AGENDA. 20 April. „Die Kino-KOnigin" in Casino, 8 uur, 20 April. Openbare Vergadering. Spreker Dr. K. Di)k.Onderwerp- „Het Wilhelmus'' O-brul'. Kerk, Spoorstraat, half acht, 21 April. Geh.-Ontij. Toouoolvr. „D.O. V." Uit voering lil Casino, 8 uur. 21 April, Lezing Dr. de Hartog. Onderwerp: Nietisclio. Tlvoli, 8 uur. 22 April. Soc.-dem. Mobilisatie-dub. Feeateljjke vergadering In Casino, 8 uur. 28 April. Lierdadigheidsuitvoering „Oud Heidel- berg", Tavonu, Casino, 8 uur. 2ii April. Buitengewone Llederavond-Speeiihoff. Casino, 8 uur. 27 on 28 April. Muzlokvereen, „Crescendo". M(j. tot bev. der Toonkunst, Groot vocaal en instrumentaal concert, Cnslni MARINE EN LEGER. Met den lBon dezer zijn do luit. ter zoo Ie kl. l-'.A. Buddingh, thans non-actief te Amsterdam, geplaatst aan boord van Hr. Ma. „Kon. Krnma" en gedetacheerd bij don lorpedodienst, en de thans daarbil dionendo lult. tor zee le lei. ,T. de Graaf met don 20on dozor goplnatst in de Dir, dor Marine le Willemsoord, teneiudo zich vooi te bereiden dc-n lult. tor zoo le kl. H. H. O. van Hocking Colonbrandor als «hef der personeels zaken to vervangen. Met het op 22 Mei a.s. van Amsterdam trekkende stoomschip „Oranje", van de 8toom- vaart-Maatscliappij „Nederland", zullen naar Oost-IndiO wordon ovorgovoerd sergeant-zieken- vorplegor C. L. Slmous en twee ziekenverplegers (korporaal of matroos). H. M. do Koningin heeft aan het op do werf „Oonrad" te Haarlem in aanbouw zijnde tweede depótschip voor ondorzeobooton don naara doen geven van „Cornelis Drebbel", oen Nederlandsch wis- on natuurkundige, geboren te Alkmaar in 1672 en uitvinder van eon onderzeeboot, welke in hot Jaar 1630 op do Theems beproefd werd. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Grotius, uitr., pass. 16 dozi.-r Gibral Lar. Oranje, thulsr., vertrok 1(1 dozor van Petini, Vonaei, ultr,, arriv. 10 dozer te Singapore. Ambon arri v. 18 dezer v. Xmmlngham te A'dam. Calcutta, thuisr., itrrlv. 18 dezer te Suez. Ceiobes, uitr., arriv. 1(1 dozor to Cardlfi'. Nias.uite,, vertrok 18 dezer van Suez. Rembrandt, thuisr., vortr. 17 dezer v. Singapore, liiouw, uitr., pass. 17 dezer Kaap Bougarori. Banda, thuisr.. vertrok 18 dozor van Rto Janolro. Java,uitr.,arriv.18 dezer te PortSaid. Prinses Juliana, thuisr., pass. 17 dezer DoVer. Rotterdamsche Lloyd. Bongalon vortrok 18 dezer v. R'dam n. N.-Castle. Deli, thuisr,, pass. 17 dezor-Perim. Ceyion, v. BaJllm. u. R'dam, pass. 16 dezer Dover. Djocja, thuisr., pass. 18 dezer Perlm. Jacalra vertrok 10 dezer v. Samarangn.R'dam. Merauke, uitr., vertrok 17 dezer van Suez. Rindjanl, uitr., vertrok 18 dezor van Colombo. Sindoro, uitr., pass. 18 dozer Knap del Arml. Ophir, ultr., arri v. 18 dozor te Gravoaond. Palembang, v. R'dam n. New-York, pass. 18 dozor het Noord-Hind6r vuurschip. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Maasland, thuisr., vertrok 16 dezor van Santos. Deliland, ultr., vortrok 18 dezor van Lissabon. Prlsl», uitr,, arri v. 17 dezer to Buenos Ay res. Rijnland, ultr., vertrok 18 dezer van Pernambuco. Tubantla, ultr., vertrok 18 dozer van Rlo Janeiro. Zeelandia, uitr., vertrok 18 dezor van Corunna. Kon. West-Indische Maildienst. Commewyne vertrok 16 dezer van Amsterdam i Suriname. Oranje Nassau, thuisr., vortrok 17 dozer v. Ponta Delgada. Prins Willem I vertrok 10 dezor van New -York West-Indiü. Vulcanus vortrok 16 dozer van Puerto Cölumbia naar Cartagena. Jan van NaBsau, van A'dam naar Buenoa-Ay pass. 18 dezer Lydd. Haven te Nieuwedlep. 17 April, Aangekomen vai naar de Tyne s.s 18 April. Idem van deTyn s.s. „Zeeland". Harllngen en i „Beste vaer". naar Harllngen Ned. VISSCHERIJBERICHTEN. Nieuwediep, 17 April. Aangebracht door -(jj „[gfc t' 1.5^_ ).7C, 125 stuks 200 stuka middeltoni klein ------ per niuiid lji.oo, «u uiiiuu Kiuiue nuuui, pyi urn f -1-00 a f5,00, 8 mand schar, per mand fL76. eng, pe. kleine tong. per stuk 10.80, 6 mand stortschol, .5.,™ nOSf' - mand 1'11.00,10 mand kléine schol, per - - - -,nnd schar, per mand fl,'... 200 tal haring, per tal f2.40 a tal haring, per tal Door trok Re f2.76. 18 April. Door trekkers l'2,20 a f2,60. 19 April. Door trokkora 700 tal haring, per tal f2.26 a f2.76. 20 April, v.m. 8 uur. 600 tal haring, per tal - '2.76, f2.66 a f MARKTBERICHTEN. /fikmaar, 19 April 1916. Aangevoerd 0 koeien en ossen f0- afO-, vette kalveren f60,— a f116,-, per K.G. fl, a f 1,10, lil nuolit. (dom f8,- 1 mnge. schapen f!»,- a f 188 vette varkens f0,60 a f 0,90 per K.G., magere id. f - a {-. Amsterdam, 19 April 1916. Ter markt waren heden aangevoord 416 vette kooien, le kW. 9öal00ct„ 2ekw. 88a92ct °- k w. 84 a 88 ct.68 melk- en kalfkoelen f260 a i 000 vette kalveron, lo kw. f0.00 u 0.00,2e kw. ro.oo, llo kw. f 0.00 por K.G.; 236 nuchtere kal veren f12 a f18 per stuk, 87 schapen f24 af84 per stuk. 000lammeren f00.- afOO.