Café „DUMSSAGE" H. H. Vischhandelaren! Firma Wed. L. I. GROEN, COR. STAALMAN'S RIJWIELHANDEL hzH 039030)1 J3H0 W. J. WINTER, Handel in Religieuse Artikelen. Kerkgracht 63. Gezelligst Café-Billard „Wilhelmina" Keizerstraat. GEMEENTERAAD VAN HELDER, SPECIALITEIT uan HET MAGAZIJN..DE5TER" Inrichting tot het repareeren, emailleeren en vernikkelen van Rijwielen en Motorrijwielen. Plantsoenstraat li- Beleefd aanbevelend. Werkplaats: Stationsdwarsstraat. Agent: TOURIST-RIJWIELEN, R. S. STOKVIS ZONEN Ltd., Rotterdam. Door mij, ondergeteekende, wordt van af IJmuiden naar België per spoor doorgezonden, als volgt: Zaterdag - MaandagGENT, Zaterdag - Maandag - Dinsdag - Woensdag: voor ANTWERPEN en BRUSSEL. Kosten: één gld. per 75 K.G. Aanbrengen te IJmuiden tot na middag aas uur. Hoogachtend, Expeditie J. VREDE. Ondergeteekende maakt hiermede bekend, dat hij een motorbootje zal varen van 'tZand naar den Helder ('a zomers twee maal daags) en zich beleefd aanbeveelt voor 't vervoeren van vracht. Pakjes kan men aan de Melkfabriek „Jong Holland" laten bezorgen. Aanbevelend, J. ZWART. MnntW B ueAsEepuoze, ^oo 'puadoafi aanaiv 'Opaoojd )||e u| u06u!}ooj6jöa essepi oj»i •U|0|ds6u|uo)| jog f|q '88 ÏWNISBNINOX 'jbbjBoioj R.-K. Koster. Beslist het goedkoopste adres. Belast zich tevens voor de be dieningen van Begrafenissen in nette Uniformkieeding, zoowel binnen- als buiten deze gemeente. Billijke tarieven. Zuidstraat 79, koopt steeds tegen de hoogste waarde oud goud, zilver, galon, meubelen, naaimachines en verder alle artikelen. - Heeft ook weder een mooie Naaimachine te koop. Aanbevelend, A. DOL. MET den Scheermesscherper „SUCCES' maakt ieder in enkele seconden zijn Scheermes of VeiligheidSBcheermes vlijmscherp. Prijs f 1.50 (naar buiten f 1.65). H. KOPPEN, Hoofdgracht 84. gehouden op Dinsdag 27 April 1915. Voorzitter de heer W. J. van Neck, loco-burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer Grunwald, verder de heer Verfaille; één vacature. De notulen der vorige vergadering worden vastgesteld. Ingekomen stukken en mededeelingen. Goedkeuring door Gedep. Staten van het kohier van hondenbelasting, dienst 1915. Aanneming van de benoeming door A. Swart, H. L. Elte en W. F. Ligteringen, als leden der Commissie tot wering van Schoolverzuim; A. Grunwald, als leeraar aan de Zeevaartschool H. J. Marinus, als onderwijzer aan school 4; M. Leefsma, als onderwijzer aan school 6, en A. E. de Vries, als onderwijzeres aan school 1. Jaarverslag over 1914 van de Open bare Leeszaal en Bibliotheek. Proces-verbaal van verificatie van de boeken en de kas van den Gemeente- Ontvanger. In kas f62699.96. Adressen van K. Schraver, betref- nde 'slands weerbaarheid. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. Adres van de Wed. A. de Boer Korver, betreffendeeeneaanschrijving ingevolge de Woningwet. In handen van B. en W. om advies. Een missive van den heer Over de Linden inzake de gasfabriek - indertijd in dit blad gepubliceerd wordt eveneens gerenvoveerd naar B. en W. om advies, hoewel de heer Over de Linden meent, dat dit al reeds voor lang zou kunnen ziju geschied, aangezien het stuk al een maand oud is. Een achrijven van den gasfitter Kerbhoff inzake zijn pensioen regeling wordt eveneens in handen gesteld van B. en W. Aan R. N.van Os wordt opnieuw vergunning verleend tot het straten en verkavelen van bouwgrond Leliestraat. Missive van G. A. N i e s s i n k, e.a. verzorgers, ouders en voogden van schoolgaande kinderen, verzoekende niet goed te keuren, dat ingevolge aanschrijving van het hoofd van school 2 te Huisduinen enkele leerlingen van de 2o en 3e klasse overgeplaatst worden naar school 3 te Helder. Adressanten hebben bezwaren hunne kinderen dagelijks dien langen weg te laten loopen. B. en W. stellen voor het adres ter afdoening in hunne handen te stellen. Verschillende leden vragen inlich tingen omtrent deze kwestie. De Voorzitter zegt, dat het hier eene kwestie is van onderlinge regeling, die aldus het best wordt opgelost. De heer K r ij n e n vraagt of de school in Huisduinen thans niet ver groot moet worden? Deze zaak ii jaren oud en komt telkens terug. De Voorzitter antwoordt, dat de toestand van thans van tijdeltjken aard is. De heer Biersteker wil advies van B. en W. De meeste leden van I den Raad hebben het adres niet ge zien, weten niet wat er aan de hand is. Het beste is, dat de toestand voorloopig bestendigd wordt en B. en W. advies geven omtrent een nieuwe TALLE» 7 Leest dit. De hoogste waarde ontvangt men bij JAN VISSER, Wagenstraat 7, by de Spoorgracht, voor geheele en gedeeltelijke Inboedels, alsmede koper, lood, zink, vodden touw, kleeren, zolder opruimingen enz. 7 Laat zich aan huis ontbieden. 