14 April. Soirée uiejufl'. H. S. Polalt, In Casino. 1G April. Gelicelonth.-zangkoor „Ons Doel". Uit voering In Casino, 8 uur. 10-19 April. Militaire HulBvlllt-lentoonstelling iu do Ambachtsschool aan de Laan. 17 April. Heldersuho Mandolineclub „Serenata". Solrée in Casino, 8 uur. 17-18 April. SoirC'0 Dansclub „Feodora". 20 April. „Die Kino-Kdnigln" in Cnsino, 8 uur. 21 April. Oeh.-Onth. Tooneolv. „D. O, V." ült- voering in Casino, 8 uur. MARINE EN LEGER. De luitenant tor zeo 1ste klasse O. J. W. Putman (iramor, thans dienende a/b Mr. Ms. „Do Ruyter" wordt bestemd, te gelegener Tyd op ie treden als chof van hot bureau staf aan het departement van Marino te Batavia. De machinist O. M. Fey, van Hr. Ms. „Schor pioen", wordt 18 dezer ter beschikking gosteid; hij is bestemd om goplaatst te worden aan boord van hot gouvernemonts-stoomsclilp „Canopus", dat tegon Juni naarOost-InditivetrekE. De machinist der marino F. DamavG hoeft met gunstigc-n uitslag het examen afgelegd don rang van officlor machinst dor Se klas De machinist II. L. Timmers is bestemd den dienst b\| hot oskador in Oost-Indiö, v iieon hij begin Mei por gouverncmontsstoom- schlp „Canopus" zal vertrekken. STO OMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Bootonarriv.il April van Now-York te A'dam. Kumbangnn, thuisrois, pass. 10 April Ouessant. Oranje, thuisreis, vcrtrolc O April van Colombo. Rlouw,uitreis, vertrok 10 April van Cardiff. Itotti, uitreis, vertrok 10 April van Cardili'. Vondel, uitreis, vertrok U April van Colombo, Java. thuisreis,pass.9 April Knap St. Vincent. Lombok, van Nowyork naar Java, vertr. 9 April n Kaapstad, der Nederla p dei Arnii. ertr. 11 April i, thuisreis, vc is uitreis, pass. 10 April Dungeness. Rotterdamsche Lloyd. Bandoeng vertr. 9 April vnn Cardiff n. Norfolk. Bengalen, arrlv. 10 April van New-York te R'dam. Kawl, thuisreis, pass. 10 April Perim. Djebros,uitreis.arrlv. 10 April te Padang. Gorontalo arrlv. 10 April vun Java te New-York. Menado,uitreis, pass. 10 April Polnt do Galle. Slndoro, uitreis, is 11 April FinistoiTogepass. Wllis thuisreis, vorLr. 10 April van Padang, Malang arrlv. 10 April van R'dam te Batavia. Tdbanan,arrlv. 11 April van R'dam te Batavia, ï'nmhorn, thuisrelB, arrlv. 11 April to Gravesend. Koninklijke Hollandsche Lloyd. F.omland, uitreis, pass. 9 April Funclial, Kalland, uitreis, vortrok 8 April van Santos. Frfsla, uitreiB, vertr. 10 April van Bahia. Gelrla, thuisreis,nrriv-10 April toFalmout.li. Zaanland arriv. 11 April van B -Ayros te A'dnm. Delfland vertr. 11 April van A dam naar Santos, nollnndla.thuisr., vertr. 11 Aprilv, Paramaribo. Kon. West-Indische Maildienst. Lodewjik v. Nassau van Amsterdam naar Fhlla- Pr. Willem Ei, uitr.,arrlv. 11 April te Pernambuco, Haven te Nieuwediep. 11 April, Aangekomen van bondon en vertrok. kon naar Hariingen Eng.'s.s. „St.arling". ld. van Hariingen nnnr Londen Ncd. s.s. „Groningen'*. Id. naar Lyt.h Eng. s.s. „Amulet". 12 April- Aangekomon, van Goolo en vertrokken naar Hariingen s,s. „Friesland". Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Datum der tor post bezorging. Tifdst.der laat. busl. a/11 Post k, Naar Oost-Indiö: Verzendlngswoi Por: zeepost via Amsterdam zeepost vin Rotterdam li C) IIoll. mail via Genua I C) Holl. mail vla Napels alb brlov.i brlofk.on nangetook. stukken. Naar Atjeh en onderhoorigheden on de Oostkust- van Sumatra over Engeland - lelkon Dlnsd. 112.15 '8: Naar Guyana (Suriname) .ost vlaAm8tordam i 1 vla Queenstown mail vla Soutliampton (alleen op vorl.d.aPz.) Naar Curagao, Bonaire en Aruba: of Queenstown dagon Qond.: 12.15 'e Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba.: zeepost vlaAmstevdaralGon 29 Apr. 6.65 (alleen op vorl. d.nl'z.) mali vla Engeland 19 -12.15 Naar Kaapland, Natal, OraDje-Rivier- ltolonïe en Transvaal eiken Donderdag, 12.16 MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 10 April 1916. Aangevoerd 11 paarden f120 a (300, 98 kc en ossen f 140 a f310, 377 nucht. kal veren 112,— a f20,-, 168 magere schapen f20.- a f36,-, 10 lammeren f 8 a f 12, 92 magere varkens f22,- a f40,-,204 biggen fin.- a (20,- 12 bokken on gelton f3,— a f8,-, 0 kleine bokjes f0.00 a f 0.00, botor, por kop loagsto pr()s f 0.675, middelprjj8'f0.72:', hoogstólprijs f0,775,aangevoerd (1608 kop, eieren f4,60 a f6,50 por 100. Alkmaar, 12 April 1915. Anngevoerd 9 koeien en ossen f250,— a f355 40 vette kalveren f60 a f116,—, por K.G. fl,— a 11,10, 136nucht. idem fl'J,—al'lifi,-, 4 magere schapen f30,- a f86,—, 216 vette varkens i'0,56 a i'0,1)1 .por K.G., - magere id. f - a f Hoorn, 10 April 1915. Tarwo f 14,- a f 16,60, gerst f 10,0 a f 10,50, haver f 7,60 a f8,00, groono erwten f20,- a vale id. f -.- a f ,-,gTauwoid.fSO.— af81,—br. boon. f H, a f 19, - karwelz.f -a -1' -mosterd z.f 31,00 a f00,00, koelen f - af 000, 0 schapen f00,- a f—,-, 0 lammeren f af-,-. 