— persluk. -134 vette vorkons, Hollandsche lo kwaliteit 86 a 90 ot., 2o en 8e kw, 70 a 85 ct, per K.G, Beverwijk, 19 April 1916. Groenten. Duinanrdnppolen f klei- aardapp. f0.00 -0.00, koolrapen f 0.00-0.00 mud, rabarber f9—12 per 100 bos; uien fO.öO-O.OO per bon, boerenkool fO.OO-O.OO por kist, sla r2.6Q-6 por 100 krop, savoi|o koof f0-00, roode hl. f00-(10, golo id. f00— 00 per 100 stuks, bloten f0.00—0.00 per 100 stuks, spruiten f0.— a 0.— i) mand, raapstolon f2.60 - 8.76 p. 100 boB, aolder(j f7—10 por 100 boB, spinazio f 0.80-0,40 por ben, ld. f 1,40 a fl.60 per kist, radijs f4.-6.00 per 100 Purmerend, 20 April 1916. 2ü stapels Fabrlekskaas 70 Boerenkaas - Commissie Middelbaro Goudscho kaas 60 K.G. f 63.- 50 f 61.60 r r -.- r 48.- 1078 K.Ó'. Boter 811 Runderen: 180 vette per K.G. f 0.76 f 0.98 681 melko on gelde 1' 160.- 1' 320.- 12 Stloren f 000.- f 000.- U Paarden r 000.- f 000.- 67 vette Kalveron per K.G. f 0,96 f 1J5 XU23 nuchtere id. por stuk f 13.— f 24.— l-'ok kal veren por stuk f 16.— f 82.— slacht Kalveren f 00.— r 00.— 182 vette Varkons por K.G. f 67 magere ,J Kr u t.mis n "J t per K.G. f 1.4Ó k f por atuk f 20.- f 32.- per stuk f 14.- f 20.— f 27.- f 60.- DE OORLOG. 1638 Schapen Ovornoudorn Lammeren f Ganzen f Kalkoenen f Zwanen f Kipeieren per 100 stuke f Eendeieren „100 f 1100 Kievitseieren per stuk f zak Appelen f zak Peren t Handel melko- on geldokoolon stug; vette kalvoren vlug; fokkalveron ld.; vette varkens matig; magere id. vlug; echapou matig. De algemeene toestand. Er is van beide fronten weinig nieuwa. Van de gevechten, waarvan de Franscheen deDuitsche coramuniqué's melding maken, en die zij natuurlijk op geheel verschillende wijzen waar- deeren, is slechts dat bij Metzoral aan de Fecht in de Vogezen van eenig belang. De Franschen boeken daar aan beide oevers van die rivier een plaatselijk succes. De Schnep- fenrietkopf, waarvan zij den iop heb ben bezet, ligt pl. m. 7 K.M. van de Fransch-Duitsehe grens en ongeveer even ver ten Zuidwesten van Mun ster in den Elzas. Deze berg be- heerscht niet alleen een gedeelte van het dal van de Fecht maar ook liet dwarsda-l, waar Sondernach in ligt. De Duïtschers melden over deze ge vechten niet anders dan „ton Zuid westen van Metzeral zijn onze voor posten voor den vijand teruggetrok ken". Tevens melden zij de ver meestering van een niot nader aan geduide vooruitgeschoven stelling der Franschen bij Stossweiler.N.N.O, van Metzeral gelegen. Het uitvoerige bericht van den Russischen generalen staf leert ons geen nieuws. Het beschrijft nog eens den op- marsch over de Karpathen ten Wes ten vau den Uzsokpas, die de Rus sische troepen, gelijk bekond was, van Wolossate af (even ten Noord westen van dien pas) over den hoofd- keten der Karpathen bracht. Sedert den 5den April heeft hun offensief geen vordering van betee- kenis meer gemaakt. Het werd dooi de inmiddels versterkte Oostenrljksch- Duitsche troepen tot staan gebracht.. Met moeite en ten koste van groote verliezen ongetwijfeld. Het is slechts over die verliezen dat de Russische staf spreekt. Dat de opmarsch „naar het hart van Hongarije" tot staan kwam gaat het bericht stilzwijgend voorbij. Ook spreekt het van het tegenoffensief des vijands ten Oos ten van Uzsokpas niet. Wel legt het er nog eeii3 den nadruk op dat, wat trouwens ook reeds bekend is, sinds dien hevig gevochten wordt in de onmiddellijke nabijheid van den Uzokpas zelf. Alweer dus voor het oogenblik weinig nieuws, toch is de toestand in het algemeen belangwekkend, voor al door het uitblijven van een voort zetting van het .Fransche offensief tusschen Maas en Moezel, vanwaar nu al zoo'n langen tyda niet.8 dan artilleriegevechten zijn gemeld, dat men de gevolgtrekking mag maken, dat het grootsc-heepsche offensief, dooi de Fransehen aldaar omstreeks de Paascbdagen ondernomen, voorloopig is gestaakt. Nu heeft men, vooral van de zijde der entente, veelal aangenomen, dat de beslissing in dezen oorlog zou komen, doordat de bondgenooten in het Westen de Duitschers in den loop van dit voorjaar en gedurende den zomer uit. Frankrijk en België zouden drijven en de Russen Hongarije zouden binnentrekken. Wij hebben nu po gingen die nietzijn gelukt, en die naar alle waarschijnlijkheid door nieuwe, nog krachtiger, pogingen zullen worden gevolgd. Maar de toestand is nochtans 11a die mislukte pogingen niet hetzelfde als daarvoor. Ook een mislukte poging in deze richting breDgt ons een stapje nader bij de beslissing, die, dat moeten we, zoolang er nergens iets is gebeurd, waaruit den aard van die beslissing te voorspellen valt, aannemen, even goed daardoor kan vallen, doordat de mogendheden van de entente hun doel niet, als dat zij het wel bereiken. De officieele legerberlchten van 18 en 18 April. Van het W e s t e 1 ij k front. Het Fransche legerbericht van den 18en meldt dat hoofdzakelijk artille- riegeveehten plaats hadden. Zwakke Duitsche aanvallen bij Pary in Dotha ringen werden gemakkelijk afgeslagen. Evenzoo ging het met een tot drie maal toe herhaalde aanval op den kleinen Reichsackerkopf. Het Duitsche bericht van den 19en meldt, dat de Engelschen uit het jedeelte van de Duitsche stelling >ij Yperen, hetwelk zij nog bezet hadden, vedreven zijn. Door een krachtige» aanval tracht ten zij het verloren stuk te herwinnen. De aanval werd echter afgeslagen. Fransche aanvallen op de stelling bij Gombres en op die bij den Reichs aekerkopf werden afgeslagen. De bekende vlieger-luitenant Garros werd bij Ingelmünster gedwongen te landen en werd gevangen genomen. Staatsloterij. Trekking van Maandag 19 April. 