Simplex-Rijwielen Speenhoff. Vitrage. Magazijn „De Ster" A. Klopper Zonen, DANSCLUB I.M.0. Soiree Dansante Firma P. J. LAFÈBER, Buitengewone Liederavond ZATERDUl MEI 1911, DansclubT.O.P. Groote Houtverkooping COMPLETE SLAAPKAMERS Zuidstraat 2-3. CASINO-GEBOUW. MAANDAG 26 APRIL 1915: BOELHUIS HELDER, Piano-.n Orgelhandei GOLDSCHMEDING. HELDRIA". T. van Zuylen, Uitgebreide sorteering. LOODSGRACHT 69. Staaldraad- en Springveerenmatrassen, Kapokmatrassen, prima Wollen Dekens, Gestikte Dekens enz. Gezelligst Café-Billard „Wilhelmina" Keizerstraat. „Ons Belang". De schoenen krijgen (/cQantle daaruoor biedt (,rdClC-Crême garantie. Wie 12 "verschil 18 ri déABC-a d v 0 rtantië rTul tkriip t Tn~a an^d 0ËROAL" -f a b rfe kV A ms'te"r- dam, (met 5 cent port) inzendt, ontvangt gratis de geheele serie artistieke Sluitzegels. ter «lering van het të'/Harig fubilé van den Heer en Mevr. Verschillende nieuwe, aotueele liedjes. Opvoering vanJALOERSCH! Minnespel door J. H. S. AKSAiAHcnat Monoloog door Mevrouw CÉSARINA viiiuicrapci. speenhoff - prinz. Verder zullen de Heer en Mevr. SPEENHOFF de liedjes zingen waar mede zij hun jubilé vierden te Rotterdam, den Haag, Amsterdam, enz. enz. Aan de Plano: E. LIMBURG. Aanvang: 8 uur. Entrée: Ie Rang f 1.00, 2e Rang t 0.75, 3e Rang f 0.40. Verhoogd met 5% Sted. Belasting. Militairen beneden den rang van Onderofficier 2e Rang f 0.50. Plaatebespreking van 11 12 uur in „Casino". Kwart voor 11 afgifte van volgnummers. 11 uur loting. in „CASINO". Aanvang 8 uur. Introductie's bij da Ladan an hat Bestuur. Secretariaat: KANAALWEQ 55. unn v }£>J 6 "ba sEepuoz s, 5|do 'puedoeG aanaiv •epoooid )f|8 u| ueGunoojBiBA ess«|)| ajci u:e|ds6uiuox liq '18 iVïmSBHINOX ')eeiDo)Oj nzH d3Dn3H)i J3H0 (TOT ONS PLEZIER). op ZATERDAG 24 APRIL 1915, tot sluiting van 't Seizoen, in „TIVOLI". Aanvang 8 uur. Zaalopening 71 uur. N.B. Loden die nog geen introductie ontvangen hebben, kunnen zich vervoegen by de Secr. Namens het Bestuur, W. KIKKERT, Secr., Spoorstriiat 12. Meubelen. Repareeren, politoeren, riet- vlechten enz. van alle voorko mende Meubelen. D. C. FRANKFORT, Molinstraat 33, nabij „Tivoli". VOOR DE SCHOONMAAK Koolteer, bruine Teer, Black Varnish, Garbolineum, bereide Verf, Binnen- en Buitenlak, ook de beroemdo voor de Visschers- schuiten TarWonson Koperverf, P. KROON, Nieuwebrugsteeg 1. Voor Uwe Kinderen is „VICTORIA" een onovertrefbare hoofd Eau de Cologne. Per flacon 25 en 36 cent. „HEURECA" werkt eveneens verrassend zeker en is aangenamer in 't gebruik doordat hot reukloos is. Het kost 35 en 50 cent per flacon. Proefflacon 20 cent. Deze hoofdwaters bestaan uitzuivereextrac- tieve plantenstoffen en beantwoorden vol komen aan de eischen, welke men voor dergelijke hoofdwaters stelt. VorkrUgbaar bft de Heeren: Wfttema, Middenslr.; Win uiman, Sj11 J- •- UÜUVI, nieuwen., ua DW-iuoiawftGi, don fabrikant S. C. O. do Uan, Koningstr. 39. nbft te Anna Paulowna, ten verzoeke en ten huize van den Heer G. JANNES, op de boeren plaats „Israël", aan den Konings weg nabij het Groot Noordhollandsch Kanaal, op Zaterdag 24 April 1915, 's morgens 9 uur, teTWiffri'ftl' 2 2 herfstkalveren, 1 gel- dekoe, 7 kalfkoeien ge kalfd hebbende of op kalveu staande, 2 kalf- vaarzen, 1 geldevaars, 4 gereden vaarzen, 1 kalf, 1 vos merriepaard, oud zes jaar, 1 drachtig zwart merriepaard gelijk tands, 2 zeugen met biggen, jacht wagen, sportkar, 2 boerenwagens, 2 bakwagens op voeren, 3 driewielde karren, ploegen, eggen, kettingeg, troggen, spatschutten, tuigen, boeren- en bouwgereedschappen, eenig huis raad en hetgeen