Corsetten Passage bespreking Thee E. Brandsma L^jiiiius Groote Houtverkooping B. Kampmeijer, KLAPPA, Plantenboter en B.U.K., Plantenvet, I De Pastoor van Neuvillette. Verkooplokaal a. 1 Loodsgracht. van den net onderhouden Inboedel Keizerstraat 90. in de nieuwste modellen Grootste sorteering Vraagt DUINKER's 50-cts. Boter, KLAPPA 9 Plantenboter, en fH'a \3a I Klapper I Planienvet, hun tenten opgeslagen. Concert-Bureau MAX VAN GELPER, Amsterdam. „CASINO'-GEBOUW. DONDERDAG 29 APRIL 1915 - 8 uur. over ondervindingen en ervaringen in ALBANIË. Toegelicht door lichtbeelden. Prijzen der plaatsen: tl.-, f 0.60. Plus 5 Sted. belasting. PLAATSBESPREKING en KAARTVERKOOP op den dag der Uitvoering van 12-3 uur in „Casino". Leden van „Onze Vloot" (op vertoon van diploma) en militairen genieten 50 °/0 reductie. „CASINO"-GEBOUW. KON. VER. „HET NED. TOONEEL" Beschermheer Z. K. H. de Prins der Nederlanden. Stads-Schouwburg Amsterdam. WOENSDAG 5 MEI, 8 uur, I' jarig jubileum van den Heer a°l C.C. VAN SCHOONHOVEN. Een herinnering aan den Qorlog van 1870. Romantisch-Tooneelspel in 8 bedrijven, door D. H. SCHEPPER. Regie: H. 8HWAB. De PastoorC. C. VAN SCHOONHOVEN. De voornaamste rollen vervullen de H.H.: H. SCHWAB, v. KERCK- HOVEN Jr., KRAMER, HARMS, VAN DALSUM; de Dames: HOLTROP- v. GELDER, MIENTJE KLING, PIE CARELSEN e.a. PRIJZEN DER PLAATSEN: Ie Rang 11.50, 2e Rang f I - 3e Rang 10.15, verhoogd met 5 Sced. belasting en Auteursrecht. Plaatsbespreking op den Speeldag, van 11-2 uur (niet per telefoon). Afgifte van volgnummers te kwart vóór elf. Elf uur loting. van wijion don WslEd. Hoer J. P. VAN VARIK, op Woensdag 28 April a.s., voorm. 10 uur, w.o.SALON. AMEUBLEMENT (rood pluche), salon-stoelen en •tafels, mahoniehouten linnen- en penantkasten, chiffonières, étagères, mahoniehouten penant- en speelta feltjes, diverse crapauds, stoelen, tafels, spiegels en schilderijen, gas lampen, portemantaux, tapijten, li- noleums, gordijnen, eene groote partij kristal-, glas, koper- en nickelwerk, keukengereedschappen enz. VoortsVeeren- en kapokken bed den, matrassen, wollen- en gewat teerde dekens, ledikantenwaschtafels, nachtkastjes, enz., enz. Eenfge antieke Meubels. Bezichtiging daags voor de verkooping van 10 4 uur. Deurw. W. BIERSTEKER. Woensdag 12 Mei 1915, 's morgens 10 uur, aan het Westpiein te Helder, van een partij houtwaren, afkomstig van gesloopte perceelen aan de Bin nenhaven, als: geschaafde en geploegde dealen, baddings, juffers, zware eiken balken 30 X 35 'an9 5Va VO0t> eiken kromhouten 25 X 30 lang 47s M., platen en planken. Voorts: eenig teakhout, partij hekpalen, Ijzerwerk, kettingen, kis ten, vaten, toonbank en al wat meer zal worden aangeboden. Te bezichtigen vóór den verkoop. Deurw. W. BIERSTEKER. Ondergeteekende maakt: biermede bekend, dat hij een motorbootje zal varen van 'tZand naar den Helder ('s zomers twee maal daags) en zich beleefd aanbeveelt voor 't vervoeren van vracht. Pakjes kan men aan de Melkfabriek „Jong Holland" laten bezorgen. Aanbevelend, J. ZWART. voor MU- Nederland, Rotterdamsche Lloyd en Amerika-Lijn. Hoofdgracht 37. BAARS, - Langestraat 85, beveelt zich beleefd aan tot opknappen en sgitlsn van TUINEN. 7 Leest dit. 7 De hoogste waarde ontvangt men bij JAN VISSER, Wagenstraat 7, b(j de Spoorgracht, voor geheele en gedeeltelijke inboedels, alsmede koper, lood, zink, vodden touw, kleeren, zolder- opruimingen enz. 7 Laat zich aan huis ontbiedeD. 7 in- en Verkoop van Te koop en te ziendes morgens van 10 tot 12 en des avonds van 6 tot 8 uur. Heden noteeren wij Prima OELFTSCHE ROOMBOTER. 