0 kalvo- - f—i 0 varkens f—,— u— oiggen i0,— a f—,00, pi f—0.-, kipoloron f4,60 a f4.7( 67A a 72' ct. por kop. Bever wp, 12 April 1916. Groenten, Dulnaardappolcn f kloi- uardapp. f0 00-0.00, koolrapen f 0.00-0.00p. mud, rabarber f6-12 por 100 bos; uion fO.00—0.00 por ben, boerenkool f0.00~0.00 per kist, sla f3.00—6 per 100 krop, savotje kool t'0-OO.roodo id. fOO-OO, golo id.rö0-00 porlOOetuks, bieten I'0.00—0.00 per 100 stuks, spruiten f0.- a 0.— nor mand, rnanstolon f 2-2.76 p. 100 bos, seldorjj 15-7 per 100 pos, splnazio fö.40-0.46 por radijs f3,50—4.60 per 100 bos. Amsterdam, 12 April 1916. Ter markt waren heden aangevoerd427 vette kooien, lo kw. 9-1 a 98 ct., 2o kw, 86 a 90 cl., 8e kw. 82 a84 ct.125 molk- on kalfkooion f260a f860, 000 vette kalveren, lo kw. f 0.00 a 0.00,2e kw. i'0.00, 3e kw. f 0.00 per K.G.291 nuchtere kal veren f 12 a f18 por stuk, 26 schapen f24 af84 por stuk. 000lammoron r00.- af00.- porstuk. 843 vette varkens, Holiaudscbo lo kwaliteit 85 a 87 ct., 2o en 3e kw. 83 a 85 ct. per K.G. Purmerend, 13 April 1915. 30 stapels Fubriekaknas per 60 K.G. f 48,60 76 Booronknas 60 f 87.— Commisslo 50 f -.- Mtddolbaro 60 f -,- - Goudsche kaas 60 f 1841 K.G. Boter per K.G. f 1.30 5 f 1.86 806 Rnnderon: 128 vetlo por K.G. f 0.86 f 0.? «80 melk» on goldo f 170.- f 340.- 16 Stieren f 000,- f 000.- 27 Paarden f 000,- f 000.- 44 vette Kalveren per K.G. f 0,95 f 1.15 1022 nuchter» id. per stuit f 10.- f slacht Kalveren f 00.— f Fokkalveren per stuk f 00.- f 00.— 157 vette Varkens por K.G. f 0,84 i" 80 magere id. por stuk f 18.- f 24.- 181 Biggen per stuk r 8.- f 16. 1680 Sohapen f 27.- f 46. OverhoudeiM f 0.- f 0.— Lammeren i' 0.- r 0.- Ganzen f 0.— f 0.— Kalkoenen f 0.— f 0.— Zwanen f 0.- f 0.— Kipeieren por 100 stuks f 4.80 r 6.80 Eondoleren 100 f 4.60 f 0.— 1400 Klevltsoioron por stuk f 8.- f 0.— zak Appelen f 0.- f 0.— zak Peren f 0,- f 0.— Handel molko- en geidekoeion stug; vette kalveron id.; nuclitero kalveren matig; vette yarkens stug; biggen id. VISSCHERIJBERICHTEN. Nieuwediep, 10 April, Door 6 koraors aange bracht: 10 mand kleine schol f4.- ;i f5.— per mand, 2 mand schar t'2.- por mand. Door trekkers 5 tal haring f8.50 ii f3.85 p, tal. U April. Door trekkers aangebracht 180 tal haring f8.lo a f8.50 por tal. 12 April Door 2 kordors aangebracht'4 mand kleine schol fG per mand. Door trekkers 700 tol Haring 18.161» f3.65 p. lal. 18 April. V.m. 8 uur. Door trekkers 450 tal haring f3.2ö a f8.50 per tal. Burgerlijke Stand van Helder, van 10 t/m. 12 April 1915. BEVALLEN: A. Bakker-van dor Haagen, d.; A, Minneboo-Kuiper, d.; A. W. ter Bruggen-vau Veen, cl.; A. M. Schaap Kraak, d.D. Broers- Mulder, d.; M. P. Vol-Bakker, z. DE OORLOG. De algemeene toestand, De Franschen meldden in hun bericht van S April, dat ze bijna de geheele sterke stelling van den vijand vermeesterd hadden, doch voegden er aan toe, dat zij zich daar, ondanks tal van zeer hevige tegenaanvallen, hadden gehandhaafd. Niemand zal thans nog de moeilijkheden van den aanval op een krachtig versterkte stelling, willen ontkennen en niet willen erkennen, dat de verovering van zulk eene stelling een gewichtig wapenfeit is. Toch blijft het feit be staan, dat een offensief, waarbij men eindigt met zich te handhaven, slechts een tijdelijk offensief is geweest. Tegen deze redeneering zal wel niemand wat hebben in te brengen en a fortiori volgt cr uit, dat moch ten de Franschen niet de heele sterke stelling van hun vijanden, te weten de hoogtestelling tuBschen Eparges en Combres, hebben vermeesterd, dat men dan met recht kan zeggen, dat liet offensief van de Franschen nog niet met een doorbraak te ver gelijken is, veeleer tot dusver mot het beukon van de zee tegen een hechten dijk. -De voorgelegen hulpdijken zijn overstroomd, het water rijst hoog on slaat- op don dijk als met mokers, enkele bazaltblokken worden er afgeslagen, hij trilt en schudt, maar zij staat vast als voor heen. Nu zijn er in do laatste dagen aanmerkelijke punten van tegen spraak, van dispuut zouden wij haast, zeggen, tusschen de inlichtingen van het Duit,ach® hoofdkwartier en die van het Fransche legerbestuur ge weest. Een van de voornaamste daar van betreft juist de hoogtestelling bij Eparges. Nu hebben wij Zaterdag oen zin van het offic.ieele Duitscho bericht mis verstaan. Terwijl in het Fransche bericht te lezen stond, dat de Fransche troepen door een schitterenden aanval de heele hoogtestelling Eparges-Combres in handen hadden gekregen, deelde het hoofdkwartjef1 tegelijkertijd mede „Tot inbezitneming van de hoogte van Combres gebruikten do Franschen aanzienlijke nieuwe strijdkrachten". Deze zin schoon op zichzelf een voorzichtige bevestiging vau het be richt der Franschen, en ook afgezien van de Fransche modedeeh'ng, ware een toevoeging dat desniettegenstaan de de inbezitneming niet is gelukt, gansch niet overbodig. De ziu werkt in dezen vorm misvorstand in de hand. Maar het