meer zal worden aangeboden, Op de plaats is gelegenheid fot stalling. C. STAMMES, Notaris te HELDER. op Dinsdag 27 April 1915, 's morgens 10 uur, aan het Westplein te Helder, van een partij houtwaren, afkomstig van gesloopte perceelen aan de Bin nenhaven, als: geschaafde en geploegde deelen, baddings, juffers, zware eiken balken 30 X 35 lang EP/g voet, eiken kromhouten 25 X 30 lang 4V2 M., platen en planken, Voorts: eenig teakhout, partij hekpalen, ijzerwerk, kettingen, kis ten, vaten, toonbank en al wat meer zal worden aangeboden. Te bezichtigen vóór den verkoop. Deurw. W. BIERSTEKER. MET den Scheermesscherper „SUCCES" maakt ieder in enkele seconden zijn Scheermes of Veiligheidsscheermes vlijmscherp. Pnjs f 1.50 (naar buiten f 1.66). H. KOPPEN, Hoofdgracht 84. Dit óéne woord zegt alles, wanneer er sprake is van NAAIMACHINES, want SiNGER-Naaimachines zijn een Eerste-Kias Fabrikaat, dat zich reeds meer dan 'n halve eeuw voor alle huis houdelijk en industrieel werk met roem gehandhaafd hseft. SINGER Naaimachines kunt U krijgen In al onze winkels, die men aan SINGER Maatschappij. Depots alom. WESTSTRAAT 33 LAAN 42. Altijd voorradig nieuwe en 2e hands Instrumenten. - Verlangde Instrumenten in prijzen, niet voor radig, worden met dris dagen opzicht geleverd. Onze depóthouders zullen beslist tegen Magazijnprijzsn leveren. Contant- en Termijn-betaling. Ruilen, Stemmen, Verhuren, per maand ot per week, voor feestelijke gelegenheden, zeer billijk. 99 HAARHERSTELLER. Beproefd middel tegen het uitvallen en tot bevordering van den hergroei van 't hoofdhaar, blijljt steeds het beste. Per flacon 50 cent. Alléén verkrijgbaar bij Spoorstraat, Coiffeur. in eiken-, pitchpine-, mahonie- en notenhout. GOEDKOOPE PRIJZEN. SOLIED WERK. KWALITEIT BEKEND. Aanbevelend, A. DOL. Begrafenis-Vereeniging Aansprekers: R. M. BOUMA, 2de Vroonstraat 9. J. J. BUT, Breewaterstraat 57. P. REINTS, 1ste Vroonstraat II. Het Bestuur: H. F. B. DISSEN, Gravenstraat 83. A. v. "WAARDEN, Laan 28. P. REINTS, 1ste Vroonstraat 11. SPORT. Voetbal. H.F.C. II—H.B.S. I 1-1. 't Is verschenen Zondag weer eens een oudcrwetsche voetbaldag geweest. Prachtig weer, veel publiek 'en last not least uitstekend spel van beide zijden. Onze complimenten aan H.F.C. II' dat tegen het buitengewoon sterke H.B.S.-elftal een gelijk spel wist te forceeren. Bijna was 't nog eeD overwinning geworden, want eerst 4 minuten vóór 't eind kwam 't gelijkmakende punt van Stoffels' voet. Als precies 2 uur scheidsrechter Renes de spelen in 't vela roopt, stellen de volgende'elftallen zich op: 8cliraver. Kramer. Schut. Vos. Boers. Van Hulst. V.d.Ben. StolTols. Kuipers. Sprock, Korft'. Goes. Gode. Meerburg. Persoon. 't Begin is voor H.F.C. piet erg aanmoedigend. Ten Herckel trapt af, maar zóó hard dal de voor Dorlijn bestemde bal ver uit gaat. Direct neemt H.B.S. het spel in banden en mooi coinbineerend gaat 't op Persoon af. Kikkert, speelt in 't begin zeer onzeker, kan den aanval niet onder breken en een keihard schot van Kuipers vliegt naar 't H.F.C.