82cenl de 5 ons. BOEREN KLUITBOTER80 cent de 5 ons. SCHAGER KOPBOTER77'/, cent de kop. onovertrefbaar In smaak en kwaliteit. Ook goede Boter van 35 en 40 oent, enorm groot Is deze omzet. Jonge en oude Qoudsohe en Leldsohe kaas. Versche Poldereieren 5]/e ooit. Verder alle soorten fijne Worst- en Vleesehwaren. Aanbevelend, P. DUINKER, Westgracht 84 blf cis Kaizersbrug. Ondanks hun kortstondig bestaan hebben de producten van de Ned. Plantenboterfabriek te Amsterdam, reeds over het geheele land lijn verkiijgbsar bij alle goede Kniidinitii, Beier- in ComeslibleshandelarBn. Inlichtingen worden gaarne verstrekt-door de Nederlandsche Plantenboterfabriek, Rokin 75, Amsterdam, Telefoon 3244 en door het Agentschap JANSEN BON, Amstel 100, Amsterdam, Telefoon 2405. (120) Roggebrood. Voor het verkrijgbaar stellen van goedkoop roggebrood stel ik mij voor den volgenden maatregel te nemen. De rogge, zal, voor zoover zij voor Rijksrekening in bezit genomen werd, door de rogge-commissies, ingaande 1 Mei a.s., aan de gemeenten geleverd worden tegen den prijs van f 9.per 100 K.G. Voor zoover de rogge niet voor Rijksrekening, doch voor ge meenterekening in beslag genomen werd, kan zij alsnog aan mij voor den daarvoor tot heden geldenden prijs worden aangeboden. Nadat dit is geschied, kunnen de rogge-com- miasies, die dan de beschikking ook over die rogge verkrijgen, deze voor genoemden prijs aan de gemeenten COR. STAALMAN'S RIJWIELHANDEL Inrichting tot' het repareeren, emailleeren en vernikkelen van Rijwielen en Motorrijwielen. Beleefd aanbevelend. Plantsoenstraat 11. Werkplaats: Stationsdwarsstraat. Agent: TOURIST-RIJWIELEN, R. S. STOKVIS ZONEN Ltd., Rotterdam. Vraagt Uwen Winkelier Een geurig kopje. Diners worden dagelijks aanhuis bezorgd. Bestellingen 's morgens voor 12 uur aan het van ouds bekend KOOKHUIS DUKSTRAAT 13. Beleefd aanbevelend, Wed. L. H. RIETBERGEN. Thee I"- "■-! is onovertroffen van kwaliteit en zeer waterhoudend, 70, 80, 90 en 100 cent per pond. Pakjes van >/s - 1 - 2J/j ons. In het oude Victualiehuis. R. MAALSTEED, Dijkstiaat 22, Hildei. Wedervarkoopers provisie. Speciaal adres voor OVERHEMDEN naar maat. OVERHEMDEN met piqué borst f 2.75, prima kwaliteit. Geen weerbaar man kan gemist worden bij de verdediging van het Vaderland. Neemt dus deel aan den „Vrijwilligen Landstorm". Beschikbaarstelling van levensmiddelen. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft aan de burge meesters de volgende circulaire ge zonden Uit de antwoorden, ingekomen op mijne circulaire van 20 Maart j.t., no. 380, afd. A. S., betreffende be schikbaarstelling van levensmiddelen, is mij gebleken, dat bij vele dage- lljksche besturen van gemeenten en voornamelijk by die van de groote gemeenten, ernstige twijfel bestaat omtrent de mogelijkheid van uitvoe ring van den door mij bedoelden maatregel. Ofschoon ik niet kan inzieD, dat de door hen gevreesde moeilijk; heden zoo ernstig zijn, dat die bij behoorlijke uitvoering niet zouden kunnen worden overwonnen, geef ik er de voorkeur aan thans te trachten de bezwaren, ontstaan door de prijs-. stijging der levensmiddelen, langs andere wegen tot oplossing te bren gen. Ik heb mitsdien de eer te Uwer kennis te brengen, dat mijne in den aanhef genoemde circulaire door mij wordt ingetrokken. (St.ct.) De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft aan do burge meesters de volgende circulaire met bijlagen gezonden In verband met mijne, naar aan leiding van mijne circulaire van 2G Maart j.1. no. 330, kenbaar gemaakte wenschen heb ik de eer U mede te deelen, dat ik