AGENDA. Witte Bioscoop, Koningstraat. Hoofd- nummer; „De trots dor firma". 27 "in 28 April. Mimiek vereen. „Oreseondo". M(i. tot bnv. dor Toonkunst. Groot vocaal nn instrumentaal concert, Casino, 8 u. 29 April. Luit. Fabiua over ondervindingen en orvaringen In Albanië, Casino, 8 uur. 1 Mol. Dansclub I.M.O. Soirdo dansante, Casino, MARINE EN LEGER. Do kapitein ter zee H. W. G. van Bloi|sw(|k Eis, thans inHpuotour van de Artillerie dor Marino, is don 27sten April 1915 belast met het bevel over Hr, Ms. pantserdeksclilp „Gelder land". De kapitein-luitenant ter zee C. T. SStef- t'elaar Is tljdoUlk belast met de waarneming der betrekking van inspecteur der marine- artillerie. (N. Rolt, Ort.) Do officier van administratie der Ie lciasso W. II, C. ton Brummeler vun Hr. Ms. Wacht schip te Willemsoord wordt 28 April 1915 ge stold ter beschikking en zal met. oon op 15 of Do bij de Kon. marine benoemde officier van gezondheid 2e kl. W. Harmsen wordt geplaatst nil hot maritiem hospitaal te Willemsoord, Bü K. B. Is aan den eervol uit den zeedienst ontsl. luit. ter zoo 2de kl. C. Mürzer Bruyns, met ing. van 1 Maart, mot afwiiklng van het advios van den Mil. Pensioenraad, ingev. artt. 2 sub 8, 9, 19, 20, 21 en 20 der Pensioen wet voor de zeemacht 1902, toegekend een vernieuwd pensioen van f1022 's jaars, ondor intrekking van liot pons. van f 1001, hom vorl, bij K. B. van 10 Juli 1914 110. 59. Bil K, B. is, mot ing. van 20 April, bonoomd tot lult. ter zee lste kl. bü de Kon. Mar.-reservo, voor den tijd dat Noderland zich in oorlogsgevaar of In oorlog zal bevinden, do gew. lult. te lste kl. R. L. Dijkhuis. DE OORLOG. ST00MVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". pril teBarry. ■pril van Padang. 25 April v. Colombo. liankn, uitreis, pass. 24 April Kaap Carvoc-iro. Java, uitreis, passeerde 24 April Perim. Karimala, thuisreis, pass. 24 April Kaap Bon. Kon. d. Noderl., uitr., vertr. 21 April van Colombo. Rot,tl,uitrois,arriv. 25 April te Padang. Booroo vertrok 25 April van A'dam naarOardilt'. Bueton, v. A'dam n. New-York, pass,21Apr.W ight. Cal en tta, tliu isrois, paas. 24 April Gaap Blanc. Oranje, thuisreis, arri v. 26 April te Genua. Pr, d. Noderl., uitreis, pass. 2-5 April Dovor. Rlonw, uitreis, vertrok 26 April van Suez, Rotterdamsche Lloyd. Arakan, van New-York naar Java, pasH. 28 April de Kaap do Goede Hoop. Dell, thuisreis, vertrok 24 April van Port-Sald. DJebreB, thuisreis, vertrok 28 Aurll van Padang. Monado arrlv. 22 April van R'dam te Batavia. Kawl, thuisreis,passoerde28 April Sagres. Opliir, uitreis, passeerde 25 April Ouessant Kodiri arriv. 24 April van R'dam te Batavia. DJocja, thuisrois, vertrok 24 April van Port-Sald. I nsullndo, thuisreis, vertrok 2o April v. Padang. Bandoong vertrok 24 Apr. v.Norfolk n. Port-Sald. Jacatra, thuisreis, pass. 25 April Polnt de Galle. Rlndjani arrlv. 25 April van R'dam te Batavia, Samarlnda, thuisreis, arri v. 26 April te Suez. Bindoro, ullrels,pass.26 April Perlro. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Zaanland, uitreis, passeerde 22 April DuugeneBS. Gooiland, uitrols, arriv. 24 April to Montevideo. Zoolandla, uitreis, passeerde 22 Apri l Tenurlfto. Priem, thuisreis, vertrok 25 April v. Rio JanoiTO. Hollandla, thuisrois. vorlr. 25 April v.Falmouth. Rijnland, uitreis, arriv. 23 April te Rio Janolro. Zaanland, ujtreis, arriv. 26 April te Leixoes. Kon. West-Indische Maildienst. Oranje Nassau, tliuisr., vertr. 25Apr. v.Falmouth. Pr.Fred.Henclr. arriv. 26 Apr.v.Paramaribo te A'd. MARKTBERICHTEN. Helder, 26 April 1915. GROENTEVEILING. Spinazie, f3.70a f4.— per 100 mandjes. Radijs, f8.90 a f4.10 per 100 hos. Raapstelen, f0.— a f0.— 100 Rabarber, f0.— a f0.— 100 Koode kool, f-.- a f-.- per 100 stuks. Savolo kool, f—100 SJa (le soort) f8.50 a 1'fl.Sü n 100 krop. Sla (2e soort) fl.— a fl,00 100 Potorsollo f5.- a f6.- 100 bos. Prü f9,40 a f 9.90 100 boa. Helder, 27 April 1915. GROENTEVEILING, Spinazie, f8.20 a i'4.80 per 100 mandjes. Radijs, f 3.— a f8.60 por 100 bos. Raapstelen, t'2.20 a f2.40 100 Rabarber, 10.- a f0.- 100 Koode Kool, f-.- f-.- per 100 stuks, Savoie kool, f 0.- 100 Salade (2e soort) f 1.30 a f0.- 100 krop. Pril, 1' 10. a f0.- 100 bos. itoliln, f0.- Alkmaar, 26 April 1915. Aangevoerd 8 koeion en ossen f240 al480, 46 vette kalveren f60,- a F105,—, por K.G. f0,90 a f1,10, 96 nucht. idem f8,- af20,—7 magere schapen t'25,- a f86,-, 329 vette varkens 10,88 a f0,94 per K.Q., magere id. f a f— Amsterdam, 20 April 1915. Ter markt waren heden aangevoerd482 vette koelen, lo kw. 96a0— ct., 2ekw. 88a92ct., 8o kw. 84 aööct.j 125 molk- en kalfkooien f250a f860, 000 vetto kalveren, lo kw. f0.00 a 0.00,2o kw. t'0.00, 8e kw. fO.OO per K.G.; 188 nuchtere kal veren f 12 a f28 per stuk, 26 schapon f 24 a f84 por Btuk. OOOlanimerun 100.