan de werf te Nor folk worden geïnterneerd. Italië en Servië. Rome, 8 April. Naar een officieuse nota meldt, naderen de onderhande lingen tuBschen Italië en Serviö voor het treffen eener overeenkomst nopens de Adriatiscbe Zee, hun einde. De nota voegt hieraan toe, dat de Itali- aansc.he politiek op den Balkan in alle opzichten stFookt met die dei- Entente. De verjaardag van Koning Albert. Koning Albert van België is Donder dag 40 jaar geworden, en de tragische omstandigheden, waaronder deze vorst zijn veertigsten verjaardag vierde, gaven verschillende bladen aanleiding tot hulde-betoogingen. Zoo zond men ons een nummer van het te Amster dam verschijnend Vlaamsche dagblad „De Vlaamsche Stem", dat geheel aan Koning Albert gewijd is. Het bevat behalve een sympathiek gestelden „Huldegroet" van den Opstel raad (de redactie) verschillende bijdragen in proza en poëzie van de intellectueele voormannen van Belgie. De volks vertegenwoordiger Frans van Cauwe- laert zegt: Wij hebben onzen Koning steeds hoog geëerd. Wij beminden in Hem den mensch, omdat hij de menschen liefhadwij eerbiedigden in Hem het gezag, omdat zijn geweten een hooge troon was voor zijn koninklijken wil en b(j steeds streefde naar rechtvaar digheid en vrede. Maar nu hij zich opgericht heeft met zijn hooge ge stalte, om te getuigen met het zwaard, voor het levensrecht der kleine vol keren, nu hij zijn manschappen is vooraangegaan in moed en alle vor sten. in grootmoedigheid, nu niet al leen wij, maar alle beschaafde vol keren in bewondering staan voor zijn hooge persoonlijkheid, nu is de tijd gekomen om plechtig onze oude eeden in zijne handen te vernieuwen. Cyriel Buysse uit zich als volgt: Belgie zal nog bestaan op 8 April en Hij zal naast Haar staan op on geschonden Belgisch grondgebied, en 't zullen klokken zijn uit Belgische torens die voor Hem luiden, en de nobele driekleur: het tragisch en heroïsch zwart-geel-rood zal wappe ren, fier en glanzend, uit do laatste halletorens van ons vrljgebleven Vaderland. 't Zal lente zijn in de Natuur. Dat het ook weer lente worde in ons hart: Lente, frischheid, hoop, kracht en herleven Een volk zal niet vergaan. Met Hem aan 't hoofd zal ons recht, zal het Recht zegevieren. Pieter van der Hem teekende een portret van den vorst, die in zijne armen sluit de verdrukte en ver jaagde bevolking van zijn arm land, voor welke hij de groote trooster en toevlucht is, en René de Clercq dichtt een nieuwe Brabanronne: Gegroet, mijn Land, uit nood (en dood verrezeD, Grondeerlijfe Volk, zoo dapper [in 't gevecht! Ook de „Echo beige" brengt den vorst hulde on schrijft o.a. Nog is Belgie niet bevrijd. Maar w(j zijn vol vertrouwen en rekenen op de overwinning, vaster en zeker der dan ooit te voren. En naar ge lang de ontknooping nadert, vermin dert onze onrust, omdat wij over tuigd zijn te zullen zegevieren en vertrouwen hebben in onze zaak. Een geestestoestand, waaraan het voorbeeld van den koning niet vreemd is. Zondor dat w(j ons rekenschap ervan geven, werkt dat voorbeeld op ons in en sterkt ons. Het is nu ruim acht maaDden geleden, dat de koning op dien gedenkwaardigen dag, waarop over het lot van Belgie be slist werd, z(jn „neen" den indringer toevoegde - en gce,. dag, geen uur is bij in zjjn krachtige houding ver zwakt of heeft hij van afmatting blijk gegeven. En later Zij hebben het hem. wel willen ontnemen, dat land, aan dien vorst, die slechts er voor leefde om het door werken des vredes groot en vruchtbaar te maken en heerlijker en, schooner voor hen, die het be woonden. Zij zijn er niet geheel in geslaagd. Zoolang nog het kleinste stukje ervan onbezet is, is heel het land vrij, want hoe zwaar ook de hiel van den overweldiger drukt, de ziel van het land raakt hij niet. Die ziel is ontembaar en blijft geheel toegewijd aan den Man, die haar in zeker op zicht aan