besloten heb de gele genheid te openen om overal in den lande bepaalde levensmiddelen goed koop verkrijgbaar te stellen, op de wijze hieronder omschreven. Tarwebrood. Ongebuild tarwemeel. Ongebuild tarwebrood zal verkrijg baar worden gesteld tegen een door mij te bepalen prijs, welken ik ra\j voorstel voorloopig op 12 cents pér K.G. te stellen, en 'goedkoop onge build tarwemeel tegen den prijs van 16 cent per K.G. voor die personen, welke gewoon zijn meel te koopen, ten einde daarvan voor hun gezin brood te bereiden of te doen bereiden. Ik noodig U beleefd uit Uwe zeer gewaardeerde medewerking bU de uitvoering van dit plan te willen verleenen. Het ligt in mijne bedoeling aan de 'gemeenten ongebuild tarwemeel te verstrekken tegen eenen prijs, die gelet op de plaatselijke omstan digheden toelaat den verkoopprijs van ongebuild tarwebrood voorloopig te stellen op 12 cent per K.G. Om misbruik te voorkomen is het noodig, dat Uwerzijds streng contröle, ook in de bakkerijen, worde gehou den, da't het door mij te verstrekken meel ook inderdaad voor het beoogde doel gebruikt wordt. Dit meel eh het daarvan te bakken brood toch zullen uitsluitend mogen dienen voor menschelljk voedsel, ter wijl het door mij te verstrekken tar wemeel in geen geval tot bloem zal mogen worden gebuild of anderszins worden aangewend dan .voor het bakken van het brood als hierboven door mij is bedoeld. Aangezien de contróle-regeling zich moet aanpassen aan plaatselijke om standigheden en dus eene uniforme regeling niet door mij wordt voor gesteld schijnt het mij wenschelijk toe, dat die regeling door U wordt ontworpen en ter* goedkeuring aan mij wordt voorgelegd. Mitsdien zie ik gaarne zoo spoedig mogelijk een voorstel tegemoet betreffende de con tröle in Uwe gemeente.1) De verkrijgbaarstelling van onge build tarwebloem tegen verminderden prijs wordt niet beperkt tot on- en min vermogenden Ik voeg hier aan toe eene vragen lijst in duplo, waarvan één exemplaar ingevuld by mij wordt ingewacht. Na goedkeuring van het controle plan zal levering van Regeerings- meel zoo spoedig mogelijk volgen. De broodprijs zal voor iedere pro vincie door mij worden vastgesteld in verband met de samenstelling van het roggebrood en volgens advies dei- rogge commissies. Deze prijs is geen maximum-prijs, doch de prijs, waar voor het roggebrood verkocht moet worden. Het gevaar bestaat, dat rogge of roggebrood aan het vee wordt ge voederd en daar dit tea gevolge zou hebben, dat de roggevoorraad uitgeput zou zijn alvorens de nieuwe oogst voor het bakken van brood beschik baar is, roep ik tot bestrijding van dit gevaar uwe hulp in. Ik noodig u uit te willen bevorderen, dat zoo spoedig mogelijk het voederen van het vee met rogge of roggebrood bij politie-verordening in uwe gemeente wordt strafbaar gesteld. Indien mocht blijken, dat desondanks rogge of rogge brood aan het vee wordt gevoederd, dan zou voor dergelijke gemeenten de gunstige niaatregel verder, buiten toepassing worden gesteld. Het heeft mijne aandacht getrok ken, dat sommige burgemeesters zeer groote hoeveelheden hebben opgege ven, noodig voor de voeding van menschen met roggebrood. In ver band daarmede heb ik de roggebrood commissies uitgenoodigd, mij zoo spoedig mogelijk op te geven, in welke gemeenten het roggebrood als volks- voedsel wordt genuttigd en de hoe veelheid van dat brood, die de be volking per hoofd wekelijks noodig heeft. Varkensvleesch. Met betrekking tot de verkrijgbaar- stelling van goedkoop varkensvleesch is de volgende maatregel getroffen. De exporteurs van varkensvleesch leveren