— af 00.— per stuk. 292 vette varkens, Hollandsche le kwaliteit 88 a 92 ct„ 2e en 3e kw, 70 a 87 ct. per K.G. Beverwijk, 26 April 1916. Groenten. Duinaardappelen f klei- aardapp. f 0.00-0.00, koolrapen f0.00-0.00 p. mud, rabarber f4—7 per 100 boa; uien fO.00-0,00 por bon, boerenkool f0.00-0.00 per kist, kropsla f 1,50—8 per 100 krop, aavoüe kool f0—OO.roodo id. f00-00, gele id.f00-00 perl00stuk3, bleton fO.00-0.00 por 100 stuks, zuring fO.10 a 0.15 - - ben, raapstolenf3.00 -4.00p. 100" K Furmorond, 2? April 1016. 27 stapels Fabrieksbaas per 60 K.G. f 58.50 95 Boerenkaas 50 f 62.— Commissie 50 f 1 Middelbare 60 f 48,- Goudscho kaas 60 f 1728 K.G. Boter por K.G. f 1.40 li f 1,1 1080 Rundoren: 196 vette per K.G. f 0.80 f 0.98 840 molka en gelde f 170.- 1' 320.- 26 Stieren f 000.- f 000.- 17 Paarden f 000.- f 000.- 113 vette Kalveren por K.G. f 0.95 f 1J6 919 nuchtere id. por stuk f f Fokkalveren per stuk f 12,- f 24.- Slachtkalveren f 14.— 1' 32.- 269 vette Varkens per K.G. f 0.90 f 0.98 79 magere id. per stuk f 20.— f 80.— 224 Biggen per stuk f 14.— f 20.— 1198 Schapen f 27.- f 46,- Ovorhouders f 0.— f 0.— Lammeren 1' 0.- f 0.— Ganzen f 0.- f 0,— Kalkeonon f 0.— f 0.— Zwanen f 0.— f 0.— Kipeioren per 100 stuks f 4.50 f 6.— Eondeieron „100 f 4.60 f O.- 1100 Kiovitsoierun per stuk f 0.08 f 0.— zak Appelen f 0.— f 0.— zak Peren f 0.— f 0.— Handol molko- en geldokoelen stug; vette kalvoron matig j slacht- en fokkalveren ld.vetto varkens ld.; magere varkens id.; biggen id.; schapen stug. VISSCHERIJBERICHTEN. unig, per stuk i'0.25, 1 tarbot, por stuk f6,00, 1 tol 2 mand stortschol, per mand f6.00 a ra.00, 1 tot 4 mand kleine schol, per mand 12.00 n i'4.00, O tot 4 mand schar, por mand f 1.75. Door trekkers 950 tal haring, per tal f 165 a f2.10, 4 tal geep, per tal f 10.00 a f 12,00. 26 April. Door 2 korders 4 mand kleine sehol, per mand f4.— Door trekkers 1326 lal haring, per tal r 1.70 - f2.20, 6 tal goep, por tal f14.-, 1 zalm, per stuk f29.- Oe algemeene toestand. Be N. Rolt. Ct. Schrijft Zoowel de officieels berichten als 'de bladen houden zich bezig met waardeschatten van het succes, op het eind van de vorige week ton Noorden van Yperen behaald. Een telegram uit Berlijn heeft daar over het volgende gemeld „De bladen noemen het eergisteren bij Yperen behaalde succes uit tac tisch oogpunt niet onbelangrijk, en uit moreel oogpunt van groote waarde." Het wil ons voorkomeu, dat deze 'aardebepalïng juist is. De Duitschers hebben terrein ge wonnen maar bet succes is plaatselijk, omdat de bondgenooten door tegen aanvallen er in zijn geslaagd de terreinwinst der tegenpartij plaatse lijk te beperken. Die tegenaanval, was gericht op het front der Duit schers, dat dezen van Bixschoote— Langemarck, op een evenwijdige lijn tot voorbij Pilkem hadden weten vooruit te brengen. Zij hebben dat in den nacht van Donderdag op Vrijdag gedaan weten te krijgen en Vrijdag is hun opmarsch op de aan gegeven linie tot staan gebracht. Teruggeworpen zijn de Duitschers echter ook niet. Zij hielden de Fran- schen voor hun nieuw front in toom. Waar hen dit was gelukt, zou meu uit den stormaanval op Lizerne, dat over het Yserkanaal ligt, Zaterdag gemeld, wellicht geneigd zijn de ver onderstelling te maken, dat zij, voorloopig nu maar het front Pil kem St. Julien latende waar het was, een opmarsch naar het Westen in den zin hadden. Dat zulk een plan nu reeds doGi' de Duitschers zou worden gevoed, lijkt ons niet waarschijnlijk toe, gezien het groote gevaar aan deze onderneming ver bonden, zoolang daar even ten Zuiden nog hun vijanden een front West- Oost bezetten, dat de Noordelijke zijde vormt van de Oostwaarts voor uitspringende bocht om Yperen. Binnen deze bocht zou immers de aanvoer van versterkingen tot het uitvoeren van een flankbeweging tegen de Westwaarts opereerende Dultscho strijdkrachten mogelijk zijn. Trouwens de bestorming van zerne heeft hen, naar de Pranscüen ons melden, slechts voorkorten tijd meester van dit dorp gemaakt. De Franschen hebben het heroverd en naar het Westen blijft het succes der Duitscher wat het was, de vor ming van een- Zuidwaarts verleng stuk van hun front langs het kanaal. Niet Westwaarts, maar Zuidwaarts is voorshands de richting, waarin een voortzetting van het tactische succes der Duitschers moet worden verwacht, of, ruimer gezegd, als de Duitschers hun aanvallen willen en kunnen doorzetten zal hun streven er waarschijnlijk allereerst op ge richt zijn, de bocht om Yperen heen uit het front te werken en Yperen zelf te bezetten. De onderscheidene oflieieele berich ten laton de mogelijkheid