Laatste berichten. ongelukkige kwartje, dat ze heb wete te vermoffele, da's al wat er over is... Als de avondzon de toppen der booraen roodverft, de vogels na een dag van luidruchtig genot, moe en zwijgend hun nestjes opzoeken, wande laars huiswaarts keeren, kinderstem men op straat verstommen en zachtjes de koele avond daalt, loopt armelijk oud vrouwtje nog rond van kroeg tot kroeg turend tusschen de horretjes en gordijnen door - ze vindt hem niet en scbokschoude rend. de koude handen onder haar boezelaar, sloft ze huiverend verder. AGENDA. Witte Bioscoop, Koningstraat. Hoofd nummer: ,,Do trots dor firma". 22 April. Soc.-dom. Mobilisatie-club. Feestelijke vovgadoring, Casino, 8 uur. 3) April. Ltel'dudiglieidsuItvoerinc,,Oud Holdol- borg", Tavonu, Casino, a uur. 24 April. Dansclub T.O.P. Boiréo, Tlvoll, 8 u 'AI April, Buitengewone I.lodoravond-Speenboff. Casino, R uur. 27 en 28 April. Muziolcvoroon. „Crescendo". My. tot bov. der Toonkunst. Groot vocaal en instrumentaal concort, Casino, 8 u. 1 Mei. Dansclub I.M.O. Soiree dansante,Casino, MARINE EN LEGER. Bij be8Cb. van den Min. van Marine Is luit. ter zee dor 1c- kl. P. M. van Riel met 24 dezer eervol ontheven van hot hovel over Hr. Ms. „Freyr". De lult. ter zee dor lo kl. J. F. Oston, t dienende iu do Directio der Marine te "Willems oord, wordt 21 duzor overgeplaatst in de rollo van Hr. Ms. „Van Galon" en belast inot bevel over Jlr. Ms. kanonneerboot „Freyr STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Oalcutta, tliuisr., vertrok II) dozor van Port Said. Java, uitr., vortrok 19 dezer van Suoz. Karlmoon.uitr., arri v. 19 dezer te Singapore. Vondol, ultr., arrlv. 19 dezer te Batavia, Bawoan vertrok 20 dozor van A'dnm nnar Java. Grotlus, ultr., arrlv. 19 dezer te Genua. Karlmata, thulsr., vortrok 20 dozer v. Port-Snid. Oranje, t.huisr., arrlv. 20 dezer te 8uoz. Banka, uitr,, pass. 20 dozor Dover. Boltl, uitr.. arriv. 21 dezer te Sabang. itoi.M, uiir.,.iriiv. ai uozei ie o.ioang, Priiisoa Juliana, tliuisr., Is 18 dezer ii Downs" geankerd. Rotterdamsche Lloyd. „the Menado.ultr., arrlv. 19 dozor to Padaog. Kawi, thulsr., vertrok 19 dozor van Napels. Palembang, van R'dam naar Norfolk, pass 19 dezer -DungeucBB. Koninklijke Hollandsche Uoyd. Ryriland, uitr., vertrok 20 dozer van Bahia. Zaanland vertrok 21 dezor v, A'dam n. B.-Ayron. Frisia, thulsr., vertrok 20 dezer van B.-Ayres. Zeeland la, uitr., vertrok 20 dezer van Lissabon. Kon. West-Indische Maildienst. Commewyno, uitr., pass. 18 dezor Duugoness. Haven te Nieuwediep. Idem van Harllngen naai „Amulet". 21 April. Idom van Harlingen n s.s. „Friesland". MARKTBERICHTEN. Roode kool, f a i - Savole kool, f Salade, f2.60 a f8.70 PriJ, f9.80 a f 10.00 Peterselie f2.00 a f8.00 Boldert! f4,00 a fC.00 100 krop. 100 boB. 100 bos. 100 bos. Alkmaar, 21 April 1916. Paardenmarkt. Anngovoerd 210 paarden, f100 a rooo. Behagen, 22 April 1916. 8 Paarden VeulenB Ossen 7 Stieren 368 QeldekooL. 180 Goldokonlen 120 Kalfkoelen Vaarzen 106 Pinken Graskalveren 100 Nuchtero kalveren Kammon Schapen (magere) Scharen (vette) 670 Overnouders Lammeren Bokken en Gelten f 200.- i» 426,- 5 gas 0JS0 0.- 1.60 Duiven Ganzen 0.- Zwanen 0.— 480 K.G. Botor 1.05 60 Kaas 0.60 6000 Kipeleren p. 100 stuks 4.60 Eendeieren p. 100 stuks 0.— Handel magero geldekoelen stug, idom matig, kalfkoeien stug, ovorhouders trekkend. VISSCHERIJBERICHTEN. Nieuwediep, 20 April. Aangebracht door 2 korders 6 tol 10 stuks groote tong, per stuk f 1.26, 10 tot 10 stuks roldanltong, per stuk f 0.7' 10 lot 20 stuks klolnc tong, per stuk f0.80, mand stortschol, per mand 112.00, 1 tot 4 mand kleine schol, per mand f6.00, afQ.00, Ototlmand schar, per inanü f2.0.0 ^^oor trekkers 100 tal haring, per tal f2.66 21 April. Door 84 korders 6 tot 10 stuks groote tong, por stuk f 1.26, 10 tot 60 stuks mlddeltoug, per stuk f0.66 a f 0.76, 10 tot 80 stuks kleine tong, per stuk 10.25, 1 tot 2 mand stortschol, per mand f 10.00 n f 12.00, 1 tot 4 mand kleino schol, 0 tot, 1 mand schar, por mand f2.00. Door trekkers 700 tal haring, por tal f 2 60 a f2,96. 22 April, v.rn. 8 uur. 1700 tal haring, por tal f 1.60 a f2.36. Burgerlijke Stand van Helder, van 20 tot 21 April. ONDERTROUWD: P. Muijens en M. Groot. C. Smit en M. Lugtig. BEVALLENT. Boon gcb. Duin- ker, z. J. Walkeuter geb. Stins, d. OVERLEDENP. de Cock, 79 j. Staatsloterij. Trekking van Dinsdag 20 April. 3e klasse. 