hoofdkwartier beeft deze verwarring stichtende kortheid door zeer uitvoerige beschrijvingen weer goedgemaakt. In die uitvoerige berichten is het hoofdkwartier er duidelljkerwljze op uit, om door vol ledigheid vertrouwen te wekken. Tot in kleinigheden wordt opgesomd wat de Franschen aan resultaten bereik ten, waar en hoever de Duitschers terug moesten, opdat te meer geloof zal vinden het gedeelte van het relaas dat de Fransche mededeelingen logen' straft; En dat geldt in do eerste plaats de bewering der Franschen, dat zij de heele hoogtestollihg Epar ges - Combres hebben genomen, zijnde dit verreweg het belangrijkste succes waar de Franschen aanspraak op maken. Wat ons vooral trof in het slot van het Duitsche bericht, waarin wordt beschreven hoe de aanvallen der Franschen in aantal verminder den en in kracht verslapten, hier en daar zelfs, ofschoon voorbereid, niet tot uitvoering kwamen en dat wel te meer, waar de opvolgende Fransche communiqué's ook op zichzelf tot een verslapping van het offensief zouden doen" besluiten. Het laatste bericht spreekt slechts van het hernemen van een loopgraaf. Alles bijeenge nomen is de indruk dat de Franschen tusschen Maas on Moezel met hevig heid en met groote strijdkrachten hebben aangevallen, dat die aanval len tot bloedige' gevechten hebben geleid, maar thans weer zijn gestaakt zonder dat er een resultaat vau groote beteekenis is bereikt, zonder dat de verschillende kleine resultaten tot een groote doorbraak konden worden voortgezet. Een hervatting van het offensief der bondgenooten, hetzij hier tusschen Moezel en Maas, of elders, is eerlang te wachten. Hoe groot de tijd die zal verloopen voor die hervatting plaats hoeft, is reeds een punt van aanmerking voor de schatting van de betrekkelijke aanvalskracht. Nog een ander punt vau dispuut betreft de dorpen Fromezey en Gus- sainville, alsmede Regniéville on Foy- en-Haye. Van de eerste twee, die aan beide zijden van Etain liggen, zeggen de Duitschers, dat zij ver voor hunne linies lagenvan de laatste, dat zij er slechts een inmiddels ont ruimden luisterpost hadden. Men zou dus kunnen aannemen, dat de Franschen Fromezey en Gus- sainville tot nog toe niet konden be zetten, omdat hot door het geschut vuur der Duitschers onmogelijk was, terwijl deze hindernis thans niet meer bestond. Ter beoordeeling van dit punt schynt ons het volgende van belang. Talloos zijn de kaarten, waar het ge vechtsfront op staat aangegeven, die door de bondgenooten, vóór den slag tusschen Moezel en Maas, zijn uit gegeven. Op al die kaarten staan Fromezey en Gussainville aan de Duitsche zijde van de frontlinie aan gegeven. Slechts ééns echter is van Duitsche zijde een kaart uitgogeven, waarop liet front stond goschotst. Het was op den 16en Januari. Alle kranten "brachten op dien datum de zelfde kaart, die men dus een offi cieel karakter kan toeschrijven. Er stond ouderde Duitsche stellingen tegen het eind van December (men weet, dat de positie sedert dien slechts onbeduidend veranderd is). Op die kaart staat inderdaad de vette lijn, die het Duitsche front aangeeft, op aanmerkelijk grooteren afstand van Verdun getrokken, dan op de kaarten der bondgenooten, bijvoorbeeld op de groote kaart van de „Times" van 5 Januari, die ook het front in Decem ber aangeeft. Inderdaad zouden vol gens die teekening Fromezey, Reg niéville en Fey en-Haye voor het Duit sche front kunnen liggen. (Gussain ville niet). Maar de kaart is zeer schetsmatig, genoemde plaatsen staan .er niet afzonderlijk op aangeduid. (N. Rott. Ct.) Van het Westelijke gevechts terrein. Berlijn, 12 April. Offldeele mede- doeling In Argonne zijn kleine gedeeltelijke aanvallen van do Franschen mislukt. Tusschen Maas en Moezel was liet gisteren betrekkelijk kalm. Pas in de avonduren begonnen de Franschen een aanval, die na een strijd van twee uur afgeslagen werd. In het-bosch van Ailly en in het Bois le Pró te zijn gisteren gevech ten op korten afstand geleverd, waarin wij de overhand behielden. Nieuwe aanvallen gedurende den nacht werden afgeslagen. Bij wijze van antwoord op den op 5 April ondernomen bommcnaanslag van vijandelijke vliegers op de open stad Mühlheim, die buiten het ope ratiegebied ligt en waarbij 3 vrou wen gedood zijn, is Olianzy, de hoofd plaats van de vestinggroep van den zelfden naam, door ons ruimschoots met ontplofbare bommen en brand bommen bestookt. Volgens verklaringen van Fransche officieren, zijn do kathedraal Notre Dame te Parijs en die te Troyes en voorname staatsgebouwen, gelijk de Nationale Bibliotheek, kunstgebou wen, bet Invalidengebouw, Louvre enz. van militaire inrichtingen als zoeklichten, draadlooze stations, ma chinegeweren, voorzien. Van het Oostelijke gevechts terrein., St. Petersburg, 11 April. Mede- deeling van' den generalen staf Ten westen van de Njemeu duren de kleine gevechten in de streek van de Scheschupa (Aan deze zijrivier