tegen een telkens voor eene maand vast te stellen prijs, welke voorloopig is bepaald op 80 cent per K.G. slachtgewicht, een zeker per centage van hun export-varkens ten behoeve van het binnenlandsch ver bruik. Deze leveringen geschieden in over leg met den directeur van het Rijks Centraal Bureau tot regeling van den afzet van varkens en varkensvleesch aan de afdeelingen van den Neder landsehen Slagershond, of wie daar voor in de plaats gesteld worden. Deze varkens hebben een slachtge wicht van pl. m. 100 K.G. Zij worden levend, in goede conditie, vrachtvrij geleverd ter plaatse, door voornoem den directeur te bepalen. De afdeelingen van don Nederland- schen Slagershond zijn verplicht sla gers, die geen lid dier vereeniging zijn, tijdelijk als zoodanig toe te laten. Voor gemeenten, waar eene der- lijke afdeeling niet bestaat, kan eene nadere regeling getroffen worden, waaromtrent ik zoo noodig gaarne uwe nadere voorstellen tegemoet zie. De regeling van bovenbedoelde le veringen van varkens is Maandag 19 April j.1. in werking getredende resultaten ten opzichte van den bin- nenlandschen handel zijn dus nog niet te overzien. Daarom wensch ik eerst de gevolgen af te wachten, voordat ik te dezen opzichte verdere maat regelen neem. Mocht de gemaakte regeling niet tot resultaten leiden, dan stel ik mij voor gebruik te maken van art. 76 b van de wet van den 3en Augustus 1914 (Staatsblad no. 351). Groenten. Wat groenten betreft, valt op te merken, dat de versche groenten van het seizoen, als sla, spinazie, kom kommers, over het algemeen niet hooger in prijs zijn dan het vorige jaar in deze maand. Dit laatste kan eveneens gezegd worden van aard- ^Vatgroenten als zuurkool, snlj- boonen en princesseboonen, waren vóór het uitvaardigen van het verbod van uitvoer hoog in prijsook nu is de prijs er van nog hooger dan in gewone omstandigheden in dezen tijd van het jaar. Door bemiddeling van de sub commissie voor de voeding van mensch en dier van het Kon. Nat. Steuncomité kan, zoolang de voorraad strekt, uwe gemeente beschikken over zuurkool, snijboonen en princesse boonen tegen den prijs van f 15 per vat zuurkool, f 26 per vat snijboonen en f27 per vat princesseboonen. Be schikbaar zijn ongeveer 600 vaten zuurkool, 1000 vaten snijboonen en 75 vaten princesseboonen. De prijzen zyn inclusief de vaten en berekend franco plaats van af zending. De vaten houden ongeveer 200 K.G. netto in. (St.ct.) Tevens zijn de volgende modellen overgelegd Broodkaart. Ieder hoofd van een huisgezin of alleenloopend persoon, die gebruik wenscht te maken van de gelegenheid om ongebuild tarwebrood tegen ver minderden prijs te koopen, doet daarvan aangifte aan den burge- De burgemeester verstrekt een broodkaart. Op de broodkaart kan, op. vertoon daarvan, gedurende het daarop aan gegeven tijdvak, tot een maximum van gemiddeld een half kilogram per dag en per persoon, kinderen beneden den leeftijd van twee jaren niet medegerekend, tegen contante beta ling van zes cent per half kilogram, uitsluitend ongebuild tarwebrood wor den betrokken bij den daarop ver melden broodbakker. Op den laatsten dag van den op de broodkaart gestelden termijn kan door den afnemer, tegen inlevering van zijne broodkaart, bij den burge meester een nieuwe broodkaart wor den verkregen. De broodbakker, die op do brood kaarten ander brood dan ongebuild tarwebrood verstrekt of doet ver strekken, eene onjuiste aanteekening op de broodkaarten stelt, of doet stellen, een onjuiste opgave indient of op eenige andere wijze, al dan niet in vereeniging met den afnemer, tracht