Die Kino-Königin. Voornaam Boelgoed Christelijke Gedeformeerde Kerk. Militaire mg GEOPEND: OP WOESTE GOLVEN. Na afloop BAL. Openbare Vergadering Het Wilhelmus, DINSDAG 20 APRIL 1915, 8 uur, Afscheidsvoorstelling van het WienerOperetteGezelschap GEORG BRAUN Notaris VANlOUWENINGE, Veestapel en Paarden Notaris VAN HOUWENINGE, den geheelen uitmuntenden VEE STAPEL en verderen INVENTARIS, re Notaris STAMMES nieuwste modellen - elegante coupe confectie - afdeeling DE ZON, Heldepv Ingezonden Mededeeling. f*S cp RIJWIEL.. RIJTUIG.AUTOBANDEN wjnrborgt .oUdit.lt. Fabriek Htvea. Hoogemid (Qrouincenj I LIJST van ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN. Naam: Beroep: Woonplaats: Van: S. Spanjer, hut«h., Keizerstr. 108a. Manheli D. Renslioff, verlolU.Spoorstr. 51. Hoorn. H.MeUer, Com.d R W. J.'tVoldstr. 105. A'dam. Gor. J.v.d.Slu(|s,aorgt kon .Botbastr.M T. Qaheer, dloiiHtl. Kwswn Callantsoog. J. Poppen, huleb., Bothastr. 40. Wlorlngen. L. Booy, zonder, Molenstraat 154. GInneken F. Elsenaar, z., v.Hogend.slr. 1. Wagoningen. N .U. Wed. J.S.Bersoo, z„ Molenatr. 97, Amsterdam. P. J. Wage,roarlnlor, Acbterstr. 10, Brugge. P.H.Huber.s-miiClidr.v.Hogond sU 19,Vlis3in| W. D. Luiten, mam., P.Heinstr. 84, Leiden. I D. Man, werkman RW, Ruiterstr. 43, A'dam. 0. Hoogland, fotograaf, KrommesteegS, Elberfeld. Te dag adventist. WedJ.L.Peeman, z.. Breewateretr.12. A'dam. Ger. Wed. T. G. Boshoff, Wilhelm.str. 18, A'dam. VERTROKKEN. Naam: Boroep: Van: Naar: G. L. Kellsor, matroos, Hoogstr. 36, A'dam. G.TrooBt, ondonvüzor. D(|kw, 84, Curacau. Geen. W.Annos, gopenB. 2o Vroonstr. 82, A'dam. P. J. Berkhout, z., Vlamingstr.7, Haarlem. D. Kooy, schipper, Slulsd(jkatr. 61, 's-Hage. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Iodiö: Verzendingeweg. Per: Datum der tor poet- bezorging. T(jd8t der laat. busl. a/bPostk. zoepost vla Amstordam zoojiobL via Rullerdam Cl Holl. mail vla Oenua Holl. mail via Napels O «01. brlov., brlefk. en aangeleok. slukkon. 28 Apr. 30 19 20 655'sav. 0.65'aav. 655'sav. 8.60's av. Naar Atjeh en onderhoorigheden in de Oostkust van Sumatra: iver Engeland eiken Dlnsd.11115 '8 m. Naar Guyana (Suriname) Naar Curagao, Bonaire en Aruba: zeepoBt vla Amsterdam I 29Apr. j 656 's mail vla 8outhampton eiken Maan-j of Queenstown dagenDond.j 1216'8 Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba II vla Engeland Naar Kaapland, Natal, OraDje-Rivier- kolonie en Transvaal eiken Donderdag, 12J6 'f LIJST van onbestelbare brieven en briefkaarten. Brieven Binnenland. Sanitas, Amsterdam; Schilder "W. Amsterdam. Briefkaarten Binnenland Brayns M., AmsterdamHaan de J., Janse M., Amsterdam; Kosjer J., Amsterdam; Kruik K., Tilburg; Lie- berkts J., Tilburg; Marinusse, Vlis- singen; Simons J., AmsterdamSmit P., Amsterdam; Smith C., Nieuwer Amstel; Visser H., Hoorn. PLAATSELIJK NIEUWS. De Electricien-leerling J. F. Winter van de Ambachtsschool alhier, heeft met goed gevolg examen afge legd voor Mathesis Scientiarum Geni- trix en voor het NatuurkundigLabora- tariumderRIjks-Uni versiteit te Leiden Mejuffrouw H. J. Brems van hier, thans te Reuven is te Venlo geslaagd voor akte Lager Onderwijs. Men bericht ons dat de candi- datuur van den Heer H. P. Baak door de Chr.-Hist. en Anti-Rev. zal gesteund worden. N.V. Texels Eigen Stoomboot- Onderneming. Beperkte dienstregeling, aanvangende 19 April 1915: Vertrek Texel 6.80 v.m., 10.45 v.m., 2.50 n.m. Vertrek Nieuwediep 9.15 v.m., 12.15 n.m., 6.85 n.m. De Zeppelin. Gisterenmorgen kwam bij ons van verschillende zijden het bericht in, dat een groot luchtschip zeer laag over onze forten was ge vlogen, en dat het schip door de militairen was be schoten. Doze geruchten waren zeer overdreven. Bij onderzoek bleek het volgende Vrijdagmorgen te ruim 5 uur kwam uit het Zuiden de Zeppelin L 7 aau- zetten. Het schip volgde