zichzelf ontdekt heeft en die er de reinste en hoogste incar natie van blijft: onze Koning. De redactie van de „Echo beige" zond aan koning Albert een telegram van geluk wetisch. Een aanslag op den sultan van Egypte. Cairo, 8 April. Vanmiddag om drio uur is op den sultan, toen hij het Abden paleis verliet, om enkele waar- digheidsbekleeders te bezoeken, een moordaanslag gepleegd. Een inboorling vuurde een schot op hem af, dat miste. De dader is onmiddellijk gevangen genomen. De oudste vrijwilliger. In een Engelsch blad lezen wij, dat de oudste vrijwilliger, die in het Fransche leger dient, luitenant-kolo nel Royal is, een gewezen officier van 70 jaar, die bij het uitbreken van den oorlog als vrijwilliger dienst in het leger nam, omdat de legervoorschrif ten hem beletten zijn oorspronkelijken rang in de gelederen in te nemen. Bij den slag aan de Marne is de oude heer wegens dapperheid tot tweede luitenant bevorderd en hem werd de zorg voor het regimentsvaandel toe vertrouwd. Royal is sedert nog twee maal eervol vermeld en thans in zijn ouden rang hersteld. Hem is het bevel over een regiment in het ac tieve leger opgedragen. Waar Is mijn vaderland? Men schrijft van de Overljselsche grens: Dezer dagen passeerde te Oldenzaal een Engelsche dame, aan wien de toegang tot Duitschland was weigerd, omdat zij een Engelsche was. De dame deelde mede, dat zij in Engoland had gewoond met haai man, een Duitscher, die, gevolg gevende aan den oproep om onder de wapenen te komen, bij het uit breken van deD oorlog naar zijn vaderland was teruggekeerd. Voor een paar weken had haar de treurige tijding bereikt, dat haar man ge sneuveld was. Nu werd zij, omdat zij gehuwd was met oen Duitscher, die de wapenon tegen Engeland had opgevat, genoodzaakt haar land te verlaten. In de hoop, nu in Duitsch land bij de familie van haar overleden man een wijkplaats te vinden, had zij zich, maar zonder succes, der waarts willen begeven. Waar was nu haar Vaderland? Nog Engeland, noch Duitschland wilde haar her bergen; daarom zou zij met haar moeder in het gastvrije Nederland, in den Haag, waar ook familie van haar woonde, een toevluchtsoord zoeken. Dezer dagen kwam te Oldenzaal een reserve-luitenant uit Canada aan, die als vrijwilliger dienst had ge nomen in het Engelsche leger. Dooi de Duitschers krijgsgevangen ge maakt en naar een gevangenkamp vervoerd, wist hij echter te ontsnap pen, en, volgens zijn mededeeliDg, door Zwitserland en Frankrijk over Engeland ons land te bereiken, om van hier, in de nabijheid der Duitsche grens, misschien zijn vrouw, een Duitsche dame, die zich bij het uit breken van den oorlog in haar ge boorteland bevond, te kunnen be richten, dat hij haar opwachtte. En dit gelukte hem. Onder een pseudo niem wisselde hij met zijn echtgenoote verschillende telegrammen en na een paar dagen mocht hij haar aan het station te Oldenzaal ontmoeten. De man wilde nu maar weer met zijn vrouw naar Canada terugkeeren. Een aardig incident had deze luite nant nog aan de Nederlandsche grens: met een ingezetene van Oldenzaal begaf hij zich derwaarts, waar hij Duitsche en Hollandsche grensbe wakers ontmoette. Zich voordoende als Zwitser, verzocht hij hun „Brüder schaft" te drinken en bij de gulle tractatie, welke er volgde, lieten een 20-tal grensbewakers, die den „vrijen Zwitser" in hun midden namen, zich niet onbetuigd. Spionage. Omtrent kapitein Hensen, den commandant van de U 16, wordt het volgende voorval, waarbij Henssen betrokken was, van Duitsche zijde meegedeeldHet is nu ongeveer een jaar geleden, dat een Spaansch arris- tokaat, die als markies X worde aan geduid, bezoek ontving van een een voudig gekleed jong buitenlander van sympathiek uterlp. Hij gaf zich uit voor een Hollandsch zeeman en ver zocht de motorboot, die de markies in een bocht van Algeciras had liggen, te mogen