misbruik te maken of te doen maken, wordt door den burgemeester van het register geschrapt en is niet langer bevoegd ongebuild tarwebrood, overeenkomstig de vastgestelde rege ling, te betrekken. Den houder eener broodkaart, die tracht op zijne broodkaart ander brood dan ongebuild tarwebrood te verkrij gen of op eenige andere wijze mis bruik maakt of tracht te maken, wordt zijne broodkaart door den burgemeester ontnomen, terwijl eene nieuwe kaart aan hem niet meer wordt verstrekt. Zulks geschiedt eveneens, indien op de broodkaart opzettelijk ongebuild tarwebrood wordt betrokken, hetwelk niet ge bruikt wordt voor menschelijk voedsel of voor andero personen dan voor den houder der kaart of leden van diens gezin dient. M e 'e 1 k a a r t. Ieder hoofd van een huisgezin of- alleenloopend persoon, die gebruik wenscht te maken van de gelegen heid om ongebuild tarwemeel tegen verminderden prijs te koopen, doet daarvan aangifte aan den burge meester. De burgemeester verstrekt een meelkaarl. Op de meelkaart kan op vertoon daarvan, gedurende het daarop aan gegeven tijdvak tot een maximum van gemiddeld drie en een half hectogram per dag en per persoon kinderen beneden den leeftijd van twee jaren niet medegerekend, tegen contante betaling van acht cent per half kilogram, uitsluitend ongebuild tarwemeel worden betrokken bij den daarop vermelden meelhandelaar. Op den laatsten dag van den op de meelkaart gestelden termijn kan door den afnemer tegen inlevering van zijne meelkaart, bij den burge meester een nieuwe meelkaart worden verkregen. De meelhandelaar, die op de meel- kaarten ander meel dan ongebuild tarwemeel verstrekt of doet ver strekken, een ODjuiste aanteekening op de meelkaarten stelt of doet stellen, eene onjuiste opgave indient of op eenige andere wijze, al dan niet in vereeniging met den afnemer, tracht misbruik te maken of te doen maken, wordt door den burgemeester van het register geschrapt en is niet langer bevoegd ongebuild tarwemeel, overeenkomstig de vastgestelde rege ling, te betrekken. Den houder eener meelkaart, die tracht op zijne meelkaart ander meel dan ongebuild tarwemeel te verkrijgen of op eenige andere wijze misbruik maakt of tracht te maken, wordt zijne meelkaart door den burgemeester ontnomen, terwijl eene nieuwe kaart aan hem niet wordt verstrekt. Zulks geschiedt eveneens, indien op de meelkaart opzettelijk ongebuild tar wemeel wordt betrokken, hetwelk niet gebruikt wordt voor menschelijk voedsel of voor andere personen dan voor den houder der kaart of leden van diens gezin dient. De minister van landbouw, nljver- heid en handel heeft aan de huis meesters de volgende circulaire verzonden Burgemeester en wethouder dei- gemeente Uitvoering gevende aan de missive van den minister van landbouw, nijverheid en handel d.dApril 1915, afdeeling No besluiten Art. 1. 1. In de gemeente wordt verkrijgbaar gesteld a. ongebuild tarwebrood tegen den prijs van twaalf cent per kilogram, gaar gebakken met eene speling in het gewicht van vijf procent; b. ongebuild tarwemeel, tegen den prijs van zestien cent per kilogram. 2. Onder ongebuild tarwebrood wordt verstaan brood, uitsluitend vervaardigd uit ongebuild tarwemeel, met geene andere toevoeging dan gist, water en zout. Dit brood wordt alleen geleverd in stukken van een half kilogram of veelvouden daarvan. 3. Onder ongebuild tarwemeel wordt verstaan het meel, dat onder dien naam door de regeering be schikbaar wordt gesteld, zonder dat daaraan iets mag worden toegevoegd of onttrokken. Art. 2. 