toe, dat een algemeene aanval in deze bocht reeds wordt ingeleid. De Duitschers, zoo méldt het hoofdkwartier, hebben de tegenaanvallen der Franschen op het front bij Pilkem tègengehouden en hun eigen aanvallen verder Oos telijk, bij St. Julien, voortgezet. (Ten Zuidwesten en Zuidoosten hiervan liggen de hoeve Salort, Kirsselaere en Grafenstafel). Het Frausche com muniqué van gisteravond vermeldt aanvallen der Duitschers tegen het Yperenfront uit een heele reeks van windrichtingen, waarvan de Zuidw'es telyke voorshands niet duidelijk is. Zouden de bondgenooten zich dooi de Duitschers het initiatief laten ont nemen, of zullen zij, wat er bij Yperen gebeuren mag, hun versche strijd krachten nochtans inzetten op liet voorgenomen punt? In afwachting van de gebeurtenis sen, wijzen wij op het succes dat de Duitschers ten Zuiden van Combres melden (17 stukken geschut buitge maakt Van hei Westelijke gevechts terrein. Londen, 26 April. Aan de Morning Post uit Noord Frankrijk De slag tusschen Lens en de zee is nu algemeen. De twee belang rijkste feiten- hadden, tusschen Vrij dagavond en Zondagmorgen plaats bij la Basseé en langs het kanaal tus schen Yperen en Bixschoote. Bij la Bassóe heeft de kroonprins van Beie ren een zoo hevigen aanval op Gi- venchy en Cambrin ondernomen, dat hij een tijdelijk voordeel behaalde, doch de Britsche linie is ongebroken. Het leger van den hertog van Wur- temberg, dat ten noorden van Yperen strijdt, telt ook een aantal Hongaar- sche regimenten. Parijs, 26 April. Officioele mede- deeling van hedenmiddag 3 uur: In België duurt de slag onder gunstige omstandiheden voor de ge allieerde troepen voort. Twee aanvallen van de Duitschers, die uit Passchendale en uit Broods einde oprukten, zijn door de Engel- sehe troepen gestuit. De Dui tschers hebben daarna Yperen hevig beschoten. De Franschen zijn door heftige tegenaanvallen vooruitgekomen op den rechteroever van het Yser kanaal. Bij Notre Dame de Lorette hebben de Franschen een aanval van de Duitschers afgeslagen. Op de Maashoogten ontwikkelt de slag zich. De aanval op de loopgraven bij Calonne, die den 2Bsten April gemeld is, is door een Franschen tegenaan val gestuit en de Duitschers zljnterug- Lizerne, ton Westen van het kanaal, dab do Franschen beweren te hebben heroverd, is nog steeds in ons bezit, evenals het hoele terrein, dat wij aan de Westzijde van het kanaal bezet hebben. Het getal der hier veroverde ka nonnen steeg tot 44. Daaronder zijn nog steeds dc 4 zware Fngelsche kanonnen. Ten Noordwesten van Zonnebeke zijn onze aanvallen gevorderd. Wij maakten daar meer dan 1000 Oanadeezen gevangen. Een zonderling mengelmoes van volkenSenegalce- zen, Engelschen, Turco's, Indiërs, Franschon, Oanadeezen, Zouaven en Algerijnen, vindt men hier op een betrekkelijk kleine plek bijeen. In Champagne zijn ten Noorden van Beau Séjour twee nachtelijke aanvallen der Franschen mislukt. Op de Maashoogten hebben onze aanvallou verderen goeden voortgang gemaakt. Verscheiden bergruggen achtereen tot de hoogte ten Westen van Eparges zijn bestormd en ge nomen. Verscheiden honderden Fran schen en ettelijke machinegeweren zijn in onze handen gevallen. In het Bosch van Ailly zijn voor waartsche bewegingen des vljands mislukt. In de Vogezen leidde.onze aanval tot de herovering van Hartraauns weilerkopf (tusschen Thann en Sulz). Elf officieren en 749 man werden gevangen genomen, 6 mijnwerpers en 4 machinegeweren veroverd. Ven het Oostelijke gevechts terrein, Berlijn, 25 April. Uit het hoofd kwartier wordt officieel gemeld: Eenigezwakkenachtelijkeaanvallen der Russen ten Noordwésten Ciecha- now zijn afgeslagen. Voor het overige is de toestand onveranderd. De Oardaneilen. 'Malta, 25 April. Reuter's corres pondent aan boord van de „Triumph" meldt De „Triumph" drong de zeeëngte binnen en opende het vuur op een Turksche loopgraaf aan het westelijko einde van Gallipoli op een afstand van 6300 meter. Dit bombardement duurde een half uur. Daarna voer de „Triumph" verder de zeeëngte bin nen om de loopgraaf van een andere plaats te beschieten. Turksche houwitsers op de Azia tische kust wierpen 16 granaten rond het schip. Drie daarvan waren tref fers en veroorzaakten onbeteekenende schado. Twee man werden gewond. De „Triumph bracht de batterijen tot zwijgen, enkele minuten nadat de opstelling ontdekt was. Daarna hervalte zij de beschieting van de loopgraaf. Ouitsche vliegers omlaag geschoten. Londen. 