7 VOORDE SCHOONMAAK Koolteer, bruine Teer, Black Varnlsh, Carbollneum, bereide Verf, Binnen- en Bultenlak, ook de beroemde voor de Vlsschers- schulten TarWonson Koperverf. P. KROON, Nleuwebrugsteeg 1. Bi] A. BLIKKENHORST is verkrijgbaar: DIK VET SCHAPENVLEESCH 40 cent, doorregen Lappen 45 cent, Stukjes 50 cent. NUCHTER KALFSVLEESCH: Stukjes 50 cent Lapjes 46 eent an Karbonade 30 oant. Alles per 5 oqb. Langestraat 48 w HELDER, De heer De Geus betwist, dal de regeling aan den Raad zou behooreii. Spr. meent, dat de zaak behoort tot de bevoegdheden van het College van B. en W. De heer Biersteker antwoordt, dat z.i. de Raad toch het recht heeft het college ter verantwoording te roepen. De lieer De Geus merkt op, dat niet hij het was, die in het Ooilege deze meening opperde betreffende de bevoegdheid. De Voorzitter zet den toestand uiteen. Op de school teHuisduineu zijn thans, tengevolge van de nieuwe aanmelding, meer leerlingen dan waarvoor plaats is. De schoolwljk zou kunnen worden verlegd en daarmede een andere splitsing verkregen, inaar dan zon allereerst de Weesinrichting onder de nieuwe wijk vallen en deze kinderen naar de school in den Helder moeten gaan. B. en W. vonden dat niet gowenscht, vooral niet, omdat er jonge en gebrekkige kinderen op die school gaan. Tóen is,ma gepleegd overleg met het hoofd der school, als de beste regeling deze aange nomen, dat 6 jongens uit het 2e en 6 uit het 8e leerlaar naar de school in den Helder zouden worden ge zonden. Toen nu een der desbetreffende ouders verzocht om dan ook zijn dochtertje naar den Helder te mogen stureD, daar hij bezwaar had den jongen alleen te laten gaan, meenden B. en W. dat dit verzoek alleszins billijk was. Het nu ingekomen adres spreekt van een nieuw leerplan of den aanbouw van een nieuw gedeelte. Maar dat gaat ook zoo gemakkelijk niet, en het best leek ons deze op- Bij acclamatie wordt thans het schrijven in handen gesteld van B. en W. ter afdoening. Kohieren. Vaststelling van de kohieren van schoolgeld a. voor de Herhal ingsschool (f 28.90) b. den Franschen cursus (f 188.-) c. de Scholen Nos. 1 tot en met 75 (f7907.60). B(j acclamatie goedgekeurd. Ontslag. Ontslag-aanvrage van den heer C. Stumphius als Hoofd van School No. 8, met ingang van 1 Juni 1915. Op de meest eervolle wijze verleend. Gratificatie. Verzoek van de Wed. Roosloot om de gewone jaarlijksche gratificatie van f 100.-. Bij acclamatie verleend. Jaarverslag. Aanbieding van het Verslag van den toestand der gemebnte over 1914. Zal gedrukt en aan de leden rond gezonden worden. Onderwijs. Verzoek van den heer C. D. Colpa om overplaatsing van de School No. 7b naar School No. 8, met advies van B, en W. B. en W. stellen voor, gehoord het advies van den districtsschoolopzie ner, den heer Colpa over te plaatsen van School 7b naar School 8 op een door hen te bepalen datum. heer Bommel verzoekt om deze kwestie nog even aan te houden met het oog op de nieuwe school plannen. Misschien moet School 8 wel gesplitst worden en moet er toch een nieuw hoofd worden be noemd. We hebben toch nog zes maanden tijd. Conform het voorstel-Bommel wordt besloten. Dempen slooten. Voorstel tot het dempen van slooten en het maken van afscheidingen langs het emplacement van het spoorterrein aan den Parallelweg en Polderweg. Door de H.IJ.S.M. was in October 1914 een voorstel gedaan tot hot dempen van eenige slooten langs het station. De Maatschappij bood aan voor gezamenlijke rekening de daar aan verbonden werkzaamheden uit- tevoeren, nl. het dempen van de sloo ten en het plaatsen van palissadee- ringeu. Na gevoerde correspondentie tusschen het College en de Holl. Spoor stond deze laatste toe, dat ook de sloot aan den Polderweg gedempt zal worden. Het aandeel door de gemeente in de werken te betalen zal bedragen f 2500.