De penningmeester wordt, onder dankzegging voor zijn beheer, ge dechargeerd en de rekening goed gekeurd. S. Wijziging der begrootiug over 1915. 4. Vaststelling be groot i n g 1916. Omdat het rijks subsidie niet ten volle is uitgekeerd, moest de begrooting voor 1915 ge wijzigd worden. Wegens de toenoming van werkzaamheden is een tijdelijke assistente aangesteld, waardoor de post salarissen verhoogd moest wor den. Tengevolge daarvan is de post voor aankoop van boeken weder ver minderd. Voor 191G heeft het bestuur gemeend het rijkssubsidie op f 836.— te kunnen ramen. De heer Kleerekoper vraagt inlich tingen betredende het salaris der tijdelijke assistente, en de Voorzitter deelt mede, dat dit is vastgesteld op f 4. - per week waarbij gerekend is, dat zij slechts tijdelijk werkzaam is. De heer Kleerekoper vraagt nog, waarom voor 1916 minder noodig is voor den catalogus dan in 1915 en de Voorzitter antwoordt, dat de be doeling is een catalogus van de boe ken der leeszaal te laten drukken. Doch dit behoeft niet ieder jaar te gebeuren. Nader ondervraagd, doelt de Voorzitter mede, dat het plan be staat om den leden, die boeken wil len lezen, te verplichten den cata logus aanteschaffen tegen een geringe vergoeding, waardoor- een deel der kosten worden goedgemaakt. De heer Kuiper vraagt of het salaris der bibliothecaresse niet te hoog is Spr. vraagt dit niet om op het salaris als zoodanig aanmerking te maken, doch meent, dat bij eene bibliotheek van zoo geringen omvang ais deze, de kosten wel wat hoog zijn. Men zou op dien post wel be zuinigen kunnen. Hierop antwoordt do Voorzitter, dat het salaris, in vergelijking met wat in andere leeszalen gegeven wordt, niet zooveel is. Al is het aan- ral boeken niet zoo groot, er zijn toch meer werkzaamheden aan debetrek king verbonden dan men wel denkt. De tegenwoordige functionaresse heeft gecatalogiseerd, geëtiketteerd en is nu bezig aan een z.g. .stamboek", d.w.z. een register, waarin de boeken achtereenvolgens worden inge schreven op den datum waarop zij inkomen, met vermelding van bizon- derheden, enz. Dit vereischt - veel werk. Zij geeft de boeken uit de bibliotheek uit, heeft haar aandeel in het toezicht op enkelo avonden in de week, zorgt voor de tijdschriften uit de leesportefeuille, enz. Kortom, er zijn aan deze betrekking meer werk zaamheden verbonden dan men opper vlakkig wel denkt. In groote lees zalen zijn dan ook assistenten aan wezig. Spr. vindt het salaris eer te laag dan te hoog, ook al omdat iemand als een bibliothecaresse algemeene ontwikkeling moet bezitten. Op een nadere vraag van den heer Kuiper antwoordt de heer Ketner, dai in vergelijking met andere leeszalen hier niet te veel personeel is, en dat het noodzakelijk is, dat iemand aan het hoofd staat, die routine en tech niek bezit en kau voorlichten over litteratuur enz. De post salarissen beslaat Vs van de totale uitgaven, is dus niet zoo buitengewoon hoog. De heer Kuiper is met dit antwoord voldaan en de gewijzigde begrooting 1915 en de ontworpen begrooting 1916 worden goedgekeurd. Wij ont- leenen aan de laatste eenige cijfers: Ontvangsten aan contributies en sub sidies f 2976. (gewijzigd ontwerp 1915 f 2460. het rijkssubsidie is f 386. - hooger geraamd). Uitgaven huur f 450.-, verwarming etc. f 2213. salarissen f 920. (gew. ontw. 1915 f 1010. boekaansehaf- llngf920.(gew. ontw. 1916 f700. techn. administratie, catalogus, enz., f 330.--, (gew. ontw. 1915 f 350.-), enz., totaal in ontvangsten uitgaven 1' 3060.— tegen f 290S.13J volgens gew. ontwerp 1915. 5. Benoeming der finantieele com missie. De Voorzitter stelt voor dezelfde hoeren van hot vorig jaar te benoemen, nl. de heeren Francken, Kleerekoper en Visser, doch de heer Kleerekoper is van meening, dat het voor de leeszaal beter isals een vrije steramiDg wordt gehouden. Aldus geschiedt en de uitslag is, dat de drie bovenge noemde heeren herkozen worden met resp. 7, 7 en 6 stemmen, het tweede drietal, bestaande uit de heeren Dufour, Jullena en van Aken verkreeg resp. 2, 1, 4 stemmen, terwijl 1 briefje in blanco was. 6. Bestuursverkiezing. Gediscus sieerd wordt over de kwestie of het wenschelijk of noodzakelijk is, het Algemeen Bestuur, dat in den loop van het jaar eenige leden heeft verloren, weder aan te vullen. Op 1 Januari 1916 bestond dit uit 27 leden, hiervan valt o.a. kapitein James af en het bestuur meende dat het goed was 8. nieuwe leden te benoemen. De heer Tuk vraagt of het noodzakelijk is, de heer Kleerekoper meent van wel, met het oog op het rijkssubsidie, en de heer Tuk stelt voor de aftredende