Laatste berichten. 29 April. Lult. Fablus over ondervindingen en ervaringen in Albanië, Casino, 8 uur. 1 Mei. Dansclub LM.O. Soiróe dansante, Casino, MARINE EN LEGER. By bescli. v. d. Min. v. Marine is kapt. t. F. 0. W. Moorrees, aftr. comrn. van Iir. Ms. „Zeeland", niet 27 dezer gest. t, besch. oh lult. t. z. 1ste kl. D. E. Keus, mol dien datum, be last met de betr. van le olt. a. b. „Gelderland". De officier van administratie 2e kl. D. W. Gesink is in de directie der marine to Willems oord overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. ln- structlesclilp ,.Van Speyk". De bii Koninklijk Besluit van 24 April 1*15 No. 40, bonoemde luitenant tor zee der le klasse der Koninkiyke Marine-Iteserve R. L. DUkhuis wordt 29 April 1915 tUdQlÜk geplaatst to Rottum teneinde op 1 Mei a.s. don dienst aldaar ovnr te nomen van den luitenant tor zoo dor 10 kl. H. A. ltomswlhckol welke op dien datum wordt geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. Ingevolge Koninklijk Boslult van 23 April 1915 No. 28 is de bultong* woon-adelborst 'lor Marine Reserve A. Hessing, dienende aan boord Marino- Resorv Bij iton. besluit van 27 dezer lo. is, met 10 Mei. aan don kap.-luit. t. z. L. Hamming, wegens langdurlgon dienst, eervol ontslag uit den zoodlonst verleend, onuor toe kenning van oen pensloon van t'2975 'sjaurs; 2o. zyn, met ingang van dienzelfden datum, bevorderd tot kapitein-luitenant lor zee, de luitenants ter zee lsto klasse H. E. baron van Asbock c. f. Krulslnga tol luilonaut ter zee lsto klasse, de luitenants ter zee 2do klasse D. J. baron van LUnden T. Akkeiman. B(j Kon. besluit van 27 dezer ls, met inga van 1 Mei, bjj de zeemacht bevordord tot cier van gozondheid lsto klasse, de officier gezondhold 2de klasse P. G. F.H.M. A. Vormast STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Banka, uitreis, is 25 April Gibraltar gepassoerd. Oranje, thuisreis, vertrok 26 April van Genua. Prins a. Nederlanden, uitr., pass 26 Apr.Ouessant. Krakatau vertrok 27 April van A'dam naar Java. Boeroe, uitreis, is 27 April Prawlepoint gepass. Flores vertrok 27 April van Santos naar A'dam Sumatra, thuisr., arriv.28 April ter reede v. Deal. Kanmata, th ulsreis, pasB. 27 April Gibraltar. Koningin <1. Noderl., uitr., arri v.27 Apr. te Sabaug. Grotlus. uitreis, vertrok 28 April van Suoz. Rotterdamsche Lloyd. Besoeki, uitreis, arriveerde 26 April to Sabang. Ophir, uitreis, is 26 April Sagres gepasseerd. Samarlnda, thuisreis, vertr. 26 April v. Port-Sald. Madioen, thuisreis, vertrok 27 April van Padung. Kawi arriveerde 28 April van Batavia to R'dam. Koninklijke Hollandsche Lloyd. ;nos-Ayres. Zaanland, uitreis, vertrok 27 April van I.elxoes. Hollandia arrlv. 27 April v. B.-Ayres te A'dam. Kennemerland arriv-28 Apr.v.B.-Ayres te AMan Gelrla vortr. 28 Apr. v. A'd. n. Brazilië en B.-Ay re Kon. West-Indische Maildienst. dmuwus van ivassau, v.-v uam n. i unsueipiiia, arriveerde 37 April tc Dolaware Break water. MARKTBERICHTEN. Helder, 23 April 1915. GROENTEVEILING. Splnaale, f2.60 a f2.90 per 100 mandjes. Radys, f2.90 a f0.- 100 bos. Raapstelen, riBO a f2.-' 100 Rabarber, f4.- a fa- 100 Roodo kool. 1'-.- af-.- 100 stuks. Savoie kool, f—100 Sla (le soort) f3.- a f0.- 100 krop. Sla (2e soort) f L10 a fO.- - 100 Peterselie fS.— a f4.— 100 bos. Pril f9.- a f 10.- 100 Selderti 16.-a 16- 100 r Helder, 29 April 1915. GROENTEVEILING. per 100 mandjes. por 100 bos. Spinazie, f2.40 a f2.90 Radys, rg.80 a f8.90 Raapatolen, f 1.80 a f 1.90 Rabarber, 10.50 a fl.— iw Roodc Kool, f-.- f-.- per 100 stuk! Savoie kool, f 0.— 100 Sla (lo soort) r2,80 100 krop. Sla (2e soort) fL60 a f0.- 100 krop. Pri), f9.80 a fH.90 100 bos. Peterselie, f4.- a f4.60 100 Poretollju, fa— por bon. SelderU fö.- a f7.— per 100 bos. Zuring fa- per 100 ben. Beverwijk, 28 April 1915. Groenten. Duinaardappolen f -klei- aardapp. fO.üO-O.CO, koolrapen f0.03-0.00 p. mud, lunavoao Hllr Slonlr f M Jlln hlanlr per bon, boerenkool f 0.00 -0.00 per kist, salade i'2.50—4 per 100 krop, savoye kool f0-00,roode ld. f00 -00, gele ld. f00- 00 por 100 stuks, bieten fO.OO-O.OO per 100 stuks, zuring fOJO a 0.15 per ben, raapstelenf2.50 - 4.60p. 100bos,selderij fO-OO per 100 bos, spinazie f O.OO-O.OO per ben, ld. fOBO a f0.90 per kist. radüs f 4-8.00 por 100 bos, postelein f0.60-0BÓ per ben. 8cbagcn, 2) April 1916. 5 Paarden f 126.— a 9 Veulens a- Ossen a- 9 Stieren 9a- 4< 370 Geldekooian (magere) 140.— 2! 130 Goldekoelen (vetto) 186.- II 100 Kalfkoeien 170.- S' Vaarzon 0.— 78 Pinken 00.- 1* Graskalveren 0.— 150 Nuchtere kalveron 10.— Kammen 0.— Schapen (magero) 0.— Schapen (vette) 0.— 360 Overnouders 28.— Lammeren 0.— fl Bokken en Geiten O.