van de Memel of Njemen liggen Kalwarja en Marjampol. -) voort. In de Karpathen heeft, de vijand Vrijdag en Zaterdagnacht, in gesloten gelederen, door krachtig geschutvuui gesteunde aanvallen ondernomen op onze troepen, die in de richting van Rost-ok naar de zuidelijke hellingen van den hoofdketen waren opgerukt. Deze aanvallen zijn met reusachtige verliezen voor den vijand afgeslagen. Wij maakten oen bataljon met 23 officieren gevangen en vermeesterden machinegeweren. In de richting van Uzsok hebben wij na een verwoed gevecht ver scheidene hoogten veroverd, 1000 man mc-t 22 officieren gevangen genomen en 4 machinegeweren buitgemaakt. In de richting van SLryj zet de vijand zijn aanvallen voort. Op de andere gedeelten van het front geen verandering vau beteekenis. Berlijn, 12 April. OffiCieelo mede- deeling uit het. groote hoofdkwartier van heden Bij een voorwaartschc beweging uit Mariampol in Oostelijke richtiDg hebben wij don Russen 9 officieren, 1350 man en 4 machinegeweren afgenomen. Ten N. O. van Lomza hebben de Russen uit werptuigen bommenge worpen, die niet sprongen, maar langzaam opbrandden en stinkende gassen verspreidden. Engelsch schip aangevallen. Het Engelsche stoomschip „Serula' is gisternacht om één uur in de Park haven te Rotterdam aangekomen. Toen het stoomschip zich Zondag namiddag tegen vieren een halve mijl ten westen van den Noord-Hinder bevond, is het door twee Duitsche vliegtuigen aangevallen. Terwijl kapi tein Sharp zich met een stuurman op de brug bevond, een kwartier- meestor op het voorschip stond en een matroos in den mast zat, allen op den uitkijk vooruit naar mijnen, zijn de beide vliegtuigen het stoom schip ongemerkt achterop komen vliegen en hebben een aantal bommen naar het schip geworpen. Twee zijn er op een afstand van 15 tot 20 voet aan bakboord vooruit en twee op denzelfden afstand aan stuurboord achteruit in zee terecht gekomen, kolommen water tot halverwege een mast hoogte uit zee opslaande. De andere bommen vielen op grooteren afstand. Geen bom raakte het schip. Terwijl de bemanning van „Serula"zich over het dek verspreidde en schuil ging onder de brug en elders, nam kapitein Sharp zijn geweer en schoot op de vliegtuigen. Een van de vliegtuigen werd in den rechter vleugel geraakt, hetgeen van boord duidelijk zichtbaar was. Dit vliegtuig zakte daarna af, terwijl bet andere de vervolging nog een minuut of tien volhield. Beide verdwenen vervolgens in Zuid-Oostelijke richting. In den tijd, dat kapitein Sharp schoot, liet dé 2de stuurman vuurpijlen op met het doel om de vliegtuigen te raken, doch dat miste. Tijdens den aanval veranderde de „Serula" voortdurend van koers. Nadat de vliegers afgetrokken waren seinde een stoomschip, dat op weg naar IJmuiden was en zich in de nabijheid bevond, of' het hulp kon vorlecnen, waarvoor als niet noodig werd bedankt. Een aanslag op den Sultan van Egypte. Kaïro, 9 April. Het blijkt, dat de Sultan slechts ternauwernood aan den aanslag is ontsnapt. De ceremonie meester zag een man de straat over steken en riep een politieagent, diu 's mans arm neersloeg, juist toen hij vuurde. De kogel raakte het, hout werk van het rijtuig en schampte toen af. De dador werd onmiddellijk over mand. Hij beantwoordde de hem gestelde vragen op onverschillige wijze en nam een blufferig air aan. De Sulfan, zoo zeide hij, was een overweldiger en verdiende doodge schoten te worden. Hij ontkende medeplichtigen te hebben, maar gaf toe, dat hij met. voorbedachten rade had gehandeld. Volgens zijn bewering was hij l.e Kaïro gekomen ter gelegonheid van de troonsbestijging des Sultans, ten einde de daad to plegen. Daar er echter te veel menschen op straat waren, had hij vier dagen op een gelegenheid gewacht om den Sultan te bereiken. De politie acht het mogelijk, dat de man in opdracht van het geheime genootschap „Mansurah" heeft gehan deld, maar zij heeft daarvoor geen bewijzen. De gevangene zal vermoedelijk te rechtstaan voor een krijgsraad, daar deze de zaken krachtiger en spoedi ger behandelt dan oen gewone recht bank. Een neef van den dader is onder verdenking van medeplichtigheid ge vangen genomen. De Sultan word hartelijk toege juicht, toen hij hedenochtend dooi de straten reed. Keizer Wilhelm en Italië. De „Times" meent do bevestiging t,e .kunnen geven van een vroeger bericht, dat de Duitsche Keizer onlangs te Weenen Óen bezoek bracht aan keizer Franz Joseph, niet het doel zijn ouden bondgenoot ie bewegen tot gebiedaafstand van Italië, in ruil voor de onzijdigheid van Italië ge durende dozen oorlog. De „Times" voegt hierbij, dat naar de opvatting in gezaghebbende kringen, er nog geen eigenlijke onderhandelingen tusschen Italië en Duitschland of Oostenrijk hebben plaats gehad. Vorst Billow lieefl wel voorstellen gedaan, maar de Italiaanschc rcgcering heeft hiervan alleen, acte genomen, zich er echter niet over uitgelaten. De correspondent van de „Times" te Rome beweert daarentegen, dat Bülow thans op den achtergrond is getreden en dat nu wel rechtstreek- sche onderhandelingen worden ge voerd-tusschen den Italiaan schen ambassadeur te. Weenon en baron Burian. De Paus en de vrede. Berlijn. 