leden bij acclamatie te herkiezen. De heor W. J. D. Maas is er zeer togen dit te doen. Van al de bestuursleden is er niet één aanwezig op deze vergadering. Dat bewijst, dat zo niet meevoelen, want zelfs als al die leden nu verhindering hadden gehad, dan hadden juist zij, als leden van het algemeen bestuur, wel eon excuusje kunnen sturen. De Voorzitter excu seert de afwezigen en gelooft niet, dat het zoo erg is als de heer Maas voorstelt. Allereerst wordt gestemd over de aftredende leden. Aan de beurt van aftreding zijn dit jaar de heeren B. A. James, secretaris (die inmiddels al bedankt had), J. de Jong, dr. C. H. Ketner, voorzitter, ds. J. Koster, lid Dag. Bestuur, S. Krljnen, Th. C. W. v. Mierlo, K. F. Oortgljsen, G. J. W. Putman Cramer, dr. H. C. Redeke, Mevr. J. L. Redeke-Hoek, lid Dag. Bestuur, die allen herkozen worden, resp. met 9, 9, 9, 7, 8, 9, 7, 8, 9 stemmen. Thans wordt conform het voorstel Dag. Bestuur, besloten het Alg. Bestuur uittebreiden met drie leden, waarvoor dan 1 in de plaats komt van kapitein James, zoodat het Be stuur feitelijk met 2 leden wordt uitgebreid. De door het Bestuur op gemaakte dubbeltallen luiden Francken en Kleerekoper, Slinger voet Ramomlt en dr. Oosting, Aron stein en Nittel. De heer Francken verklaart voor eene verkiezing niet in aanmerking te willen komen. Bij eerste stemming bereikt slechts de heer Kleerekoper eene meerderheid (6stemmen), herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Slinger voet Ramondt (4 st.), dr. Oosting (5 st..), Aronstein, van Aken en Brouwer, (elk 3 st.). Ingevolge het reglement zou thans tusschen de namen Aron stein, van Aken en Brouwer geloot moeten worden, daar de stemming siechts over 4 personen kan plaats hebben, doch laatstgenoemde heer trekt zich terug, zoodat bij herstem ming tusschen de heeren Sliugervoet Ramondt, OostiDg, Aronstein en van Aken de stemmen als volgt zijn ver deeld: 5,6, 4, 5. De heer dr. Oosting is dus als tweede lid gekozen en tus schen de heeren Slingervoet Ramondt en van Aken heeft nog eene her stemming plaats, met het resultaat, dat laatstgenoemde met 6 stemmen tegen 4 op den heer Ramondt, gekozen wordt. Rondvraag. De heer Tuk deelt mede, dat door de vereeniging „De Dageraad" een aantal brochures zyn aangeboden aan de leeszaal. Deze zijn, op een paar na, teruggekomen met de mededeeling, dat de varesniging geene propagandistische lectuur kan aanvaarden. Spr. is sindsdien een paar maal in de leeszaal geweest en heeft daar wel degelijk propagandistische lectuur gevonden, Spr. vraagt nu: waarom is de lectuur vüq 0De Dage raad" geweerd? De voorzitter antwoordt, (lat door de boekencommissie als stelregel is aangenomen om geen propagandis tische lectuur £e aanvaarden. Het is echter moeilijk em grsps te trekken wat wel en wat niet propagandistisch is. Welke brochures zijn het geweest, die d6 heer Tuk heeft gezien? De heer Tuk noemt de vereenigin- gen Ned. Protestantenbond, verschil lende Drankbestrijders- vereen iglngen, de Rein Lekenbeweging, de socialis tische bewoging, enz, waarvan ge schriften in de leeszaal vertegenwoor digd zijn. De Voorzitter antwoordt den heer Tuk, dat de Vereeniging van (ion Ned. Protestantenbond de geheele bifiliotheok in bruikleen heeft gek to gen met de vrijheid de boeken al of niet te aanvaarden. Een groot deel hiervan is wegens de specifiek anti katholieke strekking met aanvaard. Van de Rein Leven-beweging is meer dan oen brochure teruggestuurd, evenzoo van de 8.D.A.P. Van de „Dageraad" is aanvaard het werk van dr. Büchner, „Kracht en Stof' en nog een ander boekje, omdat deze van meer algemeen wetenschappe lijken aard waren. De andere boekón en brochures bevatten dingen, dio voor hen, dieeengodgdienstigerichting waren toegedaan, kwetfl6n<j [waren. De Boekencommissie is niet partijdig geweest, maar juist objectief, en de oppervlakkigheid van vele geschriften was ook gsm der oorzaken van de weigering. De heer Tuk is op dit punt .vol daan en vraagt, thans nog of de lues zaal niet op een ander uur kan worden opengesteld. Of kan men iemand and6re zenden om de boeken te halen als men zelf niet kan? Kan niet een avond in de week de bibliotheek opengesteld worden? De Voorzitter zegt, dat dit over wogen is, maar met liet oog op de rust voor de lozers niet gedaan is. Het is echter geen bezwaar een ander in zijn plaats fe zenden met eene machtiging. De heer Tuk geeft nog in over weging de deur in de Californiestraat met de achterzaal in verbinding te stellen en de Voorzitter zegt over weging toe. De heer Van Aken bespreekt het openstellen van de