-doel. Persoon, die inderdaad een merk waardig Ju is ten kijk op den bal heeft, vangt kalm op en zendt hem rerour, maar de ver opgedrongen halfhnie der H.B.S. geeft den roodwitten voor waartsen geen kans en weer wordt Persoon aan 'L werk gezet. Langzamerhand herstelt H.F.C. zich en komt de voorlinie tot de ontdek king, dat de vleugelhalfs van H.B.S. best te passeeren zijn. Vooral de linker levert, zeer matig spel en wordt keer op keer door den snellen De Bie voorbijgeloopun. Ook Doi lijn laat zien, dat hij 't, spel nog lang niet verleerd is. Hard, als in zyn besten tijd, rent hij langs de lijn en praphtjge voor zetten van zijn voet belanden in 't, doelgebied. Jammer dat Ten Herckel niet erg op schot was. Had J)ito op zijn plaats gestaan, dan waren er zeker meer doelpunten gekomen. Nu worden alle ballen telkens onder schept meestal door Boers, die op kalme en secure wijze ze naar zijn voorhoede torugspeelt. Hier hebben do vleugelspelers gewoonlijk 't meeat te vertellen. Vooral V. d. Ben toonde zich een merkwaardig vlug en handig speler, die geen oogenblik zijn kalmte verloor en met Stoffels prachtig samenspel liet zien. Wat sehietcapa- eiteiten betreft, viel het binnentrio verbazend tegen. In de eerste drie kwartier heeft Persoon, goed geteld, twee zuiver gerichte schoten te ver werken gehad. Laten we daaraan direct toevoegen dat hun ook geen oogenblik vrij spel gelaten werd door de roodwitte achterhoede. Kuipers vooral genoot een speciale bewaking, die hij maar Diet scheen te kunnen ontsnappen. Telkens wisten Gode of Meerburg hem bet leder te ontfutse len, voor h|j een van zijn gevreesde schoten lossen kon. Nadat zoo beide doelen om beur- FEUILLETON. In den mooien tuin van het slot Montmireaux, dat aan een prachtig meertje in Bourgogne ligt, liepen op een zomeravond bij zonsondergang mevrouw Joséphine de Chateauneuf met Signora Lucia Gallini samen te wandelen. In gedachten verzonken, gingen zij nog eens na, wat in de laatste tijden gebeurd was. En dit was ook wel van beteekenis. Lucia had na den slag, die zy ge kregen had door het bedrog van Pierre geruimen tijd ziek te bed gelegen. Ten slotte echter was er een omme keer in de ziekte gekomen, en werd zij langzamerhand beter. Nu trad er een belangrijk vraagstuk op den voorgrond. De directeur Mallaine had met zijn gezelschap gedurende Mary's ziekte Reims verlaten en daarbij het con tract met haar verbroken. Hierdoor was z(j wel vrij geworden, maar nu had ze ook weer evenals in het begin geen middel van bestaan. Rudl had echter mevrouw de Ch&- teauneuf waar hy natuurlijk na het verijdelde tweegevecht veel kwam sympathie opgewekt voor Lucia. Dit kwam vooral ook, omdat Rudl1 had laten doorschemeren, dat Chau- mont haar zeor na had gestaan, en haar eveneens had bedrogen. Joaéphino's moeder nu, de gravin de Montmireaux had al eens naar een dame van gezelschap omgezien, en nu verzocht Joséphine haar, Lucia te nemen, wat zij gaarne doen wilde. Lucia was zeer verheugd met dit aanbod. De oude gravin was ook een lief raenBch, en zij vatte ook al spoedig een moederlijke genegenheid voor de verlaten wees op. Rudi merkte wel, dat in plaats van het beeld van Chaumont nu het zijne in Lucia's hart stond. Maar hij zag in, dat er, als hij luitenant bleef, een groote kloof zou zijn tusschen hem en Lucia, door het tijdperk, dat deze zaDgeres was geweest. Daarom had hij ontslag aangevraagd uit den dienst. Hij knoopte onder handelingen aan over den aankoop van een stuk land. En zoodra hij wist, dat Lucia zijn vrouw zou worden, sloot hij het contract af. Daarmede was Lucia's laatste bedenking opge heven „Hoor eensIk geloof, dat de heeren daar al komen aanroeienl" riep me vrouw Joséphine, plotseling stilstaan de, terwjjl zij naar het meer keek. Ja, ik geloof het ook I" riep Lucia. ...Ik zie, dat de post wat nieuws gebracht heeft 1" zei mevrouw de Chateauneuf. De beide dames liepen den oever van het meer de heeren tegemoet. Rudi sprong het eerst uit de boot, terwijl de Chateauneuf hem met den ketting ten in gevaar verkeerd hebben, breekt de rust aan met blanken stand. H.F.C. krijgt nu de laagstaande zon in 't gezicht en ieder verwacht niet anders of H.B.S. zal nu eens op afdoende wijze haar meerderheid in doelpunten uitdrukken, iets waarop ieder harer aanhangers reeds voor het begin van den wedstrijd gerekend had. 