12 April. De „Deutsche Tageszeituiig" bespreekt, de denkbeel den door den Paus uitgesproken in zijn Paaschwenschon aan hot Ameri- kaansc'ne volle, als een wisseling van denkbeelden tusschen twee neu trale mogendheden, die echter op verschillenden grondslag staan, on verschillende bedoelingen bobben. Duitschland heeft, die denkbeelden opgevat als do oprechte en onver schrokken bekentenis van den Paus, dat hij boven de partijen staat, en geen politiek karakter heeft. Do „Kreuz Zrg. schrijft: Do Paus spreekt zich zeer voorzichtig uit, doch heeft klaarblijkelijk het oog op de levering van wapens on amrauni- door de Ver. Staten aan een der oor logvoerende partijen. Of de Arner kaansche „business-men" voor zulke overwegingen toegankelijk zijn, is twijfelachtig; zoolang de Ameri- kaanschc projectielen, naar het woord van Hindenburg, de Duitscho sol daten in het hart treffen en Amerika onze vijanden in de mogelijkheid stelt den oorlog voort, te zetten, kan Amerika niet. als vredestichter of be middelaar in aanmerking komen. Hoe zeei' Duitschland ook een eer- Vóllen en düurzamon vrede wenscht, za.1 het wel aan de Paaschwensch van den Paus een hooge ethische beteekenis toekennen, maar de prac- tische waarde ervan betwijfelen". Een smokkelgeschiedenis. Wij hebben gemeld, dat de Duitschers het Zweedsche stoomschip „England", van Gothenburg op weg naar Stock holm, naar Stettin hadden opgebracht en de lading mais en zemelen daar werd gelost. Er blijkt nu een schan daal aan die zaak vast te zitten. De lading, 2700 ton, was in Amerika gekocht door de Zweedsche staats- proviand commissie - voor rekening van het Zweedsche rljbsverbond van landbouwers. Het had voor den aan koop van veevoeder een half millioen kronen van den staat geleend. De „Englaud" had oen deel van het daarvoor gekochte voeder aan boord. Het rijksverbond had een deel van de lading verkocht aan de provinciale afdeoling in Gefle, en deze bad haar aandeel, 1650 ton, weer overgedaan aan een van haar leden. Tot zoover was alles in orde. Maar deze particulier verkocht die 1650 ton weer aan een Duitsche firma, die de Duitsche marine waarschuwde, en deze zorgde, dat bot schip opgebracht werd, want het Zweedsche uitvoer verbod zou anders niet toelaten, dat de Duitsche firma haar mais kreeg. Te Stettin werd dus gelost wat baar toekwam. Van Zweedsche zijde tracht men het niet aan de Duitschers verkoehtt.e deel der lading te redden. De „England" behoort aan don Zweedschen minister van marino Broström. Gtjteborgs Handelstidning spreekt van den schurkestreek van den man uit Gefle. PLAATSELIJK NIEUWS. De burgemeester onzer gemeente, heer A. J. J. van.Steyn, heeft wegens verergering van zijn ziekte, opnieuw verlof bekomen. Hij vertrok Zondagmiddag per trein van 12 uur naar Velp. - Do heer J. Arende, alhier, wordt mot 1 Mei a.s. aangesteld als agent van politie te Gorinchom. Zilverbons. Morgen, .14 April, kan men voor 'tlratst do oude zilverbons vanfl.- en f 2.50 inwisselen bij het Post kantoor en bij den Rijksontvanger. „Pro Patria". De gymnastiek- en exercit.ie-ver- eeniging „Pro Patria" gaf Zaterdag avond in „Casino" een feestelijke vergadering. Het feestelijke dezer bijeenkomst was op het programma vermeld als „Uitreiking eerespeldje Nederl. Gymnastiek-verbond aan den Directeur, den heer M. P. v. Hooljdonk". En zoo geschiedde het, dat al dadelijk, toen om S uur het scherm omhoog ging, verschillende heeren, behoo- rende tot d6n „generalen staf" van P. P., op het podium stonden, in welks midden de heer van Hooljdonk, en dat de voorzitter, de heer de vries, de talrijke aanwezigen in een kort openingsspeechje welkom heette, den heer Heijnen begroette, den voorzitter van het Nederlandsch Gymnastiek- verbond, en andere uitgenoodigden. De heer Heijnen, vervolgens het woord nemende, spreekt de feest vierende vergadering toe, speciaal den heer van Hooljdonk. Het is spr. aangenaam kennis te maken met een vereeniging, die in het Verbond zoo boog staat aangeschreven. Het ruim 30-jarig „Pro Patria" is zoo dikwijls tot voorbeeld gesteld, als het gold propaganda te maken voor cle gym nastiek, een sport, die verdient meer populair te worden dan zij nog is. En aan „Pro Patria" is de naam van den heer van Hooijdonk verbonden, bekend en geliefd. In het Verbond is, zeide spr., een klein eereblljkje geschapen, van zeer geringe stoffe lijke waarde, maar dat toch hoog iu tel is. Hot Verbond is daarom zuinig op dit eereblijk, en geeft het alleen aan hen, die het in waarheid verdienen, Hef. is geene belooning, maar de erkenning van de werke lijke diensten voor de voreeniging verricht. „Moge het U gegeven