besturen. Hij werd aange nomen en vervulde zijn post slechts zes maanden lang trouw en met toe wijding. H(j was een model van een Straat van Gibraltar te visschen en stuurman. Tevens hield hij er van, in de studies te maken. Uren lang be oefende hij deze liefhebberij naar har telust, en hij gebruikte daarbij de motorboot van den markies. Op een goeden dag echter moest de Spaan- sche edelman ervaren, dat de Hol landsche zeeman met de motorboot verdwenen was. Hij had de Spaan- sche taal grondig genoeg geleverd om dit te kunnen doen. Er verliepen eenige weken, zondor dat iets naders van den man werd gehoord, doch ein delijk kwam er uit Hamburg een brief van den volgenden inhoud: „Zeer geachte heer I Daar ik geen Hollander, doch een Duitscher ben, was het mijn dure plicht, mijn vader land te hulp te komen. Ik smeek u, deze misleiding, die ik wel moest be gaan, om in uw dienst te kunnen komen, vriendelijk te willen veront schuldigen en de in dozen brief in gesloten chéque te willen ontvangen als schadeloosstelling voor uw motor boot." De schrijver van dezen brief was de commandant van de U 16. BINNENLAND. Varbod van uitvoer. Het Staatsblad No. 177 bevat een Kon. besluit van 8 dezer, houdende verbod van uitvoer van in stukken gesneden of fijn gemaakte aardappe len, alsmede van afval van aard appelen. De uitvoer van in stukken gesneden of fijn gemaakte aardappelen, als- medo van afval Van aardappelen, is verboden van den dag der afkondi ging van dit besluit. De Kroon behoudt zich voor, dit verbod tijdelijk op te heffen of in bij zondere gevallen daarvan ontheffing te doen verleenen. Da Indisch» Leening. Het Tweede-Kamerlid, de heer Van Vuuren, heeft de volgende vragen aan den Minister van Koloniën gestold I. Welk bedrag der Indische lee ning heeft de groep bankiers, door wie de inschrijving voor het publiek is opengesteld, zich verbonden te nemen tot een koers van 95°/0, onder welk voorbehoud en onder welke resolutoire condities? H. Was de Minister onvoorwaar delijk gebonden haar dit deel der leening en desverlangd het restant te gunnen, of waren ook zijnerzijds resolutoire condities gesteld en zoo ja, welke? Hl. Is de Minister bereid de ge sloten overeenkomst in haar geheel aan de Kamer mede te deel en IV. Welke redenen van Staatsbe lang of financieelen aard hebben den Minister er toe geleid het geldelijk offer te brengen, dat de afspraak vroeg, zonder dat daardoor de plaat sing der geheele leening vooraf werd verzekerd Het „Dagblad van Noord-Brabant" doet nog oen verhaal over de wijze, waarop de Indische lecning bij het publiek ia ondergebracht Het verhaal lijkt ons niet heel geloofwaardig, maar wij zijn niet in staat het te controleeren. Wij geven het voor wat het blijken mag te zijn: „De drie bankiers (de Nederlandsche Handels-Maatschappij, Ned.-Indische Handelsbank, Ned.-IndischeEscompto- Maatschappij) namen heel de leening voor 95 pet. Gaven ze uit tegen 97. Maar 't mooiste Is, dat deze drie bankiershuizen ook nog voorkeur hebben bij de verdeeling der leening. De Nederlandsche Staatsleening werd verdeeld naar gelang der inschrij ving ieder kreeg het deel, dat hem toekwam. Maar van de Indische leening moch ten de drie bankiers zelf (tegen 97 pet.) nemen zooveel hun goeddacht. Nu, de leening liep vlot. Van alle kanten kwamen de aan vragen. Niet onmogelijk hebben de speku- lanten wel begrepen, dat de koers straks boven de 97 rijzen zou. Hoeveel millioen denkt ge, dat zij voor zich zelf genomen hebben Zij zullen het u niet zeggen en ons evenmin. Maar wij weten dat de leening al tot 98 pet. is gestegenen dat ze dus aan de millioentjes, waar voor zij zelf hebben ingeschreven, niet slechts twee, doch drie procent verdienen." In een later nummer van hetzelfde dagblad wordt dit nader uitgewerkt: Iemand deelt ons mede te hebben ingeschreven voor f3000; de leening is