HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Tweede Blad. DE OORLOG. Laatste berichten. No. 4457 ZATERDAG 24 APRIL 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 371 45 0.75 Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Versohljnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend, flroote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewljs-exemplaar 21 cent Van hei Westelijke gevechts terrein. Parijs, 22 April. Avondcommuniijué: Bij Langemarck, ten noorden van Yperen, hebben de Engelschen twee aanvallen afgeslagen. De tegenaanvallen der Duitackers op heuvel 60 zijn voorgoed mislukt. Hun hevigheid was blijkbaar toe te schreven aan het verlangen om de nederlaag, welke de Duitsche com- muniquó's loochenden, weer goed te maken. De verliezen van den vijand zijn grooter dan gisteren is aange geven. Een aanval der Duitschers op Bagatelle in Argonnen hebben wij Wij hebben in hetbosch Aprémont bij St. Mihiel twee loopgraaflinies, die een lastig vooruitspringend punt in onze stelling vormden, vermees- terd. Op het gevechtsterrein hebben de Duitschers een groot aantal doo- den laten liggen. Op beide oevers van de Fecht zijn wij blijven opschieten en ia terrein ge wonnen in de richting van Metzeral. Berlijn, 23 April. Officieels mede- deeling uit het groote hoofdkwartier van heden: In den avond van gisteren trok ken wij op ons front Steenstraate (aan het kanaal van do Yzer naar Yperen, ten Z.W. van Bixschote) tot ten O. van Langemark (6.5 K.M. N.N.W. van Yperen) tegen de stel lingen van den vijand ten N. en ten N.O. van Yperen op. ^Stormenderhand drongen onze troepen over 9 K.M. breedte tot op de hoogten ten Z. van Pilkem (5 K.M. vlak ten N. van Yperen) en ten O. daarvan door. Tegelijkertijd namen onze troepen in een artillerie gevecht den over gang over het Yperen-kanaal bij Steenstraate en Het Sas (800 M. Z.Z.W. van Steenstraate), waar zij zich op den Westelijken oever nesteldon. De plaatsen Langemark, Steen straate, Het Sas en Pilkem werden door ons genomen. Ten minste 1600 Franschen "en Engelschen en 80 kanonnen, waar onder 4 zware Engelache, vielen in ouze handen. Tusschen Maas en Moezel is de bedrij vigheid weer levendiger geweest. Bijzonder heftige artillerie-gevechten werden bij Combres, St. Mihiel, Apré mont en ten N.O. van Flirey ge leverd. Aanvallen van vijandelijke infan terie hadden alleen plaats in het boschterrein tusschen Ailly en Apré mont. Hier drongen de Franschen op sommige plaatsen tot in onze voorste linies, maar werden gedeel telijk weer verdreven. Gevechten op korten afstand zijn nog aan den gang. De door ons genomen plaats Em- bermenil ten W. van Avricourt, die gisteren door de Franschen in brand geschoten werd, is door onze voor posten ontruimd. De hoogten ten N. en ten Z. van deze plaats werden door ons ge houden. Van het Oostelijke gevechts terrein. Berlijn, 23 April. Offlcieele mede- deeling uit het groote hoofdkwartier van heden: Op het oostelijke oorlogsterrein is de toestand onveranderd. Aan de Turksche kust. Sofia, 23 April. Vluchtelingen mel den, dat de geallieerden te Enos (Thracië) troepen geland hebben. Het Turksche garnizoen ls teruggetrokken. In de Noordzee. Berlijn, 23 April. Admiraal v. Behnke, waarnemend chef van den marinestaf, deelt het volgende mede De Duitsche vloot voor de volle zee heeft in den laatsten tijd ver scheidene kruistochten in de Noord zee uitgevoerd en is daarbij tot in Engelsche wateren doorgedrongen. Op geen van deze tochten zijn strijdkrachten van de Engelschen op zee aangetroffen. Aan de Dardanellen. Londen, 23 April. De „Morning Post" heeft een hoofdartikel getiteld „De stommiteit met de Dardanellen". Het blad zegt, dat de onderneming een onverstandige zet is geweest, omdat men zich een dergelijke weelde alleen kan veroorloven, wanneer er overvloed van schietvoorraad en man schappen is. Het