zijn", aldus besloot de heer Heijnen, „het speldje nog vele jaren te dragen". Onder fanfares en applaus hechtte de heer Heijnen daarna het speldje op 's heèren v'. Hooijdonk'sjas, waarna deze met oen kort woord dankte voor de hulde. Namens de vereeniging wenschte de hoer de Vries vervolgens den jubilaris geluk. Imiüers, voor de vereeniging zelf is deze decoratie ook eene onderscheiding. Hierna werd een aanvang gemaakt met de oefeningen, zooals het pro gramma dio vermeldde. Wij kunnen hierover uitteraard kort zijn, daar wij allen weten wat P. P. in deze praes- teert. Haar doel: de beoefening der edele gymnastiek steeds hooger op te voeren, bewees zij ook thans weer na te streven, want het werken ön van de kleinere jongens, onder leiding van den heer Schlamilch, èn van de grootero en de meisjes, gaf hiervan het bewijs. Bijzonder mooi waren de vrije oefeningen dor ineisjesklasse B de vereeniging scheen hiermede den weg op te willen van de rhythmische gymnastiek, zooals Dalcroze die be oefent; het was althans rneer een rhythmisch dansen in het genre van Isadora Duncau e. a. Wij gelooven, dat het doel dei' gymnastiek óók moot zijn, behalve hot lenig maken van het lichaam, hot aankweeken van schoonheidszin en van muzikaal voe len, en door deze oefeningen wordt dit doei zeer zokor nagestreefd. Met de traditioneele opvatting en uitwerking dor vrije oefeningen bra ken deze meisjes praostatïosten eenen- male. Hetgeen bewijst, dat P. P. met den tijd meegaat. Het slotnummer voor de pauze was eeu voordracht, „Leve de Marine" waarbij een dreadnought (deskundi gen zeiden, dat het zelfs een super- dreadnought was), ten tooneele kwam die een aantal elegante matrozen bevatte, welke onder leiding van h(aar) kapitein een lied zongen ter eere van P. P. en vervolgens door con Zeppelin (merk lieve Pro Patria) weder tot h(aar) plicht geroepen wei den. De Zeppelin daalde housch van boven neer onder geweldig misbaar van den motor. Deze voordracht viel zeer in den smaak. Na deze pauze voortzetting van het programma voor de oudere klas sen. Tof slot: groot bal. Inbraak. Zaterdagnacht werd bij de wed. v. H., een café aan de Zuidstraat, ingebroken en eenige (lesschen drank on sigaren ontvreemd. Arme kleine. Terwijl de moeder even om een boodschap was en zij het jongste kind aan de hoede van een 9 jarig meisje had toevertrouwd, ontstond gisteren morgen in het gezin van H. do V. alhier een begin van brand doordat een paar broertjes van 10 en 11 jaar, een kleedingstuk op den brandenden kachel haddon gelegd. Vlak daarnaast stond de wieg en toen de moeder na verloop van een kwartier weer thuis kwam vond zij hierin een smeulende massa beddegoed, vonken vuur hier en daar op den grond en een kamer vol rook. De kinderen waren bepaald bij het zien van brand uit angst de straat opgeloopen, de kleine in den wieg aan zijn lot overlatende. Deze, een jongetje van tien maanden oud, had ernstige brandwonden bekomen en de ontboden geneesheer vreesde voor zijn behoud. „Die Kino-Königin". Over deze operette, welke hier den 20sten April wordt opgevoerd, (zie achterstaande advertentie), schrijfthet „Nieuwsblad van het Noorden": Marga Graf (haar naam heeft niet ten onrechte sinds jaren in Duitsch land een bijzonder geliefde klank) be schikt nog steeds over een voor dit genre voldoende groot en helder sopraan-geluid; in haar tufrittslied boeit zij al dadelijk door de welbe kende, bij het mooist gezongen ope rette-lied onmisbare fijne charme iu pose en gebaar en tot het vroolijk einde blijft ze de lieve, schalksclio Kino-Königin, die iu oen dubbele overwinning hot millionairs hart èn het onze weot to veroveren. - Gaarne vestigen wij de aan dacht op achterstaande advertentie van de Geheelonthouders-Tooneolver eeniging D.O.V., die de opvoering aankondigt van een propaganda- tooneelstuk In 3 bedrijven. De Duindistel. De medewerkster van de vrouwen rubriek van het Handelsblad opporde het plan om voor de garneering van Dameshoeden de Duindistel te ge bruiken. Indien hieraan gevolg gegeven werd, zou het er nog treuriger voor de Duindistel uit gaan zien dan thans reeds hot geval is. "Want niettegen staande deze plant door een provinciale verordening beschermd is, omdat zij diont tot het vasthouden der duinen, en het plukken en vervoeren daarom verboden is is de plant in sommige streken aan liet, verdwijnen. Het plukgrage publiek ontziet ze niet. In onze duinen bij den Helder is zij ook reeds een heel stuk terug gedrongen. Gedurende den laatsten tijd komt zij echter weer meer nabij den Helder voor, zij hot dan ook uiterst bescheiden. Het is echter te hopen, dat aan de verordening streng de hand zal worden gehouden, opdat deze mooie plant de Heldersche duinen weer zal sieren. Door den Alkmaarschen Corres pondent van het Hbl. werd eveneens geprotesteerd tegen het plan. De medewerkster van de vrouwenrubriek van bet blad antwoordde hierop, dat