3e klasse. le lijst. - No. 2185 f26,000. No. 264 f1500. Nob. 1323 en 18944 elk f 1000. Nos. 17880 en 20668 elk f400. Nos. 12 en 15882 elk f200. Nos. 1429 8812 4864 6185 en 16442 elk f100. Burgerlijke Stand van Helder, van 17—19 April. GETROUWD: J. A. Rietdijk en A. C. Kranen. BEVALLEN: M. A. Pronk-Boe- zaardt, z.J. C. Bromiewe—v. d. Heijden, d.; A. 0. Hoornsman- Koning, d.J. M. van Berkum- Smit, d. OVERLEDEN: P. de Buljzer, 26 jaar; P. J. Veereschild, 44 Jaar; C. E. G. Stern, 5 maanden. Van het O 0 s t e 1 ij k front. Het Russische bericht van don 18en geeft uitvoerige mededeelingen over de gevechten welke geleid hebben tot de vermeestering van den Hoofdketen der Karpathen van Regethow tot Wolossate. Duitschers en Oosten rijkers hadden hier samen een sterkte van minstens 800 bataljons. In de periode van 19 Maart tot 12 April leed de vijand reusachtige ver liezen. Alleen aan gevangenen verloor hij 70.000 man w.o. 900 officieren. Daarenboven verloren zij meer dan 30 kanonnen en 200 mitrailleurs. Den 17en veroverden de Russen een hoogte ten Z.O. van het dorp Polen een hoogte waarop zij zich ondanks hevige tegenaanvallen wisten te handhaven. Przemysl. Weenen, 18 April. Het oorlogs- perskwartier maakt een uitvoerige beschrijving van de uitrusting met levensmiddelen van Przemysl open baar, waarin er nadruk op wordt ge legd, dat de verdedigbaarheid van de vestingen van het rijk in de eerste' plaats van de bij de begrooting toe. gestane middelen afhangt. Tengevol ge van de beperktheid dezer midde. len was de uiterste zuinigheid ge boden. Bij het uitbreken van den oorlog moest voor de slagvaardigheid van Przemysl met de grootste snel heid zorg gedragen, worden, wat do huisvesting van een groot aantal arbeiders in de vesting noodzakelijk maakte. Deze omstandigheid speelde in de kwestie van het levensondor- een groote rol. Hoewel de opmarsch vau het veldleger de naar Przemysl voerende wegen bijna geheel ln be slag nam, werd de voorziening van de vesting met proviand, munitie en andere dingen op zulk een wijze tot stand gebracht, dat er op 16 Sep tember, den dag, waarop het spoor wegverkeer naar Przemysl stop werd gezet, in de vesting voor 137 dagen brood en beschuit, voor 147 dagen groenten, voor 115 dagen vleesch, voor 392 dagen haver aanwezig waren voor een garnizoen van 85.000 man en 3700 paarden. In werkelijkheid telde de bezetting 131.000 man met 11.000 paarden. Na het eerste ontzet van Przemysl werden met ombeschrljfelljke moeite, die het gevolg was van volkomen onberijdbaar geworden wegen enz., de sterk aangesproken voorraden niet alleen vervangen, maar voor zoover het mogelijk was met behulp van buitengewone krachten aangevuld. Van de 243 treinen, die tijdens do korte periode van het ontzet naar Przemysl gezonden waren, dienden er 128 voor de aanvulling van de voorraden voor ongeveer bb maand volle rantsoenen en voor 8-maanden ratsoen van tweederde gedeelten van het volle. Ook bij de tweede inslui ting bleek echter veel meer noodig dan waarop gerekend was, aangezien niet alleen voor 128,000 man en 14,500 paarden gezorgd moest wor den, maar spoedig ook voor 18.000 burgers en ongeveer 2000 gevange nen. De part-ieuliere voorraden waren tijdens het eerste beleg reeds sterk aangesproken. Het vestiugscommando vaardigde dan ook terstond een strenge rege ling van de verdeeling der voedings middelen uit. Officieren en manschap pen kregen dezelfde kost. Alle hotels en restaurants werden gesloten. De eenige uitspanningsplaatsen waren koffiehuizen, waarin iedere bezoeker slechts eenmaat daags een glas thee of koffie met één stuk suiker kreeg In het begin van het jaar volgde een kloekmoedige vermindering voedseluïtkeering. De groente werd, nadat de kommandant van de vesting acht dagen lang met zijn staf de proef genomen had, door voederknol- len vervangen. Ook werd sedert Januari paardevleesch gegeten en van haver meel gemaakt. Dit gold voor officieren 'en manschappen. Aldus wevd het onder welliswaar buiten gewone ontberingen mogelijk, dat Przemysl van 16 September tot 22 Maart een onoverwinnelijken tegen stand aan den vijand bood. Het verslag eindigt met de schilde ring van de tweemaal herhaalde held haftige poging, om Przemysl t.e ont zetten, die de