werpt de verant woordelijkheid voor de mislukking op Churchill alleen en wijt haar aan de fout, om in strijd met de heer- schende strategische opvattingen, de forceering uitsluitend met de vloot te willen ondernemen. De houding van Italië. Keulen, 23 April. Volgens een telegram uit Rome aan de Kölnische Volkszeitung merkt de Corriere d'Italia (orgaan van de katholieke partij) naar aanleiding van de be raadslaging, welke gisteren in den ministerraad is gehouden - de bui- tenlandsche politiek leverde het ma teriaal, dat aan een nauwkeurig on derzoek werd onderworpen het volgende op: De alarmeerende berichten over een mislukking van de onderhande lingen van Italië mot de midden Europecsehe mogendheden zijn, naar men ons uit goede bron verzekert, niet meer dan een product der ver beelding. Het bericht over een aan- knooping van onderhandelingen met de drievoudige entente is op zijn minst voorbarig. Amerika en Duitschland. Berlijn, 23 April. Naar aanleiding van Bryan's antwoord op de memorie van den Duitschen gezant te Washing ton, drukken de Berlijnsehe bladen hun bevreemding uit, dat het ant woord van Amerika zoo weinig van den geest der warë neutraliteit is doortrokken. Amerika voeit wapens, munitie en ander oorlogstuig naar de landen van de drievoudige entente uit en verdraagt dat de toevoer van levens middelen naar Duitschland wordt stopgezet. Door een tijdelijk uitvoer verbod van oorlogsmateriaal, zou het kunnen doorzetten, dat het weer levensmiddelen naar Duitschland kon uitvoeren, maar van die macht maakt het geen gebruik. Zelfs de schade, door Amerikaan- sche firma's in Duitschland geleden door deze houding van de regeering van Amerika maakten op haar geen indruk. De houding van Amerika is in waarheid een opzettelijk partij trekken voor de entente. De „Taügliche Rundschau" schrijft: Amerika zorgt voor hetgeen onze vijanden aan munitie behoeven, naar het heet, uit liefde voor de neutra liteit. Het zorgt èr echter niet voor dat Duitschland krijgt wat het aan levens middelen noodig heeft, geschiedt dat ook uit liefde voor de neutraliteit De „Voss. Zeitung" schrijft dat Washington moet begrijpen dat men in Duitschland deze houding van Amerika niet spoedig zal vergeten. De „Lokal Anzeiger" zegt Het standpunt van Duitschland in deze kwestie berust op de volstrekt hechte grondslag van het volkenrecht en de praktijk in dezen. Het stand- )unt van Amerika is slechts te ver- claren uit het geldelijke voordeel van de wapenfabrieken. Hst tramongeluk ta Berlijn. Over het vreeselljke tramongeluk te Berlijn, waarbij ongeveer 15 per sonen omkwamen, worden de vol gende bijzonderheden gemeld Een tramwagen kwam Woensdag nacht in snelle vaart van de Bran denburger Poort aanrijden. Tenge volge van den modderigen grond sprong de wagen bij een zeer scherpe bocht op den hoek van de Sommer strasse en de Reichtagsufer uit de rails en vernielde een stevig Ijzeren hek, waarna de wagen met de pas sagiers ongeveer twintig in- het water viel. De wagenbestuurder en de conducteur sprongen op het laatste oogenblik er af, maar alle passagiers vielen met den wagen in de diepte. De brandweer begon dadelijk, met behulp van schippers, het reddings werk. Bij het gele schijnsel der zoek lichten, die de plaats des onheils hel verlichten, zag men den wagen op zijn kant 111 het water liggen. Na het inslaan der ruiten kon men slechts-vier passagiers, min of meer gewond, redden. Op dezelfde plaats reed het vorige jaar een auto bus bijna te water, doch het ijzeren'hek hield haar nog PLAATSELIJK NIEUWS. Onze vroegere plaatsgenoot, de Heer C. de Cock Rz. slaagde te Leiden voor het eind-diploma, vijf-jarige cur sus (wis- en natuurkundig gedeelte) van het genootschap „Mathesis Scien- tiarum Genetrix". Oud-H«ldolberg. De Tooneelvereeniging „Tavenu" gaf gisterenavond in „Casino" eene herhaling van het bekende tooneel- spel „Oud-Heidelberg", in geheel de zelfde bezetting als den vorigen keer. De baten van deze opvoering komen geheel voor het Plaatselijk Steun comité. De zaal van „Casino"- was goed bezet en het vlotte spel der executanten hield de aanwezigen voortdurend geboeid. Met enkele uitzonderingen waren de spelers goed in hun rol ingespeeld, waardoor do uitvoering flink van stapel liep. Toch werd het, wegens de groote lengte van het stuk, nog ver na midder nacht eer het scherm voor de laatste maal viel. De aanwezigen hebben van het fraaie spel genoten en een genoeg lijken avond gehad, dien zij tevens aan een goed doel dienstbaar maakten. BINNENLAND. Db vaart op Engeland. De Londensche correspondent van het Hdbl. seint, dat er, naar hij ver neemt, voorloopig tweemaal per week mails naar Nederland zullen verzonden worden per Engelsche scheepsgelegen heid. Niemand weet, hoe lang de dienst gestaakt zal blijven. Vele Neder landers die naar het vaderland wilden terugkeeren, zyn „gestrand". De IJmuidensche stoomtrawlers. Volgens een bij een der betrokken reederijen van de te Cuxhaven op gebrachte stoomtrawlers te IJmuiden ontvangen telegrafisch bericht van den consul-generaal der Nederlanden te Hamburg, waren do zes geïnter neerde stoomtrawlers „Dahlia", „Bal- „Zaanstroom III", „Anna Jo- sina", „Pieter Jan" en „Lieabeth Betty" door de Duitsche Marine we der losgelaten en naar zee vertrokken. Nog stond in bedoeld telegram ver meld, dat de zevende en laatste stoomtrawler „Oceaan III", uit IJmui den, nog vastgehouden werd, waar over later door het Pryzenhof zal worden beslist. Pensioenwet Zeemacht. Staatscourant 95 bevat dè wet van 16 April (St.bl. 192) tot nadere wljzi ging en aanvulling van de „Pensioen wet voor de zeemacht 1902" (wet van 9 Juni 1902, St.bl. 87). Inwisseling van zilverbons. Bij Kon. Beal. van 21 April („St.bl." no. 204) is bepaald Tot en met 31 December 1915 zul len de ingetrokken zilverbons van f 1, van f2.50 en van f5 ten kantore van het Agentschap van het Minis terie van Financiën te Amsterdam tegen het wettig betaalmiddel kunnen worden ingewisseld. Reservekader. Het e, v. examen van hen, die wenschen te worden toegelaten tot de verbintenis als vrijwilliger van het reservekader bij de infanterie of de vesting-artillerie, zal plaats hebben - op 18 Juli a.s., en zoo noodig op één of meer volgende dagen. Aan het examen kau worden deel genomen door hen, die niet jonger dan 17 en niet ouder dan 24 jaar zijnjongelieden, die op den dag of op één der dagen, waarop het examen wordt gehouden, den leeftijd van 17 jaar nog niet hebben bereikt, doch in hét jaar 1898 geboren zijn, kun nen mede aan het examen deelnemen. Adspiranten behooren de kennis geving, dat zy aan het examen wen schen deel te nemen, iti dier voege in te zenden, dat zij vóór den 20st.en Juni a.s. ontvangen wordt door den hoofdofficier voor het reservekader te 's Graveuhage (bureel Willemstraat 4), tot wien men zich tevens kan wenden om inlichtingen, voor wat betreft: d6 eischen van kennis en bedrevenheid, voor het examen vast gesteld, de geheele of gedeeltelijke vrijstelling van het examen, het ondergaan van een militair genees kundig onderzoek, het verleeneu van uitstel van opkomst, onder de wapenen tijdeus de huidige omstandigheden, enz. Bij voormelde .kennisgeving moet worden overgelegd een extract uit het register der geboorten of een ander authentiek stuk, waaruit de leeftijd van den adspirant blijkt. 