Leeszaal op Zondag morgen. Ook zou deze heer gaarne de Nuts-blbliotheek voortdurend ge opend zien, inplaats, van, zooals thans, op enkele dagen. De Voorzitter vermoedt, dat de openstelling op Zondagmorgen bü verschillende leden bezwaren zou ontmoeten. Ook is de groote moeielijk- heid de Zondagsdienst voor beambten, De conciërge wordt in de week op sommige uren vervangen. Voor den Zondag zou dat beslist een bezwaar zyn. Wat de Nutsbibliotheek betreft, - het voornemen bestaal tot nauwere samensmelting van deze boekerij met die van de Leeszaal te komen. Alleen de jeugdboeken zouden dan voor 1 cent per deel uitgeleend kunnen worden en de andere alleen aan de leden. Het is echter niet gezegd, dat hot Departement van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen deze ver andering wenscht. Des zomers worden geen boeken uitgegeven, opdat men dan gelegenheid heeft ze op te knap pen, enz. Over de kwestie van de openstelling op Zondagmorgen wordt nog uitvoerig van gedachten gewisseld. Do Voor zitter deelt mede, dat de regeling van de zaak, zooals die thans is, meer is een compromis tusschen de verschil lende opvattingen dan wel een prin cipieel standpunt van het Bestuur. Hierna wordt de vergadering ge sloten. De leerling-electricien P. J. van Os van de Ambachtsschool alhier is geslaagd voor de 4e kiasso van de Mathesis Scientiarum Genitrix te Leiden. Gemeenteraadsverkiezing. Voor de verkiezing van een lid van den Raad in het derde district, tor voorziening in de vacature-L. A. Hart- sinck, zijn Dinsdag candidaat gesteld H. P. Baak, door de R.-K. Kiesvereeni- ging „Eendracht" en door de Anti- Rev. KiesvereenigingW. Poll, door de Vrijzinnige Kiesvereeniging „Hel der"D. C. A. de Zwart, door de af- deeling Helder van de S.D.A.P. De stemming zal plaats hebben op Woensdag 21 April en de eveatueelc herstemming op Woensdag 28 April. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen: Tot groot leedwezen van de in fanteristen, manschappen en onder officieren dor Oostbatterij werd hun chef, majoor P. Q. Raraaer, Woens dagmorgen overgeplaatst naar Leeu warden. Te 7 uur stonden de manschappen aangetreden om den afscheidsgroet van hun geachlen chef aan te hooren, die met eenige goedgekozen woorden dankte voor de prettige samenwer king tijdens de mobilisatie onder vonden. De onderofficieren en manschappen zenden hun beste wenschen met den algemeen geaehten chef mede, dien zij noode zagen vertrekken en wen schen hem en de zijnen alles goed. Tentoonstelling. De Militaire Huisvlljtwedstrijd be loofd zeer interessant t,e worden. Het aantal ingezonden voorwerpen tot hiertoe valt buitengewoon mee. En er zijn dingen bij dis bet bezien waard zijn. Vrijdagavond en Zaterdag zal het zeker druk zijn - er wordt dan muziek gemaakt. De lage éntrée-prys is juist zóó gesteld om bezoek te krijgen van iedereen. De uren van openstelling zijn in een advertentie in dit nummer en op groote aanplakbiljetten vermeld. Wie kan moet werkelijk eens gaan kijken. Lage daad. Zaterdagnacht, ongeveer half een, werd de werkman B., toen hij op weg was naar zijl} woning in de Gasstraat, door een soldaat der land macht naar don weg naar „Dirks Admiraal" gevraagd. Bereidwillig liep de jnau een eind met den soldaat mee, maar tjjen zij eon donkere brandsteeg passeerden, srerd B. on verwachts door den soldaat aange pakt sf> op den grond geworpen. Bijna tegelijkertijd kwamen er nog twee soldaten bij, die vermoedelijk op eeu afstand waren gevolgd en ook zij hielpen eon handje mee, hielden B. stevig vast en beletten hem bet schreeuwen om hulp. Terwijl hij aldus machteloos lag en zich niet kon verdedigen tegen de brutale aan randers, werd hij beroofd van een portemoanait» .met ruim f 15.- en eon zilveren hóricge mek ketting, waarna het drietal Ijlings de" viucht narp. Een sergeant en drie soldaten van db landmacht, verdacht deze aanranding te hobbbii gepleegd, zijn door de politie sedert opgespoord en in arrest, gesteld. Zij waren gekazer neerd in de Sloepeniondaen oo de Werf alhier. Naar wij vademen heeft het viertal bekend.