— I Varkens (mag.) -.— 53 Varkons (vette) p. K.O. 0.72 180 Biggen 16.- 1 16 Konijnen 0.20 0.20 Eenden Duiven 0.- Zwanen 0,- 360 K-G. Boter 1.36 60 Kaas 0.00 4600 Kipeleren p. 100 stuks 4.- 206 Eendeieren p. 100 stuks 4.60 Handel magere geldokoelen matig, ld."v id., kalfkoeien id. VISSCHERIJ BERICHTEN. Nieuwediep, 27 April. Aangebracht door 10 kordors 30 stuks middel tong, 10.60 por stuk, 30 stuks kleine tong f0.25 per stuk, 2 mand stortschol f8.— per mand, 30 mand kleine schol, f8.00 a f4.00 per mand, 2 mand schar, fi— per mand. Door trekkers 1000 lal haring, por UI f 1.50 a f2.85. 28 April. Door 10 kordere 60 stuks tong f086 per stuk, 160 stuks middeltong f 0.46 per stuk 60 stuks kleine tong fO.3) per stuk, 4 mand stortschol f8— per mand, 80 mand klelneschol f8.— a f4.- por mand, 6 mand schar fl.76 per mand. Door trekkers 876 tal haring fL25 fl.SOp. tal. Burgerlijke Stand van Helder, van 27 en 28 April 1915. ONDERTROUWD: K. Horsman en A. de Baars; A. J. de Leeuw en S. H. MurksH. J. J. van Konings- bruggen en W. A. A. Korsman; A. Schoorl en T. Gaakeer; P. N. van Reems en IJ. Hoogerwerf. BEVALLEN: J. Noorloos-Hof wegen, z. OVERLEDEN: H. C. van Oers, 75 jaar J. E. Coort, 5 dagen M. v. d. Plas, 55 jaar. DE OORLOG. De algemeene toestand. Om de Dardanellen duurzaam te forceeren, is niet slechts een vloot, maar ook een leger noodig. Dit gold al sedert jaren als een axioma, en, naar de bondgenooten zich op den 18en Maart hebben kun nen overtuigen, niet ten onrechte. Het verlies van drie en de beschadi ging van enkele andere linieschepen was hun leergeld. De 18e Maart leerde nog iets meer. Een sterke vloot, zoo had men altijd gemeend, als zij niet door een leger werd gesteund, zou weliswaar de zeedtraat der Dardanellen niet duur zaam kunnen ontsluiten, maar er toch met opoffering van een of meer schepen wel doorheen kunnen varen. De deur zou echter weer achter haar worden gesloten, zoodat zoo'n vloot, om van haar uitstapje in de Zee van Marmora terug te keereu, nogmaals voor dezelfde taak zou komen te staan. Waar zulk een bedrijf dus hachelijk was en, ook als het lukte, geen mi litair succes beloofde, dat tegen het gevaar opwoog, kan men veilig be sluiten, dat een macht, die de onder neming toch aanvat, dwingende re denen van diplomatieken aard moet hebben, waarom voor haar een de monstratie voor de Turksche hoofd stad van zeer groot belang is. Dit is voor de bondgenooten blijk baar het geval geweest. Wat nu echter de gebeurtenissen van 18 Maart, be halve een bevestiging van het axioma omtrent de onontbeerlijkheid van een landingsleger,'ook nog hebben geleerd, is, dat zoo'n poging tot gewelddadige doorvaart door een sterke vloot, zelfs al offert men eenige schepen, ook nog wel mislukken kan. Want zulks geschiedde, en aan het feit dat de leiding van het krygs bedrijf aan Turksche zijde voor een goed deel aan Duitschers was toever trouwd zal dit wel voornamelijk zijn toe te schrijven. Want de Turk schijnt, mits hij goed wordt aangevoerd, een zeer bruikbaar soldaat. Bij de verde diging, zooals die thans werd geleid, vervulden de verouderde forten een secundaire plaats en werd het ge wicht gelegd op de bewegelijke bat terijen. De kusten der Dardanellen zijn zoo vlak niet dat het vuur uit de scheepskanonnen een breede strook gronds kan bestrijken. De kusten zijn heuvelachtig en de batterijen, waar van de vijand de opstelling had ont dekt, hervatten haar vuur van een andere plaats tot zoolang weer de vijand het werk van de ontdekking van haar nieuwe plaats mogelyker wijs zou hebben volbracht. Na ruim c-en maand voorbereiding hebben nu Maaudag de boudgenootoD hun aanval op de Dardanellen her vat en ditmaal opereeren zij zoowel te land als ter zee. De Noordwestkust van het schier eiland van Gallipoli, van waaruit schijnbaar de Turksche verdedigings werken het spoedigst in den rug zou den kunnen worden aangevallen, is bergachtig en voor een landing min der geschikt. De Engelsche en Austialische troe pen zijn dan ook ontscheept op ver schillende punten aan de vlakkere Westkust. (Dat ook aan de Golf van Saros en in Thracié troepen zijn ont scheept is officieel niet bevestigd.) Tegelijkertijd zijn de Franschen op den Aziatischen oever, by Koem Ivaleh, ontscheept. Geheel voor de hand ligt dit punt niet; men zou eerder een punt verder naar het Zui den verwachten, vanwaar uit een omtrekkende beweging zou kunnen worden ondernomen. Daarvoor ware echter een zeer aanzienlijke troepen macht noodig, giootcr dan, naar het schijnt, den bondgenooten ten dien ste staat. Men mag aannemen dal. het 5e Turksche leger, dat de Dardanellen verdedigen moet, in de maand die de bondgenooten ter