126.572. Blijkens een bericht In de Staats courant bedraagt het aantal ouder- doms-renten, krachtens het bekende art. 369 toegekend, thans: 125.572. Wij herinneiun er nog even aan, dat minnister Talma en prof. Kluy ver hadden geraamd 25.000, zoodat de raming thans reeds is overtroffen met 100.572 renten. Had het niet op den weg van het Rijk gelegen, aan den lOO.OOOeu overtreffer een sou venir aan te bieden Ons dunktde zaak is er merkwaardig genoeg voor. De vele en dure eieren. Men schrijft uit Maastricht: „Is het wel bekend, dat thans eiken marktdag, soms tweemaal per week, 1,800,000, zegge meer dan een en een kwart millioen stuks eieren te Roermond op de markt te komen? Daarenboven te Maastricht 500,0001 En toch kosten de eieren hier 6 ets.. een prtjs, die hier vroeger nooit in dit seizoen betaald is". stevige laarzen komen hen in den drassigen of vettigen bodem goed te Om 't uur schuiven de posten op - een goede maatregel tegen verveling" wellicht. Zoo wandelen'kij daar, de Beieren of Pruisen, de eersten in donker gekleed met sjako, de laatsten kenbaar aan hun punthelm, bij beiden overtrokken met een hoes. Er zyn jonge mannen onder van l, 23 jaar, maar ook langgebaarde ouderen van 35 h 40 jaar. Kwaad zijn de meesten niet, jo kunt wel een praatje met hen maken over den draad heen. Zondags en op feestdagen hebben ze veel bekijks. Toeristenuit den omtrek komen naar de ongewone afsluiting kijken, staren in 't eerst op 'n afstand de stevige kerels aan, komen zoetjes aan dichterbij en trach ten een praatje te maken wat meestal wel lukt. Sommige grens bewoners kennen de wachten gauw, wijl ze meestal een maand of zoo blijven - en weten u op een prik te zeggen of da schildwacht voor toe nadering vatbaar is of niet. Boerinnetjes uit den omtrek komen stil-schuchter naai' de mannen in donkere uniform zien, en als ze mer ken dat de schildwacht wel een lachje voor hen over heeft, presenteeren ze hem wel eens een snoepje. Er zijn gemütlicbe kerels onder die posten, die wel eens een glas bier aanvaarden van een of ander Hollander en zelfs zijn sigaren „ange- nehm" vinden over den prikkel draad heen. 't Is gebeurd met een paar kornuiten, die graag eens in een naburige Belgische herberg een potje bier wilden halen, om later tegen hun kameraden te kunnen pochen dat ze toch in België geweest waren dat ze van zoo'n gemifthlichen Duitscher toestemming kregen door den draad te kruipen, als hij den anderen kant opwandelde ze moes ten echter langs denzelfden weg terug keeren. Edoch, in den betrekkelijk korten tijd dat „hetgestolen beetje", dat altijd lekker smaakt immers?, verorberd werd, waren de posten ver wisseld en toen onze lui den terug tocht wilden aanvaarden werden ze aangehouden, ein gespert,meegenomen en boetten hun euveldaad met een drietal dagen brommen Voor de zakenlui aan den Belgi schen kant, die nog al eens wat aan menschen „van den overkant" verkochten is 't een pech-zaak. Smok kelen gaat niet, de grens wordt van beide kanten bewaakt. En goed ook I Eu met den Duits valt niet te LANGS ONZE ZUIDER-GRENS. Menschen, die nooit aan de grens geweest zijn, hebben in den regel een eigenaardig denkbeeld van de grensscheiding. Zij stellen zich die voor als een goed duidelijk merkbare afscheiding, terwijl men in werkelijk heid niet eens*merkt dat men over de grens gaat, als men niet nauw keurig acht geeft op de palen die op enkele punten de scheiding-aan geven, terwijl de rest iseen denk beeldige lijn getrokken tusschen die grenspalen. Zoo was 't aan de Hollandsch- Belgische grens in Zeeuwsch-Vlaan- deren en elders, zoo is het echter niet meer. Sedert de bezetting van België door de Duitschers is de heele Zeeuwsch- Vlaamsche grens afgezet met prik keldraad en is dwars over alle wegen en paden, die Holland met België verbinden, prikkeldraad en „kippen gaas" gespannen. Geen wonder dat nergens meer prikkeldraad te krijgen is! Zoo'n afstand geheel afgezetI De prikkeldraad wordt aan Belgische zijde bewaakt door Duitsche wacht posten die een 50 M. van elkaar staan en langs de afscheiding heen en weer wandelen, het geladen geweer over den schouder, of die in hun strooien wachthuisje, schuilend voor den regen de wacht houden. Een groote oliejas, over mantel en geweer heen, vrijwaart hen voor I 't doorsijpelen van den regen. Hun do