26 April. Van Mytilene wordt aan do „Times" gemeld, dat, twee Duitsche vliegtuigen, die op Tenedos bommen wierpen, getroffen zijn door geschutvuur en omlaag zijn gescholen. Van het lot der vliegers wordt geen melding gemaakt. De „Hellispontos". Keulen, 26 April. Uit Athene wordt aan de „Küln. Ztg." gemeld, dat, de Duitsche rogeering de Grieksche ver zocht heeft de officieele Grieksche gegevens nopens het in den grond boren van het Grieksche stoomschip „Hellispontos" door een Duitsche duikboot over te leggen. Op grond van hetgeen totnogtoe is gebleken, 'schijnt men met een ongelukkig toe val té doen te bobben. Duitschlaud legt er nadruk op, dat de bedoeling verre is geweest een Grieksch stoom schip te vernielen eu belooft, nadat de feiten bevestigd zijn, behalve oen betuiging van leedwezen, ook de be taling van een schadevergoeding. Burgerlijke Stand van Helder, van 24 tot en met 26 April 1915. BEVALLEN: H. Frankfort-Schef- fer, d.; S. vanToledo—Stompedissel, d.; A. Slot—Prins, d.; A. C. Wal- Hoep, d.; G. Bremer—Erbrink,z.; J. 0. Veenstra—Kraak, d. OVERLEDEN: A. Don, 65 jaar; D. Blokker, 80 jaar. Zij hebben daarna meer naar het Oosten een. aanval gedaan in de rich ting van St. Róray, blijkbaar bedoelen de om Les Eparges te heroveren. Een hevig gevecht, dat voorafge gaan werd door een geweldig bom bardement, ontstond gaandeweg op de oostelijke helling van die stelling. De aanval van de Duitschers mis lukte. Berlijn, 26 April. Officieele mede- deeling van heden uit het groote hoofdkwartier: De gevechten btf Yperen duren voort. PLAATSELIJK NIEUWS. B|j het heden te 's-Gravenhage gehouden examen'slaagde voor derden stuurman groote vaart de heer A v. d. Graaff, leerling der Zeevaart school alhier. Tourneé-Speenhoff. In verschillende plaatsen is de dichter-zanger J. H. Speenhoff, ter herdenking yan zijn 12V2-jarig jubilé, gehuldigd. Ook in den Helder kwam bij voor deze gelegenheid een speciale liederenavond geven, die gisteren avond' in „Casino" plaats had voor een voor het grootste deel gevulde zaal belangstellend en waardeerend publiek. Speenhoff's repertoire bestond uit een aantal van zijn bekendste liedjes, nieuwe en oude. De keuze was met zorg geschiedhet was iu menig op zicht, Speenhoff-op-z'n-best, en zijne vrouw stond hem waardig ter zijde. In zijn „mobilisatie-répertoire" gaf de heer Speenhoff eene proeve van een volkslied, dat door -woord en melodie insloegverder zongen htj en zijn echtgenoote eenige uit den internationalen en binnenlandschen toestand ontstane liedjes. We weten het, Speenhoff, die een geheel eigen genre schiep, die als Neder- landsche volkszanger-bij-uitnemend- heid onvergankelijken roem heeft geoogst, heeft zich, noodgedwongen misschien, aangepast aan den oorlogs toestand en is de chauvinistische gui taar gaan tokkelen.Wij voor ons houden meer van het vrije, bohémien-genre 't staat Speenhoff beter. Mevrouw Speenhoff zong op de haar eigen wijze bekende liedjes van het „Trouwboekje", van den ouden Grappenmaker, van de Ooievaar, en nog zooveel meer, en stond verder haar echtgenoot trouw bij in het weerzingen van de refreinen, evenals "ize zyne vrouw begeleidde. De liedjes werden afgewisseld door een lever de rideau, door den heer en mevrouw Speenhoff gespeeld. Eigenlijk was mevrouw Speenhoff de actrice, - de rol van den echtgenoot was ondergeschikt, en de wijze waarop zij de jaloersche vrouw speolde, was waarlijk meesterlijk. Ook in dit stukjo is Speenhoff op z'n best: uit fijn- geestige trekjes, zoo uit het leven gegrepen, is het stukje samengesteld en het jaloersche vrouwtje van den heer Speenhoff is, om dc waarheid te zeggen, qua vrouwtje, een snoesje. I Verrukkelijk moet het zijn na zoo'n scèue den verzoeningskus te savoui roeren In „De Officierspet" was mevrouw Speenhoff eeu bakviscbje, dat aller heerlijkst 'naief deedliet stukje zelf als monoloog geestig, en het 9loeg dan ook wel in. In de pauze werd het echtpaar met bloemen gehuldigd, en aan het slot werd hun een ware ovatie ge bracht. Eenige bezoekers traden hinderlijk luidruchtig, en bij de ver zoen inga- en afzoenings-seëne in het dialoogje, ergerlijk op. Sommige refreinen werden dooi den heer Limburg, die de pauzen aanvulde voor de piano, begeleid op de pianozij lokten evenwel bijna nergens een meezingen uit. Lezing luitenant Fabius. Over de lezing van luit. Fabius, welke ook hier zijn van Ervaringen in Albanië komt vertellen, (zie adv.), schrijft de „Telegraaf': De heer Fabius sprak gisterenavond voor een goed bezette zaal in „Dili- gentia" te 's-Gravenhage over zijn ervaringen en ondervindingen in Albanië. Z. K. H. de Prins, die met zijn adjudant, luit. jbr. Baeker, de lezing bijwoonde, werd bij zijn komst ont vangen door den heer Max van Gelder ons wiens auspiciën deze lezing plaats had. Z. K. II. liet in de pauze luit. Fabius bij zich verzoeken en onderhield zich geruimen tijd met hem. De lezing, die met lichtbeelden werd verduidelijkt, werd met