2e lijst. No. 2662 f 5000. No. 8674 f2000. No. 9423 f 1000. No. 679 f200. Nos. 9577 11728 12508 12898 15877 en 17678 elk flOO. Trekking van Woensdag 21 April. 8o klaBse. 8e lijst. Nos. 8512 en 4817 elk f 1000. Nos. 9868 en 18048 elk f 400. Nos. 158 en 8122 elk f 200. Nos. 8144 8469 8800 en 12702 elk 100 April af voort. Aan het front hecracht rust. Samenhangende aanvallen wor den niet gedaan, maar het gebulder der zware kanonnen houdt dag en nacht aan en is nu en dan zelfs zeer hevig. Mijnwerpers, handgranaten mijnen worden aangewend en ook in fanterie- en machinegcweer-vuur gaan geregeld door. De marciieerende troe pen en het spoorweg- en autoverkeer achter de Fransche linies, vooral op 15 en 16 April, wijzen er op, dat de tegenwoordige toestand niet van blij- venden aard zal zijn. Van 14 tot 19 April deed de Fran sche infanterie onder den indruk van buitengewone verliezen slechts hiel en daar steeds mislukte gedeeltelijke aanvallen zonder beteekenis, bijna uitsluitend op onze stellingen te Mar- chéville, Maizerey en Co m bres, inde bosschen van Ailly en Mort Mare, ten noorden van Regniéville, bij Fey- en-Haye en in 'het westelijke gedeelte van het Priesterbosch. In den nacht van 15 April waren de aanvallen op de hoogte van Com- bres zeer hevig. De vijand maakte gebruik van de mist en van stink bommen, om het uitzicht te belem meren en het verblijf in de loop graven te bemoeilijken. In denzelfden nacht veroverden wij een gedeelte van de hoofdstelling der Franschen in het Priesterbosch, die hier met een krachtig versterkt steunpunt uitsteekt naar onze voorste loopgraven. Het gevecht in het westen van het Priesterboseh duurde de volgende dagen onafgebroken voort en vordert slechts langzaam. Wij slaan er echter gunstig voor. In den voormiddag van 19 April lieten onze troepen twee blokhuizen en de aangrenzende stuk ken loopgraat iu do lucht vliegen en schoven onze steliing naar voreD. De Franschen leden zware verliezen. Wij verloren geen enkele man. Op 15 April 's avonds en in den nacht van 16 op 17 April stuitten wij twee aanvallen van den vijand ten noorden van jFlirey. Herhaaldelijk stonden in de laatste dagen groepen Franschen op verschil lende plaatsen: aan de hoogte van Combres, bij Fliroy en tegenover het bosch van Mort Mare, in de voorste loopgraven gereed. De aanvallen bleven echter uit. Parijs, 21 April. Offlcieele mede- deeling van hedenmiddag In het bosch van Mort Mare zyn twee tegenaan vallen van doDuitschers op de loopgraaflinie, die de Franschen op den 20at3B hadden genomen, af- DE OORLOG. Van het Westelijke gevechts terrein. Berlijn, 20 April. Uit het hoofd kwartier wordt d.d. 19 April over de gevechten tusschen MaaB en Moezel geschreven De stilstand in de krijgsverrichtin gen der Franschen tusschen Maas en Moezel na de aanvallen op het einde van de tweede week in April, die hun op zoo zware verliezen zijn ko men te staan, duurt reeds van 14 Vrij levendig kanonvuur bii voor postengevecht aan den zoom van het Bosch van Parroy. Belgische vliegers hebben het arse naal te Brugge en het- vliegveld van Lissewegge bestookt. Berlijn, 21 April. Offlcieele mede- deeling uit het groote hoofdkwartier Dicht bij de hoofdkerk van Reims is een nieuwe batterij van den vijand onderkend en dadelijk onder vuur nomen. In de Argonnen hebben de Fran schen bommen met braking verwek kende uitwerking geworpen. Een aanval van den vijand ten Noorden van Four de Paris mislukte. Een tusschen Maas en Moezel gis teren bij Flirey met breed front be gonnen aanval is met zware verlie zen voor de Franschen afgeslagen, In het Bois le Prötre hebben wij weer terrein gewonnen. In de Vogezen heeft de vijand ver geefs onze stellingen ten Noordwesten en ten Zuidwesten van Metzeral en bij Sondernaeh aangevallen. Ook daar leden de Franschen zware verliezen. Gisterenochtend heeft een vijande lijk vlieger bommen op Lörrach go worpen. De aan een Zwitser behooi-ende zljdefabriek en twee huizen werden beschadigd, verscheidene burgers ge wond. Van het Oostelijke gevechts terrein. Berlijn, 21 April. Offlcieele mede deeling uit het groote hoofdkwartier Op het oostelijke oorlogsterrein is de toestand onveranderd. Als antwoord op het gooien met bommen door de Russen op Inster burg en Qumbinnen, die open steden zijn, welke buiten het operatie-too- neel liggen, hebben wy gisteren het spoorwegkruispunt Bieloatok met 150 bommen bestookt. Oe