voorbereiding van hun tweeden aanval hebben ge bruikt, "ook niet stil heeft gezeten. De telegrammen uit Londen spreken over een dag vechtens en dio uit Parijs over zeven nachtelijke aan vallen des vijands. Er is dus in alle geval zwaar gevochten. Volgons de telegrammen die de Turken ver spreiden, heeft de strijd voor de bondgenooten ongunstige gevolgen gehad en zijn Engelschen en Fran schen al bijna verslagen. Wat hier van zij, zal men spoedig genoeg door feiten, die zich niet verbloemen laten, zien uitgemaakt. Men nemo bij al deze berichten over de Dardanellen in aanmerking, dat het krijgsbedrijf hier nog in het begin van zijn ontwikke ling is. Intusschen heeft de Oostenrljlcsche vloot, die met de Italiaansche vloot, tezamen in de Middellandsche Zee misschien wat zou vermogen tegen de Engelsche en Fransche, maar nu, alleen, in de Adriatische Zee ligt opgesloten, zooals de Duitsche in de baai van Helgoland, een eerste suc ces in dezen oorlog te boeken door do vernietiging van den grooten Franschen kruiser „Léon Gambetta", uit den aard der zaak door een duikboot. BH Yperen zijn de Duitschers, naar men uit hun eigen bericht van Dins dagmiddag reed3 kon opmaken, door de inmiddels zeer versterkte bond genooten krachtig aangevallen, met het gevolg, dat zij Lizerne, aan den Westkant van het Yserkanaal, moes ten ontruimen. Ook zijn zij op hun rechtervleugel wat naar het Noorden terug moeten trekken. Uit Londen wordt immers gemeld, dat de Duit schers uit het Sas zijn verdreven, en het Duitsche hoofdkwartier, waar het slechts melding maakt van het be houd van één steunpunt aan hot ka naal en we! ten Oosten van Lizerne (3teen8traete), sproekt dit niet tegen. Ook ten Oosten van het kanaal is de Duitsche linie weor wat geweken en loopt thans weer over St. Julien in de richting van Grafenstafel (ten Oosten daarvan). Beide partijen span nen zich in om de punten, waar zij vermoeden dat de vijand nieuwe ver sterkingen samentrekt, te beschieten. De linie schijnt nu weer standvas tiger geworden, en waar beide par tijen versterkingen laten aankomen, is hier weer een vreeselyke en lang durige strijd te wachten, waarvan slechts dit eene zeker is, dat hij stroo men bloeds za! kosten. Op de Maasheuvels zijn volgens de overeenstemmende berichten de Fran schen versterkt en de indruk is, dat de Duitschers er ten slotte met het jongste offensief evenmin iets van beteekenis hebben kunnen winnen als de Franschen met hun aanval gedu rende de Paaschdagen. (N.Rott.Ct.) Van het Westelijke gevechts terrein. Parijs, 27 April. (Avondcommuni qué). Ten noorden van Yperen maken de Franschen en Engelschen nog voortdurend vorderingen. WH hebben tal van Duitschers gevangen genomen en een loopgraaf-mortier en machine geweren buitgemaakt. Dc aanval der Duitschers op het front van Les Eparges is totaal af geslagen. Een officier telde op een enkele plaats 1000 gesneuvelden. Wij gingen tot den aanval over en avanceerden 200 M. aan de oostelijke helling van den Hartmannsweilerköpf. Berlijn, 28 April. Officieele ruede- deeling uit het groote hoofdkwartier: In Vlaanderen hebben de Engel schen ook gisteren beproefd het ver loren terrein terug te veroveren. 's Namiddags brachten zH aan weers kanten van den weg Yperen Pilkem troepen voor den aanval naar voren. Tweehonderd meter voor onze stelling werd de aanval geheel gestuit. Eenzelfden uitslag had in de avond uren een tweede voorwaarlsche be weging van de Engelschen meer naar het Oosten. Ook daar leed de vHand zware verliezen. Ten westen van het kanaal van Yperen viel de vijand niet aan. In Champagne is vannacht' ten N. van Lemesnil een omvangrijke groep van Fransche veldwerken door ods bestormd en tegen verscheidene tegen aanvallen van den vijand zegevierend behouden en versterkt. De vijand leed zware verliezen. Zestig ongekwetste Franschen, 4 machinegeweren en 13 mHnwerpers vielen in onze handen. Tusschen Maas en Moezel hebben alleen hevige artillerie-gevechten plaats gevonden. Een krachtige nachtelijke aanval van do Franschen in het Bois le Prötre is bloedig en met zware verliezen voor de Franschen afgeslagen. Tegen onze stelling op den Hart- mausweilerkopf beproefden de Fran schen na hun mislukte voorwaartsche bewegingen van den 263ten geen verdere aanvallen meer. Bij Altkirch heeft een van onze vliegers een Fransch vliegtuig naar beneden geschoten. Van het Oostelijke gevechts terrein. BcrlijD, 28 April. Officieele mede- deellng uit het groote hoofdkwarLier; Door een aanval hebben wij ten NO. en O. van Suwalki Russische stellingen over een frontbreedte van 20 K.M. in bezit genomen. Ten N. van Przasoysz zijn gisteren 2 ofïlciereD en 470 Russen gevangen