deHolland- sche kust, totdat het, op eenigen af stand van den vuurtoren op Kijkduin gekomen zijnde, dwars overstak en in Noord-noordwestelijke richting zijn koers vervolgde. Blijkbaar hield men precies de grens van de territoriale wateren. Do bemanning van de sleepboot „Titan", die buitengaats op haar post lag, kon - omdat het luchtschip op geringe hoogte vloog de inzittenden goed onderscheiden en het nummer waarnemen. Het voerde de Duitsche vlag. Naar da bollenvelden In den Anna Paulownapolder. Voor hen, die van plan mochten zijn dezer dagen de bollenvelden in den Anna Paulownapolder te bezich tigen, het volgende: Wie fietst, laat zich aan de Kooi overzetten en trapt dan langs Schor en Verlengde Stoomweg tot de Zahd- vaart, waar men bij de Halte Bree- zand een drietal zeer mooie gedeelten aantreft. Men volgt dan de Zandvaart tot de Molenvaart, waarvan men de Noordzijde neemt, om bij Westeinde de Zuidzijde te volgen tot Driebruggen. Vandaar gaat het langB de Kromme tocht (Midden vliet) en Grasweg naar den Kanaaldijk, waardoor men weer bij het Westeinde komt. Gevoeglijk kan men dan langs den Schorweg weder de Kooi bereiken, waarbij men gelegenheid heeft nog even de bollen- plaats aan den Koningsweg te be zoeken. Wandelaars doen 't best, wanneer ze sporen Zondag (op andere dagen stopt deze trein daar niet) met den trein van 12 uur bijv. naar de Halte Breezand. Ze volgen dan verder de zelfde route tot aan den Grasweg, maar nemen daar don weg naar het station Anna Paulowna, vanwaar ze te drie of anders omstreeks zes uur weder huiswaarts kuunen keeren. Vereaniglng „Ambachtsschool voor Helder en omstreken". Woensdagavond had inde Bestuurs kamer der Ambachtsschool de jaar- lijksche algenieene vergadering plaats. In tegenstelling met andere jaren was dozen keer de belangstelling tamelijk groot, hetgeen den Voor zitter, den heer D. H. Giüowald, aanleiding gaf hier ziine blijdschap over uittedrukken. De notulen der vergadering van 25 Oct. 1914 worden gelezen en zon der op- of aanmerking goedgekeurd, Daar eenige heeren nog eene elders gehouden vergadering bij willen wonen, wordt op hun verzoek eerst, punt 4 der agenda: Bestuursverkie zing van 2 leden, inplaats van H.H. A. Korff Jz. en J. Hubbeling, behandeld. De aanbeveling van het Bestuur bestaat uit de heeren M. Schoo en van der Vet. Eerstgenoem de is door het Bestuur aanbevolen met het oog op den Marinecursus. Beide heeren worden met 14 en 13 stemmen gekozen. Hierna wordt het Jaarverslag 1914 uitgebracht en zonder opmerking goedgekeurd. Dit zal in druk aan de leden worden verzonden en voor be langstellenden verkrijgbaar worden gesteld. Uit de rekening en verantwoor ding van den penningmeester, den heer Kastelijn, memoreeren wij, dat de ontvangsten en uitgaven hebben bedragen f25702.80' met een na- deplig saldo van f217.24B. Dit na- deelie saldo, dat aan het begin van het jaar f947.40' bedroeg, is, hoofd zakelijk door meerdere schoolgeld opbrengst (f300.-) en hoogere op brengst der verloting (f 100.—terug gebracht tot f 217.24', zoodat de ver- eeniging f730.16 vooruitgegaan is. B(j monde van den heer W. N. Francken wordt namens de commissie tot nazien der rekening en verant woording, geadviseerd tot goedkeuring der rekening. De commissie heeft met veel genoegen boeken en be scheiden nagezien en in de beste orde bevonden en brengt een eere- saluut aan den penningmeester, den heer Kastelijn, voor de betoonde accuratesse. Tot bijzondere opmerkingen gaf bet flnantieel verslag geeneaanleiding; wel is er in de commissie over ge sproken of het niet mogelijk zou zijn jaarlijks een balans te maken, hoewel de commissie zich de daaraan ver bonden groote bezwaren niet ODt- veinsdé. De Voorzitter voelt niet veel voor een balans. De vereeniging is eene inrichting van onderwijs, die hoofd zakelijk drijft op