- Rampzalige wezens. Ze hadden voortdurend ruzie met elkander gehad en verscheidene malen was de yrou.w met haar 2 kinderen haar lastigen vent ontvjucht en thans woonde zij stilletjes in een krotje van vijftien stuivers, in de achterbuurt van de oude Helder, terwijl de lieve echtgenoot, wien zij eens eeuwige trouw gezworen had, naar buiten de gemeente was getrokken. De nood was in hut armoedige huisje menigmaal hoog gestegen en dan had zij zich geweld aangedaan terwille van die arme schapen en een briefje naar den man gestuurd of hij dan tenminste vcor zjjn kinderen een weinigje geld wilde oversturen. Doch hij had niets meer van zich lai,oii hooren en men dacht dat, hij dood was óf ergens in bot buitenland zat, want de correspondenties Kwamen geregeld met ..adres onbekend" torug. Tot hij gisteren in gezelschap van een paar broers onbeschaamd voqï haar oogen stond De arme vrouw schrikte lievig en was ten einde raad toen zij het doel van die onverwachte komst vernam de man kwam zijn twee kinderen opeiachen. Er was niets aan te doen - hij wilde, hij moest ze hebben, maar ze waren niet thuis en in de buurt, waar zs met andere kornuiten on bezorgd speefden, ging Jiij ze zoeken. Nu kon de moeder het in huis niet meer uithouden en ze holde de straat op en het duurde niet lang of daar kon zij zich niet meer bedwingen en gillend en snikkend, ais eon leeuwin die haar jongen verdedigt, viel zij op den vader aan, om hem die twee arme schapen weer af handig te maken. Dat mocht haar eerst met gelukken. Het werd een wedloop dooi steegjes en straatjes. Zij snelde als een furie den man na, haalde hem weldra in een worsteling ontstond en hij werd woedend en wierp haar op den grond. Dat hadden verschillende bewoners gezien en een troep mannen en vrouwen snelden verontwaardigd toe, balden de vuisten eu schreeuwden uitgelaten en kwaadaardig om de rampzalige echtgenoote en moeder te ontzetten. De ruwe man werd voor die menigte dreigende gezichten bevreesd en hij vluchtte met zijn kinderen een café biryien. Daar volgde men hem echter on middellijk, ontrukte hem de twee kleintjes en bracht ze terug naar de ontdane, doch spoedig gelukkige moeder, die daarop door een groote menigte vergezeld werd naar haar. huisje, terwijl de ontaarde vader gelijk een mishandelde hond afdroop. BINNENLAND. Belgische vluchtelingen. Van hoogerhand is bepaald, dat de Belgische vluchtelingen eerlang Zee land zullen moeten verlaten. Hier onder vallen niet alleen de armlasti gen, doch ook de niet onbemiddelden. De militairen en 1 Mei. Het lid van de Tweede Kamer, de heer K. ter Laan, heeft, naar Het Volk meldt, aan do ministers van marine en van oorlog de vraag ge steld of zij bereid zijn, hun medewer king te verleenen, ten einde, voor zoover de dienst het toelaat aan de gemobiliseerden, die dit wenschen, zooveel mogelijk vrij van dienst te geven, om hen in de gelegenheid te stellen, deel to nemen aan de viering van den 1 Mei dag. Steenkool voor stoomtreilers. De reeders van stoomtroilors te IJmuideD, inziende, dat de voorge stelde overeenkomst, waarbij do ge meente Velsen voor een derde zou bijdragen in de meorder te maken kosten voor den aankoop van steen kolen, voor die gemeente te bezwarend zou zijn, hebben zich thans tot de regeering gewend met het verzoek te willen bevorderen, dat het steen kolen bureau mot de reederB contrac-1 ten zal aangaan, die slechts van maand tot maand loopen en beide partljon slechts voor dien termijn binden. Eon vreemd verschijnsel. Aan do Hondsbosscho zeewering b\i Pelten (N.H.) spoelen de laatste dagen groote hoeveelheden zwarte kleefstof aan. Verscheidene vreemd soortige zeevogels zitten hierin vast en worden tusschen de palen der glooiing geworpen. Sommige dezer dieren leven nog. 's Rijks kustveriichting. Bij Kon. besluit van 10 dezer is aan den opzichter bij 's Rijks kust veriichting tc de Cocksdorp op Texel, J. Buis Pzn., op zijn verzoek, wegens meer dan 65 jarigen ouderdom, met ingang van 1 Juli, eervol ontslag uit zijne betrekking verleend. Diefstal van... een stuk mijn. Den ten Maart spoelde op het strand te Egmond aan Zee een mijn aan, welke den daarop volgenden dag door de kustwacht tot onploffingjwerd gebracht. Onder de belangstellenden in dit buitengewone karweitje be- hgorde ook de visscher T. Z. Hij zag dat een „flinke scherf' in zee' vloog hét was hoogwater. Z. hield die plaats lu zijn gedachten en tegen den avond, toen het laag wator was, ging hij met eon kriel (mand) op den rug h$t strand op. Het duurde al niet. lang of hij stootte met zijn voet tegen iets hards, dat onder hst zand bedolven was. „Jan, je bent net te laat" zei Z- trjomfankelijk tegen den timmerman J. v. d. Pias, die daarop wel zoo welwillend was het zware stuk koper in (le mand te leggen. Bekl.'s schoonzoon was met pet koper naar Alkmaar gegaan, waar hot aan een koopman te Alkmaar, dio eerst f7 bood, ten slotte voor f 11.25 werd verkocht. De schoonzoon kwam wel in JTfmond aan Zeo, maar het geld niet','Vam. de AUrrgaarscbe politie had het. hem afgenomen. Z., die Dinsdag voor do arrondis- sementr