genomen en 8 machinegeweren buit gemaakt. Aan de Dardanellen. Londen, 27 April. Het Persbureau bericht„Na een dag van hevig vech ten in een streek, die groote moeilijk heden bood, zyn onze troepen op het schiereiland Gallipoli guland, waar zij voet kregen door do krachtige hulp van de vloot. De Franschen hebben 500 krijgs gevangenen gemaakt." Ook is nog het volgende officieele telegram gepubliceerd„De troepen der geallieerden zijn in uitstekenden toestand geland aan beide zijden van de Dardanellen. Er zyn vele gevan genen gemaakt. Onze troepen zetten den opmarsoh voort." Parijs, 27 April. (Officieel). Bij de landing der geallieerden aan beide zijden van de Dardanellen op 25 April, was aan de Fransche troepen, die bestonden uit infanterie en artil lerie, opgedragen te opereeren te Koem-Kaleh aan de Aziatische kust. Gesteund door de kanonnen van de Fransche vloot, volbrachten zij die taak onder het vuur van den vijand met succes. Wij bezetten een dorp en bieldon ons daarin staande, ondanks zeven tegenaanvallen, gedekt door vuur van zware artillerie. Wij maakten 500 krijgsgevangenen. De verliezen van den vijand zyn zwaar. De algc-meene ontscheping van de troepen der geallieerden duurt onder uitstekende omstandigheden voort. Konstantinopcl, 28 April. Op de audiöntie bij den sultan deed de minister van oorlog gisteren mede- deeling van een telegram, dat. hij ontvangen had van den bevelhebber van het Ve legerkorps,generaal Liraau von Sanders, meldende, dat het cen trum en dc rechtervleugel van het vyandelijk leger totaal verslagen waren en dat men hoop had ook den linkervleugel te verslaan. De „léon Gambetta" getorpedeerd Weeuen, 27 April. Do bevelhebber van de vloot maakt bekend: ondeizeeér 5, commandant Georg ridder van Trapp, heeft den Franschen pantserkruiser „Léon Gambetta" in de Jouische Zee getorpedeerd en in den grond geboord." De „Léon Gambotte" is eon gepant serde kruiser van 12.600 ton, in 1901 van stapel geloopen en bewapend met 4 kanonnen van 19.4 c.M., 16 van 16.4 c.M., 24 van 4.7 c.M. en 2 torpedo lanceerbuizcn. De bemanning telt 704 koppen. Naar tot dusver is vastgesteld zyn van dc bemanning van den door een Opstonryksche duikboot getorpedeer- den Franschen kruiser „Léon Gam betta" 180 man gered. Berlijn, 28 April. Over hettorpe- deeren van den Franseben pantser kruiser „Léon Gambette" door een Oostenrijksch Hongaarschon onder zeeër schrijft het „Berl. Tageblatt": Voor de tweede maal kan een Oostenrijksche onderzee6r zich op een trotsche daad beroemen, die het vertrouwen in de slagvaardigheid van de vloot in de Oostenryksche marine in geheel de monarchie zal versterken." De „Lokal Anzeiger" zegt: „Voor de Fransche vloot, die tot nog toe i gelegenheid had zich ook maar in 't minst te onderscheiden, is het verlies van de „Léon Gambetta", na dat van de „Bouvet" in de Darda nellen, een ernstige tegenslag." Japansche ti oepen naar Europa 7 Men meldt uit Londen aan De Tyd De Japansche pers bespreekt nog steeds het voorstel, om troepen naar het Europoesche oorlogstooneel te zenden. Een bijeenkomst is te dien einde in Yokohama gehouden, waar aan 3000 personen deelnamen. De heer Kuroiwa, uitgever van de „Jordzu", die do eerste spreker was, zeide, dat, indien de oorlog zou ein- n met oen overwinning voor Düitschland, Japan's toekomst in ge vaar zou verkeeren. Het zou daarom voor Japan van het grootste belang zyn, troepen naar Europa tezendeD, ten einde dit te veihindereif. Indien de bondgenooten als overwinnaars uit het strydpork treden, zal hun invloed zich in het verro Oosten sterk doen gelden en een nauwere band zou noodzakeiyk zijn. Indien de oorlog lang zou duren, zouden do oorlog voerende staten uitgeput raken, met hot onvermijdelijke gevolg, dat de Vereenigde Staten de overmacht krijgen. De heer Kuraha, oud-lid van het parlement, vroeg, waarom het Japan sche volk dacht, dat de oorlog zou zyn geëindigd met den val van TsingtauDo toestand is voor Japan uiterst kritiek en het is zyn plicht, onmiddeliyk troepen naar Europa te zenden. De heer Kasabare betoogde, dat met het keizerlijke edict, waarbij do oorlog verklaard werd aan Düitsch land, het oog gevestigd was op de noodzakelijkheid, Düitschland te ver nietigen. De heer Sudzibi voerde aan, dat, terwyi de oppositie zich verzette tegen het uitzenden van troepen wegens liet kloine leger, er toch in Japan L2i.t0.000 man onder de wapenen zijn, met inbe grip van de reserve. Indien 400.000 man werden afgezonden, zouden zij in 10 dagen het oostelijke front be reikt. hebben. Nadat verschillende andere rede voeringen gehouden waren, las de heer Ozeki het volgend besluit voor, hetwelk met geestdrift ontvangen