Dardanellen. Berlijn, 21 April. Alle voorteekens wijzen op een nieuwe actie der ge allieerden in de zeeöngten, te land en te water. Reeds zijn 68 trans portschepen van Egypte naar de Aegeïsche Zee onderweg, waarvan de opvarenden bestemd zijn voor de landing. Aannemende dat elk schip man aan boord heeft, komt men tot ongeveer 125,000 man om de landingsmanoeuvre uit te voeren. Ongeveer een evengroot getal man schappen moet Rusland in Chersones hebben saamgebracht. om vanuit het noorden tegen Konstantinopel te opereeren, zoodat 250,000 man voor den aanval beschikbaar zouden zijn. Amerlkaansche duikbooten voor Engeland. De „New-York Tribune" meldt, dat de levering van onderzeeërs aan Engeland, ondanks de verklaring, die minister Bryan aflegde, worden voort gezet. De contracten, met de Both- lehem staal maatschappij gesloten, liepen aanvankelijk voor de levering van geheele onderzeeërs. Toen het departement van btiitonlaDdsche za ken dit voor een schending der neu traliteit had verklaard, werden de onderdeelen van onderzeeërs naar Montreal gebracht en daar werden de schepen in elkaar gezet en naar Engeland verzonden. Zoo krijgt En geland de bestelde onderzee6ers, on danks de verklaringen van den Ame- rikaanschen minister. Brlefsmokkelaars. Men seint van de Belgische grens aan het Huisgezin: Dinsdagavond omstreeks 9 uur trachtte een viertal brlefsmokkelaars de verstrekte stelling nabij Belgisch Putte le passeeren. Een hunner trapte op een contactmijn, welke ontplofte. Dc man werd letterlijk in stukken gescheurd. Zijn vrouw, die er ook bij was, viel in onmacht en werd ge vangen genomen. De twee anderen wisten t,e ont snappen. BINNENLAND. Dienst der Maatschappij Zeeland. De dienst der Mij. „Zeeland is voorloopig geheel gestaakt. De gistermorgen vertrokken „Meck- lenburg" blijft zoolang de dienst is gestaakt, in Engeland. Gisteravond is do „Prinses Juliana" nog te Vli3- singen binnengekomen. Treiler opgebracht. Te IJmuiden is bericht ontvangen, dat de stooratreiler „Clara Ni col" Y. M. 108, van de Algemeene Vis- scherlj Maatschappij, naar Cuxhaven is opgebracht, Een Hagenaar gevangen genomen, Do gevangenneming door de Duit- schers van den beer IC. Wirtz Jr., vroeger gérant van de Princess-Room aan den Kneuterdijk te 's-Gravenhage, wordt bevestigd. De aanhouding moet uen achttal dagen geleden geschied zijn en zou verband houden met het ongeoor loofd overbrengen van brieven. Men vreest, dat hem hiervoor een zware strpf wacht. Krediet voor den kleinen middenstand. A.s. Zaterdag te kwart over elven zal in de Gravelyke Zalen in Den Haag onder voorzitterschap van mi nister 'I'reub de conatitueerende vér gadeling worden gehouden van de algemeene commissie inzake de ver gemakkelijking van de voldoening aan de crcdiotbehoefte van den kleinen middenstand, als gevolg van de oor- logscrisis. Ju deze vergadering zal ook de commissie van uitvoering be noemd worden. Overplaatsingen, enz. Wegens het voorkomen van geval len van meningitis, is door den opper bevelhebber van Land- en Zeemacht, bepaald, dat tot nader order geen overplaatsingen of detacheeriugen zullen plaats hebben naar en van Amersfoort, voor wat betreft de af- deelingen'gelegerd in de kazerne der bereden wapens aldaar, de cavalerie- recruten-depóts, leger-depótbataljon c. on den grooten trein der tweede divisie. Verloven naar Amésfoort. en van daar naar elders mogen tot nader order niet worden verleend. Vrij vervoer. Bij ministerieele ^beschikking is be paald, dat in -den'vervolge ook be wijzen voor vrij vervoer kunnen worden afgegeven aan militairen, aar, wie, op grond van eene afzon derlijke beschikking van den Min. Oorlog of van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, buitengewone verloven worden verleend. Stuurliedenexamens. 