1. Ieder hoofd van een huis gezin of alleenloopend persoon, die gebruik wenscht te maken van de gelegenheid om hetzij ongebuild tar wemeel te koopen, doet daarvan aan gifte aan den burgemeester onder opgave a. van den naam en de woonplaats van den broodbakker of meelhandelaar van wien hij het brood of het meel wenscht te betrekken; b. voor zooveel hoofden van huis gezinnen betreft, van het aantal leden van het gezin, kinderen beneden den leeftijd van twee jaren niet medege rekend. 2. Bij de aangifte wordt mede- deeling gedaan, of men ongebuild tarwebrood of ongebuild tarwemeel wenscht te koopen. Art. 3. 1. De broodbakkers en de meelhandelaren, die ongebuild tarwe brood of die ongebuild tarwemeel tegen den prijs, in artikel 1 bepaald, verkrijgbaar willen stellen, doen daarvan ten spoedigste schriftelijk aangifte bij den burgemeester van iedere gemeente, waar zij brood of meel wenschen te verkoopen. 2. De burgemeester boekt de bij hem, ingevolge het eerste lid, inge komen aangiften onder doorloopend nummer in een register en doet onverwijld aan den ingeschrevene mededeeling van de inschrijving. Art. 4. 1. De burgemeester ver strekt aan ieder hoofd van een huis gezin of alleenloopend persoon, die eene aangifte, als bedoeld in artikel 2, heeft ingediend, een broodkaart of een meelkaart volgens het door hem vastgesteld model. 2 Gedurende het daarop aange geven tijdvak kan door den houder der kaart bij den daarop vermelden leveranciers worden betrokken: a. op een broodkaart ongebuild tar webrood tegen contante betaling van zes cent per kilogram; b. op een meelkaart ongebuild tarwemeel tegen contante betaling van acht cent per half kilogram. 3. Het maximum der op eene broodkaart verkrijgbare hoeveelhoid ongebuild tarwebrood bedraagt ge middeld een half kilogram por dag en per persoon, kinderen benedon den leeftijd van twee jaren niet mede gerekend. Het maximum der op oonc meelkaart verkrijgbare hoeveelheid ongebuild tarwemeel bedraagt ge middeld drie en een half hecto gram per dag en per persoon, kinderen beneden den leeftijd van twee jaren niet medegerekend. 5. Telkens, wanneer de afnemer ongebuild tarwebrood of ongebuild tarwemeel betrekt, wordt daarvan op de kaart door den leverancier aanteekening gedaan door doorhaling van zooveel op de achterzijde van de kaart gedrukte cijfers als het aan tal gekochte halve kilogrammen on gebuild jtarwebrood of ongebuild tar wemeel bedraagt. Bij elke doorhaling wordt door of namens den leverancier een paraaf gesteld. 6. De burgemeester zendt aan iederen broodbakker en meelhande laar eene lijst van de te diens name gestelde uitgereikte kaarten. Van wijzigingen in deze lijst wordt even eens mededeeling gedaan. Art. 5. 1. Op den laatsten dag van den op de kaart gestelden termijn kan door den afnemer, tegen inlevering van zijne kaart, bij den burgemeester eene nieuwe kaart worden verkregen, waarop wederom de in deze regeling vervatte bepalingen van toepassing zijn. 2. Indien de afnemer niet onge build tarwebrood of ongebuild tarwe meel wenscht te betrekken, geeft hij daarvan, onder toezending der kaart, kennis aan den burgemeester. Art. 5. 1. Aan de broodbakkersen meelhandelaren, die in het in artikel 3 bedoeld register zijn ingeschreven, wordt op aanvraag zooveel ongebuild tarwemeel verstrekt, als zij, naar het oordeel van den burgemeester, noodig hebben ten behoeve van de aflevering van ongebuild tarwebrood of ongebuild. tarwemeel, op de te hunnen name gestelde brood- of meelkaarten. 