rechtbank terechtstond, ont kende lier keper wederrechtelijk te hebben meegenomen, hij had er niet ever gepiekerd of dit koper misschien zou todbehOQïejr a.cn den Staat der Nederlanden of heli militaire gezag, maar zjcj) gesteld op het standpunt „Wat men .;i de lucht laat springen, daar wil men niets'meer van hebben i" v. d. Plas, dio zei 's avonds wat op het strand te hebben geloopen, omdat hot lichte maan was en ook geenszins rjit nieuwsgierigheid - de president oordeelde, dat i;et. '"el alleen om wat te vinden geweest Vu zijn v. d. Plas had u.1. ook het springen van de mijn gezien („op een afstand", voegdo hij er uitdrukkelijk aan toe) verklaarde év.eirds Z., dat de mi litairen de grootste 3t,ukken van de gedemonteerde mllc hadden meege nomen, mafir de kleinere hadden laten liggen, waarvan verschillende per sonen als souvenir Iets hadden mee genomen. Het. O. M. achtte .bek!, niet te goe der trouw. Hel; vorderde fl" boete, subs. 5 dagen hechtenis. Alkm. Ct..) Tindiefstal. fn (jen afgeloopen Dinsdagnacht is te Rotterdam ingebroken in een pak huis van de N.ederlandsche Handel maatschappij aan de Boompjes. Men heeft zich dftn de z!jde.van de Scheeps- makershavcn, waarop hot pakhuis uitkomt, toegang verschaft, na twee Ijzeren spijlen doorgezaagd te hebben. Twee en dertig blokken Baukatin, elk blok wegende 35 kilogram en een gezamenlijke waarde van f2400 tot f 2500 vertegenwoordigende, zyn ge stolen. Het vervoer van het gestolene heeft waarschijnlijk met een roeiboot plaats gehad, waarmede inen tot, onder liet. plankier, dat. aan de zijde dor Soheopmakershaven langs het pakhuis loopt, was geuaderd, De Leidsche giftmengster. Men meldt uit Leiden: Mie van der Linden, geboren Zwanen burg, bijgenaamd de Leidsche gift mengster of Goeje Mio, is Maandag in de gevangenis toGorkura op ruim 70-jarigen leeftijd overleden, na on geveer 31 jaren in de gevangenis te hebben doorgebracht. IJmuiden, 15 April. Stilliggende trawlers. Reeds is liet aantal trawlers, welke stil liggen, ruim honderd geworden. Nog ongeveer een veertigtal zijn op zee, doch wanneer ook deze zonder kolen zullen zijn, ligt de geheele stoomvisschersvloot alhier stil. Daar de visscbershaven nu reeds overvol is van schopen, zullen waar schijnlijk de trawlers wel naar Am sterdam mooten gaan, daar, als wij goed ingelicht zijn, ligplaats in het Noordzeekanaal niet toegestaan zal worden. DE OORLOG. De algemeene toestand. Van den Weichsel af tot ongeveer den Uzsokpas heeft het front in Ga- lictè den vorm van een L. Wat de Russen nu hebben gedaan is een druk uitoefenen op de dwarsstreep van die L, met het doel om den elleboog van de L. naar het Zuiden te drukken, m. a. w. de verticale streep te ver lengen en vervolgens de horizontale streep te verbreken en het afgebroken gedeelte naar links en naar rechts om te buigen en te omvatten. Het behoeft geen betoog, dat het gelukken van zoo'n beweging voor de Oostenrljksch-Hongaarsche strijd krachten noodlottig zou kunnen zijn. De troepen langs de verticale streep van do L (waarachter Krakau ligtj en in het verlengde daarvan, zouden den opmarsch van de Russen naar het Zuiden on Zuidoosten (in do Hon- gaarsche laagvlakte en op Boedapest aan) niet meer kunnen stuiten. De troepenmacht daarentegen, die op het afgebroken gedeelte van de dwars streep der L en het verlengde daar van, zouden gevaar loopon geheel te worden afgesneden. Dit is dus in den laatsten tijd het streven der Russen geweest. Wat zij van hun doel hebben bereikt is dit: zij hebben de vorticale streep van de L inderdaad wat langer gemaakt, zoodat de elleboog in plaats van even ten Noorden, thans even het Zuiden van de Hongaarsche grens ligt. De dwarsstreep van de L is, vooral het deel dat het dichtst, by den elle boog ligt, uitgebogen, en daardoor, op een klein stukje in het midden na, in Hongaarsch gebied gedrongen. Nu is aan een poging tot door braak door middel van frontale aan vallen altijd een gevaar verbonden. Hoe verder men het aangevallen deel achteruit dringt, hoe meer geraakt, men ten opzichte van de andere deelen in een flankpositie, die bij een snel gelukken van de doorbraak eon voor deel kan zijn en een omvatting inlei den, maar 'als de opmarsch op den aangevallen sector slechts langzaam vordert, in een nadeel kan verkeeren. De dwarsstreep van de boven be sproken L heeft n.1. nog een reus achtig verlengstuk, dat een weinig naar boven buigt, en de Russen schij nen, om. met te meer kracht op de dwarsstreep van de L aan te vallen, hun troepenmacht tegenover dat ver lengstuk wat te hebben verzwakt. Wat nu de