werd: „De „O Shu Shuppoi-Kisei-kai" (pro- paganda-vereeniging voor het zenden van Japanscho troepen naar Europa) zal haar uiterste best doen, de regee ring er toe te brengen, zich in ver binding te stellen met de Engelsche, Fransche en Russische regeering, ten einde te overleggen op welke wfjze het best Japansche troepen verscheept kunnen worden." Met dit oogmerk zal genoemde ver- eeniging de publieke opinie in dezo richting trachten te bewerken. Do „Yamato" geeft in een artikel over de wensclielijkbeid van Japan's Inmenging in den strijd als baar mee ning te kennen, dat het noodzakelijk is, onmiddeliyk Engeland, Frankrijk en Rusland hulp te verleenen tegen •Düitschland, Oostenrijk en Turkije. Düitschland immers verhinderde, dat Japan de vruchten kon plukken van den Chineusch-Japanschen oorlog van 1894 - '95. De Japansche regeoring heeft de werven, waar drie dreadnoughts van 30,600 ton op stapel staan, gelast den bouw zooveel mogelijk te bespoedigen. De liniekrUiser Kirisima van 27,500 ton is reeds in dienst gesteld. Gesn haat onder de valken. De „Vorwfirts" waarschuwl in een artikel tegen den haat, die thans in Düitschland tegen de vijanden - de eerste plaats tegen Engeland wordt gepredikt. En enkele zinsneden uit het artikel in dit sociaal-demo cratisch blad verdienen vermelding. Engeland, zoo zegt de „Vorw;irts" onder meer, met zijn koloniën is de beste klant van de Duitsche industrie. In het jaar 1913 voerden we naar Engeland alleen, zonder koloniën, voor 1438 millioen mark uit, waar onder alleen voor 795 millioen aan fabricaten. Engeland voorde in het zelfde jaar naar ons uit voor een waarde van 876 millioen mark, waar onder voor 246 millioen aan fabricaten, De verhouding van in- en uitvoer van fabricaten was vroeger omgekeerd. Düitschland voerde toen meer fabri caten van Engeland in, dan daarheen uit. Indien de liaat hot tot stand bracht, de Engelsche markt voor de Duitsche industrie voor een groot deel te sluiten, dan zou dat het broodeloos maken van eenige honderd- duizendeu Duitsche arbeiders betee- keneu, die thans aan de grenzen van het Rijk en in het Rijk het vaderland mede verdedigen. Het „God straffe Eageland" is in dezen zin een „God straffe de Duitsche industrie, den Duitschen handel, den Duitschen arbeidersstand". Op gelijke wijze waarschuwt de „Vorwarts" tegen de redeneering van de haatpredikera jegens Frankrijk, dat dit land politiek en economisch zoo verzwakt moet worden, dat het tot een mogendheid van den tweeden rang daalt. Ook ten aanzien van Frankrijk zou de haat slechtB de Duitsche industrie, de Duitsche arbeiders schaden. En al zyn de verhoudingen met Rusland anders, ten aanzien hiervan waarschuwt het blad eveneens tegen den haat, omdat daardoor slechts de reactie in Rusland zélf in de hand zou worden gewerkt. PLAATSELIJK NIEUWS. Uitslag der herstemming voor een lid van den Gemeenteraad, op Woensdag 28 April 1915. Derde District. Aantal kiezers 1652. U it gebracht 792 stemmen. Van onwaarde 7 stemmen Uitgebracht op de hoerenH. P. Baak (r.-k.) 408 stemmen, W. Poll (v.) 377 stemmen. Gekozende heer H. P. Baak. - Te Haarlem slaagde voor hot acte-examen L.O. de heer M. Kamp, alhier. Crescendo-Toonkunst. De muziekvereeniging „Crescendo", afd. Helder van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, gaf Dins dag- en Woensdagavond in „Casino" een groot vocaal- en instrumentaal concert. Als solisten traden daarbij op mej. Molenaar, sopraan, mej. J. J. K.Meyers, piano-leerares, mej. J. van Daal, solo pianiste te Amsterdam en de heeren G. J. Lingeman, leeraar Muziekschool alhier benevens de heeren J. Zeyde, solo-altist en G. Hesse, solo cellist van het Amsterdamsche orchest te Am sterdam. 't Geheel stond onder leiding vau den directeur den heer A. J. C. Mooy, terwijl het koor en orchest der afd. (versterkt) hunne medewerking ver leenden. 't Kon dus iets goeds zijn de verwachting werd hoog ge spannen - en 't is naar onze be scheiden meening, ook iets zeer goeds geweest. Inleiding was „Mirjams Zc-gezang". Toen het Joodeche volk door bijzon dere bestiering Gods behouden door de Roode Zee kwam en het hen achtervolgende leger der Egyptenaren door de wateren werd verzwolgen, voerde Mirjam, Aarons zuster, naar Oostersch gobruik oen reizang uit als dank aan God, waarbij een zege zang met begeleiding van allerlei instrumenten gezongen werd. Deze zegezang, met inlassching van een gedeelte van den lofpsalm van Mozes, dient tot onderwerp van het gedicht dat Schubert toonzette. Men moet, dunkt ons, dit geheel niet ontleden. Men sluit de oogen en hoort het Israëlitische' volk met al den gloed van de zangrykheid van het Oosten den beurtzang zingen. Men komt onwillekeurig ouder de beheersching van het grootsch gebeuren, 't Is de stemming waarin men komt, die men doorvoelt en die de bekoring vau dit werk uitmaakt. Door de uit voering van Woensdagavond werd dit wel bereikt. Daarmee is dus ge zegd dat de dirigent met koor en orchest en soliste bereikte, wat te bereiken was. En we zouden weer hetzelfde wil len zeggen van het groote slotstuk „de Loreley" een der talrijke schoone legenden van den Rijn, ge voeld aan de murmelende wateren der eeuwige rivier en getoonzet door Mendelssohn Bartholdy. 