't Liep echter geheel anders. Het eerste kwartier na rust is H.B.S. vrijwel ingesloten geweest en de achterhoede moest zich boven mate inspannen om zich de vurige H.F.C.-ers van 'fc lijf te houden. Dank zij het uitstekende spel van Kramer en Schut en ondanks het meer dan onhandig doelverdedigen van keeper Schraver, werd voorloopig elke aan val afgeslagen. Totdat bij een scrim- mage binnen het strafschopgebied Ten Herckel aan alle onzekerheid een einde maakt en met een laag hard schót den bal in 't doel jaagt. Nog nooit hebben we een gejuich gehoord als du losbarstte. Hoedenen petten gingen de lucht in. Doch S.H.B.S. geeft zich nog lang niet gewonnen en valt opnieuw hevig aan. Als na dit doelpunt de H.F.C.-captain zoo wijs was geweest Ten Herckel als vierden half naar achter te halen, dan was er groote kans geweest, dat de voorsprong be houden was gebleven. Nu is 't voor ieder te zien dat H.B.S. langzamer hand de overhand krijgt en nog geen 5 minuten voor 't eind krijgt Stoffels den bal mooi van Kuipers toegespeeld, v. d. Wal mist en Persoon ziet het leder zich voorbij en in 't net vliegen. De stand is gelijk en hoe er van weerszijden ook gewerkt wordt voor het winnende puut, 't mocht niet baten. De scheidsrechter die maar matig voldeed en meer op 't spel dan op 't publiek behoorde te letten, fluit weldra het einde van den zeer spannenden en werkelijk fraaien wedstrijd. H.B.S. heeft door dezen uitslag haar kans op 't kampioenschap defi nitief verspeeld en zal erg moeten oppassen om ten slotte niet nog als no. 3 of no. 4 haar competitie-pro gramma te eindigen, D.W.V. I en Z.F.C. II zijn nog ernstige concur renten voor de 2e plaats. Wat de spelers betreft, waren bij H.B.S. in de voorhoede Kuipers en Sprock de minste, terwijl v. d. Ben met Stoffels den besten vleugel voiande. Korff had niet veel aan den nieuwen links-binpen, die meermalen zijn ver dienstelijk spel bedierf. In de midden linie waren Boers en Yos verreweg de beste mot Vos als „primus inter pares". Bij dit tweetal viel v. Hulst al zeer af. Veel liever hadden wij Ten Hacken op die plaats gezien. Kramer vormde met Schut een goed backstel, waarvan wij Schut door zijn kalm, bezadigd spel boven zijn nog altijd te woosten buurman zouden verkiezen. Beide spelers heb ben heel wat onhandig geknoei van Schraver goed .gemaakt, Over de H.F.C.-ers kunnen wij na 't reeds boven geschrevene kort zijn. Door tegeu dit elftal gelijk te spelen hebben z(j ieders verwachtingen ver overtroffen, vooral als we daarbij in aanmerking nemen, dat de uitslag volstrekt niet geflatteerd was, iets waarover voor- en tegenstanders 't roerend pens waren. Toch hebben we Kikkert wel eens beter gezien als voor rust en bewees Ten Herckel weer eens voor de aooveelste maal dat hij 4<oen voorspeler is, hoewel hij inderdaad een fraai doelpunt maakte. Geurts was over 't algemeen Iets te langzaam, terwijl Goes, die voor rust erg onzeker was en soms onnoodig ruw tegen Korff optrad, er daarna weer heelomaal in kwam. De beste spelers in de verdediging waren v. d. Wal en Meerburg. In de voorhoede is het spel van De Bie uitstekend geweest, al moeten we niet vergeten dat hij een zwakken links-half tegen over zich had. Dorliju vormde met Felj een vlug spelenden vleugel, die goed samenspel vertoonde en heel wat gevaar van dien kant deed ont