Duitsc'ners en Oosten rijkers trachten te doen, is hetgeen in een dergelijk geval volmaakt voor de hand ligt. Zij trachten den opmarsch der Russen op het in het bizonder aan gevallen front te vertragen of te stui ten, door tegenaanvallen hun vijand te nopen derwaarts nog meer troepen van dc rest van het front te brengen en intusschen willen zij dat verleng stuk, waarvan wij spraken, verder naar boven ombuigen, om zoodoende van de L een U te maken. Het hoeft wel geen betoog, dat mocht zulks ten v'Qlle slagen, dit de Russen weer in oen moeilijk parket zou brengen. Het waarschijnlijkst is echter, dat de Duitschors en Oostenrijkers even min als de Russen er in zullen slagen hun doel ten volle te bereiken. Maar zij kunnen reeds van succes spreken, als hun streven er naar het oogmerk der Russen verijdelt. De toestand ia nu dus zoo, dat ten Westen' van den UszOk-pas Oosten rijkers en Duitschers met moeite het opdringen der Russen paal en perk steileü en ten Oosten van djen pas juist het olngek'eerae het géval ls. (N. Rott. Ot.) De officieele legerberichten van 13 en 14 April, Het Fransche communiqué van den Hen meldt dat de 13e April over hot geheele front vrij kalm ver liep. Twee Duitsche vliegtuigen wer den gedwongen binnen de Fransche linies" te landen, terwijl een derde op eenigen afstand van dé Fra'nsche stellingen te land kwam. Door een Zeppelin werden bon) men geworpen op Bailleul, waardoor drie" burgers gedood wdéi), Jn het. boseh van Ailly word een aanval afgeslagen. In liet bosch van Montmare gingen de Fraoschen voor uit.. Twee tegenaanvallen werden afgeslagen. Velo Duitschors werden krijgsgevangen gemaakt. Een kanon van 37 cM. vele geweren en munitie worden buit gemaakt. Het. Duitsche bericht meldt, dat de gevochten tusschen Maas eu Moezel voortduren. Aanvallen der Franschen bij DJarcheville werden afgeslagen, nadat zij er eerst in geslaagd waron op een plaats in de Duitsche stelling door te dringen. Verder werden aanvallen afgeslagen in het Bosch van. Ailly, bij Flirey en (en Zuidwesten van Metzeral (Vo gezen). Het Russische legerberichl van den 18en meldt, dat Zondag en Maandag in de richtingen van Barti'eld on Stryj bijzonder hevig gevochten werd. De Russen gingen echter vooiuit. 53 of ficieren en 2700 man werden gevan gen genomen, terwijl een'kanon on een twintigtal mitrailleurs werden buitgemaakt. Bij Koziuwka werden vijandelijke aanvallen afgeslagon. Aan de Dardanellen. Tenedos, 13 April. De Engelsohe oorlogsschepen Renard en Londen zijn Maandag de Dardanellen binnenge stevend. Het eerstgenoemde schip drong meer dan tien mijlen ver door. De Turksche batterijen aan den Azia- tischen oever vuurden hevig zonder de schepen te treffen. De batterijen aan den Europecschen oever bleven werkeloos. De „Falaba". Van Duitsche zijde wordt een tegen spraak de wereld ingezonden van de Engelsche berichten over don onder gang van de „Falaba". Volgens deze mededeeling werd het stoomschip gesommeerd te stoppen en stoomde het toch door. Hot schip werd echter iugehaald. Toen werd 10 minuten tijd gegeven om van boord tegaan. De booten van het schip werden mot niet al te veel beleid gestreken, zoodat er verscheidene beschadigd werden. Intusschen groeiden de 10 min. welke waren gegeven om hot. schip te verlaten aan tot 23 min., zoodat er van de bewering dat er 3 of 5 min. zouden zijn toegestaan niets overblijft. Eerst toen verdachte schepen, waar van de commandant van de onder zeeër gevaar verwachtte, verschenen, werd een torpedo op het schip af gevuurd. Op het schip was toen be halve de kapitein niemand meer. Het was niet mogelijk passagiers te redden. Daarvoor is op een duik boot geen gelegenheid. De bewering dat de bemanning de verdrinkende menschen zouden hebben uitgelachen wordt met afschuw van den hand gewezen. Ook wordt tegengesproken, dat de duikboot de Engelsche vlag zou heb ben gevoerd. Oe „Kronprlnz Wilhelm". Londen, 13 April. De „Daily Tele- graph" verneemt uit New-York, dat de kapitein van de „Kronprinz Wil helm" ontkende kanonnen te hebben gekregen voordat hij op 3 Augustus New-York verliet. Het verklaarde die te hebben genomen van het Engelsche stoomschip „Correntina", dat hij buit maakte, kort nadat hij New-York had verlaten. De kapitein verhaalde, voordurend bezorgd te zijn geweest voor gebrek, doordat hij geen levensmiddelen had. In December leefde de bemanning van zijn schip bijna uitsluitend van rijst, veelal bedorven door zeewater. Daardoor ontstond beri beri aan boord, voornamelijk onder de gevangenen. De kruiser maakte een lading grijs laken buit van een