subsidies en particu liere bljdritgeD. Hot is geene zaak, die winst oplevert. Uit de rekening blijkt voldoende hoe de gelden worden besteed. Een ander geval is het op maken van een inventaris. De heer Kastelijn is van dezelfde meening, maar vindt het wel noodig een inventaris der school optemaken. Een balans is ook hierom al moeilijk te maken, omdat men uitteraard fictieve cijfers zal krygeu- Welke waarde heeft het gebouw bijvoorbeeld Dat is zeer moeilijk uittemaken. Voor ons, dio het gebouw gebruiken, heeft het gebouw veel meer waarde dan voor den buitenstaander. De heer Francben merkt op, dat het verschil tusschen een inventaris en een balans niet zoo groot is, doch de heer Kastelijn zegt nader, een inventaris zonder cijfers te bedoelen, dus alleen lijst. Ook de directeur der school, de heer Besseling, is tegen het maken van een balans, voornamelijk op dezen grond, daar hij vreest, dat, bij het aaDgeven en waardeeren van eenig bezit., er ook een drang zal ontstaan om dat bezit te vermeerde ren. En dat zou dan ten koste van het onderwijs geschieden. Overigens bestaat reeds een niet gewaar deerde ontwerp-inventaris, waar geregeld op wordt afgeschreven. De Voorzitter zegt toe, dat een inventarislijst zal worden opgemaakt en dankt de commissie voor haar werk. Alsnu zijn aan de orde eenige mede- deelingen. Van den Min. van Binn. Zaken is bericht ontvangen, dat een subsidie van f14000.- zal worden uitgekeerd voor dit jaar. Het vorig jaar bedroeg het subsidie f12000, en, waar subsidie-verhoogingen voor andere inrichtingen, welke door den Min. reeds toegezegd waren, groot,en- deels ingetrokken zijn, mag het, zegt de Voorzitter, wel gewaardeerd wer den, dat de Min. voor deze instelling de verhooging van subsidie gehand haafd heeft. Zeker is dit voor geen gering deel te danken aau den Insp. M. O., den heer H. J. de Groot., die krachtig medegewerkt heeft aan de handhaving van dit subsidie. Tot conrierge der school is, inplaats van den overleden titularis, benoemd de heer N. Heijhlok. Aan 34 leerlingen werd h'et getuig schrift bij het verlaten der school uitgereiktvoor den nieuwen cursu3 hebben zich 78 candidaten aangemeld, zoodat die thans met 179 leerlingen I begonnen is. Het ambachts onderwys mag zich in toenemenden bloei verheugen, en dit is van dien aard, dat het gebouw te klein is gebleken. Reeds is eene commissie benoemd, bestaande uit. de heeren Kastelijn, Ver hey en Besse ling, wier taak het zal zijn, met plannen ter uitbreidine te komen. Sinds 1 Januari 1915 wordt een marine avondcursus gehouden voor matrozen met kort dienstverband. Lokaal en leermiddelen worden door do Vereeniging gratis afgestaan. Deze cursus begon met 49 leerlingen, de nieuwe cursus telt er 94, 't hoogste aantal deelnemers bedroeg 104. De onderhandelingen tusschen het be stuur en de directie der Marine werden geleid door overste Gooszen. Aan vankelijk waren aan den cursus 5 leeraren verbondenthans zijn er 7. De Stelling-Commandant, Z. E. de Vice-Admiraal Naudin ten Cate, gaf blijk van zijne belangstelling door de school te bezoeken. De resultaten van het onderwijs, zoo van dag- als avondcursus, zijn uitstekend te noe men, hetwelk te danken is aan den ernst en de toewijding van directeur en leeraren. Hun wordt te dezer plaatae god woord van hartelijk en dank gebracht. De Marine-avond cursus is een beslist succes. Voor een teekencursus voor land weermannen stelde het. Bestuur een lokaliteit beschikbaar, desgelijks voor kader opleiding. Wapueer we nagaan, aldus besluit de voorzitter, welke werkzaamheden aan het secretariaat en penningmees terschap verbonden zijn, dan kunnen we niet genoeg de groote werkkracht dezer beide functionarissen waardee ren. Wo hooien in het financieel verslag cijfers van f30.000.