het natuurlijk niet in haar bedoeling lag de Hollandsche duinen te berooven van hun natuurschoon. Do planten zouden gekweekt moeten worden, ook omdat de in het wild groeiende zich niet altijd voor het doel zouden leenen. Dat kan wel zijn, maar het lijkt ons erg gevaarlijk. Want hoe licht zal men er niet toe' overgaan juist de „echte" te willen hebben. Muziekconcours te Hellevoetsiuis. Men zendt ons de Brielsche Cou rant, waarin een verslag is opge nomen van een muziekconcours te Hellevoetsiuis. Op dat concours kreeg de Harmonie-vereeniging „Concordia" van Hellevoetsiuis, directeur onze stadgenoot, de heer G. H. J. van den Bogaerde, den 2en prijs, met een nummer „Souvenir de 1'opéra comi- que", gearrangeerd door den heer Yan den Bogaerde. Het verschil tus schen len en 2en prijs bedroeg slechts 3 punten. Dat bet mobilisatie-muziek corps te Brielle dan ook met 125 punten uit den strijd te voorschijn kwam tegen 122 voor Hellevoetsiuis, was het gevolg, zegt de Brielsche Crt., meer van het feit, dat „Con cordia" te weinig „hout" had, waar door haar muziek meer leek een fanfare met toevoeging van een paar clarinetten, dan wel door minder waardig spel. „Mogelijk, ja bijna zeker", schrijft het blad, „was dan de eerste prijs (n.1. als er een andere bezetting geweest was) niet aan Brielle ten deel gevallen, want de muziek dio gemaakt werd was goed en het arraugement van de „Souvenir de l'opéra comiqüe" een kranig stukje werk. Ook het verplichte numiper beviel ons van „Concordia" het bost." Naar wij vernomen zal de datum van 1 Mei voor den heer Van den Bogaerde historisch zijn. Op dien dag is hij nl. 30 jaar bij do Stafmuziek verbonden en 30 jaar inwoner van deze plaats. BINNENLAND. Staatsleening 1914. Do minister van financiün maakt bekend, dat op de Staatsleening 1914 isgestorteen bedrag van f271,021,000. De minister van financiën maakt bekend, (jat tot en met 10 dezer uit du opbrengst der Staatsleening 1914 aan provinciën en gemeenten uit 's Rijks schatkist rentedragende voor schotten zijn toegezegd tot een ge zamenlijk bedrag van f 31,297,000, waarvan was uitbetaald of betaal baar gesteld een totaal bedrag van f 11,148,400. De toestand van het gasbedrijf. De gemeente Amsterdam zal, ten gevolge van den hoogen kolenprija, naar raming over 1915 een mindere winst maken van een millioen. De uitkeering over 1915 was geraamd op f 1.800.000. Een klacht. Onder bet hoofd „Herr von Kühl- mannin actie"schrijft „De Telegraaf „Er blijkt een tweede klacht bij de justitie tegen „De Telegraaf" inge bracht to z(jü. DiLmaal van Duitsche zijde over ons onderschrift bij het Wolff-telegram, waarin medegedeeld werd dat de bemanning van de Duit sche duikboot bij het tot zinken bren gen van de „Falaba" niet gelachen heeft. „Wij schreven onder deze zooge naamde tegenspraak: „Of de bemanning van den Duit- schen onderzeeör gelachen heeft of niet, toen meer dan honderd weer- looze passagiers van de „Falaba" den dood in de golven vonden, doet weinig ter zake en al was het gebeurd, dan zou het Wolff bureau het toch tegen spreken. Dat van Engelsche zijde erkend zou zijn, dat de Duitsche onder zeeërs „met de grootste menschelijk- heïd en zachtheid" zijn opgetreden, is eenvoudig een leugen. Juist omdat de bemanning der onderzeeörs haar roemlooze praktijken uitoefent op een wijze, die, indien er een internationale rechtspleging bestond, slechts met den strop gestraft zou kunnen worden, heeft de Engelsche regeering ver klaard, dat de gevangengenomen offi cieren en matrozen van Duitsche Onderzeeörs niet als gewone krijgs gevangenen behandeld zullen worden." „De laatste zin heeft aan leiding tot deze klacht gegeven." De Landstorm in Limburg. Op dit oogenblik zijn er, behalve de bestaande 35 landstormafdeelingen, reeds oen 20- it 25-tal in verschillende plaatsen van het land iu oprichting. Aldus een officieus bericht uit Den Haag in de Hollandsche pers. Indien deze cijfers juist zijn, zegt de „Limb. Kr.", dan beschaamt het kleine Limburg geheel overig Neder land, want in deze provincie (die nog niot zooveel inwoners telt als de stad Rotterdam alleen) zijn er op dit oogenblik 14 gevestigde landstorm afdeelingen, 2 in wording en 6 a 7 in voorbereiding. Terwijl 10 provinciën samen 21 vrij willige landstormafdeelingen vorm den, brengt Limburg alleen er 14 op de been. Het zijn Maastricht met 319 man, Kerkrade 37 man, Spekholzerheide 31 man, Amby en Heer 47 man. Eijsden 29 man, Wylré 37 man. Val kenburg 32 man, Roermond 37 man, Sittard 28 man, Heerlen 123 man, Gulpen 21 man, Schaesberg 41 man, en Baarlo met 48 man, samen 825 man. In oprichting zijn: Nieuwenhage met 12 en Munstergeleen met 14 man, totaal 851 man. Zooals men ziet, is het nog nage noeg alleen Zuid-Limburg, dat dit cijfer opbrengt; Midden- en Noord- Limburg zijn nog weinig bewerkt. Van die 850 man zijn ongeveer 300 wielrijders, terwijl er verschil lende motor-rijders