groote be langstelling gevolgd. Het „Nieuws van deu Dag" Op humoristische wijze leidde luit. Fabius ons rond in het land der Skyptaren, en talrijke komische inter- mezzi werkten voortdurend op de lachspieren der toehoorders. Zoo ver haalde hij ons komische staaltjes over het leger ter verdediging van het rijk en over de „vloot", bestaande uit een enkel gewapend vrachtschip, terwijl wij ook met de vooraanstaande personen uit de omgeving van den gewezen Mbret. kennis maakten. Dat zoodoende een duidelijk beeld gege ven werd van de moeilijkheden, waar mede onze officieren in Albanië heb ben moeten kampen, behoeft geen betoog. Doch Fabius bleek zijn goed humeur niet te hebben verloren, ook waar liet de herinnering aan minder aangename avontuurtjes betrof, zooals de befaamde „lichtaffaire" en de ver dediging der stad met hef. materiaal dat hem ten dienste stond. Na, de pauze illustreerde een reeks van lichtbeelden, grootendeels naar eigen opnamen, net verhaalde. Zoo aanschouwden wij Skoetari, met den Tarabosch en Bardanjolt, uit den eersten Baltamoorlog welbekend, en Durazzo met omgeving op de ver dediging der stad betrekking heb bende, benevens vele kiekjes van land en volk. Het beeld, voorstellende de aaukomst dor Hollandsche officieren, werd luide loegejuicht. Kortom, luit. Fabius heeft weer eens op de hem eigen onderhoudende wijze zijn publiek bezig gehouden jammer was het alleen dat de licht beelden, wellicht door de bediening, soms wat grillig deden, maar dat zal een andermaal wel beter zijn, Vlootpredikanten. Men meldt, uit den Helder aan de N. Rolt. Ct Het classicaal bestuur heeft op het, verzoek van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente van den Helder, om machtiging te verleenen aan het kiescollege om de beide vlootpredl- kant ds. Buiskool en ds. Warnersto beroepen en aan genoemde gemeente te verbinden, teneinde de geestelijke belangen der marine op die wijze „in kerkelijke banen te leiden", afwijzend beschikt. Titans is hot woord aan het' provinciaal kerkbestuur. Op de vergadering der afdeeling Helder van 'de S. D. A. P. op 26 April is de volgende motie aangenomen, MOTIE. De afd. Helder der S. D. A P. bljeon in huishoudelijke vergade ring op Maandag 26 April 1915 ter vaststelling van hare houding t6n opzichte der herstemming voor den Gemeenteraad in district III: overwegende, dat de in herstem ming staande candsdaten geen ge meente-program hebben en dus de kiezers geen richtsnoer voor hot uit brengen van hunne stem wordt ge boden; kennis genomen hebbende van het schrijven van het bestuur aait de in herstemming komende candidaten, waarin zij hen inlichtingen vraagt omtrent hun standpunt ten opzichte van eenige actueele punten van ge meente-politiek van oordeel, dat de verstrekte in lichtingen van den heer H. P. Baak hetmeest bevredigen, waaruit n.1. blijkt, dat bij zal werkzaam zijn voor een goede gemeentelijke werkloo- zen-verzekering, in verband met de daaraan door de vakvereenigingen te stellen eischen gemeentelijken bouw van arbeiders woningen een goede regeling der rechtspo sitie van ambtenaren en werklieden in dienst der Gemeente; voor schoolvoeding, kleeding en schoolbaden, al is dit voor onvermo- genden voor gemeentelijke exploitatie van die bedrijven, die een monopolistisch karakter dragen voor aandrang bij de Gemeente en het Rijk, dat de levensmiddelen wor den verstrekt voor prijzen, zooals.die waren vóór Augustus 1914 van oordeel, dat hierdoor aan onze kiezers een minimum program van actueele gemeente-politiek geboden wordt mede van oordeel, dat het nood zakelijk is, dat al hare invloed en macht moet worden aangewend, opdat de hierboven genoomde punten zoo spoedig mogelijk tet oplossing worden gebracht besluit by de herstemming den heer H. P. Baak te steunen, en noodigt de kiezers, welke bij de eerste stem ming op haren eandidaat gestemd hebben, uit, thans hunne stem uit te brengen op den heer H. P. Baak en draagt het bestuur op dit besluit te publiceeren. Een Wieringer aangehoudon als spion. Een jonge man van zeventien jaren wandelde dezen week, zeer belang stellend een en ander opnemend, laDgs Helder's fortenvij. Al dadelijk trok hij de aandacht van surveilleo- rende schildwachten, en aanstonds werd order gegevenhoud hem in de gaten en als ie weer komt: aan houden. Inderdaad komt hij eenige uren later weer langs den zelfden weg, toen onder een ander hoofddeksel, van zijn belangstelling blijk geven. Dit een en ander gaf aanleiding de wacht in het geweer te roepen en den ongewensehten gast (vermoede lijk een Duitseben spion) te nrres- teeren en voor den kapitein te bren gen. Een eenigszins vreemden tong val gaf daartoe nog een bijzonderen aanleiding. En