Oostenrijksch-Hongaar- sche troepen, ondersteund door hun trouwe Duitsche bondgenooten, deden ondanks de verschrikkingen van den tweemaal met ongewone gestrengheid inzettenden winter. Er wordt nadruk op gelegd, dat de pogingen om Prze mysl te bevrijden door de natuurkrach ten, niet door den vijand verijdeld zijn. Dat het lot aldus besliste, ver andert niets aan den roem, die zich zoowel voor de bezetting, die zoo taai tegenstand bood, als voor het. heldhaftig strijdende ontzettingsloger aan den naam Przemysl knoopt, en het verandert ook niets aan den geest, waarmee de aanval van den vijand ook verder ontvangen zal worden. Trawler getorpedeerd. Londen, 19 April. De trawler ..Fer- rno" van Grimeby rapporteerde lieden bij zyn aankomst aldaar, dat de trawler „Vanilla" gisterochtend in de Noordzee getorpedeerd is door een Duitsche onderzeeër. De „Vanilla" zonk onmiddellijk. De „Fermo" was op slechts 300 M. afstand en was op de „Vanilla" afgevaren om te trachten de bemanning op te pikken, maar werd daarin verhinderd, doordat de onderzeeër een torpedo lanceerde. Deze miste echter. De „Fermo" voer daarna spoedig huiswaarts. Het vergaan van 8e „E 15". Konstantinopol, 19 A pril. Hot hoofd kwartier meldt de volgende bijzon derheden over het vérgaan van den Engelschen onderzeeër „E. lo". De duikboot vertrok te middernacht van Tenedos en drong des morgens vroeg te 2.20 den ingang der Darda- nellen binnen. Te 2.30 dook de boot, om het licht van de zoeklichten te vermijden. Door den sterken stroom meegesleept, stiet do boot te 6.80 's morgens op het land. De toren kwam boven water. De Turlrsche batterijen oponden het vuur op de boot. De eerste gra naat trof de commandobrug en doodde den kapitein, de tweede granaat trof de ruimte voor de electrische machi nes, waardoor de bemanning genood zaakt werd het schip te verlaten. De Turken bleven doorvuron, waar door drie personen gedood, zeven ge wond werden. Toen vijandelijke vliegtuigen het lot van den onderzeeër hadden ver nomen, vlogen zij boven dezeeëngte en wierpen bommen op den peris coop en don toren, omdat zij klaar blijkelijk vreesden, dat de boot in handen der Turken zou vallen. De Turken scheepten zich in barken in, om de bemanning van den onder zeeër le redden. De gewonden wer den naar het hospitaal gevoord, waarin zij werden verbonden. Zij spraken bewondering uit over de bohandeling. Ingezonden Médedeeling. Dreadnought Karpetten, zeer solide voor de huiskamer. Deze vindt U in het Magazijn van C. KIESEilETTER, Kanaalweg 174. Oproeping van Duitschers. Het Duitsche consulaat publiceert een bekendmaking, waarbij alle zich in het buitenland in Europa bevin dende, voor den dienst geschikte landstormplichtigen, die in 1915 hun 20e tot hun 35e jaar hebben vol bracht, en voorts alle andere voor den dienst geschikte weerplichtigen (Militarpflichtige, Beurlaubtenstand, Ersatzreserve, Marine Ersatzreserve, ausgebildetor Landsturrn) worden be volen: onmiddelljk naar Dultsehland terug te keeren en zich te melden bij het eerste „Bozïrkskommando", dat zij bereiken. Van den terugkeer zijn uitgezon derd, de weerplichtigen die door het departement van oorlog en de be roepsconsulaten ook na 1 April wegens burgerlijke betrekkingen daar van zijn vrijgesteld. PLAATSELIJK NIEUWS. De houding van Italië. Het persburean V.D. seinde ons gisteren dat de „diplomatieke betrek kingen" tusschen Italië en Oostenrijk en Duitschland waren afgebroken. Een telegram van Reuter uit Parijs van gisteren meldt dat Italië „alle besprekingen" met Oostenrljk-Honga- ry'e en Duitschland heeft afgebroken. Een officieele bevestiging kwam sedert niet in, en kan men veilig aan nemen, dat het bericht van allen grond ontbloot is. De wensch was hier blijkbaar de vader der gedachte. Aan de Belgische grens. Een bericht uit Maastricht meldt dat aan alle Nederlanders en Belgen, die passen hebben, afgegeven dooi den Duitschen consul te Maastricht, geweigerd, wordt door de Duitsche autoriteit over de Belgische grens te gaan, zoowel van België naar Neder land, als omgekeerd. Ministerieel bezoek. Per trein van 10.35 gisterenavond kwamen de ministers van Oorlogen Marine in onze gemeente aan. Zij brengen heden een bezoek aan de forten Kijkduin en Erfprins, de linie, het pantserdekschip „Gelderland", de Marinekazerne (de verbouwde kazerne der Mariniers), de nieuwe kazerne voor den onderzeedienst en aan de militaire huisvlijt-tentoonstelliug. Aanbesteding. Door hot Departement van Marine wordt op 30 Apri! a.s. aanbesteed: lo. maken trausformatorengebouw met machinekamer te Helder. 2o. maken beklecding van het talud op het terrein van den onder- zeedienst, le Helder. Emma-bloem. Het Bestuur der Vereenigiug tot bestr. der Tuberculose te Helder deelt mode, dat op Woensdag 21 dezer in deze gemeente evenals elders oen bloempje ten verkoop zal worden aangeboden. Het hoopt, dat de geringe prijs van 10 cent niemand zal af schrikken om door oene kleine gave vereeniging te steunen in haar nuttig werk. Bij Kon. besl.is een pensioen ver leend aan: H. G. Goudswaard, wed. van J. S. Genet, vroeger commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden alhier, tén bedrage van f882.