's-Gravenhage, 20 April. Geslaagd groote stoomvaart, derde stuurman A. van de Graaff, Fz. W. Groot, M, Tr. Hnf, H. Jonkman, J. J. van Laar, S. Molenkamp, J. E. L. Muskiet. Joh. Schmhr. f Uit Heerenveen komt de tijding van den dood van den'baszanger Joh, Schmier op 63 jarigen leeftijd. Kort. geleden is hij nog opgetreden in de concertzaal en ook voor onze mili tairen: een bloedvergiftiging veroor zaakte de doodelijke ziekte. Menschlievend hulpbetoon. Bij Kon. besluit van 16 dezer is als blijk van goedkeuring en tcvro denheid de bronzen eerepenning voor menscliljevend hulpbetoon en een lof felijk getuigschrift toegekend aan W, A. Siraeh, marinier lste klasse, wegons de door hem met levensge vaar verrichte redding van een dren keling ter reede van Curaqao, op 13 Januari 1914; jhr. C. W. Versluys, luitenant tor zee 2de klasse, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een drenkeling op de Westkust Lombok (nabij Ampenan) op 24 Mei 1914; Zaanstroom en Batavier V. Wolff seint uit Hamburg aan de N. Rott. Cf;.: De op 1 Mei bepaalde behandeling door het; prljsgerecht van deinbeslag neming van de Nederlandsche stoom schepen „Zaanstroom" en „Batavier V" is uitgesteld. Een andere dag is nog niet vastgesteld. IJmuiden, 22 April. Van de opgebrachte stoomtrawlers Cuxhaven is nog niets naders hier bij de reedera bekend. de minister van Buitenlandsche Zaken zijn nu stappen gedaan ter verkrijging van opheldering, zoo moge lijk vrijlating, der genoemde schepen. PLAATSELIJK NIEUWS. Uitslag der stemming voor een lid van den Gemeenteraad, op Woensdag 21 April 1915. Derde District. Aantal kiezers 1652. Uitgebracht 777 stommen. Van onwaarde 15 stemmen. Uitgebracht op de heerenH. P. Baak (R. K.) 261, W. Poll (V.) 276, D. C. A. de Zwart (S. D. A. P.) 225 stemmen. Herstemming tusschen de heeren H. P. Baak en W. Poll. Te Haarlem slaagden voor het acte-examen L. O. de heeren A, C. Boom en J. Buis, alhier. Mlnisterl&al bezoek. De ministers van Marine en van Oorlog zijn Dinsdagmiddag met de onderzeeboot K 1 van hier naar IJmuiden vertrokken waar zjj des avonds to 7 uur arriveerden en van daar per auto naar den Haag ver trokken. De onderzeeboot werd door twee torpedobooten begeleid. Speenhoff. Wti vestigen de aandacht op de jubileum-voorstelling te geven door den heer en mevrouw Speenhoff op Maandag 26 April. Speenhoff maakt ter gedegenheid van zijn 12£ jubilé een tournee door ons land ep werd reeds in Rotterdam, den Haag, Ara sterdam en vele andere plaatsen ge huldigd. Belangstellenden verwijzen wij naar de advertentie in dit num mer. Bond van Minder Marine-Personeel. Het jaarverslag van don Bond van Minder Marine-Personeel, benevens van de exploitatie der Bonds-gebou wen te Helder en te Soerabaja is ver schenen. Het verslag gaat vergezeld van een „Rapport nopens de tracte- mentsregeling van de matrozen, mariniers eu stokers, volgens in 1918 gehouden onderzook". Onze Bollenstreek. 21 April. Soms lijkt de om geving van het Noord Hollandseh kanaal buiten de grens onzer gemeen te de meest doodsehe en verlaten plaats der wereldniets dan gras en hemel en een vale grijze weg van grint, mijlen lang en ik keu wel men- schen, die zoo'n landschap haten. Maar zij hebben ongelijk, want er is heusch nog wei kaus om daar op een wandelingetje aardige dingen te zien. In het arm miskend Polderland, waarop men vroeger wel eens met een soort minachting neerzag wan neer er gesproken werd van iietlee- lijke boerenland, is het eigenlijk goed en rustig en mooi in liet voorjaar, te midden van groote stille velden en Uitgestrekte groene weiden, met hier en ginds een nieuwe villa, model boerderijen eu ouderwetsche huisjes, omgeven door fraaie tuinen en lief gelegen in boachjcs en aantrek vaart. Meer en meer lijkt ons publiek zulks te begrijpen 6n het gaat wat aandacht schenken aan deze omgeving en tegenwoordig kan je er Zondags troepjes Heldorsche wandelaars vin den alsof het een aantrekkingspunl wordt gelijk Huisduinen. De menschen, die hier Zondag dwaalden, te voel of per rijwiel, waren uitsluitend op het pad om het schoon ste in den bloeitijd dor hyacinton en tulpen in Qogonscljouw te nomen en men zal niet tevergeefs gegaan zyn, want door de milde zon der laatste dagen gaf menig veld een prachtig panorama. Op verschillende punten in KoegraSj Breezand en den Polder stonden de bollen in diversekleuren vol te bloeien, hare heerlijke geuren verspreidend rondom, - Verrassend waren de gezichten van reusachtige akkers, die pas dit jaar door do kweekers weer vergroot en aangelegd zijn. En wannoer we do voorspelling van een vakman mogen gelooven, met wien we oen kort onderhoud hadden, dan zal het niet zoo lang meer duren of de omtrek vau 't Nieuwediep wordt eeD bekoorlijke bollenstreek van be lang en kan als zoodanig natuurlijk steeds meer op belangstelling rekoncn en voornamelijk in wblvaart aanzien lijk toenemen. Bekroningen Militaire HuisvliJtwedstrIJd. Dinsdaga vond te 5 uur werden op dc tentoonstelling de bekroningen uit gereikt. Do