staan. INGEZONDEN. Voetbal, Mijnheer de Redacteur! Hiermede verzoek ik U beleefd onderstaand stukje in Uw veelgelezen blad op te nemen, waarvoor by voor baat myu beleefden dank. volgde, en het vaartuig vastlegde. „Mogen wij weten, wat voor nieuws er is vroeg mevrouw de Chateauneuf. „O, zeker," zei Rudi. „Vooreerst is er een schrijven, waarin mij eervol ontslag wordt verleend uit den dienst. Dan zijn er ook berichten van broer Jacques. De erfeniskwestie tusschen ons en neef Nico met zijn zuster is nu gerechtelijk beslist, Jacques houdt het landgoed Vignolles voor de eerst volgende tien jaren in pacht, terwijl Nico naar de inrichting van professor Choquin in Hivre gaat. Jacques heeft Nico, zelf naar Havre gebracht. U weet immers dat zij door onze tusscbenkomst eveneens in een pensionaat is gegaan, nadat wij haar uit haar dienst bij de Markiezin de Boulanges hadden bevrijd. Jacques weet niet genoeg te schrijven over haar beminnelijkheid. Zy had daar alle harten betooverd. Wie weet, laat zich binnenkort nog niet een tweede huwelijk aankondigen." „En hoe heeft dokter Renand het opgenomen, dat zijn zorgvuldig voor bereide plannen ten opzichte van Vig nolles mislukt zijn?" vroeg Lucia. Met de kalmte van een man, die reeds menig plan heeft zien in duigen vallen. Hij bezit veerkracht genoeg om na het mislukken van het eene, dadelijk weer een ander te ontwerpen," antwoordde Rudi. „Hy kan nu een maal niet buiten ingewikkelde be rekeningen. Ze zijn voor hom zoo noodzakelijk, als voor ons de lucht om te ademen. Nu is hij naar Parijs gegaan, om daar weer met de hoofden der Orleanisten te overleggen, mis schien ook, om weer nieuwe instruc ties te halen." „Voor mü was hij steeds een vader lijke vriend," zei Lucia. „En al heeft hij ook met mij een tijdlang gespeeld, h(j heeft mij toch nooit iets kwaads gedaan. Tenslotte heeft hij mij door een welgemeende raadgeving getoond, hoe goed by het met mij meende. Als ik hem toen maar geloofd had, dan was mij veel verdriet bespaard gebleven." „Die tyden zijn voorbij, Lucia. Laat het verleden nu maar rusten," ant- woorde Rudi warm. „De dokter blijft overigens uw vriend en blijft zijn be langstelling voor u toonen. Toen Jacques neef Nico by hem afhaalde, gaf deze oprecht zijn vreugde te kennen over het feit, datzyn kleine Italiaan- sche beschermelinge, thans een ge lukkige toekomst tegemoet kon zieD." Hij kon niet nalaten, Lucia bij deze woorden te kussen, terwijl de Cha teauneuf tot zijn vrouw zei: „Ikheb ook een brief gekregen, raad eens van waar?" ...Uit Reims?" vroeg mevrouw de Chateauneuf. ,Neen, uit Italië," zei de luitenant, en reikte haar den brief. „Hé, uit Italië?" riep deze verwon derd. „Van de Boncourt misschien „Juist. Hij schrijft uit Florence. Daar wil hij thans een geruimen tyd blijven. Hij dweept erg met het schoone, dat hij reeds heeft gezien, en gehoord. Je moet dat zelf maar Josephine nam den brief, terwijl Rudi met Luoia zacht sprekend langs den oever op en neer ging. Plotse ling zag mevrouw de Chateauneuf op en riep: Hoort eens 1 De Boncourt heeft Chaumont weergezien. Snel zag Rudi Lucia aan, doch zij bleef geheel kalm. Mevrouw de Chateauneuf vervolg de: „De Boncourt verhaalt namelijk van Monaco. Hy schrijft verder: Ook aan de speelzalen, die boven alle be schrijving weelderig zijn in'gericht, bracht ik een bezoek. Daar zag ik plotseling mijnheer Chaumont aan aan een der tafels zitten. Hij was gelukkig te verdiept in het spel om mjj op te merken. Toch vroeg ik mijn metgezel, een musicus uit Rouaan, of hij Chaumont soms ook kende, daar h(j al langer