Aris (want het was niemand anders dan Aris Engel, arbeider te Wieringen) die bli z'n zustér te Huisduinen „te gast" en naar den Helder geweest was om een nieuwen hoed te koopen, had moeite de menschen aan het verstand te brengen, dat hij geen spion was. BINNENLAND. Oe „Belridge" en de „Katwijk". Naar aanleiding van de Duitsche verklaring betreffende het Noorsche stoomschip „Belridge" (zie le pag.), welke verklaring overeenkomt met aan onze regeering gegeven na het incident van de „Katwijk", schrijft het „Handelsblad": Met groote bevrediging is aller- wege vernomen, dat de Duitsche regeering een ernstig onderzoek zal instellen naar het gebeurde met de „Katwijk" 6n, zoo de schuldige een Duitsche onderzeeër is, schadever goeding zal betalen en verontschul diging aanbieden. Het straffen van do schuldigen en een verzekering, dat hetzelfde niet weer zal geschie den kunnen als vanzelf sprekende gevolgen beschouwd worden. Wat wij thans omtrent de „Bel ridge", het getorpedeerde Noorsche schip vernemen, geeft ons echter niet veel hoop dat dit onderzoek spoedig zal afloopen of een positief resultaat zal hebben. De Noorsche deskundigen hebben uitgemaakt dat de torpedo, die de „Belridge" ge troffen heeft, van een Duitschen onderzeeër afkomstig is. Het is thans negen weken geleden dat de „Belridge" getorpedeerd is. In dien tusschentijd hebben alle Duitsche onderzeebooten hun rap porten ingediend. De Duitsche marine autoriteiten moesten ze/te?' iveien of op den 19den Februari niet ver van Dover een schip door een Duitschen onderzeeër getorpedeerd is of-niet. Wat heeft de Duitsche regeering te onderzoeken? Hangt het van het bewijsmateriaal, dat de Noorsche au toriteiten inleveren, af of de Duitsche regeoring zal aannemen dat de „Bel ridge" al of niet door een Duitschen onderzeeër getorpedeerd is? Zoo ja, dan moeten wij aannemen, dat. de Duitsche Regeering niet vol doende vertrouwen kan stellen in de journalen en rapporten van de com mandanten harer onderzeebooten. Wij heriuneren er aan, dat de Duitsche Regoering blijkens het Wolff-bericht een voor Duitsc-bland onverdachte bron - aanneemt, dat uit die wijsstukken „kan blljkeu, dat het een Duitsche onderzeeër is geweest", die schuldig is aan de euveldaad tegen de „Belridge", een euveldaad, geheel overeenkomende met die, tegen de „Katwijk" en „Ellispontos" gepleegd, Ook wij hebben onze aanwijzingen en rapporten aan de Duitsche Regee ring moeten toezenden. Dat heeft ons reeds dadelijk bevreemdde Duitsche Regeering toch heeft geen rapporten en stukken noodig, zij kan binnen korten tijd volstrekte zeker heid hobben omtrent de daden door haar onderzeeërs verricht. Wij achten het immers volkomen uitgesloten, dat de commandant van een onder zeeör met zijn bemanning zou samen spannen om de torpedeering van een schip aan de Regeering te verzwijgen. Wij hopen daarom, dat onze Re georing van de Duitsche zal vragen niet een onderzoek naar de bewijs kracht van onze gegevens, maar het overleggen van de verklaringen van de Duitsche onderzeeboot com mandanten of de-boöedigde verklaring van een Duitsche commissie, die na een onderzoek van de journalen ze kerheid heeft gekregen omtrent de schuld of onschuld aan het misdrijf jegens de „Katwijk". Reeds thans moet de Duitsche Re geering hierover voor zichzelf zeker heid hebben gekregen. Treiter aangehouden. Men schrijft uit IJmuiden aan De Tijd: Schipper H. Smit, varende op don treiler Mini, IJ. M. No. 105, verklaart op 54 gr. 10 m. N.B. en 5 gr. 15 min, O.L. een ontmoeting te hebben gehad met een groote Duitsche torpedoboot die den treiler beval bij te draaien, waaraan gevolg werd gegeven. Van de torpedoboot werd eern sloep met matrozen, onder bevel van een offi cier, allen gewapend met revolvers, naar den treiler gezonden. De officier gaf den schipper bevel alle hens aan dek te roepende bemanning moest op een rij blijven staan, bewaakt door matrozen, waarna de officier het heele schip doorzocht en alles onderst boven liet halen, zich niet storende aan het protest van schipper en ma trozen, die deze handelwijze, een neu traal visschersvaartuig in neutraal vischgebied aangedaan, ten sterkste laakten. Terwijl het schip doorzocht werd, was men op de torpedoboot bezig, om als de treiler een weinig draaide, ten gevolge van wind en stroom, de mondingen van twee kanonnen zóó te draaien, dat ze steeds op do één ry geplaatste bemanning gericht waren. De opvarenden waren hierover zóó verbitterd, dat ze nauwelijks zwijgen konden. Toen de officier met zijn onderzoek gereed was, beval hij den schipper de Duitsche wateren niet dichter te naderen, anders zou hij opgebracht worden, er nog bij voegende, wanneer er Engelsche offi