landweer doet gewoonlijk patrouille- dienst. Wie het in de grensstreek goed hebben zijn... de bazen. Alle grens bewoners hebben hunne wapens moeten inleveren en de hazen en konijnen leven in een eldorado. Hier en daar raakt er nog wel eens een om hals in een strik want een strooper is het nu eenmaal niet wijs te maken, dat het wild dat door den akkerman toch gevoed wordt, alleen zou behooren aan dezen ot genen rijke, die zich de weelde kan permitteeren, straks als de oorlog voorbij is, een jachtakte te koopen. Het landvolk heeft zich aan de grens langzamerhand in den toestand geschikt, 't Duurt ook al zoo lang en... men wordt aan alles gewoon. De grensbewoners hebben anders heel wat meegemaakt. De vlucht der Bel gen is een verschrikkelijk iets ge weest. Daar is ontzettend geleden en ontbeerd. Daar is geholpen zooveel men kon. Nog altijd zijn aan onze grenzen honderden vluchtelingen en ook Bel gische soldaten, die in burgerkleeding oopen en dus niet geïnterneerd kun nen worden. Ze trachten er zich doorheen te slaan zoo goed als 't gaat. Wat werken op 't land, waarvoor zij kost en wat zakgeld krijgen zoo wachten zij betere tijden-af. Gelaten schikken zij zich in den toestand, 't Kan toch niet anders. Gretig lezen zij de berichten over do krijgsverrichtingen ze zijn 't over eens dat 't nog lang kan duren. „Den Duits" is krachtig - hij nu eenmaal de baas er is niets aan te doen. En 's avonds om de kachel gezeten vertellen zij van den oorlog, dien ze hebben meegemaakt, van hun terugtocht uit de forten, hun vluchten voor de overmacht over de grens. En dan stokt hun stem wel eens als ze spreken over vrouw en kinderen die daar achter bleven en van wie zij in langen tijd niets hoorden. Ja, 't zal hun lang heugen, dien oorlog 1 Er zijn straten waarvan, aan den eenen kant de huizen op Belgisch gebied staan en de tegenover liggende op 't Hollandsch gedeelte. Wat heeft nu „den Duits" gedaan Hij heeft de ramen der Belgen een voudig doen dichtspijkeren, zoodat ze niet geopend of opgeschoven kun nen worden. Op sommige punten treedt hij nog strenger op en heeft hij eenvoudig de luiken dicht gedaan en die vastgespijkerd of met prikkel draad overspannen, zoodat openen onmogelijk is. Op sommige punten moeten de Belgen 25 meter van de jrensscbeiding afblijven. Op andere punten echtor mogen de bewoners dér beide rijken met elkander in tegenwoordigheid der posten spreken. Zoo zagen we een Belgischen boer een Hollandscben collega over den draad heen het geld aanreiken om kunstmeststoffen te koopen voor het land van den Belg, dat op Hollandsch gebied ligt en dat hij 4 dagen in de week mag gaan bewerken, mits hij vóór 6 uur in België terugkeert en voorzien is van een „landbouwpas" van 2 francs. ..Den Duits" slaat overal geld uit zegt de Belg. Een pas voor 2 dagen om even in Holland te komen, mits langs voorgeschreven 'wegen, kost fr. 3.10. Wie zich op verdachte wijze in de richting van de grens begeeft kan aangehouden worden. Gewoonlijk komt hij dan met een boete van 5 francs vrij. Toch komen er nog Belgen over. Ze wachten dan den donkeren avond af, gaan in hun werkpak op het land of op den akker en kruipen met levensgevaar door den draad. Een enkele maal laat daarbij wel eens een bet leven, 't Zijn de gevaren van het bedrijf! Op enkele punten is het toezicht in den laatsten tijd zeer ver scherpt. Op alle deuren der huizen vlak aan de grens is een briefje met een paar punaises vastgehecht en daarop heefc „den Duits" geschreven hoeveel personen in die woning thuis behooren. Voor èen Hollander is het gaan Daar België mogelijk, mits voor zaken en voorzien van een pas die 'n nog al belangrijke som en heel wat ach terna loopen kost. 