— D. Stuivenberg, brig. van Politie alhier, ten bedrage van f467. -- - Blijkens in dit nummer voor komende advertentie, wordt door de afd. Helder der Mij. tot, Bevordering der Toonkunst op *27 en 28-April e.lc. oen concert gegeven. De toegangsbepalingen zijn zoodanig gesteld, dat,. H.H. militairen zoowel op den avond van 27 als 28 April (in afwijking van het bij de wet voor Toonkunst vastgestelde) van dit con cert gebruik kunnen maken. Soc.-dem. Mobilisatieclub. Bovengenoemde club houdt Donder dag 22 dezer een feestelijke vergade ring, waar de heer L. M. Hermans, lid van den Arnhemschen gemeente raad en van het partijbestuur der S.D. A .P., eene feestrede zal uitspreken Het vorder gedeelte van den avond zal met voordracht (SLernheim ensemble) en zang („Kunstaan 't Volk") worden opgeluisterd. Voor bizonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Huisvlijt-tentoonstalling. Wij verzuimden, bij ons overzicht van do in de Ambachtsschool gehou den militaire huis vlijt-tentoonstelling melding te maken van den stand van den heer Prince te Driebergen. De heer Prince heeft zich in dezen mo bilisatietijd verdienstelijk gemaakt met het ontwerpen van domino- en damspelen, die door den soldaat zei ven kunnen worden vervaardigd met uiterst primitieve hulpmiddelen. Wij hebben deze in ons blad afgedrukt. Op de tentoonstelling ziet men de verschillende toëpassiugen van de door den heer P. ontworpen modellen, alsmede diverse persbeoordeelingen. Actie op de Noordzee Aan den westelijken horizon werd hier Zondag in den namiddag een vloot van 18 schepen opgemerkt, kruisers en torpedobooten, die zich in Noord oostelijke richting bewogen, en na koften tijd weer uit het gezicht De afstand Was to groot dan dat iets omtrent nationaliteit kon woeden waargenomen. Ook van andere plaatsen komen berichten over bewegingen van -oor logsschepen in de Noordzee. Mandolineclub „Serenata". De Mandolineclub „Serenata" gaf Zaterdagavond in „Casino" eene Soirée. Op het programma stond als eerste nummer vermeld het optreden van het „Orehestre Tzigane", en de entróe dc chambre van dit orkest was waarlijk verrassend. In het mid den der zaal, vlak onder' den grooten spiegel links, had men een podium gebouwd, en op dit podium, kwistig met groen en bloemen versierd, troonde het „Orehestre Tzigane", on der directie van Monsieur le Kapell- meistor Razcki Rudi. Behalve dat wij Heldersche gezichten zagen, was alles Zigeunerachtig, en de vuurroode jasjes van de corpsleden maakten een aardig effect. Monsieur Razcki Rudi kondigdu telkens aan wat van een op elk tafeltje liggend programma zou worden gespeeld. En het reper toire van het programma was groot en veelzijdig. Na vele keurig uitgevoerde num mers te hebben gespeeld, verdween het „Orehestre Tzigane" en op het gewone podium verscheen nu de Mandolineclub, die vóór de pauze nog een drietal nummers gaf onder leiding van haar directeur, den heer L, Polak. Ofschoon niet groot, is het een uit- schare tokkelaars, wel in staat te boeien en te bekoren. Na de pauze ging „Dó malle oom van CHnkel". Hoe die'malle ooin, die op z'n 63o jaar-persé trouwen wilde, er door de nichtjes en den neef, met en benevens Kobus, den huisknecht (hij stond immers ook in het testa ment), er tusschen genomen werd, zéé, dat hem voorgoed de lust tot trouwen verging; - en hoe aardig, met veel humor en levendigheid dat alles weergegeven werd, - dat was zeer zeker de moeite waard. Laat ons niet den een boven den ander prijzenOom Van Ginkel was er voor Josine en Lucie en Theo en Kobus, en deze waren er voor Oompie. AlleD werkten mee aan het welslagen van de „grap in één bedrijf", die tevens de wijze les inhoudt voor trouwlustige ooms, om niet weer te beginnen aan die malligheid. Zeide niet, Salomo reeds: „trouwen is goed, maar niet trouwen beter?" Vooral als je als erfoom eenige neven en nichten hebt, die niets liever doen dan je vertroe telen. - Tot slot groot bal. Laat ons niet vergeten te vermel den, dat de Club, bij monde van den heer De Vries, den directeur L. Polak mot hartelijke toespraak een vulpen houder aanbood als bewijs van hulde voor alles wat deze heer voor haar gedaan heeft. De Handelsavondschool der Alg. Held. Wlnkeliers-Vereeniging. Dezer dagen werden in de Zeevaart school alhier de overgangsexamens en het eerste eindexamen van boven genoemde school gehouden. Voor het eindexamen slaagdende dames A. P. do Boer, A. 0. de Jong, G. Korff, N. v. Leeuwen, A. de Munck, A. Oldenburg, C. A. Schouten, G. H. Vos, N. Vos, A. de Wit en M. v. Zuijlen en de heeren A. Abbenes, T. Adriaa'nse, J. Bok, J. Brizee, G. A. H. L. Coppens, G. H. v. Grunningen, J. de