-, dai zijn alle bedragen, die ontvangen zijn en verantwoord moeten worden, tn als we dan van iemand als den heer Francken, die beter dan wie ook deze werkzaamheden beoordeelen kau,zulk een onverdeelde lof hooren, dan zal spr. ongetwijfeld de tolk z\jn der ver- gaderiug, door de Vereeniging toe te wenschen, dat zij nog jaienlang dezen penningmeester moge behouden. (Ap plaus). En wat onzen secretaris betreft, die te zorgen beeft dat de verdere administratie in goede orde geschiedt van iemand als de heer Bommel kan men niet anders dan den groot sten ijver verwachten. (Applaus). Daar niemand verder het woord verlangt, wordt de vergadering ge sloten, nadat de voorzitter den wcnsch heefc uitgesproken, dat de pogingen, de school uittebreiden, mogen slageD. „De Levensmiddelenvoörziening door de Regeering". Het lid der Twtede Kamer J. W. Albarda sprak over bovenstaand on derwerp Donderdagavond iu „Tivoli", daartoe uitgenoodigd door de afd. Helder der S. D. A. P. De zaal was nagenoeg geheel gevuld. De voorzitter der afdeeling, de heer Verstegen, zette uiteen, dat deze le zing een gevolg was van de op het Paaschcongres te Arnhem aangeno men resolutie, waarin besloten werd een agitatio te beginnen tegen de economische gevolgen van den oorlog om te ontkomen aan het voortdurend opdrijven der leveDsmiddelenprijzon, alsmede om te komen tot een betere zorg vau regeeriugswege aan werkloozeu en aan de gezinnen van de gemobiliseerden. Al hebben wij hier Eiet de werkloosheid, w(j hebben toch de stijgiDg der levensmiddelen en daartegen moeten wij front maken. Spr. gaf daarna het woord aan den heer Albarda. Deze zetto uitvoerig uiteen hoe tengevolge van den wereldoorlog een geweldige economische crisis in begin Augustus ontstond. Deze oorlog is eigenlijk de eerste groote wereld oorlog, die het kapitalisme in zijn huidigen vorm beleeft. In het begin der 19e eeuw hadden we de Napo leontische oorlogen, maar hun invloed is niet te vergelijken bij dien van dezen wereldoorlog. Honderd jaar geleden was elke Staat nog veel meer een economisch geheel. De productie was grootendeels nationaal, de bui- tenlandsche handel en het interna tionaal verkeer waren bijzaken. De gevolgeu van een oorlog Waren dus toen uitteraard van niet zoo ver strekkende beteekenis, en landen, die niet in den oorlog betrokken werden, ondergingen slechts in geringe mate den invloed ervan. Thans is dat an ders de wereldproductie, het wereld verkeer hebben gemaakt, dat, als thans tusschen voorname Staten oor log ontstaat, betrekkingen verbroken worden, waardoor ook de neutralen voorzien moeten worden van levens middelen. En vooral wij, Hollanders, hebben al dadelijk in Augustus den invloed ondervonden van het ver stoorde evenwicht, daar wij met onze havens als het ware de vrachtvaarders van Europa zijn. Wie thans in Rot terdam langs de Boompjes loopt, her kent de anders zoo drukke stad niet meer. Ook in verschillende takken van nijverheid is het stil geworden door gebrek aan grondstoffen, die uit het buitenland moeten komen, waar door tal van industrieën tot stilstand zijn gedoemd. In zeker opzicht is die afhankelijkheid van elkaar een goed teekenzij vormt in de toekomst meer on meer een hechte band tus schen de arbeiders van alle landeD. In Augustus werden tal van goede vrienden van het kapitalisme, een oogenblik tot radeloosheid gebracht. Altijd hadden ze het stelsel zoo be wonderd, en nu ontstond er toch, in weerwil dat het heersebte, wanorde uit in plaat3 van orde. En ze dach ten dat de laatste dagen van het kapitalisme gekomen waren. In socialistische geschriften hadden ze immers vaak gelezen, dat het kapi talisme aan eigen consequenties te gronde zou gaan. Thans schrijven de burgerlijke tijdschriften, dat het kapitalisme bestand is gebleken tegen de groote stormen, die het doorstaan heeft. Maar waardoor is het op de been gebleven Niet door eigen kracht, maar doordat de regeerders naar middelen grepen, dio ze anders zoo verfoeiden, doordat ze in de lijn der sociaaldemocratie de staatsbe moeiing over allerlei artikelen uit strekten. 