- Blj aclamatie wordt besloten dit be drag beschikbaar te stellen. Plaatsing hek. Advies op het adres van P. Pluijlaar, om voor het perceel Binnenhaven 2 een hekje to mogen plaatsen. Het advies van B. en-W. luidt als volgt Door P. Pluijlaar wordt vergunning verzocht om op de bestaande stoep voor het perceel Binnenhaven No. 2 een ijzeren hek te plaatsen. Op gelijk verzoek is daar afwijzend op beschikt bij de overweging, dat tegen het plaatsen van een hek op die plaats bezwaar bestaat met bet oog op het drukke verkeer ter plaatse, in verband met de aanlegplaats van de boot op Amsterdam en tevens als beletsel voor den vrijen uitgang in in geval van brand in het gebouw. Wij meenen dat ook door u om die reden het verzoek moet worden ge wezen van de hand. Do heer Oortgijsen meent,dat de Raad niet het recht heeft de plaat sing van een hek te weigeren. Bijna voor elk huis aan de Binnenhaven, en op de Hoofdgracht ook bij vele huizen, zijn hekken geplaatst, en waar om zou dit nu niet mogen? De Voorzitter zegt, dat bij al die hekken de voetstraat er buiten blijft, en wat dit speciale geval betreft, in later jaren is toegestaan, dat aldaar een aanlegplaats werd gevestigd van de boot, waardoor dit een druk punt werd. De heer Dr. van denBerg meent in tegenstelling met de meening van den heer Oortgijsen, dat zelfs, al zou de stoep het eigendom zijn des heeren Pluijlaar, hij nog niet het recht heeft er een hek te zetten, omdat het pu blieke weg is. Het voorstel van het D.B. wordt aangenomen. Tegen stemmen de heeren Oortgijsen en Over de Linden. Nog is ingekomen eene missive van de N. V. Heldersche Uitgevers-Maat schappij, verzoekende de kosten van het Raadsverslag (30 stuks) voortaan per vel van 16 bladzijden te mogen berekenen. Als prijs wordt aange geven f29.— per vel. Ofschoon B. en W. de daaraan verbonden kosten (pl.min. f1000.- per jaar) te bezwarend achten, z(jn zij niettemin tot de- overtuiging ge komen, dat zeer vele Raadsleden de bedoelde verslagen, ondanks de groote kosten, wenschen te behouden. B. en W. stellen dientengevolge voor de levering van de verslagen tot wederopzeggens toe aan de Held. Uitgevers Maatschappij op te dragen. Met algemeene stemmen aldus be sloten. Aangenomen wordt het kohier pl. dir. bel., dienst 1915, f 124836.58, en oen suppletoire begrooting voor 1916 voor het bedrag, waarmede de h. o. is verhoogd, nl. f 11000. Het ver- menigvuldigingscljfer is 1.46. Qebruik gemeentegrond. Voorstel tot wijziging van het be sluit betreffende het verzoek van den Minister van Marine om vergunning tot het leggen van een ondergrond- schon kabel voor de stroomvoorziening van de kazerne voor den Onderzee dienst van uit de Electrische Centrale op 's Rijkswerf. Op eene vraag van den heer Van den Berg om inlichtingen zegt de Voorzitter, dat het de bedoeling is van den Minister te voorkomen, dat de gemeente te eeniger tijd het ver gunningsrecht opzegge. Het gewijzigd voorstel wordt daarna z. h. s. aangenomen. EveneeDS wordt bij acclamatie een voorstel van B. en W. om, met het oog op de tijdsomstandigheden, de kermis voorloopig 8 maanden uit te stellen, aangenomen. De heer Adriaanse vond het verstandiger de kermis thans geheel uit te stellen. In tal van gemeenten geschiedt het. De Voorzitter zegt, dat dit toch wel geschieden zal, dat het van hooger hand wel zal worden gelast. Burgeravondschool. Voorstel tot intrekking van het besluit van den 1 September 1914 en tot wijziging van de verordening, regelende de jaarwedden van de leeraren aan de Burgeravondschool. Gedeputeerde Staten keuren het raadsbesluit van 1 Sept. 1914 niet goed, waarin de jaarwedden van de h-h. J. van Hoek Gz., M. Koolhaas, A. H. de Carpentier en J. G. Schwau tje, leeraren aan de Burger-Avond- school, worden bepaald naar een aanvaugajaarweddo van f25.