't Is de finale van de eerste afdee- ling van een onvoltooide opera. Leonore, de pleegdochter van een Rynschipper, heeft in den Paltsgraaf, dien zij met hare speelgenooten bij zijn intocht als bruidegom begroette, den geliefde herkend, die haar heime lijk had bemind en verlaten. Vertwy- felend dwaalt zij langs den oever der rivier om wraak schreiend. Zy wordt gehoord en verhoord door de Geesten van Lucht en Vloed. Die diep roerende klacht, dien kreet om wraak waarvoor zy alles offeren wil, werd door mej. Molenaar aan doenlijk, hier en daar met hartstocht weergegeven. De koren (der geesten) zyn hier bijzonder mooi en de bege leiding, waarin het kabbelende, brui sende, klotsende water samensmelt met den zang is van hooge schoon heid. Ook hier was weer de samen hang meesteriyk en de dirigent had, als met touwtjes, de verschillende deelen geheel, in zijn* hand. Tweemaal kregen we een quartetto van de heeren Lingeman, Zeijde en Hes3e, waarbij de moeilijke piano partij vervuld werd door mej. van Daal. Dat deze vier, elk voor zich meester op het instrument een hoo- gelijk te roemen ensemble vormden is te begry'pen. Dc heer Lingeman speelde een drie tal stukken uit het hoofd. Meenden wij, dat do technische vaardigheid in het „Nocturno" van Chopin haar hoogste toppunt bereikte, in zijn „Air varié" van Vieuxtemps was die zoo mogelijk nog schitterender. Die fl, geolettoncn waren meesterlijk. Mej. Molenaar zong nog een drietal liederen. Bijzonder bekoorlijk is hare stem voor ons in het zachte register, wat zoo mooi uitkwam in „Ein Schwan" van Grieg. Het publiek was dankbaar voor het genotene en toonde dat telkens door applaus en het terugroepen der so listen. In het. tekstboekje was, naast de vertaling, bij de beide groote stukken door den directeur eene toelichtende verklaring gevoegd. Wy kunnen dat niet genoeg roemen, 't Stelt ook den niet-in-de-muziek dooikneede in de ge legenheid zich in het stuk in te den ken, 'c leert hem dieper voelen - en waardeeren. Vóór het laatste lied trad de heer Delgorge naar voren om dank to brengen aan den voorzitter der Ver eeniging, den heer Stumphius, die in de zeven jaar, dat hy die functie waarnam, zooveel had gedaan voor de Vereeniging. De samenwerking van het Bestuur en den hr. Stumphius was altijd oen zeer sympathieke. Met genoegen kon de heer Delgorge dan ook gewagen van den gestadigou vooruitgang van „Crescendo", wat voor een groot deel te danken was aan den Ijver en werkkracht van den scheidenden voorzitter. Spr. wenschte hem in zijn nieuwen werkkring in de residentie het beste toe en ver zekerde hem, dat de Vereeniging hem steeds met waardeering zal biyven gedenken. De Heidersche Bank. In de op Dinsdag 27 April 1915 ten kantore van de „Heidersche Bank'' gehouden jaarlijksche algemeene ver gadering werden balans en winst-en verliesrekening per 31 December 1914, overeenkomstig praeadvies van com missarissen. door aandeelhouders vastgesteld. De abnormale toestanden in het tweede halfjaar van 1914 waren ook op haar bedrijf van invloed; toch mogen de resultaten over het afge- loopen jaar weder bevredigend wor den genoemd. Hoewel het saldo winst een boogere uitkeering mogeiyk maakte, zoo werd met het oog op den onzekeren stand, waarin ons land nog altyd verkeert, besloten hiervan f2000.- over te brengen naar de reserve rekening, en het dividend, evenals het vorig jaar, te bepalen op 4 De commissaris C. de Boér Jr., die aan de beurt van aftreden was, werd herkozen. Nieuwe telefoon-aenelultlngen. P. A. Bik, Havenpl., huish. aansl. 94 MarinebakkerH J. C. A. Gijzen, Buitenhaven. 120' Marinewerf, bureau electro- ingenieur. F. H. tor Poorten, Kanaal weg, huish. aansl. 83 Pot W. F., Stationsweg. 2 X 287 Twlsk P. van, Koning straat BINNENLAND. Het verkeer met Engeland. Het verkeerd tusschen Engeland en Nederland blijft nog steeds gestremd. Alleen de postdienst wordt door En gelsche schepen onderhouden. Gister middag arriveerde te Hoek van Hol land het Engelsche stoomschip Kopen hagen met de Engelsche post. Zeepost Ned.