'tWas echter geen socia lisme, wat zij bedreef, want het hield het privaat bezit intact en leverde dus wel eenige voordeelen op aan den arbeider, maar belette niet, dat het winststelsel zijn hatelijk karakter behield. Spr, besprak nu de door do Re geering bij den aanvang der crisis genomen maatregelen. Deze waren 1. Maatregelen voor georganiseerde werkeloozen, werkeloozenfondsen, enz. Te danken aan het iutiatief van bet N. V. V., dat aanstonds een plan gereed had en by de Regeering ge hoor vond. 2. Maatregelen voor ongeorgani seerde werkeloozen, de Steuncomi tés. 8. Vergoedingen voor gezinnen van gemobiliseerden. 4. Uitvoerverboden. 5. Vaststelling van maximumprij zen. 6. Aankoop van regeeringsgraan, etc. Welke 6 punten hij vervolgens aan nadere kritiek onderwierp. 1. De werkeloozenfondsen hielden geen rekening met den langen duur der crisis en zullen de uitkeeringon moeten verhoogen. 2. Ten opzichte van de uitkeering door Steuncomités heerscht de grootst mogelijke willekeur. Iu verreweg de meeste gemeenten zijn deuitkeeringen onvoldoende, gevolg van het wille- keurige particuliere initiatief. Meer dan eens is door de s. d. kamerfractie hierop gewezen in de Tweede Kamer ter voorkoming van woninguitzettin gen. In enkele gemeenten is eene noodiegeling gemaakt om de arbeiders te weerhouden van uitgezet te worden. Het wetsontwerp Mendels, dat deze zaak regelde, werd verworpen: er was aau dergelijke maatregelen geen be hoefte, zeide aren. De put is sindsdien opengebleven, en vele kalveren zijn er ingevallen. Naarmate de crisis luwt zal dit erger worden. Hoe kouder het is, des te warmer kiopt het hart voor den werkman, maar ais de kou voor bij is, denkt men, dat de nood ook voorbij is. 8. Ook op dit punt valt niet alles te loven. De toepassing wordt byna geheel aan de willekeur vau den burge meester overgelaten. Eenig succes heeft de s. d. Kamerfractie bereikt, maar dit systeem van burgemeester lij ke willekeur heeft men gehandhaafd. 4. Er is door de Regeering in dit opzicht veel goeds gedaan, maar toch niet zoo dat niet. menig groothande laar eeu zoet winstje maakte. En groote hoeveelheden rijst, cacao, enz., werden maar steeds uitgevoerd, ter wijl het Nederlandsche volk met hon gersnood bedreigd werd. Ten opzichte van varkens werd bv. een politiek gehuldigd, die wij uiet niet kunnen begrijpen, maar die waarschijnlijk onder pressie stond van het buiten land. 5. De Regeering is er gauw bij geweest om de gemeenlen aan te schrijven, maar sommige prijzen zijn te hoog, andere te laag getaxeerd. Een en ander is niet met den noodigen ernst behandeld. 6. De aanvoer van regeeringstarwe heeft ons niet goedkooper brood be zorgd. Het is niet do schuld dor Re geering. Het graan komt deels uit Amerika en de Amerik. kapitalisten wisten van den in Europa heerschen- den uood te profiteeren door kleine hoeveelheden tegen hooge prijzen los te laten. Gevolg van een en ander is, dat er nog bittere nood heerscht. Inder daad is er eenige vermindering van werkeloosheid. Hetaantal werkeloozen van leden van het N. V. V., dat op 1 Dec. 19000 bedroeg, was op 1 Maart gedaald tot 13000, doch bedraagt nog altijd eon groot getal. Die nooden zijn des te erger, omdat tevens alle levens middelen duurder zlju geworden. Spr.' geeft enkele cijfers, In het „Rechte Spoor", katholiek blad, geeft men de volgende: Vóór de crisis kon een arbeider er komen voor f 14.88 per week. Thans betaalt hij voor dezelfde levensmid delen f 17.79. Dit is een lijstje uit het „Handels blad" Een hoeveelheid levensmid delen, die vóór den oorlog f 19.66 kostte, kost thans f22.14, eene stijging van ruim 12%, enz., (spr. geeft uog