— per wek. lesuur, niettegenstaande deze leeraren ingevolge art. 25, laatste lid der Wet op het Middelbaar Onderwijs, bevoegdheid hebben in het vak, waarin zij onderwijs geven. Ged. Staten overwegende, dat het raadsbesluit d.d. 1 Sept. 1914 in strijd is met het bepaalde in de verordening tot regeling van de jaarwedden enz., en dat blijkens een schrijven van B. en W. d.d. 2 Febr. j.1. do Raad geen termen heeft gevonden om het Raadsbesluit alsnog met de verorde ning in overeenstemming te brengen, besluiten de gevraagde goedkeuring op bovengenoemd Raadsbesluit niet te verleenen. B. en W. stellen, met het oog op bovengenoemd schrijven, thans voor 1. het, Raadsbesluit van 1 September 1914 in te trekken en daarvan kennis te geven aan Gedeputeerde Staten 2. Sub. a. van artikel 2 der Veror dening tot regeling vau de jaar wedden van do leeraren aan de Burger-Avondschool te wijzigen en te doen luiden „a. voor hen, die voor het vak, „waarin zij onderwijs geven, in „het bezit zijn van een akte van „bekwaamheid als bedoeld bij de „artikelen 68 en volgende der „Wet op het Middelbaar Onderwijs, „f35.— per wekelljksch lesuur". Bjj acclamatie aldus besloten. Verstrekking van levensmiddelen. Advies op het adres van den R.-K. Volksbond, Afd. Helder, betreffende de circulaire van den Minister van Landbouw inzake verstrekking van levensmiddelen Over hetzelfde onder werp is ook nog een adres ingekomen van den Helderschen Bestuurdersbond. De R.-K. Volksbond vraagt, evenals de Held. Bestuurdersbond en vele andere vereenigingen, om, ingevolge de resolutie van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel dd. 20 Maart, waarin de Minister be schikbaar stelttarwemeel, tarwe bloem, varkensvleesch, spok, 'vet, groenten en aardappelen, tot prijzen welke in de verschillende gemeenten vóór de maand Augustus 1914 als normale prijzen gblden, de kosten waarvan voor de helft door het Rijk en voor de andere helft door de ge meenten zullen moeten gedragen, van dit aanbod gebruik te maken. In hun afwijzend advies zeggen B. en W.: Wy vreezen,- dat de aanbieding, door den Minister in de circulaire gedaan, hoe goed ook bedoeld, zoowel hier als in vele andere gemeenten op onoverkomelijke praktische be zwaren zal stuiten, en dat de uit voering onmogelijk zal blijken. Door meerdere groote gemeenten wordt met den Minister over het al of niet mogelijke der uitvoering van gedachten gewisseld, en wij mogen verwachten, dat de resultaten daarvan ook te onzer kennis zullen worden gebracht. - Op grond daarvan adviseeren wij u, afwijzend op het bovengenoemde adres te beschikken. De Minister heeft inmiddels reeds zelf zijne circulaire ingetrokken en vervangen door eene andere.*) De heer Verstegen vraagt, of B. en W. zich al een oordeel gevormd hebben over de nieuwe ministerieele circulaire. De Voorzitter merkt op, dat die eerst heden ontvangen is. De heer Verstegen: Omdat met betrekking tot de eerste circulaire door het D. B. niets is gedaan. De Voorzitter protesteert hier tegen. Van het begin der mobilisatie af is spr. reeds bezig goweest voor goedkoopere levensmiddelen, maar het is hem gebleken, dat het voor deze gemeente beslist onmogelijk is iets te doen. Do heer Verstegen zegt, dat hij zijne bewering, als zou door het D. B. niets aan de circulaire zijn gedaau, grondt op het feit, dat in het antwoord vaD B. en W. geen gronden worden aangevoerd waarom de uitvoering onmogelijk is. De Voorzitter: Deze zaak is thans niet aan de orde, echter bewijst de intrekking van de circulaire, dat het standpunt van B. en W. juist was. De heer Verstegen geeft in overweging om ten opzichte van de tweede circulaire meerdere activiteit te betoonen. In deze tweede circu laire komen dingen voor, die aan de de gemeenten veel moeite zullen ver oorzaken, zooals bv. do contróle in de bakkerijen op ongebuild tarwemeel. Het is goed, dat de zaak eens onder de oogen wordt gezien. De heer De Geus: De heer Ver stegen behoeft zich heusch niet on gerust te maken dat de zaak niet met den noodigen ernst zal worden betracht door B. en W. Bij acclamatie wordt tenslotte cf. het advies besloten. Bouwverordening. Voorstel tot het verleenen van ont