voorzitter der tentoonstellings commissie, de heer Dibbetz, woeser op, dat het aantal inzendingen be langrijk was en dat de jury geen gemakkelijke taak had gehad om uit het velo goede liet beste te kiezen. Met groote nauwgezetheid had zij alles nagegaan, - Spr. bracht haar daarvoor dank. Bekroond waren met: Groote verguld zilveren medaille H. IJff,dolken met heften in snijwerk Groote zilveren medaille .1. Kramer, ingelegd theeblad Vorguld zilveren medaille: J. J. Morsch, theelichtje in koper; idem, K. L. de Vries, voor handwerk- doos (sny work) idem, A. van der Meer, voor lancier (snijwerk) idem, W. J. Kroeger, yoor gesmeed ijzeren rozen Zilvereu medaille: J. W. Gotjé, voor kotter idem, J. v, d. Meele, voor mandoline idem, J. I-I. Muller, voor vrouwen portret idem, J. A. Röhrs, voor tafelblad ronzen medailleT. Pluimgraaf, voor sloep idem, J. Fleur, voor bloemenwagen Idem, T. Korving, voor speeltafel idem, B, C, Schalk, voor teekening. Aan de medailles waren onder scheidenlijk geldprijzen verbonden van f10.-, f7.50, f5.-, f2.50 en fl.-. Diploma's met eervolle vermelding werden voorts uitgereikt aan C. Blankevoort, J. H. Bruin, J. Manneveld; F. Floor, P. J. van Steen- berge, Van Velen, P. A. Chaudron, J. Schagon, J. F. Kaptein, Slinger- landt, A. Scholte, Steenhorst, H. Bok- man, T. Korving, A. van den Berg, C. A. Smolders en W. van Marle, Voorzitter wenschte den bekroon den geluk -en sprak de hoop uit, dat het voor allen een aanmoediging zou zijn het werk nog, zoo mogelijk, te verbetoren. Aan sergeant Kokelaar werd hulde gebracht voor de smaakvolle versie ring, die hij had aangebracht. Als blijvende herinnering zal hem een zilveren medaille met inscriptie wor den uitgereikt. Lof komt mede too aan zijn trouwe helpersde artilleristenGinja, Her mans, Jonker en Sijffers. Zij droegen zorg voor alles wat er was. Mede bracht voorzitter uit naam der commissie dank aan kapelmeester De Greeve, die mot zijn kranig corpsje zooveel had bijgedragen tot aange naam verblijf óp de tentoonstelling, en ook nu weer door fanfares voor de prijswinnei'B, van zijn attentie liet blijken. Een inzending: een automobiel met veerwerk, geschonken door den heer J. T. Kaptein ten voordeele van het Steuncomité, werd by opbod on der algemeene vroolijkheid verkocht. Voorzitter dankte zijn modeleden van het Tentoonstellings-Comité voor al wat zij reeds gerulmen tijd deden om deze tentoonstelling, die zeker best geslaagd is, mogelijk te maken zoomede de dames en meisjes, die dezer dagen hare gewaardeerde me dewerking verleenden. Overste Snellen bracht namens de comité-leden dank aan den voorzitter voor zijne leiding en zyn werk. De samenwerking was alleraangenaamst. De tentoonstelling werd daarop door den voorzitter voor gesloten verklaard, terwijl nog medegedeeld werd, dat de voorwerpen eveDtueel later kunnen worden afgehaald in het inlichtings bureau op den Kanaalweg 101, op dagen en uren als daar zal zijn aan gegeven. De uitslag der verloting is als volgt; Op No, is gevallen Op No. is gevallen 89 sleutelhan- 1412 Horloge- gertje, hanger, 98 Schilderij, 901 PJjpen- 210 Kalender, hanger, 171 Klomp, 1456 Kachel- 168 Piëdestal, scherm, 565 Étagère, 1183 Koperen 587 Vliegma- bord, chine, 1002 Teekening 582 groote in lijst, Étagère, 1275 Ets, 512 Torpedoboot 800 Suikergebak 516 Kalender, 007 Klompjes, 496 Theetafel, 541 Mandoline, 523 Naambordje 1116 Thermo- 580 Doos, meter, 428 Hand- 1101 idem, schoendoós, 1454 Sleutel- 524 Ets, haakje, 566 Ets, 82S Sleutel 971 Étagère, hanger. „Die Kino-Ktinigin". „Die Kino Königiu" is de eerste artiste van eene filmonderneming, opnamen waar zij in acteert, worden met grof geld betaald. Eu nu door een toeval deze EinoKoningiu in kenDis komt met den multi millionair Clutterbuck, president van de elcc- triciteitstrust het stuk speelt in Philadelphia - nu besluit zjj dezen heer Clutterbuck, verwoed tegen stander van de kinematographen. een poets te bakken. Zij worde aan hem voorgesteld onder een van haar adellyke tooneelriamen, geeft hem on de gansche familie rendezvous in „haar" woning. En in het tweede bedrijf weet zij hem netjes gekiekt te krijgen op eon zeer penibel oogeu- blik, n.1. dat hij-de vermeende hertogin in de armen valt. Het dei de bedrijf brengt naiuurlyir - want ei' is nog veel meer mee annex de onl- knooping. Dit is in hoofdtrekken de inhoud van de operette, die Georg Braun's „Wiener