Jong, W. H. v. Meurs, M. Rumpff, I. Valkhoff en G. Verfailie. Afgewezen 4. Van de 2de naar de 3e klasse werden verhoogd: de dames 0. v. Breda, J. v. Brederode, A. Feijen, L, Groen, D. v. Koningsbrugge, C. Korff, G. Luidinga, G. Molenaar, M. Molenaar en A. Prass en de heeren G. J. Bljls- ma, Th. J. J. Mahieu, A. 0. Oosten dorp en J. F. v. Os. Niet verhoogd 2. Van de lste naar de 2e klasse: de meisjes J. Grimminck, M. A. M. Orolio, 0. v. Os,1 M. Ravestein, J. Roggeveen en A. M. Winter en de jongens O. Adriaansche, P. M. Asseu- dorp, J. Beek, O. F. Bljlsma, P. J. J. Feijen, A. Hoogenbosch, P. Kramer, D. W. Tielrooij en J. H. de Vries. Niet verhoogd 3. Van de voorbereidende klasse naai de le klasse: de leerlingen H. L. Buter, F. M. Fels, M. Goes, M. C. Hanekrost, A. ter Hall, J. J. Teilsma E. J. Tielrooij en P. de Vries. Aan het eorste eindexamen dezer onderwijs inrichting, op 12, 14 en 15 April gehouden, namen 26 candidaten deel. De eerste twee dagen waren aan het schriftelijk gedeelte gewijd, de laatste aan het mondeling gedeelte. Dit werd een soort openbare les en werd bijgewoond door den Arrond.- Schooiopziener, den heer J. ICorver, alsmede door het Bestuur der Alg. Held. Wlnkeliers-Vereeniging. Na afloop van het examen konden aan 22 der 26 candidaten de diploma's wordon uitgereikt. Deze diploma's, in stevig karton, in boekformaat beves tigd, zagen er alleszins bezienswaardig uit. De namen der geslaagden vindt men hierboven. De uitreiking had niet zonder eenige plechtigheid plaats. De heer Jb. Bak ker, als vice-president der vereeniging (de heer Nypels was tot zijn spijt door ongesteldheid verhinderd tegen woordig te zijn) feliciteerde de ge slaagde dames en heeren met hot behaalde succes; prees de volharding der cursisten, die nu gedurende drie winters de lessen getrouw en met ambitie hadden gevolgdwenschte don heer Van Mierlo, den directeur, geluk met dezen goeden uitslag; schreef dit gunstig resultaat voor namelijk toe aan diens tactvolle, ijverige en bekwame leiding, maar prees niet minder de Ijver, de be kwaamheid en de ambitie der heeren leeraren, onder wier gezamenlijke modewerking de school tot een bloei ende instelling was geworden. Hij wees op het groote aantal leerlingen dat zich direct voor dit onderwijs aanmeldde, wel een bewijs, dat de behoefte aan dit onderwijs werd ge voeld. .Hij gewaagde van de vele blijken van sympathie, die hun stre ven had mogen ondervindenJvan de zeer gewaardeerde medewerking van de inspecteurs van het middel baar on van het handelsonderwijs, doch wees er tevens op, dat ook wel tegenkanting en tegenwerking waren ondervonden. En dat nog wel van een zijde, waarvan men dit allerminst verwachten zou. Hij sprak den wensch uit, dat, gezien dezen goeden uitslag, dit prachtig resultaat, waarop alle medewerkers met trots konden terug zien, de openlijke of bedekte tegen werking in welwillende en goedgun stige medewerking mocht verkeeren. In denzelfden geest spraken nog de heeren Adriaanse, Vrieslander en Korver, terwijl hierna de directeur, de heer Van Mierlo, het woord voerde om het Bestuur van de Winkeliors- Vereeniging geluk te wenschen met dezen alleszins bevredigenden uitslag en dank te zeggen voor hun volhar dende pogingen om, trots de moeilijk heden, die vele waren, deze onderwijs inrichting in het leven te roepen en te bestendigen. Ook hij stond stil bij de prettige verstandhouding, die ei- steeds èn tusschen hem en het be stuur èn tusschen hem en de overige leeraren had bestaan, welke laatste hfi toeschreef aan de onverdroten plichtsbetrachting van het gesarnen- lijke personeel. Hij wenschte ook de cursisten geluk met het behaalde di ploma en hoopte, dat hun dit nog eens van nut en voordeel zou zijn in hun verder leven. Na deze toespraak vroeg een der geslaagde candidaten, do heer De Jong, het woord om, mede namens zijne mede-curisten, het Bestuur der Vereeniging, alsmede het geheele personeel der inrichting dank te zeggen voor de hun geboden gele genheid om hun kennis te vermeer deren. Dat zoovelon hunner, trots de niet geringe moeite, ten einde toe met lust en ijver de lessen hadden bijgewoond, was voor een gedeeltete danken aan den vriend- schappelijken geest, die steeds on derling had voorgezetenaan de amicale wijze, waarop de lessen wer den gegeven. Het was hem een be hoefte daarvan met een enkel woord te getuigen. Hiermee was deze plechtigheid af- geloopen en bleven bestuur en per soneel nog een uurtje gezellig bijeen, ten einde den vriendschapsband nog wat nauwer aan te halen. BINNENLAND. Aangehouden stoomtreilers. Uit IJmuiden meldt men; Volgens hier nader ontvangen be richt, zijn er in het geheel 13 treilers yan IJmuiden door Duitsche torpe dobooten naar Cuxhaven opgebracht, waarvan 7 de visch te Cuxhaven verkocht hebben, door tusschen komst van de visscherij-inspectie aldaar, en