in Monaco was, voor zyn gezondheid. Persoonlijk kende hij hem niet, maar hij had des te meer van hem gehoord. Want Chaumont had een tijdlang zoó veel gewonnen, dat zijn naam op iedors lippen lag. Nu ging het echter al weer achteruit, zooals met alle spe lers van beroep het geval is. En Chaumont had zeker al meer verlo ren, dan hij in het begin gewonnen had. Den volgenden morgen ver telde mijn vriend mij dat Chaumont zich had doodgeschoten. De laatste centime had hij verspeeld en de laat ste jas verpand. Ik hoor, dat de speel bank de kosten van de begrafenis heeft behaald. Dat is dus zijn einde geweest 1" Mevrouw de Chateauneuf liet den brief zakken en keek nadenkend over het meer. Ook de anderen zwegen. Ieder was met zijn eigen gedachten bezig. Lucia verbrak daarop de stilte en zei: „Thans is ieder angstig ge voel uit mijn hart gewekeD, nu ik bepaald weet dat hij niet meer bij ons kan komen". „Vreesde je, dat hij je nog eens zou kunnen betooveren vroeg Rudi, haar vast tegen zich aandrukkend. „Neen, zeker niet!" antwoordde zij, hem diep in de oogen ziend, „maar ik vreesde, dat hij zich op jou kon wreken". „Hy was een gevaarlijk mensch," voegde de Ch&teauneuf erbij. „Wie weet, welk verdriet hij ons nog had kunnen aandoen. Men verneemt de tyding van zyn dood met een ge voel van verlichting, alsof een ge vaarlijk roofdier onschadelijk is ge maakt, dat onze veiligheid bedreig de". „Goed zy zijn ziel genadig," fluis terde Joséphine, terwyl ze opstond. En luid voegde zij erby: „Het wordt laat! Mama wacht ons, wij moeten opbreken. Ga je met mij den tuin door, Jóróme? Rudi en Lucia varen zeker liefst over het meer turg". „O, ej- is voor allen plaats in de boot," zei Lucia blozend. Joséphine knikte haar glimlachend toe. „Vaar maar alleen. Ik neem nog graag wat beweging," zei ze, terwyl zei de Cb&teauneufs arm nam. „Kom, Jéróme, die beiden hebben genoeg te bepraten, waarbij wij overbodig by zyn - niet waar?" Toevallig las ik het verslag S. H. B.S. I-Z.F.C. II van 11. Zondag, hut- welk ten zeerste mijn aandacht trok. Hiei in staat o.a.: „Z.F.C. spet!de zoo keurig netjes en fair, vooial de reehtf-- back. Ieder begrijpt wel dat dit bittere ironie is.". Och, mijnheer, U ziet de splinter in een anderman's oog, maar de balk in Uw eigen oog niet. Want dat Z.F.C. forsch speelde, is waar, maar niet unfair. Dat één van Uw spelers zich zoo ongelukkig be zeerde, spijt ons ook ten zeerste, en hopen wij, dat hy weer spoedig in Uw gelederen mag verschynen. Maar om op unfair neer te komenniet onze, maar Uwe spelers deden al het mogelijke om ons op lage manier te bemoeilijken. Als ik U alleen maar doe opmerken, dat na halftime één onzer spelers driemaal achtereen door Uw backs werd gehaakt. Is dat fair spel? Neen, dat is ronduit gezegd laag. Dat zult U toch zeker wel met mij eens zijn? Maar het is niet. het unfaire spel, dat U zoo mishaagt, maar wel de nederlaag, daar U deze in bet geheel niet had ver wacht. Eén van Uw bestuursleden deelde mij ten minste mede, dat S. H.B.S. den vorigen Zondag vfth V.V.A.