-lndië. Het stoomschip „Tambora" van den Rotterdamschen Lloyd, van Rotter dam naar Ned. Oost-Indië vertrekken de, zal niet Zaterdag 1 Mei a.sdoch Dinsdag 4 Mei a.s. afvaren. Opgebrachte stoomtreilers. Volgens een uit Hamburg te IJniui- den ontvangen telegrafisch bericht is de laatste der te Cuxhaven geïnter neerde stoomtreilers, de „Oceaan Hl", vrijgelaten. Het schip is naar visscherijgronden vertrokken. Internationaal congres voor vrouwen. Het driedaagsch internationaal con gres voor vrouwen gehouden te 's-Gravenhage werd gistermorgen door de presidente van het uitvoerend comité, mevr. dr. Aletta Jacobs ge opend. Ze deelde mede, dat het comité uit ziju midden miss Jane Adams, uit Amerika, als Voorzitster van het congres heeft gekozen. Deze werd met luid applaus begroet, toen ze den voor haar bestemden zetel aan de bestuurstafel innam. Mej. Rosa Manus rapporteerde om trent de voorbereidende werkzaam heden voor het congres, daarbij haar voldoening uitende over het feit, dat men trots veel moeilijkheden toch binnen acht weken gereed was ge komen. Met algemeene stemmen werd aan genomen een door twee Duitscho vrouwen voorgestelde motie, waarin h6t- congres verklaart, dat het een- gezind is, doordat het niets wil weten van den haat, dien thans de wereld vervult en dat men wil samenwer king voor het groote doel, dien haat te doen eindigen, afscheiden van het meenigsverschil en de middelen om tot het groote doel te geraken. Met algemeene stommen werden daarop aangenomen de volgende door mevr. Keilhaus uit Noorwegen toe gelichte resolutie: Wy vrouwen, ver- eenigd in het Internationaal Congres, .protesteeren tegen de krankzinnig heid en de verschrikkingen van den oorlog, die roekeloos menschenlevops opoffert en vernietigt, wat de mensch- heid na eeuwen van arbeid heeft op gebouwd. Gevaar veiligheid van den Staat. Het O. M. bij het Gerechtshof te 'sGravenhage eischte gisteren tegen rar. C. P. van Rossum, letterkundige te Rotterdam, zes maanden gevan genisstraf wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van den Staat door het verspreiden van zijn bekende pamfletten, en f200 boete, subs. GO dagen hechtenis, wegens beleediging van den Duitschen Keizer. De Haagsc.he Rechtbank had hem alleen wegens het laatste veroordeeld tot de genoemde geldboete en hech tenis. Uitspraak 5 Mei. Ontvlucht. Te Enschede is een Fransch onder officier aangekomen, die uit het ge vangenkamp te Munster was ont vlucht. De jonge man, technicus van beroep, is uaar Rotterdam vertrokken en voornemens naar Amerika te ver trekken. Hy was in het bezit van een door hem geteekende kaart, waarop de wegen tot de Nederlandsche grens. Den afstand van 76 K.M. had hy in 15 uur afgelegd. Eenmaal was hij aangehouden by het passeeren van een spooriyn, doch de Duitsche taal volkomen machtig -«■ hij wist ongehinderd verder te komen. Belegde boterhammen. Men schryft uit Veclo aan de Gel derlander". Onze tijd biedt een uitstekende gelegenheid om het aantal sraokke- laarslisten tot in het oneindige op te voeren. De vorige week werd door de grenswacht in den omtrek onzer stad eon persoon aangehouden, die herhaaldelijk de grens passeerde, al tijd vergezeld van een flinke portie boterhammen „voor eigen gebruik". Toen men deze echter eens aan een nauwkeurig onderzoek onderwierp, bleken ze te zyn belegd met lappen zoolleer. Het allernieuwste oorlogsbrood werd natuurlijk in be slag genomen. Van het Oostelijke gevechts terrein. Weenen, 28 April. Officieel bericht van vanmiddag: De algemeene toestand is onver anderd. In de Karpathen zoowel als in Russisch Polen op zich zelf staande hevige artilleriegevechten. Onze artillerie heeft twee Russische opslagplaatsen van munitie door tref fers in do lucht doen vliegen. Herhaalde nachtelijke aanvallen van den vyand in den sector ten oosten van de hoogte van Ostry zijn In Zuid Oost-Galicle en Boekowina is niets van belang gebeurd. De Darrlanellen, Konstantinopel, 28 April Het hoofd kwartier deelde vanmiddag om 5 uur 40 mede: De vijand heeft zijn pogingen tegen Kaba Tepe en de zuidkust van het schiereiland Gallipoli hervat, wy biyven hem met succes terugslaan. Gisteren heeft de vyand met nieuwe strydkrachten aanvallen op de kust bij Koem Kalé ondernomen, maar is tot den terugtocht gedwongen, waarbij hy drie machinegeweren in onze handen heeft gelaten. De Léon Gambetta. Parys, 28 April. De minister van marine deelt mede dat de „Léon Gam betta" in den nacht van 26 dezer is getorpedeerd toen by in den ingang van de Straat van Otranto kruiste. De kruiser is in 10 minuten gezon ken. Alle officieren zyn op hun post omgekomen. Van de bemanning zijn 136 gered door schepen die door de Italiaansche autoriteiten te hulp waren gezonden. Medelijden verboden I