andere cijfers) en nu was 1914 al een zeer duur jaar. Als dat zoo doorgaat, zullen de gevolgen zich nog lang na den oorlog doin gevoelen, want men stelt de arbeidersklasse niet straffeloos aan zoo'n crisis bloot, 't Gaat er mee als in een storm, slechts de krachtige booineu blijven ^bestand, de zwakken breken en ontwortelen. Maar als de storm hevig en van langen duur is, dan gaan ook de sterken. En het is het belang van het kapitalisme zelf, om de arbeiders krachtig te houden. Wij vragen dus om maatregelen tot leniging van den nood en meenen met recht eenige eischen te kuunen stellen. Indien er één klasse onschul dig is aan den oorlog, dan zeker de onze. Wij hebben niet alleen het recht, maar ook den plicht die eischen te stellen, omdat het van ons toe komstig geslacht zal afhangen of dergelijke ontzettende crisissen, als wij nooit nog beleefd hebben, herhaald zullen worden. Wij weten niet wat de toekomst ons brengen zal. Het gevaar voor telkens terugkeerende oorlogen is groot. Daarom is het van het aller grootste belang, dat do arbeiders klasse sterk blijft-, dat zij niet demo raliseert en daardoor machteloos wordt. Na den oorlog bestaat ook nog het kapitalisme. Er zqu behalve millioe- neri aan menschenlevens, ook millioe- nen aan kapitaal vernietigd. Het geld wordt dus duur, er zal groote druk op do loonen worden uitgeoefend, terwijl de duurte zal blijven bestaan. Inplaats van de gevallen mannen, zullen vele weduwen en weezen, die een klein pensioentje vaD het Rlik geDieten, in fabrieken en werkplaatsen arbeid zoeken, zoodat het aantal goed koops werkkrachten vermeerdert. Dit mag niettemin voor ons geen reden zij u om vrouwenarbeid te gaan verbieden, 't zou wreed en misdadig zijn. Voor den arbeider breekt een zwarte tijd aan, ondanks een ongekend tijdperk vau bloei. Want de industrie zal zich haasten de schade intehalen, er zal op een ontzettende manier gepro duceerd worden. Maar dit zal slechts kort duren. Net als een zieke, die te vroeg begint te werken. Hij stort weer in. In IS71 ging het ook zoo. In 1873 reeds kwam de groote crisis. Wat kunnen wij ten slotte doen om inzinking te voorkomen Aan dringen bij de RegeeriDg om graan beschikbaar te stellen tot zulk een prijs, dat daarvan brood kan worden vervaardigd tot denzelfden prijs als in Augustus. Dat zal de Regeering waarschijnlijk een 3 millioen per maand kosten. Dat is veel geld, maar de mobilisatie, die ook noodig is dat erkennen wij onmiddellijk, ver slindt) als het derde crediet wordt toegestaan, al 150 millioen gulden, en afwering van het hongergevaar is even ï.oodig als afwering van het oorlogsgevaar. Het zal niet zonder slag of stoot gaan, maar het scheelt veel of men in de Tweede Kamer staat als eenling, met oen kleine groep kiezers, dan wel als vertegenwoordiger van een machtige partij. En daarom komen wij weer tot u, altijd tot u. Ondanks den godsvrede willen wij de arbeiders weer eens te zamen hebben. Men moet vooral niet denken, dat wij nu, tijdens den aanvaarden godsvrede, jezworon kameraden zijn met het capitalisme. Maar het spreekt van zelf, dat we thans geen actie kunnen voeren voor staatspensioneering en algemeen kiesrecht. Die komen op den achtergrond voor het grootere belangde duurte der levensmiddelen. Komt allen dus op den 25en April te Rotterdam, waar een groote de monstratie zal worden gehouden! Voor debat meldde zich niemand aan. De voorzitter, de heer Verstegen, hield een korte rede, waaiiu hij den candidaat der S. D. A. P. in district III warm aanbeval. Hij wees op de be ginselloosheid der vrijzinnigenhoe wij in onzen Raad een zeer vrijzinnig man hadden, die, zoodra hij zijn raads- zetel verwisselde voor den wethou- derszetel, de eenige was, die stemde voor de verhooging van den gasprljs Gevolg van het niet aanvaarden vaD een vastomlijnd program. En met