weer voor de visseherij werden uit gerust, d. w. z. voorzien van kolen, ijs, on proviand. De aanhouding van deze schepen had plaats wegens ge breken of fouten in de monsterrolen. De overige treilers: „Dahlia", „Liespitli Pitty", „Pieter Jan", „Anna Josina", „Balder" en „Zaanstroom III" worden gedwongen naar Ham burg op te stoomen, waar deze schepen om nog onbekende reden zijn geïnterneerd. Het prljsgerecht te Hamburg zal uitspraak over deze 6 treilers doen. Nederlandsch schip vergaan. Reuter seint uit LondenEen vischtreiler bracht te Grimsby de kapitein en de bemanning aan van het Nederlandsche stoomschip „Olan- da", van Seaham naar Rotterdam, dat Zondagmorgen op een mijn stiet, waardoor het schip omsloeg. De bemanning kon haar uitrusting redden, en in de booten gaan; in den namiddag ontmoetten dezen den treiler. (De „Olanda" is een schip vau 2138 ton, gebouwd in 1899 en be hoort aan de Stoomvaartmaatschappij Ned. Lloyd te Rotterdam). Een Amerikaansch oordeel over de „Katwijk". Een telegram van Reuter's bijz. dienst meldt: In een artikel over het in den grond boren van de „Katwijk" zegt de (New- York) „Tribuna": De commandanten van de Duitsche onderzeeërs schijnen te meenen, dat ze de Nederlandsche gezagvoerders kunnen terroriseeren door hen kennis te doen maken met de gevaren van de vaart in de Duitsche oorlogezöne.. In het geval van de „Katwijk" is geen verdediging mogelijk, want het schip was bestemd voor een neutrale haven met een aan een neutralé regoering geconsigneerde lading. De vernietiging van het schip Onder deze voorwaarden is evengoed een schending van de Nederlandsche souvereiniteit als een feitelijke schen ding van Nederland's gebied zou zijn. Een oorlog zou voor Nederland een vi'coselijk ongeluk zijn, maar als Ne derlands neutrale rechten en nationale rechten beide bedreigd worden, dwingt de eigenwaarde van het volk tot krachtigen weerstand. De Duitsche diplomatie is onvoor zichtig en kortzichtig door oorzaken voor geschillen met Nederland uit te lokkeu, waar de wereld verwacht eigenlijk ook niet anders dan onver stand en doellooze uitdaging van de epigonen van Bismarck die nu in het Duitsche ministerie van buitenland- sohe zaken zetelen. De Rijksmiddelen. Met een opbrengst van f11,774,985 zijn de rijksmiddelen in Maart, met uiLzondering van de thans als zelf standige bedrijven geëxploiteerde pos terijen en telegraphie, f 1,34 millioen bij het vorig jaar ten achteren geble ven. Het leeuwenaandeel van dezen teruggang valt op de indirecte belas tingen, die nog steeds sterk den invloed dor abnormale omstandigheden ondervinden. De zegelrechten hebben slechts f 372,868 opgebracht tegen f 573,915 verleden jaar, de registratie f876,419 tegen f660,321, hypotheek rechten f 32,968 tegen f 64,996, terwijl bovendien ook dc successierechten ruim 2£ ton bij Maart 1914 ten achte ren zijn gebleven. Voorts is uit het gedistilleerd wederom f364,000 min der ontvangen, waarbij nog steeds het feit dat in het oudejaar enorme hoeveolheden uit entrepot zijn uitge slagen teneinde nog van den lagere» accijns te genieten, zijn invloed doet gevoelen. Daarentegen is de opbrengst der directe belastingen wederom bij zonder bevredigend geweest. De be drijfsbelasting bleef, wat de hoofdsom betreft, sléchts f 134,000 ten achteren bij het vorige jaar, toon met een ver meerdering van f474,000 een excep tioneel hoog bedrag was ingekomen. Bij de vermogensbelasting toont de hoofdsom nog 'n kleinen vooruitgang van f 21,000 aan, na een accres van f 185,000 verleden jaar, waardoor toenmaals een record was bereikt. Voor de toekomst behoeven de ver wachtingen omtrent do opbrengst uit do op 1 Mei in werking tredende inkomstenbelasting niet ongunstig te z|jn, nu de koersen van vele effecten zich inmiddels buitengewoon krachtig hebben hersteld. De invoerrechten hebben f 1,437,500 opgeleverd tegen f 1,464,114 in Maart 1914. Na een laagste cijfer van f526,430 heeft dit middel zich geleidelijk her steld. In Maart was de opbrengst wederom hooger dan in Februari, ook bij de loodsgelden valt eenige vooruit gang waar to nemen. In Maart werd f 124,464 ontvangen tegen f 106,475 in "de vorige maand. Het verschil tegenover 1914 blijft echter bij de loodsgelden nog zeer groot. In de afge- loopen maand bedroeg het f219,624. Stuurlledenexamens. te 's-Gravenhage Donderdagavond op heeterdaad betrapt op diefstal van poststukken. Tegen bedoelden be ambte bestonden leeds geruimen tijd zware vermoedens van oneerlijke handelingen, te moer, omdat hij zeer onsolide leefde. Donderdagavond werd daarom op zettelijk in één der bijbussen een blief gepost, waarin onder getuigen een muntbiljet van f10 was gebor gen, terwijl op do enveloppe stond: „aanteekenen". Bij het gereedmaken voor verdere expeditie werd deze brief opgevraagd, doch hij bleek ver mist te zijn. Onmiddellijk werd het personeel gelast het lokaal niet te veriaten