't Meenemen van brieven is totaal onmogelijk daar 't gevaar daaraan verbonden te groot is men wordt gestraft met gevangenisstraf van een maand - en de fouilleering is af doende. Toch worden er nog brieven over gesmokkeld door Belgen, die ze komen halen en voor 1, 2, 3 of 5 francs, al naar den afstand, tehuis bezorgen natuurlijk onder groot levensgevaar, 't Geschiedt alleen door onverschrokken smokkelaars van be roep. Smokkelarijen op groote schaal, die in den beginne nog voorkwamen, zijn in den laatsten tijd totaal onmo gelijk geworden. Aan den Hollandschen kant ia het rustiger. Onze grenswachten bewaken van afstand tot afstand de grens en visschen niet verloren zal zien gaan en zijne groote visschen niet aan ver minking onderhevig doet zijn. J. D. Dz. Bij de sloot. In zoo'n zoetwatersloot is in April reeds veel moois to zien. Talrijke waterplanten ontwikkelen zich en in het heldere water daartusschen schiet menig stekelbaarsje en menige water- wants voorbij. We kunnen hier veel liefde, maar ook veel strijd waarne men, en uit het leven van elk water bewonertje valt veel interessants te zien en mede te deelon. Laat ons thans even stilstaan bij i Spinnende Watertor! Zie, daar zwemt er eenze is een der grootste inlandsche torren en ze valt in het water spoedig op door het schitterend zwart van hare ge welfde rugzijde. Keert zij de onder zijde naar den toeschouwer, dan valt een kwikglans in het oog, althans dikwijls. Want deze zilverglans wordt voortgebracht door de luchtbelletjes, die de watertor tusschen de viltach- tige beharing der onderzijde weet vast te houden. We hebben in oogen- schouw te nemen de groote liefde, waarmede deze kever zorg draagt voor zijne eiereD, en hoe hot wijfje een nestje spint ter bewaring er van. Het wijfje legt zich aan de opper vlakte van het water op den rug, onder een of ander drijvend blad, dat zij met de voorpooten tegen haar buik drukt. Witachtige draden vloeien uit het achterlijf en wel uit vier buizen. Door het heen- en weerbewegen van de achterlijfsspits vereenigen deze draden zich tot een spinsel, dat den buik van het dier weldra bedekt. Nu keert de kever zich om, zoodat het spinsel op den rug komt, en spoedig wordt nu ook een tweede lap gemaakt, die aan den eersten wordt vastge hecht, en zoo steekt eindelijk haar achterlijf in een van voren open zak, die nu van achteren af met eieren gevuld wordt. Dan glipt de spits van het achterlijf naar buiten, met de achterpooten worden de randen beet gepakt, de tor spint draad aan draad, de opening wordt nauwer en verkrijgt weldra een dikken zoom. Dwars over de opening heen worden draden ge trokken en zoo wordt een soort van deksel verkregen. Hierop komt nog een klein torentje, dat als mastje, en daar het hol is, meteen als ventilatie buis dienst doet. Uit de eiertjes worden spoedig larf- jes met scherpbijtende monddeelen geboren, en deze diertjes verspreiden zich weldra in alle richtingen. Ge deeltelijk voeden ze zich met planten- kost en verder met verschillende waterinsecten en, wat minder aan genaam is, met kleinere en later ook met grootere visschen. Zoo groeien de larven van deze spinnende water tor, die gelukkig ook weer hare vij anden hebben, voordeelig op, totdat zij ongeveer eene lengte van 7 cM. hebben bereikt. En 't zijn niet alleen de larven, die de visschen aanvallen, maar ook de torren doen zulks, zelfs van groote visschen worden stukken uit het lijf gebeten. Waar we dus bij deze watertor aan de eene zijde be wondering vragen voor de reine ge voelens omtrent eigen voortplanting, daar zien we aan den anderen kant ook weder het geweld, dat alleen het bestaan mogelijk schijnt te maken, 't Is de strijd, die zich overal in de wereld, zoowel bij het kleine als by het groote, openbaart. Wie er vijvers met visschen op na houdt, heeft wel toe te zien, dat geen spinnende watertoren zich ontwikkelen, opdat hij zijne kleine TWEEDE KAMER. (Vervolg van het eerste blad). Zitting van 23 April. Aan de orde is een voorstel van den heer Aalberse tot aanvulling van het Wetboek van