Operette ensemble" hier Dinsdagavond opvoerde. Evenals don vorigen keer was ook thans do zaal vol, en evenals toen werd ook thans braaf gelachen om de niet steeds even onschuldige aardigheden. De muziek die Joan Gilbert hierbij schreef, is bekoorlijk; tal van lieve wijsjes klonken ons in de ooren, en de e-ostumes der dames waren vaak eene lust voor de oogen (ook vaak om hetgeen zij niet bedekten). Ofschoon wij een programma be machtigden metrolverdeeling, waren verschillende rollen aan anderen op gedragen dan dat programma ver meldde, Do rol van cie Kino Kftnigin, Delia Gill, werd vervuld door een temperamentvolle artiste, die wij bij de vorige gelegenheid ook reeds hoorden, terwijl Annie, 's heeren Clutterbuck's dochter, een behoorlijke vertolkster vond in eene smaakvol gekleedc jonge actrice, Het stukje eigenlijk meer een drie-bedrijvige klucht inet zang dan een operette liep vlot van stapel, Wel eens wat al te vlot, wat minder rumoerigheid ware goed geweest hier en daar. Leuk waren vaak de dansen, vooral Mr. Clutterbuck was sterk in bet springen en zyn tango was min of meei' origineel. Aardig was de scène „Ja der Nacht", d.w.z. we kregen er hier eon slappe groc van, maar een dergelijke scène is in een operette een trouvaille en kan. zeer interessant worden gemaakt.' Het publiek was dankbaar eu har telijk, hetgeen aanhoudend applaus bewees. Eens moest lol viermaal toe gehaald worden; voor den Helder een record. D. 0. V. „Door Onthouding Veréonigd",zoo heet de tooneelclub die Woensdag avond in Casino een uitvoering gaf. De zaal was tamelijk, bezet. Gegeven werd het tooneelspel in 2 bedrijven „Op woeste golven", van IJ. O. Schuitmaker. Van het tooneel gaat opvoedende kracht uit, zoo heeft D, O. V. (en terecht) gedacht en daarom gaf zy een stuk van propagandistische strek king. En waarheid is het, dat aldus soms meer wordt uitgewerkt dan met een lange redevoering. De op voering heeft ons wel voldaan. In het eerst spraken de handelende personen wat vlug, zooals dat meer bij dilettanten gebeurt, maar alras verbeterde dat, toen de opvoerders zelve begonnen to voelen dat zij de aandacht der toeschouwers hadden, dat er ontroering kwam in de r(jen. Daartoe droeg het stuk bij door zijn inhoud maar ook door het spel. Er werd, voor liefhebbers, werkelijk met gevoel gespeeld de executanten voelden zich in hun rol en typeerdon over het algemeen goed. We zuilen geen namen noemen, de eene rol is dankbaarder dan de andere, maar toch de oude Grietje en dorniné Karsten dienen even loffelijk vermeld en ook Hiddo, die in het 2e be drijf vooral mooi en aangrijpend was. Van den schrijver was liet goed gezien „la note gaie" niet te laten ontbreken. Ze was er in „Lord" een leuk type, zóó uit het leven gegrepen. Dorainé Karsten had in het slot bedrijf gelegenheid om onopgemerkt rake waarheden to zeggen over het redden van hen die op de woeste golven der levenszee als wrakken ronddrijven. Dat werd gevoeld ook in de zaal, want toen het scherm neerging barstte het applaus los en moest een paar maal gehaald worden. Wel verdiend. We meenen dat D. O. V. -wel dei goeden weg opgaat om haar doel te bereiken. Als nastukje werd gegevon „Haar verjaardag" een episode uit het leven, 't Lag er ook hier iets dikker op, zooals dat meer gaat bij tendenz- stukken. We hadden liever een levendig stukje gezien, wat vooreen tooneelavond „te doen gebruikelijk ls". Ook in zulk een kan strekking liggen. Ridcndo dicere verum, al lachende de waarheid zeggen, gaat ookl Mogen we de aandacht van de vereeniging, die werkelijk over goedo krachten beschikt, eens hierop ves tigen? 't Zal haar voor waardeering en doel geen schade zijn. 't Kan winste geven, die zij verdient. Qoed afgekomen. Gisterenmiddag geraakte het 5-jarig zoontje van E. v. D. alhior op de achterplaats van zijn ouderlijke wo ning in een nagenoeg vollen welput, doordat hij op het deksel stond het welk doormidden brak. Het ventje verdween onmiddellijk in de diepte en zou daar zeker den dood gevonden hebben als de werkman Arie Blauw- boer, die op het andere erf een kar weitje verrichtte, het ongeluk niet had opgemerkt. Hij snelde met een hark haastig toe en haalde het knaapje drijfuat en geheel ontdaan weer boven. Een lolletje. Gisterenmorgen liep een visscher- raan met twee kameraden aan de Kerkgraeht t,e praten over de dom heid van sommige menschen om hun rijwiel soms onbeheerd