Fransche stoom boot; de bemanning wérd toen ge kleed in de uniformen, van dit mate riaal gemaakt. De kapitein sprak met lof over de dapperheid van het Britsche stoom schip „Chasehill"; dit schip kreeg, na lang achterna gejaagd te zijn, vergunning te gaan, nadat vierhon derd gevangenen, mannen en vrou wen, aau boord van het schip waren overgebracht. De ontmoeting der kapiteins van de „Prinz Eitel Friedrich" en van de „Kronprinz Wilhelm" was zeer harte lijk. De levering van oorlogstuig. Washington, 13 April. De Ver- eenigde Staten hebben op scherpen toon geantwoord op de Duitsche nota, waarin geprotesteerd waü tegen de levering van oorlogstuig aan de bond- genooten der entente. Met nadruk wordt verklaard, dat een verbod van uitvoer een ongewettigde schending van de onzijdigheid zou ztjn en boven dien inconstitutioneel, Londen, 14 April. Aan de „Daily Tclegraph" is gisteren 'uit Washing ton gesèind Het antwoord van de Vereenigde Staten op de Duitsche nota 'oertref- fende de JeverlDg van oorlogstuig aan de bondgenooten is, naar ik ver neem, gisteren naar Duitschland ge seind. Het zal niet bekend worden gemaakt, voordat Gerard (de Ameri- kaansche gezant te Berlijn) er het Duitsche ministerie van buitenland- sche zaken van in kennis gestold heeft. In de Vereenigde Staten is men zeer onthutst over de handelwijze van Bernstorff, die In de pota 'ge protesteerd heeft 'tegen de versche ping van schietvoorraad en de Ver eenigde Staten heeft beschuldigd, de regelen der onzijdigheid niet nauw gezet 'te hebben dopn 'nakpmen, Een onderzoek is ingesteld om uit te maken, of Bernstorff op ejgen gele- genheid gehandeld heeft dan wel op last van het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken, Is het eerste het geval, dan is het niet onwaar schijnlijk, dat de Vereenigde Staten terugroeping van den gezant zullen vragen. Indien hij in opdracht heeft gehandeld, dan 7? 1 de president ver moedelijk een protest tót Duitschland richten. Van de Duitsche grens. De liooge prijzen, welke in Duitsch land zelfs voor eenigszins bruikbare werkpaarden betaald worden, werken aanstekelijk: ook in de nabijheid der Duitsche grens geeft men voor deze dieren reeds buitengewoon hooge prijzen. Hiervan een treffend staaltje. Een hoogst serieus man, dio voor zijn bedrijf enkele paarden noodig heelt, deelde het vólgende mede: „Ikkocht drie maanden goleden een vrij goed trekpaard voor 350 gulden. Dezer dagen verkocht, ik het voor 1150 gulden aan een bekend paardenhande laar. Daar ik echter vernam, dat het dier bestemd was voor oen bekend fabrikanl aan gene zijde der grens, heb ik den plaatselljken militairen commandant met den verkoop in kennis gesteld en mocht deze de af levering ontraden, dan zal ik als cor rect Nederlander mijn paard niet voor mogelijk verkeerde doeleinden be schikbaar stellen." De mcdedeoling bleok nader geheel juist. Geen wonder dan ook, dat er allerlei trucs gebezigd worden, om deze dieren óver de grenzen te brengen of te halen. Ter illustreering van het laatste, 't volgende ware voorvalEen land- bouwknecht was dezer dagen met twee paarden aan 't ploegen nabij de Duitsche grens. Daar vervoegt zich b|j hem oen bekendo, Duitsche grens bewoner, met verzoek, even een brief aan zün baas te brengen. De Duit- scher zou wel zoolaug op de paarden passen. Aldus geschiedde. Maar toen de knecht terugkwam, vond hij slechts, den ploeg terug: de Duitscher was met het mooie tweespan verdwenen de knecht hem na, over de grens, maar wordt door de grenswacht, als zijnde zonder papieren, „eingespertt". Wellicht komt hij na enkele dagen tegen een borgstelling van 400—600 mark weer op vrije voeten. De brief bevatte de mededeeling, dat de paar den wel betaald zouden worden. Het gebrek aan trekdieren is door den invoer van ruinen beneden 20 maanden uit ons land geenszins ver minderd. Deze dieren toch zijn na genoeg alle, zoo verzekerde ons on langs een Duitscher, afgericht ge worden en doen nu dienst in 't leger. En gelijk er aan do overzijde dei- grens groot gebrek is aan werkpaar den, schijnt men in Oost Pruisen groote behoefte te hebben aan paarde- tuig. Een verzoek hierom is thans in Westfalen en Hannover algemeen medegedeeld; er wordt bij vermeld, dat de Russen in Oost-Pruisen het paardetuig hebben vernield of on bruikbaar gemaakt. Laatste berichten. Van het Westelijke gevechts terrein. Londen, 14 Maart. Een telegram van 5 dezer van veldmaarschalk French meldt, dat de Engelsche ver liezen bij Nieuw Kapelle hebben be dragen 190 officieren en 2337 man gesneuveld, 359 officieren en 8173 man gewond, 23 officieren en 1728 man vermist. De bereikte resultaten zijn even wel zoo groot en verstrekkend, dat ze niet te duur zyn gekocht. Ver scheidene duizenden lijken van vij anden zijn op het slagveld geteld en 12.000 gewonden zijn per spoor ver voerd. Alle Engelsche verliezen zijn bin nen enkele dagen aangevuld. Aan het stot van zijn bericht dringt French op het verschaffen van een bijna oubeperkten voorraad munitie aan. Van het Oostelijke gevechts terrein. Weenen, 14 April. Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier De algemeene toestand is onvor- anderd. Op het front in de Karpathen zijn op de meeste sectoren slechts geschut- gevechten gaande. Ten Noordwesten van den Uzsok-pas is de door do Rus sen tot voor enkele dagen bezette stelling geheel veroverd door een aanval van het 19e en 26e Hon gaarsche infanterie regiment. In Zuid-Oost Galiciö en Boekowinu is het rustig. St. Petersburg, 14 April. Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier: Ih de Karpathen duren de gevech ten bfi den Uzsok-pas voort. In den nacht van 13 April zijn onze troepen eenigszins vooruitgekomen en hebben herhaalde tegenaanvallen van den vijand op de hoogten ten zuiden van de linie Volosate—Boekowec afge slagen. Wij hebben in die gevechten ongeveer 1000 gevangenen gemaakt en twee machinegeweren vermeestera. Pogingen van den vijand om tegen de hoogten ten zuiden van Koziuwka en in BpehowiDa, op den rechter oever' van do Pruth in de streek van Czernowitz, tot het offensief over te gaan, zyn mislukt.. Op de overige sectoren van ons front is het volmaakt rustig gebleven. Overal zijn de wegen door den in gevallen dooi uiterst slecht. Londen, 15 April. Op de kust vau Northumberland hebben Zeppelins bommen geworpen. Om 8 uur pas seerde, gebruik makend van (le duisternis, een Zeppelin over Blyth en wierp boven het kolendistiici een 20-tal bommen, ^ie weinig schade aanriQhtten. Vervolger^ koerste de de Zeppelin boven Wallsend, Oram- lington en eenige andere plaatsen, Toen de Zeppelin dicl\t bij Newcastle was, werden alle lichten spoedig gedoofd en maatregelen genomen om het luchtschip te doeg verdwijnen, De schade is zeer gering, persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Ten slotte verdween de Zeppelin over de Noordzee. Omstreeks 11 uur des avonds was de rust weer normaal. Trawlers vermist. Acht te Grlmsby thuis hoerende trawlers zijn zooveel over tijd, dat men ze als verloren beschouwt. EU; schip had een waarde van ongeveer f- 7006 en een bemanning van 10 koppey. Telegrammen,ontvangen tijdens het afdrukken van ons blad. Weder een Nedarlandsch stoomsohlp getorpedeerd. gisteravond te h uur werd het Nederlandscho stoomschip „Katwijk" van de maatschappij „Stoomschip Katwijk", firma R. Hart Dekker, te Rotterdam, dat zich op de thuis reis bevond, getorpedeerd, terwtll hel ten anker lag 7 mijl benoorden het lichtschip „Noord-Hinder". De bemanning, uit 23 koppen be staande werd gered en opgenomen door het lichtschip. Hedenmorgen is een vaartuig van het Loodswezen uil Vlissingen vertrokken om de be manning af te halen. Nader vernemen wij, dat het stoom schip „Katwijk", den 27en Maart van Baltirüore mot een lading graan aan boord, bestemd voor de Nederlandscho regeering, was vertrokken. Het laatst werd het schip gesignaleerd van Dover. Voor zoover bekend, heeft liet schip geen andere havens op de reis aan gedaan. Het schip voer onder bevel van kapitein E. Teensma. Het was ge bouwd in 1903, en had ma grootte van .2040 bruto tonner). Het stoomschip zonk in 20 minu ten. Nederlanilsche trawlers opgebracht. IJmuiden, 15 April. Bij de betrok ken reederijen is uit Hamburg bericht ontvangen, dat vier stoomtrawlers, genaamd de „St. Nicolaas", „deEén", „de Twee" en „de Rijnland" door Duitsche torpedobooten naar Cux- haven zijn opgebracht. Nadere bij. zonderheden ontbreken. Den Haag. Naar wij vernemen heeft Z.E. dc Vioe Admiraal F. Tydoman, directeur en commandant der Marine werf te Amsterdam, aan Hare Majes teit verzocht om in verband met de opheffing der Rijkswerf aldaar hem ontslag te willen verleenen tegon 1 Juli a.s,, indien de tijdsomstandig heden het zullen toelaten. SPORT. Voetbal. Om het gouden kruis. Onze plaatselijke clubs zijn inden gouden-kruiswedstrijd niet bijster ge lukkig geweest. Reeds in de eerste ronde werden beide er uit gespoeld. H.B.S. werd in een woest gespoelden en slecht geleiden wedstrijd met 2-4 geslagen door Z.F.C. II, terwijl H.F.C. .in Assendelft met 1 -2 moest onder doen voor de club van dien naam.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2