strafrecht met een nieuw artikel tot bestrijding van on eerlijke mededinging. Door den heer van Hamel wordt rapport uitgebracht over de stroom van adressen, welke is ingekomen naar aanleiding van dit voorstel op één na alle adressen van adhaeaie. Besloten wordt deze adressen ter inzage te leggen. Daarna worden de algemeene be raadslagingen geopend. Het eerst is de Heer Schim van dor Loeff aan het woord. Deze brengt hulde aan den voorsteller welke steeds een bestrijder van de oneerlijke con currentie is geweest. Echter vindt spr. het voorstel voor barig, en is hij van meenii g dat niet tot strafrechterlijke bestrijding moet worden overgegaan voordat de civiel- rechterlijke bestrijding onvoldoende is gebleken. De heer Mendels is ook voor civiel* rechterlijke bestrijding. Volgens spr. ligt de zaak echter dieper. Men wil den Middenstand, de illusie geven alsof zij zal verlost worden van den druk waarin hij verkeert, tengevolge van uitbreiding der coöperatie van het grootbedrijf en het rechtstreeks leveren door den fabrikant. Ten slotte vetklaart spr. voor het ontwerp te zullen stemmen hoewel hij er weinig van verwacht. De heer de Savornin Lohman is tegen de voorgestelde regeling op grond van zijn meening dat de be palingen van het strafrecht niet ge maakt moeten worden met het oog op of ten bate van bepaalde cate- gorien van belanghebbenden. Spreker houdt een uitvoerige rede over den graad van oneerlijkheid die zich kan voordoen. Bij de bestraffing wordt te veel overgelaten aan de correctie van den rechters. Hiermede kan spr. zich niet vereenigen. Het begrip bedrog moet nauwer omgrensd zijn dan in dit ontwerp is aangegeven. Spreker zegt daarom niet voor het ontwerp te kunnen stemmen. De heer van Limburg begint met 1 mededeellng dat hjj voor het wetsontwerp zal stemmen. Spreker is van meening dat zich dikwijls gevallen voordoen welke men door den strafrechter zou willtn zien straffen. Hij 1b het niet eens met den heer Lohman, welke vreest dat er te groote uitbreiding aan het begrip bedrog gegeven zal worden. Slechts wanneer een bedriegelijke han deling gepleegd is kan de strafrechter tusschenbeide komen. SPORT. Terrein Strooweg: H. F. C. I - W. F. C. I (2-4 uur). H. F. C. speelt Zondag haar laatsten competitie-wedstrijd van dit seizoen. Toevallig is dit juist een van de zwaarste, daar de kampioenen van verleden jaar de tegenstanders zijn. Als we de verrichtingen van W. F. C. dit jaar nagaan, dan blijkt, dat haar elftal ook. in uitstekende conditie verkeert. Nog verleden week kon Alcmaria Victrix I, op eigen veld spelende, met groote moeite een 1—0 overwinning behalen. Daardoor is echter slechts 1 punt op de Wor- merveerders vooruit, zoodat deze nog een prachtkans op het kampioenschap hebben, daar Alcmaria nog naar Wor- merveer moet. 't Is te begrijpen, dat W. F. C., wil zij kampioen worden, geen enkelen wedstrijd, van het vijftal nog te spe len, mag verliezen of gtlyk spelen. Zeer stellig zal zij vooral haar uit wedstrijden met een zoo sterk mo gelijk elftal verbinden. Zullen de Wormerveerdors dus alle zeilen bijzetten om te winnen, de H. F. C. zal juist al 't mogelijke doen hun die overwinning te betwisten om van haar laatsten wedstrijd een zoo goed mogelijken indruk achter te la ten, aldus het voorbeeld volgende van het 2o elftal in den wedstrijd tegen H. B. S. I. Daar vooral de voorhoede der W. F. C. onder aanvoering van Sint 't meest gevreesd is, is de elftal commissie er op bedacht geweest de achterhoede en middenlinie zoo sterk mogelijk te makeD. 