heffing van hot bepaalde bij artikel 16 van de bouwverordening voor per ceel Spoorstraat 79 (H. J. Bastiaanse). Bij acclamatie verleend cf. advies. Zeevaartschool. Voorstel van den heer Van den Berg tot regeling van de jaarwedden van het personeel der Zee vaarschool, met advies van Burgemeester en Wethouders. B. en W. brengen hulde aan den heer Van den Berg voor den arbeid door hem verricht, doch wijzen er op, dat volgens dit ontwerp reeds in 1916 f 2836,34 meer aan salarissen zal worden uitbetaald, terwyl boven dien volgens de berekening van B. en W. de noodzakelijke uitbreiding van het onderwas aan meerdere lesuren een bedrag van f2020.- vordort. B. en W. zouden wenschen, dat de tijdsomstandigheden veroor loofden te adviseeren tot aanneming van het voorstel van dén heer Van den Berg, of van dat van B. en W., ten vorigen jare gedaan. B. en W. meenen zich echter slecht» tot het hoogst noodige te mogen be palen en stellen voor alleen over te gaan tot splitsing van de stuurlieden- afdeeling, die reeds in 1914 noodig werd geacht. De heer Van den Berg merkt op, dat hij onder de tegenwoordige omstandigheden misschien zijn voor stel niet zou hebben ingediend, in dien niet ten vorigen jare het voor stel van B. en W. teruggestuurd werd en spr. de zaak vóór 1 Mei gaarne geregeld wenschte te zien, zulks met het oog op het subsidie van het Rijk. Cijfers etc. zijn door spr. ontleend aan het schrijven van den Inspecteur M.O. Spr. voorstel is dus geen zelf standig voorstel, maar een wijziging van dat van B. en W. Het voorstel van den heer Van den Berg luidt in hoofdzaak als volgt Art. 1. De Directeur geniet een aanvangssalaris van f2700.— per jaar met twee vierjaarlljksche verhoogin- 'gen van f200. Art. 2. De Leeraren worden onder scheiden, wat de salarisregeling be treft, in gewone en buitengewone Leeraren. A. Gewone leeraren zijn zij, wier aantal lesuren meer dan 10 per week bedraagt en wier hoofdbetrekking bovendien aan de Zeevaartschool ligt. B. Buitengewone leeraren zijn alle overige leeraren. Art. 3. De gewone Leeraren zullen genieten een aanvangssalaris van 1' 1900. per jaar met twee vierjaar lljksche verhoogingen van f200. Art,. 4. De buitengewone Leeraren zullen genieten een aanvangssalaris van f80.- per jaar, per wekelljksch lesuur met twee vierjaarlijksche ver hoogingen van f5.— per jaar, per wekelljksch lesuur. Is hun bevoegd heid tot les geven geheel of gedeel telijk ontleend aan het bezit eener acte Middelbaar Onderwijs of het ge volg van afgelegde examens aan een der Nederlandsche Hoogescholen, dan ontvangen zij een toelage van 10% op hun geheele jaarwedde. 'De Leeraren in verbandleer enz. zullen genieten f100.— per jaar, per wekelljksch lesuur. Art. 5. Voor de Leeraren, die bij het inwerkingtreden van deze salaris regeling reeds aan de Zeevaartschool alhier verbonden zijn, gelden de dienst jaren, ook de tijdelijke aan de school alhier doorgebracht, voor de helft ter verkrijging der periodieke verhoo gingen. Voor later te benoemen Leer aren tellen de dienstjaren aan de Zeevaartscholen te Texel, Vlieland, Terschelling en Schiermonnikoog doorgebracht voor de helft, die aan andere Zeevaartscholen of aan Hoogere Burgerscholen doorgebracht, geheel mede ter verkrijging der verhoogin gen enz. In de toelichting zegt de heer van den Berg o.a. het volgende: Ondergeteekende vindt het onder scheid bij de Zeevaartscholen inzake al of niet bevoegd zijn voor ver schillende leeraren onbillijk, daar voor meerdere vakken, die aan die scholen worden onderwezen, geen acte van bevoegdheid volgens de wet op het Middelbaar Onderwijs te verkrijgen is; men zou dientengevolge in een verordening moeten opnemen, wie men bevoegd verklaarde; echter het feit van vaste benbething houdt vol gens ondergeteekende in, dat men den benoemde bevoegd acht, of in elk ge val geschikt acht. Ondergeteekende heeft gemeend, zooals ook tot nu toe het geval is, de Visscheryschool niet in de betrokken regeling te moeten opnemenhij acht dat gewenscht, ook vooral omdat de Visscherijschool haar afzonderlijke subsidie heeft, dat percentsgewijs hooger is dan dat der