cieren aan boord mochten komen, niot te vertellen, dat er een Duitsche torpedoboot in de buurt was. Eéu dag daarna herhaalde zich bijna hetzelfde met een andere Duitsche torpodoboot. De schipper heeft, na binnenkomst, den stelling-comman- van het voorgevallene in kennis ge steld. De aangehouden trailers. In een telegram van Wolft' uit Hamburg over de vrijlating van de vijf Nederlandsche treilers uit IJmui den lezen wij, dat die schepen op gebracht waren, omdat zij in Duitsche wateren vischteu. Verkeer Nederland-Engeland. Uit Rotterdam wordt aan het „Handelsblad" gemeld: Nog steeds tast men hier in het duister betreffende de reden waarom het verkeer tusschen Engeland en ons land volkomen moest worden stopgezet. Op telegrammen om in lichtingen over den maatregel zeiven en den duur daarvan wordt geen antwoord ontvangen. Men neemt echter aan, dat zij slechts van be perkten duur kan zijn, omdat het voor de hand ligt dat Engeland zelve belang heeft bij handhaving van het verkeer en door het bevelen dei- staking niet anders zou doen dan in de kaart spelen van de Duitschers, wier duikbootenoorlog er immers op was aangelegd Engeland te isoleeren. Vast schijnt intusschen wel te staan, dat de maatregel uitsluitend tegen het verkeer met Nederland is gericht, omdat in de Engelsche havens bijv. wel wordt uitgeklaard naar Noorwegen. De reederlj van een Nederlandsch schip, in een der En gelsche havens met kolen afgeladen liggende naar Nederland, kon wel verlof krijgen tot vertrek indien lading naar Frankrijk werd verkocht. De quaeste der anonieme brieven. Uit den Haag meldt men ons, dat de Justitie geen aanleiding heeft ge vonden gevolg te geven aan een bij haar door den kapitein Bouwman, directeur van de Koninklijke Mili taire Kapel, tegen den Raad van Commissarissen van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap te 's Gravenhage ingediende klacht, in verband met zijn vervallenverklaring van het lid maatschap van verdienste van dat Genootschap. Moord. Men meldt uit Medemblik Zondagmiddag omstreeks drie uur kwam men tot de ontdekking, dat de gordijnen in de. woning van den heer K. S. nog steeds omlaag hingen. Na herhaalde malen gebeld te hebben, besloot men tenslotte de woning bin nen te gaan, waarbij bleek, dat de voordeur niet gesloten waa In de woonkamer gekomen, vond men in een hoek achter de kachel het lijk vau den ongeveer 70 jarigen heerS., overdekt met een jas. Vlak bij het lijk waren duidelijk bloedsporen te vindeh. Omtrent de drijfveer van den moord verkeert rnen in het onzekere. Wel is over het algemeen bekend, dat de vermoorde eenig geld in huis had, doch op de tafel in de woonkamer, moot een portefeuille gevonden zijn, waarin zich eenige bankbiljetten bc- vondeu. Wellicht is de moordenaar in haast gevlucht, en heeft hij de portefeuille laten 'liggen. Het bed van den vermoorde bleek onbeslapen te zijn, zoodat vermoedelijk reeds Zater dagavond het misdrijf heeft plaats gehad. De vermoorde was een kleiue manufacturier, die hoofdzakelijk han del dreef met kleine boeren. Gasontploffing. Gisterenavond omstreeks kwart over negenen is door een gasont ploffing de groote driearmige lan taarn van de Kattenburgerbrug te Amsterdam geheel uiteengeslagen, waarbij de stukken ver weg geslin gerd werden. Een zevenjarig meisje, dat met hare moeder voorbijkwam, werd tegen den grond geslagen en stierf kort daarop. De lantaarnop steker had korten tijd tevoren het licht, dat niet goed brandde, nage keken en de pijp doorgeblazen. De drank. Te Vlissingen is Zondag aan de Keersluis op den steenen wal van het Kanaal een marinematroos ge vonden, die in bewusteloozen toestand verkeerde. Vermoedelijk is de man onder invloed van sterken drank van een steiger gevallen. Do matroos is in het gasthuis te Middelburg over leden. Laatste berichten Van het Oostelijke gevechts terrein. Weenen, 26 April. Officieel bericht van vanmiddag uit het groote hoofd kwartier: Op het front in d6 Kaï pathen duren de gevechten op den sector ten oosten van den Uzsoker-pas voort. Een deel onzer aanvallende troepen heeft gisteren ten zuidoosten van Koziowa opnieuw een steunpunt van den vijand veroverd, 7 officieren en meer dan 1000 man gevangen ge nomen. Om de verloren hoogtestel ling te heroveren hebben de Russen verscheidene hevige tegenaanvallen ondernomen en ook op naburige sectoren op zich zelf staande aan vallen gedaan. Hurt hoofdaanval was gericht tegen de hoogte Ostny en de ten oosten daarvan grenzende stel ling. Na een langdurig gevecht zijn de Russen met zeer zware verliezen aan hun kant teruggeslagen. Twee vijandelijke bataljons zijn daarbij nagenoeg geheel vernietigd en eenige honderden gevangen gemaakt. De dadelijk