't Is daarom dus, dat Bak en Ten Herckel weer half zullen spelen met Kikkert.Achter hen staan Roel vink met Meerburg en in 't doel Persoon. In de voor linie zien we v. d. Poll, Taylor, Koorn, Groote en Feij, die trachten zullen 't zelfde mooie combinatiespel te ver- toonen van 't 2e elftal op j.1. Zondag. Als scheidsrechter fungeert de hier goed bekende heer Heijnert, wat ons een uitstekende leiding waarborgt. Van hst Westelijke gevechts terrein. Parijs, 23 April. Officieel bericht van vanmiddag: Gisteravond zijn vry hevigo gevech ten in België, bij de bocht van de Yser ten noorden van Dixmuiden, geleverd. De Belgische troepen heb ben daar een aanval op het kasteel Vidogne afgeslagen en den vijand zware verliezen toegebracht. Ten noorden van Yperen zijn de Duitschers, die een ruim gebruik maakten van bommen met verstik kende gassen, welker uitwerking rot op 2 K M. achter de Fransche linies werd gevoeld, er in geslaagd de Franschen terug te doen wyfeen in westelijke richting naar het Yser- kanaal, en in zuidelijke richting naar Yperen. De aanval der Duiischers is later gestuit en een krachtige tegenaanval heeft de Franschen in staat gesteld het verloren terrein te herwinnen en tal van gevangenen te maken. In den sector van Reims is een artilleriegevecht geleverd. In Argonne is een, overigens vrij zwakke, aanval der Duitschers op Bagatelle afgeslagen. Bij St. Mihiel hebben wij in het bosch van Ailly ten oosten en ten westen van de stelliug, tevoren door ons veroverd, 700 M. loopgraaf ge nomen en een honderdtal gevangenen gemaakt. In het bosch van Apremont hebben wy twee achter elkaar liggende loop graaflinies bij de z.g. „Ossekop"' ver overd. Zij vormden een lastig voor uitspringend punt in onze stelling. Zeer veel Hjken van vijanden zijn op het terrein blijven liggen. Wfi hebben er vijftig gevangenen gemaakt. In den Elzas zijn wij op beide oevers van de Fecht blijven opschie ten. Op den noordelijken oever heb ben wij thans de samenvloeiing van de Fecht en van het linker zijriviertje Wurmsa in ons bezit. Op den zuide lijken oever hebben wij Schiesslech bereikt en daardoor naar het oosten, in de richtiDg van Metzeral, terrein gewonnen. Berlijn, 23 April. Het bericht dat de Duitschers over het Yser-kanaal zijn gekomeD, heeft te Berlijn storm achtige vreugde veroorzaakt, daar een verder doordringen der Duitschers op die plaats den linkervleugel der bondgenooten in een gevaarlijken toestand zou brengen. Van hat Oostelijke gevechts terrein. Weenen, 23 April. Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier: De algemeene toestand is onver anderd. Op het front in de Kar pathen is een artillerie-gevecht geleverd, waarbij ons geschut in den sector van Nagy Polany en het Duitsche geschut bü Koziowa met succes heeft gewerkt. Voor onze stellingen bij den Uzsoker- pas is het na de afgeslagen storm aanvallen van de Russen betrekkelijk rustig gebleven. Alle gevangenen be vestigen dat de Russen zwaie ver liezen hebben geleden. Ten oosten van den Uzsoker-pas hebben wij gisteren een sterk steun punt op den vijand veroverd. In Zuidoost-Galicië en Boekowina is de toestand onveranderd. De avonturen van de bemanning der „Ayesha". Berlijn, 28 April. De bemanning van den schoener „Ayesha, het lan dingskorps van de Emden, is op 27 Maart in de Arabische haven Lidd, ten Z. van Djeddah, aangekomen, na dat het haar was gelukt voor de tweede maal aan de Engelsche en Fransche patrouillevaartuigen te ont komen en den 300 mijlen hingen zee weg van Hodeida naar Lidd onge merkt af te leggen. Op hun verderen tocht over land werden zij door Arabieren, die door de Engelschen waren omgekocht, aangevallen. Na een hardnekkig gevecht van 3 dagen werden de aanvallènder rooverbenden afgeslagen, zoodat eindelijk de weg naar den Hedsjaz-spoorweg vrij was. De dappere mannen hebben bij die gevechten echter zware verliezen ge leden. Een telegram uit het Tui ksche hoofdkwartier meldt dat een luitenant ter zee, een matroos en een stoker zijn gesneuveld, terwijl eeDige lieden van het Turksche geleide en twee matrozen zwaar zijn gewond en een matroos licht gewond is. De gewonden worden te Djeddah verpleegd.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 5