te laten, toen zij een fiets voor het raam van iemand daar zagen staan. En de wedden schap werd gemaakt dat de zeeman op de fiets zou gaan zitten, een grachtje rond zou rijden en de fiets weer neer zou zetten zonder dat de eigeuaar er-iets van te weten kwam. Aldus geschiedde, maar toen de zee man goed en wel op het rijwiel zat, kwam hij in zijn woestevaart in aanraking met een rijtuig en werd zoodanig tegen de straat geslingerd, dat het bloed hem uit de ooren spoot en zijn gelaat ernstig verwoud werd. Terwijl hij door zijn makkers weer op de been word geholpen en een gedienstige juffrouw met water en azijn er aan te pas kwam, stapte de eigenaar van het rijwiel het huis uit waar hij zijn zaken had afgehandeld, schudde het hoofd bij het zien van het oploopje en het bloed opdestee- nen, zonder te merken dat het zijn eigen fiets was waar het om ging, want die had men, niettegenstaande de consternatie, weer gauw en netjes tegen den muur van het perceel gezet. Van het Oostelijke gevechts terrein. WeeQen, 21 April. Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier In de Karpathen hebben de Rus sen hun met groote verliezen ge paard gaande aanvallen op de be langrijkste sectoren van ons front sedert geruimen tijd gestaakt. Dit geldt met name voor die gedeelten onzer stellingen die de beste wegen naar Hongarije: de dalen van On- dawa, Ltiborcza en Ung, dekken. Naast, deze hoofdwegen heeft de vij and in dc Boschkarpathen tusschen het dal van de Lahoreza en de Ung met aanzienlijke strijdkrachten zijn pogingen om door tê breken voort gezet. Daar een doorbraak in deze lichting ook met de grootste opoffe ringen frontaal niet mogelijk bleek, hebben de Russen getracht den tegen stand van onze stellingen in de da len en op de bergen door omtrek- king te breken. In verband daar mede hebben zich in het dal van de boven Cziroko by Nagay Polamy en in het geheele brongebied van deze rivier onlangs hevige gevechten ont wikkeld, die verscheidene dagen en nachten aan één stuk hebben ge duurd. Ook hier hebben de Russen na verlies van duizenden dooden en gewonden, zoomede van meer dan 3000 ongewonde gevangenen, hun oftensief moeten staken. In tegenspraak met de in het buitenland verspreide berichten over successen der Russen in den lang- durigen slag in de Karpathen (ook in de officioele Russische berichten i9 van zulke successen gewag ge- maaktj moge worden vastgesteld dat ondanks alle krachtinspanning en groote opofferingen van den vijand, de Uzsoker-pas, dien de Russen steeds als buitengewoon belangrijk en als hoofddoel hunner krijgsver richtingen hebben beschouwd, nog steeds vast in ons bezit is. Op de andere gedeelten van het front zijn artilleriegevechten gaande. De toestand is overal onveranderd. Engelsche onderzeeërs in den grond geboord 7 Berlijn, 21 April, (Officieel). In den laatsten tijd zijn herhaaldelijk En gelsche onderzeeörs in de Duitsche Bocht van de Noordzee gezien en dikwijls is door Duitsche schepen een aanval op hen gedaan. Op 17 April werd een vijandelijke onderzeeër in den grond geboord. Waarschijnlijk zijn ook andore onderzeeërs vernield, met volle zekerheid kan dit echter niet geconstateerd worden. Telegram ontvangen na hall elf. Washington, 22 April. Ia het ant woord der Atnerikaansche Regeering op de laatste Duitsche nota wordt gezegd, dat de Regeering der Ver- eenigde Staten nooit en op geenerlei wyze iets van haar rechten heeft prijsgegeven. Amerika trachtte als neutrale staat van de oorlogvoeren den wederzydsche concessie te ver krijgen met het oog op den handel ter zee. De regeering spreekt haar leed wezen uit over het feit, dat de Duitsche regeering zich heeft laten beïnvloeden door den verkoop van wapens, waarbij Amerika zich zou hebben laten leiden door vrees voor een conflict van Engeland met den Amerikaanschen handel. In haar ant woord eindigt de Amerikaansohe Regeering met de verklaring, dat zij niet nader op haar derde nota kan terugkomen, en dat zy den geest, waarin deze is opgesteld, onveranderd handhaaft. - De heer P. Vos, leer aar aan de R.H.B.S. alhier, is als zoodanig be noemd aan de R.H.B.S. te Meppel. De Italiaansche strijdkrachten. In afwachting van de zoo vurig gewenschte deelneming door Italië aan den oorlog, geeft de „Temps" alvast een overzicht van de sterkte der Italiaansche strijdkrachten. Het, blad verzekerd, dat Ifcalë airais acht maanden-al het mogelijke