den Katholieken candidaat is het evenzoo. Men weet niet of hij vleesch is of viacb, men kent hem niet anders dan als Katholiek werkman. Den sociaal democraat daarentegen kunt gij op zijn program ter verantwoording roepen. Lezing over Fr. Nletzsche. Hadden wij onlangs een zeer inte ressante lezing van den Zutfenscben redemeester dr. Vjin den Bergh van Eysingaover Waener's Parsifal, thans hoopt de Haarlemsche geleerde dr. Den Hartog a.s. Woensdag eono lezing te houden over Wagner's grooten antagonist, Friedrich Nietzsche. Wti twijfelen niet of ook deze lezing zal weder vele belangstellenden trekken. Voor nadere bijzonderheden verwij zen wi j naar de desbetreffende annonce in dit nummer. Advertentiën. D.V, Zondag vm. 10 uur en 'savonds 5 uur, Ds. H. C. BINEE, van Groningen. Dinsdagavond: GEEN DIENST. in de Ambachtsschool, aan de Laan, te Helder. ZATERDAG 2-4 u. 25 ets., 6 - 9 u. -10 ets. ZONDAG 2-4 u. en 6-9 u. - 10 ets. MAANDAG 2-4 u. en 6-8 u. - 10 ets. MILITAIREN beneden den rang van Onderofficier: toegang 5 ets. MAANDAG voor Militairen GRATIS toegang. Eventueele BATEN voor het PI. Steuncomité. Geheelonthouders Tooneelvereeniging „D. O. V." (Door Onthouding Vereenigd). HELDER. UITVOERING op WOENSDAG 21 APRIL 1915, 'savonds 8 uur, in „CASINO". OPVOERING van: Tooneelspel in drie bedrijven, van IJ. C. SCHUITMAKER, gevolgd door: Haar Verjaardag, van G. KLOMP. Entrée 25 ets., Militlaron 15 ets. met 1 ct. Stedelijke belasting. PROGRAMMA'S zijn verkrijgbaar: Spoor straat 110, Weststraat 106 en 's avonds aan de Zaal. Zaalopening half 8 uur. op DINSDAG 20 APRIL A.S., in de BEREF. KERK, Spoorstraat. Aanvang half acht. SPREKER: DR. K. DIJK, van Rijswijk. ONDERWERP een nationale psalm in den nacht Toegangsprijs 10 cent. Militairen beneden den rang van Onderofficier vrij. „CASINO"-GEBOUW. Impressario B. GOSSCHALK. Operette in 3 akten van GEORG OKONKGWSKI u. JULIUS FREUND. Musik van JEAN GiLBERT. PopulaiiB melodién„Liebliche kleine Dingerchen", „In der nacht", „Man lacht, man lebf, man liebt". Deze Operette heeft overal enorm succes en is meer dan 100 maal te Amsterdam met reuzen-succes opgevoerd. LEEST DE PERSBEOORDEELINGEN! GROOT KOOR. EIGEN ORKEST. PRIJZEN DER PLAATSEN Ie Rang ff 1.25, 2e Rang f 0.75, 3e Rang ff 0.50 verhoogd met 5 Sted. belasting en 5 Auteursrecht. Militairen beneden den rang van Onderofficier2e Rang f 0.60,3e Rang f 0.40. PLAATSBESPREKING op don speeldag van 11 2 uur, (niet por telefoon). Afgifte van volgnummers te kwart voor 11 uur. Loting 11 uur. Iemand, over veel vrijen tijd be schikkende, biedt zich aan voor Loopwerk, als: het innen van kwitantie's, fondsen of dergelijke werkzaamheden. Goede getuigen staan ten dienste. Br. no. 655, bureau van dit blad. Wieringerwaard. zal op DINSDAG 20 APRIL 1915, voorraiddags 8 uur, op de Hofstede „AL TE VER", aan den Walingsweg te Wieringerwaard, voor Mejuflr. Wed. G. GRIN, om contant geld, publiek verkoopen den geheelen puik besten en In uitmuntenden staat verkeerende Zuivel-en Landbouwwerktuigen, Rijtuigen en inboedel, alles hoofdzakelijk bestaande uit 36 stuks hoornvee, 7 Paarden, als: 9 melkkoeien, gekalfd hebbende of op kalven staande, 19 gelde koeien„ 7 pinken, 6 kuikalveren, zwart merrie- paard, 2 veulenmerries, bruin bles werkpaard, 2 een jarigen en een ket, zoug met biggen. Landbouwwerktuigen en Bereedschappen, als: zaaimachine (Smijts), gecombi neerde schudder, grasmaaimachine (Cornick), schudder (Bobby), ploeg (Eckhardt), 1 twee-.scharigc ploeg, 8 eggen, ijzeren wentel met zitting, peenmachine, kettinghort, houten idem,hooischui ver,harkmachine, krui wagen, wieders, hooivorken, hooihand- harken, modderbeugels, kroozers, riet hakkers, hooiijzer, gieter, troggen, graven, schoppen, harken enz. Zuivelwerktuigen, als2 kaaspersen, perstafel, kaastafel, kaastobbes, wei- en andere