begonnen vervolging heeft ons in het bezit gesteld van 26 loop graven en veel oorlogstuig. Ook op de overige- sectoren z|jn nachtelijke aanvallen van den vijand bloedig afgeslagen. Voor onze stel lingen bij den Uzsoker-pas zijn de Russen na een afgeslagen aanval overhaast en in wanorde teruggo- trokken. Het in de gevechten van gisteren gewonnen terrein hebben wij on danks de wanhopige tegenaanvallen der Russen niet alleen behouden, I maar ten zuidoosten van Koziowa hebben wij de behaalde voordeelen nog uitgebreid. Op het front ten westen van den Uzsoker-pas, in Galiciö, Polen, aan de Dnjester en in Boekowina ge- schutgevechten. Op de andere ge deelten van het front heerscht rusl, De Oardaneilen. Londen, 26 April. Naar de admira liteit meedeelt is het leger der bond genooten op verscheidene punten op 't schiereiland Gallipoli geland. Londen, 26 April. Het persbureau deelt medeDe algemeene aanval van vloot en leger op de Dardanellen is gisteren hervat. De ontscheping van het leger, gedekt door de vloot, is gisteren voor zonsopgang op verscheidene punten van het schiereiland Gallipoli begon nen en ondanks ernstig verzet van den vijand, die in sterke ver schansingen, beschermd door prikkel draadversperringen, was opgesteld volkomen geslaagd. Voor de avond viel waren sterke troepenmachten op het strand samen getrokken. De landing van het leger en de opmarsch duren voort. Telegrammen,ontvangen tijdens het afdrukken van ons blad. Londen, 26 April. Naar gemeld wordt, schijnt in België en Noord- Frankrijk een gunstige'wending voor de geallieerden te komen. Deze laat- sten hebben verloren terrein herwon nen en rukken op Dixschoote aan. Niettegenstaande den hevigen strijd der laatste 24 uur is de geestdrilt der versterkingstroepen' onweerstaan baar. Londen, 27 April. (Officieel). Het rapport van generaal French meldt: De Engelsche linkervleugel moest wegens de veranderde situatie, ten gevolge van den terugtocht, waartoe de Franschen gedwongen waren, front maken naar het Noorden en zich Westwaarts tot voorbij St. Julien uitbreiden. Daardoor werd de Engel sche linie verzwakt, en na dapperen tegenstand werd St. Julien door den vijand genomen. Wij hebben de laatste drie dagen den Duitschers zeer zware verhezen toegebracht. Onze verliezen zijn ech ter ook zwaar. Het Duitsche bericht, dat vier stukken zwaar Engelsch ge schut veroverd zijD, is onwaar. Eeu onzer vliegers wierp hedenmorgen bommen op het station Kortrljk en vernielde de spoorweg-verbindingen. Washington, 26 April. De com mandant van de „Kronprinz Wilhelm" heeft besloten zich te Newport News te laten interneeren- Petrograd, 26 April. Officieel. Een vijandelijke kruiser heeft op 25 April zonder resultaat eenige dorpen aan de Oostzeekust by Polangen bescho ten. Dieuzelfden dag wierp een Zep pelin, zonder schade aan te' richten, verschillende bommen op Bielostock In de Karpathen hebben wij op 24 dezer bij de plaats Polen vijandelijke aanvallen afgeslagen. Dien dag begon een hevig gevecht iu de riohtiug van Stryj, dat in den ochtend van 25 April voortgezet werd en nog aan den gang is. Op de andere 1'routen hadden de gewone fusillades plaats. Petrograd, 27 April. Officieel. Van het Kaukasische front. Op 27 April beschoot jde Zwarte Zeevloot de forten aan den Bosporus. Op een dor forten hadden hevige ontploffingen plaats. Een Turkscb pautserschip bcautwoonl- do zonder resultaat ons vuur vau uit de zeeöugte. Volgens medodeeliug van het Engelsche consulaat alhier vun heden morgen zijn alle Engelsche havens voor de scheepvaart gesloten. CORRESPONDENTIE. Het Voetbalverslag D. W. V. (Nieuwedam)-S. H. B. S. I moest wegens plaatsgebrek tot een volgend nummer blijven liggen. Uitslag 5-3 voor H. B. S. Advertentiën. Den 29en April hopen onze V geliefde Grootouders JACOB ROTGANS en ALEIDA JACOBA LOUW, hun 55-jarige Echtvereeniging te R I herdenken. Dat zij nog lang voor I ons gespaard mogen bleven is fi I de wenscb van hun liefhebbende ]J j Kleinkinderen: ADRIAAN J. ROTGANS. ALEIDA ROTGANS. Rotterdam. V Op den len Mei e.k. onze geliefde Kinderen, JAN PRANGER Jr. hopen v GRIETJE KRANEBURG, j hunne l2Vs-jarige echtvereeni- fi I ging te herdenken. Dat zy nog lang voor ons gespaard mogen n I bljjven is de wensch van hunne I [liefhebbende Ouders, J. PRANGER en A. VOS. f Mede namens Broeders en Zusters. I Breezand (N.-H.), 26 April 1 Deu 3ou Mei a.s. hopen mijne v geliefde Pleegouders, IZAK DAVID WERKENDAM en K KLAARTJE SCHAQER S hunne 30-jarige echtvereeniging U I te herdenken. Dat zij nog lang I 1 gespaard mogen blijven is de H wensch van hun dankbaar Pleeg- 1 kind n KLAZINA VINK. Helder, 26 April 1915.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2