heeft gedaan om zijn leger te vermeerderen en te verbeteren. De vredessterbte van een millioen kan onmiddellijk worden opgevoerd tot twee millioen, terw(jl zoo noodig landweer eu troepen van de tweede reserve nog een millioen kunnen leveren. De infanterie telt 99 linieregimen- ten, 12 regimenten bersaglieri, twee regimenten grenadiers, 12 regimenten bersaglieri-wielrijders, 12 regimenten karabinieri, 12 regimenten grens wachten en 12 regimenten alpen jagers. De cavalerie is vier regimenten dragonders, negen regimenten lan- ciers en zestien regimenten lichte huzaren sterk. De artillerie bestaat uit 12 regimen ten bergartilleric, 13 regimenten vestingartillerie, zes regimenten zware en 36 regimenten veldartil lerie. Hierbij komen dan nog de hulp wapens en technische troepen. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 20 April. Op voorstel van den Voorzitter, wordt direct begonnen met do be handeling van de Oorlogszeeonge- vallenwec. Doze wot regelt cie ver zekering van schepelingen en hunne nagelaten betrekkingen logen gelde lijke gevolgen van ongevallen, hun op zee overkomen. Door den heer Duym&ór van Twist wordt een afzonderlijks rege ling voor dé kleine visschery voor: gesteld, De heer Spiekman betreurt de overhaasting bij de voorbereiding van dit ontwerp. Dit was niet noodig geweest indien men slechts tijdig" bijv. in Augustus, na l\et eerste ongeluk dat oen Nederl, schip trof, eraan begonnen was. Verder wenscht hij terugwerkende kracht voor geval len, waarin hot duidelijk blijkt, dat het ongeval een gevolg is van den oorlog. De heer Nierstrasz sou willen dat de natie de geheel® risico droeg,, en niet reeders en Rijk ieder de helft. 'Door den heer D.e Visser wordt aangedrongen op een mildere regeling voor de haringvisschers. Voor ben zou hij het aandeel, dat zij moeten betalon, op een kwart willen stellen, daar de menschen het anders niet kunnen betalen, vooral waar reeds het meerendeel ondersteuning moet Yragen. De heer De Visser van IJzen- doorn wenscht-, dat de Staat de geheele kosten van de ullkeeringen zou dragen, terwijl de heer B o i s s e- v a i n tegen de verhooging opkwam, en het ontwerp liefst meer in over eenstemming zag gebracht met de ongevallenwet. Zitting van Woensdag 21 April 1916. De algemeene beraadslagingen over de oor logszeeonge vallen wet worden voortgezet. De lieer Kooien acht het wetsont werp afwijkend van alles, wat iot- dusver op het gebied van ongevallen verzekering is vastgesteld. Volgens spr. heeft dit ontwerp verschillende fouten, O. a. is niet vastgesteld, wat de vergoedingen zullen zijn voor het verlies van ledematen, tijdelijke in validiteit etc. Vorder heeft hjj bezwaar tegen het feil, dat het ontwerp de terugwerkende kracht mist. De heer Rodenburg betreurt de late indiening van dit wetsontwerp. 'Hot ontwerp bevredigt spr. niet, doch hij meent dat de Kamer het zal hebber, te aanvaarden als een noodmaatregel Hij betreurt echter dat in het geheel Diet wordt aangegeven hoe de orga nisatie en de indeelingen in gevaren- klassen etc. zal zyn. Spr. denkt dat de uitvoering veel ellende zal geven. De heer van Raalte zou ook gaarqf. gezien hebben dat de betrokken cate gorie van arbeiders in do ongevallen wet zou worden opgenomen, doch door de regeering is dit om redenen van opportuniteit nagelaten. Spr. dringt er op aan de zaak tot een goed einde te brengen wegens de urgentie der regeling. Door den Minister van Landbouw Nijverheid en handel worden de ver schillende sprekers beantwoord. Hy verklaarde dat hetgeen gebeurd is niet onder deze wet valt. Daarvoor zal later misschien een afzonderlijke regeling worden getroffen. Het gaat dus alleen om gevallen welke zich nog kunnen voordoen. Nadat de minister nog verschillende inlichtingen gegeven heeft Gver de organisatie worden de algemeene be raadslagingen gesloten. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moeBt het. verslag der lezing van Dr. A. H, den Hartog, ;over Nietzsche, tot het vol gende nummer blijven liggen. Advertentiën. Ondertrouwd M. J. LAFÈ8ER. on EN8ELTJE A. KOK. Helder, 1 1 2° April 1916. Bankast.raat 88. Huwelijksvoltrekking 6 Mei a.s. te Amsterdam. Getrouwd W. C. LENGHAOS. die namens wederzljdsche familie hun bartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun hu welijk ondervonden. Helder, 22 April 1915. Wagenstraat 7.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2