-combinatie met 6 1 gewor, nen had, dus dat het al zeer slecht moest gaan, wijde S. H.B.S. niet van Z.F.C. II winnen. En deze tegenvaller is in het geheel niet verwacht, Hopende, dat U hiervan goede nota van zult nemen, teeken ik D. Sijbrands, Capt. Z.F.C. n. Zaandam, 17 April 1915. Mijnheer de Redacteur! Verzoeke beleefd plaatsing van onderstaand ingezonden stuk in Uw geëerd blad. By voorbaat onzen vriendelijken dank. Namens de Vereeniging van gepens. Mindere geëmployeerden en Werkieden van 's Rijkswerf te Willemsoord, P. M. Kooman, Secretaris, Wilhelminastraat 28. Het Bestuur van bovengenoemde Vereeniging maakt aan belangheb benden bekend, dat het gaarne bereid is alle mogelijke inlichtingen te geven inzake dé door Z.E. den Minister van Marine gedane toezegging betreffende de gepensionneerden, vallende buiten de wet van 20 Februari 1914 (Staats blad No. 44). Het Bestuur voornoemd, J. D. Pilabski, Voorzitter. P. M. Kooman, Secretaris. R. Roebdomp, Penningm. W. Zwart, 2e Voorzitter, J. Kraak, 2e Secretaris, Geachte Redacteur! Ondergeteekenden verzoeken be leefd plaatsing in uw veel gelezen blad van het onderstaande stukje. By voorbaat onzen dank. Algemeen is het bekend, dat de druk der tyden door een ieder gevoeld wordt. Zoo ook door de bemanning van Hr. Ms. „Oorlogsschepen", al ia het niet door mindere verdiensten, de dionst is zwaarder en de levens standaard is duurder. De meeste men.-: schen worden daarin, voor zoc vei dit mogeiyk is? do.ov hunne medo meyschen gesteund. Met enkele bur gers van don Helder, schynt dit echter niet het geval te zyn, die trachten er geld uit te slaan. Zoo ondervonden ondergeteekenden het op een morgen toen zy met de sloep 's morgens naar de roede moesten en daar eenigen minuten te laat voor waren. Toen wy Dinsdagmorgen 18 April j.1. ons naar boord wilde be geven, bemerkte wy dat wy eenigen minuten te laat waren voor de sloep van boord, maar konden als wij door een vlet naar de reede werden ge bracht, r.og op tijd aan boord zijn. Daarom begaf mijn kameraad zich naar een visscherraan, die daar toch klaar lag met zyn vlet, en vroeg of hy ons naar boord wilden brengen. Toen wij vroegen wat het kostte, was het antwoord f 1.-. Nu dat had den wy er wel voor over, hpev/el hét wel betaald was, daar het schip niet zoo erg ver af was. Wy stapte inde- vlet, maar toen wy in de vaart waren, en ik één gulden gaf voor ons tweeën, bleek het al spoedig dat het ons ieder één gulden kostte. Dus twee gulden voor nog geen half uur heen en weer varen, is geloof ik, wel wat te veel gevergd, want de meeaten van ons syn gehuwd, en hebben gewooniyk niet eens een gulden in hun zak. .Die twee roeiers (want ze waren met hun beiden) verdiende dus in nog geen half uur de man f 1.-, Ik kan niet zeggen dat zulke menschen met de tyden rekening houden, want zjj don ken, je moet het wel betalen, betaalde je niet, dan beloop je de kans van te laat te komen, gestraft te worden en je vryheid te missen, die alreeds zoo beperkt is door de mobilisatie, en ze vragen zich ook niet af „zyn die menschen getrouwd" of zouden ze het wel kunnen missen van hun beetje tractement. Hoewel ik niet denk hiermede een betere wending aan de zaak te kunnen geven, hoop ik toch dat het de aandacht moge trekken van vele militairen die met het lot van burgers in dezen duren tijd begaan zyn en nog wel eens naar vermogen helpen steunen. Hopende hiermede vele militairen gewaar schuwd te hebben, Nogmaals onzen dank voor de plaatsing A. de Jaag er en A. van Hove. En daarmee ging zy, aan den arm van haar echtgenoot heen, terwyi Rudi de boot losmaakte en met Lu cia van wal stak. De avondwind ruischte zacht door de toppen van de boomen, die af staken tegen den roodgekleurden wes- teiyken hemel. En dezelfde zon, wier stralen het eenzame graf van Pierre Chaumont op Monaco's rots besche nen, wierp een rooden gloed op de zacht gerimpelde oppervlakte van het meer en op het gelaat der beide gelukkige menschenkinderen, die langzaam in de boot over den water spiegel voortgleden. EINDE.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 4