2. De verstrekking van ongebuild tarwemeel geschied tegen de prijzen, waarvoor de minister van landbouw, nijverheid en handel ongebuild tarwe meel ter beschikking van de gemeente stelt, zijnde f.... per 100 kilogram. Bovendien komen voor rekening.der broodbakkers en meelhandelaren de kosten van vracht en verdere on kosten, op de verstrekking vallende. 3. De verstrekking geschiedt tegen contante betaling. 4. Uit elke honderd kilogram dooi den burgemeester verstrekte onge build tarwemeel moeten 140 kilo grammen ongebuild tarwebrood wor den gebakken. Art-. 7. lederen werkdag, des mor gens vóór twaalf uur, doen zoowel de broodbakker als de meelhandelaar, aan wien overeenkomstig artikel 6 ongebuild tarwemeel is verstrekt, aan den burgemeester schriftelijke mede deeling van het door hem den vori ge werkdag op de kaarten in totaal tegen verminderen prijs verkochte aantal kilogrammen ongebuild tarwe brood of ongebuild tarwemeel. Art. 8. 1. De burgemeester stelt,- met behulp van de door de afnemers overeenkomstig artikel 5 ingeleverde kaarten vast, hoeveel kilogrammen ongebuild tarwebrood en ongebuild tarwemeel op de kaarten zijn ver strekt. 2. Het totaal aantal op de kaarten afgeleverde kilogrammen ongebuild tarwebrood en tarwemeel moet voor iederen leverancier gelijk zijn aan het totaal aantal kilogrammen, het welk door hem blijkens de ingevolge artikel 7 ingezonden schriftelijke op gaven gedurende het op de kaarten gestelde tijdvak is afgeleverd. 3. Bij niet-inlevering van eene brood- of meelkaart door den afnemer, wordt het door dezen afnemer vermoedelijk op deze kaart gekochte aantal kilo grammen brood of meel door den burgemeester, den leverancier ge hoord vastgesteld. Art. 9. De broodbakker of meel handelaar die op de kaarten ander brood dan ongebuild tarwebrood of ander meel dan ongebuild tarwemeel verstrekt of doet verstrekken, eene ODjuiste aanteekening op de kaarten stelt of doet stellen, een onjuiste op gave indient of op eenige andere wijze, al dan niet in vereeniging met den afnemer, tracht misbruik te maken of te doen maken, wordt door den burgemeester van het register, bedoeld in artikel 3, geschrapt en is niet lan ger bevoegd ongebuild tarwemeel overeenkomstig deze regeling te be trekken. Art. 10. 1. Den houder eener brood- en meelkaart, die tracht op zijne kaart ander brood dan ongebuild tar wemeel te verkrijgen of óp eenige andere wijze misbruik maakt of tracht te maken, wordt zijne kaart door den burgemeester ontnomen, terwijl eene nieuwe kaart, aan hem niet meer wordt verstrekt. 2. Zulks geschiedt eveneens, Indien op de kaart opzettelijk ongebuild tarwebrood of ongebuild tarwemeel wordt betrokken, hetwelk niet ge bruikt wordt voor menschelijk voed sel of dient voor andere personen dan voor den houder der kaart of de leden van diens gezin. (St.ct.) 1). Op mijn verzoek zijn samenge komen het bestuur van de Neder landsche Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf, het bestuur van het Comité ter behartiging dei- belangen van Joodsche Bakkerijen, het bestuur van de sub commissie voor de voeding van mensch en dier uit het Koninklijk Nationaal Steun comité 1914, het bestuur van den AlgemeenenNederlandschen Mole- naarsbond en van de Coöperatieve Handelsvereeniging voor Molenaars, de heer C. A. P. van Stolk, adviseur der Regeering voor den aankoop van graan, en de heer R. van Stok, di recteur van de Maatschappij de Ko renschoof te Utrecht, die eene com missie hebben aangewezen om eene regeling der contröle te ontwerpen. Afschrift van de door deze commissie ontworpen regeling doe ik u hierbij ter kennisneming, doch ook slechts als zoodanig, toekomen.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 4