de besteller die bedoelde wijk gereden had, en tegen wien de vermoedens van diefstal bestonden, poogde zich onder eon of ander voor wendsel te verwijderen, doch hem werd op duidelijke wijze te verstaan gegeven dat zulks overbodig was. De recherche, die reeds aanwezig was, ging n.1. dadelijk bij bedoelden be steller tot fouilleering over en vond spoedig het biljet van f10. De dader wilde eerst nog ontken nen, dat het geld van diefstal afkom stig was. Op die mogelijkheid had men echter gerekend en daarom de nummers van het verzonden biljet genoteerd. Natuurlijk kwamen die ge heel overeen met de nummers van het biljet dat op den besteller gevon den werd. De verdachte viel daarop door de mand. Moordaanslag. Gistermiddag tegen halfdrie heeft op de Prinsengracht bij de Utrecht- sche straat te Amsterdam een man drie revolverschoten gelost op een bejaard man, die colporteert met christelijke blaadjes. De man, voor wien de kogels bestemd waren, werd niet getroffen. De hoofdinspecteur van politie Van der Goot, die op de brug van de Prinsengracht stond te wachten, kreeg een der kogels in het been. De dader werd gearresteerd en overgebracht naar het politiebureau op de Stad houderskade. Daarheen werd ook de gewonde hoofdinspecteur gebracht, waar geneeskundige hulp voor hem werd ingeroepen. Op de revolver, die by den dader, den 36-jarigen zeeman A., werd ge vonden, zaten nog twee scherpe pa tronen. De dador bekende geschoten te hebben uit wraakzucht. Ilmuiden, 20 April. Het aantal thans stilliggende traw lers bedraagt ongeveer 125 aldus '/u deel der stoomvisschersvloot is nog op zee. Laatste berichten. 's-Gravenhage, 16 en 17 April. Ge slaagd: groote zeilvaart derde stuur man C. L. van Dierendonck. Stoomvaart Maatschappij „Nederland". Naar wij vernemen, zal het dividend der Stoomvaart Maatschappij „Neder land" over 1914 7b bedragen (v. j. 10%). Postdlefstal ontdekt. Naar de N. H. Ct. verneemt, is een der beambten van hot postkantooi- De „Katwijk". Naar wij vernemen, heeft de Duit sche Regeering uit eigen beweging aan den Nederlaiclschen 'gezant een verklaring van de volgende strekking gedaanNoch bij baar, noch bij de Duitsche marine heeft, zooals vanzelf spreekt, eenige bedoeling bestaan, dat een aanval op een Nederlandsch schip zou worden gedaan. Men neemt niet temin de mogelijkheid aan, dat ten gevolge van een ongelukkig toeval de „Katwijk" door een Duitsche on derzeeboot is in den grond geboord. Aanstonds na het bekend worden vau het gebeurde is door de Duitsche Re geering een onderzoek bevolen, en zij verzoekt aan die van Nederland, me- dedeeling te doen van de door deze ontvangen officieele rapporten be treffende de feiten, die aanwijzingen kunnen opleveren. Indien het onder zoek uitwijst, dat de „Katwijk" door een Duitsche onderzeeboot is in den grond geboord, dan zal de Duitsche Regeering niet aarzelen haar levendig leedwezen te betuigen en volledige schadeloosstelling toe te zeggen. Van het Westelijke gevechts terrein. Parijs, 19 April. Officieel bericht van vanmiddag: De Engelsche troepen hebben giste ren bü Zwartelen in België 200 M. Duitsche loopgraaf vermeesterd ut) y.e ondanks verscheidene tegenaanvallen behouden. In het dal van de Aisne hebben de Duitschers in den namiddag van den 18en dezer bij St. Mard de Fran sche loopgraven aangevallen. Nadat de Fransche artilleri den aanval had heeft een tegenaanval met de bajonet den Duitschers zware ver liezen toegebracht. In Champagne hebben de Duitschers ten noordwesten van Perthes een trechtervormige kuil, die zij in de nabijheid der Fransche linies nog be zet hielden, moeten ontruimen. Na een mijn te hebben doen ontploffen, hebben de Franschen bovendien nog 60 M. Duitsche loopgraaf bezet. In Woovre is alleen de artillerie aan het woord geweest. In Lotharingen hebben kleine Duit sche afdeelingen bij Parroy verschei dene onbeduidende aanvallen gedaan, met name bij Burès, Monacourt, Em- berménil en St. Martin. Al deze po gingen z|jn met gemak afgeslagen. In den Elzas hebben de Duitschers zonder eenig succes drie aanvallen gedaan op de Fransche loopgraven op den kleinen Reichsackerkopf. Op do beide oevers van de Fecht (in de Vogezen) blijven de Franschen vorderingen maken. Op den noorde lijken oever hebben zij den kam van den Burgkopf, ten zuidwesten van Schilleckerwaffen, die rechtstreeks het dal beheerscht, bezet. Op den zuidelijken oever zijn de Franschen in de streek van Schnepfenrietkopf aanmerkelijk opgeschoten en van het zuiden naar het noorden in de rich ting van Metzeral opgerukt. ZU heb ben daar een reeks heuvels, die tegen over den Burgkopf den loop van de Fecht beheerschen, bezet. Tijdens deze krijgsverrichtingen bobben .de Franschen twee kanonnen van 74 mM, en twee machinegeweren vermees- terd. Een Fransch vliegtuig heeft na een aeherpo vervolging een Duitsch

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2