Zeevaartschool. Het bezwaar, dat men den leeraren der Zeevaartschool geen lessen kan opdragen aan de Visscherijschool, is te ondervangen door in de verordening der Zeevaartschool een artikel op te nemen, dat daaraan tegemoetkomt; ondergeteekende zou zulks gewenscht achten. Bovendien kan men de lessen niet gelijk stellen, daar de Visscheiij- school slechts een half jaar open is, terwijl de lessen aan de Zeevaart school het geheele jaar door worden Hierbij is gevoegd een staat, waar uit blijkt, dat de meerdere kosten van deze salaris-regeling over het jaar 1916 zullen beloopen f 2836.34; rekent men, dat de Staat hiervan 50 en de Provincie 15 betalen, dan blijft er voor de Gemeente over 35 of f992.72. De meerdere kosten als ge volg van een waarschijnlijke splitsing der stuurlieden-afdeeling zijn in do bijgaande berekening niet opgenomen. Den heer Adriaanse is het ook opgevallen, dat het voorstel van ouden datum is. Over de toelichting is nog wel wat op te merkentegenover het groote percentage, dat het Rijk betaalt en het kleine van de gemeente, staat eene vermeerdering van school gelden, zoodat eene splitsing, goed berekend, slechts een f400.— zou kosten. Spr. vindt het billijk de ver hoogingen toe te staan. De heer Biersteker acht de splitsing noodzakelijk. De zaak der salarisregeling, die daarmee verband houdt, is al eenige jaren baogende, en destijds onafgedaan uitgesteld. Een nieuw voorstel van B. en W., zooals toegezegd was, is niet ingediend. De zaak is urgent, een beroep van B, en W. op de tijdsomstandigheden gaat niet op, omdat het hier een uitgestelde zaak betreft. Maar het voorstel van dr. van den Berg gaat te ver. Eene dergelijke salarisregeling kan wel gelden voor groote zeevaart scholen, maar niet voor de middelbare en kleine. Spr. dient een amendement in als volgt: Art. 1. Aanvangssalaris van den directeur f2400.— met 4 tweejaarl. verhoogingen van f100.— Art. 3. Het aanvangssalaris van gewone leeraren bedraagt f1600.— met vier 2 jaarlijksche verhoogingen van f100.- Art. 4. Aanvangssalaris voor de buitengewone leeraren bedraagt f70. per jaar per wekelljksch lesuur met 2 tweejaarlijksche verhoogingen van f5.— per jaar. Art. 5. De aftrek voor halve dienst jaren iq niet billijk. Alle dienstjaren zullen medetellen voor de periodieke verhooging, dus geene splitsing voor leeraren die van Texel, enz. komen. De Voorziter merkt op, dat dit amendement geheel indruischt tegen het voorstel van den heer van den Berg, en dat het niet zoo maar kan worden overgenomen. Ook de heer De Ven is van meening, dat het eerst aan don heer Van den Berg ter beoordeeling moet worden gezonden. Waarom heeft de heer Biersteker zijn voorstel niet vroeger ingediend? Spr. wil de zaak tot een volgende vergadering uit stellen. De heer Van den Berg kan met het voorstel van het D.B. niet ,n. De traktementen van leer aren aan een- Zeevaartschool zijn in andere plaatsen hooger. De inrichting staat gelijk met eene van M.O. en een traktement van een leeraar M.O. van f2300.— is niet te hoog. Wel is f1600.— te laag. De wijziging van den lieer Biersteker zal met spr.'s voorstel geen aanzien lijk verschil maken. Spr. heeft niet het oog gehad op latere jaren; dat zijn berekeningen in de lucht. Eene becijfering toont aan, dat het ver schil tusschen spr.'s voorstel en dat van den heer B. f600.- bedraagt in totaal. Het in art. 5 gedane voorstel betref fende halve salarissen is een zuinig heidsmaatregel geweest. Den Helder is geen rijke gemeente. Wat de opmerkiDg betreft van den heer Adriaanse in zake de halve be rekening voor hen, die van elders komen, dit is een van den In specteur overgenomen voorstel. Met te meer vrijheid kan spr. dit voorstel doen, daar hun traktementen toch aardig omhoog gingen. Het betreft hier eigenlijk een oude schuld, die moet worden afgedaan. De heer Adriaanse is van meening, dat, indien herziening wenscht is, ook ruime verhooging moet worden toegekend. Vandaar dat spr. meer met dr. v. d. Berg meegaat dan met den heer Biersteker. Eerst genoemd voorstel is in de lijn van het advies van den Inspecteur, en door deze regeling is de zaak voor