De politie te Schwerin heeft het volgende bekend gemaakt: Het is den laatsten tijd herhaalde lijk voorgekomen, dat de bevolking bij den doortocht van transporten krijgsgevangenen een buitengewoon tactlooze houding heeft aangenomen. Niet alleen zijn talrijke nieuwsgierigen langs den weg te hoop geloopen, maar ook hebben vele toeschouwers en .vooral toeschouwsters - door weenen, door het toestoppen van eetwaren en door het bieden van hulp bij het dragen van pakken, medelijden getoond. De bevolking wordt'erop gewezen, dat maatregelen zijn getroffen ten einde in den vervolge dergelijke tooneelen op afdoende wyze te voor komen. Annexatie-neigingen. De „Vorwarts" vestigt de aandacht op een mededeeling van de „Deutsche Kurier" meldend, dat de nationaal- liberale afgevaardigde Wachhorst de Wente in een rede o. a. zeide: „Ons vaderland moet grooter zijnwy mogen ons niets laten afnemen, wij zouden anders niets bereikt hebben, dan dat we de overwinning hadden behaald. Wij willen ook het loon van de overwinning hebben. Wij willen niet weer alles teruggeven." De „Vorwarts" teekent hierby aan „Er is zeker nauweiybs nog een nationaal-liberaal afgevaardigde, die niet openlijk zijn verlangen naar an nexatie heeft geuit. Maar de toe juiching van de toevallige toehoor ders bewyst nog volstskt niet, dat het Duitsche volk geiyke wenschen koestert. Het ontbreekt den broeden massa's slechts aan de mogeiykheid, een tegenovergestelde agitatie in openbare vergaderingen op touw te zetten. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 28 April. De algemeene beraadslagingen over het voorstel van den heer Aalberse tot aanvulling van het wetboek van strafrecht met een nieuw artikel tot bestrijding der oneeriyke mededinging worden voortgezet. De heer De Visser (Katwijk) merkt op, dat dezelfde zaak reeds 15 jaar geleden aan de orde is gesteld. Hy juicht het daarom toe, dat de heer Aalberse thans dit voorstel ingediend heeft. Spreker is van meening, dat men met de civielrechteriyke be strijding niet ver komt. Het voorstel van den heer Aalberse beschouwt hij als een sociale Wet by uitnemendheid. Hij hoopt dan ook, dat de heer Aal berse ook thans de zege moge weg dragen. De heer Van Hamel zal gaarne voor het ontwerp stemmen. Vooral nu de voorsteller met zooveel loyau- teit de redactie naar aanleiding van de gemaakte opmerkingen heeft ver beterd. Besloten wordt Vrijdag a.s. eind stemming te houden over het ont werp oorlogs zeeongevallenwet, en voorts om den heer Schaper toe te staan den Minister van Landbouw etc. te interpelleer en naar aanleiding van diens circulaire van 24 April, in verband met die van 20 Maart (thans ingetrokken). De Voorzitter zegt den heer Schaper toe, diens verzoek om, voordat de Kamer uiteengaat, afdeelingsonder zoek te doen houden van het soc.- dem. wetsvoorstel tot invoering van den 10 resp. 8 urigon arbeidsdag, in de centrale sectie ter sprake te zullen brengen, y De algemeene beraadslagingen over het wetsontwerp Aalberse worden daarop voortgezet. De heer Van Hamel gaf nog aan voorsteller in overweging om straf baar te stellen den directeur van een vennootschap, den agent of handels reiziger, die oneeriyke concurrentie pleegt, ten voordeele vau de zaak, waaraan hy verbonden is. De heer Van Doorn vindt het ont werp te vaag en te algemeen. Spr. is van meening, dat de „vliegende winkels", het aftroggelen van ge heimen der concurrenten etc., niet door het voorstel getroffen worden. Hij zal daarom zyn stem niet aan het ontwerp geven. De heer Beumer (Kampen) zal, hoewel niet met geestdrift, voor het ontwerp stemmen. De niet afdoende civielrechteriyke bestrijding wettigt het uitbreiden van de strafbepalingen. De heer Ter Spill is tegen het ont werp. Deze achtte het strafrecht in dit geval uit den booze, daar het hier niet gaat om een publiek belang. Het civiele recht is hier het aangewezen middel. De heer Sasse van Ysselt is voor het ontwerp. Voor noodelooze ver volging behoeft men niet bevreesd te zijn, want het Openbaar Min. zal 4 elementen te bewyzen hebben. lo. het oogmerk van wederrechte lijke bevoordeeling2o. de bedriegiyke handeling (een uitdrukking ook elders in ons strafwetboek voorkomende); 3o. de handeling moet gepleegd zyn tot misleiding; 4o. de mogeiykheid van benadeeling. Spr. acht het een goed werk dit wetsontwerp aan te nemen. Ons land toch is het eenige land waar do on eeriyke concurrentie oDgestoord kan bloeien. De heer Aalberse dankt voor de woorden welke aan zyn ontwerp ten deel vielen en voor de welwillende bestryding door de tegenstanders. Het voorstel van Hamel wil spr. in overweging nemen.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2