dubbel volteekond, zoodat hij hoopte voor f 1500 stukken te zullen krijgen. En weet ge, wat hij ontving? Een stuk van f500 en twee van f 100. Die mocht hij koopen tegen don koers van 97 pet.; de rest kan hij er bijkrijgen tegen 98 pet. Ziet ge, dat het gegaan is als wij verondersteld hebben? Deze conclusie is zeer gevaarlijk. De „handigheid", zoo er een is be gaan, kan zeer wel geheel buiten het syndicaat om, door den commis sionair, die voor den ingezetene heeft ingeschreven, zijn uitgedacht. Dan heeft de ingezetene niets aan het syndicaat te'verwijten. Dit toch kan den commissionair precies het bedrag hebben toegewezen, waarop hij recht had. Gewetensgald. De Min. v. Fin. maakt bekend dat ten behoeve van 'sRIjks schatkist is ont vangen door tusschenkomst van een R.-K. geestelijke, van een onbekende f89.50 aan bankbiljetten en zilver bons, ter voldoening van te weinig betaald successierecht, en onder lett. N.N. f 8730 ter voldoening van be lasting, waarvan de verschuldigdheid alsnog is gebleken. Landstorm. Men meldt uit Alkmaar: Op uitnoodiging eoner voorloopjge commissie bestaande uit de heeren dr. J. W. Wicherink en J. Sweerts, is Woensdagavond aldaar eene druk bezochte vergadering gehouden waai in de heer Dudok van Heel, voorzitter van „Volksweerbaarheid" als spreker optrad, om een opwekkend woord te richten tot hen, die belang stelden in de oprichting eener landstorm-af- deeling. Deze rede had ten gevolge, dat zich 119 leden voor de laDdstorm- afdeeliDg opgaveD. Majoor Nier- strasz beantwoordde hierna verschil lende vragen, en de avond werd besloten met het zingen van ver schillende vaderlandslievende liederen Ballon aangebracht. Door den stoomtrawler Batavier IJM. 107 is te IJmuiden aangebracht een zijden ballon, opgepikt den 7 April 's ochtends om half-twaalf, 10 m(jl ten noordwesten van Vlieland en ge merkt Nummer 1547, Gleichgewicht K.G., Gasfülllung feuergefaehrlich. Findergeld 10 mark. Feldartillcrie Schiesschule, JQterbog bei Berlin 42. Het a.s. „Roggeveen" dar K.P.M. Aan de Koninklijke Paketvaart- Maatschapplj te Amsterdam is na goed geslaagden proeftocht het voor hare rekening door de Maatschappij voor Scheeps- en Werktuigbouw ,Feijenoord" te Rotterdam gebouwde passagiers- en vrachtstoomschip „Roggeveen" opgeleverd. Dit stoomschip is onder bijzonder toezicht en volgons de hoogste klasse van Bureau Veritas gebouwd naar de plannen en voorschriften van den scheepsbouwkundigen adviseur der K.P.M., den heer M. A. Cornelissen, en van haar chef-werktuigkundige, den heer A. C. Metzelaar. Lengte, breedte en holte zijn rosp. 383'-6", 48-6" en 29'-11". Het schip heeft een diepgang van 20' Vit' (zomervrjjboord), een draag vermogen van 4250 tonnen van 1016 K.G.; de bruto inhoud bedraagt 4687 ton. Inrichtingen zijn gemaakt voor 42 passagiers lste en 82 passagiers klasse. De smaakvolle salonbetimme ringen zijn vervaardigd naar ont werpen van den heer Lion Cachet. Het stoomschip is voorzien van electrische verlichting en van eene inrichting voor draadlooze telegrafie (systeem Marconi), terw(jl voor het vervoer in de tropen een onmisbare koel- en vriesmachine eveneens aan wezig is. De hoofdmachine is van het triple- expansie systeem, met ciliaders van 28 j, 47 en 77 Eng. dm. bij een slag lengte van 54 Eug. dm. Met een vermogen van 3150 L P. K., het schip geladen op een gemiddelden Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Heerenmode-Artikelen. Gemaakte kleeding. Kleeding naar maat. Steeds het nieuwste. diepgang van 20 Eng. voet, wordt bij 75 omwentelingen per minuut van de machine een vaart behaald van 13 m(jl per uur. Vier stoomketels van ronden enkel- z(jdigen vorm, met een verw. opp. van 9000 vierk. Eng. voet, bij een roosteropp. van 216 vierk. Eng. voot, stoomdruk 180 lbs. per vierk. Eng. dm., leveren den benoodigden stoom. Zij z(jn voorzien van „Howden's" inrichting voor geforceerden trek. Als hulpwerktuigen z(jn in de machinekamer opgesteld: 2 Weir's voedingspompen, 1 hulpvoedingpomp, 1 ballastpomp, 2 sanitary-pompen, waarvan één electrisch gedreven, 2 zoetwatorpompen, 1 verdamper, 1 distilleertoestel, 2 astatkipompen, 1 ijsmachine en 2 dynamo's. Vijf menschen verdronken. De sleepbooten Engineering en de Boer, beide van de naamloozu ven nootschap Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf, zouden Donderdag namiddag het uit Vhssingen te Rot terdam binnengekomen stoomschip Tjisondari van de Java-China-Japan- lijn, naar de Maashaven helpen bren gen. Dit geschiedde op de rivier nabij boei 17, recht tegenover de Petro- leumkade. De Engineering lag een weinig dwars voor den kop van de Tjisondari en wilde het roer omhalen om recht vooruit te komen en dan een trots uit te hangen. Hier liep zij tegen de sleepboot de Boeren kwam vlak voor den steven van het zee schip, dat onmiddeiyk dwars over haar heenging. Kapitein J. C. Braams, wonende in de Pupillenstraat, die aan hot roer stond, de machinist P. Storm, uit de Spanjaard3traat, de verhaalder J. van Dam, uit de Schoonderloostraatde stoker E. Kramers, uit de Bingley straat, eu de dekknecht. A. Jonker, uit de Adrianastraat, die zich allen aan boord van de sleepboot Engi neering bevonden, verdwenen met deze boot in de diepte en zijn niet weder gezien. De rivierpolitie heeft gedurende ge- ruimen t(jd, doch te vergeefs, Daar hun lijken gevischt, alleen een tros is opgehaald. De kapitein, de machi nist en de verhaalder zijn gehuwd. De gezonken sleepboot is ruim 21 ton groot. Terw(jl dit gebeurde, kwam het stoomschip Batavier IV aangestoomd en daarmede in aanraking kwam de sleepboot de Boer, waardoor zij aan den voorsteven schade bekwam. De Batavier IV kreeg geen aver(j. Ontslag op 65-jarlgen leeftijd. De hoofden van openbare lagere scholen te 's Gravenhage, die den leeftijd van 65 jaar hebben bereikt, hebben van B. en W. een aanschrij ving ontvaDgen, waarin hun wordt verzocht, met ingang van 1 Augustus eervol ontslag aan te vragen. Aan een onderwijzer, die reeds eenigen tijd geleden een dergelijk schrijven had ontvangen, maar tot dusver geen gevolg daaraan had gegevon, werd dezer dagen medegedeeld, dat indien hij niet binnen een bepaalden termijn Ingezonden Mededeeling. Het werk van vrouwen houdt nooit op. Moeders hebben steeds haar han den vol, de zorgen voor het huis houden en kinderen gaan steeds dooi en zoodoende hebben zij geen t(jd om de noodige rust en afleidiDg te nemen, geen tijd om acht te slaan op waar schuwende pijnen. En zoo gaan zij lijdzaam voort, zoo goed als zij kun nen. Zij beschouwen de hevige, ter neerdrukkende pijn in de lendenen, die bukken of opstaan tot een kwel ling maakt - dat vermoeide, doffe gevoel, waaraan zij zich niet onttrek ken kunnen die ellendige zwakte, hoofdpijn en duizeligheid, die haar werk dubbel zwaar maken, als kwalen aan vrouwen eigen. Doch het is niet noodig, dat vrou wen altijd lijdend zijn. Er zijn minder vrouwenkwalen dan gedacht wordt, vaker zijn haar kwalen te wijten aan overwerkte nieren, die haar gewichtig werk, het filtreeren van het bloed, niet behoorlijk verrichten, waardoor de onzuiverheden, die in hot bloed achterblijven, langzamerhand ziekte door uw geheele gestel verspreiden. Foster's Rugpijn Nieren werken rechtstreeks op de nieren en blaas en zorgen voor een geregelde urine- afscheiding, waardoor de onzuiver heden afgevoerd worden. Zij zijn der halve bekend als het geneesmiddel bij uitnemendheid tegen alle nier- en blaask walen, Te Den Helder verkrijgbaar bq de Fa. De Bie—Biersteker, Keizerstr. 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillon, wei gert elke doos, dio niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (50)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1