en auto-rijders bij zijn. Als kader zijn er twee sergeants- majoor, sergeants en twaalf korpo raals, wat voorzeker eon absoluut onvoldoende encadreering is. Men moet inderdaad de volhar ding bewonderen, waarmee in Zuid- Limburg zonder uniform, zonder wapenen, zonder eigen commandants veelal, geoefend wordt, onder leiding van kader van het veldleger, voor zoover dat zich beschikbaar stelt" of beschikbaar wordt gesteld. Een moord na drie jaar bekend. Ongeveer drie jaar geleden werd zekere Johanna Vennik, werkzaam op een wasch-inrichting te Meppel, in de Hooge veensche vaart verdronken gevonden. Men dacht destijds aan zelf moord, doch thans heeft de 21-jarige Geertdina B., vroeger dienstbode te Meppel, laaslelijk te Haarlem ver blijvende uit gewetenswroeging be kend, het meisje te water te hebben geworpen. Ze is gevankelijk naar Assen opgebracht. De aangehoudene leidde volgens de A. Ct., te Meppel een leven van eenigs- zins verdachte zeden, waarbij zij het door haar verdiende geld aan een jongmensch afdroeg. Toen deze op een keer met Johanne Vennik uit. was geweest, werd J. B. zoodanig aangegrepen door jaloerschheid dat zij op een avond (9 April 1912) Johanna medelokte buiten de stad, zeggende, dat zij daar kennissen ging opzoeken. Bij die gelegenheid stortte zij haar 16-jarige medeminnares in de Hooge veensche vaart. Johanna zonk dadelijk in de diepte weg en Geertdina keerde naar huis terug. Den volgen den morgen werd het lijk van Jo hanna gevonden, doch daar geen uiterlijke kenteekenen van een mis daad werden waargenomen, werd aan een ongeluk gedacht. Geertdina zette haar avontuurlijk leven voor en-maakte zich ten voor- deele van bovengenoemd jongmensch, schuldig aan een diefstal, waarvoor zij 5 maanden gevangenisstraf kreeg, dio zij te zwolle onderging. Na uit de gevangenis ontslagen te zijn, werd zij door middel van een in die stad gevestigd dames-comité, goplaatst in een doorgangshuis waar zij door haar zonderlinge wijze van doen de aan dacht trok. Daar men in twijfel ver keerde omtrent haar geestvermogens werd zij voor eenigen tijd naar een gesticht te Haarlem overgebracht ter observatie. Daar werd zij zoodanig door haar verleden gekweld, dat zij tenslotte het gebeurde aan de hoofd verpleegster mededeelde. SPORT. Voetbal. Terrein Bolweg H.B.S. I. Z.F.C. II. Evenals 2den Paaschdag werkte het weer mee, zoodat er op 't H.B.S. terrein een ongekend groot jiantal toeschouwers aanwezig was. Had de yorige maal 't publiek genoteD van een mooien wedstrijd, deze maal was het niet het geval. Alleen het begin was een herhaling vau de vorige maal. 0. D. Kramer, die den 2<ien Paaschdag zoo schitterend speelde, was nu wegens een beenongeval ge noodzaakt om kort na 't begin het veld te verlaten. Nog even poogde hij later om mede te spelen, maar het was hem onmogelijk. H.B.S. nam al spoedig de leiding, door Stoffels, die ook dezen wedstrijd weer uitstekend speelde. Het duurde niet lang of Z.F.C. maakte op twij felachtige wijze gelijk. Een bal sprong van den bovenlat tegen den grond. Schraver trapte weg, maar de scheids rechter kende een punt toe. Nadat H.B.S. op nieuw de leiding had ge nomen door Kuypers, maakte Z.F.C. fortuinlijk voor de 2e maal gelijk. Kramer liep op de bal toe en ieder dacht, dat hij hot leer terug zou zenden, maar plotseling bleef bij staan. Ieder is verbaasd.1. Een Z.F.C. man neemt de bal mee tot vlak voor het doel en maakt ongehinderd Z.F.C's 2e doelpunt. Kramer die al meerdere malen had laten blijken, dat er iets haperde, verlaat nu het veld. Even daarna wordt hij gevolgd door zijn broer, die een knieongeval heeft op geloopen. Ieder was verwonderd, want Z.F.C. speelde toch zoo keurig netjes en fair, vooral de rechts back. Ieder die op 't terrein aanwezig was, begrijpt wel, dat dit bittere ironie is. Zelden hebben wij zoo'n onsympa thiek en ruw spel zien spelen als dit Z.F.C. elftal. Tegen het op deze wijze geha vende elftal, dat reeds 2 invallers •telde (voor Boers en van Hulst) maakte Z.F.C. nog 2 punten. Kort voor de rust komt de jongste Kra mer terug met een verbonden knie en speelt verder op halve kracht. Do stand blijft verder onveranderd, zoodat met 4-2 in Z.F.C's voordeel gerust wordt. Een invaller voor Kramer stond Z.F.C. niet toe, want H.B.S. is sterker, zeide de aanvoer der. Wij hadden van een captain van zoo'n net elftal niet anders ver wacht. Zoo speelde H.B.S. na de rust met 10 man verder, maar slaagde er niet in den achterstand in te halen. Het gelukte zelfs Kuypers niet een strafschop in een doelpunt om te zetten. Als de scheidsrechter het einde aankondigt, heeft H.B.S. op onge lukkige w(jze verloren en kan dus verder niet meer in de kruiswed- strljden uitkomen. UIT DEN OMTREK. TEXEL, 9 April. De Heer D. L. Daalder, geboren alhier, thans onderwijzer aan de Humanitaire school te Laren, is be*

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 4