enkele jaren van de baan. De heer Biersteker merkt op, dat weliswaar de Zeevaartschool wat achteraf gezet is met salarisregeling, maar dat toch eenig verband dient te blijven bestaan tusschen de ver schillende regelingen hier ter plaatse. Met de regeling van dr. v. d. Berg zou een hoofd van een school nog minder verdienen dan een leeraar Zeevaartschool. Nu zal de heer v. d. Berg zeggenhet geldt hier eene in richting van Middelbaar Onderwijs, maar spr. zou toch willen vragen is het werk van een leeraar Zeevaart school van zooveel meer beteekenis dan dat van een schoolhoofd Zouden we niet onbillijk worden, als weliet voorstel van dr. v. d. Berg aannamen, onbillijk tegenover onderwijzers De Directeur der H. B. S. heeft f 3000. salaris; moet nu de Directeur der Zeevaartschool met f2700.— beginnen en stijgen tot f3100.— Spr. vindt het juister het personeel der Zeevaartschool te vergelijken met dat van andere scholen. Natuurlijk vindt men onder het personeel eener gewone school menschen met groote kennis en we kunnen op de resul taten van het onderwijs aan de Zee vaartschool trotsch zijn, maar toch dienen we het oog te houden op den fiancieelen toestand der gemeente. Het verbaast spr., dat de heer v. d. Berg met de halve dienstjaren zoo schriel is geweest. Het verschil in maxima tusschen beide voorstellen is nogal aanzienlijk. Wat betreft de opmerking om de zaak eerst nog eens nader te bezien spr. dringt aan op dadelijke af doening, anders heeft de zaak weel een jaar uitstel. Thans is de kans groot, dat de regeling met 1 Jan. 191G in werking kan treden. De heerdr. van den Bergrepli- ceert. De toestanden van thans zijn geheel veranderd. Spr. begon een 30 jaar geleden als jong leeraar met f2000.- maar dat aanvangssalaris geldt thans niet meer. De Voorzitter wil thans in stemming brengen het voorstel van het Dag. Bestuur om niet overtegaan tot verhooging. De heer Biersteker verzet zich daartegen. Er is geen voorstel van B. en W., slechts een prae advios op een voorstel-dr. v. d. Berg en daar over valt te stemmen. De Voorzitter handhaaft zijne meening als de meest correcte. Eerst stemmen over al of niet toestaan van de verhoogingen, daarna de araendementen op het voorstel van den Berg. De heer v. d. Berg, hoewel het principieel eens met den heer Bier steker, vreest voor een onzuivere stemming. De heer Biersteker legt zich tenslotte neer bij de regeling van den Voorzitter. Het prae advies van het D.B. komt in stemming en wordt verworpen. Tegen de heeren Van Breda, v. d. Ploeg, Boon, Bok, Zander, Verstegen, Over de Linden, v. d. Berg, Bier steker, Haijer, Kranen, Adriaanse en Bommel. De amendementen-Biersteker op het voorstel-v. d. Berg worden ver' volgens aangenomen. Tegen de heeren Van Breda, Oortgijsen, Verstegen, v. d. Berg en Adriaansebuiten stemming de heeren de Geus, de Ven en de Voorzitter. Tenslotte wordt het voorstel-v. d. Berg met de amendementen Bier steker aangenomen. Tegen de heeren Oortgijsen, de Geus, de Ven, van den Berg en de Voorzitter. De heer v. d. Berg verzoekt speciaal in de notulen te vermelden, dat hij tegen zijn eigen voorstel, dat, door de amendenten het zijne niet meer is, heeft gestemd. Het voorstel van B. en W. om tot splitsing over te gaan van de stuur lieden-afdeeling wordt vervolgens met algemeene stemmen aangenomen. Politie. Advies op het voorstel-Verstegen inzake de salarisregeling van het politie-personeel. De heer Verstegen stelde 19 Dec. 1914 den Raad voor, met ingang van 1 Januari 1915 de salarissen van de brigadiers en agenten van politie to regelen als volgt: Brigadiers minimum f 20. - maxi mum f 21. per week, met een 2-jaar- lpsche verhooging van fl.- per week. Agenten minimum f 14. maxi mum f 19.— per week, met vijf 2 jaarlijksche verhoogingen van f 1. per week. Blijkens den toelichtenden slaat, door den heor Verstegen bijgevoegd, zyn de hieraan verbonden kosten in 1915 f884.