vaten, Zwarts-vaten, 3 karns, melkbussen, roomvaten, botertljmen, botermout met stelling, koelbak, melk en andere emmers, zoutkisten. Rijtuigen, jachtwagen, tilbury, sportkar, 3 boeren wagens waaronder een met hekken, 3 driewielde karren, platte melkwa gen, ketten melkkar, bakwagen, alle wagens en rijtuigen zoo goed als nieuw), arreslede met tuigen. Tuigen enz. Span tuigen met Berliner-beslag, 3 kartuigen, waaronder een gareel, 3 werktuigen, stalgrimmen, Ijzeren- en houten schapenruif met bakken, var kens en kalverzeunissen, stier- en andere beunen, koe- en paardendek ken en deken3, 6 evenaars met spoor stokken, 2 bascules met gewichten. Ijzeren zaadmaat (V° H.L.), mest on kruiplanken, dampalen en zethekkeu, 2 ladders waaronder vierkantsladder zoo goed als nieuw, kippenhok met loop, eendenhok, hondenhok. Klaver en ander houl en stroo. Een klamp kiaverhooi van 4 morgen, eerste snede, een klamp wit hooi (in schuur) en stroo. Inboedel. Mahoniehouten linnenkast, 2 idem tafels, 12 idem stoelen met zitting, 2 leuningstoelen met zitting, spiegels, klok, 1 drielichts koperen gaskroon, gasstellen, kachels waaronder een gaskachel, gangbeun, gangloopers voor koegang, 2 tuinbanken met tafels en 4 tuinstoelen, bloempotleu en hetgeen verder zal worden te voorschijn ge bracht. Op de plaats is geen gelegenheid tot stalling. W* De verkoop vangt aan onmid dellijk na aankomstvan den tram uit Schagen. te ANNA PAULOWMA. zal op Woensdag 28 April 1915, voormiddags 9 uur, op de Hofstede „GROENOORD", aan den Molen vaart to ANNA PAULOWNA, ten verzoeke van den Heer A. VAN-DEN BERG Gzn., aldaar, om Contant geld, Publiek Verkoopen hoofdzakelijk bestaande uit 27 stuks uitmuntend Hnornvee, als10 kalfkoeien, waarvan 3 zomer kalvers, 4 gereden koeien, 6 kalf- vaarzen, 1 gereden vaars, 5 pinkeD, 1 pinkstier, 2 zeugen met biggen, 1 drachtige zeug, 4 schrammen, 10 mestvarkers, 1 drieschaarploeg, kunst meststrooier, 2-paards zaaimachine merk „Europa", wortelmachine, peen- machine, hooischuiver, grasperk- scheerder, 3 boerenwagens met toe- bebooren (waarvan een nieuw), bak wagen met hekken, draaikam, ketting troggen, emmers, melkschotels, melk bussen, vaten en buipen, schapenruif, voerbak, varkenszeunissen, hand-hooi- hark, tiemtuig, tuigen en koedekken, zwaar rolblok (compleot.) en hetgeen verder ten verkoop zal worden ge presenteerd. Gelegenheid tot stalling bij den Heer A. LIST, naast de plaats waar da velling wordt gehouden. wegens sterfgeval. zal op DINSDAG 4 MEI 1915, aanvangende des morgens ten half tien uur in „CASINO", te HELDER, ten verzoeke van den WelEdelGe- strengen Heer Mr. G. J. JUTTE, fiscaal bij den Zeekrijgsraad te Willemsoord, publiek verkoopen Salon-Ameublement bestaande in tafel, 2 fauteuils, 4 stoelen, bank, salonkast en spiegel. VOORTS: eikenhouten buffet, eiken houten tafel, theetafels, bijzettafeltje, uittrektafel, tafels, stoeleD, leuning stoel, kleeren- en andere kasten, muziekkastje, spiegels, schilderijen, wandborden, pendule met candelabres, drie-pits gaskroon en gasornamenten, tafelkleeden, vloerkleeden, karpetten, wollen- en linnenloopers, deurbleedjes, vloerzeilen, onder- en overgordijnen met garnituren, litsjumeaux, kapok ken- en stroomatrassen met toe'oehoo- ren, spiegelkast, waschtafels met toe- behooren, nachtkasje, doekenrekjes, ledikanten, badkuip met gsijser, insluit- haai den, gaskachel, kachels met kolen bakken en kolendragers, kachel- scherm, fornuis met toebehooren, petroleumstellen, koffers en kisten, kristal-, glas- en aardewerk, ontbijt-, koffie- en eetserviesen, keukengereed schap, vlaggestok en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. Te bezichtigen daags te voren van 2 6 uur. MANTEL-COSTUMES - MANTELS - COSTUUM-ROKKEN JAPONNEN - BLOUSES KANAALWEG 71 i. GRUNWALD

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2