-. B. en W. meenen, ofschoon het verschil niet zoo bizonder groot is, den Raad te moeten ontraden op het voorstel-Verstegen in te gaan, omdat thans alles dient vermeden te wordc-n wat tot verhooging der uitgaven aan leiding kan geven. Bovendien is het geen voor deze salarissen bij de be grooting voor dit jaar werd vastge steld, geheel in overeenstemming met. de gedachte, door de Commissie voor salaris-herziening aangegeven, waarom B. en W. adviseeren, daarin thans geen verandering aan te bren gen. De heer Verstegen vraagt den Voorzitter, of hieromtrent al het ad vies is gevraagd van den Commissaris van Politie. De Voorzitter zegt, dat dit al bekend was, doch dat B. en W. geen aanleiding vonden tot verhooging. De salarisregeling is trouwens in de begrooting vastgelegd. De heer Verstegen merkt op, dat door hem bij de behandeling der begrooting voorgesteld is de salarissen te verhoogen. De Voorzitter antwoordt, dat het D. B. de salarissen in overeen stemming heeft gebracht met de ad viezen van den Commissaris. Na ampele discussies tusschen den heer Verstegen en den Voorzitter, merkt de heer Biersteker op, dat hier klaarblijkelijk een misver stand heerschl. Uit het verslag der vergadering zou blijken, dat wel degelijk in den geest van den keer Verstegen over de zaak is gesproken. De heer Grunwald stelde toen voor een memoriepost op de begrooting te brengen, omdat het bedrag niet zoo groot was of er kon wel een suppletoire post van gemaakt worden. Spr. zal vóór het voorstel-Verstegen stemmen. Het is billijk; de politie agenten hebben spr. herhaaldelijk verzekerd met het tegenwoordige salaris moeite te hebben om rond te komen. De heer Over de Linden zal ook vóór stemmen. Een onderzoek naar de vele mutaties in het corps politie-agenten heeft spr. geleerd, dat het kleine aanvangssalaris, waarvan ze niet leven kunnen, de oorzaak is der vele mutaties en der ontevreden heid. En met ontevreden menschen is het slecht werken. De heer D e V e n merkt op, dat de groote grief bij het corps iste veel werk en te weinig vrij. Om de 18 dagen hebben de agenten een vrijen dag. Het zou beter zijn het aantal agenten uit te breiden dan de salarissen te verhoogen. Als de tijdsomstandigheden spr. niet weer hielden, zou spr. willen voorstellen om het corps met 5 man uit te broi- den. Laten we nog even wachten met aannemen, tot een voorstel in die richting komt. De heer Biersteker merkt op, dat de Raad de bevoegdheid mist om een voorstel aan te nemen tot uit breiding van het corps agenten. De Raad kan alleen het noodige geld beschikbaar stellen, doch de regeling berust b|j den burgemeester. Het is een toestand, die niet meer van den tegenwoordigen tijd is. De trakte- ments-regeling is echter urgent. Na re- en dupliek wordt het voor stel-Verstegen aangenomen. Tegen stemmen de heeren De Geus, De Ven en de Voorzitter. De verhooging zal ingaan 1 Juli 1915. Benoemingen. De volgende voordrachten zyn op gemaakt I. ter benoeming van een onder wijzeres aan school 7a: 1. Mej. A. T. P. Corporaal, te Bur- gerbrug; 2. Mej. Th. J. van Pienbroek, te Helder 3. Mej. H. J. H. Raadsveld, te Cal- lantsoog Benoemd wordt mej. Corporaal. H. ter benoeming van een onder wijzeres aan school 8: I. Mej. M. M. H. Deelder 2. Mej. R. B. DavidsoD, te Helder; 8. Mej. L. W. Emde, te Helder. Benoemd wordt mej. Deelder. De heer Van den Berg maakt eenige opmerkingen naar aanleiding van door den arr.-schoolopziener op geworpen bezwaar inzake het ver wisselen van sollicitanten. De school opziener verweet aan B. en W.; dat den Raad niet voor elke voordracht, de volle keus gelaten wordt tusschen 3 sollicitanten, aangezion B. en W. soms No. 1 van de eene voordracht als No. 2 op de andere brengen. De heer Van den Berg echter zegt, dat op verschillende plaatsen de regeling aldus is. Men is nu genaderd tot de Rondvraag. De heer Oortgijsen vraagt om meer toezicht op het kerkhof. Vooral op Zondagen heerscht daar een ware janboel wegens gebrek aan toezicht. De V o o r z i 11 e r zal hiervan nota De heer v. d. Ploeg vraagt in lichtingen omtrent salarissen aan de gasfabriekde heer H a r j e r inzake een adres van bewoners der Koning straat. Daarna wordt de openbare vergade ring gesloten en blijft de Raad in comité bijeen. Zie ons No. van Dlumlafi U? April.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 4